PDA

View Full Version : Historia e Gjakoves...


Jana
01-05-08, 15:08
http://gjakovainfo.com/historia.jpg

http://gjakovainfo.com/historia3.jpg

Qyteti i Gjakovės shtrihet nė bregun e majtė tė lumit Erenik ndėrkaq nga tė dy anėt e pėrroit Krena shtrihet kodra e Ēabratit. Lartėsia mesatare mbidetare e Gjakovės ėshtė 365m. Qyteti gjendet nė gjatėsi gjeografike nė mes tė 42.24 skallė nė veri dhe 20.26 shkallė nė lindje.

Sipas tė dhėnave arkeologjike tė bėra nga ekipet e pėrbashkėta nga Shqipėria dhe Kosova, nė territorin e Gjakovės, nė bazė tė materialeve tė gjetura ėshtė vėrtetuar se i pėrkasin kulturės antike ėshtė vėrtetuar dhe dėshmuar se kėto treva kanė qenė tė banuara edhe mė parė.

Gjakova si qytet mė kėtė emėr daton nga shekulli XV, por lulėzimi i vėrtet i saj fillon nė fund tė shekullit XVI dhe nė fillim tė shekullit XVII. Nga kjo periudhė veēojmė ndėrtimin e Xhamisė sė Hadumit nė vitin1554, Mejtepit, Bibliotekės, Haremit, Hamamit, ndėtimit tė Sahat-Kullės, Medreses sė Madhe, Hanit tė vjetėr, Kompleksit tė Teqės sė Madhe si edhe urave lidhese tė qytetit mbi lumin Krena, si ajo e Tabakut, ura e Taliqit etj.tė cilat edhe sot ekzistojnė.

Komuna e Gjakovės sot ka 586 km katrorė tė cilėn e pėrbėjnė qyteti dhe 84 fshatra.
Sipas regjistrimit tė fundit i bėrė nė vitin 2000 nga UNMIK-u, komuna e Gjakovės ka 150.800 banorė, duke e renditur si komuna e tretė pėr nga madhėsia nė Kosovė.

Komuna e Gjakovės ka lidhje tė mira me rrugė tė asfaltuara me qytetet e Prizrenit, Pejės, Rahovecit, Klinės, Prishtinės, Deēanit, Malishevės etj.

Ė shtė me rėndėsi tė ceket se Komuna e Gjakovės pas luftės sė vitit 1999 ka lidhje edhe me Republikėn e Shqipėrisė, pėrmes dy pikave kufitare ate tė Qafės sė Prushit dhe Qafės sė Morinės.

http://gjakovainfo.com/historia2.jpg

Jana
01-05-08, 15:11
Kultura..........

Qyteti i Gjakovės ėshtė i njohur si qendėr kulturore, jo vetėm nė suazat komunale por edhe si regjionale e besa edhe gjithė kombėtare. Bartės kryesorė tė kulturės sė qytetit tė Gjakovės janė:
- Muzeu
- Arkivi
- Instituti pėr mbrojtjen e monumenteve
- Biblioteka
- Pallati i kulturės
- Teatri Kombėtar i Gjakovės
Instituti pėr mbrojtjen e monumenteve tė kulturės sė Gjakovės ėshtė themeluar me datė 10.06.1990 nga Kuvendi i Komunės sė Gjakovės me emėrtimin : Enti pėr Mbrojtjen e Monumenteve tė Kulturės.
Motivi pėr themelimin e kėtij institucioni ėshtė domosdoshmėeria pėr krijimin e njė institucioni pėr ruajtjen dhe kultivimin e trashigimisė kulturore nė Komunen e Gjakovės. Punėt e para tė kėtij institucioni kulturorė ishin pėrpilimi i dokumentacionit tė nevojshėm pėr fillimin e punės. Nė kėtė kuadėr fillimishtė u pranuan me statusin e bashpunėtorėve 13 arkitektė, njė arkeolog dhe njė prof.i historisė. Ky ekip pėr afro katėr vite ka kryar njė punė kapitale nė evidentimin,inēizimin,pėrpunimin dhe dokumentimin e monumenteve tė tė gjitha llojeve si kulla, Xhamija, Kisha, Hamame, Varreza, lokalitete arkeologjike, komplekse historike, Mullinjė, Kroje dhe objekte tė banimit individual.
Pallati i kulturės “ Asim Vokshi “ i ndėrtuar me vetėkontributin e qytetarėve tė Gjakovės ka filluar punėn me 7 Korrik tė viti 1977. I lokalizuar nė qendėr tė qytetit tė Gjakovės ka afro 6000 metra katrorė.

gjini
02-05-08, 13:22
Kujtimin tim ma te mirin dhe ma te hidhurin e kom nga gjakova
edhe pse jom nga peja gjakoven e dua me te gjitha te metat qe ka dhe qe ka pas, dhe shum mire paske ba qe ke nise me shkrua per gjakoven+

kisha shum qka te shkruaj per gjakoven por mire ja paske nise.
do kyqem kur te kthehem nga kosova .

SheTa
06-05-08, 20:11
Harta e Gjakovės

http://www.gjakova-komuna.org/webimages/harta1.jpg

SheTa
06-05-08, 20:14
Komuna e Gjakovės ėshtė e njohur si qendėr sportive e cila e don dhe e kultivon sportin nė pėrgjithėsi, si atė ekipor e gjithashtu edhe atė individual.

http://www.gjakova-komuna.org/webimages/kbvllaznimi.jpg

Pėr kėtė mė sė miri flet fakti se nė Komunėn e Gjakovės kemi 38 klube dhe shoqata sportive tė cilat garojnė nė tė gjitha ligat e kosovės me mjaft sukses.
Pallati i sporteve “Shani Nushi“ ėshtė njė ndėr objektet mė vitale dhe mė me rėndėsi tė veēantė pėr komunėn e Gjakovės. Pallati i sporteve tė vogla ėshtė ndėrtuar nė vitin 1979 kur ėshtė mbajtur kampionati botėror pėr junior nė hendboll.
Ėshtė i vetmi objekt sportiv i tipit tė mbyllur nė qytetin e Gjakovės tė cilin e shfrytėzojnė afro 30 klube sportive nė tė dy konkurencat, femrat dhe meshkujt.
Krahas ekipeve sportive atė e shfrytėzojnė edhe tė gjitha grup-moshat pėrmes aktiviteteve sportive tė organizuara nė forma tė ndryshme nga institucionet edukativo–arsimore, si edhe tė gjithė qytetarėt e tjerė tė cilėt aktivitetin e tyre e kryejnė pėrmes orėve tė rekreacionit.
Objekti i pallatit tė sporteve “Shani Nushi“ ėshtė i madhėsisė 4500 metra katror me njė kapacitet tė 1800 ulėseve statike nė sallėn kryesore ku organizohen dhe zhvilohen treningjet dhe ndeshjet sportive nė: Hendboll, Basketboll, Volejboll, Karate, Boks, Futboll tė vogėl, Bodi bilding, Pingpong, si edhe manifestime tė ndryshme tė tė gjitha llojeve.
Pallati i sporteve disponon edhe me trim kabinet, 4 zdeshtore, 8 zyre tė shėrbimit professional, njė byfe si edhe shumė lokale tė tjera ndihmėse.
Vlen tė pėrmendet edhe fakti se nė kuadėr tė pallatit tė sporteve gjenden edhe terrenet e hapura tė sporteve tė vogla.
Kapaciteti ditor i zakonshėm i shfrytėzimit nė kėtė objekt sportiv ėshtė 16 orė nė ditė apo mė saktėsisht nga ora 8 e mėngjezit e deri nė ora 24, duke frekuentuar mesatarisht 300 sportistė apo shfrytėzues tė tė gjitha grup moshave.
Ndėrkaq stadioni i futboollit tė qytetit tė Gjakovės me njė kapacitet tė afro 6000 shikuesve as pėr sė afėrmi nuk i plotėson kushtet pėr nevojat e sportistėve dhe qytetarėvė tė komunės sė Gjakovės. I ndėrtuar ne vitet e njėzeta tė shekullit tė kaluar dhe i renovuar herė pas here ai prapė nuk ofron njė komoditet as pėr shikuesit e edhe mė pak pėr sportistėt e komunės sė Gjakovės.

Psikologu
15-05-08, 21:21
Lexova pak a shumė shkrimin pėrsa i perket historisė se Gjakove ose tė (Jakoves )
Por disa gjana mungojnė persa i perket historis se vjeter tė Gjakoves.
Toka ku filloi qyteti ishte nė pronėsi tė Jak Vulės.
Sipas gojėdhėnės, prifti e bindi Jakun qė ta dhuroj tokėn pėr ndėrtimin e qytetit, i cili nė fillim u quajt Jakovė (nga turqishtja: fusha e Jakut). Nė shekullin XIX filloi tė pėrdorej emri i tanishėm. Tė huajt pėrdorin toponimin e sllavizuar Djakovica apo Dakovica.
Qyteti pėrmban njė sėrė monumentesh nga e kaluara e pasur kulturore. Lagjja historike e qytetit ėshtė Mahalla e Hadumit ku edhe gjinden tregu i vjetėr dhe ndėrtesa mė e vjetėr e cila ende ekziston nė qytet,
Xhamia e Hadumit Tregu i vjetėr apo siq njihet Qarshia e Madhe ishte zemra e funksionimit ekonomik pėr Gjakovėn, njė qytet i tregtisė dhe artizanateve qė shėrbente fshatrat pėrreth nga komuna e Gjakoves, zona e Junikut, dhe Malesia e Gjakoves nė kufirin Kosovė-Shqipėri. Qyteti dhe rrethina luajtėn rol tė rėndėsishėm gjatė lėvizjes kombėtare tė Lidhjes sė Prizrenit Gjenerali i Portės sė Lartė Maxharr Pashau vra nė njė betejė tė pėrgjakshme me forcat e Lidhjes pranė kullės sė Abdullah Pashė Drenit,
Para masave tė dhunėshme serbe tė viteve 1990 -1999 komuna e Gjakovės ka pasur 7 biblioteka publike me gjithsejtė 105. 443 libra. Biblioteka kryesore nė Gjakovė ka pasur 42.193 libra, ndėrsa degėt nė Skivjan, Rogovė, Bistazhin, Ponoshec, Brekoc dhe Cėrmjan kanė pasur 63.250 libra.. "Dora e zezė" serbe ka zhdukur dy degė nė Cėrmjan dhe Brekoc dhe ka dėmtuar librat e bibliotekave tė tjera nė njė numėr prej 22.382 librash.

jadore
14-08-11, 03:48
G J A K O V A …

… Shirat e paprerė nuk e ndalin vrapin,
Kur mė shohin udhėve tė tua Gjakovė,
Makthe sė brėndėshmi tinguj tė mugėt,
Mė ngrijnė ma ndalin capin,
S’janė pika shiu por janė lotė,
Spėrkatin me pika gjaku sė bashku …

… Imazhi pėrskuqet horizontesh,
I kuqi i gjaktė vesh malet rrugėt,
Papritur ajėri athet i mbushur,
Shpohet nga aroma tė freskėta gjaku …
Gjithcka ndal … silueta tė ngrira,
Eci mbi blana tė njoma pampiksur …
Personazh legjendash pellazge ilire,
Aty nuk jam unė por ėshtė Shqipėria …

… Ti Zoti im qė frymė mi dhe kurmit,
S’tė lutem tė mė japėsh jetė a kamje,
Kėto caste sublime shėnjtėrie,
Vec mbajma fort zėmrėn mos dali,
Dėgjoma lutjen pėshpirtėse pagane,
Ballė mizorishė Gjakovės martire,
Shoh i rrėnuar tė vėrtetėn e hidhur,
Janė tė shkruara ...
... Janė Europiane …


22 dhjetor 2010, 12.00, Ilir TARAJ, Tiranė.

p.s.
je kapriciose Gjakove , ke cmim , mi morre dy ore kohe ..