PDA

View Full Version : Kur Prinderit vendosin....


Mrika
08-10-04, 09:57
Qka mendoni ju per prinder, qe vendosin per martesen e femijeve te vet...d.m.th vajza nuk guxon te vendos per veten....

ju kisha lut per pjesmarrje

Mrika

nitushe
08-10-04, 15:08
Se besoj qe ka tash asi raste, sepse tash absurde osht me vendos familja per fatin tone :evil:

qika_pr
08-10-04, 15:34
Pershendetje
Ka raste ende per kete lloje vetie tek prinderit

une jam kunder vendosjes per ckado pa konsultim me vajzen

Kercovari
08-10-04, 17:54
Akoma prinderve tradicionalosht u ka mbetur fjala e fundit.
Eshte me se e natyrshme c`do kush te vendos per vehten.

RRUSHI
09-10-04, 09:16
Shkurt --- nuk ka prind qe deshiron te shef femijen e vet duke vuajtur , dhe gjdo vendim qe merr per femiun e tij eshte i bindur se do te jet ne favor te femijut te tij --- por qti bejsh edhe gabojn te gjoret , andaj edhe per mendimin tim nuk mund ti fajsoj dhe per fat te mir gjerat kan filluar te ndryshojn dhe mendoj se sot ka ngelur nje numer shum shum i vogel qe e ndjekin ket rrug ---- rrespekt .

turisti
10-10-04, 00:13
Nderimet e mija - MRIKA - .
Sa merzitet prindi per femiun e vet,nuk merzitet askush.Normal eshte qe prindi mundohet ta shkolloje femiun,ta udhezoje qe neser,pasneser, kur te rritet ai femiu t'ia mundesoje darsmen ose ndihmen tjeter qe te behet femiu i dobishem per tere shoqerien. Per fat te keq,perparimi i shkences,modernizimi i jetes dhe civilizimi i shperjte,akoma nuk kan ndryshuar idejat e vjetra te disa njerezve qe i adhurojne - diktaturen familjare - ,perparimin ne drejtimet qe vetem atyre i konvenojne dhe ndryshimet te cilat ata vet i lejojne.Jo pak here,prej kujdesit te madh ndodhin gabimet ku viktimat jane femijet,a me deshtimin e tyre dhe prinderit.
Normal qe edhe une e arsyetoj perzierjen e prinderve femijve,por deri te kufiri i caktuar sepse naton kufirit,komanda nuk funksionon,a fjalet e humbasin vleren e duhur.Sidomos eshte gabim trashanik nese prindi vendos ne emer te vajzes martesen simbas deshires se tij,e jo te vajzes.Perpara ka qene perpara,dhe ska force qe e ndal progresin,por duhet kujdesi i te gjithve ( prindve dhe femijve),sepse ēdo send ,e ka ēmimin e vete.
Si konkludim,i kisha lutur femijet qe me teper te konsultohen me prinderit sepse asnje prind nuk i don te keqen femijve,le te ulen dhe hapin zemren ndaj rindit sepse prind do te behen edhe vet,a prinderve i kisha lut per me shume kuptim ndaj femijve dhe me shume bisedime .sepse femijet nuk kane provoje si prinderit- PROVOJA VJEN ME VITET.

I deshiroj sukses te dy palve. :P

painkiller
10-10-04, 01:45
Te dyja palet e kan mire edhe keq.Se ka disa "femije" qe nuk dine ta logjikojne punen e fatit .Keshtu qe megjithate i duhet "ndihma" nga prinderit.Ne anen tjeter disa "femije" e dine me mire se prinderit per fatin e tyre dhe megjithate vendosin prinderit.Qka te them ,me se miri eshte per ket pune te vendosin "bashkarisht" ,prinderit,"femijet" dhe ana e kundert.Nuk e di sa po kuptoni.

Kaltrushi
11-10-04, 14:10
Menidmi im esht se prindri mund te i tregoj femijut se qka mendon per te dashurin e tyre dhe a esht i dakord por ai nuk mund te vendos (ne ket koh) se kend dhe kur ta martoj vajza. Sepse vajza do te bente diqka edhe pa qejf. Ky ndoshta esht edhe gabimi sepse po te lejojn disa gjera prindri nuk te doket me edhe aq interesant dhe ndoshta nuk e provon. Sikur se ashtu prindrit gjithnje kan qejf nje partner per femijun qe esht intelektual apo puntor, dhe te ket te ardhura te mira per mirembajtjen e gruas dhe Femijut. Ata edhe shpesh harrojn se ne ket koh ekziston dashuria e vertet. Me shum mendojn per nje jete te mir te femijut. E per djema me doket esht pak ma ndryshe sepse ka djem qe kan deshir qe familja te ju ndihmon ta gjej nje nuse. Me ne fund ata nuk mendojn keq per neve, por i kan mendimet dhe planet e tyre per jeten tane ndonjeher. Te gjitha jane te mire por per dashuri te vertet nuk mund kurkush te ndal vetem te thot mendimin.

Ok nuk po du me shkru nje roman. hehehehe

ju pershendes te gjithve
“por me se shumti autorin.

tungi

Gjumashja
03-12-04, 21:13
Po ata na dojn neve me na pa mire e neve nau doket keq,veq valla edhe sosht mire me tu perzi te senet personale nese e du dikon skam qef me i vet tash t'shpise,po duhet me vet veq veten teme se tek e fundit ne ja boj mire ja boj veti ne ja boj keq prap vetit e net rrin rahat tjert :wink:

KriSTaL
04-12-04, 19:07
Fatin e jetes duhet ta percaktosh vet, jo babi mami, migja motra apo halla, sepse:

AS babi as mami , as migja as halla , as motra as daja as tezja,,

Nuk do jetoj me te , po ai person /femra/apo/mashkulli ata dy do jetojn me njeri tjetrin. nuk e ke te dashuren , per mamin as per babin e ke per vete, dhe ti duhet te vendosesh per kete........... ishte mendimi im. mund te jet edhe i gabuar.

halla e madhe
09-12-04, 23:47
Kuptohet qe prinderit e duan gjithmone te miren e femiut,por dikur duhet te shkeputet ajo varesi mes prind-femije,duhet liru femijen te pavarsohet ne jeten e vete,te krijon familjen ashti sipas deshires,nese ka vendosur mire dhe asht i lumtur,asht edhe prindi me ta,por ndodhe edhe e kunderta,bile prinderit nuk i kane ne qafe si dikur qe kane vendos per fatin e femijve,e kane vuajtur tane jeten per hire te familjes,ato raste jane edhe sote e tutje..... vajza flitni haptas me prindrit tuaj per te gjithat!!! :wink:

ARVANITI
15-07-05, 11:06
Mendoja, se keshillat e prinderva duhen vleresura, dhe pare me sy te mire, jo si nje nderhyrje. Pervoja, jeta e gjate, peripecite e tyre jane nje shkolle jete, nga e cila brezi i ri (femijet) duhet te marrin mesim dhe te degjojne.

Me lart thashe keshilla, dhe ju duhet t'i degjoni keto keshilla, dhe pastaj te vendsni. Nje keshille nuk mund te jete detyrim, d.m.th. deshirat e prinderve nuk mund te imponohen ne qenien, dhe karakterin tend.

Si perfundim, mendimi i prinderve duhet vleresuar.

ARVANITI
15-07-05, 11:07
Ne fund te fundit, ata ju duan te miren.

Panopticon
15-07-05, 11:14
Qka mendoni ju per prinder, qe vendosin per martesen e femijeve te vet...d.m.th vajza nuk guxon te vendos per veten....

ju kisha lut per pjesmarrje

Mrika

Mrika,

Mendoj se akoma ka raste te ketilla ne shoqerine shqiptare, dhe kjo eshte per te ardhur keq, sepse sipas mua eshte shkelje e te drejtes se femres (per rastin tone, te femres shqiptare).

Nga ana tjeter gezon fakti se eshte duke u rritur numri i atyre rasteve kur femra vendos vet.

Une mendoj se opcioni me i mire eshte kur femra vendos vet, por me pelqim te prinderve, sepse sic tha dikush ketu "prinderit ia dojne te miren femijeve te tyre". Per me teper prinderit ndoshta shohin "me larg".

Reana
16-07-05, 15:39
Kuptohet qe prinderit e duan gjithmone te miren e femiut,por dikur duhet te shkeputet ajo varesi mes prind-femije,duhet liru femijen te pavarsohet ne jeten e vete,te krijon familjen ashti sipas deshires,nese ka vendosur mire dhe asht i lumtur,asht edhe prindi me ta,por ndodhe edhe e kunderta,bile prinderit nuk i kane ne qafe si dikur qe kane vendos per fatin e femijve,e kane vuajtur tane jeten per hire te familjes,ato raste jane edhe sote e tutje..... vajza flitni haptas me prindrit tuaj per te gjithat!!! :wink:

Respekt halla e madhe,

Fatekeqesisht ne shoqerine tone, ne disa mjedise ende vazhdohet me infantilizimin e personave te moshes madhore, pamarreparasysh se per cfare vendimi behet fjale!
Cuditem kur shoh disa qe iu drejtohen te tjereve "ulu, s'din ti" :roll:
kjo eshte sjellje e cila vie drejtperdrejte prej prej edukates familjare, ku cdo person me i ri, pamarreparasysh moshen apo gjinine, trajtohet si i paditur apo si dikush QE NUK MUND te marre vendime ne menyre te pavarur!!!

ne kete teme e veej se shumica e arsyetojne nderhyrjen e prinderve ne vendime te femijeve te tyre :roll: si "brenge", si "dashamiresi", si "perkujdesje" etj etj...
E vetmja gje qe po harrojne qe ka rendesi shume te madhe eshte krijimi i individeve te pavarur dhe me PERGJEGJESI!!!
Nese nuk e ke LIRINE e te vendosurit, asnjehere nuk do te kesh vetedijen e PERGJEGJESISE!!!
Te mbash ne gjendje infantile (feminore) nje te rritur, duke ia marre te drejten per vendosje dhe vetevendosje, eshte "mbytje" me dashuri te tepruar!
Vie dita kur keta prinder nuk do te jene afer femiut te tyra, jeta sjell gjithcka, por nese nuk jemi mesuar me kohe dhe nuk kemi shprehine e te menduarit, gjykuarit dhe sjelljes se vendimeve ne menyre te pavarur, mund te jemi te bindur se gjithmone do te jemi te varur prej dikujt tjeter, qe JO-gjithmone e ka interesin tone si motiv paresor!!!

Ne vendime te rendesishme per te ardhmen e femiut perkrah inkuadrimin e familjes, por me qellim te bisedes konstruktive ku palet respektohen ne menyre te barabarte, poqese behet fjale per "femije" te moshes madhore e jo bisedat e tipit "ulu, ti s'din agje" apo bisedat ku permes presionit emocional ndikohet aftesia per vendim e te rinjeve!!!

Nuk mund ta mbrojme askend tere jeten, prandaj gjeja me e mire qe mund te bejne prinderit per femiun e tyre eshte ta mesojne si ta mbroje veten dhe interesat e veta :wink:

Naki
17-07-05, 21:58
Unė Favorizojė Tė Rinjėt tė zgjedhin fatin e tyre sipas dėshirės duke i informuarė edhe prindėrit kjo ėshtė Pasurija e dy anshėme e raporteve Fėmijė dhe Prindė dhe rezultatė i Edukimit tė shėndosh.

Me nderime Naki

Gentiani
18-07-05, 21:46
Qka mendoni ju per prinder, qe vendosin per martesen e femijeve te vet...d.m.th vajza nuk guxon te vendos per veten....

ju kisha lut per pjesmarrje

Mrika


Pėr cilėn periudhė kohore Mrika ke menduar ?! Nėse mendon pėr tė tanishmen, unė nuk e besoj se ka raste tė tilla. O sot o kurrė mė parė vajzat vendosin pėr vetėvehten e tyre.

Arb
18-07-05, 23:04
Kjo teme ka me shume qellimin e paragjykimit te vendimeve te marruara nga prinderit muaj, vite me pare, pasi qe ne ditet e sotme prinderit nuk e shohin te arsyeshme te marrin mbi supe pergjegjesine e te bijave te tyre...

laliloli
19-07-05, 17:41
Une mendoj se ēdo i ri (vajze apo djale )kur te arrine moshen e pjekurise (18-20)duhet te jet i pavarur dhe i pergjegjshem per te gjitha veprimet qe ndermerr,ketu nenkuptohet edhe per martese.
Keshillat e prinderve jane te mireseardhura,por nuk duhet jetuar ēdohere nen diktatin e tyre .

Kodra
21-07-05, 14:56
Qka mendoni ju per prinder, qe vendosin per martesen e femijeve te vet...d.m.th vajza nuk guxon te vendos per veten....

ju kisha lut per pjesmarrje

Mrika*********
*********
*********

Nuk e di si ėshtė nė pjesėt tjera shqiptare,por nė Kosovė,ndoshta janė
4-5% tė prindėrve qė ende vendosin ashtu pa pyetur Vajzat,por jo edhe mė shumė.


Me dėshirė qė secili tė mund tė vendos pėr Fatin(Nafakėn) e vet ju pėrshėndes.


Kodra

modestja
20-09-05, 16:37
Kur prinderit vendosin :!:

Nuk ka dyshim se prinderit jane ata te cilet meritojne rrespektin me te madh,duke pasur parasysh faktin se ata rrisin femiun,kujdesen per te jeten japin me nje far menyre,megjithate keto te mira,keto fakte nuk marrin kuptimin se prinderit duhet te vendosin per martesen e bijes se tyre,edhe pse nuk ka dyshim se prindi sheh me larg,kupton me shume por nuk eshte ne rregull dhe e logjikshme qe ato te shesin zemren e vajzes se tyre e cila eshte dhene me qira dikund tjeter,dhe shpreson qe nje here e pergjithmon te jetoj aty...thjesht prinderit duhet te pyeten te rrespektohet mendimi i tyre aq sa eshte mundesia e jo asesi te vendosin per shpirtin,zemren dhe jeten e vajzes se tyre,pos po qe partneri ashtu si nuk duhet qene atehere edhe une po qesh prind do mundohesha deri ne pike te fundit te pengoj me nje far menyre te keshilloj por....

Thjesht shkurt:Prinderit supozojne,ndihmojne,kuptojne,dine shume nga jeta por megjithate NUK DUHET ATA TE VENDOSIN

dr1ta
20-09-05, 23:48
Kur prinderit vendosin :!:

Nuk ka dyshim se prinderit jane ata te cilet meritojne rrespektin me te madh,duke pasur parasysh faktin se ata rrisin femiun,kujdesen per te jeten japin me nje far menyre,megjithate keto te mira,keto fakte nuk marrin kuptimin se prinderit duhet te vendosin per martesen e bijes se tyre,edhe pse nuk ka dyshim se prindi sheh me larg,kupton me shume por nuk eshte ne rregull dhe e logjikshme qe ato te shesin zemren e vajzes se tyre e cila eshte dhene me qira dikund tjeter,dhe shpreson qe nje here e pergjithmon te jetoj aty...thjesht prinderit duhet te pyeten te rrespektohet mendimi i tyre aq sa eshte mundesia e jo asesi te vendosin per shpirtin,zemren dhe jeten e vajzes se tyre,pos po qe partneri ashtu si nuk duhet qene atehere edhe une po qesh prind do mundohesha deri ne pike te fundit te pengoj me nje far menyre te keshilloj por....

Thjesht shkurt:Prinderit supozojne,ndihmojne,kuptojne,dine shume nga jeta por megjithate NUK DUHET ATA TE VENDOSIN

Edhe une mendoj ce vet ZEMRA duhet me vendose .

Artisti
25-09-05, 13:13
Qka mendoni ju per prinder, qe vendosin per martesen e femijeve te vet...d.m.th vajza nuk guxon te vendos per veten....

ju kisha lut per pjesmarrje

Mrika


Kur prindrit vendosin,thuju prindve le te martohen pra vet me dhendrrin e tyne qyyyyyy :lol: :lol: :lol:


Artisti

Psikologu
25-09-05, 13:40
Pershendetje!

Deshirova qė tė kyqem vetem pak nė ketė temė.
Eshte e vertet qė prinderit meritojnė resoektin mė tė madhe , por edhe meØtė madhe e meritojnė femijet tė cilet ne ciklin e tyre jetesorė kan nevojė per respekt mė tė madhė , keshillė , dashuri , besim , shoqeri , liri dhe shumė gjera te tjera qė ti marrin nga prinderit e tyre , gjė e cila ne te ardhmen e tyre ju ndihmon qė tė jenė me te fortė me tė sjellshem dhe mė tė hapur ne sferat e jetes.
Nuk mundet tė respektohet njė prind vetem e vetem pėr shikak se ai/ajo e rrisin atė dhe i japin ushqim , veshmbathje ej etj , sepse asgjė me e vlefeshme se pikat qė i permenda me lartė nuk janė pėr femiun , pra dashuria prinderore.
Perdorimi i dhunes , frenimi dhe stagnimi i levizjes , shprehjes, bertitjes sė femiut ėshtė total gabim , sepse edhe ata si tė gjithė kan problemet e veta nė koken e tyre tė cilat levizin nga mosha nė moshė dhe tė cilet nė fakt femijet as nuk e dijnė se ku ėshtė shkaku qe keta sillen dhe reagojnė ne menyra tė ndryshme , pra njė botė e tyre se din se cka me tė vertet po ndodhė me trupin e tyre i cili rritet dhe zhvillohet nga momenti ne moment , dhe kalon ne rrugen e pubertretit qė llogaritet si mosha mė e rrezikeshme pėr keta femije nese prinderit nuk dijnė se si ta trajtojnė dhe si tė sillen.
Nė ketė moshė perdorimi i dhunes ne qeshtjet fizike , por edhe ato psiqike , qe po ashtu trajtohet si dhunė dhe terrorė , e benė thumjen shpirterore dhe atė thymje tė vetbesimit nė femijė , gjė e cila pėr aft tė keqe akoma perdoret ne mesin tonė shqiptarė.
Te flasim pėr njė prind , atehere flasim pėr njė dashuri te madhe , ndrersa nese flasim pėr njė diktator ne mesin tonė nuk mund ta quajmė prindė por vetem gjeneral ose njeri i shtrenguar i cili nuk din se si tė komunikoj me femijė dhe si tė zbusė rastet ,pra pa u berė dhe shenderruar nga prindi nė gjeneral ,sepse femiu nuk ėshtė ushtarė i askuj , por krijes e daluir nga shpirti i jonė dhe njė dashuri e madhe pėr ne ne mesin tonė.
Askush nuk mundet dhe ska deshirė qė tė jetė i detyruar me dhunė ne asnjė menyrė , pra as femijet , sepse ata duhet tė informohen nga prinderit me konataktin e panderpre se cka kekohet nga ta dhe se sa dhe si behen prinderit te lumtur me arritjen e femijeve tė tyre .
Kur flasim tek ajo se a vendos prindi pėr martesen e njė vajzė , mund tė themė se ky esjtė edhe turpi me i madhė pėr njė prindė qe ai mundet ta pėrdorė ,sepse nese atij i pelqen le ta marrė ai per veti dhe se kjo eshte me absurdja qė prindi tė begenis dikend e tė urdheroj qe simbas shijes se tij tė martohet vajza , duke harruar se cdo kush e ka shijen e vetė dhe se dallon shija nga shija , ashtu siq dallon njeriu nga njeriu.
Por , njė keshillė e prinderit ėshtė e mirė cdo here , por ketu duhet tė kemi mardhenjet prinder -femijė si njė shokė me shokė ose me shoqe.
Pra prindi ėshtė dhe duhet tė jetė prindė e jo njeri qė i frigohet femiu sikur tė ishte njė i huaj qė jeton aty, pra ne mesin familjarė.

Tomori
30-09-05, 16:44
Qka mendoni ju per prinder, qe vendosin per martesen e femijeve te vet...d.m.th vajza nuk guxon te vendos per veten....

ju kisha lut per pjesmarrje

Mrika

-Shume gjeste fisnike...asnje prinde nuk ja done te keqen fmise se vete..
prindi di shum ghera ma shume....po ashtu ka njohuri per familjen e djalit
,,,une jam PRO qe prindet te vendosin per martesen e vajzes...
....kjo eshte madheshtore si per vajzen ashtu edhe vet per prindin,,,
....kjo eshte edukate familjare... :arrow: :wink:

Vetima
30-09-05, 21:34
Qka mendoni ju per prinder, qe vendosin per martesen e femijeve te vet...d.m.th vajza nuk guxon te vendos per veten....

ju kisha lut per pjesmarrje

Mrika

-Shume gjeste fisnike...asnje prinde nuk ja done te keqen fmise se vete..
prindi di shum ghera ma shume....po ashtu ka njohuri per familjen e djalit
,,,une jam PRO qe prindet te vendosin per martesen e vajzes...
....kjo eshte madheshtore si per vajzen ashtu edhe vet per prindin,,,
....kjo eshte edukate familjare... :arrow: :wink:

kur sja don te keqen ateher duhet lane hapisr femijut ne vetvendosje.

mua sme duket aspak gjest fisnik poqe se prinderi vendos per femijun ,vjzen, ne ditet e stome. :evil:

Tomori
01-10-05, 11:50
Qka mendoni ju per prinder, qe vendosin per martesen e femijeve te vet...d.m.th vajza nuk guxon te vendos per veten....

ju kisha lut per pjesmarrje

Mrika

-Shume gjeste fisnike...asnje prinde nuk ja done te keqen fmise se vete..
prindi di shum ghera ma shume....po ashtu ka njohuri per familjen e djalit
,,,une jam PRO qe prindet te vendosin per martesen e vajzes...
....kjo eshte madheshtore si per vajzen ashtu edhe vet per prindin,,,
....kjo eshte edukate familjare... :arrow: :wink:kur sja don te keqen ateher duhet lane hapisr femijut ne vetvendosje.

mua sme duket aspak gjest fisnik poqe se prinderi vendos per femijun ,vjzen, ne ditet e stome. :evil:E nderuara 'vetima' jam dakorte me ju qe vet vajzes duhet me i len hapsire te vendose....pajtohem...!
-Por muhabetin e kem nese vajza mashtrohet e propzone nje mashtruse qe vajza nuk e dine.. qka mendoni se prindet duhet me ndejte kembekryqe...JO
-Normal qe prindet duhet te reagojne se 'vajza"nuk njeh me mire njerzit (familjet) ne rethin e vendbanimin se saje..!
Po prindi njehe edhe familjet te poshterta edhe fisnike etj...
a me kuptone vetima" ...qfar te keqen shihni qe vajza te bashkepunoje me prindin..dhe mbasi vajza te vendose,,,prinde te jep fjalen....
,,vetima une nuk shohe gje te keqe ketu....
..hahhahahahaha
"vetima" ju pershendes me respekte te madhe:
Tomori :wink:

Murgesha
01-10-05, 12:40
E nderuara 'vetima' jam dakorte me ju qe vet vajzes duhet me i len hapsire te vendose....pajtohem...!
-Por muhabetin e kem nese vajza mashtrohet e propzone nje mashtruse qe vajza nuk e dine.. qka mendoni se prindet duhet me ndejte kembekryqe...JO
-Normal qe prindet duhet te reagojne se 'vajza"nuk njeh me mire njerzit (familjet) ne rethin e vendbanimin se saje..!
Po prindi njehe edhe familjet te poshterta edhe fisnike etj...
a me kuptone vetima" ...qfar te keqen shihni qe vajza te bashkepunoje me prindin..dhe mbasi vajza te vendose,,,prinde te jep fjalen....
,,vetima une nuk shohe gje te keqe ketu....
..hahhahahahaha
"vetima" ju pershendes me respekte te madhe:
Tomori :wink:

Kjo teori e jtoja bjen menjėherė Tomor.
Jo gjithėherė prindėrit kanė qjetė zgjidhjen mė tė mirė pėr vajzėn e vet.

Tomori
01-10-05, 12:50
E nderuara 'vetima' jam dakorte me ju qe vet vajzes duhet me i len hapsire te vendose....pajtohem...!
-Por muhabetin e kem nese vajza mashtrohet e propzone nje mashtruse qe vajza nuk e dine.. qka mendoni se prindet duhet me ndejte kembekryqe...JO
-Normal qe prindet duhet te reagojne se 'vajza"nuk njeh me mire njerzit (familjet) ne rethin e vendbanimin se saje..!
Po prindi njehe edhe familjet te poshterta edhe fisnike etj...
a me kuptone vetima" ...qfar te keqen shihni qe vajza te bashkepunoje me prindin..dhe mbasi vajza te vendose,,,prinde te jep fjalen....
,,vetima une nuk shohe gje te keqe ketu....
..hahhahahahaha
"vetima" ju pershendes me respekte te madhe:
Tomori :wink:

Kjo teori e jtoja bjen menjėherė Tomor.
Jo gjithėherė prindėrit kanė qjetė zgjidhjen mė tė mirė pėr vajzėn e vet.

hahahahahhahaaaaaa dakorte moj motrushe :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Por mos haro se Jo gjithehere vajza vete ka gjete zgjidhjen e fatit per te miren e saje...!!!!!
-Murgesh si te kam,,,,hahahaaaaa :wink:

doGzona
01-10-05, 13:18
Eshte e mire qe prinderit te kshillojne per cdo gje , por me duket se ne kete kohe nuk perputhet me asgje qe prinderit te vendosin mbi femijet e vete , sepse eshte kohe e tjeter qe ka breza te rinje te shkolluar qe vendosin per veten e vete.
Do te ishte me mire qe ne bashkpunim edhe me prinderit te behet pelqimi kur vajzes ose djalit i perlqen nje persone.
Kjo luan rol te madhe.
Por ne jete asgje nuk eshte me kontrate ,se nuk i dihet te ardhmes , por njeriu mundohet per te mire e ndoshta del cdo here mire , ose anasjelltas.

Tomori
01-10-05, 17:38
Eshte e mire qe prinderit te kshillojne per cdo gje , por me duket se ne kete kohe nuk perputhet me asgje qe prinderit te vendosin mbi femijet e vete , sepse eshte kohe e tjeter qe ka breza te rinje te shkolluar qe vendosin per veten e vete.
Do te ishte me mire qe ne bashkpunim edhe me prinderit te behet pelqimi kur vajzes ose djalit i perlqen nje persone.
Kjo luan rol te madhe.
Por ne jete asgje nuk eshte me kontrate ,se nuk i dihet te ardhmes , por njeriu mundohet per te mire e ndoshta del cdo here mire , ose anasjelltas.

Te lumte bukuroshe...pajtohem 100% me ju :wink:
("doGzona" po ti vete si ke qene....tungji :wink: )

gjimnazistja
17-07-06, 09:24
Sot jemi shekulli 21 dhe demokraci ska nevoj qe dikush te te perzihet ne punet e nje njeriu por me nje ane prinderi nuk ka pse te vendos per fatin e femis apo pse te tjeret kan vendos per to dhe te njejten gje te bejn ato me ne mbase per te te keshilluar qe te mos shkosh ne rrug te gabuar mundet te vendosin dhe do i pranoja keshillat e tyre me gjith qef por sa per te vednosur per fatin tim sdo e lejoja kete gje se c'dokush ka te drejtat e veta

selvija
20-08-06, 11:37
po normal se ne kete kohe te sotoi jemi te pa mvarun te gjith , si djali si vajza pa dallim gjinie ,por me pelqim edhe te prindve, se martesa nuk ashe sot per neser e por e perjetshme,une pershembull edhe pse vet e kam gjet burrin e kam dashurue por me pelqim te familjes si nga ana ine edhe atij , se deri neser ke ndonje problem ke ku te drejtohsh ke dikend nga ana jote. ku mendimi im asht:smile:

Bom-Boni
21-08-06, 13:32
Nese eshte fjala per nje martes te kushtezuar nga prinderit atehere edhe une do ta kisha nda mendimin me te gjithe ata qe mendojne se kjo do te ishte perzierje ne jeten private. Ėshte gjithashtu e vertet se ne jemi me te shkolluar se prinderit tane, por kjo nuk do te thote se ata jane te padishem. Pervoja jetesore nuk mesohet ne shkolle por mblidhet nga jeta e perditeshme. Ne kete drejtim prinderit prej pervojes se tyre jetesore munden te na japin shume leksione te mira dhe funksionale. Ndihmen e tyre nuk mundemi ta anashkalojm ne kete drejtim. Sa me i afert qe te jete femija me prindin dhe te mundet te bisedoj per te gjitha temat pa tabu aqe me lehte do ta kete femija ta organizoj jeten me shokun/en apo bashkeshortin/en. Te nje komunikim normal mes prindit dhe femijes te gjitha problemet zgjidhen lehte dhe shpejte (si parakushte se te gjithe kane energji pozitive). Nese femija nuk eshte i afert me familjen problemet e tij do te zgjidhen shume me ngadal se i mungon pervoja jetesore dhe largepamesia e zgjidhjes se problemit. E ne rastet me te kqija keta persona mund te kene edhe probleme psiqike.

Dea_A
21-08-06, 20:43
prindet na sollen ne kete bote dhe si te tille u detyrohemi per gjithqka
nje proverb thot : po te mendonte femra se babin e ka dy hapa mbrapa ajo sdo te gabonte kurr
asgje sdo te beja pa bekimin e prinderve ndoshta per ate e kam edhe nje jete aq te qete

Dea_A
21-08-06, 20:45
Nese eshte fjala per nje martes te kushtezuar nga prinderit atehere edhe une do ta kisha nda mendimin me te gjithe ata qe mendojne se kjo do te ishte perzierje ne jeten private. Ėshte gjithashtu e vertet se ne jemi me te shkolluar se prinderit tane, por kjo nuk do te thote se ata jane te padishem. Pervoja jetesore nuk mesohet ne shkolle por mblidhet nga jeta e perditeshme. Ne kete drejtim prinderit prej pervojes se tyre jetesore munden te na japin shume leksione te mira dhe funksionale. Ndihmen e tyre nuk mundemi ta anashkalojm ne kete drejtim. Sa me i afert qe te jete femija me prindin dhe te mundet te bisedoj per te gjitha temat pa tabu aqe me lehte do ta kete femija ta organizoj jeten me shokun/en apo bashkeshortin/en. Te nje komunikim normal mes prindit dhe femijes te gjitha problemet zgjidhen lehte dhe shpejte (si parakushte se te gjithe kane energji pozitive). Nese femija nuk eshte i afert me familjen problemet e tij do te zgjidhen shume me ngadal se i mungon pervoja jetesore dhe largepamesia e zgjidhjes se problemit. E ne rastet me te kqija keta persona mund te kene edhe probleme psiqike.

nuk mendoj se ne kete shekull ka prinder qe kushtezojn

Gentiani
21-08-06, 23:14
Nese eshte fjala per nje martes te kushtezuar nga prinderit atehere edhe une do ta kisha nda mendimin me te gjithe ata qe mendojne se kjo do te ishte perzierje ne jeten private. Ėshte gjithashtu e vertet se ne jemi me te shkolluar se prinderit tane, por kjo nuk do te thote se ata jane te padishem. Pervoja jetesore nuk mesohet ne shkolle por mblidhet nga jeta e perditeshme. Ne kete drejtim prinderit prej pervojes se tyre jetesore munden te na japin shume leksione te mira dhe funksionale. Ndihmen e tyre nuk mundemi ta anashkalojm ne kete drejtim. Sa me i afert qe te jete femija me prindin dhe te mundet te bisedoj per te gjitha temat pa tabu aqe me lehte do ta kete femija ta organizoj jeten me shokun/en apo bashkeshortin/en. Te nje komunikim normal mes prindit dhe femijes te gjitha problemet zgjidhen lehte dhe shpejte (si parakushte se te gjithe kane energji pozitive). Nese femija nuk eshte i afert me familjen problemet e tij do te zgjidhen shume me ngadal se i mungon pervoja jetesore dhe largepamesia e zgjidhjes se problemit. E ne rastet me te kqija keta persona mund te kene edhe probleme psiqike.

Pajtohem me shkrimin e Bom-Boni,

Prindėrit, munden shumė tė ndihmojnė qė fėmiu i tyre tė sjellė njė vendim tė shėndoshė nė Jetėn dhe tė ardhmen e tyre. Babai do tė mundej ti ndihmonte djalit tė tij, me pėrvojėn dhe pėrceptimin e raporteve mashkullore, ndėrsa nėna tė bijėn nga bota e pėrceptimit tė raporteve femėrore.

Ka raste, kur munden tė thonė, qė unė vendos dhe nuk i dėgjoj prindėrit!

Nė rregull, por sikur harron qė atė x,y cilės gjini qofshin ata, mundet ta ketė njohur prej 5 muajve, njė-dy viteve, ndėrsa me Prindėrit, janė raporte shumėvjeēare qė ka ndarė me ta.

Pse do tė duhej tė vihej nė pikėpyetje mendimi i prindėrve pėrkundėr x,y tjetėr qė e njeh mbrenda njė kohe tė caktuar. Ndoshta nė lidhjet e reja tė krijuara ėshtė ajo formula e dashurisė qė ndikon tė mendojnė nė atė mėnyrė. Por, jo gjithėherė formula e dashurisė, zgjidhė vetvetiu dhe garanton nė zgjidhjen e ekuacionit tė komplikuar pėr Jetė dhe tė ardhme tė lumtur.

