PDA

View Full Version : A i Frigoheni te Ardhmes ???


MemphiSx
09-11-04, 00:10
Une per vete kur te futem ne mendime,shkojn 20 minuta edhe sdi me u kfjell Ka nuk shetitna me mend tuj mendu per te ardhmen
Njeher filloj me mendu per fejes mandej per martes per femije per shkollim te femijeve e deri te pleqeria
Me keto kushte te sotit ne Kosove vertet eshte per me pas frige per te ardhmen
Kur filloj te mendoj per femijet e mi te ardhshem mendoj per plotesimin e kushteve deri ne maksimum
Femijet deri sa te rriten kan me pak obligime por me vone fillon shkollimi i tyre deri ne diplomim
Mandej mendoj per vete se si do te me vjen pleqeria,vertet frigohna shum
Vetem mendoj se do t'shkon mir kjo jet e cila po ec shum shpejt,do te jet e mire per te gjithe
Edhe pse jam ende i ri edhe pse nuk eshte edhe aq heret per me mendu per keto gjera Une po i paramendoj me kohe :D

Ju pershendes

**********************************************

MemphiSx kjo tem me duket e arsyeshme te diskutohet me seriozitet, prandaj nuk me duket qe e ka vendin ne ket rubrik
Ndoshta nuk ke asgje kunder nese e vendosi tek diskutimet shoqerore.

Me nderime


Genta

turisti
09-11-04, 00:53
Une per vete kur te futem ne mendime,shkojn 20 minuta edhe sdi me u kfjell Ka nuk shetitna me mend tuj mendu per te ardhmen
Njeher filloj me mendu per fejes mandej per martes per femije per shkollim te femijeve e deri te pleqeria
Me keto kushte te sotit ne Kosove vertet eshte per me pas frige per te ardhmen
Kur filloj te mendoj per femijet e mi te ardhshem mendoj per plotesimin e kushteve deri ne maksimum
Femijet deri sa te rriten kan me pak obligime por me vone fillon shkollimi i tyre deri ne diplomim
Mandej mendoj per vete se si do te me vjen pleqeria,vertet frigohna shum
Vetem mendoj se do t'shkon mir kjo jet e cila po ec shum shpejt,do te jet e mire per te gjithe
Edhe pse jam ende i ri edhe pse nuk eshte edhe aq heret per me mendu per keto gjera Une po i paramendoj me kohe :D

Ju pershendes

" MemphiSx " i nderuar,

Te pershendes per temen e hapur dhe sinqeritetin e treguar.
Une po te kuptoj plotesisht dhe me pelqejne analizimet e tua per ardhmerien e femijve,sepse, sa jan me te vegjel- edhe problem ke me pak,edhe anasjelltas.Kur isha 1997 ne spitalin e Prishtines i operuar,ishte vere,koha e mire,me diell dhe fryme te lehte- knaqesi per te nejtur jasht.Dola pak,ashtu i vetmuar,operuar,me dhimte dhe i zhytur ne mendime si ti :per ēka mos ne jete,e sidomos per ardhmerien.
Ne realitet me kthyen fjalet e njonit te tyet tjetrin :" allahile ēka thu bre ti,ēka do te bohet me shkolle? A do te mesojne femijet e tone hala neper bodruma dhe ēysh do te shkollohen me vone?
Une,te them te drejten,e harrova dhimten duke i hapur syte dhe vesht te pritur pergjegjen. Pas nje heshtjeje te shkurte,ai personi i dyte i tha ketij te parit : " hajt,mos u gajlos,krejt do te behet mire,do te drejtohet."

Une kam pas fat qe mos t'i shoh problemet e ketij lloji prej se afermi,sepse prej Stenkovecit kam dal jasht,por kam kontakt si te gjithe,dhe mendoj qe femijve duhet m'iu afrue te gjithat shansat per mendesimin e shkollimit te metejshem. Une peronalisht nuk jam i kenaqun me zhvillimin e situates si ne drejtim politik,sidomos shkollor,sepse e dyta eshte e mvarun nga e para,a KOHA PO KALON DUKE LENE PAK VEND PER MANOVRIM DHE ME PAK MUNDESI, GATI ASPAK INTERESIM per t'u rregulluar diēka.

Mos angazhimi i prinderve ne kete drejtim,rezulton me deshtim per te cilin jane fajtor edhe ato ne duart e te cileve eshte drejtimi i ardhmerise.

Me respekt dhe nderime,TURISTI. :wink:

Barbaroza
09-11-04, 10:13
MemphiSx,te pershendes per temen.
Edhe une poashtu mendoj vazhdimisht se cfare do sjell e nesermja.Jo veq tani,por edhe ne moshe te njome,jam rritur me keto mendime dhe po them se jam pjekur para kohe pikerisht duke menduar per te tilla gjera.
Por,vertete,cdo gje drejtohet dhe vjen me kohe.
Ne veq brengosemi,ndersa e ardhmja e ben te veten,per te mire o per te keq,kjo eshte rruga e ardhmerise sone neper te cilen doemos do te kalojme ne jete!

Kaltrushi
09-11-04, 11:05
[b][color=blue]Pershendetje MemphiSx,

Ke hapur nje tem te pershtatur. Mua per veti nuk me shkon nje dite pa menduar ne te ardhmjen. Gjithnje vetem mendoj se si mund ta bej jeten sa ma ta leht dhe me harmonie. Ashtu edhe si ti mendoj per femijet qe ndonjeher do te kem. Se si mund te jem nene sa ma e mire. Apo si mund te arris te kryj shkollen sa ma mire etj. Esht mire te mendojm per te ardhmen, por jo te bejm PLANE per te ardhmen. Sepse se pari shpresoj se do jemi shendosh, dhe zemren e mire. Tjerat do vine me rradh.

Me nderime

Kaltrushi!!

PS: Vetem perpara :wink:

Buli_00
09-11-04, 11:30
Puna e tė ardhmės ėshtė sikurse ajo puna e hoxhės nė minare tė xhamisė.

Pėr ndonjėrin qė se ka dėgjuar.
"Ishte mėsuar hoxha dhe secilėn herė qė hypte nė minare i lėshonte zė nuses qė pastronte oborrin,nė shtėpinė e saj, aty karshi xhamisė. Njė ditė, njėri nga fėmijėt e nuses e dėgjon hoxhėn dhe, i hidhėruar e i inatosur, vrapė e te nėna. Nėnė moj e dėgjon ti hoxhėn? Po moj nanė po, e dėgjojė, i gjegjet e ėma, por mos u mėrzit me mamin se i vie prej zotit. Dita prej ditės dhe hoxha tė njejtin marifet dhe tė njejtat selame pėr tė ėmėn e ēunit. Njė ditė prej dite, ēuni i kishte vu mendjen hoxhės dhe kur ky filloi me selamet pėr tė ėmėn e tij, e pėrlan nga kėmbėt e drejtė e nė pėrplasje poshtė.

"Nėnė moj, dėgjove? - i drejtohet ēuni mamit;
Hė mamit ēkemi? - Hoxha kish rėnė nga minareja;
Po tė kam thėnė mor birė se nga zoti i vie. Po moj mami po, ama ja ndihmova pak..."

Kercovari
09-11-04, 11:56
Teme me vend MemphiSx te pershendes.
Me duket se jem me i vjetri ne dardania forum.
Brengat e juaja per te ardhmen e femive por edhe per vete ju,padyshim se jene ne vend. Po sikur njeri te mos mendonte per gjera te tilla s`do mend se asnjeher nuk do te mesonte se jetuari.Une mund te flas per te kaluaren e prinderve tane qe mezi na riten,por edhe per te kaluaren time ku shpeshher jem gjinde ne pozita te veshtira i perballuar edhe me skamjen nga e cila mesova se te vuajshe do te thot te dishe te jetosh,qe sot fale zotit dhe bindjes sime se gjithcka eshte e kaluar.
Fati i njeriut eshte vetem nje hap pas hijes se tij,keshtu qe edhe sikur te mundohesh te beshe te pamunderen te mundur,nese se ke fatin s`ke edhe sukses.
I bindur se nje dite edhe ju do te pyesni veten, se ku u fsheh suksesi qe une arita te krijoj familjen ashtu si desha?.Deri athere,me mbetet vetem t`ju pershendes te gjidhve duke u deshiruar nga zemra nje jete te lumtur dhe pa brenga.E pleqerija?E ka edhe shijen e vet qe te largon nga vdekja,anise e ke shum afer.

Murgesha
09-11-04, 12:15
Ardhmėria!!!
E kush nuk spekulon pėr tė???
E kuptoj se nganjėherė ėshtė edhe e frikshme, sidomos kur nė rini e lodhi kokėn pėr kėtė gjė.
Por e ardhmja thuhet se do tė jetė mė e mirė se kjo e sotmja.
Megjithatė tė ndihmojsh edhe ti nė kėtė drejtim nuk ėshtė e keqe.
Siē e kishte pėrshkruar Buli nė tregimin e vet.
Mos tė presim ēka tė na sjellė Zoti, por ti ndihmojmė edhe ne pak atij, se edhe ai ka punė tė shumta.

PAOLINA
09-11-04, 16:10
Keto mendime i kam pasur qe kur kam qen ne Gjimnaz ne Maqedoni, po ndonjehere me shoqeri harron brengat, por prej qe se kam ardh ne Zvicer, dita dites me mbyten mendimet e tilla, se cka do sjell e nesermja, si do te jet e ardhmja, kam besuar qe ne Zvicer me pret nje e ardhme ma e mir, por siduket nuk eshte ashtu, jeta ime ktu a ber me e komplikuar, se mendja me shkon te krejt gjerat, i shof prinderit e mi se cka jan tuj hek vetem e vetem te na cojn ne nje rruge te drejt per nje te ardhme ma te mir.
Por une kam me shum frig se jeta nuk eshte sot edhe neser por eshte nje rruge pa kthim dhe shum e gjate. Por duhet ta dim se ne kete bote ne jemi vetem misafir, asgje me teper......
Vetem i lutem Allahut fuqi plot qe te ma ndriēon jeten e ksaj bote.
Fundi i fundit me shendoshen nuk vnohet asgje, se si te jemi shendosh krejt do i baj, se secila gje e ka kohen e vete!!!


ēdo e mir ka nje te keqe, por cdo e keqe ka edhe nje te mir!!


Me nder dhe pershendetje

PAOLINA

MemphiSx
09-11-04, 18:18
Genta Faleminderit per transferin e Temes Edhe mendoj qe mir ke be ;)Turisti Se pari me vjen mir qe kjo teme te paska shty me shkru pak ma shume :D Se jemi mesu vetem me 4-5 fjale edhe e mbaron fjalimin :D Hajgare pak ;) Edhe une mendoj se kushtet ekonomike kane ndikim me se shumti ne te ardhmne Kuptohet mbas shendetit

Faleminderit per inkuadrim ne Teme shkrimi juaj ka kuptim te madhe


Barbaroza pajtohem me ty ne thenien se gjithqka vjen dhe behet me kohe por si brenge e jona kur te behem prind do te jet shendeti dhe sigurimi i nje jete sa me te mire per femjet tane
Kaltrushi ne situaten ne te cilen jetojme eshte e vertet se qdo dit mendojme per te ardhem Nganjeher them me vete athua te rinjet ne Perendim Jo Shqipetare po mendoj a mendojn kaq heret per te ardhmen
Une them se jo sepse ata deri ne ket kohe Jeten e kane te sigurune nga prindit e tyre kurse kur te rriten Menjeher punesohen dhe jeta e tyre eshte pak a shum e sigurune edhe nga shteti nese nuk ke mundesi me punu per veteBuli_00 Eshte shum normale se pa punu edhe vet nuk pik asgje nga qielli


Kercovari nuk e di se kush eshte me i vjetri ketu por nje e di se i ri apo i vjeter brengat per te ardhmen nuk po na hjeken kurr
Sa po jemi te ri po mendojm se qysh po na vjen pleqnija Kurse kur po plakem brengat per femijet dhe per te ardhmen e tyre
Vetem i lutem zotit qe te na jep shendet e per tjerat do te mundohemi vet ne maksimum qe krejt energjit qe i kemi ti shpenzojm per nje ardhmeri me te mir per te gjithe


Murgesha me vjen mir qe je kaq shum optimiste per te ardhmen Deshiroj qe ky optimizem te ndjek kah do qe te qon jeta ;)


PAOLINA Duke e pa Familjen time se sa ka hjek per me na rrit, me na shkollu e me na pru ne ket dit ku jemi sot Frika per te ardhmen veq qka shtohet edhe pse e di se e kaluara me te sotmen ka ndryshime te medha Por me keto ndryshime te kohes kan ndryshu edhe rinia edhe te rinjet ne pergjithesi Keshtu qe edhe e ardhmja e jone qe te jet e mir kerkon mund dhe sakrific
Por nje eshte e ditur se ardhmeria e te gjitheve m'varet krejt nga kushtet ekonomike Ky eshte mendim i imi

Faleminderit per komentet e juaja

turisti
09-11-04, 18:57
Me nder qofsh MemphiSx i nderuar.

