PDA

View Full Version : A e dini se..... ??!!


dr1ta
14-11-04, 01:43
Te dashur forumista

Kisha pas deshire ce te tregojm/mesojm gjera te ndryshme duke treguar dicka ce dijm 100%...................fakte dhe fenomene te gjitha zhanrat


Shkurt dhe shqip :)
A e dini se kanguri nuk din te ec, vec kercen ?! :)

dr1ta
14-11-04, 12:47
A e dini ce sote esht bajram?! :)Ju uroj festen e kurban bajramit te gjithve :) :)

livoreka bicio
14-11-04, 15:35
A e dini ce sote esht bajram?! :)Ju uroj festen e kurban bajramit te gjithve :) :)HAHAHAH DRITA NI ASHTU DHE UN TE UROJ FESTEN E" FITER BAJRAMIT" MBETESH E PERSHENDETUR GJDO HERE NGA UNE. :wink:

dr1ta
14-11-04, 19:21
A e dini ce sote esht bajram?! :)Ju uroj festen e kurban bajramit te gjithve :) :)HAHAHAH DRITA NI ASHTU DHE UN TE UROJ FESTEN E" FITER BAJRAMIT" MBETESH E PERSHENDETUR GJDO HERE NGA UNE. :wink:hahahahah fiter bajramin ta uroj edhe un te falenderoj :wink: :)

dr1ta
14-11-04, 19:23
A e dini se orgazma nuk zgjat me shum se 4-7 sec :lol: :lol:

Kercovari
14-11-04, 20:14
A e dini se orgazma nuk zgjat me shum se 4-7 sec :lol: :lol:
Edhe endra hiq me shume!

dr1ta
14-11-04, 22:55
A e dini se : zhive esht i vetmi mineral ce ne temperatur te dhomes dmth 20+ esht i lengshem!

dr1ta
16-11-04, 13:42
A e din ce afer 1 milion delme jan ne iceland :lol: :lol:

Kercovari
16-11-04, 14:07
A e din ce afer 1 milion delme jan ne iceland :lol: :lol:
Nuk e kam dite!

Po a e di ti pse i thone gjuha e nenes,e jo e babes?.

dr1ta
16-11-04, 14:36
A e din ce afer 1 milion delme jan ne iceland :lol: :lol:
Nuk e kam dite!

Po a e di ti pse i thone gjuha e nenes,e jo e babes?.sepse nena te meson te flasish :?

dr1ta
16-11-04, 14:45
A e dini se zora e holle esht prej 6-7 m e gjat :shock: :lol:

Kercovari
16-11-04, 16:53
A e din ce afer 1 milion delme jan ne iceland :lol: :lol:
Nuk e kam dite!

Po a e di ti pse i thone gjuha e nenes,e jo e babes?.sepse nena te meson te flasish :?
Dikur ka qen ashtu,e sot?.
Sepse babi s`guxon te flas para mamit!.

dr1ta
19-11-04, 01:30
Ne arktis esht akulli duke u shkri shum shpejt. shkenctaret mendojn ce mbrenda 100 vite do te zhduket krejt arktis :x

uliksi31
19-11-04, 06:46
A e dini se lisi me i vjeter ne bote eshte gjetur ne White Mauntains California, 4733 vjet i vjeter :!:

Kercovari
19-11-04, 08:16
A e dini cka eshte Tartufi?.
Nje lloj kerpurdhe me e shtrejte dhe njihet si afrozodiak me i mire.

dr1ta
19-11-04, 12:50
Femnat ne greqin e antikut jan lind ate dit kur jan martu dmth: ditelindja e tynve ka qen ne te njejetn date kur jan martu :lol: :lol: ncncn

uliksi31
20-11-04, 02:20
A e dini se parlamenti me me shume delegat ne bote eshte Kina.Ka 2985 delegat.
Gati sa krejt shteti yne Dardania banore.Vec perpara se do i nxem Kinezet :lol:

turisti
20-11-04, 02:31
:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :wink:

dr1ta
21-11-04, 21:06
Kitra ma shpejt hyp nalt ne deg se sa vrapon shpejt neper rruge :P

dr1ta
23-11-04, 00:34
Anakonda : Bolla/gjarper me i madhe ne bote esht i gjat 11,43 m max , dhe peshon max 450kg :shock:

dr1ta
23-11-04, 20:27
Ne vitin 1961 kishe mund ti ktesh keto shkronja ne anen tjeter dhe njesoj viti do te ishte 1961.... heren tjeter me be ket experiment mundsh ne vitin 6009 :lol:

turisti
24-11-04, 00:28
dr1ta, te pershendes posaqerisht per mundimin tende rreth informatave qe po naj ofron.

Me nderime,TURISTI. :wink:

dr1ta
24-11-04, 00:36
dr1ta, te pershendes posaqerisht per mundimin tende rreth informatave qe po naj ofron.

Me nderime,TURISTI. :wink:Flm Turist vertet edhe mua me pelqej shum :lol: dhe shpresoj ce mesojm dicka dhe argetohem ne te njejten kohe :)

turisti
24-11-04, 02:29
dr1ta, te pershendes posaqerisht per mundimin tende rreth informatave qe po naj ofron.

Me nderime,TURISTI. :wink:Flm Turist vertet edhe mua me pelqej shum :lol: dhe shpresoj ce mesojm dicka dhe argetohem ne te njejten kohe :)

Absolutikisht do te mesojme dhe te argetohemi.

Me respekt,TURISTI. :wink:

dr1ta
21-12-04, 00:41
A dini me tregu bre dicka te vertet??? :lol: :P

blusky
26-12-04, 12:41
a e dini se:Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.

a e dini se:1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishuj

a e dini se:Nė Hollandė 84% e infermiereve abuzohen seksualisht nė punė

a w dini se:Libija ėshtė shteti qė ka emrin zyrtar mė tė gjatė nė botė: “al-Jamahiryah al Arabiya al-Libiyah ash Sha Biyah al-Ishtirakiyah” pra tė pėrbėra nga 56 gėrma… ndėrsa emri poetik i Bangkokut, kryeqytetit tė Tailandės pėrbėhet nga 167 gėrma…

a e dini se:10 univerzitete mė tė vjetra tė botės janė:


1. Quaraouyi nė Marok. I themeluar nė vitin 970.

2. Universiteti Al-Azhar nė Kairo tė Egjiptit, themeluar nė vitin 970.

3. Universiteti i Parmės nė Itali, themeluar nė vitin 1054

4. Ai i Bolonjės Itali nė vitin 1088,

5. I Modenės, Itali 1175,

6. I Parisit dhe

7. Peruxhias Itali-1200,

8. I Padovės Itali-1222,

9. I Napolit Itali 1224

10.I Sienės Itali-nė vitin 1240.

Gentiana
26-12-04, 12:46
A e dini se parlamenti me me shume delegat ne bote eshte Kina.Ka 2985 delegat.
Gati sa krejt shteti yne Dardania banore.Vec perpara se do i nxem Kinezet :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

livoreka bicio
26-12-04, 14:10
A e dini se orgazma nuk zgjat me shum se 4-7 sec :lol: :lol:OP DRITA HALLALL TE QOFTE GJITHQKA PO DIJESHE HAHAHAHAH :lol: :lol: :lol: :wink:

dr1ta
27-12-04, 02:03
A e dini se orgazma nuk zgjat me shum se 4-7 sec :lol: :lol:OP DRITA HALLALL TE QOFTE GJITHQKA PO DIJESHE HAHAHAHAH :lol: :lol: :lol: :wink:Tash edhe ti e din :lol: :lol:

Naki
27-12-04, 05:14
ZBULIMET DHE SHPIKJET E MILENIUMIT TE DYTE.1000: Vikingu Bjarne Herjulfson arrin ekstremitetin veri-lindje te Groelandes.
1025: Mjeku arab Alhazen (965-1039) pohon se shikimi sigurohet nga rrezet e drites qe formojne nje imazh ne sy dhe jo nga rrezet e derivuara nga syri apo pasqyrimet e objekteve, sikurse deri atehere besohej.
1050: Ne France, duke perkulur nje shufer nepermjet nje manovelle, lindi balestra, e cila po te leshohet me nje gure te vendosur mbi te, ky i fundit i arrin te 300 metrat.
1054: astronomet kineze zbulojne nje yll te ri; eshte supernova, e njohur me 1967 si ylli i pare pulsues qe i jep origjinen Crab Nebules ne grup-yjesine e Demit.
1066: u vezhgua nje komete e madhe.
1180: Ne France u ndertua mulliri i pare qe punonte nepermjet; anglezi Alexander Neckam (1157-1217) pershkruan aftesiene orientuese te gjilperes magnetike.
1194: udhetare viginge zbulojne ishujt Svalbard
1202: matematikani Leonardo Fibonacci duke shkruar librin e tij «Liber Abaci», i prezanton gjithe Europes numrat arabe.
1228: filloi ne Angli, nxjerrja dhe perdorimi sistematik i karbonit.
1249: anglezi Roger Bacon pershkruan zyzet si mjet mbrojtes per syte dhe prezanton pluhurin e perdorur ne plumba, e cila ne Kine kishte nje perdorim teper antik.
1252: Alfonso X nga Castiglia publikon «Tavole Alfonsine», qe i sjellin motivet planetare me nje precizion me superior se ato te arritura Tolomeo.
1269: francezi Pélerin de Maricourt pershkruan polet magnetike.
1291: ne Venezia lindin pasqyrat me xhama.
1300: alkimisti Gerber pershkruan acidin sulfurik.
1316: Mondino de Luzzi ndan organet kadaverike dhe publikon librin e pare te anatomise.
1335: oret mekanike filluan te vihen ne pune nga mekanizma peshuese, dhe filluan te vendoseshin neper kulla per te sherbyer si ore riferuese zyrtare e krahinave te vecanta.
1346: shfaqen topat ne nje konflikt franko-angleze.
1403: dyzet dite per te shmagur perhapjen e murtajes ne Venezia; njihet koncepti mbi semundjet ngjitese.
1427: portugezi Diego de Sevilha zbuloi ishujt Azzorre
1435: gjermani Johann Gutenberg zbuloi shkronjat e levizshme dhe beri te mundur revoluzionin kulturor te shtypit.
1436: Leon Battista Alberti teorizoi tekniken e prezantimit te vizatimeve.
1450: perhapet perdorimi archibugio (arme antike), e para arme zjarri e perdorshme vetem nga nje ushtar.
1451: Niccolņ Cusano zbuloi lentet konkave (diverguese); deri atehere ishin perdorur vetem lentet converguese.
1472: Johann Muller mati rrugen e dukshme ne nje komete.
1487: Bartolomeo Diaz arriti ne ‘Capo di Buona Speranza’, ekstremiteti me meridional ne Afrike.
1492: udhetimi i pare i Kristofor Colombo; do te coje ne zbulimin e Amerikes.
1495: mjeku Girolamo Fracastoro pershkroi sifilizin ne nje mbartes.
1497: portugezi Vasco da Gama arriti ne Indi pasi kaloi nga ‘Capo di Buona Speranza’.
1502: Amerikani Vespucci zbuloi se India e Kristofor Colombo nuk ishte gje tjeter vecse nje kontinent i ri.
1504: shpikesi gjerman Peter Henlein prezantoi oren e xhepit duke aplikuar nje nderthurje ingranazhesh.
1523: portugezi Ferdinando Magellano perfundoi udhetimin e pare rrotullues perreth Tokes.
1535: Niccolņ Tartaglia gjeti menyren e zgjidhjes se ekuacionit te grades se trete.
1542: Francisco de Orellana gjeti burimet e Rios se Amazones.
1543: Niccolņ Copernico, ne prag te vdekjes, publikoi «De revolutionibus Orbium Coelestium» ku nepermjet sistemit eliocentrik (dielli ne qender) i kundervihet sistemit tolemaik (gjeocentrik= toka ne qender); mjeku belgo-hollandez Adrea Vesalio themeloi anatomine moderne duke korigjuar ne nje liber me shume se 200 gabime te Galileut.
1545: Geronimo Cardano prezantoi numrat negative dhe zgjidhi ekuacionet e grades se katert.
1551: publikohen Tabelat Trigonometrike te Georg von Lauchen, i mbiquajtur Retico; dhe Tabelat Planetare te Reinhold.
1552: anatomisti Bartolomeo Eustachio zbuloi ne vesh “kanalin” qe mban dhe emrin e tij. (Kanali i Eustakut qe realizon komunikimin e veshit me pjesen e siperme te faringut.)
1568: Gerhard Kremer zbuloi projektuesin cilindrik qe mundesoi vizatimin e hartave gjeografike qe perdoreshin dendur ne udhetime detare.
1572: Tycho Brahe vezhgoi nje supernova per 485 dite, nga Nentori i 1572 deri ne Mars te 1574.
1581: Galileo Galilei zbuloi periodicitetin e lavjerresit. 1582: hyri ne perdorim kalendari Gregorian.
1583: hollandezi Simon Stevin zbuloi qe presioni i nje lengu eshte i pavarur nga forma e mbajtesit te tij.
1589: Galileo perfundoi eksperimentet e tij mbi reniet lire te trupave, duke kundershtuar Aristotelin.
1590: lindi mikroskopi i thjeshte, me nje lente te vetme.
1591: u futen per here te pare simbolet algjebrike.
1592: Galileo zbuloi termometrin me uje.
1596: Ludolf van Ceulen vendosi nje vlere me ekzakte te numrit Pi greke qe prezanton raportin midis rrethit dhe diametrit.
1600: anglezi William Gilbert pershkruan Token si nje magnet sferik.
1608: Hans Lippershey ne Olanda ndertoi dylbite e para.
1609: Keplero verteton se orbitat e planeteve jane eliptike.
1610: Galileo aplikon teknologjine e dylbive ne astronomi dhe publikon zbulimet e tij mbi krateret e henes, satelitet e Jupiterit, fazat e Aferdites, njollat diellore, natyren yjore te Rruges se Qumshtit.
1628: William Harvey pershkruan qarkullimin e gjakut.
1635: Henry Gellibrand zbulon perkulshmerine manjetike.
1637: Pierre de Fermat formulon te fameshmen «teorema e fundit».
1643: Evangelista Torricelli shpiku barometrin.
1653: Olof Rudbeck zbuloi vazat linfatike.
1656: Christian Huygens shpiku oren me lavjerres.
1662: Ligji i Boyle mbi raportin vellim/presion te gazeve.
1665: Hooke zbuloi qelizat (ne tape).
1666: Isaac Newton kuptoi ligjin e gravitetit universal dhe vezhgoi spektrin e drites diellore.
1668: Newton shpiku teleskopin reflektues.
1669: Newton dhe Leibnitz, ne menyre te pavarur, shpikin llogarite integrale dhe ato diferenciale.
1670: Thomas Willis zbulon se te semuret me diabet kane nje rritje te nivelit te sheqerit ne urine.
1675: Olaus Roemer mati shpejtesine e drites.
1676: Antoni van Leeuwenhoek zbuloi mikroorganizmat.
1682: zbulohet seksualiteti i bimeve.
1685: teoria e numrave imagjinare.
1687: Newton publikoi librin «Principi».
1712: makina me avuj e Newcomen
1718: Edmond Halley dokumenton moton e vertete mbi yjet.
1728: kronometri i John Harrison zgjidhni problemin e matjes se gjatesive ne det.
1738: Daniel Bernoulli propozon bazen e teorise kinetike te gazeve.
1744: Euler teorizoi numrat pasardhes.
1745: u shpik Shishja e Leydes (kondesator elektrik) per te mbledhur energjine.
1747:u zbulua kura ndaj skorbutit.(mungesa e vitamines C)
1752: rrufepritesja e Benjamin Franklin
1754: zbulohen kristalet karbonike.
1764: makina me avuj e Watt
1766: zbulohet hidrogjeni.
1768: Lazzaro Spallanzani paraqiti mosekzistencen e gjenerimeve spontane.
1769: Lavoisier themeloi kimine sasiore.
1774: zbulohet oksigjeni.
1779: zbulimet e para ne mekanizmin e fotosintezes.
1781: William Herschel zbuloi planetin Uran.
1783: ngritjet e para te mongolfierave ( ballona qe fryhen me ajer te ngrohte)
1790: u paraqit per here te pare sistemi mates decimal.
1796: Edward Jenner zbuloi vaksinimin.
1798: Cavendish mati masen e Tokes.
1799: kimisti francez Joseph L. Proust zbuloi ligjin e pjeseve te fundshme.
1800: Alessandro Volta shpiku pilat, derivate te ujit.
1801: Giuseppe Piazzi zbuloi 'Cerere', asteroidi i pare.
1803: kimisti John Dalton rizbuloi teorine atomike.
1811: Amedeo Avogadro hipotizoi se te gjithe gazet ne kushte te barabarta permbajne te njejtin numer pjesezash.
1814: zbulohen vijat e spektrit.
1821: Faraday propozon teorine e motorit elekrik.
1825: lokomotiva e pare me avull.
1827: Ligji i Ohm
1831: Faraday realizoi nje gjenerator elektrik.
1838: Bessel per here te pare mati largesine e nje ylli.
1839: lindi fotografia.
1842: zbulohet efekti Doppler.
1846: Le Verrier, Galle dhe Adams zbulojne Neptunin.
1847: kimisti Ascanio Sobrero shpiku nitroglicerinen.
1848: zbulohet zeroja absolute.
1850: ligji i dyte i termodinamikes.
1854: zbulohet shpina e atlantike (Atlante, personi mitologjik qe mbante boten mbi shpatulla); Antonio Meucci realizon telefonin e tij elektrik.
1856: zbulohet njeriu i Neandertal, ne Gjermani.
1858: Charles Darwin publicon teorine e evolucionit naturor.
1859: pusi i pare naftenxjerres.
1860: motori me djegje te brendshme.
1862: Pasteur formulon teorine e organizmave mikroskopike patologjike.
1865: Gregor Mendel propozon bazat e gjenetikes; Numri i Avogadros; forca elektromagnetike e sintetizuar ne ekuacionet e Maxwellit.
1866: Alfred Nobel shpiku dinamitin.
1869: Mendeleev zbuloi sistemin periodik te elementeve.
1873: ekuacionet e gjendjes se gazeve.
1875: qartesohet fekondimi duke vezhguar nje spermatozoid te hyje ne nje veze.
1876: Graham Bell i ve vulen shpikjes se telefonit; motore me 4 kohe te Nikolaus Otto.
1877: fonografi i Edisonit (aparat qe riprodhon zerat e incizuara ne nje disk).
1878: zbulohen enzimat.
1879: drita elektrike.
1885: vaksina e Pasteur kunder terbimit.
1887: eksperimenti i Michelson dhe Morley nuk arriti te provonte ekzistencene eterit.
1888: Hertz zbuloi valet e radios te parashikuara nga Maxwell; Galileo Ferraris prezanton ne Akademine e Shkencave ne Torino motorin e tij me korent alternativ, me pas iu vu vula nga Tesla i SHBAs.
1893: Freud themeloi psikoanalizen.
1895: Guglielmo Marconi demonstroi se valet e radios mund te trasmetohen dhe te kapen ne largesi; Roengten zbuloi rrezet X.
1897: Thomson zbuloi elektronin, pjeseza e pare e atomit.
1898: Pierre dhe Marie Curie zbuluan elementet radioaktive Polonio (Po) dhe Radiusin (Ra).
1900: Max Planck themeloi mekanikes se kuanteve.
1901: Guglielmo Marconi realizon lidhjen e pare radiofonike ne Oqeanin Atlantik.
1902: kromozonet u perkufizuan si pjese e pandarshme e trashigimise.
1903: u ngrit nga Toka aeroplani i pare. (vellezerit Wright)
1905: Albert Einstein publikon teorine e relativitetit.
1906: Lee De Forest zbuloi valvulen termoelektrike me tri elektroda qe do te favorizojne te ne ardhmen teknologjine radiofonike.
1911: Alfred Wegener hamendesoi spostimin e kontinenteve.
1914: Thomson zbuloi protonin.
1916: Einstein publikoi relativitetin e pergjithshem.
1921: u zbulua insulina.
1926: u sitemua mekanizmi i vale-matesve.
1927: parimi i papercaktueshmerise nga Heisenberg. (sipas se cilit, jo te gjithe madhesite e dukshme mund te percaktohen me perpikmeri)
1928: Fleming zbuloi penicilinen.
1929: Edwin Hubble zbuloi zgjerimin e universit.
1930: Tombaugh zbuloi Plutonin.
1931: teorema e Goedel.
1932: Chadwick zbuloi neutronin.
1938: Hans Bethe zbuloi reaksionet dridhjeve nukleare qe i japin burim energjine e yjeve.
1939: dridhjet nukleare; helikopteri i pare.
1942: pila atomike e Fermit.
1945: bomba atomika me fizion (ndarja e berthames se atomit nepermjet reakisoneve zinxhir).
1946: Eniac, njeri nga kompjuterat e pare te programueshem.
1948: u ideua tranzistori.
1952: bomba e pare H
1953: Watson dhe Crick zbuluan strukturen dyvargezuese te ADN-se.
1954: transplantimi i pare i veshkave.
1957: sateliti i pare artificial; qarku i pare i integruar i vene ne dispozicion nga Kilby; publikimi i Fred Hoyle mbi sintezen nukleare te elementeve te renda ne brendesi te yjeve.
1960: lazeri i pare optik.
1964: u zbulua radioaktiviteti fundor, prove qe favorizoji teorine e Big Bang mbi origjinen e universit.
1969: zbritja e pare ne Hene; ne njezet vitet e ardhshme u eksplorua i gjithe sistemi diellor nepermjet sondave.
1981: fluturimi i pare nga Shuttle.
1983: Carlo Rubbia zbuloi pjesezet W dhe Z qe demonstruan teorine e rrymave te dobta.
1987: gjitari i pare i modifikuar gjenetikisht per te prodhuar lende farmaceutike.
1989: ne Cern (Gjenevra) lindi Bota e Gjere e Rrjetit qe krijoi mundesine e funksionimit te internetit.
1997: u klonua delja Dolly.
1998: universi jo vetem qe zgjerohet, por po rrit dhe shpejtesine e zgjerimit te saj.
2000: u kompletua leximi i hartes gjenetike njerezore.(Publikuar me 31 Gusht 2002 15:51)

