PDA

View Full Version : Si jeni ndier pas nje veprimi te tille....????????


Honesty^uk.
27-10-04, 21:26
Besoj se cdo njerit nga ne ose shumices i ka ndodhur qe te jete zgenjyer, ose prere ne bese ,sic i themi ne shqiptaret, nga njerez qe u kemi besuar, qe me ta kemi biseduar pa ndrojtje dhe sekrete, pra ua kemi hapur zemren
por koha na ka treguar se paskemi pasur te bejme me personin e gabuar, ose paskemi qene duke shkelur ne derrasen e kalbur deri me tani.

Si e keni perjetuar ose si mund ta pershkruani kete gjendje qe jeni gjetur, pas kesaj .............

Diskutime te kendsheme
Honesty

DEA
27-10-04, 21:33
Teme e qelluar Honesty te them te drejten kem nga ata qe kemi ndihmuar te gjithe kohen dhe i kemi dashur pa hile,por ne koherat kur ne jane dashur kane mbyllur syte dhe veshet,nuk kane pare e as ndegjuar,te them te drejten ndjenje plogeshtie me ka kapluar , disi e papritur, me vinte te qaj dhe vazhdonte pyetja pse?.Po ka edhe nga ata qe nuk kemi bere shume per ta ose shume pak dhe ajo na eshte kthyer ne dhjetfishin e duhur ku edhe sot e tutje kam respekt per njerez te rangut te till.Kjo eshte eshte Jeta ndoshe qe zhgenjehesh po ndodhe edhe e kunderta Mirembetshi.

dr1ta
27-10-04, 22:09
KSi gjera me kan nodh shum, gabimi esht ce kur njeri jep me shum se ce duhet dmth 110% je besnike ose shoqe , ckadoqft gjith keqkperdoret. Un kta persona i kam lan ashtu siq i kam taku jam zhduke me kohe nuk ju flas as skam asnje lloj kontakt me ato .

dr1ta
27-10-04, 22:11
Harrova te tregoj si e kam ndi veten: Zemra thehet ne 100 copa humb besiimin ne gjithcka (njerz) dhe shkon shume kohe gjat deri sa sherohesh , por gjithcka esht e kalueshme .

Maca
27-10-04, 22:34
Mua me ka ndodhe keshtu nje rrast,edhe ate plus tash si shpejt,qe nje shoqja ime e ngusht me ka tradhutar mmm smundem te tregoj pse por me ka qit prej terezije thjesht... Kshtu qe u ndjeva keq dhe nuk pritova ja thash ne ftyre por ajo me krylartesi nuk pranoj azgje,siq e bejn disa mundohen tja kthejn borxhin une nuk e bej ate,por 1 gje esht e ditur tani qe me nuk i besoj dhe nuk ja hapi zemren asaj,secretet e mija i ndaj me fam,dhe me miqte e te afermit e mi...Por une mendoj se kto gjera i ndodhin njeriut shume shpesh gjat jetes dhe japin mesim per me tutje... Nuk do te thosha une se me kurr nuk do te ishte e mundur qe tme ndodhe kjo gje e till serisht sepse keshtu e ka jeta dhe duhet qenur optimist...!

ShEjToNkA
28-10-04, 11:28
Deri mė tani fal Zoti ,nuk jam ndje dhe mbetė tė paktėn as njė herė e zhgėnjyėr (e kam fjalėn pėr nga pėrsonat e afėrm dhe tė zemrės ,qofshin tė familjes apo shoqėri). Dhe shpresoi , qė edhe tutje tė mė pėciell ky fatė.
Mirėpo njė herė kam pas rastė tė zhgėnjehėm me njė shoqe ama jo tė afėrt, thjeshtė kam pas njė shoqėri shumė tė vogėl me tė dhe shumė tė kufizuarė , mirė po edhe pse kam pas njė shoqėri tė till mė ka ardhėt shumė rėndė. Ndajė edhe munda ta paramendoi se s'i mundėsh tė njdehėsh nga njerzit e afėrtė qė i ke pėr zemėr!
Tė ndjehėsh e zhgėnjyer nga njerzit e afėrtė ,ėshtė dic katastrofale. Dhe mjerė ai i cili tė bėnė qė me veprimet e tij tė ndjehėsh e till ,duke e diturė faktin se sa pėr zmere tä ka pas dhe sa tė afėrt kan qenė!

markopollo
28-10-04, 13:04
HONESTY...... te pergezoj per kete temeune jam ndier keq edhe sot e kesaj dite ndihem keq bile bile shume keq edhe atyre rrugeve qe kaloj dhe lokaleve qe i frekuentoj edhe kenget qe i degjoj ma perkujtojne ate kohe qe dikur ua hapa zemren atyre qe nuk me kuptuan apo me tradhtuan besimin tim.................une ua fali por vetvetja nuk e di a do tua fal... :arrow:

Barbaroza
28-10-04, 14:58
Besoj se cdo njerit nga ne ose shumices i ka ndodhur qe te jete zgenjyer, ose prere ne bese ,sic i themi ne shqiptaret, nga njerez qe u kemi besuar, qe me ta kemi biseduar pa ndrojtje dhe sekrete, pra ua kemi hapur zemren
por koha na ka treguar se paskemi pasur te bejme me personin e gabuar, ose paskemi qene duke shkelur ne derrasen e kalbur deri me tani.

Si e keni perjetuar ose si mund ta pershkruani kete gjendje qe jeni gjetur, pas kesaj .............

Diskutime te kendsheme
Honesty
Natyrisht se sikur shumica e shqiptareve,edhe une kam mbetur e zhgenjyer shume nga njerezit te cileve ua kam hap zemren,dhe ne fund kam mbetur e hutuar nga dyfytyresia e tyre.
Bile,kam dal tej gjerave qe nuk perkojne me mua vetem qe te jem sa me e afert me ta,por edhe une e pashe se e gabim i madh paska qene.
Thone:pesimi eshte mesim.Andaj mendoj se edhe kjo per mua do te jete nje pervoje e mire ne te ardhmen qe gabimet e tilla te mos i perseris!!!
Gjithnje,e sinqerte per te sinqertin por jo edhe per ata qe nuk e meritojne besimin dhe sinqeritetin tend!

Kaltrushi
28-10-04, 15:08
Nuk e di se shpesh habitna dhe e zgedhi ngjyren e bojeqiellit
sorry keshtu mund ta lexoni ma mire


Une jam nje njeri qe leht mund te i besoj dikuj shum. Esht veshtir te hin dikush ne zemren time. Por kur e kam dikend ne zemer e du shum dhe i besoj gjdogje. Por nese ai person e keqperdor besimin time do te ma thente zemren.
Me ka ndodhur njeher: ka pat gjera qe i kam treguar nje shoqe. Asaj i kam besuar ma shum se vetvetes. Ajo ka folur per ketu gjera por i ka kthyer edhe pak ne te kunderten. Me ka lendu aq shum se kurr nuk mund ta shof ne SY.
Njeher i kam tregu se sa me ka lendu. Por nje shanc te dyt ende nuk ja kam jep. Por nje e di kurr nuk do ta shti ne zemer prap. Ka kaluar ajo kohe. Ka qene e mire koha me te edhe nuk mund te flas keq per te por me ka lendur shumm dhe kurr nuk do ta harroj.
Por e ndjej zbrasin e saj sikur ajo timen.
Edhe nga ajo dite me kurr nuk do muj te i besoj nje njeriu aq shum (edhe pse ajo gje nuk kaq qene aq e rendesishme) por ajo e vetmja e ka dite ket dhe ka jep besen mos te fol dhe ka folur.

sidoqoft mos lendoni kerkend dhe mos i besoni gjithqka

Me nderime kaltrushi[/quote]

Murgesha
28-10-04, 19:33
Zhgėnjimi ka qenė i madhė pėr momentin, por nuk e kam ndjerė veten tė tradhėtuar, as tė prerė nė besė. Prerja nė besė ka kuptim mė tė gjėrė, dhe nuk ndodhė nėse ju njė personi i keni hapur zemrėn dhe mė vonė nė mendjen tuaj lind ndjenja se e paske bėrė tek personi e gabuar.
Tė prerė nė besė e kam ndier veten, kur njė personi tė caktuar i kam treguar ndonjė sekret dhe ai/ajo ka shpėrndarė atė sekret tek tė tjerėt, kjo po. Ama siē thashė mė lart, kėto gjėra kanė dallim shumė tė madh mes vete. Nėse vetėm mua mė ėshtė dukur se atij/asaj qė ja kam hapur zemrėn nuk e ka merituar kėte, atėherė fajin ja kam hjedh vetes jo tjetrit.

Tomori
28-10-04, 19:57
-Po me ka ndodhur, me nje shok i thash do pun qe per momentin ishin sekrete, e ky buri botes, te gjitha i kishte kallezuar tamam si papagall,
mbasi kuptova kty shok papagallit, ne vend i thash pydhru,,, prej kty momenti nuk dua te kem asnifar kontakti me ty, se per mua je vetem nje tradhtar, se tradhtija nuk ka brrina por qe kjo esht tradhti, aj qe tradhton shokun per mua ky person se ka problem me trathtu adheun,,,

Honesty^uk.
28-10-04, 21:34
Zhgėnjimi ka qenė i madhė pėr momentin, por nuk e kam ndjerė veten tė tradhėtuar, as tė prerė nė besė. Prerja nė besė ka kuptim mė tė gjėrė, dhe nuk ndodhė nėse ju njė personi i keni hapur zemrėn dhe mė vonė nė mendjen tuaj lind ndjenja se e paske bėrė tek personi e gabuar.
Tė prerė nė besė e kam ndier veten, kur njė personi tė caktuar i kam treguar ndonjė sekret dhe ai/ajo ka shpėrndarė atė sekret tek tė tjerėt, kjo po. Ama siē thashė mė lart, kėto gjėra kanė dallim shumė tė madh mes vete. Nėse vetėm mua mė ėshtė dukur se atij/asaj qė ja kam hapur zemrėn nuk e ka merituar kėte, atėherė fajin ja kam hjedh vetes jo tjetrit.

Murgesha te falenderoj per qasjen ne teme.
fjala prerje ne bese ka kuptim te gjere, ose me mire ajo percaktohet nga rrethanat apo nga pasojat qe vine pas.
Me prerje ne bese une kuptoj vetem kur dikush te ben kurthen ose te qellon pas shpine ne bese te tij, por edhe kur ai/ajo nuk ta ka mbajtur fjalen.

Honesty^uk.
28-10-04, 21:43
DEA, drita,maca, Shejtonka, Barbaroza, Kaltrushi, Tomori, nje pershendetje per ju, per paraqitjen e mendimeve dhe ndodhive tuaja ne lidhur me kete teme.
ju uroj qe te mos keni zhgenjime te ketij lloji ne jeten tuaj.

Honesty


HONESTY...... te pergezoj per kete teme.................une ua fali por vetvetja nuk e di a do tua fal... :arrow:

"markopollo" kjo fraze e juaja me pelqeu dhe me beri pershtypje

veten suksese dhe lumturi te deshiroj ne jeten tuaj, zhgenjimet e jetes tuaj pacin mbaruar me kete rast

Gentiani
28-10-04, 22:23
Mendoj se shumė kujt nga ne i ka ndodhur tė gjindet nė situata tė tilla dhe gjithsesi se ėshtė zhgėnjim e njėkohėsisht habi, se tė ndodhė nga ata qė nuk e ka pritur njeriu dhe qė i ka konsideruar si shok, mik etj.

Ndoshta ėshtė egoizmi i krijuar nė karakterin e tyre qė i shtynė tė veprojnė ashtu, por sido qė tė jetė me sjelljet e tyre, ėshtė e qartė se do tė kenė diskualifikuar vetėvehten e tyre dhe e kanė shlyer rrespektin dhe besimin dhe trajtimin nga lista e miqėsisė.

Ndoshta do tė ndėrlidhesha nga kjo temė, me temėn tjetėr A mendoni se ėshtė gabim tė tregohet njeriu gjithmonė i sinqertė? e edhe tek ajo tema e kam cekur pikėrisht duke u bazuar nga raste tė ndryshme nga pėrditshmėria. Pėr ate mendoj, se sa mė shumė tė jemi tė kujdesshėm me sinqeritetin tonė, aq mė pak do tu japim rastin tė na zhgėnjejnė ata tė tjerėt, tė cilėt sinqeritetin e tjetrit e shohin si hapėsirė manipulimi dhe kepėrdorimi.

Gentiani!

Honesty^uk.
29-10-04, 20:22
Mendoj se shumė kujt nga ne i ka ndodhur tė gjindet nė situata tė tilla dhe gjithsesi se ėshtė zhgėnjim e njėkohėsisht habi, se tė ndodhė nga ata qė nuk e ka pritur njeriu dhe qė i ka konsideruar si shok, mik etj.

Ndoshta ėshtė egoizmi i krijuar nė karakterin e tyre qė i shtynė tė veprojnė ashtu, por sido qė tė jetė me sjelljet e tyre, ėshtė e qartė se do tė kenė diskualifikuar vetėvehten e tyre dhe e kanė shlyer rrespektin dhe besimin dhe trajtimin nga lista e miqėsisė.

Ndoshta do tė ndėrlidhesha nga kjo temė, me temėn tjetėr A mendoni se ėshtė gabim tė tregohet njeriu gjithmonė i sinqertė? e edhe tek ajo tema e kam cekur pikėrisht duke u bazuar nga raste tė ndryshme nga pėrditshmėria. Pėr ate mendoj, se sa mė shumė tė jemi tė kujdesshėm me sinqeritetin tonė, aq mė pak do tu japim rastin tė na zhgėnjejnė ata tė tjerėt, tė cilėt sinqeritetin e tjetrit e shohin si hapėsirė manipulimi dhe kepėrdorimi.

Gentiani!

Tung Gentiani, eshte e vertet se keto 2 tem jane te nderlidhura me njera tjetren, sepse realiteti qe ne jetoj eshte i tille
si gjithnje te pershendes per mendimet tuaja te sinqerta qe shprehin realitet

turisti
07-11-04, 23:25
Honesty i nderuar,

Sado qofte qe te jet nje person i prere ne bese,ka dallim rasti prej rastit.Ketu e nenkuptoj rastet te cilet gjinden larg dhe duhen pa tjeter me llogarit me largesien,sepse gjerat nuk jane te njejta ketu dhe atje.Kur jemi me nje person afer,sqarimi eshte me i lehte.Sa jeni me large,besnikerien dhe sinqeritetin e deformon dhe ngarkesa e largesijes,ashtu qe shume gjera na duken total ndryshe...

Nese ndodhin rastet e tilla (po flas per personat qe jane, ose njeri eshte jashte),ateherit, nevoitet analizimi shume me i thelle se sikur te ishin personat afer,- pse? Nga provoja ime,e dij se personi qe gjindet large dhe don ta krijoje nje lidhje ( vet e kam perjetuar ),eshte shume fisht i ngarkuar se ne situaten normale,a nder te tjerat, pershtypjen dhe besimin te perzier me shpresen e ngarkon vet largesia, a besa dhe i deformon sendet. Ne kete situat,njeriu mund te jet i prere ne bese,por duhet analizuar- PSE ka ndodhur,dhe qfare lloji eshte problemi,sepse mundet me qene shume me veshtire problemet jasht,mirepo,mendoj qe per shkaku largesise dhe kur nuk njifen personat,gabimet e ketij lloji nuk ban te konsiderohen si - ZHGENJIM -se ne shumicen e rasteve ipen shenimet e rejshme per ēdo eventualitet,ose keq perdorim,a pastaj simbas merites,mundet m'u ndertue lidhja serioze.

Me lehte perballohet nje ZHGENJIM se sa nje DESHTIM.

Me nderime,TURISTI.

Barbaroza
26-11-04, 18:26
S'kane mbetur budallenj sot te mos i kuptojne"prapavijat". :wink:

lazdrani
26-11-04, 22:12
Besoj se cdo njerit nga ne ose shumices i ka ndodhur qe te jete zgenjyer, ose prere ne bese ,sic i themi ne shqiptaret, nga njerez qe u kemi besuar, qe me ta kemi biseduar pa ndrojtje dhe sekrete, pra ua kemi hapur zemren
por koha na ka treguar se paskemi pasur te bejme me personin e gabuar, ose paskemi qene duke shkelur ne derrasen e kalbur deri me tani.

Si e keni perjetuar ose si mund ta pershkruani kete gjendje qe jeni gjetur, pas kesaj .............

Diskutime te kendsheme
Honesty

I nderuari dhe respektuari Honesty!!!

Une per vete kam shume shoqeri te madhe,kujdesem qe dashurin tone te mos e hajme per nje dite.Por edhe ikam klasifikuar ata-ato.
Shoke-Shoqe te sinqert te fjales dhe besnik.
Shoke -Shoqe familjar
Shoke-shoqe te rruges.

Deri me tani nuk kam pase rate te tilla qe te me prene ne bese ndonjeri.I Zhgenjyer me siguri X raste por edhe jo te demshme per mua.Mundohem qe te beje mire aty ku mundem dhe kam mundesi.
Nje kam mesuar qe Jeta eshte me plote befasira si negative po ashtu edhe pozitive.Le te jete mesim per kohen e ardhshem :wink:

Shokun i mire shihet ne kohen e veshtire :wink:

Honesty^uk.
27-11-04, 00:39
I nderuari dhe respektuari Honesty!!!

Une per vete kam shume shoqeri te madhe,kujdesem qe dashurin tone te mos e hajme per nje dite.Por edhe ikam klasifikuar ata-ato.
Shoke-Shoqe te sinqert te fjales dhe besnik.
Shoke -Shoqe familjar
Shoke-shoqe te rruges.

Deri me tani nuk kam pase rate te tilla qe te me prene ne bese ndonjeri.I Zhgenjyer me siguri X raste por edhe jo te demshme per mua.Mundohem qe te beje mire aty ku mundem dhe kam mundesi.
Nje kam mesuar qe Jeta eshte me plote befasira si negative po ashtu edhe pozitive.Le te jete mesim per kohen e ardhshem :wink:

Shokun i mire shihet ne kohen e veshtire :wink:

Loqkaman te pershendes per dhenien e mendimeve tuaja qe si gjithnje paraqesin realitet.

Me respekt per ju
Honesty

Jana
17-12-09, 12:09
...e kam pas nje rast,arsyeja ka qen aq e fort sa qe patjeter eshte dasht me kuptu dhe me pranu sa do e veshtir ka qen per mua...

M'ka ndodh nje rast pikerish ktu...por nuk e kam problem,kur e kam te qart qellimin e dikuj...e kaloj shum leht...


Kryesore qe Familja ime s'me ka zhgenjy kurr...dhe shoqeria ime ...e k'to tjerat qe jan te arsyeshme mundona mi kuptu...e ato t'jerat si marr parasysh ...