PDA

View Full Version : Uēk, njė 10 vjetor historik


Pupi
26-11-07, 21:47
Luftėrat ēlirimtare pėrbėjnė momente shumė tė rėndėsishme nė historinė e ēdo kombi. Tradicionalisht, ato kanė tėrhequr interesin e politikanėve, historianėve dhe akademikėve nė pėrgjithėsi, duke u shndėrruar nė njė "laborator" historik studimesh dhe analizash, prej nga janė nxjerrė mėsime tė ēmuara mbi natyrėn e zhvillimit shoqėror dhe forcat lėvizėse tė historisė. Disa prej mėsimeve mė tė vyera jo vetėm nė lidhje me artin e luftės, por edhe pėr sa i pėrket natyrės dhe dialektikės sė proceseve historike janė tė lidhura ngushtė me luftėrat ēlirimtare. Rėndėsia e padiskutueshme e kėtyre luftėrave buron nga qėllimi i tyre pėr tė mbrojtur vlerėn mė sublime dhe humane: Lirinė. Rrethanat historike kanė kushtėzuar luftėn ēlirimtare si njė bashkudhėtare tė vazhdueshme nė jetėn e kombit shqiptar qė nga lashtėsia e deri mė sot. Nė veēanti, episodi i fundit ēlirimtar i shqiptarėve -Lufta Ēlirimtare nė Kosovė -meriton vėmendjen dhe pėrkushtimin e historianėve, dhe politikanėve nė radhė tė parė, nė Kosovė dhe Shqipėri. Nuk mund tė ketė luftė ēlirimtare pa ekzistencėn e njė sunduesi mizor, dhe pėr rrjedhojė, pa vuajtje dhe dhimbje tė shumėfishta nga ana e popullit tė shtypur. Shkaku i Luftės Ēlirimtare nė Kosovė sigurisht gjendet nė politikėn diskriminuese dhe totalitare tė Beogradit. Rezistenca e armatosur nė Kosovė ndaj shtypjes millosheviējane ishte nė fakt opsioni i fundit, kur u pa qartė se strategjia e mėparshme e kundėrshtimit paqėsor kishte dėshtuar nė sigurimin e tė drejtave mė minimale tė kosovarėve. Pėr rrjedhojė, pėr fitimin e tė drejtave tė tyre, kosovarėt nuk kishin rrugė tjetėr, pėrveē pėrpjekjes sė armatosur. Dhe armėt u bėnė bashkudhėtare nė luftėn e Kosovės kundėr shtypjes barbare serbe. Krijuar mė 1993, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės (UĒK) u shndėrrua gradualisht nga njė simbol i rezistencės popullore kundėr shtypjes serbe, nė njė organizatė tė mirėfilltė ushtarake, me mbėshtetje tė gjerė popullore, e cila nė Nėntor tė vitit 1997, arriti tė ndėrmarrė aksionet e para ushtarake frontale. Ndėr datat e shumta historike tė UĒK-sė, 28 Nėntori 1997 mban njė rėndėsi tė veēantė. Atė ditė, nė varrimin e mėsuesit Halit Geci (tė vrarė nga forcat serbe njė ditė mė parė), nė prani te rreth 20000 pjesėmarrėsve nė Llaushė tė Drenicės, tre luftėtare tė UĒK-sė-Mujė Krasniqi (dėshmor), Daut Haradinaj, dhe Rexhep Selimi -deklaruan publikisht misionin liridashės tė kėsaj ushtrie. Fjalimi i Rexhep Selimit u bė njė kushtrim mobilizues pėr ēlirimin e Kosovės. Mė pas, jehona mė madhėshtore e misionit ēlirimtar tė UĒK-sė u dha nga Adem Jashari, familja e tij dhe shokėt e tij tė armėve (58 persona), tė cilėt dhanė jetėn nė Prekaz tė Drenicės me 5-7 Mars 1998. Flijimi i Jasharėve ishte kushtrimi mė i fuqishėm pėr ēlirimin e Kosovės, shembull historik qė ndėrgjegjėsoi banorėt e saj se liria nuk dhurohet, por fitohet. Epopeja e Jasharėve ndėrgjegjėsoi edhe komunitetin ndėrkombėtar mbi shkallėn mizore tė dhunės dhe shtypjes serbe nė Kosovė, duke u hapur rrugė iniciativave diplomatike pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės. Dėshtimi i diplomacisė ēoi nė ndėrhyrjen ushtarake tė NATO-s kundėr Beogradit (Mars - Qershor 1999).
Pa dyshim, NATO ėshtė aleatja mė e madhe e ēėshtjes shqiptare. Ndihma e saj pėrbėn faktor kyē nė ēlirimin e Kosovės nga shtypja serbe dhe kthimin e mbi njė milion kosovarėve tė shpėrngulur me dhunė nė shtėpitė e tyre. Ndėrhyrja e NATO-s nė Kosovė manifestoi domosdoshmėrinė e vazhdimėsisė sė kėsaj organizate politiko-ushtarake nė periudhėn pas Luftės sė Ftohtė, si edhe vendosmėrinė e demokracive perėndimore pėr mbrojtjen e tė drejtave humane, lirisė, dhe demokracisė. Mbrojtja e kėtyre vlerave bashkoi misionin e NATO-s me atė tė UĒK-sė.
Njė ndėr aksiomat mė tė njohura tė artit tė luftės ėshtė: "Mėnyra se si lufta pėrfundon, pėrcakton paqen qė vijon". Prezenca e NATO-s dhe aleatėve ndėrkombėtarė nė periudhėn pas luftės i shėrben tranzicionit tė Kosovės nga lufta nė paqe. Njėkohėsisht, prezenca e drejtuesve tė UĒK-sė nė politikėn bashkėkohore nė Kosovė reflekton domosdoshmėrinė e ndarjes sė pushtetit me fituesit e luftės dhe njohjen e kontributit tė tyre nė kėtė drejtim. Por sfidat e politikės sė paqes janė mė tė mėdha se sfidat e politikės sė luftės. Ky ėshtė njė fakt i njohur publikisht edhe nga udhėheqėsit e UĒK-sė, dhe nė veēanti nga Kryeministri i ri i Kosovės, z. Hashim Thaēi. Misioni i UĒK-sė pėr ēlirimin e Kosovės nga pushtimi Serb u krye me sukses dhe nė njė kohė relativisht tė shkurtėr nė sajė tė ndihmės sė NATO-s. Pavarėsia de facto qė gėzon Kosova sot ėshtė meritė e pėrbashkėt e NATO-s dhe UĒK-sė. Pavarėsia de jure e Kosovės do jetė gjithashtu rezultat i njė politike komplementare tė faktorit kombėtar dhe ndėrkombėtar. Efektiviteti i deklarimit tė pritur unilateral tė pavarėsisė sė Kosovės nga qeveria e re e Prishtinės ėshtė funksion i mbėshtetjes sė Fuqive Perėndimore, sidomos njohjes sė kėsaj pavarėsie nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Komuniteti Evropian.
Lufta pėr ēlirimin e Kosovės ėshtė njė moment i afėrt nė historinė shqiptare, prej tė cilit mund tė nxirren mėsime tė vyera politike dhe historike. Nė shtypin tonė kombėtar ėshtė folur kohėt e fundit pėr domosdoshmėrinė e rishikimit dhe tė rishkruarjes sė historisė sonė tė deformuar nga regjimi komunist. Pa dyshim, deformimet e historisė janė tė dėmshme dhe duhen mėnjanuar apo korrigjuar. Por nėse nuk arrijmė tė demonstrojmė njė kuptim uniform mbi njė moment tė afėrt -dhe tė jetuar -historik, siē ėshtė Lufta Ēlirimtare nė Kosovė, ėshtė e vėshtirė tė besohet se mund tė arrihet njė kuptim unanim mbi historinė shqiptare tė 50, a mė shumė viteve mė parė.
(*) Autorja (PhD) ėshtė diplomuar Doktore Shkencash nė fushėn e Marrėdhėnieve Ndėrkombėtare nga London School of Economics and Political Science (LSE) dhe aktualisht punon nė University of Exeter (Angli).
Nga Klejda Mulaj/Gazeta Shekulli

Arb
27-11-07, 18:00
Cka din kjo ndeqka e thiut per UCK-ne? Po tybe lidhje ska...

Kshtu 3 dai te dheut hoqen corapat prej kreje edhe shpallen ekzistimin e nje Ushtrie. A din kush ku ke ajo ushtri? Ushtri e mirefillte nuk u dok kun. Vete te veteshpallurit udheheq politik te kesaj Ushtrie, e pranun vete se nuk kane pas organizim ushtarak. Vete ne Hage thane se kane shkru vec komunikata alla-partizane per brigadat 100 e permbi... Njeriun qe u vra me gjithe familjen e tij, e quajten Komandant Legjendar. Nuk din kush qe ka ndodh ne historine e njerezimit qe Komandanti i nje Ushtri me u vra me familjen e tij.

Organizim te vertete ushtarak pat vetem ne disa vende. Ne rastet tjera "ushtria" ikte maleve e popullata civile mbetej ne meshiren e cetnikeve shkije.

Nejse vec mire ish kon me e shkru historine e ketyre viteve pa emocione e pa propagande. Gjeneratat e reja meritojne te mesojne te verteten, e jo mitet.

Pupi
27-11-07, 21:03
Pse mer Arb po bahesh djal i keq me qellim, a e ke parasysh ti me ,,Hit thenjet tua" ndeēka e thiut, shkaut, cetnikut, birit dreqit, e sa e sa!
(*) Autorja (PhD) ėshtė diplomuar Doktore Shkencash nė fushėn e Marrėdhėnieve Ndėrkombėtare nga London School of Economics and Political Science (LSE) dhe aktualisht punon nė University of Exeter (Angli).
Pra ketu nuk eshte fjala per si ti e si une, por per nje Doktore shkencash, qe ka diplomuar ne Angli.
Thash si ti e une(pra me fjal te moderuara) per fillim, edhe pse une e ti kemi ca hendeqe mes.

Arb
29-11-07, 19:07
Pra ketu nuk eshte fjala per si ti e si une, por per nje Doktore shkencash, qe ka diplomuar ne Angli.
Thash si ti e une(pra me fjal te moderuara) per fillim, edhe pse une e ti kemi ca hendeqe mes.

Me ate PhD-ne qe ka marr nuk do te thote se me shkrimin e saj ajo din se cfare thote. Shihet qe ka bere nje permbledhje te shkrimeve me emocione, duke bere nje artikull. Shkrimi me shume i perngjan nje reklame ne perkrahje te Thacit, qe kjo cuca ngutet edhe e ban Kryeminister, edhe pse akoma nuk e ka marr ate post.

Arb
29-11-07, 19:08
Ja si flitet e verteta, dhe si vertete mbrohet lufta jone per clirim...

NGA PROCESI GJYQESOR "LIMAJ DHE TE TJERET"

DESHMITARI ROBERT CERCER ISHTE ANGAZHUAR PER PAVARESINE E KOSOVES PA KUSHT

Hage, 26 Maj

Shkruan: Vehbi Kajtazi

Ne seancen e sotme, deshmine e ka vazhduar eksperti ushtarak I krizave, njohesi I mire I rrethanave ne Ballkan dhe ne bote, njekohesisht analisti politik I cili per 25 vjet kishte sherbyer oficer ne Ushtrine Britanike, Robert Cercer.

Cercer I eshte pergjigjur shume pyetjeve te Prokurorit Tomas. Seanca ka filluar me pyetje per prejardhjen e materialeve te mbledhura ne nje raport per luften ne Kosove.

Cercer mohoi t'i kete rekomanduar pala mbrojtese per materialet e raportit te tij, I pranuar si deshmi. Cercer tha se asnjehere s'I ka takuar te akuzuarit, por me kerkese te pales mbrojtese ka ardhur per te deshmuar ne favor te Limajt.

Cercer eshte pyetur nga Prokurori per marredhenjet e tij qe ka me Sherli Diogardin dhe Xhozef Diogardin. Ai tha se ka marredhenje te mira, dhe kane qene te interesuar per Kosoven.

Ne Gjykate eshte paraqitur edhe nje raport I Cercerit, qe kerkon Pavaresine e Kosoves, ne kohen kur ai ishte Drejtor I Grupit Nderkombetar te Krizave, ne Prishtine.

Cercer, tha se ai bashke me Sherlikane kerkuar te njihet Pavaresia e Kosoves. "Une kam pasur qendrimin se nese Kosoves I jipet nje autonomi, ata mund te kthehen ne Kosove." Cercer, Serbine e kishte cilesuar si diktator dhe shtypes mbi Kosoven. Te gjithe meshkujt Serbe te Kosoves, kane qene te mobilizuar si shtypes.

Ne letren e tij derguar Kongresit Amerikan, Cercer kishte thene se Serbia eshte shtypese. Ai kishte kerkuar pavaresi te plote per Kosoven, me masa te rrepta mbrojtese per pakicat qe jetojne ne Kosove.

Cercer tha se ne kemi pare ne Kosove, qe nga viti 1913, dhe asnjehere nuk eshte gjetur zgjidhje e qendrueshme dhe e drejte. Ai kishte kerkuar qe Kosova dhe Serbia te jene dy shtete te pavarura.

Ai tha se kete nuk e deshironin Serbet, dhe ata I kishin shitur shtepite ne Kosove, keshtu qe Serbet nuk deshironin te jetonin ne Kosove. Ai tha se ka kontaktuar edhe me Serbet refugjate, pervec te moshuarve, te tjeret nuk deshironin te ktheheshin ne Kosove. Cercer tha se nje pjese e Serbeve deshironte te kthehej, te perfitoj grante e pastaj e shesin pasurine. Te vetmit qe deshirojne te rrine, jane rastet sociale.


Sherli Diogardi: Haga po I Barazon Kriminelet me Clirimtaret

Cercer kishte marre nje dokument nga Sherli Diogardi me titull, "Kosova nje kthese e madhe." Ne baze te editorialeve te Sherlit eshte pyetur, se a pajtohet me qendrimet e saj.

Ai thoshte se arrestimi I luftetetareve te lirise, Fatmir Limajt, Haradin Balajat, dhe Isak Musliut, eshte perpjekje per te barazpeshuar clirimtaret qe luftonin per lirine e popullit Shqiptar. A pajtoheni pajtoheni me kete Z. Cercir? Ai tha se ky eshte nje stil Amerikan per te ekzagjeruar ngjarjet. Sipas prokurorit Cercer ishte ne krye te kuazes Shqiptare, per te arritur qellimin e tyre, dhe per te bindur Kongresin Amerikan me ane te raporteve qe ia kishte dhene Sherlit.

Cercer eshte pyetur edhe per disa raporte te Misionit Vezhgues ne Kosove, ku edhe ai ishte hartues I tyre. Prokurori kerkoi qe seanca rreth ketyre raporteve te mbyllet.

Ne raportin per strukturen komanduese te UCK-se, Cercer tha se UCK-ja nuk kishte ndonje komande koherente. Ata vepronin ne baze te bindjeve te tyre, me besnikeri te ndryshme, etj. Ai tha se SHP ne 98' nuk ishte fare I qarte. Aty kishte disa qarqe. SHP ishte Drejtori Politike qe nuk kishte te bente fare me kuptimin e struktures komanduese. Njerezit nuk dinin se kush ishte ne SHP, dhe askush nuk e dinte se kush jane ata te SHP-se. Kishte tendenca per te filluar nje kryengritje guerile, pa kurrfare strukture ushtarake.


UCK-ja ishte Komplet e Pa-organizuar

Cercer eshte pyetur se, "Cfare zhvillimesh kane ndodhur ne Qershor, 1998." Ai tha se SHP-ja nuk bente asgje pervec perpjekjeve qe te siguronin arme pa kurrfare komande. SHP-ja per te qene nje Shtab, duhet te kete me shume funksione, e jo vetem perpjekje per te siguruar arme.

Cercer tha se pas masakres se Prekazit UCK-ja vepronte ne konspiracion te thelle. Per kete ata mbanin maska dhe perdornin pseudonime. Anetaret e UCK-se nuk e njihnin njeri-tjetrin. Kjo behej per te mos ditur se kush eshte ne UCK. Ne ate kohe kishte shume grupe qe thoshin se une jam ne UCK.

Anetaret e UCK-se shkonin ne Shqiperi per te marre arme secili me vete per te blere arme. Ne veri te Shqiperise vinin fshataret dhe benin pazare, per te shitur kallashnikove.

Gjate gjithe luftes nuk ka pasur asnje strukture komanduese. NATO dhe SHBA sollen Agim Cekun per te bere njefare komande.

Cercer eshte pyetur edhe per Fatmir Limajn, se a ka degjuar se ne cilen zone ka komanduar ai. Cercer tha se, "nuk besoj qe ka komanduar ne ndonje zone, por mund te kete qene udheheqes I ndonje njesiti.

Nderkaq, prokurori citoj deshmine e Limajt, kur ai kishte thene ne deshmi se kishte qene Komandant I Brigades dhe I kishte dhene komande Luanit. Cercer tha se nuk eshte kjo komande, kur urdheron per te sjell nje kafe apo dicka. Komanda kap nje sistem me te gjere. Per te dhene urdhera ka me shume njerez, se sa nje apo dy persona.

Cercer tha se emerimi I Sylejman Selimit, Komandant I Drenices, nuk kishte te bente me kurrefare komande. Ai ishte nje djalosh I ri qe te kishte zene nje pozicion te atille.

Nderkaq, Adem Jashari, nuk ishte fare Komandant. Ai ishte ngritur ne nje kryengritje dhe kishte rene ne kete kryengritje.

Prokurori tha se, "Sulltani eshte cilesuar nje luftetar I mire." Cercer ia ktheu se, "nuk do te thote se nese je luftetar I mire, je edhe Komandant I mire."

Ne Gjykate eshte paraqitur edhe deshmia e Sylejman Selimit, kur ai thote se, "Kur une mungoja, zevendesit e mi mund te benin urdhera." Cercer tha se, "perkunder vullnetit te UCK-se per te pasur nje organizim, nuk ia ka dal te bente kete.

Kur raportet beheshin, ato nuk mund te shperndaheshin. Njerezit ishin te vete-emeruar dhe nuk kishte emerime. Sylejman Selimi nuk mund te ushtronte nje sistem ushtarak, sepse mungonte cdo gje, sic eshte transporti, komunikimi, etj.

Une nuk kam pare askund ne Kosove, te kete pasur strukture komanduese. Kete e kam bere nga vezhgimet e mia.

Ne Kosove kishte fshatare qe luftonin dhe nuk kishte strukture komanduese, dhe disipline perkunder vullnetit. UCK-ja nuk ia doli te bente kurre te organizohej. Njesitet vepronin te pavarura nga njeri-tjetri, sepse nuk kishte transport dhe komunikim. Grupet degjonin se po zhvilloheshin luftime, dhe shkonin per te ndihmuar, dhe kjo nuk do te thote se kishte komande. Ata dilnin ne ndonje koder, shihnin se cfare po ndodh, dhe shkonin per te ndihmuar. Ky eshte nje shembull shume fisnik.

Prokurori citoi deshmitarin L98, kur ai kishte degjuar per nje zone ne rrezik, dhe se ishte nen komanden e Celikut. Cfare mund te thoni per kete, kishte pyetur Prokurori. Cercer thase kjo mund te kete qene nje embrion, por nuk do thote se ai ishte urdheruar. Atje kishte disa burra te pa-pervoje, dhe te pa-dijshem ne aspektin ushtarak, dhe kjo nuk ka te bej me ndonje strukture komanduese.

Cercer tha se shembulli I Rahovecit, eshte shembulli I deshtimit te UCK-se, dhe kjo deshmon shkallen e struktures komanduese. Pra, eshte nje shembull klasik I deshtimit, qe tregon se nuk kishte strukture komanduese.


Rrembimet e bera nga UCK-ja, si Rrembimet ne Afganistan

Pastaj ne Gjykate eshte paraqit nje raport I Misionit Vezhgues ne Kosove, raport qe edhe deshmitari Robert Cercer e kishte perdorur per deshmine e tij. Rreth ketij raporti Cercer tha se, "me 22 Qershor nuk kishte ndonje kontroll territorial. Vezhguesit kishin pare njerez te armatosur, pa ndonje komande dhe kontroll territorial."

Ne raportin vezhgues thuhet se nje zone e madhe kontrollohej nga UCK-ja. Per kete Cercer tha se ata ishin fshatare te pa-komanduar dhe kjo u deshmua ne ofensiven kur gjithe ky sistem ra. Fshataret kishin arme te gjuetise, qe I perdornin per t'I mbrojtur fshatrat e veta. Te gjitha raportet e vezhguesve Europiane, qe thuhet se kishte komande ushtarake, Cercer I ka kundershtuar.

Cercer eshte pyetur rreth rrembimit te dy Serbeve, qe pastaj ishin liruar. Kete e kishte thene edhe Jakup Krasniqi, ku ai kishte folur edhe per Konventen e Gjeneves. Nderkaq, deshmitari tha se nuk I mer serioze deklaratat e Krasniqit, sepse ato kane qene propaganda. Une e kam kete bindje perkunder rrembimit dhe lirimit te dy Serbeve, ajo kishte karakter propagantistik.

Cercer mori shembull edhe rrembimet ne Afganistan, qe nuk mund te dish se kush I ka rrembyer. Edhe lirimi I dy Serbeve ka qene shume I veshtire qe te kontaktohej nje qender e sistemit te koordinuar ushtarak, per te negociuar per lirimin e tyre. Kjo eshte e njejte me rrembimet ne Afganistan.

Qendrimi im eshte qe nuk ka pasur strukture komanduese te UCK-se. Ai ka permendur edhe zonen e Dukagjinit, qe nuk kishte asnje kontakt me SHP-ne dhe raportet e tyre ishin te ngrira. Ai mori shembull strukturen e organizuar komanduese te Ushtrise Clirimtare Kombetare ne Maqedoni, kur urdherat e Ali Ahmetit respektoheshin.

Kemi rastin e urdherit te terheqjes ne dy raste qe ishte bere me urdher te Ali Ahmetit. Ne pjesen tjeter te seances eshte kthyer Fatmir Limaj. Limaj eshte pergjigjur ne disa pyetje te prokurorit Uajting, lidhur me disa rrembime ne zonen e Pashtrikut.

Amina
29-11-07, 20:41
Ehh Arb, GOD BLESS AMERIKA,se kishim maru!

Pupi
29-11-07, 21:15
Jo Arb, Jo Amina. Jo askushi!

GOD BLESS Djemt tanė se pari e me pas miqt tane!

Kjo qe ke sjellur ti eshte e vertet Arb,Por ti ke ngatrruar gjerat nje cik.
Cdo luft ka propaganden e saj, cdo luft ka menyren dhe strategjin e saj per tu qliruar(ne rastin tonė).
Ate cka solla une e lexova mire e mire, per ta kuptuar se per cfar flitet, ndersa ti kete qe ke sjellur keto jan fakte qe eshte ballafaquar nje ushtri e dal nga zemra e popullit, Mos harro ushtrit e dala nga Populli kurr nuk humbin, ato shktarrohen deri ne ate mas, por kurr nuk humbin!
Te ndalemi ne ate qe ke sjellur ti"organizimi".
Gjithe e dijm qe neve nuk patem, nuk ditem te organizohemi , ka ketu nje mori arsyesh/fajtoresh(nuk dua ti permend).
Por ama a nuk ishte ushtria serbosllave e organizuar mire ? Ishte aq e organizuar sa qe mund te luftonte me te gjitha shtetet e ballkanit, e beogradi te mos e ndiente kurr eren e luftes.e c'ndodhi ? Ndodhi qe po kjo ushtri e organizuar u debua nga Kosova, Fale ushtareve tane, dhe atyre qe diten te mbjellin miqesi.
Edhe nje gje Arb, psikologjia gjithmone qeveris mbi tjetrin, ndersa morali te mban te mos lekundesh, ushtaret serb e dinin qe luftonin ne nje toke te huaj, per te mbajtur kolonin/interesat,por ata gjithashtu e dinin qe po te vriteshin do shkonin si qeni n'rrush!
Nuk e preferoj ti drejtohem askujt personalisht me kete pyetje Arb, ama ti me detyron.
Ku ishe ti Arb?
Cka bere ti Arb per kosoven?
Kur ishe per here te fundit ne Kosove Arb?
Edhe nje gje Arb, aty ku nuk kercet Pushka, kercet pordha.

Duhet ta lexosh librin e ish kancellarit Gjerman Gerhard Schröder, e te nxjerresh perfundime me te qarta, duhet gjithashtu te analizosh intersat internacionale, poziten gjeografike te Shqiptarevet, nga dhe linden miqesit!

Edhe nje gje Arb, Aty ku nuk kercet Pushka(qoft edhe gjuetie, apo shkyje me thonje) aty kercet pordha!
Ne luft vdesin atdhetaret,
E organizojn strateget,
E shijojn hajdutet!
Shijo Arb Lirin, edhe atje ku je, ne te vum emer Arb, ti dikur quheshe jugosllav!

Arb
29-11-07, 23:31
Nuk e preferoj ti drejtohem askujt personalisht me kete pyetje Arb, ama ti me detyron.
Ku ishe ti Arb?
Cka bere ti Arb per kosoven?
Kur ishe per here te fundit ne Kosove Arb?

Tema ka titullin e vete. E cka eshte me rendesi ka mesazhin e vete, qe i ka dhene kjo cuca me PhD.

Nuk e di pse e kthen temen ne krejt dicka tjeter. Mund te vazhdojme, drejteperdrejte e jo drejtperdrejte te shkruajme per "madheshtine" e Thacit me shoke, shkrime te tjera te ekzagjeruara me patriotizem te rreme, e mite pas mitesh, per dicka qe ka ndodh para jo me shume se nje dekade.

Qeshtu... te vazhdojme me shkrime mbi lavdine e tyre...

uck_aksh
30-11-07, 00:32
Cka din kjo ndeqka e thiut per UCK-ne? Po tybe lidhje ska...

Kshtu 3 dai te dheut hoqen corapat prej kreje edhe shpallen ekzistimin e nje Ushtrie. A din kush ku ke ajo ushtri? Ushtri e mirefillte nuk u dok kun. Vete te veteshpallurit udheheq politik te kesaj Ushtrie, e pranun vete se nuk kane pas organizim ushtarak. Vete ne Hage thane se kane shkru vec komunikata alla-partizane per brigadat 100 e permbi... Njeriun qe u vra me gjithe familjen e tij, e quajten Komandant Legjendar. Nuk din kush qe ka ndodh ne historine e njerezimit qe Komandanti i nje Ushtri me u vra me familjen e tij.

Organizim te vertete ushtarak pat vetem ne disa vende. Ne rastet tjera "ushtria" ikte maleve e popullata civile mbetej ne meshiren e cetnikeve shkije.

Nejse vec mire ish kon me e shkru historine e ketyre viteve pa emocione e pa propagande. Gjeneratat e reja meritojne te mesojne te verteten, e jo mitet.


Arb un shum u pendova kur lexova ket shkrim ki meshir se ndoshta do ta lexoj ket shkrim edhe ndonje nen apo baba qe ja ka fal UĒK djemt dhe bijat e tyre e sod jetojn ne vetmi vetem ne per te jetuar te lir

respekt nga uck_aksh

thon nje fjal popullore
AI QE NUK E KA PROVUAR NUK DIN EDHE QKA THOT