PDA

View Full Version : A janė tė gjith Meshkujt njėsoj ?


SpAnJoLLI
22-09-04, 12:52
hmmmm ...

zana_e_maleve
22-09-04, 14:21
Jo, meshkujt nuk jan te gjithe te njejet! Ashtu si nuk jemi as ne femrat!
Apo jan te gjitha femrat e njejeta per ty SpAnJoLLI??

DannyAus
22-09-04, 14:23
SPANJOLLI QFAR PYETJE KE BERE PALIDHJE,,
VETEM DESHA T' JU PERSHENDES...

Urata
22-09-04, 14:56
Te gjithe kane mendjen e ngushte veq per dy gishta vend mendojne!

Tomori
22-09-04, 15:12
Te gjithe kane mendjen e ngushte veq per dy gishta vend mendojne!

hahaha Urat pse bre mciton,kur mpyete se qka mendoj per ty un te thash,,e jo ti tash ktu me i than kta fjal,,,,pse bahesh nalet a???! hahaha

progoni
22-09-04, 16:14
Jo, meshkujt nuk jan te gjithe te njejet! Ashtu si nuk jemi as ne femrat!
Apo jan te gjitha femrat e njejeta per ty SpAnJoLLI??

Valla pėr mua nuk tė gjitha femrat e njejta.
Ama zan-e-maleve ėshtė e posaqme.

progoni
22-09-04, 16:19
Te gjithe kane mendjen e ngushte veq per dy gishta vend mendojne!

Oho Urata qashtu jena tan,
veshi qata XHAMADAN E TIRQI,
e hinju si ktyneher Shota.

uliksi31
22-09-04, 16:30
Jo, meshkujt nuk jan te gjithe te njejet! Ashtu si nuk jemi as ne femrat!
Apo jan te gjitha femrat e njejeta per ty SpAnJoLLI??

Shitofte Zana po mire po kuvet :!:

Loloku
23-09-04, 17:53
Te gjithe kane mendjen e ngushte veq per dy gishta vend mendojne!

Mo nuk kane faje moj paq uraten, po ju kane mbetur te gjitheve jo nga dy gjishta por nga nje perjasht e don me ja gjete vendinstrehimin, nuk e dini ju femrat qysh eshte me mbet perjashta se tan jeten mundoheni me hy diku, ne mos me shume ne ato dy gjyshta vendin qe thua ti...

zana_e_maleve
24-09-04, 08:15
Jo, meshkujt nuk jan te gjithe te njejet! Ashtu si nuk jemi as ne femrat!
Apo jan te gjitha femrat e njejeta per ty SpAnJoLLI??

Shitofte Zana po mire po kuvet :!:


Flm uliksi31 qe qenkeni te nje mendimi me mua. Ju pershendes!

Barbaroza
24-09-04, 13:34
Te gjithe kane mendjen e ngushte veq per dy gishta vend mendojne!
:wink:

Murgesha
24-09-04, 13:47
A janė tė gjith Meshkujt njėsoj ? Po pyet Spanjolli.

Jo more ēfarti, disa me te medhenj e disa mė tė vegjėl.
Disa tė urtė tjerėt tė shtirė,
Disa intelegjenta e tė tjerėt jo.
Megjithatė kanė diēka tė pėrbashkėt:
Tėrė jetėn mbeten fėmijė tė pa rriturr. :wink:

Barbaroza
24-09-04, 13:49
A janė tė gjith Meshkujt njėsoj ? Po pyet Spanjolli.

Jo more ēfarti, disa me te medhenj e disa mė tė vegjėl.
Disa tė urtė tjerėt tė shtirė,
Disa intelegjenta e tė tjerėt jo.
Megjithatė kanė diēka tė pėrbashkėt:
Tėrė jetėn mbeten fėmijė tė pa rriturr. :wink:

Mendim per tu pershendetur :lol: :lol: Murgesha,eja ne kafe se dua te te qeras :wink:

uliksi31
24-09-04, 17:13
Jo, meshkujt nuk jan te gjithe te njejet! Ashtu si nuk jemi as ne femrat!
Apo jan te gjitha femrat e njejeta per ty SpAnJoLLI??

Shitofte Zana po mire po kuvet :!:


Flm uliksi31 qe qenkeni te nje mendimi me mua. Ju pershendes!

Kjosh me ner e me faqe t'bardh,edhe une po te pershendes :)

Naki
24-09-04, 18:02
A janė tė gjith Meshkujt njėsoj ? Po pyet Spanjolli.

Jo more ēfarti, disa me te medhenj e disa mė tė vegjėl.
Disa tė urtė tjerėt tė shtirė,
Disa intelegjenta e tė tjerėt jo.
Megjithatė kanė diēka tė pėrbashkėt:
Tėrė jetėn mbeten fėmijė tė pa rriturr. :wink:


Nuk e luan Topi

Maca
04-10-04, 18:55
Te gjith njesoj nuk jan,perveq se jan mashki nje fjal i perfshin te gjith...
Dhe kan deri dikund organet gjenetale te njejtat te cilat ne shume rraste i shtin ne perdorim e jo trurin...

Kshtu per veq asaj jan njeres qy...

qika_pr
04-10-04, 21:41
Murgesha pershendetje
Ke jep pergjigjje shum te mir jam me ty :roll:

qika_pr
06-10-04, 14:36
edhe dicka tjeter
nje njeri shum i menqur ka then
nese nje vajz thote te gjithe meshkujt jane njesoj
me duket se ajo vajz ka pervoj te tepruar

Krokodilli
06-10-04, 16:02
**PO TA KISHTE BER KETE PYETJE NDONJE VAJZE,, MENDIMI IM I PAR DO TE ISHTE SE ATE VAJZ E KAN TRADHETU SHUM MASHKUJ ME PAR DHE SHKURT I URREN MASHKUJT,, POR KJO PYETJE ESHTE SHTRUAR NGA **VET NJE MASHKULL GJE QE NUK E KUPTOJ,,,
**POR JO NUK JAN TE GJITH MASHKUJT NJESOJ,, SIKURSE EDHE FEMRAT QE NUK JAN,, NE ASPEKTIN FIZIK DHE PSIQIK MUND TE PERNGJAJN SHUM,, POR NUK JAN NJESOJ,, AS NE ATE PSIQIK AS FIZIK... :wink:

Loloku
06-10-04, 16:05
A janė tė gjith Meshkujt njėsoj ? Po pyet Spanjolli.

Jo more ēfarti, disa me te medhenj e disa mė tė vegjėl.
Disa tė urtė tjerėt tė shtirė,
Disa intelegjenta e tė tjerėt jo.
Megjithatė kanė diēka tė pėrbashkėt:
Tėrė jetėn mbeten fėmijė tė pa rriturr. :wink:

E po mire e ke Murgesha se duhet me pas lodra femrat!

Kaltrushi
12-10-04, 16:11
Me karakter nuk jane kursesi te njejt por ndoshta te gjithe mendojn nje gje te njejt.

Pershendetj autor

Kaltrushi
12-10-04, 16:12
Me karakter nuk jane kursesi te njejt por ndoshta te gjithe mendojn nje gje te njejt.

Pershendetj autor


heheheheehehhhe :wink:

Maca
12-10-04, 17:23
Me karakter nuk jane kursesi te njejt por ndoshta te gjithe mendojn nje gje te njejt.

Pershendetj autor

Kaltrushi ahahaha bravo bash qashtu mendova edhe un se njejt mendojn,nur das eine hohoho :wink:

turisti
12-10-04, 22:12
A janė tė gjith Meshkujt njėsoj ? Po pyet Spanjolli.

Jo more ēfarti, disa me te medhenj e disa mė tė vegjėl.
Disa tė urtė tjerėt tė shtirė,
Disa intelegjenta e tė tjerėt jo.
Megjithatė kanė diēka tė pėrbashkėt:
Tėrė jetėn mbeten fėmijė tė pa rriturr. :wink:

:( :? :?: :wink: :P

dr1ta
12-10-04, 23:48
A jan te gjitha gishtat njesoj :?: :P

livoreka bicio
30-10-04, 01:05
MENDOJ, SE, NUK JAN TE GITH MASHKUJT NJESOJ, SIKURSE TE GJITH FEMRAT NUK JEN NJESOJ. APO SIQ THOT z.dr1ta, NUK JAN TE GJITH GISHTAT NJENSOJ... :wink: :wink: :wink:

Gjumashja
30-10-04, 11:33
jo ndryshojn shume njani me tjertin :wink:

emine
18-05-08, 09:39
jO BREH ,SE ME KAN GJITH NJESOI TAN I KISHA DESHT,,NCUK PULLAVRA JAN KTO...

lovely
18-05-08, 09:46
jo more qfarti
turlifare kish

amo nje gje e kan te gjithe te perbashket......:biggrin:

emine
18-05-08, 09:54
jo more qfarti
turlifare kish

amo nje gje e kan te gjithe te perbashket......:biggrin:


perbashket po jo nje model gaggagagga

Honesty^uk.
18-05-08, 11:01
JO.............por te gjithe jane njesoj 2 here ne jete,,
kur lindin jane femije dhe kur plaken perseri behen femije
( u ngelet harti me lehte,u behet qefi me cdo gje , pra marrin sifatet e femise)

elvio
04-05-11, 13:38
hmmmm ...''Te shuaj kureshtjen une e ti asesi kurre njesoj,,

:eek:

Qika^Me^Kule
04-05-11, 14:42
JO.............por te gjithe jane njesoj 2 here ne jete,,

kur lindin jane femije dhe kur plaken perseri behen femije

( u ngelet harti me lehte,u behet qefi me cdo gje , pra marrin sifatet e femise)


A per ata po thoikan , mos u plakesh me nje pare mend a ????

Mendimi im asht Jo..... nuk mun te jen te gjith njesoi.... dhashte zoti... ce nuk jan te njejt.... !

Kalimero
04-05-11, 15:15
tibe be nuk jena tu gjith nisoj.qishit qishit jena tibe.

Zanzi/M
04-05-11, 15:40
Dikush eshte me i gjate, dikush me i shkurt. Ka budall t meqem ..etj etj..

Kalimero
04-05-11, 15:41
dikush me qurap un krie:biggrin: dikush me kapuq

Zanzi/M
04-05-11, 16:41
dikush me qurap un krie:biggrin: dikush me kapuq

Dojna me i ndrru qurapin me kapuq. Po takohemi ne qender t prishtines, se edhe ashu ka shume qe sillen me qurapa e sme nguc kush :) .

emine
04-05-11, 16:49
ka dy lloj meshkujsh,qunat e mamit qe lypin shpulla hundve edhe qunat e grave tyne qe sduhen send:tongue:

tipi engjellor
04-05-11, 23:41
nuk jane njesoj normal si femnat a jane njesoj do vrasin per gjelozi .......

Oltiana1
05-05-11, 09:56
Shpesh thonė " Tė gjithė meshkujt janė tė njėjtė "

Por , unė them qė ndoshta janė tė njėjtė para natyrės , sepse nė virtyte tjera nuk janė tė njėjtė si :Edukatė , respekt , sinqeritet etj,etj ...

premium
05-05-11, 22:51
Jaa jaaaa jaaaaa..
asesi nuk mund tė jenė njėsoj me aspektis se
ka meshkuj qė nuk kanė frigėn e Zotit (All-llahut) dhe anasjelltas !

Hajra
05-05-11, 22:59
.......ka raste por ne pergjithesi jo nuk jane, sikurse edhe femrat qe nuk jane njesoj,

premium
05-05-11, 23:02
mir e ki bili- wAllah
ka femra me flokė tė gjatė e mend tė shkurt
dhe
anasjelltas :)

tipi engjellor
07-05-11, 10:05
njesoj jane aty qe i kane merak femnat ne nje menyre ose tjeter.....

dr1ta
08-05-11, 20:49
Krejt njesoj vec te paketuar ndryshe :biggrin:

Diana007
08-05-11, 20:56
Krejt njesoj vec te paketuar ndryshe :biggrin:

:biggrin:

tipi engjellor
08-05-11, 21:46
Krejt njesoj vec te paketuar ndryshe :biggrin:
qysh bre a ka ndonje qe ka pjes me shume a hahahhaha

LuLjaa
19-11-11, 01:00
Joo , s'po foli ma shume se boll paskan fol, ama s'jan , ka lloj, lloj ftyre :P

emine
20-11-11, 15:34
Jo ,

DIsa japin zore tan kohen me fole diqka e ne fund e shkretojne krejt ,dhe disa fjalet i kan muzik:tongue:

Murgesha
21-11-11, 18:30
A janė tė gjith Meshkujt njėsoj ? Po pyet Spanjolli.

Jo more ēfarti, disa me te medhenj e disa mė tė vegjėl.
Disa tė urtė tjerėt tė shtirė,
Disa intelegjenta e tė tjerėt jo.
Megjithatė kanė diēka tė pėrbashkėt:
Tėrė jetėn mbeten fėmijė tė pa rriturr. :wink:


Qe, paskan shku 7 vite tė qė kam shkru kėshtu dhe kurr si kam ra pishmon se ende mendoj qė ėshtė pikėrisht ashtu. :wink:

Zero Cool
21-11-11, 18:35
Nisoj jan edhe pike, :tongue:

Skyfter
21-11-11, 18:35
Krejt m'varet prej femrave, ju kom tregu qatje te pa cenzura :tongue:

Murgesha
21-11-11, 18:36
Nisoj jan edhe pike, :tongue:

Nė cilat sfera dalin mė shumė tė njejtė??

Zero Cool
21-11-11, 18:42
Nė cilat sfera dalin mė shumė tė njejtė??

Vetem ne 1: kane te njejten gjini !

lazdrani
21-11-11, 18:45
Te Binjaket ndoshta,ama kaliber si une ncukhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

taraku-1
21-11-11, 18:47
Femra ne gen ne thewlb mbetet femer pamarparasysh ndryshimeve te vogla kohe pas kohe ne thelb eshte po e njejta... ne synime

Ashtu edhe meshkujt vlen e njejta....

klm

Ps meshkujt kan rahmet me shume

Hajra
21-11-11, 18:53
.....dallojn shume bile, kemi meshkuj edhe burrra, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

panta_rhei
21-11-11, 18:58
1. Te gjithe meshkujt jane te njejte;
2. Kali eshte mashkull;
3. Po del qe: te gjithe kuajt jane meshk...
ah jo, me falni: Po del qe, te gjithe meshkujt jane kuaj. :tongue:

Murgesha
21-11-11, 19:02
1. Te gjithe meshkujt jane te njejte;
2. Kali eshte mashkull;
3. Po del qe: te gjithe kuajt jane meshk...
ah jo, me falni: Po del qe, te gjithe meshkujt jane kuaj. :tongue:


Simbas kėsaj filozofie atėherė edhe tė gjitha femrat qenkan pela???

Murgesha
21-11-11, 19:02
.....dallojn shume bile, kemi meshkuj edhe burrra, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

More shpesh kam ni tuj thonė qė ka edhe burreca, ēfarė soj meshkujsh jan ata?? :biggrin:

tipi engjellor
21-11-11, 19:36
More shpesh kam ni tuj thonė qė ka edhe burreca, ēfarė soj meshkujsh jan ata?? :biggrin:

burreca jane ata qe i ndegjojne grate hahahahahah me duket qatyne ju thojn

emine
21-11-11, 19:38
Nisoj jan edhe pike, :tongue:
Kure pate pune me meshkuj ti?

Hajra
21-11-11, 19:39
More shpesh kam ni tuj thonė qė ka edhe burreca, ēfarė soj meshkujsh jan ata?? :biggrin:


...ata jan fmija e burrrave de, qy http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Daglasi
22-11-11, 01:17
More shpesh kam ni tuj thonė qė ka edhe burreca, ēfarė soj meshkujsh jan ata?? :biggrin:

Qe flasin keq,per prind/vllezer/motra/ te vet,neper dynja si po martohen apo si po i bajn pak shtazh martes:wink::biggrin:

Albonita
22-11-11, 07:41
Nuk jan kreit njejt:biggrin: por Qiknenai ne Dardani silledo Mashkui me sitl Fembre,
Mua donje here me vie mundi dua me kthy krei cka kam ngern ter diten:biggrin:

Hajra
22-11-11, 08:13
Nuk jan kreit njejt:biggrin: por Qiknenai ne Dardani silledo Mashkui me sitl Fembre,
Mua donje here me vie mundi dua me kthy krei cka kam ngern ter diten:biggrin:....interesant,

Albonita
22-11-11, 11:36
....interesant,

Pse po te duket ty ac intersant Haira, une keshtu i lexoi , ne shum raste disa shenime!

emine
02-04-12, 20:44
jo tibe,do jan te hejshum e do gjytyryma ,,
te hjeshmit jan maru kadal dale e me merak,qeta gjytyrymat ish kan dite pazari e Zoti per gut ish kan vec hajt sa me kry pune qaty:tongue:

rastesishT
16-05-12, 16:19
Pėr femra tė gjithė jan njėsoj.

elvio
16-05-12, 22:12
eeebGE46gtQ#!

emine
16-05-12, 22:25
Pėr femra tė gjithė jan njėsoj.

Ti Fisnik ,mos fol ne emer te gjitha Femrav,se hala kush leje ste ka dhone,maje mend qka po te tham:se gabim je !

tipi engjellor
16-05-12, 22:32
Pėr femra tė gjithė jan njėsoj.

pa i provu po a ma vone nderrojne mendje hahahahahah

Zero Cool
16-05-12, 22:36
pa i provu po a ma vone nderrojne mendje hahahahahah

edhe ti nčmen t`femnave fole, veq neyse :tongue::biggrin:

tipi engjellor
16-05-12, 22:38
edhe ti nčmen t`femnave fole, veq neyse :tongue::biggrin:

nga pervoja me to fola.....

Gega 1
16-05-12, 22:40
Te Binjaket ndoshta,ama kaliber si une ncukhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif
Lazdran,kom qesh qitu :biggrin:
Nejse, ketu paske fole ma moti,po s`e kom pa.
Qesha burre,se kom kujtu qe vec une livdohna.
Edhe ti,koxha koxha....kaliber :biggrin:

Zero Cool
16-05-12, 22:42
Lazdran,kom qesh qitu :biggrin:
Nejse, ketu paske fole ma moti,po s`e kom pa.
Qesha burre,se kom kujtu qe vec une livdohna.
Edhe ti,koxha koxha....kaliber :biggrin:

Mu kon njo e han uki :biggrin:

Neferta
16-05-12, 22:43
...jo ishalla nuk jan te njejte me ata qe po rrijne te germadhe e natos afer stadionit pra veten po e quajn gay.

emine
16-05-12, 22:46
...jo ishalla nuk jan te njejte me ata qe po rrijne te germadhe e natos afer stadionit pra veten po e quaj gay.

uhhh sha mbane me kesh,ti u gzofsh

Neferta
16-05-12, 22:49
Sha te gjet bi.

premium
16-05-12, 23:11
Asnjė gisht nuk i pėrshtatet njeri-tjetrit ,, pra nuk ka mundėsi tė jenė e njėjt

natyra
17-05-12, 04:51
hahahahah,(pernga nr.po)....
shaka ishte,se shum mire paske then ti larte:)

N.

e-uritura
17-05-12, 06:02
Tė gjithė meshkujt nuk janė njėsoj, tė gjithė kanė njė qėllim tė pėrbashkėt!

Skyfter
17-05-12, 06:12
Tė gjithė meshkujt nuk janė njėsoj, tė gjithė kanė njė qėllim tė pėrbashkėt!


Qellimi yn?

e-uritura
17-05-12, 06:13
Qellimi yn?Shqipėri e madhe!:biggrin:

Skyfter
17-05-12, 06:24
Shqipėri e madhe!:biggrin:


Te pyeta seriozisht :rolleyes:


nejse .... per Shypni t'madhe duhet mi 4 gjana, Menqurine, Unitetin, Forcen edhe Fatin!

A jemi te njejt?

tipi engjellor
17-05-12, 21:36
Tė gjithė meshkujt nuk janė njėsoj, tė gjithė kanė njė qėllim tė pėrbashkėt!

qellimi mbi femnen e i femnes mbi mashkullin ne qdo menyre hahahahahahahhaah

Elina
17-05-12, 22:48
Adelina e ka pas njefar kange,,,,,nejse boll qesharake u kan vec.......refrenin e ka pase:meshkujt jane te njejte...e ajo e motra ja kthejke,nuk eshte e vertete ..........ece biri ne fije k'saj pune :tongue::biggrin:

Oqeani
17-05-12, 23:06
Adelina e ka pas njefar kange,,,,,nejse boll qesharake u kan vec.......refrenin e ka pase:meshkujt jane te njejte...e ajo e motra ja kthejke,nuk eshte e vertete ..........ece biri ne fije k'saj pune :tongue::biggrin:
Mire e ka pas ajo motra e vet .... ! ( Ke lloj lloj gjygjymy) !

natyra
18-05-12, 03:13
sikur Kryetemes t' ishte shtuar dhe doni pyetje?(mendoi se kish pas me shum efekt ne pergjigje)..psh.A jen njesoi me tipare/pamje/te sinqert/te dashur/etj etj..(me falni qe dola jashte teme per pak'a):)

...gjithsesi respekt per hapsin e temes,njekohesisht dhe per ata/o qe ndajn mendime te ndryshme!ne vazhdim....

Shtoi,qe Jo te gjithe meshkujt jen njesoi/lloi!shtrohet pyetja?(per nga qka)?!

P.s.E shohim se prap mungon fjala,a po jo?

nejse,se zgjata shum(ne kete rast),kerkoi mirekuptim paraprakisht...flm,

Natyra!

rastesishT
24-05-12, 19:04
Pyesni femrat ēka po thonė.

premium
24-05-12, 20:05
...dallohen nga homot , nga flokėt, nga mingjushet , e nga shumė stileve te tjera.

lirik
28-05-12, 08:37
nes ete gjith mashkujt jan nje soj -ata jan te lindur nga femrat

emine
12-10-12, 19:42
hec e thuj najsend se ni vit po mi nxerrin syte me gisht ataret qtu

Dardanesha
12-10-12, 20:13
hec e thuj najsend se ni vit po mi nxerrin syte me gisht ataret qtu


Kush guxon met nguc ty bre :rolleyes:

thuj ti qka dush... qka te teket ty, ky eshte forum ku do te duhej te shpreheshim lirshem...kush do me ti nxerr syte ty ja nxerr veq vetes...

emine
12-10-12, 20:16
Kush guxon met nguc ty bre :rolleyes:

thuj ti qka dush... qka te teket ty, ky eshte forum ku do te duhej te shpreheshim lirshem...kush do me ti nxerr syte ty ja nxerr veq vetes...

shume kam marr edhe une fobi:tongue:

halla e madhe
12-10-12, 20:42
...ncuk,e pamundur:biggrin:

Suelaa
13-10-12, 21:55
Ku me dite :):):)

Murgesha
14-10-12, 21:46
Mirė paske thėn Suela, ku e dijmė ne femėrimi a janė mashkujt njėsoj a jo?

Jazzcaffe
02-11-12, 23:06
Funksionimi mental tek meshkujtė eshtė bipolar, binom..... dhe ju femrat, bota e perkryer, jeni afruar vetem atij funksioni qė Thua Ty Urata...., rruga ėshtė ende e gjatė.

tipi engjellor
03-11-12, 00:16
pikat e shiut nuk disa bien ne flet e disa bien ne balte ....e kjo vlen edhe tek meshkujt....nuk jane te njejt............

LuLjaa
03-11-12, 01:30
pikat e shiut nuk disa bien ne flet e disa bien ne balte ....e kjo vlen edhe tek meshkujt....nuk jane te njejt............


Jo dee,,, vllaznia s'po jan te njejt e le krejt meshkujt .. :cool:

Makresh
04-11-12, 12:18
E lexova diku, qe kjo thanje ishte e nje Kinezje te ciles burri i kishte hupur ne pazar, dhe pastaj kishte then : Te gjithe meshkujt jan njesoj :D

Kalimero
06-01-13, 20:57
Tė gjithė meshkujt nuk janė njėsoj, tė gjithė kanė njė qėllim tė pėrbashkėt!


cidhin de!!!!!
aha po, :rolleyes:qasishne jena na tibe , runu pi neve :biggrin:

turisti
06-01-13, 22:12
Kure pate pune me meshkuj ti?

Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha .

turisti
06-01-13, 22:14
Te gjithe kane mendjen e ngushte veq per dy gishta vend mendojne!


Ka edhe te gjere qe mendojne edhe per :biggrin: 4 gishta :biggrin:....shoqke..........