PDA

View Full Version : Qka hani kur tjeni unt..?


JooP
16-10-04, 12:41
:?: :?: :?: P.SH jeni te uritur-ra..? dhe para juve ju qellon 1 kg mill 6 lug sheqer dhe 5 vez..qka kishit bo me ato qe me hek urin??? :-)

lazdranja
10-11-04, 10:39
e kisha bo ni torte heheheheheh persehdnetje

Barbaroza
12-11-04, 14:05
:?: :?: :?: P.SH jeni te uritur-ra..? dhe para juve ju qellon 1 kg mill 6 lug sheqer dhe 5 vez..qka kishit bo me ato qe me hek urin??? :-)

Pa sode bikarboni ose melmese shtuese ,nuk di cka kisha bere,si nuk e paske vene ne recete edhe ate :?: :?
Perndryshe,nje embelsire qe i kishit lepire gishterinjte :roll:

musaUSA
26-11-04, 16:37
une e kisha qit ni krelan me qet matrial

Diana007
26-11-04, 16:51
Po i kisha perzi qaty cka tish po let ish bo me honher diqka me hek urin hehehhhehehhehhehehh :P :P :P

Gjumashja
17-12-04, 10:53
nje fli :P :P valla veq vezet i kisha zi edhe sisha permill hiq me u lodh

Gjilanasja
18-12-04, 23:53
shoqja jem une me qet material e kisha qite ni rovani qe gishtat i kishe lipe qe kishe than hajte qitma edhe nji fli hahahahahhah.

DEA
18-12-04, 23:55
une kisha bo pallaqinka

Rebeli
14-01-05, 21:50
une e kisha qit ni krelan me qet matrial


musaUSA mos e ha krelanen me sheqer se 1 jave e bllokon WC.
:D :D :D

Bleta
09-08-05, 16:29
shka tme vjen per dore

Krokodilli
11-08-05, 09:54
:?: :?: :?: P.SH jeni te uritur-ra..? dhe para juve ju qellon 1 kg mill 6 lug sheqer dhe 5 vez..qka kishit bo me ato qe me hek urin??? :-)


:shock: :shock: kisha vdek urie per qe kisha dit qka me ba... ne fund i kisha ngren vezet ashtu si jan me levore ,, miellin e kisha perzi me sheqer dhe uj,, dhe e kisha ngren ashtu si eshte...
:lol: :roll:

Gentiani
17-08-05, 21:01
lexoni pak se ēka hanė shqiptarėt :roll: :roll: :twisted:

Njė restorant provizor, me 12 punėtorė serbė, ka zbarkuar nė sheshin pėrpara Piramidės, ku shėrbehen bėrxolla derri, pleskavice, qofte tė vogla e suxhukė tė gatuar nė zgarė. Sipas organizatorėve, kjo sofėr e pėrbashkėt shqiptaro-serbe ėshtė pjesė e njė bashkėpunimi kulturor dhe tregtar mes Shqipėrisė dhe Serbisė

Kuzhina serbe “pushton” bulevardin

Belina Budini

TIRANĖ – Bėrxolla derri, qofte e suxhukė tė zgarės nė bulevardin “Dėshmorėt e Kombit”, pikėrisht nė sheshin para Piramidės. Tani qė kioskat e qofteve dhe pulave tė pjekura, qė dikur mbushnin qendrėn e Tiranės, janė harruar ose zhvendosur nė periferi, tymi i zgarave dhe era e mishrave tė pjekur nė bulevard ėshtė kthyer si ekstravagancė, me lejen e bashkisė sigurisht. Ata qė kanė zbarkuar me zgara e prush nė sheshin pėrpara Piramidės nuk janė ambulantė shqiptarė, por punėtorė serbė tė njė prej rrjeteve mė tė njohura tė restoranteve tradicionale nė Serbi. Kanė ardhur tė “pushtojnė” me guzhinėn e tyre Tiranėn, por edhe Durrėsin e Vlorėn, ku gjithashtu janė ngritur restorante tė tilla provizore. Filiale tė kėtyre restoranteve me kuzhinė sllave, tė quajtur “Perper” (qė ėshtė paraja e lashtė malazeze), ka prej kohėsh edhe nė Holandė dhe Gjermani, por jo tė vendosur nė natyrė.
Zbarkimi gastronomik i serbėve nė Tiranė duket se ka qenė i suksesshėm dhe nė mė pak se njė muaj ata kanė krijuar tashmė klientelėn e tyre, njerėzit e bulevardit, me tė cilėt nuk kemi parasysh ata qė frekuentojnė qebaptoret, pasi ēmimet e specialiteteve sllave qė gatuhen nė restorantin provizor pėrpara Piramidės, nuk janė pėr xhepat e atyre tė fundit. Megjithėse serviren shpejt e shpejt nė tavolina e karrige plastike, poshtė ēadrash tė vendosura nėn diell, pranė trotuarit nė rikonstruksion dhe rrugės ku rendin nė ēdo ēast plot zhurmė makina tė pluhurosura, gatimet e serbėve nuk kanė kaluar pa tėrhequr vėmendjen dhe sidomos oreksin e kalimtarėve.
Milisav Shuroviē, 40 vjeē, nga Beogradi, qė kryen edhe funksionin e drejtorit serb tė restorantit (ka edhe njė partner shqiptar), thotė se gatimi mė i preferuar nga shqiptarėt nė restorantin serb ėshtė pa dyshim bėrxolla e derrit e tymosur. Ai tregon se bėrxolla, ashtu si edhe suxhukėt e qoftet, pėrgatiten tėrėsisht nė Serbi dhe vetėm sa gatuhen nė Tiranė. Madje shton se edhe mishi merret nga kafshėt e mbarėshtuara vetė dhe nuk blihet nė treg. Milisavi (qė nuk di asnjė fjalė shqip dhe me tė cilin merremi vesh nėpėrmjet pėrkthyesit malazez me origjinė shkodrane) na tregon se specialiteti i tyre kryesor nė restorant janė pieskavicet, lloj qoftesh tė mbushura me djathė dhe proshutė, tė cilat kanė patur sukses edhe nė Tiranė, pavarėsisht ēmimit relativisht tė shtrenjtė.
Tė gjithė punėtorėt e restorantit janė serbė, deri edhe pastrueset. Njė staf prej 12 vetėsh punon nė restorantin te Piramida, por dy grupe tė tjerė serbėsh janė vendosur nė Vlorė e Durrės, ku Milisavi na thotė se po pėlqehen gjithashtu gatimet serbe. Menaxheri shqiptar preferon ta quajė kėtė nismė si njė lloj bashkėpunimi kulturor ndėrmjet dy vendeve. Ai na shpjegon se pėr herė tė parė, kėto lloj gatimesh tėrhoqėn vėmendjen nė Tiranė gjatė zhvillimit tė panairit Klik Ekspo-Group dhe u vendos qė tė vinin me njė restorant provizor, i cili do tė qėndronte i hapur pėr afro njė muaj kėtu. Duket se po ky restorant provizor nė natyrė, ėshtė njė lloj testimi pėr tė parė mundėsinė e sjelljes sė specialiteteve serbe nė tregun shqiptar. Krejt tė ligjshme interesat tregtare tė serbėve, me tė cilėt shqiptarėt kanė nga ana tjetėr marrėdhėnie shumė tė hershme tregtare!


Edhe kosovarėt nė “sofrėn” serbe

Duket se pėr vetė punėtorėt serbė qė gjenden nė Tiranė, nuk ka qenė e lehtė tė vijnė tė punojnė nė Shqipėri. Njė pjesė e tyre tregojnė se nuk u kanė treguar familjarėve se ku po shkojnė tė punojnė, pasi nuk do t’i kishin lejuar, pėr shkak tė paragjykimeve tė natyrės nacionaliste dhe pėr shkak tė rrethanave qė dihen tashmė. Megjithatė, tregojnė se janė tė befasuar nga pritja dhe mirėsjellja e shqiptarėve ndaj tyre, edhe pse pėrmendin rastin e ndonjė klienti kosovar qė kur ka marrė vesh se aty gatuajnė serbėt, ėshtė ngritur e ka ikur nga restoranti. Por ka patur plot nga ata klientė kosovarė qė kanė vazhduar tė hanė me shije pieskavicet, duke i kėrkuar edhe njė birrė kamerierit serb, pėr lehtėsi komunikimi, nė serbisht.


Gastronomi/ Tendencat

Shije tė pastra

Prirja e sotme e guzhinės ėshtė kėrkimi i shijeve tė pastra. Dhe kėsisoj rėndėsi mė e madhe u jepet ushqimeve tradicionale dhe krahinore. Gatimet janė nė dukje tė thjeshta, por nė tė vėrtetė nuk ėshtė kėshtu, sepse kėrkohet qė ushqimet tė pregatiten me mė shumė kujdes dhe si tė tilla, kanė nevojė pėr mė shumė pėrkushtim. Nė kėtė mėnyrė, arrihet qė shija tė jetė jo vetėm e pastėr, por edhe maksimale. Pėrpunimi teknik i gatimit dhe pėrzgjedhja e seleksionimi i lėndės sė parė kėrkon edhe mė shumė kujdes pėr njė pjatė me shije tė pastėr.

Restorant i thjeshtė, ushqim luksoz

Ka marrė fund epoka e lokaleve false tė verės dhe tė produkteve tė agroturizmit tė improvizuar, ashtu si edhe moda e restoranteve qė mė shumė i mėshojnė ambientit, arredimit e arkitekturės sė brendshme tė lokalit sesa ushqimit (edhe pse tė tillė ka plot nė Tiranė). Sipas revistave tė specializuara pėr restorantet, po kthehet mė nė fund moda e restoranteve tė ngrohta dhe familjare, pėr tė cilat rėndėsi ka substanca, pra ushqimi, dhe jo dekori i mureve e tavanit. Nė kėto restorante ushqimet shėrbehen si unike, janė zakonisht tė shtrenjta, pavarėsisht se mjedisi ku i shijon ėshtė i thjeshtė.Shekulli, 17.08.2005


Ua zėfshin frymėn dhe u mbeteshin nė Fyt!

U qofshin tė fundit pleskavicat serbe o ju shqiptarė plangėprishėsh :twisted: :twisted:

Krokodilli
18-08-05, 15:25
euuuu q'me ke len pa flejt sante Gentiani me kete shkrim,,,,, qka te them :evil: JU MBETSHIN NE FYT ATO USHQIME SERBE ATYRE SHQIPTARVE QE I HAN ATA ME HAP KAN TE DREJT NJE LOKAL TE TILL POR ATA QE HAN NE ATE LOKAL QENKAN PER TU LIKUIDUAR.. E SIKUR TE ISHA HITLERI I SHQIPERIS,,, Pak ka specialitete shqiptare? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: