PDA

View Full Version : Windovs XP Service Pack2


Murgesha
21-09-04, 09:14
Cfare funkcioni ka?
A eshte e rendesishme te instalohet ne PC.
Ju falenderoj per cdo informacion.

K-man
21-09-04, 13:25
une mendoj qe eshte mire me e instalu ne PC. ka shume sende mbrojtese, si disa "updates" per sigurim, e ka "firewall"-in e vet, AntiVirus programin e vet, + e ka "pop-up" blocker qe i bllokon ato faqet qe hapen palidhje.

LInuX-FiXer
21-09-04, 14:42
Norton Anti Virus nuk punon me Services Pack 2 !

Edhe Services Pack 2 nuk ka Anti Virus programm :twisted:

TONINO
21-09-04, 21:00
une mendoj qe eshte mire me e instalu ne PC. ka shume sende mbrojtese, si disa "updates" per sigurim, e ka "firewall"-in e vet, AntiVirus programin e vet, + e ka "pop-up" blocker qe i bllokon ato faqet qe hapen palidhje.

Pershendtje K-man ti e paske instaluar por nuk e paske lexuar mir,
se SP2 mir shum shkruan para se ta instalojsh, instalo veq nė qoftese ki shum PC qe punon ne reson apo qe jan te lidhura me nje server, ti mudnesh ta instalosh, por shumica si p.sh imprimanta scaner e tjera nuk funksionojn edhe SP2 nuk ka anti-virus e tjerat ika qė ike cekur...

Murgesha, po t'me ndegjosh mua instalo SP1, Ad-aware professional, Vexira anti-virus, dhe mundesh nje firewall, ja kėto jan qė je e m'brojtur 90%... Vexira anti-virus mundesh q'do dit ta bėsh update dhe shum efikas...

Bom-Boni
22-09-04, 01:24
Microsofti me Windows XP Service Pack 2 sjelle teknnologji te reja te sigurisė, mbrone Computer-en nga sulmet e Viruseve dhe Wormern. Keto teknologji perfshijne:
- Mbrojtajen e rrjetave te Computer-ve,
- Mbrojtaja e memories,
- Mbrojtje me efikase gjate perpunimit te E-Mail-ve,
- Mbrojtje me efikase te Browser (psh Internet Explorer),
- Permiresimi i administrimit te Computer-it
Keto teknologji se bashku veshtiresojne sulmet mbi Windows XP edhe nese aktualizimi me Update nuk eshte bere. Keto teknologji te siguris ndihmojn sidomos reduktimin kunder rreziqeve qe vine nga Viret dhe Wormet.

Sqarim i shkurter mbi teknologjit siguruese te Windows XP Service Pack 2

Mbrojtajen e rrjetave te Computer-ve: Teknologjia mbrojtese e kesaje pjese te Compjuterizmit sjelle nje mori funksione te reja psh funksionimi me Internetfirewall. Permiresimi i funksioneve te Internetfirewall permbane: Aktivizimin standard te Firewall-it, deaktivizimi i te gjitha Porteve te paperdorura (Portet 0-1024 jane intern te rezervuara, ndersa 1025 deri 65537 jane per Client), konfigurimi i thjeshte, administrim dhe zbatim kompatibel i Internetfirewall perms rergullave te grupeve. Mundesit e sulmeve mbi RPC-Sherbimit zvoglohen dukshem (RPC-Sherbimet kan te bejne me Datenbank), RPC-Objektet munden te eksekutohen me te drejta te kufizuara.

Mbrojtja e memories: Permes disa sulmeve me Software te demtueshem shfrytezohen pikat e dobeta te Software-it qe te behen kopje ne permasa te medha te dative ne Memorien e punes. Kjo pasiguri njifet si Puffer-mbikalim. Pasi qe kjo mangesi e siguris nuk mund te shmanget vetem perms nje procedure te vetme, Microsoft ve nje varg teknologji siguruese ne menyre qe rreziqet nga keto sulme prej aneve te ndryshme te reduktohen. Se pari ne kete version eshte ripertri teknologjia e Compilerit me komponente te reja. Gjitheashtu ne bashkepunim me prodhuesit e Mikroprocesoreve, Microsofti vene ne perdorim edhe Hardware te drejtuar me NX (No eXecute). No execute kushtezon ne CPU ndarjen e codeve dhe file-ve ashtu qe nje zabatim ose nje kompoente do ta pengoj coden e programit qe ta ekzekutoj gjate nje sulmi te Vireve apo Vourmeve ne menyre qe ato te mos mund te vendosen ne file te memories se parapare.

Mbrojtje me efikase gjate perpunimit te E-Mail-ve: teknologjia e siguris nderpren zgjerimin e Vireve permes E-Mail dhe Instant-Messaging. Kjo teknologji perfshine sigurimin standard te qendrimeve dhe nje kontrolle me te mire dhe me te larte mbi Outlook Express dhe Windows Messenger.Paisjet e pasigurta potenciale te cilat permes E-Mail ose lidhjeve direkte (MSN) dergohen izolohen dhe keshtu behet ndalimi qe te kalojne ne pjeset e tjera te Sistemit apo pengohet ndikimi i tyre.
Mbrojtje me efikase te Browser: Teknologjia e siguris ne Microsoft Internet Explorer sjelle nje siguri me te larte prej preberjeve te demshme ne Web. Si permiresim ne kete fushe numerohet kufizimi i zones lokale te Computerit i cili pengon eksekuptimin e Skripteve te demshme (Popup) si dhe Webdownloads te demshem. Jane zgjeru gjithashtu edhe elementet drejtuese dhe siperfaqja shfrytesuese e perdorusit (User) ashtu qe eksekutimi i AktiveX-elemntit drejtus dhe Spyware ne Sisten te perdorusit nuk lejohet me pa pelqimin e tij.

Permiresimi i administrimit te Computer-it: nje nder pjeset me te rendesishme te planifikimit te siguris eshte aktualizimi i vazhdueshem me Software-in dhe Updatet me te reja. Ne kete menyre secili duhet te jete i informuar per sigurit aktuale psh per mbrojtjen kunder Vireve dhe Wourme-ve ka Softwareupdate te cilat duhet te instalohen para sulmeve te intenzitet te madhe.

Instalimi Service Pack 2 edhe pse bene nje perparim te madhe ne sigurin e Compjutereve dhe rrjetave nuk bjene nje siguri te 100 %. SP2 pas instalimit mundeson dhenien e lire ne perdorim te disa folder te cilet munden te jene rreziqe potenciale nga Hacker-et. Foldert e lira duhet te deaktivizohen ne menyn e qendres se siguris nen piken Windows-Firewall. Gjitheashtu eshte e udhes qe ne Sistemin e instaluar te hapen edhe Konto per User dhe nese bene surfen ne internet kursesi te mos lajmeroheni nga konto e Administratorit por nga konto e User keshtu qe zvoglohet edhe me tej demet qe vine nga jashte.
SP2 nuk permban as Firewall e as Antivir programe. Firewall (psh ZoneAlarm, SyGate) si dhe AntiVir XP munden te behen falas download. Vetem nese ne qendren e siguris Firewall dhe AntiVir jane te aktivizuara mundeni te lidheni me internet. Me rendesi eshte edhe aktivizimi i Update automatikish.

K-man
22-09-04, 03:43
Norton Anti Virus nuk punon me Services Pack 2 !

Edhe Services Pack 2 nuk ka Anti Virus programm :twisted:

une e kam Norton AntiVirus 2002 Professional Edition te instalum ne Windows XP SP2, edhe m'punon pa kurfar problemi

K-man
22-09-04, 03:45
une mendoj qe eshte mire me e instalu ne PC. ka shume sende mbrojtese, si disa "updates" per sigurim, e ka "firewall"-in e vet, AntiVirus programin e vet, + e ka "pop-up" blocker qe i bllokon ato faqet qe hapen palidhje.

Pershendtje K-man ti e paske instaluar por nuk e paske lexuar mir,
se SP2 mir shum shkruan para se ta instalojsh, instalo veq nė qoftese ki shum PC qe punon ne reson apo qe jan te lidhura me nje server, ti mudnesh ta instalosh, por shumica si p.sh imprimanta scaner e tjera nuk funksionojn edhe SP2 nuk ka anti-virus e tjerat ika qė ike cekur...

Murgesha, po t'me ndegjosh mua instalo SP1, Ad-aware professional, Vexira anti-virus, dhe mundesh nje firewall, ja kėto jan qė je e m'brojtur 90%... Vexira anti-virus mundesh q'do dit ta bėsh update dhe shum efikas...

me qka po don mu lidh qe SP2shi ka "virus protection", "windows firewall" + "pop-up blocker"?

Bom-Boni
22-09-04, 12:51
me qka po don mu lidh qe SP2shi ka "virus protection", "windows firewall" + "pop-up blocker"?

eshte e vertet qe Windows XP SP2 permban komponente qe i aktivizojne AntiVir, Firewall si dhe Popup bllock programe. Nese ti nuk ke programe te tilla te instaluara mundesh me provu dhe me u bind edh evet se SP2 nuk permbane programet e mesiperme dhe nuk mund as ti aktivizoj. Sikur te ishte ashtu si thua ti atehere te gjithe do te kishin kalu prej Sistemeve Operative tjera (psh Linux me te gjitha distribucionet e veta, Mekintosh etj) ne Windows XP per shkake te free Software qe permbante SP2. Imagjino programet e tilla (profesionale qe sjellin ate qe ne te shumeten e rasteve edhe e publikojne) kushtojn mbi 50 EURO, e tri programe te tilla do te kushtonin 150 € dhe secili Client i ri do te kursente nje shume te konsiderueshme te hollash.

Murgesha
22-09-04, 19:02
Ju falendėroj tė gjithėve pėr mendimet e juaja.
Unė kam tė instaluar Norton AV 2004 nė pc-nė time. Tė gjitha update qė mė vijnė nė kompjuterin tim i Downloadi. Atė ditė qė mė erdhi SP2 edhe ate e shkarkova. Merreni me mend mė kishte bllokuar dhe shkatėrruarr NAV. Mu desht ti hjeki qė tė dyjat dhe ta reinstaloj sėrish NAV. Pėr ate edhe pyeta. Megjithatė ju falenderoj. Dhe tani e di se nuk do tė bėj mė shkarkim tė SP2 nė pc-nė time.

diana
27-09-04, 15:49
Tung murgeshe! siq e shihni pra u kthevaperseri! mesazhet tuaja me pelqejne jashtezakonisht! pra nuk ju ngre ne hene duke ju thene te verteten ashtu sikur ju mua! pra kudo qe te jesh pershendetje zonjushe!
diiana

Bom-Boni
29-09-04, 10:59
Per ata te cileve SP2 nuk ju sjelle siguri te mjaftushme ne Sistemin e tyre Operativ munden edhe kete program GFILANguard Network Securty i cili eshte freeware ta instalojn. Perveq te tjerave me kete program mundeni ti mbyllni Portet e kontestushme dhe varesisht nga konfigurimi mundeni te arrini edhe nje siguri prej 100 %. Programi eshte ne gjuhen angleze.

Bom-Boni
29-09-04, 11:01
me fali, harrova te theme se ky program funksionon edhe pa SP2 dhe ne nje kompjuter i cili nuk eshte i kyqur ne rrjetė.

bredhi
03-10-04, 00:22
kam dy probleme
1 nuk po ma pranon pack P2 as prej cd e as prej inteernetit se e kam xp profesjonal kopje a ka ndonje mundesi qe te eleminohet ky problem dhe
2 me aktivizimin e firewallit ne wireless ruta billion nuk po me funkcjonon me chati dhe per te u futur ne chat po duhet me deaktivizuar fireswalin

JooP
16-10-04, 16:03
E nderuar MURGESHA une te kisha sugjeruar qemos ta shkarkoni(instaloni) :!: SP2....nuk ka asnje lloj mbrojtje nga Viruset,e sidomos nga viruset te cilet vin nga Cd-et e bartura apo te rikopjuara....ti e paske pas Antivirusin e mir dhe posa e ki shkarku SP2,normal se ki pas bllokim te PC-s,sepse SP2(me nje fjal nuk lejon qe ne nje Windows te ket konkurenc e cila nuk i takon companis se windowsit..)dhe per at pas shkarkimit te SP2 bahet dhe bllokimi i Pc-s po perfat te mir nuk len pasoja shum te mdha.por prap se prap ti e din ndoshta ma mir se qka vendos apo qka ban.flm per mirkuptim...

Ujku_37
20-12-04, 10:29
:( Me vjen shum keq per ty Murgesha se ta paskan pshtjell krejt.
veq desha me then se Norton AntiVirus funksionon shum mire me
(service Pack 2) e ne qoft se e ke Norton Internet Security ather
te pyet se a don ta perdorish Firewall te (Service Pack 2) apo te
Norton e me siguri se te Norton esht ma mire .


Po prap vet e vet e bon ma mire si te dish vete

Fshatari
12-09-05, 22:05
kam dy probleme
1 nuk po ma pranon pack P2 as prej cd e as prej inteernetit se e kam xp profesjonal kopje a ka ndonje mundesi qe te eleminohet ky problem dhe
2 me aktivizimin e firewallit ne wireless ruta billion nuk po me funkcjonon me chati dhe per te u futur ne chat po duhet me deaktivizuar fireswalin

Provoje kėtė :
1) Krijo njė dosje tė re nė hd (c) dhe e quan, psh, xpsp2
2) brenda kėsaj dosjeje, krijo edhe dy dosje tjeta :
- xp
- sp2
Copjoj tė gjithė file-sat e cd tź xp tźnde nė dosjen xp.
Copjoje service pack2 ne sp2 dhe bėri njė rename, psh : sp2.exe.
Tash shko nė start, run dhe shkruaje kėtė komande, saktėsisht duke iu pėrmbajtur strukturės tė dosjeve tė krijuara mė parė:

C:\xpsp2\sp2\sp2.exe /integrate:C:\xpsp2\xp
Kujdes ! pas sp2.exe duhet lėnź njź hapsirė ... sp2.exe /....!
Kźshtu do t'a intagrosh me siguri sp2 nė win xp.
Sapo u krye integrimi, lansoje Neron dhe masterizoje cd-romin e ri me sp2 tė integruar!

Fshatari
12-09-05, 22:17
kam dy probleme
1 nuk po ma pranon pack P2 as prej cd e as prej inteernetit se e kam xp profesjonal kopje a ka ndonje mundesi qe te eleminohet ky problem dhe
2 me aktivizimin e firewallit ne wireless ruta billion nuk po me funkcjonon me chati dhe per te u futur ne chat po duhet me deaktivizuar fireswalin

Provoje kėtė :
1) Krijo njė dosje tė re nė hd (c) dhe e quan, psh, xpsp2
2) brenda kėsaj dosjeje, krijo edhe dy dosje tjeta :
- xp
- sp2
Copjoj tė gjithė file-sat e cd tź xp tźnde nė dosjen xp.
Copjoje service pack2 ne sp2 dhe bėri njė rename, psh : sp2.exe.
Tash shko nė start, run dhe shkruaje kėtė komande, saktėsisht duke iu pėrmbajtur strukturės tė dosjeve tė krijuara mė parė:

C:\xpsp2\sp2\sp2.exe /integrate:C:\xpsp2\xp

Kujdes ! pas sp2.exe duhet lėnź njź hapsirė ... sp2.exe /....!
Kźshtu do t'a intagrosh me siguri sp2 nė win xp.
Sapo u krye integrimi, lansoje Neron dhe masterizoje cd-romin e ri me sp2 tė integruar!http://kreativ.chez.tiscali.fr

iLuSiOni
28-11-05, 06:54
kam dy probleme
1 nuk po ma pranon pack P2 as prej cd e as prej inteernetit se e kam xp profesjonal kopje a ka ndonje mundesi qe te eleminohet ky problem dhe
2 me aktivizimin e firewallit ne wireless ruta billion nuk po me funkcjonon me chati dhe per te u futur ne chat po duhet me deaktivizuar fireswalin


Problemi nr1:

A e keni ende ate problem apo.... ?!

Sepse eshte nje tjeter menyr qe mundesh t'e shkarkosh SP2 nga interneti edhepse qe keni XP Pro "piraterues" dmth kopje te nga interneti. Megjithese vetem duheni t'i disaktivizoni VALIDATION KEY nga ActiveX nese ende ballafaqohesh me ate problem.. lajmrohu...

Prob nr2:

Nuk kame shume eksperience me Wireless... por t'protozoj qe te hysh ne "settings" (Einstellungen) dhe ta lejosh ateiLuSiOni