PDA

View Full Version : I vetmi popull autentik ne Ballkan : shqiptaret


Fshatari
23-08-12, 20:32
Studiuesit: Gjenet e shqiptarėve, unike nė Ballkan
_______________
Kalifornia – Shqiptarėt janė popull shumė i vjetėr dhe kanė gjuhė tė veēantė. Pėrgjatė shekujve kanė ruajtur homogjenitetin. Dallojnė nga sllavėt, derisa kanė ngjashmėri me grekėt e para 3 mijė vjetėve. Por, pėr shkak tė zhvendosjeve, migrimeve e martesave, tė dhėnat gjenetike tregojnė se popujt e Europės, kush mė shumė e kush mė pak, tė gjithė janė kushėrinj tė largėt. Kėto janė rezultatet e njė studimi tė Universitetit tė Kalifornisė pėr prejardhjen gjenetike.
E gjithė Europa ėshtė njė pėrzierje e madhe gjenetike. Shumica e popujve nė kontinentin e vjetėr kanė paraardhės tė njėjtė apo tė ngjashėm. Kėto ngjashmėri janė evidente sė paku pėrgjatė 1 mijė e 500 vjetėve tė fundit. Por, aq sa kanė tė pėrbashkėt, disa prej kėtyre popujve duken gjithashtu tė ndryshėm.
Nė kėtė grup duket se bėjnė pjesė shqiptarėt. Prejardhja e tyre ilire dhe gjuha tėrėsisht e veēantė nga tė tjerėt i bėn ata goxha specialė. E nė tė njėjtėn kohė del se ata janė me paraardhės tė njėjtė me popujt e tjerė tė rajonit, por para dyndjeve sllave, rreth 3 mijė vjet mė parė.
Peter Ralph dhe Graham Coop janė dy studiues nga Departamenti pėr Evolucion, Ekologji dhe Biologjinė e Popullsisė nė Universitetin e Kalifornisė nė SHBA. Ata nė korrik tė kėtij viti kanė publikuar njė studim tė quajtur “Gjeografia e fundit e prejardhjes gjenetike nėpėr Europė”.
Nė tė flitet pėr rajonet dhe popujt e tėrė Europės. Sigurisht, edhe shqiptarėt e Shqipėrisė dhe Kosovės zėnė njė vend tė veēantė. “Disa prej nesh e dinė historinė e prejardhjeve tė familjeve tona deri nė disa breza. Prandaj, ėshtė e lehtė pėr tė dalė nė pėrfundimin se ne jemi tė gjithė kushėrinj tė largėt, tė lidhur me njėri-tjetrin nėpėrmjet njė rrjeti tė gjerė”, thonė nė fillim tė punimit shkencor dy autorėt amerikanė.
Pėr kėtė arsye, ata tregojnė se me kėtė studim kanė dashur tė gjejnė gjenet e pėrbashkėta tė individėve europianė pėr tė hetuar kėto marrėdhėnie nė distancė kohore prej 3 mijė vjetėsh. “Kėtė e kemi bėrė duke kėrkuar pėr praninė e gjenit tė pėrbashkėt tė trashėguar nga paraardhėsit”, shkruan mė tej nė kėtė studim.
Sipas studiuesve, nė mesin e shumė prej kėtyre tė dhėnave del se ka individė, tė cilėt, edhe pse janė nė anė tė kundėrta tė Europės, ndajnė nė vete gjene tė njėjta tė paraardhėsve tė tyre. Pėrveē kėsaj, sipas tyre, ka tė dhėna se europianėt juglindorė ndajnė njė numėr tė madh tė paraardhėsve tė pėrbashkėt, tė cilėt datojnė qė para dyndjes sllave dhe zgjerimit tė hunėve. “Historia e kohėve tė fundit gjenealogjike e popullsisė ėshtė njė mozaik kompleks i formuar edhe nga migrimi individual, nė shkallė tė gjerė lėvizjet e popullsisė dhe ngjarjet e tjera demografike”, vėrejnė studiuesit amerikanė.
Ata mė tej theksojnė se tė dhėnat e popullsisė nėpėrmjet gjeneve mund tė sigurojnė njė dritare pėr tė parė gjurmėt e prejardhjes sė pėrbashkėt gjenetike. “Ne e kemi bėrė pėrdorimin e tė dhėnave gjenetike tė 2 mijė e 257 europianėve pėr tė kryer njė nga sondazhet e fundit pėr prejardhjen gjenealogjike pėr mbi tre mijė vitet e kaluara nė njė shkallė kontinentale”, theksojnė profesorėt e kėtij universiteti.
Mė tej nė kėtė studim shkruan se nivelet mė tė larta tė gjeneve tė pėrbashkėta tė tė parėve janė gjetur ndėrmjet individėve shqipfolės nga Shqipėria dhe Kosova, tė cilėt kanė ruajtur vazhdimėsinė e tyre pėr sė paku 2 mijė vitet e fundit. “Kėta individė ndajnė tė dhėna tė ngjashme me paraardhėsit e popujve tė tjerė edhe nė Europė qė para dyndjeve sllave”, shkruan mė tej nė kėtė dokument, sipas tė cilit kjo nėnkupton se shqiptarėt nuk kanė qenė njė popullsi e izoluar nė njė vend mė shumė sesa qė ishin njė popullsi e vogėl. “Pėr mė tepėr, mostrat tona greke dhe nė njė masė mė tė vogėl edhe maqedonase ndajnė njė numėr shumė mė tė lartė tė gjeneve tė tė parėve tė pėrbashkėt me shqiptarėt sesa me fqinjėt e tjerė. Kjo ndoshta pėr shkak tė zgjerimit tė vogėl sllav nė kėto popullsi”, theksojnė autorėt. “Gjuha shqipe ėshtė njė gjuhė indoeuropiane, e pangjashme me tė tjera dhe vazhdoi nėpėr periudha edhe kur gjuhėt fqinje ishin tė fuqishme”, vėrejnė studiuesit.
Nė faqen 15 tė studimit, e cila ėshtė e titulluar – Kush janė shqiptarėt?, thuhet se shqiptarėt modernė mund tė jenė pasardhės tė njerėzve qė kanė banuar nė pjesėn lindore tė Adriatikut dhe nė Salenton e sotme (Itali) gjatė periudhės romake. “Niveli mė i lartė i prejardhjes sė pėrbashkėt tė identitetit gjendet tek individėt qė flasin gjuhėn shqipe, qė kanė njė rritje tė prejardhjes sė pėrbashkėt qė vjen qė nga 1 mijė e 500 vjet mė parė. Kjo sugjeron qė njė pjesė e rėndėsishme e pararendėsve tė shqiptarėve modernė kanė qenė nga njė grup relativisht koherent dhe i mbledhur popullsie, qė ka qenė i qėndrueshėm pėr tė paktėn 1 mijė e 500 vitet e fundit…”, shkruan nė studim.
Pjesė e kėtij studimi ishin tė dhėnat gjenetike tė 9 shqiptarėve nga Shqipėria dhe 14 shqiptarėve nga Kosova.
Popujt e tjerė
Nė studim flitet edhe pėr vende e popuj tė tjerė. Sipas studimit, ka edhe rajone tė tjera qė kanė prejardhje gjenetike tė pėrbashkėt qė sugjerojnė rezultate intriguese. Mostrat nga popullsitė skandinave (Norvegjia, Suedia, Danimarka) ndajnė pėrqindje tė lartė tė njėjtė me njėri-tjetrin.
Vlerėsimet janė se kėto popullsi kanė prejardhje gjenetike tė pėrbashkėt nė 1 mijė e 500 vjetėt e fundit edhe me Belgjikėn, Mbretėrinė e Bashkuar, Irlandėn, Holandėn, Francėn, Gjermaninė, gjermanisht-folėsit nė Zvicėr, Finlandėn, Rusinė, Letoninė, Rumaninė dhe Ukrainėn, tė cilėt pėrkojnė mjaft mirė me vikingėt, duke sugjeruar se zgjerimi skandinav mund tė ketė pasur njė ndikim demografik.
“Megjithatė, ne na duhen mostra shumė mė tė mėdha pėr tė qenė tėrėsisht tė sigurt nė kėto rezultate”, theksojnė autorėt. (LajmeShqip.com)
_______________________________
http://www.lajmeshqip.com/kombetare/studiuesit-gjenet-e-shqiptareve-unike-ne-ballkan
__________________________________
Keshtu pra po na del se shqiptaret jane i vetmi popull autokton ne gjithe ballkanin; te tjetet,ne veēanti skllavet e jugut, jane ardhacak dhe mund te kethehen ne vendin e tyre te dikurshem, diku ne periferi te uralit.

murrizi
23-08-12, 21:24
Nga nje det ne tjetrin det ishim zot vet, o zotri fshatari !
flm per kete thesar.
P.s.
Mos u trondit fort nese del far bajlozi nga oqeani e kerkon trojet tona, ja bejm qaren edhe atij, mu si dikur Gjergj Elez Alia.

Bajlozi i Zi
23-08-12, 22:02
Nga nje det ne tjetrin det ishim zot vet, o zotri fshatari !
flm per kete thesar.
P.s.
Mos u trondit fort nese del far bajlozi nga oqeani e kerkon trojet tona, ja bejm qaren edhe atij, mu si dikur Gjergj Elez Alia.

E kam sjellė une kete lajm ne dardani, murriz, para jush.

Te rubrika pa censurė.

Se keto rubrikat patriotike e politike i ke hijeshu ti e s'ka mbetė vend pėr shqiptarė aty.


Deshta me thanė:

Hajr bafshin keta dy shkencetarėt e Kalifornise e na nxorėn autentikė. Dmth trojet ku jetojmė, janė tonat.

Shkijet, duhet me shku ne karpate.

Mrekulli.

Ēka dallojmė tash na???

Po mendoj ēka dallojmė prej shkijve?

Kur shkencetaret e politikanet e botes thojshin qe shqiptaret jane me bishta, e kur baba i shtat krajlive, Bismarku, thojke qe shqiptaret nuk ekzistojne (jane thjesht shprehje gjeografike, si albany e new yorkut etj)... shkijet thojshin e na qojshin ne Anadoll. Bota e miratojke.

Tash.
Njehere ne jeten tone, na doli njė raport shkencor, pozitiv, edhe u banem shkije (hajdi i perzajmė ata qe nuk janė sikur na).

Po mua ma fort me interesoi me ju ba njė pyetje ty edhe fshatarit:

Ju plotesisht i besuat ketij studimi ( i besoj edhe une, sigurisht);
Po me pas thanė ky studim qe shqiptarėt nuk janė autokton, por janė ciganė endacakė, kah do t'ia kishim mbajtė na?

E dij,
Do tė kishim thanė qe studimi ėshtė i paguar nga shkijet dhe nga rusia, edhe ia kishim fute njė kenge me sharki, patriotike. (Ooo more le ta dijne shkenctart e kalifornise more heeeejjjj, qe jan pagu pej rusise eehhoooo, o se na jena t'bit e shypnis eee ooooo)

Qe,

Qikaq rendesi praktike kane keto studimet gjenetike e llafet e gjakut.

Kane fole mirė pėr shqiptar, kesaj here, shkijet po heshtin.

Kur folshin mirė pėr shkije, festonte beogradi.


p.s.

Athu, keta banoret e kalifornise e te amerikes (vet keta shkenctaret e ketij studimit), a jane autoktonė nė Amerikė???!!!

Kujt i takon toka e amerikės??? Kshtu sipas gjenetikės.

Alima
24-08-12, 00:43
...

Quiz?

Mbase i pelqej shume quizet.

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/542483_489983771029359_493930866_n.jpg


http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/299614_297954130232325_1797083897_n.jpg.

murrizi
24-08-12, 06:42
aaaa jo jo alush !

Njerzit e kohės sė sot, janė shumė kreativ nė pikturim e karikatura, kėshtu qė mos e merr pėr punė tė kryer kėtė zoti alush.
Sepse janė pikėrisht kėta njerėzit e sotshėm, e "pushtuesit e djeshem" qė i hapėn syt njerėzimit.
Pėrndryshe do tė kishim edhe sot e asaj dite njė numėr tė vogėl banoresh nė rruzull, ku njerzia do tė vdisnin si pulat kur u bjen dergja nė munges tė zhvillimeve tekniko medicionale.
Me njė fjalė zotri zoti solli njerzit e menqur pėr ti sunduar tė tjerėt, mė pak tė menqur, e pėr tė mirėn e tyre !
Thjesht bre alush,
A mund tė rri ti sot pa telefon (s'po tham Iphon, ipad, galaxy e ku ta dijė unė) ?
Po pa kėtė masllahatin qe je ulur para meje ?
Pa ktė, pa atė...... yhaaaaaaa sa shumė janė ?!

Kjo ka qenė e pamundur te ata njerėz qė preferonin tė jetonin nėpėr shpella (e pėr ta ruajtur kulturen e tyre).
Edhe mė shkurt e troq e thėnė, edhe luftėrat nė arabi sot janė kryekput pėr tė mirėn e atyre popujve qė jetojn atje !!!

...edhe bombat nė beograd ka qenė pėr tė mirėn e shkijve bajloz, nė mėnyr qė ata tė ecin me islamin pėr arabi.

Alima
24-08-12, 10:28
...

Joh poh ,na kan nimuuuu , na kan ...

Bombat ne beograd,per sy te zi tut e t'mit i kan gjujt LOL...na dojne shume na dojne mrriz, mire e ki ti !


.

murrizi
24-08-12, 10:41
aaaa jo jo alush !

Njerzit e kohės sė sot, janė shumė kreativ nė pikturim e karikatura, kėshtu qė mos e merr pėr punė tė kryer kėtė zoti alush.
Sepse janė pikėrisht kėta njerėzit e sotshėm, e "pushtuesit e djeshem" qė i hapėn syt njerėzimit.
Pėrndryshe do tė kishim edhe sot e asaj dite njė numėr tė vogėl banoresh nė rruzull, ku njerzia do tė vdisnin si pulat kur u bjen dergja nė munges tė zhvillimeve tekniko medicionale.
Me njė fjalė zotri zoti solli njerzit e menqur pėr ti sunduar tė tjerėt, mė pak tė menqur, e pėr tė mirėn e tyre !
Thjesht bre alush,
A mund tė rri ti sot pa telefon (s'po tham Iphon, ipad, galaxy e ku ta dijė unė) ?
Po pa kėtė masllahatin qe je ulur para meje ?
Pa ktė, pa atė...... yhaaaaaaa sa shumė janė ?!

Kjo ka qenė e pamundur te ata njerėz qė preferonin tė jetonin nėpėr shpella (e pėr ta ruajtur kulturen e tyre).
Edhe mė shkurt e troq e thėnė, edhe luftėrat nė arabi sot janė kryekput pėr tė mirėn e atyre popujve qė jetojn atje !!!

...edhe bombat nė beograd ka qenė pėr tė mirėn e shkijve bajloz, nė mėnyr qė ata tė ecin me islamin, pėr arabi e rusi kuptohet.
.....

murrizi
24-08-12, 10:43
...

Joh poh ,na kan nimuuuu , na kan ...

Bombat ne beograd,per sy te zi tut e t'mit i kan gjujt LOL...na dojne shume na dojne mrriz, mire e ki ti !


.
Ka me u bo mir alush, besoj murriz shipnis (edhe ti ksaj here).
Ne do tė jemi pak tė moshuar por kafen e mengjesit do ta pijm mrena tre oreve nė trekėndėshin Tiran-Shkup-Prishtin.

Alima
24-08-12, 11:17
Ka me u bo mir alush, besoj murriz shipnis (edhe ti ksaj here).
Ne do tė jemi pak tė moshuar por kafen e mengjesit do ta pijm mrena tre oreve nė trekėndėshin Tiran-Shkup-Prishtin.

...

Ne dish meselen e dashit e ujkut ... bahet mire ,po po!

Kafen e mengjesit po e pijne edhe tani ne ate trekendesh (po si nuk ke i Bzermudes ai trekendesh e ti perbij ) ... xhip-agjinjet ... Ēka me ju ba hallit te shumices qe as ne shtepi nuk ja ndijn eren bukes ,qe per kafe harroje!


Ke fantazi te bujshme mrriz, te pergezoj!


.

prishtinasi
25-08-12, 13:04
Mire, na paskan gzu, na paskan nimu....bip bip. Qe jem autentik ne Ballkan e dime moti....ama qe ju gjasojme kojshive per korrupcion....tash se fundi pe marrum vesh...!

P.s: Kanihere eshte keq me pa veq kuq....se bohesh si dem i koridave.

Bujari-d
31-08-12, 11:37
Studiuesit: Gjenet e shqiptarėve, unike nė Ballkan
_______________
.

Eshte mire me sjell edhe teksin origjinal qe e kan publiku keta studijues ,sigurisht ne gj.angleze

atdhetar31
31-08-12, 12:20
po edhe greket jan autentik apo jo?

Fshatari
31-08-12, 15:29
po edhe greket jan autentik apo jo?

Keta te fundit kane gjene te perbashketa me disa fise te egra te savanes afrikane.

Zero Cool
01-09-12, 09:51
Eshte mire me sjell edhe teksin origjinal qe e kan publiku keta studijues ,sigurisht ne gj.angleze

http://en.wikipedia.org/wiki/Origin_of_the_Albanians

Zero Cool
31-10-12, 12:27
Besohet se Hitleri ( ose nje grup pas ketij emri ) gjurmoi te gjithe origjinen e races europiane ( race e bardhe ) , dhe rezultoi se pati vetem 3 burime ne te cilat gjendej 'gjak i paster' Europian. Teoria bazohet ne rjedhen e kultures Gjermanke ( Gjermani, Skandinavi etj.) dhe kultura Latine (France, Spanje, Itali etj.) Sipas te ciles te gjitha keto kultura kane patur baza te gjuhes Latine e formuar ne nje vend te pa identifikuar prane Greqise, megjithese edhe Greqia, cuditerisht, ndodhet ne listen e ketyre kulturave, por duke patur nje hendek te madh midis lidhjes se Greqise se lashte me ate te sotshmen. Megjithate studimet kane treguar se gjuha Latine ka qene gjuhe e Senatit, e Parlamentit te asaj kohe, cka do te thote se 90% e popullsise fliste te njejten gjuhe ndryshe nga ajo latine, dhe ketu i vjen radha Shqiperise!

Respekti i Hitlerit per disa raca ne vecanti erdhi indirekt, nga disa studiues dhe linguiste Gjermane dhe nga fakti se ata te mahnitur nga gjuha shqipe e cila mbante me shume mister nga sa mendohej. Disa e pershkruanin si nje gjuhe melodioze, dhe konkluduan se nje Shqiptar mund te mesoje c'do gjuhe tjeter te botes 2 here me shpejt se kushdo tjeter, dhe se ata ( Shqiptaret ) kane ne gjuhen e tyre te gjitha notat dhe melodite qe permban cdo gjuhe tjeter ne mbare boten, keshtu qe edhe vete Hitleri mund te jete habitur se sa E vjeter eshte kjo gjuhe (Shqipja).

Meqenese Hitleri kishte dhe nje sasi te madhe dokumentash nga lashtesia, pershembull midis te tjerave dhe nje Kur'an qe datonte 800 vjet Pas Krishtit, ai gjithashtu kishte dokumenta te cilat tregonin se Skocia, Irlanda dhe Uellsi ( e gjithe kultura Angleze) kane patur besime, kenge dhe tradita misterioze, te cilat paraardhesit e tyre Keltet i moren me vete kur u detyruan te largoheshin nga Romaket. Por ai dinte edhe lidhjen dhe se Keltet ishin fqinje me Iliret dhe besonte se ne ate kohe Perandoria Romake ishte e vetmja qe shkaktonte probleme ne Europe. Kjo gje i bente historianet gjermane te besonin se Iliria ka patur lidhje te ngushta me te gjitha fiset e tjera, dhe se me pare ato kane qene te unifikuara nje nje fis te vetem te madh, Pellazget, te cilet me pas u ndane ne fisin e mad te Ilireve, Kelteve, Trakeve, Dardaneve, heleneve dhe me vone Maqedonet e Epirotet, duke besuar dhe konkluduar se te gjithe keto fise flisnin te njejten 99% gjuhe, ate Shqipe!


http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/c0.0.403.403/p403x403/542066_373434369403272_1293691402_n.jpg

Zero Cool
31-10-12, 12:31
Nė pėrfundimet e prezantuara nė Lidhjen e Kombeve, Komisioni i Hetimeve, duke konstatuar se raca shqiptare ėshtė ndoshta e vetmja racė ekzistuese plotėsisht autoktone nė Ballkan, pohon se nėse lejohet zhvillimi i ndjenjės kombėtare sė shqiptarėve, mund tė pritet qė origjinaliteti i racės shqiptare, traditat e saj, inteligjenca e saj e madhe, do t’i lejojnė kėtij vendi qė tė kontribuojė nė mėnyrė tė konsiderueshme nė pėrparimin e pėrgjithshėm.

Titulli: La formazione dell'Albania
Collana storica dell' oriente europeo, diretta da Ettore Lo Gatto sotto gli auspici dell' "Istituto per l'Europa orientale."
Volume 2 of Collana storica dell'Oriente europeo
Autori: Amedeo Giannini
Botues: Anonima romana editoriale, 1930


http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/282205_373198639426845_1648951807_n.jpg