PDA

View Full Version : VETEVRASJET


LABI
28-10-04, 10:45
Eshtė njė fakt i pa mohueshėm tashmė, qė nė dekadėn e tranzicionit, pėr shkak tė njė vakuumi shpirtėror, ideologjik moral dhe ekonomik fenomeni i vetėvrasjes ėshtė bėrė pjesė e jetės sė pėrditshme tė shqiptarėve.

Cka mendoni cilat jane faktoret qe shkaktojne kete fenomen socio-patologjikee ?

Blend Domaneku
29-10-04, 20:40
Vetevrasja eshte ne te vertete e vetmja rrugedalje t4e cilen e shohin disa njerez per te ikur nga problemet e renda te jetes. Ekzistojne faktore te ndryshem te cilet mund ta nxisin kete fenomen . Me i rendesishmi eshte ai ekonomik.Jeta e re moderne po ka kerkesa te shumta te cilat nje njeri i rendomte shume veshtire t' i arrije prandaj edhe krijohet ndjenja e disfates dhe mosdeshira per te luftuar metujte. Ka edhe shkaqe tjera si qrregullimet e ndryshm emocionale

Buli_00
31-10-04, 11:58
Vetėvrasjet, si fenomen, mendoj unė, e pėrcjellin njerėzimin qė nga paraqitja e tij mbi dhe.
Ato kanė ndodhur edhe nė oborre mbretėrore dhe ndodhin edhe sot e tėrė ditėn rezidencave tė hierarkive tė larta politike apo shtetėrore. Kan ndodhur dhe ndodhin edhe nė mesin e tė varfėrve e edhe nė mesin e tė pasurve. Ndodhin, siē kan ndodhur nė vazhdimėsi, edhe te tė dashuruarit e edhe te ata qė nuk ishin apo nuk janė tė dashuruar...
Dhe, megjithė shpjegimet (nga ana shkencore) tė kėti fenomeni, megjithate akoma nuk ėshtė arritur zbėrthimi tėrėsor dhe komplet, nė kuptimin e definimt matematikor, tė shkaqeve qė qojnė deri nė aktin makabėr tė vetėvrasjes.

Edhe pse mė mungon njohja dhe dija profesionale pėr temėn nė shtjellim, megjithate, do tė pėrpiqem tė paraqes disa nga "arsyeshmėritė" qė imponojnė aktin e vetėvrasjes.

Psh. Vetėvrasja si akt i mohimit dhe mospajtimit me gjendjen egzistuese; Vetėvrasja si protestė ndaj gjendjes egzistuese; Vetėvrasjet si akt dėshmie ndaj njė pėrkushtueshmėrie tė caktuar (nė kėtė rang bėjnė pjesė edhe vetėvrasjet pė shkaqe dashurie); Vetėvrasjet si akt i shprehjes sė pamundėsisė pėr arritjen e objektivave tė caktuara... Por, nė kėtė rastė, do ta potencoja edhe aktin e vetėvrasjeve qė ndodhin nė shenjė solidariteti (vetėvrasjet pėr ideale tė pėrbashkėta etj), qė, pėr mendimin tim, janė akte shumė interesante etj

P. S.
Nėse asgja tjetėr nuk pėrmban ky shkrim, sė paku pasqyron pikėpamjet e mia, kuptohet tė pėrgjithshme, rreth fenomentit tė vetėvrasjes. Respekt pėr tė gjithė forumistėt e dardanisė.

Pessimiste
18-11-04, 16:03
Vetevrasjet jane pasqyrja e societetit
Vetevrasjet na tregojn gjendjen ekonomike te nje popullit, shtetit, grupit..
Vetevrasjet jane nje pasqyre e mire mendoj une.. Tregojn shendetin ose semundjen e nje popullit
Psh ne zvicer ka vetevrasje te madhe te tė rinte, duhet pyejetur pse ndodhen nje gje e tille ne zvicer, si mund te ndodhi? Kurse zvicera eshte nje shtet prej me te pasurve ne bote.. Dmth shkaku i nje vetevrasjes s'eshte cdo here te parate por ka dhe shume faktore te tjera qe mund te bejn nje njeri te mendoj te leshoj jeten..
Sidoqofte faktoret jane te perditshme, shume here komplekse dhe njerzit qe mendojn ne vetevrasje duhet te jene shume sensitive..
Nqs qendrimi ekonomike eshte nje shkaktar per vetevrasje atehere mendoj se eshte nje gje shume e keqe per nje popull, sepse qendrimi ekonomik do te vlej per nje shumice te popullit, keshtu egzistone rrezika qe mund te kete me shume vetevrasje..
Nqs eshte gjendja emocionale nje faktor, atehere sigurisht gjitheashtu do te jete keqe, por jo te gjithe jane ne te njejten gjendje emocionale edhe jo te gjithe jane njejt sensitive..
Nqs eshte psikologjia e njeriut nje faktor, psh depresivet, atehere mund te ndihmoj nje psikolog..
Nqs eshte nje dashuri e humbur a po jo e lumtur shkaktar, atehere duhet te them se jane shume dramatike ato njerzi..

Disa faktore mendoj se jane me te rrezikshme dhe shume veshtire per te zgjedhur...sidomos faktori ekonomik, sepse nje shtet smund te permisoj ekonomine per nje kohe te shkurter..

Sidoqofte mendoj se njerzit ndermjet veti duhet me shume ndihmuar njeri tjetrin...

P.S.
Nje pyejete, sa vetevrasje ka ne vjete ne shqiperie, kosove dhe maqedonie(shqipetaret)?

pershendetje

turisti
19-11-04, 23:51
Eshtė njė fakt i pa mohueshėm tashmė, qė nė dekadėn e tranzicionit, pėr shkak tė njė vakuumi shpirtėror, ideologjik moral dhe ekonomik fenomeni i vetėvrasjes ėshtė bėrė pjesė e jetės sė pėrditshme tė shqiptarėve.

Cka mendoni cilat jane faktoret qe shkaktojne kete fenomen socio-patologjikee ?

Pershendetje - LABI -.
Tema eshte e veshtire,qysh prej titullit te saj e deri tek realizimi....

Vetevrasje eshte rrallehere menyra inpulsive. Zakonisht,personi i cili deshiron te beje vetvrasje,kalon nje kohe te gjate duke menduar per te,duke u matur ata beje ate,duke planifikuar: si,kur,dhe ku.

Shume me rendesi eshte te dihen shenjat e ketij procesit - per te kerkuar dhe ofruar ndihmen. Hulumtimet kan treguar qe rreth 80% te personave ,te cilet e bejne vetevrasjen,nje kohe para vdekjes tregojne disa prej ketyre simptomeve:

- NDRYSHIMET TE PERSONI : jane te pikelluar,te mbyllur ne vetveten,tejet te ndishem,nervoz,te lodhun,te pavendost, pa vullnet,ndonjehere te shqetesuar, hiperaktiv....

- NDRYSHIMET E SJELLJEVE : s' munden m'u koncentrue ne pune,shkolle,obligimet e rendomta, painteresuar jane per dukurijen e tyre....

- NDRYSHIMET NE SISTEMIN E NGRENJES : nuk kan oreks dhe dobesohen,ose teper e konsumojne ushqimin, numbin interesim per shoqeri,sex,hobit,humbja e deshires per aktivitetet ne te cilat kan gjejtur gjithmone kenaqesine me heret,merziten shume per parat,semundjet ( te verteta ose te paramenduara ), frikohen nga humbja e kontrollit qe " tranohen ", qe do t'i lendojne tjeret ose vetvetin,ndihen fajtor,marres,veteurrejtjes,nuk kan shprese per ardhmeri -: " kurre nuk do te jes me mire,gjithmone do te ndjehem keshtu " ;i keq perdorin drogat dhe alkoholin,para nje kohe te shkurte e kan humbur personin e dashur ( vdekja,shkurorezimi, ndarja...),i kryejne punet e veta,borxhet,pershendeten me shoket,familjen,te afermit,falin gjerat personale te qmueshme,kan : INPULSAT SUICIDALE ( VETEVRASESE), IDE, DEKLARATA,PLANET,TENTIMET E MEHERSHME TE VETVRASJEVE.Sjelljet ne menyren e cila mund te jet e rrezikshme ( jane te pa kujdesshem ne komunikacion ,e drejtojne veturen nen ndikimin e alkoholit....);kan qene ose jan viktimat e maltretimit seksual. Normal,secila nga ketyre karakteristikave nuk dmth asgje,mirepo,kombinimi i disa prej tyre shpeshhere trgon se personi deshiron ose ekziston mundesia qe te beje vetvrasje.....

Viteve '80,ne trevat e ish- YU- ( prej Zagrebit e deri ne Shkup ),ka qene e njofshme sekta e ashtuquajtur - DARKERAT - ,anetaret e se ciles kan qene te obliguar te bejbe vetvrasje pa i mbushur 20 vjet. Ashtu ka bere vetvrasje '80 ( ne Shkup ) nje femer ne lulen e rinise,duke kcyer prej nderteses akoma te pa peruruar e RT Maqedinise .....

Vetvrasjet jane gjithashtu dukuria shume e zgjeruar ne shtetet Skandinavike,a si nje arsye te shkencetareve,mirret mungesa e madhe e diellit gjat vitit ne ato treva....
Ballkani dhe shtetet e tij,kan disfate qe gjithmone te luftojne ( ne 100 vjet te fundit jane zhvilluar mesatarisht lufterat ēdo 20 vjet ),dhe populli ashtu te jet edhe me i vujshem ne shume drejtime te jetes,ashtu dhe ne kete drejtim te vetevrasjeve. Vetvrasjet jane ne shumicen e rasteve pasqyra e gjendjes momentale ( krizes ne shoqeri ),gjendjes shpirterore me pakenaqesite akceptuara,mirepo,asnje send e as problem nuk krahasohet e as qe eshte i vlefshem te behet per te vetevrasja.

Ne kriminalistike, VETEVRASESIT jane kategorizuar si njerzit me trima bash per ate arsye se me se veshtire eshte te ngritet dora mbi vetveten.

Pse pra njerzit e privojne nga jeta vetvetin? Kjo ka qene,eshte dhe do te jet pyetja me shume PIKEQUDITESE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


:P JETA ĖSHTĖ E BUKUR. JU LUS,MOS BANI VETĖVRASJE.GJITHMONE GJINDET DIĒKA PĖR ĒKA VLEN TĖ JETOHET. :P

Me respekt,TURISTI. :wink: