PDA

View Full Version : Propozim !


Gentiani
01-10-04, 16:48
E pashė tė arėsyeshme tė propozoj tek ky forum, sepse pėr nga rėndėsia, duhet tė jetė mė i rėndėsishmi nga tė gjithė tjerėt ku diskutohen ēėshtje tė ndryshme.

Shėndeti ėshtė gjėja mė e rėndėsishme nė jetėn e njeriut, andaj do kisha apeluar edhe tek ata diskutues, tė cilėt nga profesioni i tyre kanė tė bėjnė direkt me shėndetin, por edhe tė tjerėve qė tė sjellin shkrime dhe tema, nė tė cilat do tė postoheshin, diskutoheshin, kėshilla, pasoja dhe shkaqe tė ndryshme tė cilat ndikojnė nė shėndetin e njeriut.

Pse po e shkruaj kėte?

Sepse mė ka ra rasti nė Net. tė hasi nė tema tė ndryshme dhe materiale si dhe kėshilla qė ofrohen nga qendra tė ndryshme mjekėsore tė vendeve tė zhvilluara dhe besoj se do tė ishin gjithashtu tė mirėseardhura edhe pėr ata qė gjinden nė Kosovė!

Shembull, pasojat e paraqitjes sė njė sėmundje, pasojat, rreziku, preventiva, mundėsitė e shėrimit etj...

Sė fundit, tė shumtėn e rasteve po diskutojmė pėr tema qė ndoshta nuk kanė rėndėsi tė madhe, pos karakterit argėtues kėtu dhe shpresoj se secili nga ne, e ka mundėsinė tė sjellė materiale, tė cilat ndoshta do tė lypnin pak angazhim pėr pėrkthim nė gjuhėn shqipe, por do tė bėnim punė tė madhe gjithsesi.

Ishte ky propozim i imi dhe i mbetet edhe tjerėve ta vlerėsojnė, por mos tė harrojmė se si medium diskutimi, duhet tė ketė edhe efektin edukativ dhe kėshillues, pėr ēėshtje tė cilat unė i shohė si gjithmonė aktuale.

Vetėm njė shoqėri e aftė dhe e shėndoshė mundet tė krijojė njė tė ardhme tė fortė dhe tė shėndoshė.

Mos ngurroni, por fillojani, sepse ėshtė gjėja mė e menēur qė do tė bėni!

Unė do tė sjell pas ca ditėve ca materiale, tė cilat mė duhet ti pėrkthejė, por mua mu duken interesante dhe tė vlefshme, tė njihemi me ato.

Gentiani!

Barbaroza
01-10-04, 17:28
Te pershendes Gentiani per kete propozim!
Me duhet te them se disa diskutues,ne fillim kur u hap Rubrika Shendeti,sillnin materiale te ndryshme nga mjekesia,por nuk di si ngeci kjo pune.
Megjithate,uroj qe postimet e tua,te joshin diskutuesit per leximin e keshillave qe do u ofrosh!

Naki
02-10-04, 09:58
Te pershendes Gentiani per kete propozim!
Me duhet te them se disa diskutues,ne fillim kur u hap Rubrika Shendeti,sillnin materiale te ndryshme nga mjekesia,por nuk di si ngeci kjo pune.
Megjithate,uroj qe postimet e tua,te joshin diskutuesit per leximin e keshillave qe do u ofrosh!

materja e shendetesise kerkone nje profesionalizem ne qasjen dhe diskutimin e temave te ndryshme,ne rende te pare kohe e qe kjo ne te shumten e rasteve eshte e pamjaftushme .
megjithe ate keshillat nga gentiani jane te arsyeshme,dhe besoje qe kjo do te jete nje impuls qe tani e tutje te kemi me shume shkrime ne kete faqe te shendetesise.
me nderime naki

Tomori
25-10-04, 23:12
Te pershendes Gentiani per kete propozim!
Me duhet te them se disa diskutues,ne fillim kur u hap Rubrika Shendeti,sillnin materiale te ndryshme nga mjekesia,por nuk di si ngeci kjo pune.
Megjithate,uroj qe postimet e tua,te joshin diskutuesit per leximin e keshillave qe do u ofrosh!

-Barbaroz, a e din se cka asht puna!!!!
-Kjo pun nuk ka ngec, por njerzit ne kohen e fundit nuk smuhen si ma pare, se jan me imunitet te larte, sidomos mbas lufte si nga stresti ashtu edhe nga mikro-biologjia,,,bile ka raste qe bakterjet tona i mbysin viruset kjo esht per tu habitur!!!
- Po marim nje shembell:
Nese e sjellim ta zem nje Suedez a Filandez nuk ka rendesi, ketu ne Kosov, por me kusht qe te startoj prej xeros si shumica kosovarve, qka ndodh nuk ka me kalu as tre muj, ky njeri dot ta vare vetveten, kjo esht ma se e vertet,,,,Kjo ka lidhje shum me temen,,, parashtrohet pyetja pse ky njeri dot ta vare veten????
-Dihet nga stresti, smundet me e perballu jeten ne keta kushte kjo esht nje fenomen ne vetveten,,,se aj buri botes asht mesu qe ti qendroj sistemi shteteror mbas, qe esht shum normale, e jo bsi te na qe gjdo qytetar i lihet meshires se zotit,,,