PDA

View Full Version : Ne kėtu nė mergatė apo ju atje nė Kosovė, kush ėshtė qorodit


NIKA nė gyrbet
13-11-04, 16:27
-Tė nderuar bashkkombas nė te gjitha trojet Shqipėtare, temen qė shtroi ja vlenė ta diskutojm, nga se shpeshėher na ka ra te degjojmė qe kėta te mergatės jan qorodit ( budallenjėt e gyrbetit, tė krisurit, apo kryelart etj.etj...).
- Nga kėndej shpesh thuhet, nga pasėlufta shumica janė me trauma, nuk mund te bisedohet me ta apo edhe besimi tėrsisht ka humb, jan qorodit femrat me veshje e sjellje imorale, qdo i dyti provo mundėsinė pėr te mashtruar pė perfitim etj!!!

Mafiozi
13-11-04, 22:59
E nderuar NIKA ne gyrbet, kjo tem me duket interesante edhe reale,
vetem si mbas mendimit tim, fjalen "qorodit" e kisha ndrru me LIRIM..

Si spjegon ne ket tekst e kam vrejtur, po menodj se esht gje normale
mbas nje situate te veshtir qe kemi pas gjat disa viteve me serbet, kemi qen te mbyllur ne krahasim me shtetet e jashtme... Me duket qe esht gje normale te lirohemi dhe te perparojm ne te gjith menyrat...

Normal qe ka raste te veshtir dhe te tepruar, por shpresoj qe me koh, do te jem me natyral dhe me mirekuptim per shum gjera. 8)

Te uroj biseda interesante ne ket tem, pershendetje..- :wink:

dr1ta
14-11-04, 00:14
Kosova po perparon ato pe ecin perpara, e ne mergimtaret kemi mbet ashtu si e kem lan kosoven me tradita dhe mendime , keshtu me tha nje her nje refugjat i kosoves .


Un sbesoj ce jemi qorodit as mergimataret e as ata te vendit, vec kur thojn larg syve larg zemren dhe kur keto dy grupe bashkohen, e ndijn veten te pasigurt dhe ndoshta edhe ngacmohen me fjal.

Murgesha
14-11-04, 00:19
Kosova po perparon ato pe ecin perpara, e ne mergimtaret kemi mbet ashtu si e kem lan kosoven me tradita dhe mendime , keshtu me tha nje her nje refugjat i kosoves .


Un sbesoj ce jemi qorodit as mergimataret e as ata te vendit, vec kur thojn larg syve larg zemren dhe kur keto dy grupe bashkohen, e ndijn veten te pasigurt dhe ndoshta edhe ngacmohen me fjal.


dr1ta, ke dhen nje mendim shume te mire.
Pajtohem me ty.

Gentiani
14-11-04, 00:20
Kosova po perparon ato pe ecin perpara, e ne mergimtaret kemi mbet ashtu si e kem lan kosoven me tradita dhe mendime , keshtu me tha nje her nje refugjat i kosoves .


Un sbesoj ce jemi qorodit as mergimataret e as ata te vendit, vec kur thojn larg syve larg zemren dhe kur keto dy grupe bashkohen, e ndijn veten te pasigurt dhe ndoshta edhe ngacmohen me fjal.

http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c014.gif dr1ta
ata qė janė tė ēoroditur, janė tė tillė si nė Vendlindje e qoftė nė Mėrgim, pra fjala ėshtė vetėm pėr raste qė nuk paraqesin nė pėrgjithėsi as ata nė Vendlindje e as ata nė Mėrgim.


Gentiani!

Barbaroza
14-11-04, 14:29
Po pra,i qorodituri eshte dhe mbetet i qoroditur si ne vendlindje,si ne kurbet.Por une them se edhe paraja ndikon mjaft shume ne"qoroditjen" e njerezve,e tash logjikoni kush me shume eshte qoroditur.Pa hidherime @?

Krokodilli
14-11-04, 16:05
Po pra,i qorodituri eshte dhe mbetet i qoroditur si ne vendlindje,si ne kurbet.Por une them se edhe paraja ndikon mjaft shume ne"qoroditjen" e njerezve,e tash logjikoni kush me shume eshte qoroditur.Pa hidherime @?

nuk jam i mendimit qe paraja e qorodit njeriun,, pershendes dr1ta qe dha nje shpjegim te mir,, po ashtu gentiani,,, aj person qe ka qen i qorodotur mbetet ashtu gjithmon,, kudo qe te jet..

superintelligent
14-11-04, 16:25
edhe pse jam ne perendim une prap ju jap te drejt atyre qe jan ne kosove.paraja ta prish karakterin.kete e than njerezit nga pervoja.ka shum primitiva ketu ne perendim te cilen shkojn ne kosove me te vetmin qellim qe ta reklamojne makinen e re apo diqka tjeter materiale qe nuk ia vlen te bisedohet.e ne kete menyre mundohen ta rritin pak vetebesimin i cili ju mungon e qe iu ja ka marr ritmi i shpejt i jetes perendimore.po mos e harroni edhe anen tjeter te medaljes.se ka edhe njerez te tille ketu ne perendim qe kane qellime tjera ne jete.e ato jane ndihma materiale e familjes dhe kombit,arsimimi,sporti etj,etj,etj.e unejam ai i cili ben pjese ne kete grupin e fundit te njerezve e njoh shum te tille kesi si une.kerkoj falje per gabimet ne shkrim se kam fillu me harru shkrim-leximin e paster gramatikor shqip.te fala te gjitheve nga SUPERINTELIGJENTI.tung.

dr1ta
14-11-04, 19:51
Po edhe parja te qorodit pak edhe un pajtohem me Barbarozen dhe me superinteligjentin , por ndoshta neve mergimetareve na esht jep shanca ce te perparojme me shum kur behet fjal te paret , po edhe ne kosove nuk esht fort keq nese don me punu do te punon edhe fiton, ka njerz ce ende presin nga mergimtaret tju dergojm pare((se ju ka shku mendja me ndru moblet ne shtepi, ose sepse kojshia e ka tepikun me te mir se une )) kisha then ce edhe te vendit kan deshire ti bejn te njejtat gjera si kur mergimtaret, vec duke nejt tan diten para tv edhe me prit nga tjeter nuk behen paret.

Kercovari
14-11-04, 21:46
Jashte vendlindjes te qoroditur,ne vendlidje te gjithe.
Po sa ja meri ne kercoven time akoma pa e pi nje gote uje te ftohte po ja merine keojshija nemshyqyri qe ke arrdhe me fjale te embla gjoja te mallengjyer qe s`me kan pa qe moti.E,te nesermen vjen edhe qudija me e madhe kur del ne rruge dhe rastesiht takohes me te njohur.
O mire se ke ardhe,shendoshe mire?.Mire falemenders?! Po,kure do te kethehesh?.Kjo eshte pergjigje qe te jepe te kuptoshe se atyre ne vendlindje u jen mesuar syte te mos na shohin me.E ne te mjeret,as Shqiptare,As Gjermana,as Zvicerena,por me keq me thene "Ajvana"e ato ne vendlindje valla "Kapidena."

Murgesha
08-12-05, 19:56
E ne te mjeret,as Shqiptare,As Gjermana,as Zvicerena,por me keq me thene "Ajvana"e ato ne vendlindje valla "Kapidena."

Barbaroza
08-12-05, 20:16
Jashte vendlindjes te qoroditur,ne vendlidje te gjithe.
Po sa ja meri ne kercoven time akoma pa e pi nje gote uje te ftohte po ja merine keojshija nemshyqyri qe ke arrdhe me fjale te embla gjoja te mallengjyer qe s`me kan pa qe moti.E,te nesermen vjen edhe qudija me e madhe kur del ne rruge dhe rastesiht takohes me te njohur.
O mire se ke ardhe,shendoshe mire?.Mire falemenders?! Po,kure do te kethehesh?.Kjo eshte pergjigje qe te jepe te kuptoshe se atyre ne vendlindje u jen mesuar syte te mos na shohin me.E ne te mjeret,as Shqiptare,As Gjermana,as Zvicerena,por me keq me thene "Ajvana"e ato ne vendlindje valla "Kapidena."

Le bre Kercovari pash mamin,nuk pajtohem me ty :(
Ata ju thone ashtu se jane mesuar me ardhjet-vajtjet tuaja,se jo per tjeter.As kurre mos mendo se te thone per diqka te keqe!!
Te gjithe ata qe i thone vetes shqiptar,kane deshire qe tere popullin tone ta shohin ne nje shtet,te bashkuar,larg kurbetit.....!!
Mua personalisht me brengos shume katandisja e popullit tone gjithkund ne bote!!! :(

Kalt
08-12-05, 20:22
Krize identiteti kane shqiptaret qe jane ne emigracion e jo ata qe jane ne vendlindje.

Kercovari
08-12-05, 20:32
Sdi kush e ka humbe identitetin ne perendim?!

Kalt
08-12-05, 20:35
Sdi kush e ka humbe identitetin ne perendim?!

Jo humbje identiteti, por krize identiteti.

Kercovari
08-12-05, 20:38
Sidocofte,pasojat do te ndjehen me vone.

Barbaroza
08-12-05, 20:38
Sdi kush e ka humbe identitetin ne perendim?!

Jo humbje identiteti, por krize identiteti.

E cka vjen pas krizes? :?

vushtrria
08-12-05, 21:08
Jashte vendlindjes te qoroditur,ne vendlidje te gjithe.
Po sa ja meri ne kercoven time akoma pa e pi nje gote uje te ftohte po ja merine keojshija nemshyqyri qe ke arrdhe me fjale te embla gjoja te mallengjyer qe s`me kan pa qe moti.E,te nesermen vjen edhe qudija me e madhe kur del ne rruge dhe rastesiht takohes me te njohur.
O mire se ke ardhe,shendoshe mire?.Mire falemenders?! Po,kure do te kethehesh?.Kjo eshte pergjigje qe te jepe te kuptoshe se atyre ne vendlindje u jen mesuar syte te mos na shohin me.E ne te mjeret,as Shqiptare,As Gjermana,as Zvicerena,por me keq me thene "Ajvana"e ato ne vendlindje valla "Kapidena."

Le bre Kercovari pash mamin,nuk pajtohem me ty :(
Ata ju thone ashtu se jane mesuar me ardhjet-vajtjet tuaja,se jo per tjeter.As kurre mos mendo se te thone per diqka te keqe!!
Te gjithe ata qe i thone vetes shqiptar,kane deshire qe tere popullin tone ta shohin ne nje shtet,te bashkuar,larg kurbetit.....!!
Mua personalisht me brengos shume katandisja e popullit tone gjithkund ne bote!!! :(


Pak a shume eshte ashtu si thot Kercovari,ama ju lutem edhe ne nuk kemi ber asgje per ti shpetuar femijet tan qe te vendosim njeher e pergjtihmon e te ikim nga kemi ardhe dhe me ket tregojme se me te vertet ne nuk e dojme sa duhet vendin ton,kurse sa i perket qoroditjeve ne ne gurbet jemi te qoroditur aq sa jan edhe perendimi perafersishte jemi adaptue ne qorodirat e tyre :(

doGzona
08-12-05, 22:10
Njeriu i qoroditur nuk zgjedhe vend , sepse e tera mvaret nga principi , edukata e tij/saj personale , pra qorodija behet si ketu ose atje , pamvarsishte se ku jeton i/e qorodituri.

Tomori
08-12-05, 22:15
Njeriu i qoroditur nuk zgjedhe vend , sepse e tera mvaret nga principi , edukata e tij/saj personale , pra qorodija behet si ketu ose atje , pamvarsishte se ku jeton i/e qorodituri.

