PDA

View Full Version : Konfliktet mes Ilirėve dhe Maqedonasve


Zero Cool
28-04-12, 09:24
Konfliktet mes Ilirėve dhe Maqedonasve tė Filipit II


Filipi II tė Maqedonisė qė nė fillim tė mbretėrimit iu desh tė eliminonte kryesisht dy kėrcėnime: pushtimin Ilir tė disa krahinave tė Maqedonisė dhe rivalėt e tjerė pėr fronin. Politika qė do tė ndiqte Filipi jo vetėm ndaj Ilirėve por edhe popujve tė tjerė tė rajonit do tė ishte njė politikė ekspansioniste, ashtu sic K.Grimberg e thekson nė veprėn e tij “Historia Botėrore dhe Qytetėrimi II”. Riorganizimi i ushtrisė ishte njė detyrė e domosdoshme pėr kėtė ekspansion. Kėshtu, Filipi krijoi njė formacion tė ri dhe tė efektshėm taktik i cili do tė quhej “Falanga Maqedonase”. Gjithashtu, pėrdorimi i kavalerisė ne sulm u bė i shpeshtė nėn sundimin e Filipit. Duke u shquar pėr njė disiplinė tė lartė, duke e kthyer Maqedoninė nė njė shtet ushtarak si dhe duke pasur mbėshtetjen e minierave tė arit dhe argjendit nė Thraki, Filipi arriti tė fitonte njė betejė vendimtare kundėr Tebės nė Keronė tė Beotisė i cili i lejoi atij tė zotėronte krejt bregdetin Thrak, tė kontrollonte me ushtrinė e tij kėshtjellėn e Tebanėve Grekė dhe tė anullonte aleancat detare tė mėparshme tė Athinės. Si shkėmbim, Grekėrve iu ofrua paqja tė cilėn ata e pranuan, me pėrjashtim tė Spartės. Filipi arriti deri aty sa tė pretendonte ēlirimin e Azisė sė vogėl prej Persėve. Tė gjitha kėto suksese tė mbretit Maqedonas nuk do tė ishin bėrė tė mundura nėse ai nuk do tė ishte siguruar nga shpina perėndimore prej sulmeve tė mundshme tė Ilirėve.

Mė 356 para Krishtit shėnohet njė aleancė mes Grabosit tė Ilirisė, Likeit tė Paionisė dhe Ketriporit tė Thrakisė pėr njė sulm tė pėrbashkėt kundėr Filipit II tė Maqedonisė. Diodori na tregon se Filipi veproi me zgjuarsi duke e bėrė kėtė aleancė tė padobishme. Nė verėn e vitit 356 para Krishtit, Ilirėt e Grabosit u mundėn nė njė betejė tė rėndėsishme nga Parmenioni (400-330 para Krishtit), gjenerali i Filipit dhe me vonė i Aleksandrit tė Madh. Pak mundėsi ka qė Grabosi tė ketė qenė i biri i Bardhylit ndėrkohė qė origjina e tij mund tė lidhet mė tepėr me fisin Ilir tė Grabaejve tė cilėt banonin diku pranė liqenit tė Shkodrės ose nė zonėn e Mirditės sė sotme. Grabejt nėkėtė kohė ishin tė organizuar si njė minishtet brenda shtetit tė Taulantėve. I ati i Grabosit mund tė ketė qenė Grabusi i cili sundoi nga 437-423 para Krishtit mbi njė mbretėri tė Taulantėve duke luajtur madje dhe njė rol tė rėndėsishėm nė konfliktin qė shkaktoi fillimin e luftės sė Peloponezit. Kemi kėshtu dalėngadalė njė organizim tė Ilirėve nėn njė mbretėri tė Taulantėve (Dallėndyshėve) i cili kulmoi me ardhjen nė fron te Glaukut ose Glaukisė.
Duke iu rikthyer Grabosit, mbretėrimi i tij u shkurtėr u shoqėrua me humbje tė shkaktuara nga Filipi gjatė viteve 358-357 para Krishtit. Humbja e vitit 356 para Krishtit prej mosfunksionimit tė aleancės me Paionėt dhe Thrakėt, e detyroi Grabosin t’i nėnshtrohet Filipit duke i dhėnė mesa duket fund mbretėrimit tė tij 2-3 vjeēar. Taulantėt dhe Parthinėt u gjendėn tė pafuqishėm pėrballė fuqisė gjithnjė e nė rritje tė Filipit. Kėshtu, rreth vitit 344 para Krishtit, Filipi ndėrmorri njė tjetėr fushatė luftarake kundėr kėtyre fiseve Ilire nga ku nuk e pati tė vėshtirė tė dilte fitimtar, tė plaēkiste vendin dhe tė merrte nėn kontroll shumė kala.

