PDA

View Full Version : Kosova e Shqipėria drejt teksteve tė pėrbashkėta!


Fshatari
27-05-10, 09:09
Tiranė, 26 maj - “Ne duhet tė shkojmė drejt teksteve tė pėrbashkėta, me pėrmbajtje tė njėsuara, pasi tė vėrtetat janė njė dhe detyra e shkencės ėshtė t’u heqė pluhurin dhe mykun e sė kaluarės e t’i bėjė ato tė shndrisin”. Kėshtu ka deklaruar tė mėrkurėn kryeministri shqiptar Sali Berisha, gjatė njė takimi me njė delegacion tė Komisionit tė Arsimit dhe tė Shkencės tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės.
Kryeministri Berisha theksoi se e konsideron arsimin si fushėn kryesore pėr tė kapėrcyer prapambetjen dhe ndasitė e pamerituara tė kohėve tė shkuara. “Vizitėn tuaj e vlerėsoj dhe mbėshtes bashkėpunimin midis ministrive tė arsimit tė Shqipėrisė dhe Kosovės”, tha kreu i qeverisė shqiptare. Mė tej, kryeministri u shpreh se mes Shqipėrisė dhe Kosovės nuk duhet tė ketė dallim pėr asnjeri se ku studion; sistemi arsimor duhet tė jetė i njėjtė, pėr tė arritur synime tė pėrbashkėta arsimore.
“Ne do tė bėjmė tė mundur qė ēdo i ri apo e re, qė mbaron shkollėn e mesme, tė ketė tė hapura dyert pėr tė shkuar nė universitet, t’u hapim atyre rrugėt e dijes dhe tregu vendos mė pas pėr punėsimin. Kemi bėrė pėrparime tė mėdha nė kėtė drejtim dhe ende kemi pėr tė bėrė, po trefishojmė numrin e studentėve krahasuar me katėr vjet mė parė dhe ende do ta rritim” shtoi kryeministri.
Delegacioni kosovar falėnderoi kryeministrin Berisha pėr pritjen e ngrohtė dhe fjalėt e tij inkurajuese pėr zhvillimin e arsimit.
__________________________________
http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,7,22911#comments

murrizi
27-05-10, 09:16
Sali Berisha i fryn Zjarrit, argati dreqit apo naivitet politik


Sali zez - budalla tu'e munue me t'puth, t'kafshon faqen.

Njėsimi i gjuhės ėshtė njė qėshtje NATYRALE qė vjen vetvetiu dhe nuk ka nevoj ta paraqes nė media pėr ti bėrė me dije botės ndėrkombtare se "unė jam i pajtimit" me ja falė veriun e kosovės serbis (siq ja fala ujėrat e Shqipris) vetėm e vetėm tė mbesi MIKĖ me gjithė dynjen, e zhvas edhe noj ditė Shipnin e mjerė.

elvio
27-05-10, 23:24
Kosova e Shqipėria drejt teksteve tė pėrbashkėta!

pse s'ka ndodh me pare.

duke u bere si hero sali protopapa thote do heqe pluhurin edhe mykun.

me vjen mire,qe eshte marr nje vendim i tille

Lapsi
28-05-10, 09:10
pluhuri le ti mbetet se kaluares, drita te sotmes dhe te ardhmes