"doGzona" ta kam lakmin shum je Intiligjente...te lumte te respektoj shume e nderuara "doGzona" :wink:

doGzona
08-12-05, 23:31
Te faleminderit per vleresimin dhe respektin qe keni dhe tregoni ndaj meje i nderuari Tomori.

Flaka_1
09-12-05, 03:15
Kosova po perparon ato pe ecin perpara, e ne mergimtaret kemi mbet ashtu si e kem lan kosoven me tradita dhe mendime , keshtu me tha nje her nje refugjat i kosoves .


Un sbesoj ce jemi qorodit as mergimataret e as ata te vendit, vec kur thojn larg syve larg zemren dhe kur keto dy grupe bashkohen, e ndijn veten te pasigurt dhe ndoshta edhe ngacmohen me fjal.


E nderuara Dr1ta,
Pajtohem me mendimin tuaj dhe s'me mbetet te shtoj asgje me shume pervec se ta vulosi !

Me dashuri Flaka

Barbaroza
13-01-06, 16:51
Te coroditur??Shume nga miqte e dashamiret e mi,me kane thene"Me te keqin,por ne Kosove"(po mendoj ne aspektin e dashurise).!Tash nuk di kujt t'i besoj,te coroditurve jashte apo brenda?Por,perseri,me mire i corodituri qe ke prane vetes! :lol:

Reana
13-01-06, 17:05
:lol: :lol: :lol:

Hemmmm... A mundet dikush te jape percaktimin e "CORODITJES", se kam pershtypje se dikujt po i djeg dicka tjeter, e dikujt dicka tjeter? :twisted: !!!
Cka nenkupton secili me "coroditje"? :lol:
E pastaj te flasim per te, nese kemi pajtim ne percaktimin e saj :lol: :lol: :lol:

regi_05
13-01-06, 17:24
Edhe unė e pėrkrah shumicėn qė edhe nė mėrgim si dhe ne vendlindje ka tė ēoroditur :( .

E ne te mjeret as shqiptare, as gjermane, as zviceran, por me keq me thene "Hajvana" e ato ne vendlindje valla "kapidana." :lol:.
Mirė keni thėnė Kercovari.

Barbaroza
13-01-06, 17:35
Edhe unė e pėrkrah shumicėn qė edhe nė mėrgim si dhe ne vendlindje ka tė ēoroditur :( .

E ne te mjeret as shqiptare, as gjermane, as zviceran, por me keq me thene "Hajvana" e ato ne vendlindje valla "kapidana." :lol:.
Mirė keni thėnė Kercovari.

Mire qe ne forum po mbaheni shqiptar 8) :lol: :lol:

regi_05
13-01-06, 17:54
Mire qe ne forum po mbaheni shqiptar 8) :lol: :lol:[/quote]

:lol: :lol: :lol:

laliloli
13-01-06, 22:23
:lol: :lol: :lol:

Hemmmm... A mundet dikush te jape percaktimin e "CORODITJES", se kam pershtypje se dikujt po i djeg dicka tjeter, e dikujt dicka tjeter? :twisted: !!!
Cka nenkupton secili me "coroditje"? :lol:
E pastaj te flasim per te, nese kemi pajtim ne percaktimin e saj :lol: :lol: :lol:

Dale tefterit krejt :lol: :lol:

LOJETARI
13-05-06, 10:14
Vetem per REANEN :

CORODITJA eshte crregullim i telave qe percojne ARESYEN.
Kur fjalet jane me te shpejta se mendimet kemi te bejme me coroditje. Hahahahahahaha..............

Arb
13-05-06, 11:39
Mire eshte mire njehere per njehere. Nuk eshte keq...

Agroni22
05-06-06, 23:30
te gjithe kapak

Vin-Diesel
25-06-06, 16:11
Po pra,i qorodituri eshte dhe mbetet i qoroditur si ne vendlindje,si ne kurbet.Por une them se edhe paraja ndikon mjaft shume ne"qoroditjen" e njerezve,e tash logjikoni kush me shume eshte qoroditur.Pa hidherime @?

Sipas mendimit tim, Populli shqiptar qe jeton ne perendim ka ndoshta pak me shume Pare se ata qe jan ne vendlindje,... e simbas teje ne ne perendim jemi Qorodit !
Parja shkon e vjen, mor Morali e disa gjera tjera kur Ikun nuk kthehen me ...
mendoj se ne nje Kuptim jan te Qoroditur ata ne vendlindje, se po mundohen me u bo demokrat e me hy ne europ me shume lloje te veshjeve ...edhe me shume gjera qe skan lidhje askund me Demokracin ...
Ka edhe shumica e Popullit ne Perendim se qysh kan qen ne vitet e 40-ta e kan dal ne Perendim ashtu kan mbet ....sepse e kan marr nje jet tjeter perpara edhe neve na duken se skan ndryshu asgje por mendoj se kan ndryshim ne Stil....
Nese e zezat nje person qe eshte ne perendim nje i Vendlindjes ateher flet se qaj budalla se ka qen ...qenka prap ..por nuk eshte ashtu aj i ka rujat ato gjera deri ne ate moment qe eshte dal ne perendim ...por ne perendim ka fituar nje Stil tjeter ..tjeter shoqeri tjeter Ambien e keshtu !

Vin-Diesel
25-06-06, 16:21
Le bre Kercovari pash mamin,nuk pajtohem me ty :(
Ata ju thone ashtu se jane mesuar me ardhjet-vajtjet tuaja,se jo per tjeter.As kurre mos mendo se te thone per diqka te keqe!!
Te gjithe ata qe i thone vetes shqiptar,kane deshire qe tere popullin tone ta shohin ne nje shtet,te bashkuar,larg kurbetit.....!!
Mua personalisht me brengos shume katandisja e popullit tone gjithkund ne bote!!! :(

Secili person e ka jeten personale, ne te gjitha Ont ne shqiptart deri dikund jemi te qoroditur se nuk i shikojm Punet tona por shikojm se qka eshte ka ben nje person tjeter

Guri i madh
27-06-06, 23:50
ne ne mergat e paramendojna vendlindjen si ne at koh kur kena migruar mua personalisht me pelqen ajo koh duke perjashtuar okupimin serb .
por gjanat kan ndryshuar me shpejtsi shum te madhe jo per te mir po per te keq qe me siguri i kena tejkalue shum shtete te botes por une gjdo her do ta shof vendlidjen me ato syza qe para 15 e kam pa .

edhe pse realiteti esht krejtsisht tjeter

LOJETARI
27-06-06, 23:54
Krejt fajin e kane grate hahahahahhahahaha....................

Guri i madh
28-06-06, 00:40
lojtar pa hajgare po shkruaj faji esht i dy anshem evropa nga ne kerkon tjera standarde per ne me ndie vehten evropjan kurse ne e kemi keq kuptue duke ja tejkalue evropes me standarde tjera :eek: :eek: :eek:

Vin-Diesel
16-07-06, 21:49
Kosova po perparon ato pe ecin perpara, e ne mergimtaret kemi mbet ashtu si e kem lan kosoven me tradita dhe mendime , keshtu me tha nje her nje refugjat i kosoves .


Un sbesoj ce jemi qorodit as mergimataret e as ata te vendit, vec kur thojn larg syve larg zemren dhe kur keto dy grupe bashkohen, e ndijn veten te pasigurt dhe ndoshta edhe ngacmohen me fjal.

Shume e vertet sipas mendimit tim eshte se qfar ka then aj "regugjat i kosove"
Sepse e kemi Traditat qysh kan qen edhe jemi duke vazhduar me nje Tradite te huaj tash ...edhe mendoj se saher qe shkojm ne Pushime e vazhdojm me ato traditat ku e kemi len ...Atje del nje Mode apo nje Stil apo nje fjal sikur "OP Njeri" ti kur shkon thua "Po njeri" edhe ata te thojn se je me tradita te vjetra !

Kalofshi mire !