PDA

View Full Version : Masakra ne Suhareke!


Diana007
20-11-11, 11:25
Te nderuar dardansa ,, rastesisht ka shikoj disa foto te Suharekes hasa ne kete tem tek Forumi shqiptar ku pash disa te njohur ... kur pas vendin vetm 20 metra larg masakret isha un me gjith familjen time :frown:,,, edhe pse e huazuar pata deshir te lexohen edhe ktu to shkrime,,, nese ka diq kunder lus moderatoret te fshin kete tem.
Ky eshte tregimi renqethes i radhes i pergatitur nga une ne njerin nder episodet me te erreta pergjate kohes se luftes ne Kosove.Shumica e lexuesve shqiptare ne shumicen e rasteve mbi keto krime vetem kane degjuar per numra te te vrareve,e jo ndoshta edhe per detajet rrenqethese qe keto tregime i bejne ata qe i`u shpetuan ketyre vrasjeve dhe masakrave.
Pas ngjarjes se masakrimit te familjareve te Dren Cakes,qe ndodhi ne Gjakove,pas masakrimit dhe vrasjes se familjareve te familjes se Saranda Bogujevcit ne Podujeve,ky tregim me poshte eshte i treti qe po e postoj ne menyren me origjinale te mundshme duke iu mbetur besnik ne fjalet e thena nga te mbijetuarit ,njeherit duke e ndare dhembjen me ta per familjaret e tyre te humbur.TMERRI NE SUHAREKE

"Babi, ata do na vrasin"

Nga Rod Nordland NEWSWEEKKur zhurma tronditese dhe ekoja e shperthimit nga granata u ndal,ate qe ndiente Vjollca Berisha permbi trupin e saj ishte vetem nje leng qe mbulonte trupin e saj."Mendova qe na kane vene benzine per te na djegur mirepo kishte qene i teri gjak"tregon ajo.Ajo shiqoj perreth per tre femijet e saj.Nuk kishte shenje jete nga Dafina,vajza e saj 16 vjeqare.Ajo e pa Drilonin,ia ngriti koken larte dhe e pa qe ishte ende gjalle.Pastaj e therret Gramosin: "Djali im ,a je ende gjalle".Gramozi 8 vjeqar i pergjigjet :"po".
Me se 50 civil shumica gra dhe femije u vrane kete dite ,dhe te gjithe pothuajse ishin nga familja e gjere Berisha.Perderisa te gjithe keta ishin munduar tu ikin plumbave duke u munduar te strehohen pas tavolinave ne restorantin Kalabria ,ne qendren tregtare ne Suhareke,serbet i mbyllin kete vend dhe drejtojne armet AK-47 teposhte ne drejtim te tyre nga dritarja.Duke shikuar nga nje ndertese fqinje aty afer,fqiu i tyre degjon nje te qare femije perbrenda picerise dhe duke bertitur:
;" Nene,thuaju ketyre te mos na vrasin",ndersa nje femije tjeter therriste:
"Baba,te lutem eja,keta po na vrasin".
Nje e shtene automatiku i ndali keto vaje femijesh.

Vjollca 36 vjeqare kujton,kur te shtenat pushuan ishte nje qetesi tmerruese,qetesi e thyer vetem nga talki-walkiet (radio lidhje) qe degjoheshin perjashta picerise.Kunata e saj Shyhrete Berisha iu peshperitste 4 femijeve te saj:"Behuni sikur jeni te vdekur".Dy nga ata veqse ishin te vdekur tani.
Shyhretja 36 vjeqare u mundua ta fsheh nipin e saj 10 muajsh ,Eronin ne mes te kembeve te saj.Mirepo bebja qajti dhe dikush nga policet shtiu nje rafal ne te,duke vrare beben dhe duke e plagosur Shyhreten me 11 plumba.Nje nip tjeter i saj ,Ismeti 2 vjeqar ,kishte qene i plagosur ne stomak,dhe papritur kishte etje dhe klithte :"Uje,a mund te me sjellesh uje,nene".E degjuan serbet nga ishin aty para lokalit dhe e vrane me plumba ne koke.

Ne Suhareke,21 anetare te familjes se ngushte Berisha,dhe nga familja e gjere qe perfshinte 4 gjenerata,ishin vrare nga serbet.Perafersiht 25 familjare te gjere qe jetonin ne fqinjesi mungonin dhe druhej se ishin te vdekur.Tri viktima e bene rolin e te qenit te vdekur dhe shpetuan dhe iken------Vjollca,djali i saj Gramosi dhe kunata e saj Shyhretja.Edhe disa deshmitare tjere ,kryesisht fqinje te tyre kishin shpetuar per te treguar per masakren e bere ndaj familjes Berisha dhe shqiptareve tjere ne Suhareke.
Tregimet e tyre ,te mbledhura nga Newsweek,fillojne qe nga refugjatet qe kishin dalur ne Shqiperi e Itali gjate kohes se bombardimeve ne Kosove.Hetuesit e tribunalit te Hages ne Hage gjithashtu dokumentojne keto tregime.
Te masakruarit dhe te vraret e familjes Berisha numerojne qe nga Eroni ,bebja 10 muajshe deri tek tezja Hava 65 vjeqare.Dhe ky ishte vetem fillimi i vrasjeve te shqiptareve ne Suhareke.

Nuk ishte shume e veshtire te dihej se kush ishte "bossi"ne Suhareke.Mishko Nishaviq,nje serb 39 vjeqar,kishte nje pozite te larte ne sherbimin shteteror,ne policine sekrete te serbise ai udhehiqte nje nderrmarrje qe quhej Boss Commerce.Ai bashke me 2 vllezerit e tij dhe babane kishin edhe nderrmarrje tjera me te njejtin emer,si Boss Hotel,autoshkollen Boss,shitoren per femije Boss dhe autoriparimet Boss.Nishaviq dhe kolegu i tij Boban Vuksanoviq,nje fizicient dhe ish kryetar komune i Suharekes,moren persiper udheheqjen e komunes pasi Millosheviqi e suprimoi autonomine ne vitin 1989.Shqiptaret iu kundervuan duke formuar sistemin e tyre paralel,duke bojkotuar institucionet serbe dhe duke refuzuar edhe kyqen ne bizneset serbe.

Diana007
20-11-11, 11:26
Kjo edhe e goditi boos commerc shume ,sepse me vetem 10% e popullates qe ishin serbe ,pasiqe shqiptaret i bojkotuan biznesin e tyre.Pas kesaj kohe disa biznese te tyre edhe u mbyllen,ndersa Nishaviqi filloi te merrej me diqka tjeter.Shqiptaret qe donin te shkonin ne vendet perendimore eshte dashur qe per nje pasaporte ti paguajne Nishaviqit deri ne 3750 dollare,ndersa per nje patente shoferi deri ne 1600 dollare plus qmimin e oreve te autovozitjes.

Familja Berisha nuk kishte fuqi politike mirepo me biznes iu ecte puna mire.Dy burrat e kesaj familje ,Faiku dhe Veseli,qe te dy rreth te 70-tave udheheqnin bizneset bashke me 5 djemte e tyre dhe me nipat e tyre te aferm.Familja posedonte shitore,restorante,fotografist, dhe nje agjencion turistik te quajtur Refugee Travel.Me nje sukses te madh ne kete biznes familjaret ndertuan shtepi te medhaja perreth dhe afer rruges per ne Reshtan.
Njeri nga te 5 vellezerit qe i mbijetuan masakres tregon se nuk e kishin ditur qe Bosi Nishaviq,Vuksanovoqi,Petkoviqi dhe vellaui i tij Miki,te gjithe ishin anetar te Dores se Zeze,nje organizate sekrete e ultranacionalisteve serb,kriminelesh qe ishin te njohur per spastrimet etnike dhe vrasjet e bera qysh ne luften e Bosnjes.

Kur kishte filluar lufta ne mes UCK-se dhe serbeve me 1998,Suhareka u be njeri nder vendet me te rrezikuara."Ishte nje qerdhe e forte e UCK-se ketu "tregon Rufus Dawkins,i cili kishte qene ne krye te zyres se OSBE -se ,qe monitoronte marreveshjen e bere ne tetor 1998.Nacionalistet serb urrenin OSBE-ne ,dhe kur kjo organizate kishte dashur te marre me qira hotelin Boss per seli kryesore te organizates Nishaviqi kishte kerkuar qirane prej 55,000 dollareve ne muaj per 20 dhoma sa i kishte hoteli.OSBE-ja nuk e kishte marre me qira kete hotel por ishte vendosur ne njeren nga shtepite e Berishajve per nje shume me te lire parash.

Ne muajt para se te filloj bombardimi nga ana e Natos ,dy polic serb ishin vrare ne nje prite nga ana e UCK-se ,7 shqiptare ishin vrare ne kete rast,dhe bilanci do te ishte shume me i madh po te mos nderhynte OSBE-ja.Pastaj pak para fillimit te bombardimeve OSBE ishte evakuuar nga Kosova dhe kishin filluar bombardimet nga ana e Natos.
Ne kete moment diku rreth 200 paramilitare nga vija e ashper e nacionalisteve serb ishin vendosur ne qytetin e Suharekes duke i zene pozicionet perreth stacionit te policise,pergjate rruges prej shtepive te familjes Berisha.Dawkinsi i OSBE-se i kishte intervistuar disa nga te mbijetuarit me vone dhe tregon:" Kishte qene nje fushate e eger,dhe secili qe kishte pasur sadopak lidhje me OSBE-ne e kishin vrare serbet."Dhe per refugjatet qe i kishte intervistuar Newsweek Dawkins thote:" Qkado qe te thojne ,duhet te ju besosh ,sepse eshte e vertete qe jane vrare njerezit aty".

Dy dite pas fillimit te bombardimit nga ana e Natos nje grup i madh i paramilitareve ishte vendosur afer lagjes se familjes Berisha.Te gjithe mbanin maska mirepo sipas 5 personave qe mbijetuan nga kjo masaker qdonjeri nga ta e njihte Boss Nisheviqin,shokun e tij Vuksanoviqin,dhe vellezerit Petkoviq.

Njerezit e maskuar i ndane burrat nga grate."Na thane qe te shkojme per Shqiperi" tregon Vjollca e cila kishte shkuar ne picerine aty.Nje grua me emrin Fatime kishte refuzuar qe te ndahet nga djali dhe menjehere e kishin vrare aty.
Te 5 burrat qe ishin aty ne shtepi,burri i Vjollces- Sedati,vellezerit e tij Bujari dhe Nexhmedini,djali i Fatimes Fatoni dhe vellau i tij Nexhati,ishin te renditur ne rresht nga policia dhe me fytyre nga muri qe te pestit.Dikush nga serbet duke qeshur me ta i`u thote,tash jeni te lire te shkoni,kur u kthyen keta perpara menjehere i pushkatuan te gjithe.

Diana007
20-11-11, 11:27
Te dy pleqte e familjes Berisha ate dite nuk ishin ne Suhareke keshtu i shpetuan masakres.4 nga 5 djemte e tyre u vrane aty ate dite.Njera nga kunatat e tyre Sebahate Berisha,25 vjeqare ,kishte dalur nga piceria ku ishin te gjithe familjaret tjere,gra dhe femije,per te kerkuar burrin e saj qe sapo ishte pushkatuar.Pastaj serbet e kishin marre Sebahaten dhe e kishin dhunuar.Pasi e kishin dhunuar kriminelet ia kprene duarte dhe kembet me thikat e tyre dhe gjersa i prenin duarte dhe kembet ende ishte gjalle.Ashtu edhe vdiq.Kete rast tmerrues e kane pare nje kusherire Albulena dhe nena e saj Bekishja.Pastaj edhe nje grua tjeter,Lirija qe ishte shtatzene ne muajin e 9-te kishte dalur nga piceria per te pare burrin e saj Fatonin qe ende ishte gjalle por i plagosur rende nga plumbat.Serbet i thane qe ku e ke ,merre,kjo u mundua ta terhiqte Fatonin,burrin e saj mirepo nuk mundi.
Keshtu serbet gjuajten benzine mbi keta 6 viktimat e vrara dhe i dogjen qe te gjithe.

Pas kesaj serbet kishin shtene me automatik ne vendin ku ishin grate dhe femijet.Kishin hedhur edhe granata mbi ta.
Vjollca dh te mbijetuarit tjere kishin mbetur te shtrire pa levizuar rreth nje gjysme ore pasi kishin pushuar te shtenat.Pastaj serbet kishin terhequr viktimat zvarre ashtu qe ti ngarkojne ne kamion.Kunata e Vjollces,Shyhretja ishte e shtrire aty,ende gjalle dhe mbante femijun e saj 11 vjeqar Altinin i cili ishte femija i fundit nga 4 femijet e Shyhretes qe vdiq. Nje femije i fqiut poashtu ishte ende gjalle nen kufomat tjera ne kamion dhe fliste;" Ju lutem ndihmomeni,se po me zihet fryma "sepse i kishte kufomat tjera permbi trup,vetem zeri i degjohej.
Gjersa kamioni ecte me nje shpejtesi te madhe drejt Prizrenit Shyhretja i thote Vjollces:" Eja te gjuhemi nga kamioni,edhe nese nuk gjuhemi do te na vorrosin te gjalla".Shyhretja u gjuajt e para dhe nuk mundi te leviz per disa kohe pasi qe ra ne rruge ,sepse i kishte edhe 11 plumba ne trupin e saj.Vjollca e pyeti femijun e fqiut qe te gjuhen edhe ata nga kamioni mirepo femiu trembej te gjuhej nga kamioni keshtuqe Vjollca duke mbajtur femiun e saj Gramosin gjuhet edhe kjo nga kamioni.

Shyhreten e gjejne disa fshatare shqiptare,qe e dergojne per ndihme te pare ne nje baze aty te UCK-se ne male.Kur i`u sheruan pak plaget atehere ajo del ne Shqiperi ne nje kamp refugjatesh.
Vjollca me djalin e saj Gramosin udhetojne me ore te tera gjersa mberrijne ne nje shtepi duke kerkuar uje.Asaj i kishte ndihmuar nje grua e cila i kishte thirrur disa fshatare dhe e kishin derguar Vjollcen me te birin Gramosin ne nje fshat Koparce ,ku Vjollca kishte disa te aferm te saj,ku edhe qendruan aty gjer ne perfundim te luftes duke shpresuar se edhe dikush tjeter nga familja e tyre kishte shpetuar.Gjate tere kesaj kohe serbet kishin qendruar ne shtepite e tyre ne Suhareke gjersa e kishin spastruar tere qytetin nga banoret.
Ekipi i Newsweek arriti tek Vjollca kur ende ishin ne Suhareke forcat serbe,d.m.th.para se te hyjne forcat gjermane te Kforit.Nje postbllok i paramilitareve serb ende ishte aty nja 300 metra nga Koparce.Fshataret aty njeher nuk pranuan qe Vjollca ishte aty mirepo pasi e moren vesh se jemi gazetare te Newsweek atehere treguan per Vjollcen e cila ende shpresonte se eshte gjalle edhe dikush tjeter nga familja e saj."Nuk e kam ditur se te gjithe paskan vdekur,kam menduar se do te shpetoj edhe dikush tjeter"fliste ajo."Dua edhe une te vdes.Ku e kam burrin?Ku i kam femijet"fliste me tej.Ndersa fshataret tjera aty u mundonin t`ia zbusin pak dhembjen duke i thene ,ja ku e ke edhe nje djale qe te shpetoi,dhe duhet te vazhdosh jeten me tej.
Edhe pas hyrjes se Kforit gjerman dhe largimit te teresishem te serbeve nga Suhareka Vjollca ende nuk guxonte te kthehej ne shtepine e saj.Te afermit tjere kishin shkuar ,duke i gjetur shenjat e krimit ,shenjat qe kishin mbetur nga ajo masaker kudo.
Njeri nga te afermit ,Idriz Haxhiaj,qe kishte shkuar per te pare vendin e masakres qante ne ze sepse kishte pare karrocen e foshnjeve qe i perkiste Erollit,foshnjes se vogel."Ai ishte aq i vogel,tere jeten time do te vuaj dhe merzitem per te"thoshte gjyshi i tij 50 vjeqar Idrizi.Piceria e djegur,shenjat e plumbave dhe patronave te fishekeve kudo,gjaku qe ishte pjekur ne dysheme,neper mure gjithkund shenja qe kishin mbetur nga granatat e gjuajtura.Skena ishte e njejte ashtu si e pershkruanin Vjollca me Shyhreten.
Kjo skene ashtu siq ishte do te mbetet tere jeten ne kujtimet e tyre.

