PDA

View Full Version : Fakte qe shqiptaret kane prejardhje direkte nga iliret


arton bala
08-12-07, 15:04
Pershendetje.

Ketu lus te gjithe te informuarit mbi temen ne fjale te sjellin faktet apo mendimet e historianeve nga tere bota ne lidhje me pyetjen se sa eshte e vertetueshme qe shqiptaret jane pasardhes direkt te ilireve.

Jane disa dukuri interesante qe nuk di si ti rendise. P.sh. emrat e sotem ilire nder shqiptaret ndoshta as 50 vjet nuk jane te vjeter. Nese pra prej "shembjes" se Ilirise e deri ne shekullin 20 as emrat ilir nuk paskan mbijetuar (pra u rishfaqen tek para afro 50 viteve), atehere a do te jete ndonjehere e mundshme te vertetohet objektivisht prejardhja jone direkte nga iliret? Pse nuk i kane keto veshtiresi poput tjere te lashte, p.sh. greket? Dhe a ka popuj tjere ne bote, per te cilet thuhet se kane prejardhjen prej nje populli/kulture te lashte dhe sot kane veshtiresi te vertetojne kete prejardhje sic kemi ne shqiptaret veshtiresi te vertetojme kete gje?

Undertaker
11-12-07, 20:03
atehere a do te jete ndonjehere e mundshme te vertetohet objektivisht prejardhja jone direkte nga iliret? Pse nuk i kane keto veshtiresi poput tjere te lashte, p.sh. greket?


Artan, pergezime per korrektsi.

Objektivitet ne Ballkan mos kerko, as nder Shqiptar, Serb, Kroat, Malazez apo edhe nder popujt tjeter te ballkanit.

Ketu cdo gje ka prapavije politike e jo shkencore.

egi
23-12-07, 17:40
Mua profesori i historis me ka thene qe Shqipetaret e kan prejardhjen nga Iliret, por jo krejt direkt...Do e pyes per me shum informacjone....sepse eshte njeri shum i aft..