PDA

View Full Version : Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve


murrizi
24-10-12, 18:05
Shkruan: Fahri XHARRA

Historia jonė ėshtė e gjatė. Historikisht i kemi mbushur fronet mbretėrore qė nga romakėt me perandorė, te sllavėt me Cara dhe turqit me vezirė, pashallarė e ‘sadri azema’. Cilėt nga ata i jepnin nder atdheut? Nuk guxonin apo nuk donin tė mendonin shqip? Njė pyetje e cila ndoshta kurrė s’do tė ketė pėrgjigje, as pohuese, e as mohuese.

Koha kur nuk kishte serbė a turq
Fanatizmi serb dhe racizmi i tij anti-shqiptar sė bashku me anti-shqiptarizmin turk, herė veēmas e herė sė bashku; bile edhe sot ėshtė aktiv…“ Kėmbėngulja pėr t’mos u shkėputur nga thelbi i sė keqes, do tė ēonte herėt a vonė te e vėrteta e hidhur se gjithmonė ėshtė e njėjta Serbi “(Ismail Kadare - Mbi krimin nė Ballkan). Serbėt nuk janė aq kokėkrisur heroikė siē e reklamonin vetėn. “Nuk ėshtė fort e besueshme sidomos, po tė vihej re flirti i kėtyre me vendet arabe dhe veēanėrisht me Turqinė. Njoftohej se nė kohėt e fundit Ankaraja i bėn lavdėrime presidentit serb Boris Tadiqit, si njė paqeruajtės rajonal… Pra, serbėt kur kishin interes dhe nė kėtė rast interesi kryesor ishte mosnjohja prej vendeve myslimane e Kosovės dinin fare mire tė hiqnin dorė edhe nga krenaria krishteromadhe dhe tė vinin deri te gjysmėmyslimanizmi i tyre” (Ismail Kadare, Mbi krimin nė Ballkan).

Por, le tė kthehemi nė tė kaluarėn e largėt kur kėndej pari nuk kishte as serb e as turk.”Shqiptarėt janė pasardhėsit e drejtpėrdrejtė dhe si tė kėtillė janė autoktonė qė nga kohėt e lashta, ku jetojnė edhe sot e kėsaj dite nė trojet e tyre nė Shqipėri, Kosovė, nė Maqedoni, Mal tė Zi, nė Serbi dhe Greqi e gjetiu (Dr. Skėnder Riza). Nė asnjė dokument nuk ka shėnime pėr ekzistimin e serbėve nė kėto troje, nė ato kohė. Duke bėrė fjalė pėr banorėt e pronave tė Manastirit tė Deēanit, Manastirit tė Graēanicės, Patrikanėn e Pejės etj., prona kėto qė shtriheshin nė njė territor shumė tė gjerė, siē e tregon “bulla e artė” e mbretit Stefan Deēan(1330) Dr. Rizaj do t’na konstatojė se aty kishte vetėm shqiptarė. Kėshtu kuptojmė se popullata e Kosovės sė sotme dhe qeveritarėt e saj Nemanasit-Nimanasit-Nemaniqėt, tė gjithė ishin ilirė tribullė (tribalė, fis pellazgė-ilir), njėherė katolikė e pastaj nga Milutini e kėndej Shkizmatik (shqiptarė tė sllavizuar) dhe se do tė jetė plotėsisht e natyrshme qė edhe kishat dhe manastiret e kėtij ambienti gjeografik si institucionet e shenjta fetare tė kėsaj popullate shqiptare dhe tė sundimtarėve tė saj tė jenė ndėrtuar dhe ato atyre u takojnė.

Ē’ishte shkizmi?
Nė vitin 395 pas e.k. Imperatoria Romane u nda nė dysh, nė atė tė lindjes dhe atė tė perėndimit. Rreth vitit 1054 u bė ndarja e madhe shkizmike e Kishės sė Lindjes si rezultat i mospajtimit nė mes lindjes e perėndimit. Shqiptarėt qė iu bashkėngjitėn shkizmit (shki, shka, shkja, shkije) mė lehtė e patėn tė pėrvetėsohen nga serbėt dhe kisha e tyre ortodokse. Pra nė atė kohė kishte shka-shqiptar i sllavizuar dhe serb-kurrkushi i ardhur. Stefan Nemana, Nimani, Nemaniqi, kishte lindur afėr Podgoricės, ku nuk kishte priftė ortodoks dhe u pagėzua me ritet perėndimore. Nė kohėn e Heinricht Luanit, Saksoni, 1172 serbėt ishin vetėm rreth rrugėve tė Ēuprisė sė sotme dhe ata shkruanin se: serbėt, popull i paarsimuar i padisiplinuar, popull i maleve dhe pyjeve, qė nuk e njohin bujqėsinė, janė ata qė gjithmonė e prishin qetėsinė rreth vetes (Matica Srpska, Novi-Sad).
Dėshmitė origjinale pėr shki-tė mund tė gjenden nė Hilendar dhe sidomos nė punimet e Dr. Milutin Gjuriqiēit. Sipas F.Mikloshiēit emri Zeta qė shėnonte Doclean e vjetėr (njė pjesė e Malit tė Zi tė sotėm ėshtė shqiptare; M.E. Durhan (1863-1944) e cila udhėtonte nėpėr Shqipėri dhe Mal tė Zi duke i studiuar fiset malazeze dhe ato shqiptare vinte nė pėrfundim qė malaziasit ishin mė pak sllav e mė shumė trashėgimtar tė sllavizuar tė banorėve tė vjetėr tė kėtyre anėve .(Origjina fisnore dhe zakonet e Ballkanit, Londėr, 1928); dhe qė malazeztė ishin me origjinė fisnore shqiptare ishte e cekur edhe nga K.Jireēek (Albanienin der Vergangenheit, Leipzig, 1916)
Se si sllavizimet dhe turqizimet e shqiptarėve ishin tė vazhdueshme dhe nė bashkėpunim nė mes tė serbėve dhe osmanėve, tregon letra e tė dėrguarit francez nė Shkodėr Louis Heckart e shkruar shtetit tė tij me 24.7.1880: “Zoti Corti besonte se do tė ishte mė e kuptueshme qė Katolikėt shqiptarė tė pranonin dominimin malazias se sa ata mysliman, por se doli e kundėrta” (letėr nė Arkiva e luftės Seria Nr. 1872-1919, Francė.) Kėtu ishte ndikimi turk te shqiptarėt mysliman. Qėllimi i bashkėpunimit serbo-turk pėr ndėrrim tė shqiptarėve ishte fokusuar te shqiptarėt katolik sepse tė tjerėt veē ishin myslimanizuar.
“Nuk mė befasonte qė serbėt e urrenin islamin, por u gurėzova kur e pashė qė ata e urrenin edhe kishėn tjetėr tė Krishterė. Nuk e pritja qė katolikėt shqiptarė ishin mė shumė tė urryer nga sllavėt se myslimanėt (E. Durham, Londėr 1920). “Urrejtja serbo-ortodokse ndaj katolikėve u pa mė 1913 nė Luftėn Ballkanike, kur malaziasit nė emėr tė ēlirimit tė krishterėve e sulmuan kishėn shqiptare tė Mazrekut duke shkatėrruar ēdo gjė bile edhe freskat e tė shenjtėrve nė muret e kishės (E. Durham). “Mė 1913 njė numėr jo i vogėl ushtarėsh tė prirė nga njė Pop Ortodoks e rrjepėn pėr sė gjalli deri nė vdekje Luigj Palin, prift franēeskan shqiptarė nga Gjakova, sepse nuk kishte pranuar tė kryqėzohej nė ortodoks (E.C. Helmreich, The Diplomacy of Balkan Wars, 1983 Harward).

Konvertimet me forcė
Mė 20 mars 1913, gazeta “Reichpost” shkruante: Ne rrethin e Janjevės mbi 400 vjet nga sot, rreth 8000 shqiptarė katolikė, tė ashtuquajtur Laraman apo Katolik tė Fshehur, jetonin aty. Kur mbėrritėn serbėt, me qindra nga kėta Laraman deshėn qė haptazi tė deklarohen qė janė katolikė. Kur pėrfaqėsuesi i shtetit serb tė instaluar rishtas dėgjoi pėr kėtė, tha: “Ose mysliman ose ortodoks. Jo katolik!”. Numėr i panumėruar i katolikėve ishin vrarė ne Ponoshec, nga dora e sllavit (rrethi i Gjakovės). Afėr Zhurit (rrethi i Prizrenit), kryetari i fisit ishe vrarė e thėrrmuar nga shteti, mu pse ishte katolik. E njėjta gjė ndodhi edhe nė Gjakovė nė famullinė e Nikajve, kur mbi 70 katolikė u vranė nga malazeztė”.
Gazeta e kohės, “Neue Freie Press” m[ 20 mars shkruan: “Mė 7 mars, soldateska e prirė nga njė pop ortodoks, nė dhe rreth Gjakovės deshi me forcė tė konvertojė popullatėn katolike nė besimin ortodoks. Mbi 300 veta, gra, burra dhe fėmijė nėn kėrcėnimin me vdekje
duheshin tė konvertoheshin. Popi ortodoks u tha: “Ose nėnshkruani deklaratėn se e keni pranuar fenė e vėrtetė, ose kėta ushtarė tė Zotit do i dėrgojnė shpirtrat e juaj nė ferr”.
Te gjithė e nėnshkruan pėrveē Patėr Angjelit. rezultati ishte skena mė trishtuese e paparė nė atė shekull”( www.albanianhistory.net)
Me 1919 qeveria jugosllave “nėnshkruante” ēdo akt ndėrkombėtar kundėr diskriminimit. Por persekutimet ndaj katolikėve kosovarė vazhdonin. Nė Shkup patriotin shqiptar, tė atin e Nėnės Terezė e helmuan serbėt.
Serbėt e shihnin rrezikun nė shqiptarėt katolikė se pėr ata mysliman ishin planet tjera. Mė 1929 u vra Atė Shtjefėn Gjeēovi njė franēeskan shumė i respektuar nga shqiptarėt. Edhe pse K. Jereēek i pėrshkruante shqiptarėt “popull i vjetėr me kulturė qytetare; edhe pse organizimi qytetar ishte i rėndėsishėm edhe pėr Ilirėt; sllavėt medoemos e bėnin sllavizimin, e turqit turqizimin e shqiptarėve, herė ndaras e herė nė bashkėpunim.

Ngritja e lėvizjes kombėtare shqiptare
Akademik Mark Krasniqi nė “Gjurmė e gjurmime” (Rilindja, 1979), shkruan pėr kėtė: “Milan Rakiqi (1876-1938) zė njė vend tė spikatur nė historinė e letėrsisė serbe. Rakiqi ka qenė me profesion diplomat, kėshtu qė pėr njė kohė tė gjatė ai ishte Konsull i Serbisė edhe nė Prishtinė, ku “udhėhiqte punėt e aksionit nacional, kujdesej pėr serbėt qė pėsonin zullumin e turqve e tė shqiptarėve”. Rakiqi ishte nė shėrbimin diplomatik nė Prishtinė mu nė kohėn kur lėvizja kombėtare shqiptare kishte marrė pėrmasa tė mėdha tė luftės politike e tė armatosur kundėr pushtetit turk, pėr liri e pavarėsi. Milan Rakiqi shquhej jo vetėm nė fushėn diplomatike, letrare por edhe me angazhimin e popullsisė serbe tė kėtyre anėve qė tė bashkėpunojnė me ushtrinė turke kundėr kryengritėsve shqiptarė. Rakiqi “kujdesej” shumė pėr manastirin e Graēanicės. Sipas studiuesit Pero Sliepēeviq, ėshtė vėrtetuar se nga numri shumė i madh i kishave tė vjetra serbe vetėm njė pjesė fare e vogėl e tyre i kanė ndėrtuar serbėt, emri i tė cilėve ėshtė shkruar nė to. Serbėt nuk kanė pasur fare traditė tė vetėn as nė ndėrtimtari e as nė art e kulturė (Stare Srpske Zaduzhbine, Beograd, 1934). Manastiri i Graēanicės ekzistonte dhe kryente shėrbimet fetare edhe para ardhjes sė sllavėve nė kėto anė (V. Petkoviq, Pregled Crkvenih Spomenika, Beograd 1950).
Nė vitet para pavarėsisė nė Parlamentin e Turqisė thuhej: “Rreziku mė i madh i Turqisė, nga tė gjitha kombet qė jetojnė nė perandorinė tonė janė shqiptarėt; ėshtė frikė e madhe nga ky tė mos zgjohet nga gjumi i rėndė, tė mos mėkėmbėt, tė mos marrė diturinė nė gjuhėn e vet, sepse atėherė e mori lumi Turqinė. (Jusuf Buxhovi, Nga Shqipėria Osmane te Shqipėria Evropiane). Kurse ditėn qė ushtritė serbe do ta sulmonin Kosovėn, gjenerali famėkeq Jankoviq do tė drejtonte njė proklamatė shqiptarėve me titullin simbolik “T’on fiseve n’ Shqipni - or vllazni”, nė tė cilėt thuhej se “Vijmė nė emėr tė Allahut qė t’i jepet fund zullumit tė turkut qė pėr 500 vjet bashkėrisht ka rėndu dy popujt... pėr ta ēliruar vendin tonė tė pėrbashkėt dhe se shqiptarėt do tė munden me e rujtė fenė dhe zakonet si i kanė pasun...”

Makresh
25-10-12, 08:29
Shkruan: Fahri XHARRA

Historia jonė ėshtė e gjatė. Historikisht i kemi mbushur fronet mbretėrore qė nga romakėt me perandorė, te sllavėt me Cara dhe turqit me vezirė, pashallarė e ‘sadri azema’. Cilėt nga ata i jepnin nder atdheut? Nuk guxonin apo nuk donin tė mendonin shqip? Njė pyetje e cila ndoshta kurrė s’do tė ketė pėrgjigje, as pohuese, e as mohuese.

Koha kur nuk kishte serbė a turq
Fanatizmi serb dhe racizmi i tij anti-shqiptar sė bashku me anti-shqiptarizmin turk, herė veēmas e herė sė bashku; bile edhe sot ėshtė aktiv…“ Kėmbėngulja pėr t’mos u shkėputur nga thelbi i sė keqes, do tė ēonte herėt a vonė te e vėrteta e hidhur se gjithmonė ėshtė e njėjta Serbi “(Ismail Kadare - Mbi krimin nė Ballkan). Serbėt nuk janė aq kokėkrisur heroikė siē e reklamonin vetėn. “Nuk ėshtė fort e besueshme sidomos, po tė vihej re flirti i kėtyre me vendet arabe dhe veēanėrisht me Turqinė. Njoftohej se nė kohėt e fundit Ankaraja i bėn lavdėrime presidentit serb Boris Tadiqit, si njė paqeruajtės rajonal… Pra, serbėt kur kishin interes dhe nė kėtė rast interesi kryesor ishte mosnjohja prej vendeve myslimane e Kosovės dinin fare mire tė hiqnin dorė edhe nga krenaria krishteromadhe dhe tė vinin deri te gjysmėmyslimanizmi i tyre” (Ismail Kadare, Mbi krimin nė Ballkan).

Sipas Kadares, serbet nuk jan kokekrisur edhe pse ben gjenocid ne Bosnje e Kosove, shkaktuan 3 lufta te medha ballkanike, jo, ky fakt nuk i intereson fare per ta definuar kulturen e nje populli te degjeneruar psicikisht ! Per Kadaren, e sigurisht edhe per Fahrijen, serbet do te ishin me te mire nese nuk do te kishin lobuar per shtetin e tyre ne vendet muslimane. Ketu verehet edhe mllefi i dy katolikve te vonshem, qe te gjitha deklaratat e Kryeministrit, Ministrit te puneve te jashtme, dhe kryetarit te Turqise karshi Kosoves, ose jan degjuar me nje veshe te shurdher ose nuk jan per t'u zene bes ! Sincerisht, duhet te jesh vertet i verber dhe te jesh me te gjitha te metat per te mos e pare mbeshtetjen e Turqise ne favor te Shqipnis e Kosoves ! Un i kuptoj katoliket qe 500 vjecarja i ka len me pasoja te renda mendore, por tani jemi ne vitin 2012, ne prag te 2013-tes ! Franca - Gjermania kan luftuar kunder njera tjetres hic me pak se 50 vite, dhe sot jan aleatet me te mire ne Evrope ! Ne s'kemi luftuar kunder Turqise, e as Turqia kunder nesh ! Ky eshte fakti qe duhet ta mbani ne mend.!Por, le tė kthehemi nė tė kaluarėn e largėt kur kėndej pari nuk kishte as serb e as turk.”Shqiptarėt janė pasardhėsit e drejtpėrdrejtė dhe si tė kėtillė janė autoktonė qė nga kohėt e lashta, ku jetojnė edhe sot e kėsaj dite nė trojet e tyre nė Shqipėri, Kosovė, nė Maqedoni, Mal tė Zi, nė Serbi dhe Greqi e gjetiu (Dr. Skėnder Riza). Nė asnjė dokument nuk ka shėnime pėr ekzistimin e serbėve nė kėto troje, nė ato kohė. Duke bėrė fjalė pėr banorėt e pronave tė Manastirit tė Deēanit, Manastirit tė Graēanicės, Patrikanėn e Pejės etj., prona kėto qė shtriheshin nė njė territor shumė tė gjerė, siē e tregon “bulla e artė” e mbretit Stefan Deēan(1330) Dr. Rizaj do t’na konstatojė se aty kishte vetėm shqiptarė. Kėshtu kuptojmė se popullata e Kosovės sė sotme dhe qeveritarėt e saj Nemanasit-Nimanasit-Nemaniqėt, tė gjithė ishin ilirė tribullė (tribalė, fis pellazgė-ilir), njėherė katolikė e pastaj nga Milutini e kėndej Shkizmatik (shqiptarė tė sllavizuar) dhe se do tė jetė plotėsisht e natyrshme qė edhe kishat dhe manastiret e kėtij ambienti gjeografik si institucionet e shenjta fetare tė kėsaj popullate shqiptare dhe tė sundimtarėve tė saj tė jenė ndėrtuar dhe ato atyre u takojnė.Kishat katolike, jo vetem ne Shqipni, Kroaci, Mal te Zi, por edhe kudo tjeter ne ballkan e ne evrope dallojn per nga stili arkitektonik me ate ortodoks ! Jan dy stile te ndryshme qe ndoshta syri i fahrijes dhe ai i kadares nuk e shohin nga kendi i duhur. Por mund ta pyesni cilin do ekspert te doni, se kishat e Deēanit nuk kan qen asnjehere katolike ! Katoliket kan infiltruar Kosoven vonshem, me ardhjen e perandoris Osmane, kurse shqiptaret ne pergjithesi kan qen Ortodoks ne Kosove. Katoliket kan qen minoritet i perandoris Bizantine ne keto troje. Koinēidenca ka dashur qe edhe serbet te jen ortodoks, dhe ne ato kisha kan gjetur veten, shtepin e Zotit.

Ē’ishte shkizmi?
Nė vitin 395 pas e.k. Imperatoria Romane u nda nė dysh, nė atė tė lindjes dhe atė tė perėndimit. Rreth vitit 1054 u bė ndarja e madhe shkizmike e Kishės sė Lindjes si rezultat i mospajtimit nė mes lindjes e perėndimit. Shqiptarėt qė iu bashkėngjitėn shkizmit (shki, shka, shkja, shkije) mė lehtė e patėn tė pėrvetėsohen nga serbėt dhe kisha e tyre ortodokse. Pra nė atė kohė kishte shka-shqiptar i sllavizuar dhe serb-kurrkushi i ardhur. Stefan Nemana, Nimani, Nemaniqi, kishte lindur afėr Podgoricės, ku nuk kishte priftė ortodoks dhe u pagėzua me ritet perėndimore. Nė kohėn e Heinricht Luanit, Saksoni, 1172 serbėt ishin vetėm rreth rrugėve tė Ēuprisė sė sotme dhe ata shkruanin se: serbėt, popull i paarsimuar i padisiplinuar, popull i maleve dhe pyjeve, qė nuk e njohin bujqėsinė, janė ata qė gjithmonė e prishin qetėsinė rreth vetes (Matica Srpska, Novi-Sad).
Dėshmitė origjinale pėr shki-tė mund tė gjenden nė Hilendar dhe sidomos nė punimet e Dr. Milutin Gjuriqiēit. Sipas F.Mikloshiēit emri Zeta qė shėnonte Doclean e vjetėr (njė pjesė e Malit tė Zi tė sotėm ėshtė shqiptare; M.E. Durhan (1863-1944) e cila udhėtonte nėpėr Shqipėri dhe Mal tė Zi duke i studiuar fiset malazeze dhe ato shqiptare vinte nė pėrfundim qė malaziasit ishin mė pak sllav e mė shumė trashėgimtar tė sllavizuar tė banorėve tė vjetėr tė kėtyre anėve .(Origjina fisnore dhe zakonet e Ballkanit, Londėr, 1928); dhe qė malazeztė ishin me origjinė fisnore shqiptare ishte e cekur edhe nga K.Jireēek (Albanienin der Vergangenheit, Leipzig, 1916)
Se si sllavizimet dhe turqizimet e shqiptarėve ishin tė vazhdueshme dhe nė bashkėpunim nė mes tė serbėve dhe osmanėve, tregon letra e tė dėrguarit francez nė Shkodėr Louis Heckart e shkruar shtetit tė tij me 24.7.1880: “Zoti Corti besonte se do tė ishte mė e kuptueshme qė Katolikėt shqiptarė tė pranonin dominimin malazias se sa ata mysliman, por se doli e kundėrta” (letėr nė Arkiva e luftės Seria Nr. 1872-1919, Francė.) Kėtu ishte ndikimi turk te shqiptarėt mysliman. Qėllimi i bashkėpunimit serbo-turk pėr ndėrrim tė shqiptarėve ishte fokusuar te shqiptarėt katolik sepse tė tjerėt veē ishin myslimanizuar.
“Nuk mė befasonte qė serbėt e urrenin islamin, por u gurėzova kur e pashė qė ata e urrenin edhe kishėn tjetėr tė Krishterė. Nuk e pritja qė katolikėt shqiptarė ishin mė shumė tė urryer nga sllavėt se myslimanėt (E. Durham, Londėr 1920). “Urrejtja serbo-ortodokse ndaj katolikėve u pa mė 1913 nė Luftėn Ballkanike, kur malaziasit nė emėr tė ēlirimit tė krishterėve e sulmuan kishėn shqiptare tė Mazrekut duke shkatėrruar ēdo gjė bile edhe freskat e tė shenjtėrve nė muret e kishės (E. Durham). “Mė 1913 njė numėr jo i vogėl ushtarėsh tė prirė nga njė Pop Ortodoks e rrjepėn pėr sė gjalli deri nė vdekje Luigj Palin, prift franēeskan shqiptarė nga Gjakova, sepse nuk kishte pranuar tė kryqėzohej nė ortodoks (E.C. Helmreich, The Diplomacy of Balkan Wars, 1983 Harward).Murriz,

Ata kan sulmuar nje kishe, e jo kishat shqiptare !
Tash bazuar ne keto qe thot Fahrija rreth shkijeve-shqiptar, paramendoje kete fenomen, nese ortodokset nuk do t'ishin konvertuar ne Islam. Beso qe 1013 vite me vone, zor qe do kishe gjet ndonje "Shqiptar" diku ! Shkiizma te till, e kemi edhe Gjergj Kastriotin, frut i nje shkine dhe i nje shqiptari. Edhe pse u be "shqiptar", ai prap i'a fali motren malazezit. Njesoj ishte edhe me Millosh Kopiliēin i cili e kishte per mik, Brankovicin ! Para ardhjes se perandoris Osmane, ishim miq te ngusht me shkijet. Ata e kishin pushtetin, ne i kishim kishat.


Konvertimet me forcė
Mė 20 mars 1913, gazeta “Reichpost” shkruante: Ne rrethin e Janjevės mbi 400 vjet nga sot, rreth 8000 shqiptarė katolikė, tė ashtuquajtur Laraman apo Katolik tė Fshehur, jetonin aty. Kur mbėrritėn serbėt, me qindra nga kėta Laraman deshėn qė haptazi tė deklarohen qė janė katolikė. Kur pėrfaqėsuesi i shtetit serb tė instaluar rishtas dėgjoi pėr kėtė, tha: “Ose mysliman ose ortodoks. Jo katolik!”. Numėr i panumėruar i katolikėve ishin vrarė ne Ponoshec, nga dora e sllavit (rrethi i Gjakovės). Afėr Zhurit (rrethi i Prizrenit), kryetari i fisit ishe vrarė e thėrrmuar nga shteti, mu pse ishte katolik. E njėjta gjė ndodhi edhe nė Gjakovė nė famullinė e Nikajve, kur mbi 70 katolikė u vranė nga malazeztė”.
Gazeta e kohės, “Neue Freie Press” m[ 20 mars shkruan: “Mė 7 mars, soldateska e prirė nga njė pop ortodoks, nė dhe rreth Gjakovės deshi me forcė tė konvertojė popullatėn katolike nė besimin ortodoks. Mbi 300 veta, gra, burra dhe fėmijė nėn kėrcėnimin me vdekje
duheshin tė konvertoheshin. Popi ortodoks u tha: “Ose nėnshkruani deklaratėn se e keni pranuar fenė e vėrtetė, ose kėta ushtarė tė Zotit do i dėrgojnė shpirtrat e juaj nė ferr”.
Te gjithė e nėnshkruan pėrveē Patėr Angjelit. rezultati ishte skena mė trishtuese e paparė nė atė shekull”( www.albanianhistory.net (http://www.albanianhistory.net))
Me 1919 qeveria jugosllave “nėnshkruante” ēdo akt ndėrkombėtar kundėr diskriminimit. Por persekutimet ndaj katolikėve kosovarė vazhdonin. Nė Shkup patriotin shqiptar, tė atin e Nėnės Terezė e helmuan serbėt.
Serbėt e shihnin rrezikun nė shqiptarėt katolikė se pėr ata mysliman ishin planet tjera. Mė 1929 u vra Atė Shtjefėn Gjeēovi njė franēeskan shumė i respektuar nga shqiptarėt. Edhe pse K. Jereēek i pėrshkruante shqiptarėt “popull i vjetėr me kulturė qytetare; edhe pse organizimi qytetar ishte i rėndėsishėm edhe pėr Ilirėt; sllavėt medoemos e bėnin sllavizimin, e turqit turqizimin e shqiptarėve, herė ndaras e herė nė bashkėpunim.
Ajo ishte nje fushat, ku jo vetem katoliket, po te gjithe shqiptaret ne pergjithesi u detyruan te konvertoheshin ne ortodoks.

Ja nje film, mund ta shiqosh me fahri katravellen : http://www.google.ch/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&ved=0CDUQtwIwAg&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DeQe mf3kH_Xo&ei=cueIULLRJMf2sgaHzYGADg&usg=AFQjCNHYwKfWqpW8Rb0M6pjhhuoBW5R-2A

Po ēfar rreziku o lum murrizi ?
Ne rrethin e Zhurit, ku kishte katolik-te-fshehur (laraman), ka qen e pamundur qe serbi ta dinte se ketu-aty te fshihej ndonje katolik ! Katoliket jan te paret qe mohojn luft fetare mes dy popujve, por kur deshirojn te krijojn nje histori emocionale, jan te paret qe thojn se paskan qen te diskliminum, vetem pse paskan qen katolik ! Mo bre, se keto prralla si han askush ! Ose, ai qe i han keto fore duhet ta mohon 100% perpjekjet e keti 100 vjetorit te fundit kunder okupatorit serbe !! Nuk mund te ket pas serbia favorizime karshi popullesis muslimane, dhe urrejtje psikopate kundrejtj minoritetit katolik, qe para 100 vite, s'ishin as gjysma qe jan sot ! Logjikoni pakes, e mos beni copy/paste cfar do shkrimi, nga cdo paranojaki sic eshte Fahri Katoliku !

Ngritja e lėvizjes kombėtare shqiptare
Akademik Mark Krasniqi nė “Gjurmė e gjurmime” (Rilindja, 1979), shkruan pėr kėtė: “Milan Rakiqi (1876-1938) zė njė vend tė spikatur nė historinė e letėrsisė serbe. Rakiqi ka qenė me profesion diplomat, kėshtu qė pėr njė kohė tė gjatė ai ishte Konsull i Serbisė edhe nė Prishtinė, ku “udhėhiqte punėt e aksionit nacional, kujdesej pėr serbėt qė pėsonin zullumin e turqve e tė shqiptarėve”. Rakiqi ishte nė shėrbimin diplomatik nė Prishtinė mu nė kohėn kur lėvizja kombėtare shqiptare kishte marrė pėrmasa tė mėdha tė luftės politike e tė armatosur kundėr pushtetit turk, pėr liri e pavarėsi. Milan Rakiqi shquhej jo vetėm nė fushėn diplomatike, letrare por edhe me angazhimin e popullsisė serbe tė kėtyre anėve qė tė bashkėpunojnė me ushtrinė turke kundėr kryengritėsve shqiptarė. Rakiqi “kujdesej” shumė pėr manastirin e Graēanicės. Sipas studiuesit Pero Sliepēeviq, ėshtė vėrtetuar se nga numri shumė i madh i kishave tė vjetra serbe vetėm njė pjesė fare e vogėl e tyre i kanė ndėrtuar serbėt, emri i tė cilėve ėshtė shkruar nė to. Serbėt nuk kanė pasur fare traditė tė vetėn as nė ndėrtimtari e as nė art e kulturė (Stare Srpske Zaduzhbine, Beograd, 1934). Manastiri i Graēanicės ekzistonte dhe kryente shėrbimet fetare edhe para ardhjes sė sllavėve nė kėto anė (V. Petkoviq, Pregled Crkvenih Spomenika, Beograd 1950).
Nė vitet para pavarėsisė nė Parlamentin e Turqisė thuhej: “Rreziku mė i madh i Turqisė, nga tė gjitha kombet qė jetojnė nė perandorinė tonė janė shqiptarėt; ėshtė frikė e madhe nga ky tė mos zgjohet nga gjumi i rėndė, tė mos mėkėmbėt, tė mos marrė diturinė nė gjuhėn e vet, sepse atėherė e mori lumi Turqinė. (Jusuf Buxhovi, Nga Shqipėria Osmane te Shqipėria Evropiane). Kurse ditėn qė ushtritė serbe do ta sulmonin Kosovėn, gjenerali famėkeq Jankoviq do tė drejtonte njė proklamatė shqiptarėve me titullin simbolik “T’on fiseve n’ Shqipni - or vllazni”, nė tė cilėt thuhej se “Vijmė nė emėr tė Allahut qė t’i jepet fund zullumit tė turkut qė pėr 500 vjet bashkėrisht ka rėndu dy popujt... pėr ta ēliruar vendin tonė tė pėrbashkėt dhe se shqiptarėt do tė munden me e rujtė fenė dhe zakonet si i kanė pasun...”Mark Krasniqi, 2012 shkruan se nese muslimanet shqiptar nuk jan te kenaqur mund te ikin per n'Arabi ! I lumt "amkademikit" (kjo vetem per te treguar se me cfar lloj "akademikesh" te krisur kemi te bejm) !

Ortodokset ne emer te Allahut ? Apo ne emer te Kryēit me 4 C ?!
Ok, Akademiku s'tha asgje ketu.

Tash shtrohet pyetja e titullit : Cila ishte kjo Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve ???? :confused: E lexova tere shkrimin, dhe s'pash asgje per shfarosje ! A te sjellim tani shkrime e citate nga perandoria Osmane, per t'i pershkruar shqiptaret ne pergjithesi ? Do ta pash, qe keto shkrime e keto thenje te laramaneve, per ftyre do t'ua jipte !

Kjo ishte nje tentativ e lodhet, per ta ndezur urrejtjen e dikurshme te shqiptareve kunder turqis ! Eshte nje fushat sic e quan Kadareja per "De-islamizim te Kombit Shqiptar" ! Fahrija eshte klysh i Kadares, klysh i lodhet.

murrizi
25-10-12, 13:52
Makresh, Nuk e lexova shkrimin tėndė deri nė fund, por tė premtoj qe kam pėr ta lexuar njė dite (ktu jemi na, skemi ku shkojm). Por ama veq ato pak qė i lexova sinqerisht ta them asgjė e re nga ana jote. Edhe unė jam i vetdijshem qe tė njėtin qėndrim e mban edhe pėr mua, por mua nė ktė rast mė nder tė madhė ky qėndrim.

Ti lėmė anash qėndrimet personale tonat.
Tema:

Fahri Xharra duke nxjerru shkrime shkencore nga burime tė ndryshme nga edhe i citon, nuk mendoj qė ka thėnė gjėra tė paqena, pėrkundrazi.

Ai flet pėr marrveshjet turko-serbe, e qė unė edhe para Fahri Xharrės dhe internetit i kam dėgjue prej babgjyshi. Tash ta lem Fahri Xharren tė poshter, ta lėm edhe Kadaren tė poshter, hajt qe po shkojm ma larg ti lėm edhe Mark Krasniqin e Nėnen Terez poashtu tė poshter. Por ama babgjyshin tim nuk kemi drejt ta lėm tė poshter. Jo pse ishte babfjyshi imė !? Por ai thjesht nuk i njihte kėta qė i permenda mė lart, e qė tė jetė "ndikuar" ta themi nga ata.
...ah po ! ėshtė nder i madhė tė jesh klysh i Kadares, pa sado i vockerr tė dukesh !

Makresh
25-10-12, 15:31
Murriz,


Ti as shkrimin e fahrijes se paske lexue si duket.

Njerezit qe i ka citue jan : Kadare, S.Riza, M.Krasniqi & L. Heckart

Kadare flet sikur t'shkruante romane

Riza, flet pa referenca

Krasniqi s'tha sen !

Heckarti paska qen deshmitar i djegjes se nje kishe katolike ne mal te zi.

Morali i gjithe kesaj stroje eshte se ; Serbet i paskan luftuar shqiptaret, shkaku i minoritetit katolik.

Numėr i panumėruar i katolikėve ishin vrarė ne Ponoshec, nga dora e sllavit (rrethi i Gjakovės). Afėr Zhurit (rrethi i Prizrenit), kryetari i fisit ishe vrarė e thėrrmuar nga shteti, mu pse ishte katolik. E njėjta gjė ndodhi edhe nė Gjakovė nė famullinė e Nikajve, kur mbi 70 katolikė u vranė nga malazeztė”.---

Po marrėveshja shekullore per gjenocid kunder shqiptareve ku ishte ? Lexo edhe nje here qe asnje fakt, as edhe nje anekdot nuk citohet qe te kete te ben dicka me turqit apo me turkijen !

sherri
25-10-12, 16:44
Po marrėveshja shekullore per gjenocid kunder shqiptareve ku ishte ?

Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Nejse, ishin nja dy konventa ne kohe te ndryshme por me te njejtin qellim;mes ;turqve e shkieve, per shpernguljen e shqipetarve per ne turqi!? e kjo eshte shfarosje. Nuk don me than gjithsesi gjenocid! e si pasoj i kemi 3mil. te shfarosur(ju ka humb fara,ose ndrru fara-shfaros).Nuk din shqip,po aq jan qe e flasin shqipen,disa calueshem e disa rrjedhshem, pra jan 6 mil. vec ne turqi, si pasoj e merreveshjeve turko-shkine.

Nese jeni vetem fetar! skan pse ju pengojn keto ndodhi historike,ngjarje qe nuk mund i mbron`,as arsyeton,as i tjeterson askush, edhe nuk kan te bejn me fe-besim asgje.

King_Gentius
26-10-12, 07:14
Pervec marreveshjeve per shpernguljet e shqiptarve ne Turqi nuk di per ndonje marreveshje midis srebve (apo grekve) me turqit per ndonje lufte formale te perbashket kunder shqiptarve. Megjithate jan shum rrethana qe edhe paqellimshmerisht kan ndihmuar njekohesisht forcat e krishtera (serbogreket) dhe forcat muslimane (osmane) per shtypjen e identitetit shqiptar. Per shembull mosnjohja e miletit shqiptar nga turqit ndihmoi njekohesisht dhe politiken srbogreke te mohimit te identitetit te lashte shqiptar te trojeve ku ata shtriheshin. Ose lejimi i edukimit greqisht dhe moslejimi i edukimit shqip ndihmoi ne momentum per aspiratat greke dhe pengese per levizjen shqiptare, po 44 viziereve shqiptare nuk ja u preu mendja qe po i hapej gropa kombit tone, ashtu si dhe kadillarve, spahillarve dhe mullarve qe makreshi konfirmon se nuk luftuan kunder turqve, pa cka se nuk pati gjenerate shqiptari qe nuk beri beteje kunder turqve (cdo 10~30 vjet beteja)

Zero Cool
26-10-12, 09:11
Duhet shkru realitetin pa marre parasysh qe eshte i hidhur. Kete e them qe te mos perseriten e riperseriten gabimet e popullit tone, te cilat fatkeqesisht jane duke u riperserite.

Realiteti ishte ky: okupimi i trojeve greke, bullgare apo serbe etj, nga ana e perandorise Osmane ndodhi pothuajse pa lufte sepse keto shtete duke njofte forcen e tyre thjesht iu nenshtruan, me nje fjale pranuan perandorine Osmane si te tille(veten), pranuan okupimin, pranuan te paguajn haracin, pranuan qe ushtria e tyre te jete ne sherbim te perandorise etj...
Nga kjo perfituan edhe beneficione te ndryshme, perkrahjen politike te perandorise Osmane, shkollimin etj.
Por, cka gjeti Turku te keto shtete?
Gjeti nje shtet te qeverisur nga dikush, mbreti, gjeti nje ushtri, gjeti institucione!

Ne te njejten kohe mori nen sundim edhe trojet e banuara me Shqiptare.
Aty gjeti njerez pa sundimtar te vetin, pa innstitucione, pa asgje qe ne ate kohe i perngjante nje shteti apo kombi. Gjeti nje popull i cili po luftonte mes veti, fshati kunder fshatit, mahalla kunder mahalles, shpija kunder shpise. dhe lufta perbrenda shtepise...
Me nje fjale nuk gjeti asnje element shtetrore.

Me kend te bente marrveshje Turku? Kush ti paguante haraqet? Kush ti mblidhte ato? Cila ushtri te luftonte per turkun? Kujt ti jepte beneficione Turku, gjthsecilit veq e veq?
Nese dikush po e luftonte Turkun ate e bente per qeshtje personalo-fisnore e jo kombtaro-shtetrore.

Perpjekjet e mevonshme me suksese te ndryshme i kemi te njohura, psh Skenderbeu, por ketu nuk duhet harruar se sa e sa veshtersi pati Skenderbeu per te mbledhe kokat Shqiptare per te kundershtu Turkun. A iu bashkangjiten te gjithe? A ishin te gjithe besnik te tij apo kombit? E njejta ndodhe edhe ne lufterat e mevonshme, sa perkrahes anti neonazist kishte nga populli yne, sa perkrahes te luftes se fundit ne Kosove?

Gjithmone dhe gjithmone kundershtaret me te medhenje te Shqiptareve ishin vet Shqiptaret!

Dua te them qe vetedija kombtare tek ne ne ate kohe nuk ishte ne asnje nivel, ishte ne 0, tani me duket qe kjo vetedije kombtare eshte rrite, eshte rrite shuuuuuuuume, ndoshta ka arrit shifren 1.

Makresh
26-10-12, 10:54
Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Nejse, ishin nja dy konventa ne kohe te ndryshme por me te njejtin qellim;mes ;turqve e shkieve, per shpernguljen e shqipetarve per ne turqi!? e kjo eshte shfarosje. Nuk don me than gjithsesi gjenocid! e si pasoj i kemi 3mil. te shfarosur(ju ka humb fara,ose ndrru fara-shfaros).Nuk din shqip,po aq jan qe e flasin shqipen,disa calueshem e disa rrjedhshem, pra jan 6 mil. vec ne turqi, si pasoj e merreveshjeve turko-shkine.

Nese jeni vetem fetar! skan pse ju pengojn keto ndodhi historike,ngjarje qe nuk mund i mbron`,as arsyeton,as i tjeterson askush, edhe nuk kan te bejn me fe-besim asgje.

Nuk jam "vetem fetar", dhe ketu i gjithe problemi.

Nuk shoh dobi qe ta genjejm veten per gjana kaq absurde ! Shfarosje dmth gjenocid ! Spastrim etnik, spastrim fetar (sipas xharres). Njerez, nuk mund ta mbrojm veten duke u cilesuar gjithmon si "viktima", duhet ta themi te verteten sic ishte, e jo sic kemi qejf qe te ishte.

Populli shqiptar, perkunder serbeve dhe grekeve nuk ka pasur instuticione arsimore ne shqip e ne asnje gjuhe tjeter para ardhjes se osmanlive. Greket dhe serbet po, i kishin shkollat e tyne, kishin alfabetin e tyne. Tash nese ju mendoni se turku eshte dasht me na kriju neve alfabetin, shkollen dhe universitetin kur s'kishim as qytete, udhe e as ure,.. un prap s'jam dakord ! Ata shkolluan shqiptar, dhe i sollen ne arenen nderkombtare si per qeverisje, arsim, art dhe pa dallim feje.

Po ta kishim fituar pavaresin ton, a mendoni se ne mesjeten e erret te evropes, ndokush do t'ishte preokupue per problemet tona me greket dhe serbet ? Un ju perkujtoj qe mbrenda 100 viteve, u nda Ēameria, Kosova, Lugina, Ulcini ! Kurse para 100 viti, keto toka ishin te bashkuara dhe nuk njihnin kufi mes njera tjetres.

PS: Shperngulja eshte tem tjeter. Le te shperngulen sot Kurdet en Kosove, dhe shiqo se a do t'i pranonim. Perse shqiptaret atje i jan mirnjohes Turqis ? Sepse u dha parcella per vendbanim e per bujqesi. Nuk i qoj ne shkretin, po i vendosi ne pjesen perendimore, toke pjellore qe shume turqi do kishin dashur qe ta kenin ate vend.

premium
27-10-12, 23:12
Eh histori e mjerė e botuar nė kohėn komuniste sėrbosllave , ende paska njerėz qė besojnė periudhės sė Carrrrr Llazarit.

Guri i madh
27-10-12, 23:26
Pervec marreveshjeve per shpernguljet e shqiptarve ne Turqi nuk di per ndonje marreveshje midis srebve (apo grekve) me turqit per ndonje lufte formale te perbashket kunder shqiptarve. Megjithate jan shum rrethana qe edhe paqellimshmerisht kan ndihmuar njekohesisht forcat e krishtera (serbogreket) dhe forcat muslimane (osmane) per shtypjen e identitetit shqiptar. Per shembull mosnjohja e miletit shqiptar nga turqit ndihmoi njekohesisht dhe politiken srbogreke te mohimit te identitetit te lashte shqiptar te trojeve ku ata shtriheshin. Ose lejimi i edukimit greqisht dhe moslejimi i edukimit shqip ndihmoi ne momentum per aspiratat greke dhe pengese per levizjen shqiptare, po 44 viziereve shqiptare nuk ja u preu mendja qe po i hapej gropa kombit tone, ashtu si dhe kadillarve, spahillarve dhe mullarve qe makreshi konfirmon se nuk luftuan kunder turqve, pa cka se nuk pati gjenerate shqiptari qe nuk beri beteje kunder turqve (cdo 10~30 vjet beteja)


po mir ke than se ishte veq kjo marrveshje per shperngulje po ne ket marrveshje ka qen edhe nji kusht tjter qe tju ndrrohet identiteti edhe kombi per arsye se po te ishin te regjistruar si shqiptar me emra e mbiemra te maparshem herdo kur kan pas te drejt te kerkojn kthimin ne etdheun e tyre e kta te gjith jan deklarue si turq ,pastaj ma von ne kohen e rankoviqit ndishta kan shkue si shqiptar me emra origjinal ,po kur esht ber shperngulja masovike nga toplica ka qen merrveshe TURKO SERRBE bile dokumentacionin ju kan pergadit ne shkup e prej aty kan marr rugen per ne portin e selanikut

King_Gentius
28-10-12, 06:33
Per sa i perket ndertimit te rrugeve, ashtu si pushtuesi romak dhe ai turk ndertuan infrastrukturen qe u duhej per administrimin e lehte te vendeve te pushtuara, dhe sa i perket edukimit vullnetar apo femijve te grabitur prej prinderve, edhe kjo po kryesisht kishte te njejtin qellim. Ashtu si romaket u dobesuan kur popujt e pushtuar perdoren edukimin ushtarak e mare prej romakve pak a shum dhe osmanet pesuan te njejtat probleme. As edukimi as infrastruktura nuk jan shenja te ndonje vllaznie, kur turqve u cenoheshin interesat politike "vllaznia" me shqiptaret harrohej. Vllazni e cuditshme kjo ku sakrificen e ka vec nje vlla ne kurriz. Prandaj kujdes me kto vllazni. Esht gjithashtu realitet tragjik qe populli kishte intresa te percara, ku shum shqiptare me pozita te garantuara nga turqit bashke me disa te "edukuar" nga turqit luftonin cdo perpjekje te pjeses tjeter te popullit qe mundohej ti hiqte qafe turqit, pra cdo lufte anti turke ka qen edhe lufte civile. Gjithashtu,eshte ne interesin serbogrek qe shqiptaret tte deklarohen si muslimane apo turq, gje qe lehtesonte zaptimet e tokave shqiptare sepse turqia i humbi ato toka ne luften e pare ballkanike. Serbogrekve nuk i intereson te kembegulim se ne jemi populli lashte autokton e se paganet ilir ishim ne, eseSkenderbeu e Muzaka e Dukagjinet etj me pricipata shqiptare ishim gjithashtu ne, sepse ashtu mund te kerkonim te drejten e vetvendosjes pavaresisht se si perfundonte lufta kunder turqise. Fatkeqesisht disa shqiptare edhe sot adoptojne nje fjalor qe na nxjerr ne si klysh turku dhe ekstremista islamik, dhe ja jep fitoren e argumentit ne pjate, duke na izoluar nga evropa dhe amerika, vec utopia umetit mos prishet aman.

Neferta
28-10-12, 12:34
. Marveshtje per shpernguljen e popullsis muslimane nga ish tokat e perandorise osmane; keso marveshtje kishte edhe per greket e brigjeve te egjeut lindore pra izmiri etje qe ishin te populluara me grek mund ti thuhet se ishte mdrrim i popullsise ne mes te vendeve fituese kunder perandoris osmane dhe shtetit turk. Keto marveshtje ishin te kobshme per shqiptare pasi ata ne ate kohe ishin pjes integrale e perandorise.

Makresh
29-10-12, 12:04
Per sa i perket ndertimit te rrugeve, ashtu si pushtuesi romak dhe ai turk ndertuan infrastrukturen qe u duhej per administrimin e lehte te vendeve te pushtuara, dhe sa i perket edukimit vullnetar apo femijve te grabitur prej prinderve, edhe kjo po kryesisht kishte te njejtin qellim. Ashtu si romaket u dobesuan kur popujt e pushtuar perdoren edukimin ushtarak e mare prej romakve pak a shum dhe osmanet pesuan te njejtat probleme. As edukimi as infrastruktura nuk jan shenja te ndonje vllaznie, kur turqve u cenoheshin interesat politike "vllaznia" me shqiptaret harrohej. Vllazni e cuditshme kjo ku sakrificen e ka vec nje vlla ne kurriz. Prandaj kujdes me kto vllazni. Esht gjithashtu realitet tragjik qe populli kishte intresa te percara, ku shum shqiptare me pozita te garantuara nga turqit bashke me disa te "edukuar" nga turqit luftonin cdo perpjekje te pjeses tjeter te popullit qe mundohej ti hiqte qafe turqit, pra cdo lufte anti turke ka qen edhe lufte civile. Gjithashtu,eshte ne interesin serbogrek qe shqiptaret tte deklarohen si muslimane apo turq, gje qe lehtesonte zaptimet e tokave shqiptare sepse turqia i humbi ato toka ne luften e pare ballkanike. Serbogrekve nuk i intereson te kembegulim se ne jemi populli lashte autokton e se paganet ilir ishim ne, eseSkenderbeu e Muzaka e Dukagjinet etj me pricipata shqiptare ishim gjithashtu ne, sepse ashtu mund te kerkonim te drejten e vetvendosjes pavaresisht se si perfundonte lufta kunder turqise. Fatkeqesisht disa shqiptare edhe sot adoptojne nje fjalor qe na nxjerr ne si klysh turku dhe ekstremista islamik, dhe ja jep fitoren e argumentit ne pjate, duke na izoluar nga evropa dhe amerika, vec utopia umetit mos prishet aman.


Ti thua se ka qen gabim deklarimi i shqiptareve si Musliman, kurse autori i shkrimit thot se ka qen fatkeqesi te deklarohesh si katolik pershkak qe ne rrethin te Prizrenit, ata u masakruan nga serbet kurse muslimanet jo.

Un prap s'shoh marrveshje, duhet te keni fakte : Fakte dmth, nje dokument i cili do e provonte kete qe po e thuani.

Ne anen tjeter, sikur t'ishim deklaruar te krishter, do kishim me jetue ne paqe me greket dhe serbet. Kjo dmth, qe ata s'kan pas asgje kunder te krishtereve (katolikve kosovar), gje qe ben luftene fundit, nje lufte fetare e aspak per motive kombtare !

Me kete logjik, ju konfirmoni se edhe Gjergji nuk luftoi per komb, por per din e iman (katolik). Gje, qe me jep mua te drejt ta enderroi utopin e Ummetit Islamik, ashtu sic enderron ti utopin e bashkimit Kristian.

Zero Cool
29-10-12, 12:32
Ti thua se ka qen gabim deklarimi i shqiptareve si Musliman, kurse autori i shkrimit thot se ka qen fatkeqesi te deklarohesh si katolik pershkak qe ne rrethin te Prizrenit, ata u masakruan nga serbet kurse muslimanet jo.

Un prap s'shoh marrveshje, duhet te keni fakte : Fakte dmth, nje dokument i cili do e provonte kete qe po e thuani.

Ne anen tjeter, sikur t'ishim deklaruar te krishter, do kishim me jetue ne paqe me greket dhe serbet. Kjo dmth, qe ata s'kan pas asgje kunder te krishtereve (katolikve kosovar), gje qe ben luftene fundit, nje lufte fetare e aspak per motive kombtare !

Me kete logjik, ju konfirmoni se edhe Gjergji nuk luftoi per komb, por per din e iman (katolik). Gje, qe me jep mua te drejt ta enderroi utopin e Ummetit Islamik, ashtu sic enderron ti utopin e bashkimit Kristian.

Ti, personalisht ske ba lufte po neyse, po ban lufte fetare-islame, dhe po vijne ne ndihme te krishtert. USA !
Ku eshte logjika ketu Maki ?

Mos endrro endrra te parealizushme, mos e humb kohen kot!

Makresh
29-10-12, 13:54
Jo more s^po e humb kohen kot, nga kush na shpetuan Usajt ?

Serbia eshte e krishter, nga infot e fundit qe i kam.

Zero Cool
29-10-12, 13:59
Jo more s^po e humb kohen kot, nga kush na shpetuan Usajt ?

Serbia eshte e krishter, nga infot e fundit qe i kam.

Awwwwwww une si paskna keto te fundit!

Hajt sipas infove te fundit qe ke ti USA jan musliman a , edhe e shporren shkaun e krishtere nga trojet tona?

Makresh
29-10-12, 18:42
Awwwwwww une si paskna keto te fundit!

Hajt sipas infove te fundit qe ke ti USA jan musliman a , edhe e shporren shkaun e krishtere nga trojet tona?

USA nuk jan as katolik n'mos kofshin musliman.

Serbia eshte ortodokse.

Kosova eshte muslimane.

Kam fjalen per nga numri i popullesis.

Shtetet ne bot qe njohin katolicimin si fe shtetrore jan :


- Argjentina
- Bolivia
- kosta Rika
- Salvadori
- Haļti
- Lieshtenshtajni
- Malta
- Monako
- Vatikani

Sa nga keto shtete katolike kan njohur dhe kan ndihmuar Kosoven kunder pushtuesit serb ? Per ēka po livdohen katoliket kosovar ?! Dash merre biblen ne gjuhen serbe, dash ne gjuhen shqipe. Versetet dhe historit jan te njejta, ndryshon vetem interpretimi dhe devotshmeria e tyre ne besim.

Zero Cool
29-10-12, 18:52
Maki, USA jan tė krishterė!

Maki, sa shtete nga harapistani tė gjithė mysliman e kan njohur Kosovėn? Le mos rruj vo se voja ska kime.
USA e krishterė e cliroi Kosovėn e muslimanavt!
A ėshtė fakt i gjallė ky?
A ėshtė fakt i gjallė qė asnjė shtet mysliman nuk u angazhua ne clirimin e Kosovės ?

Nė pytjen tėnde: Vatikani!
Vatikani e ndihmoi Kosovėn nėpėrmjet I. Rugovės! A ėshtė fakt ky ?

Makresh
29-10-12, 19:05
E krishter eshte edhe Serbia, dhe si Amerika nuk jan asnjana katolike.


Mos e fut rugoven ne listen e kontriubotrve kombtar. Hiq, leje, harroja emrin.

Alima
29-10-12, 19:06
Jo more s^po e humb kohen kot, nga kush na shpetuan Usajt ?

Serbia eshte e krishter, nga infot e fundit qe i kam.

...

A qetu po baravatesh ti a, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


...Kadale se sa profeti e ka hanger zorin e mezi dikur kan qit diēka n'drit , ... e shume prej tyre jane myt ,...avash avash Mak ;)

.

King_Gentius
30-10-12, 00:19
Ti thua se ka qen gabim deklarimi i shqiptareve si Musliman, kurse autori i shkrimit thot se ka qen fatkeqesi te deklarohesh si katolik pershkak qe ne rrethin te Prizrenit, ata u masakruan nga serbet kurse muslimanet jo.

Un prap s'shoh marrveshje, duhet te keni fakte : Fakte dmth, nje dokument i cili do e provonte kete qe po e thuani.

Ne anen tjeter, sikur t'ishim deklaruar te krishter, do kishim me jetue ne paqe me greket dhe serbet. Kjo dmth, qe ata s'kan pas asgje kunder te krishtereve (katolikve kosovar), gje qe ben luftene fundit, nje lufte fetare e aspak per motive kombtare !

Me kete logjik, ju konfirmoni se edhe Gjergji nuk luftoi per komb, por per din e iman (katolik). Gje, qe me jep mua te drejt ta enderroi utopin e Ummetit Islamik, ashtu sic enderron ti utopin e bashkimit Kristian.

Un thash nje her qe nuk I di kto marrveshje seboturke per gjenocid, vec per debimin ne Turqi. Ne shekullin 19 lufta e popullit shqiptare ishte kombtare, kunder te gjith aneve ( serbogreket i urrenin te gjith shqiptaret pavaresisht fese) edhe bashkepunuan shqiptare musliman e te krishter. Ne vec kte duhet te deklaronim, qe ishim popull autokton ne trevat tona, dhe jo popull I instaluar prej turqve. Bashkimi me Serb e Grek nuk me intereson as pak, as bashkim krishter me ndonje tjeter, vec aleance politike me fuqite e perparuara te kohes. Gjergji luftoi per vendlindjen e tij dhe popullin e tij qe ne ate kohe ishte krishter, dhe krijoi aleanca politike me katolike.

Guri i madh
22-01-13, 22:22
po bile turqia e at,hershme nuk e ka njoft shqiprin si shtet deri sa u deklarue sgqiprija se do ti njof kufijt e shteteve Fqinj

Oqeani
23-01-13, 00:49
Athua Turqia - Edogan, deshiron te ēfajėsohet per veprat e gjysherve te vet !!!

Zero Cool
02-02-14, 15:03
Marveshjet Turko-Greke-Jugosllave per shpernguljen e shqipetareve drejt Turqise.
Konventa Jugosllavo-Turke e vitit 1938 dhe marrveshja Jugosllavi-Turqi-Greqi e 28 shkurtit 1953 e njohur si Pakti Ballkanik e nenshkruara ne Ankara

Nė bazė tė hulumtimit sistematik tė dy shėrbimeve konzullare (sektorit tė pasaportave) jugosllave dhe turke, dėshmohet se nė periudhėn 1951-1968 prej Jugosllavisė nė Turqi janė shpėrngulur 414.500 shqiptarė... ndėrsa gjatė periudhės nė fjalė (bazuar nė statistikat sekrete jugosllave) nė Kosovė ishin sjellur nė heshtje 63.000 kolonė sllavė, prej tė cilėve, pas rėnjes sė Rankoviēit (1966) duke mos u duruar njė farė "barazie" me shqiptarėt, shumica prej tyre udbash e kriminelė marrin ikėn pėr Serbi . Ndėrkaq sipas statistikave tė publikuara mė vonė del se nė periudhėn 1952-1965 per ne Turqi janė shpėrngulur: 452.371 shqiptarė.

Nė ato vite me dhunė detyrohen tė shpėrngulen edhe mijėra shqiptarė, kryesisht nga Mali i Zi (nga Hoti, Gruda, Plava, Gucia, Vuthaj, Ulqini, Tivari, Triepshi, Shpuza, Kraja etj.)

Nė dimrin e vitit 1955/56 organizon aksionin pėr mbledhjen e armėve dhe gjatė kėtij procesi tė dhunshėm i keqtrajtuan nė format mė mizore mėse 30.000 shqiptarė.
.Nė kėtė ekspeditė udbeske,nga rrahjet dhe torturat u mbytėn 103 shqiptarė,ndėrsa u gjymtuan pėr jetė rreth 10.000 tė tjerė...!!!

Hulumtimet shkencore pėr zbardhjen e njė ngjarje historike siq ėshtė marrėveshja “Xhentėllmene” turko-jugosllave e vitit 1953 ndėrmjet Titos dhe Kypreliut, sado qė janė jo tė mjaftueshme,prap na japin njė pasqyrė shumė tė mirė pėr ta kuptuar kėtė marrveshje. Vlen tė pėrmenden veprat e historianėve tė kombit shqiptarė siq janė: Fehmi Pushkolli nė vepren “Fronti Popullor-Lidhja Socialiste e Kosovės”, Jusuf Osmani nė vepren “Vendbanimet e Kosovės-Gjilani”, Hakif Bajrami “Politika e shfarosjes sė shqiptarėve dhe kolonizimi serb i Kosovės 1844-1995”, Sabile Basha “Dėbimet e shqiptarėve dhe kolonizimi i Kosovės 1877-1995” dhe nė shumė hulumtime tė punimeve shkencore tė cilat e kanė pėr objekt tė studimit kėtė temė shum tė ndishme pėr popullin shqiptarė. Tė gjitha kėto vepra dhe shum dokumente tjera tė cilat do ti pėrmendim nė fucnot janė tė lidhura me marrveshjen e Splitit ndėrmjet Titos dhe Kypriliut. Nė kėtė marrveshje gojore edhe pse askush nuk diti se ēka pėrmbante, pasojat e sajė u panė menjėherė, pas fillimit tė zbatimit tė sajė. Pas vitit 1953 filloi dėbimi masiv i shqiptarėve pėr nė Turqi, gjė e cila e zbardhi kėtė marrveshje. Represioni serbė u pėrcoll nga instrumentet shtetrore dhe nė mėnyr tė organizuar nga vet shteti serbo-jugosllav. Paraprakisht ishte njė marrveshje nė mes Jugosllavisė dhe Turqisė e njohur si “Konventa jugosllavo-turke e vitit 1938”, e cila parashihte dėbimin e shqiptarėve pėr nė Anadoll. Ēėshtja e shpėrnguljes sė shqiptarėve pothuaj se u hesht gjithėher, ndėrsa u shkrua dhe u propagandua nga qarqet serbe, kinse pėr shpėrngulje serbo-malazeze qė nė tė vėrtet nuk ishte asgjė tjetėr veqse migrime tė vogla, tė vullnetshme tė popullsisė.

Marrėveshja turko-jugosllave e vitit 1953

Prishja e mardhėnjeve jugosllavo-shqiptare 1948 u shfrytėzua nga Beogradi me mjeshtėri pėr ndjekjen, arrestimin dhe keqtrajtimin e mijėra shqiptarėve tė akuzuar “stalinistė”.
Nė vitet e 50-ta shteti jugosllav kishte shpallur pėr objektiv njė shoqėri tė afirmimit tė barazisė sė popujve tė kėsaj ish federate.
Ndėrkaq, shqiptarėt sanksionohen si pakicė dhe me kėtė vėhen nė pozit tė pabarabartė karshi popujve tjerė tė po kėsajė federate.

Sistemi policorė i UDB-sė sė Rankoviqit bėnte trysni tė ndryshme mbi shqiptarėt, duke i shtypur dhe duke ua ngushtuar pėrspektivėn, me ēka synohej dealbanizimi i Kosovės.
Si rezultat i kėtj presioni, mjaftė shqiptarė u regjistruan si turqė dhe pati njė rritje tė ndjeshme tė pakicės turke nė Kosovė.
Kėtė process tė deklarimit tė dhunshėm tė shqiptarėve si turqė e kundėrshtuan intelektualėt: Zekerija Rexha, Mehmet Vokshi, Skender Rizaj etj.
Pėr ta shpėrblyer poziten e udhėheqėsve shtetrorė tė ish-Jugosllavisė u propozua qė Ēubrilloviqit ti jepet shpėrblimi AVNOJ-it i cili u refuzua kategorikishtė nga antari i Akademis sė Shkencave tė Kosovės prof. Fehmi Agani.
Edhe pas kėsaj periudhe, sidomos pas Luftes sė Dytė Botėrore filluan aksionet e mbledhjes sė armėve dhe formave tė tjera tė presionit me qėllim tė detyrimit tė popullates pėr shpėrngulje nė Turqi.

Takimi i Splitit Tito-Kyprili

Mė 1953 nė Split u takua kryetari i Jugosllavisė Josip Broz Tito dhe Fuad Kyprili, minister i punėve tė jashtėme tė Turqisė. Ata u moren veshė qė tė filloi shpėrngulja e sėrishme e shqiptarėve pėr nė Turqi.. Marrveshja planifikonte vazhdimin e aksionit tė shpėrnguljes sė shqiptarėve nga Kosova pėr Turqi, nė baz tė Konventės sė vitit 1938. Dėbimi i shqiptarėve parashihej tė bėhet pėrmes Maqedonisė.. Kjo erdhi nė shprehje tė zbatohet menjėher pas prishjes sė marrveshjes jugosllavo-shqiptare, me pretekstin se i sherbenin Shqipėrisė u denuan dhe internuan nėpėr burgje mbi 500 shqiptarė tė cilėt u derguan nė kampin famkeqė tė Goli Otokut.

Meqė me marrveshjen “Xhentėllmene” nuk u arrit qėllimi pėr dėbimin e shqiptarėve pėr nė Anadoll, Serbia nuk pushoi pėrpjekjet pėr shfarosjen e popullit shqiptarė nė Kosovė.
Marrveshja mbi miqėsinė dhe bashkėpunimin nė mes tė Jugosllavisė, Greqisė dhe Turqisė e nėnshkruar nė Ankara mė 28 shkurt 1953 u bė e njohur si Pakti Ballkanik.
Marrveshja pėrmbanė 10 pika dhe mori karakterin ushtarak, por pa ndikim e obligime, tė cilat rezultonin nga Kontrata e Atlantikut Veriorė e 4 prrilit 1949 qė i pėrkiste Turqisė dhe Greqisė. Kjo marrėveshje linte hapsirė edhe pėr marrveshje tė tjera tė problemeve ekonomike, teknike dhe kulturore

Jugosllavia pėr ti shpėrngulur shqipatrėt nga Kosova dėshironte tė krijonte lidhje sa mė tė ngushtė me Turqinė. Lidhja duhej tė bėhej duke e riaktivizur Konventėn jugosllavo-turke tė vitit 1938 pėr shpėrnguljen e shqiptarėve nė Turqi. Nė kėtė frym bashkpunimi mes tyre u lidh edhe marrveshja “Xhentėllmene” mes Jugosllavis e Turqisė. Qėshtjen e shpėrnguljes sė shqiptarėve Jugosllavia e nxiste nėpėr mjet shtypit turk. Nė periudhen kohore 1955-1957 si rezultat i marrveshjes “Xhentėllmene” pushteti serbė nė proceset e montuara politike i rrahu brutalisht rreth 30 mijė shqiptarė, 300 prej tyre vdiqėn nga plagėt e marra.

Si rrjedhojė, pėr njė kohė tė shkurtėr u turqizuan dhunshėm rreth 60 mijė shqiptarė, kurse u shpėrngulėn pėr nė Turqi mbi 250 mijė shqiptarė. Nga fundi i vitit 1944 e kėndej shqiptarėt filluan tė arratiseshin nė male dhe nė Shqipėri madje dhe duke migruar krejt jahstė vendit. Shqiptarėt pėr ta kundershtuar ripushtimin jugosllav organizuan edhe lėvizje ilegale.

Nė deklaratėn zyrtare, tė lėshuar mė 29 janar 1953 mbi bisedat nė Split, tė dy delegacionet fshehen marrveshjen “Xhentėllmene” dhe iu referuan bashkėpunimit parlamentar dhe qėshtjes sė Paktit Ballkanik. Me kėtė marrveshje Tito realizonte ėndrren e serbėve pėr shpėrnguljen e shqiptarėve nga Kosova, ndėrsa Turqia fitonte banorė vitalė dhe mjete fonanciare.

Ē’do shqiptarė do tė shpallej i rrezikshėm dhe I dyshimtė pėr sigurinė e vendit, sidomos intelektualėt me tė cilėt i mbushėn burgjet dhe pas kėsajė u shpik kombėsia turke. Krahina Autonome e Kosovės e Metohisė gėzoi tė drejtėn e njė trupi legjislativ dhe ekzekutiv si dhe tė pėrfaqėsimit nė kuvendin e Serbisė dhe atė Federalė, por jo pushtetin juridik dhe pikrishtė nė vitin 1953 ajo humbi lidhjen me federaten dhe mbeti vetėm nė kuadėr tė Serbisė.

Ushtrimi i dhunės ndaj shqiptarėve.

Kolektivizmi i dhunshėm i njė pjese tė tokave tė fshatarsisė sė Kosovės si dhe keqtarajtimet dhe shperdorimet perfide serbe, prekėn thellė traditėn kombėtare shqipatre.Nė funksion tė shpėrnguljes shqiptare u miratua edhe ligji i planit 5 vjeqarė 1947-1951.

Pushteti jugosllav krahas dhunės e gjunjėzimit ekonomik sulmonte thell edhe ndjenjat kombėtare, tė kaluarėn dhe traditen historike. Ai reduktoi hapjen e shkollave dhe tė institucioneve arsimore e kulturore madje mohonte edhe prejardhjen e popullit shqiptarė.
Titistėt nė anėn tjetėr e bėnė tė veten, i pėrzuri mbi 18% tė popullsisė shqiptare nga Jugosllavia pėr nė Anadoll.

E gjith kjo ngjarje ishte rezultat i marrveshjes “Xhentėllmene” jugosllavo-turke gjė tė cilėn e ndaluan nė mėnyr tė tėrthortė vetėm pas vitit 1966 atėherė kur kishin mbaruar 21520 procese gjyqsore tė montuara kundėr shqiptarėve. Kjo ishte njė zbrazje e madhe e viseve etnike shqiptare qė pati pasoja negative pėr jetėn ekonomike, shoqėrore e politike tė popullit shqiptarė. Vetėm lindėshmėria (nataliteti) i lartė i shqiptarėve bėri tė mundur qė tė ruhej struktura etnike dhe tė dėshtoi plani pėr serbizimin e trojeve shqiptare.
Qeveria jugosllave e kishte formuar njė komision shtetėrorė pėr dėbimin e shqiptarėve nė Turqi tė cilin e pėrbėnin: Aleksandėr Rankoviqi, Krste Cėrvenkovski, Zvetisllav Stefanoviq, Vojkan Llukiq, Marko Vuqkoviq etj.

Qeveria turke pasi mori informatat se ėshtė formuar shtabi jugosllav pėr shpernguljen e shqiptarėve e angazhoi Hulusu Kejmonin, pėr kontaktė me Jugosllavinė. Komunikimet ishin tepėr sekret dhe u bėnė pėrmes dokumentit turkė me numėr dhe shifėr tejet sekret nr. 3977/51, ku me kėtė rastė Turqia inicion zyrtarishtė aktualizimin e konventės sė vitit 1938. Turqia i kishte premtuar Jugosllavisė qė shqiptarėt do ti vendosė nė vilajetin Mysh. “Pas tė gjitha kėtyre me 28 shkurt 1953, Koqa Popuviqi dhe Hulusu Kejman nėnshkruan nė Shkup njė marrveshje tė re sekrete, qė nė Turqi tė shpėrnguleshin tė gjith myslimanet qė jetojnė nė Jugosllavi. Shtabi jugosllavė pėr dėbimin e shqiptarėve nė Turqi u legalizua mė 16 marsė 1955”.