Ne mesin e te mbijetuarve qe nuk kishin qene aty diten e tmerrit ishin edhe tre burrat e kesaj familje te gjere.13 muaj pas masakres se bere ne familjen Berisha vdesin edhe keta nga sulmet ne zemer ,nga merzia dhe malli per djemte,niperit ,mbesat dhe rejat e tyre.Keta tre Faiku,Veseli dhe Rasimi i kishin humbur pothuajte te gjithe djemte e tyre,niperit dhe mbesat.
Para se te vdiste Faiku ,therret djalin e tuj qe kishte mbijetuar nga kjo masaker Xhelalin dhe i kerkon atij qe ti vendos tri fotografite e tre djemve te tij ne mur qe ishin vrare ate dite dhe ky ashtu i shtrire ne krevat duke dhene shpirte ti shoh per here te fundit djemte e tij ne fotografi.
Xhelali tregon se masakra e bere ka qene shkaku kryesor pse edhe keta vdiqen nga zemra.
Dy grate e shpetuara nga kjo masaker ende perballeshin me plaget qe kishin marr nga plumbat."Pse me duhet te jetoj,pse jam une ajo qe mbijetova"?fliste Vjollca.
Nje i aferm tjeter Halit Berisha ,ne mesin e te cileve ishte vrare edhe vllau i tij ne kete masaker Geshari thote:" Nuk eshte Millosheviqi fajtori kryesor per keto te bera,faji eshte i krejt popullit serb.Nese dikush do t`me urdheronte te vrisja gra dhe femije une nuk do ta beja.Shiqone nje fakt,prej 2000 serbeve qe kane qene ne Suhareke,1200 ishin kyqur ne formacionet paramilitare dhe policore ne keto vrasje".
Ndersa Vjollca percjell me vemendje nxjerrjen e kufomave ne Beograd."E di qe nuk jane gjalle mirepo vetem le te gjinden".
Trupi i burrit te saj Sedat nuk eshte gjetur larg nga shtepia e tyre.
Mirepo femijet e saj,Dafina 15 vjeqe,Driloni 13 vjeq jene ne mesin e te zhdukurve bashke me femijet dhe grate qe u masakruan ate dite ne piceri.Ajo ende e ndien veten fajtore pse eshte gjuajtur nga kamioni me Gramosin.Ajo e diti qe Driloni ishte ne kamion bashke me tjeret,ajo e pa ate qe ishte i goditur me plumba mirepo nuk e diti a ishte ende gjalle.

Per kunaten e saj,Shyhreten,te mbijetuare tjeter nga kjo masaker, eshte edhe me veshtireTe kater femijet e saj qe i pati dhe burri i saj iu vrane ate dite.
Ajo ende mban 11 plage nga plumbat dhe granata si kujtim i hidhur nga ajo masaker.Eshte derguar ne Itali per sherim dhe atje jeton me motren e saj.
Asaj nuk i ka mbetur asgje me ,deshira e saj e vetme eshte te kthehet edhe njeher ne shtepi dhe te jeton me kujtimet per femijet e saj duke lozur perreth.
Perktheu nga anglishtja per F.SH.--------Fattlumi

Diana007
20-11-11, 11:34
http://img517.imageshack.us/img517/4401/newsweek.png

Diana007
20-11-11, 11:38
http://img521.imageshack.us/img521/4764/fatmireveslberisha22vje.png


E moj tezja F... qa me ke merzit sot :frown: