PDA

View Full Version : qka mendoni rreth kesaj.......


vushtrria
07-11-04, 11:17
dola ne qytet, thashe ta blej nje gazet kur qe i takova dy djem te ri,qe te dyt kishin qen me femijet e tyre duke shetitur,ata me par ishin te martuar me zvicrane dhe qe te dyt ishin ndar, dhe meq u njifsha me te dyt e zgjatem kogja mir nje bised me ta, ata thonin se na ka zan taksirati zvicranet jan te poshtra e ku ta di une,ata meq punojne ne firmen time secili nga keta persona duhet se paku ti ndaj nga 1000 franga ne muaj per femiun e tyre,keso raste ka shum vetem ne ket qytetein ton ku jemi ne ka me dhjetra raste.


Ju lutemi diskutues te nderuar qe ta japni mendimin e juaj rreth ketij marifeti.


me nderime vushtrriu

Maca
07-11-04, 14:10
Pytja ime e pare do te ishte perse jan martuar me zvicrane dhe nese shkaku kan qen te letrat pse kan bere femij?
Kurse qe duhet te jepen para per femijet alimentet jan te domosdoshme sidomos ne vendet perndimore kuptohet!

Si pike se pari a pake vajza shqiptare ka per martes? Nese kan pas raporte dshnije a jo kuptohet se pas ndarjes ka shum llafe,se jane te poshtra ashtu kshtu...
Por ne pergjithsi neve qe jetojm ne zvicer e dime se zvicrant/kat nuk jane kategoria ime..
Une per vete kurre nuk do ta kishe bere kete pune,pamarparasysh se a ka interess te madhe ose te voge...PIK!

Te pershendes vushtrria,ama shum tmerr qka lexova tash mmm!

vushtrria
07-11-04, 14:20
maca te pershendes

maca edhe une se paku ashtu mendoi,pasi qe jan martuar ateher rri e mos u ndaj me len femij rrugeve,dhe po ashtu mendoi pasi qe eshte femij i tyre duhet edhe te paguajne per femiun normal, o dashte me mendue me heret per ket pun ,maca keni te drejt ne ket raste.

Krokodilli
07-11-04, 14:23
Te pershendes vushtrria,, kjo ngjarje qe e tregove ti eshte vetem nje prej mijera qindra qe ndodhin ne ditet tona... shum e shum shqiptar ka ketu ne Australi qe jan martu ne mosh te re,, kan femije me australianka,, australianka ka kerku mu nda me ta,,, dhe ju eshte desht ta ndajn pasurin te cilen baba i djalit me mund e ka kriju,, do te thot pasurin e babes gjysmen e merr australianka...,,, ,,, edhe plus djemt paguajn nga $600 ne muaj per femiun qe eshte tu e rrit e ema...

kam nje shok,, eshte 19 vjeqar.... isha te shpia e ti per vizit para 2 dite,,, gruja e shokut 18 vjeqare,, kan nje djal 3 vjeqar,,,,..
I thote gruja shokut tim,, nuk muj me jetu me ty me sepse kam gjet dikan tjeter.... dhe ja dorezoj letren nga gjygji me pagu ka $600 ne muj per ate djalin e tyre....

dhe mu dhimte shoku,,, me thote kam ber gabim te madh qe do te me kushtoj shum ne jet.... vetem 19 vjeqar,, ne vend se te mendoj te bej pasuri,, ta rregulloj ardhmerin vetes,, duhet te paguaj per femiun..... dhe plus nuk mund ta sheh djalin e ti- vetem nje here ne muaj.....

Maca
07-11-04, 14:26
Krokodilli kjo teme dhe keto rraste jane te shumta ne perendim dhe meteveret plage e keqe qe tan jeten duhet te paguash per nje gabim qe e bere ne kohen e adoleshences...
Por nuk do te thote se vetem djemt e rije gabojn ka edhe te moqem qe jau kona letrat e pastaj rendisin femij etj...
Se di shume gabim...
Un them vetem zoti mos na provofte!!!

vushtrria
07-11-04, 14:38
valla eshte per ti vajtuar keta te rinje,qe per nje viz ua nxijne jeten vetes,per mua eshte e pa kapshme kjo pun, apo njerezit nuk e kan kuptuar jeten si duhet.

Murgesha
07-11-04, 16:38
valla eshte per ti vajtuar keta te rinje,qe per nje viz ua nxijne jeten vetes,per mua eshte e pa kapshme kjo pun, apo njerezit nuk e kan kuptuar jeten si duhet.

Nuk ėshtė se ja kanė nxirė jetėn vetėm vetes. Por po lėnė fėmijė tė shpėrndarė nėpėr Evropė. Kėta fėmijė njė ditė do tė rriten, ndonjėrit prej tyre edhe do ti interesojė pėr babanė e vet.
Mjerim pėr mendimin tim.

zana_e_maleve
07-11-04, 20:39
Per mendimin tim kjo eshte dicka normale ,jan martuar kan krijuar familje tani mbas nje kohe e shohin se nuk kalojne mire njeri me tjetrin dhe ndahen. Per mua me mire te ndahen se sa te ja nxijne jeten njeri tjetrit pa marre parasysh se me cilin komb , fe apo rase jan te martuar. E sa i perket me pagua alimente ajo ne baze te ligjit eshte edhe ne vendin tone 20% nga paga mujore cka ka me u cudit aty.
e sa i perket asaj qe ka cekur njeri me nalte se babai i tij eshte coptuar duke punuar e tash i duhet me ja nda australijankes une nuk e di si eshte ligji ne australi por ketu ne evrop trashigimin nuk ka te drejte me ta marre askush nga partneri ,ndahet vetem ajo qe kan ndertua se bashku gjate lidhjes martesore .
e ne qofte se dikujt i dhimben paret te paguaj per femijen e vet ateher per mua ai person nuk meriton rrespek

turisti
07-11-04, 20:54
Pershendetje Vushtrria i nderuar.

Une mendoj qe mashkujt nuk mendojn teper thelle ( a shpesh i kritikojne femrat )per pasoja qe munden me lind pas ( ne rastet e ketilla).Dikush mendon te martohet per dokumentat,e pa planifikim i vjen femiu(ose ai eshte i zene ne gracke nga femra).Une e njoh nje Shqiptar i cili i ka humbur 4-5 vite deri sa i ka regulluar dokumentat e veta dhe eshte ndare nga " e huaja ",megjithe qe ajo ka bere teper per Shqiptaret per rreth,duke iu ndihmuar me mish dhe me shpirt. Gjithashtu e njoh njerin i cili ka kalue me nje femer -ASHTU- sa per me shkurtue kohen.Ai i ka pas fitue letrat me heret,por femra jet nderkohe shtatezene dhe ai detyrohet te shkoje me nje katund perej qytetit me jetue...sot kan 2 femij dhe nuk jane te ndare...

Ēka dua te them: mashkujt po mundohen qe problemet e medha t'i zgjedhin pa sakrifica,pa dhimte,pa humbje dhe pa menduar. Nuk mundet tjeterkush me mendue per neve ,nese ne nuk jemi te interesuar per ardhmerijen tone.Nese me kohe nuk analizohen gjerat mire,rezultatet jan- shembellat e tu.

Ju pershendes,
TURISTI. :wink:

Krokodilli
08-11-04, 05:55
Per mendimin tim kjo eshte dicka normale ,jan martuar kan krijuar familje tani mbas nje kohe e shohin se nuk kalojne mire njeri me tjetrin dhe ndahen. Per mua me mire te ndahen se sa te ja nxijne jeten njeri tjetrit pa marre parasysh se me cilin komb , fe apo rase jan te martuar. E sa i perket me pagua alimente ajo ne baze te ligjit eshte edhe ne vendin tone 20% nga paga mujore cka ka me u cudit aty.
e sa i perket asaj qe ka cekur njeri me nalte se babai i tij eshte coptuar duke punuar e tash i duhet me ja nda australijankes une nuk e di si eshte ligji ne australi por ketu ne evrop trashigimin nuk ka te drejte me ta marre askush nga partneri ,ndahet vetem ajo qe kan ndertua se bashku gjate lidhjes martesore .
e ne qofte se dikujt i dhimben paret te paguaj per femijen e vet ateher per mua ai person nuk meriton rrespek

ma se pari nuk behet fjal ktu se a tu dhimbsen parat per femijen a jo,,,, tema qysh ne fillim eshte se si shqiptaret po bejn gabim,, po martohen me te huaj, pastaj gjat jetes fillojn probleme,,, ne te shumter e rasteve marrdhanjet perfundojn me ndarje me partnerin,,, (njesoj jan si zvicrranet si gjermankat si australiane, kanadeze).
Ne Australi pra eshte ligji nese je i martuar,, dhe djali ka pasurin qe ja ka len i ati,, krejt qat pasuri qe eshte ne emer te ti duhet me nda me grun.. pa marr parasysh a kan qen bashk ne kohen kur e kan kriu kete pasuri.

Pra vushtrria e tregoj nje mjerim se si djemt e ri martohen me te jashtit,,,, dhe simbas tregimit te ti,, ata jan martu me ato zvicrrane,, ndoshta edhe kan qen te dashuruara ne to,, (jo vetem per letra)... kurse zvicrranet jan nda me ta,, dhe tash keta dy djemt ne vend se me kalu jeten se bashku me gruan zvicrrane e me femiun e tyre,, mos me pas nevoj me pagu ka 100 franga por mi fut ne bugjet familjar,, ata duhet te paguaj per femiun dhe per gruan.......

Barbaroza
08-11-04, 17:11
Mjerim.Vertete mjerim i madh kur njeriu degjon per te tilla raste.Por edhe vajzat shqiptare e kane te veshtire qe neser te pranojne per martese nje djal shqiptar qe ka femije me te huaj,ndoshta ka edhe te tilla,por une personalisht,edhe pse kam pas shume oferta te tilla,nuk kam dashur te lidhem nje djale qe ka patur femije me te huaj,me vjen keq dhe me dhimben personat e tille dhe e di se ndoshta dikush mund te reagoje negativisht ndaj shkrimit tim,por une ceka mendimin tim!

Naki
08-11-04, 20:50
Njeriu ne jete munde te kete me dashje apo pa dashje gabime,dhe te gabosh nje here nuk do te thote qe te vuash tere jeten.
Ne kontekstin qe pershkruan autori i temes eshte vertete mjerim dhe kete e ndegjojme shume here.
Une njohe disa persona qe kane kete fate te Mjerueshem dhe tani do te benin gjdo gje qe eshte e mundur te rikthenin statusin e tyre Familjar te beqarit.
Une do tju preferoja te gjithe atyre qe kane Krijuar familje me te huaja dhe kane femije te mos nderprejne kontaktin Fizik me femijet e tyre edhe nese ndahen nga jeta bashkeshortore sepse nje dite femiu do te kerkoje te dije kushe eshte babai i tyre dhe kjo do te ishte gabim i dyfishte nese femiun e tyre qe eshte nje pjese e jetes te ja u kthejne shpinen.
Duhet te mendohet ne te ardhmen se keta femije rriten dhe Jane pjese e gjakut Shqiptar.
Dhe mund te vije deri te nje Situat e padeshiruar,qe femiu i rritur qe nuk dine kende e ka baba ndoshta te beje martese me nje Vlla apo moter te njejtit baba.
Kjo do te ishte Tragjedi.
Duke mos dashur te ofendoje askend,le te jete ky postim vetem nje Spekter i diskutimeve tona personale.
Me nderime Naki

Gentiani
08-11-04, 21:41
Punė me pasoja gjithsesi, por do tė kyēem herėn tjetėr mė shumė tė japė mendimin nė kėtė temė, se vėrtetė njoh raste tė tilla.

Si gjithėherė gjindet pikėrisht shqiptari nė pozitėn e viktimės dhe palė qė ka humbur duelin nė kėto sfida jete, qoftė tė imponuara e qoftė tė filluara me vetėdije.

dr1ta
09-11-04, 01:54
Te bejsh femij me nje te huajen dhe te ndahesh esht ne rregull...por te bejsh femij me 3-4 femnat te ndryshme esht katastrof ...ka edhe ksi raste shum ...edhe shyqyr ce jan ne perendim keto meshkuj se mbyten duke pagu tatime. (per budallaki) femijete gjore :(

BeeP
09-11-04, 02:24
Hmmm me vjen keq valla per keto raste Po mas se shumti me vjen keq nga Femijet e shkret qe jan plotesishte te pafajshem ..!

Nje Fjal Popullore thote "Dy here mendo njehere Vepro" e ketu po me duket se spaska pas Mendime po vetem Veprime !!!

Gentiani
10-11-04, 19:24
Punė me pasoja gjithsesi, por do tė kyēem herėn tjetėr mė shumė tė japė mendimin nė kėtė temė, se vėrtetė njoh raste tė tilla.

Si gjithėherė gjindet pikėrisht shqiptari nė pozitėn e viktimės dhe palė qė ka humbur duelin nė kėto sfida jete, qoftė tė imponuara e qoftė tė filluara me vetėdije.

Po kyēem edhe njė herė tek kjo temė dhe tematika qė e ka inicuar pėr diskutim i nderuari Vushtrriu.

Janė njė pjesė jo e vogėl e atyre qė nė kėrkim tė njė jete mė tė mirė ose tė detyruar tė largohen nga vendlindja dhe me shpresė se do tė gjejnė zgjidhje dhe do ta kenė mė lehtė pėrmes martesave me tė huaja nė vendė tė huaj.

Tė kuptohemi, sepse pjesa mė e madhe ose shumica e atyre qė ballafaqohen me kėto pasoja janė nga ata qė kanė bėrė martesa si zgjidhje tė pėrkohshme dhe jo qėllim martese pėr krijim tė familjes.

Gjithsesi, se janė dėshtim kėto martesa dhe nuk ka gjasa teorike tė bashkėjetojė njė lidhje e tillė, qoftė edhe nėse seriozishtė ėshtė menduar njė lidhje mes shqiptarit dhe cilit do popull tjetėr qoftė partneri. Pėr kėte jam shumė i bindur, sepse janė njė mori faktorėsh qė e bėjnė tė pamundur njė lidhje tė qėndrueshme, qoftė ajo dashuri e pabėrballueshme zjarri dhe malli nuk funksion.

Tani nuk ėshtė problemi i pagesės sė alimentacionit, e drejtė e rregulluar me ligj dhe gjithsesi nė rregull dhe normale, sepse fėmija ėshtė qenja mė e pafajshme njerėzore nė gjithė kėtė relacion raportesh tė padefinuara dhe tė dėshtuara.

Tė them tė drejtėn shpesh herė kam bėrė nė mendime njė paralele sa i pėrket edhe kėsaj dukurie mes Kosovės dhe vendeve nė Perėndim. Shembull nė Kosovėn e pasluftės pas angazhimit tė strukturave tė ndryshme ushtarake, politike dhe civile nė misionet e tyre ka pasur raste qė pėrmes kontakteve tė njihen me personelin e huaj. Po i bie shkurtė. Pse atje nuk insistohet tek rastet lindjeve tė fėmijeve nga mardhėnjet me tė huajtė tė rregullohet alimentacioni pėr ata fėmijė tė lindur atje dhe jo ti lihen maternitetit anonimė duke braktisur foshnjet ose edhe mė e keqja - krimin e bėrė duke e hudhur ato foshnja tė pafajshme rrugėve dhe arave.

Nėse nuk ka qenė turpė lidhja, pse tė jetė turpė tė rregullohet ajo qė ėshtė e garantuar me ligjė pėrkujdesjen pėr atė fėmijė dhe besoj se mundet shumė bukur tė rregullohet dhe jo ti mbetet Kosovės barrė tė mirret nesėr me rritjen e atyre, tė cilėt kanė qenė rezultat epshi seksual i ndonjė xy nga njė vendė i zhvilluar. Nuk jemi duke jetuar nė mesjetė, por janė gjėra tė rregulluara me ligjė, ashtu siē paguajnė shqiptarėt pėr fėmijėt e tyre nga xy lidhje e dėshtuara me tė huajat, le tė paguajnė edhe gjermani, anglezi, amerikani ose kushdo qė tė jetė ai pėr atė fėmijė nga lidhja e dashurisė qė ka pasur atje....

Po e cekė njė rastė qė njoh. Vjen burri i martuar para mė shumė se 30 viteve tė punojė nė Mėrgim dhe nė Vendlindje e len gruan e posamartuar dhe shtatzėnė, me qėllim qė do ta sjellė mė vonė. Ndėrkohė e vazhdon lidhjen me njė femėr tė huajė nė Mėrgim dhe si pasojė e asaj lidhje i lindė vajzė. Pas si qė sjellė familjen nė Mėrgim, duhet tė shkojnė diku 25 vite pėr ta kuptuar e gjora grua se burri i saj kishte vajzėn 25 vjeēare me Zvicranen, moshatare tė vajzės sė saj - shqiptares - Sinqeritet i thonė kėsaj !!!!! dhe pas njė kohe tė gjatė martese shėndėrrohet nė rrėmujė dhe gati vjen deri te ndarja mes tyre...

Janė raste e raste qė nuk kanė se si tė spjegohen !!!

Atyre djemave i nderuari Vushtrria, Zoti ua dhashtė shėndetin dhe tė punojnė se deri nė moshėn 18 vjeēare duhet tė paguajnė pėr fėmijėt e tyre ose tė atyre femrave tė huaja, e nėse e vazhdojnė shkollim ata fėmijė, le tė pregaditen deri nė moshėn 25 vjeēare tė paguajnė edhe shkollimin dhe shpenzimet jetėsore tė tyre.


Gentiani!

Kaltrushi
11-11-04, 09:17
Une vetem do them edhe siq tha maca.

"Qka te ban vetja nuk te ben kerkush"

Edhe ketu ne gjermani ka shum meshkuj qe jane ngatrruar me nje gjermank per letra, por tani kane mbet ne te. Te gjithe shqiptaret e dine se te HUAJAT nuk jau dine Muziken djaloshave shqiptare porpos ne femrat shqiptare.
Edhe prap se prap bashkohen me to. Ndoshta edhe per interes. Sa me i kalu do kohe pak ma ndryshe se me nje kosovare. Por keq shum esht ky mendim.
ME shqiptare mund te kalojn edhe ma mire. Ato edhe dine ta mbajn familjen e burrit, femijet, punet e shtepis dhe te jene gjithnje per burrin ne gjdo rast.
Kurse te huajve nuk ju kthehet aq leht fjala. Me ato duhet te shkosh ka ti shkohet edhe asaj. Edhe ti ate ndonjeher ta befasosh me gatim etj. Femijet e perbashket duhet me i kqyr edhe ti. Me punu te dyt dhe me i ndar krejt se bashku.

Pra kujt ja ka desht per interes me u martu me nje te huaj. Le ta bane at.

Mos harroni djema: Mos ja ulni vleften vajzes kosovare. Se rralle gjeni kesi si ne. Burrat tane i kane grat edhe grua edhe nene edhe shoqe.

Ju pershendes!!!

Kaltrina
11-11-04, 09:22
dola ne qytet, thashe ta blej nje gazet kur qe i takova dy djem te ri,qe te dyt kishin qen me femijet e tyre duke shetitur,ata me par ishin te martuar me zvicrane dhe qe te dyt ishin ndar, dhe meq u njifsha me te dyt e zgjatem kogja mir nje bised me ta, ata thonin se na ka zan taksirati zvicranet jan te poshtra e ku ta di une,ata meq punojne ne firmen time secili nga keta persona duhet se paku ti ndaj nga 1000 franga ne muaj per femiun e tyre,keso raste ka shum vetem ne ket qytetein ton ku jemi ne ka me dhjetra raste.


Ju lutemi diskutues te nderuar qe ta japni mendimin e juaj rreth ketij marifeti.


me nderime vushtrriu

Une mendoj se hallall ju kofte zvicrrankave, pak bile po ju merrkan, jane mesu shqipetaret me shqipetare te shkreta, me lujte me to, mi bo sllave, e tash me zvicrrane sju shkon, BY THE WAY a jane martu me qef a me zor??? :wink:

pershendetje

Kercovari
12-11-04, 12:20
Une mendoj hallall u qofte shqiptareve qe martohen me zviceriane,sepse s`kan kah t ia mbajne per te thy deren e hekurt Skamjen.

Gentiani
12-11-04, 18:48
dola ne qytet, thashe ta blej nje gazet kur qe i takova dy djem te ri,qe te dyt kishin qen me femijet e tyre duke shetitur,ata me par ishin te martuar me zvicrane dhe qe te dyt ishin ndar, dhe meq u njifsha me te dyt e zgjatem kogja mir nje bised me ta, ata thonin se na ka zan taksirati zvicranet jan te poshtra e ku ta di une,ata meq punojne ne firmen time secili nga keta persona duhet se paku ti ndaj nga 1000 franga ne muaj per femiun e tyre,keso raste ka shum vetem ne ket qytetein ton ku jemi ne ka me dhjetra raste.


Ju lutemi diskutues te nderuar qe ta japni mendimin e juaj rreth ketij marifeti.


me nderime vushtrriu

Une mendoj se hallall ju kofte zvicrrankave, pak bile po ju merrkan, jane mesu shqipetaret me shqipetare te shkreta, me lujte me to, mi bo sllave, e tash me zvicrrane sju shkon, BY THE WAY a jane martu me qef a me zor??? :wink:

pershendetje

E pse ashtu moj Kaltrina? ani hallallė Zvicrrankave qė po ua merrkan paratė. Ėshtė tragjedi e atyre djemėve shqiptarė dhe mė mirė se ata askush nuk e dinė peshėn e sajė.

Nuk ėshtė problem pagesa, po ka diēka aty qė ėshtė shumėfishė mė e rėndė se pagesa. Nuk do tė shprehesha unė ashtu, siē jeni shprehur ju, por jam i bindur se nuk e keni tė qarta rrethanat dhe pasojat e gjithė kėtij realiteti qė ballafaqohen ata tė rinjė shqiptarė. Pėr ne mundet tė jetė e parėndėsishme pasi nuk gjindemi nė pozitat qė ata gjinden, por janė gjėra qė do tė mundnin ti ndodhin secilit.

progoni
17-11-04, 18:50
dola ne qytet, thashe ta blej nje gazet kur qe i takova dy djem te ri,qe te dyt kishin qen me femijet e tyre duke shetitur,ata me par ishin te martuar me zvicrane dhe qe te dyt ishin ndar, dhe meq u njifsha me te dyt e zgjatem kogja mir nje bised me ta, ata thonin se na ka zan taksirati zvicranet jan te poshtra e ku ta di une,ata meq punojne ne firmen time secili nga keta persona duhet se paku ti ndaj nga 1000 franga ne muaj per femiun e tyre,keso raste ka shum vetem ne ket qytetein ton ku jemi ne ka me dhjetra raste.


Ju lutemi diskutues te nderuar qe ta japni mendimin e juaj rreth ketij marifeti.


me nderime vushtrriuTema meriton respekt, shkurorzimet jan fenomen qė jan nė rritje, thjesht protest e pozitės sė gruas nė jetėn bashkshortore.

Ky fenomen nė perendim ėshtė mė i theksuar,qė pasoj e kėsaj tė mos bėhet fėmiu jan alimentet pagesa pėr fėmiun.

E respektoj atė pagesė pėr fėmijėt e tyre dhe jan afėr tyre,se sa shfrytezimi i vakumit ligjor pėr tė ikur nga ajo pagesė dhe me kėt humb edhe e drejta qė tė jet pran fėmiut.

Pagesa e mbajtjes sė fėmijės nė Gjermani me mesatare tė pagės 2000 euro nuk i plotson tė gjitha kushtet e mbajtjes tė ati fėmiu,dhe ke mundsin qė edhe si paguas tė interesohesh ku shkojn ato mjete,mendimi i paguesit kerkohet nga enti perkatės,tė hjeket dyshimi se mbahen gjermanet apo zvicranet.

Si lindin kėto martesa ,nga dashuria,edhe pėr letra,edhe nga frustimet dhe monotonia e jetės nė perendim edhe nga ..........

Ėshtė pėr dhembje kėrkesa e ADRIANIT nė moshėn 20 vjeqare qė don tė mėsoj shqipen dhe sė paku njėher nė jetėn e TIJ ta vizitoj Kosovėn,
Vendin e babait tė TIJ qė e ka parė dy her gjat gjithė jetės,njė her msheftas dhe njėher kishe rastėsisht para tri vjetėve.

Mafiozi
17-11-04, 20:45
dola ne qytet, thashe ta blej nje gazet kur qe i takova dy djem te ri,qe te dyt kishin qen me femijet e tyre duke shetitur,ata me par ishin te martuar me zvicrane dhe qe te dyt ishin ndar, dhe meq u njifsha me te dyt e zgjatem kogja mir nje bised me ta, ata thonin se na ka zan taksirati zvicranet jan te poshtra e ku ta di une,ata meq punojne ne firmen time secili nga keta persona duhet se paku ti ndaj nga 1000 franga ne muaj per femiun e tyre,keso raste ka shum vetem ne ket qytetein ton ku jemi ne ka me dhjetra raste.


Ju lutemi diskutues te nderuar qe ta japni mendimin e juaj rreth ketij marifeti.


me nderime vushtrriu

Esht tem shum interesante per rinijen shqiptare qe nuk
i paramendojn problemet qe rrjedhin mbas nje martese
me nje zvicrrank ose nje vajz jo-shqiptare

Kam qen me vajz zvicrrane (jo i martum :x ), dhe mbas
mendimit tim problemi kryesor gjindet tek kulltura
dhe edukimi i tyre, qe nuk pershtatet fare me ne.
Nje zvicrrank prej se esht femij ndegjon qe nje burr nuk
esht per ter jeten, qe mundet te dahet me te kur ka deshir
per nje problem me te vogel ( ashtu esht edhe ne ligjet zvicrrane ).

Edhe interesi tek ta esht shum me rendesi e jo njerzimi si ne
(me pas ftyr bre qy), p.sh sot esht mir me ty se ki nje gjendje
materiale te mir, mbas do viteve nese ki nje situat te veshtir
(esht e mundeshme per qdo kend), shanc e madhe esht qe ndahet,
nuk mendon per ma larg po edhe nuk kan ftyr...

Kam deshir te them nje kualitet te shqiptarve qe nuk e gjen
askund tjeter (ne pergjithesi)
Ne interesohem per qka JAN njerzet para nesh e jo per
qka KAN... kjo esht shum me rendesi te njeriu.
Ne zvicerr, te hollat jan te mira, njerzim nuk ka ketu...

Ne sicilin vend behen keto gjera, ket e dim te gjith, po vetem
e tregoj per shumicen e qasteve... kuptohemi :wink:

Je falenderoj me heret per mirkuptimin e mendimit tim... :wink:

Barbaroza
18-11-04, 14:56
Pse pra ka mbetur fjala" kulture perendimore"?Athua vertete perendimoret jane njerez me kualitetet me te larta se shqiptaret apo ne tiparet e tyre qofte mosperfillese nga familje (prindit dhe te tjereve) i konsiderojme kulture???

Mafiozi
18-11-04, 22:27
Pse pra ka mbetur fjala" kulture perendimore"?Athua vertete perendimoret jane njerez me kualitetet me te larta se shqiptaret apo ne tiparet e tyre qofte mosperfillese nga familje (prindit dhe te tjereve) i konsiderojme kulture???

Me te vertet qe ne perendim e kan nje kultur me te lart
se tek shqiptaret, por nuk do te thot me e mir...
Ketu nuk kan perjetuar aq probleme me politik si ne,
kan hecur shum perpara, po du me than edhe TEPER perpara...
I njoh keto fjal shqiptare, kush hjek behet mjek,
ne kem hjekur shum....

Per shum gjera evropiant jan duke u kthyer mbrapa, se
i shohin problemet e demokracis dhe liris, demokracia ka
disa te keqija qe ne nuk i njohem ende...

Kultura evropiane esht me e lart ne shum gjera,
por ne evrop mungojn gjerat kryesore :arrow: familja,
te gjitha temat njerzore sikur, dashuria, respekti, besimi,
karakteri, dhe shum gjera tjera qe jam i sigurt qe me kuptoni.

Me duket qe shqiptaret qe jem ne perendim kem shanc te madhe
nese jem te menqur, mundemi te marrim disa kultura evropiane
qe kem nevoj ne shqiptaret, por duhet patjeter me ruajtur kulturen
ton shqiptare per kualitetet qe i ka... per te miren e te gjith popullit..

Per tu kthyer ne tem, un nuk jam per tu martuar shqiptaret me evropian.
Jam per perparimin material qe kem nevoj ne evrop (interes)
Mendoj qe esht mir per gjith popullin shqiptar :P

Flm per mirkuptim, pershendetje :wink:

~AnnA~
11-05-11, 16:18
dola ne qytet, thashe ta blej nje gazet kur qe i takova dy djem te ri,qe te dyt kishin qen me femijet e tyre duke shetitur,ata me par ishin te martuar me zvicrane dhe qe te dyt ishin ndar, dhe meq u njifsha me te dyt e zgjatem kogja mir nje bised me ta, ata thonin se na ka zan taksirati zvicranet jan te poshtra e ku ta di une,ata meq punojne ne firmen time secili nga keta persona duhet se paku ti ndaj nga 1000 franga ne muaj per femiun e tyre,keso raste ka shum vetem ne ket qytetein ton ku jemi ne ka me dhjetra raste.


Ju lutemi diskutues te nderuar qe ta japni mendimin e juaj rreth ketij marifeti.


me nderime vushtrriu

Pse, valle vec zvicerianet jane te tilla? Edhe shqiptare ka qe jane divorcuar, rrine vete me femijet dhe natyrisht se prindi edhe ai duhet kujdesur se ai femije nuk eshte vec i nenes...