PDA

View Full Version : XHELOZIA, BURON NGA DASHURIA APO PARALAJMĖRON FUNDIN E SAJ?


stina
03-11-04, 23:43
Shumė prej nesh, kush mė shumė e kush mė pak, ėshtė ndier xheloz pėr partnerin kur ka kuptuar se ai ka kėrkuar tė krijojė njė marrėdhėnie, i ėshtė pėrgjigjur :’’ngacmimit’’ tė dikujt tjetėr ose ėshtė larguar prej nesh pėr tė patur njė lidhje tė re. Kur e dėshiron shumė njė person nuk do qė ta humbasėsh : dėshiron tė jetė pranė teje pėrgjithmonė. Pėr ta mbajtur pranė, pėr ta mbrojtur marrėdhėnien kontrollon sjelljen e partnerit, bėhesh xheloze. Nė disa raste xhelozia mund tė jetė e bazuar nė ‘’fakte’’ nė raste tė tjera ne mund tė jemi shkaku i saj.

Xhelozia nuk ėshtė e njėanshme: Jo vetėm femra por edhe mashkulli ėshtė xheloz… Shpesh neve na ėshtė thėnė ose kemi dėgjuar t’i thuhet dikujt ….Nuk mė pėlqeu mėnyra sesi tė pa ai tipi… Mos e kthesh kokėn as majtas as djathtas… Je veshur kėshtu qė tė biesh nė sy: paske ndonjė variant sot… Duhet tė qėndrosh nė shtėpi dhe tė merresh me fėmijėt… Nuk mė pėlqen tė punosh aty sepse ka shumė meshkuj madje edhe …. Do tė tė vras nėse marr vesh gjė…. E vrava sepse mė tradhtonte…
Pėrse mashkulli ėshtė xheloz nė marrėdhėnien me partneren?

Nėse partneri nuk ėshtė i sigurt nė marrėdhėnien e tij me partneren ka shumė mundėsi qė tė ndihet i kėrcėnuar nga prania e meshkujve tė tjerė nė jetėn e saj. Pasiguria pėr tė ardhmen e lidhjes shkakton xhelozinė. Kjo formė e xhelozisė mund tė jetė njė ndėr treguesit e periudhės sė vėshtirė qė kalon marrėdhėnia. Nė kėto kushte xhelozia mjegullon pamjen dhe nuk tė lejon tė kuptosh atė qė po ngjet realisht me tė dy partnerėt.

Xhelozia dhe pėrkushtimi i partneres
Nėse pėrkushtimi ndaj partnerit ėshtė nė nivele tė ulėta, ka shumė mundėsi qė ai tė reagojė ndaj saj me xhelozi. Partneri cili merr pak vėmendje dhe dashuri do tė vihet nė kėrkim tė shkaqeve: pėrse ajo nuk mė do si mė parė? Pėrse ka ndryshuar? Dhe nė fakt mendja shkon pėr keq: Mund tė jetė dikush tjetėr ėshtė nė jetėn e saj. Njė mendim i tillė mund tė mjaftojė pėr tė ‘’minuar’’ paqen shpirtėrore dhe pėr t’i dhėnė goditjen e parė lidhjes.

Xhelozia dhe tiparet e partneres
Nėse partnerja ėshtė miqėsore, hyn shpejt nė komunikim, tėrheq vėmendjen e meshkujėve, partneri do tė ndihet i kėrcėnuar. Ai e interpreton sjelljen e partneres si provokim dhe i sheh meshkujt e tjerė si rivalė tė mundshėm tė cilėt mund tė paraqesin interes pėr partneren e tij. Pėr shkak tė frikės dhe inferioritetit, ai shfaq xhelozi pėr partneren nė marrėdhėniet qė ajo krijon dhe do tė fitojė sa mė shumė nga vėmendja e saj.

Xhelozia dhe historitė e mėparshme tė partneres
Nėse partnerja nuk ka qėnė e qėndrueshme nė lidhjet e mėparshme, partneri priret tė mendojė se ajo mund tė jetė e paqėndrueshme edhe me tė dhe mund ta lerė pėr dikė qė mund t’i pėrgjigjet mė mirė shijeve tė saj.
Xhelozia dhe historitė e mėparshme tė partnerit
Nėse edhe nė marrėdhėniet e mėparshme mashkulli ka qėnė xheloz ai do tė vazhdojė tė shfaqė xhelozi edhe nė lidhjen nė vazhdim. Nė disa raste xhelozia mund tė shkaktohet nga sjellja e partneres ose nga shkaqe tė jashtme ndėrsa nė raste tė tjera ajo ėshtė tipar i mashkullit dhe ka nevojė tė trajtohet.

Xhelozia dhe dėshira pėr kontroll
Nėse partneri kėrkon tė ketė kontroll nė jetėn e partneres dhe ajo ka thėnė “po” pėr ēdo vendim qė ai ka marrė pėr tė. Ai do tė tregohet xheloz nėse ai ka pak mundėsi tė kontrollojė atė qė partnerja bėn. Ai do tė bėhet xheloz pėr shkak tė mungesės sė kontrollit.

Xhelozia dhe modelet nė familje
Nėse partneri ėshtė rritur nė njė familje, ku babai ka reagur me xhelozi ndaj nėnės dhe ai do tė priret tė imitojė modelin e babait nė marrėdhėnien e tij me partneren. Ndikimi i modelit prindėror vazhdon tė jetė i pranishėm nė jetėn tonė edhe kur nuk jemi mė fėmijė. Gjithashtu edhe modelet e shokėve apo tė tė afėrmėve tė tjerė ndikojnė nė sjelljen tonė. Nėse miqtė e partnerit priren tė jenė xhelozė me partneret e tyre kjo do tė jetė njė arsye mė shumė qė ai tė jetė xheloz me partneren e tij.

Xhelozia dhe pėrfundimi i lidhjes
Nėse lidhja po shkon drejt fundit dhe partnerėt nuk kanė forcėn e duhur pėr t’i thėnė gjėrat nė sy, pėr tė qenė sa mė tė hapur dhe tė drejtpėrdrejtė ai do tė nisė t’i nxijė jetėn partneres me skena xhelozie, derisa ajo ose ai tė thotė fjalėn e fundit.

Ti dhe xhelozia: Si mund ta zbutėsh xhelozinė?
-Mbrojtja mė e mirė kundra xhelozisė ėshtė njė ruajtja e marrėdhėnies. Nėse dashuria mbahet gjallė, nėse partnerėt janė tė pėrkushtuar ndaj njėri-tjetrit, nėse e kanė njėri-tjetrin nė qendėr tė vėmendjes nė lidhjen e tyre nuk ka vend pėr xhelozinė e sėmurė.
-Kontrollo mendimet dhe imagjinatėn: me kė ėshtė ai? Ēfarė ėshtė duke bėrė? Ti mund tė kuptosh qė nė disa raste disa “lojėra” mund tė luhen nga partneri pėr tė tė bėrė xheloze, qė partneri mund tė jetė shumė i dhėnė pas vetes dhe nė disa raste mund tė mos tregojė ndaj teje kujdesin e duhur. Njė episod, njė mendim i vetėm mund tė bėhet shkak pėr njė “telenovelė” tė njė jete tė dyfishtė tė partnerit. Nė kėtė mėnyrė ti i hedh benzinė zjarrit, shqetėson veten dhe partnerin.
-Mos e “pėrdorni” xhelozinė si tregues tė dashurisė. Xhelozia e vazhdueshme nuk nėnkupton dashuri tė vazhdueshme. Xhelozia reflekton nevojat e tua, dėshirėn pėr tė ruajtur atė qė ti e dėshiron pėr momentin dhe kėrkesat pėr atė qė do tė sjellė e ardhmja. Xhelozia reflekton interesat personale dhe dashurinė pėr veten sesa dashurinė reciproke.
-Hidh njė shikim pas nė marrėdhėniet e tua: ke qėnė xheloze edhe nė marrėdhėniet e mėparshme apo vetėm nė kėtė marrėdhėnie. Nėse pėr ēdo partner je ndier xheloze duhet tė jesh mė e kujdesshmė pėr akuzat qė bėn: je ti qė e paragjyon parnerin, je ti qė sheh nė sjelljen e tij e tij atė qė pret tė shohėsh duke mos i dhėnė rėndėsinė e duhur aspekteve tė tjera tė sjelljes sė tij.
-Mos u hidh nė sulm nėse e sheh qė partneri yt ėshtė duke flirtuar me dikė: Tregoi sesi u ndieve, tregoi sesa i rėndėsishėm ėshtė ai pėr ty dhe qė dėshiron tė vazhdosh marrėdhėnien nė kohė. Mos u bė qaramane. Jo tė gjithė meshkujt janė nė gjendje t’i bėjnė ballė gruas nė njė situatė tė tillė. Dhe si vetėmbrojtje zgjedhin “ngritjen e zėrit” ose i kujtojnė asaj njė histori tė “vjetėr”. Nėse ju nuk sulmoni do ta keni mė tė lehtė tė komunikoni me partnerin tuaj. Ndėrshmėria shpesh ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė pėrballuar xhelozinė.

Tė rinjtė dhe xhelozia
Cfarė ėshtė xhelozia pėr ju?

Xhelozia ėshtė si tenxhere ku pėrzihen tė gjitha ndjenjat: pasioni i tepėrt jep mė shumė zjarr dhe i djeg tė gjitha.

Xhelozia ėshtė mungesė tolerance, moskomunikim, dyshim, dashuri, urrejtje, frikė, lumė qė gryen mendimet, zjarr qė djeg pėrbrenda dhe nuk shuhet. Xhelozia ėshtė njerėzore.

Xhelozia ėshtė humbje kohe dhe energjie. Tė bėn tė vuash, tė torturon, tė turbullon mendimet dhe ndjenjat dhe shpirtin.

Xhelozia: ndjenjė qė herė ngjall dhe here e vdes dashurinė tek ēdo njeri; qė herė tė bėn tė vuash dhe herė tė bėn tė duash, qė edhe kur je i lodhur nuk tė lė tė vdesėsh.

Xhelozia ėshtė sėmundje psikike.

Xhelozia nuk ėshtė as mirė as e keqe kur nuk kalohet masa. Nė disa raste kam nevojė pėr pak xhelozi “tė ėmbėl”.

Xhelozia e sėmurė
Partneri i prekur nga xhelozia e sėmurė beson se partnerja ėshtė e pabesė dhe se e tradhton. Pėrse kjo xhelozi quhet e sėmurė? Sepse partneri dyshues nuk ka fakte reale pėr tė mbėshtetur dyshimin e tij. Nė fakt kjo xhelozi e ka burimin tek imagjinata e pakontrolluar: partneri fantazon rreth tradhtive tė partneres, kontrollon sjelljen e tij dhe dyshon pėr ēdo person tė cilin ai e sheh si rival tė mundshėm. Ai vendos se ēfarė mund dhe nuk mund tė bėjė partneri, se me cilat persona ai mund ose jo tė shoqėrohet. Xhelozia e sėmurė nė disa raste mund ta shtyjė partnerin drejt vrasjes sė partneres, tė fėmijės, atėsinė e sė cilit ai e dyshon apo tė burrit me tė cilin partnerja ka marrėdhėnie.

Buli_00
04-11-04, 09:57
Xhelozia, pėr mendimin tim, pavarėsishtė nga arsyeshmėria e burimit, nė momentin kur lindė, ėshtė trokitje nė derėn e "ftohjes sė akullt", nė derėn qė, nė shqipe, i thonė NDARJE. Megjithate, do tė ishte shumė normale qė ajo e trokitur tė ketė njė kohėzgjatje tė pa pėrcaktuar. Kjo lloj trokitje, mundet edhe tė zgjasė deri nė pafundėsi, ama "zjarri i..." si dhe ftohja e akullt gjithmonė do tė ishin prezente.

stina
04-11-04, 12:22
Xhelozia, pėr mendimin tim, pavarėsishtė nga arsyeshmėria e burimit, nė momentin kur lindė, ėshtė trokitje nė derėn e "ftohjes sė akullt", nė derėn qė, nė shqipe, i thonė NDARJE. Megjithate, do tė ishte shumė normale qė ajo e trokitur tė ketė njė kohėzgjatje tė pa pėrcaktuar. Kjo lloj trokitje, mundet edhe tė zgjasė deri nė pafundėsi, ama "zjarri i..." si dhe ftohja e akullt gjithmonė do tė ishin prezente.jam e pjtimit me ty BUll_oo
faleminderit per pergjigjje :)

Kercovari
04-11-04, 16:26
Xhelozija eshte nje ndjenje qe te ben mjeshter te madh te filosh te shkatrosh shtepin nga mbulesa deri ne themel,po ate shtepi qe e ndertuat me dashuri qe nga themeli deri ne mbules,dhe mu ne brendesin e asaj shtepija ne vende lumturis dhe besimit te ndrsjellte,keni shtruar altarin e vdekjes-"Dashurin e pa konfirmuar- xhelozin"e cila te vret pa pardon!.

Mafiozi
04-11-04, 20:31
Prej mendimit tim, xhelozija esht armiku i dashuris...
Po edhe ku ka dashuri ka xhelozi, kryesorja esht mirkuptimi dhe respekti ne tjetrin, me ket xhelozija esht ushqimi i dashuris, pa ket, do te jet armiku... Kur kem respekt per qiftin qe e bejm, nuk e bijm punen te xhelozia, po du me than qe dashnori-ja e fiton besimin, edhe nese vijn momentet e xhelozis, i perballojm, edhe dashuria vetem rritet me shum...

Pėr nje qift me respect, me mirkuptim, qe dojn te jetojn e te jen te lumtur, xhelozija esht armiku i dashuris...

Xhelozijen e kuptoj ne fillim te qiftit, kur nuk njihen mir, po me von nese ekziston, ather nuk ka respekt as lumturi, po edhe dashuria do te humb...

Duhet me dit qe ku ka dashuri ka xhelozi, xhelozija e perballuar dashuri e fituar... xhelozi e pa kontrolluar dashuri e mallkuar...

Pėrshėndetje tė gjithve.. :wink: 8)

turisti
05-11-04, 14:16
Pershendetje STINA ( cila STINE: e pranveres,veres,vjeshtes,dimrit,dashurise,xhelozis e....????),per ty dhe temen tende.

" Xhelozia, mburon nga dashuria apo paralajmeron fundin e saj ?"


Keshtu e kuptoj une ket problem:

Xhelozia nuk mburon nga dashuria. Dashuria krijohet e pastert. Ne fillimin e saj ( dashurise,lidhes...),ne nuk jemi te sigurt.Kemi filluar te dashurojme ,dhe po frikohemi se po prishet lidhja,ose e dashura jone mundet m'u dashuru ne tjeter mashkull, duam te jete vetem e jonja....ateherit fillojme te peramendojme dhe zbatojme " kushtet " :mos keshtu,mos ashtu..... fillojm vet ta NDERTOJME XHELOZIJEN,duke qene te pa vetdijdhem se kemi filluar ta ndertojme nje send,i cili mundet leht te shendrrohet ne semundje ose ne veteshkatrrim.

Xhelozia e tepert kalon ne semundje. Shpeshhere,partneret krijojn situata gjheloze,per ta provokuar dhe kontrolluar dashurien e partnerit. Ndonjehere ajo xhelozi i tejkalon kufit dhe shenderrohet ne nje atmosfere te pa deshiruar. Xhelozia e tepert,kalon ne semundje,ose me mire te them ajo semundja e krijuar ne realitet,eshte - jane :VETIT E TONA NEGATIVE,DOBESIT te cilat i shprehin MBRAPAMETESIEN TONE ( sa ne realitet jemi perparimtar,demokrat dhe sa e kemi karakterin e vshehur ).

Xhelozia e perdorur ne sasit e vogla,i jep dashurise :arrow: romantiken e nevoitur. Ashtu duke e krijuar dhe perdorur xhelozien e pa kontrolluar,ne vet po percaktohemi per fundin e dashurise ,e nuk naj percakton xhelozia.

" GRAT E KAN ZBULUAR DASHURIEN, MASHKUJET: BESNIKRIEN "( prej ciles - ndoshta - edhe rrjedh :arrow: xhelozia.

Keshtu duket XHELOZIA nga kendi im.
JU pershendes,TURISTI. :wink:

Kercovari
17-11-04, 09:35
Eh e shkreta dashuri,te shtin koken ne mes te kembeve,parajsa e kesaj jete!Haaaaaaaaa!.

Mafiozi
17-11-04, 15:26
Eh e shkreta dashuri,te shtin koken ne mes te kembeve,parajsa e kesaj jete!Haaaaaaaaa!.

Kercovari... me drejt esht me then u lumja dashuri, qe naj nxjerr
koken prej kembeve, lumturia e kesaj jete...

Me ke befasuar te lexoj te kunderten prej teje i nderuari Kercovari
Po edhe te respektoj, se gjithqka qe mendojm esht e perjetuar...
Esht mendimi yt...

Pershendetje 8)

lulipz
03-12-04, 13:58
se pari ju pershendes te gjitheve dhe eshte nje teme e qelluar ku te ne eshte bere shume aktuale ne kohet e fundit sidomos pas luftes per xhelozi apo dashuri . une mendoj se xhelozia krijohet te partneret te cilet kane krijuar nje jete te mire dashurie, por kurre nuk kane pase besim tek njeri tjetri apo si te them sinqeritet ja kan pasur frigen mos te mashtrohen . une per veti kur ja kam besimin te partnerka atehere pse te xhelozoj pse te krijoj probleme vetit apo asaj .qka te ben ajo e ka prej natyres sjelljet eshte femer e shoqerueshme dhe qka te bej une te qelozoj nese nuk e kam njohtur mire pse kam dashur atehere por te ne eshte asi lloj te them kultur se kur te shohim nje femer apo grua qe eshte e shoqerushme ne mendoj se ajo eshte qka eshte dhe fillojme te flasim per ate deri sa te mer vesh partneri i saj por prap po them se te dashuria eshte me rendesi besimi dhe sinqeriteti kur ka atehere eliminohet edhe xhelozia se te ne e kemi ne gjak kete fenoment.
ju pershendes

KriSTaL
05-12-04, 16:52
hejjjjj xhelozia egziston qysh nga , lindja e femiut , por ka xhelozi te ndryshme......... xheloz behet dhe femiu 2 vjeq nese e kam gabim thani qe e kam gabim
pra eshte e natyrshme dhe normale qe te behemi xheloz por jo ta teprojm dhe te humbim besimin........

sarasara
17-01-05, 17:56
- ku ka dashuri normal edhe ka xhelozi dihet,po nuk ban edhe me e tepru.

Toni_4Ever
20-03-05, 14:03
Prej mendimit tim, xhelozija esht armiku i dashuris...
Po edhe ku ka dashuri ka xhelozi, kryesorja esht mirkuptimi dhe respekti ne tjetrin, me ket xhelozija esht ushqimi i dashuris, pa ket, do te jet armiku... Kur kem respekt per qiftin qe e bejm, nuk e bijm punen te xhelozia, po du me than qe dashnori-ja e fiton besimin, edhe nese vijn momentet e xhelozis, i perballojm, edhe dashuria vetem rritet me shum...

Pėr nje qift me respect, me mirkuptim, qe dojn te jetojn e te jen te lumtur, xhelozija esht armiku i dashuris...

Xhelozijen e kuptoj ne fillim te qiftit, kur nuk njihen mir, po me von nese ekziston, ather nuk ka respekt as lumturi, po edhe dashuria do te humb...

Duhet me dit qe ku ka dashuri ka xhelozi, xhelozija e perballuar dashuri e fituar... xhelozi e pa kontrolluar dashuri e mallkuar...

Pėrshėndetje tė gjithve.. :wink: 8)

te pershendes mafioz

ne disa raste nuk pajtohem me ty normalisht gjelozija e tepert esht e rezikshme por nese nek ke gjelozi ne dashurij edhe dashurija del jash KONTROLLE dhe kjo esht edhe ma e rrezikshmja.
ky esht mendimi im

Tung nga Toni

Gjumashja
22-04-05, 08:56
Mendoj qe gjelozija e tepert vjen deri te ndartja e nje qifti mirepo osht mire me gjelozu ngapak e jo shume me tepru :wink:

Adolf_H
29-04-05, 15:54
XHELOZIA SHTON DASHURINE...

PA XHELOZI SKA DASHURI.

Tomori
30-04-05, 12:14
XHELOZIA SHTON BUDALLALLEKUN... :?: :!: :!: :!:

dr1ta
01-05-05, 20:26
Pak xhelozi esht mire :roll:

Domira
02-05-05, 00:32
Pak xhelozi esht mire :roll:

Keshtu mendoj edhe une Drita :)

Kloni
02-05-05, 08:10
Xhelozia ne dashuri eshte si gjembat ne trendafil, pastaj ngjyra e trendafilit mund te jete zgjedhje personale!

Pa gjemba trendafili nuk do te ishte trendafil, as dashuria pa xhelozi nuk do te ishte dashuri!

Kavaleri
02-05-05, 10:12
Gjelozija nuk esht mir te teprohet..por pak pa ja ber qe te gjelozoj nuk mundet ta doje..se mos me dashte nuk ka nevoje te gjelozoj,mire por me nje mase.
Mendoj un keshtu,kqyr tash mos gjelozoni ne mendimin tim..hahah.

laliloli
03-05-05, 19:25
XHELOZIA VIE BASHK ME DASHURINE ,POR NUK IKEN BASHK ME TE .
XHELOZIA E BURRIT MERZIT GRUAN ,XHELOZIA E GRUAS TE SHUMTEN E HERES KENAQ BURRIN.

Daja POLIC
04-05-05, 07:51
shum FILOZOFE mendojn se xhelozia nuk ka gje te perbashket me dashurine
edhe njeriu qe eshte XHELOZ ndaj partnerit te tij nuk e dashuron me te vertete ate.


:arrow:

LABI
11-06-05, 08:41
Ne pergjithesi lidhjet me ndjenjat e pabarazise dhe te papershtatshmerise ne nje mardhenje .. Xhelozia me e forte dhe me destructive synon te rritet kur provon kercenimin ndaj ekskluzivitetit seksual .

Xhelozia ka te beje me gjendjen emocionale te nje personi ., xhelozia mund te pasohet me nje numer te ndryshem reagimesh emocionale , te shumten e rasteve keto ndjenja jane negative (stresi , turbullimi , dyshimi , armiqesia , zemerimi ) ., mirepo ka persona qe shfaqin edhe ndjenja positive si ( eksitimi , dashuria , gjalleria ) .. Te shumten e rasteve xhelozia shfaqet .
Kryesisht xhelozia ka te beje me pushtetin e partnereve ndermjet dy gjinive …

Domira
12-06-05, 09:55
nga te dyjat..

Dilaver
19-11-06, 13:00
Spekter

Eshtė komplekse dhe tregon ankthet tona arkaike. Sepse xhelozia nuk ėshtė njė provė dashurie. Ajo tradhton njė problem besimi nė vetvete. Njė zoom - pėr njė pasion qė ėshtė mė shumė i ankthshėm sesa eksitues. Nė librari mund tė gjesh tituj nga mė tė ndryshėm: “Xhelozia, kėnaqėsi dhe mundim”, “Kurrė mė xhelozė”, “Varėsia dashurore”… Kėtu mund tė shtrojmė njė pyetje: mund tė trembemi se mos humbasim atė qė kemi vendosur qė ta posedojmė? Me sa duket po... “

Eshtė logjike-konfirmon Franēois-Xavier Poudat, qė merret me ēėshtjet e ēifteve. Martesa nuk ėshtė mė institucion, duke braktisur idenė e njė kontrate pėrjetė, ēifti mundohet tė krijojė njė kontratė tė parakohshme. Ankthi ėshtė i vazhdueshėm. Marrėdhėnia vėrtitet mes mbikonsumimin e partnerėve dhe pavarėsisė sė tjetrit-ku xhelozia ėshtė njė lloj shfaqjeje”. Damien Guyonnet flet pėr njė epokė paranojake. Sipas tij, nė mungesė tė modelit dhe tė sigurisė, janė fantazmat qė na udhėheqin.

Tjetri, qoftė bashkėshorti apo personi qė kemi vendosur tė ndajmė jetėn, kthehet lehtėsisht nė kėrcėnim. Skenaret qesharake Dashuria mund tė bėhet e ēmendur, nė kuptimin kur na zhyt nė gjendje qė kanė njė kufi – jashtė vetvetes-. Nėse tė gjithė jemi tė shqetėsuar kur imagjinojmė ikjen e njeriut qė duam, disa syresh zhyten njė njė delir interpretues paranojak.

Madje duke mos pasur asnjė hije dyshimi pėr tė krijuar njė skenar qesharak. Pėr psikanalisten Sophie Cadalen, autore e njė libri pėr ēiftet, thotė se xhelozia nuk ka shumė lidhje me dashurinė. “Personi qė ėshtė xheloz duhet tė mbėshtetet nė vetvete. Ajo qė e tmerron ėshtė njė lloj dėshire qė nuk e kanalizon dot, kėrcėnimi i njė energjie qė e ka nė thellėsi, brenda vetes ... tė cilėn e projekton te tjetri. E thėnė ndryshe, ėshtė personi xheloz, ai qė ka tendenca pėr tė tradhtuar apo dėshira tė ēuditshme”.

Ndėrsa psikanalistja Marcianne Blévis autore e “Xhelozia, kėnaqėsi dhe mundim”, kjo simptomė duket mė komplekse. Duhet qė tė na shtyjė ta eksplorojmė edhe mė shumė historinė tonė, para lindjes sė njė vėllai apo motre mė tė vogėl. “Nė fillim ka njė situatė pasigurie. Pėr shembull: njė fėmijė i vogėl qė ndodhet pėrballė njė situate ndarjeje. Aureola e mirėsisė qė e lidhte me nėnėn e tij, shkatėrrohet menjėherė.
Nėna qė nuk e pėrkėdhel mė, tė afėrt qė nė mėnyrė tė pavetėdijshėm nuk i japin atij vendin e mėparshėm. Nė njė moment tė caktuar dallon se i shkėputet njė gjė nga vetja”. Njė ndjenjė qė sipas psikanalistes do tė mbetet si njė dhimbje e vogėl, njė valė e zezė e ngelur pezull mbi tė, njė kėrcėnim. Njė plagė narcistike “Kur vjen momenti pėr tė krijuar njė ēift, qė nė fillim i kujton atij njė marrėdhėnie tė parė nėnė-fėmijė, ky ankth braktisjeje, humbjeje, mungese, mund tė shfaqet sėrish.


Xhelozia ėshtė njė “sėmundje e shtrembėrimit”, tregues i njė vėshtirėsie pėr tu ndarė nga tjetri, qė shfaqet edhe nė ndarjen arkaike dhe brutale qė ndodh me nėnėn”. Kjo situatė fillestare qė pėrjetohet nė fėmijėrinė e hershme mund tė sjellė njė “plagė narcistike” qė ēdo person qė ėshtė xheloz do tė mundohet ta rregullojė nė marrėdhėniet me personin e zemrės qė konsiderohet “si njeriu qė do tė mbyllė tė ēarat”. Prej nga vjen edhe dėshira pėr ta afruar tjetrin. “Xhelozia ėshtė njė formė varėsie, si bulimia apo toksikomania.Sepse ajo vjen pėr tė na mbushur boshin tė pushtojė psikikėn, njėsoj si ēdo lloj droge. Jemi nėn hijen e tjetrit”,- thotė Franēois-Xavier Poudat.

Ngandonjėherė njė njeri xheloz ėshtė i pushtuar nga njė fantazim: ish-i dashuri, i harruar prej kohėsh apo njė rival imagjinar: “Ky konkurrent ėshtė i shpikur. Nė tė njėjtėn kohė i dashuruar dhe i urryer. Ai i ka tė gjitha cilėsitė, pikėrisht ato cilėsi tė cilat nuk i kemi”,- thotė Marcianne Blevis. Ashtu si ēdo person xheloz vuan nga njė mungesė vlerėsimi pėr veten ai kėrkon nė mėnyrė tė pavullnetshme, “patericė”, pranė rivalit. “Frojdi flet pėr ndjenjat e homoseksualitetit pėrkarshi njė rivali.

Personi qė ėshtė xheloz kėrkon nė veten e tij njė “njohje homoseksuale”, konfirmimi i njė identiteti seksual qė atij i duket si defekt”. Edhe pse torturuese, xhelozia ėshtė njė kėnaqėsi. “Xhelozia mund tė jetė e kėndshme, sepse lejon qė tė evitosh hijet e njė rutine tė jetės nė ēift”, shpjegon Marcianne Blévis. Rivali i shpikur Xhelozia shtyn erotizmin, mbėshtet dėshirėn? Tė gjitha ēiftet kanė nevojė pėr njė lloj ndjelljeje, qė na kujton se jo gjithēka mund ta kemi dhe se tundimet ekzistojnė. Sociologu Jean-Claude Kauffmann nė librin “Trupi i femrės, nėn vėzhgimin e burrit” mbėshtetet nė reagimin e meshkujve kur shohin gjoksin nudo tė grave tė tyre kur janė nė plazh. Xheloz apo jo? “Meshkujt 20-vjeēarė nė fillim tė lidhjes nuk mendojnė se tė dashurat e tyre mund tė shohin edhe mė tutje... Ndėrsa nė moshėn 40-vjeēare nuk janė edhe aq shumė tė bindur. Kėshtu nis edhe loja e vėzhgimeve, kur burra tė tjerė ushqejnė marrėdhėnien nė ēift”,- thotė sociologu. A nuk ėshtė pikėrisht kjo ideja e shkėmbimit, kaq e pėrhapur tek ēiftet pseudoliberalė? “Nė fakt, thotė Sophie Cadalen, shkėmbimi lejon qė tė kufizosh njė njeri dhe tė menaxhosh xhelozinė tėnde. Duke iu dhėnė kėsaj praktike, kontrollojmė seksualitetin e tjetrit dhe e mbyllim nė njė “burg tė praruar”. Deri nė momentin kur rivali i shpikur bėhet mjaftueshėm i fuqishėm dhe i pranishėm pėr ta shtyrė xhelozin nė njė dhimbje tė llahtarshme.
“Nė kėto raste, rivali shndėrrohet nė njė person qė “mbush” kėtė horizont lirie, njė pjesė tė papritur, “njė dėshirė qė qarkullon” mes ēiftit. Sėrish gjendemi tė burgosur, tė mbytur nė dhimbje”,- shpjegon Sophie Cadalen. Pa folur pėr rastin kur bashkėshorti shtyhet derisa e hedh nė krahėt e dikujt tjetėr, duke i thėnė vetes “kisha tė drejtė”.... Nė kėtė mėnyrė, psikanalisti mund tė ndihmojė xhelozin qė ti vendosė fjalėt dhe ngjarjet nė njė moment tė kaluar, pėr tė identifikuar “atė re tė errėt”, ajo pasiguri e fillimit, “mungesa e tjetrit” nuk na lejon qė tė jemi tė lirė.
Mes gjithė “viktimave” tė mundshme, njė vogėlushe “qė nuk ka mundėsi tė shfaqė feminilitetin” nga frika e sė jėmės, njė tjetėr qė vuan mungesėn e njė babai, qė nuk mundi ta kishte pranė, ... “Njė nga pacientet e mia gėrmonte nėpėr xhepat e burrit tė saj derisa iu kthye nė sėmundje. Nė tė vėrtetė ajo kėrkonte qė tė hynte nė njė univers mashkullor qė ajo nuk e njihte dhe mbi tė cilin ajo vetėm fantazonte”,- shpjegon Marcianne Blévis. Pėr njė gjė duhet tė sigurohemi: ka dhe mė keq se sa tė jesh xheloz: tė mos e provosh asnjėherė xhelozinė. “Njė nga pacientėt e mi, bėnte lavde se nė moshėn 45-vjeēare nuk e kishte ndjenjėn e posesivitetit.

Ai praktikonte shkėmbimin, duke i detyruar femrat e jetės sė tij qė tė hidheshin nė krah tė burrave tė tjerė. Nė fakt gjatė jetės sė tij ai nuk kishte pasur njė vlerėsim tė mirė pėr veten, duke i mbushur mendjen vetes se nuk ishte asgjė. Kur ky njeri e gjeti veten, ai zbuloi edhe njė formė normale tė xhelozisė. Kėshtu ai rinisi tė jetonte ....”, pėrfundon Marcianne Blévis.

Marrė nga Le Figaro
Pėrktheu: Aida Harka

Xona
02-01-07, 02:59
Pa xhelozi nuk ka dashuri,por duhet ditur deri ku te shkosh jo te xhelozosh ne menyre qe ta shkatrrosh dashurin sepse xhelozia e tepert shkatrron nje dashuri.

vjeshta
29-03-07, 12:17
Nje xhelozi e vogel eshte e mire se ardhur ,por kur atehere xhelozia te ban te shohesh gjera ireale ,kujdes !

Zero Cool
29-03-07, 12:24
Xhelozia e tepruar eshte dukuri e personave, te cilet jane te pabese. Dmth kur dikush ben tradhetira bashkeshortore, eshte edhe xheloz i madh sepse ka frige se mos edhe partneri i tij i ben te njejtat gjera, qe ne shumicen e rasteve eshte e vertete.

vjeshta
29-03-07, 12:26
Xhelozia e tepruar eshte dukuri e personave, te cilet jane te pabese. Dmth kur dikush ben tradhetira bashkeshortore, eshte edhe xheloz i madh sepse ka frige se mos edhe partneri i tij i ben te njejtat gjera, qe ne shumicen e rasteve eshte e vertete.
Interesant kjo !

Zero Cool
30-03-07, 13:03
Interesant kjo !

Ahahahahaha vjeshta nese e ke burrin xheloz dije se qka eshte ka ban :wink:

Elina
30-03-07, 13:12
Eshte ajo thenja qe te gjithe e dime,se ku ka dashuri ka edhe xhelozi,por te disa persona xhelozia pothuajse ze vendin e pare ne lidhjen e tyre.Mirpo per te dashuruarin te qenit xheloz eshte ndjenje shume e arsyeshme,madje ai ne momente te caktuara nuk arrine as ta identifikoje ate.

Xhelozia e gabuar apo e tepruar mund te ket pasoja aq te paparashikueshme,sa mund te vie deri te semundja fatale,e cila rezulton me reflekse te pakontrolluara dhe personi xheloz behet i papermbajtur:mad:

Kam ndegju raste (jo shpesh fatmirsisht) ku njeri nga pjestaret e qiftit ta vras tjetrin nga xhelozia.

Keshtu qe nese dashurojme, ne lidhjen tone me mire te dominoje dashurija e ne fund pak sa per fare xhelozia:wink: P.sh Nja 95% le te ket dashuri, e Xhelozi nja 5% te lodhta:biggrin:

vjeshta
30-03-07, 13:37
Ahahahahaha vjeshta nese e ke burrin xheloz dije se qka eshte ka ban :wink:
Hahahahaha nese eshte ,do ta kam parasysh kete ..........

rilinda
30-03-07, 15:27
Xhelozia nuk ėshtė asgjė tjetėr veēse njė frikė e braktisjes.

Arkza
31-03-07, 10:24
Xhelozia nuk ėshtė asgjė tjetėr veēse njė frikė e braktisjes.

Rilinda llokume , nuk eshte pytje Frika aty e as Braktisja por ne fakte xhelozia lidhem me peshen e dashnin sa me shume e do ate person aq me shume xhelozon ose sa me shume qe te do ai as me shume xhelozon , kjo ska te boj me mos besimin e apo ndonje shkaqe tjtre per veq aty lidhem me peshen e dashnis :biggrin: te pakten keshtu mendoj e sdi shume por jam e sigurt se kjo eshte :wink:

Agolli
31-03-07, 10:56
Xhelozija shoqja e te dashures sime, c'do dite e shtin per mua,'''i kam thene mos rri me te se te meson keq po kujna me i thon '''qy!

Elina
01-04-07, 17:23
Xhelozia e gabuar apo e tepruar mund te ket pasoja aq te paparashikueshme,sa mund te vie deri te semundja fatale,e cila rezulton me reflekse te pakontrolluara dhe personi xheloz behet i papermbajtur:mad:MOS E TEPRONI ME XHELOZI:biggrin:

Elina
12-04-07, 17:02
Nuk ka krijese pa dashuri,as dashuri te sincerte pa xhelozi :biggrin:

prishtinasi
12-04-07, 17:05
Nuk ka krijese pa dashuri,as dashuri te sincerte pa xhelozi :biggrin:

Sa % eshte tash xhelozia ne kete rast!:biggrin:

Elina
12-04-07, 17:07
Sa % eshte tash xhelozia ne kete rast!:biggrin:


Pak, sa mos me thene, jo me e tepru se eshte rrezik :biggrin:

Albanian eX|PerT
12-04-07, 17:28
Cmenduri? Jo be :redface: ............ edhe kjo e ka vendin e vet :tongue:

BaNu Ne JeT I sInQeRt
13-04-07, 11:18
Pak, sa mos me thene, jo me e tepru se eshte rrezik :biggrin:
Ne gjdo Dashuri qe ekziston, ekzoston edhe pak Xhelozi.... pak xhelozi asht e pranushem se pa xhelozi po e ban pytje vetes ame don ajo??? por xhelozija qe teprohet duhet me pas kujdes se ta prish rahatsin ...

Me respekt... mbeteni te pershendetur

Me gjith te mirat...

Albanian eX|PerT
23-04-07, 04:56
E them me plotė bindje se tema/ēėshtja e cila ėshtė virgjire (e pa prekur nga njė studimi serioz) me plot kuptimin e fjalės nė mesin tonė ėshtė xhelozija.... ma thoni, -bile autori i temės- ēka ke pėr qėllim me xhelozinė tek dashurija? Nga erdhėt deri tek ky pėrfundim se qenka ēmenduri? Tė mos harrojmė, se shpirti-zemra (i) e njeriut ato krijesa, gjėra, kujtime, miq e shok, e dashuri, qė i do shumė, mundohet dhe sakrifikon mė shumė pėr t'i ruajtur, e tash cila ėshtė esenca e kėsaj teme, mė intereson qė tė mos dalim nga tema! Ngase kėtu duhet tė flasim pėr xhelozinė qė ėshtė prezente tek lidhja e vėrtetė -pra tek qifti qė kanė arritur tė bėjnė balancimin e saj- e qė kėtu s'ka akses negativ.

Pra kėrkoj tė sqarohet ky koncept nėse synohet njė diskutim i mirėfilltė! Mbase ne kėtu termin/nocionin dashuri po e pėrdorim pėr njė lidhje tė vėrtetė, pra duke mos e futur nė thonjėza -pra nuk e kemi fjalėn pėr diēka pseudo-!

Experti!

aferdita
27-04-07, 20:18
keshtu mundesh me dite se sa te don dhe lufton me shume per ty tani

SANTANA-29
27-04-07, 21:35
Fjala ne afersi gjithmon keng bilbyli Embelsi e jetes
Fjala ne largsi e perjetshem heshtje e geresuar ne helmin jeten !!!!!!;;;;;;;

Dilaver
05-05-07, 11:50
Ai/ajo qė don/dashuron nė tė shumtėn e rasteve ėshtė xheloz, dhe kėtu nuk parashtrohet pyetja a jemi, a duhet tė jemi, apo pse jemi por konkretisht sa jemi xheloz dhe si duhet korigjuar sjelljet ashtu qė xhelozia tė shtrihet mbrenda kufijve tė tolerimit.
Xhelozia ėshtė njė ndjenjė negative e cila funsksionon nė mėnyrė tė ēmendur kur mendojmė se ėshtė vėnė nė pyetje statusi jonė tek pėrsoni qė dashurojmė.
Njė dozė simbolike e xhelozisė nuk ėshtė edhe aq e dėmshme por ma merr mendja sė e ushqen i ēik vetbesimin pasi qė njė pjesė e konsiderueshme ndihen keq nėse partneri thot sė nuk ėshtė aspak xheloz, e kėtė pohim e vlerėsojnė si njė shėnjė mosinteresimi apo qė nuk dashurohen nga partneri.
Xhelozia nė dashuri gjithmon ka vetėm njė domethėnje; mosbesim. Ka njerėz tė kuptueshėm por kur ėshtė nė pyetje dashuria, sillėn skajshmerisht nė mėnyrė tė pakuptueshme deri nė atė masė sa trillojnė afera dashurie e tradhtie.
Xhelozia zvogėlon dhe ffshin nga faqja e dheut tė gjitha mundėsitė e lidhjeve tė shėndosha e tė gjata.

arton bala
11-05-07, 22:04
Xhelozia eshte nje ndjenjź kot e njeriut.

Sepse nuk mund ta paraftyroj qe kjo ndjenje e ka sjellur ndonjehere ndonje „sukses“. Pra nese nisemi prej asaj se xhelozia eshte frika nga braktisja, une besoj se xhelozia nuk e zvogelon shancin e braktisjes. Ndoshta i tregon partnerit qe ke ndjenja serioze per te, mirepo prap se prap nuk parandalon xhelozia braktisjen. Njoh dy llojet e rasteve: ato ne te cilat nje person xheloz eshte braktisur, por edhe ato, ne te cilat nje person absolut jo-xheloz poashtu eshte braktisur (per nje aferź te shkurt, pra pergjate lidhjes se vjeter).

Jo qe s“jam vet aspak xheloz, por deshta te them se xhelozia me duket anomali.

Agolli
11-05-07, 22:23
Xhelozia, nje cmenduri e cila ja shtin ethet n'bark dashuris!
A e din pse? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

LOJETARI
11-05-07, 22:28
Xhelozia e ngjallė biznisin ..............................

rilinda
11-05-07, 22:29
Xhelozia, nje cmenduri e cila ja shtin ethet n'bark dashuris!
A e din pse? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Pse? :rolleyes:

Agolli
11-05-07, 22:42
Pse? :rolleyes:
Edhe po pyet a? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Ja qe po tregoj, e percjell c'do kund, e pyet a'mdon, kujt pi ndreqesh, pse e kqyre ato, kush ke ajo, ja lexon shkrimet, tenton me i hy ne msn me dhune, s'guxon me u'rru etj.
Le mo qe ja shtin ethet n'bark po e dergon ne shokdhome--http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

SoKoLi-i-Maleve
12-05-07, 06:06
Me u kujdesu per njeri tjetrin asht ne rregull dhe e mire,kurse xhelozia asht smundje shkatrrim sjllse.

RiannA
12-05-07, 07:49
Aj qe nuk gjelozon, nuk dashuron...

Sy_kaltra
14-05-07, 19:55
Ku ka dashuri ka xhelozi...

Sy_kaltra
30-06-07, 21:06
nga te dyjat..

Pajtohem me ty . .

Honesty^uk.
03-11-07, 17:55
Te nderuar Dardanas dhe Dardanase desha qe me qasjen tuaj te lexoja perceptimin qe ju i beni kesaj teme teper jetike ne jeten tone te perditshme, bisedime dhe caste te kendshme ju deshiron;

Honesty

gazi-de
03-11-07, 19:05
Pershendetje Honesty.........
Une mendoj ku ka dashuri ka edhe xhelozi,po mos te kete xhekozi ateher ska ase dashuri.
Por xhelozia e tepert apo e pa nevojshme e bjen fundin e nje dashurie....

rafet llapjani
03-11-07, 20:06
Honesty^uk te pershendes per tem inderuar .

Dashuria dhe xhelozija jan dy sende te ndryshme.


Xhelozija eshte nje gje qe vjen nga gjerat apstrakte dhe mos besimi qe vet njeriu i stimulon.

Kurese dashuria nuk eshte nje gjer apstrakte dhe nuk stimulohet por vjen nga vet ndjenjat e njeriut dhe shpreh ate se cka ndin per ate apo ata.

Dina
18-11-07, 14:53
Nese ne nje dashuri ka xhelozi ather dmth qe duheni por nese jeni teper xheloz mund edhe te shkatroni dashurin e ajo me ka ndoshur mua :S

Sy_kaltra
18-11-07, 15:19
Viktor Hugo ne nje veper te tij thote:
Ne xhelozi ka me sume dashuri per veten se per te tjeret.
Kjo me beri te mendoj sepse eshte nje e vertete e trishte nese eshte e vertete sepse ne te voglen tone te gjithe jemi xheloz vetem se duke mos e arsyetuar keshtu.
Atehere:
Xhelozia eshte dashuri per te tjeret apo per veten?

Mendimi im personal eshte se xhelozia eshte mikrob i pakendshem per njeriun.Pasojat jane mund te jen te medha .Shemb qdo te mire qe mund te kete njeriu,ajo eshte dobesi e cila menjehere shprehet,kaplon mendjet e lehta e zhvesh trurin humb qdo vlere qe eshte dhurate per njeriun,ben ndarjen, nenqmon njeriun .....shkurt eshte vete helmi.

Arb
01-12-07, 14:03
paralajmeron fundin ...

Arkza
01-12-07, 14:05
Mendoj se Asnjerin e as Dashurin e as Ndarjen !!!

MaGnuM
06-12-07, 09:23
Pershendetje te gjithve ne Forum--- sa i perket ksaj Teme Mendimi im eshte se Xhelozia eshte gjithnje egzistente ne Dashuri dhe me se shumti shfaqet Kur ata dy Persona dashurojn me Zemer dhe nga Friga Qe do e humbasin ate dashuri filloin nje xhelozi e pazakont mirpo jo edhe rrall se Xhelozia e tepert kalon ne perfundimin e dashuris

*B*u*K*i*
18-12-07, 21:52
JaM i LuMtUr Plot hare zemren time ti ma ke nuk di tjeter qte dhuroj vetem ty te faleminderoj??????????

turisti
18-12-07, 22:28
JaM i LuMtUr Plot hare zemren time ti ma ke nuk di tjeter qte dhuroj vetem ty te faleminderoj??????????

A Ka DaShuRi Pa XhElOzi

JO,nuk ka dashuri pa xhelozi,shkaku se ajo eshte - hija e dashurise-,sadoēofte e shfaqur ne sasia te vogla ose e pakuptueshme per ndjenjat e reja.

Dashuria dhe xhelozia jane motrat binake - kur lindin,lindin s'bashku ,s'bashku dhe vdesin.....:biggrin:

vjeshta
18-12-07, 22:41
A ka xhelozi pa dashuri ???http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Lona
19-12-07, 10:17
JaM i LuMtUr Plot hare zemren time ti ma ke nuk di tjeter qte dhuroj vetem ty te faleminderoj??????????

Dmth te ty nuk paska mbet xhelozi veq dashuri ben lum per veten se na te tjeret mbarum prej xhelozise..hahahahahah ku ka xhelozi ka edhe dashuri...:biggrin:

Ma-Origano
19-12-07, 15:08
Dmth te ty nuk paska mbet xhelozi veq dashuri ben lum per veten se na te tjeret mbarum prej xhelozise..hahahahahah ku ka xhelozi ka edhe dashuri...:biggrin:
jo ska dashuri pa xhelozi!

Dardan Kastrati
19-12-07, 15:16
Pa xhelozi ska dashuri,,sepse dashuria madhe ndaj ati personi qe ke te besh e te mos ndjehesh i sigurt dhe te shtyn drejt xhelozis.Dmth Ku ka dashuri ka edhe xhelozi..............

*B*u*K*i*
19-12-07, 15:58
Dmth te ty nuk paska mbet xhelozi veq dashuri ben lum per veten se na te tjeret mbarum prej xhelozise..hahahahahah ku ka xhelozi ka edhe dashuri...:biggrin:

Lona dashuri pa xhelozi nuk ka kun besoj per edhe ata kam qel ket tem e nderuar kush dashuron edhe xhelozon

*B*u*K*i*
19-12-07, 15:59
A Ka DaShuRi Pa XhElOzi

JO,nuk ka dashuri pa xhelozi,shkaku se ajo eshte - hija e dashurise-,sadoēofte e shfaqur ne sasia te vogla ose e pakuptueshme per ndjenjat e reja.

Dashuria dhe xhelozia jane motrat binake - kur lindin,lindin s'bashku ,s'bashku dhe vdesin.....:biggrin:

normal kur lind dashurija lind edhe xhelozija, nese egziston nje dashuri e sinqert aty egziston edhe xhelozija,po edhe xhelozija e tepert nuk shkon hehe

LABI
21-12-07, 13:56
Gjelozia ne dashuri eshte si nje grip per organizmin qe sjelle shqetesime ne disponimin tone te gjithembarshem .

turisti
21-12-07, 18:02
Gjelozia ne dashuri eshte si nje grip per organizmin qe sjelle shqetesime ne disponimin tone te gjithembarshem .

Pershendetje Labi.

Me pelqen konstatimi yte,por -llogjika- e TURISTIT po pyet: Pse nuk kalon ai grip ne dashuri ,kur dihet se gripnat nuk zgjasin shume ........ :biggrin: ?????????????

LABI
21-12-07, 20:51
Pershendetje Labi.

Me pelqen konstatimi yte,por -llogjika- e TURISTIT po pyet: Pse nuk kalon ai grip ne dashuri ,kur dihet se gripnat nuk zgjasin shume ........ :biggrin: ?????????????


Tani varet se cfare lloji gripit eshte ... Nese e ke fjalen per ata viral... ?!

Jane disa gripna qe nuk te leshojne dhe leht jooo ... :wink:

Giovanni
28-12-07, 17:37
Pa pas pak gjelozi nuk do te kishte as dashuri... Ku ka dashuri te fort aty ka edhe gjelozi pra gjelozija buron nga dashurija.....Giņ.

ShqiPaix
02-01-08, 01:01
Para se me hy me thell ne ēfardo teme, duhet te definohen fjalet per te cilet diskutohet.
Ketu : xhelozi. Xhelozia lind nga zemerimi te te tradhetoje partneri dhe nga frika te poshtersohesh, mos te kesh vlere para tij dhe te braktise...

Personalisht, mendoj qe xhelozia s'buron nga dashuria, gje pozitive, kreative, etj... por nga dobesite e njeriut qe lejon ti helmoset zemra nga mendimet negativ.
Kuptohet qe fillimi i lidhjes eshte i zjarrte dhe qe njeriu behet posesiv, sikur nje "conquistador" qe zbulon nje kontinent te ri... dhe mundohet ta leje tragjin e tij ne ēdo qosh, si prone e tij.
Por ajo s'eshte dashuri me plot kuptimin e fjales sepse nje dashuri e shendosh nenkupton respekt dhe besim te dyanshem. Pastaj, dihet qe asgje s'eshte e sigurte... qe as institucioni i marteses, as femite, as plotesimi i te gjitha kushteve per ta kenaq partnerin s'te mbrojne nga tradhetia e tij. Jane gjana qe ndodhin dhe eshte me mire me ja lene ndergjegjes...
Keshtu qe me mire mos me vra shume mendjen dhe mos me leju xhelozine te na haje nga brenda sepse ēdo njeri eshte i lire dhe eshte e kot mos ta lejme me marr fryme... sepse ashtu largohet, si femra ashtu dhe mashkulli.

lyra2
05-01-08, 12:15
..xhelozia eshte me teper mosbesim!!

BE LK
05-01-08, 12:31
Gjelozia eshte pasiguri ne vetvete.


BE LK

prishtinasi
05-01-08, 16:29
Paralajmron...nje konsultim me psikologun...(jo te forumit)...

LaCoStA
06-01-08, 10:06
Xhelozia eshte mosbesim ne partnerin , munde te linde nga dashuria , por nese behet si semundje e pasheruaredhe , paralajmeron edhe fundin e saj

Sy_kaltra
06-01-08, 13:04
Vertet se xhelozia burone nga Dashuria,por shpesh paralajmrone edhe fundin e saje !

Albonita
06-01-08, 18:04
Pa xhelozi as dashuri nuk ka mir asht pak gjelozi ne dy palet ;)

MjAlTaA
07-01-08, 12:39
ev ku ka dashuri ka edhe gjelozi :D :P

Arkza
07-01-08, 12:45
Shume me Duket Qesharake se Kur e Lexoje se e Pralajmron Fundin e Saj !!!! :biggrin:
Doren ne Zemre po Je i/e Dashuruar a Jeni Sado pak Xheloz/e Kur e Sheh diqka so ne Regulll ! Pergjegjeja Sigurisht se eshte: Po qySH Jooooo :!!! E pra Kjo eshte gje e Natyralshme dhe i Ndodhe kjo Qdo Kujt por Ata qe kan Teje Xhelozi kjo eshte diqka Tjtre Njer Smundje Mendore dhe Xhelozis !!

LaCoStA
08-01-08, 15:12
Ehhhhhhhhhh xhelozia , spot lejke as kryt me qu perpjet

Ma mire ish mos me fol hiq me xhelozin hahaha

Fshatari
08-01-08, 15:31
"XHELOZIA buron nga Dashuria apo paralajmeron fundin e saj!!!! "!

Pėr shpėtimin e Dashurisė dhe zhdukjen e Xhelozisė e kam njė kėshillė shumė efikase .
Ja se si kam vepru konkretisht :
1) Sėpari kam xhelozue nji kohė mjaft tė gjatė;
2) Pastaj kam fillue me dashurue.
Ēdo gjė asht zhvillue sipas planit: xhelozia zbehej dita ditės dhe mori fund; nė tė njėjtėn kohė, dashuria rritej dita ditės, e sot mė ka kaplue krejt qenien time...!

PS. Ndiēe planin e fshatarit se ma mirė asht me zhduk krejt xhelozinė e me ruejt dashurinė se e kundėrta; S'ka hajr prej xhelozisė...!

Elina
20-03-08, 17:49
Themi se xhelozia eshte dicka normale,,,po pa teprime kuptohet.
Xhelozine secili prej nesh e ndien heret a vone,,,dikush e ndien me shume e dikush me pak.Kjo nuk don te thot qe nuk jemi te sigurte ne vete,apo a i besojme partnerit a jo.
Eshte ajo thenia qe e dime te gjithe,ku ka dashuri ka edhe xhelozi...
Teprimi me xhelozi me duket se eshte disi si nje lloj semundje e pasherueshme. Po prap,,,nese shikojme ne anen tjeter,nje doze e vogel xhelozie ne nje lidhje edhe lejohet,eshte shume normale.Kjo tregon se ke ndjenja per ate person...!!! Te disa xhelozia eshte nje ndjenje e friges qe do ta humbe personin qe e dashuron.
Kurr nuk duhet kaluar kufinjet me xhelozi,,,se askende nuk mundemi ta kemi ne mbikqyrje (me nje fjale) 24 ore panderpre...si ne lidhje ashtu edhe ne martese.
Duhet lene hapsire,poashtu,duhet pase mirekuptim te ndersjelle,dhe duhet dite si te bisedohet,thjeshte duhet gjete nje gjuhe te perbashket...
Nese behen keto ,atehere kurre nuk kishim me pase probleme.

LABI
20-03-08, 19:38
Themi se xhelozia eshte dicka normale,,,po pa teprime kuptohet.
Xhelozine secili prej nesh e ndien heret a vone,,,dikush e ndien me shume e dikush me pak.Kjo nuk don te thot qe nuk jemi te sigurte ne vete,apo a i besojme partnerit a jo.
Eshte ajo thenia qe e dime te gjithe,ku ka dashuri ka edhe xhelozi...
Teprimi me xhelozi me duket se eshte disi si nje lloj semundje e pasherueshme. Po prap,,,nese shikojme ne anen tjeter,nje doze e vogel xhelozie ne nje lidhje edhe lejohet,eshte shume normale.Kjo tregon se ke ndjenja per ate person...!!! Te disa xhelozia eshte nje ndjenje e friges qe do ta humbe personin qe e dashuron.
Kurr nuk duhet kaluar kufinjet me xhelozi,,,se askende nuk mundemi ta kemi ne mbikqyrje (me nje fjale) 24 ore panderpre...si ne lidhje ashtu edhe ne martese.
Duhet lene hapsire,poashtu,duhet pase mirekuptim te ndersjelle,dhe duhet dite si te bisedohet,thjeshte duhet gjete nje gjuhe te perbashket...
Nese behen keto ,atehere kurre nuk kishim me pase probleme.


Heret a vone ti do te rrembehesh nga dashuriaa... Heret a vone ty do te kaploje gjelozijaa :tongue: :biggrin:

emine
20-03-08, 22:12
Xhelozija e tepruar a semundje,eshte pasiguri ne veten e tij/saj...dhe ne shumicen e rastev Xhelozia ka pru ndarjet...

Estella
08-05-08, 22:22
kto dyja jan shume ngusht lidhura mes veti ...........

lovely
08-05-08, 22:33
Gjelozia eshte pasiguri ne vetvete.


BE LKpajtohem 100%!!

xhelozia prish dashurine

Nese partneri ka vendos me m tradhtu mu, per qka me xhelozu une? apo e ndali? ishalla nuk eshte vet ashtu se s mundet me ndal kerkush...

nese nuk i beson njerit, per qka po e merr ? ose po bohesh bashke me te??

seni i pare ne dashuri eshte BESIMI, tani vijne ato respekti e qerat :wink:


nese e don dikend, lere te fluturoj i lire, nese kthehet eshte i yti, nese nuk kthehet - KURRE s ka qene!!!

Jana
08-05-08, 23:22
Nese eshte nje lidhje e fort dhe e besueshme ska nevij per shum xhelozi...
Ne kufij te caktuar normale eshte xheloia pra si burim i dashuris por nese e tepron edhe mundet me qen fundi i nje lidhje.....

Gjumashja
08-05-08, 23:24
Cdo gje qe nuk teprohet eshte e bukur... poashtu edhe puna e xhelozise...

blerimfitore
25-02-09, 14:39
cka vie pas nese e fejuara nuk gjen koh per te dashurin???qa do mendonit?ose e kunderta

Marco
28-02-09, 01:44
cka vie pas nese e fejuara nuk gjen koh per te dashurin???qa do mendonit?ose e kunderta

A ėshtė fjala vetem per te fejuaren apo edhe per femen??
Na shqiptaret edhe pse ndahem prej femnes, numrat e vjeter nuk i harrojm mej ren keshtu qe ishalla nuk tka ndodh ty veq ma mir ma heret me dit ( DYSHIM )...!

Domira
28-02-09, 02:09
cka vie pas nese e fejuara nuk gjen koh per te dashurin???qa do mendonit?ose e kunderta

Mund te jet dyshimi ose dicka tjeter personale:rolleyes:

blerimfitore
03-03-09, 17:24
A ėshtė fjala vetem per te fejuaren apo edhe per femen??
Na shqiptaret edhe pse ndahem prej femnes, numrat e vjeter nuk i harrojm mej ren keshtu qe ishalla nuk tka ndodh ty veq ma mir ma heret me dit ( DYSHIM )...! po mendon se mund ta ket nr ?nuk e besoj se kjo me ka ndodh ju flm

Teuta2
15-03-09, 20:33
cka vie pas nese e fejuara nuk gjen koh per te dashurin???qa do mendonit?ose e kunderta

Ka filluar pun? ju ka zgjat orari? apo qfar justifikime jep ajo?
Nuk do te thot gjithsesi qe duhet te kesh dyshim, esht mir ti marresh parasysh disa gjera te tjera (te mendosh pak me gjat) e jo gjelozia ta humb logjiken e te behet dyshim i pa nevojshem.
Ka ndryshime ajo ne jeten e saj qe tani nuk ka shum koh?

Oqeani
15-03-09, 20:38
cka vie pas nese e fejuara nuk gjen koh per te dashurin???qa do mendonit?ose e kunderta

Kjo do te thote - benja qaren vetes se e ka marre "lumi"http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

emine
15-03-09, 21:43
Kjo do te thote - benja qaren vetes se e ka marre "lumi"http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


:biggrin:

Oqeani
15-03-09, 21:49
Ani Emine gabim e kam ?

emine
15-03-09, 21:53
Ani Emine gabim e kam ?


cfare gabimi,veq ne vend te vules buzeqesha:biggrin: :tongue:

Oqeani
15-03-09, 21:55
Eh, thash se kam ba diēka telashe !

trendafili i kuq
16-03-09, 14:58
Kjo do te thote - benja qaren vetes se e ka marre "lumi"http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

hahahaha valla spo pajtohem me ty po nejse hehehhehhehe
se nese ska koh per dashurin siq ishte pyetja nuk do thot qe te dushosh menjher mirpo ndoshta eshtee nxanun me pergatitjen e qejzit hahahhahahahahhahaha kalo bukur hhihiihihiihihihi

Zero Cool
29-09-11, 15:08
Kur xhelozia behet nje semundje


Ndonjehere nje histori dashurie mund te transformohet ne nje makth. Shkaku eshte xhelozia!


http://www.infoalbania.org/thumbnail.php?file=xhelozia_191253218.jpg&size=article_medium


Kur paraqiten krizat

Xhelozia patologjike ekziston per dy gjinite, por shfaq shpesh format me akute tek mashkulli.

Kjo ndjenje zakonisht nuk eshte e perhereshme, e shohim ne skena te medha, shkaktuar nga ngjarje pa shume vlere, por shpesh burri me pas pendohet per shperthimet dhe krizen e tij.

Ne fakt mund te dallojme elemente te ndryshme qe karakterizojne xhelozine pataologjike, ajo eshte kronike qe zgjat disa vite dhe shpesh shoqerohet me akte te agresionit.

Nga ekzistenciale deri ne psikotike

Xhelozia mund te luaje me format e saj kryesore, qe nga me banalja deri tek me patalogjike.

-Xhelozia ekzistenciale: Do te ishte ne lloj forme perfituese per mashkullin (ne kurriz te bashkeshortit). Kjo sherben si eksperience per te njohur me mire dhe te zhvilloje personalitetin e tij.

-Xhelozia neurotike: Xhelozia eshte e semure, personi nuk mund te evitoje te mos jete, nuk e kontrollon kete ndjenje.

Per me shume ajo eshte obsesive, nuk mund te mendohet me shume se kjo. Megjithate nuk arrihet ne piken e fundit te dhunes qe mund te arrihet me xhelozine psikotike.

Xhelozia pskiotike: Kjo forme eshte pare zakonisht ne personalitetin paranojak, te karakterizuara nga mosbesimi, ndjeshmeria, krenaria. Ne keto raste xhelozia eshte nje persekutim i vertete dhe mund te behet i dhunshem. Eshte xhelozia patalogjike e duhur.

Cfare lloj kurimi mund te perdorim?

Perballja me nje xhelozi patologjike, konsultimi me nje psikolog ose nje seksolog behet i dmosodoshem.

Ne disa raste, mund te jete e dobishme terapia ne cift.

Por mund te kerkoni disa pershtatje: Per shembull evitoni te merrni nje terapist te seksit te kunder per bashkeshortitn xheloz.

Xhelozia patalogjike mund te kurohet dhe eshte e mundur te riktheni nje jete normale ne cift, sepse eshte e mundur te duash pa prishur jeten dhe pa demtuar ate te tjetrit.

Shpat
29-09-11, 15:36
Por mund te kerkoni disa pershtatje: Per shembull evitoni te merrni nje terapist te seksit te kunder per bashkeshortitn xheloz.

Xhelozia patalogjike mund te kurohet dhe eshte e mundur te riktheni nje jete normale ne cift, sepse eshte e mundur te duash pa prishur jeten dhe pa demtuar ate te tjetrit.

Oqeani
29-09-11, 19:10
Dashnine ia kam lene Janes, e une e kam marre ket te dyten !!!!

Zero Cool
05-12-11, 21:07
XHELOZIA
KARLOS FUENTES

Xhelozia vret dashurinė, por jo dėshirėn. Ky ėshtė ndėshkimi i vėrtetė i pasionit tė tradhėtuar. Urren gruan qė prishi paktin e dashurisė, por vazhdon ta dėshirosh, sepse tradhtia e saj qe prova e vetė pasionit tė saj. Xhelozia tregon se njė lidhje dashurie nuk mbaron me mospėrfillje. E dashura qė na braktis duhet tė ketė zgjuarsinė pėr tė na fyer, poshtėruar dhe sulmuar egėrsisht qė tė mos e harrojmė e tė tėrhiqemi me durim, qė tė vazhdojmė ta lakmojmė nė emrin zvetėnues tė atij vullneti erotik qė ėshtė xhelozia.

Norman Miler thotė se xhelozia ėshtė galeria e portreteve ku xhelozi ėshtė administratori i vetė muzeut. Unė vlerėsoj se xhelozia ėshtė si njė jetė brenda jetės tonė. Mund tė marrim avionin e tė kthehemi nė qytetin tonė apo nė njė qytet tė huaj, mund tė thėrrasim miqtė e, ndonjėherė, tė falim armiqtė, po tėrė kohėn, jemi duke jetuar tjetėr jetė, qė, megjithėse brenda nesh, me ligjet e veta, ėshtė e veēantė. Ajo jetė brenda nesh ėshtė xhelozia e cila manifestohet fizikisht dhe, siē thotė njė shprehje meksikane, na i bie zorrėt nė fyt. Njė valė e tėrbuar, e hidhur si shafran, qė egėrsohet, ngrihet e ulet nga zemra tek zorrėt dhe nga zorrėt tek seksi i paralizuar; njė seks, tashmė, i pavlefshėm, i kthyer nė invalid lufte. I shkreti organ, tė vjen t’i varėsh njė medalje! E mė vonė, njė kurorė funebre. Por, kjo valė xhelozie nuk gėzon asgjė, dhe, pėr shumė kohė, nuk ndalet nė asnjė pjesė tė trupit. E pėrshkon trupin si njė lėng i helmėt dhe objektivi i tij nuk ėshtė ta shkatėrrojė, por ta mbėrthejė e ta shtypė, nė mėnyrė qė njė pjesė e atyre lėngjeve tė ngjiten deri nė kokė, tė mbėrthehen, ashtu tė gjelbėra e tė forta si luspa gjarpri, nė gjuhėn tonė, nė shpirtin tonė, nė vėshtrimin tonė.

Xhelozia na bėn tė ndihemi tė pėrzėnė nga jeta, sikur tė na kishte vdekur njė qenie e dashur. Veēse dhimbjen pėr njė vdekje mund ta shfaqim. Pėrkundrazi, dhimbja qė shkakton xhelozia duhet konsideruar e zezė dhe e helmėt, ndryshe nuk evitohet dhimbja dhe grotesku i saj. Njė xhelozi e ekspozuar i bėn tė tjerėt tė qeshin me ne. Ėshtė si tė kthehesh nė mituri, nė atė moshė fatkeqe ku gjithēka qė bėjmė publikisht - tė ecurit, tė folurir, tė shikuarit - mund tė jetė objekt gazi pėr tjetrin. Mituria dhe xhelozia na ndajnė nga jeta, na pengojnė ta jetojmė atė.

Zero Cool
16-01-12, 16:53
Xhelozia ėshtė humnera e dashurisė, besnikėria ėshtė humnerė e xhelozisė.

emine
16-01-12, 16:56
Nuk ka asgje me te rrezikshem sa lindja e xhelozis ne mendjen e nje gruaje

by me

Zero Cool
27-01-12, 14:53
Xhelozia ėshtė si e lehura e qenit qė tėrheq hajdutėt. :cool:

Zero Cool
27-01-12, 15:28
Xhelozia ėshtė konkurrente nė dashuri. Ajo ėshtė dėshirė e egoizmit. :cool:

DEA
27-01-12, 21:21
Xhelozia eshte fundi i dashurise!

natyra
05-02-12, 04:23
shpesh thuhet se xhelozia buron nga dashuria,dhe une them se xhelozia shkatrro qdo gje te bukur ne mes dy partnerve..!!

respekt te gjitheanshem

Natyra.

Zero Cool
03-05-12, 15:59
Mjaft paskna shkru nė kėtė temė, megjithatė qe edhe pak :P

Kujdes nė xhelozinė dhe qortimet e tepėrta. Shmangu veprimeve tė cilat ndezin xhelozinė e bashkėshortit tėnd dhe i turbullojne idetė e tij. “Kujdes xhelozinė, sepse ajo ėshtė ēelėsi i shkurorėzimit, e kujdes qortimet e tepėrta sepse ajo lind urrejtjen.”

ps: tybe as me kuran nuk lejohet mu kan shumė xheloz :rolleyes:

Kaltrina
26-07-12, 15:30
Se di qka po thuni ju veq mendoj se xhelozija eshte shenje se dikush te do shume dhe te do veq per vete, e nganjehere eshte me e madhe nganjehere me e vogel varet prej rastit, po dashuri pa xhelozi ska, tung e klm

emine
17-08-12, 09:18
xhelozia eshte shkaktare e cdo te keqe ne nje lidhje dashurie,

Zero Cool
19-10-12, 14:01
Xhelozia, sėmundja e tė gjithėve?


Pėrjetoje ndjenjėn tėrėsisht

“Pėr ta larguar xhelozinė, mjafton tė shohėsh se si ajo u bė pjesė e jotja. Analizo sekuencat e mendimeve dhe tė emocioneve nė sistemin tėnd dhe mė pas fshiji ato duke arsyetuar tėrė procesin me inteligjencė.”

Nuk mjafton vetėm tė kritikuarit e vetes se ndjenja e xhelozisė nuk ėshtė aspak pozitive. Nuk do tė mjaftonte qė ne ta largonim kėtė fenomen nga vetja. Nėse bėhemi mė tė ndėrgjegjshėm rreth saj dhe i shkojmė situatės pėrtej, duke e parė atė nė rrėnjėt e saj, do tė fillonim tė eliminonim emocionet negative. Lėreni veten ta pėrjetoni plotėsisht ndjenjėn e xhelozisė. Duke u pėrballur me tė do tė shihni se si ajo do tė zvogėlohet gradualisht. Ja se si duhet tė veproni mė konkretisht.

Gjeni njė vend ku asnjėri nuk mund t’ju shqetėsojė. Mbyllini sytė dhe filloni tė ndjeni xhelozinė. Vėshto brenda vetes se prej nga buron kjo ndjenjė? Si reflektohet ajo nė trupin tuaj? A ju shtrėngon mė tepėr fyti? Apo stomaku? Ju dhemb zemra? Bėhu vėzhgues. Ėshtė e rėndėsishme t’i lini ndjenjat t’ju dalin nė sipėrfaqe. Vini re qė ajo qė del nuk jeni ju realisht, por nevoja e egos suaj pėr vėmendje nė emėr tė mbijetesės. Vazhdoni tė vėzhgoni dhe ndjenjat tuaja do tė fshihen gradualisht, duke bėrė kėtė praktikė do tė kaloni nga perspektiva e njė egoje dhe do tė shihni realitetin nga perspektiva e njė ndėrgjegjeje mė tė zhvilluar.

Duaje veten

“Nėse nuk e pranon veten tėnde tėrėsisht dhe ta duash atė ashtu siē ėshtė, ju do tė jeni mė tė gatshėm pėr ta krahasuar atė me tė tjerėt duke gjetur te vetja mangėsira inekzistente”.

Vlerat e vetes rriten nėse dashuria dhe vlerėsimi ndaj saj rritet. Njerėzit tė cilėt janė rehat me veten e tyre dhe tė sigurt nė cilėsitė e tyre, rrallė lėnė qė xhelozia t’i kontrollojė. Shiko brenda vetes, shpenzo kohė me veten, njihe veten tėnde tė vėrtetė. Fokuso mė shumė te vetja se sa te personi qė ke pėrballė. Pėrdor dėshirat e tua pėr tė ndryshuar perceptimet e gabuara. Duhet tė dish se ke gjithēka qė tė nevojitet pėr tė qenė e plotė, e vėrtetė dhe e lumtur. Mendo se nėse ndjen se tė mungon diēka i ke tė gjitha ftėsitė pėr ta pasur atė, mjafton tė kesh vullnetin e mirė.

Ndalo sė krahasuari

“Krahasimi ėshtė fara ndėrsa xhelozia fruti”. Krahasimi tė ēon gjithmonė nė xhelozi, dhe janė tė dyja gjendje tė krijuara tė mendjes. Mendja jonė ėshtė kaq e etur pėr krahasim saqė shpesh na del nga kontrolli. Ėshtė e nevojshme ta evitojmė kėtė sjellje tė krahasimit pėr tė parė se si janė gjerat vėrtet. Fillo tė vlerėsosh ndryshimet. Shiko mbi tė gjitha pėrfitimet e unicitetit tėnd!

Krahasimi dhe gjendja e saj nuk ka fund nė fakt sepse edhe pritshmėritė tona nuk kanė fund. Kujtoni herėn e fundit qė pėrmbushėt njė qėllim tė dėshiruar? Apo morėt diēka qė prisnit. Ēfarė ndodhi katėr javė mė vonė? A e vlerėsove vėrtet kaq shumė?

Gjej se ēfarė tė kėrcėnon ty

Pyet veten se ēfarė nuk tė pėlqen dhe duket se tė kėrcėnon vazhdimisht. Pėr ēfarė ndihesh i pasigurtė? Ēfarė ke frikė se mund tė humbasėsh? Ēfarė mendon se meriton? Sapo ta kuptosh, pėrpiqu ta kalosh kėtė gjendje pasigurie me njė plan tė fortė dhe efikas. Shiko se si mund ta vlerėsosh kėtė situatė nga njė gjendje bollėku dhe vetėkėnaqėsie sesa nga njė kėndvėshtrim i frikshėm.

Shkruaj pėr gjendjen tėnde

Psikologėt sugjerojnė se njė nga mėnyrat mė tė mira pėr tė larguar ndjenja tė cilat na kėrcėnojnė e tė cilat nuk i duam ėshtė tė shkruajmė pėr to nė njė copė letėr. Duke i shkruar kėto mendime, ju jepet njė mundėsi pėr tė shprehur veten, ashtu sikurse vendosen dhe opsionet e zgjidhjes sė problemit nė fletė. Ėshtė si ta shohėsh qytetin larg nga njė aeroplan, pasi kėshtu krijon njė vizion mė tė qartė tė pikturės sė madhe. Pyet veten pse ndihem kėshtu. Shkruaj tė gjitha arsyet nė letėr. Shkruaj pa hequr gjėra, ēdo gjė qė tė vjen nė mendje. Sapo tė gjesh arsyet shkruaj se ē’mund tė bėsh pėr t’i evituar ato. Kėrko brenda pasigurisė tėnde!

Bėhu realist

Pyet veten, a ėshtė ai person njė rrezik i vėrtetė pėr ty? Pėr marrėdhėnien tėnde, apo pėr biznesin qė ke krijuar?

A ėshtė ajo qė po ndjen njė ndihmė apo pėrfitim pėr ty apo pėr ndonjė tjetėr tė pėrfshirė? Nėse nuk ndihesh mirė e pėr mė tepėr e gjithė situata nuk ėshtė aspak ndihmuese, atėherė a ka kuptim qė tė vazhdosh tė ndihesh kėshtu?

A ka ndonjė mėsim qė unė po mėsoj? Cili ėshtė frymėzimi qė po pėrfiton nga kjo situatė? Janė tė gjitha kėto pyetje qė duhen bėrė vetes pėr tė qenė realist.

Gjej forcėn

Fokusohu nė forcėn tėnde dhe cilėsitė unike qė ke. Pėrpiqu tė ndihesh mirėnjohės pėr dhuntitė qė ke apo aftėsitė me tė cilat je i bekuar. Sapo t’i kesh identifikuar se cilat janė atėherė ndrysho fokusin.

Zhvendosu nga objektivi negativ

Kur ndihemi keq dhe nė mėnyrė negative ėshtė e vėshtrirė ndonjėherė tė mendojmė nė mėnyrė racionale. Jemi kaq shumė tė fokusuar nė ndjenjat negative saqė e humbasim objektivin tonė real. Ndryshoje gjendjen emocionale qė tė karakterizon duke ndryshuar edhe objektivin qė tė bėn tė ndihesh xhelozė. Si pėr shembull, do tė ishte shumė mirė sikur tė bėje pak vrap, apo pse jo tė laje enėt. Sapo tė jesh qetėsuar do t’i shohėsh gjėrat mė ndryshe pa mjegulla dyshimi apo xhelozie.

A ėshtė kjo ajo qė duam?

Duke u ndjerė kėshtu, i japim mė tepėr rėndėsi seē duhet ndjenjės sonė duke u shpėrqendruar nga punėt dhe objektivat tona. Nė shumė raste ne jemi ata qė e ushqejmė ndjenjėn e xhelozisė duke u pėrqendruar e foskuar pas ndjenjave tė ēastit mė shumė seē duam. Nė fund tė fundit korrim atė qė mbjellim. Po nėse do tė ishe nė pozicionin e tjetrit si do tė ndiheshe. Si mendon se ndihet ai tjetri? Vendoseni veten tuaj nė pozicionin e tjetrit. Nėse shohim dikė qė ėshtė mė i suksesshėm se ne nė tė njėjtėn fushė, festojeni suksesin e tyre sikur tė ishte juaji dhe pėrdoreni rastin e tyre si njė model pas tė cilit duhet tė kapeni fort. Kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė arritur sukses pa u ndjerė i ndrydhur nga xhelozia, kjo ndjenjė shoqėrore dhe personale aspak e shėndetshme!

Sy_kaltra
30-01-13, 21:13
Buron Nga Dashuria , mirpo lind nga friga e humbjes ..

I Think So :wink:

Hajra
30-01-13, 22:21
....xhelozia e shendoshe eshte pjese e dashurise, ndersa ajo e tepruara eshte semundje e rende.

Sy_kaltra
30-01-13, 22:28
....xhelozia e shendoshe eshte pjese e dashurise, ndersa ajo e tepruara eshte semundje e rende.

smundja duhet kuru me doktor :tongue:

Hajra
30-01-13, 22:32
smundja duhet kuru me doktor :tongue:

Po tybe, edhe ate doktor te forte, nejse edhe te naj hoxh ban me shku :biggrin:

Dardanesha
30-01-13, 22:45
....xhelozia e shendoshe eshte pjese e dashurise, ndersa ajo e tepruara eshte semundje e rende.


Ne kofte ashtu une se pasna deken larg :biggrin:

Hajra
30-01-13, 23:01
Ne kofte ashtu une se pasna deken larg :biggrin:

havere mos me thuje qe gjelozon teper, hmm.. jo ti nuk vdes po ajo lidhje me garanci se po :rolleyes:

Zero Cool
31-01-13, 10:39
Buron Nga Dashuria , mirpo lind nga friga e humbjes ..

I Think So :wink:

Lind, buron dhe dashurinė e shkatėrronė!

halla e madhe
31-01-13, 14:40
Xhelozia e tepruar eshte dukuri e personave, te cilet jane te pabese. Dmth kur dikush ben tradhetira bashkeshortore, eshte edhe xheloz i madh sepse ka frige se mos edhe partneri i tij i ben te njejtat gjera, qe ne shumicen e rasteve eshte e vertete.qe shka lexova,moti e paska pas shkru o ZC:biggrin:

Zero Cool
31-01-13, 15:06
Xhelozia e tepruar eshte dukuri e personave, te cilet jane te pabese. Dmth kur dikush ben tradhetira bashkeshortore, eshte edhe xheloz i madh sepse ka frige se mos edhe partneri i tij i ben te njejtat gjera, qe ne shumicen e rasteve eshte e vertete.


qe shka lexova,moti e paska pas shkru o ZC:biggrin:

E si ishte komenti yt pėr kėtė mendim timin tė para 6 vitesh ?

halla e madhe
31-01-13, 15:47
E si ishte komenti yt pėr kėtė mendim timin tė para 6 vitesh ?

.nix,fakte te gjalla jane, kjo dmth. pajtohem me mendimin tend!:biggrin::cool:

Djalizellshem
10-09-13, 11:36
haha gjelozia eshte shum e thjesht me shpjegu ajo nuk e parashikon fundin jo jo duhet vetem te kuptohet me mir ne fakt gjelozija eshte vet dashuria,pej gjelozis se tepert thon dikush dikush po don mem shti mu nda me te,pse smundoshesh ateher ti me kptu te dashurin apo te dashuren tende se nga vjen kjo gjelozi aj person nuk mund shfaq ndyshe ndjenjat e veta qe ka per ty per pos se gjelozon te tregon ne nje far menyre se si person per at njeri je e pazevendsushme,mundohuni ti kuptoni gjerat pak me ndryshe dhe mes e teproni me shti flak haha do te shihni se jeta ka mju buzqesh me shum ;)