PDA

View Full Version : Shqiptaret,metropol i trillimeve ne dashuri...!


Publicisti
07-10-04, 18:19
Etnologjikisht ne si popull shqiptar kemi patur ne vete disa kritere te rigorozuara,ndaj te cilave kemi qendru shume te sinqert,dhe kemi pasur nje ndergjegjesi permanente ndaj tyre si tersi morale e zakonore.Kohet e fundit e tere rinia jone ne vend se te kualifikohet ne lemi te ndryshme dhe te ruaj traditen dhe te inkuadrohet ne nje modifikim ne progres,ajo perkundrazi eshte ka orientohet ne mostra te kqija te evropes dhe perendimit,kur e them kete e kam parasysh se si rini ne tersi jemi kopje e dukurive devijante (negative) te te huajve qe tani ndodhen ne Kosove.Kam has ne shume meshkuj,te ciles gjini i perkas dhe une,qe tregoj se kan kaluar naten me ate vajz,me kete,duke ndjer ne vete nje mburrje te mvetsishme duke menduar se me kete e ngrit veten ne nivelin qe ai mendon se eshte e duhure.Ka shume femra qe bukurine e trupit te tyre prej shqiptareje ua dorzojn te huajve,ngase mendojn se laverdia financiare duhet te vij nga pelhura e shtratit nga i cili ata marrin shperblime te majshme.Ndoshta per dik eshte teme tabu,por per mendimin tim me mire eshte qe te diskutojm per gjera te tilla qe pak a shume mundemi me zbute kete dukuri duke biseduar ,se sa te mirremi me poezi te ndryshme.Qellimi im ne lidhje me kete eshte se ,A me mire eshte qe me femren te cilen kalojm naten ta bejme grua tonen,apo te ndrrojm sa her te dojm....![/b]

turisti
11-10-04, 12:24
Tung - Publicisti - .

Shum here e kum lexue titullin e ketuj artikulli,por nuk kum mujt mu pergjegj sepse jan disa gjera nga kendi im ndaj jetes te cilat une nuk i arsyetoj ( me te cilet nuk pajtona),andej do te provoj ta jap mendimin tim ne lidhje me kete....

Rinia sot as qe kuptohet mjaft nga prinderit e as pleqeria, as qe dikush mundohet t'ia kushtoje kohen,te bisedoje me te. Kush eshte sot interesuar per problemet e rinise? Kush i merr persiper obligimet ndaj rinise? Kush mundohet t'i ndihmoje rinise per t'i zgjidhur problemet e saja ? " PESHKUT I VJEN ERA PREJ KREJES ",a ne kete rast, rinia eshte e FUNDIT,dmth qe automatikisht nenkupton edhe radhtjen e zgjidhjeve te problemeve. Pengesat jan te shumta, PUBLICISTI i nderuar. Simbas teje : " ...ne si popull Shqiptar kemi patur nė vete disa kriteret rigorizuara ndaj te cileve kemi qėndrue tė sinqert ..." . Cilat - KRITERET TĖ RIGORIZUARA -?????? Kriteret: qe femrat Shqiptare nuk guxijne me kqyr te huajt!!!! - a mashkuj po ??????? Kriteret: qe pleqt i kqyrshin qikat e reja,a djemt e ri nuk kan guxue! Kriteret: qe te martohemi,pastaj gruaja te kujdeset per SHPORETIN dhe TENGJERET a " burrat " m'i kontrollue MARIMANGAT neper qajtoret ose pullat dhe patentat e kengetareve neper kafenet e rangut se kategorise - zh-. Edhe ashtu duke jetuar,i perjetuam ndryshimet,demokracien dhe u plakem. Tash po na pengon: pse rinia po perparon , pse rinia nuk ndegjon , pse e tera eshte bere TABU TEME. Pleqt e sodit ,ne tritllekun e vet (ka pas raste ) kan p.sh. shitur token dhe te gjithat leket i kan harxhue neper grat tjera dhe ashtu qysh ne ate kohe - " DEVIJUE ",e sot po quditen me rinien e sodit pse ėshtė DEVIANTE. Pra,dukurit deviante jan ne kokat e tona,a si konfuzioni i asaj mjegulle po lindin TABU TEMAT.
Rinien duhet kuptuar dhe ndihmuar ne menyre duke i ndertuar urat e reja mes te gjeneratave,mes te adeteve te vjetra dhe nevojat e reja re rinise dhe duke i kushtuar me shum kohe rinise se restoratave dhe biznesit sepse : EDUKIMI I RINISĖ ĖSHTĖ BIZNESI MĖ I MADH.
Pasi qe nuk ka perkrahje te duhur nga asnje ane,rinia eshte qfare eshte dhe bjen ne pozitat e ndryeshme.Kete dua ta lidhi me fjalet e tua,i nderuari PUBLICIST,ku po ban puetje: "....a ėshtė mė mirė qė me femrėn tė cilėn kalojmė natėn ta bėjmė grua tonėn,apo ta ndrrojm sa her tė dojm....". Me sa femra njeriu e kalon naten,nuk mundet te gjithat me i martue! A eshte me mire ,a jo- nuk e di. E dij sigurt qe ka femrat me te cilat e kaloj naten qe jan te kenaqura dhe qe AS N'MEN SI BJEN MU MARTUE..........

Ky eshte mendimi im simbas titullit e temes,dhe shpresoj se nuk me keq kupton nese dikun kum DEVIJUE,sepse vet jeta eshte MOZAIKU DEVIJANT.
Me respekt- TURISTI :P

Publicisti
11-10-04, 20:16
Te falenderit Turist..
U jam mirnjohes qe ju keni marr nje hap te till qe te pergjigjeni ne lidhje me kete qe une e kam parashtruar,shoh qe me teper iu interesojn rinis me proklamu veten e tyre neper rubrika Prezentoni veten se sa te mundohemi te diskutojm per problemet me akute qe ne si te rinje ballafaqohemi.Ne te shumten e rasteve ke pas te drejt,ngase ne pyetjen time kan qen te parashtruara disa flaji provokative,me vjen mire qe keni arrit t'ia kuptoni domethanjen plotesisht,mirepo ajo qe nuk pajtohem me ty qendron aty ku thua se nuk eshte asgje te flesh me nje femer dhe me pastaj te largohesh nga ajo,nuk them se une kam qen apo jam nje haxhi qe nuk kam vepruar keshtu,mirepo kur une arrita te kuptoj gjerat me realisht iu kam ra vi ketyre gjerave,por e marrim nje shembull keshtu,ne po dalim me femra,po kalojm naten me to dhe po i leme,fundi asgje,po nese kuptojm se me motrat tona po shkon dikush dhe po e lene ne fund qka do kishim bere ....?

turisti
11-10-04, 21:08
Te falenderit Turist..
U jam mirnjohes qe ju keni marr nje hap te till qe te pergjigjeni ne lidhje me kete qe une e kam parashtruar,shoh qe me teper iu interesojn rinis me proklamu veten e tyre neper rubrika Prezentoni veten se sa te mundohemi te diskutojm per problemet me akute qe ne si te rinje ballafaqohemi.Ne te shumten e rasteve ke pas te drejt,ngase ne pyetjen time kan qen te parashtruara disa flaji provokative,me vjen mire qe keni arrit t'ia kuptoni domethanjen plotesisht,mirepo ajo qe nuk pajtohem me ty qendron aty ku thua se nuk eshte asgje te flesh me nje femer dhe me pastaj te largohesh nga ajo,nuk them se une kam qen apo jam nje haxhi qe nuk kam vepruar keshtu,mirepo kur une arrita te kuptoj gjerat me realisht iu kam ra vi ketyre gjerave,por e marrim nje shembull keshtu,ne po dalim me femra,po kalojm naten me to dhe po i leme,fundi asgje,po nese kuptojm se me motrat tona po shkon dikush dhe po e lene ne fund qka do kishim bere ....?

I nderuari Publicist,

Po te kuptoj plotesisht,ndoshta edhe me shume se mundesh me paramendue,por pergjegjja ime eshte e ashper nese veshtrohet nga kendi i te kaluares,a e bute nese kuptohet realiteti sotshem i rende rinor.Jo pak here,ne jete,teoria dallohet prej praktikes edhe ndonjehere jane aq te kunderta saqe nuk i takojne te njejtit problem. Edhe une dua qe ta shoh rinien te gezuar,te lodhur nga sporti e jo pre rrugeve,dua ta shoh neper diskoteka,me kuleta te mbushura e tufa lulesh ne dore dhe buzeqeshje ne fytyre duke vrapuar per ne takim me te dashuren/in,por realiteti eshte tjeter,eshte per fat te keq mjegulla ne te cilen shumica kan mbetur BREDHACAKT DUKE QAJTUR......

Te pershendes shume ,deri ne shkrime tjera.- TURISTI. :wink:

Publicisti
12-10-04, 18:22
Te falenderit Turist
Pak sa po me del tip Frances me ato lule ti,haha ,me fal bera pak shaka,ne pergjithesi ke ide te mira,por per ate qe ju kishit fokusuar ne theks te veqant pse rinia bredh rrugve,ketu eshte nje tem pak sa e zgjeruar per tu diskutuar,megjithate po te them diqka shume konkrete meqense mirrem me publicitet dhe me analiza,une te them ty se kjo eshte nje varr me kohzgjatje prej 5 vitesh,se pari ne si popull duhet te vetedisohemi me shume,te krijojm vlera te mirfillta dhe te modifikuara ne menyre qe ne si rini te jem ashtu siq thua ti,se pari duhet te jemi te percaktuar politikisht,dhe me pastaj te jemi me te ngritur edhe mentalisht edhe ekonomikisht,ne menyre qe te shkojm ne diskoteka me nga nje tub lulesh dhe me xhep plot lek,kjo eshte poenta e asaj qe ju kishit elaboruar.te falenderit per mirekuptim.

turisti
12-10-04, 20:46
Te falenderit Turist
Pak sa po me del tip Frances me ato lule ti,haha ,me fal bera pak shaka,ne pergjithesi ke ide te mira,por per ate qe ju kishit fokusuar ne theks te veqant pse rinia bredh rrugve,ketu eshte nje tem pak sa e zgjeruar per tu diskutuar,megjithate po te them diqka shume konkrete meqense mirrem me publicitet dhe me analiza,une te them ty se kjo eshte nje varr me kohzgjatje prej 5 vitesh,se pari ne si popull duhet te vetedisohemi me shume,te krijojm vlera te mirfillta dhe te modifikuara ne menyre qe ne si rini te jem ashtu siq thua ti,se pari duhet te jemi te percaktuar politikisht,dhe me pastaj te jemi me te ngritur edhe mentalisht edhe ekonomikisht,ne menyre qe te shkojm ne diskoteka me nga nje tub lulesh dhe me xhep plot lek,kjo eshte poenta e asaj qe ju kishit elaboruar.te falenderit per mirekuptim.

O,me nder qofsh PUBLICISTI !


Me se shumti domethenjen e shkrimeve te mija mundesh me e gjejte mes reshtave ,ne tufash lule dhe kombinimin e fjalive te mia te cilat japin idejat te paramenduara ose deshrat e deshiruara.

Nuk dua thellesisht te zhytna ne shkrime sepse tani dalin ne siperfaqe shum gjera per te cilat nuk vlen te permenden sepse shumhere ne jete ,deshirave i nderrohet kahja.....ashtu qe edhe kesaj gjenerat i shkoj RINIA e i mbeten lopatat....edhe patatet ne vend te mishit dhe luleve............. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


Me nderine,
TURISTI.

LOJETARI
10-07-09, 18:52
Teme interesante .Ka nevoje per nje aktualizim ......

teutaA
10-07-09, 20:54
po u dashka me mendu mir para se me dhan mendim ne ket tem

Pupi
10-07-09, 20:55
po u dashka me mendu mir para se me dhan mendim ne ket tem

ska cka tė mendohet njeriu kėtu, vetė titulli po thojka sa t'dush.
paaaaaaaaaa...a nuk jemi popull romantik nime ?

halla e madhe
10-07-09, 20:59
po u dashka me mendu mir para se me dhan mendim ne ket tem


...jo moj,para 5 vitesh ka qene ky muhabet,tash asht bere bajat,aiiii sa uji ka kalu uren deri sote,edhe rinia ndryshu mendimet,mos e merr me seriozitet se mbetet oda e tekave zbrazet:biggrin:

teutaA
11-07-09, 04:13
ska cka tė mendohet njeriu kėtu, vetė titulli po thojka sa t'dush.
paaaaaaaaaa...a nuk jemi popull romantik nime ?

ne pupull romantik aa nashta kur ska rrym :biggrin: perndryshe jemi popull i eger e per trillime jo veq ne dashni po edhe ne shum lemi tjera ja kemi anen

ska lovi dovi me shqiptarin

teutaA
11-07-09, 04:14
...jo moj,para 5 vitesh ka qene ky muhabet,tash asht bere bajat,aiiii sa uji ka kalu uren deri sote,edhe rinia ndryshu mendimet,mos e merr me seriozitet se mbetet oda e tekave zbrazet:biggrin:

e moj hall un tu besu qe dashuria eshte trillim mbeta ende ne ate od te tekave :smile: