PDA

View Full Version : Ēfarė thonė tė huajt pėr Shqiptarėt?


Zero Cool
09-06-11, 19:37
Tė huaj qė shkruajnė ose flasin pėr virtytet e larta tė shqiptarėve, etnokulturėn, trimėrinė, etjAmi Bue: “Shqiptarėt janė njerėz mė tė bukur nė Perandorinė osmane”.

B. Vranisheviq: Piktor nga Vojvodina: “Ėshtė mrekulli ta shohėsh popullin trim luftėtar shqiptar... Ata nuk lodhen pėr pasuri e luks... gjithmonė janė tė aramtosur, madje edhe gratė tė cilat njihen nga shikimi i tyre krenar dhe tė ecurit tė sigurtė... Lumturinė nuk e kėrkojnė te bukuria, por nė kėnaqėsinė e tyre, tė burrit tė vet, tė fėmijėve dhe popullit tė tyre”.

Bajroni: “Shqiptarėt me kostumet e tyre bėjnė njė pejsazh mė tė mrekullueshėm nė botė... Shqiptarėt janė raca njerėzore mė e bukur qė ekziston, trima mė tė fortė se kėshtjellat e tyre”. Pėr dy nipėrit e Ali Pashė Tepelenės, ka thėnė: “Janė krijesa mė tė bukura qė mė ka zėnė syri... Femra shqiptare vetėm njėrit ja fal trupin dhe zemrėn”.
Branton. Ky publicist, ka shkruar: “Shqiptarėt ishin themeluesit e kalorėsisė sė lehtė (franceze – R.N.) dhe se me ushta tė gjata (armė – R.N.) dhe me flamurkat nė majat e tyre, e nisnin betejėn, duke u sulur me vrul mes rreshtave tė armikut dhe jepnin goditje duke krijuar pėshtjellim”. (“Fakti”, 3 nėntor, 2005 – Luan Rama)

Dekani: “Populli shqiptar ėshtė i shėndoshė, i durueshėm, i gjallė, me dinjitet dhe mjaft i ditur”.

Eriksoni: misionar amerikan: “Nuk ka popull mė shpirtmirė e mė tė sjellshėm (gjentil) nė Evropė se shqiptarėt. Ata, pėrbėjnė njė element tė fuqishėm burrėrie. Mblidhen me besnikėt mė tė adhe dhe japin jetėn pėr fjalėn e dhėnė”.

Fal Majeri “Shqiptarėt me armė tė vetme burrėrinė dhe shpirtin luftarak, u rruajtėn pėr 1000 vjet dhe arritėn tė mbijetojnė... Kryengritja greke e shek. XIX, qė shpėtoi Greqinė nga zgjedha turke, qe vepėr e shqiptarėve”.

Fransua Pukėveli: “Shqiptarėt qė mund tė quhen shiitė tė Perandorisė sė Lindjes...janė plot entuziazėm pėr atdheun e tyre dhe pėr tė flasin vetėm nė superlativ... Nuk ia ndajnė kurrė sytė maleve tė Epirit... Mbajnė mend mirė pavarėsinė qė e gėzonin”.

Gerard de Nerval: “Ngado qė ishin shqiptarėt shiheshin si luftėtarė kryenecė qė nuk e pėrfillnin vdekjen”.

Gligor Pėrliēev: “Tė gjithė shqiptarėt janė zemėrgjėrė, mendjemprehtė dhe mirėnjohės tė mėdhenj; janė mikpritės dhe tė besės si asnjė komb tjetėr, tė ndershėm, thellėsisht liridashės dhe tė patrembur nė luftime…”.

Ibn Kemali. Historian osman: “Shqiptarėt e ndezėn zjarrin e luftės, morėn nė duart e tyre ushtat, tė cilat u ngjanin gjarpėrinjėve helmues, dhe qėndruan nė grykat e shpellave. Ata luftuan deri nė kohėn e mbrėmjes... Kur lufta pushoi, ata porsi lumenj vėrshuan mbi ushtrinė tonė dhe e thyen atė...”.
Jovan Haxhivasileviq. Mė 1918 shkruante se shqiptarėt e Dibrės kurrė nuk i kanė zbatuar urdhėrat dhe reformat e sulltanit, pushtetit turk aty ka qenė vetėm formalisht.

Lamartini. “Nuk ka pendė as penel qė mund tė shprehė sakrificėn heroike tė banorėve (tė Shqipėrisė) nė luftrat qė kanė bėrė kohėve tė fundit, mė shumė se askush tjetėr, pėr ēlirimin e Greqisė”. Ai pėr shqiptarėt ka shkruar edhe kėtė: “Ky komb e ky popull nuk merret nėpėr kėmbė… Kjo ėshtė toka e heronjėve tė tė gjithė kohrave… Homeri aty gjeti Akilin, Grekėt Aleksandrin e Madh, Turqit Skenderbeun, njerės kėta tė sė njejtės racė, tė tė njejtit gjak e tė sė njejtės gjini”.

M. Huacunthe Hecquard: “Nė asnjė vend tė botės femrat nuk janė mė tė respektuara dhe nuk ushtrojnė njė veprimtari mė tė fuqishme se shqiptaret dhe se disa nėna shqiptare kanė pėrzėnė prej shtėpisė bijt e vet, pasi ata ishin larguar nga fronti i luftės, ato i kishin kthyer nė fushėn e betejės”.

M. Ritton: “Gratė arvanitase janė mė tė pastra se gratė greke”.

Madam Senja. Greke, nėnė e njė poeti francez: “Vallja e njohur “hasapikos”, qė kėrcehej nga arvanitasit e konkretisht nga kasapėt, “pėrbėnte njė rishfaqje skenash luftėtarėsh tė vjetėr qysh nga epoka e Aleksandrit tė Madh”.

Maksimilian Lambec: “Historia e vėrtetė botėrore do tė shkruhet vetėm atėherė, kur nė hartimin e saj do tė marrin pjesė edhe shqiptarėt”.

Marco Nese. Ky shkencėtar ose shkrimtar italian, nė njė vepėr tė vet, tė 3 dhjetorit 2004, ka theksuar se pas kapitullimit tė Italisė, mė 8 shtator 1943, kur Gjermania e shpalli ushtrinė italiane pėr dezertore dhe vendosi ta dėnojė me vdekje, 20.000 ushtarė italianė shpėtuan jetėn duke u fshehur nėpėr familjet shqiptare. “U veshėn me kostume kombėtare vendase, mėsuan ndonjė fjalė shqip, etj”

Marieta Vasilesku. Kjo rumune filoshqiptare, nė njė rast ka thėnė se ka parė njė ėmbėltor tė Sharrit, shqiptar, i cili edhepse flente me hanxharėn nėn jastėk, ishte njeriu mė besnik, mė i ndershėm dhe mė i guximshėm i Bukureshtit.

Michael Attaleiates. Kronist bizantin. Nė v.1034, ka shkruar: “Arvanitėt janė njėri nga popujt mė tė ēuditshėm. Ata nuk i ka bindur Roma as katolicizmi, nuk e di se sa sukses do tė kemi ne. Ata i mbahen ende origjinės sė tyre pagane dhe nuk e braktisin vendin”.

Pallavēini. Ambasador nė Stamboll: “Kryengritja e Shqipėrisė sė Veriut (mė 1910), e ēoi Turqinė nė gjendje tejet kritike, jetė a vdekje pėr qeverinė turke”.

Pushkini: “Vetėm gjatė njė beteje nė Revolucionin rumun, mernin pjesė 700 shqiptarė”.

Rozher (1922): “Shqiptarėt trajtojnė mikpritjen si njė rit tė shenjtė. Ata nuk dinė si ta falenderojnė mikun qė e ka nderuar duke kaluar pragun e shtėpisė sė tyre”.

Seneshali i Madh. Gjeneral i shquar nga Normandia, i shek. XVI: “Sllavėt, janė tė pamėshirshėm nė luftė, vrasin kėdo qė arrijnė dhe nuk zėnė asnjė rob lufte, ndaj edhe ne ua bėjmė njėsoj. Sa pėr shqiptarėt, ata kanė sjellje krejtėsisht tjetėr dhe sillen njerėzisht ndaj robėrve tė zėnė... nė ushtrinė e mbretit Luigj XII, ishte formuar njė gradė prej 1200 shqiptarėsh, tė cilėt treguan trimėri aq tė shkėlqyer, sa qė u bėnė simbol i armatave franceze pėr afėr njė shekull tė tėrė. Kėshtu qė, mbretėrit e tjerė tė Francės, pėr komandant tė ushtrisė emėronin gjithėnjė ndonjė shqiptar, siē ishte, fjala vjen, gjenerali Duka i Brisakut, etj.

Sreten Vukosavleviq. Deputet serb: “Lėvizja kaēake ka qėnė njė profesion fisnik dhe elegant me tė cilin merreshin njerėz tė guximshėm dhe tė zot, tė ndihmuar nga populli, prandaj edhe pushteti sėrb nuk ua delte dot nė krye”. Ndėrsa, ministri i Punėve tė Brendėshme, M. Vujiqiq, shton: “Shqiptarėt e kanė patur traditė “kaēakllėkun”, sepse kanė dashur tė jetojnė tė lirė dhe tė pavarur”. Kosta Novakoviq, thekson se “kaēakėt janė njerėz qė bėjnė kurban tė gjitha: shtėpi, mall, katandi dhe marin malet ku formojnė ēeta komitėsh dhe luftojnė kundėr barbarizmit tė ushtrisė dhe policisė serbe”. Edhe Nushiqi, nė mėnyrė indirekte e arsyetonte Lėvizjen kaēake. Mosha Pijade, ka pranuar qė kaēakėt kanė luftuar kundėr zgjedhės sė rėndė serbe, qė do tė thotė e ka arsyetuar veprimin e tyre.

Stadtmuller: “Lufta greke pėr liri, nuk mund tė mendohej pa elementin shqiptar”. (Sidomos, pa Ali Pashė Tepelenėn, i cili e nxiti Kryengritjen e v. 1821, dhe pa tė cilin edhe sikur tė fillonte ajo kryengritje, “do shuhej qysh nė djep” – thuhet nė literaturėn historike).

Tacit: “Ilirėt janė njė popull i fuqishėm, me sy tė errėt, tė matur, guximtarė, kryelartė qė nxjerr ushtarė tė mirė”.

Timotheos: “Shqiptarėt janė mė luftarakėt e botės”.

Tit Livi: “Romakėt janė qytetėruar nga etruskėt”. (toskėt – R.N.)

Vuk Karaxhiq: “Ne Serbėt duhet tė marrim shembullin e shqiptarėve tė cilėt i pėrkasin - tri feve e konsiderojnė njėri tjetrin bashkėkombas dhe shqiptari musliman i vret 10 turq pėr njė shqiptar tė krishterė, ndėrsa shqiptari katolik i vret 10 itlianė pėr njė shqiptar musliman apo orthodoks dhe poashtu shqiptari orthodoks i vret 10 grekė pėr njė shqiptar musliman ose katolik”. Pėrndryshe, Karaxhiqi ka treguar interesim pėr shqiptarėt, siē ishte edhe botimi shqip i “Dhjatės sė Re”, botuar nė Korfuz mė 1827. Mirėpo, objekti i interesimit tė Vuk Karaxhiqit ėshtė edhe historia e shqiptarėve, sidomos periudha e Gjergj Kastriotit-Skėnderbeut dhe personaliteti i tij. Librin “Jeta e Gjergj Kastriotit” e parapagoi pėr vete, pėr konsullin rus nė Dubrovnik, si dhe pėr personalitetet e tjera tė jetės letrare, historike e kulturore tė Serbisė. Ai mblodhi edhe 13 kėngė popullore shqipe tė cilat nė vitin 1830 ia dėrgoi Jernej Kopitarit. Kėto kėngė u botuan nė “Zbornik filoloshkih i lingvistēkih studija” mė 1921, me titull “Arnautske pjesme” (“Kėngė shqiptare”)”. Pėrndryshe, sipas dr. Jashar Rexhepagiqit, Vuku ka ditur pak edhe shqipen.

Xhorxh Fred Uiliams: “Nuk ka popull mė shpirtmirė e mė gjentil nė Evropė se shqiptarėt”.

sherri
13-06-11, 20:45
http://img143.imageshack.us/img143/4828/krenarishqiptari.jpg

elvio
13-06-11, 22:25
Virtyte qe ekzistonin ,edhe tashme te venitura.

Krasniqi s'ka permend moralin i cili ka qene nder primaret,edhe tashme?????????????????????

Zero Cool
15-06-11, 21:21
Johan Georg fon Han

http://www.albanianphotography.net/graf/intro_szekely.jpgShkencėtari gjerman Johan Georg fon Han (Johann Georg von Hahn, 1811-1869) konsiderohet si babai i albanologjisė. Ai ka lindur nė Frankfurt am Main dhe studioi drejtėsi nė Gisen (Giessen) dhe nė Hajdėlberg (Heidelberg). Nga viti 1834-1843 punoi pėr ministrinė e drejtėsisė sė Mbretėrisė sė re Greke. Nga 1843-1847 ishte konsull prusian nė Athinė dhe pas kėsaj periudhe u emėrua zėvendėskonsull austriak nė Janinė, ku ra nė kontakt me shqiptarėt dhe filloi tė mėsonte shqip. Nė fund, mė 1851, u emėrua konsulli austriak nė ishullin Siros.
Gjatė viteve tė qėndrimit nė Janinė, Hani bėri tre udhėtime nė Shqipėri dhe mblodhi tė dhėna pėr historinė, filologjinė dhe folklorin shqiptar. Ky material u botua nė veprėn e tij themelore nė tre vėllime “Albanesische Studien” (Studime shqiptare), Jena 1854, e cila i hodhi themelet e albanologjisė. Shquhet gjithashtu per vėllimin “Griechische und albanesische Märchen” (Pėrralla greke dhe shqiptare), Lajpcig 1864, dhe pėr rrėfimet e ekspeditave tė tij nė Ballkan: “Reise von Belgrad nach Salonik” (Udhėtim nga Beogradi nė Selanik), Vjenė 1861, dhe “Reise durch die Gebiete des Drin und Vardar” (Udhėtim nėpėr viset e Drinit e tė Vardarit), Vjenė 1867, 1869.

Nė ekspeditėn e fundit nga gushti nė nėntor 1863 Hani dhe bashkudhėtarėt e tij udhėtuan nga Durrėsi dhe Shkodra nėpėr lumin Drin pėr nė Prizren nė Kosovė, nė Maqedoninė perėndimore. Pastaj duke kaluar luginėn e Vardarit erdhėn nė Selanik nė detin Egje. Interesat e Hanit nė Shqipėri dhe nė Ballkanin jugperėndimor ishin tė shumėllojshme dhe, gjatė kėtij udhėtimi, pėrveē albanologjisė, i hodhi, mbase paditur, edhe themelet e historisė sė fotografisė nė Ballkanin jugperėndimor. Ekspedita e vitit 1863 rezultoi nė njė koleksion prej pesėdhjetė fotografish – nga mė tė hershmet nė rajon.

Hani kishte filluar ta pėrgatiste ekspeditėn nė lumin e Drinit nė fillim tė viteve 1860, kur tha: “…ėshtė mė pak i njohur se tė gjithė lumenjtė e Evropės megjithėse derdhet nė Adriatik jo mė shumė se dhjetė milje nga kufiri jugor i territorit perandorak (tė Austro-Hungarisė). Askush para meje nuk ka kryer udhėtimin njėzetditėsh midis bregdetit dhe pikės ku bashkohet degat e lumit.” Kryeduka Maksimilian (1832-1867), i cili mė vonė do tė bėhej Perandori i Meksikės (mbretėroi 1864-1867), u entuziazmua me projektin dhe premtoi t’ia siguronte mjete tė thjeshta tė lundrimit pėr atė. Mė 23 qershor 1863, Hani i dėrgoi njė letėr Akademisė sė Shkencave nė Vjenė, duke kėrkuar njė fotograf kompetent i cili do ta shoqėronte dhe do tė bėnte fotografi tė qyteteve dhe tė terrenit malor. Akademia propozoi njėzetepesėvjeēarin Jozef Sekeli (Josef Székely) dhe dha nė dispozicion fondet e duhura pėr ekspeditėn.

Jozef Sekeli

Fotografi vjenez, doktor Jozef Sekeli (1838-1901), ka lindur ne Shymeg (Sümeg) afėr liqenit tė Balatonit nė Hungarinė perėndimore dhe ndoqi shkollėn nė Sombateli (Szombathely). Mė vonė studioi nė Universitetin e Vjenės tė cilin e mbaroi nė vitin 1860 me njė diplomė magister nė farmakologji dhe nė vitin 1862 me njė doktoraturė nė kimi. Ai dha mėsim nė universitet pėr njė kohė tė caktuar dhe pastaj hapi njė studio fotografike nė Heinrichshof pėrballė ndėrtesės sė operės nė Vjenė. U bė fotograf profesionist me famė. Nė vitin 1867 ai fitoi ēmimin e bronxtė nė Panairin Botėrore nė Paris (ndoshta me fotografitė e Shqipėrisė) dhe mė 1878 fitoi nė Paris ēmimin e argjendtė.

Zero Cool
15-06-11, 21:24
Ekspedita

Johan fon Han u nis nga konsullata e tij nė ishullin Siros dhe mbėrriti nė Durrės mė 12 gusht 1863. Aty shėnoi: “Qyteti s’ka ndryshuar qė prej vizitės sime tė fundit para trembėdhjetė viteve, as pesėdhjetė banorė mė shumė nuk ka.” Ai ngjiti luginėn e Erzenit, duke kaluar Ndroqin, dhe vazhdoi nėpėr fushėn bregdetare pėr nė Shkodėr. Aty mė 31 gusht 1863, e gjeti Sekelin dhe togerin e marinės Herman fon Shpaun (Hermann von Spaun, 1833-1919) tė cilėt kishin arritur nga Tivari. Gjithashtu nė grup ishin miku i vjetėr i Hanit, Doktor Auerbah (Auerbach), i cili prej vitit 1845 kishte qenė mjek familjar i beut tė Vlorės, si dhe prifti franēeskan, Ėngjell Bardhi.

Nė Shkodėr, Sekeli bėri tetė fotografi tė mahnitshme, pa dyshim fotografitė e para tė qytetit dhe tė kalasė sė tij hijerėndė. Pas kėsaj, ekspedita u nis nė dy anije nė lumin Drin, duke kaluar Dejėn, Vjerdhėn, Shurdhahun, Komanin (dy fotografi) dhe Dukagjinin. Lumi u bė gjithnjė e mė i ngushtė dhe pranė Toplanės kalimi u bė i pamundur. Sekeli, i cili kishte sjellė pajisje tė rėnda fotografike me vete, u detyrua tė kthehej nė Shkodėr me anije, kurse pjesa tjetėr e ekspeditės vazhdoi rrugėn me kėmbė.

Grupi u ribashkua nė Prizren i cili nė atė kohė ishte qyteti mė i madh i Shqipėrisė. Prizreni kishte rreth 46.000 banorė, prej tė cilėve 36.000 myslimanė, 8.000 bullgarė dhe vlleh, dhe 2.000 katolikė. Kishte jo mė pak se njėzetegjashtė xhami, si dhe dy kisha ortodokse dhe njė kishė katolike. Nė krahasim me tė, Shkodra, Durrėsi dhe Vlora ishin fshatra. Kėtu, nė fillim shtatori 1863, Sekeli bėri pesė fotografi. Pas Prizrenit, ekspedita u kthye nė Drinin e Zi dhe vazhdoi nė drejtim tė jugut pėr nė Dibėr. Kjo krahinė ishte krejtėsisht e panjohur dhe gėzonte njė nam tė dyshimtė. Hani shkroi: “Po kaq e panjohur se pjesa e poshtme e lumit Drin ishte edhe lugina e Drinit tė Zi midis qytetit tė Dibrės dhe pikės ku bashkohen tė dy degėt e lumit. Thuhet se ėshtė njė ēerdhe hajdutėsh dhe prandaj shmanget nga fqinjėt.” Megjithatė, Hani kaloi rajonin pa probleme, veē qė nuk mundi tė kuptonte shqipen e banorėve aty. Kur erdhėn nė Dibėr mė 21 shtator 1863, Sekeli bėri dy fotografi. Fotografimi ishte njė punė e lodhshme. Pėr tė pėrdorur “makinėn fotografike” dhe vagonin e pllakave qė kishte sjellė me vete, Sekelit i nevojitej dy orė e gjysėm thjesht pėr njė fotografi tė njė shkėmbi tė madh romantik. Gjithė kjo i tregoi Hanit se “fotografia s’ėshtė gjė qė mund tė kryhet shpejteshpejt. Ose mund tė udhėtosh, ose mund tė fotografosh.” Nga Dibra, ata vazhduan pėr nė Strugė nė liqenin e Ohrit.

Hani ishte i magjepsur nga liqeni dhe shėnoi praninė e trembėdhjetė llojėrave peshqish. Ata vizituan manastirin e Kalishtės, qytetin e Ohrit me shumė kisha tė bukura ortodokse, dhe natyrisht manastirin e njohur tė shekullit tė gjashtėmbėdhjetė, Shėn Naum, nė jug tė liqenit. Hani dhe bashkudhėtarėt e tij kaluan dhjetė ditė nė Ohėr kėshtu qė Sekeli kishte kohė pėr tė fotografuar. Nė Ohėr dhe rajon u bėnė gjithsej njėmbėdhjetė fotografi. Fotografia e Shėn Naumit duket se ėshtė e vetmja foto e manastirit para se tė digjej nė masė tė madhe nė vitin 1875.

Prej Ohrit, grupi udhėtoi pėr nė liqenin e Prespės dhe vazhdoi me shi tė dendur pėr nė Manastir. Tashmė ishte tetor. Manastiri ishte qytet i madh dhe selia kryesore e ushtrisė osmane pėr rajonin. Aty Hani u mirėprit prej Gjeneralit Faik Pasha, i cili kishte studiuar nė Vjenė. Sekeli bėri disa fotografi tė njė formacioni ushtarak para kazermės sė madhe, ndėrtuar nė vitin 1839. Nga Prilepi udhėtuan pėr nė Veles mbi lumin Vardar ku, pasi gjetėn anije tė reja, u nisėn nėpėrmjet ngushticės sė Demir Kapit (Porta e Hekurtė) pėr nė Selanik nė detin Egje. Aty u bėnė pesė fotografi. Prej Selanikut Hani dhe Sekeli vazhduan pėr nė Turqi pėr tė parė Trojėn.

Koleksioni i Sekelit

Johan Georg fon Han vlerėsoi ndihmesėn e madhe tė Sekelit nė ekspeditėn e tij. Theksoi se fotografitė “mund tė krahasohen lirisht me fotografitė mė tė mira tė bėra ndonjėherė nė kėtė fushė.”

Pėr fat tė keq, botimi i fotografive doli tepėr i shtrenjtė pėr Akademinė vjeneze dhe ato nuk u pėrfshinė nė raportin e Hanit, botuar nė vitet 1876 dhe 1869. Rezultati i kėsaj ishte qė koleksioni i Sekelit, ndėr fotografitė mė tė hershme tė Ballkanit, u la nė harresė. Nė vitin 1889, trembėdhjetė foto tė Sekelit u botuan nė vėllimin “Makedonien und Alt-Serbien” (Maqedoni dhe Serbia e Vjetėr) prej Spiridion Gopēeviqit (1855-1936), por pa datė dhe pa emrin e fotografit, mirėpo, pas kėsaj, koleksioni u zhduk pėr mė shumė se njė shekull. U rizbulua nė Bibliotekėn Kombėtare tė Austrisė prej Mark Kohenit (Mark Cohen) nė vitin 2000.
Fotografitė e Jozef Sekelit tė bėra nė jugun a gadishullit ballkanik nė vitin 1863 kanė njė rėndėsi tė madhe historike dhe artistike. Janė fotografitė mė tė hershme tė Shqipėrisė, me pėrjashtim tė njė portretit tė vetėm tė kryengritėsit Hamzė Kazazi, tė kryer prej fotografit shkodran Pjetėr Marubi (Pietro Marubbi, 1834-1903) nė Shkodėr nė vitin 1858. Mund tė jenė edhe fotografi mė tė hershme tė Kosovės dhe llogariten ndėr fotot mė tė vjetra tė Maqedonisė.
Fotografitė e Koleksionit tė Jozef Sekelit u botuan pėr herė tė parė nė albumin fotografik: “ Dritėshkronja: fotografia e hershme nga Shqipėria dhe Ballkani jugperėndimor”, Prishtinė 2007. Koleksioni ndodhėt tani nė Bildarchiv tė Bibliotekės Kombėtare tė Austrisė nė Vjenė (www.bildarchiv.at).

Zero Cool
15-06-11, 21:51
Franc Baron Nopēsa
Albanolog, Paleontolog, Gjeolog

Franc Nopēa udhėtoi shpesh nė Shqipėri dhe nė jug tė Ballkanit (Bosnje, Kosovė, Maqedoni, Serbi) midis vitit 1903 dhe Luftės sė Parė Botėrore. Ai kishte njė shtėpi nė Shkodėr, tė cilėn e pėrdori si bazė pėr udhėtimet e tij tė shumta nė malėsinė e Shqipėrisė sė veriut. Gjatė rrugės mori me vete jo vetėm pushkėn por edhe njė "Kodak" dhe bėri fotografi tė rralla dhe magjepėse tė rajonit. Origjinalėt e fotografive prej xhamit ndodhen nė Muzeumin Ungarez tė Historisė Natyrore (Magyar Természettudomįnyi Mśzeum) nė Budapesht.

http://lh4.ggpht.com/-vH6F3SfbJjk/TNqCLgU3kRI/AAAAAAAAABc/weYT_Qh4rBo/s512/Nopcsa-Foto%252520002.jpg
Franz Baron Nopcsa 002 - Baron Franz Nopcsa in northern Albanian costume, ca. 1916. - Franz Baron Nopcsa in Malessorentracht, ca. 1916. - Franc Nopēa nė veshje kombėtare shqiptare, afėrsisht 1916. - Nopcsa Ferenc albįn öltözetben, 1916 körül.http://lh3.ggpht.com/-5YaTa-VZ3pU/TNqCWW4P-xI/AAAAAAAAACQ/QZsVbqXf8cs/s512/Nopcsa-Foto%252520049.jpg
Albania. Muslim man. - Albanien. Ein Muslim. - Shqipėri, Njė mysliman. - Albįnia. Muszlim férfi.http://lh5.ggpht.com/-9r7tO6da1Hk/TNqDG2MjMWI/AAAAAAAAAGU/BW8X-kMPJF0/s512/Nopcsa-Foto%252520299.jpg
Macedonia. Turkish cemetary near Skopje, 1903. - Mazedonien. Türkischer Friedhof bei Skopje, 1903. - Maqedoni. Varreza turke afėr Shkupit, 1903. - Macedónia. Török temető Skopje vidékén, 1903.http://lh6.ggpht.com/-wmU-R6zexkQ/TNqDIUNyF5I/AAAAAAAAAGc/T0jLM9EpcOk/s512/Nopcsa-Foto%252520301.jpg
Macedonia. Roman Catholic church in Skopje, 1903. - Mazedonien. Katholische Kirche in Skopje, 1903. - Maqedoni. Kisha katolike nė Shkup, 1903. - Macedónia. A skopjei katolikus templom, 1903.

Zero Cool
20-07-11, 17:23
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/281929_2244239909313_1347586145_2664548_5817376_n. jpg


Kjo pikture e Rembrandit "Ēifuti shetites" ka lidhje me Shqiperine,e pat blere tregtari shkodran Mark Kakarriqi ne Odesa ne vitet '20,ka dhene dy vapore me grure edhe ka marre dy punime te Rembrandit!!!Mark Kakarriqi,njihej per dashurine e tij ndaj artit,ai pati sjelle per hater te se shoqes Operan Nacionale Italiane te kendoje ne oborrin e shtepise se vet,(ish-Shtepia e Pioniereve ne Shkoder),ne shpine e tij kishte statuja e punime nga mjeshtrat me te medhenj te kohes...ne kohen e tij njihej si nder tregtaret me te fuqishem ne Ballkan ishte ne bordin drejtues te Dhomes se Tregtise Evropiane te asaj kohe...pashe nje shkrim ne "Klan" lidhur me kete pikture edhe me beri pershtypje perpjekja qe behej per te fshehur nje batakēillek te Lidhjes se Shkrimtareve e Artisteve ne vitet '60 kur ne qarqet artistike te kohes peshperitej se ia paten dhene rusit Ilia Erenburgu disa punime me vlere boterore...tash na del drejtori i Galerise sone te arteve edhe na thote se "Ēifuti shetites" qe ne kemi mund te mos jete origjinal...e bukur kjo...Kakarriqi ka dhene nje vapor me grure ne kohen e tij!

emine
20-07-11, 17:40
http://img143.imageshack.us/img143/4828/krenarishqiptari.jpg

DHe per ket jam betuar
Askujt udhen s'kam per t'a leshue!!!

Zero Cool
26-07-11, 20:23
Njėri ndėr ata qė mė pėrkushtim tė veēantė studioi etnografi nė dhe arkeologjinė e popullit tonė ėshtė Qiro Truhelka. Truhelka, me njė pėrvojė tė madhe nė fushėn e mbledhjes sė folklorit, tregimeve dhe krijimtarisė tjetėr nga goja e popullit, pėr disa dhjetėvjeēarė me kėmbėngulje tė madhe, sfi doi tė gjithė albanologėt e tjerė tė kohės, duke mbledhur shumė kėngė popullore nė gjuhėn shqipe


http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/281980_10150264212047210_182132672209_7396361_6112 805_n.jpg

Qiro Truhelka, sipas dorėshkrimeve autografe qė ruhen nė Kroaci, kishte fi lluar qė nė vitin 1889 tė mblidhte nė terren, krahinėn e Pollogut leksikun dhe folklorin shqiptar, duke qenė mysafi r i Rashid Bexhet Gjokės, ndėrsa nė verėn e vitit 1890 kishte qenė dy muaj nė jug tė Shqipėrisė dhe nė gusht tė po atij viti pėr njė muaj qėndroi nė Prizren dhe rrethinė

Interesimi i studiuesve dhe krijuesve kroatė pėr shqiptarėt ėshtė mjaft i hershėm, daton qė nga Mesjeta, pėr tė arritur kulmin nė shekullin XIX me “Lėvizjen Ilire”, lėvizje kjo qė pėrpiqej pėr pavarėsi dhe njohje tė kombit kroat, e cila shikonte nė tė kaluarėn e popullit shqiptar shumė ngjashmėri dhe pika takimi. Studiues, historianė e krijues mė nė zė tė Kroacisė, nė studimet dhe krijimet e tyre u morėn me Gjergj Kastriotin Skėnderbeun. Janė tė njohura studimet historike, por edhe krijimet e shumta letrare, dramat, poezitė e romanet.
Njėri ndėr ata qė mė pėrkushtim tė veēantė studioi etnografinė dhe arkeologjinė e popullit tonė ėshtė Qiro Truhelka. Truhelka, me njė pėrvojė tė madhe nė fushėn e mbledhjes sė folklorit, tregimeve dhe krijimtarisė tjetėr nga goja e popullit, pėr disa dhjetėvjeēarė me kėmbėngulje tė madhe, sfi doi tė gjithė albanologėt e tjerė tė kohės, duke mbledhur shumė kėngė popullore nė gjuhėn shqipe, (tė cilat mbetėn nė dorėshkrim dhe ende janė tė pabotuara), tregime shqipe, njė pjesė tė tė cilave i botoi nė vitin 1905 me titullin “Arnautske priće“ /Pėrrallat shqiptare/ por kanė mbetur edhe shumė sosh tė pabotuara. Tregimet, fjalėt e urta popullore, doke e zakone nga krahina tė ndryshme shqiptare, veēanėrisht nga Pollogu i Maqedonisė, Jugu i Shqipėrisė dhe Prizreni i Kosovės, gjėegjėzat, pėrshkrimet e veshjeve popullore tė kohės etj., kanė mbetur nė dorėshkrim, tė shkapėrderdhura nėpėr arkiva e biblioteka tė ndryshme tė Kroacisė, tė cilat mendojmė ne, janė me mjaft interes pėr t’u botuar.
Gjatė kėrkimeve tona shumėvjeēare nė Kroaci, kemi shfletuar pothuajse gjithė krijimtarinė e Qiro Truhelkės qė ėshtė e pabotuar. Njė pjesė tė mirė tė saj e kemi riprodhuar nė mikrofi lm, fotokopjuar e kohėve tė fundit edhe skanuar. Me qindra faqe nga kėto dorėshkrimi i kemi dhuruar para disa vjetėsh Bibliotekės Kombėtare Universitare tė Kosovės nė Prishtinė, me dėshirėn mė tė mirė qė specialistėt e fushave pėrkatėse tė mund tė merren me to, pėr t’i studiuar e botuar. Ndėrsa vitin e kaluar, Qendrės sė Studimeve Albanologjike nė Tiranė, i kemi dhuruar po ashtu njė fl etore tė skanuar me dorėshkrime tė Q. Truhelkės, tė cilat shpresojmė se njė ditė do tė shohin dritėn e botimit.
Janė tė shumta punimet shkencore tė botuara nga ana e Qiro Truhelkės, ku ai ėshtė marrė drejtpėrdrejtė apo tėrthorazi me historinė e Ilirėve dhe shqiptarėve. Nė veprėn e tij me titull “Kujtimet e njė pionieri” (Uspomene jednog pionira, Zagreb, 1942), nė f. 90-91, shprehimisht shkruan pėr motivet dhe qėllimet qė e shtynė tė merret me studimin e historisė sė lashtė shqiptare, me traditėn, gjuhėn dhe folklorin shqiptar: “Qė nė fi llimet e punės sime vėrejta mungesėn e madhe tė studimeve me tė cilat nė atė kohė merrej shkenca, se mbi tė gjitha pėr studimin e ēėshtjes ballkanike nuk u gjet askush qė mė pėr sė afėrmi tė studionte gjuhėn, traditėn dhe kulturėn shqiptare, relikte kėto tė vetme tė banuesve tė hershėm ilirė, tė pjesės Perėndimore tė Gadishullit Ballkanik. Duke qenė i vetėdijshėm se pa kėtė njohuri fi llestare nuk mund tė arrihen rezultate tė pakontestuara pėr lashtėsinė e Bosnjės, as tė ndriēohet drejt problemi ilir, i cili nė vazhdimėsinė e gėrmimeve arkeologjike nė Glasinac, gjithnjė e mė shumė imponohej si domosdoshmėri, vendosa tė mėsoj gjuhėn shqipe, nė ēfarėdo mėnyre. Kjo qe pėr mua njė punė shumė e vėshtirė, sepse nė atė kohė nuk ekzistonte ndonjė gramatikė ose fjalor i pėrshtatshėm, pėrveē atyre qė nė Shkodėr, kishin botuar Jezuitėt pėr nevojat e tyre shkollore, por qė nuk kishin vlera praktike. Mė kishte mbetur vetėm njė mundėsi: tė mėsoj gjuhėn shqipe pėrmes ndonjė kurbetēiu shqiptar, tė cilėt nė numėr tė madhe vinin nė Sarajevė, nė stinėn e verės, kurse nė vjeshtė ktheheshin nėpėr shtėpitė e tyre me fi timet e tyre si pastiēerė, salepxhi, bozaxhi apo hallvaxhi. Fati mė dėrgoi te njė mysliman me emrin Rashid Bexhet Gjoka, i cili ishte nga Tetova (sipas turqishtes Kallkėndelene), pra nga njė zonė, nė tė cilėn gjuha shqipe ishte mjaft e pasur dhe ai tregoi gatishmėri tė madhe qė tė mė mėsojė gjuhėn shqipe. Mirėpo qė nė fi llim lindi njė vėshtirėsi, sepse ai nuk dinte mirė kroatishten, kurse njihte shumė mirė turqishten. Atėherė ftova ndėrmjetėsuesin tim, sheh Mustafė Salihagiqin, qė tė jetė pėrkthyes. Kėshtu fi lloi njė stėrvitje e ēuditshme gjuhėsore, sipas sė cilės tekstet shqiptare nėpėrmjet turqishtes i pėrkthenim nė kroatishte. Rashidi ishte nga zemra e Ballkanit, nga njė zonė, qė atėherė hermetikisht ishte e shkėputur nga ēfarėdo ndikimi modern, por qė ishte djep i vėrtet i thesarit tė patjetėrsuar autokton folklorik. Nė kėtė mėnyrė fi lluam tė regjistronim kėngėt shqipe, tė cilat unė pasi qė i shėnoja i rilexoja me zė, qė Rashidi tė mė konfi rmonte se i kisha shėnuar drejt. Pastaj me ndihmėn e sheh Mustafait mė pėrkthente fjalė pėr fjalė kėngėn, format e ndryshme gramatikore tė fjalėve, duke u pėrpjekur t’i qėndronte sa mė besnik origjinalit. Kėshtu pa u vėrejtur, pėr njė kohė tė shkurtėr fi tova dy gjėra: materialin leksikor dhe pasqyrėn gramatikore tė shqipes dhe njėkohėsisht regjistrova njė numėr tė konsiderueshėm kėngėsh, fjalėve tė urta, gjėegjėzave etj., e pa ashtu m’u dha mundėsia tė bėja edhe njė pėrshkrim tė hollėsishėm tė zakoneve tė ndryshme popullore shqiptare”.
Jo pa qėllim zgjodhėm kėtė citat nga vepra autobiografi e Truhelkės, sepse na njeh pėr sė afėrmi me sfi dat qė ai kaloi pėr mėsimin perfekt tė gjuhės shqipe. Nė fakt, Qiro Truhelka, sipas dorėshkrimeve autografe qė ruhen nė Kroaci, kishte fi lluar qė nė vitin 1889 tė mblidhte nė terren, krahinėn e Pollogut leksikun dhe folklorin shqiptar, duke qenė mysafi rė i Rashid Bexhet Gjokės, ndėrsa nė verėn e vitit 1890 kishte qenė dy muaj nė jug tė Shqipėrisė dhe nė gusht tė po atij viti pėr njė muaj qėndroi nė Prizren dhe rrethinė.
Njė interes tė veēantė pėr leksikologjinė shqiptare ka fjalori “Gjermanisht – Shqip” i Qiro Truhelkės, nė mė shumė se katėr mijė (4 mijė) fjalė shqipe, qė nė dorėshkrim ruhej nė bibliotekėn e sektorit tė Romanistikės pranė Universitetit tė Zagrebit. Nė vitin 1994 ne e zbuluam kėtė dorėshkrim krejt rastėsisht, i cili pėr shkak tė pakujdesit tė bibliotekares, e cila nuk njihte gjuhėn shqipe e as gjermanishte e kishte vėnė nė stivėn e gjėrave qė duhej tė shkatėrroheshin. Pas njė pune pėrgatitore, rreth njėvjeēare, ne e pėrgatitėm pėr botim kėtė fjalor, duke botuar komplet faksimilet e origjinalit, pastaj transkriptimin dhe transliterim nė gjuhėn e sotme shqipe. (shih faksimilen e kopertinės qė sjellim si ilustrim). Fjalori pėrveē fjalėve tė zakonshme, ka edhe fjali tė tėra nė gjuhėn shqipe, pastaj shprehje e fraza popullore tė cilat janė njė realitet i vėrtetė ose siē e pohon edhe Truhelka mė vonė “thesar i patjetėrsuar autokton” i gjuhės shqipe pėr disa krahina nga ku u vol lėnda leksikore. Pėr pėrgatitjen e fjalorit gjermanisht shqip, Qiro Truhelka punoi rreth dhjetė vjet. Fjalorin e pėrfundoi nė nėntor tė vitit 1899. Nė fund tė fjalorit ėshtė edhe njė gramatikė e shkurtėr, pėrmbledhėse e gjuhės shqipe.
E tėrė krijimtaria e Truhelkės pėr sa i pėrket albanologjisė mund tė ndahet nė dy grupe tė mėdha: studimet rreth lashtėsisė sė iliro-shqiptarėve, pėrkatėsisht lidhjet iliro-shqiptare, duke fi lluar nga gėrmimet e shumta arkeologjike e deri te botimi i autorėve tė lashtė pėr Ilirėt dhe nė grupin e dytė: botimi i thesarit tė kulturės popullore shqiptar, mbledhja e tij dhe studimet e shumta rreth kėtij thesari, pothuajse tė gjitha tė pabotuara.

vijon

Zero Cool
26-07-11, 20:26
vijimi

Truhelka ėshtė ndėr tė parėt, duke shfrytėzuar rezultatet e gjetjeve arkeologjike qė si edhe disa arkeologė e fi lologė tė tjerėt europianė mbrojti me kėmbėngulje teorinė e prejardhjes ilire tė shqiptarėve. Ndėrsa pėr vazhdimėsinė etnike dhe kulturore iliro-shqiptare ai ishte i bindur se shumė forma tė kulturės materiale dhe shpirtėrore dhe ato tė besimeve tė banorėve tė sotėm tė Gadishullit Ballkanik, sidomos tė pjesės perėndimore tė tij, ku nė rend tė parė janė shqiptarėt, tėrheqin rrėnjėt e tyre nga thellėsitė e parahistorisė duke qenė popuj autoktonė – vendorė.
Njė kontribut tė veēantė Truhelka dha edhe nė fushėn e letėrsisė gojore, ku pos qė mblodhi, sistemoi e pėrgatiti pėr botim disa prej kėngėve shqipe, (njė numėr jashtėzakonisht tė madh tė tyre, nė mė shumė se njė mijė faqe dorėshkrim i la tė pabotuara), ai tregoi se njihte nė thellėsi problematikėn e letėrsisė gojore shqiptare, duke bėrė komente, shkrime e studime tė veēanta nga kjo fushė. Ėshtė interesant fakti se Truhelka nxjerr si pėrfundim nė studimet e tij origjinėn indoeuropiane tė pėrrallave dhe kėngėve shqiptare, nė bazė tė materialit qė kishte mbledhur dhe studiuar. Ai ishte i entuziazmuar me letėrsinė gojore shqiptare, duke shprehur njė admirim tė veēantė pėr tė. Nė mėnyrė tė posaēme e kanė tėrhequr kėngėt epike pėr tė cilat mendon se ato mė sė miri pasqyrojnė shpirtin dhe tiparet karakteristike tė shqiptarėve, pra ai pėrmes kėsaj letėrsie gojore ka dashur tė ndėrtojė vazhdimėsinė shpirtėrore tė popujve qė jetuan nė Gadishullin Ballkanik qė nga lashtėsia e deri me sot. Si mbledhės dhe botues tė letėrsisė gojore dhe pėrrallave shqiptare, ai zė njė vend me rėndėsi jo vetėm tek albanologėt kroatė, por edhe ata botėrorė, sepse ėshtė ndėr tė parėt qė provoi tė shpjegojė rrėnjėt e saj tė thella dhe rėndėsinė e saj brenda kornizave indoeurpoiane tė letėrsisė gojore.
Interesimi i Qiro Truhelkės pėr albanologji nuk ishte i kufi zuar vetėm njė fushėn e folklorit, pėrkatėsisht mbledhjes dhe botimit tė tij, por ai u interesua nė mėnyrė tė veēantė pėr gjuhėn, tė drejtėn zakonore (kanunet shqiptare, pėrshkrime tė disa normave nga kėto kanune ruhen nė dorėshkrim qė janė para atyre tė Sh. Gjeēovit), besimet, doket, ritet e ndryshme, thėnė ndryshe, ai tregoi interesim pėr jetėn, nė kuptimin e mirėfi lltė tė fjalės, e shqiptarėve, sepse ai te kėto elemente vėrente momente tė lashtėsisė sė njė vazhdimėsie tė pandėrprerė shpirtėrore dhe kulturore te popujt qė jetuan dhe jetojnė nė Gadishullin Ballkanik.

Kush ėshtė Qiro Truhelka?

Qiro Truhelka ka lindur nė Osjek mė 2 shkurt tė vitit 1865 nė njė familje me traditė intelektuale. Nė Osjek ai mbaroi shkollėn fi llore dhe gjimnazin. Studimet pėr arkeologji dhe histori tė artit i vazhdoi nė Zagreb. Nė vitin 1886 emėrohet kustos i Muzeut tė Sarajevės nė Sarajevė. Ndėrsa nė vitin 1888 themelon “Zemaljski muzej u Bosni i Hercegovini” ku ai emėrohet drejtues i tij. Nė fi llim tė punės sė tij si arkeolog bėn kėrkime nė kompleksin e Debeli Brdos jo larg Sarajevės. Gjatė kėrkimeve arkeologjike nė vitet 1888- 1897 pėrgjatė gjithė Bosnjės dhe Hercegovinės ka zbuluar lokalitete tė shumta arkeologjike me vlera tė jashtėzakonshme pėr atė pjesė tė Ballkanit. Ndėrsa kėrkimet mė tė rėndėsishme arkeologjike nėn drejtimin e Truhelkės janė bėrė nė Donjo Dubini jo larg Savės, afėr Bosansko Gradishės. Sintezėn e zbulimeve tė tija e boton nė vitin 1904 sė bashku me 104 ilustrime shumė cilėsore. Studimet e tija mė tė rėndėsishme nga fusha e arkeologjisė dhe disiplinat tjera ai i botoi nė revistėn prestigjioze qė botohej kroatisht dhe gjermanisht njėkohėsit, tė cilėn ai e drejtonte “Glasnik Zemaljskog Muzeja BiH.” Nė vitin 1921 pushohet nga puna pėr shkak se kundėrshtoi formimin e Mbretėrisė serbo- kroato-sllovene, ndėrsa nė vitin 1922 pensionohet edhe pse ishte vetėm 57 vjeē. Duke pasur shpirt kėrkuesi dhe studiuesi ai menjėherė pas pensionimit shkon pėr tė punuar nė Universitetin e Shkupit, sepse emri dhe fama e tij tashmė ishin ndėrkombėtare. Nė vitin 1931, Universiteti i Shkupit e falėnderon pėr kontributin e dhėnė dhe e pushon nga puna! I mėrzitur nga gjithė kėto tė papritura ikėn pėr tė jetuar tek e motra Jagoda, edhe kjo njė poete e njohur, kroate. Vdes nė Zagreb, mė 18 shtator tė vitit 1942.

Disa nga veprat kryesore tė dr. Qiro Truhelkės janė:

Starobosanski pismeni spomenici (1894), Starobosanski natpisi (1895), Slavonski banovci (1897), Osvrt na sredovjene kulturne spomenike Bosne (1900), Djevojaki grob (1901), Dravno i sudbeno ustrojstvo Bosne u doba prije Turaka (1901), Kraljevski grad Jajce (1904), Nai gradovi (1904), Arnautske prie (1905), Crtice iz srednjeg vijeka (1908), Dubrovake vijesti o godini 1463. (1910), Tursko-slavjenski spomenici dubrovake arhive (1911), Gazi Husrefbeg (1912), Kulturne prilike Bosne i Hercegovine u doba prehistoriko (1914), Historika podloga agrarnog pitanja u Bosni (1915), Das Testament des Gost Radin (1916), Stari turski agrarni zakonik za Bosnu (1917), Konavoski rat 1430. - 1433. (1917), Nekoliko misli o rjeenju bosanskog agrarnog pitanja (1918), Sojenica kao ishodite pontifikata (1930), Starokranska arheologija (1931), O porijeklu bosanskih Muslimana (1934), Studije o podrijetlu. Etnoloka razmatranja iz Bosne i Hercegovine (1941), Uspomene jednog pionira (1942), ndėr tė tjera Q. Truhelka ka botuar edhe nė „Albaninė‰ e Faikė Konicės studimet e tija.

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/267244_10150264212927210_182132672209_7396362_5086 928_n.jpg
Kopertina e njė fletorje me dorėshkrime autografe tė Truhelkės


http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/270087_10150264213027210_182132672209_7396363_4307 705_n.jpg
Kopertina e fjalorit gjermanishtshqip te Qiro Truhelkes botuar me 1995


http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/252126_10150264213107210_182132672209_7396364_5665 541_n.jpg
Doreshkrime autograf tė Truhelkės me kėngė shqiptare tė pa botuara

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/283890_10150264213202210_182132672209_7396365_5747 829_n.jpg

Doreshkrime autograf tė Truhelkės me kėngė shqiptare tė pa botuara

Zero Cool
06-09-11, 12:14
KĖNGĖ SHQIPTARE (Botuar mė 1913)


http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/301593_10150300438517210_182132672209_7752984_3836 325_n.jpg


Fernand Hauzer, Francė

Ah, sikur e shtrenjta liri
Tė dėbohej nga trualli ynė ndonjėherė
Ne, shqiptarėt deri tek i fundmi njeri
Do tė iknim nga Shqipėria e mjerė!

Popujt e Ballkanit po ngrihen me flamurė nė dorė,
Po ēohen nė kėmbė ata qė ishin skllevėr,
Tashti ėshtė radha jonė, o malėsorė,
Tė vėmė nė jetė ėndrrėn e vjetėr.
Skėnderbeu mundi dikur Mehmetin e Dytė,
Sulltanin qė e mposhti Bizantin!
Si gjyshėrit tanė qė u shkreptinin sytė,
Turqit i detyruam tė ndalin revanin.

Nėse sot u kėputėn zinxhirėt otomanė,
Le tė mos farkėtohen zinxhirė tė tjerė!
Tė mos lėmė tė na shkelin armiqtė tanė,
Le tė zgjedhim midis nesh prijės me vlerė.

Ah, sikur e shtrenjta liri,
Tė dėbohej nga trualli ynė ndonjėherė,
Ne, shqiptarėt deri tek i fundmi njeri
Do tė iknim nga Shqipėria e mjerė!

Botuar mė 1913

Pėrkthyer nga: Anton PAPLEKA

Zero Cool
15-09-11, 22:58
Kujtime dhe nostalgji


Fotografja shqiptaro-angleze Lala Meredith-Vula do tė prezantohet nė ekspozitėn ‘Beautiful Life: Memory and Nostalgia’ (Jetė e bukur: kujtime dhe nostalgji), e cila do tė hapet sot (e premte) nė galerinė Bracknell nė South Hill Park Arts Centre nė Londėr.


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/Box%202,%208%20shtator%2011_901138_thumb_large.jpg


Nė kėtė ekspozitė, kurator i sė cilės ėshtė Dr. Ming Turner, do tė prezantohen fotografi tė fotografes Meredith-Vula tė bėra nė Kosovė, Shqipėri dhe Angli si dhe fotografi tė artistėve tė tjerė nga vende tė ndryshme tė botės.

Kjo ekspozitė eksploron idetė e udhėtimit, nostalgjisė, kujtesės dhe ēėshtjet e identitetit, duke mbuluar tema tė ndryshme tė postkolonializmit, pėrfshirė diasporėn, ndjenjėn e pėrkatėsisė dhe autenticitetit.

Ky projekt ekspozon vepra tė bėra nga dhjetė artistė ndėrkombėtarė, pėrfshirė David Alesworth (Pakistan/Britani e Madhe), Magda Biernat (SHBA/Poloni), Wen-Jen Deng (Tajvan), Paul Gent (Mbretėri e Bashkuar), Khaled Hafez (Egjipt), Huma Mulji (Pakistan), Anna Lucas (Mbretėri e Bashkuar), Lala Meredith-Vula (Mbretėri e Bashkuar), Chai-Wei Kung (Tajvan) dhe Josephine Turalba (Filipine).

Zero Cool
29-09-11, 15:15
Shqiperia ne dokumentet e Venedikut


http://www.infoalbania.org/thumbnail.php?file=arkiva/scutari_405939996.jpg&size=article_mediumStatutet e qytetit te Shkodres ne Venezia, Biblioteca Museo Correr.

"Fryt paqeje". Keshtu e komentonte Giovanni Grevembroch imazhin e tregtareve shqiptare ne Venedik ne repertorin e tij te cmuar te jetes dhe zakoneve: Gli abiti de veneziani di quasi ogni etą, qe behet edhe me i rendesishem meqe eshte pergatitur ne shtateqinden e vone, kur jeta ne Republiken e Shen Markut shkonte drejt perendimit. Tregtaret shqiptare, nenvizonte ai, si “nenshtetas se Shtepise se fuqishme otomane” kishin “hyrje dhe vendqendrim te siguruar ne Sinjori”. Gjithnje te pranishem ne qytete per shkak te tregtive te tyre, nuk ngurronin te ndaleshin me deshire ne Shen Mark “nen fytyren e fundit te Tempullit” perballe asaj pjese te mozaikut qe bente fjale per “ceremoni dhe veshje orientale”. Edhe prania e tyre ishte Fryt i kesaj peme, me rrenje shekullore, te politikes venedikase qe kish bere te bashkejetonin ne qytetin tregtar, ne qytetin udhekryq te trafiqeve, gjuheve, racave, zakone nga me te ndryshmet, duke siguruar nje bashkejetese paqesore te hebrenjve dhe armeneve, gjermaneve dhe grekeve, dalmateve dhe persianeve: nje bashkejetese e ilustruar edhe ne nje nga kapitelet e Lozhes perdhese te Pallatit dukal, ku “lexohen” akoma edhe sot lidhjet me latinet, tartaret, turqit, greket, egjiptianet, perset.


Ne emertimin e Grevembroch-ut historia tashme kishte sedimentuar dhe dekantuar armiqesite dhe urrejtjet per ate “Shtepi ottomane” qe njehere e njekohe kishte ridimensionuar ne menyre perfundimtare rolin e Venedikut ne Adriatik dhe Mesdhe. Ne figuren ne akuarel trajtja e shqiptareve eshte tipike turke: prej tre shekujsh Shqiperia e kishte humbur rolin e vjeter te “portes se Perendimit” duke u kthyer ne nje vend te Lindjes.


Por marredheniet mes venedikasve dhe shqiptareve dikur kishin qene te tjera: mes dyqindes dhe treqindes nje rrjet i dendur shkembimesh tregtare ishte vendosur me qendrat e bregdedit lindor te Adriatikut, ne vecanti me ata te zones se Durresit, nga ku eksportonin sidomos dru, drithera e kripe. Nje migrim i konsiderueshem shqiptaresh i ishte drejtuar Venedikut per te ushtruar zanate nga me te ndryshmet, duke u integruar ne ate mozaik njerezish dhe kulturash, qe karakterizoi ne shekuj kosmopolitizmin e Republikes, e duke i dhene jete nje komuniteti qe do te bashkohet ne nje shoqeri zyrtare ne 1442, fillimisht ne Shen Severo, ku ishte ngritur nje manastir kushtuar Shen Galos, i cili behet mbrojtesi i tyre i pare, e qe do te zhvendoset me pas ne kishen emnake te Shen Mauricios, mbrojtesit te dyte te tyre: dy shenjteve do t’u shtohet Zoja e Keshillit te mire ose “Zonja jone e Shkodres”.


Gjate katerqindes, depertimi i vazhdueshem turk ne gadishullin ballkanin forcon me kalimin e kohes, - megjitheqe interesat e dyshimta te te dyja paleve -, nje aleance te perbashket, qe, nga njera ane lidhet me qendresen njezetvjecare perballe sulmeve turke nga Gjergj Kastriot Skenderbeut; e nga ana tjeter, pas vdekjes se tij ne 1468, me mbrojtjen e veshtire e me fund te pafat te venedikasve te Shkodres ne dy betejat e famshme te 1474 dhe 1479.


Renia e Shkodres do te shenonte hejzen emblematike ne fatin e dy popujve: mbyllte per Shqiperine mundesine e bashkimit te historise se saj me ate te Lindjes dhe hapte per Venedikun nje perballje - perplasje me Lindjen. Ishte e pashmangshme qe ky moment i rendesishem i luftes kunder turqve, ishte i destinuar te zhvendosej ne horizontin mitik te qytetit lagunor: ne ate te tradites piktorike sidomos, ku prej dores se Paolo Veronese-s do te pasqyrohen ne Pallatin dukal shoqerite e perbashketa te shkodraneve dhe venedikasve; me pas ne ate tradite te sigurt historiografike, qe, nga Marin Barleti tek Francesco Sansovino e Andrea Morosini- sa per te cituar ndonje emer-, do t’i kushtoje hapesira te gjera luftes se perbashket te shqiptareve dhe venedikasve; dhe ne fund ne fushen e zakoneve. Ne fund te gjashteqindes, Giovanni Palazzi, teksa shkruan nje histori origjinale te Venedikut permes nje tufe me pesedhjete e dy letra bixhozi, mes shume letrave qe portretizojne dozhe dhe zonja te seres se larte venedikase, nenten e bastuneve do t’ua kushtoje Grave te Shkodres, burrat e te cilave kishin rene ne qendresen e qytetit. Duke i shoqeruar me emblemen e hermelinit dhe te turtulleshes, simbole respektivisht te pastertise se zakoneve dhe besnikerise morale.


Renia e Shkodres shenon edhe nje faze te emigrimit ne mase te shqiptareve ne Venedik, te cileve iu bene leshime pa hesap sepse “era iusta e conveniente cossa dar tal expedition a questi Scutarini venuti qui, che al conspecto del nostro Signor Dio et a presso tutto el mondo el Stato nostro non possi iustamente esser caluniato, e che loro povareti intendano per nui esserli facte quelle provision che sono rexonevole”.


Ne 1489, ne Shen Mauricio, ne kufijte e asaj fushe qe ne rastet solemne zbukurohej me aq madheshti sa shnderrohej ne kopesht kenaqesish dhe ne teater solemniteti, shqiptaret kishin nisur te ngrinin qendren e Scuola-s se tyre, fasada e se ciles ruan ende dhe sot relieve sugjestionuese: pervec tre shenjteve mbrojtes, pervec stemave te Antonio Loredan-it dhe Antonio da Lezze-s, dy mbrojtesit e Shkodres, dhe Luanit te Shen Markut, spikat ne pozicion qendror profili i shkembit te Shkodres, per sulmin e se ciles pergatiten Veziri i madh dhe Sulltani Muhamed II me kordhen ne pah.


Historia e Scuola-s rrefehej me vone ne nje regjister apo statut zyrtar, te quajtur Mariegola, qe per fat ruhet deri me sot ne Bibliotekes “Marciana” te Venecias, me ne paraporte nje figure te “Zonjes se Shkodres”. Per te zbukuruar ndertesen nga brenda, komuniteti shqiptar, pothuaj ne gare me grupe te kombesive te tjera, paguan ne vitet e para te peseqindes nje piktor me fame aso kohe, Vittore Carpaccio-n, per nje cikel me piktura me skena nga jeta e Maries: lindja, hyrja ne Tempull, martesa, lajmi, vizita Elisabetes, vdekja.


Aktive deri ne 1780, shoqeria shperndahet ne kete date dhe ndertesa kalon ne duart e korporates se pistori-ve (furrexhinj); orendite dhe pajisjet e brendshme do te humbasin dhe pikturat e Carpaccio-s do te perfshihen pjeserisht me pas ne diasporen e veprave te artit qe do te ndjeke renien e Republikes.


Scuola, dihet, ishte nje shoqeri bamirese, por jo vetem kaq: ajo luante rolin e nje banke ku hynte dilte pjesa me e madhe e komunitetit shqiptar ne Venedik: nga dokumentet e Mariegola-s mund te arrihet te rindertohen zanatet e anetareve te saj: qethes (zimatori) te lidhur me industrine e lulezuar te leshit ne Venedik; fabrikues sendukesh (cofaneri); cikerrimetare (marceri), kordeliere (cordelleri), guregdhendes (taiapiera), ndertues (sagomatori), muratore (mureri), berbere, furrexhinj (pistori), farketare (te shumta ne numer keto dy kategori), tregtare vajrash, lekuresh e pelicesh, kapelexhinj.


Persa u perket ketyre te fundit kujtojme qe ishte mjaft e gjalle tregtia e kapeleve qe tregtaret shqiptare shpinin ne vende te ndryshme te Gadishullit ballkanik. Pompeo Molmenti ve re me kete rast qe deri ne teteqinden, neper rrugicat venedikase, mund te hasje ne shume shqiptare qe perpiqeshin te shisnin kapelet e tyre me nam. Ky citon emrin e dyqanxhiut te fundit shqiptar ne kete sektor, nje fare Marko Pena dhe e vendos trafikun e trashegimtareve te tij ne nje shtepi ne rrethinat e Shen Xhakomos se Orios, ku ende edhe sot ekziston nje “rrugice e shqiptareve”.


Zanate te tjera qe regjistrojne nje prani te konsiderueshme shqiptare ishte ai i Zoterinjve te Nates (zanat nokturn megjithemend i veshtire), ai i korrierreve (po aq i zbuluar perballe rrezikut) dhe ai i marinareve, i lidhur ne vecanti me krizen e katerqindes se marines venedikase.


Sic del nga Arkivat e Selise se patriarkeve, te shumte ishin edhe shqiptaret qe i dorezoheshin jetes klerikale: te beje pjese ne klerin e thjeshte mund te ishte shpesh, edhe per ta, nje zgjidhje e rehatshme per t’i shpetuar nje jete te veshtire.


Nuk munguan, por ne numer te kufizuar, edhe mjeket dhe mesuesit.


Duhet kujtuar edhe nje sektor i vecante ku ata dalluan: arti i qelqpunimit. Ne fund te katerqindes, ne Murano, Nicolņ di Biagio, qelqpunues shqiptar, shpinte me tej suksesin e furres “Alla Pigna”, drejtuar nga nje familje shqiptare qe nga dhjetevjecaret e pare te shekullit.
vijon

Zero Cool
29-09-11, 15:15
vijimi


Keto ishin zanatet me te perhapura, qe deshmojne nje interes te hershem e te perbashket ne kuadrin e ekonomise se Venedikut, e qe edhe sot e kesaj dite Venecia i dokumenton konkretisht: jane plot shtate rrugicat e shqiptareve, ashtu si edhe nje degezim dhe nje shesh, po i shqiptareve, ne zona te ndryshme te qytetit. Mes toponimeve venedikase qe lidhen me komunitetet e huaja, ato qe kane te bejne me shqiptaret jane me te perhapurat.


Ne fund mbetet te kujtojme nje shtrese te gjere shoqerore (qe natyrisht perfshinte te gjitha komunitetet e huaja te pranishme ne Venedik) te te emargjinuarve: keqberes, protektore etj., mes te cileve duhet permenduar edhe figura e “trimave”, ish-ushtare mercenare (te famshme ishin kompanite e “stradioti”-eve te rekrutuara nga Venediku). Gjithnje e me te pangopur per fitime, u ofronin sherbimet e tyre me te pasurve dhe me te fuqishmeve, ose si truproja, ose ne ndreqjen e hesapeve, prandaj edhe ishin gjithnje te pershire ne grindje e shamata. Ne Venedik i quanin “bravi”, por edhe “buli”, “sbisai”, “sbricchi”. Shume prej tyre ishin shqiptare, por jo gjithnje emri i tyre perfundoi ne letrat e Keshillit te te Dhjeteve. Jo pak here ky identitet u shkri me traditen me te ndritur letrare. Fjala eshte per ate prodhimtari te gjere te letresise shumedialektore, dhe te letersise “alla bulesca” ne vecanti, qe u kthye ne deshmi e cmuar e shprehjes gjuhesore te pesqindes, pasqyre e nje bashkejetese piktoreske ne Venedik te shume gjuheve: nga greqishtja tek shqipja tek dialekti skuavon, nga dialektet e thella pavane, tek dialekti bergamask, ai belunez dhe friulan. Pikerisht ne tekse te tilla te rilindjes te llojit “alla bulesca” mund te lexojme me kenaqesi bemat e “quattro compagni strathioti de Albania, zuradi di andar per il mondo alla ventura”; apo ne Egloga de Ranco e Tuognio e Beltrame trimerite e famshme te “Ranco Malapase, desceso de la casa d’Albania”, qe pavaresisht nga prejardhja, ishte i detyruar te jetonte ndryshe nga sera e tij.


Mbetet per t’u kryer, duke ndjekur rruge te tjera nga ato qe dokumentojne migracionin ne pergjithesi, nje regjistrim i aktivitetit te shqiptareve te nje tjeter lloji: i humanisteve (pervec te shumecituarit Barleti), i artisteve (pervec piktoreve te njohur Marco Basaiti, Francesco Albani, Gjon e Geronimo), i botuesve (pervec Demetrio Franco-s), i intelektualeve (pervec Leonida Tomeo-s, profesor filozofie ne Padova). Arkivat e universitetit te Padoves, mund te japin, sic besohet, te dhena te kenaqshme mbi pranine e shqiptareve ne ambjentet e universiteteve venete.


Nje regjistrim i tille do te duhej shoqeruar edhe me hetime ne lemin e gjuhes, te cilat, duke ndjekur nje linje te parashenuar nga Carlo Tagliavini dhe nga Gian Battista Pellegrini, te individualizonin prejardhjen shqiptare te mbiemrave qe jane italianizuar (per shembull Dhimiter Frengu- Demetrio Franco).


Aktive ne Venedik ishin edhe fisniket shqiptare, te perzjere me se shumti ne aristokracine napoletane. Tregon, per shembull, Emanuele Cicogna, sesi shpirti i nje feste te mrekullueshme te organizuar ne 1548 ne fushen Shen Stefano me lojera, hedhje vezesh te mbushura me uje trendafili dhe musk ne dritaret ku qendronin zonjat e seres, ishte Antonio Castriotto, duke i Farranines “valoroso cavaliero nel giostrare, amico e capitano dell’imperatore Carlo V”. Dhe me tej, ne teteqinden, mes protagonisteve qe shquhen ne nje karnavale veneciane, te pikturuar nga Andrea Scotti, eshte fiksuar edhe nje shqiptar me nje kostum te shkelqyer tradicional plot salltanet.


Historia e peseqindes se Venedikut dhe Levantes, sic dihet, deri ne betejen profetike te Lepantos, zhvillohet drejt nje ridimensionimi ne rritje te pranise se Republikes ne tokat e Lindjes. Mberrihet keshtu ne fazat e fundit te emigracionit te shqiptareve ne token venedikase.


Ne gjashteqinden ripushtimi venedikas i disa vendeve strategjike, sic ishte kufiri shqiptar ne grykat e Kotorrit, do t’i jape jete te ashtuquajtures “Shqiperi venedikase”, qe Administrator Querini do ta perkufizoje si nje nga “pił forti propugnacoli [del] Serenissimo dominio”. Me kete sundim “Shqiperia venedikase” do te ndaje fatin deri ne fund te saj, aq sa ne traktatin e Campoformios do te citohen Butrinti dhe toka te tjera shqiptare per t’iu dhene Frances.


Nese nga prania e lashte dhe e gjate e shqiptareve ne Venedik ende edhe sot mbijeton ndonje gjurme ne traditen gojore dhe kujtesen e te moshuarve, jane te shumta materialet qe lidhen me historine e dy popujve ne arkivat dhe bibliotekat e qytetit, qe presin te studiohen dhe te behen te njohura, nje etape e metejshme kjo e nje studimi qe ka njohur kerkimet e cmuara te Giuseppe Valentini-t, te perfshira ne Acta Albaniae Veneta.


Rruga ende e hapur drejt njohjes, pa dyshim mund te nxise nje interes te ri ne te gjithe komunitetin adriatik, ku historia shumeshekullore e Shqiperise, toke kufijsh, eshte perfshire gjithkahere.

Zero Cool
25-11-11, 21:51
Justiniani I- njė perandor bizantin, i lindur nė Tauresium, Dardania, Iliri

Collier's new encyclopedi


Justiniani I. (Flavius ANICIUS JUSTINIANUS), njė perandor bizantin, i lindur nė Tauresium, Dardania, Iliri, ndoshta nė 11 maj 483. Ai pasoi xhaxhanė e tij Justin I. Nė vitin 527. Ai ishte martuar me Theodorėn, njė aktore dhe kurtizane e njohur, e cila mori titullin Augusta, dhe u kurorėzua nė tė njėjtėn ditė me burrin e saj. Rreth tė njėjtės kohė, Belisarius, u martua me Antoninan, njė shoqe profesioni e Theodorės; dhe njollat nė karakterin personal tė Justinianit, duhet t'i atribuohen intrigave e xhelozive tė shkaktuara nga kėto dy gra. Ngjarjet politike tė mbretėrimit tė tij mund tė pėrmblidhen nė luftėrat e Belisariusit dhe eunukut Narses, tė cilėt arritėn sukses tė shkėlqyer mbi persėt nė Lindje, dhe vandalėt e barbarėt nė Itali, dhe ndaj rebelimit tė tmerrshėm qė shpėrtheu nė Kostandinopojė nė 532, i cili u shua me gjakun e 30.000 personave...
Lavdia e mbretėrimit tė tij ėshtė Kodi i njohur i Justinianit. Justiniani i I-rė ishte gjithashtu njė ndėrtues i madh dhe njė inxhinier, dhe nė tė gjitha pjesėt e perandorisė, zhvilloheshin vazhdimisht vepra tė shėrbimeve publike. Ai ishte i shquar pėr pėrmbajtjen, tė mėsuarin e gjerė dhe aplikimin e zellshėm tė biznesit; por fanatizmi i tij fetar, dhe dobėsia e tij nė duart e Theodorės, njollosėn tė gjitha cilėsitė e tij tė mira. Ai vdiq nė 14 nėntor 565.


JUSTINIAN (-tin'i-an) I. (FLAVIUS ANICIUS JUSTINIANUS), a Byzantine emperor; born in Tauresium, Dardania, Illyricum, probably May 11, 483. He succeeded his uncle Justin I. in 527. He had married Theodora, a well-known actress and courtesan, who was created Augusta, and crowned the same day as her husband. About the same time, Belisarius (q. v.), was married to Antonina, a professional companion of Theodora; and to the intrigues and jealousies stirred up by these two women are to be attributed the stains on Justinian's personal character. The political events of his reign may be summed up in the wars of Belisarius and the eunuch Narses, who obtained splendid successes over the Persians in the East, and the Vandals and Goths in Italy, and in the terrible sedition which broke out in Constantinople in 532, and was extinguished in the blood of 30,000 persons. In the latter case, Justinian I. would have fled from his capital, but for the courage and talents of Theodora. The glory of his reign is the famous Justinian Code iq.v.). Justinian I. was also a great builder and engineer, and works of publie utility were kept constantly in progress in all parts of the empire. He was remarkable for temperance, great learning and diligent application to business; but his religious bigotry, and his weakness in the hands of Theodora, marred all his good qualities. He died Nov. 14, 565.

Titulli: Collier's new encyclopedia : a loose-leaf and self-revising reference work ... with 515 illustrations and ninety-six maps (1921)
Volume: 5
Botues: New York : P. F. Collier


http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/378519_324269080919919_151427651537397_1475659_179 7818597_n.jpg

Zero Cool
26-11-11, 01:25
Claudius II, Marcus Aurelius Flavius, i mbiquajtur Gothicus, Perandor romak. Lindur nė Iliri, 214 p. K. , u ngrit nė fron pas vdekjes sė Gallienus, nė 268, dhe prej virtyteve tė tij, po aq sa dhe fitoret e tij tė shkėlqyera mbi Gotėt, e tregoi veten tė denjė pėr pozitėn e vet madhėshtore. Vdiq nė 270 p . K .


CLAUDIUS II., MARCUS AURELIUS FLAVIUS, surnamed Gothicus, Roman Emperor; born in Illyria, A. D. 214, was raised to the throne on the death of Gallienus, in 268, and by his virtues as well as his splendid victories over the Goths, proved himself worthy of his exalted station. He died in A. D. 270.


Titulli: Collier's new encyclopedia : a loose-leaf and self-revising reference work ... with 515 illustrations and ninety-six maps (1921)
Volume: 3
Botues: New York : P. F. Collier


http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s320x320/392174_320601781286649_151427651537397_1461883_129 3243150_n.jpg

Arb
26-11-11, 10:50
Tė huajt pėr shqiptarėt
Shkruar nga: Mit’hat Frashėri
Botuar mė: 1937

Pėrgjithėsisht besojmė se shqiptarėt nė vendin e tyre nuk merren me gjė
tjetėr veēse me blegtori dhe se ata preferojnė jetėn baritore, kundrejt
asaj qė ėshtė plot me lodhje nga puna. Ėshtė e vėrtet se malet e
Shqipėrisė ushqejnė kope tė panumėrta delesh tė vogla, qė nė Turqi quhen
kirirdjiks, me mish tė shijshėm dhe me lesh shumė tė butė. Mali i
Sharit nė Veri tė Shqipėrisė dhe malet paralele me bregdetin, qė
shtrihen nga Vlora deri nė Prevezė, ishin vlera tė mėdha, qė pėrbėnin
pėr Jugun, sė bashku me ullishtet e vreshtat, burimet pasurore tė
banorėve. Themi pėrbėnin, sepse numri i dhenve qė shqiptarėt kanė humbur
gjatė Luftės Ballkanike tė 1912-1913-s ėshtė vlerėsuar mė shumė se dy
milionė.

Por rritja e dhenve nė vendet malore tė Shqipėrisė nuk e pengon
zhvillimin e bujqėsisė nė vendet e tjera: fusha e Korēės dhe e Starovės,
Lugina e Devollit, krahina e Gorės, fusha e Kalkandelenit, e mbi tė
gjitha tokat qė shtrihen nga Peja nė Gjakovė, janė kultivuar me kujdes
tė madh dhe pėrparimi i bujqėsisė ėshtė me tė vertetė i mahnitshėm. Tė
gjithė ata qė kanė udhėtuar nga Peja nė Gjakovė janė mrekulluar nga
bukuria e fushave dhe e pemėtoreve, nga kanalet ujitėse, qė shėrbėjnė
pėr tė vaditur e deri livadhet, ku tė gjitha vijat e ujit janė tė
ndėrlidhura. Kėta fshatarė janė shqiptarė autentikė dhe myslymanė pa
kurrfarė pėrzierje me gjak sllav. Dhe ndėrsa toka fushore mes dy
qyteteve tė mėdha tė Veriu, Pejės dhe Gjakovės, si edhe pjesa tjetėr e
Fushė Kosovės, jep drithėra dhe plot fruta, fusha e Kalkandelenit ,
Starovės, Korēės dhe e Devollit janė pemishte tė vėrteta, tė admirueshme
pėr drithėrat, perimet dhe frutat e tyre tė mrekullueshme.
Artet dhe mjeshtėritė nuk janė edhe aq tė lėna pas dore, siē mund tė
mendohet. Qytetet e mėdha tė Veriut, Prizreni e Gjakova, janė tė
pėrmendura me tė drejtė pėr punimin e hekurit, arit dhe tė argjendit, ku
zejtarėt dallohen me tė vėrtetė pėr punimet e tyre artistike tė
filigramės dhe qėndisjes: atje prodhohen ato armė tė bukura, ato thika e
shpata ēeliku, ato qyta dhe doreza pushkėsh e armėsh tė gdhendura e
plot relieve artistike. Nė ato qytete janė tė pėrmendura gjithashtu
punimet e holla tė qėndistarisė mbi lėkurė e kadife, ato punime tė
bukura me tė cilat shqiptarėt zbukurojnė veshjet e tyre ose rripat e
gjerė prej lėkure qė mbajnė armėt e tyre.

Punimet e qėndistarisė bėhen kudo me shumė finesė, nga Janina nė
Shkodėr, dhe madje disa qytete si Tirana e Elbasani e Shkodra gėzojnė
njė famė tė madhe pėr elegancėn dhe hollėsinė e pėlhurave tė mėndafshta.
Njė shkrimtar francez i cili ka qenė padyshim edhe disi poet, ka shkruar kėto radhė, nė drejtim tė shqiptarėve:

“Nėse feja nė ato anė ka mundur tė qėndrojė qė nga krishterimi deri tek
muhamedanizmi, dhe nga katolicizmi tek skizma greke, ėshtė njė gjė qė
mbetet e pandryshuar tek ky popull. Ėshtė pasioni i pavarėsisė dhe i
lavdisė. Ėshtė dallimi kryesor i karakterit, burimi i heroizmit. Nė tė
gjitha kohėt Shqipėria ka qenė vendi klasik i heronjve: Homeri ka gjetur
Akilin, Greqia Aleksandrin e Madh, Papa Eugjeni i IV Skėnderbeun.”

Por ėshtė gjithashtu njė shkrimtar tjetėr francez, mė modern, qė
shprehet nė njė mėnyrė mė pak poetike, por shumė mė konkretė pėr
shqiptarėt: “Ekziston nė Gadishullin Ballkanik njė popull i cili nuk ka
rrojtur kurrė nga vetja e vet e as pėr veten e vet, por roli i tij gjatė
shekujve ka qenė qė ai qė t’u japė pa ndėrprerje kombeve fqinjė lėndė
njerėzore.

Shqipėria ka qenė rezervuari ku Grekėt, Romakėt, Bizantinėt e
Turqit kanė marrė njeri pas tjetrit. Ndėrkaq nėn njė formė
protoplazmike disi, dua tė them nė masė tė paorganizuar, raca shqiptare
ka mbushur boshllėqet e hapura nga luftėrat ose dekadenca nė botėn
lindore.

Nganjėherė nė tė kundėrtėn, ajo botė ėshtė ngritur,
personifikuar te njė njeri i madh, dora e tė cilit, pavarėsisht se cili
ishte, Mehmet Ali, Ali Tepelena, Skėnderbeu apo Pirroja, trondiste njė
kėnd tjetėr tė botės dhe shėnoi mbi popujt vulėn e gjėnisė sė vet. Jeta e
shqiptarėve gjatė atij shekulli, vepra e tyre nė Egjipt, ku ata ishin
mbretėr, nė Greqi ku ata qenė punėtorėt e vėrtetė tė pavarėsisė, duhet
tė na shpjegojė mirė epoka tė historisė sė lashtė. Edhe kur shqiptarėt
hakmarrin Aleksandrin, Akilin etj., ekzagjerimi nuk ėshtė veēse nė
formė, paradoksi pėrmban njė tė vėrtetė.

Edhe njė fjali para se tė ndahem nga lexuesi im i dashur. Nuk ėshtė
aspak njė apologji pėr shqiptarėt, qė kemi dashur tė bėjmė nė kėto faqe.
Kemi dashur t’u japim atyre tė drejtėn. Nuk ėshtė lėvdata ditirambike
ajo qė kemi synuar, por e vėrteta.

Ėshtė shkruar shumė pak pėr shqiptarėt dhe mund tė shkruhet akoma mė shumė pėr ta. Ata vetė kanė neglizhuar shumė pėr publicitetin dhe kanė bėrė shumė gabim. Ėshtė mirė qė tė veprohet, por duhet gjithashtu qė tė bėjnė tė njohur vetveten, sepse nė qoftė se Bomarsheja kėshillonte shpifjen, Max Nordan nga ana e tij ka dhėnė mesazhe tė ēmuara pėr tė folur shpesh pėr vehten e tij.

E mbaruam ekspozimin tonė tė shkurtėr me njė fjalė qė i vishet M.
Bernardit. Ėshtė bėrė pėr pėrshkrimin qė paraqitėm. Shqiptarėt, kanė
jetuar shumė pak pėr vehten e tyre. Veprimtarinė e tyre, gjakun e tyre,
talentin e tyre e kanė pėrfituar fqinjėt. Ata kanė flijuar esencėn mė tė
mirė tė tyre pėr tė mirėn e tė tjerėve. Kėshtu ka ndodhur deri tani,
por ėshtė pikėrisht njė epokė e re qė duan tė fillojnė sot: tė jetojnė
dhe tė punojnė pėr vehten e tyre, pėr Shqipen e tyre.

jadore
16-04-12, 22:36
A e dini se cilat janė 50 ēuditė shqiptare

1. Shqipėria kufizohet me popullsi shqiptare

Me ndarjen e kufijve qė u bėnė nė vitin 1913, nė Konferencėn e Ambasadorėve nė Londėr, Shqipėria mbeti i vetmi vend nė botė qė kufizohet me popullsinė e vet. Edhe pse ndarja e kufijve ishte njė padrejtėsi e madhe historike, bėri qė tė krijohej njė ēudi e prodhimit shqiptar. Minimalisht edhe pse ėshtė njė e keqe e madhe, kjo na bėn qė tė jemi me krahėt e ngrohtė pėr sa i pėrket mbėshtetjes nė kufij. E vetmja pjesė ku ne jemi nė mėnyrė tė drejtpėrdrejt nė lidhje me njė shtet fqinj ėshtė Italia, por ky ėshtė kufi detar.

2. Relievi shqiptar, me tė gjithė komponentėt e vetė gjeografikė

Edhe pse jemi 28000 km2, nė relievin tonė ka det, ka lumė, ka mal, ka fushė, ka kodra, ka lugina. Shumė shtete tė tjera tė cilat mund tė kenė njė sipėrfaqe shumė mė tė madhe se sipėrfaqja e Shqipėrisė, shumė nga komponentėt e relievit i mungojnė. Mjafton tė pėrmendin Zvicrėn, e cila ka njė territor malor, por nuk ka det. Po pa det ėshtė dhe Kosova, por dhe shumė shtete tė tjera. Shqipėria jo vetėm qė laget nga deti, por nga dy tė tillė madje. Relievi shqiptar ėshtė njė dhuratė natyrore e pakrahasueshme.

3. Tė fitosh pavarėsinė i fundit

Shqipėria ėshtė njė nga vendet qė ka luftuar mė tepėr Perandorinė e Gjysmėhėnės, por ishte e fundit nė vendet ballkanike qė e fitoi Pavarėsinė. Nė fillim tė viteve 1900 shumė vende ishin tė lira dhe tė pavarura nga Perandoria Osmane, e cila i kishte mbajtur me shekuj me radhė nėn pushtimin e vet, duke vendosur administratėn osmane nė kėto vende. Tė tillė si Greqia Serbia apo dhe tė tjera e fituan Pavarėsinė duke mos luftuar aq sa vendi ynė. Ne e shpallėm Pavarėsinė nė kohėn kur Perandoria Osmane ishte nė agoninė e vet.

4. Vjetėrsia e gjuhės shqipe

Gjuha shqipe dhe pse ėshtė njė nga gjuhėt mė tė vjetra nė botė, dėshmia e parė e shkruar nuk i kalon 800 vjetėt. Njė nga gjėrat qė i bėn shqiptarėt tė jenė krenarė dhe tė vetėkėnaqur ėshtė dhe gjuha. Sidomos gjuha e folur. Qė nė lashtėsi kjo gjuhė ka qenė prezent pėrkrah gjuhėve tė tjera tė mėdha si greqishtja latinishtja etj. Por ēudia qėndron nė faktin se dėshmia e kėsaj gjuhe nėpėrmjet dokumenteve vjen jo mė larg se afro 800 vjet mė parė. Pra deri nė kėtė kohė kjo gjuhė ka qenė vetėm e folur.

5. Rrėzimi i komunizmit

Komunizmi nė Shqipėri ka qenė nė formėn mė tė egėr tė vet, ndėrkohė qė ne ishim vendi i fundit i ish-bllokut tė Lindjes qė e rrėzuan atė. Enver Hoxha qėndroi plot 40 vjet nė krye tė vendit, duke instaluar njė regjim tepėr tė egėr. Shqiptarėt regjimin e tij e vuajtėn nė pėrmasa tė frikshme. Por e ēudia qėndron nė faktin se dhe pas vdekjes sė diktatorit, komunizmi vazhdoi duke u bėrė qė tė jetė i fundit nė vendet e Lindjes qė rrėzohet. Do tė duhej pikėrisht fillimi i viteve ’90, kur nė Shqipėri ndodhėn proceset transformuese, qė tė pėrfundonte edhe regjimi diktatorial.

6. Ndarja e pushtetit gjatė Luftės sė Dytė Botėrore

Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore kur shtete tė ndryshme forconin radhėt pėr tė luftuar nazifashizmin, nė Shqipėri bėheshin llogari se si do tė ndahej pushteti pas ēlirimit midis forcave politike. Mjafton tė pėrmendin disa konferenca tė njėpasnjėshme siē ishte ajo e Mukjes, ajo e Pezės, ku vendosej se si do tė ndahej pushteti. Vendi ynė ishte nėn pushtim dhe me njė rrezik real pėr t’u copėtuar. Vendet e tjera shtonin radhėt e tyre kundėr pushtuesve, ne kėrkonin ndarjen e pushtetit. Kjo ēudi e hidhur historike pas luftės u kthye njė bumerang pėr gjithė shqiptarėt.

7. Vendi mė i varfėr qė qarkullon mė tepėr para nė Ballkan

Jemi ndėr vendet mė tė varfra tė Evropės (vendin e fundit kemi disa vite qė ia kemi lėnė Moldavisė) dhe megjithatė zėmė vendin e parė nė Ballkan pėr paranė qė qarkullohet pėr banorė. Kjo sigurisht qė ėshtė e dhėnė e saktė e Bankės Botėrore. Kjo nuk na bėn tė kemi ndonjė tė mirė tė madhe, pasi kėto para janė informale dhe nė shumicėn e rasteve janė vėnė nė mėnyrė tė dyshimtė dhe jo korrekte, siē janė aktivitet e ndaluara, trafikimi i drogės, i mishit tė bardhė dhe tė tjera si kėto. Kjo statistikė pėrbėn njė ēudi tė radhės sė shqiptarėve.

8. Fetarėt shqiptarė, “nga fryn era”

Shqipėria ėshtė vend unik pėr sa i pėrket historisė sė fesė, kushdo pushtues qė ka ardhur kėtu e ka pasur tė lehtė qė tė imponojė fenė e vetė, duke hasur fare pak nė vėshtirėsi. Qė nga lashtėsia deri mė sot, vendi ynė ka ndryshuar disa herė besimin fetar. Nga paganizmi i hershėm, vjen pushtimi romak, pushtimi bizantin, ai serb, pushtimi turk deri me fitimin e Pavarėsisė. Ndryshimi i feve nė shumicėn e rasteve ka ndodhur nga pėrfitime tė momentit tė popullsisė sonė, por nuk pėrjashtohen dhe rrugėt e tjera tė pėrhapjes sė fesė si dhuna, arbitrariteti, abuzimi, etj.

9. Shqiptarėt, tė gjithė politikanė

Edhe pse nuk ka njė shifėr zyrtare lidhur me faktin se sa shqiptarė merren me politikė, ėshtė e sigurt qė nė Shqipėri shumica e popullsisė flet pėr politikė. Nėse nė vendet e tjera homologe tė Shqipėrisė bėhen plane, projekte dhe punohet nė mėnyrė tepėr cilėsore, diskutimet nė Shqipėri bėhen veēse pėr politikė. Ky sigurisht ėshtė njė perceptim apriori, pasi nuk ka njė studim apo anketim tė posaēėm, por ėshtė e sigurt qė kėtė tė dhėnė nuk e hedh dot njeri poshtė, pasi ėshtė njė fenomen qė ndeshet pėr ditė nė ēdo familje shqiptare.

10. Tė tė vlerėsojnė personalitetet tė tjerėt

Vendi ynė ka shumė figura tė shquara nė fusha tė ndryshme. Ata mė tepėr janė vlerėsuar nga tė huajt se sa nga shqiptarėt. Kėtu mund tė pėrmend njė numėr tė madh tė figurave shqiptare, qė nga Gjergj Kastrioti, Nėnė Tereza, Karl Gega e plot tė tjerė, tė cilėt kanė arritur tė kenė njė famė botėrore, duke e gjetur veten mė tė vlerėsuar nė arenė ndėrkombėtare sesa nė vendin e vetė. Kjo ėshtė ēudi pėr vet faktin se ne jemi njė vend i vogėl dhe nuk kemi luksin tė kemi shumė figura tė shquara siē mund tė ketė njė vend tė tjetėr me njė popullsi disa herė mė tė madhe se ne.

11. Shkollat greke nė Shqipėri, “pa nxėnės”

Numri i shqiptarėve qė ndodhen nė Greqi ėshtė mė i madh se i minoritetit grek nė Shqipėri, mirėpo nė Shqipėri po hapen disa shkolla greke, ndėrkohė nė Greqi nuk ka asnjė tė tillė. Njė luftė e gjatė diplomatike ėshtė bėrė midis shtetit grek dhe atij shqiptar pėr njė shkollė nė gjuhėn greke nė Himarė. Kjo luftė pėrfundoi me realizimin e dėshirės sė palės greke. Ndėrkohė nė qytetet greke numri i shqiptarėve ėshtė me mijėra, njė shkollė shqipe nuk gjen dritė nė vendin helen.

12. Dėshirė pėr shkollė apo shmangie nga puna

Nė asnjė vend tė botės nuk ka njė kėrkesė aq tė madhe pėr shkollė sa nė Shqipėri, ndėrkohė pėr sa i pėrket punėsimit ne jemi njė vend me papunėsi tepėr tė lartė. Kur mbarojnė shkollėn e mesme shqiptarėt nė kėto vitet e fundit i dėgjon se do tė vazhdojnė shkollėn e lartė dhe masterat pa pyetur fare se me ēfarė rezultatesh e kanė pėrfunduar gjimnazin. Kjo ėshtė sigurisht njė ēudi shqiptare, pasi nė ēdo vend tjetėr njerėzit pas gjimnazit nė varėsi tė rezultateve kėrkojnė shkollė ose punė. Madje mė tepėr shkojnė nė punė sesa vazhdojnė arsimin e lartė.

13. Burri dhe gruaja, me tė drejta tė ndryshme

Ky ėshtė sigurisht njė problem qė ka ecur nė vijimėsi me shoqėrinė njerėzore qė nga lashtėsia deri nė ditėt e sotme. Por nė Shqipėri hendeku midis burrit dhe gruas ka qenė disa herė mė i madh se nė vendet e tjera. Mjafton tė pėrmendin njė zakon tė para disa viteve, ku ishte e ndaluar tė ulej nė njė tavolinė burri dhe gruaja. Kjo sigurisht ka qenė njė handikap shumė i madh, por nė realitetin tonė ka qenė prezent. Nė vitet e fundit janė bėrė pėrpjekje pėr njė barazi midis gruas dhe burrit, por qė ėshtė tepėr larg asaj qė duhet tė jetė.

14. Kabineti qeveritar shqiptar, mė i madh se ai kinez

Shqipėria ka diēka mė tepėr se tre milionė banorė. Nė kabinetin qeveritar tė para disa viteve ka pasur 19 ministri, ndėrkohė qė shteti kinez, i cili ka afro 1.5 miliardė banorė, nuk i ka pasur kaq ministri. Ka qenė qeverisja socialiste e udhėhequr nga zoti Fatos Nano, e cila krijoi disa ministri krejt tė ēuditshme. Disa me portofol, tė tjerė pa tė. U krijua njė situatė e ēuditshme, pasi pėr tė kėnaqur ambiciet pėr karrierė tė disa kolegėve tė vetė, kryeministri i asaj kohe i bėnte ministra.

15. Parti, mė tepėr se anėtarė

Nė raport me popullsinė qė kemi, jemi vendi i parė nė botė pėr numrin e partive, plot 114 tė tilla janė tė regjistruara zyrtarisht. Numri 114 ėshtė njė numėr i cili konfirmohet nga regjistrimi i kėtij viti, ndėrkohė qė tė tjera mund tė jenė shtuar. Kjo situatė ka tė bėjė me ēudinė qė pėrmendėm mė lart, qė shqiptarėt flasin mė tepėr pėr politikė. Po t’i referohesh standardeve qė duhet tė kėtė njė parti politike, nė vendin tonė as qė mund tė flitet pėr to. Ka parti qė i voton vetėm farefisi.

16. Popull mysliman, Heroi Kombėtar, i krishterė

Shqipėria nė pjesėn mė tė madhe tė popullsisė ėshtė myslimane, ndėrkohė Heroin e vetėm Kombėtar e ka katolik. Gjergj Kastrioti Skėnderbeu, i cili u ndesh me turqit pėr plot 25 vjet, njihet nė tė gjithė botėn dhe si njė mbrojtės i flaktė i krishterimit, duke mos lejuar qė ordhitė otomane tė shkonin nė drejtim tė Perėndimit. Ai pėr hir tė sė vėrtetės historike nuk qėndroi vetėm i krishterė, pasi u konvertua nė mysliman gjatė kohės qė shkoi nizam nė Stamboll.

17. Vendi i varfėr, me jetėgjatėsinė mė tė madhe

Teksa shoqėritė e tjera vuajnė nga shėndeti i tepėrm, qytetarėt shqiptarė gėzojnė shėndet tė mirė edhe pse jetojnė nė njė vend tė varfėr si Shqipėria. Jetėgjatėsia e qytetarit shqiptar ėshtė 67 vjet pėr burrat dhe 74 vjet pėr gratė. Kėto tė dhėna tė bėjnė tė mendosh se, Shqipėria ėshtė vendi i ēudirave. Kjo e dhėnė bėhet dhe mė e larmishme kur treguesi i moshės mė tė re i takon pėrsėri vendit tonė, duke u bėrė kėshtu njė nga vendet me moshėn mesatare mė tė re nė Evropė.

18. Populli mė i armatosur, duke mos bėrė asnjė luftė

Nga vitet 1945 deri nė vitin 1990 kemi qenė shteti me popullsinė mė tė armatosur, ndėrkohė qė gjatė kėsaj kohe nuk kemi zhvilluar as edhe njė luftė tė vetme. Enver Hoxha, Sekretari Parė i Partisė Komuniste Shqiptare, qė nga viti 1941 deri nė vitin 1985 nė projektet e tij politike kishte armatimin e vendit, pasi sipas tij, vendet imperialiste do tė sulmonin vendin tonė, sulm qė nuk erdhi asnjėherė. Koha e zborit ushtarak kujtohet jo pa nostalgji nga brezi i dytė dhe i tretė nė vendin tonė.

19. Gjakmarrja shqiptare, me pėrmasat e Mesjetės

Gjakmarrja ėshtė njė ēudi shqiptare. Nė asnjė vend tė botės ky fenomen obskurantist nuk aplikohet, me pėrjashtim tė vendit tonė. Nė zonat rurale, por jo vetėm tė vendit, fenomeni i gjakmarrjes ėshtė me pėrmasa tė frikshme. Kėshtu nė njė vend qė ka Kushtetutė dhe ligje tė sanksionuara ėshtė e patolerueshme qė tė ketė individė qė bėjnė vetėgjyqėsi. Pėr sa i pėrket vendit tonė ky fenomen absolutisht negativ e vendos vendin tonė nė njė kuadėr me shumė vende tė prapambetura. Gjakmarrja nė Shqipėri procedon si teori kompensimi “mė vrave, tė vrava”.

20. Tė humbasėsh nė zgjedhje dhe tė mos njohėsh humbjen

Jemi i vetmi vend nė botė qė kemi 16 vjet nė demokraci dhe humbėsi nuk njeh rezultatin e zgjedhjeve. Qė nga vitit 1996 e mė pas, thuajse ēdo herė humbėsi i zgjedhjeve i ka klasifikuar si tė manipuluara. Ky ėshtė njė fenomen vetėm shqiptar, pasi tė gjithė vendet e tjera me demokraci nuk hasin nė njė problem tė tillė, i cili duket se ka fituar kombėsinė shqiptare.

21. Tė shpallesh mbret se tė mbushet mendja

Mbreti Ahmet Zogu u vetėshpall mbret i shqiptarėve pa pasur as origjinė dhe asnjė vendim tė posaēėm pėr njė post tė tillė. Qė jemi vend me ēudira, kėtė e vėrteton njė mori veprimesh dhe qėndrimesh qė kanė ndodhur nė historinė e Shqipėrisė. E tillė ėshtė vetėshpallja Zogut mbret i shqiptarėve. Ky moment nė historinė e vendit tonė ėshtė trajtuar gjatė dhe veprimi i Ahmet Zogut ėshtė cilėsuar si i ēuditshėm. Nė historiografinė shqiptare figura e mbretit Ahmet Zogu ėshtė parė mė konfiguracione.

22. Tė jesh kohėn mė tė madhe nė luftė dhe tė mos sulmosh asnjėherė

Njė nga vendet qė ka bėrė mė tepėr luftėra, ndėrkohė qė nuk ka sulmuar asnjėherė njė vend tjetėr, ėshtė Shqipėria. Qė nė lashtėsi deri nė Luftėn e Dytė Botėrore, ne kemi qenė pėrherė nė furinė e sulmeve tė huaja. Por pėr ēudi tė sė vėrtetės historike, ne asnjėherė nuk kemi sulmuar asnjė vend tė huaj, duke qėndruar gjithmonė nė pozita paqėsore kur nuk kishte luftė ose nė pozita mbrojtjeje kur kishte tė tillė. Sot nė historiografi kjo ėshtė parė dhe se njė pamundėsi pėr tė sulmuar nga pala shqiptare.

23. Izolimi nga bota, absurd shqiptar

Nė vitet ’60 dhe ’70 vendet kėrkonin qė tė vendosin marrėdhėnie diplomatike me njėra-tjetrėn, Shqipėria vetizolohej, duke u larguar nga bota. Politika e vendosur nga Enver Hoxha dhe bashkėpunėtorėt e tij ishte pėr njė mbyllje me botėn e jashtme. Me pėrjashtim tė disa vendeve, tė cilat pėr shkak tė regjimit tė njėjtė me ne, me tė tjerėt, sidomos me perėndimorėt u krijua njė barrikadė tepėr e madhe. Pėr tė gjithė shqiptarėt marrja e informacionit apo kulturės perėndimore ishte njė utopi. Deri mė sot as njė vend tė tjetėr nuk ka krijuar njė hendek kaq tė madh me vendet e tjera sa vendi ynė.

24. Shpif se diēka do tė mbetet, normė e kulturės shqiptare

Nė periudhėn post-komuniste nė Shqipėri politikanėt i kanė lejuar tė drejtėn vetes qė tė shajnė, tė shpifin pėr kėdo dhe pėr ēfarėdo, dhe tė mos mbajnė pėrgjegjėsi. Kemi njė kategori politikanėsh, tė cilėt nė mėnyrė krejt tė papėrgjegjshme akuzojnė, shajnė dhe fyejnė ata qė nuk janė nė linjėn e tyre. Kjo sigurisht qė ndodh dhe nė vende tė tjera, por ajo qė nė vendet e tjera do tė ishte e papranueshme ėshtė fakti se kėtu nuk kanė marrė njė herė tė vetme mundimin qė tė vėrtetojnė qoftė dhe njė akuzė tė vetme.

jadore
16-04-12, 22:37
25. Emri Fronti Demokratik, nė krye qėndronte Enver Hoxha

Ndėrkohė qė emrin vazhdonte ta mbante Fronti Demokratik Popullor, pushteti i Enver Hoxhės degradonte drejt njė diktature tė egėr. Historia e Shqipėrisė nė periudhėn e komunizmit ka njohur dhe njė absurditet tjetėr, i cili ka tė bėjė me emėrtimin e pushtetit tė Enver Hoxhės. Diktatori komunist e quante Fronti Demokratik Popullor, ndėrkohė qė nė vend ishte instaluar njė regjim totalitar i egėr, duke u cilėsuar si mė ashpri nė tėrė Evropėn e asaj kohe. Pushteti i Enver Hoxhės pėr nga jetėgjatėsia dhe ashpėrsia cilėsohet si njė ēudi qė i kalon kufijtė e Shqipėrisė.

26. E pavėrteta bashkėjeton me tė vėrtetėn

Pas viteve ’90 ēdo shpifje apo thashetheme i serviret publikut nga politika si njė fakt i vėrtetė, duke e manipuluar. Mjafton tė kujtosh tė gjitha deklaratat e politikanėve nė vendin tonė dhe ėshtė mė se e mjaftueshme qė ta vėrtetosh kėtė konstatim, i cili padyshim futet tek ēuditė shqiptare. Janė thėnė e ēfarė nuk janė thėnė dhe pėrsėri tė gjithė kanė ngelur tė habitur kur asnjė gjė prej atyre qė janė thėnė nuk janė vėrtetuar. Po tė shikosh njė shoqėri perėndimore, ajo njė fenomen tė tillė e pėrbuz me tė madhe, duke u treguar shqiptarėve qė janė shumė larg qytetėrimit evropian.

27. Kush ėshtė me ne, ėshtė i yni, nė tė kundėrt e kemi kundėrshtar

Politikanėt shqiptarė nė ditėt e sotme i ndajnė njerėzit nė dy grupe, ata qė janė me ne, janė tanėt, ndėrsa ata qė nuk janė me ne, janė tė kundėrshtarit. Shumė nga bashkėqytetarėt tanė shikohen dhe si armiq edhe pėr faktin se nuk kanė bindjet e caktuara politike. Kjo sigurisht injektohet nga politikanėt qė i klasifikojnė njerėzit nė tė tyre dhe nė tė kundėrshtarit, duke harruar qė pjesa mė e madhe janė jashtė politikės dhe nuk iu intereson fare nėse ekzistojnė kėta lloj politikanėsh.

28. Pėr shqiptarėt, mė e vlefshme besa se kontrata

Nėse njė shqiptar dhe njė huaj iu duhet tė lidhin njė marrėveshje biznesi, shqiptari e kundėrshton kontratėn (sipas Edith Durham), pasi e quan ofendim, duke i besuar mė tepėr besės sė dhėnė. Kjo pėr shoqėrinė moderne duket njė gjė absurde, por pėr fatin tonė tė keq ka qenė realitet nė shoqėrinė shqiptare, e cila me kėtė lloj mentaliteti ka qėndruar nė vend. Nė vendet evropiane kjo lloj marrėveshjeje pėrdoret dhe si barsoletė, duke u bėrė kėshtu histori e mirėnjohur. Kjo ēudi ka qenė prezent vite mė parė, pasi sot shqiptarėt nė kėtė drejtim janė integruar nė shoqėrinė moderne duke qenė edhe biznesmenė tė suksesshėm.

29. Nga njė shtet laik, me 245 shoqata fetare

Kemi qenė pėr mė tepėr se 45 vjet si njė vend laik nėn regjimin komunist, ndėrkohė qė aktualisht nė Shqipėri ekzistojnė as mė pak dhe as mė shumė, por 245 shoqata fetare. Me ardhjen nė pushtet tė Enver Hoxhės dhe komunistėve, nė vitin 1945 u hoq nė mėnyrė graduale dhe e drejta pėr tė besuar nė zot. Kėshtu doli njė ligj qė ndalonte ēdo lloj aktiviteti fetar dhe duhet tė shembesh tė gjithė objektet e kultit si kisha, xhamia, teqe, etj.

30. Tė flasėsh njė gjuhė unike, nė tė gjithė rruzullin

Shqiptarėt flasin njė gjuhė, e cila nuk ėshtė e ngjashme me asnjė gjuhė tjetėr nė botė. Historia e gjuhės shqipe ėshtė shumė e vjetėr pėr sa i pėrket kohės. Ajo cilėsohet si njė nga gjuhėt mė tė vjetra nė Evropė. Por e ēuditshme ėshtė fakti se kjo gjuhė, pra gjuha shqipe, nuk ngjason me asnjė gjuhė tjetėr nė botė. Tė gjitha gjuhėt e tjera janė krejt tė ndryshme nga shqipja. Tė gjithė gjuhėtarėt e vlerėsojnė tepėr gjuhėn shqipe pėr kėtė fakt tepėr interesant. Gjuha shqipe ka njė zanafillė qė nga kohėt mė tė hershme tė shoqėrisė njerėzore.

31. Prezumimi i pafajėsisė vetėm nė vendin tonė nuk ka gjetur vend

Shqipėria ėshtė ndoshta i vetmi vend nė botė, ku nuk merret fare parasysh prezumimi i pafajėsisė. Ka apo nuk ka njė vendim gjykate, pėr kėtė nuk do t’ia dijė njeri, kjo sidomos pėr sa u pėrket njerėzve publikė dhe politikanėve nė veēanti. Nėse nė ēdo vend tė botės quhesh fajtor pėr njė faj vetėm nė rastin kur autoritet e drejtėsisė sė atij vendi tė kanė shpallur fajtor, ndėrkohė qė kėtu vetėm nė rastin kur e ke kundėrshtar ai tė akuzon, madje jep dhe definicione pėr akuzėn e tij, duke tė treguar burgun.

32. Nga jugu nė veri, Shqipėria me vijė bregdetare

Vendi ynė pėrcaktohet si njė nga vendet mė malorė nė tė gjithė Evropėn, por pėr ēudi ajo ka njė vijė bregdetare e cila shtrihet nga jugu deri nė veri tė vendit. Nuk gjen shembull tjetėr nė kontinentin plakė qė njė vend tė ketė njė pozitė gjeografike tė tillė kaq tė ēuditshme, pse jo dhe pėr tė pasur zili. Nė vendin tonė kjo mrekulli e natyrės nuk ėshtė marrė nė konsideratė, duke mos u shfrytėzuar kėto resurse tė paēmuara. Sot me shtrirjen qė ka ku ndėrthuren deti dhe mali, Shqipėria duhet tė ishte njė qendėr turizmi pėr tė gjithė rajonin.

33. Vendi mė malor qė merret me bujqėsi

Nė Shqipėri gjatė periudhės sė komunizmit edhe pse ishim njė vend kryesisht kodrinor malor, pėrsėri ne i shpenzonim energjitė tona drejt bujqėsisė. Nė tė gjithė periudhėn e komunizmit Shqipėria ishte e orientuar kryesisht nga bujqėsia pėr sa i pėrket ekonomisė. Kjo pėr ēudinė e tė gjithėve pasi ne mė tepėr duhet tė merreshim me blegtori apo dhe me industri tė rėndė apo tė lehtė. Nė komunizėm doli si devizė dhe njė thėnie e udhėheqėsit komunist Enver Hoxha, i cili deklaroi nė mėnyrė pompoze “t’u qepemi maleve e kodrave dhe t’i bėjmė pjellore”.

34. Shqiponja nė flamurin shqiptar, me dy kokė

Nė flamurin e Shqipėrisė, i cili e ka zanafillėn e vet nė kohėn e Skėnderbeut, ekziston njė shqiponjė e cila ėshtė me dy kokė. Arsyetimet historike me kėtė fenomen janė tė ndryshme. Njė variant thotė se kėto dy koka pėrfaqėsojnė gjithė pėrfshirjen e vendit nga Jugu nė Veri. Varianti i dytė pretendon se ushtarėt e Skėnderbeut luftonin aq shumė sa shikonin dhe para dhe mbrapa. Ndėrkohė qė varianti i tretė thotė se, njė kokė shikon Pirron e Epirit dhe koka tjetėr shikon Aleksandrin e Madh.

35. Kanuni 500-vjeēar “krenaria” e Shqipėrisė

Kanun pa dyshim qė kanė pasur edhe vende tė tjera gjatė historisė sė ekzistencės sė tyre, por ashtu siē zbatohet nė vendin tonė vėshtirė se gjen. Me pėrjashtim tė periudhės sė komunizmit kur kanuni pati njė hapėsirė mė tė vogėl pėr sa i pėrket gjakmarrjes, pas viteve ’90 kjo ėshtė bėrė njė normė e zakonshme. Shumė vrasje dhe konflikte qė ndodhin kėtu zgjidhen me vetėgjyqėsi. Kjo ēudi e dhimbshme shqiptare ėshtė njė nga arsyet qė vendin tonė e mban larg nga strukturat euroatlantike.

36. Rezervat ujore sa pėr 100 Shqipėri

Nėse nė ēezmat e familjeve shqiptare mungon uji apo vjen me mangėsi, kjo ndodh sepse administrimi i tij ėshtė skandaloz. Po t’u referoheshin statistikave dhe fakteve, tė rezulton se Shqipėria ka rezerva ujore sa pėr tė mbajtur edhe njė qind shtete tė tjera me pėrmasat e saj. Sigurisht kjo ėshtė njė dhuratė nga natyra, por qė nuk ėshtė shfrytėzuar ashtu siē duhet. Sot thuajse asnjė qytet nuk furnizohet rregullisht me ujė. Duke pasur njė reliev kryesisht kodrinor dhe malor, uji ėshtė i bollshėm aq sa herė-herė rrezikohet dhe pėrmbytja e zonave tė caktuara.

37. Tri veta, njė bunker gjatė komunizmit

Enver Hoxha e bėri vendin tonė tė mbushur me beton. E them kėtė pasi po t’i referohesh kohės u ndėrtuan aq shumė bunkerė, sa sipas statistikave, na rezulton qė pėr tre shqiptarė tė kishte njė bunker. Arsyeja e ndėrtimit tė kėtyre bunkerėve ishte kryesisht tė mbroheshim nga ndonjė sulm eventual nga jashtė. Nė opinionin publik tė periudhės sė komunizmit ekzistonte njė mentalitet se, Shqipėria nga momenti nė moment mund tė sulmohej nga vendet imperialiste qė ishin kundėrshtare tė drejtpėrdrejta tė regjimit komunist tė instaluar nė Shqipėri.

38. Tė mos lėvizėsh dot brenda pėr brenda vendit

Nga viti 1945 deri nė vitin 1990 ishte e sanksionuar dhe e ndaluar me ligj lėvizja nga fshati nė drejtim tė qytetit. Nė asnjė vend tė botės nuk ėshtė e ndaluar lėvizja e qytetarėve me vullnetin e tyre. Nga fundi i viteve ’40 deri nė vitin 1990 ishin tepėr tė kufizuara, vetėm kur duhej njė urdhėr i posaēėm pėr tė bėrė njė transferim me banim nga njė zonė nė njė tjetėr. Pėr tė lėvizur nga fshati ishte thuajse e pamundur. Duke qenė se Shqipėria ishte njė vend qė bazohej tek forca punėtore, ishte e nevojshme qė tė kishte sa mė tepėr popullatė nė fshat.

39. Organ gjyqėsor qė sulmon verbalisht

Vetėm nė Shqipėri ndodh qė organet gjyqėsore e sulmojnė njė tė akuzuar pėrmes mediave, duke krijuar opinion tė keq pėr tė dhe duke helmuar opinionin publik nė influencimin e gjykatės. Me rregullat demokratike, nė ēdo vend tė botės nėse pėr njė individ tė shoqėrisė ka njė akuzė pėr shkelje tė ligjit, pėrgjithėsish veprohet sipas hallkave qė ka gjyqėsori. Nė vendin tonė kjo ndodh rrallė, ku mund tė akuzohesh verbalisht duke mos ndjekur njė rrugė institucionale. Organet e zgjedhura pėr kėtė punė shpesh herė dalin jashtė funksionit.

40. Me kapitullimin e Italisė nė Shqipėri i cila kishte qenė njė pushtuese e egėr, ushtarėt qė ngelėn peng nga italianėt u bėnė pjesė e njėsiteve partizane tė Shqipėrisė kundėr ushtarėve gjerman.

41. Nė Shqipėri, vendi ku figurave ju kėndohet kėngė

Kur njė figurė bėhet publike dhe ka njė kontribut pėr shoqėrinė, qė tė ngelet nė histori atij patjetėr duhet t’i kėndohet njė kėngė. Kėnga kėndohet nė nderim tė tij. Shumė nga figurat historike tė vendit tonė, pėr tė mos tė thėnė qė tė gjithė, u ėshtė kėnduar njė kėngė. Ky merret si njė lloj nderimi dhe ėshtė e pamundur qė pas ēdo akti heroik apo patriotik tė mos thuren dhe disa vargje, dhe mė pas tė kthehet nė melodi. Qė nga Skėnderbeu, Ismail Qemali dhe deri dhe tek Enver Hoxha, nė arkivat e muzikės shqiptare e kanė njė kėngė.

42. Shqipėria, atje ku vendi i varrit gjendet me vėshtirėsi

Pėrpara se tė vdesėsh, nė vendin tonė duhet tė bėsh mirė llogaritė pėr tė gjetur dhe njė vend varri. Kėto kohėt e fundit ėshtė bėrė tepėr problematike, sidomos tek qytetet e mėdha gjetja e njė cope toke pėr tė dėrguar pėr nė banesėn e fundit ata qė ikin nga kjo botė. Kjo mund tė ndodhė vetėm nė vendin tonė, pasi nė as njė vend tjetėr njė problem i tillė nuk haset.

43. Botimi i librit nė Shqipėri, njė procedurė e kollajtė

Pas viteve 1990 mjafton tė kesh njė shumė tė hollash dhe nisesh pėr tek botuesi pėr tė botuar njė libėr. Censurė nuk ka, kritikė, gjithashtu, pėr cilėsi as qė bėhet fjalė. Aq shumė libra janė botuar kėto kohėt e fundit, sa tė duket se njerėzit kėtu nė Shqipėri merren vetėm me shkrime. Nė ēdo vend tjetėr tė zhvilluar kulturor, njė libėr qė tė shohė dritėn e botimit duhet tė kalojė nė disa filtra, tė cilat tregojnė nėse ėshtė i denjė ai libėr apo jo.

44. Vdis tė tė duan, ndodh vetėm nė Shqipėri

Ē’zakon tė ēuditshėm qė kanė shqiptarėt! Kur je gjallė, tė turren sa mundin e s’tė lėnė gjė pa thėnė (ose s’tė zėnė fare nė gojė). Kur vdes, tė bėjnė tė madh dhe vėnė kujėn pėr ē’kanė humbur. Shumė njerėz tė cilėt kanė kontribute tė vyera nė shoqėrinė tonė, sa janė gjallė ose lihen mėnjanė ose dhe denigrohen. Ky fenomen ka ndodhur jo rrallė nė vendin tonė, pasi vetėm duke e humbur njė njeri, atėherė kujtohen pėr tė.

45. Tė shpikėsh lajmin pa pasur fakte

Nė Shqipėri jo pak gazetarė shpikin lajme. Pa pasur asnjė lloj argumenti apo fakti, shumė gazetarė diletantė marrin si tė mirėqenė diēka tė paqenė. Kjo ka ndodhur jo rrallė. Mė tepėr tė goditur nga ky fenomen janė figurat publike, por edhe njerėzit e tjerė nuk kanė shpėtuar nga njė metodė obskurantiste e tė shkruarit.

46. Le tė humbas, dorėheqjen nuk e jap

Nė vendin tonė kultura politike ėshtė nė atė stad sa, nėse njė politikan humbet zgjedhjet nuk jep dorėheqjen, ndėrkohė qė nė kulturėn perėndimore, por dhe nė gjithė vendet e tjera tė botės, ky ėshtė njė element fillestar i demokracisė. I gjen me vėshtirėsi rastet kur njė politikan pas humbjeve tė largohet. Edhe nė rast se ėshtė larguar, ėshtė larguar pėrkohėsisht duke u bėrė pėrsėri protagonist i jetės aktive politike.

47. Edhe pse i vdekur mund tė votosh

Vetėm nė Shqipėri mund tė shikosh nė listėn e zgjedhėsve emra tė cilėt mund tė kenė vite qė kanė vdekur, ndėrkohė qė dalin se kanė votuar. Nė shumė palė zgjedhje tek ne ka pasur anomali, por kėto anomali kanė arritur deri nė kufijtė e absurdes. Mjafton tė kujtojmė rastet kur njerėz tė cilėt nuk jetojnė mė, janė prezent me emrin e tyre nė listat e zgjedhjeve. Madje, ēudia vazhdon kur rezulton qė tė jetė dhe votues pėr njė kandidat apo subjekt politik.

48. Shqipėria dhe Greqia, vende mike qė urrehen

Shqipėria dhe Greqia historikisht nuk kanė bėrė asnjė luftė njėra me tjetrėn, ndėrkohė urrejtja qė ekziston midis tyre ėshtė e atyre pėrmasave si tė jenė nė luftė tė vazhdueshme. Po t’i referohesh historisė sė dy vendeve, tė rezulton se nė asnjė rast tė vetėm kėto vende nuk kanė zhvilluar luftė ndėrmjet njėra-tjetrės. Po tė shikosh dhe raportet zyrtare, kėto dy shtete janė munduar t’i mbulojnė kontradiktat e herėpashershme. Ndėrkohė qė nėn zė tė dy vendet kanė njė urrejtje pėr njėra-tjetrėn dhe pse jo nė kufijtė ekstremė.

49. Numri i banorėve tė fshatit, mė i larti nė Evropė

Shqipėria e cila ka njė popullsi relativisht tė vogėl shquhet dhe pėr njė fakt tjetėr qė pėrfshihet tek ēuditė shqiptare. Pjesa mė e madhe e popullsisė nė vendin tonė jeton nė zonat rurale. Duke qenė se ne vijmė nga njė sistem totalitar, ku primare nė atė kohė ishte bujqėsia dhe blegtoria, shumica e forcave tė punės ishin tė pėrqendruara nė fshat. Me ardhjen e demokracisė ky raport ka filluar tė ndryshojė nė favor tė popullsisė qė banon nė qytet, por qė ngelet shumė larg nė krahasim me vendet e tjera evropiane.

50. Vetėm nė Shqipėri (dhe nė Afrikė) vidhen zgjedhjet rregullisht

Vetėm nė Shqipėri (edhe nė disa vende tė Afrikės), vidhen zgjedhjet si pa gjė tė keqe. Vetėm nė Shqipėri njė lider politik edhe pse humbet qėndron sėrish nė politikė. Dhe po vetėm nė Shqipėri tė gjithė shqiptarėt “vdesin” pas politikės.

rastesishT
17-04-12, 09:00
Historia e vėrtetė e njerėzimit do tė shkruhet vetėm kur shqiptarėt do tė marrin pjesė nė tė shkruarit tė sajė.

Maximilian Lambertz, Albanien erzählt: ein Einblick in die albanische Literatur (Berlin 1956)

rastesishT
17-04-12, 09:02
Ēdo shtet ka mafi, mafia shqiptare ka shtet. (FBI duke diskutuar mbi mafinė shqiptare)

Makresh
17-04-12, 09:43
Te huajt, krenohen me heroin ton kombtar :p

Tash serioz ; Ata mendojn, se ne nuk meritojm tė lėvizim lirshėm sic lėvizin romėt, rumunėt e bugarėt e rrotės s'ėmės !

Tash shifne vetėn se nė ēfar derexhe jemi.

e-uritura
17-04-12, 12:55
3. Tė fitosh pavarėsinė i fundit

Shqipėria ėshtė njė nga vendet qė ka luftuar mė tepėr Perandorinė e Gjysmėhėnės, por ishte e fundit nė vendet ballkanike qė e fitoi Pavarėsinė. Nė fillim tė viteve 1900 shumė vende ishin tė lira dhe tė pavarura nga Perandoria Osmane, e cila i kishte mbajtur me shekuj me radhė nėn pushtimin e vet, duke vendosur administratėn osmane nė kėto vende. Tė tillė si Greqia Serbia apo dhe tė tjera e fituan Pavarėsinė duke mos luftuar aq sa vendi ynė. Ne e shpallėm Pavarėsinė nė kohėn kur Perandoria Osmane ishte nė agoninė e vet.

-Nuk ėshtė cudi kjo aspak. Shqiptarėt vlerėsojnė, jepin, ndihmojnė dhe nderojnė tė tjerėt, pėrpara kėdo tė vetin!


4. Vjetėrsia e gjuhės shqipe

Gjuha shqipe dhe pse ėshtė njė nga gjuhėt mė tė vjetra nė botė, dėshmia e parė e shkruar nuk i kalon 800 vjetėt. Njė nga gjėrat qė i bėn shqiptarėt tė jenė krenarė dhe tė vetėkėnaqur ėshtė dhe gjuha. Sidomos gjuha e folur. Qė nė lashtėsi kjo gjuhė ka qenė prezent pėrkrah gjuhėve tė tjera tė mėdha si greqishtja latinishtja etj. Por ēudia qėndron nė faktin se dėshmia e kėsaj gjuhe nėpėrmjet dokumenteve vjen jo mė larg se afro 800 vjet mė parė. Pra deri nė kėtė kohė kjo gjuhė ka qenė vetėm e folur.


- Nuk do cuditesha aspak, sikur shqiptarėt tė kenė qenė populli i vetėm nė Evrope, para lindjes tė Krishtit. Rrota u rrotullua, dhe tani duan tė na zhdukin!

8. Fetarėt shqiptarė, “nga fryn era”

Shqipėria ėshtė vend unik pėr sa i pėrket historisė sė fesė, kushdo pushtues qė ka ardhur kėtu e ka pasur tė lehtė qė tė imponojė fenė e vetė, duke hasur fare pak nė vėshtirėsi. Qė nga lashtėsia deri mė sot, vendi ynė ka ndryshuar disa herė besimin fetar. Nga paganizmi i hershėm, vjen pushtimi romak, pushtimi bizantin, ai serb, pushtimi turk deri me fitimin e Pavarėsisė. Ndryshimi i feve nė shumicėn e rasteve ka ndodhur nga pėrfitime tė momentit tė popullsisė sonė, por nuk pėrjashtohen dhe rrugėt e tjera tė pėrhapjes sė fesė si dhuna, arbitrariteti, abuzimi, etj.


-E kush i tha njėherė tė njėjtat fjalė???

9. Shqiptarėt, tė gjithė politikanė

Edhe pse nuk ka njė shifėr zyrtare lidhur me faktin se sa shqiptarė merren me politikė, ėshtė e sigurt qė nė Shqipėri shumica e popullsisė flet pėr politikė. Nėse nė vendet e tjera homologe tė Shqipėrisė bėhen plane, projekte dhe punohet nė mėnyrė tepėr cilėsore, diskutimet nė Shqipėri bėhen veēse pėr politikė. Ky sigurisht ėshtė njė perceptim apriori, pasi nuk ka njė studim apo anketim tė posaēėm, por ėshtė e sigurt qė kėtė tė dhėnė nuk e hedh dot njeri poshtė, pasi ėshtė njė fenomen qė ndeshet pėr ditė nė ēdo familje shqiptare.


-Gėnjeshtrat, mashtrimet, tradhtitė, etj janė gjėrat mė tė lehta qė mund tė bėhen.

10. Tė tė vlerėsojnė personalitetet tė tjerėt

Vendi ynė ka shumė figura tė shquara nė fusha tė ndryshme. Ata mė tepėr janė vlerėsuar nga tė huajt se sa nga shqiptarėt. Kėtu mund tė pėrmend njė numėr tė madh tė figurave shqiptare, qė nga Gjergj Kastrioti, Nėnė Tereza, Karl Gega e plot tė tjerė, tė cilėt kanė arritur tė kenė njė famė botėrore, duke e gjetur veten mė tė vlerėsuar nė arenė ndėrkombėtare sesa nė vendin e vetė. Kjo ėshtė ēudi pėr vet faktin se ne jemi njė vend i vogėl dhe nuk kemi luksin tė kemi shumė figura tė shquara siē mund tė ketė njė vend tė tjetėr me njė popullsi disa herė mė tė madhe se ne.


-Nėse lexon emrat e pėrsonaliteteve tė shquara nė fusha tė ndryshme, tė gjithė mbajnė emėr dhe mbiemėr tė krishterė. Njė dėshmi mė shumė, qė myslimanėt, asnjėherė nė jetė nuk kan vyer gjė! Pikė.14. Kabineti qeveritar shqiptar, mė i madh se ai kinez

Shqipėria ka diēka mė tepėr se tre milionė banorė. Nė kabinetin qeveritar tė para disa viteve ka pasur 19 ministri, ndėrkohė qė shteti kinez, i cili ka afro 1.5 miliardė banorė, nuk i ka pasur kaq ministri. Ka qenė qeverisja socialiste e udhėhequr nga zoti Fatos Nano, e cila krijoi disa ministri krejt tė ēuditshme. Disa me portofol, tė tjerė pa tė. U krijua njė situatė e ēuditshme, pasi pėr tė kėnaqur ambiciet pėr karrierė tė disa kolegėve tė vetė, kryeministri i asaj kohe i bėnte ministra.


-Po pra, paratė e vjedhura nga populli i gjorė, dhe tė fituara me djersė, mė falni drogė apo dredhina tė jashtėligjshme tjera, duhen shpenzuar "me mencuri".


16. Popull mysliman, Heroi Kombėtar, i krishterė

Shqipėria nė pjesėn mė tė madhe tė popullsisė ėshtė myslimane, ndėrkohė Heroin e vetėm Kombėtar e ka katolik. Gjergj Kastrioti Skėnderbeu, i cili u ndesh me turqit pėr plot 25 vjet, njihet nė tė gjithė botėn dhe si njė mbrojtės i flaktė i krishterimit, duke mos lejuar qė ordhitė otomane tė shkonin nė drejtim tė Perėndimit. Ai pėr hir tė sė vėrtetės historike nuk qėndroi vetėm i krishterė, pasi u konvertua nė mysliman gjatė kohės qė shkoi nizam nė Stamboll.

Gjergj Kastrioti asnjėherė nuk u konvertua nė mysliman. Nuk do tė kishte asnjėherė suksesin dhe famėn botėrore, po tė ndodhte njė gjė e tillė. Automatikisht, do i bllokohej truri.
Stop ndryshimit tė historisė!


Ėshtė shumė mė e lehtė tė vjedhėsh, se sa tė punosh e tė fitosh pėr jetesė.

Ėshtė shumė mė e lehtė tė jesh i pandershėm, sesa tė jetosh me ndershmėri.

Ėshtė shumė mė e lehtė tė gėnjesh se sa tė pėrballesh me tė vėrtetėn.


Shqiptarėt, si duket, gjithmonė zgjodhen dhe vazhdojnė tė zgjedhin rrugėn mė tė lehtė.

Mendoj se ėshtė koha tė fillojmė tė martohemi me jahudi, tė fusim pak gjak tė tyre nė shqiptarizėm!

Makresh
17-04-12, 13:09
Mendoj se ėshtė koha tė fillojmė tė martohemi me jahudi, tė fusim pak gjak tė tyre nė shqiptarizėm!


Tė pėlqen ky jahoo-dhija ?


http://previous.presstv.ir/photo/20100826/shamseddin20100826075917340.jpg

e-uritura
17-04-12, 13:11
Tė pėlqen ky jahoo-dhija ?


http://previous.presstv.ir/photo/20100826/shamseddin20100826075917340.jpg


Fjala ishte pėr vajzat myslimano-shqiptare!

Bajlozi i Zi
17-04-12, 13:30
Prej krejt popujve te huaj, neve shqiptarve, nderin ma te madh si komb na i kane ba shkijet.

Teper shumė na kane ba nder.

Na kane konsideruar e ende na konsiderojnė armiq.
Pėr kete, na duhet t'u jemi pergjithmone falenderues shkijve.

Mos ta kishim pasė na shqiptarėt armiqėsine shekullore me shkije, ēfarė bythėlėpirėsash jemi, moti ishim zhdukė si komb. (Pak me ba me na e lmu qafen dikush, na bythen ia lpijmė).

Por, dhuna e padrejtesia edhe tė ligun e bėjnė tė fortė.

Makresh
17-04-12, 13:51
Fjala ishte pėr vajzat myslimano-shqiptare!

Kto myslimonat, s'martohen me jahudie e me shkije. :)))

Po ti si ti thuash vetės shqiptare e qe s'je myslimone, kallxo ! Ta sjell jahudijen sa ora n'dhom :biggrin:

emine
13-05-12, 13:53
puntore:tongue:

Hajra
21-05-12, 12:36
....te huaj, h

emine
22-05-12, 20:11
qka thone shqipetaret per Shqiptaret,kjo a tragjedi,

Denim
21-08-12, 17:02
Nė jeten time kurrė nuk kam qenė i puthur prej aq shumė burrash sa nga refugjatet nė Shqipėri. Edhe unė i dua shqiptarėt po ashtu, pėr karakterin, stoicizmin dhe atdhetashurinė e tyre.

Gjenerali Wesley Clark

Neferta
27-08-12, 20:30
Kliko (e mire e qendrueshme)
(http://www.dailymotion.com/video/xt3blh_besat-shqiptare-ne-nje-film-hebre-top-channel-albania-news-lajme_news)Per shum te kqija qe i kemi te mbathura- Nuk eshte krejt ashtu thot Aziz Nesin

Zero Cool
05-09-12, 21:01
Xhorxh F. Wiliams: ''Shqiptarėt''


Nuk vij tė flas si mik i njerėzisė, por vij si mik dhe adhuronjės i racės shqiptare. Dashuroj Shqipėrinė, dashuroj burrat e Shqipėrisė siē dashuroj Amerikėn, siē dashuroj burrat qė i kanė dhėnė lirinė Amerikės. Shqipėria do tė jetė e lirė. Shqipėria i ka dhėnė pesė imperatorė Romės dhe gjaku i shqiptarėve ka forcuar kombet e tjerė. E lashė Shqipėrinė nė vuajtje dhe tė mbytur nė gjak nga faji i Evropės, e cila tani po lan gjynahet e saj. Unė protestova kundėr paudhėsisė sė Evropės kundrejt Shqipėrisė, lashė vendin tim zyrtar dhe ju siguroj, qė unė besoj, se ajo ditė qė unė protestova pėr Shqipėrinė, ėshtė dita mė e lumtur e jetės sime… Tregtia e Amerikės duhet tė jetė e lirė pėr kombin shqiptar, qė ėshtė vėllai i kombit amerikan. Unė jam gati pėr ēdo shėrbim pėr lirinė dhe shpėtimin e Shqipėrisė, edhe me jetėn time." - Xhorxh Fred Uiliams (Nė mitingun e organizuar pėr tė mbrojtur tė drejtat e kombit shqiptar, Boston, 7 Nėntor 1915).


http://gazetakritika.net//Forumi/media/1/20120905-george_f.JPG


SHQIPTARĖT

Xhorxh F. Wiliams
(1852-1932)

I. TOKA DHE BANORĖT

Shqipėri, lejomė tė hedh sytė e mi
Mbi ty o nėnė e rreptė burrash t'egėr!
(Bajron)

"Bah! Shikoni kėta barbarė!" - ka thirrur ēdo tiran qė ka shtyrė nė fatkeqėsi viktimėn e vet, por mė nė fund e ka parė tė pamundur ta bėjė skllav. Historia e dhimbėshme e Shqipėrisė nuk i ėshtė treguar popullit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Kjo ka qenė zhdukur nė vendin e Bajronit dhe tė shteteve tė mėdha, tė cilėt kanė vendosur tė zhdukin nga faqja e dheut kėtė popull heroik.
Nė sallat e errėta tė Dipllomacisė Europiane pėr shekuj me radhė ka qenė mbyllur dhe mundur fati i Shqipėrisė. Edhe tani me lot nė sy dhe mjaft e dobėsuar nga robėria dhe padrejtėsia e shekujve, po nxjerr duart thatanike pėr tė kėrkuar drejtėsi dhe liri; por akoma mė kot. Po shpėrblimi i mėkateve ėshtė vdekja dhe kujdesi i drejtė i Perėndisė nxjerr pėrpara faktin qė gjendja e keqe e sotshme e Europės rrjedh drejpėrsėdrejti po nga ajo politikė qė pėrdori pėr Shqipėrinė.

Me gjithė se nė mėnyrė tė pėrmbledhur, propozoj qė ta them unė kėtė ndodhi, tė pėrshkruaj tokėn, origjinėn, gjuhėn, zakonet dhe historinė e kėtij populli, intrigat e Europės pėr ta mbajtur kėtė popull skllav tė Turqisė, mundimet dhe kėrkesat e drejta tė tij pėr liri dhe indipendencė, dhe mė nė fund se si Amerika mund tė ndihmojė duke i prirė kėtij kundrejt tė drejtave tė tij.

Toka e Shqiptarėve

Avlanon ishte njė pjesė e vogėl e kėsaj toke, prej tė cilės ata qė shkelėn Shqipėrinė krijuan emrin Albania nė tė XI shekull. Emri i vėrtetė i kėsaj toke ėshtė Shqipėri dhe populli "shqiptar", qė dmth "toka e bijt e shqipes". Shqipėria nė mes tė Malit tė Zi dhe Austrisė nga veriu, tė Serbisė nga Lindja dhe tė Greqisė nga Jugu, shtrihet gjatė bregut italian ku qytete dhe limane prej Brindisi deri nė Venetik duan tė thonė se janė kryelartė me pėrparimin dhe lumturinė e tyre pėrpara anės sė detit tė shkretė tė fqinjės sė vet.

Si nė Jug dhe nė Veri tė Shqipėrisė ka limane tė bukur dhe lumenj tė mėdhenj e tė mrekullueshėm. Buna, Drini dhe Liqeni i Shkodrės janė tė pavozitshėm. Duhet qė nėpėrmjet tyre tė zhvillohej njė tregėti e madhe, e pėrgjithėshme; katėr limane tė tjerė gjatė bregut shqiptar janė pa mole dhe pa farė pėrmirėsimi. Lumenjtė janė tė mbushur dhe tė pavozitshėm; pyje tė mėdhenj po kalben nė baltė dhe moēale; fusha tė mėdhaja dhe pjellore shėrbejnė vetėm si njė kullotė e dobėt pėr tufat e dhenve tė njė race shumė tė dobėt; i vetmi plug ėsht ėparmėnda e drunjtė e antikitetit romak. Minierat e punuara prej romakėve dhe venecianėve janė zhdukur nga pamja dhe s'dihet fare ku janė; pėrveē vija Egnatia njė tregues i okupacionit romak, s'ka rrugė; fuqira ujrash tė mėdhaja shkojnė kot; s'ka asnjė central elektrik, s'ka bankė, shumė pak tė holla, asnjė zyrė postare tė vendit veē atyre tė huaja, shumė pak gazeta e libra, shumė rrallė njė lloj makine edhe s'ka as qeveri tė vendit.

Ministri i Punėve tė Jashtėme tė Italisė i quajtur San Guliano, bėn njė pėrshkrim se si mbriti nga bregu i detit nė Shkodėr, qyteti kryesor; hipur mbi njė kalė nėpėr fusha moēale, ferrishta e baltė, mbi njė rrugė tė verbėr, ndėrsa gjatė rrugės sė tij kalonte i bukuri lumė pengues dhe i pavozitshėm, i cili me pak shpenzime, mund tė bėhet qė nėpėr tė tė kalojė nga qyteti nė det vaporė prej mė shumė se tremijė tonėsh. E pamundur! Nė zemėr tė Europės tė ndodhet njė shkretėtirė si kjo; por ky ėshtė njė fakt. Nė tė vėrtetė kjo vjen nga qė ky vend ka posibilitet mė tė madh se ēdo shtet tjetėr i Ballkanit qė Europa e ka parė tė arsyeshme pėr ta bėrė kėtė vend mizerabėl dhe tė shkretė. Ky vend ka pozitėn gjeografike mė tė mirė nė Europė, ėshtė ēelėsi i tregėtisė sė Ballkanit dhe porta e kalimit pėr nė Orient. Megjithkėtė sot nuk ka asnjė hekurudhė qė tė pėrshkojė Ballkanin nga Adriatiku qė kjo tė jetė njė vijim i linjės austriake.
Ky princ Vidi dhe pėrfaqėsuesit e gjashtė fuqive tė mėdha bėnė Durrėsin kryeqytet tė mbretėrisė. Ata sot zunė njė vend tė keq, njė katund tė qelbur, por Durrėsi nėn emrin Epidamnus, siē quhej nė kohėt e vjetra. Ciceroni dymijė vjet pėrpara e pėrshkroi si njė vend tė bukur, tė madh e tė lulėzuar. Nė atė kohė ishte njė qendėr e madhe tregėtare, por sot sikurse edhe fqinja e tij Tivari nė Veri, qėndrojnė si monumente tė mėkatės sė shkatėrimit turk. Nė tokėn e Epirit ku sot 600.000 frymė rrojnė mizėrisht nėn Pax Romana rronin 40.000.000 nė lumturi. Do tė shohim mė vonė se jo natyra, por arti i zi e zbriti kėtė vend nga lumturia e hershme nė gjendjen e dhimbshme e tė mjerueshme tė sotme.

Shqipėria u qeth e u shkurtua nė Traktatin e Berlinit e nė akordin e Londrės, sa qė askush nuk mund tė dijė sot sipėrfaqen dhe popullsinė e saj. Mund tė jetė e madhe sa shtetet e Connecticut dhe Masachusetts, bashkė dhe popullsia mund tė ēmohet prej 500.000 nė 1.500.000 por mesatarisht mund tė jetė 750.000 banorė, p.sh. Shkodra ka 40.000 banorė, por me pak pėrjashtim ky vend pėrbėhet nga fshatrat.


Origjina e shqiptarėve

Nė kohėt prehistorike, para se poetėt e Homerit tė kėndonin pėr Zotat e tyre dhe heronjtė e pėrrallave, pėrpara se tė shkruhej gjuha greke, rronte njė popull i quajtur Pellazg, Herodetus ju hedh Pellazgėve historinė e cila kėto i pėrmend shumė mė parė se sa civilizimin e grekėve, punimi i ashpėr qė mbulon anėt e Parthenon nė Athinė akoma quhet pellazgjik. Kėta muret e mėdha qė ne i quajmė Cyclopean, dhe pėr tė cilat thotė profesor Pococke qė qenė ndėrtuar shumė mė pėrpara se tė ekzistonin grekėt e Homerit.

Prej kėsaj race tė fortė prehistorike mbetėn vetėm shqiptarėt. Vetėm nė kohė tė vona u shkoqit se pellazgėt qenė ilirianėt e vjetėr, e para degė indo-europiane, perandoria e tė cilės shtrihej qė nga Azia e Vogėl deri nė Adriatik dhe nga Veriu deri nė Danub. Nga studimet e shkencėtarėve tė rinj, si Prof. Max Miller dhe Prof. Pot, nė gjuhėn shqipe u stabilizua kjo origjinė. Kėta ilirianė u shpėrndanė edhe nė Itali si Toskė (Tosc) rrojnė akoma nė Shqipėri: nė Itali rrojnė si toscs, Tuscans, Ėtruskans.

Ėshtė e kotė tė kėrkohet pėr Zotėt e Greqisė nė etimologjinė e gjuhės sė saj; nė gjuhėn shqipe kėta janė shumė tė qartė dhe domethėniet e tyre shumė tė drejta. P.sh. "Chaos" ėshtė hapėsi (Kaopsi) - hapėsirė; Erbus (son of Chaos - i biri i Chaos) - er-het-os - me ba t'errėt uranos, I Vranos, zana e reve, vranėt; Zeus, Zaa, Zee, Zoot - Zot, ra rrufe; Athena - E thėna, me thėnė fjalėn; Nemesis, nemes - nam, thirje e djallit; Muse, Mosois - Mėsuesi; Aphroditė, Afėrditė - afėr ditės, (Agim).

Kur tė jetė studiuar mirė gjuha shqipe dhe kur tė jenė ēvarrosė gojėdhėnat e saj, atėherė shumė nga veprat e Homerit do tė rishikohen dhe ca nga ato do tė jetė nevoja edhe tė korrigjohen. Herodotus nuk e dinte qė emrat e heronjve tė veprės sė Homerit ishin fare qartė nė gjuhėn pellazgjike. E deri emri i vetė Homerit mund tė gjurmohet nė gjuhėn shqipe. "I mirė" - qė nė formė "I miros", d.m.th. "Poezia e mirė".
Nė gjuhėn shqipe ėshtė Agamnos, Aigemendon, - ai qė mendon, Ajax (Ajaks); si I-gheacehs-gjaks, gjakderdhės; Prijamos si Bir i-ams, bir i sė amės e me kuptim ironik-Bir i Tokės, i vendit; Achilles (Akiles), i qiellės, njė i zbritur nga qielli; Odysseus, I-oudhės, I udhės, udhėtari, ai qė shėtit; Ithaka, I-Thakė-idhėnak; Droilos, (Droilos), ai qė druhet-frikacak.

Shumė tė tjera mund t'i shtohen kėsaj liste. Nuk ėshtė ēudi nėse njerėzit qė kanė studiuar gjuhėn shqipe tė thonė se ajo ėshtė gjuha origjinale e Homerit, dhe qė grekėt morėn nga poetėt pellazgjikė tė shumtėn e kėngėve trimėrie dhe heroike.

Sa dituri e madhe e pret arkeologun kur toka shqiptare do t'i hap thesarin e historisė pellazgjike!
Kėta dhe shumė derivacione tė tjera provojnė qė shqiptarėt sot janė mbi tokėn e tė parėve dhe flasin gjuhėn e stėrgjyshėrve tė tyre. Edhe pėrpara se se dega helene njihej nė malet e Thesalisė. Shkodra, qyteti kryesor i Shqipėrisė qe padyshim kryeqyteti i mbretėrisė madhėshtore tė Ilirisė; shqipja qe gjuha amtare e Aleksandrit tė Madh qė zaptoi botėn dhe e Piros sė Epirit, njė nga gjeneralėt mė tė mėdhenj qė pėrmend historia, pėrballuesi i fundit tė ushtrive zaptuese romake.

Njė tragjedi pėrtej imagjinacionit tė tragjedistit, ėshtė ajo qė njė racė e vjetėr dhe e fortė erdhi nė njė gjendje kaq tė keqe dhe mizore, gjė e cila shikohet si skandal i civilizimit euripian. Nuk ėshtė pėr ēudi qė otomanėt nuk lejuan asnjė gėrmim nė tokėn shqiptare, gjė qė mund t'i sillte ndėr mend kėtij populli lulėzimin e parė.

vijon

Zero Cool
05-09-12, 21:02
vijimi


Vendasit e Shqipėrisė

Nuk janė turq sikurse e mendojnė; pėrpara kanė qenė tė gjithė Kristianė, por gjatė shekujsh pjesa mė e madhe ėshtė kthyer nė besimin Mohamedan. Shumė prej malėsorėve janė katolikė, kurse nė Shqipėrinė e Jugut pothuaj kisha greke ėshtė krejtėsisht e pranueshme pėrveē Mohamedanėve. Gjuha shqipe ėshtė aq e dallueshme nga gjuhėt e tjera tė Europės sikurse ėshtė Keltizma (Keltic) ose Basque.
Ata nuk kanė literaturė veē librave tė priftėrinjve katolikė, as alfabet tė stabilizuar nuk kanė akoma. Nė shkollat e pakta turqit nuk kanė lejuar tė mėsohet gjuha e tyre. Nuk janė shumė ata qė dinė tė shkruajnė dhe tė lexojnė.

Historia e Shqipėrisė ėshtė njė shėnim i gjatė shkeljesh, plaēkitjesh e gjakderdhjesh. Kėngėt e tyre tregojnė-theksojnė vetėm luftra dhe trimėrira. Tė gjitha shkeljet e Europės mizore e kanė pėrzhitur kėtė vend me zjarr e me shpatė.

Mbasi vdiq heroi, Gjergj Kastrioti, qė mbajti larg nga Shqipėria 24 vjet ushtritė e Sulltanit duke i zhdukur nga faqja e dheut njėra mbas tjetrės. Otomanėt mundėn ta zaptojnė Shqipėrinė dhe e mbajtėn nė njė zgjedhė pėr mėse 450 vjet. Pėrveē popullit tė fushave, tė cilin e ka vrarė mė shumė zgjedha e robėrisė, pėrgjithėsisht shqiptarėt janė trima e luftėtarė tė fortė. Malsori nuk del kurrė prej shtėpisė sė tij i paarmatosur deri nė dhėmbė; lufta ka qenė i vetmi besim i tyre; ata thonė "Aty ku asht shpata, asht besimi".

Djali rritet pa farė edukate ose disipline pėrveē pėrdorimit tė armėve. Nė ushtrinė turke ai mėsoi si tė vjedhė e tė grabisė, nė shtėpinė dhe vendin e tij zyrtarėt dhe tagrambledhėsit e pengonin nė kursimet, punimet dhe nė industritė. I rritur nė njė atmosferė violence dhe vjedhjeje, dhe uria shpeshherė e ka shtrėnguar tė sigurojė jetėn e tij si tė mundet, qoftė edhe prej armikut qė i ka shkelur nė vatėr. Nuk duhet shikuar pėr ēudi pse vjedhja qė i bėnin turqve quhej patriotizėm i lartė. Padyshim kėta malėsorė janė tė egėr dhe tė pamėshirshėm nė mėsymje ose nė mbrojtje. Qė kėta kanė dhe zakone tė kėqia s'ka nevojė pėr vėrtetim, por janė rritur nė njė atmosferė pesimiste.


Njė popull fisnik

Ky popull ėshtė shembull mė i madh pėr tė mbajturit e moralit dhe tė meritave tė trashėguara pėr fisnikėrinė dhe pėr shekuj me radhė ka qenė nėn kapacitetin e tij qė megjithė influencėn tirane dhe degraduese i mban prap kryet lart. Nuk i ka humbė shpresat e veta dhe gjithnjė thotė se jam shqiptar, qoftė edhe nė mes tė zjarrit e pėr kėtė ky meriton tė gradohet me njė listė tė gjatė virtytesh tė pastra dhe shembullore. San Guiliano thotė se shqiptarėt janė egoistė tė radhės sė parė. Sigurisht qė ata janė njė racė qė shtrohen dhe kėrusen nga frika. Trimėria e tyre nuk ka kufi; ata e pėrballojnė vdekjen dhe fatkeqėsinė e tyre pa u trembur. Fjala e Besės pėr ta ėshtė shumė mė e shtrenjtė se sa bėmat e mėdha tė popujve tė civilizuar. Hospitaliteti i tyre vijon deri sa mos t'u mbetet kurgjė. Virtytet e grave tė tyre, janė tradicionale, dhe vdekja ėshtė dėnimi i zakonshėm dhe i shpejtė nė raste tradhėtie dhe imoraliteti. Sensiviteti nė ēnderime dhe fyerje ėshtė shumė mė i madh se sa nė gėnjeshtra e shpifje, dhe kėshtu rastet mbarojnė me gjakmarrje; nė asnjė vend tjetėr tė botės nuk ėshtė mė e sigurtė gruaja nga ofendimet se sa nė Shqipėri. Ai qė vret njė grua bie nga vlefta dhe e humb nderin dhe famėn. Bajroni e nderon nė kėtė mėnyrė besnikėrinė e shqiptarėve nga eksperinca personale qė pati pranė tyre;

Tė rreptė bijt e Shqipes! Po vetitė
Nuk u mungojnė; veē tė ishin mė tė arrira;
Armiku ua pa kurrizin ndonjėherė?
Kush e duron si ata mundimin e luftės?
Shkėmbinjt' e tyre s'janė mė tė patundur
Nga ata nė ēast rreziku dhe nevoje;
Ē'armiq pėr vdekje, por sa miq besnik!
Kur vendi a nderi i thėrret tė derdhin gjakun,
Si trima turren ku t'i ēojė i pari i tyre.

Kaq tepėr e admironte Bajroni kėtė popull sa qė Shelleys e thirri kėtė me emrin pėrkėdhelės: "ALBI".

Malėsori dallohet nga qytetari. Veshja pėrgjithėsisht ėshtė si veshja kombėtare e Greqisė. Fustanella, njė fustan i bardhė qė mbrin deri te gjuri, ēorape tė bardha mbulojnė pulpat e kėmbėve, kėpucė me maja tė kthyera dhe me tufa mbi to, rripi i mezit (silahu) i mbushur me armė, xhamadani me mėngė tė lėshuara, mbrapa dhe qeleshe.

Ky popull jeton nė formėn patrike (partriarkale); plaku i shtėpisė nderohet dhe shquhet pėrmbi tė tjerėt dhe tė gjithė e dėgjojnė. Vajzat nderojnė dhe dėgjojnė nėnėn. U mbarohet mė parė ēdo dėshirė prindėrve dhe pastaj tė tjerėve.

Te ky popull nderimi pėr moshėn ėshtė njė karakteristikė e veēantė; janė shumė zemėrmirė pėr njėri tjetrin, ndihmojnė shoqi-shoqin nė rast rreziku dhe nevoje, kanė respekt pėr eprorėt e tyre dhe e mbajnė besėn me drejtėsi dhe ndėrgjegje tė pastėr. Nė mes tė tyre flasin njė gjuhė dekorative, pėrdorin terma tė pastra dhe tė prishurit e gojės shpėrblehet pa vonesė dhe ndonjėherė shumė rėndė. As me shaka nuk pėrdoret gjuhė abuzive.

Hospitaliteti ėshtė nė kulmin e tij nė Shqipėri. Njė atakim po t'i bėhet mikut nė ēdo mėnyrė qoftė, ėshtė njė ēnderim i madh pėr tė zotin e shtėpisė e pėr gjithė fisin e tij. Ai qė grabit ose vjedh mikun, simbas zakonit tė vendit dėnohet shumė rėndė ose me vdekje ose nxirret jashtė fisit.
Burrat janė tė gjatė, Gegėt, nė Veri janė mė tė gjatė se toskėt nė Jug; gjithashtu mė tė fortė e mė tė rreptė. Njė shkrimtar e pėrshkruan lėvizjen e malėsorėve tė Veriut si dhitė e egra qė ngjiten majave e shkėmbinjve mė tė mprehtė dhe zbresin pa pikė frike nga kėto vende, qė kur i sheh thua se asgjė e gjallė nuk mund tė shpėtojė nga ato.

"BESA" ėshtė tradita mė e shenjtė; kur njeri ka besėn e njė personi tė mirė tė njerit fis, ēnderimi mė i madh e pret fyesin e saj prej ēdo personi tė atij fisi. Besa e shqiptarit jo vetėm qė mbahet dhe mbrohet me vullnetin mė tė mirė, por shqiptari po tė jetė nevoja jep edhe jetėn pėr tė mbajtur besėn. Njė udhėtar nėn fjalėn e besės ėshtė nėn mbrojtje tė shenjtė.

Zakone - gjakmarrje

Gjakmarrja ėshtė njė traditė e shqiptarėve, por e rregulluar mbas ca ligjeve dhe zakoneve tė vendit qė caktojnė kur, kush dhe si ėshtė e drejtė njė gjakmarrje. Nė kėto raste as qė pėrzihet qeveria edhe nė qoftė se ndėrhyn, do tė ndjekė zakonin e vendit mė tepėr se ligjin. Kjo "lex talioni" rregull qė i jep tė drejtė qė tė shpaguhet njė dėm reciprok ose si i thonė njė sy pėr njė sy, e kokė pėr kokė, jo vetėm qė hyri nėpėr ligje gjatė shekujve, por edhe nėpėr besime. Konsiderohej se shpirti i tė vrarit nuk ka qetėsi deri sa tė vritet gjaksori.

Nė Shqipėri familjes ose trashėgimtarėve nuk u mbetet gjakmarrja vetėm pėr vrasje, por edhe pėr ēėshtje nderi grash.

Gjaqet shpesh herė shtrihen deri nė bajraqe, fise, dhe shpėrblime gjaqesh shumė herė kanė kapėrxyer katunde e krahina.

Ligjet turke nė kėtė vend nuk japin ndonjė farė drejtėsie, i inkurajonin kėto zakone mbasi kėta shkaktonin pėrēarje, grindje dhe armiqėsira tė brendshme nė mes tė shqiptarėve, gjėra qė i lehtėsonin barrėn e Turqisė pėr tė imponuar mė tepėr tiraninė dhe robėrinė.

Me ardhjen nė fuqi tė ligjti tė "krimeve" ky zakon ndoshta do tė zhduket me kohė sikurse nė rastin e Malit tė Zi.

Gratė shqiptare

Ndėrsa, si edhe nė shtetet e tjera tė Ballkanit gruaja bėn tė gjitha punėt si nė fushė edhe nė shtėpi, ajo shikohet me respekt dhe zė njė pozitė mė tė lartė se gruaja e Orientit. Njė grua mund tė shėtitė prej njė ane tė Shqipėrisė nė tjetrėn pa farė dyshimi, bile edhe njė burrė qė mund tė ndodhet me tė, nga shkaku i gruas ėshtė i sigurt. Nėqoftė se njė vajzė e fejuar lė tė fejuarin e vet, ajo e ngarkon familjen e saj me njė gjak, tė cilin e ka tė drejtė i fejuari i saj. Pėrveē atyre tė qytetit nusja nuk merr pjesė nga i ati i saj, pėrkundrazi dhėndri i paguan njė shumė tė hollash atit tė vajzės; pėr gratė e veja paguhet gjysėm.

Nė gratė shqiptare dashuria dhe bukuria nuk luajnė njė rol me rėndėsi; ēka ia shton rėndėsinė gruas pranė burrit, ėshtė tė lindurit e fėmijėve; duke iu shtuar fėmijėt i shtohet edhe pozita; nuk egzistojnė kėrkund gra mė tė virtytshme se nė Shqipėri.

Brez i fuqishėm

Gjaku i shqiptarėve ėshtė gjak burnie nė (virile). Shqipėria i ka dhėnė Turqisė gjeneralėt dhe vezirėt mė tė mirė. Vėllezėrit e tyre nė Itali, Toskanėt, vunė themelet e vėrtetė tė madhėshtisė sė Romės, pesė imperatorė tė Romės qenė bij malsorėsh ilirianė, nė grykat dhe nė malet e Aticas gjuha shqipe ėshtė nė pėrdorim edhe sot; nė luftėn e Greqisė pėr lirinė e saj shqiptarėt lanė emra fame; ata bashkohen me tė tjerėt, por nė trazirė nuk bashkohen, d.m.th. nuk i pėrziejnė gjakun dhe zakonet e tyre. Tė ruajturit e gjuhės dhe tė zakoneve tė veta nė thembrėn dhe tiraninė e shekujve tregon posibilitet dhe njė racė tė fortė e tė pamundshme.

Do tė shohim se si Europa e pėrdori kėtė ēelės tė ballkanasve pėr tė mbajtur mbyllur dyert e mėshirės e tė dritės mbi njė popull, i cili tani po lutet pėr njė indipendencė e liri.

Zero Cool
17-09-12, 15:47
Vendi ballkanik, Shqipėria, ka qindra e mijė bunkerė tė erės komunistet tė cilėt janė jashtė pėrdorimit dhe tani po kalon njė lulėzim tė industrisė sė turizmit. Njė projekt i pėrbashkėt shqiptaro-gjerman po i bashkon nė njė kėto dy gjėra, duke i kthyer bunkerėt nė vend pėr tė fjetur.
Nė vendin bregdetar tė Tales, qė ndodhet 50 km nga Tirana, 10 studentė nga Shqipėria dhe 10 nga Gjermania po punojnė pėr kėtė projekt. Ata po kthejnė bunkerėt nė bujtina, ku njė bunker do tė ketė hapėsirė pėr tetė persona.
Turistėt do tė kenė mundėsi tė hedhin vėshtrimin pėrtej pėrmes tė ēarės, qė nė fakt ishte projektuar tė shėrbente pėr nxjerrjen e armėve. Ndoshta kjo do tė bėjė qė njerėzit tė kursejnė ndonjė mendim pėr diktatorin qė i ka ndėrtuar dhe qė e ktheu Shqipėrinė nė njė nga vendet mė tė izoluara.
Ish vendi komunist gjatė drejtimit tė Enver Hoxhės kishte rreth 750 mijė bunkerė tė cilėt u ndėrtuan nė vitet 1970 dhe 1980. Hoxha i trembej njė pushtimi nga jashtė dhe ndėrtojė struktura prej betoni ku njerėzit mund tė strehoheshin nė rast emergjence si edhe pėr tė sulmuar armikun e mundshėm. Bunkerėt reflektojnė paranojė tė pakrahasueshme tė diktatorit.
Iva Shtrepi kėrkon tė ndryshojė qėllimin e tyre i kthyer nė bujtina. Teza e saj pėr diplomim nė njė universitet gjerman titullohet “Bunkerkunft”, njė lojė me fjalėn bunker dhe “unterkunft” qė nė gjermanisht do tė thotė akomodim. Plani fillestar ėshtė pėr tė ndryshuar njė bunker tė vetėm por kjo mund tė ndryshojė shumė shpejt.

Tė ndėrtuar nė peizazh

Markus Pretnar, profesor i Shtrepit pėr shkencat e aplikuara nė Universitetin e Majnzit, i ka pėlqyer shumė kjo ide dhe po e kthen teorinė nė praktikė. Studentet e seminareve tė tij morėn kėtė temė, hartuan projektin dhe lidhėn kontaktet e para nė Shqipėri.
“Teza ėshtė kthyer nė njė plan kėrkimor”, thotė Pretnar, profesor pėr dizajnim tė brendshėm. Ai e sheh tė tronditur Shqipėrinė nga fluksi aktual i turistėve. “Ju mund t’i hidhni njė shikim vetėm ndėrtesave nė bregdetin e Adriatikut, kjo ndodh edhe nė Malin e Zi, pėr tė kuptuar se ėshtė ndėrtuar aq shumė nė pak kohė”.
Nga projekti shqiptaro-gjerman sė pari pėrfitojnė banorėt e zonės. Bunkeri qė studentėt po transformojnė nė njė vend pėr tė fjetur ėshtė vetėm njė prototip dhe do tė ketė parket druri, dyshekė, dush dhe aneks kuzhine.
Nėse kjo do tė pėlqehet, atėherė edhe shumė bunkerė tė tjerė mund tė konvertohet pėr tė akomoduar turistė. “Ata (bunkerėt) ndodhet nė tė gjithė vendin”, shpjegon Pretnar, “nė alpet shqiptare, nė vende tė fshehura, nė qytete dhe fshatra”.
Zyrtarisht bunkerėt i pėrkasin Ministrisė sė Mbrojtjes, por individėve tė cilėve u pėrket prona ku ndodhen u ėshtė garantuar pėrdorimi i tyre.
Ky grup qė po punon pėr konvertimin e bunkerėve mendojnė ta shtrijnė projektin nėse plotėsohen dy kushte. Ato janė: arritja t’i atribuohet universitetit tė Majnzit dhe Tiranės pėr idenė e tyre origjinale dhe tė gjithė bunkerėt e kthyer nė bujtina duhet tė jenė nėn menaxhim lokal. Ata gjithashtu parashikojnė qė qėndrimi nė “Bed & Bunker” tė kushtojė mė pak se 8 euro pėr person pėr njė natė.

Kushte perfekte pėr turistėt ‘udhėtarė’

Ekonomia e Shqipėrisė nuk e mori veten menjėherė pas rrėzimit tė regjimit komunist nė vitet 1990 dhe popullsia vuajti shumė edhe si rezultati i Luftės sė Kosovės nė fund tė viteve 1990. Sė fundmi Ballkani ėshtė kthyer nė njė destinacion tė pėlqyer turistik nga njerėz nga e gjitha bota, tė cilėt kėrkojnė tė zbulojnė rajonin si destinacion pėr tė udhėtuar. Shqipėria ėshtė veēanėrisht e kėrkuar pėr udhėtarė tė vetėm.
“Ne duam tė shohim Tiranėn dhe tė shkojmė nė male dhe bregdet”, thotė Artur Schock, njė 26-vjeēar qė punon si postier me biēikletė nė Berlin. Ai po pėrgatit ēantėn e shpinės qė brenda pak ditėve tė niset pėr tė udhėtuar nėpėr Ballkan bashkė me dy miq tė tij.
Ata do tė jenė tė ftuarit e parė tė cilėt do tė akomodohen nė bunkerin bujtinė. “Gati ndodhet nė plazh”, shpjegon ai. Ėshtė e sigurt qė ėshtė mė mirė tė flesh natėn sesa tė qėndrosh nė ēadėr.

Zero Cool
25-09-12, 20:51
http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s720x720/485714_521216077891884_1241569736_n.jpg

Antonio Canova 1757-1822 Helen of TroyPor, ka edhe mė...
...qylafi, qeleshja apo plisi (si i thonė shqiptarėt e Kosovės) nuk ėshtė tipar dallues vetėm i veshjes sė meshkujve. Ai ėshtė mbajtur edhe nga femrat. Nė rastin e kapelės frigase ėshtė evidente kjo gjė, por edhe qeleshja e mirėfilltė shfaqet nė dy buste tė Helenės sė Trojės. Kėsaj i bėjnė lidhje me lindjen e Helenės prej Zeusit tė shndėrruar nė mjellmė dhe Ledės sė bukur. Nga ky bashkim lindėn katėr binjakė: dy meshkuj e dy femra- Kastori dhe Polluksi (njihen edhe si Dioskurėt) dhe Helena e Klitemnestra. Shenja e qeleshes ne kokėn e dy binjakėve meshkuj dhe tė Helenės ėshtė tipari i tyre hyjnor, prejardhja e tyre nga Zeusi - ky ėshtė shpjegimi i bėrė zakonisht, duke qenė se binjakėt lindėn nga dy vezė. Qeleshja kėsisoj ėshtė simboli i lėvozhgės sė vezės, pėr tė bėrė tė ditur prejardhjen e tyre tė pazakontė e hyjnore.

Personalisht mendoj se ky shpjegim ėshtė disi i pjesshėm dhe duhet plotėsuar pasi prejardhja e simbolit, pasi siē kemi parė qeleshja ėshtė veshje dalluese edhe pėr Odisenė edhe pėr Hefestin. Mendoj qė ka lidhje me origjinėn hyjnore tė pellazgėve, mitin pellazgjik tė krijimit tė Universit etj, dhe nuk ėshtė i kufizuar vetėm te lindja e binjakėve. Por ajo qė mė bėn pėrshtypje ėshtė edhe fakti qė nė faqen e brendshme tė veprės sė njohur “Illyrici Sacri” tė Daniele Farlato, Iliria simbolizohet nga njė femėr e cila mban nė kokė njė Qylaf, me ‘thumbin’ klasik qė ka edhe qylafi lab. Sidoqoftė, qeleshja shqiptare ėshtė njė shenjė dalluese e trashėgimisė kulturore antike pellagjike qė shqiptarėt e kanė ruajtur mė njė besnikėri tė habitshme.

Ndėr tė tjera ka edhe diēka qė bėn lidhjen Leda pellazgjike dhe Zeus me vazhdimėsinė besnike tė ndjekjes sė traditės amtare pellazgjike. Bėhet fjalė pėr vulėn sekrete tė Skėnderbeut e cila ka si simbol tė gdhendur Ledėn.

Zero Cool
25-09-12, 20:54
Vula sekrete e Skėnderbeut
Ilia S. Karanxha

Tė flasėsh pėr artin nė kohėn e Skėnderbeut do tė thotė tė ndodhesh pėr ballė njė argumenti tė vėshtirė. Kjo pėr faktin e mirėnjohur tė ngjarjeve politike e mė tej se gjurmėt e drejtpėrdrejta artistike tė lidhura me atė periudhė pėr momentin janė vetėm grimca dokumentare. Megjithatė edhe pse ndodhemi nė njė situatė tė tillė nuk mund tė themi se tema e artit nuk mund tė trajtohet fare dhe se ajo ka qenė e huaj pėr Skėnderbeun siē ėshtė shprehur At Vinēenc Malaj.

Nė kėto kushte tė disfavorshme tėrheq vėmendjen gjurma e njė objekti sa tė vogėl po aq edhe domethėnės. Bėhet fjalė pėr vulėn e vogėl tė Skėnderbeut sigillum annulare ku ishte gdhendur legjenda e famshme e ‘dashurisė sė Ledės me mjelmėn’.

Njė studim tė veēantė nga pikpamja fizike mbi gjurmėn e kėsaj vulė ka bėrė Tefik Gecaj dhe kalimthi ėshtė folur edhe nė Historia e Shqipėrisė(T. 2002, p.) pra fakti nuk ėshtė i pa njohur nė shkencėn albanologjike vetėm se ajo nuk ėshtė parė nė kontekstin e kulturės rilindase evropiane apo asaj ballkanike. Nga pėrmasat qė ka nxjerrė T. Gecaj rezulton se ajo kishte pasur formėn e elipsit tė ndarė nga rrathė shumėkėndėsh. Rrethi qė kufizon legjendėn ka pėrmasat 9 mm horizontal, 11 mm vertikal dhe 28 mm perimetri. Shumėkėndėshi i jashtėm: 13 mm horizontal, 16 mm vertikal dhe perimetri 45 mm.

Legjenda e lindur nė truallin e lashtė pellazgjik u transmetua pėr shekuj me radhė si nga veprat e autorėve antikė (Homeri: Odisea (II, 298-304), Euripidi: Ifixhenia (Helena 17-21, 214-257), Straborni: Gjeografia (10, 2.24), Apollodari: Biblioteka (I, 7.10, 3,10. 5-7) etj.) po ashtu edhe nė aspektin ikonografik qė reflektonte me variante tė ndryshme nė zbukurime vazosh, nė skalitjet mbi rrasa varri por edhe nė skulptura qė u trashėgua nga antikiteti. Njė skulpturė tepėr e veēantė dhe shumė e bukur ndodhej edhe nė koleksionin Albani (sot Muzeu Capitolino- Roma) e cila e paraqet Ledėn nė njė pozicion tė ulur me vėshtrimin e kthyer nga e majta ku me njėrėn dorė mban tė ngritur lart njė pelerinė dhe me tjetrėn e ka tė mbėshtetur tek mjellma qė i qėndron e mbėshtetur tek gjunjėt. Kritika e artit e shpije realizimin e kėtij varianti tek shkolla antike e Timotheos qė u realizuan mė 360 para K. pėr tempullin Asklepios nė Epidauros (Peloponez) e mė pas pati mjaft kopje. Varianti i koleksionit Albani mbahet si njė nga mė tė hershmit.

Sipas legjendės Leda, e bija e Testios mbretit tė Etolisė, ishte gruaja e Tindareos mbretit tė Spartės. Ajo u dashurua nga Zeusi pellazg i Dodonės qė ju shfaq asaj si njė mjellmė e bardhė afėr ujėrave tė lumit Eurota. Mjelma u bashkua me Ledėn e si frut i kėsaj dashurie lindėn binjakėt qiellorė nga hapja e dy vezėve Kastori e Pelluksi dhe Helena e Trojės me Klitemnestrėn. Mbi numrin e fėmijėve hyjnorė e tokėsorė ( d.m.th. tė vdekshėm) tė Ledės ekzistojnė edhe variante tė tjera nga autorėt antikė.

Nga pikėpamja artistike ėshtė rasti tė pėrmendim kėtu edhe statujėn madhėshtore qė u zbulua nė fillim tė shekullit tė XVI gjatė gėrmimeve arkeologjike nė Foro di Nerva (Romė).(Lancani, R., Storia degli scavi di Roma…. 1990) Ajo u gjend e coptuar koka nga trupi e pėrmendet pėr herė tė parė mė 1512 me emrin ‘Pirro ose Marte Kapitolino’. Nė shek. e XVI u njoh mė shumė si statuja e Pirros sė Epirit ndėrsa arkeologėt e sotėm preferojnė mė shumė ta quajnė e Marsit (pra Perėndia e Luftės). Ky ėshtė njė problem mė vete qė mund tė shikohet mė vonė. Nė kėtė rast na intereson mė shumė pėrshkrimi qė i ėshtė bėrė monumentit e nė veēanti bazamentit tė kėsaj statuje mė 1556 nga Ulisse Aldorandi nė veprėn e tij mbi sklupturat antike nė Romė. Ai mes tė tjerash shkruan: …. Poshtė Pirros ėshtė njė Leda lakuriq, qė del nga banja, dhe me dorėn e majtė mban kėmishėn e saj, dhe me tė djathtėn njė mollė. Nga njė anė ka njė Kupid (fėmijė ėngjėlolor I.K.)tė bukur qė pėrqafon njė mjellmė. Qė tė dyja kėto statuja janė bėrė nga i njėjti mermer, e qėndrojnė mbi njė bazament qė e rrethon pėrqark…. Leda pėr shkak tė bukurisė sė saj u dashurua dhe u rrėmbye nga Zeusi nė shėmbėlltyrėn e Mjellmės, prej nga mbeti shtatzanė, lindi pastaj dy vezė, nga njėra lindi Kastori dhe Polluēi, nga tjetra Helena e Klitenestra qė u martuan, e para me Menelaun, tjetra me Agamamnonin Mbretin e Greqisė”

Pėrsa i pėrket paraqitjeve ikonografike mė tė hershme nė mesjetėn italiane tė kėsaj legjende pėrmendet Guido delle Collone(1210-1287) ndėrsa si pikėnisje nė rilindje konsiderohet realizimi nė baso-reliev nė njė nga portat prej bronzi nė katedralen e Shėn Pietrit nė Romė nga skulptori e arkitekti italian Antonio di Pietro Arverlino (ndryshe i njohur si ‘Filarete’) (1400-1469) tė realizuar nė vitet 1433-1445 nė kohėn e papatit tė Eugjenios tė IV . Pra Filarete ishte nismėtari qė riktheu nė rilindjen italiane mitin e Ledės.
Pėrsa i pėrket vlerės simbologjike qė ju jepet subjekteve tė paraqitura ka mendime tė ndryshme. Pranohet mė shumė ideja e Ledės si pėrfaqėsuese e natyrės, pjesė e tokės mėmė dhe fertilitetit. Transmetuese e jetės sė amėshuar dhe asaj tokėsore. Si pikėnisje e gjinisė humane. Ndėrsa tek Mjellma hyjnore shikohet ajri dhe qielli. Fryma e zjarrtė e dashurisė nga bashkimi i tė cilave krijohet amėshimi.

Mirėpo nga mbarė studiuesit e ndryshėm, tė cilėt e kanė blerė e na e kanė transmetuar gratis pėr njė legjendė puro greke harrohet elementi mė i rėndėsishėm nė interpretimin e saj: simbioza e popujve qė banonin nė Ballkan. Ata jetonin bashkėrisht nė kohė lufte e nė kohė paqe. Urreheshin e dashuroheshin. Grindeshin e pajtoheshin nė aleanca me njėri tjetrin. Etolėt, spartanėt, akejtė, kryeperėndia e epirotėve Zeusi i kudogjendur, gjeneruesi i jetės sė amėshuar dhe asaj tokėsore janė humusi qė kanė krijuar aty popujt mė tė vjetėr. Ata qė trashėguan atė gadishull ku inatet, grindjet e miqėsitė nuk janė reshtur kurrė.
Varianti qė paraqitet nga gjurma e unazės tė Skėnderbeut, njė shkėndijė rilindase nė artin mesjetar shqiptar, mjaft i thjeshtėzuar dhe origjinal, duhet tė ketė qenė gjithashtu njė nga mė tė hershmet qė ka qarkulluar nga mesi i shek. XV. Kuptohet akoma pak i njohur pėr derisa u zgjodh pėr njė destinacion kaq tė veēantė si imazh i njė vule sekrete “sigillum secretum”. Nuk mund tė themi se Skėnderbeu u nxit pėr zgjedhjen e kėtij motivi nga paraqitja ikonografike e Filarte-s mbasi ato paraqiten tė stilizuara nė aspekte krejt tė ndryshme. Por ama janė realizuar gati nė tė njėjtėn kohė. Vula sekrete e Skėnderbeut dokumentohet pėr herė tė parė nė njė dokumet tė vitit 1450 pra realizimi i saj ėshtė para kėsaj date dhe afrohet mjaft me pėrshkrimin ikonografik tė legjendės qė lexuam mė sipėr tek monumenti i Pirros tė Epirit nė Romė. Kėshtu fakti tek unaza e Skėnderbeut na prezantohet si njė shėmbėlltyrė me vlera historike, mitologjike po aq edhe artistike, edhe pse nė miniaturė, tregon si mė sipėr se Skėnderbeu jo vetėm qė nuk qėndronte jashtė mentaliteteve tė reja tė kohės por ėshtė edhe njė nismėtar i pavarur nė kėtė drejtim derisa rikthen nė jetėn e pėrditshme nė dokumente kancelareske njė imazh qė lidhej me truallin pellazgjik tė cilit ai i pėrkiste duke ja transmetuar faktin nėpėrmjet imazhit princave evropianė.

Tani mund tė shtrohet ēėshtja pėr kėtė argument nė se ishte Skėnderbeu nė Krujė apo Fillarete nė Romė qė i ra ndėrmend tė parit tė rimerrte e tė pasqyronte nė artin evropian legjendėn e Ledės. Pėr Skėnderbeun duhet tė pėrjashtojmė mundėsinė e zotėrimit tė saj si njė plaēkė lufte apo si dhuratė mbasi nė kėtė rast mungonte kondita e karakterit tė saj special e sekret. Nga ana tjetėr mund tė themi me siguri qė as njėri nuk u influencua nga tjetri e secili eci nė mėnyrė tė pavarur. Midis tė dyve ka edhe njė ndryshim mjaft tė rėndėsishėm. Ndėrsa tek Skėnderbeu legjenda, historia dhe arti kanė njė funksion tė dobishėm e tė pėrditshėm tek Filarete legjenda rimerret kryesisht nė funksionin artistik. I pari ėshtė pjesė e jeton me legjendėn pellazgjike veēse duke qenė ajo njė imazh sekret nuk ka funksione publike e propaganduese tė karakterit popullor ndėrsa i dyti, d.m.th. Fillarete, e huazon atė nga origjinat e lashta pellazgjike dhe e ve atė nė funksion tė publikut.

Pra kėtu ka rėndėsi jo destinacioni i njėrit apo tjetrit prezantim ikonografik por mentaliteti i lidhur me legjendėn. Fillarete ishte ideator dhe realizues i saj ndėrsa Skėnderbeu vetėm ideator. Realizimin duhet ta ketė bėrė ndonjė gdhendės i shquar, ndoshta brenda Shqipėrisė, pėr ne sot akoma i panjohur.
Nė Itali realizimet e tjera ikonografike pas Filaretes janė shumė mė tė vonshme. Nė fund tė shek. XV e gjatė shekullit tė XVI duket njė eksplodim i kėtij kulti. Me radhė mund tė pėrmendim Francesco Colona(1433-1527) nė njė ksilografi nė veprėn Hypnerotomachia Poliphili( Ėndrra e Polifilit) Venedik 1499, Giorgione(1477-1510) pikturė “Leda dhe mjellma”(1505-1510)Muzeu Civil Padova; Baldasare Peruzzi(1481-1536) Leda dhe mjellma me Kastorin e Polluksin(1510-1511), pikturė murale nė tavan. Vila Farnezina- Romė, Leonardo da Vinēit(1452-1519) Leda (dhe mjellma me Kastorin e Poluksin, Klemenstrėn dhe Helenėn) e realizuar rreth viteve 1510-151? e cila ka humbur. Trashėgohet njė numėr i madh kopjesh. Subjekti ėshtė trajtuar edhe nga Mikelanxho Buonarotit(1475-1564) mirėpo veprat origjinale edhe kėtu kanė humbur. Ruhen disa dizenjo parapregatitore dhe kopje tė pikturės qė ju atribuohen artistėve tė ndryshėm. Lista e kėtyre artistėve ėshtė e gjatė por edhe studiuesit qė janė marrė me kėtė argument nuk janė tė pakėt. (Veēojmė: Reid, J.D., The Oxford guide to Classical Mythology .. Rossini, E., Il Bianco e dolce Cigno…, ; Calvesi, M. Leonardo La Pittura, etj).

Fatet e Shqipėrisė pas vdekjes tė Skėnderbeut janė tė njohura e nuk mund tė pretendohej mė qė aty tė rritej ndonjė piktor i madh qė tė rimerrte e tė zhvillonte nė art gjithė legjendat qė jetonin nė kėtė truall. Ajo qė mungoi nė art reflektoi nė letėrsi nė veprėn Hymnet e Natyrės tė Mikele Marulo Tarkanjotės e ndoshta edhe nė poemėn e pabotuar dhe tė humbur tė Marin Beēikemit (Barletit) Shtegtimi dhe vdekja e Jasonit tė cilat u shkrojtėn nė Itali.

Skėnderbeu nga ana e vet edhe pse njeri i luftės nuk ishte i izoluar apo indiferent kundrejt artit, mitologjisė dhe historisė. Me gjithė kushtet qė jetonte Shqipėria, nga pikėpamja artistike ai qėndronte nė pikėnisjen e tė njėjtės rrugė, qė u zhvillua dhe lulėzoi nė artin rilindas italian e atė evropian. (Nė J. D. Reid: The Oxford guide.., janė rreshtuar 153 artistė tė ndryshėm nga Evropa qė kanė trajtuar kėtė subjekt. ) Duke u rikthyer tek zanafillat e kėsaj legjende tė famshme pellazgjike , tė ashtuquajtur greke, me Zeusin e Dodonės brenda saj ajo ishte po aq edhe shqiptare. E thėnė me fjalė tė varfra, pa zbukurimet klasike tė antikitetit, ka qenė njė martesė e shquar greko- shqiptare qė u trashėgua me shumė fėmijė.

Firenze, 5.VI.2011

Zero Cool
07-10-12, 16:51
Shqiptarėt ishin themeluesit e kalorėsisė sė lehtė franceze, dhe me armė tė gjata dhe me flamurkat nė majat e tyre, e nisnin betejėn, duke u sulur me vrull mes rreshtave tė armikut dhe jepnin goditje duke krijuar pėshtjellim.
Branton

halla e madhe
07-10-12, 18:05
Hiq me larg se javen e kaluar nje dr. i shkencave qe mirret me projektet e UNO_s ne Kosove ishte si pacient e nder te tjera ra biseda mbi aktualitetet e ngjarjeve te Kosoves kur pa pritmas me tha; "Kosova Tibeti i Ballkanit",me nervozoj pa mas, desha ti kundevihem ne mendime, po ai mi tha troq shkaqet dhe realitetin siq po funksionon pushteti ..me nje fjale i huaji me la pa asnje fjale, e mjerushme a?

Oqeani
07-10-12, 18:30
Hallushe : A nuk po te shohin sytė a !
Me fal !

halla e madhe
07-10-12, 18:33
Hallushe : A nuk po te shohin sytė a !
Me fal !

..mjerisht po shofin si shume bre! ;(

Zero Cool
07-10-12, 21:59
SHQIPTARĖT KANĖ NĖ DEJE GJAKUN FISNIK TĖ PELLAZGĖVE HYJNORĖ; I DHANĖ SHUMĖ BURRA TĖ SHQUAR GREQISĖ ANTIKE, PERANDORISĖ BIZANTINE, TURQISĖ DHE GREQISĖ MODERNE

Nuk duhet harruar se nė atė kohė (shėnim: shek. XVII) nuk kishte njė ide tė saktė mbi vėllazėrinė e popujve greko-romakė. Duket se nuk merrej parasysh se njė shqiptar, njė bir i racės sė vjetėr pellazge, ishte mė e sigurt qė tė kishte nė deje tė tij gjakun fisnik tė pellazgėve hyjnorė (ashtu si i quanin tė lashtėt) se sa kolonėt e mbledhur nga vullneti arrogant i Trajanit, nė botėn e pamasė romake, e cila pėrfshinte shumė popuj – aziatikė, afrikanė, europianė, – tė cilėt nuk kishin gjė tė pėrbashkėt mes tyre, veē padronit. Por historia e “popullit madhėshtor” shqiptar, – lashtėsitė e tė cilit u rrėfyen nga libri me nivel i Hahn – i asaj “popullsie tė hijshme” nė tė cilėn ėshtė i vazhdueshėm tipi klasik grek, ishte asokohe e panjohur nė brigjet e Dimbovitza-s, kėshtu qė ishte e lehtė tė gjykohej si i padenjė drejtimi i “fitimtarėve tė botės” nga njė bir i Shqipėrisė, bashkatdhetarėt e tė cilit i dhanė shumė burra tė shquar Greqisė antike, perandorisė bizantine, Turqisė dhe Greqisė Moderne.

Titulli: La Rivista europea [ed. by G.A. de Gubernatis]. Anno 1, vol.1-anno 7, 1871
Kapitulli: Gki albanesi in Rumania, Dora d’Istria
Redaktor: Giuseppe Angelo de Gubernatis (conte)
Botues: Firenze, Tipografia dell Assocazione, Via Valfonda 79http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/308041_526143657399126_1557605688_n.jpg

Zero Cool
07-10-12, 22:01
Prince Lichnowsky: Sot nė Greqi, grupe tė tėra janė shqiptare dhe i ashtuquajturi kostum kombėtar grek, ėshtė me origjinė shqiptare.Titulli: The guilt of Germany for the war of German aggression: Prince Karl Lichnowsky's memorandum; being the story of his ambassadorship at London from 1912 to August, 1914, together with Foreign Minister von Jagow's reply
Autori: Karl Max Lichnowsky (Fürst von), Gottlieb von Jagow
Botues: G.P. Putnam, 1918http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/39297_524844744195684_1774540701_n.jpg

Zero Cool
10-10-12, 18:44
Shqiptarėt qė mund tė quhen shiitė tė Perandorisė sė Lindjes, janė plot entuziazėm pėr atdheun e tyre dhe pėr tė flasin vetėm nė superlativ. Nuk ia ndajnė kurrė sytė maleve tė Epirit, mbajnė mend mirė pavarėsinė qė e gėzonin.
Fransua P.

Zero Cool
10-10-12, 18:46
Shqiptarėt janė njerėz mė tė bukur nė Perandorinė osmane.

Ami Boué

Zero Cool
20-11-12, 13:27
Thjesht qė tė mos e harroni se si e mendojnė serbėt.
Serbėt dhe kroatėt kanė pretenduar mė kot origjinėn ilire. Qė kėtu e ka njėrėn shtysė lufta qė bėhet pėr prejardhjen ilire tė shqiptarėve.
Reformatori kryesor i gjuhės serbe, babai i studimit tė folklorit serb gjuhėtari me origjinė malazeze, Vuk Stefanović Karadžić thoshte:


http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/254958_547099728636852_30627954_n.jpg

Zero Cool
30-11-12, 15:50
''Shqiptarėt si racė dhe si ushtarė janė mė tė mirėt nė Europė”
M.E. Pittard


"Populli shqiptar sė bashku me baskėt, janė mė tė vjetėrit nė Europė”
N. Jorga"Nga racat qė sot jetojnė nė Maqedoni, vetėm shqiptarėt mund tė thuhet se janė autoktonė"
Prof. Braisfold''Janė mbinjeriu i Niēes, kėta shqiptarė primitivė – diēka mes mbretėrve dhe tigrave''.
Henry Noel Brailsford''Thėnia qė pėrbėn kodin e nderit te shqiptarėt ėshtė: nuk ka ushtri qė na nėnshtron''.
Edith Durham (libri ''Brenga e Ballkanit'' - fq. 170)

Zero Cool
08-01-13, 21:29
“Nos sumus Romani, qui fuimus ante Rudini”
(“Ne tani jemi Romakė, qė mė parė qemė Rudine”)
Ennio di Rudiae
Legjenda e zogut tė hekurt mbi Bjeshkėt e Namuna


Pėr t’u njohur mė mirė me kėto mistere, qė tė ēojnė pėrtej mjegulles sė historise sė popullit tim, me njė prejardhje tė admirueshme gjenetike, po e filloj me kėtė legjendė, tė treguar aq bukur nga Gjok Llesh Olaj,45) Bajraktari i Bogės i biri i Tom Gjerit.46)
Qė nė femijrinė time isha kurioz per t'u njohur me legjendat dhe mitologjitė e popullit tim, por edhe me ato tė popujve tė tjerė tė Ballkanit, te cilat i tregonte aq bukur nena ime e mrekullueshme, nga e cila mora leksionet e para te etnografise e te folklorit te pasur shqiptare, me te cilat u rrita. Tregimet e nėnės pėr xhubletat e famėshme dhe veshjet e tjera tė Malesisė sė Madhe, Dukagjinit, Kosoves, por edhe pėr fustanellat e ēitjanet e mrekullueshme te Shqiperisė sė jugut e deri tek veshjet e krahines sė Ēamerise, pėr Rashet e Trashet e popujve sllav, malazez, maqedonise, bullgarise, rumunėve, boshnjakeve e tjere edhe sot e asaj dite me mbeten tė pa shlyera nga kujtesa. Kurse me babain shkonim shpesh pėr gjueti nė krahina tė ndryeshme tė Alpeve tė Veriut, ku njėkohesisht eksploronim majat e maleve, kanionet dhe luginat e lumenjeve malorė, shpellat e ndryeshme si dhe ngjiteshim nė majat mė tė larta tė Thethit, Vermoshit, Bogės, Razmės,Valbonės, Razemės etj. Shpesh bėnim edhe argėtime arkeologjike nė kėshtjellat e qytezat e ndryeshme tė vendit tonė. Nė kėto udhėtime pėrvetesoja leksione tė tjera si; tė gjeografisė, tė historisė e tė arkeologjisė. Ai ishte njeri universal dhe me njė humor tė jashtzakonshėm, por edhe tepėr kurioz. Me njė vemendje shumė tė madhe ai dėgjonte tregimet e historianėve tė shumtė tė qytetit tim, si dhe tė malesorėve tė moshuar. Babai edhe i tregonte ato aq bukur sa tė bėnte qė tė rendje pas atyre shtigjeve ku zhvilloheshin ngjarjet e legjendave per kreshnikėt Mujin e Halilin, Dorontinen, Trimat e Jutbines (Rud - bines), Gjeto Basho Mujin, Zanat e maleve, krojeve e cetave dhe te rudinave tė Bjeshkėve tė Namuna, Bjeshkėve tė Sharrit etj.

Nė kėto tregime mė pat bėrė pėrshtypje tregimi i njė malesorit nė Boge, i cili tregonte pėr prejardhjen e fisit tė Bogės dhe pėr shume fise tė tjera pėr rreth Masivit tė Bjeshkėve tė Namuna dhe historinė e tyre. Tė cilat qė i vogėl i sodisja plot ėndje e kėrshėri nga luginat e Bogės, Thethit, Qafa e Pejes, Valbonės, Nikēit, Vermoshit etj. Edhe sot tregimi i tij mė duket tepėr interesant dhe i paharruar, ja kėshtu........... 47)


“ ......... Tė parėt tanė kanė ardhur nė Bogė para se tė krijohej Hana nė qiell. Ato ishin dy vllazen me familjet e tyre, bijt e Zotit e tė Qiellit e tė Kryqit Grepē 48), qė ishte dielli i tyre. Ato zbriten nga qielli me njė zog te madh prej tunxhit, me kokėn e njė zane shumė tė bukur, me krahė si tė shqiponjės. 49) Pasi u pėrplasen nga qielli mbi bjeshkėt e nalta, nga shkatėrrimi i zogut tė hekurt u formuan dy lugina tė mėdha. Nė kėto vende ato gjetėn vetėm disa dele, dhi e kafshe tė tjera te egra, tė cilat nuk kishin se ē’farė tė hanin, por as njerėz. Ata qė zbriten ishin dy vellezėr, tė cilet u moren vesh me njėri- tjetrin, ku u ndanė nė dy drejtime pėr tė gjetur pyje e kullota, kroje e burime me ujė tė freskėt e tė pijshėm.

Duke u ndarė me njėri- tjetrin, ato i mallkuan kėto bjeshkė tė thata e tėrė shkėmbinj gjigand qė iu sollen atė fatkeqėsi pėr tė mos u kthyer mė nga kishin ardhur. Qė atėhere dy vėllezėrit i mallkuan duke i quajtur; “Bjeshkė tė Namuna”. Njėri vėlla zbriti dhe themeloi fshatin Bogė, kurse tjetri zbriti nga Sheu i Bardhė nė Qafėtė Pejės drejtė njė fushe tė bukur e plot pyje shekullore, burime e kroje me ujra shumė tė ftohtė, mes malesh tė larta, i cili e quajti ‘’Fusha e Rudeve’’ (Fusha e Rud – Nices) 50), teritor nė Rep. e Shqiperise, nė afersi tė liqenit akullnajor tė Geshtares mbi Safkaēin e Vuthajve, nė Guci tė Plavės (sot nė teritorin e Malit tė Zi). Kėtu ato filluan tė jetonin nė Shpellėn e Kreshnikėve (disa i thonė Shpella e Gjergj Elez Alisė por edhe e Vukoēes), ndodhet nėn Qafen e Majes sė Lagojve, sipėr vijave tė Lulash Dashit 51), kurse stanet e verės i ndėrtuan sipėr nė Bjeshken e Vukoēes dhe filluan mbarėshtimin e gjėsė sė gjallė ,nė veēanti ata zbuten delen e egėr, e qė nga ajo kohė, delja e jonė u quajt Delja RUDĖ. 52)

Mė tej ai thekson se tė parėt tanė ishin njerėz me flokė tė verdha dhe me sytė bojqielli, si ne sot, tė butė e tė beses, burra shtatlartė e tė pashėm, trima tė ēartun qė nuk trembeshin prej askujt, qė ju vinte dora pėr tė bėrė ēdo pune tė bukur e tė mirė e qė nga ajo kohė u perhapen nė tėrė Europen. Kjo vllazni pėr tu njohur nė mes tyre se ishin tė njė gjakut Rudė, si burrat ashtu edhe gratė bėnin nė duart e tyre luleboje (tatuazhe) me Kryqin Grepē (svastike).Vegla e tyre muzikore ishte fyelli e lahuta me kokėn e dhisė sė bjeshkes nė majė, qė sot e kemi edhene, mbasi ėshtė njė kafshė e shenjtė te cilen e zbutėn Rudėt. Qė nga ajo kohe Bog’janėt u vendosėn nė kėto troje ku jetojnė edhe sot, ku tymin e parė 53) e nxorrėn nga Shpella e Madhe e Bogės 54). Kjo shpellė ėshtė banuar gjatė nė shekuj deri nė ditėt tona. Shpella sot ėshtė vendstrehim pėr tufat e bagėtive.


Legjenda e zogut tė hekurt nė Malin e Ēikes

Mali i Ēikes
08 Mars 1983
Pasi zbritėm nga Mali i Ēikės mbi Llogara, nė njė kurrizore tė mbuluar vende-vende me akull e dėborė arritėm nė Qafen e Shėngjergjit – 1157 m. (tek Saranxha katrore e italianit) Mbasi bėmė njė pushim tė shkurtėr, filluam tė eksploronim Pėrroin e Kullunxhiut. Nė krahun e majtė vizituam Shpellėn e Koshtit (Kollundriut), ku zbuluam katėr rrota tė vogla guri me mbishkrime shumė tė lashta, plot sėastika tepėr interesante .(shif fotot) Vlen tė theksohet se kur zbret nė thellesi tė pėrroit tė Shkalles, nė njė pjesė shkėmbore janė fotografuar disa mbishkrime tepėr interesante. (Shif foton). Pasi i sistemuam pllakat e shkruara, zbritem tek Burimi i Rrapit pėr tė pirė ujė. Kėtu takuam njė bari qė na tregoi Shpellen e Pirgut.

Pirgu ishte katrore dhe kishte lartėsine 10 metra. Mbas njė eksplorimi tė imėt tė kėsaj zone, iu drejtuam fshatit Terbaē duke ndjekur intinerarin Shtegu i Baltes, Bulica, Rrrezat e Ariut, Hunda Ilqe, Burimi i Lujtit (Burimi i Rrapit te rrezuar), Varri i Beqares, Hunde Bube, Pėrroj i Grabijes etj. Nė lagjen Shėngjergj, nė afėrsi tė shtepive tė Bejo Shirokut, Cane Lazes dhe te Shaban Malajt takuam edhe nje grua tė moshuar, tė quajtur Sulltane, tė cilėn e pyetėm pėr tė gjith ato qė kishim parė nė eksplorimet tona, si dhe pėr pllakat e gurit me mbishkrime tė lashta. Haxhi e Bejo Shiroku me Ēelo Abazin mė rekomanduan qė tė bisedoja me plaken Sulltane, mbasi ato do tė niseshin nė Qendėr tė Tėrbaēit. Ne qėndruam me me plaken e cila na rrėfei kėtė legjendė interesante:

“........... Unė e njoh mirė kėtė zonė, mbasi kam punuar shumė qė kur isha nuse nė kėtė fshat. Prindėrit e burrit dhe shumė tė moshuar tregonin se sipėr qafės sė Shen Gjergjit janė shumė guva e shpella, ku banoret e fshatit janė fshehur nga romaku e turku, se tė parėt e tyre nuk ishin as kaurr e as muhamedanė. Tė cilėt kishin zbritur nė kėto vende me njė zog tė madh prej argjendi. Kur zogu u fut nė mjegullėn e dendur, ai u pėrplas me Malin e Ēikes dhe u nda nė dyshe, duke ngritur nė qiell njė flakė shumė tė madhe dhe me njė gjemim shurdhues.
Pėr shtatė muaj e tėrė maja e Ēikes shkėlqente nga njė zjarr i pa dukshėm ku kundermohej era e barotit. I gjithė mali ishte mbushur me copa tė vogla argjendi nga zogu me gjoks gruaje.
I cili e kishte grryer malin nė dy drejtime, qė nga ana e Palasės nė Dhėrmi, u formua Pėrroj i Ksirolakut, por edhe kėndej nga ana e jonė u hap njė pėrrua shumė i madh qė u quajt edhe ky Prroj i Ksirolakut. Njerėzit qė zbriten ishin shumė tė fuqishėm dhe me flokė tė verdhė. Ato filluan tė merreshin me blektori, ku me teper rrisnin dhitė e mėdha. Tė gjithė kėto njerėz nė gjokset e tyre mbanin njė kryq si tė gjermanėve, i cili shkėlqente si copat e zogut tė thyer. Kėto copa disa njerėz filluan t’i mblidhnin, por tė gjithė u semurėn. Qė nga ajo ditė askush nuk doli mė nė Malin e Ēikes pėr ti mbledhur ato.
Tė parėt tanė qė erdhėn kėtu ishin tė pashem dhe trupat e tyre i kishin tė shkruar me luleboje (tatuazhe). Ato kėrkonin tė flisnin me perenditė qė ishin lart nė qiell dhe pėr t’i tregua se ishin tė gjallė. Nė tokė gdhendnin pirgje prej shkėmbi me forma tė ēuditshme dhe jetonin nė Shpellėn e Dhive. Ē’do mengjės i luteshin diellit sapo fillonte tė linte mbi majat e maleve pėrtej Lumit tė Vlorės. Pėr tė ruajtur historite ė tyre ato filluan tė shkruanin mbi pllaka tė mėdha guri, dhe i vendosnin nė malet e larta pėr ti kenduar perendite mesazhet e tyre.................. !

Zero Cool
16-01-13, 18:17
http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/320999_577230505623774_1449077917_n.jpgSkėnderbejt e rremė tė Shqipėrisė

Bij tė Skėnderbeut
1937: “Me rastin e kremtimeve tė 25-vjetorit tė Pavarėsisė nė Tiranė kanė mbėrritur pasardhės tė Skėnderbeut, Marchese di Auletta dhe Barone Fossaceca.”
2004: “Me rastin e 92 vjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė mbėrriti nė Tiranė pėr herė tė parė pasardhėsi i Skėnderbeut Alessandro Castriota Scanderbeg D’Albania”
Nėse historia pėrsėritet, nė disa raste bėn vėrtet mirė tė mos pėrsėritet me kaq pėrpikėri. Tė gjithė shqiptarėt janė bij tė Skėnderbeut por herė pas here dalin disa qė pretendojnė se janė “ata prej vėrteti”. Edhe pse historia shqiptare ėshtė e ngopur me raste tė pasardhėsve tė heroit kombėtar shqiptar, kjo nuk e ka penguar drejtorin e Muzeut Historik nė vitin 2004 tė paraqeste para shtypit edhe zotin Alessandro Castriota Scanderbeg d’Albania, njė mjek nė Lecce, burrė dashamirės qė pėr njė arsye a njė tjetėr ėshtė edhe ai i bindur qė ėshtė pasardhės i Skėnderbeut “d’Albania”.
Po aq sa ē’kanė qenė edhe nja tetė tė tjerė para tij. Dukej se rrugėn e kishte mbyllur Konica qė mė 1904 kur bėn leckė njė nga mėtuesit mė tė famshėm, Aladron, e mbi gjithė ata tė tjerė qė duan tė dalin “princa” dhe “fron kėrkues”.
Pėr kujtesė, e ribotojmė kėtu.

Tre princa tė rremė pėr Shqipėrinė
Nga Faik KONICA, 1904

Ca kohė mė parė, kėnduam te fletorja e Parisit "L'Européen", njė artikull tė zotit Guillaume Apollinaire, nėn titullin: Deux faux princes d'Albanie, do me thėnė Dy princa tė rremė tė Shqipėrisė.

Zoti Guillaume Apollinaire flet mė parė pėr Aladron, dhe pėr kėrkimet qesharake tė tija, dhe dėfton se si Aladrua nuk mund tė zbresė prej Skenderbeut, duke qenė se i fundit zbritės (pasardhės) i derės sė Kastiotėve u vra nė luftė tė Pavies, mė 1525.

Pastaj Zoti Guillaume Apollinaire na rrėfen, sipas njė libri tė shtypur mė 1786 n'Amsterdam historinė e ēuditshme tė njė tė vetė thėni "Princ Kastioti" nė fund tė shekullit XVIII.

Njė puntor vendikas i quajtur Anton Zamuvich kish fituar nje "faraon" , duke lozur me hile, njė shumė tė madhe, dhe pėr tė shpėtuar nga thonjtė e autoritėve, iku nga Venediku dhe u hodh nė Pastroviq tė Shqipėrisė veneciane. Djalin e tij, Stepanin e vuri nė njė manastir. Kallogjeri i ri nuk qėndoj shumė kohė i mbyllur , shpejt dolli andej dhe nisi njė jetė gėnjeshtrash tė sjellura me aq mjeshtėri sa janė pėr ēudi edhe sot.

I motuar vetėm 17 vjeē, Stepan Annibali i bėri malazezėt ta njohin pėr kryetar dhe pėr patrik tė tyre , duke thėnė se ishte Pjetri i III, cari i Rusisė.

Gojė-mulli, i gatshėm dhe i flaktė nė fjalė, deshi tė provojė me ca "mrekulli " se ish i dėrguar i Perendisė. "Tė fshehta e kimisė", thotė baroni Kloots, historian i Stepan Annibalit- janė ēudira nė Mal tė Zi. Prinic i ri u ngrit tė predikojė duke mbajtur nė dorė njė trėndafil tė zbadhur me tym squfuri. Zė tė flasė me fjalė tė flakta.

"Perendia mė dėrgoi t'ju shpie nė luftė e t'i shuajmė anėtarėt e se pabesės Katerinė. Hapni dritaret.Shpirti i shėnjtė do tė zbrezė mbi mua" .

Dhe mė tė vėrtetė, era e freskėt i jep ngjyrėn e parė trendafilit dhe kombi i tėrė bie nė kėmbė tė bajlozit qiellor. Princi mbodhi edhe besnikėt nė flamuj tė tij dhe u derdhet rusėve , duke vrarė malazezėt qė nuk i zinin besė. "

Pas kėsaj pune, nuk kish mė pengesė qė ish i zoti ta mbante Stepan Aniballin. Baroni Kloots jep titujt qė kish marrė "princi":

"Kastriot, Princ i Shqipėrisė, Kapedan i Pėrgjithėhsmė i Malazezėve, Partik i Kishės Greke, Bari i vjetėr, Manjat i Polonisė, Princ i Perandorisė sė Shėnjtė Romane, Dukė i Shėn Sabės, Dukė i Hercegovinės, Fisnik Venedikas, I Madh i Spanjės i Rėngut tė Parė, Kryelutės i Maltės, Kryemadh i Urdhėrit tė Shėn Kostandinit etj dhe Pasardhės i njėmbėėdhjetė i Skenderbeut"

Vini re se disa nga kėto tituj kundėrshonin njėi tjetrin. Si mund kryelutėsi i Maltės (katolik) tė ishte edhe patrik ikishės greke ? Por janė njerėz pėr tė gėnjyer tė tjerėt dhe sado kundėrshti tė kenė nė tė thėnat e tyre, aq mė tepėr verbohet bota.

"Princ Kastrioti" nis tė udhėtojė nėpėr Evropė, dhe kudo pritet me nder tė madh. Mėson gjuhėt e perendimit, shkruan libra, Historinė e Skenderbeut,Kuranin e Princėsve etj.

Piqet me Volterin, me Rusonė e mė tė tjerė shkrimtarė tė njohur. Piqet me Frederikun e Madh, me tė birin e tij, princin e Prusisė, lidh njė miqėsi tė ngushtė. Merr anėn e Polonisė, ēudit polakėt, u shtie datėn rusėve. Bėn njė dy trimėri, shton njėqint.

Guxon tė rrefejė punė tė pangjara fare.Tregon se "mundi 15.000 venedikas qė kishin topa tė mirė dhe ishin nėn urdherine kontit tė Wirzburgurt"

Kur Hollanda u rrėmbyue me perandorin,"princ Kastrioti" si "Patrik i Kishės Greke" u dha urdhėr subjekteve shpirtrore tė tij tė mos marrin armėt nė shėrbim tė perandorit.

Nga na tjetėr Hollanda i fali 20.000 shqiptarė pėr ndihmė, nė qoftė se ky vend kishte nevojė. Dhe si u bė paqia, princi shkoi nė Hollandė ti kėrkojė qeverisė njė milion pėr atė ndihmė.

Njė nga titujt qė kish marrė Kastrioti i rremė ishte Baba i Amerikės,se,thosh, Kongresi i kish dhėnė fjalėn ta bėnte mbret. Pėrveē kėsaj, kish shpresė tė merrte edhe kurorėn e Polonisė.

"Princi Kastriot" fliste kėshtu pėr shqiptarėt:

"Bashėkatdhetaret e mij janė diamante tė pagdhendur tė cilėt nuk presin veēse dorėn e skalitėsit pėr tė zėnė vend pranė tė shkrinjtorėve tė medha tė Athinės, tė Romės, tė Parisit" Thoshtė se mbretėria e Shqipėrisė, me klimėn e mirė tė dhe ne tokėn e mirė qė ka " do tė ndrinjė njė ditė nė mes tė shteteve tė qytetėruara"

"Princi Kastriot" shpėrndante poste e pozita me tė dy duart nė Mbretėrinė Shqiptare. Baronit Kloots i kishte kėrkuar tė bėnin bashkė njė udhwtim nė kėmbė : Qėllimi i Stepan Annibalit ish ta vriste qė ta vidhte baronin, i cili ishtė shumė i pasur. Fatmirėsisht pėr Klootsin , udhėtimi mbeti pa u bėrė dhe miqėsia pėr princin u shtua mė shumė. Stepani i kish premtuar Klootsit njė pozitė tė lartė nė Mbretėrinė Shqiptare...

Por ēdo gėnjeshtėr e ka njė fund.

Njė anije nga Ragusa, ndodhi tė shkojė nė Amsterdam dhe kapedani tregoi se "Princi i Shqipėrisė, Duka i Hercegovinės,Patriku i Kishės Greke, Kryelutėsi i Maltės etj, nuk ishte tjetėr pėrveē se njė gėnjeshtar i ēuditshėm i shekullit tė XVIII.Them i ēuditshėm se, tregimi pėr batakēillėqet e vogla tė Giuseppe Balsamos, tė vetquajtur: kont "Caliostro" janė foshnjarake perpara punėve tė Stepan Annibalit.

"Princi Kastriot" kish rėnė pėr herė tė parė nė burg nė qytetin e Hamburgut : Kish marrė pranė vetės dy djem tė atij qyteti si "kalorės nderi" dhe i kish ligėshtuar nė njė mėnyrė qė s'thuhet: kur e gjykuan, pati paturpėsinė t'i thotė kryegjykatėsit se kish pėr t'ia bėrė atij ashtu si ua kish bėrė djemve !

Kur e zunė nė Amsterdam dhe e plasėn nė burg Sterpan Annibalit i gjetwn njė brez plot me gjithfarė helmesh si dhe njė thikė tė helmuar: Kėto armė i mbante gati pėr tė vrarė veten nė kohė tė njė rreziku tė pashpresė. Mbasi e kapėn, Stepani vrau veten duke prerė damarėt me thonj.

Zoti Guillaume Apollinaire mbaron mė njė tė vėne re fort tė kripur:

"Duke kėnduar kėto ngjarje, shumė shqiptarė kanė pėr tė menduar se nėqoftėse fronkėrkuesi Aladro rrjedh nga Skėnderbeu, do tė kish rrjedhur duke kaluar nėpėr tė njėmbėdhjetin pasardhės tė tij, i cili vdiq mė 1786 nė burgun e Amsterdamit".

Kjo e vėnė re e Zotit Guillaume Apollinaire e shėnojmė mė tė dy duart-por diē duhet shtuar : Aladrua vėrtet rrjedh nga Skėnderbeu me anė tė Stepani Annibalit, vetėm se i shkreti Aladro s'ėshtė perveē se njė gėnjeshtar i vogėl, me tė cilin qesh gjithė shoqėria e lartė e Parisit dhe e Madridit; por stėrgjyshi i tij, Stepan Annibali, mund me njė mėnyrė qė quhet Njeri i Madh. Merreni pak me mend : Njė fshatar sllavo-shqiptar i Venedikut, i lindur mė 1751 dhe i rritur pa dije, arrin qė mė 1768, (kur ishte shtatėmbėdhjetė vjeē), e deri mė 1786 kur vdiq, tė lozė njė lodėr tė ēuditshme,arrin tė mėsojė vetiu mjaft sa pėr tė shkruar libra qė bien nė sy dhe qė i siguruan miqėsinė e Frederikut tė Madh; arrin, i rritur nė njė katund, tė marrė mėnyrat e oborrėve aq mirė sa tė shkojė pėr princ nė sy tė princėve tė vėrtetė; mė njė fjalė arrin tė tallet mė Evropėn tetėmbėdhjetė vjet pa pushim.

Pėrpara njė njeriu tė tillė, ē'janė gėnjeshtrat qesharake tė Aladros ?

Shkrimtari francez, Aleksander Dyma-"markez" i Shqipėrisė !

Ka qenė njė Kastriot i tretė i rremė, pėr tė cilin Zoti Guillaume Apollinaire nuk ka dėgjuar.

Ky "princ" u ēfaq mė 1879-1880, nė kohėn e Kongresit tė Berlinit, kur Fuqitė e Mėdha dėrgonin anije lufte pėr tė goditur me topa Ulqinin.

"Kastrioti" i asaj kohė, jo vetėm thonte se shqiptarėt "e kishin zgjedhur pėr mbret", po kishte nisur edhe tė sillet "mbretėrisht" duke shpėrndarė pozita dhe tituj. Njė shkrimtari tė madh francez, Aleksandėr Duma, i fali titullin "markez" .

Paturpėsia e kėtij "princi" pak nga pak arriti tė mos ketė kufi. Guxoi tė bėj, nė Angli, bankota tė "Bankės Mbretėrore tė SHQIPĖRISĖ". Zėvėndėsin e tij e zunė nė Londėr dhe e plasėn nė burg si vjedhės, ndėsa pėr "princin" s'dihet se ēfarė u bė. Kemi shpresė tė mund njė ditė ta shkoqisim punė e kėtij "Kastrioti"

Mėsimin e kėtyre ngjarjeve mund ta heqė sejcili. Sa njerėz deshėn me gėnjeshtra, tė dalin "princa" dhe "fron kėrkues" mbaruan nė burg, dhe ata qė dini sot tė nisur nė atė udhė, ta dini me siguri se do tė kenė po atė fund.

("Albania" ,viti VIII,1904, nr. 8, f. 160-163)

sherri
28-01-13, 12:34
eZ8szhccfZM&feature=youtube_gdata_player

sherri
01-02-13, 12:47
“E vėrteta ėshtė se Albert Ajnshtajn nė vitin 1935 iku nė SHBA me njė pasaportė shqiptare, qė e kishte marrė pas njė qėndrimi tė shkurtėr nė Shqipėri – dwshmon njė profesore hebreje e mbijetuar

Para disa muajve publicistja dhe intelektualja e njohur Brunilda Ternova pėr tė njoftuar lexuesin italian me vepra shqiptare, pat pėrkthyer nė italishte njė artikull tė zotit Fahri Xharraj, ku thuhej se Einsteini kishte shpėtuar jetėn me njė pasaportė shqiptare. Qesh skeptik dhe kjo ishte arsyeja pse bėra disa kėrkime. Gjeta njė artikull tek gazeta e madhe gjermane “Die Welt”. Njė artikull nga Stefanie Bolzen tė publikuar mė 27.01.2011. Intelektuali i shquar dhe publicisti, zoti Fahri Xharra si dhe Zonja Brunilda Ternova kishin tė drejtė, ja arsyet:
Titulli i origjinalit ėshtė: “BESA SHPĖTOI HEBRENJTĖ NGA VDEKJA E SIGURT” me dy nėntituj: “Gjatė pushtimit gjerman myslimanėt shqiptarė fshehėn gati 2000 hebrenj, kodi i nderit i detyronte ata tė ndėrmerrnin njė hap tė tillė” dhe “Shqiptarėt nuk i dorėzuan hebrenj as ndihmės- xhelatėve tė Musolinit, e as nazistėve dhe kėshtu rrezikuan jetėn e tyre”
Nė artikull bėhet fjalė pėr dramėn e hebrenjve dhe rrėfen njė plakė gati 89 vjeēare me emrin Scarlett Epstein (atėherė quhej Trude Grünėald), e cila falėnderon policėt shqiptarė pėr shpėtimin e jetės. Ajo ishte e re kur u desh tė arratiset. Trude nuk kishte imagjinuar se njė ditė, gjatė ikjes, do tė pėrfundonte nė Shqipėri dhe pikėrisht atje, do tė mbijetonte. Autorja thotė se nė Shqipėri qenė fshehur gati 2000 hebrenj tek familjet shqiptare myslimane dhe gati tė gjithė i shpėtuan gjahut nazist.
“Besa” quhet fjala pėr kėtė shpėtim, sepse “Besa” ėshtė pjesė e kodit tė stėrlashtė tė nderit tek shqiptarėt. Kur dikush dikujt i ofron ndihmė dhe e merr nė shtėpinė e vet, ai duhet edhe ta mbajė premtimin pėr mbrojtje: “ Shtėpia e shqiptarit ėshtė e Zotit dhe e mikut”, vazhdon autorja.
Tre ditė para se tė niste drama e tyre, Hitleri kishte shpallur bashkimin e Austrisė me Gjermaninė dhe ishte kthyer nė atdheun e vet pėr tė njoftuar vendin se i ishte bashkangjitur Rajhut Gjerman. Edhe Trude kishte dalė jashtė dhe kishte parė atė masė tė njerėzve, qė ishin grumbulluar pėr ta pėrshėndetur Hitlerin dhe kujton njė masė njerėzish si tė hipnotizuar, duke brohoritur, madje nga frika kishte brohoritur edhe ajo. Trude kishte pritur tre muaj derisa kishte marrė njė vizė. Dy vėllezėrit e saj kishin ikur nė Itali, pastaj nė Angli…
“Shteti jugosllav ishte shumė antisemit”, thotė ajo. “Nė pasaportat tona shkruante njė“J“ (Jude) e madhe dhe kėshtu dukej se fati jonė ishte vulosur!“
Shteti jugosllav kishte dashur t‘ i kthejė pėrsėri nė Vjenė dhe Trude ishte dashur tė shkojė prej konsullate nė konsullat, ndėrkohė i burgoset i ati, nėna ishte rrezikuar nga vetėvrasja, mirėpo, askush nuk i kishte lėshuar njė vizė, as anglezėt, e as amerikanėt. Nė fund dikush i kishte dhėnė njė kėshillė: Shqipėria! Njė vend pėr tė cilin Turde nuk kishte dėgjuar kurrė mė parė. Ndihma shqiptare ndaj hebrenjve deri vonė kishte ngelur e panjohur, sot gjenden emrat e 65 shqiptarėve nė „Yad Vashem“ si „Tė drejtėt e Popujve“ apo “Tė mirėt e Popujve.” Autorja e shkrimit bėn tė ditur se Shqipėria kishte lėshuar 400 pasaporta pėr hebrenjtė.
“E vėrteta ėshtė se Albert Ajnshtajn nė vitin 1935 iku nė SHBA me njė pasaportė shqiptare, qė e kishte marrė pas njė qėndrimi tė shkurtėr nė Shqipėri. E vėrtetė ėshtė gjithashtu se Shqipėria nuk ka bashkėpunuar me nazistėt italian apo gjerman.”
Trude kishte mbėrrur nė Durrėsi nga Spliti i Kroacisė. Nė Durrės qenė strehuar 45 hebrenj pranė stacionit tė policisė. Zonja Epstein tregon se ata frikėsoheshin se do ti dorėzonin te gjermanėt, mirėpo policėt shqiptarė, i fshehėn ata nė brendi tė qytetit nė njė bodrum dhe mbijetuan tė gjithė…
Zonja Borici, njė shqiptare nga veriperėndimi i Shqipėrisė i tregon fotografit amerikan Norman H. Gersham, se kur ajo ishte 17 vjeēare, i ati i saj kishte sjellė njerėz tė huaj nė shtėpi dhe u kishte thėnė se ishin tė afėrm dhe u kishte siguruar pasaporta tė rrejshme me emra shqiptar mysliman dhe kishte kėrkuar tė mos i tregohej askujt. Rreziku ishte i madh, nazistėt kishin tėrhequr vėrejtjen popullit se kush fsheh ndonjė hebre, do tė vritej menjėherė.
Tash e 70 vite jeton Epstein nė Angli, ka ndryshuar emrin dhe marrė mbiemrin e burrit. Ajo ėshtė profesoreshė e sociologjisė nė universitet dhe pioniere e Antropologjisė sė Zhvillimit. Zonja Epstein mendon se ka shumė histori tė pa treguara, qė flasin pėr solidaritetin nė mes krishterėve, hebrenjve dhe myslimanėve, thuhet nė mes tė tjerash nė artikullin e gazetės “Die Ėelt”, shkruar nga Stefanie Bolzen.

PS: Ne nuk patėm aq filozofė sa gjermanėt dhe italianėt, ne nuk patėm aq poetė sa kėta dy popuj, ne nuk patėm aq shkrimtarė sa gjermanėt e italianėt, ne nuk patėm aq inxhinierė sa kėta dy popuj, por nė njė ēast vendimtar tė njerėzimit, besa na mundėsoi njė epėrsi morale jo vetėm ndaj kombit tė Dantes dhe Goethes, por epėrsi morale mbi tė gjitha kombet e Europės.

Zero Cool
01-02-13, 22:40
'' Ēdo individ, qoftė i zgjuar ose budalla, ka njė aftėsi tė habitshme pėr tė vendosur vetė…”
dr. Herbert Louis pėr shqiptarėt .

Zero Cool
26-03-13, 19:55
George Washington-i me prejardhje shqiptare?


http://www.knninfo.com/repository/images/George_Washington.jpg


Nėna e presidentit historik amerikan ishte shqiptare me prejardhje nga rrethi i Pejės. Vetė presidenti Washington thuhet ta ketė lėnė njė letėr-amanet pėr mbrojtjen e shqiptarėve nga Amerika nė ēdo kohė dhe nė ēdo mėnyrė.

Instituti i Biokimisė dhe i Gjenetikės, me seli nė Schafhausen tė Zvicrės, ka publikuar rezultatet e hulumtimit mė tė ri gjenetik tė liderėve botėrorė, sipas tė cilave del se presidenti historik i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, George Washington, ka qenė me prejardhje shqiptare.

Instituti, qė nė kuadėr tė hulumtimit tė gjerė ka analizuar mostrat gjenetike tė ish-presidentit amerikan qė e udhėhoqi vendin nė luftėn ēlirimtare kundėr Mbretėrisė Britanike, konkludon se Washingtoni ishte 50 pėr qind shqiptar, qė nėnkupton se njėri prind i tij ishte 100 pėr qind shqiptar.

halla e madhe
26-03-13, 22:38
.te huajt a?..hala s'na njofin mire jo..turli turli mendime kishin valla.ma kan lodhe kryt:biggrin:

Zero Cool
05-04-13, 21:29
ALBANĖT - ENEA DHE DARDANĖT TROJANĖ PARAARDHĖSIT E ROMĖS ANTIKE


ENEA DHE DARDANĖT TROJANĖ PARAARDHĖSIT E ROMĖS ANTIKE
Ata quheshin albanė (Populi albenses)


Mbishkrimi i pllakės qėndronte nėn njė statujė tė Eneas, gjetur nė njė ndėrtesė nė Eumakia, nė forumin e Pompeit. Ky ėshtė riprodhimi i mbishkrimit:

Aeneas Veneris
et Anchisae f. Troianos
qui capta Troia bello super
fuerant in Italiam adduxit
bellum suscepit
[...] en [...]
[...] lbu [...]
oppidum Lavinium condidit et
ibi regnavit annos tris in
bello Laurenti subito non con
paruit appellatusq est indigens
pater et in deorum numero relatus (est)

Enea i biri i Afėrditės dhe Ankizit, udhėhoqi pėr nė Itali trojanėt qė mbijetuan kur ra Troja [...] themeloi qytetin Lavinium dhe mbretėroi pėr tre vjet...


ENEIDA
Libri VI
Vėr re tė riun qė bie nė sy sė pari,
Dhe qė zotėron vendin mė pranė dritės,
Qė tashmė, duket, se thith ajrin jetik,
Dhe, mėshon veēse pėrpara, mbi njė shtizė tė shndritshme:
Silviusi ėshtė ai, i linduri i racės tėnde, i fundit,
Por i pari nė radhė, i dėrguar, pėr tė plotėsuar vendin tėnd;
Njė emėr Alban, por sė toku me gjak Dardan,
E lindi nė zabelin e njė pylli hijedendur:
Bardhoshja Lavinjė, Atė, e mbijetuara jot shoqe,
Do tė rritet nė korije, tė bėjė njė jetė tė vetmuar.
Nė Alba do e vendosė fronin e tij mbretėror,
Dhe, i linduri mbret, sjell racė mbretėrish.
Pastaj Prokas, nderi i emrit trojan,
Kapis, dhe Numitori, i famės pafund.
Njė Silvius i dytė pas tyre do shfaqet;
Silvius Enea, emrin tėnd ai mban;
Pėr armėt dhe drejtėsinė njėlloj me famė,
I cili, i rivendosr mė vonė, nė Alba, do tė kurorėzohet.
http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/486630_614837871863037_973275751_n.jpg


http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/575975_614833215196836_1646896384_n.jpg


http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/577685_615332068480284_1083303312_n.jpg


http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/577724_615332081813616_1532039295_n.jpg


http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/543158_615332095146948_553442721_n.jpg


http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/480976_615734335106724_991648872_n.jpg


http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/535840_615729601773864_1369394345_n.png

premium
05-04-13, 23:05
Thojne:

Albanezzo ...gatto...ditto...nat'to

qishtu kam ndi ,qishtu po qkruaj

zbrastinat plotsoni :D

halla e madhe
06-04-13, 11:02
..me sistemin politik qe kane kryesija e tu KOsoves, po bejne "xhixhe":confused:

Zero Cool
06-04-13, 19:05
PROPOZIM - Qeleshja shqiptare pjesė e Trashėgimisė Botėrore,UNESCO


QELESHJA SHQIPTARE,
A MUND TĖ JETĖ AJO, PJESĖ E TRASHĖGIMISĖ BOTĖRORE KULTURORE (UNESCO WORLD HERITAGE)?

E mbajtur nė lashtėsi nga heronj mitikė dhe perėndi tė ndryshme, sot ajo mbijeton nė mėnyrė unikale vetėm si veshje autentike e shqiptarėve. Dėshmitė e pėrdorimit tė saj nė antikitet vijnė prej statujave tė shumta, mozaikėve, numizmatikės, afreskeve etj. Njė veshje tipike e parė te vėllezėrit Dioskurė e tė Odisea, te molosėt Aidoneus e Pirro, edhe te Akili gjithashtu, por edhe te hyjnitė antike si Zeus (edhe Jupiteri latin), Hefest (simbol i shquar i kėsaj perėndie, edhe nė versionin latin, Vullkan), Poseidon, Afėrdita, Kronos, Nike. Pa harruar edhe versionin e qeleshes labe, qylafit, aq tė ngjashėm me version e kapelės frige, e cila mbijetoi si kapelė tipike shqiptare deri nė Mesjetė. Qylafi i heroit pellazgjik, Kadmit, i pėrjetėsuar nė njė vazo nė Luvėr teksa vret Dragoin e Aresit. Po ky qylaf, qeleshja e famshme shqiptare, ėshtė edhe simboli i pėrzgjedhur si prezantues mbi kryet e femrės qė simbolizon Ilirinė, nė veprėn “Illyricum Sacrum” tė Daniele Farlatit. Njė veshje kaq e lashtė e pėrzier me mitin e historinė, e mbajtur nga vdekatarė e hyjni, e shfaqur nė skulptura e piktura dhe pėrfundimisht e mbajtur si shenjė e fortė e identitetit VETĖM, te shqiptarėt, a nuk do tė meritonte njė vėmendje mė tė madhe, njė propozim serioz, pėr vlerėsimin e njė simboli, qė nė mėnyrė mahnitėse vjen qė nga thellėsia e mijėvjeēarėve si dėshmi e njė tradite tė pandėrprerė dhe e njė autoktonie tė heshtur, por kaq tė dukshme e tė qėndrueshme nė kohė? Personalisht, mendoj se po! Nėse do tė bėhej njė propozim qė kjo veshje tė ishte pjesė e Trashėgimisė Botėrore kulturore tė ruajtur nga UNESCO, do tė ishte njė shėrbim i vyer ndaj njė simboli unikal, dėshmi e gjallė e epokave tė lashta. Njė dėshmi shqiptare...


RREGULLAT E UNESCO-s PER PRANIMIN SI VLERE E TRASHEGIMISE BOTERORE

Per te gjithe ata qe jane te interesuar ta cojne me tej kete ide poshte po sjell disa informacione qe e justifikojne dhe tregojne se kjo gje mund te realizohet.
Jane ne anglisht dhe jane marre nga faqja e UNESCO-s. Ketu keni edhe adresen ku shkarkohet doracaku i plote me rregullat e vleresimit, aplikimit, ruajtjes, kriteret etj; pra menyra se si funksionon mekanizmi:


The Operational Guidelines for the Implementation of the World Heritage ConventionKushtet e meposhtme jane teresisht te plotesueshme per kete gje, qe qeleshja te jete pjese e trashegimse kultorore boterore e ruajtur nga UNESCO.
http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/45568_613380995342058_1331631518_n.jpg


http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc1/526850_613380968675394_700198108_n.jpg


http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/29019_613381015342056_40051366_n.jpg


http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/293306_613381055342052_959540781_n.jpg

Zero Cool
06-04-13, 19:07
II.A Definition of World Heritage

Cultural and Natural Heritage

1. Cultural and natural heritage are defined in Articles 1 and 2 of the World Heritage Convention.

Article 1

For the purposes of this Convention, the following shall be considered as "cultural heritage";
- monuments: architectural works, works of monumental sculpture and painting, elements or structures of an archaeological nature, inscriptions, cave dwellings and combinations of features, which are of Outstanding Universal Value from the point of view of history, art or science;
- groups of buildings: groups of separate or connected buildings which, because of their architecture, their homogeneity or their place in the landscape, are of Outstanding Universal Value from the point of view of history, art or science;
- sites: works of man or the combined works of nature and of man, and areas including archaeological sites which are of Outstanding Universal Value from the historical, aesthetic, ethnological or anthropological points of view.


Article 2

For the purposes of this Convention, the following shall be considered as "natural heritage":
- natural features consisting of physical and biological formations or groups of such formations, which are of Outstanding Universal Value from the aesthetic or scientific point of view;
geological and physiographical formations and precisely delineated areas which constitute the habitat of threatened species of animals and plants of Outstanding Universal Value from the point of view of science or conservation;
- natural sites or precisely delineated natural areas of Outstanding Universal Value from the point of view of science, conservation or natural beauty.

Mixed Cultural and Natural Heritage

2. Properties shall be considered as "mixed cultural and natural heritage" if they satisfy a part or the whole of the definitions of both cultural and natural heritage laid out in Articles 1 and 2 of the Convention.

Cultural landscapes

3. Cultural landscapes are cultural properties and represent the "combined works of nature and of man" designated in Article 1 of the Convention. They are illustrative of the evolution of human society and settlement over time, under the influence of the physical constraints and/or opportunities presented by their natural environment and of successive social, economic and cultural forces, both external and internal.

Movable Heritage

4. Nominations of immovable heritage which are likely to become movable will not be considered.

Outstanding Universal Value

5. Outstanding Universal Value means cultural and/or natural significance which is so exceptional as to transcend national boundaries and to be of common importance for present and future generations of all humanity. As such, the permanent protection of this heritage is of the highest importance to the international community as a whole. The Committee defines the criteria for the inscription of properties on the World Heritage List.

6. States Parties are invited to submit nominations of properties of cultural and/or natural value considered to be of "Outstanding Universal Value" for inscription on the World Heritage List.

7. At the time of inscription of a property on the World Heritage List, the Committee adopts a Statement of Outstanding Universal Value (see paragraph 154) which will be the key reference for the future effective protection and management of the property.

8. The Convention is not intended to ensure the protection of all properties of great interest, importance or value, but only for a select list of the most outstanding of these from an international viewpoint. It is not to be assumed that a property of national and/or regional importance will automatically be inscribed on the World Heritage List.

9. Nominations presented to the Committee shall demonstrate the full commitment of the State Party to preserve the heritage concerned, within its means. Such commitment shall take the form of appropriate policy, legal, scientific, technical, administrative and financial measures adopted and proposed to protect the property and its Outstanding Universal Value.


II.D Criteria for the assessment of Outstanding Universal Value
10. The Committee considers a property as having Outstanding Universal Value (see paragraphs 49-53) if the property meets one or more of the following criteria. Nominated properties shall therefore :

(i) represent a masterpiece of human creative genius;

(ii) exhibit an important interchange of human values, over a span of time or within a cultural area of the world, on developments in architecture or technology, monumental arts, town-planning or landscape design;

(iii) bear a unique or at least exceptional testimony to a cultural tradition or to a civilization which is living or which has disappeared;

(iv) be an outstanding example of a type of building, architectural or technological ensemble or landscape which illustrates (a) significant stage(s) in human history;

(v) be an outstanding example of a traditional human settlement, land-use, or sea-use which is representative of a culture (or cultures), or human interaction with the environment especially when it has become vulnerable under the impact of irreversible change;

(vi) be directly or tangibly associated with events or living traditions, with ideas, or with beliefs, with artistic and literary works of outstanding universal significance. (The Committee considers that this criterion should preferably be used in conjunction with other criteria) ;

(vii) contain superlative natural phenomena or areas of exceptional natural beauty and aesthetic importance;

(viii) be outstanding examples representing major stages of earth's history, including the record of life, significant on-going geological processes in the development of landforms, or significant geomorphic or physiographic features;

(ix) be outstanding examples representing significant on-going ecological and biological processes in the evolution and development of terrestrial, fresh water, coastal and marine ecosystems and communities of plants and animals;

(x) contain the most important and significant natural habitats for in-situ conservation of biological diversity, including those containing threatened species of Outstanding Universal Value from the point of view of science or conservation.

11. To be deemed of Outstanding Universal Value, a property must also meet the conditions of integrity and/or authenticity and must have an adequate protection and management system to ensure its safeguarding.II.E Integrity and/or authenticity

II.E Integrity and/or authenticity

Authenticity

12. Properties nominated under criteria (i) to (vi) must meet the conditions of authenticity. Annex 4 which includes the Nara Document on Authenticity, provides a practical basis for examining the authenticity of such properties and is summarized below.
13. The ability to understand the value attributed to the heritage depends on the degree to which information sources about this value may be understood as credible or truthful. Knowledge and understanding of these sources of information, in relation to original and subsequent characteristics of the cultural heritage, and their meaning, are the requisite bases for assessing all aspects of authenticity.

14. Judgments about value attributed to cultural heritage, as well as the credibility of related information sources, may differ from culture to culture, and even within the same culture. The respect due to all cultures requires that cultural heritage must be considered and judged primarily within the cultural contexts to which it belongs.

15. Depending on the type of cultural heritage, and its cultural context, properties may be understood to meet the conditions of authenticity if their cultural values (as recognized in the nomination criteria proposed) are truthfully and credibly expressed through a variety of attributes including:
• form and design;
• materials and substance;
• use and function;
• traditions, techniques and management systems;
• location and setting;
• language, and other forms of intangible heritage;
• spirit and feeling; and
• other internal and external factors.

16. Attributes such as spirit and feeling do not lend themselves easily to practical applications of the conditions of authenticity, but nevertheless are important indicators of character and sense of place, for example, in communities maintaining tradition and cultural continuity.

17. The use of all these sources permits elaboration of the specific artistic, historic, social, and scientific dimensions of the cultural heritage being examined. "Information sources" are defined as all physical, written, oral, and figurative sources, which make it possible to know the nature, specificities, meaning, and history of the cultural heritage.

18. When the conditions of authenticity are considered in preparing a nomination for a property, the State Party should first identify all of the applicable significant attributes of authenticity. The statement of authenticity should assess the degree to which authenticity is present in, or expressed by, each of these significant attributes.

19. In relation to authenticity, the reconstruction of archaeological remains or historic buildings or districts is justifiable only in exceptional circumstances. Reconstruction is acceptable only on the basis of complete and detailed documentation and to no extent on conjecture.

Zero Cool
14-04-13, 08:03
Shqiptarėt, 1873 - Kostume popullore nė vilajetet otomane


Me gjuhėn e tyre tė ēuditshme, tė ashpėr, ata (shqiptarėt) gjykojnė pėr veten e tyre si tė jenė mes banorėve mė tė moēėm tė Europės dhe nga shekulli i XIX-tė ata kishin pesė alfabete, njėri me mė shumė se pesėdhjetė shkronja.

Jason Goodwin,
Lords Of The Horizons: A History of the Ottoman Empirehttp://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/320076_624168264263331_1549158146_n.jpg


http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/300727_624168200930004_1248671873_n.jpg


http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/12405_624168284263329_28050381_n.jpg


http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/481103_624168547596636_984290983_n.jpg


http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/18018_624168604263297_974636506_n.jpg


http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/480001_624168670929957_18570911_n.jpg


http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/72765_624168734263284_1544191022_n.jpg


http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/549160_624168710929953_209412354_n.jpg


http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/72798_624168494263308_1943433355_n.jpg

Zero Cool
14-04-13, 08:06
Goodwin: 'Osmanėt: shqiptarėt e vetmja racė nė tė drejtė tė tyre'


SHQIPTARĖT, E VETMJA POPULLSI NĖ PERANDORI, TĖ CILĖN OTOMANĖT E NJIHNIN SI NJĖ RACĖ NĖ TĖ DREJTĖ TĖ TYRE

Otomanėve ju desh tė njihnin rreth tridhjetė qeverisje tė ndryshme fisnore nė malėsitė e Armenisė e tė Kurdistanit. Kryetarėt e lashtė Gegė, tė Veriut tė Shqipėrisė ishin gjysmė tė pavarur.
[…]
Shqipėria u bė pjesė e Perandorisė nė vitin 1468 dhe shqiptarėt pėrparuan shpejt nė ushtri e burokraci; ishin qitės tė shkėlqyer dhe me kalimin e kohės vendosėn njė monopol mbi disa degė tė ndryshme tė ndėrtimit e tė mjekėsisė. Qeleshet e bardha ishin goxha tė njohura nė vendet e ndėrtimit nėpėr Ballkan, nė kėtė shekull, dhe ata ishin tė shquar pėr mjeshtėritė e tyre tė ndėrtimit tė ujėsjellėsve tė pėrsosur. “Pa asnjė dije matematike, rregull apo instrumente, ata i ndėrtojnė kėta ujėsjellės, masin lartėsitė e maleve, distancėn e vendeve, mė saktėsisht se sa ē’mund tė bėjė njė gjeometėr dhe vlerėsojnė shumė mirė cilėsinė e sasinė e ujit. Kur pyeten pėr themelet e kėtij arti, ata as nuk e kanė idenė se pėr se ju duke folur, e as nuk mund ta shpjegojnė vetė.” Mjeshtėria e tyre kirurgjike ishte gjithashtu e mistershme, pasi ata mund tė operonin “thyerje” dhe ta ngrinin pacientin nė kėmbė e shėndoshė e mirė brenda njė dyjavėshi.
[…]
Prej tė gjitha kombeve tė cilėt i sunduan Otomanėt – tridhjetė e gjashtė, sipas njė numėrimi tė kujdesshėm – beduinėt ishin mė kokėfortėt, grekėt mė dinakėt, egjiptianėt mė qytetėsit, serbėt mė tė ligjtė, hungarezėt tė gjykuar si mė tė mėrzitshmit dhe shqiptarėt, e vetmja popullsi nė perandori, tė cilėn Otomanėt e njihnin si njė racė nė tė drejtė tė tyre – e cila ngjante se pėrfshinte ēdo pirat, horr, vrasės apo mashtrues nėn sundimin Otoman.
[…]
Kreta u bė njė qendėr e fuqishme islamike dhe pothuajse e gjithė popullsia ishte kthyer nė myslimane qė pas njė shekulli nga pushtimi otoman. Qė nga shekulli i XVIII-tė disa shqiptarė ishin hutuar aq shumė sa qė ata “thoshin se ishin plotėsisht tė paaftė qė tė gjykonin se ēfarė ishte mė mirė, dhe shkonin nė xhami tė premten dhe nė kishė tė shtunėn” (shėnim: autorė tė tjerė e shpjegojnė kėtė shprehje mė gjatė dhe shqiptarėt me kėtė mėnyrė tregonin shpėrfilljen e tyre ndaj religjioneve duke bėrė edhe shaka madje).

Titulli: Lords of the Horizons
Autori: Jason Goodwinhttp://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/45320_623775580969266_1290048927_n.jpg


http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc1/420969_623775727635918_174291967_n.jpg


http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/561963_623775850969239_824192475_n.jpg


http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/552843_623775910969233_1375539335_n.jpg

Zero Cool
15-04-13, 17:55
Pavarėsisht, pėrshkrimeve nga Clark dhe tė tjerė pėr pjesėmarrjen nė trupat osmane, nuk harrohet thuajse nė asnjė rast pėrmendja e rezistencės shqiptare dhe vlerėsimi i shqiptarėve pėr shkak tė dhuntive e jo tė afrimitetit me religjionin apo pushtetin osman. Nga ana tjetėr, pėr shqiptarėt Perandoria Osmane pėrfaqėsonte njė mundėsi pasurimi e jetese. Nė atė kohė, Stambolli ishte metropoli i Lindjes, qendėr botėrore nga mė tė fuqishmet dhe emigrimi i shqiptarėve drejt kėsaj qendre ėshtė si i shumė etnive tė tjera (emigrimi ndodh edhe sot pėr arsim, ekonomi, punė etj). Sidoqoftė, shqiptarėt arritėn qė tė mbanin trysninė e Perandorisė me njė shkathtėsi tė habitshe luftarake, pėr mė shumė se dy dekada tė flakta. Gjenialiteti i tyre luftarak ėshtė epokal....SHQIPTARI NĖ USHTRINĖ TURKE

Ushtari shqiptar bart njė ndjenjė nderi shumė tėrheqėse; frymė kjo, edhe pse mes tyre, merret hak me vdekje tė menjėhershme. Sa pėr thyerjen e rregullit ushtarak, ai nuk ėshtė rrahur kurrė. Dėnimet e vetme nė pėrdorim, kanė qenė varja apo prerja e kokės. Shqiptarėt kanė qenė prej kohėsh tė renditur si trupat mė tė mira nė ushtritė turke, nė tė cilat, nė tė vėrtetė, ata janė konsideruar nė tė gjitha rastet si detashment i vdekjes. Skėnderbeu, i cili ėshtė heroi i sa e sa romaneve kalorėsiake, ishte vendas e princ i njė krahine nė Shqipėri. I mbėshtetur prej bashkatdhetarėve tė tij trima, ai e hodhi tutje zgjedhėn turke dhe i bėri ballė tėrė fuqisė sė pushtetit osman, e cila ishte pėr mė tepėr nė kulmin e saj, pėr njė hapėsirė kohore prej njėzet e tre vjetėsh. Pas vdekjes, varri i tij u dhunua nga ana e pushtuesve tė vendit tė tij dhe njė dėshmi e caktuar e vlerės sė kėtij varri mund tė nxirret nga rasti se jeniēerėt mbanin nė trup si byzylykė, copa nga eshtrat e tij. Shqiptarėt, shpesh herė kanė provuar tė jenė kundėrshtarė tė fuqishėm tė trupave ruse dhe aq e madhe ėshtė dashuria e lavdisė, e natyrshme nė ta, sa kur sodisin njė interval tė gjatė qetėsie nė vendin e tyre, regjistrohen vetė nė shėrbim tė Pashallarėve tė ndonjė prej pjesėve tė tjera tė zotėrimeve turke, me qėllim pėrmbushjen e zjarrmisė sė tyre luftarake.

Titulli: The Military costume of Turkey
Autori: John Clark

Zero Cool
15-04-13, 17:57
Askush (shtet apo komb) nuk fal asgjė, sidomos perandoritė. Cilėsia luftarake ishte baza e tipari pėr tė cilin vlerėsoheshin shqiptarėt.OHN CLARK: SHQIPTARĖT JANĖ TRUPA JANĖ TĖ ĒARTUR DHE TĖ VRULLSHĖM; NDJEJNĖ KRENARI TE PREJARDHJA E TYRE NGA SPARTANĖT

Emri i arnautėve u jepet atyre trupave, tė cilat janė tė krijuara nė Maqedoni, More dhe provincat qė kufizojnė Sklavoninė (sllavėt) e sipėrme dhe janė tė komanduar prej oficerėsh nga provincat e tyre. Kėta trupa janė tė ēartur dhe tė vrullshėm, ngaqė merren qė nga mosha e tyre e mitur me punė tė mundimshme. Ata ndjejnė krenari te gjetja e prejardhjes sė tyre nga spartanėt dhe pėrpiqen tė imitojnė egėrsinė luftarake dhe sjelljen e tė parėve tė tyre. Durojnė pa murmuritur, marshimet mė sfilitėse, por nė aspekte tė tjera janė tė padisiplinuar. Ata janė gjithashtu tė ērregullt dhe shumė tė dhėnė pas kumarit e plaēkitjes. Pasionet e tyre, i kanė pak nėn kontroll, pėrderisa mosmarrėveshjet private pėrfundojnė shpesh nė vrasjen e njėrės prej palėve. Megjithatė, kėto trupa janė qitės tė shkėlqyer si dhe shumė aktivė nė fushėbetejė. Ata janė tė organizuar zakonisht nė korpuset e kėmbėsorisė, njė mijė trupa tė forta nėn komandėn e njė oficeri, tė vetėquajtur Bimbash, edhe pse disa prej tyre janė tė hipur nė kalė. Disa prej kėtyre trupave ishin tė punėsuar gjatė fushatės nė Egjipt. Armėt e njė ushtari Arnaut pėrbėhen nga njė palė pistoleta mbėrthyer nė njė brez, njė thikė e gjatė, hanxhar ose kamė dhe njė mushqetė me tytė gjatė.

Titulli: The Military costume of Turkey
Autori: John Clark

Zero Cool
29-05-13, 15:53
BIRRA ILIRE “SABAIA “http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn2/983983_586310701402534_683785189_n.jpg


Edhe Shen Jeronimi e pėrmend pijėn Sabaium e bėrė nga Ilirėt e Panonisė dhe tė Dalmacisė

Ammanius Marcelinius (historian Romak ) e permend birrėn Ilire “Sabaia apo Thabaia”

Birra ėshtė pirė nė anėt tona ,nė shkallė kombėtare qė para 5000 vjetėsh.Gėzuar me Thabaia Oqean :tongue:

Oqeani
29-05-13, 17:01
BIRRA ILIRE “SABAIA “http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn2/983983_586310701402534_683785189_n.jpg


Edhe Shen Jeronimi e pėrmend pijėn Sabaium e bėrė nga Ilirėt e Panonisė dhe tė Dalmacisė

Ammanius Marcelinius (historian Romak ) e permend birrėn Ilire “Sabaia apo Thabaia”

Birra ėshtė pirė nė anėt tona ,nė shkallė kombėtare qė para 5000 vjetėsh.Gėzuar me Thabaia Oqean :tongue:


:).....

Suelaa
01-06-13, 16:58
Fjalet me te mirat i flasin per ne gjithkund, popull i vogel jemi po zanin e kemi te mall :biggrin:

Zero Cool
01-06-13, 20:37
Vallja e shpatave, vallja Pirrike - Spartane e ShqiptarėveVallja e Shpatave, e ka origjinėn nga vallja spartane Pirrike dhe nga lojėrat-trojane romake. Vallja e Shpatave ėshtė kėrcyer nė Nuremberg nė 1350 dhe mė vonė ka qenė shpesh pjesė e baletit tė Oborrit Mbretėror, ku organizoheshin imitime betejash mes verės dhe dimrit, etj.
(Foto: pullė e vjetėr postare shqiptare qė shfaq vallen e shpatave)

Titulli: The dance encyclopedia
Autori: Anatole Chujoy, Phyllis Winifred Manchester
Botues: Simon and Schuster, 1967


http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc3/p480x480/971814_646149198731904_285061809_n.jpg


Kultura e moēme Shqiptare


BRITANNICA:
NĖ STATUS, GRATĖ ILIRE ISHIN TĖ BARABARTA ME BURRAT

Nė status, gratė ilire ishin mjaft tė barabarta me burrat, madje deri nė pikėn e tė bėrit krerė tė besėlidhjeve fisnore. Nė lidhje me ēėshtjet e fesė, ilirėt ishin paganė tė cilėt besonin nė jetėn e pėrtejme dhe i varrosnin tė vdekurit e tyre sė bashku me armėt dhe me artikuj tė ndryshėm.

Titulli: The New Encyclopędia Britannica: Macropędia
Volume 13 di The New Encyclopędia Britannica
Botues: Encyclopędia Britannica, 1991http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/p480x480/487393_645679702112187_1443423892_n.jpg

Zero Cool
01-06-13, 20:41
Shqiptarėt parė me sytė e kundėrshtarit-pikturat e Paja Jovanović I
http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/427133_645719528774871_498478097_n.jpghttp://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc3/764_645719492108208_930311447_n.jpghttp://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/947231_645719505441540_1158607809_n.jpghttp://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/422423_645719542108203_2145395470_n.jpghttp://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/307051_645719622108195_2144078572_n.jpghttp://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/745_645719855441505_621626168_n.jpghttp://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn2/263344_645719798774844_1374477874_n.jpghttp://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/401858_645720152108142_1548981852_n.jpg

Zero Cool
01-06-13, 20:43
Shqiptarėt parė me sytė e kundėrshtarit-pikturat e Paja Jovanović - IIhttp://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc3/378018_645719978774826_1206800513_n.jpghttp://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/945065_645720258774798_1725697040_n.jpghttp://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn2/969709_645720335441457_912328377_n.jpghttp://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/198363_645720632108094_2076876648_n.jpghttp://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/427144_645720468774777_7246368_n.jpghttp://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/943498_645720585441432_1780329165_n.jpg

Zero Cool
09-06-13, 08:34
Letėr e Dora d'Istrias drejtuar Jeronim de Radės, Firence, 16 prill 1879Shqiptarėt nuk janė pra as sllavė, as helenė barbarė, por pėrfaqėsuesit e njė qytetėrimi mė tė vjetėr, njė nga mė tė lashtit e Evropės, i cili ka lėnė monumentet dhe kujtesėn nė tė dy brigjet e Adriatikut dhe tė detit Jon, si nė fushat ku qe Troja, aty ku Hektori ėshtė pėrfaqėsuesi i lashtėsisė, ashtu si Skėnderbeu ėshtė ideali i Mesjetės, dhe Boēari personifikimi kalorėsiak i kohėve moderne; mbi tė cilat shekujt, shqotat, revolucionet, tiranėt, pushtimet, fetė, mynxyrat kaluan si shkulme tė tėrbuara pa arritur ta shfarosin, dhe qė njė ditė ėshtė e destinuar ta thyejė gurin e rėndė tė varrit tė tij.

Zero Cool
09-06-13, 13:33
Nė njė ndejė nė Mal tė Zi, Mark Milnai i thotė Ali pashė Gucisė:
- Ju shqiptarėt jini sikur dhitė e egra. A i ke parė dhitė e egra, njėra nė atė rrėpirė, tjetra nė rrėpirėn pėrball thėrasin e bėrtasin se nuk u rrihet vetėm, por kur bėhėn bashkė, tė parėn punė qė bėjnė, godasin njėra-tjetrėn nė lule tė ballit, veē nė kėmbė tė prapme pėr tė bėrė belanė...
Ali pashė Gucia buzėqeshi e tha:
- E more Mark Milani, sa di unė, edhe ti prejardhjen e ke shqiptare, por pasi u bėrė malazez “tė koftė me sherr kombi i ri...” E pėr dhitė e egra, po them, e ke gabim!
- Pse e kam gabim?
- Sepse shqiptarėt nuk janė sikur dhitė e egra, por janė shqiponja. I ke parė buburrecat? Ata janė tė vegjėl, qyqar, rrinė bashkė e punojnė bashkė se vetėm nuk ua mban dhe s’ia dalin dot. E shqiptarėt sillen sikur shqiponjat. I ke parė shqiponjat nė fluturim, i bien qiellit trup e tėrthor e askėnd se mbajnė afėr vetes, sepse ato janė sundimtare tė plota tė qiellit e nuk ia kanė nevojėn kujt pėr ndihmė.
- Hollė ke qitur Ali pashė Gucia!...
- Jo, s’thashė gjė tė re, o Mark Milani! Shqiptarėt prej shqipeve e kanė marrė emrin, e mjerė ata qė s’kanė ndenjur me shqipe, po janė bėrė bashkė me buburrecat!

Zero Cool
10-06-13, 16:25
SARANDA OSE ONHEZMI DARDAN, GJIRI KU U VARROS PRINCI TROJAN ANKIZI, BABAI I ENEAS

Halikarnasi e quan Onhezmin, portin e Ankizit dhe jep hollėsi se si trojanėt i kushtuan atje njė tempull Afėrditės: “Nga Buthrotum ata lundruan pėrgjatė bregut dhe arritėn nė njė vend qė asokohe quhej Gjiri i Ankizit, por tanimė ka njė emėr mė pak tė rėndėsishėm. Aty, ata ndėrtuan gjithashtu njė tempull pėr Afėrditėn dhe pastaj kapėrcyen Gjirin e Jonit.” Ėshtė padyshim kjo traditė, ajo qė rri pėrfund besimit lokal tė pėrmendur gjashtė shekuj mė vonė nga historiani bizantin i Oborrit, Prokopi, besim i cili thotė se Ankizi vdiq nė Onhesmos. Autorė tė tjerė antikė shkruajnė se Ankizi vdiq nė Itali .
http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/994778_650984611581696_16339349_n.jpg


Titulli: Saranda, ancient Onchesmos: a short history and guide
Autori: Richard Hodges
Botues: Migjeni Publishing House, 2007

Zero Cool
18-06-13, 16:52
Projekti i Musolinit pėr Shqipėrinė etnike ! (https://skydrive.live.com/?cid=be14ac609fdc92c1#!/view.aspx?cid=BE14AC609FDC92C1&resid=BE14AC609FDC92C1%21920&app=Word)

vjeshta
19-06-13, 12:32
Che siamo una bella razza.(te hujt nuk po folshin shqipe :P)

Zero Cool
27-06-13, 16:09
Historiani grek dėshmon krimet greke mbi ēamėthttp://www.knninfo.com/repository/images/27_06_13_129007_lajme.jpgTiranė, 27.06.2013

Nė vitin 2007, kur merresha me projektin dhe realizimin e veprimtarive kushtuar historisė dhe kulturės sė Ēamėrisė, z. Hilmi Saqe mė solli pėr tė ekspozuar nė Muzeun Historik Kombėtar ca fletė tė zverdhura nga koha. Ato ishin tė fotokopjuara.

Me duart qė mė dridheshin dhe me shikim tė turbulluar (pse ta fsheh nga lotėt), i shfletova disa herė dhe i lexova me dhimbje ato fletė. Ato nuk janė as kujtime, as kronika tė tragjedisė ēame, as tė dhėna pėr masakrat e viteve 1944-1945. Ato janė mė shumė se kujtime, mė shumė se kronika individėsh, mė shumė se raporte tė shtabeve tė Luftės se Dytė Botėrore nė Ēamėri.

Ato janė lista me emrat e tė masakruarve. Nuk janė tė plota. Janė njė pjesė (vetėm 13 faqe). Duhet tė kenė qenė qindra faqe, sepse diku nė fund tė tyre dallohen numrat 105, 106, tė faqeve. Krahas tyre, z. Hilmi Saqe mė dha edhe njė listė tjetėr, ku janė shėnuar emrat e atyre qė kanė deponuar pėr masakrat nė Paramithi, Pargė, Filat, Spatar, Vola, Vėrselė, Smarte.

Ndoshta kėta apo edhe tė tjerė kanė dhėnė edhe emrat e tė masakruarve ēamė nga bandat e kriminelėve tė Napoleon Zervės. Ē'pėrmbajnė kėto lista? Janė lista me fėmijė tė masakruar nga forcat zerviste gjatė 1944-1945, emrat e pleqve e grave tė masakruara e tė humbura gjatė 1944-1945, emrat e tė marrėve e sakatėve tė masakruar gjatė 1944-1945, familje tė zhdukura dhe tė masakruara gjatė 1944-1945.

Zero Cool
31-08-13, 18:08
Kushtuar Faik Konicės
G. Apollinaire; Botuar nė vėllimin “Poeti i vrarė” tė shtėpisė botuese “Gallimard”, France. Apollinaire, “Le Poete assassiné”


Shqiptari

Shqiptarėt janė njerėz tė pashėm, fisnikė e kurajozė, por ata kanė njė prirje pėr vetvrasje, ēka tė bėn tė dridhesh pėr kėtė racė, qė mund tė shuhej nė se cilėsitė e tyre gjenetike produktive nuk do ta balanconin mėrzinė apo dhimbjen e tė jetuarit. Njė shqiptar qė kam njohur gjatė qėndrimit nė Bruksel, mė ka lėnė mbresa tė paharrueshme dhe tė sakta pėr njė komb, qė bashkė me skocezėt, janė ndoshta popujt mė tė vjetėr tė Evropės.
Ky shqiptar kishte njė mikeshe angleze qė e bėnte tė vuante, siē bėjnė tė vuajnė nga dashurija ata qė i pėrkasin njė elite tė shoqėrisė njerėzore. Vajza, bukuria e sė cilės binte aq shumė nė sy saqė ēdo burrė e dashuronte atė marrėzisht, e mashtroi mikun tim si dhe ata qė e donin aq shumė atė, pra edhe mua, qė pėr njė kohė tė gjatė lėkundesha midis ndjenjės sė miqėsisė dhe tė dėshirės.
Modi, qė ishte njė vajzė e paturpėshme, nga ata njerėz qė jeta i ka trajtuar keq dhe i ka bėrė me shpirt tė vrarė e zemėr tė thyer dhe qė nuk mund tė rrijė pa e admiruar, e kalonte jetėn e saj ashtu e xhveshur nė apartamentin e mikut tim. Dhe kur ai dilte, rrėmuja pllakoste nė banesen e tij.
A nuk bėnte pjesė dhe Modi nė shoqėrinė njerėzore?
Ajo nuk fliste asnjė lloj gjuhe, por njė dialekt hibrid, njė pėrzjerje te anglishtes, frėngjishtes, me trajta tė gjuhės belge dhe gjermanike.
Njė filolog do ta kish adhuruar atė, ndėrsa njė linguist i gramatikės do ta kishte urryer, megjithė bukurinė e saj.
Ajo ishte me origjine angleze nga i ati, njė oficer mizor, i dėnuar me vdekje nė Indi, pėr trajtimin e keq qė u kishte bėrė indigjenėve. Ndėrsa nėna e saj ishte njė malteze.

Njė ditė miku im mė tha:
“Duhet tė iki nga kjo botė. Nesėr do tė vras vehten!”
Unė i njihja mirė zakonet e shqiptarėve dhe e kuptova se kėto nuk ishin fjalė tė thėna kot. Ai do tė vritej sepse kėtė e kish deklaruar tashmė, e kishte thėnė.
Tė nesėrmen, nė sajė tė miqėsisė dhe pranisė sime, qė nuk e lashė pėr asnjė ēast vetėm, shqiptari nuk u vetvra.
Por vete ai gjeti njė ilaē pėr vuajtjen e tij.
“Kjo grua, mė tha ai, nuk ėshtė aspak gruaja ime. Eshtė e vėrtetė qė e dua, por kjo dashuri, nė se do tė matohesha me tė , do mė shkatėrronte.
“Nuk e kuptoj, – i klitha, – shpjegoma mė qartė!”
Ai buzėqeshi dhe vazhdoi :
“Popujt e Ballkanit dhe banorėt e maleve nė breg tė Adriatikut, dikur i rrėmbenin femrat dhe ky zakon jeton edhe sot nė krahina tė ndryshme.
“Realisht ne nuk na pėrket veēse gruaja qė marrim dhe qė e nėnshtrojmė atė.
“Pa rrėmbim nuk ka martesė tė lumtur”.
“Unė i erdha rrotull Modit”.
“Por ishte ajo qė mė bėri pėr vehte”.
“Ajo ėshtė e lirė dhe unė dua tė rifitoj lirinė time ”.
- Po si?- e pyeta i ēuditur.
- Duke rrėmbyer! – tha ai me njė qetėsi dhe fisnikėri imponuese.
Ditėt e mėpasme, shqiptari dhe unė u nisėm pėr udhėtim.
Ai mė ēoi nė Gjermani dhe pėr shumė kohė dukej i shqetėsuar. Unė e respektoja dhimbjen e tij, dhe pa menduar mė pėr idenė e rrėmbimit, gėzohesha nė qetėsi pėr Modin e harruar tashmė, e cila e kishte dėshpėruar atė gjer nė vdekje.

Njė mėngjes, nė Cologne (Kėln), nė qėndėr tė Hohestrasse, shqiptari me tregoi njė vajzė tė re, e cila me njė partiturė nė dorė ecte nė krah tė guvernantes sė saj.
Njė hyzmeqar i veshur mirė, me rrobat e njė shėrbėtori fisnikėsh, i ndiqte dhjetė hapa pas tyre.
Vajza mund tė ishte 17 vjeē. Dy bishtaleca i binin mbi shpinė. Kjo vajzė e njė patrici kolonjez, dukej shumė e gėzuar, jo si tė ishte nė Prusi, por nė qytetin e mbretėrve tė magjishėm.
“Ndiqmė nga pas, – mė tha menjėherė shqiptari.
Ai nisi tė vraponte, kaloi hyzmeqarin dhe kur arriti pranė vajzės sė re, duke i hedhur krahun rreth trupit, e ngriti duke vrapuar tutje bashkė me tė.
Shumė i shqetėsuar vrapova pas gjurmėve tė mikut tim. Nuk vėshtroja aspak prapa meje, por padyshim, hyzmeqari dhe guvernantja tė tromaksur e kishin humbur pusullen dhe as qė kujtoheshin tė thėrrisnin pėr ndihmė.

Kaluam para kishės dhe arritėm stacionin e trenit. Vajza e joshur nga paraqitja burrėrore e rrėmbyesit tė saj, qeshte e ngazėllyer nė thellėsi tė vetvetes, dhe kur ne ishim nė vagonin e trenit qė po nisej drejt kufirit, nė Erbestal, shqiptari e puthi ēmėndurisht atė vajzė, qė i ishte nėnshtruar si e fejuara mė e pėrgjėruar e botės.

natyra
25-09-13, 19:29
F. Protonotari: Shqiptarėt, racė malėsore dhe e pathyeshme, autoktone, vendase nė territore qė akoma zė, epirote e ilire


October 1, 2012 at 5:38pm
Dhe kėtu duhet pyetur: Kush janė shqiptarėt? Ēfarė pretendojnė? Si veprojnė? Racė malėsore dhe e pathyeshme, autoktone, dhe vendase nė territore qė akoma zė, kombi shqiptar pėrfaqėson njė bėrthamė, tė pėrbėrė nga njė epirotėt e lashtė, nė njėrin prej kufijve fqinjė ilirikė, tė cilėve u duhet shtuar, nė paēim dėshirė, mbetjet e Panonisė sė lashtė dhe tė Mėzisė, deri kur bastisjet e hordhive tė hungarezėve, kroatėve, serbėve dhe bullgarėve e transformuan pamjen e njerėzve tė kėtij vendi.

--------------------------------------------------

E qui giova dimandarsi: Chi sono sono gli albanesi? Cosa pretendono? Come agiscono? Razza montanara ed indomita, indigena ed aborigena dei paesi, che tuttora occupa, la nazionalitą Albanese rappresenta un nucleo, costituito dagli antichi Epiroti in uno ai limitrofi Illirici, cui debbono aggiungersi, se si vuole, gli avanzi della antica Pannonia e Mesia, poi che le irruzioni delle orde degli Ungari, Croati, Serbi e Bulgari vennero a trasformare l'aspetto del popolo di questa contrada.


Titulli: Nuova antologia di lettere, scienze ed arti, Volume 231, Part 2190
Autori: Francisco Protonotari
Botues: Direzione della Nuova Antologia, 1910
https://scontent-b-lga.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/s720x720/69088_523922474287911_499911472_n.jpg

natyra
25-09-13, 22:49
Ps,dhe ja shembujt,lidhur me Thenie per Shqiptaret...ku mendoi se Titujt duhet te jene veq,e veq per dallime tjerash...

...duke i pas parasyshe,se keto te dhena rrjedhin nga vet shqiptaret.Se jo nga te huajt,pra ketu eshte thelbi ku une po dua te dal.Lidhur me Titullin pa qen nevoja te kalohet nen titujt qe se kan domethenjen e njejt!prandaj,lutem te jemi te kjart per gjerat qe i perkasin Forumit apo jo.

Gazeta tė vjetra shqiptare

“Shqipėtari nuk pat kurrė/ Qėllim tjetėr veē Lirisė/ Doli nė shesh porsi burrė/ Me flamur tė trimėrisė/…/ A u erdhi mendja vallė/ Ju o Turqve tė Asisė/ Shqiptari trim me pallė/ S’duron zgjedhėn e robėrisė.”

Nga Baki Ymeri
Bota sot dhe Zemra Shqiptare kanė idealistė tė panumėrt qė me padurim presin tė lexojnė lajme tė reja nga biblioteka e sentimentalizmit patriotik. Nuk ėshtė hera e parė kur shkruhet pėr shtypin e vjetėr shqiptar. Lidhur me kėrė subjekt atraktiv, interesant apo joshės, dikush mund tė ketė mbrojtur magjistraturėn apo tezėn e doktoratės, por kjo nuk don tė thotė se ata kanė patur fatin t’i kenė nė disponim tė gjitha gazetat respektive. Pėr disa nga to janė dhėnė fare pak burime, ndėrsa ballinat e disave sosh nuk janė prezente as nė www.google.com (http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.google.com&h=UAQEpdUfs&s=1). Na buzėqeshi fati qė njė qytetar i rėndomtė i arkivave private tė Bukureshtit (Domnul Dinescu), tė na i gjejė e tė na i shesė pėr pakė lekė (themi pėr pakė, edhepse disa sosh vlejnė sa njė monument), disa gazeta tė vjetra shqiptare qė e kanė parė dritėn e botimit para 100 vitesh.
La nuova Albania apo shqip "Shqipėria e re" ka qenė njė revistė politike shoqėrore qė ka dalė nė vitet 1898-1899 dhe 1904. Kjo revistė doli nė Napoli, nė italisht dhe pjesėrisht nė arbėrisht, nėn drejtimin e Gennaro Lusi. Nė Numrin e 11-tė tė vitit tė parė (1898), nė njė hapsirė tipografike prej 8 faqesh, defilojnė artikuj dhe poezi, shumica nė gjuhėn italiane (Gli Albanesi in Italia, Il movimento italo-albanese, Unificazione dell’alfabeto Albanse, Shqiperia, Al generosi figli dell’Albania, Per la questione Albanese, etj.).

Laimtari i Shqypenies (L’araldo d’Albania), Organ Xyretare i Keryekomitetit Dreitare (Organe Ufficiale del Comiteto Centrale Direttivo), del nė Romė qė nga viti 1904, por neve na ran ė dorė numri 12 i vitit tė dytė (1905), me artikuj shqip si Tėrmeti I Shkodrės, Fillet e Shqyptarėve, apo italisht, si: Giorgio Kastriota-Skanderbegh, Ortografia Albanese, Una conferenza sull’Albania, L’elemento latino nell’equilibrio balkanico, Per le vitime di Scutari in Albania, etj. Nė faqen e 8-tė jepet njė banknotė e vjetėr shqiptare me kėtė tekst: “Atedhetarė! Po cesim ketu trusmet e pustullave t’Uhaes Kombetare bae per mbas te preemeve te Kuvendit te Bukureshtit. T’i mbushet mendeja atedhetareve ci Shcypenien t’one s’kena m’e bae ne vedi vechse me malle e me gjak t’one. Mict e Shcypenies kane me na nimue: por nuk do te presim peshtim prei tiereve, kuer vete kursehena per atedhene t’one. E pra se i tsili t’a keet fucien, le te hapin doren per me marre keto postulla, e m’e i-u bae ndime atedheut. Se e tsila pustull kushton 10 (dhete) frank. Paret do te chohen Arketarit te Kryekomitetit ne Rome, Xot. Cesare Rivera, Corso Vittorio Emanuele, 101, Roma (Italia). Kryekomiteti. Nė faqen e dytė, nė kuadrin e rubrikės Kėndimtarėve, lexojmė: “I-u baime me dite kendimtareve te Laimtarit ne Rumanie, ci paghesat per Laimtare e per Gramatike Schyp, te dergohen Xot. Aleksi Drenova, Bucarest (Rumenia), Calea Vacaresti 136.” Nė faqen e fundit jepet njė hartė e Shqipėrisė etnike me kėtė nėntekst: “L’Albanie deve essere una ed independente ed estesa nelle sue naturali provincie: L’Hylliria, la Macedonia, l’Epiro e la Tessalia. L’Albania degli Albanesi.”

Liri e Shqipėrisė u botua nė Sofje nė vitin 1911. Gazetė e pėrjavshme politike, shoqėrore, kulturore, letrare. Gazeta botohej nga Kristo Luarasi me motonė: Mpron tė drejtat e kombit Shqiptar. Nė numrin 18-tė (28 Gusht 1911), defilojnė artikuj si parape lodra, prape dinakeria, Per mbi te drejtat e Shqiptarevet (Hristo Mexi), Puna jone, Djal I prokopsur (A. Gurra), bejleret – Lufta pranė Korēės (Opinga), Letrė nga Stambolli, Lajme nga Konstanca (Avokat J. N. Mihail Lehova), Letrė nga New Yorku (Pietro Scaglione), Andej kėtej, Nė trimėri (J. A. T.), poezia S’mė rihet (M. P.) me vargje si: “Shqipėtari nuk pat kurrė/ Qėllim tjetėr veē Lirisė/ Doli nė shesh porsi burrė/ Me flamur tė trimėrisė/…/ A u erdhi mendja vallė/ Ju o Turqve tė Asisė/ Shqiptari trim me pallė/ S’duron zgjedhėn e robėrisė.” Gazeta del nė format tė Rilindjes sė dikurshme, apo tė Botės sot.

Nė faqen e fundit jepen reklama lidhur me botimin e Diturisė nė Sofje (Shtypshkronja Mbrothėsia), Tė Valėve tė Detit tė Spiro Dines, tė Ervehesė botuar nė Bukuresht mė 1888, tė librit Kėndime pėr shkollat e para prej Lumo Skendos, tė njė furre buke nė Sofje me kėtė tekst: “Kėta zotėrinj nė furrėn e tyre pjekin aqė bukė tė mira dhe tė ėmbla sa s’ka tjetėr kėtu nė kryeqytet. Kanė sjellė punėtorė t’akceptueshėm nga Stambolli, andaj u rekomandojmė Shqipėtarėve qė ndodhen kėtu nė Sofje, tė blenė bukė nga kjo furrė e cila le q’i pjekė e i gatuan mė mirė nga tė tjerat, po se kėta zotėrinj janė bashkatdhetarėt tanė. E dyta se kėta zotėrinj zgjodhnė pėr tė pėrndarė bukėt nėpėr shtėpirat, falė atdhetarit t’onė, zotit Sotir Ollani, njė atdhetar qė ka vojtur pėr ēėshtjen shqipe, andaj u lutemi gjithė Shqipėtarėve tė marrin bukė nga pėrndanjės i asaj furre z. Sotir Ollani.” Nė vazhdim jepen reklama tjera dhe njė listė librash tė botuara asokohe nė shtypshkronjėn Mbrothėsia tė Sofjes, me shkronjat qė i vendosi Kongresi i Manastirit.

Shqypeja e Shqypėnis (Albanski Orel), „Organ pėr politikė dhe dituri”, botohej nė Sofje tė Bullgarisė. Sipas burimeve elektronike ėshtė njėra ndėr gazetat me shkrime mė demokratike tė kohės sė Rilindjes sonė Kombėtare. Gazeta nė fjalė kishte filluar tė dalė qė nga 18 maji i vitit 1909 e deri mė 2 prill 1911. Fillimisht kishte filluar tė botohej nė ēdo dy javė, por me kalimin e kohės kishte dalė mė rrallė. Ajo doli nė 40 numra dhe pėr kryeredaktor e kishte atdhetarin, poetin dhe patriotin shqiptar Josif Bagerin. Nga numri 6 i vitit tė dytė (1910), kemi fat tė lexojmė artikuj si Kombi Shqypėtar dhe Tyrkia (Doinad, pseudonim i Visar Dodanit), Kombi Shqypėtar dhe ndryshimi i Tyrkisė (Grykė e Hosit), Ndryshimi i nji qėllimi tė shejtė (Sotir S. Gjika), Mali i zi kralni, Lėvizja dhe tė reat e Saja, Barėsimi nė Dibėr, Urime, Falėnderime etj. Nė kuadrin e antetit botohen vargje si: “Un jam Shqypėja e Shqipėnis/ Sqohi, or’zogjt e trimėnis/ Un jam shpeza e furrikut/ Epni dėrmėn ma rezikut/ Mjaft nė t’errėt n’vorfuni/ Sqohi trima, zogjt e mi.” Dhe mė tej: “Krahėt un i kam shtallue/ Dhe fluturoj me ju gjet/ Se pėr Ju u kam mallzue/ Pėrandej Ju kėrkoj vet/ Cihariqe un u ble/ Se Ju kam fėmi, fėmie!”

Pėrlindja e Shqipėnies botohej nė Vlorė. Ishte gazetė e shtetit tė pavarur shqiptar e cila pėr herė tė parė u botua mė 24 gusht tė vitit 1913, nėn drejtimin e Dhimitėr Beratit. Gazeta u botua dy herė nė javė dhe vijoi 21 numra deri nė vitin 1914. Nė artikujt e saj ndėr tė tjerash, kjo gazetė bėnte thirrje pėr bashkimin e popullit shqiptar, pėr t’i bėrė ballė sfidave tė kohės. Nga numri 5 (Shkurt 1914) botohen disa artikuj si, Kur ikin grekėt, Miku dhe armiku (Seit Qemal), Bombardim i Grekėrvet nė katundin Malint dhe Kapedani M. Maksuti (A. S. Leskoviku), Lajme tė shkurta mbi ardhjen e princ Vidit nė Shqipėri, Lajme tė brendshme, Vendimet e Kuvendit Kombėtar tė Vlonės, Kanun i dėmeve, Njė ngjarje nė Kaninė, reklama pėr botimet e shtėpisė tregtare Carlo Erba, Shoqėria Italo-Shqipėtare pėr trgti e lindrim, etj.

Liria Kombėtare (La Liberte Nationale), Organ i pėrjavshėm i nacionalistėve shqiptarė, botohej nė Gjenevė, duke patur pėr drejtor Dr. Omer Nishani. Nė numrin 20 tė vitit tė dytė (Gusht,1926) kemi nderin tė lexojmė artikullin e gjatė, Shqiptarė dhe serbė, ku bėhet fjalė pėr politikanėt serbė me Nikolla Pashiqin nė krye. Tė dehur nga triumfi i tyre nė dy luftėrat ballkanike, e tė mbėshtetur prej Rusisė cariste, krijuan njė rrjet tė gjerė forcash diplomatike e ushtarake, dhe duke shfrytėzuar nga kalbėzimi i Perandorisė Osmane, “nuk lane mjet pa pėrdorur kundėr popullit shqiptar tė ēarmatosur: as plumbin, as bajonetėn, as fjalėn, as pendėn. Mijėra e mijėra shqiptarė, gra, foshnja, pleq e tė rinj u vranė, u therrnė dhe u dėbuan. Fara shqiptare iu paraqit botės sė qytetėruar si njė njolė pėr te; populli autokton e mė i vjetėr ni Ballkanit u tregua si njė bandė egėrsirash antropofage, nė fazėn mė primitive tė njerėzisė. Me njė fjalė, ky popull jo vetėm qė s’ish nė gjėndje tė formonte njė shtet mė vete, por, n’interes tė paqės sė Ballkanit e tė dinjitetit t’Europės sė qytetėruar q’e kishte nė gji, meritonte tė shuhej kryekėput ose, e paka, tė skllavėrohej e ztė shtyhej nė qytetėrim me kėrbaē.”

Mė tej pėrshkruhen djallėzitė kryeministrit serb Vladan Gjorgjeviq, qė me shpenzimet e qeverisė mashtronte gjermanėt dhe krejt botėn me trillime fantasmagorike dhe gėnjeshtra primitive kundėr kombit shqiptar. Mė tej, autori anonim mburret me zt. Grigor Bozhoviq me reagimin qė ka bėrė nė Skupēinėn e Beogradit pėr tė mbrojtur kombin shqiptar kundėr kanibalizmit serb, edhepse zėri i tij mbet i kufizuar nė grupin e vogėl tė demokratėve tė pavarur tė asaj kohe. Gazeta respektive del nė 4 faqe tė formatit tė Botės. Nė vazhdim jepet njė interpelatė pėr Ceno Beun, si dhe artikujt Jemi solidarė deri nė fund, Vilat e Zogut imponohen me ligj, Pandeli Vangjeli dhe patriotizmi i tij, Pasuri e Esad Pashės nė gjyq, Agjentėt e Zogut nė veprim, Burgime nė Gjinokastėr, persekutimet nė Tiranė etj.

.......

natyra
25-09-13, 22:53
https://scontent-b-lga.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/1231345_708827642464059_1969079608_n.jpg

---------------------------------------------------------

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/581622_708827992464024_2011015259_n.jpg
__________________________________________________ __________________________

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/15091_708827942464029_19917840_n.jpg
__________________________________________________ ______________________-

https://scontent-b-lga.xx.fbcdn.net/hphotos-frc1/1236044_708827875797369_505306068_n.jpg
__________________________________________________ ___

https://scontent-b-lga.xx.fbcdn.net/hphotos-frc1/999771_708827849130705_988160488_n.jpg
http://www.zemrashqiptare.net/news/id_31639/rp_0/act_print/rf_1/Printo.html

natyra
25-09-13, 23:00
Disa rruge ne Beograd i moren emrat sipas shqiptareve.


January 16, 2013 at 10:10am

Disa rruge ne Beograd i moren emrat sipas shqiptareve
nga Naile Mala Imami, studjuese me prejardhje shqiptare qė jeton nė Beograd ėshtė edhe autore e librit “Gramatika e gjuhės sė sotme shqipe” botuar nė Beograd.

Skender-Begova Ulica (Rruga e Skenderbeut) gjendet ne pjesen e vjeter te Beogradit, ne Dorqol dhe quhet sipas heroit me te madh te kombit shqiptar, Gjergj Kastriot Skenderbeut qe nga viti 1896. Nje nga rruget me te vjetra ne qender te Beogradit "Makedonska ulica", prej vitit 1872 deri 1896 eshte quajtur "Kastriotova ulica" (Rruga e Kastriotit), ne kohen kur eshte menduar se ai ka qene me origjine serbe. Ulica Majke Angeline (Rruga e Nenes Angjeline) e mban emrin e bijes se Arianitit e cila eshte e martuar ne Shkoder me 1460 per princin serb Stefanin e Verber. Ai ishte i biri i Gjurgj Brankovicit nga Smedereva, te cilit per denim i ka nxjerre syte ne vitin 1441 dhendrri i tij Sulltan Murati II. Angjelina u eshte perkushtuar te varferve dhe te semureve, per ka ne Srem e kane quajtur "Nene Angjelina". Ne shenje perkujtese per te, Kisha Ortodokse Serbe e kremton 12 gushtin si Dite te Shen Angjelines. Ne fillim te shek. XVII kulti i saj eshte perhapur edhe ne Rusi. Prej vitit 1940 ne Beograd nje rruge ne komunen Zvezdara quhet sipas saj. Kondina ulica (Rruga e Kondes) quhet sipas nje shqiptari ortodoks nga Shqiperia Jugore, i cili ka treguar trimeri te madhe ne vitin 1806 kur Beogradi eshte liruar nga turqit. Kjo rruge ne qender te Beogradit e mban emrin e tij prej vitit 1872.

Esad-pasina ulica (Rruga e Esad Pashes) eshte emertuar me emrin e ketij shqiptari ne shenje mirenjohjeje, pasi i ka ndihmuar ushtrise serbeve gjate terheqjes permes Shqiperise. Gjenerali serb, Dragutin Milutinoviq ka thene: "Sikur te mos e kishim pasur Esadin si mik, ne do te kalonim edhe me keq ne vitin 1915 me rastin e terheqjes". Pikerisht per shkak te kesaj nje rruge ne komunen e Vozhdovcit e mban emrin e tij prej viti 1935.

Ulica Sadika Ramiza (Rruga e Ramiz Sadikut) e ka marre emrin sipas ketij revolucionari dhe komunisti nga Kosova, hero i popullit ne Luften e Dyte Boterore. Rruga gjendet ne Beogradin e Ri, afer bregut te lumit Sava, ne lagjen e dikurshme te punetoreve, sot jo larg hoteleve me luksoze ne Beograd "Hajatit" dhe "Interkontinentalit".

Skadarska ulica (Rruga e Shkodres) konsiderohet si nje nga rruget me atraktive ne Beograd, ne te cilen gjenden disa kafene te vjetra shume te vizituara, dhe kete emer e ka marre qysh ne vitin 1872. Kjo rruge dhe pjesa e qytetit eshte e njohur edhe me emrin Skadarlija. Me te njejtin emer quhet edhe nje rruge e vogel ne Zemun. Albanska ulica (Rruga e Shqiperise) gjendet ne nje nga komunat me te vjetra te Beogradit, ne Palilule. Kete emer e ka marre ne vitin 1927, dhe e ka pasur deri ne vitin 1972, kur eshte ndryshuar ne "Ulica Albanske spomenice" (Rruga e Perkujtimores se Shqiperise). Emrin e ka marre sipas asaj qe kane mbajtur mend ushtaret serbe te cilet jane terhequr ne kushte shume te renda permes Shqiperise ne vitin 1915. Ne komunen e Zemunit, menjehere pas Luftes se Dyte Boterore, gjithashtu, nje rruge poashtu eshte quajtur Abanska ulica, dhe kete emer edhe sot e kesaj dite e mban. Draka ulica (Rruga e Durresit) gjendet ne pjesen e vjeter te qytetit, ne Dorqol, dhe kete emer e ka marre ne vitin 1930 sepse ai qytet ne Shqiperi u ka mbetur ne kujtese te bukur ushtareve serbe gjate viteve 1912-1913. Ljeska ulica (Rruga e Lezhes), e cila gjendet ne komunen e ukarices, e ka marre kete emer ne vitin 1930 per shkak te kujtimeve te cilat i kane pasur ushtaret e Ushtrise serbe ne vitin 1912, kur me 18 nentor e kane liruar kete qytet nga turqit, dhe me 1915 kur ne rruget e ngushta te ketij qyteti, ne rrugen ne drejtim te Durresit, kane kaluar shume ushtare te rraskapitur serbe dhe civile duke u terhequr para ushtrise austriake.

Palata Albanija (Pallati i Shqiperise) gjendet ne vendin ku para Luftes se Pare Boterore, ne qender te Beogradit, ka qene kafeneja "Albanija", emrin te cilin pronari ia ka dhene per ndere te luftetareve serbe te cilet ne vitin 1912-1913 kane luftuar ne Shqiperi. Eshte ndertuar ne vitin 1939 dhe ka qene ndertesa me e larte ne ate kohe ne Jugosllavi, te cilen e kane quajtur "Pallati i Shqiperise", sipas kafenese ne fjale, dhe me kete emer beogradasit e quajne edhe sot e kesaj dite.

Naile Mala-Imami

Oqeani
25-09-13, 23:26
Sa i perket emertimit te rrugeve ne Beograd, sidomos : Rruga e Shkodres, ata nuk e emertuan rastesisht !
Vasa ēubrilloviqi ne memorandumin per shpernguljen se shqiptareve kishte shenuar : Ata ( Shqiptaret ) na larguan nga lugina e Shkodres !!!
.... dhe se jugu ne te ardhmen do jet me irredentiste dhe do te tentojne te marrin territorin tone ( Kosova), pra ai qante se qeveria e atehershme serbe nuk bente sa duhej per shpernguljen e shqiptareve per ne Turqi !

natyra
26-09-13, 00:03
Sa i perket emertimit te rrugeve ne Beograd, sidomos : Rruga e Shkodres, ata nuk e emertuan rastesisht !
Vasa ēubrilloviqi ne memorandumin per shpernguljen se shqiptareve kishte shenuar : Ata ( Shqiptaret ) na larguan nga lugina e Shkodres !!!
.... dhe se jugu ne te ardhmen do jet me irredentiste dhe do te tentojne te marrin territorin tone ( Kosova), pra ai qante se qeveria e atehershme serbe nuk bente sa duhej per shpernguljen e shqiptareve per ne Turqi !

Oqeani te te Falinderoi per kohen shtes...,ashtu eshte,donihere dhe mund te mos jen te dhenat konkrete...krejt qka me pelqen,per aqe sa na ipet mundesia ti bejm publike ni nder forumet e Titulluara te "gjuhes shqipe" per gjitha brezat...me besim se cdo e drejt per-Shqiptaret,te TRIUMFOI ntardhmen

Pershendes i nderuar

Natyra.

Zero Cool
18-04-14, 19:47
Angelina Jolie, ditarė pėr eksodin shqiptar nė Kosovėhttp://www.knninfo.com/repository/images/17_04_14_99883_angelina.jpgBukuroshja e planetit Angelina Jolie, njėherit ambasadore e OKB-sė lidhur me rolin dhe misonin e saj pėr refugjatėt nė botė ylli Hollivudit i ka deklaruar agjencisė sė lajmeve “Presheva jonė” nė Zvicėr se “sikur nė Kosovė, do t’ju ndihmojė edhe refugjatėve tjerė nė botė…”.

Do pėrkujtuar se Agnelian Jolie me mision paqėsor dy herė ka vizituar Kosovėn, nė vitin 1998 kur nisi eksodi masiv nė Kosovė dhe ne dhjetor tė vitit 2002 kur Kosova ishte tashmė e lirė, e cila kishte pritur Vitin e Ri bashkarisht me trupat amerikane, frocat e NATO-s dhe shqiptarėt nė Kosovė.

Angelina jolie: Forcat serbe dėbuan me force nga Kosova, shqiptrėt nga vatrat e tyre entike
Komisariati i Lartė pėr Refugjatė i Kombeve tė Bashkuara (UNHCR) ka njoftuar nė Gjenevė mediat botėrore se aktorja e Hollivudit, Angelina Jolie, ėshtė emėruar raportuese speciale e shefit tė UNHCR-sė. Emėrimi i saj nė ketė mision ndėrkombėtar ėshtė shpallur sot nė Gjenevė ku kohė mė parė aktorja dhe bukuroshja e njohur Angelina Jolie nga OKB ishte shpallur ambasadore e vullnetit tė mire duke i dhuruar asaj edhe pasaportė tė Kombeve tė Bashkuara.

Zėdhėnėsi i UNHCR-sė, Adrian Edwards, tha se aktorja 38 vjeēare do ta pėrfaqėsojė UNHCR-nė nė nivel diplomatik pėr ēėshtjet globale tė refugjatėve. Ylli i bukurisė botėrore Angelinė Jolie, aktorja dhe怀 ambasadore怀 e OKB-sė e vullnetit tė mirė gjatė qėndrimit nė Gjenevė ka pėrmendur Kosovėn, duke folur pėr vuajtjet e refugjatėve nė botė, tė cilėn gjė e kishin怀 pėrjetuar edhe shqitarėt etnik nėn regjimin e Serbisė.怀 Do shtuar se Angelina Jolie nga gushti 2001, ajo udhėhoqi mė shumė se 40 misione nė terren pėrfshirė ketu edhe Kosovėn.


Nga ditari i Angelina Jolie pėr Kosovėn (“Angelina Jolie’s Kosovo Journal”)

Nga ditari i Angeina Jolie pėr Kosovėn (“Angelina Jolie’s Kosovo Journal”, December 24, 2002 London England ) quhet ky ditari i yllin botėror, bukuroshes sė planetit Angleina Jolie e cila nė ditarin e saj prej 15 faqesh bėn fjalė pėr luftėn dhe eksodin e shqiptarėve nga Kosova, pėr refugjatėt dhe spastrimet etnike serbe.

Unė kam qėndruar nė Kosovė dy ditė nė mars tė viti 1998 kur Lufta shpėtheu nė Kosovė mes shumicės shqiptarė etnikė dhe serbėce pakicė. Brenda disa muajve 350.000 njerėz janė zhvendosur apo tė ikin jashta vendit. Mė 24 mars , 1999 pas dėshtimit tė bisedimeve tė paqes nė Rambuje (Francė) nisėn bombardimet e NATO-s pėr 78 -ditė kundėr regjimit tė Serbisė. Brendatre ditė, shqiptarėt etnikė filluan tė largohen, ata janė detyruar me force tė leshojne vatrat e tyre nga forcat serbe. (“Albanians begin to flee or are forced out of the region by Serb forces.”) Pėrfundimisht gati 444.600 civilėt ikėn nė Shqipėri , 244.500 nė Maqedoni dhe 69.900 nė Mal tė Zi dhe me shumė se 90.000 njerėz u transprtuan jashta Kosovės me aeroplan nė 29 vende tė botės pėr t ju siguruar pėrkohėsisht nje jetė mė tė mirė.

Dhe mė 12 qershor tė vitit 1999, forcat ndėrkombėtare tė tubuara nė NATO hynė nė Kosovė duke e detyruar tėrheqjen e forcave serbe nga Kosova. Ditėn nė vijim, UNHCR-ja dhe agjenci tė tjera tė cilat ishin detyruar tė largoheshin nga rajoni ato u kthyen nė Kosovė pėr t’i kontribuar refugjatėve, tė zhvendosurve nė rajon..

Dikush mė tha “Mirė se vini nė Kosovė…” Unė dua tė mėsojė “Faleminderit” , por si unė mendojnė shumė tė mėsojnė tė gjitha gjuhėt…ka shkruar ne vazhdim Angelina Jolie nė ditarin e saj pėr eskodin nė Kosovė..http://www.knninfo.com/repository/images/angelina_2.jpg
Lexo: Angelina Jolie’s Kosovo Journal (http://www.unhcr.org/4a07effc6.html)

Zero Cool
14-07-14, 19:45
Maurico Druon, sekretar i Akademisė frėnge:

“Shqiptarėt i pėrkasin popujve mė tė vjetėr se vetė historia dhe gjyshėrit e shqiptarėve merrnin pjesė nė luftėn e Trojės, tė udhėhequr nga Akili (nė njėrėn anė) dhe Hektori (nė anėn tjetėr)”.Nikolla Jorga:

“Populli shqiptar sė bashku me baskėt, janė mė tė vjetrit nė Evropė”.
Maximilian Lambertz:

“Historia e vėrtetė e njerėzimit do tė jetė e shkruar vetėm kur ajo do tė shkruhet me pjesėmarrjen e shqiptarėve”.Lamartini:

“Ky komb e ky popull nuk merret nėpėr kėmbė… Kjo ėshtė toka e heronjve tė tė gjithė kohėrave… Homeri aty gjeti Akilin, grekėt Aleksandrin e Madh, turqit Skėnderbeun, njerėz kėta tė sė njėjtės racė, tė tė njėjtit gjak”.https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/t1.0-9/10342428_695714520498927_7549429259934873779_n.jpg

Zero Cool
14-07-14, 19:47
M. Huacunthe Hecquard:

“Nė asnjė vend tė botės femrat nuk janė mė tė respektuara dhe nuk ushtrojnė njė veprimtari mė tė fuqishme se shqiptaret dhe disa nėna shqiptare kanė pėrzėnė prej shtėpisė bijtė e vet pasi ata ishin larguar nga fronti i luftės. Ato i kishin kthyer nė fushėn e betejės.
Lord Bajroni:

“Shqiptarėt me kostumet e tyre bėjnė njė peizazh mė tė mrekullueshėm nė botė… Shqiptarėt janė raca njerėzore mė e bukur qė ekziston, trima mė tė fortė se kėshtjellat e tyre”.Henry Noel Brailsford:

“…Shqiptari ‘primitiv’, nė fakt ėshtė ‘Mbinjeriu’ pėr tė cilin Nietzsche ėndėrronte”.
Gjusepe Katapangu:

“Atllantida e cila ėshtė zhdukur para 12.000 vjetėsh, ishte tokė e Ilirėve (pellazgėve), tė cilėt shpėtuan nga pėrmbytja e Atlantidės dhe filluan civilizimet e reja nė tė gjitha kontinentet, sidomos nė Evropė, Afrikė dhe Azi tė vogėl”!Agostino Ribeco:

“Te drejtat mijėvjeēare tė shqiptarėve, etnografike dhe gjeografike, shtrihen prej kohėrave tė vjetra nė Iliri,Maqedoni dhe Thesali”.
Braisllav Nushiq:

“Shqiptarėt janė autoktonė, tė cilėt gjatė tė gjitha dyndjeve tė popujve, e ruajtėn tipin dhe karakterin e vet nė mėnyrė tė theksuar. Ata u bėnė ballė sulmeve tė romakėve, mėsymjeve tė dendura tė sllavėve, tė cilėt ua pushtuan tė gjitha fushat,ultėsirat,dhe lumenjtė”.

Zero Cool
14-07-14, 19:51
Dushko H. Konstantinov:

“Shqiptarėt janė banorė mė tė vjetėr tė Gadishullit Ballkanik dhe pasardhės tė drejtpėrdrejtė tė ilirėve tė vjetėr, tė cilėt kishin ndėrtuar shtetin mė tė fuqishėm nė Ballkan”.
Edvin Jasques:

“Ilirėt ose shqiptarėt, kėta bijė tė paeupur, ishin luftėtar tė shqipes, trashėgimtarė tė denjė tė Akilit, Filipit, Aleksandrit tė Madh dhe Piros sė Epirit…”.Edvin Pears:

“Shqiptarėt janė pasardhės tė racės mė tė vjetėr tė Gadishullit Ballkanik, gjegjėsisht tė racės arjane, duke e nxjerrė kėtė fjalė nga dy rrėnjėt e fjalėve shqipe: Ar dhe Anė, qė d.m.th. Njerėz tė arit tė pastėr”.
Maks Myle:

“Emrat e mjaft popujve tė njohur rrjedhin nga fjala e vjetėr shqipe ‘Ar’. Kjo vlen edhe pėr mjaftė vende tė botės.”Fanulla Papazogllu:

“Dardania ėshtė njėra nga krahinat antike tė Ballkanit ku popullata autoktone ėshtė ruajtur mė sė miri”.
Gos Xhen:

“Origjina e shqiptarėve ngjitet deri te koha e pellazgėve dhe kanė origjinė parahelene”.Gustav Majer:

“Shqiptarėt janė Ilir tė rinj”.
Gjorgj Hahni:

“Shqiptarėt janė pasardhės tė Ilirėve, ndėrsa ilirėt janė pasardhės tė pellazgėve… Shqiptarėt janė stėrnipėrit e Pellazgėve”.
Haki Pasha:

“Po doli nė shesh historia e shqiptarėve, Perandorinė Osmane e merr lumi”.Harold Whitehal:

“Hieroglifet egjiptiane, tė krijuara para 4.000 vjetėsh kanė domethėnie shqipe”.
Henri Braisford:

“Nė Maqedoni, vetėm shqiptarėt janė popull autokton”Johan Fon Han:

“Shqipja rrjedh nga ilirishtja dhe ilirishtja nga pellazgjishtja”.
Jovan Cvijiq:

"Sllavėt e jugut, pas ardhjes nė Ballkan, aty gjetėn shqiptarėt, tė cilėt nėn trysninė e tyre (sllavėve) u tėrhoqėn nga jugudhe nė vendet mė malore, ku i hasim edhe sot”.
Konstandin Paparigopulos:

“Vetėm shqiptaret konsiderohen si pasardhės tė racės ilire”

vjeshta
19-08-14, 15:34
"Kemi gabu qe i kemi ē'armatos Shqipetart se deri tash, ishin ē'faros vet ndermjetveti" (shkjau)

elvio
19-08-14, 18:06
S'besoj ne ato lavderata ,sepse koha ka deshmuar te kunderten.

Fisnikeria qe paraqesin albanologe,shkrimtare ,poete,studiues tashme eshte flak tutje.

Zero Cool
23-08-14, 16:29
Arkivi shtetėror i Venedikut, si martoheshin shqiptarėtQarqet themelore tė jetės sė pėrditshme; lidhjet familjare dhe miqėsore tė emigrantėve shqiptarė.Jeta e pėrditshme e emigrantėve shqiptarė nė Venedik, jeta e tyre familjare, miqėsitė dhe njohjet, nuk ishin shumė tė ndryshe nga banorėt e tjerė tė qytetit tė lagunės.

Njė ndėr treguesit i cili shpie prapė nė disa veēori tė caktuara ėshtė lidhja e tyre pėrbrenda grupeve homogjene, por edhe lidhjet e tyre tė pėrbashkėta e tė shpeshta me emigrantėt e bashkėsive tjera, e nė veēanti lidhja me ata tė cilėt vijnė po ashtu nga bregdeti i Adriatikut lindor. Kėshtu qė analiza e kėtyre tė dhėnave, pėrveē njohurisė, tė jetės sė pėrditshme dhe private tė emigrantėve shqiptarė, njėkohėsisht dhe si shtesė bėnė dhe ofron tė tė kuptuarit edhe mbi komunitetin kroat dhe lidhshmėrinė e tyre me emigrantėt tjerė (nė kėtė rast me ata shqiptarė) tė bashkėsive tjera emigrantėsh.

Njė dėshmi e gjallė e cila flet nė favor elokuente janė edhe martesat. Vėrtetė numri i madh i emigrantėve shqiptarė ishin nė martesė me pjesėtarė/pjesėtare tė komunitetit ekuivalent (tė njėjtės pėrkatėsi) vėrtetė tė zonės sė Shqipėrisė sė Venedikut. Kėshtu, pėr shembull, duke u bazuar nė bazė tė tė dhėnave nga vepra e B. Imhaus, shėnohen martesat mes Leona Biancha (Albanese) dhe emigrantes nga Durrėsi Katarinė-s (1404, Gjoni nga Lezha dhe Marie nga Durrėsi (1408), Shkodrani-t Andre dhe Menege de Albania (1417.), emigrantit nga Shkodra Lukės me Radėn (1477.), Lazėrit nga Shkodra me Mari-en ulqinake (1481, pastaj tė emigrantit nga Tivari Gjergj Mandi-jės me Marien nga Ulqini (1485.).

Tė thėnat shtesė mbi martesat e shqiptarėve mes veti i njohim e zbulojmė edhe nė bazė tė tė dhėnave tė dokumenteve testamentare. Kėshtu, pėr shembull, Zanetta e tė ndjerit Gjergj Shkodranit bashkėshortja e Gjon Manolosit nga vendi shqiptarė i quajtur Danj; Menega e emigrantit tė ndjerė Shtjefnit e martuar pėr Mihovilin nga zona e Krajinės (zonė afėr Tivarit, kah liqeni i Shkodrės), kurse emigrantja shqiptare Zanetta (vr.pėrkth. Zana) (bija e lt.kolonel Pjetrit) ėshtė e veja e Gjonit nga Shkodra. Mė tutje, janė martesa tė shumta tė emigranteve dhe emigrantėve shqiptarė tė lidhura me qytetarėt venedikas me prejardhje nga zona e gjerė e hapėsirės sė bregdetit kroat kėshtuqė sjella konkrete e kėtyre shembujve i shkon nė favor mė tepėr rreth njohjes sė komunikimit dhe ndėrgjegjėsimit, nė drejtim tė banorėve nga ana tjetėr e Adriatikut. Shembull, Angjelia e tė ndjerit Bartol-it nga Ulqini ėshtė e veja e Mazola-s nga Spliti; Shkodrani Daniel-i u martua me emigranten nga Rabi Agat-ėn; Angjella e tė ndjerit Jure Dalmatini ėshtė martuar me Vick-un nga Shkodra; Monikė Cuzzi nga Shkodra shėnohet si e vejė e Dominikut nga Zara; Gėrguri nga Shibeniku ėshtė burri i Bone de Albania, kurse Marta nga Durrėsi nė Venedik u martua pėr emigrantin nga pjesa veriore-kroate e Zagrebit.

Emigrantėt Shqiptarė nė jetėn e tyre tė pėrditshme personale nuk kanė funksionuar si tė izoluar pėr qytetarėt tjerė, atyre nga Venediku dhe pjesė tjera tė Italisė, si bashkėsi e mbyllur.

Lidhje me kėtė dėshmojnė shembuj tė shumtė mbi martesat me emigrantėt e pjesėve tjera tė gadishullit Apenin, e veēanėrisht me ata nga zona e Venetės. Sė fundi, janė shumė Shqiptarė e Shqiptare tė vendosur nė Ciogi ku pikėrisht aty edhe kanė themeluar familjet e tyre kėshtuqė pranė bashkėshortėve vėrtetė bashkėshorteve tė tyre regjistrojmė (raportohen) mbiemra tipik pėr kėtė pjesė-zonė, ishull pak mė i largėt nga Venediku.

Tė dhėnat dokumentare nė tė cilat nė mėnyra tė ndryshme pėrmendėn anėtarėt mė tė ngushtė tė familjeve dhe tė afėrmve kryesisht janė tė ngjashme (identike) ēdo qytetari tė qytetit mbi lagune. Anėtarėt e familjes mė tė ngushtė tė ēdo individi (bashkėshorti/bashkėshortja, fėmijėt, vėllezėrit dhe motrat, prindėrit e gjallė (njė jetė) konsiderohen personat mė tė besueshėm dhe besnikėt mė tė mėdhenj kėshtuqė pothuajse rregullisht kėrkohet prezenca dhe pėlqimi i tyre nė cilėsinė e zbatuesit (ekzekutuesit – mommissarii) apo dėshmitarit me rastin e lidhjes sė marrėveshjeve tė ndryshme gojore dhe tė shkruara tė fundit tė emigrantit si depozitė (testamente, kodicili, inventari).

Pranė kėsaj, me rastin e ndarjes sė pasurisė pronėsore tė ndonjė emigranti, antarėt mė tė ngushtė tė familjes, rregullisht janė tė cekur dhe tė shpėrblyer para tė gjithė tė tjerėve, kėshtuqė qė nė mes tyre zakonisht gjendėt edhe trashėgimtari kryesor tė tė gjitha tė mirave tė trashėgimdhėnėsit (herede universario, herede residuario, padrone assoluto, padrone di tutto dhe ngjashėm). Nė pėrputhje tė potencialit ekonomik (pasurisė pronėsore) tė tij, trashėgimlėnėsit si legatėt e veēantė i shpėrblejnė anėtarėt e familjes dhe tė afėrmit. Nė tė shumtėn e rasteve e mė sė shpeshti dhurohen shuma nė tė holla si dhe gjėsende nga pasuria e luajtshme e trashėgimlėnėsit (nė rast tė emigrantėve tė pasur me prona) kėshtuqė shembujt e kėtillė vėrtetojnė tė dhėna shtesė tė lidhshmėrisė sė pėrbashkėt tė familjeve tė emigrantėve, por edhe paraqesin e zbulojnė gjendjen e tyre materiale si dhe tė kulturės urbane (tė banimit, apo jetesės, vėr. pėrkth.).

Miqtė dhe tė njohurit janė tė radhės, poashtu rreth i pashmangshėm i komunikimit tė pėrditshėm i emigrantėve shqiptarė nė rrethin venedikas. Ata regjistrohen (shėnohen) si zbatuesit apo ekzekutuesit e vullnetit tė fundit tė trashėgimlėnėsit, dėshmitarė pranė pėrpilimit dhe nėnshkrimit tė testamentit (porosisė) si dhe tė pasurit e njė pjese tė pasurisė sė trashėgimlėnėsit. Nė tė shumtėn fjala ėshtė pėr personat e statusit tė njėjtė shoqėrorė (qytetar tė zakonshėm), tė mundėsive tė pasurisė modeste apo tė mesme, tė cilėt jetojnė nė pjesėt e njėjta apo pjesė dhe (Castello, S. Marco) famulli tė afėrta e qė kryejnė veprimtaritė e ngjashme mes veti.

Ndonjėherė miqtė e tyre janė personat mė tė ngushtė (afėrt) dhe mė tė besuar tė trashėgimlėnėsit kėshtuqė – kryesisht nėse trashėgimlėnėsi nuk ka anėtarėt tė ngushtė dhe tė afėrm tė familjes – miqve iu besohet dėshira, realizimin, e fundit dhe iu dhurohet njė pjesė e pronės. Nė testamentet e emigrantėve nga zonat e Ulqinit deri nė Durrės janė shėnime tė cilat tregojnė mė konkretisht emrat tė bashkėvendėsve tė tyre nga zona e Shqipėrisė venedikase, ndėrsa nė kėtė kontest – nė veēanti si realizues tė porosisė sė trashėgimlėnėsit – theksohen mė tepėr Shkodranėt. Kėshtu, pėr shembull, shkodranja Katarinė ėshtė njėra ndėr zbatueset e dėshirės sė fundit tė bashkėqytetarit tė saj Daniellit, ndėrsa nė testamentin e Agata-s nga Rabi, bashkėshortes tė emigrantit nga Shkodra Daniell-it si zbatues janė tė shėnuar Maria, e veja e Shkodranit Pjetrit si dhe Klara – bashkėshortja e emigrantit shkodran Gjonit. Gjon Missi nga Shkodra ėshtė ndėr personat mė tė besuar dhe besnik i Gjon Grate de Scutaro, kurse nė testamentin e fisnikes Teodore Ducagini (vėr. pėrkth. Dukagjini) si zbatues shėnohet Mark Bascalagri nga Drishti. Jo rrallė herė si zbatues (sė dėshirės sė fundit) tė testamenteve tė legatėve tė emigrantėve shqiptarė janė edhe personat me prejardhje nga zonat e gjera tė hapėsirės sė Shqipėrisė venedikase (Tivari, Pashtroviqi, Budva), kurse mė tė rrallė nė kėtė kontekst janė tė shėnuar si dėshmitarė apo zbatuesit tė dėshmisė sė trashėgimlėnėsve, emigrantėt kroat nga Dalmacia.

Vėzhgime tė ngjashme shėnojmė kur ėshtė fjala edhe pėr dėshmitarėt e shėnuar nė testamentet e emigrantėve shqiptarė. Prijnė emigrantėt nga Shqipėria Venedikase, ndėrsa nga qytetarėt venedikas tė cilėt kanė prejardhje nga pjesėt veriore tė Adriatikut lindor regjistrojmė – nė testamentin e emigrantes nga Kotori tė definuar si Albanensis – mjeshtrin e qirinjve nga Senji Andrinė. Miqve dhe tė njohurve tė pėrkatėsisė sė atdheut tė njėjtė iu dhurohet – sipas mundėsisė sė dhėnėsit – njė pjesė tė pasurisė sė tyre, ndėrsa kemi tė regjistruar (edhe pse nė numėr tė vogėl shembujsh) si trashėgimtarė kryesor.

Edhe mė i larmishėm ėshtė numri i shembujve tė regjistrit tė Shqiptarėve tė pėrfaqėsuar nė testamentet e emigrantėve nga pjesė tjera tė bregdetit tė Adriatikut lindor. Shpėrndarja hapėsinore e tyre, me origjinė vendase kryesisht tė emigrantėve kroat, pėrfshinė zonėn nga Istra dhe brendinė e Kroacisė, pėrgjatė Bregdetit deri nė Dalamci dhe Bokė. Dhe kėtu ėshtė, duke marrė parasysh vlerėn e materialit tė shėnuar, gjė falėnderuese tė sillėn shembuj konkret. Kėshtu pra, sjellim shembuj konkret, ku kemi raste tė shumta ku emigrantėt shqiptarė shėnojnė nė cilėsinė e kryerėsit tė testamentit emigrantė nga Zagrebi e deri te Lushtica. Mė tutje, ėshtė numri edhe mė i madh i emigrantėve shqiptarė tė cilėt i hasim si dėshmitarė tė testamenteve tė Kroatėve nga hapėsira gjithėpėrfshirėse e zonės pranė detit si dhe nga brendia. Nė testamentet e shkruara tė tyre si dėshmitarė mė sė shpeshti janė tė regjistruar Shkodranėt, tė shpeshtė janė edhe Ulqinakėt, ndėrsa Shqiptarėt nga qytetet tjera shėnohen vetėm nė raste individuale. Sė fundi, ėshtė e nevojshme tė cekim edhe shembujt nė tė cilėt ku emigrantėt Shqiptarė shpėrblehen me pjesė tė pasurisė sė trashėgimlėnėsve kroat. Kėshtu pėr shembull, Matej Stjepanov nga Trogiri i lė Pjetėrit nga Shkodra medietatem omnibus bonorum meorum mobilium de argentis et jocolarum; Ana, bashkėshortja e Juraj nga Vrana i dhuron Antunit tė Dominikut nga Drishtimeum camisum meliorum; Radica nga Lezha ėshtė e shpėrblyer me pasurinė trashėgimoretė emigrantit zadran Mihovil Jurjeva-s me njė shumė tė vogėl prej dy dukateve, ndėrsa Splitasja Katarina i lė Teodorit nga Shqipėria una mastela.

Emigrantėt Shqiptarė nuk ishin, ky fakt ėshtė cek tashmė nė disa vende mė herėt, grup i izoluar kėshtuqė – nė bazė tė pasqyrės sė qartė nė testamentet e tyre – pra ishte i zhvilluar komunikimi i tyre me Venedikasit vendor. Lidhje me kėtė dėshmojnė – nė cilėsinė e kryerėsit tė testamenteve, dėshmitarėt apo dhuruesit e pjesės sė pasurisė nga ana e trashėgimlėnėsve shqiptarė – banorė tė shumtė venedikas me prejardhje italiane. Farkėtarėt, lėkurėtarėt, kėpucėtarėt, rrobaqepėsit e gajtanėve dhe ndreqėsit e armėve, argjendarėt dhe punonjėsit nė shtypshkronja, zdrukthėtarėt dhe ndėrtuesit e anijeve si dhe shitėsit e gjėsendeve specifike tė ndryshme, janė kėto vetėm disa nga profesionet e qytetarėve venedikas – nė rastet mė tė shpeshta persona me status tė mesėm apo tė ulėt tė pasurisė – tė cilėt i hasim (shėnojmė) nė testamentet e emigrantėve nga zonat shqiptare. Jo rrallė herė (d.m.th. shpeshherė) personat mė tė besuar janė pikėrisht njerėzit nga shtėpia e tyre ku ata banojnė, kėshtuqė nė ata shembuj mė sė shpeshti ėshtė fjala pėr testamente tė bėra shqiptare, tė cilat si shėrbyese tė shtėpive, pėr vite tė tėra kaluan nė shtėpitė e fisnikėve dhe qytetarėve venedikas. Ndonjėherė nė kėtė kontekst shėnohen prokurorėt tė familjeve qė ēmuara fisnike venedikase, ndėrsa si kryerės tė testamenteve pėr Shqiptarėt tė vendosur (qė jetojnė) Chioggi janė pikėrisht qytetarėt e cekur tė atjeshėm indigjen (vendorė).

Nė cekjet e mėparshme janė sjellė nė mėnyrė konkrete – me qėllim tė ilustrimit dhe dėshmive tė drejtpėrdrejt – shembujt e shumtė tė paraqitur tė cilėt flasin pėr jetėn familjare dhe shoqėrore tė pėrditshme tė emigrantėve shqiptarė nė Venedik. Burimet elokuentetregojnė qė fjala ėshtė pėr njė komunitet aktiv shoqėrorė e cila ishte nė kontakt me tė gjitha shtresat e qytetarėve venedikas. Edhe pse tė dhėnat janė dėshmi tė plota mbi lidhjet me bashkėkombės tė vet (familjare dhe miqėsore), ėshtė fakt evident edhe komunikimi i shpeshtė i tyre me banorėt vendor venedikas. Shėnime apo karakteristika tė ngjashme vėrejmė edhe me rastin e dokumenteve tė jetės sė pėrditshme shoqėrore tė emigrantėve kroat nė Venedik kėshtu qė sipas kėtyre veēorive apo karakteristikave qė tė dy komunitete emigrantėsh mund tė numėrohen, konsiderohen, nė aktivitetet shoqėrore tė pėrshtatura (integruara), e tė cilėve ndėrrimi i vendbanimit nuk iu ka sjellė tronditje kulturore,por qė nė mesin e ri – larg nga problemet dhe rreziku i luftės – kanė vazhduar apo filluar jetėn e frytshme dhe dobishme pėr tė gjithė komunitetin.

Zero Cool
24-01-15, 12:44
Kujtimet e gazetarit italian pėr Shqipėrinė I
http://www.telegrafi.com/fo/shqiperi/kujtimet-e-gazetarit-italian-p-euml-r-shqip-euml-rin-euml_hd.jpg
Gjatė gjysmės sė parė tė shekullit qė shkoi, Ugo Ojetti (lindur nė Romė nė vitin 1871 dhe vdekur nė Firencė nė vitin 1946), qe njė personalitet mjaft i njohur i kulturės italiane. Shkrimtar, gazetar, botues i njė sėrė revistash, kritik arti i njohur, qe edhe autor i mjaft veprave.

Nga viti 1898 deri sa vdiq, Ojetti punoi pėr gazetėn mė tė madhe italiane “Corriere della sera”, ku qe pėrgjegjės pėr faqet e saj kulturore, ndėrsa nė vitet 1926-27 u bė edhe drejtor i saj.

Nė vitin 1930 Ugo Ojetti bėhet gjithashtu anėtar i Akademisė Italiane.

I botuar nė vitin 1902, libri i tij me pėrshtypje nga udhėtimi nė Shqipėri (ende pjesė e Perandorisė Osmane), jep njė tablo tė gjallė e mjaft interesante tė Shqipėrisė sė kohės, ēka e bėn atė njė ndėr veprat mė tė rėndėsishme tė literaturės italiane kushtuar Shqipėrisė.

Pėrkthyer nga Virgjil Muēi, pėr botimet “IDK”, libri mban titullin “Shqipėria - Udhėtim nė Shqipėrinė e vitit 1902”, dhe pėrmban udhėtimet nga Brindizi nė Prevezė, nga Augusti tek Ali Pasha, nė Orakullin e Dodonės dhe burimet e Akerontit, nė Durrės, Shkodėr etj. Libri ndahet nė nėntė kapituj.

Mė poshtė botojmė njė fragment nga libri, tė shoqėruar edhe me arsyet e autorit, si lindi libri mbi udhėtimet e tij nė kėtė pjesė tė Evropės:

***

Kėto letra tė shkruara pėr Corriere della Sera-n kėrkojnė tė shpihen drejt njė konkluzioni logjik e praktik, tendenca dhe simpati qė, pėrfundimisht, ngjajnė se janė bėrė diēka e pėrgjithshme nė Itali. Kurrė mė parė si sot nuk ėshtė shtruar pėr diskutim me qartėsi e ēiltėrsi ēėshtja e Adriatikut; dhe ky diskutim nuk ka zėnė vend vetėm mes partive tė brendshme dhe fletushkave politike italiane, por mes tė gjitha vendeve tė interesuara pėr ta zgjidhur nė mėnyrė tė volitshme, herėt ose vonė. Duke qenė se dikujt i ėshtė dukur se kėto letra nuk kanė bashkėvepruar mė kot pėr tė pėrftuar atė qartėsi e ēiltėrsi, atėherė po i mbledh, me ndonjė shtojcė, nė njė libėr.

Qyshkur Italia ekziston, politika e jashtme italiane ka pasur vetėm njė tipar tė qėndrueshėm: paqėndrueshmėrinė. Prej disa pak vitesh e vetmja gjė qė bėn pėrjashtim nga kjo lėvizshmėri kaleidoskopike ngjan tė jetė besimi ynė nė shpresat e miqve tanė tė Shqipėrisė. Por edhe sikur ky besim tė venitet e tė harrohet, libri im i sinqertė ka pėr tė mbetur kujtim i atij ēasti kur flakėroi mė i gjallė se kurrė. Dhe kjo nuk ėshtė pakogjė nė njė epokė e nė njė vend skeptikėsh.

Tė gjitha kėto faqe janė shkruar mes atyre njerėzve dhe vendeve qė pėrshkruajnė. Nė mos dėshmi e sė vėrtetės - meqenėse nė politikė faktet ndryshojnė dukje sipas interesave tė atyre qė i peshojnė - kjo gjė ėshtė dėshmi e sinqeritetit. Virgjili thotė pėr Epirin: Kėtu lajmi i pabesueshėm pėr diēka merr dhenė!

Ē’ėshtė e vėrteta, nė njė sėrė vendesh - nė Azio dhe nė Dodonė, nė Nikopojė dhe nė Shkodėr, nė Vlorė dhe Durrės - kujtimet mė tė lavdishme e mė tė bujshme translate romake e veneciane vijnė e tė mėsyjnė nga trualli e rrėnojat me ngutin e njerėzve tė gjallė. Dhe historia deh mė fort se realiteti ngase vjen prej larg dhe i lė tė lirė ciklet e veta e i hap udhė flatrimit tė ėndrrės. Nėse ngandonjėherė si italian dhe roman, unė kam ėndėrruar ca si tepėr, nė faqen e mėpasme jam pėrpjekur tė rifitoj qetėsinė pėr tė arsyetuar dhe renditur shifra e fakte. Ndaj dhe mos mė gjykoni nga ndonjė kontradiktė e dukshme pa e lexuar gjithė librin nga kreu nė fund.

Ndoshta dhe vlera e tij e vetme qėndron pikėrisht nė kėtė kontrast spontan mes dėshirės dhe realitetit, mes sė shkuarės, tė tashmes dhe tė ardhmes sė mundshme.

San Giacomo e Spoleto-s, 14 shtator 1901.

I.

Nga Brindizi nė Prevezė

Gurėt e Sarandės dhe trėndafilat e Korfuzit. - Hyrja nė gjirin e Ambrakisė. - Safoja dhe Kleopatra. - Virgjili dhe Bajroni. - Rrugėt e Prevezės. - Pusi i xhamisė. - Vizitė te Mytesarifi. - At Filemoni dhe mirėsia e Austrisė. - Fortesa venedikase. - Brisulla. - Dhia dhe roja. - Druri i ullirit.

Prevezė, 10 korrik.

Dje nė mėngjes lundruam dymbėdhjetė orė me pamjen e maleve tė Epirit, tė lartė e tė thepisur mbi det, ēerdhe tė vėrteta tė shqiponjave, majat e shkreta Akrokeraunike prej nga, pėr helenėt, Zeusi zbrazte rrufetė e veta.

Mė pas, atė pasdite, pėr dy orė kaluam nga bregu i bokėrrimtė turk i Sarandės nė kopshtijet hijeshumė e tė erandshme tė Korfuzit. Andej veē njė sokak plot plehurina, dy magazina plot e pėrplot me sheqer, kafe e pambuk, tri shtėpi tė shkallmuara nga bombardimet greke para katėr vitesh, pėrpjetė nė njė shteg si tė prerė me thikė nė malin e verdhė njė varg mushkash tė ngarkuara tė drejtuara pėr nė Delvinė e nė Janinė, tatėpjetė harqet e kullat e njė fortese venedikase tė rrėnuar, me fytyrė nga flladi ajėrshumė i detit - teksa kėndej nė ujdhesėn e bukur greke ku Uliksi u takua me Nausikėn, kopshtije si Mon repos-i mbretėror me trėndafila tė lulėzuar, landra, rruka e manjola, vreshta e pjergulla, shėtitore buzė detit, kafene e luleshitėse, oficerė grekė rioshė mė kot tė kapardisur alla inglezēe, ashtu si akullore mė kot tė quajtura “alla napolitane”.

Por vetėm sot nė tė gdhirė hymė kėtu nė Prevezė, portin mė tė madh tė Epirit tė poshtėm, i cili, mund tė jetė, nė hyrje tė gjirit tė Ambrakisė, njė prej ankorimeve mė tė sigurta tė detit Jon. Jemi mu nė mes tė kujtimeve filohelenike.

Lajmėtare e agut frymon

Njė puhizė tė lehtė, tė lehtė

Qė portokalleve tė Korkyrės sė gjerė

Aromat mė tė dėlirta rroku…

Madje edhe nė dritėn e trėndafiltė tė agimit, kujtime tė tjera, veē atyre tė Refugjatėt e Pargės dhe dhjetėrrokėshat e Berchet-it, shfaqen e pasqyrohen nė ujėrat e sedefta. Nė tė djathtė, rrethuar nga njė vello resh tė bardha, mali i Leukės ngjyrė qielli e trėndafili tė kujton Safon, pasionin e dėshpėruar dhe hedhjen e mynxyrshme nė det. Dhe dielli i lind nė fytyrė. Nė tė majtė, ndėrkohė qė Bari i vogėl i “Puglia”-s ēan mespėrmes guximshėm dy bovave tė bardha, nėpėrmjet njė fundi mjaft tė ulėt dhe shkėmbinjsh, ranishteje e algash, njė gjuhėzė stereje e sheshtė pėrvijon bregun shqiptar. Dalėngadalė prej mjegullės sė opaltė vijnė e shfaqen nga ai rrip njė ullishtė me pemė shtatshkurtra dhe e dendur, ndėrsa mbi det njė fortifikatė turke qė me kryelartėsi mban emrin Pantokrator. Mė andej, njė bregun grek pėrmbi njė rrafshultė tė shkurtėr e tė shkretė ngrihen fill njėri pas tjetrit malet e Akarnanisė dhe, pėrkundruall nesh, ata tė Etolisė, mė tė zbehtė nė largėsi.

Paskėtaj nė atė rrafshultė tė shkurtėr, qė ia thonė emrin Maja, ngrihet prej barit njė mur i lartė gati njė metėr. Ėshtė gjithēka mbetet prej Aktios qyshkur Oktavian Augusti e rrafshoi me tokėn dhe e kriposi pėr tė ndėrtuar nė plazhin pėrkarshi, sot e kėsaj dite tė Prevezės, Nikopojėn madhėshtore, Qytetin e fitores, nė kujtim tė mposhtjes sė Mark Antonit. Prej kėtyre ujėrave ia mbathi e u bė erė Kleopatra me triremėn e bardhė me vela tė purpurta, me t’i kthyer shpinėn fati; kėtė betejė pa Virgjili nė shqytin qė Venera i dhuroi Eneas. “Shih gjirin e Ambrakisė ku, njėherė e njė kohė, njė botė u bjerr pėr dashurinė e njė gruaje, gjė e ėmbėl, e njomėsht!” thėrret djaloshi Harold pėrmes gojės sė Bajronit.

***

Sepse - thėnė me modesti - unė dhe kėta katėr a pesė sekserė grekė me petka tė lerosura qė mbrėmė morėn anijen nė Korfuz, po bėjmė saktėsisht atė udhėtim qė kreu Enea dhe, mijėra vjet mė pas, edhe lordi Bajron. Ndaj dhe kėnga e dytė e Ēajlld Haroldit ėshtė udhėrrėfyesi i pėrkryer prej kėtu e deri nė Janinė, nė Dodonė e nė Zisa. Natyrisht kohėt kanė ndryshuar dhe, pėr fat tė keq, tok me kohėt ndryshojnė edhe udhėtarėt e banorėt e qytetit…

Kėndojnė nė atė kėngė tė zjarrtė palikarėt, trimat e Ali pashait: Kujtojeni momentin kur ra Preveza!

“Kujto ēastin kur Preveza ra, ofshamat e tė mundurve, britmat e fitimtarėve, ēatitė qė u vumė flakėn dhe plaēkėn qė ndamė, tė kamurit qė shkuam nė thikė dhe bukuroshet qė u kursyem jetėn”. Preveza qė tash, me tė kaluar cepin e Pantokratorit, na shfaqet me rrezet e para tė diellit fund e krye e shndritshme dhe e qeshur - shtėpiza tė trėndafilta, tė verdha, tė blerta, minare tė bardha, plepa mė tė lartė edhe se vetė minaret dhe rreth e qark deri nė vijėn e horizontit, ullinj tė argjendtė qė fėrgėllojnė nga puhiza e mėngjesit - kishte qenė e venedikasve deri me nėnshkrimin e traktatit tė Campoformio-s, paskėtaj tok me ishujt joniane dhe qytetin e gjirit qe pushtuar nga francezėt; por me t’u pushtuar Egjipti nga Napoleoni, Ali Pasha i shtiu nė dorė kėto qytete, me pėrjashtim tė Pargės, nė emėr tė Sulltanit. Dy milje larg qytetit francezėt u thyen dhe u masakruan nga pesė mijė shqiptarė, tė cilėt e vijuan nė qytet kasaphanėn dhe plaēkitjen deri nė breg tė detit.

Nė kėtė orė flenė edhe doganierėt turq, ndaj me t’i treguar pasaportėn njė gjendarmi zhelan e kėmbėzbathur qė shkon e vesh shpejt e shpejt setrėn, duke harruar tė hedhė nė trup mė parė kėmishėn, marr nė zotėrim, paqėsisht, qytetin me kodakun tim, pi kafen e parė nė njė kafene qė kutėrbon era peshk tė ndenjur dhe nderohem nga prania e insekteve tė para shqiptare qė mė rrethojnė nga tė katėr anėt - shpirtra po aq luftarakė sa edhe tė lartpėrmendurit palikarė tė Ali Pashės.

Zero Cool
24-01-15, 12:47
Kujtimet e gazetarit italian pėr Shqipėrinė II
http://www.telegrafi.com/fo/shqiperi/kujtimet-e-gazetarit-italian-p-euml-r-shqip-euml-rin-euml_hd.jpg***

Vajmedet, brenda nė qytet nėn diellin zhuritės ėshtė mjaft ndryshe prej rrethinave nėn agimin e freskėt! Rrugėt, pėr mirėmbajtjen e tė cilave ēdo epirot nga pesėmbėdhjetė deri nė gjashtėdhjetė e pesė vjeē paguan dymbėdhjetė piastra nė vit taksė, janė shtretėr rrėkesh kundėr shkrepave tė tė cilėve shqiptarėt mbrohen me sarłc-ėt e tyre tė fortė, kėpucė me gozhdė me majėn e kthyer, tė pėrshtatshme si pėr qafėmalet e Sulit e tė Pindit, ashtu edhe pėr tė shėtitur nė rrugėn mė elegante tė Prevezės ose tė Pargės, tė Gjirokastrės ose tė Janinės.

Nė dy ose tre prej rrugėve kryesore, larg shfaqjes sė bukur qė ofrojnė pemėshitėsit - pjeshkė, fiq, mollė, vishnja kokėrrmėdha e gjithė lėng tė ekspozuara pėr bukuri si ndaj mizave ashtu edhe pluhurit - shkojnė e hapen rėndom dyqanet e mjerueshme tė turqve, si tė ēikėrrimave ashtu edhe tė ėmbėltoreve me togje kutiēkash shumėngjyrėshe qė pėrmbajnė hem kopsa ose grepa, hem sheqerka tė sheqerosura ose katrorka tė sė zakonshmes marmelatė prej niseshteje qė i thonė lucłm. Lecka tė fėlliqura tė nderura mes dy shkopinjve i mbrojnė dyqanet prej diellit. Furrtarė e kasapėr janė ulur e rrinė mbi banakėt e zhyer,me ēyrekėt e bukės dhe thelat e mishit tė therur nėpėr kėmbė. Ndonjė kambist i ngjallur ose saraf hebre, me lėkurėn e shndritshme dhe duart e thata hedh e pret nė duar ato pak para pėr tė tėrhequr vėmendjen e myshterinjve. Mes turqve e grekėve me fes, tė veshur evropianēe ose siē thuhet nė tė gjithė Levantin, alla frėnga, kalojnė fshatarėt dhe kafsharėt shqiptarė tė nxirė nga dielli, tė heshtur, shtatlartė e truplidhur pėrkundrejt pushtuesve helenė dhe sunduesve osmanė, besnikė ndaj veshjes sė lashtė, me kėsulėn e bardhė pa xhufkė, pėrmbi kėmishėn me mėngė tė gjatat pischli prej leshi tė bardhė ose tė kuq, tė prera pas trupit, fustanellėn me njėmijė rrudha, kallēinat prej fanellate ose zbathur tė lidhura nėn gju me thekė tė errėta tė zbatharakut dhe nė rripin e mesit scigliachi i madh prej lėkure pėr kamėn ose pėr pistoletėn. Ndonjė grua turke me ombrellė tė zezė, me fytyrėn mbuluar nga ferige-ja e zezė e vrimėzuar pėr tė parė udhėn ku shkon, mbi supe e krye ciarciaf-in e bollshėm nė tė cilin tė zė syri mėndafshrat e kuq, tė blertė e tė verdhė tė petkave tė gufmuara, ēapitet me hapa tė vegjėl, duke u pėrpjekur t’i shmanget baltės, pluhurit e guriēkave tė kalldrėmit pėr tė shpėtuar papuēet e qėndisura me fije ari. Njė numėr i madh priftėrinjsh grekė me kamillafin e zi nė trajtė koni tė pėrmbysur, tė quajtur callimachi, si dhe veladonin e gjerė tė zi, ca pak hoxhallarė turq - sceic me ēallmėn nė ngjyrė jeshile e tė bardhė, baba me tirkun e ēelur, - ndonjė kafaz konsullate me armė, filigramė e zinxhirtha tė shndritshėm, me stemėn e vendit nė fes, shumė ushtarė tė leckosur, gjithė arna e kėmbėzbathur, tė paarmatosur, me njė pamje tė pasigurtė mes lypsarit dhe “mbikėqyrėsit tė posaēėm” - janė ata qė pėrbėjnė atė turmė tė pakėt qė popullon tė paktat rrugė kryesore.

Jashtė tyre tė krijohet ndjesia sikur ndodhesh nė njė fshat tė shkretė, duke qenė se regjimi turk dhe uria ia kanė kyēur gojėn dhe e kanė bėrė t’i hyjė lepuri nė bark kėtij populli tė fortė, tė pėrkorė dhe qė kėnaqet me pako gjė (tre tė katėrtat e misrit vijnė kėtyre anėve nga Rumania, Rusia dhe Hungaria).

Pėrmes rruginave tė rrėpirta marr tė ngjitem te Xhamia e gjorė me portat e shkalafitura, hajatin e pluhurosur pas parmakėve jeshilė tė brejtur nga krimbi. Pėrkundruall njė rrapi tė madh dhe nėn tė, njė pus. Njė plakė kėmbėzbathur ėshtė duke nxjerrė ujė me njė shtambė pa lėfyt. Dy a tre kalamaj kalojnė aty pari rrugės pėr nė shkollė. Njėri syresh nxjerr nga xhepi njė kore buke tė tharė dhe i kėrkon plakės t’ia njomė nė shtambėn e vet. Njė shitės mollėsh largohet duke thirrur: Milacalą! Shtalkat e shtėpizave turke shkėrmoqen e bien copė-copė, suvatė janė si lėkura e lebrozėve dhe shkallinat si gojė padhėmbė. Njė maēok i ngordhur kutėrbon e qelb dynjanė nė njė pellgaēe pranė njė oborri. Nė kopshtijet e mbyllura aty-kėtu tė zė syri ndonjė rrukė, shegė e mėllagė tė lulėzuar nė ngjyrė tė kuqe e trėndafili. Harabelat e rrapit cicėrojnė me tė madhe.

Dhe unė nisem e shkoj pėr t’i bėrė njė vizitė Mytesarifit shpirtndrydhur nga ai buzagaz i qiellit dhe luleve qė bie ndesh me mjerimin njerėzor.

***

Vilajeti i Janinės qė pėrfshin Epirin pėr tė qenė tė saktė - nė veri lumi Seman, nė jug gjiri i Ambrakisė, nė lindje vargmalet e Pindit dhe, sipas konferencės sė Berlinit, lumin Araktus e nė perėndim Adriatikun tonė - ka njėzet e dy mijė kilometra katrorė dhe gjysmė milioni banorė (afro njėzet e dy pėr kilometėr), tė cilėt i nėnshtrohen autoritetit tė njė valiu nė Janinė dhe tre mytesarifėve ose nėnprefektėve nė Prevezė, Berat dhe Gjirokastėr - qė i ha meraku kryekėput si e si tė administrojnė me shkathtėsi e pa humbur kohė pasurinė e tyre private me njė metodė pagabueshmėrinė e sė cilės kam pėr ta shpjeguar nė njė tjetėr kapitull pėr atė qė heqin e vuajnė nėnprefektėt e Italisė.

Nė pallatin e qeverisė hyhet duke kaluar mes dy kopshteve tė lulėzuara pas kangjellave tė ulėta nė ngjyrė tė kaltėr. Nė rruginė e nė oborr, ku dy roje marrin qėndrim “Pėr nder armė” pėr agjentin tonė konsullor, ombrellėn time tė bardhė e pėr mua, hasim nė njė det fesėsh e njė papastėrti tė atillė sa krahasuar me atė tė kėtushmen ministritė italiane mund tė merren pėr home tė damave angleze. Qelitė e burgut qė gjenden nė katin e nėndheshėm u pėrcjellin bekimin funksionarėve tė dashur nė katin e parė pėrmes kėsaj arome temjani.

Pertef beu, kreu i Mytesarifllėkut tė Prevezės, mė pret nė njė sallon plot ajėr e dritė, katėr dritaret e tė cilit shohin nga deti, mė ofron njė cigare e urdhėron pėr kafetė. Bashkėbisedimi i njerėzishėm zhvillohet pėrmes njė pėrk*thyesi, ēka, natyrshėm, bėn qė biseda tė rrjedhė me nga dalė. Duke mos mundur t’i them kurrfarė gjėje tė rėndėsishme dhe, aq mė pak, se vij pėr tė pėrshkruar Shqipėrinė, flasim pėr motin e mirė, pėr ajrin e detit, pėr bukuritė e Italisė qė ai nuk i ka parė kurrė me sy, pėr vėshtirėsitė e tė udhėtuarit nėpėr Shqipėri ku unė nuk kam udhėtuar kurrė mė parė. Pauzat janė tė gjata, kafeja mediokre. Mes shumė pėruljesh dhe temenasė sė trefishtė qė bėhet me dorė, hyjnė e dalin funksionarė, oficerė dhe gjendarmė. Mytesarifi vuan shumė prej vapės, vjen i trashė, leshverdhė, i shogėt e i veshur me pėlhurė. I ulur kėmbėkryq nė divanin e gjerė, ai shfryn shpesh, por ka buzėqeshjen e ėmbėl tė njeriut qė ia ka mė fort ėnda e gėzon tė drejtat e shumta kundrejt atyre pak detyrave. Kur marr leje pėr t’u larguar, mė premton dy karabinierė nė kuaj, ose suvari, pėr tė mė shoqėruar pėrgjatė njėqind e njėzet kilometrave deri nė Janinė.

***

Marr udhėn e shkoj te at Filemoni, kreu i… dy franēeskanėve tė Prevezės. At Filemoni, qė jeton nė skamje nė njė vend tmerrėsisht tė varfėr, ka blerė pėr dhjetėmijė e gjashtėqind franga njė shtėpi me kopsht nė gjysmė tė rrugės pėr nė breg pėr tė ndėrtuar njė kishė katolike. Rreth e qark oborrthit tė tij janė mbledhur pirgje me tulla, tjegulla, gėlqere e gurė. Konjaku i franceskanit ėshtė mė i mirė se kafja e beut. Austria qė, siē dihet, thotė se ka trashėguar nga Venediku mbrojtjen e katolikėve nė Shqipėri - nga ajo ēka mė kallėzon at Filemoni - i kalon vetėm njėzet e pesė napoleona nė vit famullisė sė Prevezės dhe, deri mė tani, ka dhėnė dyqind e pesėdhjetė pėr ngritjen e kishės. E keqja e Austrisė - dhe ky ėshtė mendimi im - ėshtė se njėzet a tridhjetė katolikėt e Prevezės, duke qenė se nė Epir shqiptarėt janė ortodoksė ose muslimanė, janė qė tė gjithė nėnshtetas italianė, kėshtu qė napoleonat, tė paktėn nė dukje, politikisht nuk ėshtė se janė shpenzuar shumė mirė. Por ja qė Italia e ka kėtė fat qė ia ka dėrguar provania e qiellit, nė mungesė tė ndonjė bilanci nga ana e Ministrisė sė Jashtme.

Nė muret e sallonit, midis portretit tė Papa Leonit dhe Shėn Nikollės sė Barit, ėshtė varur oleografia e perandorit tė Austrisė.

“Si njė italian i mirė qė jeni duhet tė keni edhe portretin e mbretit tuaj”, vėrej duke e vėnė buzėn nė gaz me njė fije naiviteti. Por buzagazi i at Filemonit ia del tė jetė edhe mė naiv se i imi:

“Ē’t’i bėsh, zotėri i dashur! E kisha kur mbaja shkollėn me subvencionime. Ma tėrhoqėn manu militari kėtu e dy vjet tė shkuara, kur Rudini mbasi kishte mbyllur shkollat koloniale, shkoi e mbylli edhe shkollat tona qė mbaheshin me subvencione. Qysh atėherė… nuk kam pasur para pėr tė blerė njė tjetėr. Veē kėsaj, kėtyre anėve, mė beso, rrallėherė tė zėnė sytė portrete tė mbretit tė Italisė…

***

Pasdite marr rrugėn buzė detit qė tė shpije nė Brisulla pėr te ullinjtė. Udha kalon poshtė kėshtjellės venedikase; pranė portės ende tė shėnjuar me dy luanė ėshtė njė roje turke me njė kėpucė tė vetme nė kėmbė; aty brenda, mes bedenave tė njė kullėze, feksin veglat prej tunxhi tė njė orkestre tė sfilitur qė spėrdredh rropullitė ashtu si degėt e ullinjve aty pranė. Kaloj portėn nė krye tė njėrės prej tri urave mbi hendek, e cila, tok me detin, mbyll mes dy ujėrave qytetin e fortifikuar. Roja ka lėnė pushkėn nė njė cep dhe ndan vėllazėrisht me njė dhi tė bardhė e qimekuqe kastravecin e sillės sė vet.

Ēezma me ujė tė shkėlqyer - Brisulla nė greqisht do tė thotė burim i vogėl - buron prej shkėmbit qė gjendet nė plazh, pranė detit, dhe pikėrisht aty vijnė pėr tė mbushur ujė gratė me amfora dhe gomerėt e ngarkuar me fuēi. Mė pas ėshtė njė qimiter turk me njė minare tė vogėl. Me tė rėnė dielli, nė ujėrat e detit tė ngjyera nė trėndafili, pėrmbi Prevezė ngrihet njė hėnė e madhe e verdhė qė shtron mbi sipėrfaqen e ujit njė rrugė tė praruar. Druri i ullirit ėshtė i stėrmadh dhe nė distancėn midis barit dhe degėve tė pemės depėrton njė dritė akuariumi qė ndriēon trungjet e ashpėr e gungaē. Tė gjithė kėta drunj shekullorė janė mbjellė dikur nga venedikasit. Nė lirishtat e largėta togje grash turke tė ēliruara nga vellot janė ulur nė rreth dhe kuvendojnė. Korbat tufa-tufa krrokasin nė qiellin qė sa vjen e zbehet.

I ulur mes dy rrėnjėve, me fytyrėn nga deti, duke e vonuar sa mė shumė tė jetė e mundur parehatinė e njė shtrati turk, rri e tymos dhe kėqyr pasqyrėn e rrumbullakėt tė gjirit. Mes dy trungjeve arrij tė shoh ende andej vijėn e plazhit grek ku, njėherė e njė kohė, ngrihej Azio. Pas treten malet e Leukės. Safoja dhe Kleopatra.

“Shih gjirin e Ambrakisė ku, njėherė e njė kohė njė botė u bjerr pėr dashurinė e njė gruaje, gjė e ėmbėl, e njomėsht… “. Por zonjėzat turke, nė lirishtėn aty pranė, kanė lėshuar vellot me ngut tė madh.

Zero Cool
26-05-15, 16:21
Louis Arnaud: Shqipėria ėshtė mė e lashtė se vetė Europahttp://www.pakufije.com/wp-content/uploads/2015/05/largea_11_44031432553643-300x164.jpgĖshtė njė letėr e shkruar pėr gazetėn franceze “La Croix”‘ (“Kryqi”), nga i dėrguari i posaēėm i saj nė Athinė jo mė larg se tre ditė pas fillimit tė mbledhjes sė Konferencės tė Ambasadorėve nė Londėr mė 16 dhjetor 1912, kur Shqipėria e Ismail Qemalit kishte shpallur tashmė pavarėsinė e saj de facto et de jure qė prej njė muaji, duke i shpėtuar mrekullisht vorbullės pėrpirėse greko-serbe-malazeze pėr ta gllabėritur.

Megjithėse ishte nėnshkruar armėpushimi i luftės sė parė ballkanike, pėrsėri, pėrplajsa e interesave tė fuqive tė kohės nė Ballkan, si dhe shovinizmi greko-serb gjithnjė e mė agresiv po paralajmėronin tashmė tallazet dhe furtunat e Luftės sė parė botėrore. Sakaq, vitale pėr Shqipėrinė, si shtet i ri i pavarur, ishte pėrcaktimi i kufijėve tė saj gjeografikė, pėr t’i dhėnė fund copėtimit tė trojeve historike e etnike shqiptare, filluar qė me traktatin e Shėn Stefanit dhe pasuar me Kongresin e Berlinit, kur Shqipėria etnike u masakrua.

Nuk kemi gjer mė sot tė dhėna se kush ėshtė gazetari Louis Arnaud (ndoshta ėshtė dhe pseudonim), por nga sa shkruan, ka njohuri disi tė sakta pėr kombin historik iliro-shqiptar, megjithėse brenda optikės sė tij tė kufizuar, pa i shpėtuar paragjykimeve tė kohės, interesave politike tė caktuara dhe qėndrimeve gjoja diplomatike nė dy karrige, po ku, pėr fat tė keq, tė shkon skiē prapanica. Thotė ca tė vėrteta, thotė dhe ca tė pavėrteta.

Dhe nė fakt, nuk i zė nė gojė pashalliqet e mėdha historike shqiptare nga Janina nė Shkodėr, me vezirėt e tyre qė ishin mbretėr e shkuar mbretėrve nė tokat shqiptare, ndonėse kėta nuk “e menduan” hollė e gjatė tė bashkonin Shqipėrinė gege e toske nė katėr vilajetet shqiptare tė Turqisė europiane (vilajetet e Shkodrės, Kosovės, Manastirit dhe Janinės) qė pėrmbanin kufijtė e Shqipėrisė sė vėrtetė etnike dhe jo Shqipėrinė e Madhe, sikundėr shpallet ende edhe sot nga propaganda sllavo-greke.

Po ashtu, duke dashur tė kundėrshtojmė pretendimin e Louis Arnaud se shqipja e kohės sė tij nuk ėshtė ende njė gjuhė e shkruar, po kufizohemi nė faktin e thjeshtė se shqipja e shkruar me germa latine ėshtė pėruruar me “Formulėn e pagėzimit tė Pal Engjėllit mė 1462″ (nė periudhėn e epopesė kastriotase), ndėrkohė qė murgu frėng Guillaume Adam fakton se qė mė 1332 (nė Directrium adpassagium… ) “Albanienėt (shqiptarėt) nė librat e tyre pėrdorin shkronjėn latine”, pikėrisht nė po atė periudhė tė Mesjetės sė hershme kur po fillonte tė shkruhej edhe vetė gjuha frėnge.

Nuk po zėmė kėtu nė gojė “Mesharin” e Gjon Buzukut dhe veprat e Budit, Bogdanit, Kristoforidhit me shokė. Sa pėr ēėshtjen e alfabetit dhe tė librit shqip, i qenėsishėm ky me pikatore para pavarėsisė, ai ka tė drejtė, duke patur kėtu parasysh rolin e madh tė librit nė zhvillimin historik tė kombeve tė zhvilluara.

Njė tjetėr ide e autorit nė atė mbarim fatlum e rilindės tė 1912-ės shqiptare tėrheq vėmendjen: Shkupin, ai e quan trevė shqiptare dhe kurrfarė dyshimi po ashtu pėr Himarėn shqiptare, ndonėse aty flitet edhe greqishtja kur, nė fakt, mė shpirtėrorja e vetė atij populli, kėnga e famshme himariote, vallja, veshja, vetė historia e dokumentuar flasin pėr etnogjenezė tė mirėfilltė shqiptare tė gjithė asaj treve tė famshme tė Bregut, aq shumė e lakmuar historikisht me “Malet e Shqipėrisė” tė tablove tė famshme tė Lear parė qė nga Korfuzi.

Sot, nė Europėn e Bashkuar dhe drejt saj, kufijtė e Shqipėrisė, kufijtė e Kosovės as qė vihen mė nė dyshim, tokė e det bashkė. Nė dyshim pėrgjues vazhdojnė tė mbeten lakmitė, lėpirjet dhe jargavitjet nostalgjike greko-serbe mbi trevat e lashta shqiptare, si dhe krejt bagazhi i rėndė i paragjykimeve historike qė ato mbartin me vete.


http://www.pakufije.com/wp-content/uploads/2015/05/arned2505.jpgLetėr nga Athina e Louis Arnaud

Athinė, 19 dhjetor [1912]

Shqiptarėt qė lexojnė Shekspirin – njoh nja katėr a pesė -, prej disa javėsh e kanė patur tė pamundur pėr tė mos sjellė e risjellė nė mendje monologun e famshėm tė Hamletit To be or not to be, that is the question. Pėr ta ēėshtja qė shtrohej ishte: A do tė jetė Shqipėria njė mbretėri e pavarur, apo serbi a greku, pavarėsisht nga pėrpjekjet e Vienės apo Konsultės [Italisė] do tė vėrsulen pėr tė copėtuar territorin e saj?

Por, sė pari, ē’ėshtė nė tė vėrtetė Shqipėria? Pyetje e ēuditshme, tė themi. Por jo dhe aq sepse, megjithėqė hasen shqiptarė kudo nė Ballkan, nga perėndimi i Vardarit gjer nė rrethinat e Athinės dhe nė pjesėn veriore tė Peloponezit drejt Kanalit tė Korinthit, Megarės dhe ishujve, ku qė prej tre shekujsh ata pėrbėjnė bazėn e popullsisė, prapė ėshtė tepėr e vėshtirė tė pėrcaktohen teorikisht kufijtė e njė vendi qė do tė mbante emrin Shqipėri.

Me pėrjashtim tė kohės sė Skėnderbeut, shqiptarit Gjergj Kastrioti i Krujės, qė luftoi si hero epopesh kundėr turqve tė Muratit, nuk ka patur kurrė mbretėri shqiptare. Dy a tre vjet pas vdekjes sė tij, qė ndodhi nė Lezhė mė 1466 [1468], trupat turke rinisėn pushtimet e tyre.

Po ashtu, sa mė thellė tė futemi nė histori, do hasim shqiptarėt. Janė banorėt mė tė hershėm tė gadishullit dhe dorėt, qė pushtuan Greqinė nė shekullin XII [p.e.s.] duke i dhėnė fund qytetėrimit kretė me themelimin e fuqisė sė Spartės, ishin, brenda tė gjitha gjasave, njė fis shqiptar zbarkuar nga Epiri drejt Jugut. Mbreti Pirro ishte shqiptar. Dijetari Momsen i pėrafron me pellazgėt dhe me fiset italoste. Nė atė kohė tė largėt, ata mbushnin krejt Maqedoninė.

Dhe maqedonėt, qė shtinė nė dorė, me Aleksandrin nė krye, Greqinė e Jugut, Egjiptin dhe Azinė, pėr aq sa njihej kjo e fundit, ishin pasardhėsit e tyre. Por, mjaft t’i thuash njė heleni, as mė shumė e as mė pak qė “Filipi, Aleksandri dhe Aristoteli ishin shqiptarė”, e veē kur do ta shohėsh tė iki nga mendja apo tė arrijė kulmin e shovinizmit.

Njė mbrėmje, kur isha nė Apirantos pėr ekskursion, i lodhur pas njė marshimi tėrė ditėn nėn diell dhe nėpėr dhiare, apo nė shtigje mushkash, me potinat qė m’u bėnė copė, pyeta njė naksiot: “Ishulli juaj ėshtė i banuar qė prej tremijė e pesėqind vjetėsh, apo jo? – Oh, ma ktheu, shumė mė tepėr! Naksiotėt janė bij tė pellazgėve, tė atyre pellazgėve hyjnorė, siē thotė Homeri. – Bukur, thashė, po si shpjegohet atėhere qė, pas kaq e kaq shekujsh, ju ende nuk keni ndėrtuar nė ishull as edhe njė rrugė tė vetme?” Mė nguli ca sy tė ēuditshėm, por jo gjatė, pėr tė mė thėnė: “Po ne kėtu s’jemi nė Europė dhe s’kemi nevojė pėr rrugė!”

Kurse tek shqiptarėt, ca mė keq akoma. Qė prej katėr mijė vjetėsh a mė shumė, ata flasin gjuhėn e tyre dhe ende nuk e shkruajnė atė. Shqiptari kurrė nuk ka shkruar dhe kurrė nuk ka patur njė libėr tė tij, si fshatari grek apo muzhiku sllav. Nuk po flas pėr libra modernė botuar nga propaganda italiane, greke, madje edhe turke me synim politik.

Folkloristė tė Athinės dhe Epirit kanė botuar me germa greke kėngė shqipe dhe rrėfenja popullore. Por alfabeti grek i pėrdorur nė shqip ėshtė i pamjaftueshėm sepse i mungojnė dy a tre germa, j dhe v, pėr shembull. E njėjta vėrejtje vlen edhe pėr turqit nė pėrpjekjet e tyre.

Po e njėjta vėrejtje dhe pėr librat shqip tė shtypur me germa latine. Shqiptarė tė greqizuar, qė flisnin me lehtėsi pothuaj tė barabartė frėngjisht, greqisht e shqip, si lexuan njė faqe tė njė broshure shtypur nė Siēili, mė thanė: “E kuptojmė si gjuhė, si tė kuptonim greqisht me germa franceze. Pėr ne ėshtė njė ortografi artificiale dhe shumė nuanca tė shqiptimit shqip nuk jepen. Por librat shqipe qė pėrdorin germat greke janė shumė mė tė vėshtira pėr t’u kuptuar”.

Dhe kėsaj mungese tė njė alfabeti praktik shqip i duhet shtuar dėmtimi i kėsaj gjuhe gjatė tridhjetė shekujsh nga ndėrhyrje dukurish tė tilla qė e ndryshojnė pa kuptuar fonetikėn, si dhe nga prurja e vazhdueshme e fjalėve greke, turke, serbe, italiane apo nga tė gjithė popujt me tė cilėt shqiptarėt kanė qenė nė lidhje. Nga Shkodra nė Himarė, gjuha vjen e ndryshon, ose tė paktėn nė drejtim tė prapashtesave dhe tė shqiptimit, sepse Himara pothuaj ėshtė greqizuar. Po kush do tė jetė gjuha e vėrtetė? Ja pra vėshtirėsitė pėr ortografinė. Dhe vetė kjo fjalė, “ortografi”, a ėshtė shqip? Shohim kėshtu tė kapen pas njėri-tjetrit filologė, gjuhėtarė dhe gramatikanė.

E megjithatė, gjuha shqipe ekziston, e pasur me poezi shpėrthyese, me pėrralla gjithė fantazi, me kėngė djepi gjithė ngrohtėsi, me kėngė vaji, satirike a humoristike, si nė llojin e pastishit tė famshėm tė Prosper Merimesė, apo me kėngė dashurie e luftarake, qė kujtimet e ēmuara i kanė regjistruar prej shekujsh tė paprekura nė kujtesėn e kėtyre fshatarėve dhe malėsorėve kaēakė qė kurrė nuk kanė shkruar a lexuar njė rresht tė gjuhės sė tyre. Ja pse ekziston nje Shqipėri.

Por kėtė, nuk duhet t’ua kėrkosh as grekėve qė, ashtu si serbėt e reduktojnė nė njė shirit toke midis liqenit tė Ohrit dhe detit Adriatik, as diplomatėve tė Romės apo tė Vienės, qė kanė arsyet e tyre pėr ta zgjeruar sa mė shumė. Mė treguan njė hartė austriake ku fjala “albanien” fillon nė zemėr tė Malit tė Zi, kur ky vetė aq i ngushtuar, dhe pėrfundon nė det, mė poshtė se ishulli i Korfuzit. Me njė fjalė, krejt bregu nga gjiri i Kotorrit nė gjirin e Artės.

Ē’pėrfitim pėr Austrinė sikur sulltani tė kishte njohur me njė marrėveshje tė fshehtė protektoratin e saj nė tėrė kėtė breg mbi treqind kilometra tė gjatė!

Shqiptarėt e idesė sė madhe, sepse ka gjithashtu njė ide tė madhe shqiptare nuk do tė guxonin tė pretendonin aq shumė. Shqipėria e madhe pėr ta ėshtė njė territor i kufizuar nga njė vijė shumė e ērregullt, me pikėnisje Artėn e Epirit, pėr t’u ngjitur nė drejtim tė Manastirit, pastaj drejt Shkupit, Gjakovės, dhe qė andej drejt Shkodrės, kryeqyteti i tyre i vėrtetė.

Dhe pretendimet e tyre mbėshteten mbi njė arsyetim shumė tė habitshėm: “Gjithė vendi ku flitet shqip, ėshtė i yni, mė thotė G., njė shqiptar himariot. Nė fakt, gjuha jonė, si mė e vjetra, pėrherė e mė shumė ėshtė prapsur nga gjuhėt e reja, duke i lėnė vendin greqishtes ose serbishtes. Nuk po flas pėr turqishten, ndaj sė cilės ėshtė e kollajtė pėr t’u mbrojtur. E megjithatė, nė Artė e nė Janinė, madje edhe nė perėndim tė Manastirit e nė Shkup flitet nė radhė tė parė shqip…”, thotė G., dhe kėtu kuptohet pėrfundimi.

Nisur nga ky arsyetim, unė mund edhe t’i pėrgjigjesha: “Dafni, dhjetė kilometra larg Athinės, Menidhi, Eleusias [Elefsina] dhe ishujt mė grekė nga vetė Athina, Salamina, Egineja dhe Porosi, ku vdiq Demosteni, qenkan ahere shqiptare”. Po a ia vlente? Mė mirė tė dėgjoja. Sepse tė paktėn, kėshtu mėson diēka.

Njė tjetėr, me mendim mė tė moderuar, qė kėrkon thjesht Shqipėrinė, dhe jo Shqipėrinė e madhe, pėrshkon me gisht njė vijė mbi hartė. “Shqipėria, thotė ai, kufizohet nga njė vijė qė do duhej tė nisej nga pika mė veriore e liqenit tė Shkodrės, drejt Prizrenit, dhe qė andej drejt Shkupit, dhe nga Shkupi shqiptar, duke lėnė nė tė djathtė Manastirin, do t’i binte qark nga Jugu dy liqeneve tė Ohrit e tė Prespės gjer nė jug tė Haxhii-Sarandės pėrmbi detin Adriatik [Jon]. ”

Po mua nuk mė takonte nė kėtė mes tė flisja, pėr mė tepėr qė, pėr mendimin tim tė ndrojtur, vetė Shqipėria nuk e di ku ndodhet me saktėsi brenda kufijėve tė saj, ndonėse ekzistenca e saj ėshtė mėse e sigurt.

Veēse ėshtė pėr tė ardhur keq pėr paqen europiane dhe pėr zhvillimin industrial e tregtar tė popujve tė vegjėl ballkanikė qė Austria, e mbėshtetur nga ambiciet e pashpallura tė aleates sė saj, megalomanes Itali, dhe nga bajonetat gjermane mbron dhe nxit pretendime tė tilla.

Qė pas sukseseve tė tyre tė para dhe para se Austria ta shpallte tabu bregdetin adriatik, aleatėt, pėr fat tė keq, zunė e hallakateshin pėrherė e mė shumė. Dhe, sė bashku me ta, edhe ne. Malazezėt merrnin vijėn Alesio [Lezhė] – Skutari – Gjakovė, serbėt vijėn Shkup – Prilep – Durrės dhe grekėt vijėn Manastir – Vlorė. Shqipėria vazhdonte tė ekzistonte me Elbasanin dhe fushėn e tij tė pasur vaditur nga Genusosi [Shkumbini], me Beratin, apo me Beogradin e arnautėve, aq shumė e tkurrur. Dhe ja ku Shqipėria shpall sot pavarėsinė e saj dhe Austria ua ndalon serbėve dorėn mbi Durrėsin, dhe Italia, nga ana tjetėr, grekėve mbi Vlorėn. Tė plotėfuqishmit e Londrės do kenė kėshtu njė problem tė koklavitur pėr t’u zgjidhur.

Si pėrfundim, Shqipėria ekziston nė perėndim tė Ballkanit. Ėshtė mė e lashtė nga vetė Europa dhe prapė s’ka histori tė vetėn [si Shqipėri me kufij tė pėrcaktuar]; ka gjuhė, po s’ka alfabet; ka kufij gjeografikė qė e shfaqin territorin e saj sipas oreksit tė palėve: ose sa njė Mal i Zi, ose sa njė Greqi. Dhe prapė, nė disfavorin e saj. Po me vete, ajo ka Austrinė e fuqishme qė e lakmon pėr tė mbajtur Adriatikun, dhe Italinė qė e dėshiron me tė madhe pėr tė mbajtur nėn kontroll edhe flotėn austriake. Sigurisht qė ėshtė shumė nga ana e tyre.

Ne francezėt, pėr qetėsinė e Europės, pėr pėrparimin e shpejtė dhe tė vazhdueshėm tė gadishullit, dhe nė interesin e vetė katolicizmit – dhe kėtu e kam fjalėn pėr Serbinė – ne duhet tė urojmė njė Shqipėri tė vogėl, por zotėruese tė vetvetes, tė mbrojtur dhe tė siguruar ndaj tekave tė politikės midis njė Serbie tepėr tė zgjeruar dhe njė Hellade tė fortė e tė lulėzuar.

power8
22-01-16, 12:58
Turp qe keni lane zbrazet kete forum gjigande nga inatet dhe xhelozia qe ua gerryen shpirtin !

power8
29-01-16, 22:28
Personalisht, jame i keq per te huajt; madje nuk ekzistojne fare keta te huajt!

vjeshta
02-02-16, 19:50
Turp qe keni lane zbrazet kete forum gjigande nga inatet dhe xhelozia qe ua gerryen shpirtin !


T“hujt qysh i dijn sendet edhe i kan punte, poashtu edhe ne. :)

power8
14-03-16, 11:18
Mu... e huaj po na thone qe jemi t'huaj ne shtepine tone!

Zero Cool
25-03-16, 22:02
Shqiptarėt janė raca mė e lashtė nė Europėn Juglindore. As historia e as gojėdhėnat nuk japin gjė mbi periudhėn e ardhjes sė tyre nė bregdetin ilir, por gjuha e tyre dhe mbetjet e mureve ciklopike do rrėfenin se ata ishin ndoshta paraardhėsit e maqedonasve dhe epirotėve dhe janė me origjinė para-helenike.

Rrėnojat e tempullit tė Zeusit pellazgjik nė Dodonė, i cili adhurohej nė kohėt e Homerit, shihen akoma dhe sot pranė Janinės, aty ku ndodhet gjithashtu edhe hyrja nėntokėsore pėr nė Tartarģ; dhe, Kokitus e Akheroni ishin lumenj shqiptarė.Titulli: America, Volumes 9-10
Botues: America Press, 1913

Zero Cool
31-03-16, 18:05
Serbėt duke ia nxjerrė zemrėn shqiptarit pėr sė gjallihttp://images.botasot.info/uploads/largea_bildschirmfoto-2016-03-31-um-14-17-501459426750.jpgShkrimtari hebre Leo Freundlih me banim nė Vjenė, ėshtė njėri ndėr intelektualėt e pakėt qė mbajti koleksionin e tė gjitha gazetave tė mėdha tė kohės qė tregonin mbi shfarosjen e sė paku njė gjysėm milioni shqiptarėve nga serbėt nė vitet 1912-1913. “Me qindra e mijėra kufoma tė masakruara notonin nė rrjedhat e lumenjve.

Ata qė mundin t’i shpėtonin sėmundjeve, urisė, plumbave tė pushkėve tė kėmbėsorisė dhe gjyleve tė artilerisė serbe, grumbulloheshin nė vende tė caktuara dhe u jepej nga njė plumb kokės. Mė zi e pėsonin ato qė fshiheshin nė shtėpitė e tyre. Pas kontrolleve tė imta qė bėheshin pėr plaēkitje dhe florinj, gjendeshin lehtė dhe thereshin si berrat. Torturat mė tė mėdha i pėsonin gratė shqiptare, tė cilat pėrdhunoheshin, lidheshin mė pas, bėheshin kapicė, mbuloheshin me kashtė dhe digjeshin tė gjalla.
Nė rast se ata ishin shtatzėna, ju ēahej barku me bajonetė dhe pasi u nxirrej fėmija nga barku e vendosnin nė majė tė bajonetės apo tė hunjve.

Pas masakrimit serbėt pinin verė, kėndonin dhe hidhnin valle. Kishte raste qė ata gjatė therjes mblidhnin gjakun nė kupa dhe e hapnin gostinė me tė”.
kėshtu i pėrshkruante maskrat mizore serbe ndaj shqiptarėve, Leo Freundlich nė librin: Albanienes Golgotha, Wien, 1913 (“Golgota shqiptare, Vjenė 1913″) tė kryera nga mesi i tetorit 1912 (kur filloj lufta e parė ballkanike) deri nė mars 1913.

Mė 12 nėntor tė 1912¬ės, gazeta “Daily Chronicle” (Kronika ditore) kishte raportuar se masakrimi i mijėra shqiptarėve i kryer nga serbėt ishte fakt i pamohueshėm.