PDA

View Full Version : Poezia nga UN...Dhe per MUA!


Maca
05-10-04, 20:17
Ketu do te gjeni disa poezia nga une te shkruara...

Kurse edhe disa qe mi kan derguar mua shoqerija,te afermit,i dashuri etj....

Lirisht mundeni edhe ju te postoni Poezia nga ju...Dhe per ju...

Ju pershendes te gjithve...

Ja kaloni mire... :twisted:

Maca
05-10-04, 20:28
Ne Syrin tend te bukur,
E shoh nje magji.
Ne buzet e tua te embla,
e coj nje dashuri!

Ne naten e erret,
ne gjumin e leht.
E endrroj takimin,
e ores 12.00!

Nuk e di ku linda,
nuk di ku jetova.
Por e kujtoj atje dite,
kur ty te pranova!

Eja mor i dashur,
eja se plasa.
Emrin tend te bukur,
e zgjodha ne rrasa!

Maca
05-10-04, 20:33
E kam nje deshir,
ajo esht shum e thjesht.
Buzet me ti puth,
tjeter skisha desht!

Behu djl i mir,
trego te verteten.
A me don mua,
apo donje tjeter?

Djali ne fillim,
esht artist i mir.
Pasi te shfrytzon,
te thot lamtumir!

Kur buzet e tua,
takohen me buzet e mija.
Ateher e kupton,
se qka esht dashuria!

Me e fort se toka,
me e leht se hija,
me e nxeht se dielli,
eshte DASHURIA!

Maca
05-10-04, 20:37
Te deshta,te dua,
por ti a me don?
Cdo gje qe mendon,
a thua endrron?

Te dua,te dua,
deri sa te vdes,
e ti sa me don,
pergjigjen e pres!

Vetmija me mundon,
loti me rendon,
puthja e dashnorit,
shum me disponon!

Mos u ben i madh,
teper mos u gzo,
por behu i mesem,
dhe mos me mshtro!

Fjala me embel,
eshte RINIA...
Fjala me cmendur,
eshte DASHURIA...

Maca
05-10-04, 20:42
Kur ta shikosh G.......N,
shikom edhe mua,
mos e harro fjalen,
qe me the TE DUA!

Mos duaj gjithkend,
mos e mashtro veten,
por duaje ate,
qe per ty e jep jeten!

Me nje trandafil,
formohet dashuria,
me 2 fjal te dua,
fillon dashuria!

Xhdo pranvere,
i duhet gjelbrimi,
xhdo dashurie,
i duhet takimi!

Te dua me zemer,
te dua me shpirt,
qe deri ne kohen e fundit,
pran teje te vdes!

Vetmija e shkret,
po mi qorron syte,
kurr zdo ta pranoj,
dashurin e dyte!

Maca
10-10-04, 22:07
Prej lules ne lule,
era fishkellon,
prej shoqes dhe shokut,
dashurija fillon!

As tigri,as Luani,
as deti as oqeani,
as jeta me mendime,
ste ndan dot nga ZEMRA ime!

Kot qe je i bukur,
kot qe ke kerr,
per mendimin tim,
ti je veq laper!

Dola ne dritare,
behari po lulzon,
se kisha mendu i dashur,
se ti mua me tradhton!

Kur te jesh i vetmuar,
mos ja nis me vajtu,
por lexoj kto vargje,
dhe mendo ne mu!

Ah kjo jet e shkret,
kjo jete e mallkuar,
qe sme len te qete,
por me ben te vuaj!

Ah i dashrui i im,
nga ti kam shum kujtime,
por tani te dergoj vetem,
perqafime!

Maca
10-10-04, 22:40
Ē'ĖSHTĖ KOSOVA

Ajo qė mendojmė
ajo qė shohim
ajo qė flasim

ėshtė Kosovė.

Ajo qė heshtim
ajo qė s'harrojmė
ajo qė ecim

ėshtė Kosovė.

Ajo qė prekim
ajo qė marrim
ajo qė japim

ėshtė Kosovė.

Ajo qė na takon
ajo qė kėrkojmė
ajo qė paguajmė

ėshtė Kosovė.

Ajo qė kemi
ajo qė s'kemi
ajo qė rritemi

ėshtė Kosovė.


MIRĖKUPTIM

Derisa ka fjalė
derisa ka sy
derisa ka dashuri

S'jemi larg njėri-tjetrit

Derisa ka duar
derisa ka etje
derisa ka urė

Jemi afėr njėri-tjetrit


WAS KOSOVA BEDEUTET

Das, was wir denken
das, was wir sehen
das, was wir sprechen

bedeutet Kosova.

Das, was wir schweigen
das, was wir nicht vergessen können
das, was man Gehen nennt

bedeutet Kosova.

Das, was wir berühren
das, was wir nehmen
das, was wir geben

bedeutet Kosova.

Das, was uns gehört
das, was wir fordern
das, was wir bezahlen müssen

bedeutet Kosova.

Das, was wir besitzen
das, was uns fehlt
das, was in uns aufwächst

bedeutet Kosova.


VERSTÄNDNIS

Solange es Worte gibt
solange es Auge gibt
solange es Liebe gibt

sind wir nicht entfernt voneinander

Solange es Hände gibt
solange es Verlangen gibt
solange es Brücke gibt

sind wir einander nah

Shqip-Gjermanisht...

ShEjToNkA
15-10-04, 00:56
Kur unė nuk tė shofė
Pėr Ty do tė qajė
Ku do qė tė jeshė
Nė zemer do tė mbajė


Nė kalendrain tim
veq dy data janė
Njėra kur jemi pa
E tjetra kur jemi nda


Ulem dhe mendoi
Emrin tėndė tė bukur
Tre herė e shqiptoi
Prej nga zemra ime
Shkon fjala te Zoti
Kur tė shofė hijen tėnde
Do tė mė ndalet loti

Dy lotė qė mė rrjedhin
Nga kėta dy sy
Njėri ėshtė pėr mua
E tjetėri per Ty

Kur mė pyesin engjujtė
Se cka kamė pa me sy
Unė do iu themė se
Tė kam pa vetėm Ty

Njė ditė kurė tė zgjohėsh
Mos lajė syt me lotė
Se dikush do tė tregoi
Se s'jam mė nė kėtė botė
Ti mos pyet si vdiqa
Pyetė se s'i jetova
Pyetė se s'i mė shkuanė
Ditėt qė pa Ty jetova.


SP. Maca pasi tema ishte "poezi nga unė dhe per mua", atėherė shfyrtėzova rasitn t'i postoi do vargje per ty, si duker pra kur postoishim see di qe ke merakė. Tė pershndes sis :wink: