PDA

View Full Version : Zbulohet busti i presidentit historik Ibrahim Rugova


natyra
05-12-12, 02:12
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.1204175411161_m.jpg

"Nė 68 vjetorin e lindjes sė Ibrahim Rugovės dhe 100 vjteortit tė shetit shqiptar, nė Obiliq u zbulua busti i presidentit historik Ibrahim Rugova, nė shkollėn e cila mban emrin e tij, aty dhe ku vite mė parė ai kishte qenė mėsimdhėnės.
Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa, kryetari i Komunės sė Obiliqit, Mehmet Krasniqi dhe Ukė Rugova, bėnė zbulimin e bustit tė ish presidentit Rugova, i cili nė kėtė manifestim, u cilėsua si figura mė e madhe e kombit, vizionar dhe prijės politik.

Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa ka thėnė se zbulimi i kėtij busti ėshtė njė gjest i mrekullueshėm, pasi qė Rugova e meriton njė nderim tė tillė.

“Unė mendoj se ėshtė njė gjest i mrekullueshėm, qė ju keni bėrė sot. Ėshtė njė gjest qė i ka takuar kėsaj shkolle, kėsaj komune, i ka takuar kėtij kolektivi tė shkollės dhe na ka takuar tė gjithė neve. Sepse presidenti Rugova , meriton qė ne ta nderojmė dhe meriton qė figurėn e tij ta kemi ēdo ditė ku jemi, pėr arsye se nderimi i figurės sė presidentit Rugova, ėshtė nderim qė ne i bėjmė vetvetes dhe Kosovės ”, tha ai.

Mustafa, po ashtu theksoi se LDK do tė vazhdojė rrugėn dhe filozofinė e presidentit Rugova, duke pohuar se do tė angazhohen nė pėrjetėsimit e dy veprave qė la ai, himnin dhe flamurin.

“Ai na la dy vepra tė rėndėsishme, la flamurin e Dardanisė, tė cilin ne do ta respektojmė, dhe si LDK do tė angazhohemi qė nė tė ardhmen tė jetė flamuri i republikės sė Kosovės. Dhe la himnin, tė cilin e kėnduan mė parė nxėnėsit, kur ka ra kushtrimi nė Kosovė, tė cilin himn do tė angazhohemi, qė nė tė ardhmen tė jetė himn i republikės sė Kosovės”, tha Mustafa.

Ai po ashtu tha se nė fillim tė vitit tė ardhshėm, nė sheshin e pavarėsisė “ Ibrahim Rugova”, do tė zbulohet shtatorja e presidentit Rugova, vepėr kjo monumentale, para se cilės do tė pėrkulemi ēdo ditė dhe ēdo orė.

Kurse, akademik Mark Krasniqi, e quajti Rugovėn njeri vizionar, i cili ka bėrė njė punė tė madhe pėr pavarėsinė e Kosovės.

Ai foli dhe pėr bashkimin kombėtar, pa tė cilin siē tha ai nuk do tė zgjidhen problemet.

“Pa pasur shtet kombėtar, nuk zgjidhet problemi shqiptar, i cili ėshtė problemi mė i madh nė Evropė. Por kėtė po ia lėmė politikanėve tanė tė rinj, tė cilėt kanė energji dhe vizion qė ata ta ndjekin kėtė rrugė, dhe se kjo ka qenė rruga dhe e Ibrahim Rugovės”, tha ai.

Nė kėtė ceremoni, u shfaq dhe njė film dokumentar, mbi jetėn, veprėn dhe kontributin qė ka dhėnė presidenti Rugova pėr shtet ndėrtimin e Kosovės.

Kryetari i Komunės sė Obiliqit, Mehmet Krasniqi deklaroi se festen e madhe tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, po e pėrmbyllin me zbulimin e bustit tė Ibrahim Rugovės nė Obiliqi.

Ai tha se Ibrahim Rugova si ideolog dhe udhėheqės i lėvizjes sė Kosovės, pėr pavarėsi dhe shtet ndėrtim, rikthehet sot nė vendin nga ku kishte filluar rrugėtimin e tij tė gjatė pėr Kosovėn, duke u pėrjetėsuar pėrgjithmonė nė qytetin e Obiliqit. /Telegrafi/

<<<<<<<<<<<<<<<<

URIME PER BURSIN
I DASHUR PRESIDENT
Do MBESESH I TILL NE *ZEMER* TE KOSOVES/per LIRI E PAVARESI I SHEKULLIT 21

LAVDI MADHESHTORE/DR.RUGOVA

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Natyra.

natyra
08-12-12, 05:55
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.1204175411161_m.jpg

"Nė 68 vjetorin e lindjes sė Ibrahim Rugovės dhe 100 vjteortit tė shetit shqiptar, nė Obiliq u zbulua busti i presidentit historik Ibrahim Rugova, nė shkollėn e cila mban emrin e tij, aty dhe ku vite mė parė ai kishte qenė mėsimdhėnės.
Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa, kryetari i Komunės sė Obiliqit, Mehmet Krasniqi dhe Ukė Rugova, bėnė zbulimin e bustit tė ish presidentit Rugova, i cili nė kėtė manifestim, u cilėsua si figura mė e madhe e kombit, vizionar dhe prijės politik.

Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa ka thėnė se zbulimi i kėtij busti ėshtė njė gjest i mrekullueshėm, pasi qė Rugova e meriton njė nderim tė tillė.

“Unė mendoj se ėshtė njė gjest i mrekullueshėm, qė ju keni bėrė sot. Ėshtė njė gjest qė i ka takuar kėsaj shkolle, kėsaj komune, i ka takuar kėtij kolektivi tė shkollės dhe na ka takuar tė gjithė neve. Sepse presidenti Rugova , meriton qė ne ta nderojmė dhe meriton qė figurėn e tij ta kemi ēdo ditė ku jemi, pėr arsye se nderimi i figurės sė presidentit Rugova, ėshtė nderim qė ne i bėjmė vetvetes dhe Kosovės ”, tha ai.

Mustafa, po ashtu theksoi se LDK do tė vazhdojė rrugėn dhe filozofinė e presidentit Rugova, duke pohuar se do tė angazhohen nė pėrjetėsimit e dy veprave qė la ai, himnin dhe flamurin.

“Ai na la dy vepra tė rėndėsishme, la flamurin e Dardanisė, tė cilin ne do ta respektojmė, dhe si LDK do tė angazhohemi qė nė tė ardhmen tė jetė flamuri i republikės sė Kosovės. Dhe la himnin, tė cilin e kėnduan mė parė nxėnėsit, kur ka ra kushtrimi nė Kosovė, tė cilin himn do tė angazhohemi, qė nė tė ardhmen tė jetė himn i republikės sė Kosovės”, tha Mustafa.

Ai po ashtu tha se nė fillim tė vitit tė ardhshėm, nė sheshin e pavarėsisė “ Ibrahim Rugova”, do tė zbulohet shtatorja e presidentit Rugova, vepėr kjo monumentale, para se cilės do tė pėrkulemi ēdo ditė dhe ēdo orė.

Kurse, akademik Mark Krasniqi, e quajti Rugovėn njeri vizionar, i cili ka bėrė njė punė tė madhe pėr pavarėsinė e Kosovės.

Ai foli dhe pėr bashkimin kombėtar, pa tė cilin siē tha ai nuk do tė zgjidhen problemet.

“Pa pasur shtet kombėtar, nuk zgjidhet problemi shqiptar, i cili ėshtė problemi mė i madh nė Evropė. Por kėtė po ia lėmė politikanėve tanė tė rinj, tė cilėt kanė energji dhe vizion qė ata ta ndjekin kėtė rrugė, dhe se kjo ka qenė rruga dhe e Ibrahim Rugovės”, tha ai.

Nė kėtė ceremoni, u shfaq dhe njė film dokumentar, mbi jetėn, veprėn dhe kontributin qė ka dhėnė presidenti Rugova pėr shtet ndėrtimin e Kosovės.

Kryetari i Komunės sė Obiliqit, Mehmet Krasniqi deklaroi se festen e madhe tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, po e pėrmbyllin me zbulimin e bustit tė Ibrahim Rugovės nė Obiliqi.

Ai tha se Ibrahim Rugova si ideolog dhe udhėheqės i lėvizjes sė Kosovės, pėr pavarėsi dhe shtet ndėrtim, rikthehet sot nė vendin nga ku kishte filluar rrugėtimin e tij tė gjatė pėr Kosovėn, duke u pėrjetėsuar pėrgjithmonė nė qytetin e Obiliqit. /Telegrafi/

<<<<<<<<<<<<<<<<

URIME PER BURSIN
I DASHUR PRESIDENT
Do MBESESH I TILL NE *ZEMER* TE KOSOVES/per LIRI E PAVARESI I SHEKULLIT 21

LAVDI MADHESHTORE/DR.RUGOVA

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Natyra.

kerkoi ndjes,posa e pash gabimin ne te cilin paskam hasur,ne kohe me par, BURSIN ,,Si problem qe kisha nga Tastera ime, nuk me bente ne (germat shqip),dhe deri sa po i rregulloja ne nderkohe erdhi mesazhi i mbylljes se programit,si zakonisht!

nese mundesisht donjeri nga Stafi, e rregullon disa germa hekje,dhe shtes,ne rregullim te fjales BUSTIN
do ua di per nder.U falemnderit

Natyra.

natyra
08-09-13, 23:32
Te nderuar miq,

Kam kenaqsine te ju njoftoj se diten e shtune me 7 shtator 2013 ne ora 13:00 solemnisht behet vendosja e gurthemelit te Qendres Memoriale dhe shtatores se Presidentit historik te Kosoves dr.Ibrahim Rugova ne fshatin Malaj te Rugoves.
Ne kete ceremoni do te marrin pjese personalitete te shquara nga politika,bota akademike,kultura si dhe miq dhe bashkudhtar te Presidentit Rugova!

E then,poashtu nga z.Naser Rugova.Falemnderit!

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/970990_566683290035688_867899442_n.jpg

Urime te perjetshme dhe te paharruara qofshin per kete FIGUR te SHQUAR dr.Rugova! LAVDI

nga,autore
Rugovase-Natyra.

natyra
09-09-13, 00:21
Pikerisht me rastin e "Gurthemelit"te dates 07-09-2013
Kushtuar Presidentit te par-dr.Rugoves/Kosoves.

"Shkrepi rrezja nate maje te malit"
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
mbi "Gurthemelin e Idealit".
Ne Vendlindjen e te parve
U ngjall jeta lulezon behari
per "Shtatoren, e Rugovasit
Mire po tshkon Gurthemeli
Burr i dheut dhe i nderit
Ty te kishte hije fjala
Sa here flisshe,me za te larte
O rrezja e diellit mbi ty zbardhonte
Kush ka than se ti sje gjalle!
Gjersa,mes "Shtatores shpirti zbardh"
Flet me qiell e flet me han
A ka lindur,ma si mua!..doi nan djal?
Kosoves Zot per ti dal...
Do i lutem Zotit shum
Nderi im mos te humb
Popullin tim,te ruaj Zoti
Se jan bijt e Kastriotit.
Si-Rugovas me bes te Zotit.
Nuk i tremb jo gjylja e topit.
Jo si tremben asni Armiku
"Se kan rrenjet e Ilirit"
Jen Ilir jen Dardan....
...Gjithemon vdesin per vatan.

...autore
Hajla Rugovase!

(Natyra)

natyra
26-09-13, 02:19
RESPEKT TE PERJETSHEM....
IKONES se Kombit shqiptar President i par i Kosoves! Ibrahim Rugova.LAVDI
jPOro0_xsLU

Natyra.

natyra
29-09-13, 00:04
Shtatorja e presidentit Rugova mberriti ne Prishtine

https://scontent-b-lga.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/1377025_706819936013098_965271064_n.jpg

natyra
29-09-13, 00:08
Mire se erdhe babush..thote Uk Rugova
https://scontent-b-lga.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/1234436_707008855994206_1474648697_n.jpg

natyra
29-09-13, 00:27
*Urime Kosove per Shtatoren e Presidentit Historik te Dr Rugoves*
*Urime Familjarve gjitheperfshires te dr Rugoves*
*Urime gjithe atyre qe e deshen ...dhe do ta duan pergjithemon*

*Urimeee me se shumti nga zemra ime*
(perveq familjes tij):smile:

Mire se Erdhe President
Ne Prishtinen Kryeqytet
kush ka than se ti ke vdek
Jo nuk vdesin Idealet
Ata jan te gjalle...
Sepse jan ne shpirtat e te gjallve...LAVDI

LAVDI PER JETE E MOTE DR.RUGOVE

nga-autore
Hajla Rugovase/Natyra.

natyra
05-10-13, 02:16
Mire se erdhe babush..thote Uk Rugova
https://scontent-b-lga.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/1234436_707008855994206_1474648697_n.jpg

*Mbreti Dardan*!