PDA

View Full Version : Iliret e vjeter qe edhe sode jetojn ne Pakistan qe quhen Hundzak


Dardani_K1
21-10-11, 14:41
kETO DITE ME KA RA NE SY DISA SHKRIME mbi nje popull te vogel ne mes Pakistanit,Avganistanit dhe kines e tagjikistanit keta njerez aty gjenden qe nga koha e Aleksandrit te madhe dhe veten e quajn Hundezak shume fjal i kane si ne dhe muzika dhe traditat e vallet i kane si ne Shqipetaret por per fate te keq Greket dhe Maqedonet po manipulojn me ta ne munges te Profesoreve tane nga Kosova dhe Shqiperia askushe ska tregu interes me shku me i vizitu dhe me i studiju por jena duke leju qe me popullin tane dhe me traditat tona me lujten te huajt se Berisha e Thaqi kane me u perla me Opozit.


Hundėzakėt janė shumė tė ndryshėm nė krahasim me pakistanezėt me lėkurė tė errėt apo me afganistanasit, taxhikistanasit e kinezėt. Hundėzakėt janė tė bardhė dhe me mollėza tė kuqe. Shumica e 50 mijė hundėzakėve kanė sy blu, tė gjelbėr ose bojė hiri dhe flokė qė kalojnė nga e verdha e misrit tek e zeza e korbit. Disa fėmijė kanė edhe flokė tė kuq. Lart nė male ėshtė njė fis i madh qė quhet KALASH dhe ngjashmėria e tyre me paraardhėsit evropianė tė lė me gojė hapur. Perėnditė e Kalasheve kryesohen nga perėndia Di-Zau (Diell-Zeus). Kalashėt skalisin nė portat e tyre edhe njė gjė qė shpreh origjinėn e tyre tė lashtė ilire dhe lidhjen e tyre me Aleksandrin e Madh: dy brirė dhije (edhe Skėnderbeu dy brirė dhije kishte nė pėrkrenare). Njė lule tė egėr me ngjyrė tė verdhė, qė fėmijėt e mbledhin nė mal apo fushė e quajnė BISHA.

Njė libėr gjuhėsor i hollėsishėm pėr rajonin e Hundėzės ėshtė botuar nga prof. Etienne Tiffou, “Hunza Proverbs”, University of Calgary Press, Calgary, 1993. Nga ky libėr tregohet se hundėzakėt pėrdorin shprehjet apo fjalėt e mėposhtme: I bukur si yll (gjinia mashkullore); E bukur si Hėna (gjinia femėrore); Foljet kam dhe baj nė zgjedhimet e tyre tė ndryshme, si psh., e kam ba; Dhelpra e quan tė tharėt rrushin kur nuk e arrin; zor (vėshtirė); Shtrij kambėt sa ke jorganin; BUE (buejt e arės); Ku damė na zer besa; Sheja si ka ra e ka da; IN (nj_); BAR; Agon, a ke ni (po agon, e ndjen); bubullima; Ēila (hapa); kurban; beson; hunda; ballkon etj.


Njė valle popullore e rėndėsishme ėshtė Vallja e Shpatave, qė kėrcehet vetėm nga burrat dhe valltarėt vishen me rrobe me ngjyra tė quajtura KAMARBUNDE.

Veēan shtohet se pėr Vallen e spikatur Shqiptare tė Shpatave gjendet njė pikturė madhėshtore nė Vjenė e punuar nga njė piktor i famshėm austriak. Nė raste festimesh, mė tė vjetrit veshin pelerina leshi tė qėndisura, tė quajtura Ēuka. Kryetari i Hunzės e ka titullin “ MIR” (The Mir). Nė tetor bėhet festa e verės (pijes alkoolike). Gratė nuk janė tė mbuluara me perēe. Festa mė e rėndėsishme ėshtė festimi i Vitit tė Ri diellor (ashtu si pellazgėt, arbėreshėt) qė festohet mė 21 mars. Ky festim quhet NA UROSH dhe dita e parė e vitit tė ri bie mė 21 mars. Nė njė ditė tė vetme tė dhjetorit organizohen tė gjitha martesat e vitit.


http://youtu.be/BOCxQojjQighttp://youtu.be/BOCxQojjQig


http://youtu.be/3_-1hXs8-3Q

Hajra
23-10-11, 15:31
....kjo gjuhe mua nuk me ngjan aspak me gjuhen shqipe,

U6XiOL1JonA&feature=related

Murgesha
23-10-11, 17:26
_wc3jeeEOPg&feature=related

e_martumja
23-10-11, 17:42
Sma merr mendja qe jane iliret qeta.

Dardani_K1
23-10-11, 20:54
Po normal qe nuk ashte ka fol ne gjuhen Shqipe po ne ate Pakistaneze sepse kameramani dhe Spikeri ishin Pakistanez sepse gjate nje bisede qe e pata me nje pakistanez nje Profesor qe ashte si mesimdhenes ne Universitetin e Mynihut me tha se keta jane popull interesant kane gjuhen e tyre qe e flasin po shkrim nuk kane me tha se jane shume te lidhur per traditat e tyre dhe nuk kane qejf shume me u perzi me te huajt dhe me ka premtuar se vitin e ardheshem sa te shkoj ne Pakistan do te shkoj ne fshatin e tyre dhe do ta baje nje bised me ta te e shoh se qka dine ata ne lidhje me prejardhjen e tyre dhe do ta baje nje inqizim dhe do ti lus qe ata te bisedojn ne gjuhen e tyre e jo ne ate Pakistaneze por sa kame lexuar une ne internet nje profesor i kishe qiten shume fjal te cilat i flasin dhe ato ishin Fjal Shqipe e jo Maqedone apo Greke ashtu si po i genjejn Greket dhe maqedonet kete Popull vetem se te paret e tyre kane qen ushtar te Aleksandrit te madh e ne mangesi dhe pa interesim te Qeveris se Kosoves dhe Shqiperis armiqt tane po i shfrytezoj traditat tona dhe njerezit tane me i shfaq si Maqedon dhe si Grek.Njė libėr gjuhėsor i hollėsishėm pėr rajonin e Hundėzės ėshtė botuar nga prof. Etienne Tiffou, “Hunza Proverbs”, University of Calgary Press, Calgary, 1993. Nga ky libėr tregohet se hundėzakėt pėrdorin shprehjet apo fjalėt e mėposhtme: I bukur si yll (gjinia mashkullore); E bukur si Hėna (gjinia femėrore); Foljet kam dhe baj nė zgjedhimet e tyre tė ndryshme, si psh., e kam ba; Dhelpra e quan tė tharėt rrushin kur nuk e arrin; zor (vėshtirė); Shtrij kambėt sa ke jorganin; BUE (buejt e arės); Ku damė na zer besa; Sheja si ka ra e ka da; IN (nj_); BAR; Agon, a ke ni (po agon, e ndjen); bubullima; Ēila (hapa); kurban; beson; hunda; ballkon etj.


Ja lexojeni kete tekst me fjalet e tyre dhe inqizimin posa te ma bjen ai Pakistanezi do ta shfaqi ne kete Portal ta ndegjoni edhe ju.

Makresh
24-10-11, 07:55
nashta be, spe di tash njeri.

ni send o per me verifiku, duhet me kcyr adn- e nuristanezve, per me vertetu tezen qe kta jan pasardhes te ilireve (shqiptar), e jo greko-maqedon.