PDA

View Full Version : A respektohet femra intelektuale me shum se ajo shtepiake??


Kaltrushi
07-10-04, 13:24
ju pershendes te gjithve!

Po shkruaj per here te pare me ket teme.
Kam deshitr te lexoj edhe mendimet e juve per ket teme.

Une mendoj se femra intellektuale shikohet ndryshe dhe ka respektin ndryshe.

E nga femrat shtepiake pritet te punoj te gatuj dhe te kqyr femit, e burri te del shpeshher vetun.

tung

Luana
07-10-04, 13:56
Per mua mendoj se jan te njejta nuk ka dallim , sepse te gjithe jemi njerz :wink:
vete jam katunare dhe jam krenare http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/019.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/002.gif

Kaltrushi
07-10-04, 13:59
hi!

faliminderit per pergjigje luana.

bye :wink:

Luana
07-10-04, 14:06
U myta tu i ba punet :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

http://www.cosgan.de/images/midi/haushalt/h012.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/haushalt/a102.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/haushalt/h057.gif


Kurse Turisti i jem veq po kaleron http://www.cosgan.de/images/smilie/figuren/099.gif :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :cry: :cry: :cry:

Kaltrushi
07-10-04, 15:06
U myta tu i ba punet :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

http://www.cosgan.de/images/midi/haushalt/h012.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/haushalt/a102.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/haushalt/h057.gif


Kurse Turisti i jem veq po kaleron http://www.cosgan.de/images/smilie/figuren/099.gif :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :cry: :cry: :cry:


ahhahhahahahha luana me shti te keshi

pershendetje!!!

kulleri
07-10-04, 15:16
me s a e kuptova un nuk ke puna per katunar apo sheherli po ke per ato te cila rrin ne shpi edhe ato q e mirren me biznis apo ne administrat e a rrespektohen njejt secila rrespektohet per at qe ben pa marr parasysh se ku gjindet por kuptohet nese mirret me biznis apo ne administrat ateher lypet rrespek mei ba ma shum s e sa ajo qe rri ne shtepi sepse lypet :lol:

uliksi31
07-10-04, 16:31
U myta tu i ba punet :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

http://www.cosgan.de/images/midi/haushalt/h012.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/haushalt/a102.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/haushalt/h057.gif


Kurse Turisti i jem veq po kaleron http://www.cosgan.de/images/smilie/figuren/099.gif :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :cry: :cry: :cry:


ahhahhahahahha luana me shti te keshi
pershendetje!!!

Njime turist ngadal pak,cka ke marr hez qashtu :lol: :lol: :lol:

Krokodilli
07-10-04, 16:37
ju pershendes te gjithve!

Po shkruaj per here te pare me ket teme.
Kam deshitr te lexoj edhe mendimet e juve per ket teme.

Une mendoj se femra intellektuale shikohet ndryshe dhe ka respektin ndryshe.

E nga femrat shtepiake pritet te punoj te gatuj dhe te kqyr femit, e burri te del shpeshher vetun.

tung

PER MENDIMIN TIM TE GJITHA FEMRAT DUHET TE RESPEKTOHEN PA MARR PARASYSH,,,, POR ESHTE E VERTET SE QDO KUND NE BOT,, JO VETEM NE KOSOVE FEMRA E PA SHKOLL NUK FITON RESPEKTIN SA AJO ME SHKOLL,,,,, DO TE THOT FEMRA ME SHKOLL KA MA SHUM RESPEKT ,, JU PERSHENDES

qika_pr
07-10-04, 16:43
Pershendetje
Mua per vete nuk me bene shum pershtypje profesioni por karakteri i nje gruaje,njoh nje grua qe ka vetem 4 vite shkoll dhe rri shume kohe e mbyllur ne shtepi me punet e shtepis,por ajo ka nje karakter dhe eshte aq e mir sa nuk do ta krahasoja as me femnen me te ngritur qe njof une.

Po ne jetojme ne nje bote krejt me ndryshe dhe normal nuk eshte me lule si ne enderrat tona,femrat e shkolluar kan perparesi me te madhe nuk them respekt por perparesi me te madhe

Respekt per te gjithe
qika_pr

Murgesha
07-10-04, 17:01
Duhet qė femrės nė tė dyja rastet ti ipet rrespekti i nevojshėm.
Qoftė intelektulja, qoftė amvisja, tė dy palėt kanė njė mision tė shenjtė.
Janė nėna dhe bashkėshorte.
A ndodhė nė shoqėrinė njerėzore kjo????
Jo e madhe.
Nė rrethet intelektuale femra intelektuale nderohet dhe rrespektohet, nė njė mėnyrė nė kėt rreth femra jo intelektuale nuk shiqohet edhe me sy shumė tė mirė.
Nga ana tjetėr nė rrethin shtėpiak femra intelektuale gjelozohet.
Hec e bjeri nė fije pse ėshtė kėshtu????

suzi
08-10-04, 14:12
:) tung une mendoj se femrat qe respektohen me se shumti nuk jan intelektuale ose jo intelektuale po jan femrat e bukra ne shumten e rasteve, me vjen keq qe them keshtu , por nje femer munde te jet intelektulae por nese nuk ka bukuri dhe pamje joshese ajo bie nga top lista , se mendja eshte nje gje qe nuk shihet dhe duhet ti ipet rast te tregohet , keshtu qe perparesi ka gjdoher bukuria , me vjen keq qe them kte por egziston dhe nuk munde ta mohoj nje gje qe eshte fakt , :shock: ,

nitushe
08-10-04, 14:55
Per veti mendoj qe femra intelektuale ma shume respektohet sesa ajo jointelekttuale,po ka raste qe ajo intelektuale respektohet sa duhet :twisted:

turisti
08-10-04, 22:23
U myta tu i ba punet :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

http://www.cosgan.de/images/midi/haushalt/h012.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/haushalt/a102.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/haushalt/h057.gif


Kurse Turisti i jem veq po kaleron http://www.cosgan.de/images/smilie/figuren/099.gif :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :cry: :cry: :cry:

:P :wink:

turisti
09-10-04, 18:58
Une nuk dua te diskutoj shume ne kete teme sepse mendoj qe ne teresi gruaja eshte akoma ne poziten jo te volitshme dhe se pak ndihmohet nga burri ja femijet per t'i bere punet e shpijes,a sidomos eshte veshtire per grujen cila punon dhe duhet ne vend se te pushoje pake,me vazhdue me ' VRAPIM " ne per kuzhine,fshisen e korentit,m'i shtri teshat............. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Luana
09-10-04, 19:01
Une nuk dua te diskutoj shume ne kete teme sepse mendoj qe ne teresi gruaja eshte akoma ne poziten jo te volitshme dhe se pak ndihmohet nga burri ja femijet per t'i bere punet e shpijes,a sidomos eshte veshtire per grujen cila punon dhe duhet ne vend se te pushoje pake,me vazhdue me ' VRAPIM " ne per kuzhine,fshisen e korentit,m'i shtri teshat............. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:uhh Turist sa te kam ty hiq bre mos u merzit se i baj punet me qef :wink:

turisti
09-10-04, 19:06
Une nuk dua te diskutoj shume ne kete teme sepse mendoj qe ne teresi gruaja eshte akoma ne poziten jo te volitshme dhe se pak ndihmohet nga burri ja femijet per t'i bere punet e shpijes,a sidomos eshte veshtire per grujen cila punon dhe duhet ne vend se te pushoje pake,me vazhdue me ' VRAPIM " ne per kuzhine,fshisen e korentit,m'i shtri teshat............. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:uhh Turist sa te kam ty hiq bre mos u merzit se i baj punet me qef :wink:
O nik te lejoj kurre m'u mundue.Une vdes per ty me fshisen e korentit ne doreeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee. :P :P :wink: :wink: :wink:

Luana
09-10-04, 19:08
e di :D :wink:

turisti
09-10-04, 19:17
e di :D :wink:

:wink: :P :wink: :P

dr1ta
10-10-04, 17:42
:) tung une mendoj se femrat qe respektohen me se shumti nuk jan intelektuale ose jo intelektuale po jan femrat e bukra ne shumten e rasteve, me vjen keq qe them keshtu , por nje femer munde te jet intelektulae por nese nuk ka bukuri dhe pamje joshese ajo bie nga top lista , se mendja eshte nje gje qe nuk shihet dhe duhet ti ipet rast te tregohet , keshtu qe perparesi ka gjdoher bukuria , me vjen keq qe them kte por egziston dhe nuk munde ta mohoj nje gje qe eshte fakt , :shock: ,

Edhe un kam pa plot raste kur femra respektohet vec sepse esht e bukur, vec kjo ndodh me shum kur ka edhe meshkuj aty dua te them ce meshkujt bejn dallime .

Perndryshe gjithkush esht i/e vlershem/e ne menyren e vete :)

tung

Maca
10-10-04, 23:12
Per mua nje femer e mire eshete nese i ka kto gjera:
E bukur,e gjate, e sjellshme,e kulturume,e paster, magjatore e mire, e shkolluar, e kuptushme, familjare, e matur, e kudes'shme etj...

Kto gjera te gjitha nuk i posedon asnje vajz...
Kshtu qe disa nga keto gjera qe i thash i posedojn vajzat intelektule kurse disa ata shtepijake...

D.m.th te dyjat jan te mira edhe pse si kan te gjitha...
Njeres pa Intelektuale keqme me to keq ka edhe pasoja a...
Edhe per shtepijaket me to keq pa to keq,edhe kto vajza kan pasoja hehe :wink:

Kaltrushi
11-10-04, 12:08
ju pershendes shum

Me vjen mir qe keni shkruar menidmet e juve.

Kaloni sa ma bukur dhe shkruni prap at qe ju bjer ndermend.

E vertet esht se karakteri e ben te veten.

bye

Kaltrushi
13-10-04, 12:52
Me vjen mire nese lexoj ndonje mendim te nje femre intellektuale qe ka studimet e kryra. Por mua do te thet ajo femer intelektuale. Pra shkruani

Pres pa durim. hehehe ju pershendes shum

tung

dr1ta
13-10-04, 13:02
Me vjen mire nese lexoj ndonje mendim te nje femre intellektuale qe ka studimet e kryra. Por mua do te thet ajo femer intelektuale. Pra shkruani

Pres pa durim. hehehe ju pershendes shum

tungEJJ PO NA TREGO SA JE TI INTELEKTUAL NISJA!!!!!

Kaltrushi
13-10-04, 13:43
Me vjen mire nese lexoj ndonje mendim te nje femre intellektuale qe ka studimet e kryra. Por mua do te thet ajo femer intelektuale. Pra shkruani

Pres pa durim. hehehe ju pershendes shum

tungEJJ PO NA TREGO SA JE TI INTELEKTUAL NISJA!!!!!

Une jam duke e kryer shkollen. Ende jam e re. Por kam deshir te studijoj. Me interesojn shum mendimet e tjerve per ket temen sidomos te femrave intellektuale sepse i respektoj shum.

pershendetj per ty dr1ta!!!! :wink:

dr1ta
13-10-04, 22:29
Pershendetje kaltrush:)

Mua me duket kjo tem shum provokative dhe me nervozon shummm mendoj ce ben dallime special te femnat I shtyp .Intelegjenca ndahet ne shum pjes mundesh te jesh e mencur ne nje pune ose nje detyr ce e ben kurse ne tjetren je krejt fushhhhhhhh me kupton? :D
Shkollimi te ben inteligjent pooooooo, por vec ne nje drejtim te caktuar.


Fjala inteligjent dmth:mencur,mendorPRA INTELEGJENCA ESHT E CAKTUAR


NA TREGO TI CKA STUDION EDHE SA DO TE BEHSH INTELIGJENTE ME VONE??


Pa keqkuptime :)

Kaltrushi
14-10-04, 10:36
Pershendetje drita!

Pytje ka qene a restektohet ma shum femra intellektuale apo ajo shtepiake?. Kur nje femer esht fush siq thu ti ajo nuk mendon ta kry shkollen. Edhe nese nje femer nuk ka shkoll te kryer por esht e menqur dhe ka karakter dhe mendime per te ardhmen natyrisht se respektohet.

Dhe shkolla e ban te veten. Nuk duhet me qen te gjithe te shkulluar se pastaj nuk jane te gjithe njerzit interesant.


pa keqkuptime te pershendes :wink:

dr1ta
14-10-04, 23:43
Shqip flasim e nuk kuptohemi :wink: :?


ajt tung

Maca
14-10-04, 23:45
Diqka Mos E Harroni,Pamar parasysh se a je intelektuale apo shtepijake secila nga kto vajzat e kan KONKURENCEN e vet,dhe ska asnje pa konkurenc kshtu qe qika intelektuale rini rahat se keni konkurenc haha po edhe ata shtepijaket ju mos u merzitni se edhe ju pa konkurenc sjeni qy :wink:

Meeeeee

dr1ta
15-10-04, 00:25
Diqka Mos E Harroni,Pamar parasysh se a je intelektuale apo shtepijake secila nga kto vajzat e kan KONKURENCEN e vet,dhe ska asnje pa konkurenc kshtu qe qika intelektuale rini rahat se keni konkurenc haha po edhe ata shtepijaket ju mos u merzitni se edhe ju pa konkurenc sjeni qy :wink:

Meeeeee


Ato ce jan inteligjent nuk e diskutojn ket teme edheeeeeee bile nuk permendin konkurancen ketu te bejn dallime.KTO JAN TEMA TIPIK SHQIPTARE (NENCMIM;MENDJEMADHE;TE FITOHET RESPEKTI VEC PSE PERMENDET FJALA INTELIGJENC. UN jam afer 16 vite ne prenedim kurreeeeee nuk kam pa kesi tema ce diskutohen nga keto te vendit ; THJESHT E PERKRAHIN NJEREN TJETREN. Dhe respektojn.

NJe gje esht e quditshme askush nuk ben pyetje si mbatet inteligjenca ???

si ??
sa je e gjat dhe e bukur?? hahahahahah
a ke be nje dush sot dhe dukesh bukur, floket e mira? ahahahahah
ose : ke fillu me studije medicinen dhe kjo te ben te jesh shum e mencur vec ne ket dege??? hahahahahhaha sbesojjjjjjjjjjjjjjj
Un kam 16 vite shkolle dhe me ben inteligjente? joooooooooo ka shum per te mesuar shummmm edhe sigurist detyrat e nje femens shtepiake nuk kisha mund ti bej perfekt si ajo sepse ajo ka pervoja tjera !!!!!!!

Maca
15-10-04, 11:48
Diqka Mos E Harroni,Pamar parasysh se a je intelektuale apo shtepijake secila nga kto vajzat e kan KONKURENCEN e vet,dhe ska asnje pa konkurenc kshtu qe qika intelektuale rini rahat se keni konkurenc haha po edhe ata shtepijaket ju mos u merzitni se edhe ju pa konkurenc sjeni qy :wink:

Meeeeee


Ato ce jan inteligjent nuk e diskutojn ket teme edheeeeeee bile nuk permendin konkurancen ketu te bejn dallime.KTO JAN TEMA TIPIK SHQIPTARE (NENCMIM;MENDJEMADHE;TE FITOHET RESPEKTI VEC PSE PERMENDET FJALA INTELIGJENC. UN jam afer 16 vite ne prenedim kurreeeeee nuk kam pa kesi tema ce diskutohen nga keto te vendit ; THJESHT E PERKRAHIN NJEREN TJETREN. Dhe respektojn.

NJe gje esht e quditshme askush nuk ben pyetje si mbatet inteligjenca ???

si ??
sa je e gjat dhe e bukur?? hahahahahah
a ke be nje dush sot dhe dukesh bukur, floket e mira? ahahahahah
ose : ke fillu me studije medicinen dhe kjo te ben te jesh shum e mencur vec ne ket dege??? hahahahahhaha sbesojjjjjjjjjjjjjjj
Un kam 16 vite shkolle dhe me ben inteligjente? joooooooooo ka shum per te mesuar shummmm edhe sigurist detyrat e nje femens shtepiake nuk kisha mund ti bej perfekt si ajo sepse ajo ka pervoja tjera !!!!!!!


hahahahahaha eh moj Dr1ta mmm,e din qka un nuk lodhem shume,shume per sqarim zakonisht mundohem me pak fjal ta sqaroj mendimin time,por e shoh se ralle dikush e kupton po nejse! Ty ishallah zoti ta jep hajrin qiki,e vazhdo meso se mire esht,besoj se nuk esht nevoja te te tregoj se qka esht mire e qka keq,por as per pre text nuk jam krejt koha i ka fajet a! ok te pershendes edhe tjeter her mos mer hygjym ashtu se ngatrohesh ne naj grack edhe tona sun delsh! tungi

Murgesha
15-10-04, 12:06
Pse themi se nė perėndim nuk ndodhin kėto gjėra?
Pse gjithnjė mburremi me kėta tė perėndimit??
Mos vallė nuk i njihni vendasit sa duhet ju qė jetoni Perėndim???

Edhe unė jetoj nė perėndim. Kur pata ardhur nė fillim mendoja se kėta janė tė pėrsosur, paraqitja e tyre e thjeshtė, buzėqeshja (mendoja) e ēiltėr mė patėn rrėmbyer zemrėn.
Mirėpo mos qofsha ajo qė jam. E prirė pėr studime i vura kusht vetes qė pėr njė afat sa mė tė shkurtė tė mėsoj gjuhėn e tyre.
Ndoshta ndokush prej ka ndėgjuar se danishtja bėn pjesė nė grupin e gjuhėve tė vėshtira pėr ta mėsuar tė huajt.
E mėsova gjuhėn pėr mė pak se njė vit.
Mbaja kontakte me vendasit dhe pashė se edhe ata janė si ne, nė mos mė tė kėqinj.
Bėjnė thashetheme, kanė paragjykime, gėnjejnė, dhe kanė ndasi klasore, bile nė disa raste mė shumė se tek shqiptarėt.
Kam shoqe qė e tallė shoqen qė nuk ėshtė edhe shumė intelegjente.
Unė mbaj distancė me ato, se e di qė posa tja kthej shpindėn ka me mė tallė edhe mua.
Andaj mos u bazoni shumė se perėndimorėt janė racė e pėrsosur.

Maca
15-10-04, 12:21
Murgesha sigurisht qe edhe kto zvicrant bejn thashetheme e siq the ti ne shumicen e rrasteve ndodh qe te bejn me teper se neve shqiptaret,por un nuk e ve veten ne nje rang me keto sepse kam karakter,zemer,tradit,fe,menquri personale qe kto nuk i posedojn,fal qoft allahut qe neve shqipetraet i kemi keto gjera nga natyra bile edhe bukurine e keme,me te persosur se kto! Un mendoj se secili e ka mendimin e vet,dhe duhet tja leshojm rrugen ti rrespektojm mendimet e huja por qofse kemi personalitet te fort mos te luajm nga fjalet dhe mendimi qe e kemi lidhje me ndonje gje,them,pytje apo fe,etj! Besoj se me kupton se qka dua te them?
Te pershendes! :wink:

Kaltrushi
21-10-04, 15:10
Gjdo shtet ka kulturen e vet, por ka njerez qe mendojn dhe veprojn njejt me tjera raca. Femra kur ka mend dhe din qte ben me shkollen e saj ajo esht e menqur. Une nuk them se femra e shkulluar esht ma e menqur se ajo shtepiake. Se para se te fillon nje femer te shkollohet. Ajo duhet te esht kogja e menqur. Se ne nuk mundemi ta marrim nje qe nuk dine kurrgjo dhe ta shkullojm e pastaj ta ndryshojm.

Ne duhet mendojm 100000 here sikur femer dhe te veprojm njeher.

Gabimet e femres bien me shum ne syr perkundrazi mashkullit. Si per shembull tek ne shqiptaret kur nje femer ndoshta ben gabimin e njejt sikur djali ajo bie me shum ne syr.

Nuk dua te provokoj kerkend as te them se une e kam ndrejt e tjeret jo por vetem po them at siq shoh une me syt e mi.

Por ne femrat kemi shum te perbashket: Kemi ndjenja dhe kursejm koh gjerave te vogla

Pershendes gjdo femer shqipetare. Pa marr parasysh se a esht e shkolluar apo jo.

Me nderime

Kaltrushi!!

Jeton M
21-10-04, 16:24
Femrat intelektuale i kan te mirat e veta, pa to, toka nuk sillet.... :D
Po edhe femrat katunare kan tjera te mira qe duhen per gjithkon.. :D

Ne jet po duhet me qen intelektual edhe mi gra bothes me punu, hehehe

Tash qka me than sicili e ka pelqimin e vet, n'varet me qfar njeri ki qef me jetu... :?: :wink:

Pershendetje

livoreka bicio
30-10-04, 00:58
FEMRAT I RRESPEKTOJ PA DALLIM SI ATA INTELEKTUALE, DHE ATA SHTEPIAKE, TE DYJAT JEN TE NJETA... :wink:

Gjumashja
30-10-04, 21:20
koheve te fundit femra si femer po rrespektohet shume pa mar parasysh a osht intelektuale apo jo :lol:

Loloku
31-10-04, 01:02
koheve te fundit femra si femer po rrespektohet shume pa mar parasysh a osht intelektuale apo jo :lol:


Ok, Gjumashja, kjo eshte mire, por jo akoma e mjaftueshme dhe vetem mos thuaj se po respektohet teper, se nuk do jete e besueshme!

DEA
31-10-04, 09:24
Jane gjini me e perkedhelur, fakt.

Loloku
31-10-04, 09:32
Jane gjini me e perkedhelur, fakt.Pse jane?! Po ti a nuk je?

Po femra per t'u pergedhelur eshte dhe pergedhelja eshte rspekti me i madh qe mashkujt nuk pertojne fare t'ua shperblejne me kenaqesi!

DEA
31-10-04, 09:46
Jane gjini me e perkedhelur, fakt.Pse jane?! Po ti a nuk je?

Po femra per t'u pergedhelur eshte dhe pergedhelja eshte rspekti me i madh qe mashkujt nuk pertojne fare t'ua shperblejne me kenaqesi!


Ende je ketu a?

Edhe une jam femer, po nuk me pelqen te perkdhelem vetem se jam femer ,dua te jem e njejt me nje mashkull.

Loloku
31-10-04, 09:58
Erdha prape se veni ven nuk po me zihet edhe pse nuk jam i prapte a!

Pergedhelja eshte vetem ajka e kenaqesise femrore, por reciproke dhe, per saktesi, jo e njejete, por e barabart duhet te jete dhe te ndjehet femra ne te gjitha varieantet e mundshme njerezore...

DEA
31-10-04, 10:02
Erdha prape se veni ven nuk po me zihet edhe pse nuk jam i prapte a!

Pergedhelja eshte vetem ajka e kenaqesise femrore, por reciproke dhe, per saktesi, jo e njejete, por e barabart duhet te jete dhe te ndjehet femra ne te gjitha varieantet e mundshme njerezore...


Ndoshta?

blusky
31-10-04, 10:35
Nje respektė tė veqant per te gjitha femrat,pa mare parasyshe shkollen dhe rethanat qe jetojne,secila e ka karakterin e vet te qmueshem.

Naki
31-10-04, 14:22
Nje respektė tė veqant per te gjitha femrat,pa mare parasyshe shkollen dhe rethanat qe jetojne,secila e ka karakterin e vet te qmueshem.

Keni shume te drejt,dhe pajtohem me mendimin tuaj-Naki

jadore
14-01-06, 01:45
---Mendim i gabuar !!!! (sipas meje )

--mendoi qe mvaret nga- personaliteti i femres ,sa reflekton energji pozitive dhe vetesiguri nga komunikimi me te tjeret !!

-p.s( shume here me ka rastesis te me fasionojne veprimet (ne jete ) te femrave qofte edhe me nje shkollim te ulet)dhe shume here me ka zhgenjyer e kunderta!!
--gjithmon kam bindjen qe shkollimi te afteson vetem ne menyren profesionale-dhe profesioni nuk eshte i vetmi drejtim ne jete)

Arb
14-01-06, 02:58
Nuk besoj se respekti ndaj ketyre femrave eshte i ndryshem.

Nje "femer intelektuale," qe ka marr nje apo me shume diploma, qe ka siguruar nje pune jashte shtepise, qe eshte aftesuar ne nje profesion te caktuar, nuk do te thote se ka respekt me shume perreth familjes, miqeve, te afermve dhe shoqerise.

Ne anen tjeter, nje "femer e shtepise" qe kryesisht merret me punet e shtepise, nuk do te thote se ka respekt me pak.

Mbase, "femrat intelegjente" paragjykohen si te respektuara me shume. Femra nuk e fiton respektin me ate qe din dhe ben, por me ate qe eshte.

Dekada me pare femra Shqiptare ishte shume me pak e shkolluar se sa ne ditet e sotme. Por kjo nuk ndikoj qe ajo te cilesohej si fisnike, malesore, burrneshe, dhe te fitoj respektin.

Reana
14-01-06, 03:35
Nuk besoj se respekti ndaj ketyre femrave eshte i ndryshem.

Nje "femer intelektuale," qe ka marr nje apo me shume diploma, qe ka siguruar nje pune jashte shtepise, qe eshte aftesuar ne nje profesion te caktuar, nuk do te thote se ka respekt me shume perreth familjes, miqeve, te afermve dhe shoqerise.

Ne anen tjeter, nje "femer e shtepise" qe kryesisht merret me punet e shtepise, nuk do te thote se ka respekt me pak.

Mbase, "femrat intelegjente" paragjykohen si te respektuara me shume. Femra nuk e fiton respektin me ate qe din dhe ben, por me ate qe eshte.

Dekada me pare femra Shqiptare ishte shume me pak e shkolluar se sa ne ditet e sotme. Por kjo nuk ndikoj qe ajo te cilesohej si fisnike, malesore, burrneshe, dhe te fitoj respektin.


:shock: :arrow: :? :arrow: :lol:
Zoti te vrafte ty :lol: :lol: :lol: hiqe ate fare ikone, se vertete do te fillojne te besojne se je plak :lol: :lol: :lol: ....

Perndryshe sa i perket temes,

Une mendoj se nuk ka te bej me faktin se femra respektohet ne baze te nivelit te shkollimit te saj-por ka te beje me faktin sa jane te KULTURUAR ata per-rreth asaj femre :twisted: :lol: !!
Me njerez te keqinje, me mprapshtane :lol: , edhe doktorat te astronomise e fizikes po te kesh-e njejta muzike kendohet-dhe mos pritni respekt se nuk kane kulture respekti-madje as definicionin nuk e dine bile (kujtojne qe vetem nese ua be qefin, dhe u thua ate qe deshiron veshi i tyre te degjoje-atehere u duheshka te te shperblejne si qenin me nje kocke, i.e. me nje miresi siperfaqesore :twisted: )!!!
Prandaj :twisted: -femrat NUK duhet te presin ti respektoje dikush, dhe te pasivizohen, apo jeten/veprimet/bindjet t'ia pershatin secilit per nje trohe respekt te rrejshem!!! ASI fare respekti MOS ju qofte kurre-se s'me duhet gje-gjumin e bej shume te rehatshem edhe pa respektin e gjithafe palaqoje dhe injoranti!!! Nese dikush nuk e respekton vete faktin qe egzistoj dhe kam te drejte te flas, te shprehem, te mendoj dhe jeten time ta jetoj sipas bindejve te mia-ATEHERE asaj nuk i thuhet respekt!!!
E c'do gje me pak-mos t'iu duhet fare!!!
Aata qe ju respektojne-do t;iu respektojne per te gjitha te mirat dhe te keqiat-per cdo dite shkolle apo asnje dite shkolle

keshtuqe-impononi respektin me forcen e karakterit tuaj, e mos u beni hije te deshirave dhe kushteve qe ju imponon ne HESHTJE mjedisi ku jetoni dhe rrethi i juaj i njerezve!!!

Qendroni drejt..se si me shkolle si pa asnje dite shkolle :wink: :arrow: jeni pasardheset e Mbretereshes TEUTE :P !!!
Parardhesit tane Ilire kane kaluar edhe neper shoqeri teresisht matriarkale, dhe femrat jo qe kane qene te barabarta me meshkujt, por sikur AMAZONET-kane UDHEHEQUR me cdo sfere e aspekt shoqeror :wink: !!!
Veq fakti qe egzistoni, secila prej jush meriton cdo respekt!!! 8)

vendasi
14-01-06, 20:14
Per mua mendoj se jan te njejta nuk ka dallim , sepse te gjithe jemi njerz :wink:
vete jam katunare dhe jam krenare http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/019.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/002.gif
Kuu Luana kur s'kisha thane se je katunare ti.......... :lol: :lol: me ke binde me te vertete se s'kan dallim :lol: :wink:

laliloli
16-01-06, 22:51
Njeriu njejte duhet te rrespektohet ,pa marre parasyshe pergatitjen shkollore .Me rendesi te jet i drejte dhe zemer mire ,sepse shkolla nuk te bene kurre njeri.

vjeshta
18-01-06, 16:59
Respektohet me shume ajo femer, qe dine ta beje veten qe ta respektojn te tjeret,nuk ka lidhje pregaditja shkollore.

dr1ta
21-01-06, 10:16
yeahhh :arrow: :arrow: :arrow:

Tomori
21-01-06, 11:00
yeahhh :arrow: :arrow: :arrow:
O..HO HO SA MIRE ME QEN SHQIPTAR ..YEAHHH :arrow: :lol: :lol: :lol:

spirl_girls
21-01-06, 13:01
yeahhh :arrow: :arrow: :arrow:
O..HO HO SA MIRE ME QEN SHQIPTAR ..YEAHHH :arrow: :lol: :lol: :lol:

http://*****************/forum/images/smiles/icon_thumleft1.gifhttp://*****************/forum/images/smiles/icon_cheers.gif

halla e madhe
22-01-06, 10:11
Shkollimi eshte skalitje diturije...cilesia dhe vetia e mire njerzore rrespektohet gjithemone mbi te gjitha.

inxhja
29-01-06, 16:58
Femrapa marr parasysh e eshte intelkruale apo amvise duhet te ke respekt te njejt kete flas nga pervoja ime familjare si nga ana ime si na ana e burrit te gjitha jemi te barabarta

e_martumja
29-01-06, 17:58
E rrespektoj cdo femer apo mashkull sikur ajo/aj qe me respketon!!!!

Femra shtepiake apo intelektuale me sjedhjet e mira e respekton nje person.....

nezi
15-03-06, 13:26
Duhet qė femrės nė tė dyja rastet ti ipet rrespekti i nevojshėm.
Qoftė intelektulja, qoftė amvisja, tė dy palėt kanė njė mision tė shenjtė.
Janė nėna dhe bashkėshorte.
A ndodhė nė shoqėrinė njerėzore kjo????
Jo e madhe.
Nė rrethet intelektuale femra intelektuale nderohet dhe rrespektohet, nė njė mėnyrė nė kėt rreth femra jo intelektuale nuk shiqohet edhe me sy shumė tė mirė.
Nga ana tjetėr nė rrethin shtėpiak femra intelektuale gjelozohet.
Hec e bjeri nė fije pse ėshtė kėshtu????


Ketu pergjigjet nje intelelektuale ..Murgesha pra me pak fjale dhe shume qarte !

Te pershendes murgesha !

Nezi

Kaltrina
20-03-06, 00:35
Paj me than te drejten mu edhe sme pelqen me bo dallime te tilla, po te ne ka shume dallime. ja per shembull une jam nusja e vetme e shkolluar dhe e punesuar ne shtepin time edhe kam pak me shume respekt se nuset tjera, nuk e di a eshte arsyeja se une di si te gjindem me mire dhe te sillem me mire apo apo..diqka tjeter:rolleyes:

dr1ta
22-03-06, 00:21
Paj me than te drejten mu edhe sme pelqen me bo dallime te tilla, po te ne ka shume dallime. ja per shembull une jam nusja e vetme e shkolluar dhe e punesuar ne shtepin time edhe kam pak me shume respekt se nuset tjera, nuk e di a eshte arsyeja se une di si te gjindem me mire dhe te sillem me mire apo apo..diqka tjeter:rolleyes:

Pasi ce ty po te respektojkan me shume dhe din te sillesh mire , te kisha propozu te behesh zedhenese per kunatat tuaja. Bisedo me krejt antaret e shtepise dhe thuaj ce ky dallim nuk me pelqen ,sigurisht ce do te ndegjojn dhe do te sjellen mire me krejt juve.

Ose ato ce bejn dallim jan njerz te eger dhe te prapambetur vet , dhe jan njerz ce nuk mesojn sjellje njerzore kurre .


E kto nuset tjera neper druj kacaveren a ??:wink:

LABI
23-03-06, 15:04
ju pershendes te gjithve!
Po shkruaj per here te pare me ket teme.
Kam deshitr te lexoj edhe mendimet e juve per ket teme.
Une mendoj se femra intellektuale shikohet ndryshe dhe ka respektin ndryshe.
E nga femrat shtepiake pritet te punoj te gatuj dhe te kqyr femit, e burri te del shpeshher vetun.tung

"Sikur edhe tė ishe Tolstoi duke punuar nė njė kryevepėr nuk je e kursyer nga pregaditja e ushqimit…… pėr musafirėt tuaj, derisa ēdo gjė, edhe shkrimi i njė letre, do tė arsyeton burrin nga ……detyra"

Sipas thenies se A.Haroon Akram-Lodhi ... po del qe femra e shkolluar nuk ka ndonje trajtim te veēant , qe e specifikon prej amvises :confused: !

Kaltrina
29-03-06, 22:28
Pasi ce ty po te respektojkan me shume dhe din te sillesh mire , te kisha propozu te behesh zedhenese per kunatat tuaja. Bisedo me krejt antaret e shtepise dhe thuaj ce ky dallim nuk me pelqen ,sigurisht ce do te ndegjojn dhe do te sjellen mire me krejt juve.

Ose ato ce bejn dallim jan njerz te eger dhe te prapambetur vet , dhe jan njerz ce nuk mesojn sjellje njerzore kurre .


E kto nuset tjera neper druj kacaveren a ??:wink:


:tongue: :tongue: :biggrin:

Murgesha
30-03-06, 09:33
Pasi ce ty po te respektojkan me shume dhe din te sillesh mire , te kisha propozu te behesh zedhenese per kunatat tuaja. Bisedo me krejt antaret e shtepise dhe thuaj ce ky dallim nuk me pelqen ,sigurisht ce do te ndegjojn dhe do te sjellen mire me krejt juve.

Ose ato ce bejn dallim jan njerz te eger dhe te prapambetur vet , dhe jan njerz ce nuk mesojn sjellje njerzore kurre .


E kto nuset tjera neper druj kacaveren a ??:wink:

Jo moj nuk kacavaren nėpėr drunj se me ba ashtu i rrespektojnė si akrobate. :biggrin: :biggrin:

Kaltrina
30-03-06, 14:18
Jo moj nuk kacavaren nėpėr drunj se me ba ashtu i rrespektojnė si akrobate. :biggrin: :biggrin:

Murgeshė sje normal ti, te pershendes

Kaltrina
30-03-06, 14:22
Murgeshė sje normal ti, te pershendes

Ne aspektin pozitiv :smile:

trimi99
31-03-06, 00:09
Ne aspektin pozitiv :smile:=========================================== =========================

Tani e tutje njerzit Jo normal, do ti ndojm ne dy kategori POZITIV dhe NEGATIV!
Mrgesha i takojka grupit pozitiv.Haha

Murgesha
31-03-06, 00:20
Murgeshė sje normal ti, te pershendes

E po mbasi nė kuptim pozitiv spo e kam dert fort. :biggrin: :biggrin:

Trimi mos po tė vjen ty inati pėr rrespektin e Kaltrinės ndaj meje?? :biggrin: :wink:

HappyLinda
31-03-06, 22:56
A respektohet femra intelektuale me shum se ajo shtepiake??

Keto dy lloje te femrave kan dallime. Respekti duhet te jet i njejt per te dyjat, mirpo ajo intelektuale shikohet me ndryshe, vet fakti se ajo shtepiake ka nje njohuri te kufizuar eshte me e larguar nga jeta sociale edhe keshtu qe interesimin e te tjereve e ka me te ulet. Kam respekt per te dyjat, mirpo personalisht i favorizoj ato intelektuale dhe qe jane te pamvarura.

Me respekt HappyLinda

dr1ta
31-03-06, 23:56
A respektohet femra intelektuale me shum se ajo shtepiake??

Keto dy lloje te femrave kan dallime. Respekti duhet te jet i njejt per te dyjat, mirpo ajo intelektuale shikohet me ndryshe, vet fakti se ajo shtepiake ka nje njohuri te kufizuar eshte me e larguar nga jeta sociale edhe keshtu qe interesimin e te tjereve e ka me te ulet. Kam respekt per te dyjat, mirpo personalisht i favorizoj ato intelektuale dhe qe jane te pamvarura.

Me respekt HappyLinda

Nese nuk ke interes/njohuri te perbashket nuk mundesh me quajte nje femen/person jo-inetligjent.


Te tregoj dicka my dear happylinda , nje femen intelektuale e ka mendjenj e happur , pra ajo gjen interes dhe diskutim te mire me gjithken , (freemind) ti qenke shume e kufizuar .

Me vjen teper keq ce ti nuk kupton ato femnat shtepiake, nuk dmth ce nuk jan intelektuale , por i kan mundesit e kufizuar, ti si femen duhet te kuptojsh kete . :confused:

dr1ta
31-03-06, 23:59
:tongue: :tongue: :biggrin:


Ajt trego sa gezohen antaret e shtepise kur e sjell rrogen ne shtepi :tongue:

HappyLinda
01-04-06, 02:48
Nuk kam urrejtje ndaj femrave shtepiake, edhe ne asnje menyre nuk i disrespektoje ato. Por vet fakti se nuk i kan mundesite dhe disa nuk angazhohen te ecin perpara por rrin parazite ne shpinde te dikujt tjeter, dhe qendrojne ne shtepi dmth se nuk kane shume kontakte se cfar ndodh jasht edhe e kan njohurine e kufizuar. E me duket e kam cekur se respekti eshte i njesojt mirpo kan dallime ne mes njera tjetres. Kurrsesi nuk munden me qen te njejta. ketu ne NY ku edhe jetoje une shume nga ato i kan mundesite te ngrisin nivelin e edukimit ne shkalla me te larta mirpo i pritojne te angazhohen ne at drejtim apo nuk ja din rendesine nje gjeje te tille, edhe mbyllen ne shtepi. E ne asnje menyre kjo nuk krahasohet me ato qe kane shkallen e edukimit me te larte. E nese dikush preket nga ky mendim i imi me vjen keq. Prap e them i favorizoj me shume ato qe angazhohen me shume te pasurohen me dituri, sepse perndryshe edhe femijet e ardhshem do te pesojne. Kjo don separi vullnetin, pastaj edhe mundin mirpo ja qe ne fund shperblehen vet dhe shume te tjere nga ato.

trimi99
02-04-06, 01:07
pershendetje,

Me ju trgue te verteten, kur eshte ne pytje femra nuk bej aqe shume dallime, intelektuale apo shtepiake, apo e martuar apo e pa martuar, veq a..hhaaaa

MESATARI
02-04-06, 13:02
Murgesh a je ti emartuar ajo

se po get ti ma e drejt se tjeret po del nga anae e mardhenieve :confused:

MESATARI
02-04-06, 13:07
ej njerez ma merr mendja se ket tem
vetem njerzit te pashkoll duhet me diskutu appo ma mir me thene ato te pa moralshem qe jan
ngase
ne te cilet jemi njerz me moral e dim se ku e ka vendin gruaja
dhe ku burri prandaj
njerzit te botes jo ninormale dojn qe kto tema ti hapin dhe te na shofin neve shqiptareve se ku e ka gruja vendin po mndoj gruaja shqiptare

Gurbetqari-Berlin
02-04-06, 18:04
A respektohet femra intelektuale me shum se ajo shtepiake??

Keto dy lloje te femrave kan dallime. Respekti duhet te jet i njejt per te dyjat, mirpo ajo intelektuale shikohet me ndryshe, vet fakti se ajo shtepiake ka nje njohuri te kufizuar eshte me e larguar nga jeta sociale edhe keshtu qe interesimin e te tjereve e ka me te ulet. Kam respekt per te dyjat, mirpo personalisht i favorizoj ato intelektuale dhe qe jane te pamvarura.

Me respekt HappyLinda


HappyLinda te pershendes.
pak me vonese po e shkr.
femra eshte me nje fjale femer
une e respektoj femren qe ka karakter bujar si ne familje
poashtu edhe ne shoqeri
me respekt

Gurbetqari-Berlin
:smile: mendo sot per neser

Kaltrina
03-06-06, 18:26
Ajt trego sa gezohen antaret e shtepise kur e sjell rrogen ne shtepi :tongue:

Po Drita ke hy pak si fellė me inspektu :rolleyes: (edhe pse kjo pune ste takon ty), une rrogen time e mbaj per vete. Po bash kisha pas qef me dite pse po reagon kaq ashper ne kete teme? :eek: , a po te prekim ty me disa shembuj a qka...

pershendetje per te gjitha femnat e pavarura :wink: , veq perparaaaaaaa

Reana
03-06-06, 19:13
Ata qe nuk kane respekt per gjinine femrore, kete e bejne pa diskriminime mbi pregatitjen profesionale.

respekti, eshte forme PA KUSHTE!!!
Ose e respekton, dike ashtu is eshte, ose nuk e respekton FARE!!!
c'do gje ne mes, eshte hipokrizi.

ZeShKaNee
21-06-06, 14:28
duhet te respektohet femra ne menyren e vet si esht 0
123
22222222222222
33333333333332.

Murgesha
02-07-06, 23:18
Valla sot pėr sot ka ardhė koha qė as intektualja e as shtėpiakja nuk po rrespektohet.
Mė sė shumti sot po vlerėsohen e rrespektohen ato qė ja dijnė pak rendin edhe .... mos tė ndyej gojėn time mė mirė...!!!!!!!!!!!

Ose edhe gjithmonė ka qenė kėshtu por pak mė fshehur, ndėrsa sot gjithēka haptazi.

Zero Cool
03-07-06, 09:54
Valla sot pėr sot ka ardhė koha qė as intektualja e as shtėpiakja nuk po rrespektohet.
Mė sė shumti sot po vlerėsohen e rrespektohen ato qė ja dijnė pak rendin edhe .... mos tė ndyej gojėn time mė mirė...!!!!!!!!!!!

Ose edhe gjithmonė ka qenė kėshtu por pak mė fshehur, ndėrsa sot gjithēka haptazi.

Te lutem mos na fut te gjitheve ne nje thes...

dr1ta
04-07-06, 22:12
Po Drita ke hy pak si fellė me inspektu :rolleyes: (edhe pse kjo pune ste takon ty), une rrogen time e mbaj per vete. Po bash kisha pas qef me dite pse po reagon kaq ashper ne kete teme? :eek: , a po te prekim ty me disa shembuj a qka...

pershendetje per te gjitha femnat e pavarura :wink: , veq perparaaaaaaa
Nuk di sa kam hi fell, kur ti vet e shpalos ket problem dhe i nencmon kunatat e tuaja , kto fjalet e tuaja nuk jan fjalet e nje femnes intelektuale, Nje inteletuale nuk lavdohet para popullit ce kishe esht intelektuale e ne anen tjeter kunatat e veta te pafajshme disi i shan , Kurse mua nuk me prek aspak , me shume me iritojn lavdesat e tuaja .

papa:wink:

lyra2
18-05-07, 17:36
ju pershendes te gjithve!

Po shkruaj per here te pare me ket teme.
Kam deshitr te lexoj edhe mendimet e juve per ket teme.

Une mendoj se femra intellektuale shikohet ndryshe dhe ka respektin ndryshe.

E nga femrat shtepiake pritet te punoj te gatuj dhe te kqyr femit, e burri te del shpeshher vetun.

tung

..kush a i respekton?!
Nese e ke fjalen per shoqerine ,kuptohet se intelektualet me shume jane te respektuara.A per bashkeshortet, mvaret nga eduketa .Cka mendon per rastin .....qe nje intelektuale shum e zonja jeton me nje burrre qe i kerkon t'ia paguaj benzinen nese ajo ka nevoje per veture.E per daljet ,prap mvaret me kend jeton..por ka shum intelektuale qe jetojne me burra te tille te cilet e kane at ndjenjen e "inferioritetit" ndaj tyre ..apo gjithsesi kerkon nga ajo te jete mbi te gjtha edhe "shuuum amvise".BESONI SE KA SHUME...por ndryshe paraqiten ne opinion.Por shpresojme qe kur edhe gjyshet ti kene te shkolluara ndoshta do te filloj dicka me pozitive...
Me respekt...

lyra2
18-05-07, 17:37
Te lutem mos na fut te gjitheve ne nje thes...


..asesi te gjithe joo,por 89.9% veq jane ne at thes.

luckyman
18-05-07, 19:07
Valla sot pėr sot ka ardhė koha qė as intektualja e as shtėpiakja nuk po rrespektohet.
Mė sė shumti sot po vlerėsohen e rrespektohen ato qė ja dijnė pak rendin edhe .... mos tė ndyej gojėn time mė mirė...!!!!!!!!!!!

Ose edhe gjithmonė ka qenė kėshtu por pak mė fshehur, ndėrsa sot gjithēka haptazi.Shumé me mend e me vend ke folé!!

egi
21-05-07, 13:11
qdo femen duhet me pas respektin e merituar...meshkujt nuk mund t'ja dijn vleren e femnes deri sa te jen ne poziten e saj...

RiannA
23-05-07, 17:12
Femra esht femer...qfar pune kryn nuk esht e rendsishme. Ajo duhet te respektohet si njeri. Edhe pse dikush e dikush sidomos burrat bajn dallime masive aty nuk do te thot asgje. Per mu ata burra jan pavleft.

jadore
23-05-07, 21:43
qdo femen duhet me pas respektin e merituar...meshkujt nuk mund t'ja dijn vleren e femnes deri sa te jen ne poziten e saj...

..dhe anasjelltas ,...pra qdo mashkull duhet te kete respektin e merituar .... sa respektohet kjo, nga ana jone ne pergjethsi...!!!..sa ka tek ne reciprocitet..!!

egi
24-05-07, 00:10
..dhe anasjelltas ,...pra qdo mashkull duhet te kete respektin e merituar .... sa respektohet kjo, nga ana jone ne pergjethsi...!!!..sa ka tek ne reciprocitet..!!

normal..por me doket qe ne shumicen e raseteve femna eshte ajo qe i mungon respekti nga ana e meshkujve

Arb
24-05-07, 00:54
qdo femen duhet me pas respektin e merituar...meshkujt nuk mund t'ja dijn vleren e femnes deri sa te jen ne poziten e saj...

Heu feministe bre!!!

Edhe feministet na duhen... e na ka mbete mangut.

Athu edhe Agnesa Vuthajn e kemi feministe?

egi
25-05-07, 10:13
Heu feministe bre!!!

Edhe feministet na duhen... e na ka mbete mangut.

Athu edhe Agnesa Vuthajn e kemi feministe?

po normal qe na duhet feministet se mos mi pas gjat historis femna ne diten e sodit nuk kish guxu me qit hunen jasht shpije...
agnesa vuthaj ose qdo femen tjeter, ska nevoj me kan miss...duhet me kan feministe per vet veten