Me respekt,TURISTI. :wink:

ShEjToNkA
10-11-04, 00:33
E nesėrmja ėshtė mė e mirė se e sotjma!
Nuk e di pse ama kėshtu mendojė.aAma vetėm njė e di se nuk i frigohėm aspak tė ardhmės dhe gjithnjė jam e bindurė se e ardhmja do jet me e mirė , ndoshta edhe kjo ėshtė arsyeja se pse s'i frigohem !
Mirėpo pėr tė pas njė tė ardhme mė tė mirė ,duhėt edhe mundė dhe sakrific , pra duhėt qė edhe vetė tė punojmė pėr njė tė ardhme mė tė mirė!

Naki
10-11-04, 09:29
Ne faza te rritjes dhe pjekurise jetesore njeriu mendone dhe ka vizione per te ardhmen deshira te percjellura qysh nga djepi te kenduar nga nenat dhe gjyshet.
Qelsi i ardhmerise eshte pa dyshime puna ne aspektin global,por edhe fati qe per mua eshte nje segment shume i rendesishem,te kesh miq qe te perkrahun ne qdo aspekt dhe te entuzjazmojne-tejapin vullnet.

Te mundohesh dhe te punosh ne nje drejtim me cile te qarta suksesi nuk do te mungoje,por duhet te kesh parasysh qe cilet mos te jene aq te medha qe te bijem ne ndeshje me veteveten.
Qdo her njeriu duhet te kete parasysh nese diqka deshirone te realizon kjo kerkone kohe nuk mund te arriten te gjitha te mirat mbrenda nates.
Ardhmerija dhe mbeshtetja te perendija kerkone hyzmet siq thote populli te mirat vijne ngadale por sigurt.
Me nderime Naki

Gjumashja
10-12-04, 12:48
valla spo mendoj edhe aq se tani sdi ku e ka fundin e kshtu ma mire jeto sot edhe per neser :wink: :wink:

Tomori
12-12-04, 00:47
-Jo aspak nuk i frigohem te ardhmes!
-Pse me u frigu dita re nafaka e re,,,
Ne daqim a sdashtim e mra ose e keqja dot te vin vetvetiu por kta situata un i shoh shum normale se nga kend-veshtrimi im vet JETA esht LUFTE ne vetvete,,,,ju pershendes shfrytzoni gjdo qast me energji pozitive sa te keni mundesi

DEA
12-12-04, 00:51
I frigohem vdekjes kam parandjenjen se do vdes e re dhe dhe qfare do behet mandj me femijet e mi?

halla e madhe
12-12-04, 10:22
Memphisx!Po me vjene mire me hallen qe po te mundojka ky hall i jetes,a mos po te duket qe ke mesu prej dikujt!??E ke mesuesin e forte ti me hallen :wink: nuk ke ka me dale ti, djale me te gjitha lavdatat :!: ishalla me hallen bahesh nji hise e madhe :!:

MemphiSx
12-12-04, 21:23
HaHaHa halla e madhe e kom pas ni msuse t'mir :D Faleminderit per Komplimentin
Po ti nuk na tregove se A ki frige nga e Ardhmja??

Honesty^uk.
12-12-04, 21:32
I nderuari MEMPHIXS, une vetem per nje gje i frigohem te ardhmes;;;
se mos po me takon qe shokut te jetes (bashkshortes) ti mungoje sinqeriteti
dhe si pasoje e kesaj nuk do te kem tolerime.

Ju pershendet
Honesty

MemphiSx
12-12-04, 21:37
I nderuari MEMPHIXS, une vetem per nje gje i frigohem te ardhmes;;;
se mos po me takon qe shokut te jetes (bashkshortes) ti mungoje sinqeriteti
dhe si pasoje e kesaj nuk do te kem tolerime.

Ju pershendet
Honesty


Z.Honesty^uk kjo eshte friga me e madhe :) Por mendoj se se siq jeni ju vet i sinqert po ashtu do ta keni edhe bashkeudhetaren tende te rruges me te gjate JETES ;)

halla e madhe
12-12-04, 21:55
Memphisx_flmd.per pergjegjen! Edhe halla ka pase frige sikurse ti,por me nji vendosmeri ne jete deri tash kaluan mire :wink: edhe tash kame frige ndonjihere...qdo njeri qe ka familje jeton me frige,normale apo??Jame nga natyra shume optomiste,deri sote i kame tejkalu me suksese obligimet e jetes,do te perpiqem edhe tash e tutje te veproj ashtu qe friga te mos kete vende ne memorjen time :!: Pershendetje :)

MemphiSx
12-12-04, 22:08
Memphisx_flmd.per pergjegjen! Edhe halla ka pase frige sikurse ti,por me nji vendosmeri ne jete deri tash kaluan mire :wink: edhe tash kame frige ndonjihere...qdo njeri qe ka familje jeton me frige,normale apo??Jame nga natyra shume optomiste,deri sote i kame tejkalu me suksese obligimet e jetes,do te perpiqem edhe tash e tutje te veproj ashtu qe friga te mos kete vende ne memorjen time :!: Pershendetje :)


Me vjen mir qe je shum e vendosur ne jete dhe po shihesh qe je shum Optimiste per te ardhmen Eshte shum e vertet qe friga per te ardhmen largohet permes nje Vullneti per jete Kurse Jeten e ben te Lumtur nje Dashuri e madhe pa marr parasysh ndaj kujt Familjes,te dashurit apo burrit
Te pershendes :)

Al Paēino
14-12-04, 19:46
Pershendetje koleg i nderuar.Une mendoj se kjo teme eshte mjaft e qelluar.
Ne ditet dhe ne kohen qe ne jemi duke jetuar me te vertet duhet qe te frigohemi.pse ndokush mund te pyet?sepse ne qe po jetojme ne kosov e maqedoni jemi duke hasur ne shume sfida si ne aspektin ekonomik social politik por edhe nacional.
shemb;ne maqedoni kemi probleme me popullin sllavist qe na ben presion ne cdo lemi te jetes.shqiptart te papune nuk jemi te perfaqsuar ne suazat e shtetit njesoj si maqedonasit etj.
ne kosov ;statusi ende i pa definuar ato evropjanet luajn dhe thon se krejt ok do te behet, mirpo realitet eshte krej dicka tjeter.papunsia e madhe zgjedhje perdit.mirpo rezultat kurgja.
Neve na mbetet qe te punojm sa me teper per nje te ardhme me pozitive .besoj se do te behet mir.pershendetje per te gjithe.

Minatori
14-12-04, 21:12
Jeta eshte relative me sfida te pa parashikuara,kjo nuk duhet te na sjelle frige,te punojme per te mire do te gjejme mire,pra duhet te jeme optimist e ardhmeja te ndertohet pa frige.
Pershendetje te gjithe diskutuesve :!:

DEA
14-12-04, 22:08
Jeta eshte relative me sfida te pa parashikuara,kjo nuk duhet te na sjelle frige,te punojme per te mire do te gjejme mire,pra duhet te jeme optimist e ardhmeja te ndertohet pa frige.
Pershendetje te gjithe diskutuesve :!:

pajtohem me ju

Mafiozi
15-12-04, 00:48
Shoku MemphiSx se pari te falenderoj per temen e hapur.

Kam deshir te jetoj si esht me mir me familjen dhe njerzit qe i kam afer,
dhe gjithashtu shpresoj qdo te mir qdo njeriu. Mendoj kryesorja esht te
mundohemi sa me shum pa pritur aspak rezultat, rezultatet rrjedhin
aq si esht mundi. Per femijet e mi kam deshir ti eduktoj dhe ti shkolloj
sa me mir, te jen te menqur me nje edukim te mir, kjo esht pasuria
me e madhe qe mundemi mi dhan femijeve tan, me keto munden vetem
me perparu dhe me kalu nje jet te mir.

Me vjen shum keq per prinderit qe nuk i kan mundesit financiare per
nje shkollim te mir per femijet, dhe financat e para per nje jet me
mundesi per edukim.

Personalisht me jeten qe e kam nuk i frigohem te ardhshmen, e di qe ka
shum gjera te renda dhe te veshtira, por i besoj mundit dhe nuk dua
te jem ne presion me shum gjera te veshtira qe do ti kem. Kam edhe nje
shanc te madhe.

Ju pershendes :wink:

loni19
15-12-04, 14:47
po shikoni pyetja besoj se eshte me vend.
dikush ka arsye te ndryshme qe te frikesohet mvarsisht nga ajo se si e sheh te ardhmen.
une sinqerisht te them sepse jam i ri, friken me te madhe e kam nga ajo se mos do te me kape ndonje vale e devijimit sepse jeta eshte e gjate dhe njeriu me aftesi te kufizuara.
por nese njeriu beson fuqishem ne Zotin atehere duhet te dime se gjithe jan ne dore te Tij dhe se te ardhmen e din vetem Ai.
ne duhet te punojme qe te kemi nje te ardhme me te mire sespe perndryshe p.sh un ne vendin ku jetoj me te vertete, ka paragjykime nacionale, fetare, ka devijime te medha ne shoqeri edhe ate me e keqja devijimi eshte prezent ne ate pjese te popullates qe ne e quajme "Rini".
frika me e madhe e imja eshte se rinia do te na shkatrrohet dhe inshalla nuk ndodh kjo, sespe nese rinia devijon atehere un si individ edhe pse nuk do te me kaploje ajo un do ta ndiej veten keq sepse rinia eshte ardhmeria e nje popullli.
pershendetje.

MemphiSx
16-12-04, 00:16
po shikoni pyetja besoj se eshte me vend.
dikush ka arsye te ndryshme qe te frikesohet mvarsisht nga ajo se si e sheh te ardhmen.
une sinqerisht te them sepse jam i ri, friken me te madhe e kam nga ajo se mos do te me kape ndonje vale e devijimit sepse jeta eshte e gjate dhe njeriu me aftesi te kufizuara.
por nese njeriu beson fuqishem ne Zotin atehere duhet te dime se gjithe jan ne dore te Tij dhe se te ardhmen e din vetem Ai.
ne duhet te punojme qe te kemi nje te ardhme me te mire sespe perndryshe p.sh un ne vendin ku jetoj me te vertete, ka paragjykime nacionale, fetare, ka devijime te medha ne shoqeri edhe ate me e keqja devijimi eshte prezent ne ate pjese te popullates qe ne e quajme "Rini".
frika me e madhe e imja eshte se rinia do te na shkatrrohet dhe inshalla nuk ndodh kjo, sespe nese rinia devijon atehere un si individ edhe pse nuk do te me kaploje ajo un do ta ndiej veten keq sepse rinia eshte ardhmeria e nje popullli.
pershendetje.

loni19 Me pelqeu mendimi yt rreth ksaj teme Eshte shum e vertet se devijimi i rinis nga rruga e Mire ne ate te kunderten eshte nje brenge e madhe
E ardhmja e te gjithe neve M'varet krejt edhe nga ne pak
Sepse edhe qysh t'ja bejm hyzmetin vetit shkojn punet
nese punojm keq dihet se e ardhmja do te na pret me te kqija nese punojm mbare ateher nuk kem qka me pas frige nga e ardhmja
Te pershendes ;)

loni19
16-12-04, 11:10
po shikoni pyetja besoj se eshte me vend.
dikush ka arsye te ndryshme qe te frikesohet mvarsisht nga ajo se si e sheh te ardhmen.
une sinqerisht te them sepse jam i ri, friken me te madhe e kam nga ajo se mos do te me kape ndonje vale e devijimit sepse jeta eshte e gjate dhe njeriu me aftesi te kufizuara.
por nese njeriu beson fuqishem ne Zotin atehere duhet te dime se gjithe jan ne dore te Tij dhe se te ardhmen e din vetem Ai.
ne duhet te punojme qe te kemi nje te ardhme me te mire sespe perndryshe p.sh un ne vendin ku jetoj me te vertete, ka paragjykime nacionale, fetare, ka devijime te medha ne shoqeri edhe ate me e keqja devijimi eshte prezent ne ate pjese te popullates qe ne e quajme "Rini".
frika me e madhe e imja eshte se rinia do te na shkatrrohet dhe inshalla nuk ndodh kjo, sespe nese rinia devijon atehere un si individ edhe pse nuk do te me kaploje ajo un do ta ndiej veten keq sepse rinia eshte ardhmeria e nje popullli.
pershendetje.

loni19 Me pelqeu mendimi yt rreth ksaj teme Eshte shum e vertet se devijimi i rinis nga rruga e Mire ne ate te kunderten eshte nje brenge e madhe
E ardhmja e te gjithe neve M'varet krejt edhe nga ne pak
Sepse edhe qysh t'ja bejm hyzmetin vetit shkojn punet
nese punojm keq dihet se e ardhmja do te na pret me te kqija nese punojm mbare ateher nuk kem qka me pas frige nga e ardhmja
Te pershendes ;)
pershendetje per ty Memphisx.
gjithashtu edhe un pajyohem me mendimin tend.eshte e vertete se sa te punojme edhe aq do te kemi.pershendetje.

erita
16-12-04, 11:26
askush nuk duhet mi fregu ardhmerise,
sepse perenija e ka shkru ,e mira vjen sikur e keqja.
E vertet jeta eshte e veshtire por duhet mu pajtu se herdokurrdo vin momentet te lumtura qe i harron te gjithet te kqihet.
pra ju deshiroj te gjythve harmoni familjare,sukse ne pune,shendet te plot dhe shume lumturi,

MemphiSx
16-12-04, 13:56
askush nuk duhet mi fregu ardhmerise,
sepse perenija e ka shkru ,e mira vjen sikur e keqja.
E vertet jeta eshte e veshtire por duhet mu pajtu se herdokurrdo vin momentet te lumtura qe i harron te gjithet te kqihet.
pra ju deshiroj te gjythve harmoni familjare,sukse ne pune,shendet te plot dhe shume lumturi,

Po te ishim krejt si ti mos me ju frigu te ardhmes :D Norma se qysh e ka shkru perendija ashtu ka edhe me u ba Por Perendija nuk thote qe ne mos t'mendojm per te ardhmen tone edhe mos ta paramendojm pak a shum se qysh mundet me kane e ardhmja jone
Keshtu qe gjitha lidhen me punet e Perendis te lidhura ngushte me njerzit qe i ka fale Perendija
Te pershendes erita :)

Naki
09-07-05, 17:37
Ne faza te rritjes dhe pjekurise jetesore njeriu mendone dhe ka vizione per te ardhmen deshira te percjellura qysh nga djepi te kenduar nga nenat dhe gjyshet.
Qelsi i ardhmerise eshte pa dyshime puna ne aspektin global,por edhe fati qe per mua eshte nje segment shume i rendesishem,te kesh miq qe te perkrahun ne qdo aspekt dhe te entuzjazmojne-tejapin vullnet.

Te mundohesh dhe te punosh ne nje drejtim me cile te qarta suksesi nuk do te mungoje,por duhet te kesh parasysh qe cilet mos te jene aq te medha qe te bijem ne ndeshje me veteveten.
Qdo her njeriu duhet te kete parasysh nese diqka deshirone te realizon kjo kerkone kohe nuk mund te arriten te gjitha te mirat mbrenda nates.
Ardhmerija dhe mbeshtetja te perendija kerkone hyzmet siq thote populli te mirat vijne ngadale por sigurt.
Me nderime Naki

Naki
04-10-05, 18:23
Ne faza te rritjes dhe pjekurise jetesore njeriu mendone dhe ka vizione per te ardhmen deshira te percjellura qysh nga djepi te kenduar nga nenat dhe gjyshet.
Qelsi i ardhmerise eshte pa dyshime puna ne aspektin global,por edhe fati qe per mua eshte nje segment shume i rendesishem,te kesh miq qe te perkrahun ne qdo aspekt dhe te entuzjazmojne-tejapin vullnet.

Te mundohesh dhe te punosh ne nje drejtim me Cile te qarta suksesi nuk do te mungoje,por duhet te kesh parasysh qe cilet mos te jene aq te medha qe te bijem ne ndeshje me veteveten.
Qdo her njeriu duhet te kete parasysh nese diqka deshirone te realizon kjo kerkone kohe nuk mund te arriten te gjitha te mirat mbrenda nates.
Ardhmerija dhe mbeshtetja te perendija kerkone hyzmet siq thote populli te mirat vijne ngadale por sigurt.

Me nderime Naki

Urata
10-10-05, 03:32
Gjithemon jetoj te sotmen...

Sy_kaltra
11-10-05, 17:44
Nuk i frigohem aspak te Ardhmes ..Qfar e ka shkruar allahu do te bahet.

Siē tha edhe motra e nderuar Urata e jetoj te Sotmen Duke qen e pragatiur se e Ardhmja mund te sjell gjdo te pa pritur e te pa Kenaqeshme...

Sinqerisht Sy_Kaltra.