PDA

View Full Version : Poezi nga Shefki Rudari


shefkiu
13-11-04, 16:10
JETA


Kalon,rrjedh
Si ujė
Ujė qė sjellė gurėt
Gurėt e mullirit
E ti
Ty qė aq shumė tė dua
Mė mbjellė halė
Halė nė zemrėn time tė dashuruar
Tė larguar qė thurė poezi
poezi pėr dashuriJeta kalon pėr brigje
Brigje e lugina
Deri nė pleqėri
E unė ende mbaj mend
Ditet kur rash nė dashuri
Atėherė kur thura kėngėn e par pėr ty
LINDJA


Linde parab kohe
nė kėtė kohė pa kohė
ku nuk kam ē`tė bėj
e nuk ke ē`tė mė bėsh


erdhe si erdhe
vetėm unė e di
por s`kam ētė bėj
e s`ke ē`tė mė bėsh


linde nė kohė tė kėqija
kur as hėna s`bėn dritė
por s`kam ē`tė bėj
e s`ke ē`tė mė bėsh

Mbrapsht nė krye


Dashuri e ndaluarE ndaluar ėshtė pėr mua dashurija
dhe vajza qė dashuroj
tė ndaluara janė puthjet
qė unė t`i kam dhėnė


I ndaluar ėshtė shikimi
ndjenjat qė pėr ty kam
tė ndaluar e kam dashurin
dhe pa ty dashuri nuk kam

Mallkoj ēdo gjė qė na ndan
jetoj jetėn e zbrazt pa ty
tė presė nė jeten e amshuar
e ndalulura dashuri

METROPOLE

Ja qė sot jam nė metropolet
E Francės
E nesėr do tė jem nė ato tė
Spanjės
E kush e di se ku do tė jem
Pasnesėr
Metropole

Kėtu po thahem
Po terem pak nga pak
Rrudhat po mė shtohen
E malli sa vjen e shtohet

Prishet gjaku
E prishen ndjenjat
Edhe rrėnjėt kann filluar tė thahen
Mendimet shkojn
A thua si vjen pranvera
Nė qytetin tim
Ka shumė vite qė nuk i shohė lulet
Kur qelin
T`ua shijoj aromen

E tash jam nė Metropolet e Italisė
Kaluan dy muaj nga rrugėtimi im
Ju kam mėsyr Greqis
Pėr t`iu afruar mė afėr shtėpis
Nė kufirin shqiptar
Morra njėherė frymė thellė
Pėr ēudi mu sheruan tė gjitha sėmundjet
Ja ky qenka sherimi im

Nepėr Stacione Stacione
Udhėtoj si njė shtegtar
A thua kur do tė kem Bileten e fundit
Pėr Kosovė

Poezi nga Pėmbledhja Rrėnjėt e mija
Shefki Rudari

shefkiu
13-11-04, 16:26
QĖNDRO


qėndro zemėr
e mos pėlcit
mbaj lotė
e mos qajė
bėhu e fortė
folė kėlthit
e brohorit
mos pusho
natė as ditė
kurr mos ik
qėndro si qėndrohet
lufto si luftohet
dashuro si dashurohet
mos aktro
por mėso edhe tė urresh
ata qė tė urrejnPAS VDEKJES

Pas vdekjes gjitha fosilet e mia
do t`i gjeni nė vargjet e poezisė sime
qė djegin e sherojnė,
qė vrasin e dashurojnė
qė rriten e gjakojnė
qė gjakojn e pėrherė luftojnė
po lajmėtarėt kah shkojnėPas vdekjes arkeologėt
e kėngės sime
tė vargut tim
do tė konstatojnė
dikur ka jetuar njė qenie
qė quhej njeri
e shkruante poezi
nga pėrmbledhja me poezi

Shefki Rudari

shefkiu
10-01-05, 19:57
LOT E PLAGĖ


Njė pranver qė po troket nė derė
Dhembjet tona a do t`i marrė
Kjo pranverė qė ėshtė duke ardhė
Lotėt tanė a do t`i thajė


A lėnė dhembjet tė qetėsohet mendja ?
Alėnė vuajtjet tė shlodhet zemra ?
A lėnė burgjet tė kthehen etėrit ?
A lėnė varret tė kthehen qeshjet ?
A lėnė shthurjet tė martohen vashat ?
A lėnė burgjet tė kthehen dasmat ?
A len vaji tė thahen lotėt ?
A lėnė lotėt tė ndrrohen motet ?


Kjo pranverė qė ėshtė duke ardhė
Plagė e lot a do tė na i thajė ?
Poezi nga pėrmbledhja Kitara Poetike

Shefki Rudari