PDA

View Full Version : I DASHURI IM NĖ KATROR


Tomori
10-10-04, 20:14
Ky shkrim u dedikohet atyre qe marrin vesh ne matematik

()2

Po ta shprehi tėr dashurinė time prej minus infinit deri nė plus infinit .
Ti tani e di se tė dua me shumė se ekuacionet lineare me dy tė panjohura dhe e di se pėr dashurinė tonė zbrthehem nė faktorė tė thjėsht,atėher pse zemra jote rri e mbyllur nė kllapa gjarperore?!.
Pse s`mė lejon qė zemrėn tėnde ta nxjerr nga kllapat por strukesh si numėr negativ nėn rrėnjėn katrore dhe vlera e dashurisė tėnde tė del imagjinare pėr mua .vazhdimisht po bėj rrotacione rreth teje por kursesi nuk mundem te gjej kordinatat e perbashkta te zemrave tona dhe ne emer te dashuris sone ecila dita-ditės potento nga infiniti .
Pėr dashurineė tonė jam thyer si integral kurse duart e mia rrinė tė shtrira si katetet etrekėndėshit kėndėdrejt,
Teorem e Pitagores eja,bėhu hipotenusė mbi krahėt e mi e mos lejo qė grafikanet e dashurisė sonė tė jenė divergjente
Nėse me do atėher do tė ndjej veten ne katroreė e nėse jo atėher zemrat tona do tė barazohen me 0
Tė kerkova ne bashksine e numrave real e nuk tė gjeta ,dhe prap se prap funksioni I dashuriosė sone ėshtė I pa caktuar …. Atėher pjesto he hesht ,….

0% =100% (..............)+100=100% :wink:

Dr. Leone
10-10-04, 22:36
Bravo qika_pr je shum e rezikshme shum bukur i keni renditur fjalet dhe shum bukur e keni perpiluar tekstin asnjiher nuk do me shkonte mendja te vej nji gje te tille.
Ju uroj per punene qe e keni bere dhe ju deshiroj pun te mbar ne te ardhmen.
Me respekt
Dr.leone

jadore
23-10-11, 10:45
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga qika_pr
Ky shkrim u dedikohet atyre qe marrin vesh ne matematik

()2

Po ta shprehi tėr dashurinė time prej minus infinit deri nė plus infinit .
Ti tani e di se tė dua me shumė se ekuacionet lineare me dy tė panjohura dhe e di se pėr dashurinė tonė zbrthehem nė faktorė tė thjėsht,atėher pse zemra jote rri e mbyllur nė kllapa gjarperore?!.
Pse s`mė lejon qė zemrėn tėnde ta nxjerr nga kllapat por strukesh si numėr negativ nėn rrėnjėn katrore dhe vlera e dashurisė tėnde tė del imagjinare pėr mua .vazhdimisht po bėj rrotacione rreth teje por kursesi nuk mundem te gjej kordinatat e perbashkta te zemrave tona dhe ne emer te dashuris sone ecila dita-ditės potento nga infiniti .
Pėr dashurineė tonė jam thyer si integral kurse duart e mia rrinė tė shtrira si katetet etrekėndėshit kėndėdrejt,
Teorem e Pitagores eja,bėhu hipotenusė mbi krahėt e mi e mos lejo qė grafikanet e dashurisė sonė tė jenė divergjente
Nėse me do atėher do tė ndjej veten ne katroreė e nėse jo atėher zemrat tona do tė barazohen me 0
Tė kerkova ne bashksine e numrave real e nuk tė gjeta ,dhe prap se prap funksioni I dashuriosė sone ėshtė I pa caktuar …. Atėher pjesto dhe hesht ,….
.................................

p.s.
lot me dolen nga te qeshurat , si me paska pas ikur nje shkrim i tille

emine
23-10-11, 10:47
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga qika_pr
Ky shkrim u dedikohet atyre qe marrin vesh ne matematik

()2

Po ta shprehi tėr dashurinė time prej minus infinit deri nė plus infinit .
Ti tani e di se tė dua me shumė se ekuacionet lineare me dy tė panjohura dhe e di se pėr dashurinė tonė zbrthehem nė faktorė tė thjėsht,atėher pse zemra jote rri e mbyllur nė kllapa gjarperore?!.
Pse s`mė lejon qė zemrėn tėnde ta nxjerr nga kllapat por strukesh si numėr negativ nėn rrėnjėn katrore dhe vlera e dashurisė tėnde tė del imagjinare pėr mua .vazhdimisht po bėj rrotacione rreth teje por kursesi nuk mundem te gjej kordinatat e perbashkta te zemrave tona dhe ne emer te dashuris sone ecila dita-ditės potento nga infiniti .
Pėr dashurineė tonė jam thyer si integral kurse duart e mia rrinė tė shtrira si katetet etrekėndėshit kėndėdrejt,
Teorem e Pitagores eja,bėhu hipotenusė mbi krahėt e mi e mos lejo qė grafikanet e dashurisė sonė tė jenė divergjente
Nėse me do atėher do tė ndjej veten ne katroreė e nėse jo atėher zemrat tona do tė barazohen me 0
Tė kerkova ne bashksine e numrave real e nuk tė gjeta ,dhe prap se prap funksioni I dashuriosė sone ėshtė I pa caktuar …. Atėher pjesto dhe hesht ,….
.................................

p.s.
lot me dolen nga te qeshurat , si me paska pas ikur nje shkrim i tille
te thojsha mos u mer me tarakun le te shkrune qa done,ti hupshe kohen tuj ja shly postimet,e ky prep spo nalet,ka edhe ma shume ksi senesh veq cpurdhe hahahhahahh

Zero Cool
23-10-11, 12:08
Nė aritmetikėn e dashurisė, njė plus njė ėshtė e barabartė me ēdo gjė dhe dy minus njė e barabartė me asgjė.

roadrunner
23-10-11, 12:15
qesharake a :D hahaha

Zero Cool
23-10-11, 13:06
qesharake a :D hahaha

BB a e din ti qe : 1+1 = 69 :biggrin:

AKT
31-10-11, 02:11
.e dashura ime ne katror !!!


Po te shkruaj per te shprehur tere dashurin time te pakufishme qe shtrihet prej minus infinitit e gjere ne plus infinit.
Ti tani e din se te dua,me teper se sa ekuacioni linear me dy te panjohura ne provim.e din gjithashtu,se per dashurin tende zberthehem edhe ne faktor te thjeshte.
Ateher,pse zemra yte rrin gjithnji e mbyllur ne kllapa?
Perse s me lejon te nxjerre zemren tende,para kllapave,por strukesh si numri negativ nen rrenjen katrore dhe vlera e dashuris sate del imagjinare per mua.
Vazhdimisht bej rotacione rreth teje,por kurrsesi nuk do mund te gjej kordinatat e perbashketa te zemrave tona.
Ne emer dhe mbiemer te dashuris sime te lutem , te ma tregosh emruesin e perbashket te dashuris sone,ose se paku te ma tregosh koeficientin e dashuris sate,sepselimiti i vuajtjeve te mija po anon kah limiti apsolut.
Per dashurin tende,jam thures intergral,duart e mija rrine te shtrira si katedat e trekendeshit kendrejt.
Eja ti, teorema e pitagores per jeten time...eja e behu hipotenuz
mbi krahet e mij. Mos lejo qe grafikonet e dashuris sone te jene divergjent.
Nese nuk vjen, do ta ndjej vehten te ngritur ne katror, e nese pergjegja yte eshte negative,dije se lidhja jone do te anulohet dhe se ti do barazohesh me zero.