PDA

View Full Version : tungi


ShEjToNkA
18-10-04, 01:26
Tungi Juveeeeeeeeeee!!!!
Vendosa edhe unė qė mė nė fundė ta bėjė njė faqe time me poezi.
Hapa njė konakė (temė) timen, qė tė kem rastė tė postoi edhe unė poezit e mia me njė vendė.

Ju pėrshndes!!!!!!!!!!!

ShEjToNkA
18-10-04, 01:45
S'je Ai.....!!!!!!

E lodhurė nga vetmia,
Mbizotron qetėsia!
Gjithnjė ndodhem nėn presion..!!
Nėse duhet tė shkoshė????
Vetėm presė qė tė shkoshė!!!
Prezenca yte mė mundon,
Nuk mė lė tė qetė!

Vazhdimisht fletė...!!
Kėto fjalė nuk janė tė lehta,
Dhėmbja ėshtė aq reale.
Kėtė qė po e mbajė,
Ėshtė bėrė aq e madhe pėr mua.
Dhimbje aq e madhe,
Sa qė s'mundem t'i iku dot..!

Ti qaje...
Pėrderisa unė i mblidhja lotėt e tu!
Ti qeshje kus s'mė kishe mua,
Ti bėrtisje kur unė luftoia frikėn!
Qaje natėn ,kur unė kėrkoia dritėn..!

Tė mbaja nė duarė,
Tė tėra ato vite!
Mundimet s'mi largonė,
Por kot prite....
Ti je ende kėtu,
Dhe mirė je derisa je me mua!

I mbaje tė gjitha ,
Qė t'i bėjshė pėr vete.
Por tani ato i takoinė jetės prapa..
Jetės qė ti e brakėtise...!

Provo njė herė qė tė kuptoshė!!!
Mos i kėrko," Ėndėrrat e Shkatėrruara!"
Zėri ytė u shpėrnda qė moti,
Kur lejove vetėn qė tė ndodhė!
Dhe e tėra mbeti vetėm,
Pluhur dhe hiri...!!

Vetėn mundohėm te bindi.
Se ti ke shkuarė,
Por ti je ende pranė meje!!
Je..,Sikur tė mos ishe...
Tė kamė pranė dhe jamė e vetmuarė,
Sikurr mė parė!!
S'je mė Ai , qė njoha dikur.....!!!!!!!

ShEjToNkA
18-10-04, 01:56
Pse ???!!

Pse ekziston kjo Dashuri????
Pse secili tė shijonė fjalėn tradhėti????
Pse s'dėshirojnė ta njohinė dashurin???
Pse filluanė ta shkatrroin rininė???
Pse tek rinia s'ekziston e vėrteta???
Pse pėr cdo gjė iu mėrzitėt jeta???
Pse kėshtu po ndodhė , a mė thoni???
Pse dashurin e vėrtet e tradhėtoni???
Pse nuk rini dorė-pėr-dore???
Pse askush nuk e bėnė vetėn fajtorė???
Pse thoni se seriozisht dashuroimė???
Pse ia vyshkimė gjethėt luleve???
Pse ia theni krahėt pėllumbave???
Pse harroni njė shpirtė tė ri???
Pse atėherė jetoni nė Dashuri???
???????????????????????????????

ShEjToNkA
19-10-04, 00:40
Mė Thuajė....

Mes vargjeve tė tua!
Tė djeshme,
E tė sotme!
Tėrė ėndrra ime!

Mė thuajė..?!
Prejė nga kjo flakė,
Nė duartė e mia??
Kur fjala yte si thikė,
Nė zemer po m' pėrcėllon?!

Mė thuajė..?!
Pėrse vargjet e tua,
Janė tė rishtueshme??
Nė udhėtimin timė tė gjatė,
Drjetė njė shprese qė e kėrkoi ditė e natė!

Mė thuajė..?!
Se do tė qajė,
Pėr lulėt e venitura!
Do tė ndjejė dhembje tė tmerrshme,
Pėr ballin tėndė qė se putha!

Mė thuajė..?!
Se do tė mė mbuloi,
Vala yte o det!?
Pėrderisa ndjejė fytyrėn,
Dhėmbjen dhe
Natėn tonė tė zez!!
Nėpėr vargjėt e mia.
Tek ngjallėn ngjallėn ngadalė,
Pulėbardhatė e lodhura,
Tė kėsajė nate!

Mė thuajė..?!
Se ti nuk di gjė,
Pėr zemrimin timė??!
Unė vala yte e shashtisur,
Ankth i verdhė i dhėmbjės sate!
Nė flotė pėrkundėm ngadalė,
Fle i fashitur!

Mė thuajė..?!
Kur e vizitove qytetin ,
Ku unė jetojė!
E Ty s'munda tė takoi?!

Mė thuajė..?!
O terri natės sime,
Nyje e kulluar nė mua!
E gjatė ėshtė rruga deri tek Ti,
E gjatė pa kufi...?!!!!!

Maca
19-10-04, 11:28
Komplimente ShEjToNkA :wink: !

JooP
19-10-04, 16:43
S'je Ai.....!!!!!!

E lodhurė nga vetmia,
Mbizotron qetėsia!
Gjithnjė ndodhem nėn presion..!!
Nėse duhet tė shkoshė????
Vetėm presė qė tė shkoshė!!!
Prezenca yte mė mundon,
Nuk mė lė tė qetė!

Vazhdimisht fletė...!!
Kėto fjalė nuk janė tė lehta,
Dhėmbja ėshtė aq reale.
Kėtė qė po e mbajė,
Ėshtė bėrė aq e madhe pėr mua.
Dhimbje aq e madhe,
Sa qė s'mundem t'i iku dot..!

Ti qaje...
Pėrderisa unė i mblidhja lotėt e tu!
Ti qeshje kus s'mė kishe mua,
Ti bėrtisje kur unė luftoia frikėn!
Qaje natėn ,kur unė kėrkoia dritėn..!

Tė mbaja nė duarė,
Tė tėra ato vite!
Mundimet s'mi largonė,
Por kot prite....
Ti je ende kėtu,
Dhe mirė je derisa je me mua!

I mbaje tė gjitha ,
Qė t'i bėjshė pėr vete.
Por tani ato i takoinė jetės prapa..
Jetės qė ti e brakėtise...!

Provo njė herė qė tė kuptoshė!!!
Mos i kėrko," Ėndėrrat e Shkatėrruara!"
Zėri ytė u shpėrnda qė moti,
Kur lejove vetėn qė tė ndodhė!
Dhe e tėra mbeti vetėm,
Pluhur dhe hiri...!!

Vetėn mundohėm te bindi.
Se ti ke shkuarė,
Por ti je ende pranė meje!!
Je..,Sikur tė mos ishe...
Tė kamė pranė dhe jamė e vetmuarė,
Sikurr mė parė!!
S'je mė Ai , qė njoha dikur.....!!!!!!!Komliment nga ana ime vetem vazhdo ne ket menyr.tungi.

ShEjToNkA
19-10-04, 22:28
Maca & JooP ,ju flm pėr komplimente,dhe ju pershndes shumė :wink:

ShEjToNkA
21-10-04, 03:14
Mė fal!!


Mė fal ,qė tė shkruajė!
Mė fal ,qė pėr Ty vuajė!
Mė fal ,qė jam Dashuruar!
Mė fal ,qė s'mundem pa Ty me jetu!
Mė fal ,qė tė thrasė!
Mė fal ,qė vetėm pėr Ty flasė!
Mė fal ,qė kam gabu!
Mė fal ,qė pėr kėtė s'kam mendu!
Mė fal ,qė tė kujtoi!
Mė fal , se nuk mundem tė harroi!
Mė fal ,qė tė flasė!
Mė fal ,qė tė shkoi mbasė!
Mė fal ,qė tė shikoi!
Mė fal ,qė pėr Ty jetoi..!
Mė fal ,qė kam mbeturė e harruarė!
Mė fal ,qė emrin tėndė e pėrmendi nė gjumė!
Mė fal ,qė kam qenė e marrė!
Mė fal , se ky s'ka qenė gabimi i parė!
Mė fal ,qė tė bezdisė!
Mė fal ,qė s'tė kam rė nė his!
Mė fal ,edhe njė herė qė kam gabu!
Mė fal ,qė jam pendu!
Por mė sė shumti Mė fal ,qė Tė DUA!!!!!

ShEjToNkA
24-10-04, 23:28
Se Di ..?!

Se di ,c'mė ndodhė kur jam me Ty?
Kur mė shikonė me ata sy ,
Kur mė buzėqeshė, mė ledhatonė?!
Kokė e kėmbė ti mė pushton!!

Se di ,se c'ndjenė kur mė ke pranė?
Kur tė dy vetėm rrimė menjėanė?!
Kur koken ve tek gjoksi im ,
S'e di ,a e ndjenė shpirtin tim ?!

Se di ,c'mendim ke ti pėr mua?
Kur tė shtrėngojė ,por s'thėm tė dua!
Kur themė se vdesė pėr buzėt e tua,
Se di, a me beson ti mua??

Se di, c'do tė ndodhė me ne tė dy?!
Sikur tė mos jem mė me ty?
Sikur kjo ėndėrr tė ndalėt njė ditė?
Se di ,a do tė shofė mė unė drite?!

Se di, pa ty c'do bėjė o Yll ?
Pa ty kjo botė mė dukėt njė pyllė!
Pa ty kjo botė s'do ketė kuptim!
Se di ,je fiksim i trurit tim!!

Se di vall a do tė durojė?
Pa e puthur mė atė ballė?
Pa e prekur mė atė dorė?
Se di a do tė ndjejė mė ,
Nxehtė a borė!?

Se di, sa gjatė do tė vazhdojė?
Por e di sa shume te deshiroj!!
E di ,sa shume ti mė gezonė?
Kur pak vėmendje mė kushton!

E ndjejė se shumė do tė tė dua!
Sa kohė kėto buzė do me puthin mua?
Sa kohė qė zemra do t'mė punojė,
Emrin tėnd do ta kemė nė gojė!!

Se di ,sa shumė do tė zgjasė kjo jetė?!
S'di, si do shkojė nė tė vėrtetė?!
Por dicka di me siguri :
Ai qe dua je vetėm..... Ti!!!!

ShEjToNkA
10-11-04, 01:52
Dashuria....

Mė e rėndė se toka!
Mė e lehtė se hija!
E vjetėr sa lindja ,
Pafund sa gjithėsia!!
E ėmbėl sa fjala,
E hidhur sa pikėllimi!
E ngrohėt sa falja ,
E fortė sa qėndrimi!
Rrėnon edhe atje,
Ku fare ska ndėrtuar!
Ep fryte nė atė vend
Ku rrėnjė ska lėshuar!
E-ndrit errėsirėn,
Errėson ndriqimin,
I pasuron ėndrrat,
Dhe ndalon ėndrrimin!
Ujitet dhe jeton ,
Edhe nė shkretėtirė!
Pėrballon acarin
Dhe nuk ka tė ngrirė!
Rrallė kthehet aty,
Qė njėherė delė!
Ėshtė fuqi e fortė
Kur pushton s`pari herė !!
Pastron ēdo plagė,
Dhe njė ofshamė liron.
Sa do t`jetė e dhimbshme,
Plagėn e shėronė!!
Vajin e kthenė nė kėngė,
Ngushllimin nė urim!
Ndryshk unazat ne gishtė,
Kur nuk ka bashkim!!
Kur ndizet t`parėn herė.
Flaka e saj pėrjetohet,
Vetėm prushi nėse mbetėt !!
Ėshtė e para dhe nuk harrohėt!
Syri nuk e shef ,
Veshi nuk e dėgjon,
Zemra ėshtė folea
Qė nė tė banon !!!

akoma i pa diplomuar
10-11-04, 14:26
pershendetje shejtonko me vjen shume keq qe te them shejtonko , por edhe me vjen shume keq qe nuk ua dij emrin e vertete, por sidoqofte pranoni komplimentet e mia posaqerisht per kete poezi e cila me lendoi pak.!
Pse ???!!

Pse ekziston kjo Dashuri????
Pse secili tė shijonė fjalėn tradhėti????
Pse s'dėshirojnė ta njohinė dashurin???
Pse filluanė ta shkatrroin rininė???
Pse tek rinia s'ekziston e vėrteta???
Pse pėr cdo gjė iu mėrzitėt jeta???
Pse kėshtu po ndodhė , a mė thoni???
Pse dashurin e vėrtet e tradhėtoni???
Pse nuk rini dorė-pėr-dore???
Pse askush nuk e bėnė vetėn fajtorė???
Pse thoni se seriozisht dashuroimė???
Pse ia vyshkimė gjethėt luleve???
Pse ia theni krahėt pėllumbave???
Pse harroni njė shpirtė tė ri???
Pse atėherė jetoni nė Dashuri???

ShEjToNkA
08-12-04, 22:41
Vushtriases....

Qan Vushtrriasja Nė Kėtė Vend,
S“bisedon Me Askend,
Dėgjo Vushtrrias Ēka Tė Them,
Pėr Vushtrrin Zemra M“dhem...

Nuk Shkon Gjat Rri Rahat,
Nė Vushtrri Kthehemi Prap,
Shkojm Nė Shpi Te Familja,
Vend I Shejt Me Gjitha T“mira...

Vushtrriasi Ty Tė Pret,
Nė Vushtrri Ka Mbetur Vet,
Nė Vushtrri Kur Do Tė Shkojm,
Jet Tė Lumtur Do Tė Kalojm...

T'jesh E Lumtur Qė Ke Dikend,
Qė Tė Pret Nė At Vend,
T'pret Me Shpirt Se E Ka Marr Malli,
Mungesa Jote Zemren Ja Kalli...

Rri Rahat Se Unė T'ndihmoj,
Sa Ma Shpejt Koha T'kaloj,
Shkon Atje E Bisedoni,
Jetė Sė Bashku Tė Kaloni...

Unė E Di Se Ti E Don,
Edhe Ai Ty Kurr S'tė Harron,
T'pret n'Vushtrri Me Vullnet,
Qė Sė Bashku T'kaloni Jet...

Rri Vushtrriase Mos U Mėrzit,
Bėnu E Qet Dhe Prit Me Shpirt,
Koha Shpejt Do T'kalon,
Shkon Te Ai Qė Ti E DON...SP. Kjo poezi nuk ėshtė e imja. Posa hyra mė herėt nė msn ,hapa postėn dhe mė kishte ardhurė kjo poezi nga njė vendas dhe vendase. Dhe mė pėlqeu shumė dhe e postova kėtu!

Murgesha
08-12-04, 23:23
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
I lumte atij qe e ka shkruar.

Engjellushja
09-12-04, 09:17
Dashuria vetem m "Fjal

Mjegullohen ngadale
kujtimet e mia
dal prane detit
dhe me mbyt vetmia
me kitare ne duar
bej dy tri fjale
me kaltrine e detit
du per tu c'mall.

Po s'u be i imi
aj s'u be kurre
zemra here ngrin
e here digjet furre
Asgje s'ka mbetur
me ne jeten time
vec dashurise se humbur
dhe ato kujtime. :cry:

Pejoni
21-01-05, 17:05
Engjelusha qka vuan per dashuri dashuri nuk ka dashuria egziston viq ne fantazi

ShEjToNkA
13-04-05, 16:25
Vushtriases....

Qan Vushtrriasja Nė Kėtė Vend,
S“bisedon Me Askend,
Dėgjo Vushtrrias Ēka Tė Them,
Pėr Vushtrrin Zemra M“dhem...

Nuk Shkon Gjat Rri Rahat,
Nė Vushtrri Kthehemi Prap,
Shkojm Nė Shpi Te Familja,
Vend I Shejt Me Gjitha T“mira...

Vushtrriasi Ty Tė Pret,
Nė Vushtrri Ka Mbetur Vet,
Nė Vushtrri Kur Do Tė Shkojm,
Jet Tė Lumtur Do Tė Kalojm...

T'jesh E Lumtur Qė Ke Dikend,
Qė Tė Pret Nė At Vend,
T'pret Me Shpirt Se E Ka Marr Malli,
Mungesa Jote Zemren Ja Kalli...

Rri Rahat Se Unė T'ndihmoj,
Sa Ma Shpejt Koha T'kaloj,
Shkon Atje E Bisedoni,
Jetė Sė Bashku Tė Kaloni...

Unė E Di Se Ti E Don,
Edhe Ai Ty Kurr S'tė Harron,
T'pret n'Vushtrri Me Vullnet,
Qė Sė Bashku T'kaloni Jet...

Rri Vushtrriase Mos U Mėrzit,
Bėnu E Qet Dhe Prit Me Shpirt,
Koha Shpejt Do T'kalon,
Shkon Te Ai Qė Ti E DON...

Honesty^uk.
13-04-05, 18:42
Vushtriases....

Qan Vushtrriasja Nė Kėtė Vend,
S“bisedon Me Askend,
Dėgjo Vushtrrias Ēka Tė Them,
Pėr Vushtrrin Zemra M“dhem...

Nuk Shkon Gjat Rri Rahat,
Nė Vushtrri Kthehemi Prap,
Shkojm Nė Shpi Te Familja,
Vend I Shejt Me Gjitha T“mira...

Vushtrriasi Ty Tė Pret,
Nė Vushtrri Ka Mbetur Vet,
Nė Vushtrri Kur Do Tė Shkojm,
Jet Tė Lumtur Do Tė Kalojm...

T'jesh E Lumtur Qė Ke Dikend,
Qė Tė Pret Nė At Vend,
T'pret Me Shpirt Se E Ka Marr Malli,
Mungesa Jote Zemren Ja Kalli...

Rri Rahat Se Unė T'ndihmoj,
Sa Ma Shpejt Koha T'kaloj,
Shkon Atje E Bisedoni,
Jetė Sė Bashku Tė Kaloni...

Unė E Di Se Ti E Don,
Edhe Ai Ty Kurr S'tė Harron,
T'pret n'Vushtrri Me Vullnet,
Qė Sė Bashku T'kaloni Jet...

Rri Vushtrriase Mos U Mėrzit,
Bėnu E Qet Dhe Prit Me Shpirt,
Koha Shpejt Do T'kalon,
Shkon Te Ai Qė Ti E DON...

:arrow: :idea:

Honesty^uk.
08-05-05, 13:21
Ėndėrr ...

Mbrėmė,
gjithė natėn
isha me ty...
T’i kėputa
venat…
T’i zbėrtheva
eshtrat…
T’i gjakosa
flokėt…
Tė putha
nė sy.

Mbrėmė,
gjithė natėn,
isha
me ty.
Por,
nė mėngjes,
s’munda
tė tė rikrijoja…
S’mė dilnin
gjymtyrėt.
S’mė mjaftonin
flokėt.
Buzėt
e kafshuara,
fytyra
e plogėt.
Dhe,
ika…
Ika,
mora malet…!

Zjarri,
qė kam brenda,
as shuhet…
As falet...!!!

Diana007
16-07-05, 15:42
Vushtriases....

Qan Vushtrriasja Nė Kėtė Vend,
S“bisedon Me Askend,
Dėgjo Vushtrrias Ēka Tė Them,
Pėr Vushtrrin Zemra M“dhem...

Nuk Shkon Gjat Rri Rahat,
Nė Vushtrri Kthehemi Prap,
Shkojm Nė Shpi Te Familja,
Vend I Shejt Me Gjitha T“mira...

Vushtrriasi Ty Tė Pret,
Nė Vushtrri Ka Mbetur Vet,
Nė Vushtrri Kur Do Tė Shkojm,
Jet Tė Lumtur Do Tė Kalojm...

T'jesh E Lumtur Qė Ke Dikend,
Qė Tė Pret Nė At Vend,
T'pret Me Shpirt Se E Ka Marr Malli,
Mungesa Jote Zemren Ja Kalli...

Rri Rahat Se Unė T'ndihmoj,
Sa Ma Shpejt Koha T'kaloj,
Shkon Atje E Bisedoni,
Jetė Sė Bashku Tė Kaloni...

Unė E Di Se Ti E Don,
Edhe Ai Ty Kurr S'tė Harron,
T'pret n'Vushtrri Me Vullnet,
Qė Sė Bashku T'kaloni Jet...

Rri Vushtrriase Mos U Mėrzit,
Bėnu E Qet Dhe Prit Me Shpirt,
Koha Shpejt Do T'kalon,
Shkon Te Ai Qė Ti E DON...SP. Kjo poezi nuk ėshtė e imja. Posa hyra mė herėt nė msn ,hapa postėn dhe mė kishte ardhurė kjo poezi nga njė vendas dhe vendase. Dhe mė pėlqeu shumė dhe e postova kėtu!