PDA

View Full Version : UĒK bėri luftė tė drejtė


Zero Cool
29-11-12, 09:58
Qe po pi birra qetu para gjykatės sė Hagės nė Scheweningen dhe po festoj lirimin e clirimtarėve duke sjellė nėpėr mend qė ne nuk jemi kriminel lufte.

Nganjėherė ka drejtėsi nė kėtė botė!


Ramush Haradinaj u shpall i pafajshėm


http://www.knninfo.com/repository/images/ramush.jpgHagė, 29.11.2012 09:39

Gjykata e Hagės ka shpallur tė pafajshėm ish-kryeministrin e Kosovės, Ramush Haradinaj.

Gjykata Ndėrkombėtare pėr Krime Lufte nė ish-Jugosllavi, ka liruar nga tė gjitha akuzat Ramush Haradinajn, Lahi Brahimajn dhe Idriz Balajn. Festimet pėr lirimin e tyre kanė filluar tashmė nė Prishtinė.

Sot nė ora 9:00, nisi procesi i shpalljes sė vendimit pėrfundimtar nė rastin kundėr ish-luftėtarėve tė Ushtrisė
Ēlirimtare tė Kosovės, Ramush Haradinaj, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj.

Tė tre ata janė rigjykuar pjesėrisht nėn akuzėn pėr “trajtim mizor, torturim dhe vrasje tė tė burgosurve” nė atė qė quhej kampi ushtarak i Jabllanicės, mė 1998”.

Nė vitin 2008, Haradinaj dhe Balaj janė liruar nga tė gjitha akuzat pėr krime lufte dhe krime kundėr njerėzimit, ndėrsa i akuzuari i tretė, Brahimaj, ėshtė dėnuar me gjashtė vjet heqje lirie pėr “trajtim mizor dhe torturim” tė tė burgosurve tė UĒK-sė.

Rigjykimi, qė ka nisur mė shumė se dy vjet mė parė, ka ardhur si kėrkesė e prokurorisė sė Tribunalit tė Hagės pėr t’i dėgjuar dėshmitė shtesė tė dy dėshmitarėve “tė rėndėsishėm”. Sot ata u shpallėn tė pafajshėm.


URIME

Zero Cool
29-11-12, 09:59
http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/480591_4322797620772_1910929765_n.jpg

Zero Cool
29-11-12, 10:02
cHmiWVnsq-Y&feature=share

Neferta
29-11-12, 10:22
Shpallen tė pafajshėm


Gjykata Ndėrkombėtare pėr Krime Lufte nė ish-Jugosllavi, ka liruar nga tė gjitha akuzat Ramush Haradinajn, Lahi Brahimajn dhe Idriz Balajn. Festimet pėr lirimin e tyre kanė filluar tashmė nė Prishtinė.

Sot nė ora 9:00, nisi procesi i shpalljes sė vendimit pėrfundimtar nė rastin kundėr ish-luftėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Ramush Haradinaj, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj.
Tė tre ata janė rigjykuar pjesėrisht nėn akuzėn pėr “trajtim mizor, torturim dhe vrasje tė tė burgosurve” nė atė qė quhej kampi ushtarak i Jabllanicės, mė 1998”.
Nė vitin 2008, Haradinaj dhe Balaj janė liruar nga tė gjitha akuzat pėr krime lufte dhe krime kundėr njerėzimit, ndėrsa i akuzuari i tretė, Brahimaj, ėshtė dėnuar me gjashtė vjet heqje lirie pėr “trajtim mizor dhe torturim” tė tė burgosurve tė UĒK-sė.
Rigjykimi, qė ka nisur mė shumė se dy vjet mė parė, ka ardhur si kėrkesė e prokurorisė sė Tribunalit tė Hagės pėr t’i dėgjuar dėshmitė shtesė tė dy dėshmitarėve “tė rėndėsishėm”. Sot ata u shpallėn tė pafajshėm.

Fshatari
29-11-12, 10:34
Hagė: Haradinaj i pafajshėm, Balaj i pafajshėm, Brahimaj i pafajshėm
Gjykata Ndėrkombėtare pėr Krime Lufte nė ish-Jugosllavi ka liruar nga tė gjitha akuzat ish-luftėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Ramush Haradinaj, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj.
Vendimi i rigjykimit tė pjesshėm qė zhvillohej me akuzėn pėr “vrasje, torturė dhe trajtim mizor, si krime qė bien ndesh me ligjet dhe zakonet e luftės” u lexua nga gjykatėsi i rastit, Bakone Justice Moloto.
Rigjykimi i pjesshėm ndaj ish-komandantit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės pėr zonėn operative tė Dukagjinit, Haradinaj, dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Brahimaj dhe Balaj, kishte nisur nė korrik tė 2010-ės.
Treshja akuzohej pėr “trajtim mizor, torturimin dhe vrasjen e tė burgosurve” nė atė qė quhet kampi ushtarak i Jabllanicės nė periudhėn 1 mars - 30 shtator tė 1998-ės.

Lahi Brahimaj, Idriz Balaj dhe Ramush HaradinajxLahi Brahimaj, Idriz Balaj dhe Ramush Haradinaj
​​Nė vitin 2008, Haradinaj dhe Balaj u patėn liruar nga tė gjitha akuzat pėr krime lufte dhe krime kundėr njerėzimit, ndėrsa i akuzuari i tretė, Brahimaj qe dėnuar me gjashtė vite heqje lirie pėr “trajtim mizor dhe torturimin” e tė burgosurve tė UĒK-sė.
Rigjykimi qė nisi mė se dy vite mė parė, pat ardhur si kėrkesė e prokurorisė sė Tribunalit tė Hagės pėr t’i dėgjuar dėshmitė shtesė tė dy dėshmitarėve “tė rendėsishėm”.
Ish-kryeministri Haradinaj dhe dy bashkėluftėtarėt e tij tė dikurshėm pritet tė kthehen nė Kosovė brenda ditėve tė ardhshme.
Pavarėsisht mosangazhimit tė tij politik gjatė kohės sa zhvillohej rigjykimi i pjesshėm, Haradinaj ka mbetur kryetar i partisė opozitare Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, drejtimin e sė cilės pritet ta vazhdojė pas kthimit nė Prishtinė.
Vendimi i Tribunalit tė Hagės nė rastin Haradinaj e tė tjerėt vjen rreth dy javė pasi kjo gjykatė hodhi poshtė vendimin e shkallės sė parė pėr dy ish-gjeneralėt kroat, Ante Gotovina dhe Mladen Markaē.
Sipas vendimit nė fjalė, tė dy gjeneralėt ishin dėnuar me 24 dhe 18 vite heqje lirie pėr shkak tė bashkėpunimit gjatė operacionit “Stuhia” tė kryer nė verėn e vitit 1995 nė Krajinė tė Kroacisė.
___________________________________
http://www.evropaelire.org/content/haradinaj-haga-balaj-brahimi/24783571.html
______________________________________________
Pas lirimit te 2 gjeneraleve kroate, dhe 3 gjeneraleve te shtetit te fuqishem te Kosoves, OKB-ja, permes Instances juridike te saj ne Hage, i zbuloi me ne fund kush jane autoret e krimeve kunder njerezimit dhe gjenocideve te perseritura ne hapsiren ish-jugosllave : ata jane serbe. Keto vendime te drejta te kesaj gjykate, jau perlyen faqen me balte do matrapazave qe kane mbeshtetur ne vazhdimesi kriminelet e shumadise, e kane kethyer kriminelin ne viktime e viktimen ne kriminel, i kane rivarros per te dhjeten here viktimat, e me ne fund do ta varrosin veteveten. Miqet e milloshit e te daēiēit kane aresye te shqetesohen.

murrizi
29-11-12, 10:45
- I varfėri kur ulet tė ha buk, i plas gjaku hundėve.
- litari kėputet aty ku ėshtė mė i holl.
...e shumė e shumė thėnje tjera tė shumta tė popullit, seq mė pėrjkutjojn kėtyre ditėve njėfar lloji gėzimi me ankth.
Ndoshta kjo se neve Shqiptarėt s'jemi mėsuar tė gėzohėmi kaq shumė njėherit ???

Sinqerisht, 100 vjetori i shtetit tė parė Shqiptar, Lirimi i luftėtarėve tė liris sė Kosovės, ndoshta edhe janė paksa "shumė" sa pėr ti pėrballuar njė popull qė s'ka pas liri kurrė.

dhasht zoti e nuk mė del kjo ėndėrr zhgėndėrr.

http://youtu.be/RpbWW7KFsSk

Zero Cool
29-11-12, 10:54
9VxmpmeTPPk&feature=share

Bajlozi i Zi
29-11-12, 12:36
Titulli: Aspekte hipokrizie


Asnjė serb i dėnuar pėr krimet nė Kosovė. Pėr vrasje, masakra, perdhunime, djegie shkaterrime deportime.

Serbia bėri luftė tė drejtė???

UĒK bėri luftė tė drejtė.

Kur e arreston Haga; s'ka drejtesi, haga jane me shkie.
Kur e liron Haga; ka drejtesi, haga jane me drejtesine.

Kur e arreston euleksi; s'ka drejtesi, euleksi jane me shkie.
Kur e liron euleksi; ka drejtesi, euleksi jane me drejtesine.

Ne kushtetuten e shtetit te Kosoves thote qe ne Kosove nuk ka pasė hiē luftė, as te drejte as te shtremtė. Thot qe ka pase njefar konflikti qaty nė mahallė.

Kur i ra bytha ngusht fatmir limes ne hage, tha: mbi 90% te ushtarve i kam pase rugovista e nga ldk-ja.

Kur erdhi puna me perfitu pensione etj, thanė: ata nuk e meritojnė te drejten si uēk-ja.
...thanė edhe shkuan u puthėn me ivica daēiqin e milloshit.


to be continued...

murrizi
29-11-12, 13:14
Unė e dijė njė gjė...
.... Arrestimi i gangsterave qe e kan bėrė luftėn pėr kapadaillok, pėrfitime personale e klanore i ka bėrė mirė Kosovės dhe luftės son tė drejtė, e kundėrta do ti kishte dhėnė njė hije tė keqe e tė dhimshme....
....qė s'dijė asgjė.

Xuki
29-11-12, 13:19
Unė sot jam gėzu shumė!http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

A ndryshon nė tė ardhmėn ėshtė nė duart e Ramushit, Lahiut dhe Idrizit!

Shpresoj qė Ramushi mendon mė shumė pėr shtet se sa pėr xhep! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Pėrshėndetje tė gjithve qė u gėzuan pėr kėtė fitore tė madhe.


Xuki

Zero Cool
29-11-12, 14:24
Shumė e shkaut do ti pengonte titulli edhe i pengon nėse e lexon!

Jo vetėm titulli, i pengojnė edhe tė gjitha tė arriturat e Shqiptarėve, tė arritura kėto tė cilat shtetet e rajonit i kanė shumė mė herėt. Edhe ma shumė do ti pengon e ardhmja e ndritshme e Shqiptarėve.

Por, gjithėsecili shkruan(pozitivisht) pėr popullin e vet, Shqiptarėt pėr Shqiptarė, shkijet pėr shkije.

Nė parim ēdo luftė ēlirimtare ėshtė luftė e drejt, luftėrat okupuese janė tė padrejta! Nė luftė behen edhe krime. Po tė luftonte UĒK-ja n`Biligrad shkijet do tė ankoheshin qė janė bėrė krime mbi popullatėn e tyre, dhunime, djegje, shkatėrrime, deportime... Ku ėshtė bėrė lufta? Cila luftė e shkive ishte luftė ēlirimtare ?

Shih njė terr historik ndėr Shqiptarėt, njė terr i stėrzgjatur i cili do tė shėndris me luftėn e Skėnderbeut. Shih njė terr tjetėr tė gjatė historik i cili do tė ndriēohet nga lufta e Shqiptarėve nėn ombrellėn e UĒK-s. Analizo kėto dy luftėra tė cilat edhe kanė lėnė shenjė nė historinė Shqiptare nė formė tė shkruar. Sa kundėrshtari do tė gjindet? Mė shumė kundėrshtime tė brendshme sesa tė jashtme. Sa vėshtirė tė bėhet luftė me njė popull tė papėrvojė. Njė popull i cili rrallė herė nė mėnyrė tė organizuar iu kundėrvu armikut. Njė popull i cili shumė ma lehtė do tė akceptonte njė thirrje pėr kundėrshtim pasiv ndaj armikut deri nė poshtrim, sesa njė luftė tė hapur kundėr tij.
"Mėsuesat gėnjejnė, liria fitohet me lutje nėper barraka, liria nuk fitohet me gjak!"

Kush e shkruan historinė? Fitimtari.
Kush e shkruan kushtetutėn? (Ahtisari nė rastin tonė, luftė mahallash dhe lepuj tė strukur nė b*then e grave).
Kurė? Kur tė beėhmi shtet si tė gjithė tė tjerėt, as i madh e as i vogėl, kur ēdo Shqiptar tė jeton nė shtetin e quajtur Shqipėri.

E pamundur, do tė thonė oportunistat!
Nuk habitem, ata thonin qė ėshtė e pamundur tė mundet shkau dhe nė kėtė "pamundėsi" u shėndrruan nė pakurrizorė dhe iu pėrkulen ...viēave duke ia puthur duart dhe duke i lutė tė ndalonin bombardimet a aleatėve tanė ndaj tyre!

Epoka e re qet nė sipėrfaqe llumin e vjetėr.

Nėse nė kohėn e luftės 99% tė luftėtarėve ishin anėtarė tė ndonjė partie politike, 99% do tė pėrfitojnė. Ushtria ėshtė ushtri e partia politike ėshtė parti politike. I vetmi kusht pėr pėrfitime tė penzioneve ėshtė tė ken luftaur nėn njė vertikale komanduese!

Kush nuk do tė pėrfiton? Ata tė cilėt merrnin rroga tė majme nė Shqipri, silleshin vėrdallė me xhipa dhe motorrola nė shokė dhe as qė kishin ndėr mend tė futeshin ndonjėherė ne luftė. Nuk do tė pėrfitojnė as nipat e shkijeve e as shkinat, bijėt dhe gratė tė kėtyre "patriotėve"!

Edhe sot e kėsaj dite fatkeqėsisht ka shqipfolės tė cilėt mendojnė qė lufta fillohet pėr ndonjė hobby apo kapadaillak. Nuk kan faj, as babė e as babgjysh e as stėrgjysh nuk na mėsoi tė luftojmė pėr vatan. Tė gjithė do tė thonin qė me shkaun smund i fusim brinat dhe mė mirė tė futemi nėn dimitė e gruas sesa tė kapim pushkėn ēlirimtare.

Interesant, nėse ėshtė fjala pėr vllavrasje jemi ma trimat, ma mizorėt, ma tė ēarturit...

Nganjėherė ka drejtėsi nė kėtė botė!

UĒK bėri luftė tė drejtė!

URIME familja Haradinaj, urime Shqiptar.

Dardanesha
29-11-12, 14:42
Shumė e shkaut do ti pengonte titulli edhe i pengon nėse e lexon!

Jo vetėm titulli, i pengojnė edhe tė gjitha tė arriturat e Shqiptarėve, tė arritura kėto tė cilat shtetet e rajonit i kanė shumė mė herėt. Edhe ma shumė do ti pengon e ardhmja e ndritshme e Shqiptarėve.

Por, gjithėsecili shkruan(pozitivisht) pėr popullin e vet, Shqiptarėt pėr Shqiptarė, shkijet pėr shkije.

Nė parim ēdo luftė ēlirimtare ėshtė luftė e drejt, luftėrat okupuese janė tė padrejta! Nė luftė behen edhe krime. Po tė luftonte UĒK-ja n`Biligrad shkijet do tė ankoheshin qė janė bėrė krime mbi popullatėn e tyre, dhunime, djegje, shkatėrrime, deportime... Ku ėshtė bėrė lufta? Cila luftė e shkive ishte luftė ēlirimtare ?

Shih njė terr historik ndėr Shqiptarėt, njė terr i stėrzgjatur i cili do tė shėndris me luftėn e Skėnderbeut. Shih njė terr tjetėr tė gjatė historik i cili do tė ndriēohet nga lufta e Shqiptarėve nėn ombrellėn e UĒK-s. Analizo kėto dy luftėra tė cilat edhe kanė lėnė shenjė nė historinė Shqiptare nė formė tė shkruar. Sa kundėrshtari do tė gjindet? Mė shumė kundėrshtime tė brendshme sesa tė jashtme. Sa vėshtirė tė bėhet luftė me njė popull tė papėrvojė. Njė popull i cili rrallė herė nė mėnyrė tė organizuar iu kundėrvu armikut. Njė popull i cili shumė ma lehtė do tė akceptonte njė thirrje pėr kundėrshtim pasiv ndaj armikut deri nė poshtrim, sesa njė luftė tė hapur kundėr tij.
"Mėsuesat gėnjejnė, liria fitohet me lutje nėper barraka, liria nuk fitohet me gjak!"

Kush e shkruan historinė? Fitimtari.
Kush e shkruan kushtetutėn? (Ahtisari nė rastin tonė, luftė mahallash dhe lepuj tė strukur nė b*then e grave).
Kurė? Kur tė beėhmi shtet si tė gjithė tė tjerėt, as i madh e as i vogėl, kur ēdo Shqiptar tė jeton nė shtetin e quajtur Shqipėri.

E pamundur, do tė thonė oportunistat!
Nuk habitem, ata thonin qė ėshtė e pamundur tė mundet shkau dhe nė kėtė "pamundėsi" u shėndrruan nė pakurrizorė dhe iu pėrkulen ...viēave duke ia puthur duart dhe duke i lutė tė ndalonin bombardimet a aleatėve tanė ndaj tyre!

Epoka e re qet nė sipėrfaqe llumin e vjetėr.

Nėse nė kohėn e luftės 99% tė luftėtarėve ishin anėtarė tė ndonjė partie politike, 99% do tė pėrfitojnė. Ushtria ėshtė ushtri e partia politike ėshtė parti politike. I vetmi kusht pėr pėrfitime tė penzioneve ėshtė tė ken luftaur nėn njė vertikale komanduese!

Kush nuk do tė pėrfiton? Ata tė cilėt merrnin rroga tė majme nė Shqipri, silleshin vėrdallė me xhipa dhe motorrola nė shokė dhe as qė kishin ndėr mend tė futeshin ndonjėherė ne luftė. Nuk do tė pėrfitojnė as nipat e shkijeve e as shkinat, bijėt dhe gratė tė kėtyre "patriotėve"!

Edhe sot e kėsaj dite fatkeqėsisht ka shqipfolės tė cilėt mendojnė qė lufta fillohet pėr ndonjė hobby apo kapadaillak. Nuk kan faj, as babė e as babgjysh e as stėrgjysh nuk na mėsoi tė luftojmė pėr vatan. Tė gjithė do tė thonin qė me shkaun smund i fusim brinat dhe mė mirė tė futemi nėn dimitė e gruas sesa tė kapim pushkėn ēlirimtare.

Interesant, nėse ėshtė fjala pėr vllavrasje jemi ma trimat, ma mizorėt, ma tė ēarturit...

Nganjėherė ka drejtėsi nė kėtė botė!

UĒK bėri luftė tė drejtė!

URIME familja Haradinaj, urime Shqiptar.


No comment,

I paske permbledh te gjitha me nje vend, bravo...

e ki nje big LIKE (qasi te Alimes)...

Fshatari
29-11-12, 15:39
Deklarata e Ben Emmerson nė emėr tė ekipit mbrojtės tė Ramush Haradinajt
Mė nė fund, pas shtatė viteve tė gjata, dhe dy gjykimeve tė gjata, kjo Gjykatė ka sjellur drejtėsi pėr Ramush Haradinajn dhe pėr popullin e Kosovės.
Zoti Haradinaj ka kėrkuar nga unė qė t’u falemnderohem tė gjithė atyre nė Kosovė, si dhe bashkėsine e gjerė ndėrkombėtare qė nė mėnyrė solide qėndruan me tė gjatė gjithė kėsaj pėrvoje tė hidhur.
Ai ka kėrkuar nga unė qė tė them se ai do tė kthehet nė Kosovė kėtė mbrėmje, dhe me pėlqimin e popullit, shumė shpejt do ta rikthejė pozitėn e merituar si lider politik i vendit, duke e udhėhequr qeverinė e cila i pėrfaqėson tė gjithė qytetarėt e Kosovės, pavarėsisht se cilėn gjuhė e flasin, pavarėsisht se nga vijnė, dhe pavarėsisht pėrkatėsisė sė tyre kombėtare. Ka ardhur koha pėr pajtim.
Ai ka kėrkuar nga unė qė tė them se si lider i Kosovės sė lirė ai do ta luftojė korrupsionin kudo qė gjindet, dhe do tė merret me tė me vendosmėri. Ai do tė garantojė tė drejta pėr tė gjitha minoritetet, dhe do tė sigurojė pjesėmarrjen e plotė politike pėr tė gjithė serbėt e Kosovės.
Mbi tė gjitha, ai do t’i rimarrė detyrat qė ia ka ndėrprerė kjo ndjekje penale e keqgjykuar, duke e udhėhequr vendin drejt fazės tjetėr tė kėtij rrugėtimi tė gjatė drejt pavarėsisė dhe sovranitetit tė plotė.
Me mbėshtetjen e bashkėsisė ndėrkombėtare, dhe me pėlqimin e popullit, ai do ta pėrfundojė punėn qė e ka filluar kur u bė Kryeministėr nė vitin 2004 duke sjellur Shtetėsi tė plotė pėr njė Kosovė tė pavarur.
Me kėtė udhėheqje, Kosova shumė shpejt do ta merr vendin e merituar nė mesin e bashkėsive tė kombėve, dhe do ta fitojė ulėsen e vet nė Kombet e Bashkuara.
Kėrkoj falje nėse konstatoj atė qė ėshtė mė se e qartė nė kėtė moment. Ky verdikt qė vjen pas njėrit prej proceseve mė tė gjata e mė raskapitėse penale qė ndonjėherė janė zhvilluar nė historinė e ligjit penal ndėrkombėtar, ėshtė shfajėsim i plotė i pafajėsisė sė Zotit Haradinaj. Ai dėshmon pėrtej dyshimit mė tė vogėl tė mundshėm se ai ka qenė hero i luftės dhe jo kriminel i luftės.
Ka ardhur koha qė armiqtė e Kosovės sė lirė ta pranojnė verdiktin e historisė. Ky gjykim duhet t’i heshtė, njėherė e pėrgjithmonė, tė gjithė ata zyrtarė tė lartė qė janė nė maje tė udhėheqėsisė mė tė lartė tė qeverisė nė Beograd tė cilėt kanė nxjerrė gėnjeshtra lidhur me kėtė rast, madje edhe nė ditėt kur po afrohej gjykimi.
Zoti Haradinaj ėshtė sjellur si burrė shteti gjatė gjithė kėtyre proceseve, qė kur ka marrė pozitėn e kryeministrit, nė mars tė vitit 2005, dhe u shfaq vullnetarisht pėr t’iu pėrgjigjur Hagės pėr tė gjitha kėto akuza. Si burrė shteti, ai nuk do tė dėshironte qė unė ta akuzoja udhėheqėsinė aktuale nė Beograd se qėllimisht po gėnjejnė nė lidhje me tė, dhe nė lidhje me kėtė rast, nė mėnyrė qė ta mashtroj publikun. Por si avokat i tij, mund tė them pa ēfarėdo dykuptimėsie tė mundshme se zyrtarėt e lartė kanė kaluar javėn e fundit duke nxjerrė deklarata pėr tė cilat dijnė se nuk janė tė vėrteta.
Dje pasdite, Prokurori aktual Serge Brammertz ka qenė i detyruar tė intervenojė pėr t’i dhėnė fund kėsaj kampanje tė ndotur e tė pandershme duke e bėrė tė qartė se deklaratat zyrtare ngra prokurori pėr Krime tė Luftės nė Beograd nė lidhje me frikėsimin dhe vrasjen e dėhsmitarėve thjesht nuk ishin tė vėrteta.
Dhoma e Gjykatės u kthye mbrapa nė kėtė rast pėr tė siguruar se prokuroia ishte nė gjendje t’i thėrrasė tė gjithė dėshmitarėt qė ajo dėshironte. Nuk ėshtė fare i vėrtetė pretendimi se ka pasur vrasje tė dėshmitarėve.
Vetė prokuroria konfirmon se as edhe njė dėshmitar apo dėshmitar potencial nuk ėshtė vrarė.
Dhe Tribunali ka theksuar shumė herė se asnjėherė nuk ka pasur asnjė provė qė sugjeron se Zoti Haradinaj ka qenė i pėrfshirė nė ndonjė mėnyrė, nė ndonjė formė tė frikėsimit tė dėshmitarėve.
Ata qė e pėrsėrisin kėtė pretendim, atė e pėrdorin thjesht si mjet pėr ta sulmuar Tribunalin, apo pėr ta sulmuar Zotin Haradinaj, dhe pėr ta fshehur tė vėrtetėn.
Ka ardhur koha qė kėto gėnjeshtra tė ndalen. Le tė jetė ky gjykim paralajmėrim pėr tė gjithė ata qė qėllimisht e kanė ēorientuar publikun nė kėtė mėnyrė. Loja mbaroi. Pėrfundoi.
Bota tani e di atė qė populli i Kosovės e ka ditur pėr shtatė vjet me rradhė.
Qė kurrė nuk ėshtė dashur tė ngritej kjo padi. Qė kurrė nuk ėshtė dashur tė ngriten kėto akuza.
Njeriu qė ka bėrė njė luftė tė ndershme pėr ēlirimin kombėtar kurrė nuk ėshtė dashur tė gjykohej, duke u ulur nė karriga tė njėjta sikurse kasapėt e Beogradit.
Madje vetėm sugjerimi se ka pasur ndonjė lloj barazvlere ndėrmjet politikave gjenocidale tė regjimit tė Millosheviqit dhe rezistencės sė ushtrisė popullore qė kėrkonte ēlirim dhe vetėvendosje pėr popullin e Kosovės, ka qenė njė shtrembėrim qė nga fillimi.
Kjo ishte barazvlerė e vendosjes sė udhėheqėve tė rezistencės Franceze nė Nuremberg pranė bandave tė Rajhut tė Tretė tė Hitlerit.
Ėshtė njė individ nė veēanti qė duhet tė japė pėrgjigje pėr kėtė dhe ajo ėshtė ish prokurorja Karla del Ponte.
Natyrisht qė do tė ketė njė analizė tė gjatė rreth asaj se si dhe pse del Ponte ka ngritur kėto akuza pėrkundėr kėshillave tė avokatėve tė saj tė lartė tė cilėt i patėn thėnė nė atė kohė se nuk kishtė ndonjė provė tė qėndrueshme qė sugjeronte se Zoti Haradinaj ishte kriminel lufte.
Shumė herė i kishin thėnė britanikėt dhe amerikanėt si dhe tė tjerėt se kėtė e kishte gabim tė keq. Por ajo ishte e vendosur tė vazhdonte tutje pėrkundėr provave.
Tani do tė parashtrohen pyetje rreth asaj se si dhe pse ajo lejoi qė zyra e saj tė pėrdorej si mjet pėr akuza tė rrejshme qė ishin bėrė nga vetė ata zyrtarė tė Beogradit qė fabrikonin kampanja tė spastrimit etnik kundėr popullatės shqiptare shumicė tė Kosovės.
Do tė parashtrohen pyetje se si – madje edhe gjatė kėtij rygjikimi – Prokuroria ia lejoi vetes tė shfrytėzohej nga Beogradi qė tė sillej njė dėshmitar kyē qė u dėshmua se e kishte fabrikuar tė gjithė dėshminė e tij. Kėtu natyrisht i referohem dėshmitarit famėkeq 81.
Prova qė ky dėshmitar e kishte sajuar dėshminė e tij qė nga fillimi e deri nė fund ishte aq e qartė saqė vetė Prokuroria pranoi se Beogradi i kishte dorėzuar njė dėshmitar tė rrejshėm. Edhe njėherė.
Por kėto janė pyetje pėr njė ditė tjetėr. Sot ėshtė dita pėr tė festuar faktin se drejtėsia mė nė fund u arrit, dhe u pa qė u arrit.
Pėr sot, krejt ajo qė kėrkohet ėshtė qė Karla del Ponte t’i kėrkojė falje publike Ramush Haradinajt dhe popullit tė Kosovės.
Nėse ajo ka njė pikė nderi, ajo do tė kėrkojė falje pėr akuzimin e njė kryeministri nė detyrė, njė njeriu me guxim e dinjitet tė jashtėzakonshėm, njė lideri i cili u mbėshtet nga Kombet e Bashkuara, i cili u mbėshtet nga bashkėsia ndėrkombėtare, dhe i cili u mbėshtet nga populli i Kosovės si fuqi pėr bashkim.
Ajo sot duhet tė kėrkojė falje pėr pėrgjegjėsinė e saj tė plotė pėr vendimin e lėshimit tė Aktakuzės pa ndonjė provė tė qėndrueshme qė do ta arsyetonte vendimin e saj, dhe pėrkundėr kėshillave tė avokatėve tė lartė tė zyres sė saj. Ajo duhet tė kėrkojė falje pėr abuzimin e pozitės sė saj nė kėtė mėnyrė.
Ajo duhet ta ketė ditur se vendimi i saj pėr akuzimin e Ramushit u ka shėrbyer interesave politike tė nacionalistėve ekstremistė nė Serbi, duke e privuar Kosovėn nga lideri i saj politik mė efikas gjatė kėtij procesi vendimtar tė tranzicionit drejt pavarėsisė.
Le tė kėrkojė falje tė paktėn pėr kėtė. Pra, e pėrsėris: Madam Del Ponte – duhet t’i kėrkosh falje Ramushit, tė gjithė kosovarėve, pėr gabimet tua trashanike tė gjykimit tė kėtij rasti.
Pėr t’iu kthyer ēėshtjeve mė tė kėndshme, Zoti Haradinaj mė ka kėrkuar qė nė kėtė rast t’u uroj tė gjithė shqiptarėve 100 vjetorin e pavarėsisė kėtė javė. Kjo ka qenė njė ditė e veēantė e flamurit, nė njė javė shumė tė veēantė. Dhe ai pret qė ta sjellė pavarėsinė e njėjtė pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.
Nė fund, si avokat i Zotit Haradinaj, dhe si mik i tij, a mund tė them vetėm njė gjė duke iu pėrgjigjur fjalėve tė Ramushit?
Vetėm dėshiroj tė kėrkoj nga tė gjithė qytetarėt e Kosovės, nga tė gjitha pėrkatėsitė etnike, dhe nga tė gjithė shqiptarėt anembanė botės, qė sė bashku me mua tė themi: "Me Ramushin". Unė jam me Ramushin.
Hagė, 29 nėntor 2012
____________________________
http://kosovapress.com/?cid=1,92,156431

bushtra delponte, dick muti,kouchneri,daēiēi,marnhacu...nuk mjafton te kerkojne falje : duhet te gjykohen e denohen.

Bajlozi i Zi
29-11-12, 15:50
Jo.

Titullin e temės tėnde ta kushtėzon njė vendim Hage.

Kjo ėshtė.

Edhe nėse Ramushi i kish marrė 30 vjet burg, titulli i temės nuk duhet te ndryshojė.

Haga i dha 30 vjet burg ante gotovines, kriminel, te nesermen e shpalli plotesisht te pafajshem, melaqe.

Kur po t'i arrestojne, po i curravė vesht si minuk; kur po t'i lirojne, po vlon si tamli i dhisė.

Qe ku e ki komandant ēelikun, ta kane lidh si qen ne burg.
Kur t'dojn ta lirojne, kur t'dojne ta denojne 13 vjet burg, si haradin balajn qe ėshtė i denuar tashme ne hage, qe askush s'po e permendni.

Shit ti trimni sa te duash para miniqave e mpuqave te internetit.

Zero Cool
29-11-12, 16:00
Bajloz mos u merr me mu merru me temen nese don te shkruajm, nese jo leje krejt.

Kshtu : UĒK bėri luftė tė drejtė, deshte ti apo jo dhe deshti Haga apo jo!
Kurre ne historinat e lufterave nuk eshte bere nje lufte me e pastert sesa lufta e UĒK-se, KURRE!
Edhe ense e gjen ti vetem nje shkrim timin ndryshe nga ky titull, atehere mund te thuash.


E i forti besa t`burgose, edhe t`rrehe e s`te len me kajt, nashta nashta edhe te shtin me knue. Kete e thash en shkrimin tim: Kush e shkruan kushtetutėn? (Ahtisari nė rastin tonė, luftė mahallash dhe lepuj tė strukur nė b*then e grave).

ps: Une trimnin teme e kam tregu (se kam shite) ne lufte, e spo shes mend(si disa disa) para askujt ne net, por thash nese ske argumente leje krejt e mos u merr me mu, merru me temen.

Bajlozi i Zi
29-11-12, 16:10
S'ke ēka merresh me temen hiq. Ti ketu shit trimni e etiketo anetare si shkije etj, kurse aktakuza e fatmir limes edhe e ramushit ėshtė kryekeput pėr masakra ndaj shqiptarve e kundėr popullit te vet.
Qikjo ėshtė tema.

A ka qene lufta e drejte a e shtremte, shko ti trego neper forume gjermane e serbe, se ketu shqiptarė jane lexuesit, e dijne ma mirė se ti secili qysh ka qene e ēka ka qene. S'ka nevoje me shit pordhe para shqiptarve, jo na kemi ba kshtu e ashtu e lufta.
Hajna t'pulave para luftes, hajna t'pulave gjate luftes, hajna t'pulave pas luftes.
Qaq.

Zero Cool
29-11-12, 16:17
Po besoj qe ka edhe te infilrum sipas shkrimeve, me nje fjale ka shqipfoles, e a jane Shqiptare, zoti e di.
Degjo, pse mos me u marre me temen? Pse mos me shite trimni kure trimni ishte?
Sdu em shku ne forume te shkive, te shkojne ata qe paguhen atje. Por pasiqe permende shkijet, mu kujtu ata shesin trimni me lufterat qe kan humbe, e pse mos te shesim trimni ne me luften qe kemi fitu? Kujt i pengojka kjo?

Po hajna jane ata qe jane ne burg per hajni (por jo te pulave por te milionave tane, te 3% shit shumevjeqar qe perfundoi me ndertimin e 8 shtepive,,,) hajnat kan emer e mbiemer, dhe shumica vijne nga rradhet e atyre qe e "donin lirine me lutje" psh Bujar Bukoshi, psh Agim Mehmeti te cilin po e permend ti ne shkrimet e tua.

Kurse luftetaret e lirise po shperblehen sote e ate dite, pa marre parasysh nga cila parti ishin para se ti bashkangjiteshin luftes, psh Uke Bytyqi yt i shpeshpermendur.

ps: nuk etiketova askend, nese dikush e gjen veten aty atehere paska mizen ner kapuq, me vjen keq.

Dardanesha
29-11-12, 16:21
S'ke ēka merresh me temen hiq. Ti ketu shit trimni e etiketo anetare si shkije etj, kurse aktakuza e fatmir limes edhe e ramushit ėshtė kryekeput pėr masakra ndaj shqiptarve e kundėr popullit te vet.
Qikjo ėshtė tema.

A ka qene lufta e drejte a e shtremte, shko ti trego neper forume gjermane e serbe, se ketu shqiptarė jane lexuesit, e dijne ma mirė se ti secili qysh ka qene e ēka ka qene. S'ka nevoje me shit pordhe para shqiptarve, jo na kemi ba kshtu e ashtu e lufta.
Hajna t'pulave para luftes, hajna t'pulave gjate luftes, hajna t'pulave pas luftes.
Qaq.

Masakra ndaj shqipetareve te ashtuquajtur te "ndershem" si qata ne at listen e shpihunave mire ja u kan bo u desht mej faru me jau hup faren krejte.

Ja ke bo qitash si dhelpra qe ska mujt me mrri rrushin e ka than lere se eshte i tharbet, qifti yt e i shume tjereve ketu ne kete forum, me nje menyre me keto shkrime po e arsyetojne ose shfajesojne vetevehten per shkak se e kini ik b**** bara me gra e femije, po ju bren ndergjegja pse sjeni kan te zot me ja kthy pushken shkaut, po jeni hyp neper traktora e e keni shti kryt ne kule t grave, e e tash po thu hajna te pulave, jo po diqka duhet me thane me u ndi ma lehte, skini faj shtire e kini tybe...seshte kallaj me ik burri jo...

Bajlozi i Zi
29-11-12, 16:25
Bujar Bukoshin e ki ne krye te shtabit te hajnave te ish-drejtorise politike.

Uke Bytyqin e keni vra ju. Si plot e plot tjere si Uken qe keni shpalle ne lista pėr likudime.

Sa pėr trimnine:
Me dy fjale kryhet:

I keni pru paramilitaret e arkanit ne Kosove, edhe i keni kqyre qysh po dhunojne nana e motra shqiptare.

Thuaj jo!?

Zero Cool
29-11-12, 16:40
Bujar Bukoshi ishte ne krye te shtabit tuaj te dhanurve te shkive. Asnje cent se ka dhane per UĒK . E sot po kerkone penzione, ja ska tybe.
Thuaj qe jo.


Uke Bytyqi u vra per qeshtje personale pas terheqejes se verejtjes te mos provokohet para shtepise se vet, rastesisht Kotorri ishte anetare i PDK-se. Sidoqofte ai e vuan denimin per ate cfare ka bere, perndryshe do te perndiqeshin edhe anetare tjere te PDK-se sikur te ishte bere me parapregatitje.
Uka ka marre rroge sa ishte ne burg, iu eshte rujte vendi i kryetarit te LDK-se derisa doli nga burgu, Gjithe kohen duke marre rroge atehere edhe tani familja e tij.

Thuj jo.

Lufte pa gjak nuk ka, e lufte me perdhunime ben shkau, por e shporrem nje here e pergjithmone perderisa ju me lutjet e juja ne heshtje u solidarizuat me ciftezimet mes motrave shqiptare me shkijet police.

Ne nuk shikonim, ne luftonim, ju shikonit seri e tani hudhni vrere.

Thuaj qe jo?

prototyp
29-11-12, 20:48
Lufte pa gjak nuk ka, e lufte me perdhunime ben shkau, por e shporrem nje here e pergjithmone perderisa ju me lutjet e juja ne heshtje u solidarizuat me ciftezimet mes motrave shqiptare me shkijet police.

Ne nuk shikonim, ne luftonim, ju shikonit seri e tani hudhni vrere.

Thuaj qe jo?

As nuk po e kuptoj kete - ne e ju - e as nuk po me intereson me e kuptu. Mundesisht spjegoma "por e shporrem njehere e pergjithmon" se cfare ke menduar.
Tung

Zero Cool
30-11-12, 14:59
prototyp, spo di bre, kam ra ne dileme, asi trileme, jo valla n`katerleme:

1. Me tu pergjegje ty
2. Me iu pergjegje nickut tend "kryesore"
3. Me iu pergjegje te gjithe nickave tu
4. Apo mos me iu pergjegje hiq

Merre 4shin!

Po degjoja lajmet ne shumicen e kanaleve KS-Shqiptare.

Te gjitha institucionet shteterore te Kosoves, te gjitha institucionet e Shqiperise, te gjitha partite relevante mbareshqiptare u deklaruan (pas hapjes se kesaj teme ne FD, me siguri e kan lexu titullin dhe iu pelqeu) qe lirimi i Ramush Haradinajt tregon luften e drejte qe ka bere UĒK.

Te gjitha institucionet e Serbise dhe partite politike njezeri u zemruan nga lirimi i clirimtareve dhe shprehen indinjate te thelle, bile kishin paralajmeru proteste, sot n`midis t`biligradit.

Ne nderkohe, sot senace solemne e Kuvendit te Kosoves:

Krasniqi: Seanca solemne Lirimi i Haradinajt i shtoi bukurinė festės sė 100 vjetorit


Seanca solemne nė nderim tė Ramush Haradinajt, Idriz Balajt dhe Lahi Brahimajt u hap dhe u pėrmbyll duke pėrshėndetur kthimin e tė tre ish-luftėtarėve.

Kreyekuvendari Jakup Krasniqi, nė hapje tė kėsaj seance theksoi se vendimi i djeshėm i shtoi bukurinė dhe madhėshtinė kremtes ndėrkombėtare tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Krasniqi, nė fjalimin e tij para deputetėve tha se pretendentėt e inicimit tė kėtyre proceseve inkriminuese janė munduar tė njollosin luftėn e njė ushtrie dhe tė njė populli.

“Luftėtarėt kanė mbrojtur pastėrtinė e luftės sė tyre. Vendimi i gjykatės ėshtė ngjarje e rėndėsishme nė jetėn personale tė ish akuzuarve tė cilėt ju kthyen familjeve, qytetarėve dhe institucioneve. Unė ju uroj atyre mirėseardhje dhe mbarėsi nė jetė”, theksoi Kryeparlamentari Krasniqi.

Krasniqi po ashtu nė kėtė seancė u lut qė drejtėsia tė veprojė njėjtė edhe me ish-luftėtarin tjetėr, Fatmir Limaj.

“Shpreh dhimbjen e fortė se edhe Fatmir Limaj do tė fitojė, duke shpallur pafajėsinė e tyre dhe ushtrisė ēlirimtare tė Kosovės. Ta mbrosh luftėn qoftė edhe duke sakrifikuar moralin, ėshtė njė nder shumė i madh”, theksoi Krasniqi.

E ish-kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj, iu drejtua deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės me njė fjalim tė shkurt, duke u premtuar atyre se sė bashku do ta qojnė Kosovėn pėrpara.

“Ėshtė sfiduese me fol para juve sidomos qė ju jetoni ēdo ditė me punėt dhe sfidat qė pėrballet vendi ynė, por edhe me sfidat qė pėrpara jemi pėrballur.

Dėshira ime ėshtė qė vendin tonė me e pa fitues, por jo vetėm me njė grup, por me tė gjithė ju. Do tė jem shumė i kujdesshėm qė tė punoj me gjithė ju me pėrkushtimin mė tė madh.

Albonita
30-11-12, 17:08
http://www.youtube.com/watch?v=lnWqxBNGBqk

prototyp
30-11-12, 17:26
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool http://dardania.de/vb/upload/images/buttons/viewpost.gif (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=2262117#post2262117)Lufte pa gjak nuk ka, e lufte me perdhunime ben shkau, por e shporrem nje here e pergjithmone perderisa ju me lutjet e juja ne heshtje u solidarizuat me ciftezimet mes motrave shqiptare me shkijet police.

Ne nuk shikonim, ne luftonim, ju shikonit seri e tani hudhni vrere.

Thuaj qe jo?

As nuk po e kuptoj kete - ne e ju - e as nuk po me intereson me e kuptu. Mundesisht spjegoma "por e shporrem njehere e pergjithmon" se cfare ke menduar.
Tung
[QUOTE=Zero Cool;2262231]prototyp, spo di bre, kam ra ne dileme, asi trileme, jo valla n`katerleme:

1. Me tu pergjegje ty
2. Me iu pergjegje nickut tend "kryesore"
3. Me iu pergjegje te gjithe nickave tu
4. Apo mos me iu pergjegje hiq

Merre 4shin!

Ne nje ode te nje fshati, mbildheshin burrat dhe kishte qen nje djal i asaj shpie, qe e kishte marr si shprehi, qe sa here rrente dikush, ky te i thonte: Po rrenė dhe ate me ze te lartė, dhe tash prinderit dhe te shpis po i thojn, more na morre ftyren, qysh po i thu musafireve ashtu nersy, po rren, a e di se eshte shprehi e keqe dhe i ngushton musafiret. Por tash e tutje, nese rren dikush, ti ski nevoj mi than qe po rren, mirpo mjafton qe sa here te rren dikush, ti te kollitesh si shenje qe po rren qe ne mandej ta dijm se po rren mysafiri.

Dhe pas disa diteve po vjen nje mysafir ne ode, dhe po fillon fjalen dhe po livdohet shume e shum dhe po thotė qe i kam mbjell disa qulaha dhe kunguj, dhe i kam punu mire, sa qe aq lozė te medha i ka bo, une me makine po eci neper lozet e saja.
Ky djali i ri, pi drejtohet babes tij, me keto fjal: O Babė, allahile a i kollitet qesaj rrene??
- Baba: pernime nuk i kollitet kesaj rrene http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Zero Cool
02-12-12, 22:18
http://www.pjsomi.ca/WordPress/wp-content/uploads/2011/11/dice-illusion.jpg