PDA

View Full Version : Pellazgėt ---Banorėt e hershėm tė vendit tonė ---


Honesty^uk.
21-11-04, 01:03
Bartėsit e kulturės sė neolitit dhe tė fillimit tė epokės sė bronxit nė truallin e Shqipėrisė. Pėrsa i pėrket krahinave jugore tė vėndit tonė, ka tė ngjarė qė nė kėtė kohė, nė kėto vise. ashtu si nė Greqi dhe nė pellgun e Egjeut, tė kenė banuar fise tė afėrta, midis tyre, tė cilat te autorėt e vjetėr njihen me emrat: pellazgė, lelegė, kaukanė, karianė etj. Sipas tyre kėto ishin fise tė vjetra vendese, tė cilat mė vonė u mbuluan nga helenėt e ardhur, dhe u asimiluan prej tyre. Ndėr ta pellazgėt konsideroheshin si fiset mė tė rėndėsishme, prandaj edhe njoftimet e autorėve per ta janė pak a shumė tė hollėsishme. Homeri i pėrmend pellazgėt nė epopenė e "Iliadės" si banorė tė Thesalisė, tė cilėt gjatė luftės sė Trojės mbajtėn anėn e trojanėve, kurse nė "Odisenė", qė ėshtė e njė kohe tė mėvonėshme, pellazgėt zihen nė goje si banorė tė Kretės. Shkrimtarė mė tė rij si Hesiodi. Herodoti, Hekateu, Tuqiditi dhe tė tjerė mė tė vonė si Helaniku, Dionizi i Halikarnasit, Straboni etj. na japin njoftime tė tjera, por tė ngatėrruara dhe kontradiktore, mbi kėto fise duke i vendosur herė nė Peleponez, herė nė Azi tė Vogėl, herė nė Itali. Ata flasin pėr shtegėtime pellazgėsh nė Athinė, pastaj nė Lemno dhe Kretė e qė kėtej nė Siēili, Etruri e gjetkė; njoftojnė pėr mbeturina muresh tė vende tė ndryshme tė Greqisė qė ata ua atribojnė pellazgėve; e cilėsojnė gjuhėn e tyre, pellazgjishten, si gjuhė barbare, d.m.th. jo greke, tė cilėn e humbėn kur u helenizuan; tregojnė se pellazgėt kishin njė kulturė tė lartė dhe prej tyre helenėt mėsuan kultin e perėndive, bile bėnė tė tyret edhe njė tok emra perėndish pellazgjike; pėrmendin disa emra vendesh e qytetesh tė trashėguara nga pellazgėt si Larissa, Gortyna, Agro, Tyrren etj. Ndėr kėta, Herodoti thotė se nė kohėn e tij nė Epir ishte akoma i gjallė kujtimi i banorėve tė dikurshėm pellazgė, tė cilėt kishin ardhur kėtu nga Thesalia kufitare, kurse Straboni, duke u mbėshtetur te Efori, Hesiodi, Eskili dhe Euripidi thotė se vendbanimi i hershėm i pellazgėve ishte "Arkadia" dhe qė kėtej kėta shtegtuan nė Epir, ashtu si nė Thesali, Kretė, Lesbos dhe Troadė. Por, megjithėse tė ngatėrruara dhe kontradiktore, njoftimet e autorėve tė vjetėr pėrkojnė nė njė pikė tė rėndėsishme, nė faktin se ata mohojnė ēdo lidhje gjenetike midis pellazgėve dhe fiseve tė mėvonėshme helene, pėr derisa pellazgėt i bėnin vendės, me origjinė hyjnore sic thotė Homeri, ose tė mbirė nga dheu siē thotė Hesiodi, kurse helenėt ishin tė ardhur. Duke tė nisur nga tė dhėnat e autorėve tė vjetėr dhe nga studimet gjuhėsore, pellazgėt u konsideruan pėr njė kohė tė gjatė nga studiuesit e fundit tė shek. XIX dhe fillimit tė shek. XX si njė popullsi joindoevropiane, qė kishte afėri me popullsitė e tjera tė herėshme tė pellgut tė Mesdheut, prej Kaukazit deri nė Gadishullin Iberik, tė cilat u quajtėn tė gjitha sė bashku me emrin pėrmbledhės "Mesdhetarė". Punimet gjuhėsore tė kėtyre 30 viteve tė fundit, tė mbėshtetura nė studimin e gjithanshėm tė greqishtes sė vjetėr duan tė provojnė tė kundėrtėn e tezės sė parė, d.m.th. origjinėn protoindoevropiane ose thjesht indoevropiane tė pellazgėve. Megjithėse pėrkrahėsit e tezės sė re kanė shėnuar disa suksese nė fushėn e studimeve pellazgjike edhe kjo tezė ashtu sikurse e para, nuk ėshtė nė gjendje tė sqarojė pėrfundimisht kėtė problem.Nė fushėn e historiografisė dhe nė linguistikė nuk kanė munguar tė dalin edhe pikėpamje qė i lidhin pellazgėt me banorėt e mėvonshėm tė truallit tė Shqipėrisė. me Ilirėt dhe pasardhėsit e tyre, shqiptarėt. Nuk pėrjashtohet mundėsia qė ilirėt e jugut tė kenė pasur ndonjė lidhje me popullsinė mė tė herėshme pellazgjike tė kėtyre krahinave, por kjo hipotezė ka nevojė pėr njė pėrpunim dhe mbėshtetje tė mėtejėshme shkencore. Pėr kėtė arėsye, si banorė tė lashtė tė vendit tonė, tė njohur nga tė dhėna tė sigurta arkeologjike dhe nga ato tė autorėve antikė konsiderohen deri mė sot ilirėt.

Kalt
09-12-05, 17:52
" A l b a n i e (Historia dhe gjuha), ose odiseja e pabesueshme e nje populli parahelenik " - ky eshte titulli i plote i librit te autorit Mathieu Aref, publikim ky i cili pa asnje hezitim mund te preferohet nga cdo biblioteke shoqerore (kolektive) dhe familjare (private) ne gjithe boten shqiptare.

Francez, nga prinder shqiptare, Mathieu Aref, eshte lindur ne Egjipt, ku edhe ka mbaruar studimet e larta per letersi dhe arkitekture. Prej vitesh jeton dhe krijon ne Paris.

Per "Kohen Javore":

Bajram Sefaj

Ky krijues i vyer, me ndjenje te mprehte kombetare shqiptare, qe tridhjete vjet e kendej, seriozisht merret me popullatat parahelenike te Greqise, e sidomos me gjuhen pellazgo-shqiptare. Treqindeshtate faqet e librit qe kemi ne dore, te cilin po e shfletojme perciptazi per lexuesit tane, jane fryt i studimeve dhe hulumtimeve qe i perkasin kesaj gjuhe.

Libri hapet me parathenien e thukte qe per autor ka z. Dominique Briquel, profesor i Universitetit te Parisit - Sorbonne. Ai shprehet ne menyre tejet te favorshme per kete publikacion, duke vene ne pah punen dhe mundin e madh qe ka investuar autori ne sajimin e tij, por edhe veshtiresite ne te cilat ka hase ai, aq me pare kur dihet se nje pune e tille sikurse eshte kjo e M. Arefit, kerkon njohuri te caktuara nga shume fusha e lemenj te ndryshem.

Autori Matje Aref, materien ne shqyrtim e ka ndare ne tre kapituj - Histori e lashte: stergjyshet e shqiptareve, Shqiperia dhe Linguistika.

Ne menyre qe lexuesi eventual i ketij shkrimi ta kete paksa me te qarte permbajtjen dhe permasat e gjera te ketij libri, riprodhojme (sjellim) te gjithe titujt e njesive te kapitujve, vec e vec.

Ne kapitullin e pare, ate me titull: Histori e lashte: stergjysherit e shqiptareve - jane perfshire keto tema: pellazget parahelenike ose zgjidhja e nje enigme; Homeri dhe poemat e para epike; Thrako-iliret: stergjysher direkte te shqiptareve; kronologji dhe parahistori e Europes; Kronologji e Greqise arkaike, klasike, helenistike; Kronologji e botes egjeo-kretase dhe mikene; Kronologji e Italise se lashte.

Ne kapitullin e dyte, ate me titull "Shqiperia", perfshihen keto njesi: histori multimilenere; Shqiperia nga mesjeta deri ne shekullin njezet; Shqiperi: aspekti i pergjithshem; aspektet etnokulturore; folklori; kronologji iliro-shqiptare; kosovaret dhe serbet; histori e shkurter e sllaveve te jugut.

Nderkaq, kapitulli i trete, me titull Gjuhesi (liguistique), perfshin numrin me te madh jo vetem te njesive, por edhe te faqeve te ketij libri. Ne keto paragrafe, si te thuhet, permblidhet pjesa me e qenesishme e ketij publikimi, subjekti me i rend`sishem i tij. I riprodhojme ashtu sic i ka radhitur vete autori M. Aref. Pellazget dhe gjuha e tyre; gjuhe: ekspoze dhe gjeneralizim linguistik; indo-europianizmi; perputhjet linguistike pellazgo-shqiptare; homografet dhe homofonet te Homeri; korrespondenca pellazge dhe thrako-ilire; ndikimi pellazgjik i lashte mbi greqishten, latinishten dhe gjuhe te tjera; toponimet dhe oronimet; fjale te vjetra dhe rregulli i pergjithshem; fondi i vjeter pellazg dhe leksikologjia e tij; pellazgo-shqipja; ndikimi i substratit pellazg (mbi gjuhen baske, armene, anglosaksone, kelte, gjermanike); pellazgo-shqipja dhe greket, latinet, etrusket; pellazgo-shqipja dhe thrako-iliret, messapien; pellazgo-shqipja dhe kelto-gjermanishtja, hitite, letone, lituane dhe rumune; pellazgo-shqipja dhe implikimet e ndryshme te tyre; basket dhe gjuha e tyre.

Libri Shqiperia (Historia dhe gjuha) ose odise e pabesueshme e nje populli parahelenik e autorit Mathieu Aref, permbyllet me bibliografi, si te thuhet e ilustruar (pasuruar) me material kartografik dhe fotografik.

Ne vijim, ne interpretim (perkthim) te lire, sjellim ne teresi tekstin qe botuesi parisien Colletiom Mnémsyne" e ka hedhur ne kapakun permbylles te ketij libri qe ka 320 faqe dhe kushton 30 euro.

Ne saje te gjuhes qe ka lindur nga pellazgishtja e lashte dhe te zbulimeve arkeologjike (gjysma e pare e shekullit XX) Shqiperia ofron ketu fytyren e saj te fshehte. Ne fakt, eshte ky nje rast i vetem ne Europe, nje popull i vetem dhe i vecante qe jeton ne trojet stergjyshore qe nga neolitika e mesme: me vazhdimesine arkeologjike, antropologjike, kulturore dhe etnolinguistike te dalluar. Ky vend, aq shpesh ishte atakuar, tradhtuar dhe copetuar, por qe populli i tij kurre nuk eshte pranuar: ne saje te agresivitetit, guximit legjendar, por dhe te bjeshkeve te tij te papushtueshme, ka arritur te ruaje, praktikisht te paprekshme, gjuhen edhe traditat e veta mijevjecare. Gjurme pellazge (stergjyshe te shqiptareve) hasen duke filluar nga trojet baske deri ne Kaukaz, duke kaluar nga (neper) Overnj, Alpe, Europe Qendrore, Ballkan, Egje, Azi e Vogel, Armeni...madje ne Azi. Mathieu Aref zbulon korrelacionet tronditese dhe analogjite midis emrave mitologjike, te quajtur greke, te toponimeve te shumta dhe te gjuhes shqipe. Vec te tjerash, pellazgo-etrusket jane te origjines se dy civilizimeve me te famshme perendimore: greke (via Pellazgjia) dhe romake (via etruske). Por te vetmet monumente te verteta qe pellazget kane lene si testament jane kultura e tyre (mitologjia, themelimi i Athines bashke me konstruksionet gjigante te quajtura ciklopike, fortifikatat midis te cilave ato te Mikenes, Tirintit, Argos ose Pilos, futja e metalurgjise ne Europe, etj.) dhe, para se gjithash, gjuha e tyre (shqipja eshte nje fosil vertet i gjalle) perjetesuar ne Europe dhe ne Azine e Vogel pas ngjashmerise se tyre etruske, trojane, ligure, lidiene, filistine, frigjine, thrakase, ilirike, liburne, venete ose mesapiene... Ne kohen kur Europa eshte ne bashkim e siper, populli shqiptar mund te lavderohet qe eshte etnikisht, kulturerisht dhe historikisht europian.

Francez, qe rrjedh nga prinder shqiptare, Mathieu Aref eshte lindur ne Egjipt, ku ka mbaruar edhe studimet e larta (per letersi dhe arkitekture). Per me shume se tridhjete vjet me radhe i eshte qepur popullacionit parahelenik te Greqise dhe, para se gjithash, gjuhes pellazgo-shqipe. Studimet dhehulumtimet qe i perkasin kesaj gjuhe pohojne se kjo veper rrefen nje vecori te jashtezakonshme".

Mbesim me shprese se, nderkohe, ky liber i rendesishem tashme eshte ne duart e lexuesve shqiptare frankofone, por edhe me mire se kjo, eshte ne procesin e perkthimit dhe te botimit ne gjuhen shqipe, per te siguruar ne kete menyre sa me shume lexues, sidomos ne mesin e atyre qe profesionalisht dhe shkencerisht merren me materien qe detajisht e trajton z. Mathieu Aref ne kete veper te tij me te re. Atehere do te zbulojme (njohim) edhe me mire vleren e njemendet shkencore, historike, gjuhesore dhe pergjithesisht kulturologjike te ketij libri.

Pupi
26-07-07, 21:11
Pellazgėt - Shqiptarėt

Ishte njė ditė
Qė pellasgjitė
Posi njė dritė
Mbuluan dhenė

Duall ng' Asia
Si mizėria
Dhe me ania
E hodhė denė.

Pas pakė herė,
Duke pėrzjerė
Ca me tė tjerė,
Bėnė elinėt,
Dhe duke ndarė
Syresh njė farė,
Si ka tė ngjarė,
Bėri llatinėt.

Edhe tė tjerėt
E mė tė ndjerėt,
Tė papėrzjerėt,
Pellasgjinj mbenė
Maqedhoninjtė
E ilirinjtė
E mollosinjtė,
Gjith' ata qenė.
Dhe ata janė
Prindėrtė tanė,
Pastaj na thanė
Na shqipėtarė
Mundim tė themi
Ne ata jemi,
Atė gjak kemi,
Si dhe shtyparė.
Thot' Herodoti,
Nė Tomor zoti
Shtėpi qėmoti
Kishte Dhodhonė
Eshtė m'e vjetėr
Ngaha ēdo tjetėr,
Shumė mė tepėr,
Kjo gjuha jonė.
Ne kurdoherė
Burra tė ndjerė
Edhe tė vlerė
Jemi treguar;
Me grekėrinė
Dhe me Persinė,
Me gjith' Asinė
Kemi lėftuar.

Me Lekėn vamė,
Muntmė Daranė,
Datėn i dhamė
Gjithė Asisė
Burr' u dėftyem,
Tė gjith' i thyem,
Pėrmbys e kthyem
Fron' e Persisė.
Tė tėrė dhenė,
Den' e sterenė,
Sa kombe qenė
Nė kėmb i vumė
Dhe mbretėruam
Kudo qė shkuam,
Tekdo lėftuam,
Vėndin e zumė.
Me Pirron vamė
Romės i ramė,
Llatint' i vramė
E i tmeruam;
Me Skėnderbenė
Tyrqve sa qenė
U dhamė dhenė
Dhe i dėbuam.
Kush i goditi
Posi petriti
E i cfiliti
Tyrqit, barbarėt?
Bota s'kuxonte
Qė t'u qėndronte,
Po kush lėftonte?
Ne shqipėtarėt.
Pastaj u ndruam,
Se s'kupėtuam
Dhe nuk e ēquam
Tė mirėn tėnė
Gjaknė pėr botė
E derthmė kotė,
Njeri ē'tė thotė?
Nuk ishte thėnė!
Mbajtmė Tyrqinė,
Ngjallmė Greqinė,
Ndihm' Italinė.
Po Shqipėrinė?
Pse s'u munduam?
Pėr kė lėftuam?
Neve ē'fituam?
Ē'kemi taninė?