PDA

View Full Version : Pushtimi turk i pare nga nje kendveshtrim psikologjik


Shpat
02-09-11, 10:50
Pushtimi turk i pare nga nje kendveshtrim psikologjik
Fahri Xharra
Shqiptarėt e fillimshekullit 14-tė ishin ende flokėbardhė, shtatgjatė, shtathedhur dhe sykaltėr, sygjelbėr, sylarmė, kur turqit trupshkurtėr, flokėzinj, mustaqezinj, lėkurė tė murrmė, me forcėn e armės i pushtuan viset tona. Pushtuesi ėshtė pushtues, gjithmonė i njėjtė, synon skllavėrimin, rrjepjen e pasurisė humbjen e gjuhės sė vendit tė pushtuar, asimilimin e popullsisė sė atij vendi. Ballafaqimi i turqve me njė racė tė bardhė tė shqiptarėve, kėrkoi edhe metoda tė ndryshme tė cilat nė planin afatgjatė do tė bėnin ndėrrimin e kėsaj race. Planet e tyre kishin edhe qėllimin tjetėr, pėrmirėsimin e racės sė tyre aziatike.
Rrėmbimi me dhunė i tė rinjve dhe dėrgimi i tyre nė Azi, martesat e dhunshme, ndėrrimi i fesė, ishin metoda tė dhunės pėr interesat e tyre, por u pėrdorėn edhe metoda psiko-sociale, tė cilat mbijetuan shumė gjatė gati edhe nė ditėt tona. Pėrderisa turku i rekomandonte ato, me kalimin e shekujve ato u ngulitėn nė vetėdijen e shqiptarėve myslimanė, metoda tė cilat me ndėrrimet tjera edhe ato u futėn
nė psikikėn tonė.
“Syri mavi”- Me kalimin e kohės ndėr shqiptarė u krijua bindja se pėr ēdo tė keqe qė ndodhte nė familje apo tė individi, fajtor ishte syri ”mavi”. Fajėsohej takimi me njė sykaltėr apo me njė sylarosh. Nėnat frikėsoheshin qė tė porsalindurin t’ia tregonin ndonjė “symavihi”, dhe lutnin Zotin qė tė porsalindurin kurrė tė mos e shihte sykeqi (sykaltri). Shkruheshin hajmalia dhe viheshin rruza tė kaltra mbi veshjet fėmijėrore, qė Zoti t`i shpėtojė ata.
Merrni me mend ēfarė hendikepi natyror ishte tė kesh sy tė kaltėr, sy tė gjelbėr apo larosh. Frika ishte shumė e madhe se pėrse vallė, unė tė jem shkaktar i ndonjė tė keqeje qė mund t`i ndodhte dikujt nga ngjyra e syve tė mijė (sykaltėr –sy iliri). Gjeneratė pas gjenerate pėrcillej porosia tė ruajt Zoti nga syligu (sy kaltri). Njerėzit dėshironin tė kenė pėr martesė me mė ėndje njė syzi, flokėzi se ata nuk sillnin tė liga. Filluan tė krijoheshin oda pėr syzinj si ulliri (i zi), flokėzi si fleta e korbit, vetullzi si harku i krahut tė dallėndyshes .Urrejtje dhe frikė nga vetvetja.!
Edhe nė ditėt e sodit i gjen shenjat mbrojtėse nėpėr shtėpia, tė varura po me atė qėllim qė na i kishte porositur turku: Ruana zot nga syri i keq (sykaltri, sygjelbri, sylarmi )! Por, fatbardhėsisht e tėrė shoqėria shqiptare nuk ėshtė vetėm bardh e zi, vajzat e reja sot ēmenden pas sykaltėrve, kurse djalėria po ashtu ēmendet pas vajzave me sy bojėqielli.
“Leshkuqi”- Ne shqiptarėt e patėm “nderin “ tė robėrohemi pėr mbi pesė shekuj nga Perandoria Osmane, e ēka ėshtė mė keq, qė edhe sot sillemi me vese tė trashėguara nga ata. Kur u “trash” feja, ne shqiptarėt ramė nė kurthin e metodave shumė tė sofistikuara psiko-sociale: tė urrejtės sė vetvetes. Njė popull lėkurėbardhė siē ishim, njė popull flokėverdhė siē ishim, normalisht qė nė mesin tonė kishte edhe njerėz me flokė tė kuq, dhe e filluam urrejtjen ndaj tyre si “hasmi i pejgamberit”.
Osmanėt na e mėsuan metodėn e injorimit, pėrēmimit, linēimit dhe urrejtjes ndaj “leshkuqeve” . Vetėm paramendoni, para disa dhjetėvjetėsheve apo shekujve mė parė, kur besimi nė tė kota ishte shumė mė madh ēdo tė thoshte tė kesh njė fėmijė leshkuq. Paramendoni se si ėshtė sjellė rrethi me njė leshkuq. Ēfarė komplekse janė krijuar. E pse ? Vetėm pse ishin apo janė trashėgimtarė tė njė race tė pastėr ILIRE.
Mė kujtohet leshkuqi, shoku i im nga fėmijėria, i cili ishte shumė inteligjent, e i hijshėm, por ai nuk e kishte as mė tė voglin guxim tė ekspozohej nė shoqėri, sepse menjėherė pasonin ofendimet pėr leshkuqin, ”hasmin e pejgamberit”. Sikurse integrimi nė shoqėri, ashtu edhe martesa ka qenė njė problem i madh. Tė ishe “hasmi i pejgamberit” s`ishte aq lehtė, sepse automatikisht i kishe edhe sytė e “mavitė”, pra i padėshiruari i shumėfishtė i rrethit.
Edhe sot mė vjen tė ēuditėm, se si gjatė shekujve nuk gjendej asnjė prijės fetar mysliman qė tė pėrgėnjeshtronte kėto tė pavėrteta pėr sykaltrin dhe flokėkuqin, dhe ta ēlironin popullin nga metodat mė tė vrazhda psiko-shkatėrruese tė pushtuesit, tė jetėsuara me aq pėrkushtim nė popullin tonė, se qeniet e lindura me sy tė kaltėr e lesh tė kuq janė tė barabartė me leshrat ngjyrė tjetėr dhe ngjyrat tjera tė syve si pjellė e perėndisė.
Kisha folur edhe pėr njė tė keqe tė rrėnjosur nė popullin tonė, nga pushtuesit tanė. Qeshja pak mė e gjatė e me zė nė ahengje, gazmende, ndenja apo takime tė rastit gjithmonė ndillte frikė. Ēdoherė luteshim qė ky gaz, kjo e qeshur tė mos i paraprijė ndonjė tė keqeje. Ishte e rrėnjosur pra edhe frika e tė qenit mirė. Pra, nuk guxonim as tė lindnim, e as tė jetonim atė qė tė parėt na e kishin lėnė.

Kercovari
03-09-11, 17:01
O shpat

http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2011_05/22055/u1_FahriXharra.jpg

Ky nostalgjik i Titizmit do te ishte me mire t`i jepte ndonje pergjigje Dobrica Qosic kur thote se ka propozuar ndarjen e Kosoves me heret se sa qe ka sjelle kete shkrim pa asnje vlere,po si duket me Qosiqet e lidhe "Bratstvo jedinstvo"dhe ka frike mos e humbas si mik......pallavra!
Nje fjale themi ne Zajazaz"Si te njeh shpia te njeh kojshia",por kete Xharen kojshia e njeh me mire se shpia....

Shpat
05-09-11, 12:01
'Dashamiret'' e popullit tone Shqiptar Serbet dhe Turqit, e kishin bere nje marraveshje cnjerezore. Sa Shqiptar tij depertoj serbija me shpata nga shtepite e tyre per ne Turqi, Turqija tij kopenzoj me Gomar. Keshtu shkuan Shqiptaret me vleften koke per kok me nje Gomar. Pasiqe Turqija kishte disa vende te shkreta te pa banuara me njerez, ishte ne kerkim te gjahut. Kesaj radhe jo per ndoj kafsh por kerkonte te roberonte dhe skllaveronte qenje njerezore. Deshirat e tyre te erreta kunder races njerezore dhe fatit te njerezve u realizuan pasi qe e kishin nje mik te kategoris se till Serbet. Marraveshjet e tyre sot kan pru qe ne turqi te jene afersish mbi 5 milon Shqiptar. Te gjithe te asimiluar. Me asnje vlere kombetare, te njohur nga shteti, dhe me asnje shkoll shqipe.
5 milion njerez me asnje shkoll, kjo ndodh sot ne shekullin 21, dhe i kerkojne zotit keto shtete te kene fatin e mire. FALI ZOT SE NUK DIJNE QKA BAJN.
Sikur nuk e dijene domethanjen e asaj qe thone ;
JETO POR LEJOJ EDHE TJERET TE JETOJNE.