© 2001 Parajsa Shqiptare. All rights reserved.

livoreka bicio
27-12-04, 14:53
A e dini se orgazma nuk zgjat me shum se 4-7 sec :lol: :lol:OP DRITA HALLALL TE QOFTE GJITHQKA PO DIJESHE HAHAHAHAH :lol: :lol: :lol: :wink:Tash edhe ti e din :lol: :lol:HAHAHAHA, PO TASH EDHE UNE E DIJE, SE NUK E KAM PAS DITE VOLLA, POR ESHTE E THENURE SE GJDO SENDE MESOHETE NRER KOHE.... :lol: :lol: :lol: :wink:

lazdrani
27-12-04, 16:10
Lista e antareve!

Adini kujt i takon ky nr i regjistrimit :arrow: 3284 :wink: :D

dr1ta
28-12-04, 01:23
A e dini se fjala "bistro" esht fjal rusisht dhe dmth shpejt :P

dr1ta
29-12-04, 01:51
Planeti Mars i ka 2 hena Phobos dhe Deimos :)

Honesty^uk.
09-01-05, 12:54
1-Thellesia me e madhe boterore eshte gropa e Marianeve me 11022m.

2-Ne kontinentin e Antarktides, siperfaqja e akullnajes eshte rreth 13 milion kilometra katrore.

3-Vendi me sasi me te madhe rreshjesh ne bote eshte Cerapunxhi, ne shpatin jugor te Himalajeve me rreth 12000 milimetra rreshje ne vit.

4-Zakoni i mbajtjes te unazes se fejeses ne gishtin afer te voglit te dores te majte ka mbetur nga egjiptianet e vjeter. Ata besonin se vena e dashurise, shkon prej zemres deri ne maje te ketij gishti.

5-Grate e fisit Shandari ne Pakistan kane te drejte te veshin pantallona vetem nje here ne jeten e tyre- diten qe lidhin kurore.

Honesty^uk.
09-01-05, 12:56
2-DY ORE ME HERET!

NESE NGA LONDRA FLUTURONI ME "KONKORD" PER NE NEW YORK, ATJE DO TE ARRINI DY ORE PARA SE TE JENI NISUR!!!

Mr_100%
09-01-05, 13:26
Honesty,me sa e di un KONKORD-at,i kan terhequr per gjithmone nga fluturimet :!: :?:

Honesty^uk.
09-01-05, 20:54
Honesty,me sa e di un KONKORD-at,i kan terhequr per gjithmone nga fluturimet :!: :?:

Eshte e vertet "Mr_100%" por kjo ka qene e vertet dhe kuriozitetet nuk duhet qe te pranohen vetem per ditet e sotshme por edhe ato qe kane kaluar.
Dhe kurioziteti eshte i vertet sepse varet nga ndryshimi i ores qe egziston mes Amerikes dhe Europes :arrow:

dr1ta
10-01-05, 01:37
Honesty,me sa e di un KONKORD-at,i kan terhequr per gjithmone nga fluturimet :!: :?:

Eshte e vertet "Mr_100%" por kjo ka qene e vertet dhe kuriozitetet nuk duhet qe te pranohen vetem per ditet e sotshme por edhe ato qe kane kaluar.
Dhe kurioziteti eshte i vertet sepse varet nga ndryshimi i ores qe egziston mes Amerikes dhe Europes :arrow:POPO ka Ekzistu valla :) :lol:

Murgesha
24-01-05, 12:30
Se nė Dardani janė 27 anėtar qė kanė shkruar mbi 1000 shkrime.
Se kėta 27 anėtarė kanė shkruar gjithsejt 81815 shkrime. :lol:

dr1ta
25-01-05, 00:46
Latin: Gorilla quhet (gorilla gorilla) :lol:

AK^47
25-01-05, 01:41
Ndryshuar nga Murgesha.

Ju lutem vazhdoni tek formula e kosit te thashethemet.

Honesty^uk.
27-01-05, 22:14
A e dini se:
Per te ndertuar piramiden me te madhe egjiptiane e cila eshte ajo e Keopsit, jane dashur 2 milione gure ku secili prej tyre peshonte 2 ton e gjysem.

DEA
27-01-05, 23:08
A e dini cka eshte Tartufi?.
Nje lloj kerpurdhe me e shtrejte dhe njihet si afrozodiak me i mire.

Po valla 3000 euro kushton kilogrami edhe ate e gjejne vetem qent me nuhatje, qe me pare e kane te ushtruar ate arome perndryshe ne italisht quhen tartuffi e ne gjermanisht trüffel e shqip tybe ne disha

Gentiani
27-01-05, 23:14
A e dini cka eshte Tartufi?.
Nje lloj kerpurdhe me e shtrejte dhe njihet si afrozodiak me i mire.

Po valla 3000 euro kushton kilogrami edhe ate e gjejne vetem qent me nuhatje, qe me pare e kane te ushtruar ate arome perndryshe ne italisht quhen tartuffi e ne gjermanisht trüffel e shqip tybe ne disha

Pse kush po don tė blejė tartuffi ?! kam me e mbjellur kopshtin vetėm me tartuffi :lol: :wink: pasi e kuptova sa shtrenjtė e qenka...

Porositė ti bėni aty nga muaji Maj :lol: :lol:

DEA
27-01-05, 23:16
A e dini cka eshte Tartufi?.
Nje lloj kerpurdhe me e shtrejte dhe njihet si afrozodiak me i mire.

Po valla 3000 euro kushton kilogrami edhe ate e gjejne vetem qent me nuhatje, qe me pare e kane te ushtruar ate arome perndryshe ne italisht quhen tartuffi e ne gjermanisht trüffel e shqip tybe ne disha

Pse kush po don tė blejė tartuffi ?! kam me e mbjellur kopshtin vetėm me tartuffi :lol: :wink: pasi e kuptova sa shtrenjtė e qenka...

Porositė ti bėni aty nga muaji Maj :lol: :lol:

Ha ha ha Gentiani ku don me jau gjet faren ti bre?

Gentiani
27-01-05, 23:26
A e dini cka eshte Tartufi?.
Nje lloj kerpurdhe me e shtrejte dhe njihet si afrozodiak me i mire.

Po valla 3000 euro kushton kilogrami edhe ate e gjejne vetem qent me nuhatje, qe me pare e kane te ushtruar ate arome perndryshe ne italisht quhen tartuffi e ne gjermanisht trüffel e shqip tybe ne disha

Pse kush po don tė blejė tartuffi ?! kam me e mbjellur kopshtin vetėm me tartuffi :lol: :wink: pasi e kuptova sa shtrenjtė e qenka...

Porositė ti bėni aty nga muaji Maj :lol: :lol:

Ha ha ha Gentiani ku don me jau gjet faren ti bre?

pėr 3000 Euro kilogramin e tartuffi,shkoj e blej njė kope me qenė pėr nuhatje e pa e gjetur nuk e lė!

Askush nuk po tregon pėr biznesin qė paska mundėsi tė bėhet. Bile edhe ata qė vijnė kėtu nga kafja e forumit ti ujisin ngapak dhe do tė bėhen aksionarė :lol: :lol: :lol:

DEA
27-01-05, 23:31
Ah me qene e mundshme Gentiani isha bo partnerja jote ne ket biznes :wink:

dr1ta
02-04-05, 14:17
Gjuha esht sikur thika e mpreht ..vetem te mbyt pa nje pik gjaku :roll:

Kaltrushi
12-04-05, 13:54
A e dini se......kush qesh shume ka fetyren me te mire........ :wink:

Dreni30
12-04-05, 14:05
A e dini se......kush qesh shume ka fetyren me te mire........ :wink:


Aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Kaltrushe motrushe une kete moti e kam dit se buzeqeshja hjek rrudhat e fytyres. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kaltrushi
12-04-05, 14:30
A e dini se......kush qesh shume ka fetyren me te mire........ :wink:


Aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Kaltrushe motrushe une kete moti e kam dit se buzeqeshja hjek rrudhat e fytyres. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


phaaaaaaaa vllaushk a e din se vetem Buzqeshja reale qe vje nga zemra esht e mire per Tein te ftyres e jo ajo artificale..........hahahahhaha

uliksi31
12-04-05, 14:42
Turist,pse nuk na ke kallxua se me kesh po tu ndreqka teni i fytyres.Per qata ti po kesh rafall a :?: Ahahahahahahahahahahahahaha

Diana007
12-04-05, 14:47
Turist,pse nuk na ke kallxua se me kesh po tu ndreqka teni i fytyres.Per qata ti po kesh rafall a :?: Ahahahahahahahahahahahahaha

A e din se dek tuj kesh qetash me Uliksin hehhhehehheehhehehhehehhehheehheheh hehehehhehehehheh

Murgesha
12-04-05, 18:56
Turist,pse nuk na ke kallxua se me kesh po tu ndreqka teni i fytyres.Per qata ti po kesh rafall a :?: Ahahahahahahahahahahahahaha

A e din se dek tuj kesh qetash me Uliksin hehhhehehheehhehehhehehhehheehheheh hehehehhehehehheh


A e din Diana se tani e tutje kur ta pėrmėndesh Uliksin duhet tja shtojsh edhe titullin Madhėria Juaj??? :wink:

uliksi31
12-04-05, 19:04
Turist,pse nuk na ke kallxua se me kesh po tu ndreqka teni i fytyres.Per qata ti po kesh rafall a :?: Ahahahahahahahahahahahahaha

A e din se dek tuj kesh qetash me Uliksin hehhhehehheehhehehhehehhehheehheheh hehehehhehehehheh


A e din Diana se tani e tutje kur ta pėrmėndesh Uliksin duhet tja shtojsh edhe titullin Madhėria Juaj??? :wink:

Edhe ata filloja neser ne sabah.Ehehehehehehehehehe

dembelica
12-04-05, 19:12
Ani tybe Uliksit po i konvenon, edhe po kesh besa :lol:

uliksi31
12-04-05, 19:13
Ani tybe Uliksit po i konvenon, edhe po kesh besa :lol:

Po kujt nuk i konvenon me kon mbret.Ani me cfar mbretreshe :lol: :lol:

Murgesha
12-04-05, 19:15
Ani tybe Uliksit po i konvenon, edhe po kesh besa :lol:

Po kujt nuk i konvenon me kon mbret.Ani me cfar mbretreshe :lol: :lol:


Edhe pėr ty vlen oj Dembelicė :lol: :lol:
Ashtu ėshtė Uliksi Im. :lol: :lol:

dembelica
12-04-05, 19:16
Ani tybe Uliksit po i konvenon, edhe po kesh besa :lol:

Po kujt nuk i konvenon me kon mbret.Ani me cfar mbretreshe :lol: :lol:

Py py py, syni i keq mos ju pafte jarebi :wink:

Ishalla ju zgjate sa te doni ju :lol:

Murgesha
12-04-05, 19:19
Ani tybe Uliksit po i konvenon, edhe po kesh besa :lol:

Po kujt nuk i konvenon me kon mbret.Ani me cfar mbretreshe :lol: :lol:

Py py py, syni i keq mos ju pafte jarebi :wink:

Ishalla ju zgjate sa te doni ju :lol:

Moj edhe tjetėr kund kam thėnė, jo sa tė dojmė ne por deri sa tė vijė shkatėrruesja e kėnaqėsive dhe lumturive. :wink:

dembelica
12-04-05, 19:22
Ani loqkum, se edhe un kam thene edhe gjithmone do te them, ishalla ju zgjate sa te doni ju :wink: urim me te mire se di ku gjene :lol: :lol:

Murgesha
12-04-05, 19:24
Ani loqkum, se edhe un kam thene edhe gjithmone do te them, ishalla ju zgjate sa te doni ju :wink: urim me te mire se di ku gjene :lol: :lol:


Moj thuaj njėherė ishalla ju zgjat pėrjetėsisht. :evil: :evil: :evil: Se qysh po mė duket du me e kapė stupcin. :evil: :evil:

uliksi31
12-04-05, 19:25
Ani loqkum, se edhe un kam thene edhe gjithmone do te them, ishalla ju zgjate sa te doni ju :wink: urim me te mire se di ku gjene :lol: :lol:


Moj thuaj njėherė ishalla ju zgjat pėrjetėsisht. :evil: :evil: :evil: Se qysh po mė duket du me e kapė stupcin. :evil: :evil:

Njimen Dembele pse po ma nervozo M<bretreshen :evil: Na kemi udhtime te gjata si dhe takime me rendsi. :twisted:

dembelica
12-04-05, 19:26
Ani loqkum, se edhe un kam thene edhe gjithmone do te them, ishalla ju zgjate sa te doni ju :wink: urim me te mire se di ku gjene :lol: :lol:


Moj thuaj njėherė ishalla ju zgjat pėrjetėsisht. :evil: :evil: :evil: Se qysh po mė duket du me e kapė stupcin. :evil: :evil:

Eiiiiiii Murgesha,po qfare te duhet perjetesisht e nese nuk duheni me,keshtu qe me mire eshte sa te doni ju,sa te ju konvenon qyyyyyyyyyyy :lol: :wink:

Murgesha
12-04-05, 19:29
Eiiiiiii Murgesha,po qfare te duhet perjetesisht e nese nuk duheni me,keshtu qe me mire eshte sa te doni ju,sa te ju konvenon qyyyyyyyyyyy :lol: :wink:

O pasha mamin tani vetė e lypeeeeeeeeee.
Priteeeeeeeeeee. :evil: :evil: http://www.cosgan.de/images/midi/boese/s020.gif

uliksi31
12-04-05, 19:30
Eiiiiiii Murgesha,po qfare te duhet perjetesisht e nese nuk duheni me,keshtu qe me mire eshte sa te doni ju,sa te ju konvenon qyyyyyyyyyyy :lol: :wink:

O pasha mamin tani vetė e lypeeeeeeeeee.
Priteeeeeeeeeee. :evil: :evil: http://www.cosgan.de/images/midi/boese/s020.gif

Hic mos u anko Dembelice,se vet e lype.Po shyqyr e paska marr stupcin e vogel :lol: :lol: :lol:

dembelica
12-04-05, 19:31
Eiiiiiii Murgesha,po qfare te duhet perjetesisht e nese nuk duheni me,keshtu qe me mire eshte sa te doni ju,sa te ju konvenon qyyyyyyyyyyy :lol: :wink:

O pasha mamin tani vetė e lypeeeeeeeeee.
Priteeeeeeeeeee. :evil: :evil: http://www.cosgan.de/images/midi/boese/s020.gif

Hahhahahha a me beson qe syte lot mu mbushen tuj qeshe :wink:

OOOOO masi nuk po muj me hi ne msn,e me u knaq me ty se me te vertete je e mrekullueshme :wink:

Okkkk,ku metem, po pse moj me ma hi stupc po qka te bona qyyyyyyy :shock: :evil:

Murgesha
12-04-05, 19:35
Hahhahahha a me beson qe syte lot mu mbushen tuj qeshe :wink:

OOOOO masi nuk po muj me hi ne msn,e me u knaq me ty se me te vertete je e mrekullueshme :wink:

Okkkk,ku metem, po pse moj me ma hi stupc po qka te bona qyyyyyyy :shock: :evil:


Qysh moj pse po ta hi, po unė tė paralajmėrova e ti po kokėn tėnde e mbaje.
Mos po don ende stupcė??? :lol: :lol:

dembelica
12-04-05, 20:03
Qyyyyyy ani ani,po edhe un di moj me sjelle me stupc e jo veq ti :evil:

Per ty nje http://www.cosgan.de/images/midi/boese/s020.gif

Edhe per Uliksin qe po qesh shum http://www.cosgan.de/images/midi/boese/s020.gif

Murgesha
12-04-05, 20:05
Dembelica pėr mua. http://www.cosgan.de/images/midi/boese/s020.gif

Tani pse ja hine Uliksit, ēka tė bėri ai?? :twisted: :twisted: http://www.cosgan.de/images/midi/boese/s020.gif http://www.cosgan.de/images/midi/boese/s020.gif

dembelica
12-04-05, 20:08
Oj zemer,po ne krah tondin e honger edhe ai :lol:

ShEjToNkA
12-04-05, 21:30
A e dini see.............Phaa cka desha me treguar more???? :roll: :roll: Ja harrovaaaaaaaaaaaaaaa :evil: :evil:

Honesty^uk.
12-04-05, 22:56
A e dini see.............Phaa cka desha me treguar more???? :roll: :roll: Ja harrovaaaaaaaaaaaaaaa :evil: :evil:


Shyqyr qe tu kyc goja se valla na kishe fik me pas fole :wink:

dr1ta
12-04-05, 23:55
Keni dal krejt nga tema :( :twisted:

Dreni30
13-04-05, 14:45
A dini se sot vetem mire kam menduar........

Diana007
13-04-05, 14:48
A e din Diana se tani e tutje kur ta pėrmėndesh Uliksin duhet tja shtojsh edhe titullin Madhėria Juaj??? :wink:

A din Murgesh se me shkon mendja gjeth po nuk po mendem me i thn ashtu

Domira
13-04-05, 14:52
Mendova se ēfar t'ju them a e dini...mirpo nuk gjeta asje per t'ju tregu per momentin :oops:

Diana007
13-04-05, 14:57
Mendova se ēfar t'ju them a e dini...mirpo nuk gjeta asje per t'ju tregu per momentin :oops:

A din Domira se desht me than diqka po me dul kre nga mendja

Barbaroza
17-04-05, 16:04
A e dini se.....shyqyr qe nuk e dini ju qe s'e dini!

Drenicaki
17-04-05, 19:38
a e dini se njeriu rekord ne botė per pordhė ėshtė njė japan 22 vjeqar,
qe pordhet me melodi dhe zgjat deri 1 orė!hahahahahahahahaaaaaaa :lol: :lol:

dr1ta
23-05-05, 12:24
Ai/ajo qe qesh i fundit qesh me mire :P

dr1ta
23-05-05, 12:33
Nese nje person ik pa u pershendet ne angli i thuan (french leave) kurse ne france (filer a la anglaise ) :lol:

dr1ta
23-05-05, 12:40
Meshkujt nuk jan gjith me te gjat se femnat..rreth moshes 12 vj femnat jan me te gjata shkaku : femnat hyn ne pubertet me heret :P

dr1ta
23-05-05, 12:46
Bibla esht liber me i perkthyer ne bote ..mbas bibles vjen romani Robinson crusoe nga Daniel defoe

Agroni22
23-05-05, 13:00
a e din ju se une nuk e di

Kaltrushi
23-05-05, 13:23
a e dini se qokolada ben te lumtur????

turisti
23-05-05, 23:41
a e dini se qokolada ben te lumtur????

Me leter a pa ?

dr1ta
25-05-05, 11:05
shpezet nuk gjersiten :P

Dreni30
30-05-05, 08:16
Njeriu mundet me ba mire, por edhe mundet me ndrru sikur koha ne disa vende, dhe me qene i pavendosur per veten.

Kaltrushi
30-05-05, 10:17
a e dini se qokolada ben te lumtur????

Me leter a pa ?

ha haaa more qokolada pa leter po me banane ani kure te behen double ...se nuk e di se a e dini se edhe banana te hjek merzijn........heheheh........ :wink:

schütze
30-05-05, 20:02
a e dini se ........po de po,pernimeh asht :wink:

dr1ta
03-06-05, 12:07
Nese e provon thellsine e nje lumi provoje me nje kemb :P :)

Kurvani
03-06-05, 12:17
a e dini 100% se kur shkruni diqka apo flisni e keni me te drejt? :lol:

florian
03-06-05, 14:23
A E DINI SE E DREJTA E EXZISTENCES ESHT BAZA E KUSHTETUTES BOTERORE.

dr1ta
07-06-05, 20:38
A e dini se nje tem e tille esht hap te DISKTIMET SHOQERORE nga vet moderatori GEANITANI :roll: :?

loli9
07-06-05, 20:41
por cili e ka hap perpara temen

dr1ta
07-06-05, 20:59
por cili e ka hap perpara temen


Po ta kish hap ai i pari nuk do te kisha shkruar ketu e as nuk do te ekzistojke kjo tem

Tomori
07-06-05, 21:38
******************
Ndryshuar nga Murgesha

schütze
09-06-05, 20:10
a e dini se...qysh....edhe pse...???

dr1ta
01-09-05, 00:45
Se....Koalaarusha ne australi ben gjum 19 ore dhe kur nuk ben gjum leviz si ne trance te ishte ,ose i dhunon kolat tjera, edhe pse jan te lezetshme nuk mjafton ; keshilla; prejni floket dhe nisjani me punu :lol:

dr1ta
01-09-05, 00:51
Se....marimanga (vejsushka e zeze) (black widow) e han partnerit pas nje mardhenie , idioti e madhe nuk esht e domosdoshme aspak :lol: , Keshilla: Ndaluni me kanibalisem pergjithmone :D

dr1ta
01-09-05, 01:01
SE ......shoqja jone me kater kemb lopa , na jep gjithcka, qumsht, lekuren, mishin, etj...gaznat e saj :lol: jan shume te rezikshme behet metangass, dhe kjo ndikon ne klime nxehtesiglobale, pak ndihmon ce kemi shume dobi prej saj , kur nje dit do tna djeg krejt dielli :lol: keshill: kape veten per qafe nje her :lol:

dr1ta
15-09-05, 00:47
se..ne alaska me shume ka drena se sa njerz :P

dr1ta
15-09-05, 00:53
Se,,hoatzishpendi kur ik nga armiku fluturon ne uje :roll: :P

dr1ta
04-07-06, 22:21
SE nje mashkullit i vyn 4 sec per te vendose se a esht nje femer terhjekse,kurse femres i vyn 4 min per te vendose se a esht nje mashkull terhjeks:tongue:

Marco
09-08-06, 02:49
SE nje mashkullit i vyn 4 sec per te vendose se a esht nje femer terhjekse,kurse femres i vyn 4 min per te vendose se a esht nje mashkull terhjeks:tongue:

Kjo oshte normale , por edhe femra mendon qe te jetoj 4 min me nji mashkulli ndersa mashkulli mendon te jetoj vetem 4 sek me nji femer :wink:

PO Drita pasi qe paske ber shum postime, a me tregon ti pse SHIJA (dervisht ) nuk e hajn mishin e Lepurit ?