PDA

View Full Version : Diqka Rreth Shell


musl|m
25-09-04, 11:53
Qka eshte SHELL:
SHELL eshte web siperfaqe e rezervuar per juve. Dallimi mes Web hostingut te thjesht eshte se ne shell gjindet sistemi operativ te cilin ju mund ta perdorni, ne te shumten e rasteve ai eshte UNIX.
Me shell mund te behen shum gjera, Mund te besh edhe gjera ilegale por nuk do te diskutojm tash per ato. Si mund te perdoret shelli rreth mirc, A keni dashur ndonjehere qe nick-u juaj te qendroj panderpre ne Chat madje edhe kur PC e juaj eshte e škyqurr nga rrjeti, dhe te ruaj mesazhet qe ju kan derguar tetjeret juve? Me ndihmen e shellit ajo eshte e mundur. Nick-u juaj qe eshte lidhur me ndihmen e shellit quhet BOT dhe ai eshte gjithmon online.
Si te gjej nje shell:
Shellat rregullisht paguhen! Egzistojn edhe Free(gratis) shella por ato nuk kan mbeshtetje per BOT-a ashtu qe me mir te blehej nje shell. Nuk kish qen keq te vizitoni www.ebsd.com aty mund te gjeni shella gratis qe mbeshtesin bota mirepo per te fituar nje te tille duhet te vendosni reklamen e tyre ne Web faqen tuaj, Nese nuk keni Web Faqe ateher duhet te reklamoni ate permes Linqeve Kur ata do ti vizitojn 100 veta permes ati linku do te fitoni Shell!!!
Mundesi tjeter eshte kjo shkruni ne putty kete host: Darkstar.AceShells.com pastaj Login newuser pasword request
Aty egziston mundesia te fitoni nje Shell gratis mirepo me disa kushte te cilat mund ti plotesoj sejcili thjesht duhet qe te lidheni fisk ne oren 8:00 ose 20:00 si dhe oren 9:00 ose 21:00 GTM. ateher mund operatoret gjeni online.
Nese perfundimisht keni nje Shell ateher merrni kete program : http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe
Shelli mbeshtetet nga "secure telnet protocol" qe thirret SSH (Secure SHell protocol). Kjo eshte njejt si telnet por e gjitha esht "encrypted" qe don te thot ka me teper siguri (security).
Qka eshte psyBNC dhe si te bej nje:
Mund te thuhet se eshte psyBNC nje BOT por jo nje BOT i veret, BOT i vertet behet permes eggdrop-it. psyBNC mundet vetem te ruaj mesazhet qe dikush ka shkruar ndaj nick-ut tuaj si dhe te qendroj nick-u online. Mirepo per fillim ajo eshte e mjaftueshme, Njeherit duhet te Uplodoni psyBNC ne Shellin tuaj shembull:
wget http://www.psychoid.lam3rz.de/psyBNC2.3.tar.gz
nese ashtu nuk behet Upload ateher ne vend wget shkruani lynx,
Kur te behet kjo Upload ne shell ateher shkraj:
tar zxvf psyBNC2.3.tar.gz
pastaj shkrujaj:
cd psybnc pastaj /make
Kur te konfigurohet psyBNC pastaj kliko /psybnc
me shpesh psyBNC lidhet ne portin 31337 ashtu qe kur te kryhet konfigurimi hyn ne mIRC dhe shkruj /server emrishellit:31337
Kur te lidhesh ateher ti je i pari do te kerkon pasword ateher e shkruan:
/pass paswordsipasdeshires
Mos harro identi duhet te jet gjithmon i njejt ashtu si e ke heren e par qe lidhesh.
Kur tash me je lidh ne psyBNC shkraj /bhelp dhe aty ke tegjitha.[/url]

AK^47
07-12-04, 00:27
Qka jan kto sene ti far S|m3oNe a hahen a ?????? :?: :?: :?: :?: