PDA

View Full Version : Ta kujtoim historin e Malesis madhe..mes kengesh ne poezi/proze...


natyra
05-12-13, 07:22
Historia e Malesis madhe...perfshin gjitha "Trevat e Kombit Shqiptar"..mes kengesh dhe vargjeve te poezis/prozes..edhe me foto,sipas deshires...per te gjithe...Flm,

Asht Shqipnija tan me plisa,
Tan me plisa e jatagana,
E dvet Kuēin, ēka i bana?
der pėr der gjamėn ja ēova,
.......................
.......................
Né ēdo ven ka tragjedi,
Ka me qinra e me mij,
Ka sokola dhe djem t' ri,
Sot me ta mburret Shqipnia,
Po i kujton populli e rinia,
Gjtmon trima kish pas veni,
N'luft Malėsia e n'luftė Kelmeni,
Po me shkje tan tue qit,
Jan pre burra, o gra e thmi,
Veē me pas, more, armė e liri,
Zana e bjeshkės ēi ndan nėr burra,
Gjithmon Vuthajt kan xjerr burra,
Hasmi as pushka kurr si tuti,
Nji ndėr ta asht Rexhep Buti,
Ndal kadal, more, serb i zi,
N'kėt Kosove qysh don me hi?
Tehi i shpatės ktu i lind trimat,
Zemra e burrit lind vetimat
S'e kam qafėn pėr kular,
Po e kem emnin Shqipatr,
Pér kėt tokė e pėr dit t'ngushta,
N'vend t'krahut na ka mbi pushka
Fyt nė fyt me serbian
Lan Rexhepi tokėn n'gjak,
Gjaku i tij asht flak ēi s' shuhet,
Gjithmon emni do ti pėrmenet.
Ku i kėndohet trimnis kanga
Rexhep Butin e ka nana,
Ku e djeg shqipja barutin,
E ka liria Rexhep Butin!

https://scontent-b-lga.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/p480x480/1424331_10200986164558727_1449132826_n.jpg
(https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200986164558727&set=a.1023422148216.2004475.1305110811&type=1&relevant_count=1)