Bom-Boni
22-08-06, 07:54
nuk mendoj se ne kete shekull ka prinder qe kushtezojn


Dea, si duket ti i njefe vetem prindrit e tu dhe disa nga fare e fisi yte. Nuk dua ti pergjithesoj gjerat por ka ende fenomene tilla si ne Kosove e vende tjera shqiptare ashtu edhe ne vendet ku ne na duken se jane te civilizuara. Flas nga pervoja e jo nga bindjet e mia. Nje gje e till eshte e hidhur por e vertet.

egi
21-05-07, 13:20
puna eshte keshtu...prindit edhe mos me te shti me zor me dhun mu martu me dikend ata dijn te manipulojn...paraqiten kishe smut..e shum raste ka qe qika u martu me ate qe nuk e don vetem per me jau plotcu endrrat prindve..kurse te vetat i ka lan anash...

RiannA
23-05-07, 16:42
Qka mendoni ju per prinder, qe vendosin per martesen e femijeve te vet...d.m.th vajza nuk guxon te vendos per veten....

ju kisha lut per pjesmarrje

Mrika

Prinderit gjith ja dojn te miren femis se vet...po kur ta martosh vajzen me dikend qe ajo nuk e ka zgjedh vet ajo per mu esht ma e keqja qe mundesh me ja ber vajzes...ne kesi raste duhet ke i kap kallash prinderit (sidomos baben). Ska ma palidhje se martesa me dhun.Qysh nuk ju shkon mendja se kan me vdek dikur edhe e lojn vajzen e tyre me nje bulash nashta edhe ja nzin jeten pergjithmon. Kta prind per mu nuk kan vleft edhe me kon une ne at situat me siguri i kisha pushkatu prind e mi. Edhe ato vajza qe e lejojn ket pun jan qura. Familja sene vene mos jav rrasni fort se me i lan me qu kry lujn me ty si me kukull.

Shnetje

Albonita
15-01-08, 17:43
Qka mendoni ju per prinder, qe vendosin per martesen e femijeve te vet...d.m.th vajza nuk guxon te vendos per veten....

ju kisha lut per pjesmarrje

Mrika Une mendoj se per fat te vet gjdo njeri vendos vet siq kan vendos Prind e mi per njeri tjetrin , Po sa i perket Prindrve gjith kshillat e tyre kan nje vler te madhe muj ta them po sot nuk e rresektoj kshilen e prindrit , dikur von do me bin ndermend por ather asht von, une shkruaj per veten time e ndegjoj gjdo nje fjal te Babit se me kshillon spse nuk ka Bab se ka deshir ta she nje vajz Keq ,,,Mbi te gjitha Babi asht shtylla e shtepis.!

Naki
18-01-08, 21:19
Edukimi i Fėmiut fillonė qysh nė djepė,dhe nė fazat e rritjes, ėshtė pasuri e madhe dhėnja e instrumenteve tė rrugės sė jetės ,tė pavarsimit pėr Fazat e rritjes dhe zhvillimit.
Fėmiu duhet tė mėsojė vleren dhe rendėsin,respektin vetėbesimin pėr detyrat dhe obligimet nė faza tė rritjes dhe zhvillimit.
Prindi ka obligim tė kontrrollojė dhe motivojė Fėmiun,kuptohet pėrvoja e Prindit ėshtė e pa kontestueshėme nga logjika e tė kuptuarit dhe vepruarit.
Edhe Prindi duhet tė ketė statusin e limituarė tė Kėshillėdhėnsit ,pasė moshes 16 vjeqare,vetė zhvillimi dhe pjekurija i femiut kalonė nė fazen e Moshės sė rinisė, ku vetėbesimi dhe vetė vendosja duhet tė jetė e vullnetit tė mirė.
Nėsė gjithėqka ka shkuarė nė mėnyrė reciproke nė edukimin e fėmiut deri nė moshen 16/18 Vjeqare, atėherė vendosja e fatitė tė Rijėve tanė nė bazė tė vullnetit tė tyre do tė shkonė pa ferkime sepse kjo do tė ishte e vetė kuptueshėme.

Tė keshė Baba dhe Nėnė nuk mjaftonė,duhet tė kemė edhe raporte shoqėrore nė mesė Prindėrve dhe Fėmijėve duke respektuarė kufijtė etiko moralė.

Unė favorizojė tė Rinjėt tė zgjedhin fatin e tyre sipas dėshirės duke i informuarė edhe prindėrit, kjo ėshtė Pasurija e dy anshėme e raporteve Fėmijė dhe Prindė dhe rezultatė i edukimit tė shėndosh.

Naki

uck_aksh
19-01-08, 00:50
Kur Prinderit vendosin.... ti mos vendos

teutaA
12-02-08, 06:13
prindet na sollen ne kete bote dhe si te tille u detyrohemi per gjithqka
nje proverb thot : po te mendonte femra se babin e ka dy hapa mbrapa ajo sdo te gabonte kurr
asgje sdo te beja pa bekimin e prinderve ndoshta per ate e kam edhe nje jete aq te qete

thenje e vitit.............