Nė kėtė kohė tė pafavorshme mbret i Ilirėve pas Grabosit duket se u bė Pleurati i cilli po ashtu si paraaerdhėsit e tij iu desh t’i bėnte ballė sulmeve tė vazhdueshme tė Filipit mbi tokat e Ilirėve. Pak tė dhėna ka mbi veprimtarinė e Pleuratit shtetit i tė cilit organizohej rreth Taulantėve qė mesa duket ishte edhe origjina e tij. Sipas Didimit, Pleurati pasi e kishte detyruar Filipin t’a ndiqte i kishte shkaktuar kėtij tė fundit njė humbje thuajse fatale nga ku 150 luftėtare elitarė Maqedonas qė mbronin mbretin kishin gjetur vdekjen dhe nga ku vetė Filipi u plagos. Mė vonė flitet pėr njė luftė tė ndodhur mes Maqedonasve dhe Ilirėve tė ndodhur mes vitit 346 para Krishtit dhe fundit tė vitit 343 para Krishtit. Justini na tregon se kėto Ilirė ishin Dardanėt si dhe disa fise tė tjera pėrreth tyre tė cilėt Filipi i mundi duke zėnė rob shumė prej tyre. Gjithashtu, nė njė tjetėr betejė midis Ilirėve Autariatė tė udhėhequr nga mbreti Pleuria dhe Maqedonasve, Filipi II arriti tė shpėtonte me vėshtirėsi. Ishte njėri nga truprojat e Filipit i cili vdiq nga shpata e Pleurias duke u sakrifikuar pėr mbretin Maqedonas. Gjatė sundimit tė Pleurias mbi Autariatėt gjatė viteve 337-335 para Krishtit shteti i Autariatėve Ilirė ishte drejt rėnies pėr shkak tė dyndjeve kelte nė kėtė rajon derisa pushoi fare sė ekzistuari papritur mė 310 para Krishtit.
Sundimit tė Filipit i erdhi fundi nė Tetor tė vitit 336 para Krishtit nė Aegae, aty ku u vra nga njėri prej rojeve, Pausanias sė Orestit. Kjo ngjarje ndodhi nė momentin kur e bija e Filipit, Kleopatra (356-308 para Krishtit) po martohej me Aleksandrin I Molosin (370-331 para Krishtit), sundimtarin e Epirit gjatė viteve 350-331 para Krishtit. Njė vit pas vdekjes sė Filipit, mė 335 para Krishtit nė fronin e Taulantėve u ngjit Glauku.

Arsyeja e vrasjes sė Filipit II nga Pausania mendohet tė ketė qenė njė fyerje e rėndė qė ky i fundit pėsoi prej njė tė afėrmi tė gruas sė dytė tė Filipit. Miqtė e mbretit e dėnuan Pausanian me vdekje ndėrkohė qė Aleksandri i Madh bėri tė njėjtėn gjė edhe me bashkėpunėtorėt e vrasėsit.

Zero Cool
28-04-12, 09:25
Kryengritja Ilire e Klitit


Pas vdekjes sė Filipit II nė fronin e Maqedonisė u ngrit i biri i tij Aleksandri III i cili njihet nė histori si Aleksandri i Madh. Nė atė kohė Aleksandri ishte 20 vjeē duke i shtyrė Helenėt tė mendonin se hegjemonia e Maqedonisė mbi ta mori fund. Nė tė vėrtetė Aleksandri me anėn e njė ushtrie tė organizuar mirė provoi shumė shpejt se do tė ndiqte njė politikė ekspansioniste ashtu si dhe babai i tij. Kėshtu, Aleksandri pushtoi Beotinė, nėnshtroi Thesalinė, rrafshoi qytetin e Tebės qė ngriti krye kundėr tij si dhe e detyroi Athinėn qė t’i ofronte paqen, gjė tė cilėn mbreti i Maqedonisė e pranoi. Nė Korinth Aleksandri u shpall sundimtar (Hegjemon; Strateg) i Ligės Helene (Liga e Korinthit), e cila pėrfshinte tė gjitha shtetet Greke pėrveē Spartės. Tashmė, mbreti i Maqedonisė dhe sundimtari i gjithė Greqisė ishte gati tė hidhej nė Persi dhe tė pushtonte tė gjithė Azinė, por mė parė duhet tė shuante disa kryengritje qė kishin shpėrthyer nė Ballkan pas vdekjes sė Filipit. Gjithashtu, pėr t’u nisur drejt Persiė pa shqetėsime Aleksandri duhet t’a siguronte mbretėrinė e tij prej Ilirėve.

Mbretėria Ilire e formuar prej Bardhylit duket se disa kohė pas vdekjes sė tij ra nė dorėn e djalit tė tij Klitit i cili mė 335 para Krishtit vendosi tė ngrejė krye kundėr Aleksandrit tė Madh mė qėllim rimarrjen e tokave Ilire tė pushtuara prej Filipit II. Pėr kėtė qėllim, Kliti arriti disa marrėveshje bashkėpunimi me Glaukun, mbretin e shtetit tė Taulantėve si dhe me Pleurian , prijėsin e fisit Ilir tė Autariatėve. Nė kėtė kohė Kliti kishte arritur tė rimerrte kontrollin e qytetit tė Pelionit duke e kthyer kėtė qytet tepėr tė mbrojtur nė epiqendren e tij ushtarake. Qyteti i hershėm i Pelionit shtrihej nė Shqipėrinė e sotme juglindore duke qenė njė vend i fortifikuar i cili rrethohej nga njė hapėsirė me maja tė larta. Kėshtu, mendohet se Pelioni lidhet me vendbanimin e veēuar kondrinor tė Goricės nė fushėn e Poloskės pranė lumit Devoll, ashtu siē shėnon edhe studiuesi Anglez J. Wilkes nė librin e tij “Ilirėt”. Nė kėtė vendbanim dallohen disa fortifikime tė cilat i pėrkasin periudhės Helenistike dhe periudhave tė mėvonshme, duke luajtur rolin e njė qyteti tė rėndėsishėm nė viset e banuara prej Desaretėve Ilirė nė jug tė Ohrit. Nga ana tjetėr, shumė arkeologė Shqiptarė janė tė mendimit se Pelioni gjendej nė Sellėn e poshtme aty ku janė zbuluar disa varre monumentale tė karakterit princėror tė skalitura mbi faqe shkėmbore. Mesa duket Pelioni shėrbeu si njė qendėr e rėndėsishme ushtarake qė nė kohėn e Bardhylit. Ndoshta u themelua si vendbanim prej kėtij tė fundit dhe mund tė ketė shėrbyer si kryeqendra e mbretėrisė sė Bardhylit pėr ca kohė pavarėsisht mendimeve se kjo kryeqendėr ndodhej diku ne krahinėn e Linkestias.

Tashmė Kliti shpresonte t’i rifitonte tė gjitha kėto si njė e drejtė e trashėguar prej babait tė tij. Kėshtu, Kliti shfrytėzoi kohėn kur Aleksandri ndodhej nė njė ekspeditė ushtarake pėrgjatė Danubit pėr tė nisur njė kryengritje kundėr mbretit Maqedonas. Lajmi pėr kėtė kryengritje u mor vesh prej Aleksandrit pasi ky i fundit kishte nėnshtruar Tribalėt nė Thraki dhe ndodhej nė njė fushatė luftarake nė Paioni. Mbretit Maqedonas iu desh t’a braktiste kėtė fushatė pėr t’u nisur me tė shpėjtė drejt Pelionit dhe pėr tė shuar kryengritjen e cila kėrcėnonte mbretėrinė e tij. Nga ana e tij Kliti i kishte shtyrė Autariatėt qė t’a sulmonin ushtrinė e Aleksandrit tė Madh teksa ajo i drejtohej Pelionit duke pritur njėkohėsisht edhe ardhjen nė ndihme tė Glaukut me Taulantėt e tij. Gjithsesi, Autariatėt nuk u bėnė pengesė pėr Maqedonasit pasi u nėnshtruan mė parė prej mbretit Longar tė Agrianėve Pionė i cili ishte nė Aleancė me Aleksandrin e Maqedonisė. Kėshtu, Aleksandri avancoi me lehtėsi drejt jugut dhe pasi kaloi lumin Erigon (Crna Reka) arriti nė muret e Pelionit. Fushata ushtarake e Aleksandrit ne Iliri pėrshkruhet nga shkrimtari Grek Flav Arriani (95-175) dhe ai Romak Kurt Rufi (shekulli I pas Krishtit). Ata e pėrshkruajnė kėtė fushatė si njė manifestim i shkėlqyer i aftėsive ushtarake tė Aleksandrit tė Madh i cili arriti t’i bėjė ballė kalorėsisė dhe kėmbėsorisė tėpėr tė levizshme tė Ilirėve. Pasi mbėrriti nė zonėn e Pelionit njė ditė pas Aleksandrit, Glauku me luftėtarėt e tij e vuri nė vėshtirėsi karvanin Maqedonas me nė krye Filotėn i cili po kėrkonte ushqime pėr ushtrinė nė fushat aty pranė aq sa u desh ndėrhyrja e Aleksandrit pėr t’a ndalur kėtė rrezik. Kryesisht, nė betejėn e Pelionit, ushtrisė Maqedonase iu desh tė ruhej nga dy drejtime; njėri drejtim ishte ai i kalorėsve, hoplitėve, hobetarėve dhe shigjetarėve tė Glaukut qė kishin zėnė pozivion nė malet aty pranė dhe drejtimi tjetėr i cili mbulohej nga luftėtarėt Ilirė tė ndodhur brenda mureve tė Pelionit, qytet tė cilin Aleksandri e mbante tė rrethuar. Gjithashtu, relievi i vėshtirė dhe i ngushtė e bėnte tė vėshtirė manovrimin e ushtrisė Maqedonase. Atėherė Aleksandri shpalos tė gjitha aftėsitė e tij si strateg ushtarak duke e kaluar Falangėn mes vendeve mjaft tė ngushta dhe si dhe e rradhiti kėtė tė fundit nė forme pyke sulmoi Taulantėt nėpėr kodra. Ilirėt e Glaukut tė habitur nga kėto manovrime tė shpejta tė Maqedonasve i lanė pozicionet e tyre dhe u tėrhoqėn , ca u larguan fare nga vendi, ca u futėn nė qytet dhe ca tė tjerėve iu desh tė pėrballeshin me kalorėsinė Maqedonase e cila i ndiqte nėpėr male. Tri ditė mė vonė, Aleksandri i zuri nė befasi ushtritė e Klitit dhe Glaukut tė cilėt kishin fushuar tė shkujdesur. Prej sulmit tė papritur disa Ilirė u vranė nė gjumė, disa tė tjerė u vranė tėksa tentonin tė iknin nė panik e sipėr ndėrkohė qė pati edhe nga ata qė u kapėn rob. Nė kaos e sipėr Kliti i vuri zjarrin qytetit Ppelion qė tė mos binte nė dorė tė Maqedonasve dhe u largua po ashtu si Glauku pėr nė mbretėrinė e Taulantėve ku u strehua nga ky i fundit. Pas Tribalėve, Aleksandri ia arriti qė tė spostonte edhe Ilirėt, drejt perėndimit duke e siguruar kufirin e mbretėrisė Maqedonase nga kjo anė. Tashmė, Aleksandri kishte dorė tė lirė pėr tė vepruar ushtarakisht kundėr Persisė.

Kemi pak njohuri mbi atė qė ndodhi me Klitin pas humbjes nė Pelion. Mesa duket ai vazhdoi tė ishte mbret i Enkelejve edhe pėr ca kohė. Mendohet se rreth viteve 300-295 para Krishtit ai u pasua nga djali i tij Bardhyli II ose Bardhyli i Riu, por ka pak mundėsi qė Kliti tė ketė sunduar aq gjatė. Nga ana e tij, Bardhyli II arriti t’a rimėkėmbte pjesėrisht mbretėrinė e Enkelejve megjithėse ai nuk e pati mė fuqinė e mėparshme. Gjithashtu, Bardhyli II bėri alenacė me Pirron e Epirit duke i dhėnė atij vajzėn Birkena pėr grua. Mbretėria e Bardhylit tė ri pėrfshinte brenda saj vetėm njė pjesė tė viseve tė mėparshme. Pas shekullit III para Krishtit Enkelejte e humbin rėndėsinė e tyre dhe nuk u pėrmendėn mė duke vuajtur gjatė kėtij shekulli edhe dyndjen e Keltėve pėrveē sulmeve tė Maqedonisė.

Zero Cool
28-04-12, 09:26
Ndėrhyrjet e Bardhylit ne Epir


Alketa I Molosi, i biri i Tharypės, pėr shkaqe qė nuk dihen mirė, nuk arriti t’a mbante fronin e mbretėrisė sė Epirit dhe mė 390 para Krishtit, qė nė vitin e parė tė mbretėrimit, u detyrua tė largohet nga vendi pėr t’u strehuar nė Sirakuzė ku pati mbrojtjen e tiranit tė saj, Dionisit I. Shumė studiues janė tė mendimit se shkak pėr largimin e Alketės u bėnė Spartanėt tė cilėt mund tė kenė nxitur njė sėrė kryengritjesh nė Epir kundėr Alketės. Me qėllim qė t’a shtinte pėrsėri nė dorė fronin, Alketa u bė ndėrmjetėsi i njė aleance mes Dionisit tė Sirakuzės dhe Bardhylit, mė 385 para Krishtit. Me anėn e kėsaj aleance, Bardhyli donte tė forconte ndikimin Ilir nė Epir nė dėm tė Spartės dhe Maqedonisė. Nga ana tjetėr, Dionisi donte tė siguronte rrugė tė reja tregtare e ushtarake pėrgjatė bregdetit lindor tė Adriatikut dhe Jonit. Gjithashtu, me qėllim qė tė ndihmonte nė rivendosjen nė fron tė Alketės, Dionisi i dėrgoi Bardhylit njė ndihmė prej 2000 luftėtarėsh dhe 500 armatimesh Greke. Diodori i Siēilisė tregon se Ilirėt ua dhanė armatimet e Dionisit luftėtarėve mė tė mirė dhe ushtarėt e ardhur nė ndihmė i pėrzien me trupat e tyre. Kėshtu pasi arritėn tė krijojnė njė ushtri tė konsiderueshme, Ilirėt e Bardhylit hynė nė Epir duke marrė me vete edhe Alkėtėn pėr t’a rivendosur nė fronin e Epirit. Kur Molosėt tė rebeluar kundėr Alketės i dolėn pėrpara ushtrisė Ilire filloi njė betejė e pėrgjakshme e cila pėrfundoi me masakrimin e 15,000 Molosėve nga ana e ushtrisė sė Bardhylit. Kjo shiėr e dhėnė nga Diodori mund tė jetė e ekzagjeruar gjithsesi ndikimi Ilir nė Epir dhe kjo fitore e Bardhylit mė 385 para Krishtit bėri qė Alketa t’a rimerrte fronin e Epirit dhe tė sundonte nė kėtė mbretėri deri mė 370 para Krishtit. Pavarėsisht arritjes sė qėllimit, ushtria Ilire u detyrua tė tėrhiqej nga Epiri menjėherė pas masakrės sė 15,000 Molosėve pasi Spartanėt me nė krye mbretin e tyre Agesilausin II (444-360 para Krishtit) ndėrhynė nė Epir dhe e mundėn ushtrinė Ilire. Mė vonė, mė 360 para Krishtit, Ilirėt u panė pėrsėri duke sulmuar Epirin i cili drejtohej nga Arymba. Bardhyli synonte qė tė ndalte njė ndikim Maqedonas nė Epir qė ishte vėnė re nė kėtė kohė. Gjithsesi, mesa duket Ilirėt u detyruan pėrsėri tė tėrhiqeshin teksa hasėn nė rezistencėn e Arymės.

Zero Cool
28-04-12, 09:27
Bardhyli kundėr Maqedonasve


Pas vrasjes sė Arkelaut mė 399 para Krishtit, mbret I Maqedonisė qė mė 413 para Krishtit, nė kėtė mbretėri u krijuan trazira tė shumta nga tė cilat pėrfituan Ilirėt e sidomos Enkelejtė me nė krye Bardhylin (448-358 para Krishtit). Ky i fundit e kishte prejardhjen nga shtresat e ulėta por dallohej pėr trimėri dhe gėzonte respektin e luftėtarėve pėrderisa i ndante pėrfitimet me ta nė mėnyrė tė barabartė. Bardhyli nuk ishte trashėgimtar i Sirrės por e rrėzoi atė me anėn e njė kryengritjeje dhe mė 393 para Krishtit themeloi mbrėtėrinė e parė “tė mirėfilltė” Ilire. Nėn sundimin e Bardhylit kjo mbretėri do tė arrinte kulmin e fuqisė sė vet si dhe do tė dallohej pėr konfliktet e shpeshta me mbretėrinė e Maqedonisė. Sipas Licianit, nė luftėn vendimtare tė vitit 358 para Krishtit kundėr Filipit II tė Maqedonisė, Bardhyli luftoi mbi kalė nė moshėn 90 vjeēare. Nuk mund tė thuhet me siguri nėse vdiq gjatė kesaj beteje apo doli i gjallė prej saj, por pas kėsaj ngjarjeje emri i Bardhylit nuk pėrmendet mė.

Qė nė vitin e parė tė mbretėrimit, Bardhyli u sul drejt tokave tė mbretėrisė Maqedonase duke pėrdorur taktika tė reja luftarake tė pa pėrdorura mė parė nga Ilirėt me anėn e tė cilave fitoi njė betejė tė rėndėsishme kundėr Amintės III duke e rrėzuar atė nga froni i Maqedonisė. Aminta mundi ta rrimarė fronin njė apo dy vjet mė vonė me ndihmėn e Thesalėve. Pavarėsisht kėsaj Bardhyli i vazhdoi ekspeditat luftarake kundėr Maqedonisė derisa mė 972 para Krishtit e detyroi Amintėn t’i paguante atij taksė vjetore. Mė vonė, mė 369 para Krishtit, Ilirėt e Bardhylit thyen edhe pasuesin e Amintės, Aleksandrin II (mbret I Maqedonisė nga 370-368 para Krishtit) duke bėrė qė Ilirėt tė vazhdonin tė mblidhin taksa dhe tė sundonin pjesėn perėndimore e veriore tė mbretėrisė Maqedonase. Tė njėjtin fat pati edhe Perdika II, vėllai dhe pasardhėsi i Aleksandrit II, i cili nė vitin 359 para Krishtit u vra nė fushė-betejė sė bashku me 400 ushtarė tė tjerė Maqedonas nga ushtria e Bardhylit. Kjo ishte disfata mė e rėndė e pėsuar nga Maqedonasit prej Ilirėve.

Pasuesi i Perdikės II, Filipi II i Maqedonisė bėri qė situata tė ndryshonte nė favor tė Maqedonisė. Pasi kishte mundur Paionėt, Filipi mė 358 para Krishtit i drejtoi forcat e tij luftarake kundėr Ilirėve. Kjo forcė e cila pėrbėhej nga 600 kalorės dhe 10,000 kėmbėsore, pėrparoi drejt perėndimit duke e hedhur poshtė propozimin pėr paqe tė Bardhylit dhe duke i kėrkuar kėtij tė fundit tė hiqte dorė nga zotėrimi i tė gjitha tokave Maqedonase tė pushtuara prej tij. Duke mos i pranuar kėto kėrkesa dhe me besimin se mund t’i mposhte pėrsėri Maqedonasit, Bardhyli i doli pėrballė Filipit me 10,000 kėmbėsorė dhe rreth 500 kalorės. Diodori na rrėfen se tė dy ushtritė luftuan mė guxim e trimėri. Filipi i cili komandonte krahun e djathtė duke pasur nė dispozicion luftėtarėt mė tė zgjedhur e urdhėroi ushtrinė qė t’i sulmonte Ilirėt nga krahėt ndėrkohė qė vetė i sulmoi ata pėrballe. Ilirėt u vendosėn me tė shpejtė nė formė kuadrate dhe qėndruan kėshtu pėr shumė kohė. Diodori vazhdon rrėfimin teksa shkruan se shumė ranė nė fushėn e betejės dhe akoma mė shumė u plagosėn nga tė dyja palėt. Fati i betejės nuk anoi nga asnjėra palė deri nė momentin kur kalorėsia Maqedonase i ēau Ilirėt nga krahėt dhe nga shpina ndėrkohė qė Filipi i theu ata pėrballė. Kėshtu pra na e pėrshkruan Diodori kėtė disfatė tė rėndė tė Ilirėve tė cilėt humbėn rreth 7000 luftėtarė.

Rrjedhimisht , Ilirėt u detyruan tė pranonin kushtet e Filipit dhe tė lironin tokat e pushtuara. Mesa duket e gjithė krahina e Linkestias ra ne duart e Maqedonasve si dhe qyteti Lyhnid (Ohri). Filipi u kthye ne Maqedoni pasi siguroi kėtė paqe fitimtare me Ilirėt.

Neferta
28-04-12, 17:34
Me gjersisht' per periudhen e hershme pos tjerash ' http://www.scribd.com/doc/64538006/98/DINASTIA-E-ILIREVE