PDA

View Full Version : PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT


Dardan Hasanaj
09-11-04, 12:41
KREJT FEMNAT KOSOVORE NGAJN MAS A TI QI I KA LETRAT DON ME THAN VIQ QI I PASKA LETRAT PO MARTOJKA ME ATA PER NDRUSHE JO. UN NUK KISHA MUJT MUMARTU ME NJA PERSHKAK KY ASHT MENDIMI IM

**************************
Dardan, kjo tem nuk me duket se e ka vendin tek prezentimet, ndoshta nuk ke asgje kunder nese e vendosi ne nje rubrik tjeter.
Me nderime

Genta

Dardan Hasanaj
09-11-04, 12:44
[quote="Dardan Hasanaj"]KREJT FEMNAT KOSOVORE NGAJN MAS A TI QI I KA LETRAT DON ME THAN VIQ QI I PASKA LETRAT PO MARTOJKA ME ATA PER NDRUSHE JO. UN NUK KISHA MUJT MUMARTU ME NJA PERSHKAK TE LETRAV. KY ASHT MENDIMI IM.

Murgesha
09-11-04, 12:44
Po ti a i ke letrat?????
Ishalla i ke se paske me mbet pa martu. :(

Maca
09-11-04, 13:01
Sepse te gjithe nuk e kan jeten e mire atje dhe nuk i kan te gjitha kushtet etj...Ka shume arsyje,por edhe ata qe ngajt mas letrave bre Dardan Hasanaj nuk e harrojn vendlindjen nuk d.m.th se i ka ndreq letrat e kurre me ne vendlindje nuk do te kthehet ose nuk shkon per pushime..
Por shumica ne kosov,maqedoni shqiperi nuk kan para te shkollohen etj..
Ma teper per ket tem do te flas nje her tjeter...
Te pershendes..
Mirembetsh tung tung :wink:

Kaltrina
09-11-04, 14:17
KREJT FEMNAT KOSOVORE NGAJN MAS A TI QI I KA LETRAT DON ME THAN VIQ QI I PASKA LETRAT PO MARTOJKA ME ATA PER NDRUSHE JO. UN NUK KISHA MUJT MUMARTU ME NJA PERSHKAK KY ASHT MENDIMI IM

Krejte femrat Kosovare??? Ne perjashtim me mu ndoshta :wink:

pershendetje

Bukuroshi007
14-11-04, 02:59
hey dardan boll mir e ke valla
se kusherini jem a kan ne kosove sivjet, e veta a kish najsen anej(pe dini per qka e kom fjalen) tha uu sa dush, hysha ne caffe tha, veq ju kallxojsha se kam ardhe prej amerike, edhe i nxerrsha do pare tha tetana femnat qaty vishin,
edhe une se shpejti ne kosove po ahahha

Barbaroza
14-11-04, 13:28
KREJT FEMNAT KOSOVORE NGAJN MAS A TI QI I KA LETRAT DON ME THAN VIQ QI I PASKA LETRAT PO MARTOJKA ME ATA PER NDRUSHE JO. UN NUK KISHA MUJT MUMARTU ME NJA PERSHKAK KY ASHT MENDIMI IM

Ngadale Dardan he burre,mos i merr gjerat ne pergjithesi.Edhe pse jam ne Kosove,kurre nuk e deshiroj askend per letra.Cfare do me duhej Europa,letrat,paraja,nese une nuk do isha e lumtur me njeriun numer 1 ne jete???
Une do te ndjehesha e lumtur me se shumeti po te jetoja ne Kosove,prane familjes,te afermeve ,miqve te mi dhe nje djali qe do te rrespektonte dhe nderonte ne jete edhe po te me dhuronte vetem pak pasuri!

MemphiSx
14-11-04, 13:48
hey dardan boll mir e ke valla
se kusherini jem a kan ne kosove sivjet, e veta a kish najsen anej(pe dini per qka e kom fjalen) tha uu sa dush, hysha ne caffe tha, veq ju kallxojsha se kam ardhe prej amerike, edhe i nxerrsha do pare tha tetana femnat qaty vishin,
edhe une se shpejti ne kosove po ahahhaRren Kofte :)

Njeriu i dobet moralisht i bene ato gjera e shfrytezon situaten ekonomike per berejen e ndonje femre prej vetit
Nese kusheriri yt ka pas pare dhe ka mendu me zane femen me pare Kurse nuk mundet me zane nje femer me dashuri Ne Kosove per fat te keq ka vende mjaft ku qdo i ri qe vjen nga Gyrbeti mundet i shfry epshet e tij
Kurse femren Shqipetare Nuk eshte edhe lehte me mashtru me para Po flas per ato qe i kan dy fije mend n'kry

Krokodilli
14-11-04, 16:20
KREJT FEMNAT KOSOVORE NGAJN MAS A TI QI I KA LETRAT DON ME THAN VIQ QI I PASKA LETRAT PO MARTOJKA ME ATA PER NDRUSHE JO. UN NUK KISHA MUJT MUMARTU ME NJA PERSHKAK KY ASHT MENDIMI IM

letrat,, per cilat letra e ke fjalen ahaaaaaaaa po....
nuk osht e vertet se krejt femrat ngajn mbas atyre qe kan letrat... ma se pari ka qe ngajn mas letrave por mos e perdor shumsin krejt... une shkoj ne kosove per qdo vit,, nuk kam letra por jam shtetas australian,, me ka 10.000 - 15.000 euro i hargjoj per 3 muaj,, dhe nuk me ndodh qe vajzat vrapojn mbas meje vetem se i pasna qato letrat qe pi permend ti....
tjeter osht nese i pelqej nje vajze ,, por kurr nuk me ka ndodh nje vajz me vrapu mbas meje vetem per letra.... hala pa e dit qe i jam nga jasht kan vrapu mbas meje..... :wink:
PO DU ME TE THAN DARDAN SE TI NDASH ME LETRA NDASH PA LETRA AS NJE FAJZ NUK PASKA ME NGA MAS TEJE QYSH PE SHOH UNE......

PERSHENDETJE

superintelligent
14-11-04, 16:53
jo vetem femrat po e gjithe rinia kosovare vrapon mbas "letrave".ky do te ishte mendimi im:ata bazohen ne faktin duke na pare ne gjate muajve te veres kur shkojm ne pushime ne kosove.por bashkatdhetare te dashur mos u bazoni vetem ne ate ēka shifni ne nje muaj te vetem te vitit.sikur ta dinit ju se si jetojme ne gjate 11 muajve tjere te vitit nuk kishit me vrapu mbas te mallkuareve "letra".une tash jam ketu ne perendim.po sikur tash te isha ne kosove KURRE nuk do te kiha vrapuar mbas letrave.se 100 here kam qen ma i lumtur ne lloqin e Prizrenit,se tani qe jam ketu.

Krokodilli
15-11-04, 15:56
jo vetem femrat po e gjithe rinia kosovare vrapon mbas "letrave".ky do te ishte mendimi im:ata bazohen ne faktin duke na pare ne gjate muajve te veres kur shkojm ne pushime ne kosove.por bashkatdhetare te dashur mos u bazoni vetem ne ate ēka shifni ne nje muaj te vetem te vitit.sikur ta dinit ju se si jetojme ne gjate 11 muajve tjere te vitit nuk kishit me vrapu mbas te mallkuareve "letra".une tash jam ketu ne perendim.po sikur tash te isha ne kosove KURRE nuk do te kiha vrapuar mbas letrave.se 100 here kam qen ma i lumtur ne lloqin e Prizrenit,se tani qe jam ketu.

superintelligent,, te pershendes,,, e the se sikur te ishe ne kosove nuk do te vrapoje mbas letrave.... a nuk po te pranon kosova mu kthy a ku e ke fjalen,,,,, ndoshta spo ti bon letrat kosova,, spo ta dhan nenshtetsin ne kosove.. :wink: ,,,, isha ne kosove dhe e vizitova Prizrenit,, aty e ke, nuk te ka ik askund,,, mendoj se do te jesh i mireseardhur nga Prizrenasit.........
Pershendetje

Kaltrushi
15-11-04, 16:05
Nuk esht e vertet qe krejt femrat ne kosov ngajn pas letrav.
Nuk esht fer te thuhet kjo.
Ndoshta ka disa qe kane deshir te martohen ne diaspor pa menduar shum.
Tek tjera ka qe familja deshiron qe ato te martohen ne diaspor e te kane jete pakez ma normale.
Shpresoj se seshpejti tju hiqen keto mendime dhe veprime.
Se me ne fund duhet me at person te jetojsh jeten. Dhe ndoshta ne gjdo ngatrres ai do ta permend ket.
Per vajzat ne kosov: Vetem nese vertet dashuroni tani martohuni ne diaspor. Per vize mos gaboni.

Per djemet ne diaspor: Pse ju po shkoni ne kosov per te u martuar. Dhe nese ju dashuroheni ne nje vajz nga kosova dhe e martoni e bieni ne diaspor, mos ja permendi gjdoher se per qka esht ardh ajo ketu.

Degjojeni Zemren e juaj

PS: Ma mir Varferi e Lumturi se si..... pe dini ju


ju pershendes

Agroni22
15-11-04, 19:06
hey dardan boll mir e ke valla
se kusherini jem a kan ne kosove sivjet, e veta a kish najsen anej(pe dini per qka e kom fjalen) tha uu sa dush, hysha ne caffe tha, veq ju kallxojsha se kam ardhe prej amerike, edhe i nxerrsha do pare tha tetana femnat qaty vishin,
edhe une se shpejti ne kosove po ahahhahajt bre shoki se tu paska rite mendja se nuk oshte qashtu jo ,po gjakovaret thojn hajt baco mos tu rrite mendja edhe une ty po te thom qashtu tung me respek

Bukuroshi007
16-11-04, 00:56
o shoki menja smu ka rrit, po qikjo asht e verteta o shoki jem, e ju ndaq besoni ndaq jo

ARMANI
16-11-04, 01:27
KREJT FEMNAT KOSOVORE NGAJN MAS A TI QI I KA LETRAT DON ME THAN VIQ QI I PASKA LETRAT PO MARTOJKA ME ATA PER NDRUSHE JO. UN NUK KISHA MUJT MUMARTU ME NJA PERSHKAK KY ASHT MENDIMI IM

**************************
Dardan, kjo tem nuk me duket se e ka vendin tek prezentimet, ndoshta nuk ke asgje kunder nese e vendosi ne nje rubrik tjeter.
Me nderime

Gentapershendetje dardan nuk esht e vertet ajo qe thua ti se krejt femrat ngajn mas letrav po mundesh me then se disa prej tyre po thuaj se edhe disa prje djemve ngajn po ishalla edhe ti e gjen nje me letra MOS thuaj qe i ke :wink: tschüs? :?:

aferdita
16-11-04, 10:55
Ngadale Dardan he burre,mos i merr gjerat ne pergjithesi.Edhe pse jam ne Kosove,kurre nuk e deshiroj askend per letra.Cfare do me duhej Europa,letrat,paraja,nese une nuk do isha e lumtur me njeriun numer 1 ne jete???
Une do te ndjehesha e lumtur me se shumeti po te jetoja ne Kosove,prane familjes,te afermeve ,miqve te mi dhe nje djali qe do te rrespektonte dhe nderonte ne jete edhe po te me dhuronte vetem pak pasuri!


Barbaroza edhe un jam e mendimit tend,dhe dua te shtoj diqka per femrat qe dojn,shumica e djemve qe jan ne gurbet dhe martohen me ndonje vajz te kosoves e cila per letra e ka marre,ai djal(mashkull),ai nuk hy as ne banes bile se shkon edhe me 3-4 tjera,kurse kjo gruan e mbyll ne banes dhe i'a ndalon te gjitha dhe per kete kisha me i keshillu juve vajzave ne kosove,shikoje njehere mire se cfare njeriu eshte se dashuria eshte me e fort se pasuria dhe viza

me nderime aferdita

Murgesha
16-11-04, 12:01
Barbaroza edhe un jam e mendimit tend,dhe dua te shtoj diqka per femrat qe dojn,shumica e djemve qe jan ne gurbet dhe martohen me ndonje vajz te kosoves e cila per letra e ka marre,ai djal(mashkull),ai nuk hy as ne banes bile se shkon edhe me 3-4 tjera,kurse kjo gruan e mbyll ne banes dhe i'a ndalon te gjitha dhe per kete kisha me i keshillu juve vajzave ne kosove,shikoje njehere mire se cfare njeriu eshte se dashuria eshte me e fort se pasuria dhe viza

me nderime aferdita

Afėrdita tregona a po ngajshin edhe djemtė mas vajzave qė i kanė vizat???

aferdita
16-11-04, 12:04
Afėrdita tregona a po ngajshin edhe djemtė mas vajzave qė i kanė vizat???


jo edhe aq shume se ishin ushqyer boll :wink: :lol: :lol: :lol:

lazdrani
16-11-04, 12:05
Afėrdita tregona a po ngajshin edhe djemtė mas vajzave qė i kanė vizat???


jo edhe aq shume se ishin ushqyer boll :wink: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

Dardan Hasanaj
16-11-04, 12:43
Hajt ty mos tanin mor krokodill un si kam letrat ethe e kam femnen sjam i keq qysh po mendon ti . Por un i ngjoh plot qi ngajn hu mas letrav ti e ki mendimin tand un temin .
Pershendetje

Gjumashja
22-01-05, 13:46
mos i perfshij te gjitha ti se nuk jane te njejta e kshtuqe mendio mure njeher e tani fol diqka :wink:

turisti
22-01-05, 13:48
mos i perfshij te gjitha ti se nuk jane te njejta e kshtuqe mendio mure njeher e tani fol diqka :wink:

PO GJUMASHE,MIRE KE FOL,SEPSE NUK JANE TE GJITHA FEMRAT TE NJEJTA..... :wink: :wink:

Murgesha
22-01-05, 17:49
Interesant more, asnjė vajzė spo nget pas meje, edhe pse i kam letrat. :(

Gjumashja
22-01-05, 18:49
Interesant more, asnjė vajzė spo nget pas meje, edhe pse i kam letrat. :(

pse a ... je bo a hahahahahahahaha

hajt_pak
22-01-05, 19:38
gjumashe edhe une i kam letrat po as ni femen spo ngan mas meje... e ti mo si ki letrat e gabueshme ahahah.... :wink:

Gjumashja
23-01-05, 12:14
gjumashe edhe une i kam letrat po as ni femen spo ngan mas meje... e ti mo si ki letrat e gabueshme ahahah.... :wink:


une si kom as te gabueshme e as te pagabueshme

Murgesha
24-01-05, 11:46
Interesant more, asnjė vajzė spo nget pas meje, edhe pse i kam letrat. :(

pse a ... je bo a hahahahahahahaha


Jo moj sjam bėrė asgjė..... :oops: :wink:

prishtinasja
24-01-05, 12:05
O Dardan a don me dit se cilat femra ngajne mbas djemve qe i kan letrat (dokumentacionin ) , ato qe se shohin realitetin me sye dhe kan qejf te jetoj ne kurriz te < burrit > si dhe atyre qe nuk i kane lene vend vetes te jetojne ne kosov.

Gjumashja
25-01-05, 09:45
Interesant more, asnjė vajzė spo nget pas meje, edhe pse i kam letrat. :(

pse a ... je bo a hahahahahahahaha


Jo moj sjam bėrė asgjė..... :oops: :wink:


mire pra :wink: :wink:

sarasara
27-01-05, 15:26
Normal qe nuk jan krejt femrat ne Kosove njesoj,shyqyr zotit.
Po ka shum prej tyre,as vet nuk e di pse.
Normal qe ka edhe prej mashkujve qe i dojne femrat me i marr veq per letra,po nuk e di se qfar jete mundet me kan ajo kur e merr dikend veq per hir te LETRAVE e jo per hir te DASHURISE.

Barbaroza
27-01-05, 16:47
Ngadale Dardan he burre,mos i merr gjerat ne pergjithesi.Edhe pse jam ne Kosove,kurre nuk e deshiroj askend per letra.Cfare do me duhej Europa,letrat,paraja,nese une nuk do isha e lumtur me njeriun numer 1 ne jete???
Une do te ndjehesha e lumtur me se shumeti po te jetoja ne Kosove,prane familjes,te afermeve ,miqve te mi dhe nje djali qe do te rrespektonte dhe nderonte ne jete edhe po te me dhuronte vetem pak pasuri!


Barbaroza edhe un jam e mendimit tend,dhe dua te shtoj diqka per femrat qe dojn,shumica e djemve qe jan ne gurbet dhe martohen me ndonje vajz te kosoves e cila per letra e ka marre,ai djal(mashkull),ai nuk hy as ne banes bile se shkon edhe me 3-4 tjera,kurse kjo gruan e mbyll ne banes dhe i'a ndalon te gjitha dhe per kete kisha me i keshillu juve vajzave ne kosove,shikoje njehere mire se cfare njeriu eshte se dashuria eshte me e fort se pasuria dhe viza

me nderime aferdita

Po,Aferdita,kam degjuar edhe per keto raste. :wink: :roll:

Urata
09-09-05, 06:31
Ai quni, qenka nisur nga vetja...!

Ka shumeeeeeeeeeeeee me shumeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee djem qe "ngajn" mbas letrave !!!

LEDHATIMI
09-09-05, 10:59
sepse nuk kane letra

Gjumashja
09-09-05, 11:04
sosht e vertet hiq se bash i urej ata qka jone me letra :P

LEDHATIMI
09-09-05, 11:10
sosht e vertet hiq se bash i urej ata qka jone me letra :P

Edhe une jam sikur ti gjumashe, mirepo megjithate ka shume te tille si prej mashkujve ashtu edhe prej femrave, qe me shume ju interesojne letrat se vet njeriu, me te cilin do ta kalojne jeten.

Gjumashja
09-09-05, 11:14
sosht e vertet hiq se bash i urej ata qka jone me letra :P

Edhe une jam sikur ti gjumashe, mirepo megjithate ka shume te tille si prej mashkujve ashtu edhe prej femrave, qe me shume ju interesojne letrat se vet njeriu, me te cilin do ta kalojne jeten.ke plotsisht te drejt mendojn qe jeta vetem per letra osht

turisti
09-09-05, 11:37
sosht e vertet hiq se bash i urej ata qka jone me letra :P

Edhe une jam me letra - tuli tuli,hahahahahahahaahahahahaahahahahaahahahahahaha hahaahahahaahahahahahaahahahahaah.

Gjumashja
09-09-05, 12:05
sosht e vertet hiq se bash i urej ata qka jone me letra :P

Edhe une jam me letra - tuli tuli,hahahahahahahaahahahahaahahahahaahahahahahaha hahaahahahaahahahahahaahahahahaah.

ty jo se t'kom shok t'mir :wink:

turisti
09-09-05, 12:11
sosht e vertet hiq se bash i urej ata qka jone me letra :P

Edhe une jam me letra - tuli tuli,hahahahahahahaahahahahaahahahahaahahahahahaha hahaahahahaahahahahahaahahahahaah.

ty jo se t'kom shok t'mir :wink:

Hahahahahaahahahahahahaahahahahahaahahahahahaahaha hahaahahahahaahahahahahaahaha.Faleminderit,e di. :P

Gjumashja
09-09-05, 12:13
sosht e vertet hiq se bash i urej ata qka jone me letra :P

Edhe une jam me letra - tuli tuli,hahahahahahahaahahahahaahahahahaahahahahahaha hahaahahahaahahahahahaahahahahaah.

ty jo se t'kom shok t'mir :wink:

Hahahahahaahahahahahahaahahahahahaahahahahahaahaha hahaahahahahaahahahahahaahaha.Faleminderit,e di. :P

:lol: :lol:

turisti
09-09-05, 12:15
sosht e vertet hiq se bash i urej ata qka jone me letra :P

Edhe une jam me letra - tuli tuli,hahahahahahahaahahahahaahahahahaahahahahahaha hahaahahahaahahahahahaahahahahaah.

ty jo se t'kom shok t'mir :wink:

Hahahahahaahahahahahahaahahahahahaahahahahahaahaha hahaahahahahaahahahahahaahaha.Faleminderit,e di. :P

:lol: :lol:

:wink:

Luana
09-09-05, 14:38
Une per vete kisha me i then disa fjal per te gjithe .
duhet te pajtohemi me gjerat qe vijn sot e me tutje , mos te flas askush per askend sepse disa e bejn ket gje edhe nga skomja , kam ndegju raste dhe kam pa me sy , keshtu qe nuk i dihet jetes .
"Ha buken tende mos baj gajlen e huaj "
le te ben qka kush qe din me mire per vete .

vjeshta
09-09-05, 14:47
Pse ngajn djemt e pamartuar mbas grave te martuar ,veq se i kan letrat :roll:

Arb
09-09-05, 22:29
Jo bre spo ngajne mo, osht qetsu puna pak...

dr1ta
10-09-05, 00:12
Letrat prishen shum let :D :P

Krokodilli
10-09-05, 04:51
more ju me letra ,, po une me pasaport australiane,, a ka ndonje vajz ketu qe ka deshir te vi ne australi per vizit 2 javore,,,, vetem ne pushime? ketu esht vera,, do ja kalon shum mir :wink:

halla e madhe
10-09-05, 05:53
more ju me letra ,, po une me pasaport australiane,, a ka ndonje vajz ketu qe ka deshir te vi ne australi per vizit 2 javore,,,, vetem ne pushime? ketu esht vera,, do ja kalon shum mir :wink:

Krokodilli_Ti me pate thene tek tema se sa shtete kemi shetit?!sa per nji vizite 2 javore nuk do te ishte keq ..ani Australija :shock:
Hiqnu more letrave se askush nuk jau shef hajrin..njeri shitur i botes :cry:

Domira
10-09-05, 06:04
more ju me letra ,, po une me pasaport australiane,, a ka ndonje vajz ketu qe ka deshir te vi ne australi per vizit 2 javore,,,, vetem ne pushime? ketu esht vera,, do ja kalon shum mir :wink:

Krokodilli_Ti me pate thene tek tema se sa shtete kemi shetit?!sa per nji vizite 2 javore nuk do te ishte keq ..ani Australija :shock:
Hiqnu more letrave se askush nuk jau shef hajrin..njeri shitur i botes :cry:

ashtu eshte hallushe :cry:

Krokodilli
10-09-05, 10:19
more ju me letra ,, po une me pasaport australiane,, a ka ndonje vajz ketu qe ka deshir te vi ne australi per vizit 2 javore,,,, vetem ne pushime? ketu esht vera,, do ja kalon shum mir :wink:

Krokodilli_Ti me pate thene tek tema se sa shtete kemi shetit?!sa per nji vizite 2 javore nuk do te ishte keq ..ani Australija :shock:
Hiqnu more letrave se askush nuk jau shef hajrin..njeri shitur i botes :cry:

halla e madhe edhe une thash ne vizit 2 javore...do te thot pushime,,,,,
si ne Australi si ne Amerike si neper Evrope ne jemi shqiptar dhe jem shtetas te dores se dyt,, do te thot zemren ne Kosove e fizikisht neper bot....

por realiteti sot ne Kosove apo ne Shqiperin e madhe esht i dhimbshem,,,, vet ekonomia e dobet, papunesia, jeta e veshtir ne shum sfera, e bejn popullaten te kerkojn te dalin te shijojn jeten e vendeve Perendimore..
por te gjith ata/ato qe kan kete enderr, mos mendoni se eshte parajs,, askund nuk do te gjesh me mire se memedheun... nese dashuron dashuro me zemer jo per letra apo para,,,, nuk te vyn jeta ne mergim me dike qe nuk e don apo nuk keni asgje te perbashket.....

tushja
10-09-05, 10:33
more ju me letra ,, po une me pasaport australiane,, a ka ndonje vajz ketu qe ka deshir te vi ne australi per vizit 2 javore,,,, vetem ne pushime? ketu esht vera,, do ja kalon shum mir :wink:

Krokodilli_Ti me pate thene tek tema se sa shtete kemi shetit?!sa per nji vizite 2 javore nuk do te ishte keq ..ani Australija :shock:
Hiqnu more letrave se askush nuk jau shef hajrin..njeri shitur i botes :cry:

halla e madhe edhe une thash ne vizit 2 javore...do te thot pushime,,,,,
si ne Australi si ne Amerike si neper Evrope ne jemi shqiptar dhe jem shtetas te dores se dyt,, do te thot zemren ne Kosove e fizikisht neper bot....


Kroki Korrekt :wink:

por realiteti sot ne Kosove apo ne Shqiperin e madhe esht i dhimbshem,,,, vet ekonomia e dobet, papunesia, jeta e veshtir ne shum sfera, e bejn popullaten te kerkojn te dalin te shijojn jeten e vendeve Perendimore..
por te gjith ata/ato qe kan kete enderr, mos mendoni se eshte parajs,, askund nuk do te gjesh me mire se memedheun... nese dashuron dashuro me zemer jo per letra apo para,,,, nuk te vyn jeta ne mergim me dike qe nuk e don apo nuk keni asgje te perbashket.....

halla e madhe
10-09-05, 11:21
more ju me letra ,, po une me pasaport australiane,, a ka ndonje vajz ketu qe ka deshir te vi ne australi per vizit 2 javore,,,, vetem ne pushime? ketu esht vera,, do ja kalon shum mir :wink:

Krokodilli_Ti me pate thene tek tema se sa shtete kemi shetit?!sa per nji vizite 2 javore nuk do te ishte keq ..ani Australija :shock:
Hiqnu more letrave se askush nuk jau shef hajrin..njeri shitur i botes :cry:

halla e madhe edhe une thash ne vizit 2 javore...do te thot pushime,,,,,
si ne Australi si ne Amerike si neper Evrope ne jemi shqiptar dhe jem shtetas te dores se dyt,, do te thot zemren ne Kosove e fizikisht neper bot....

por realiteti sot ne Kosove apo ne Shqiperin e madhe esht i dhimbshem,,,, vet ekonomia e dobet, papunesia, jeta e veshtir ne shum sfera, e bejn popullaten te kerkojn te dalin te shijojn jeten e vendeve Perendimore..
por te gjith ata/ato qe kan kete enderr, mos mendoni se eshte parajs,, askund nuk do te gjesh me mire se memedheun... nese dashuron dashuro me zemer jo per letra apo para,,,, nuk te vyn jeta ne mergim me dike qe nuk e don apo nuk keni asgje te perbashket.....


Krokodilli_BRAVO :!: :wink:

emine
20-03-08, 10:00
femrat edhe meshkujt....gjunah a me jetu jasht ralitetit......

lyra2
20-03-08, 16:49
PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT

Me i ba letrat............:P:P

BoraA
20-03-08, 16:55
As une si kuptoj ... une per veti deri tash po luftoj te jes ne Kosove e jo te ngaj pas Letrave te huj qe edhe Mengjesin ta bojne terr e lemo diqka tjetre !

jadore
20-03-08, 17:05
As une si kuptoj ... une per veti deri tash po luftoj te jes ne Kosove e jo te ngaj pas Letrave te huj qe edhe Mengjesin ta bojne terr e lemo diqka tjetre !

nuk e kuptova Bora '' mengjesin ta bojne terr,e le mo diqka tjeter ''
qysh eshte puna e keti mengjesi ne terr, mundesh te na spjegosh ..!!
P:S:
miresevjen ne debatin virtual.
une pergjigjen e pres , jo per tjeter por thash ta dij ,mos ti kem as une mengjeset e errta..

BoraA
20-03-08, 17:09
nuk e kuptova Bora '' mengjesin ta bojne terr,e le mo diqka tjeter ''
qysh eshte puna e keti mengjesi ne terr, mundesh te na spjegosh ..!!
P:S:
miresevjen ne debatin virtual.
une pergjigjen e pres , jo per tjeter por thash ta dij ,mos ti kem as une mengjeset e errta.. Te flm per kete Urimin tend Jador!
Keshtu e pata fjalen se te bon Mengjesin terr per te jetuar jasht !
Tek thuhet se nese nuk nxeh dielli mengjest e as i akshamit jo !
Me kete desha te them se jo qe nuk te nxhe dielli ne Mengjest por edhe terr me duket se me bohet per te Jetuar jasht !
Besoj se me keni kuptuar tani !?

jadore
20-03-08, 17:12
Te flm per kete Urimin tend Jador!
Keshtu e pata fjalen se te bon Mengjesin terr per te jetuar jasht !
Tek thuhet se nese nuk nxeh dielli mengjest e as i akshamit jo !
Me kete desha te them se jo qe nuk te nxhe dielli ne Mengjest por edhe terr me duket se me bohet per te Jetuar jasht !
Besoj se me keni kuptuar tani !?

besoj Bora qe thenjen e kuptova , por nuk te kuptova Ty pse mendon qe jashte eshte terr..
pse jashte duhet te jete diell i akshamit ..!!
e ke provuar ti jashte terrin apo me te degjuar..!!

>>{SpOnGeBoB}<<
20-03-08, 17:16
Hej, edhe une kam letra, hiq nuk ka nevoj me nga i marrim shkojna i kopjojme edhe deri sa te hargjohen ja letrat o kopjusi vetum ja bojm print.

BoraA
20-03-08, 17:20
besoj Bora qe thenjen e kuptova , por nuk te kuptova Ty pse mendon qe jashte eshte terr..
pse jashte duhet te jete diell i akshamit ..!!
e ke provuar ti jashte terrin apo me te degjuar..!!Natyrisht se kam qen e provuar dhe mu per kete arsyje te madhe them gjithe se jeta per mua ne Perendim eshte tersisht terr !!!
Mos ki edhe diq per te pyt !?

Linka_pz
21-03-08, 20:46
Nuk eshte aspak e vertet se te gjitha femrat kerojne po them me mire te ken nje lidhje me letra ....

Une per vete nuk kam deshire te Jetoj jasht apo te jem e martuar per letra .

Preshevar
21-03-08, 21:09
:eek: Bre thojsha qka po m'pikėn krejt si n'demostrata permas hahahahaa :biggrin: (shaka, se nje gje e ngashme hala sme ka ndodhe) :biggrin:

Elina
21-03-08, 22:32
:eek: Bre thojsha qka po m'pikėn krejt si n'demostrata permas hahahahaa (shaka, se nje gje e ngashme hala sme ka ndodhe)

Preshevar, per ty nuk qenka problem ...bash mire...:biggrin:
Per mu keq valla,se kush nuk po me lakmon ne dokumente te UNMIK-ut...po shyqyr Zotit tash kam me marre dokumente tjera e te kshyri si po shkojne punet :biggrin: (jo, pak hajgare kuptohet).

E sa per teme,,, nuk e di si mundesh me u martu me nje person qe me shum luajne rrol e kan me shume vlefte letrat se vet ai person...qudi...Bash kisha pas deshire me e dite,,,kur te shikon ate person a e shef ni nje njeri te rendomte apo e shef si nje leter me do shkronja ...:tongue:

egi
21-03-08, 22:35
Valla jo veq femnat...une kur po shkoj ne Ks s'po guxoj me permend qe jam e jashtit edhe plus me letra..po tybe diqysh eren po ta nijn..e tani qysh mi hjek qafe se :rolleyes: :biggrin:

jadore
21-03-08, 22:42
a eline prit se une ta jap pergjigjen ..
nuk ma merr mendja qe shikohet si leter me shkronja , shikohen si nje bilet qe hap rrugen per liri individuale, liri pa kufizim barrjerash , cofte idesh apo dhe teritoresh..

nje gje eshte interesante ..
sa shof une gjitha pergjegjet negative per te jetuarin jashte vendit ku kemi lindur vine nga personat qe kurr nuk paten guximin te shkojne me larg se kaq ..pra per mendimin tim paragjykojne dhe gabimisht bile ...

personalisht , kam ngajt pas letrave , edhe disa djerse te mira te shkojne bile ,.. nuk fitohen lehte jo..kete e dine qdo njeri qe ka provuar te kete fatin ti merr ,
kur thone jo mendoj qe kete e bejne vetem ata qe shofin hiq me larg se shikimi sa i ze syri..
.. mos e harroni nje ... asnje vend apo popull nuk na ka neve nevojen , jemi ne qe implikohem ne shoqerine e tyre , prandaj mos e degradoni rendesine e tyre..
..

jadore
21-03-08, 22:44
Valla jo veq femnat...une kur po shkoj ne Ks s'po guxoj me permend qe jam e jashtit edhe plus me letra..po tybe diqysh eren po ta nijn..e tani qysh mi hjek qafe se :rolleyes: :biggrin:

a ka me rrejte-a, egi ..!!!
fakt i gjalle , nese ti nuk ju ekspzohesh as qe e vrejne bile qe ke ''letra'' ..

nga deshmitarja okulare e rasteve te tila..

egi
21-03-08, 22:51
a ka me rrejte-a, egi ..!!!
fakt i gjalle , nese ti nuk ju ekspzohesh as qe e vrejne bile qe ke ''letra'' ..

nga deshmitarja okulare e rasteve te tila..

Oh diqysh jo qe ekspozohet njeri..po diqysh ne fshat secili e njeh secilin..e tani fjalt qysh shkojn edhe deri ne qytet :tongue: U qika e filanit u rrit..po jeton jahst..edhe letrat i kan..po thojn eshte qik e mire...ncnncnc

AHA, TE KESAJ KATEGORIJE I TAKON-A...!!!!
po de qe ku ma kujtove edhe kete shembullin tjeter , qe shumica e atyre kur e kane vaktin e marteses vine ne atedhe..

uck_aksh
21-03-08, 22:52
Te gjitha jan te kalume kalon koha edhe e letrav
e mbaj ne mend para do kohe nje fqinj dhe nje kusherir kerkuan shum po sun arriten te fejohen, ne at koh nuk ishte ne mod LETRAT po ishte ne mod te jesh ne Fakultet i shkolluar keta dy u dedhten te rrin 3 muaj ne Prishtin dhe thonin se jemi duke shkuar ne fakultet dhe nuk u be pak dit dhe u fejuan mbas disa dit u kthyen ne shtepi

Amina
21-03-08, 22:54
Une mendoje se nje kohe ka qen ashtu. Tash ka ndryshuar dicka, e njerezit e shohin se nuk ja vlen ta besh nje gje te tille.

uck_aksh
21-03-08, 22:55
Oh diqysh jo qe ekspozohet njeri..po diqysh ne fshat secili e njeh secilin..e tani fjalt qysh shkojn edhe deri ne qytet :tongue: U qika e filanit u rrit..po jeton jahst..edhe letrat i kan..po thojn eshte qik e mire...ncnncnc

AHA, TE KESAJ KATEGORIJE I TAKON-A...!!!!
po de qe ku ma kujtove edhe kete shembullin tjeter , qe shumica e atyre kur e kane vaktin e marteses vine ne atedhe..


hahaha egi 4200 chf rroga 4300 chf paguj faktura mos me punu naj dit nzezen duhet me dal si kta rrumunt qe po lypin neper stacione te trenit

luckyman
21-03-08, 22:56
ēfar sjelljesh duhet me bo breeee,ta dinė edhe pėr mua se i komė letrat :biggrin:.

egi
21-03-08, 22:58
hahaha egi 4200 chf rroga 4300 chf paguj faktura mos me punu naj dit nzezen duhet me dal si kta rrumunt qe po lypin neper stacione te trenit

Po amo psstt..se ato qikan e kosoves nuk e dijn sa i ki fakturat e sa e ke rrogen :tongue: veq me than diaspora...thojn uhuuu mire eshte atje :biggrin: ju ne gurbet po beni sefa...eh te mjert na..veq flokt po na thihen hahaha

Amina
21-03-08, 23:02
ēfar sjelljesh duhet me bo breeee,ta dinė edhe pėr mua se i komė letrat :biggrin:.

hahahhahhhahhaha e ne qofte se nuk ja ke arrit deri tash, harroje ahahahaha

Linka_pz
21-03-08, 23:03
a eline prit se une ta jap pergjigjen ..
nuk ma merr mendja qe shikohet si leter me shkronja , shikohen si nje bilet qe hap rrugen per liri individuale, liri pa kufizim barrjerash , cofte idesh apo dhe teritoresh..

nje gje eshte interesante ..
sa shof une gjitha pergjegjet negative per te jetuarin jashte vendit ku kemi lindur vine nga personat qe kurr nuk paten guximin te shkojne me larg se kaq ..pra per mendimin tim paragjykojne dhe gabimisht bile ...

personalisht , kam ngajt pas letrave , edhe disa djerse te mira te shkojne bile ,.. nuk fitohen lehte jo..kete e dine qdo njeri qe ka provuar te kete fatin ti merr ,
kur thone jo mendoj qe kete e bejne vetem ata qe shofin hiq me larg se shikimi sa i ze syri..
.. mos e harroni nje ... asnje vend apo popull nuk na ka neve nevojen , jemi ne qe implikohem ne shoqerine e tyre , prandaj mos e degradoni rendesine e tyre..
..

Jam dakord me ty ne disa pika ,,,me u mundu me i fitu vete eshte diqka tjeter nese ke deshire te kesh nje jete me te mire ,,,mirepo me ngajt siq eshte e titulluar tema ,pas dikujt vetem e vetem per letra ,edhe per nje jete me te mire materialisht nuk e shoh te arsyeshme (pra te martohesh pse ka letra )edhe nuk lakmoj ...

hasanmehmeti
21-03-08, 23:04
po thojn eshte qik e mire...ncnncnc

hahahaha thojne tybe, rrnofshin letrat se e mire je mos e ke gajle.:tongue:

Elina:biggrin: Bash kisha pas deshire me e dite,,,kur te shikon ate person a e shef ni nje njeri te rendomte apo e shef si nje leter me do shkronja ...

Ema me ta marre mendja se eshte keshtu,garant shumices se femrave ne kosove kur te dalin ne takim me keta te diaspores ,sa here e shef ate e shef Vizen e tij ne balle:biggrin: ,morali ,arsimimi ,te qenit njeri pak vlere ka ne ato momente . Mos e ke gajle se kan hup vlerat, por edhe ketyre letrave po i hupe moda.
Me duket eshte edhe nje teme e ngjashme atje te Dashuria, spo e shof te zgjatem ketu shume pasi atje humba kohe e dhash mendimin time.

Mos u mashtroni ju Kosovaret mas letrave shume, se ka prej shqiptareve ne diaspore, qe veq letrat si i kane se as sa "pese pare" nuk kane vlere.

K'tyneher thojshin shkolla nuk te ben njeri, ateher letrat se arrijne graden e arsimimit.

Elina
21-03-08, 23:14
a eline prit se une ta jap pergjigjen ..
nuk ma merr mendja qe shikohet si leter me shkronja , shikohen si nje bilet qe hap rrugen per liri individuale, liri pa kufizim barrjerash , cofte idesh apo dhe teritoresh..

nje gje eshte interesante ..
sa shof une gjitha pergjegjet negative per te jetuarin jashte vendit ku kemi lindur vine nga personat qe kurr nuk paten guximin te shkojne me larg se kaq ..pra per mendimin tim paragjykojne dhe gabimisht bile ...

personalisht , kam ngajt pas letrave , edhe disa djerse te mira te shkojne bile ,.. nuk fitohen lehte jo..kete e dine qdo njeri qe ka provuar te kete fatin ti merr ,
kur thone jo mendoj qe kete e bejne vetem ata qe shofin hiq me larg se shikimi sa i ze syri..
.. mos e harroni nje ... asnje vend apo popull nuk na ka neve nevojen , jemi ne qe implikohem ne shoqerine e tyre , prandaj mos e degradoni rendesine e tyre..
..

Nuk e di jadore,,,per veti fola ashtu edhe si mendoj…
E vertete qe une kurr nuk kam pas guxim te thiem diku PO…vetem pse jeton jasht vendit,,,apo pse I ka kushtet me te mira se qe I kam une tek baba im…
Thjeshte primare per mu eshte personi me te cilin kasha me e kalu jeten…
E ti qe po thu ke nga mas letrave... e qe po thu qe nuk fitohen lehte,,,,nuk besoj se ke lidhe martese per shkak te letrave(me fal se nuk po e di statusin tend martesor) A une po flas vetem per martesa qe po behen ne kete menyre…
Krejte e dime se ka kogja raste qe martesat jane bere theshte vetem per interes
E keshtu…ndashta jam gabim po qe qasi tipi jam qe martese me interes nuk bej. Shkrimet e mia jan bazuar ne postimin e pare te kesaj teme...

Ps;Egi deka tuj kesh me ty moj,,,dejuzke je ti …dije qe pa tregu pak a shum se prej nga vjen ,,,hallku nuk e dine se ku jeton….
Mu me ka ndodhe me XX raste kur me kan fole Gjermanisht ne rruge ..po qe gabim e kan pase se kurr ne Gjermani nuk kam qene :biggrin:

egi
21-03-08, 23:16
Ps;Egi deka tuj kesh me ty moj,,,dejuzke je ti …dije qe pa tregu pak a shum se prej nga vjen ,,,hallku nuk e dine se ku jeton….
Mu me ka ndodhe me XX raste kur me kan fole Gjermanisht ne rruge ..po qe gabim e kan pase se kurr ne Gjermani nuk kam qene :biggrin:

Phaa...une s'kom nevoj me qel gojen..e qelin kujshit :tongue: E tani tu ec neper sokak veq ta bejn ksksksks :rolleyes: :biggrin:

Elina
21-03-08, 23:17
hahahaha thojne tybe, rrnofshin letrat se e mire je mos e ke gajle.:tongue:

Elina:biggrin:

Ema me ta marre mendja se eshte keshtu,garant shumices se femrave ne kosove kur te dalin ne takim me keta te diaspores ,sa here e shef ate e shef Vizen e tij ne balle:biggrin: ,morali ,arsimimi ,te qenit njeri pak vlere ka ne ato momente . Mos e ke gajle se kan hup vlerat, por edhe ketyre letrave po i hupe moda.
Me duket eshte edhe nje teme e ngjashme atje te Dashuria, spo e shof te zgjatem ketu shume pasi atje humba kohe e dhash mendimin time.

Mos u mashtroni ju Kosovaret mas letrave shume, se ka prej shqiptareve ne diaspore, qe veq letrat si i kane se as sa "pese pare" nuk kane vlere.

K'tyneher thojshin shkolla nuk te ben njeri, ateher letrat se arrijne graden e arsimimit.Hsan ,mos u bazo vetem ne femrat Kosovare,,,se krejt e dime qe edhe mashkujt ngajne mas letrave edhe kogja shume bile …Po mire ai eshte problem I tyne…une nuk merrem me kto sene….veq e pash kete teme pak pare... e qe ma heret nuk e kisha pa,,,thash ti shkruj nja tri fjale se cka une mendoj personalisht….se tekefundit secili idin punet e veta :smile:

DritonPR
21-03-08, 23:19
Ka kalu koha e femrave me nga mas atyve me letra. Kur jom ne Kosov mundona mu sill sikur qe jetoj ne Kosove, por me kqyrin e dallona qe jom i huj.

Qato femrat qe vrapojn pas djemve me letra jan pak si budall qe nuk mendojn edhe aq mire. Ka raste ku djemt qe kan letrat i marrin femrat ne kosove, tani i majn mqel ne shpi as me dal nuk i lojn. Ky rast tek 1 familje shqiptare qe kam pas kojshi, nuk lejojn nusjes te dalin me shoqet tjera :S turp, qe nuk dua te shoh me at familje. Por edhe pse nusja nuk e ka dit se cfar familje jon qe e mbajn mbyllur, pak budallic qe nuk ka mendu para se mu martu me kqyr cfar familje ka burri, po jo hajt se ne amerik o. Qe 3 here kam thene shokit (burrit te ksaj nuses) te dalin ne nje banes vet, thot jo se familja thot keshtu ashtu. Thash ti per veti o budall cka do te thojn njerzit, e sdon hiq.

Ka edhe te mire qe jetojn jasht (rasti im :biggrin:)

Sa per djemt, mos pyet hiq, si te shkoj atje "o toni gjoma naj zezake, gjoma naj qik sa me ardh atje, gjoma naj femer ndesh edhe pa kom a pa dore bon, gjoma naj peder sa per me ardh atje" edhe te martuarit me kishin pyetur keshtu. A me ka ardhur qudi? absolutisht po!

e nje femer e poshter ne gjilan kur isha nje nate me djalin e dajes. U futem ne kafiq, tani erdhe 2 vajza afer meje ule, pas pak kohe thash a bon me te pyet si e ke emrin, tha jo. A bon me te fol pra. Nuk me foli hiq. Pastaj djali dajes me pyeti per amerike, e une tu fol. Kjo pisja qe nuk me folke me thot a ki skrepq, thash hup more idiot. Pse ashtu i thash, se po te isha duke jetuar ne Kosove ajo nuk do me folte kurr.

Edhe me jetu jasht Kosoves nuk te bon njeri ma te mire, ska diferenc, te gjith jemi njejt. Jasht Kosoves e ki me punu, me punu shum, edhe hargjime ki sa dush, ose disa raste shqiptarve me biznes me drog dhe me bo pare, veq edhe rrezik jete.

uck_aksh
21-03-08, 23:24
Phaa...une s'kom nevoj me qel gojen..e qelin kujshit :tongue: E tani tu ec neper sokak veq ta bejn ksksksks :rolleyes: :biggrin:


egi nese je ne ch mos u trishto prej ksaj foto se krejt mundi qka punojm shkon qetu qe edhe vet me dot tone duhet me mush hahahha

ky far libri i ka 123 faqe e ne qdo faqe i zen 5 faktura e ne vit shkoj ja 2 qesi libra a ma shum ndoshta
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/faktura.jpg

hasanmehmeti
21-03-08, 23:29
Hsan ,mos u bazo vetem ne femrat Kosovare,,,se krejt e dime qe edhe mashkujt ngajne mas letrave edhe kogja shume bile …Po mire ai eshte problem I tyne…une nuk merrem me kto sene….veq e pash kete teme pak pare... e qe ma heret nuk e kasha pa,,,thash ti shkruj nja tri fjale se cka une mendoj personalisht….se tekefundit secili idin punet e veta :smile:

Po bre ama Titulli po fol vetem per vajza :smile: e jo per mashkuj qata, mire ia ke bon qe i ke shkru tri a ma shume fjale sa me rendesi , ishin fjale te sinqerta qe u pajtova une me to.Me biznes le te merremi gjate punes ne firme, ndersa familjes i duhet mbeshtetja,ngrohtesia ,rehatia,dashuria etj etj per me qen e suksesshme.

Preshevar
21-03-08, 23:43
egi nese je ne ch mos u trishto prej ksaj foto se krejt mundi qka punojm shkon qetu qe edhe vet me dot tone duhet me mush hahahha

ky far libri i ka 123 faqe e ne qdo faqe i zen 5 faktura e ne vit shkoj ja 2 qesi libra a ma shum ndoshta
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/faktura.jpg

:biggrin: :biggrin: Kjo eshte si Norton Anti - Viza ..... kush e din :tongue:

Agolli
22-03-08, 00:05
paj,. ndoshta deshirojn te mesohen se si luhet loja, zhol, qe besa edhe pokerin, me letra t'hapura!!
thashe, ndoshta!!

e_martumja
22-03-08, 00:16
egi nese je ne ch mos u trishto prej ksaj foto se krejt mundi qka punojm shkon qetu qe edhe vet me dot tone duhet me mush hahahha

ky far libri i ka 123 faqe e ne qdo faqe i zen 5 faktura e ne vit shkoj ja 2 qesi libra a ma shum ndoshta
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/faktura.jpgMe kete mbiemer qe paske ndoshta dalim te njofshem ahahhahahh
Tybestikfa gjithe keto fakturat, UQK ma gerdite lur spasna me shku ne Shvajcari aahhaha se e idht qenka :biggrin:

ps: shpresoj qe ata qe ngajn nuk i mathin shtikllat se po i ndodh naj taksirat i keq....

gjini
22-03-08, 00:24
femrat edhe meshkujt....gjunah a me jetu jasht ralitetit......
Ma keq nuk ka se me jetue jasht realitetit dhe per kete apeloj tek te gjithe ketu qe jetoni si jetohet e jo me anderra e me pandla.
pra nuk eshte ma jeta si dikur kur jan martue per hater te babes e per hater te vellaut.- e nuk kan dite ta jetojne jeten se kan pas frige se po i shef kojshija e gjera te tilla .
Po sot duhet te pranojme realitetin dhe te ecim me kohen si krejt bota.

jadore
22-03-08, 10:47
Nuk e di jadore,,,per veti fola ashtu edhe si mendoj…
E vertete qe une kurr nuk kam pas guxim te thiem diku PO…vetem pse jeton jasht vendit,,,apo pse I ka kushtet me te mira se qe I kam une tek baba im…
Thjeshte primare per mu eshte personi me te cilin kasha me e kalu jeten…
E ti qe po thu ke nga mas letrave... e qe po thu qe nuk fitohen lehte,,,,nuk besoj se ke lidhe martese per shkak te letrave(me fal se nuk po e di statusin tend martesor) A une po flas vetem per martesa qe po behen ne kete menyre…
Krejte e dime se ka kogja raste qe martesat jane bere theshte vetem per interes
E keshtu…ndashta jam gabim po qe qasi tipi jam qe martese me interes nuk bej. Shkrimet e mia jan bazuar ne postimin e pare te kesaj teme...

Ps;Egi deka tuj kesh me ty moj,,,dejuzke je ti …dije qe pa tregu pak a shum se prej nga vjen ,,,hallku nuk e dine se ku jeton….
Mu me ka ndodhe me XX raste kur me kan fole Gjermanisht ne rruge ..po qe gabim e kan pase se kurr ne Gjermani nuk kam qene :biggrin:

.. mire e the elina ,
ketu qendron e gjithe poenta , gjithe kosovaret qofshin femra apo mashkuj , letra dhe jashte shtetit nenkupton per ta te mira materjale , thjshte pare .. asgje me shume , kjo eshte dhe fillozofia tek ne e gati 90% qe jetojne jashte , pare , ..pa ditur te kuptojne qe ka shume me shume vlera tjera jetsore ,te jetuarit jashte ..

prishtinasi
22-03-08, 10:52
[/i][/size]

.. mire e the elina ,
ketu qendron e gjithe poenta , gjithe kosovaret qofshin femra apo mashkuj , letra dhe jashte shtetit nenkupton per ta te mira materjale , thjshte pare .. asgje me shume , kjo eshte dhe fillozofia tek ne e gati 90% qe jetojne jashte , pare , ..pa ditur te kuptojne qe ka shume me shume vlera tjera jetsore ,te jetuarit jashte ..

Kurgjo s'po kuptoj...prape "letrat" ne mode, a?:smile:
Prape se prape me letra vendore s'ka...

jadore
22-03-08, 11:01
Kurgjo s'po kuptoj...prape "letrat" ne mode, a?:smile:
Prape se prape me letra vendore s'ka...

a bre prishtinas ,po mundohem me ju angllatise ketyre ketu po nuk po kuptohemi ..
nejse ju sqaroj me vone se me duhet te shkoj ne bank ti qoj disa pare jashte shtetit ,

valla ketu po i fitoj ,e atje po i ruaj ..
p.s
.. mos me thuani qe as tash nuk po e kutoni temen e ''letrave '' ju qe do e lexoni pas..

Agolli
22-03-08, 11:08
K'tynehere, .. Ne, Poloni u lujke shferci apo biznesi, me sakeza ose ekmeka, ,,ēamēakeza,,!!
jaaa, s'kishin faj Polaket, me gjuhe ta nxerrshin pi xhepit, ekmekin!!
ps, harrova ta ceku, aty ku nuk ke zhvillim dhe siguri, s'ke ēka lyp!!

esinqerta-1
22-03-08, 18:34
ok deshta me u kyq pak edhe une ne kete tem ok e vertet te dy gjinit jan tu nga mas letrave ,ama tash hajr se po dojm me hy ne evrop edhe me u bo njeit ,si krejt shtet e tani ta shikojm se kush po na del ne ''MODE'' nese heken vizat hahhaa klm

hasanmehmeti
23-03-08, 00:07
ok deshta me u kyq pak edhe une ne kete tem ok e vertet te dy gjinit jan tu nga mas letrave ,ama tash hajr se po dojm me hy ne evrop edhe me u bo njeit ,si krejt shtet e tani ta shikojm se kush po na del ne ''MODE'' nese heken vizat hahhaa klm

hahaha hajt se pjell diqka tjeter , moda nderron , para disa vitesh u vesheshin Tirqit tash po veshen francuzkat , ne te ardhmen veq Nje Zot e din qka kerset.


O Preshevar :biggrin: Kjo eshte si Norton Anti - Viza ..... kush e din :tongue:
sa here po e kqyri po me doket e Verdhe ama te ju nime e verdh koka , une e kam largu Nortonin , e lash pc pa to kejt le te del ku te del.:biggrin:

lyra2
23-03-08, 01:07
[/I][/SIZE]

.. mire e the elina ,
ketu qendron e gjithe poenta , gjithe kosovaret qofshin femra apo mashkuj , letra dhe jashte shtetit nenkupton per ta te mira materjale , thjshte pare .. asgje me shume , kjo eshte dhe fillozofia tek ne e gati 90% qe jetojne jashte , pare , ..pa ditur te kuptojne qe ka shume me shume vlera tjera jetsore ,te jetuarit jashte ..


..te jetuarit "mbrenda" pa vlera jetesore,mbahuni o ju qe jetoni "pa vlera"jetesore.

jadore
23-03-08, 01:27
..te jetuarit "mbrenda" pa vlera jetesore,mbahuni o ju qe jetoni "pa vlera"jetesore.

...jo moj, keta ne te jetuarit mbrenda 99% e kane gjetur veteveten, aktivitetet ditore e permbejne jeten e tyre jane vertet mbreselenese, kane telenovelat , kane te shkuarat dhe te ardhurat ne vizita,me papuqet nen sjetull dhe tentenet ne dore ( te paken kojshiket e mija hala,keshtu i shof sa here vie nga puna ne koridoret e nderteses) , kane aktivitet qe ju jep vlere dhe kuptim jetes se tyre ritualin e shiqimit te caffes, thejne monotonin ,me thashethemet cofte te politikes qofte ne te rejat e te tjereve qe i rrethojne , kane manifestimet kapitale , darsma ,kanagjegje, e cka tjeter..
prandaj them..une keta i kuptoj dhe eshte normale qe nuk mund te bejne hapin per tek''letrat''..
por.. dertin e pata per ato qe jetojne jashte dhe i humbin gjitha keto ,kjo eshte shume me situat urgjente qe kerkon zgjidhje , sepse jetojne nje reale ndryshe nga irealja qe nuk mund ta kompenzojne nga faktori kohe e largesi .. e kjo sjell huti se kategorija e dyte ne te jetuar bile ..deri edhe deshprim ne jete... ah sa rastet e rastet sociale kam takuar atje moj Lyre...
te ''nemur'' ne si popull apo bre Lyra e dyte, as me sheher e as me bariljeve..

lyra2
23-03-08, 01:47
...jo moj, keta ne te jetuarit mbrenda 99% e kane gjetur veteveten, aktivitetet ditore e permbejne jeten e tyre jane vertet mbreselenese, kane telenovelat , kane te shkuarat dhe te ardhurat ne vizita,me papuqet nen sjetull dhe tentenet ne dore ( te paken kojshiket e mija hala,keshtu i shof sa here vie nga puna ne koridoret e nderteses) , kane aktivitet qe ju jep vlere dhe kuptim jetes se tyre ritualin e shiqimit te caffes, thejne monotonin ,me thashethemet cofte te politikes qofte ne te rejat e te tjereve qe i rrethojne , kane manifestimet kapitale , darsma ,kanagjegje, e cka tjeter..prandaj them..une keta i kuptoj dhe eshte normale qe nuk mund te bejne hapin per tek''letrat''..
por.. dertin e pata per ato qe jetojne jashte dhe i humbin gjitha keto ,kjo eshte shume me situat urgjente qe kerkon zgjidhje , sepse jetojne nje reale ndryshe nga irealja qe nuk mund ta kompenzojne nga faktori kohe e largesi .. e kjo sjell huti se kategorija e dyte ne te jetuar bile ..deri edhe deshprim ne jete... ah sa rastet e rastet sociale kam takuar atje moj Lyre...
te ''nemur'' ne si popull apo bre Lyra e dyte, as me sheher e as me bariljeve..

Gjithkush ka detyrime vetem ndaj asaj bashkesie ne te cilen eshte i mundur zhvillimi i lire dhe i plote i personalitetit te tij.Ne ushtrimin e detyrave dhe lirive te veta ,gjithkush do t'u nenshtrohet vetem atyre obligimeve qe i perkasin asj ashoqerie,me mundesite e veta qe i ofron shoqeria."Ai 99%"-shi YT,me papuqe ne duar e telenovela, kerkojne gjithsesi LETRA,uroj t'u ofrohen sa me shpejte dhe te gezojne bashk me ty "vleren e jetes"atje ,me nje integrim ne nj ejete reale.


ps;Urime ,si duket ti je vetem me "sheher dhe jeton jeten reale" !
Nga lyra e dyte .

LABI
23-03-08, 01:48
Mendoj qe ky fenomen si dhe shume fenomene tjera qe nderlidhen me statusin politike e qe patjeter reflekton dhe ne ate social-ekonomike, si dhe pershkak te statusit social ne pergjithesi te femres --- ka bere qe njera nder zgjidhjet , solucionet per t'ju shmangur , ikur , apo dale nga depresioni ekonomike te martohen me ndonje djale , ( apo mashkujt me ndonje femer )qe gjenden jashta vendit , ku mundesit per veterealizim dhe per t'levizur larte nje statusi social (me t'favorshem) jane me te medha !!


Ky eshte realiteti , cKa t'i bejsh .... Nje klane i ngushte oligarkike qe jane mveshur me privilegje legale...KANE MONOPOLIZUAR dhe ne menyre AUOTORITARE (te papergjegjeshme) KANE EKSPLATUAR (lexo kane vjedhe) deri ne ate nivel TE MIREN E PERGJITHESHME (pasurine e pergjitheshme) realitet ky qe ka bere qe qytetari te zhytet dhe tjetersohet dhe kaplohet nga nje mjerim i madhe ekonomik (fkukarralla)...

E CKA ESHTE ME E KEQJA, QYTETARI KOSOVES KA PESUAR NJE DERGRADIM SHPIRTERORE ---- QYTETARI I KOSOVES ESHTE KA PERJETON NJE KRIZE TE MADHE IDENTIETI.


NE VETEDIJEN E QYTETARIT TE KOSOVES MBRETERON NJE ANOMI TOTALE !!

jadore
23-03-08, 02:05
Gjithkush ka detyrime vetem ndaj asaj bashkesie ne te cilen eshte i mundur zhvillimi i lire dhe i plote i personalitetit te tij.Ne ushtrimin e detyrave dhe lirive te veta ,gjithkush do t'u nenshtrohet vetem atyre obligimeve qe i perkasin asj ashoqerie,me mundesite e veta qe i ofron shoqeria."Ai 99%"-shi YT,me papuqe ne duar e telenovela, kerkojne gjithsesi LETRA,uroj t'u ofrohen sa me shpejte dhe te gezojne bashk me ty "vleren e jetes"atje ,me nje integrim ne nj ejete reale.


ps;Urime ,si duket ti je vetem me sheher dhe jeton jeten reale !
Nga lyra e dyte .

ku gjindesh ti Lyra, i cilit taborr se nuk e kuptova..!!
nuk e kuptova, as se pse gjithe keto obligime mori..!!

....
(marr nje shembull ,shoqerija rrethi , kojshiket e mija kane kohe dhe vine ,vine pa lajmeruar bile , se del qe obligim i paskem , ne ndej e siper done te punojne tentene do ishte fat po te punonin xhampera.. ,une nuk di,
nderkohe nese vine tek une done te shikojne telenovelat e preferuara dhe ti komentojne ,prap nuk kam kohe, e keqja plus qe nuk e pi caffen qe lene mundesi parashikimi , cajit rendin as vendin nuk ja dij , bisedave me tha ju thash , beri bera, nuk i ve ne rend dite .. done te flasin dhe degjojne muziken trendi e te vuajne njekoheshisht , e une nuk ja kam dermanin kesaj pune ..me duhet atehere ta torturoj shqisen e degjimit .. me trego tash e kam obligative une si pjes e shoqerise qe ti humbi 5 ore kohe per teke te tjetrit vetem se duhet ti ndjej si obligime si pjes e shoqeris dhe te kem mirkuptim qe shoqerija vetem keto mundesi i ka , ..qe thua ti..!)

p.s.
1% i mbetur nese e shikojme ne perpjestim me nr e banoreve, del me shume se nje Jadore, Lyra e dyte..
.. po valla, uroj e te bashkangjiten edhe 99% jo per letra ,por per nje vlere te te jetuarit me kualitative ne aspektin social dhe kulturor..

LABI
23-03-08, 02:27
ku gjindesh ti Lyra, i cilit taborr se nuk e kuptova..!!
nuk e kuptova, as se pse gjithe keto obligime mori..!!

....
(marr nje shembull ,shoqerija rrethi , kojshiket e mija kane kohe dhe vine ,vine pa lajmeruar bile , se del qe obligim i paskem , ne ndej e siper done te punojne tentene do ishte fat po te punonin xhampera.. ,une nuk di,
nderkohe nese vine tek une done te shikojne telenovelat e preferuara dhe ti komentojne ,prap nuk kam kohe, e keqja plus qe nuk e pi caffen qe lene mundesi parashikimi , cajit rendin as vendin nuk ja dij , bisedave me tha ju thash , beri bera, nuk i ve ne rend dite .. done te flasin dhe degjojne muziken trendi e te vuajne njekoheshisht , e une nuk ja kam dermanin kesaj pune ..me duhet atehere ta torturoj shqisen e degjimit .. me trego tash e kam obligative une si pjes e shoqerise qe ti humbi 5 ore kohe per teke te tjetrit vetem se duhet ti ndjej si obligime si pjes e shoqeris dhe te kem mirkuptim qe shoqerija vetem keto mundesi i ka , ..qe thua ti..!)

p.s.
1% i mbetur nese e shikojme ne perpjestim me nr e banoreve, del me shume se nje Jadore, Lyra e dyte..
.. po valla, uroj e te bashkangjiten edhe 99% jo per letra ,por per nje vlere te te jetuarit me kualitative ne aspektin social dhe kulturor..


Na shpreh idene (kriterin) tuaj qe percakton (mate) te jetuarit dhe kulturen e mireqene dhe te njemendet Jador ?!

A nuk mendon qe eshte qeshjte ideshe, konceptesh , botekuptimesh mbi ate se cfare e bene te mireqene , dobiprurese per nje person nje menyre e jetuarit te caktuar ( NJE KULTURE ) .

Nese ti e konsideron gje te kote ( si fundrrine qe i takon shoqerive tradicionale ) ... Disa ate e shofin ndryshe ... Shkembimin dhe nderverpimin ne komunitet e shofin si nje gje qe ndikon ne mireqenien e tyre cofte si individe , cofte si dicka qe ndihmon ne kultivimin e mirereqenies se pergjitheshme sociale... Kultivimi i ndjenjes se solidaritetit nuk eshte dicka dhe per t'hudhur poshte.

Disa njerez pershkak te obligimet e perditshme , roberohen nga ajo cfare IMPONON JETA SHOQERORE MODERNE/INDUSTRIALE... Work , work and day... --- >> Vetem kur ndalen rastesisht (pasi t'ju bie nje frekuence nga nenvetedija e tyre) dhe e shohin qe jeta shkoj dhe cfare kane bere nga jeta , POS PUNES, PROGRESIT DHE KARRIERES TYRE , PER T'CILEN NUK DINE ASKUSH APO NDOSHTA DHE NUK I JANE MIRENJOHES ASKUSH... SI ?! SHUME THJESHT , PASI QE PERSONI , NJERIU I SHOQERISE INDUSTRIALISTE ROBOTIZOHET dhe TJETERSOHET , GJVISHET NGA UNI I VET , DUKE U FOKUSUAR NE ATE CFARE ESHTE HYJNORE -- (KAPITALI dhe vetem KAPITALI ) ... WORK , WORK , and in the and DIEE ....:biggrin:

Nje njeri i tille eshte rrezik te mbete mbi dhe (pa ceremoni mortore), pasi qe ai gjate tere jetes se tij , ka komunikuar me MAKINAT dhe "KAPITALIN".... Komuniteti, te afermit , familja, shoqeria- nuk kane ekzistuar ne boten e tij ...:rolleyes:


Thjesht ajo cfare eshte velre per ty, per mua nuk do t'thote domosdo te jet !!

E vereteta ... eshte gjithemon SUBJEKTIVE


Eshte thjesht qeshtje ideshe, habitusi kulturore . ....Se sa perafrohen keto vlera ne nje harte kognitive , varet nga vlerat qe nje individe konsumon dhe promovone ne mjedisin/ambientin social ku jeton ...!!!

jadore
23-03-08, 02:42
Na shpreh idene (kriterin) tuaj qe percakton (mate) te jetuarit dhe kulturen e mireqene dhe te njemendet Jador ?!

A nuk mendon qe eshte qeshjte ideshe, konceptesh , botekuptimesh mbi ate se cfare e bene te mireqene , dobiprurese per nje person nje menyre e jetuarit te caktuar ( NJE KULTURE ) .

Nese ti e konsideron gje te kote ( si fundrrine qe i takon shoqerive tradicionale ) ... Disa ate e shofin ndryshe ... Shkembimin dhe nderverpimin ne komunitet e shofin si nje gje qe ndikon ne mireqenien e tyre cofte si individe (ne shendet) , cofte si dicka qe ndihmon ne kultivimin e mirereqenies se pergjitheshme sociale... Kultivimi i ndjenjes se solidaritetit nuk eshte dicka dhe per t'hudhur poshte.

Disa njerez pershkak te obligimet e perditshme , roberohen nga ajo cfare IMPONON JETA SHOQERORE MODERNE/INDUSTRIALE... Work , work and day... --- >> Vetem kur ndalen rastesisht (pasi t'ju bie nje frekuence nga nenvetedija e tyre) dhe e shohin qe jeta shkoj dhe cfare kane bere nga jeta , POS PUNES, PROGRESIT DHE KARRIERES TYRE , PER T'CILEN NUK DINE ASKUSH APO NDOSHTA DHE NUK I JANE MIRENJOHES ASKUSH... SI ?! SHUME THJESHT , PASI QE PERSONI , NJERIU I SHOQERISE INDUSTRIALISTE ROBOTIZOHET dhe TJETERSOHET , GJVISHET NGA UNI I VET , DUKE U FOKUSUAR NE ATE CFARE ESHTE HYJNORE -- (KAPITALI dhe vetem KAPITALI ) ... WORK , WORK , and in the and DIEE ....:biggrin:

Nje njeri i tille eshte veshtire te mbete mbi dhe , pasi qe ai gjate tere jetes se tij , ka komunikuar me MAKINAT dhe "KAPITALIN".... Komuniteti, te afermit , familja, shoqeria- nuk kane ekzistuar ne boten e tij ...:rolleyes:


Thjesht ajo cfare eshte velre per ty, per mua nuk do t'thote domosdo te jet !!

E vereteta ... eshte gjithemon SUBJEKTIVE


Eshte thjesht qeshtje ideshe, habitusi kulturore . Se sa perafrohen keto vlera ne nje harte kognitive , varet nga vlerat qe nje individe konsumon dhe promovone ne mjedisin/ambientin social ku jeton ...!!!

Labi te lutem kuptoj drejte keto konkludime te mija ..
je i vetedishme se cfare shkruan dhe sinqerisht ke iden e peshes se permbjtjes qe sjellin frazat tuaja, thirret debat ky dhe jo nje pune stereotipe ( qe thua ti ,) apo plagjiature , merr studime shkencore nga literatura te ndryshme dhe botoj si borshura informimi .. vetem nese esenca e ketsaj literature jetesohet Lab, atehere thuhet qe u arrit rrezultati , ja vlejti puna studimore ....
Lab,
nese te pelqen shkalla e injorances qe ndodhet ne menyre kolektive qe nga vitet 90 ne Kosove ..
nese te pelqen kotesija qe kalohet koha ne nje komunitet ku vlera e te jetuarit te mirefillte eshte e degraduar ne 0 qe nga komunikimi i ndersjellte se lere me tutje ,
them te ja kaloni mire , dhe ju si kuader i arsimuar ..
tjeter eshte gabimi im qe kesaj mase injorantesh apo pseudo intelektualesh nuk ja rreh krahet dhe ti them vazhdo ,por mundohem ta vetedijesoj ta vetedijesoj qe te vepruarit ne te jetuar dhe aktivitetet e tyre duhet te kete nje vlere , ne mos jo per tjeter , te pakten ta dine se pse po jetojne ..

LABI
23-03-08, 02:59
Labi te lutem kuptoj drejte keto konkludime te mija ..
je i vetedishme se cfare shkruan dhe sinqerisht ke iden e peshes se permbjtjes qe sjellin frazat tuaja, thirret debat ky dhe jo nje pune stereotipe ( qe thua ti ,) apo plagjiature , merr studime shkencore nga literatura te ndryshme dhe botoj si borshura informimi .. vetem nese esenca e ketsaj literature jetesohet Lab, atehere thuhet qe u arrit rrezultati , ja vlejti puna studimore ....
Lab,
nese te pelqen shkalla e injorances qe ndodhet ne menyre kolektive qe nga vitet 90 ne Kosove ..
nese te pelqen kotesija qe kalohet koha ne nje komunitet ku vlera e te jetuarit te mirefillte eshte e degraduar ne 0 qe nga komunikimi i ndersjellte se lere me tutje ,
them te ja kaloni mire , dhe ju si kuader i arsimuar ..
tjeter eshte gabimi im qe kesaj mase injorantesh apo pseudo intelektualesh nuk ja rreh krahet dhe ti them vazhdo ,por mundohem ta vetedijesoj ta vetedijesoj qe te vepruarit ne te jetuar dhe aktivitetet e tyre duhet te kete nje vlere , ne mos jo per tjeter , te pakten ta dine se pse po jetojne ..

Prap e perserise :::

E vereteta dhe vlera eshte SUBJEKTIVE !

Nuk mendoj qe perqafimi i vlerave te gjithembareshme te CIVILIZIMIT BOTRORE BASHKEKOHORE ; qe nuk eshte i perqafuar nga shoqeria Kosovare ..ne mase te knaqur , (sikur qe mendoni ju) perkundrazi ...

Ndersa KULTURA eshte dhe pak dhe qeshtje HISTORIE ( tradicionaliteti, etnie ...)

Se cfare eshte KULTURE dhe cfare A-KULTURE - kjo percaktohet teresisht nga KONTEKSTI KULTURORE PERKATES

Dhe CIVILIZIMI eshte NJE KULTURE NE VETE ... ne fakt nje MEGA - KULTURE/ KULTURE GLOBALE e zhvilluare ne kohe dhe hapesiren ne t'cilen jetojne dhe frymojne pjesa me e madhe e njerzimit...

Tani s'dua te hy ne qeshte dhe diskurse shkencore (pasi qe kjo nuk i ndihmon asaj qe pretendon ju )... Injoranca nuk luftohet, me injorance !

Ju pershendes dhe me faleni nese shkrimet e mija ju sollen kokeqarje (ketu i dhash fund ) .

Kodra
23-03-08, 15:04
**********
**********
**********
Mendojė se femrat kanė prirje pėr tė vrapuar:biggrin: e sidomos vrapojnė shumė drejtė sepse ata qė nuk kanė letra, femrat nuk mund ta kuptojnė a ėshtė ai i cili po thotė, kėshtu, te ata me letra, ju shkruan emri dhe mbiemri foton e kanė nė letėr dhe nga kėto femra mund ta konstatojė se po ky ėshtė :wink:

emine
23-03-08, 16:12
**********
**********
**********
Mendojė se femrat kanė prirje pėr tė vrapuar:biggrin: e sidomos vrapojnė shumė drejtė sepse ata qė nuk kanė letra, femrat nuk mund ta kuptojnė a ėshtė ai i cili po thotė, kėshtu, te ata me letra, ju shkruan emri dhe mbiemri foton e kanė nė letėr dhe nga kėto femra mund ta konstatojė se po ky ėshtė :wink:sa pershkrim interesant....

emine
23-03-08, 16:15
Femrat:ne kohenat e vjetra kan endrru Princat(ne kuaj te bardh ne pallate me fustane te bukura
Femrat:sote enrrojne Boten shetitjet,makinat e bukura-........etj etj


dmth gjithmone ka qen e njete pos qe tani jetojme kohra tjetra dhe lakmojme dicka pak me ndryshe


ps.pse meshkujt nuk lakmojn?edhe plakat kan martu per Letra.........

uck_aksh
23-03-08, 16:53
Femrat:ne kohenat e vjetra kan endrru Princat(ne kuaj te bardh ne pallate me fustane te bukura
Femrat:sote enrrojne Boten shetitjet,makinat e bukura-........etj etj


dmth gjithmone ka qen e njete pos qe tani jetojme kohra tjetra dhe lakmojme dicka pak me ndryshe


ps.pse meshkujt nuk lakmojn?edhe plakat kan martu per Letra.........hahahahaha esht shum e vertet

rilinda
23-03-08, 18:32
"PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT"

Ēka kuptoni me fjalėn "krejt"?

LABI
23-03-08, 18:54
"PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT"

Ēka kuptoni me fjalėn "krejt"?

Mbase ne menyre te pavetdjieshme , lloji i njeriut eshte i prirure t'i identifikoj shumesite e gjerave te perveqshme ne saje, ne baze te vetive , cilesive ,tipareve, atributeve te pergjitheshme me t'cilen nje lloj X haset ne ne Y-seri - te perseritura...

psh:

Njeriu i kategorizone shtazet ne ato te EGRA dhe SHTEPIAKE

frutet ne tropikale, subtropikale ..

Njerez te trashe, te holle, te shkurte , te gjate etjEPOASHTU dhe per njeriun vlen ky parim ;

Ne baze te ketyre cilesive pamore - KONSTRUKTONE (ju jep ) dhe atribute dhe bazave te personalitetit dhe karaktereve te tyre ... Varesisht se cfare i atribuon psh : nje personi qe ka nje tatu, nje voth ne hund, floKe te rruara, mjeker te leshuar etj...

Pra njeriu menjefare menyre per t'i ikur SPECIFICITETIT (te vecantes) STUDIMIT/NJOHJES SE RASTEVE (personaliteteve) NJE NGA NJE SI dicka qe nuk perseritet (njeri eshte i paperseritshem, entitet ne vete )dhe per t'i bere GJERAT TE DUKEN ME TE THJESHTA PER T'I IDENTIFIKUAR dhe KUPTUAR ... AI PERGJITHESON (cka eshte shume gabim ) ..

Rianne
23-03-08, 19:14
Valla mujt me lan qat shkrimin tem se bukur real fola....bash qashtu qysh esht puna...e ju se di pse pe fshini???

Shkurt e shqip e shkrujta...nuk esht kjo tem qka duhet me fillozofu shum se thjesh interes esht e ma shum jo, e qka e vujn femrat qe ngajn mas letrav ma von nuk duhet te jet tabu....nashta grat e juve qe jeni ka e lexoni jan ka vujn qeshtu...ku me dit...ska send ma te keq se me tnejt dikush te kryt edhe me ta bo: une ti kam maru letrat bla bla bla...

halla e madhe
23-03-08, 19:28
"PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT"

Ēka kuptoni me fjalėn "krejt"?

Fjala "krejt" shprehe panike nga friga se ndoshta te gjithe/a po behen me letra e vetem Dardan Hasanaj paska mbete pa nuse:biggrin:

dardan100
23-03-08, 19:35
Kjo ndodh nga gjendja e mjerueshme ekonomike e jetesore. Une personalisht do te kisha frike me u martu keshtu, se kjo po dihet se eshte martese e interesit, e jo e dashnise!

panta_rhei
23-03-08, 19:40
pėrshėndetje,
"NGAJN" sepse u ėshtė bėrė vetvetja bajat... turpėrohen nga vetvetja dhe dėshirojnė me ikė nga vetvetja, diku ku nuk i njeh askush mė.
Burri "e din" se "e dashurojnė" pėr shkak tė letrave, femra e din se "dashuron" pėrshkak tė letrave... jeta e tė dyjve vlen sa letra (e duhanit:biggrin:, e hidhur). (Persona par exellance pėr emisonin "Njerėz tė humbur").
"Jeta osht qyshmas bijoo".
Ēka me ju bo atyre qė e kanė humbė vetveten moti e nuk gjejnė dot, e prej inati kthehen e u hidhen nė shpinė e i pėrgojojnė ato qė marojnė tentene. Interesant qysh po "kan vakt" me folė e me i marrė nėpėr gojė ato "tė tenteneve e tė telenovelave".
"Rujna Zot prej 1%-shit qė janė kundėr shehrit, kundėr barilevės dhe kundėr vetvetes".

"...ani ēika ani... ecni, e mos ngani..." se qafėn tuaj e theni, t'kurkujt tjetėr.

jadore
23-03-08, 19:45
pėrshėndetje,
"NGAJN" sepse u ėshtė bėrė vetvetja bajat... turpėrohen nga vetvetja dhe dėshirojnė me ikė nga vetvetja, diku ku nuk i njeh askush mė.
Burri "e din" se "e dashurojnė" pėr shkak tė letrave, femra e din se "dashuron" pėrshkak tė letrave... jeta e tė dyjve vlen sa letra (e duhanit:biggrin:, e hidhur). (Persona par exellance pėr emisonin "Njerėz tė humbur").
"Jeta osht qyshmas bijoo".
Ēka me ju bo atyre qė e kanė humbė vetveten moti e nuk gjejnė dot, e prej inati kthehn e u hidhen nė shpinė e i pėrgojojnė ato qė marojnė tentene. Interesant qysh po "kan vakt" me folė e me i marrė nėpėr gojė ato "tė tenteneve e tė telenovelave".
"Rujna Zot prej 1%-shit qė janė kundėr shehrit, kundėr barilevės dhe kundėr vetvetes".

pantha, te pershendes ,zgjas doren dhe te ofroj dhe nje pjes piteje me spinac bile , bile te uroj qe dhe ti te kesh nje mbremje te se dieles te disponuar..
apo bre pantha, pse gjithe ky mllef pantha, ndoshta nga ideja qe mendimi qe postove pasqyron veteveten..!!

P:S:
ka dikush ide te me preferoj qka mund te shof sonte ne tv-te tona..??

dardan100
23-03-08, 19:46
Femrat:ne kohenat e vjetra kan endrru Princat(ne kuaj te bardh ne pallate me fustane te bukura
Femrat:sote enrrojne Boten shetitjet,makinat e bukura-........etj etj


dmth gjithmone ka qen e njete pos qe tani jetojme kohra tjetra dhe lakmojme dicka pak me ndryshe


ps.pse meshkujt nuk lakmojn?edhe plakat kan martu per Letra.........


Oj e nderuara Emine, eshtre ne rregull me enderru te gjitha ato gjera te bukura, por e verteta lidhur me gjendjen tone ne gurbet eshte pak ma ndryshe se sa femrat ne Kosove mendojne! Ato mendojne se kur te vine ketu ne perendim veq do te shetiten, do te udhetojne ne makina luksoze e keshtu me radhe, mirpo realiteti ketu eshte krejt ndryshe, e shume prej tyre bahen me e mbyt vehten kur mberrijne ketu dhe e shohin realitetin e veshtire, se eshte e kote me iu thane sa jane hala atje ne Kosove se nuk besojne . Ketu ne perendim duhet vetem te punohet, nate e dite, edhe nuk mjafton vetem nje vend pune, por duhet me i mbajt edhe nga dy pune per te mbijetu disi, e per kohe te lire as mos te flasim!
Prandaj besoj se eshte e domosdoshme qe te vetedijesohen femrat kosovare.
MOS-VETEDIJESIMI I FEMRAVE ESHTE PROBLEMI KRYESOR!

panta_rhei
23-03-08, 19:58
pantha, te pershendes ,zgjas doren dhe te ofroj dhe nje pjes piteje me spinac bile , bile te uroj qe dhe ti te kesh nje mbremje te se dieles te disponuar..
apo bre pantha, pse gjithe ky mllef pantha, ndoshta nga ideja qe mendimi qe postove pasqyron veteveten..!!

P:S:
ka dikush ide te me preferoj qka mund te shof sonte ne tv-te tona..??

Ose ka mundėsi qė nė postim ti zhade e pe vetveten... njėra duhet tė jetė...
nuk e kam aspak tė kjartė mesazhin tėnd privat qė e dėrgove (tepėr naiv, si gjithmonė tepėr nė kundėrshtim me paraqitjet e tua nė postimet "publike"), por, sa mė pėrket mua, nuk jam femėr, nuk jam i martuar as i fejuar, personalisht konceptin e lidhjeve pėr letra e shoh si skajshmėrisht tė tejkaluar dhe banal... shkurt kyēja ime nė temė ka tė bėjė me pėrkatėsinė time shoqėroro-kulturore, dhe si i tillė jam kundėr sindromit tė shndėrrimit tė personave nga kjo pėrkatėsi nė "Njerėz tė humbur".

jadore
23-03-08, 20:15
Ose ka mundėsi qė nė postim ti zhade e pe vetveten... njėra duhet tė jetė...
nuk e kam aspak tė kjartė mesazhin tėnd privat qė e dėrgove (tepėr naiv, si gjithmonė tepėr nė kundėrshtim me paraqitjet e tua nė postimet "publike"), por, sa mė pėrket mua, nuk jam femėr, nuk jam i martuar as i fejuar, personalisht konceptin e lidhjeve pėr letra e shoh si skajshmėrisht tė tejkaluar dhe banal... shkurt kyēja ime nė temė ka tė bėjė me pėrkatėsinė time shoqėroro-kulturore, dhe si i tillė jam kundėr sindromit tė shndėrrimit tė personave nga kjo pėrkatėsi nė "Njerėz tė humbur".

..pse nuk e postove p'antha, ok, e sjell une
''..e ke te kote p'antha ..''( ky ishte mesazhi qe te dergova)

e ke te kote pantha , sinqerishte nuk e kuptoj se pse ju nga kompleksi i infrerioritetit gjithe ate dije dhe intelekt e drejtoni per cytje dhe nxitje provokim nick antari , merru me temen p'antha jo me personazhe , nuk me njeh nuk me je armik mendimesh as nuk te jam ,cfare kekone atehere ..!! me jep iden te ndrroj atehere botekuptimet e mija arsyetomi faktet bindem dhe ndoshta do ndrroj koncepte ,por te lutem mos luaj lojen e skrupullt degradim dhe provokim antari ,
te kote e ke p'antha.. personalisht nese e praktikon tek une, jam me e formuar se qe e parashikon ti.
nje keshill miqesore ,
gjithe ate intelekt ,praktiko ne mendimin pozitiv do jete me produktive ,dhe do i mohosh tezen Labit , qe njeriu i robotizuar i kohes teknollogjike nuk eshte i cveshur nga uni i vet ..
deshmoje p'antha , ...!!

panta_rhei
23-03-08, 23:49
..pse nuk e postove p'antha, ok, e sjell une
'' te kote p'antha ..''( ky ishte mesazhi qe te dergova)

e ke te kote pantha , sinqerishte nuk e kuptoj se pse ju nga kompleksi i infrerioritetit gjithe ate dije dhe intelekt e drejtoni per cytje dhe nxitje provokim nick antari , merru me temen p'antha jo me personazhe , nuk me njeh nuk me je armik mendimesh as nuk te jam ,cfare kekone atehere ..!! me jep iden te ndrroj atehere botekuptimet e mija arsyetomi faktet bindem dhe ndoshta do ndrroj koncepte ,por te lutem mos luaj lojen e skrupullt degradim dhe provokim antari ,
te kote e ke p'antha.. personalisht nese e praktikon tek une, jam me e formuar se qe e parashikon ti.
nje keshill miqesore ,
gjithe ate intelekt ,praktiko ne mendimin pozitiv do jete me produktive ,dhe do i mohosh tezen Labit , qe njeriu i robotizuar i kohes teknollogjike eshte i cveshur nga uni i vet ..
deshmoje p'antha , ...!!

Ēka ki oj zhade, pse gjithė kjo panikė!?
Trego ku u preke ti gjatė postimit tim tė parė nė kėtė temė... ēka nuk ishte nė rregulll sipas teje.

Se sa e formuar dhe e edukuar je ti, qe:
Nė tė gjitha postimet e tua nė kėtė temė ti vazhdimisht je munduar ta ngrisėsh veten lart e mė lart, duke ofenduar, denigruar e pėrgojuar pa pikė turpi 99% tė femrave tė Kosovės, qysh po ta lejon ty bre bi edukata jote e formimi yt i lartė me u marrė me tentenet, me papuēet, filxhanat e kafet e telenovelat e tyre...qysh po ki kohė a (se ti tepėr e angazhuar)... plus: ti po thu qė qenke 1%, edhe paske t'drejtė me i denigrue e ofendu 99% pa pikė ndjesie tė humanizmit as tė rrethanave, ndėrsa nė momentetin e parė qė njė kritikė e tillė (si e jotja) u drejtua kah ti... ti menjiherė u ēarte... unė as nuk citova ndonjė shkrim tėndin as nuk ta pėrmenda nickun... ti, "araz" mua personalisht e nė privat jo kshtu jo ashtu, jo inferioriteti (qaq din ti! me i pėrsėritė tė njėjtat shprehje kur polemizon me qėllim ofendimi!)... tamam si zhade!

valiii
24-03-08, 00:00
( krejt s'po theme ) Po shumica e prinderve kane faj, apo me mire te themi kane gishte apo i motivojne vajzat/djemt qe te marin nje hap te tille... Njoh shume familje qe kane ngelur me nje djale ne shtepi edhe ky i vetem sa per tu kujesur per "pleqte", dhe shumica ketyre mburren dhe rahin gjoks para tjerve sepse marin nga 5 paga t'Zvicres ( shembull veē mora zvicren )...
M'ka qite puna me kėta "tipa" shume here (dhe nuk jane numer i vogel), i'a vargisin gruas ka 5-6 femije, secili me tjetrin ndermjet max 1.5 vjet dhe qellimi po dihet 5 per "jashte" dhe njoni prej tyre mbetet per perkujdesjen e familjes, dhe interesant a... Ky "sugari" me se miri kalon i ka 2-3 hektar toke qe as nuk i shkon mendja mi punu veē e shef ty vrapu mbas western union-ve dhe bankave te ndryshme .. cka eshte me e keqja kta oslanderat /vellezerit e ketij sugarit aq shume emancipohen sa qe e kane haruar nanen e vet qe s'ka pa drite me sy. ( problem a...!)
Ehhh... se pasna dal krejt prej temes... Po, e femrat ngajne pas ketyre ( ish burrave te "big mammave"- pseudo patriotave ) ...


P:S:
ka dikush ide te me preferoj qka mund te shof sonte ne tv-te tona..??


Valla jadore t'a kisha preferu ( edhe ato gjethqysh ki me ja nis ) me shiku "spektaklin" Big Brother..... Qysh dush ...!!! veē dije se krejt qato telenovela braziliane ti shtren per toke, e per tentene mos te flasim, se edhe tentenet ti komplekson.

LABI
24-03-08, 01:44
Mendoj qe tek femrat shqiptare , pamarre paraysh statusin e tyre social-ekonomik . Ndryshimet nuk ekzistojne ne PERMBAJTJE , por vetem ne FORME


FEMRA e angazhuar ne JETEN PUBLIKE ( e angazhuar me pune jashta shtepie)

JETA E SAJ SOCIALE :

a) e Angazhuar ne nje pune jashta shtepie (perdallim nga ato tjerat qe jane te angazhuara me pune vetem ne sfren private/rreth shtepise)

b) Padyshim qe ka nje pasion , hobi ( meret me ndonje aktivitet kulturore-sportiv, muzike, film, hyne ne forum ne internet... ) ... Perdallim nga ato te sfres private - qe pasionet, hobet i kane te ndryshme (perdallim nga ato te emancipuarat!! ) , me bo/qite ojna, me thurre , me tjerree etjjj.

c) Pa dyshim qe ka shoqeri... Perdallim nga ato me papuqe nekrah (qe ja nxajne njera tjetres deren me pi kafe a qaje ) ... Keto te emancipuarat ne nderveprime shoqerore ... perdallim nga ato me larte "te pa emancipuarat" nuk pyesin hej a u martu more Hajrija ...

Por hej cka boni ajo Tipka me ate tipin , qysh po ju shkojne punet . :biggrin:
d) Ato ndoshta s'i perzijne qajat e rusit ne shtepi , apo si kthejne kafet e filgjanit ne shtepii.. POr dalin e qojne naj qaje , naj expresso, makiato ne ndonje lokale me shoqeri dhe ne vend fallit lexojne horoskopin ne gazeta (per me u doke me intelektuale qe po lexojne shtypin ) ...

Nuk shoh ndonje dallim te madhe ne esence (permbajtje) ...:rolleyes:

uck_aksh
24-03-08, 01:56
egi nese je ne ch mos u trishto prej ksaj foto se krejt mundi qka punojm shkon qetu qe edhe vet me dot tone duhet me mush hahahha

ky far libri i ka 123 faqe e ne qdo faqe i zen 5 faktura e ne vit shkoj ja 2 qesi libra a ma shum ndoshta
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/faktura.jpgdihet gati e gjith mundi yt shkon ne qet far libri te mbetet vetem ti blesh edhe disa makarona shpageta edhe nje pako me uj mineral se coca cola nuk te dalin paret me ble, nese don me ble coca cola e sende tjera duhesh me punu extra d.m.th te shtunen edhe te dielen

SHEMBULL:
uck_aksh ne kosov shkon me BMW prodhim 2006 shumica ne Kosov thon se shiko qfar kerri dhe disa pyesin se sa para e ke marr pergjegja esht 37000 CHF te gjith shikojn me habi
Por ata nuk e din se ket kerr un e kam marr me kredit ata nuk e din se per ket kerr un kam paguar vetem 3000 CHF pare kash
po shtrohet pytja pse e morre ket kerr?
sepse kur te vie fundi i vitit shteti zvicrran ta ben hyrjen e parave qka ke marr per nje vit dhe ti dergon disa formular per ti plotsuar te tregosh shpenzimet e tua mbas gjith kesaj ne fund te vitit bash per festen e vitit te ri shteti zvicrran ta dergon fakturen qe duhesh tja pagun shtetit 14000 CHF (AMPOAT) e nese un kam marr kredit kerrin ateher keto nuk i paguj qe pse marrim kerr te mir, jo prej deshire po nga zori:


si fitojm ne shum te holla ne zvicerr
nese ne zvicerr ke 1 vit pun me kontrat mbas nje viti ke drejt te hysh ne SHUMAZH pjesa ku flitet frangjishtja i thon keshtu ti rrin ne banes e rroga te vje iq pa punu e ne shqiptaret rrezikojm dhe gjejm me punu nzezen pa u deklaruar d.m.th. rroga qe vje nga komuna psh
4200 chf + 4000chf qe punojm nzezen e kjo po bahet gjithsej 8200 chf keshtu fitojm ne po nese kemi fatin dhe percillemi nga policet civil ateher denimi esht diku prej 20,000 e perpjet

kur te shkojm ne vendlindje kemi para!!!!!!!!!!!
nje muaj para se me shku ne pushime nuk e bajm pagesen e fakturav e kur te kthemi ne zvicerr ne der na kan lan letren e prosuitit ( qe nuk ke drejt te merr asgje edhe te mjeku duhesh te shkosh me pare ne dor edhe barrnat duhesh me pare ne dor )

ne si shqiptar qe jemi ne CH vetem sigurimin e automjetit e kem 500 CHF me shum se te tjeret

nuk po shkruj ma shum se mos u feju ndokush me letra e po ndahet ma she sherrin

LaCoStA
24-03-08, 02:38
dihet gati e gjith mundi yt shkon ne qet far libri te mbetet vetem ti blesh edhe disa makarona shpageta edhe nje pako me uj mineral se coca cola nuk te dalin paret me ble, nese don me ble coca cola e sende tjera duhesh me punu extra d.m.th te shtunen edhe te dielen

SHEMBULL:
uck_aksh ne kosov shkon me BMW prodhim 2006 shumica ne Kosov thon se shiko qfar kerri dhe disa pyesin se sa para e ke marr pergjegja esht 37000 CHF te gjith shikojn me habi
Por ata nuk e din se ket kerr un e kam marr me kredit ata nuk e din se per ket kerr un kam paguar vetem 3000 CHF pare kash
po shtrohet pytja pse e morre ket kerr?
sepse kur te vie fundi i vitit shteti zvicrran ta ben hyrjen e parave qka ke marr per nje vit dhe ti dergon disa formular per ti plotsuar te tregosh shpenzimet e tua mbas gjith kesaj ne fund te vitit bash per festen e vitit te ri shteti zvicrran ta dergon fakturen qe duhesh tja pagun shtetit 14000 CHF (AMPOAT) e nese un kam marr kredit kerrin ateher keto nuk i paguj qe pse marrim kerr te mir, jo prej deshire po nga zori:


si fitojm ne shum te holla ne zvicerr
nese ne zvicerr ke 1 vit pun me kontrat mbas nje viti ke drejt te hysh ne SHUMAZH pjesa ku flitet frangjishtja i thon keshtu ti rrin ne banes e rroga te vje iq pa punu e ne shqiptaret rrezikojm dhe gjejm me punu nzezen pa u deklaruar d.m.th. rroga qe vje nga komuna psh
4200 chf + 4000chf qe punojm nzezen e kjo po bahet gjithsej 8200 chf keshtu fitojm ne po nese kemi fatin dhe percillemi nga policet civil ateher denimi esht diku prej 20,000 e perpjet

kur te shkojm ne vendlindje kemi para!!!!!!!!!!!
nje muaj para se me shku ne pushime nuk e bajm pagesen e fakturav e kur te kthemi ne zvicerr ne der na kan lan letren e prosuitit ( qe nuk ke drejt te merr asgje edhe te mjeku duhesh te shkosh me pare ne dor edhe barrnat duhesh me pare ne dor )

ne si shqiptar qe jemi ne CH vetem sigurimin e automjetit e kem 500 CHF me shum se te tjeret

nuk po shkruj ma shum se mos u feju ndokush me letra e po ndahet ma she sherrin
I nderuar.

Te them te drejte, me ke pelqyer shume qe e ke fole realitetin.

Pershendetje per ty !

Naki
24-03-08, 14:39
Interesimi pėr te zgjedhur fatin e jetės,ėshtė diqka Personale dhe shumė subjektive.
Dashuria nuk ka Kufi.Interesi individual anashkallon folklorizmat .
Pse Vrapojnė femrat apo mashkujt pėr zgjedhjen e fatit tė tyre me status tė rregulluar Social parimishtė ēdo njeri Lakmonė,ka dėshirė tė ketė njė jetė tė qetė,tė ketė njė sistem social qė i ofronė perspektivė.
Jeta e shumė tė rinjėve tanė nė Kosovė nė ēdo segmente te jetės ka qenė e varfur nė skajshmėri tė mbijetesese.Mungesa e perspektives ka shtyrė tė anashkalojnė shumė Parashikime-ėndrra emocionale,dhe rrugė te reja alternative duke kėrkuar.
Migrimi i tė rinjėve tanė nė kėto dy decenjet e fundit,nė kater anėt e botės ka sjellur zbrazje masive sidomos tė gjinis mashkullore.Sfidat e jetės tė pa parashikuar nė kohė kanė sjellur edhe njė mori probleme Sociale,sidomos shkatrrime idividuale emocionale.
Kėto letra shumė kanė sjellur kokėqarje,luftė pėr tė qendruar nė mergim -Martesat e te rinjėve tanė me tė huaj.
Ndarjet nga letrat me shumė energji tė shpenzuar materiale dhe shpirtėrore.
Njė gjeneratė e shpenzuar materialishtė dhe shpirtėrishtė kėrkonė Rehabilitim,nė njė trenė tė humbur pėr te siguruar mirėqenjen familjare. idividuale.
Le tė mbizotronė dashuria reciproke,lumturia ,letrat le tė mbesin mundėsia pėr tu bashkuar.

Naki

e_martumja
24-03-08, 15:40
I nderuar.

Te them te drejte, me ke pelqyer shume qe e ke fole realitetin.

Pershendetje per ty !Realitet por gabime plot. Uqk mos i ftohf njerz aq shume se sinqerisht mundem te them se zvicra eshte e bukur gjitheashtu edhe tjera shtete evropian, nvaret nga organizimi i njerzve, nuk eshte ne pyetje paraja ka njerz me pak e qe jane shume te lumtur sepse jeta i ofrron te gjithat elementet jetesore qe i nevoitet kurse ne Kosove shume mbrapa jane gjitheashtu edhe atje nvaret. Ne Kosove smujen njerz psiqikisht apo pa elementet ushqimore.
Une mendoj se vertet nese nje person dashurohet ne dikend qe jeton jasht ka mundsi me pas nje jete shume ma te mire se ne Kosove por kur behet pyetja veq per interes nuk ja sheh hajrin, tani hyn edhe integrimi ne shtet, nuk eshte aq leht per ata.
Merrne me mend pa uje dhe pa rryme, dy elementet ma kryesore e atje nuk i kan, Nuk mundem me paramendu njerz qe kan sendet ne friz, shkihet ngrihet, shkrihet, ngrihet...
Nje tmerr qe mka mbet ne zemer keto dite kur kam shiku lajmet dhe flitet per spitalet e Kosoves, ata njerz qe i kan mbush parat e buqetit per kete lami, mos ja pafshin kurre hajrin dhe keto sende nuk ndodhin ne zvicer apo tjera venda te Evropes.
Pra per mendimin time Vajzat nga Kosova interesohen ma shume te largohen nga Kosova sepse eshte nje jete shume e ult ne te gjithat anat,


ps: Uqk me at kredit qe thu ti nuk zbriten aspak les impōts nese ne leasing kurse nese vertet ke marr kredit ne at kohe qe e perfundon pagun at si pasuri, tani nuk fola hiq per les intźrets...C'est mieux de payer cash.
Hej mos i le fakturat pa pagu e me shku ne KS me njek ahahahahaha


Kur del dielli ka Vevey tregom dal ta pi at kafen e premtimit :biggrin:

Lona
24-03-08, 15:55
Duke ua parashtruar juve meshkujve pyetjen PSE? jeni ne mergim, ndoshta do e gjeni pergjigjen edhe per femrat pse i duan meshkujt me letra.

uck_aksh
24-03-08, 17:36
Realitet por gabime plot. Uqk mos i ftohf njerz aq shume se sinqerisht mundem te them se zvicra eshte e bukur gjitheashtu edhe tjera shtete evropian, nvaret nga organizimi i njerzve, nuk eshte ne pyetje paraja ka njerz me pak e qe jane shume te lumtur sepse jeta i ofrron te gjithat elementet jetesore qe i nevoitet kurse ne Kosove shume mbrapa jane gjitheashtu edhe atje nvaret. Ne Kosove smujen njerz psiqikisht apo pa elementet ushqimore.
Une mendoj se vertet nese nje person dashurohet ne dikend qe jeton jasht ka mundsi me pas nje jete shume ma te mire se ne Kosove por kur behet pyetja veq per interes nuk ja sheh hajrin, tani hyn edhe integrimi ne shtet, nuk eshte aq leht per ata.
Merrne me mend pa uje dhe pa rryme, dy elementet ma kryesore e atje nuk i kan, Nuk mundem me paramendu njerz qe kan sendet ne friz, shkihet ngrihet, shkrihet, ngrihet...
Nje tmerr qe mka mbet ne zemer keto dite kur kam shiku lajmet dhe flitet per spitalet e Kosoves, ata njerz qe i kan mbush parat e buqetit per kete lami, mos ja pafshin kurre hajrin dhe keto sende nuk ndodhin ne zvicer apo tjera venda te Evropes.
Pra per mendimin time Vajzat nga Kosova interesohen ma shume te largohen nga Kosova sepse eshte nje jete shume e ult ne te gjithat anat,


ps: Uqk me at kredit qe thu ti nuk zbriten aspak les impōts nese ne leasing kurse nese vertet ke marr kredit ne at kohe qe e perfundon pagun at si pasuri, tani nuk fola hiq per les intźrets...C'est mieux de payer cash.
Hej mos i le fakturat pa pagu e me shku ne KS me njek ahahahahaha


Kur del dielli ka Vevey tregom dal ta pi at kafen e premtimit :biggrin:

niher esht ka bje bor e ti kur don dil aty pari ka PLAC DE MARCHE
veq bertit uck_aksh un te ndegjoj hahahahaha qaty afer jam ku esht patinazhi tash.

uck_aksh
24-03-08, 17:40
Realitet por gabime plot. Uqk mos i ftohf njerz aq shume se sinqerisht mundem te them se zvicra eshte e bukur gjitheashtu edhe tjera shtete evropian, nvaret nga organizimi i njerzve, nuk eshte ne pyetje paraja ka njerz me pak e qe jane shume te lumtur sepse jeta i ofrron te gjithat elementet jetesore qe i nevoitet kurse ne Kosove shume mbrapa jane gjitheashtu edhe atje nvaret. Ne Kosove smujen njerz psiqikisht apo pa elementet ushqimore.
Une mendoj se vertet nese nje person dashurohet ne dikend qe jeton jasht ka mundsi me pas nje jete shume ma te mire se ne Kosove por kur behet pyetja veq per interes nuk ja sheh hajrin, tani hyn edhe integrimi ne shtet, nuk eshte aq leht per ata.
Merrne me mend pa uje dhe pa rryme, dy elementet ma kryesore e atje nuk i kan, Nuk mundem me paramendu njerz qe kan sendet ne friz, shkihet ngrihet, shkrihet, ngrihet...
Nje tmerr qe mka mbet ne zemer keto dite kur kam shiku lajmet dhe flitet per spitalet e Kosoves, ata njerz qe i kan mbush parat e buqetit per kete lami, mos ja pafshin kurre hajrin dhe keto sende nuk ndodhin ne zvicer apo tjera venda te Evropes.
Pra per mendimin time Vajzat nga Kosova interesohen ma shume te largohen nga Kosova sepse eshte nje jete shume e ult ne te gjithat anat,


ps: Uqk me at kredit qe thu ti nuk zbriten aspak les impōts nese ne leasing kurse nese vertet ke marr kredit ne at kohe qe e perfundon pagun at si pasuri, tani nuk fola hiq per les intźrets...C'est mieux de payer cash.
Hej mos i le fakturat pa pagu e me shku ne KS me njek ahahahahaha


Kur del dielli ka Vevey tregom dal ta pi at kafen e premtimit :biggrin:

qyr mos i paguj edhe ti ktu fakturat si ne KS qe nuk paguhen e she

jadore
24-03-08, 18:04
Ēka ki oj zhade, pse gjithė kjo panikė!?
Trego ku u preke ti gjatė postimit tim tė parė nė kėtė temė... ēka nuk ishte nė rregulll sipas teje.

Se sa e formuar dhe e edukuar je ti, qe:
Nė tė gjitha postimet e tua nė kėtė temė ti vazhdimisht je munduar ta ngrisėsh veten lart e mė lart, duke ofenduar, denigruar e pėrgojuar pa pikė turpi 99% tė femrave tė Kosovės, qysh po ta lejon ty bre bi edukata jote e formimi yt i lartė me u marrė me tentenet, me papuēet, filxhanat e kafet e telenovelat e tyre...qysh po ki kohė a (se ti tepėr e angazhuar)... plus: ti po thu qė qenke 1%, edhe paske t'drejtė me i denigrue e ofendu 99% pa pikė ndjesie tė humanizmit as tė rrethanave, ndėrsa nė momentetin e parė qė njė kritikė e tillė (si e jotja) u drejtua kah ti... ti menjiherė u ēarte... unė as nuk citova ndonjė shkrim tėndin as nuk ta pėrmenda nickun... ti, "araz" mua personalisht e nė privat jo kshtu jo ashtu, jo inferioriteti (qaq din ti! me i pėrsėritė tė njėjtat shprehje kur polemizon me qėllim ofendimi!)... tamam si zhade!

s'kam comment panther ..
( keti intelekti te juaj te coruditur, e vetmja zgjidhje eshte te injorohet...)

teutaA
13-05-08, 05:23
jet me te mir te pa mvarne rreth me te kulturuar nuk te kqyr kush qka bane e kur dole jeton per vehten dhe per burrin tend thjesht menagjon jeten tende edhe pse martohen nuk purfundon jeta per to ende mund te gjejn vehten ne shoqeri ne edukim e keshtu me radh normal qe ketu ka pun pun se ndryshe nuk mundesh me jetu por nuk do te thot se nuk ka jete me te mir se ne ks

un veq kisha deshiru qe edhe ne ks sa me shpejt te behet keshtu pun pun qe mos te keni koh te merreni me askend perveq vehtes

emine
13-05-08, 06:19
nuke ka fjale ketu...hyne ne net dhe shikoje mire si ngasin te kosoves mas atyne djemve qe jetojne ne perendim,,,shume interesant si eshte ba jeta VEQ INTERES;)

lirik
13-05-08, 07:21
JETA Nė PERENDIM ėSHT FERR
po mendoj nė at kuptimin e gjerė, por naiviteti dhe shkurtpamsija e njerzve dhe paragjykimet per perendimin e bėjn tė veten
te njerzit e mjerė siq ėsht populli ma i shkelur nė botė kosova dhe populli shqiptarė lrijohen imagjinata per perendimin mjafton tė krijohet ideja e tė menduerit me dalė jasht kosove.
MBYLLJA KOLEKTIVE DHE RRETHIMI ME VIZA MUNGESA E KUSHTEVE JETSORE si dhe ndryshimi katastrofal shiprtrorė per shkaqe te krijuara pas luftes ėsht hataja vet nė kosovė kto shkaqe krijojnė njeriun e shkatrruar ne kosovė ku qenderesa morali shpirtrorė bien ne zero prandaj
imagjinata vetvrasese krijohet paragjykimi absurd vetem me dalė jasht
Me dalė jasht atdheut ėsht vetvrasje SIPAS PERVOJES SIME KJO ėSHT NJI VETVRASJE PER SE GJALLI DALJA JASHT ATDHEUT DHE NDEJA JASHT ATDHEUT NJERIUN E TJETERSON E SHAKTRRON PER SE GJALLI MBREDNA DISA VITEVE AI NJERI NDRYSHON ne shpirtė tjetersohet as vetveten nuk e njeh spontanisht pa e hetuar vetveten bėhet njeri tjeter.
Kurbeti per mua ėsht njė llloj mjerimi njė lloj denimi kurbeti dhe burgu kan ngjajshmeri ndryshopjn vetem rrethanat e vuajtjes format njerzit nuk edijn kėt deri sa ta provojn 7 deri nė 10 vite ather
nuk jan ma njerzit qe ishin por jan diqka tjeter sidomos ata qė nuk kan pregatitje speciale nuk jan ne gjendje shpirtrisht te aramtosen e te pregatiten nuk dijn te mendojn se si duhet mbajtur gjendjen shpirtrore .
Izolimi i kombit shqiptarė nga bota sot ėsht krimi ma i madhi sepse sikur te kishin drejt shqiptart te vijn per vizita te thjeshta disa her ne njė shtet per shembull te rrijn nga dy apo tri javė ose njė muaj e te kthehen ne atdhe kurrr ne asnji menyrė nuk do te pranonin ta lshojn vendin
shkaqet tjera te leshimit te vendit esht kafshata e bukes varfrija e cila kurr nuk ju hoq shqiptarve nga dera un mendoj se varfria esht hasmi armiku ma i madh i kti populli fajtor deri me tani per varfrin e shqiptarve ishte pushtuesi ndersa tash jan qeverit tona shqiperi kosovė me sjelljet e tyre si dhe te huajt me agjenturat e tyre dhe bllokimin e popullit shqiptarė me prapavija politike dinake mafioze.
Mbas luftes ne kosovė menjiher ndryshoj shpirti i kosoves poashtu edhe ne shqiperi ka ndryshuar shpirti njerzorė shoqeria shqiptare ka kriza perveq ne varfri edhe ne gjednje shpirtrore sepse te mbanė qytetari syrin gjith kah bota e huaj dhe planin e ikjes edhe ku bren miza hekur vetem tokė shqiptare te mos quhet kjo nuk spjegohet ndryshe perveq se krizė shpirtrore.
Popujt e europes per vete shetisin kah te duan e kthehen te lumtur ne shtepi nuk kan viza askund prandaj e shetisin bozten kahdo e ku do e duan atdheun sepse ngopen me pamjen ebotes ndersa ne na ebejn ket krim ket ndales ne menyr kaq kriminale .
NJERIUT KUR TE JA MBYLLESH DYERT AI KA DESHIR ME DALė KJO ESHT THJESHT PSIKOLOGJI DHE DUKURI QE ZHVILLOHET NE SHPIRTIN E NJERIUT KURESHTJA PER DE PERJETUAR TE JASHTMEN SHENDRROHET NE VES DHE NE DIQKA SHPIRTRORE NJERIU DERI SA TE PESON DAL NGA DAL ME KALIMIN E VITEVE NUK E DIN SEPSE NJERIU SI QENJE ESHT VET KOMPLIKIM I KOMPLIKUAR ASGJA NUK ESHT E THJESHT :
kRIMIN MA TE MADH PO EBEN BOTA QE PO EIZOLON SHQIPTARIN DHJE PO E LEN TE VARFER
PERSE GREKT SOT NUK EMIGROJN ASKUND SEPSE ATA SHETISIN BOTEN KAH TE DUAN DHE KAN STABILITET SHKOJN KAH TE DUAN DHE KTHEHEN NE SHTEPI TE VET NUK KAN KUFIZIME AS VIZA JAN TE LIRė DHE TE LUMTUR

Jana
13-05-08, 10:03
Ndoshta ndosh ama smundem me i perfshi femrat te gjitha......kjo sasht e vertet hiq,,,,,

lirik
13-05-08, 10:38
Sė pari po e paraqes revolten time sepse tema ėsht shkruar me titull gabim

nuk shkruhet mas atynve por pas atyre pra

"pse po vrapojnė femrat pas atyre qė i kan letrat *
KSHTU SHKRUHET GJUHA SHQIPE BESOJ

e sa i perket ksaj qė flitet as nuk nuk e besoj se jan tė gjitha femrat shqiptare qė vrapojnė
sepse do tė bėhen me i nxjerr sytė nėse e lshojnė kosoven
femrat shqiptare duhet tė paraqesin kushte nji mashkull nga diaspora nėse don tė martohet me shqiptare duhet tė jetoj nė kosovė ky duhet tė jet kusht pa tjeter

Jana
13-05-08, 10:57
Sė pari po e paraqes revolten time sepse tema ėsht shkruar me titull gabim

nuk shkruhet mas atynve por pas atyre pra

"pse po vrapojnė femrat pas atyre qė i kan letrat *
KSHTU SHKRUHET GJUHA SHQIPE BESOJ

e sa i perket ksaj qė flitet as nuk nuk e besoj se jan tė gjitha femrat shqiptare qė vrapojnė
sepse do tė bėhen me i nxjerr sytė nėse e lshojnė kosoven
femrat shqiptare duhet tė paraqesin kushte nji mashkull nga diaspora nėse don tė martohet me shqiptare duhet tė jetoj nė kosovė ky duhet tė jet kusht pa tjeter


Pajton edhe une mendimin ten Lirik edhe kjo asht ideja ma e mir qe kam degju deri tash....
Per mi hek dyshimet mas miri mi thon qe em don hajde ne Kosov edhe shihen senet aty.....

LaCoStA
15-05-08, 01:30
Realitet por gabime plot. Uqk mos i ftohf njerz aq shume se sinqerisht mundem te them se zvicra eshte e bukur gjitheashtu edhe tjera shtete evropian, nvaret nga organizimi i njerzve, nuk eshte ne pyetje paraja ka njerz me pak e qe jane shume te lumtur sepse jeta i ofrron te gjithat elementet jetesore qe i nevoitet kurse ne Kosove shume mbrapa jane gjitheashtu edhe atje nvaret. Ne Kosove smujen njerz psiqikisht apo pa elementet ushqimore.
Une mendoj se vertet nese nje person dashurohet ne dikend qe jeton jasht ka mundsi me pas nje jete shume ma te mire se ne Kosove por kur behet pyetja veq per interes nuk ja sheh hajrin, tani hyn edhe integrimi ne shtet, nuk eshte aq leht per ata.
Merrne me mend pa uje dhe pa rryme, dy elementet ma kryesore e atje nuk i kan, Nuk mundem me paramendu njerz qe kan sendet ne friz, shkihet ngrihet, shkrihet, ngrihet...
Nje tmerr qe mka mbet ne zemer keto dite kur kam shiku lajmet dhe flitet per spitalet e Kosoves, ata njerz qe i kan mbush parat e buqetit per kete lami, mos ja pafshin kurre hajrin dhe keto sende nuk ndodhin ne zvicer apo tjera venda te Evropes.
Pra per mendimin time Vajzat nga Kosova interesohen ma shume te largohen nga Kosova sepse eshte nje jete shume e ult ne te gjithat anat,


ps: Uqk me at kredit qe thu ti nuk zbriten aspak les impōts nese ne leasing kurse nese vertet ke marr kredit ne at kohe qe e perfundon pagun at si pasuri, tani nuk fola hiq per les intźrets...C'est mieux de payer cash.
Hej mos i le fakturat pa pagu e me shku ne KS me njek ahahahahaha


Kur del dielli ka Vevey tregom dal ta pi at kafen e premtimit :biggrin:
Oj e martune, m'fal se nuk e pasna pa ket postimin tend, tash e pash edhe pot pergjigjna.

Nuk them se ne shkrimin e UCK_AKSH nuk ka pas gabime, por thjesht em pelqej realiteti te cilin u mundu me kallzu, cka dmth. se as ne Zvicerr, as kerkun n'bot nuk eshte leht me jetu nese nuk i jep pak zor, se shume njerz menojn qe si t'jesh ne Zvicerr i kini tona t'mirat, po t'mirat nuk vijn vet, per ato t'mira duhesh mu lodhe.

N'Kosove nuk ka uje e drita ! T'kallzoj mire UCK_AKSH, mos e paguj rrymen ti ne Zvicerr, kqyre a ki rryme (Edhe pse ne Kosove po vjedhet me t'madhe, me pas pagu krejt rrymen, kish pas rryme)

Eshte e vertet se ne Zvicerr apo dikun tjeter ne Evrop ki ma shume mundesi (alternativa) me punu, qe ne Kosove nuk ki, ama edhe atje pa punu nuk ka sen.

Pa keqkuptime, veq mendim po jap.

Psikologu
15-05-08, 20:23
Edhe dashuria me duket se ka hasur ne pengesa tė saja.
Tė martohet njė femer me ndokend qe e don , dhe ai jeton jashta shtetit tė Kosoves, do tė i m“veshet se e don vetem pėr letra , cka ne fakt , ndoshta eshtee dhe dashuri relae dhe shpirterore.
Femra cdo here ne shenjester??!!
A thua se perse ??!!
Po sikur mashkulli tė i veproj keto , cka do tė thuhet , ose bazuar ne fakte , mashkujt qe me heret kan vepruar keshtu vetem per letra por jo me shqiptare por sigurishtė me ato tė hujat , ndoshta edhe me tė vjetra se vetė ai.
Dashuria nuk duhet tė krahasohet me anen e qeshtjes ekonomike , sepse ajo nuk njef ekonomi , nuk njef frigė dhe nuk njef pengesė, por ne saje tė temes , atehere dashuria e vajzes shqiptare nuk eshte realitet por vetem interes ekonomik.Ne boten shpirterore , nuk jetohet me ndokend qe nuk ka njė lidheshmeri kimike , emocionale ose njė gjuhė tė perbashket , cka ne keto raste , sikur tė ishte e vertet martesa vetem per letra ,atehere ajo nuk do tė zgjaste shumė por do tė vdiste si dashuri.
Ndersa,m kur mashkulli qe ka lindur femijet me ndonjė tė huaj , qe ka jetuar me femra ne perendim vjen dhe martohet me njė vajzė tė re, si tė e quajmė ketė rast ose moment.
A tė e quajmė dashuri ??
Apo tė e quajmė njė munges e qetesis kulturore dhe e trashegimis familjare??!!
Sigurishtė se dashuria nuk ėshtė as nuk duhet tė jetė biznes , por per femrat shqiptare , me duket se tregtaret shqiptarė , edhe ketė e kan futur ne lojen e tyre, tė pakten me mosnjohjen e dashurisė se vertet.

bert
29-09-09, 00:35
nuk eshte fenomen i vetem kosoves por krejt vendet e lindjes ashtu jane. pse e bajne dicka te tille? e bajne pasi duan dhe ata te jetojne ne shtete te perparuara dhe ku mund te jetojne nje jete te mire nese punojne. shumica e tyre nuk e dine se dhe jeta jashte ka shume veshtiresi. pra ne dashurine e tyre futet interesi dhe kjo ne shume raste i demton me keq ata sesa i rregullon. gjithashtu kam vane re qe femrat tona kur vine jashte ndryshojne krejt dhe harrojne sjelljen shqiptare. bahen shume te felliquna

Elina
29-09-09, 12:27
PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT ....phiiiiiiiiiiiiiiiiii....ani paska thane krejt femnat...ncncncnc.... he men he men!!!

Linka_pz
29-09-09, 13:17
PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT ....phiiiiiiiiiiiiiiiiii....ani paska thane krejt femnat...ncncncnc.... he men he men!!!

Bash valla paska fol ne emer te ,TE GJITHAVE s`eshte e vertet aspak qe te gjitha femrat kan deshire te jetojne jasht .

Une personalisht s`kam deshire hiq ama hiq me jetu diku jasht ,veq normal me shku si turiste me shetit pak .

Buke e krip e ne Vendin tim .

roadrunner
29-09-09, 13:21
Ncuk ncuk, hahaha....spaska pyet pse ngajn kejt djemt e diaspores mas femrav te kosoves? Ma korrekte mu kish dok pytja???

Kaqanikasja
29-09-09, 13:33
Ju lutem qe nuk flitni ashtu se jam njo qe e boj kete pun dmth punoj ku mirrem me kurorezime, e tek ne eshte e kunderta se meshkujt po bojn mas femrave qe jan me letra e qe kan pare kur po e shof qe nje mahskull i kosoves po bon kunor me nje femer gjermane apo ndonje shteti tjeter ne moshe 40 a 50 vjet kjo eshte nje katastrof e madhe se dihet qe eshte martes interesi ama shumices po ju jesin per qdo her edhe bile bile edhe po krijojn familje me to e nuk eshte problemi te femrat....

Se femrat kosovare nuk bojn as mas letrave as mas pares as pse ka nje auto te mir apo diqka tjeter mos flitni keshtu per femrat shqipetare se nuk bon se realiteti eshte ndyrshe jo ashtu siq paskeni shkru ketu....

uck_aksh
29-09-09, 14:24
O ato dhe ata qe mendojn te martohen per letra un po ju them MOS GABONI

bert
29-09-09, 16:45
martesat per letra jane shume kot. ata jane bajate

thellenza
29-09-09, 16:49
pėrshėndetje,
"NGAJN" sepse u ėshtė bėrė vetvetja bajat... turpėrohen nga vetvetja dhe dėshirojnė me ikė nga vetvetja, diku ku nuk i njeh askush mė.
Burri "e din" se "e dashurojnė" pėr shkak tė letrave, femra e din se "dashuron" pėrshkak tė letrave... jeta e tė dyjve vlen sa letra (e duhanit:biggrin:, e hidhur). (Persona par exellance pėr emisonin "Njerėz tė humbur").
"Jeta osht qyshmas bijoo".
Ēka me ju bo atyre qė e kanė humbė vetveten moti e nuk gjejnė dot, e prej inati kthehen e u hidhen nė shpinė e i pėrgojojnė ato qė marojnė tentene. Interesant qysh po "kan vakt" me folė e me i marrė nėpėr gojė ato "tė tenteneve e tė telenovelave".
"Rujna Zot prej 1%-shit qė janė kundėr shehrit, kundėr barilevės dhe kundėr vetvetes".

"...ani ēika ani... ecni, e mos ngani..." se qafėn tuaj e theni, t'kurkujt tjetėr. ..me ik jasht vendit de, dikund ku jeta eshte "me e mire" dhe keshtu kane qysh "me ju lavdu" atyre cka kane mbete atje. :rolleyes:

Perndryshe ky panta mire e paska thone, s'kam cka shtoj me teper.

teutaA
29-09-09, 19:13
qysh spo ngajn edhe djemt qushtu breee :wink:

Urata
29-09-09, 20:35
kush rrejti keshtu bre...?!!

teutaA
29-09-09, 20:58
kush rrejti keshtu bre...?!!

ahhahahah as un spo besoj se kesh ne ks kush mbrapa nuk me ngajti:wink:

Oqeani
29-09-09, 20:59
ahhahahah as un spo besoj se kesh ne ks kush mbrapa nuk me ngajti:wink:


Pse nuk e vizatove nje vize ne ball !http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

teutaA
29-09-09, 21:00
Pse nuk e vizatove nje vize ne ball !http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

po thu qe qaty u kan problemi aa:confused:

Oqeani
29-09-09, 21:03
po thu qe qaty u kan problemi aa:confused:

Pse a nuk e ke ditur a - une nje reklame poe beje - po reflektohem menjehere ... ( po ma zajne udhen) http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

teutaA
29-09-09, 21:13
Pse a nuk e ke ditur a - une nje reklame poe beje - po reflektohem menjehere ... ( po ma zajne udhen) http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

hahahahha lumi ti edhe mu qushtu me thojshin po kur shkova ne ks e pash qe veq fjal kokan se realiteti ndryshe:wink:

roadrunner
29-09-09, 21:15
Nuk e di, nuk mirrem me kete sport :D

Oqeani
29-09-09, 21:17
Nuk e di, nuk mirrem me kete sport :D

Nuk eshte sport - gjimnastikė

roadrunner
29-09-09, 21:19
Qata spo e disha edhe ma hiq hahaha....

PS

Qysh po te shkon puna pa duhan? Ishalla sje nervoz si ne diten e pare :P


Nuk eshte sport - gjimnastikė

teutaA
29-09-09, 21:20
pse femnat me letra ngajn mas djemve ne ks hahahahah

Oqeani
29-09-09, 21:24
Qata spo e disha edhe ma hiq hahaha....

PS

Qysh po te shkon puna pa duhan? Ishalla sje nervoz si ne diten e pare :P


Eh sikur lulja pa uje ... nom nom - jo bre se nuk jam nervoz - nervoz bana kur nuk ma jep dikush msn-in hahahaa

roadrunner
29-09-09, 21:26
Haha ishalla te ec mar se un tu e pi jam njo e mu kon ta kisha lan edhe une....


PS

Pasna qellu ne kohen e gabushme ateher pra hahahaha...po kush ke ajo qe sta dha MSN-in paska gabue shum po qti bojsh ishalla vet je mire, e tash qe e ke lan at virane edhe ma mire. Te pershendes

Eh sikur lulja pa uje ... nom nom - jo bre se nuk jam nervoz - nervoz bana kur nuk ma jep dikush msn-in hahahaa

Oqeani
29-09-09, 21:30
Haha ishalla te ec mar se un tu e pi jam njo e mu kon ta kisha lan edhe une....


PS

Pasna qellu ne kohen e gabushme ateher pra hahahaha...po kush ke ajo qe sta dha MSN-in paska gabue shum po qti bojsh ishalla vet je mire, e tash qe e ke lan at virane edhe ma mire. Te pershendes


ME shnet ma mire bre , po me tru kam zane me livrite ka pake ... kush a , me kallzu marre e po shkon po ma jep e po dal ne rrene - po priti gjer ne sabah http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Elina
29-09-09, 22:06
Eh po de po...jane prishe njerezia...tash gjithcka per interes...se per martesa mos te flasim,,,po i pate letrat shkon si hallve qe thojne nje fjale...e po si pate,,, pershembull sikur une nuk te ben kush hesape qe je :biggrin:

Nje jam e sigurte qe martese per interes nuk bej....edhe e di qe mu kush per interes nuk me merr,,, se ende jam me dokumente te unmik-ut.:tongue:

Mos jau leni fajin vetem femrave se nuk eshte fer...edhe mashkujt po ngajshin edhe ate kogja shume bile,,,mesiguri kondicioni ne pyetje :biggrin:

teutaA
29-09-09, 22:09
Eh po de po...jane prishe njerezia...tash gjithcka per interes...se per martesa mos te flasim,,,po i pate letrat shkon si hallve qe thojne nje fjale...e po si pate,,, pershembull sikur une nuk te ben kush hesape qe je :biggrin:

Nje jam e sigurte qe martese per interes nuk bej....edhe e di qe mu kush per interes nuk me merr,,, se ende jam me dokumente te unmik-ut.:tongue:

Mos jau leni fajin vetem femrave se nuk eshte fer...edhe mashkujt po ngajshin edhe ate kogja shume bile,,,mesiguri kondicioni ne pyetje :biggrin:


jo moj un me letra edhe kush hesap nuk me boni:smile:

roadrunner
29-09-09, 22:12
E moj teut, sjau ke mush synin hahahahahahaha, ata jan msu me plaka te trasha e te ti skan mujt me vrejt at mrekulli

jo moj un me letra edhe kush hesap nuk me boni:smile:

roadrunner
29-09-09, 22:18
Un po te thom qe sju ke ra ne sy se je si krane, ti apet spo me beson hahahaha....ama e dyta osht se qikat e tona ketu po veshen si mu kan allemagne edhe spo dihet kush qka osht ma. Shum ma mir qe sbahesh pre e nje interesgjie, A ka ma mire se me dasht nje njeri pej loqkes zemres. Ato sun ti afron asnje njeri qe martohet me ty per recycling paper.

hahahah jo diqka ka aty moj un drejt po foli po kush spo me beson veq thojn kuuu ne kosove veq a i ke letrat un jam kan ne ks dy her ket vit edhe nuk pajtohna me ket mendim te shumices:smile:

thellenza
29-09-09, 22:22
ahhahahah as un spo besoj se kesh ne ks kush mbrapa nuk me ngajti:wink: Nuk ke ndejt ndoshta aq shume per ate arsye dhe ke kapercy pa ta vrejt vizen..sa ndejte 2 dite ? :biggrin:
Nuk dua te them se ngajn te gjitha, por shumica po... e hidhur por kjo eshte e verteta.;)

Elina
29-09-09, 22:52
jo moj un me letra edhe kush hesap nuk me boni:smile:


Hahhahhaha problem je....kushedi qysh ju paske pshtu kesaj here....se te tregoj heren tjeter kur te vjen :biggrin: (pak hajgare).


Eh bre Teuta,,,per mendim timin...s'ka lumturi ne at martese nese eshte nis me interes...letrat jane nje hic ...po kete disa po e kuptojne si vone!

shfletuesi_
29-09-09, 22:58
Vallahi veq po kqyrin qysh me lshu kosoven spo vesin qka eshte puna e tyre...Dhe pse une si djal kam pas oferta prej me te ndryshmeve qe te kem lidhje me femra te jashtit... duke filluar nga USA deri ne Europ , mire po aty ku s'ka dashuri ska vlere asgje. Nuk them qe skam qef te jem edhe une andej te ndrroj per disa kohe ambientin por jo te ndrroj vetem nga deshira per te qen atje e pa e dashur ate person thjesh nese sme pelqen letrat e krejt shteteve nese i ka per mua eshte asgje.

Eh femrat nuk po vesin fort koheve te fundit bilem bilem i njoh disa edhe me femij i kan marr burrat vetem qe te largohen nga made in tu Kosova

bert
29-09-09, 22:58
Hahhahhaha problem je....kushedi qysh ju paske pshtu kesaj here....se te tregoj heren tjeter kur te vjen :biggrin: (pak hajgare).


Eh bre Teuta,,,per mendim timin...s'ka lumturi ne at martese nese eshte nis me interes...letrat jane nje hic ...po kete disa po e kuptojne si vone!
letrat nuk jan nje hic por dicka shume e rendesishme. ata qe kane jetuar ne emigracion e dine se sa vlejne letrat. megjithate martesa nuk duhet bazuar ne letra por ne ndenja dhe respekti reciprok.

Elina
29-09-09, 23:15
letrat nuk jan nje hic por dicka shume e rendesishme. ata qe kane jetuar ne emigracion e dine se sa vlejne letrat. megjithate martesa nuk duhet bazuar ne letra por ne ndenja dhe respekti reciprok.


Per mu letrat jan nje HIC i madh ,,,nuk me interesojne nese nuk me lidhe dicka edhe me madhore !!!


Ps;Shfletues ne clin kat te spitalit duhet me u stacionu se kam harru bre? :biggrin:

bert
29-09-09, 23:17
Per mu letrat jan nje HIC i madh ,,,nuk me interesojne nese nuk me lidhe dicka edhe me madhore !!!


Ps;Shfletues ne clin kat te spitalit duhet me u stacionu se kam harru bre? :biggrin:
nuk e kuptove hic shkrimin tim. letrat jane te domosdoshme nese jeton ne vendet perendimore por ama dashuria do ndjenja dhe sinqeritet nga te dyja palet. letrat nuk kane lidhje me ndjenjat

AlbaSoft
29-09-09, 23:18
I kisha arsyetu meshkujt deri diku pse vrapojn pas femrave qe jetojn jashte ... por femrat si kuptooj por mendoj vetem e vetem per tu ul ne BMW ..

lovely
29-09-09, 23:20
kur patem ardh ktu, ish kan ni perkthys, nuk kish pa shqiptarė 15 vjet mesap, edhe e kish pas ni mercedes, edhe pat thane; kush po don me ungj b***en n mercedes, de t lajmrohet se jam i interesum mu martu :biggrin: :biggrin:

po thom, po du me tho, kjo shkon n dy ant ;);)

njani tani i stacionum n zvicer kish lyp gru n kosove veq kish thane nuk duhet kurqysh me kan virgjine hahahahahahaha :P

bert
29-09-09, 23:22
edhe femnat e vendeve te tjera ashtu jane. mashtrohen leht

Elina
29-09-09, 23:26
nuk e kuptove hic shkrimin tim. letrat jane te domosdoshme nese jeton ne vendet perendimore por ama dashuria do ndjenja dhe sinqeritet nga te dyja palet. letrat nuk kane lidhje me ndjenjat


JO, e kuptova shum mire shkrimin tend ,,,bile pajtohem me ty...po edhe une e dhash mendimin tim...se per mu jan latrat nje hic i madh ,,,nuk me bejne pershtypje.

bert
29-09-09, 23:26
JO, e kuptova shum mire shkrimin tend ,,,bile pajtohem me ty...po edhe une e dhash mendimin tim...se per mu jan latrat nje hic i madh ,,,nuk me bejne pershtypje.
nese jeton ne perendim ato duhen patjeter perndryshe nuk kap pune dot elina.

Zeqiri
30-09-09, 00:20
me jau ba letrat

LuLjaa
30-09-09, 00:51
me jau ba letrat

A ki letra ti?

Se meta n'shpi t'babes .. :mad:

teutaA
30-09-09, 02:30
A ki letra ti?

Se meta n'shpi t'babes .. :mad:

a mos po don me lujt xhol:wink:

emine
17-10-09, 11:56
jo shikoni ruset polaket apo tjerat,qe bejne foto tek fotografisti dhe hyne ne faqet ku gjinden te huajte apo direkt kerkojne njeri tja plotsoje kushtet,dhe ato jan mjeke avokate femra te arsimuera,kapi ne te kosoves por per momentin spo i femrasin fort kta me letra,pi thojne ike se ktu diqka ma mire oshte u knaqem sefa,sjam ne gjendje mu mshel mrena e mu martu em baushtellc:tongue:

NJE KOMB NJE QENDRIM
22-12-09, 12:36
[quote=Dardan Hasanaj]KREJT FEMNAT KOSOVORE NGAJN MAS A TI QI I KA LETRAT DON ME THAN VIQ QI I PASKA LETRAT PO MARTOJKA ME ATA PER NDRUSHE JO. UN NUK KISHA MUJT MUMARTU ME NJA PERSHKAK KY ASHT MENDIMI IM.po krejt kan shume frajera ketu,e kosova e vogel,ma mire me ike jasht dikun

Elina
22-12-09, 13:03
Mu ka hase mendja qe me shume po ngajne ata qe i kan letrat mas neve ketu ne Kosove...se qe na po ngajme mas tyne :tongue:

pirro
22-12-09, 13:06
Mu ka hase mendja qe me shume po ngajne ata qe i kan letrat mas neve ketu ne Kosove...se qe na po ngajme mas tyne :tongue:

hahahaahahahahahaaaa vend sdojn me na lan. Po jo tybe mendja spo me shkon me shku jasht

roadrunner
22-12-09, 13:41
nuk po e di, a po vijne ata mu martu ketu, apo ato po kan qef me u martu me ta????

kjo pune eshte e dy anshme edhe ka efekt pozitiv (derisa te ngajn mas njani tjetrit)

pirro
22-12-09, 13:43
nuk po e di, a po vijne ata mu martu ketu, apo ato po kan qef me u martu me ta????

kjo pune eshte e dy anshme edhe ka efekt pozitiv (derisa te ngajn mas njani tjetrit)

Po de, deri sa ta nxajn dikush dikanin hahahahaahaa

Murgesha
22-12-09, 13:43
nuk po e di, a po vijne ata mu martu ketu, apo ato po kan qef me u martu me ta????

kjo pune eshte e dy anshme edhe ka efekt pozitiv (derisa te ngajn mas njani tjetrit)

Kjo pune e ka veq nje zgjidhje.

Te dyja palet po marrin reputacione negative ne rrethin ku po jetojne, e zgjidhja me e mir me u ba bashke ha,hahahaahahahahahaahaha

roadrunner
22-12-09, 13:56
Eh de, shume mire valla....paska harru me cek se djemt edhe femrat ne mergim po kan qef me ni eren e barutit hahaha :p

Paradox_13
22-12-09, 13:56
I dul boja ksaj pune,se kam menen ma me nga mas letrave.....

roadrunner
22-12-09, 13:57
ha, e ndrrove numrin aaaa?? Sa kesh tu ta gjet ni qik edhe ty, ajo tash po thot ncuk se shkoj me pasaporte hahaha
I dul boja ksaj pune,se kam menen ma me nga mas letrave.....

Paradox_13
22-12-09, 14:00
ha, e ndrrove numrin aaaa?? Sa kesh tu ta gjet ni qik edhe ty, ajo tash po thot ncuk se shkoj me pasaporte hahaha

Nuk nrrohet ''dashnia e pare' Vala eshte e Kosoves..

roadrunner
22-12-09, 14:02
Edhe une qeshtu kam kriju marrdhanie te mira me valen teme, tybe hiq keq se kie, ky ipko kejt fushe spo mun i za bes hahaha :p


Nuk nrrohet ''dashnia e pare' Vala eshte e Kosoves..

teutaA
23-12-09, 00:28
e pse bre po ngani nime qushtu na mytet krejt dita po na shkon ju nga na ik:wink:

MemphiSx
23-12-09, 00:48
Jo tybeee une jam ka mundona me ja prish njones letrat :P

teutaA
23-12-09, 00:48
Jo tybeee une jam ka mundona me ja prish njones letrat :P

hahahhah ani ec pra e mos nga se tani ik e sun e nxen:wink:

MemphiSx
23-12-09, 00:57
hahahhah ani ec pra e mos nga se tani ik e sun e nxen:wink:


Une e zo tuj ec,skom nevoje me ngajt :D

Nima mas kujt po ngan ti??? ahhaahaha

teutaA
23-12-09, 01:02
Une e zo tuj ec,skom nevoje me ngajt :D

Nima mas kujt po ngan ti??? ahhaahaha

hahahah un mas atyne qe si kan letrat :wink:

MemphiSx
23-12-09, 01:19
hahahah un mas atyne qe si kan letrat :wink:


Ooooooo t'lodhen jon ata qka skan letra :D T'thehen ne dore veq me bo me i prek ahahhahahaha :D

teutaA
23-12-09, 01:21
Ooooooo t'lodhen jon ata qka skan letra :D T'thehen ne dore veq me bo me i prek ahahhahahaha :D

hahahahah qasi pe lypi :wink: