PDA

View Full Version : Historia Shqiptare


 1. MBRETĖRIA E DARDANISĖ
 2. Historia E Shqipetarve, Nga iliret e Lashte
 3. MBRETERIA TAULANTEVE
 4. Si perhapet helenizmi ne Shqiperi
 5. Pellazgėt ---Banorėt e hershėm tė vendit tonė ---
 6. HISTORIA SHQIPTARE QE NGA ILIRET E DERI ME SOT
 7. Kur Historia dhe Fantazia behen e njejta gje....
 8. Harta historike te Shqiperise
 9. Ē A M Ė R I A
 10. Pushtimi i Konstandinopojes, 29 Maj 1453
 11. Formimi i ndergjegjes kombetare te Shqiptareve 1878-1881
 12. Karakteri i Shqiptareve ne shekullin e 19
 13. Revolta dhe Anarkia ne Shqiperi pas Kryengritjes e 1878-1881
 14. Ngjarje te rendesishme militare ne Shqiperi, Shek 18-20
 15. Historia e Akademisė sė Kosovės
 16. Retospekiv..! (per kater vite 2001-2005) - Nga Labo Vjosa
 17. Pamje shqiptare nder shekuj!
 18. Historiku i bibliotekave te Shkodres
 19. Ushtria Ēlirimtare Kombėtare emblemė e shenjtė e lirisė
 20. Identiteti kombėtar - SHQIPĖRIA E UDHĖTIMEVE TĖ MIA
 21. Historia "relative" !
 22. Historia E Shqiptarėve, Nga Ilirėt E Lashtė Ne Erėn Islame
 23. Shqiptarėt mė tė lashtė se grekėt nė Ballkan!!!
 24. Kronologjia e ngjarjeve qe nga 360 para Krishtit deri
 25. Kronologji e ngjarjeve qė nga 360 vjet para Krishtit e deri me sot!
 26. Veriu i Arbėnis nėn sundimin sllav nė shek.XIV sipas njė prifti anonim
 27. Historia e kufirit veri-perendimor me Malin e Zi
 28. Kongresi i Berlinit dhe cėshtja Ballkanike
 29. Masakrat...Historia mė se 160-vjecare e barbarizmave sllave ndaj shqiptarve
 30. Koha e Rankovicit
 31. Uēk, njė 10 vjetor historik
 32. Kongresi i Manastirit
 33. Arti Ilir ne prehistori
 34. Historia Shqiptare(Malesie)
 35. Fakte qe shqiptaret kane prejardhje direkte nga iliret
 36. Ballkani dhe shqiptarėt
 37. Kryengritja e kosovės 1910
 38. Kolonizimi Serb I Kosovės
 39. SHqipėria GJatė SHekujve Tė Mesjetės (SHEK :V - XIV
 40. Lidhja e Prizerenit
 41. Jeta politike nė Trojet SHqiptare Kryengritja e Armatosur SHEK.XVI-XVIII
 42. Ca shėnime tė tjera nga Kosova… (Duke filluar nga 1912) …
 43. Betejat e medha te viteve 60. Qendresa e Shqiptareve te Morese
 44. Pavaresia e vitit 1912 dhe ajo e 2008-s
 45. Lufta pėr Ēlirim, Kosharja legjendare
 46. Gjendja e Shqiperis para ardhjes se Osmaneve.
 47. Shteti dardan 2400 vjet mė parė
 48. Historia e Preshevės
 49. Historia e Gjakoves...
 50. Ja se kush janė ata qė na e pėrgjakėn historinė!
 51. Beteja e Fushė-Kosovės, 15 qershor 1389
 52. Apel i kujtesės historike tė kombit!
 53. Mbreteria e Bashkuar e Shqiptareve 1941-1944,dokumente dhe deshmi ne Arkivin e RM
 54. Te gjithė flamujt shqiptarė qė para 1912 deri sot
 55. Shqiptarėt mė tė lashtė se grekėt nė Ballkan!!
 56. 'Albanėt me Famė nė Mijėvjeēarė' (Nga Troja e Lashtė Deri nė Ditėt Tona)
 57. Dukagjinasit nė ndihmė tė Shkodrės sė rrethuar (1478-1479)
 58. Shqipėria gjatė regjimit tė princit Vilhelm Vid
 59. Flamuri shqiptar nga Skėnderbeu tek Ismail Qemali
 60. Vėshtrim i shkurtėr historik pėr fisin e Kelmendit
 61. Mbretėria e Arbėrisė nė Dokumentet Papnore nė dhjetėvjeēarin e dytė tė shekullit XIV
 62. Pėrgjegje Mbi Historinė
 63. Hulumtime mbi origjinėn pellazgjike tė Kombit Shqiptar
 64. Rilindja Kombetare
 65. Serbet dhe pushtimete krimet e tyre ndaj shqiptarve
 66. Konferenca e Bujanit
 67. Interesat e Fuqive te Medha pas luftes Ruso-Turke- Kongresi i Berlinit
 68. Varrosja e historise ilire
 69. Shqiptaret ne Kairo - Egjipt / Egjipti 150 Vjet I Sunduar Nga Familje Shqiptare
 70. Kosova e Shqipėria drejt teksteve tė pėrbashkėta!
 71. Shqiperia Etnike
 72. Nėna e Skėnderbeut, Vjosava Tribalda, ishte shqiptare nga Pollogu
 73. Cili ėshtė flamuri qė u ngrit nė Vlorė mė 28 nėntor 1912
 74. Origjina e mohuar pellazge
 75. Ēfarė thonė tė huajt pėr Shqiptarėt?
 76. Librat e historisė sė Shqipėrisė
 77. Shqipėria nė kohėn e mbretit vid
 78. 65-vjetori i terrorit komunist nė Malėsi
 79. 6 mijė kalorėsit Ilirė nė Pakistan
 80. Orientalizimi i shqiptarve ne kohen moderrne
 81. Pushtimi turk i pare nga nje kendveshtrim psikologjik
 82. Kryengritja e Dibrės
 83. Kuvendi i Verrave tė Llukės
 84. Alfabetit Shqiptar
 85. 1912-1915
 86. Idealet e lirisė
 87. i pa njohur deri tani Hasan Riza Pasha
 88. Iliret e vjeter qe edhe sode jetojn ne Pakistan qe quhen Hundzak
 89. Gjon Buzuku
 90. Nė Belvedere nė Vjen sikur pash vetė Skėnderben. Evropė kthena Historin
 91. Harta e Rumelise 1801- 1913
 92. Masakra ne Suhareke!
 93. Krerėt fetarė nė lėvizjen kombėtare shqiptare nė Vilajetin e Kosovės (1878-1912)
 94. Mbretėria nė Zi, vdes Leka Zogu I
 95. Libri i rrallė
 96. Gurra e Domgjonit
 97. Familja Thaēi nga Gllogjani i Pejes fal gjakun pėr pesė anėtarėt e vet
 98. Rrustė Kabashi
 99. Historia e Nje Kenge Shqiptare 600 -Vjecare
 100. Ilirida
 101. 100 vjetori i Pavarėsisė
 102. A jane shkijet shqipetar?!
 103. 24 Marsi nje date historike!
 104. Pas Thaēit, edhe Berish zeza flet pėr dofar " lidhjesh gjaku" me turqit
 105. Konfliktet mes Ilirėve dhe Maqedonasve
 106. 4000 dokumenta historike nga Pellumb Xhufi
 107. Mbretėrit mes veti, Nderohen Shqiptarėt
 108. Shkolla e parė shqipe nė Kosovė
 109. U pėrjetėsua Plaku-Xheladin Gashi
 110. Njė popull "Nobel"
 111. Pjetėr Guri nga Krusheva. Kur i ndershmi (popovski) fletė tė vėrtetėn
 112. Ismail Qemali-Plaku i Pavarėsisė sė Shqipėrisė
 113. I vetmi popull autentik ne Ballkan : shqiptaret
 114. Kronikat e Tursun Beut
 115. Atentatoret me te njohur shqiptarė
 116. Rishqyrtim i historisė shqiptare ?!
 117. Studimi, testet e ADN-sė e konfirmojnė: Shqiptarėt janė autoktonė
 118. Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve
 119. Beteja e Kumanovės 100 vite mė parė
 120. Kontributi i prijėsve myslimanė nė shpalljen e pavarėsisė
 121. UDB-ashėt qė vepruan nė Kosovė
 122. Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe
 123. UĒK bėri luftė tė drejtė
 124. 100 Vjetori i Pavarsis se Shqipris, a po kendellen Shqiptaret nga gjumi njeqindevjeqa
 125. Zbulohet busti i presidentit historik Ibrahim Rugova
 126. Ēamėria
 127. Tyrbja e ēikave
 128. Fragmente lufte - Kosovė 1998-1999
 129. Shqiptarėt ortodoksė nė Maqedoni u kthehen rrėnjėve
 130. Kryetem:Pse dhe kush e vrau Ahmet Krasniqin?
 131. Kosova shtet teokratik apo demokratik!?
 132. Masakra e Manastirit - 1830
 133. Rrethimi i Shkodrės nga osmanėt nė shekullin e XV
 134. Ta kujtoim historin e Malesis madhe..mes kengesh ne poezi/proze...
 135. " "Historia e burrave dhe Trimave se Treves Rugoves"
 136. Kryengritja e parė antikomuniste nė Evropė
 137. Masakra e Tivarit
 138. Aleksandri i Madh
 139. Aleatėt nė 1942: Nė Shqipėri po ndizen flakėt e rezistencės
 140. Krimet serbe nė Shkup
 141. Ekspozita pėr shqiptarėt qė shpėtuan hebrenj nxit pėrplasje nė Londėr
 142. Nga Serbia duhet tė ruhemi
 143. Paskal Milo: Skenderbeu ka qene sllav! Nuk luftoi per Shqiperine, por per kryqin