PDA

View Full Version : Poezi nga JooP....."ndalohet kopjimi rrepsisht" hm


JooP
16-10-04, 10:15
Po e kendoj ket keng,dhe shpirti po me dhemb.me tela te kitares i ulur ne shkemb.afer tek aj lum un do te kendoj.ditet tona `t`bukura memall i kujtoj.do ta kujtoj kohen qe ne e kalum.do ta qaj ket ndarje qe ne perjetum.telat dot vajtojn,e un dot kendoj,ne zemren time t`mjer kujtimet i shpaloj.sikur valt e lumit ne tela un lundroj,i kendoj asaj qe vuajtje me shkaktoj.po kendoj per ty ti shum mir e din.kurr ty sdot harroj jeton n`shpirtin tim... :(

Naki
16-10-04, 10:50
Po e kendoj ket keng
dhe shpirti po me dhemb.
me tela te kitares i ulur ne shkemb
afer tek aj lum un do te kendoj.
ditet tona `t`bukura memall i kujtoj.
do ta kujtoj kohen qe ne e kalum.
do ta qaj ket ndarje qe ne perjetum.
telat dot vajtojn
e un dot kendoj
ne zemren time t`mjer
kujtimet i shpaloj
sikur valt e lumit
ne tela un lundroj
i kendoj asaj
qe vuajtje me shkaktoj
po kendoj per ty
ti shum mir e din.
kurr ty sdot harroj jeton n`shpirtin tim... :(

JooP
16-10-04, 12:25
Shpresoj qe ju pelqejnkto poezi???mos gaboni me i vjedh se hmmm :twisted:


U ndam dhe su pa


Ishte vjesht muaji TETOR,
kur ne dy per jet u ndam.
Zogjet qajn t`humbur n`humner,
nga ajo dit ne kurr su pam.

Prita shum qe ti tme kthehesh,
prap ne jet sikur dikur.
Por e kot ishte kjo pritje
qe nga ndarja ste pash ma kurr.

Ti jeton dhe qesh pa mua,
me dikend qe une se njoh.
Athu t`bjen ndermend per mua?
athu ende ti me do?.

Tash kuptoj se te kam humb,
dhe me ty ma sdo te jem.
dot jetoj ne frymen tende,
kurr fat njet ma sdo te kem..


STE PASH AS NE ENDERR..

Do e ngjall prap veten
me kujtimin tend.
Mranda ati kujtimi,
nuk e shoh askand.

Nuk te pash as ty,
qe dikur te pata.
Si pash as takimet
as netet e gjata.

Kerkova qdo an,
te kujtimev tona.
Kerkova dhe boten
qe nuk ish e jona.

askund nuk te gjeta,
as nčnderr ste shoh.
Tash dhe un dot humbi,
as ti mos mkerko..


Dot Mbes veq Piktur

Per ty jam piktur,e
varur ne mur.
Aty do te mbes,
dhe kurr sdo te vdes.

Dot m`shikosh me mall,
te mbushur me hall.
Mua qe t`mkujtosh,
prap tme dashurosh.

Dot digjesh e dashur,
per takimin ton.
Mir ti tash e din,
se per ne asht von.

Dot shikosh pikturen
dhe portretin tim.
Do te qash me lot
per mu shpirti im.

Do te qash pse m`humbe,
per tendin gabim.
do ti kujtoshditet
me mu shpirti im.

Ngadal do ta prekesh
fotografin time.
Se ma nuk me ke
do tme kesh nkujtime.

Sa vjeshta te vin,
per ty KOB dot jen.
Se ne asnje vjesht
mua ma sme gjen.

Do ta shikosh murin
dhe mu dot m`shikosh.
Fotografin time
me lot ta vajtosh.

Dhe pse tash dot qash,
qe me deshte shum.
Do te jet shum von
se tash nuk jam un.

Kujtimet dot humbin,
dhe fjala te du.
Jeto me pikturen
se ma sje per mu....


J E T A

Jeta te ben ta urresh dhe veten,
jeta i bashkon t`padrejten dhe t`drejten.
Jeta sikur vjen poashtu dhe shkon,
jeta sdin te urren as te dashuron.

Jeta asht e gjat nese e jetojm,
jeta asht si keng qe kurr se degjojm.
Esht mu sikur era qe frym dhe se ndjejm,
Jeta gjithku gjindet por nenuk e vrejm.

Jeta asht e till askush se kupton.
jeta nuk asht jet nese nuk e don.
Jeta nje her t`falet jeto siq din ti,
Se nje her do vdesesh prap do jet msheftsi...
Jeta pa ty

Tani un po vdes n`parajs qe tjetoj.
Do te pres atje prap qe tet dashuroj,
dot lutem per ty tek i madhi zot.
qe ti tjesh e gzuar kurr mos t`derdhish lot.

Do ti lus dhe engjujt qe te jen me ty,
pasi sme ke mua qe mos tjesh nvetmi.
Gjitmon ty te thoja dua te jetoj,
por pa ty un jeten smund ta paramendoj...Ku je ??


Ndoshta je e mshehur diku thell ne pyje?
Ndoshta rrin e ndezur atje lart nder yje?
Ndoshta je ne qiell atje lart mbi re?
Apo je ketu por ma nuk me sheh.

Ndoshta tash bredh rrugve e une ma ste shoh.
Ndoshta prap ke lind por un nuk te njoh.
Ndoshta ke mbet vet askend ma se don.
Ndoshta ma kjo bot per ty sčxiston..........
[/b]

JooP
19-10-04, 17:03
Mbetesh Ėndėrr


Hetizova posa kalove pran meje'
Hetizova sepse tjetri ishte pran teje'
Nė sy te pash qė fshehurazi mė shikon,
Zmra ma ndjeu se ende m'dashuron.

Shikimi yt me ktheu vite tė terra prapa,
Mi ktheu netėt tona qė ishin tė gjata.
Mi ktheu tė gjitha kujtimet qė pata me ty,
Tė gjitha kėto i pash nė ata sy.

Mendova tėt flas?Por zemra slejoj,
Sikur desh tmė thonte ma ste dashuroj!
Jo ma nuk tė dua,pasi mkelan ti!?
Mke lan rrugve t'bredhi dhe tjetoj n'vetmi.

Mė le qė ket jet me lot ta ujis,
Mė le mu aty te pragu i shpis.
Pasi forc nuk pata,qė tėt kthej tek un,
Ti ike u zhduke t'gjithav ju dhe fund.

Anemban t'kėrkova,slash der pa trokit?
Askund ma stė bash,qdo nat tė kam prit.
As nė ėndrrė time kurr ma su lajmrove.
Mė humbe si hije pa fjal u largove.

Tani pas shum vitesh prap ty tė takoj,
Vall aj pran qė ke?Ma shum tė dashuroj?
N'heshtje mė tha zemra,nga ti tė largohem!
Jam shum i lėnduar,ma sdu qė t'lendohem!!

JooP
25-11-04, 11:41
.................................P``S``E``.. ?Pse duhet tet shoh?
Pse duhet tet n`groh?
Pse doren te ta zgjas?
Pse duhet tet flas?

Pse ik pasi prap dot kthehesh?
Pse humb,kur dot gjendesh?
Pse qan kur duhet te shkosh?
Pse qesh,kur sdot jetosh?

Pse ecen at rrug pa kthim?
Pse gzohesh,kur asht hidhrim?
Pse shitesh,kur je e bler?
Pse thua,s`jeton n`humner?

Pse lulet ne dor si mban?
Pse veten nje her se qan?
Pse kengen,se degjon ti?
Pse vuan,kur ske dashni?

Pse fal,kur sdin t`fitosh?
Pse vuan,ku sdin t`mendosh?
Pse nata ste sjell n`shtepi?
Pse dielli,nuk nxen tek ti?

Pse endrrat nuk jan tek ti?
Pse sdon te kesh femi?
Pse baba,asneher s`the?
Pse nan ti ma nuk ke?

Pse jeten keshtu jeton?
Pse ecen,dhe askund s`shkon?
Pse friga ty ma ste njeh?
Pse era ty ma ste sheh?

Pse thua,qe je n`ket bot?
Pse endrren,se ke te plot?
Pse qave,kur une ste pash?
Pse ike kur un ste lash?

Pse dehesh,asgja pa pi?
Pse fshihesh,kur nuk je ti?
Pse hijen tash nuk e ke?
Pse engjujt,sjetojn mbi te?

Pse ditet,ma nuk i njeh?
Pse bahesh,sikur nuk sheh?
Pse kthehesh,kur smund te vish?
Pse ulesh,kur smund te rrish?

Pse bota filloj keshtu?
Pse jeten se ki kuptu?
Pse FUNDIN askush se njeh?
Fillon me PSE mbaron me PSE.........??????????

JooP
30-11-04, 15:49
...>> Jetuam <<...Shum e shum mendua
Shume her lotuam..

prap jetuam.

Shum dit su pam
Shum nena na qan..

prap jetuam..

Shum val na rrembyen
Shum here neve na fyen...

prap jetuam..

Kenduam me lot
Te djegur n`barot...

prap jetuam..

Sum here kemi lindur
Per pa qen te bindur.

prap jetuam..

Jetuam shum here,jeten ne terr.
Jetuam ne skamje,jetuam ne ferr..

por prap jetuam...

Jetuam ne token,e gjyses dhe gjyshit.
Jetuam ne gjakun,e bijve te fisit..

prap jetuam...

Jetuan te paret,qe ne te gezohemi
Jetuan luftuan,qe ne te bashkohemi..

prap jetuam..

Jetuam ne trojet,qe tash do i gzojm.
Jetojm te bashkuar,i gjith populli jon,
Do mbetemi popull,mbar shqiptari.
Se me nder luftuam,T`jetojm ne liri..


Mbetem Piktur..


Per ty jam piktur,e varur ne mur.
Aty do te mbes dhe kurr sdo te vdes..
Dot m`shikosh me mall,e mbushur me hall..
Mua t`me kujtosh,prap T`me dashurosh.

Dot digjesh e dashur,per takimin ton.
Mir tani e din,se per ne asht von,
Dot shikosh pikturen,dhe portretin tim,
Me lot do te qash,per mu shpirti im.

Do te qash pse m`humbe,per tendin gabim,
Do ti kujtosh ditet,me mu shpirti im.
Ngadal do ta prekesh,fotografin time,
Se ma nuk me ke,dot me kesh n`kujtime.

Sa vjeshta te vin,per ty kob dot jen.
Se nje asnje vjesht,mua ma sme gjen.
Do ta shikosh murin,mua dot m`kujtosh.
Fotografin time,me lot ta lotosh.

Dhe pse tash dot qash,qe me deshte shum.
Do te jet shum von,se tash nuk jam un.
Kujtimet dot humbin,dhe fjala te du,
Jeto me pikturen,se ma sje per mu....