PDA

View Full Version : Ilirida


sherri
25-01-12, 16:36
Meq gjeta nje materjal per kete pjes te Shqiptaris,dhe po mungojka nje teme e till(se kerkova shume) le t ejete nje teme per historin,e te gjitha njohurit nga kjo trev.Shqiptarėt ortodoksė tė Maqedonisė!

“Tė besohet nė atė qė thotė populli: gjaku nuk bėhet ujė. Dritė e tij verbon ēmendurinė e gėlltitėsve tė hapėsirės sonė…”Ali Podrimja”.
Nga Fahri Xharra
Vorbulla e historisė sonė gjithėshqipatre, ishte marramendėse. Askush nuk mendonte se nga ato pėrplasje centripetale drejt vrimės sė zezė, do tė shpėtonim. Furtunat nga ato mė tė fuqishmet u munduan tė na zhbėnin, dhe tė na hidhnin nė vrimėn e moskthimit, duke na mohuar tė kaluarėn tonė, duke na ērrėnjosur nga trungu ynė mijėravjeēar. Tjetėrsimin tonė e kishin nė pėrparėsi; kush duke na shlyer dhe humbur historinė e kush duke na tjetėrsuar nė kombe tė tjera me qėllim tė caktuar qė tė harrojmė vehtėn tonė dhe njė ditė tė na vjen turp me atė se ēka ishim.
Vorbulla http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/01/clip_image0012.jpg (http://www.albobserver.com/archives/42400/clip_image001-12)
“Mbaj mend, – e si tė mos e mbaja mend, – vrazhdėsinė e mėsuesit tim tė parė nė Belēicė. Nė vitin 1948 nė shkollė mė dėrgoi motra ime, Jelica, pesė vite mė e moshuar. Asnjėri nga fėmijėt e fshatrave tonė, kur filluam shkollėn, nuk dinim maqedonisht, meqė gjuhė amtare kishim gjuhėn shqipe. Mėsuesi (jam nė dilemė nėse duhet t’i them mėsues atij) mė rrahu vetėm pse nuk dita si i thoshin kushėririt nė maqedonisht. Qė aty filluan peripecitė e ballafaqimit tim me asimilim tė pėrdhunshėm gjuhėsor dhe etnik”, rrėfehet Manojlovski, ortodoksi i parė shqiptar i Maqedonisė (IRMJ) qė pati guximin tė deklarohet dhe pėrfundimisht t`a pohon origjinėn e tij tė vėrtetė.
Po ku qėndron e vėrteta e kėtyre shqiptarėve ortodoks nė Maqedoni?
Ata, janė hala aty, frymojnė aty, por me njė frikė tė madhe tė ē’faqin thelbin e tyre kombėtar. Izolimet e mėdha iu vinin qė nė kohėn e Turqisė. Ata duhej te veēoheshin, pėr tė ruajtur identitetin e tyre fetar. Atyre iu duhej tė fshiheshin, sepse si ortodoks e kishin mė tė lehtė tė mbijetonin.
Pas pushtimit serb nė vitin 1913, familjeve shqiptare iu imponua mbiemri me prapashtesėn –viq. S`kishin mundėsi e shans tjetėr ose me –ski, ose me –iq apo –viq.
“Nėnat tona nuk dinin asnjė fjalė maqedonisht.
Mbretėria serbe, nga viti 1913 deri nė vitin 1941 ushtroi politikė tepėr barbare ndaj popullsisė shqiptare, tė besimit fetar mysliman, ortodoks dhe katolik, por edhe ndaj popullsisė maqedonase. Bile, maqedonasit as qė i njihte pėr popull, kurse shqiptarėt myslimanė mundohej t’i tjetėrsonte nė turq. Por ama, pėrqendrimin fillestar asimilues pushtuesi serb e koncentroi ndaj popullatės shqiptare me besim ortodoks, duke e shpėrdoruar pėr kėtė politikė asimiluese edhe kishėn nacionaliste serbe dhe besimin e tyre, prandaj shqiptarėt ortodoks i pat “konvertuar” zyrtarisht nė serbė.”-
rrėfehet Branko Manojlovski nga fshati Kiēinicė i Rekės sė Epėrme tė rrethit tė Gostivarit nė “Koha “ tė Shkupit.
Edhe Jugosllavia e Titos kur e krijoj Maqedoninė si republikė e vazhdoi nė tė njėjtėn mėnyrė me shqiptarėt ortodoks. Po kėta tė sotit?
Janė edhe shumė shqiptarė tjerė tė Maqedonisė qė janė ortodoks e qė nuk guxojnė tė flasin se ēka janė.
Prof. Skėnder Karaēica pėr asimilimin dhe pėrkatėsinė kombėtare tė shqiptarėve ortodoksė nė Maqedoni, e jep me njė tė dhėnė nga udhėpėrshkruesi anglez H. N. Brailsfort, nė librin e tij me titull “Maqedonia, racat e saj dhe ardhmėria e tyre” tė botuar nė Londėr (1906), i cili ka vėrejtur se: “Nga racat qė jetojnė sot nė Maqedoni, vetėm shqiptarėt mund tė thuhet se janė autoktonė. Shqiptarėt ortodoksė ishin tė pranishėm njėlloj nė krahasim me shqiptarėt e besimeve tė tjera, afėrsisht njėlloj nė gjithė Shqipėrinė e Mesme sa ishin tė pranishėm nė Durrės, Tiranė, Elbasan, Librazhd, Pogradec, aq ishin edhe nė Strugė, Prespė, Dibėr, Gostivar, Krushevė, Manastir kėto janė veneriket shkencore tė kohės. Nė kėtė rrugė tė asimilimit mbetėn tė paprekur pėr njė kohė shqiptarėt ortodoksė tė Rekės sė Epėrme tė Dibrės me fshatrat Duf dhe Jellovicė tė Gostivarit, pastaj tė fshtatraved Labinishtė afėr Shėn Naumit (Ohėr) e ndonjė tjetėr dhe pjesa tjetėr nėpėr qytete”, thekson Karaēica.
Duhet pėrmendur intelektualin e Rekės sė Epėrme Josif Bageri,i cili duke qėndruar i fortė nė tabanin kombėtar shqiptar, i cili duke i ra grusht propagandės antishqiptare pati thėnė mė zė tė lartė: Gjithė sa jemi shqyptar, Kemi njė gjak dhe njė farė… Nona qė na rriti n’gji, Tė gjithė ne na ka fėmi. Pėr tė vazhduar protestėn intelektuale shqiptare: O sa keq tash na turpnuet, Se gjuhėn e vet mohuet! Dhe serbishten zut tė msoni: “Vake take” tė na thoni.
http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/01/Martiret.jpeg (http://www.albobserver.com/archives/42400/martiret)

Martiret e parė tė KRISHTERIMIT OTRHODOX ILIR, FLORUSI dhe LAURUSI….


Shqiptarėt ortodoksė qė nuk janė pak, sot ata janė mbi 15% tė popullatės sė Maqedonisė,atyre nėna iu ka folur shqip,gjyshėrit e gjyshet iu flitnin shqip. Por vorbulla historike e kėrkonte shlyerjen e tyre herė nga e majta e herė nga e djathta. Ishte furtunė e madhe kur, kurrkush nuk guxonte te fliste, e as tė ēfaqte pėrkatėsinė kombėtare.

Kryengritėsit shqiptar tė Ilindenit 1903
http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/01/clip_image0024.jpg (http://www.albobserver.com/archives/42400/clip_image002-17)

Njerėzit kėtu ende nuk janė tė vetėdijshėm., jo nga mosdija por nga frika se Historia do ta bėj tė veten, dhe tė thuhet e vėrteta dhe se ėshtė e vėrtetė se Reka e Epėrme me tė gjitha fshatrat, e gjetiu kanė folur shqip deri nė vitin 1960 .Normalisht, gjithkush ndjehet ashtu si dėshiron, por gjenerata e re duhet ta dijė tė vėrtetėn. Vetėm nėse iu tregohet e vėrteta ata do tė shkunden nga errėsira qė iu ėshtė imponuar.
Edhe Kalaja e Shkupit e meshefė tė heshturėn e shekujve. Edhe aty kishte kishė ortodokse shqiptare. Ajo apo ato u rrėnuan. kurse tani sllavishtfolėsit e duan ta pėrvetėsojnė historinė tonė e tė mbjellin njė kishė tė tyre. Ortodoksėt shqiptarė, ata nuk guxojnė tė flasin, ata nuk guxojnė tė ēfaqėn e lėre mė tė kėrkojnė kishėn e tyre ortodokse shqiptare.
Historia jonė ende duhet t’i ruhet forcave centripetale qė me ngulm e shtyjnė kombin tonė drejt vrimės sė zezė tė pėrpirjes.
Ku ėshtė Kisha Ortodokse Autoqefale e Fan S. Nolit nė Shqipėri qė nuk bėzan. Pse ajo nuk e ngre zėrin nė mbrojtje tė vėllezėrve tanė ortodoksė shqiptar tė Maqedonisė? Pse ajo me autoritetin qė e ka, nuk ndihet? Kujt i frikohet? Tė kėrkosh tė tėndin, tė kėrkosh mbrojtje pėr tė tėndin nuk ėshtė e dėnueshme as nga zoti e as nga humanizmi.
Tė ishte Fan S. Noli gjallė ,ai kėtė do ta bėnte. Me siguri ,do ta bėnte.

achiles
25-01-12, 17:47
Shqiptaret ortodoks te asimiluar dhe te harruar ne Maqedoni


Shqiptarėt ortodoks nė Maqedoni janė njė komunitet qė nuk njihet zyrtarisht edhe pse ata janė realitet dhe realiteti rreth tyre ėshtė njė ēėshtje e heshtur. Janė nė numėr tė vogėl apo simbolik ata qė deklarohen se janė shqiptarė, mirėpo me fe ortodokse. Branko Manolovski ėshtė shqiptari ortodoks, njė patriot dhe atdhetar qė pėr agjencinė e lajmeve INA rrėfen historinė dhe tė vėrtetėn e sotme pėr ortodoksėt, rrėnjėt dhe shuarja e tyre. Fshatrat e Rekės sė Gostivarit janė zonat e populluara dikur me shumicė popullėsi shqiptare me fe ortodokse, por edhe vendbanime nė pjesėn juglindore tė Maqedonisė.

Manolovski bėn tė ditur se pas pushimit serb nga viti 1913 filloi edhe asimilimi dhe presioni ndaj shqiptarėve ortodoks tė kėtyre trevave pėr tė ndryshuar mbiemrat e tyre.

”Familjes sonė iu imponua mbiemri Tanasheviq, kurse familjes se katėr vėllezėrve tė Josif Bagerit, - Simonit, Todorit, Mihailit dhe Manailit, - qė jetonin po nė kėto hapėsira, iu imponua mbiemri Jovanoviq, meqė Babai i Josifit dhe i vėllezėrve tė tij quhej Jovan, i biri i Nikollės. Mbiemrin Tanasheviq u detyrua ta mbaj edhe djali i Dhimitrit, gjegjėsisht Babai im, Manojli, i cili lindi nė vitin 1903 dhe rrojti deri nė vitin 1983”, thekson pėr agjencinė INA, Manolovski.

Sipas tij, janė akademikė, personalitete tė mirėnjohura tė fushave tė ndryshme tė politikės, letėrsisė, artit dhe fushave tė tjera qė janė shqiptarė ortodoks, mirėpo ata deklarohen publikisht se janė maqedonas.

Ish Kryetari i Akademisė se Shkencave tė Maqedonisė, Mateja Matevski ėshtė shqiptarė. ”Akademiku i shquari Matevski vazhdon tė heshtė se prindėrit e tij ishin shqiptarė. Do tė bėnte gjynah nėse do tė thoshte se ata ishin tjetėr soj. Kisha njė shok timin tė ngushtė nė shkollėn 8-vjeēare nė Gostivar. Me te flija nė tė njėjtėn dhomė nė konvikt. Emrin e ka Gligor Jovanovski, i cili tani ėshtė anėtar i Akademisė se Shkencave tė RM-sė. I njihja prindėrit e tij – qė tė dy shqiptarė. Dhe vetėm para 6 vitesh mėsova se ky shoku im ėshtė stėrnip i Josif Bagerit, pra, djali i Isaisė ishte djal i Manojlit, e ai ishte vėllai i Josifit”, nėnvizon Manolovski.

Historianėt dhe gjeografėt shqiptarė nė Maqedoni nuk meren akoma me studimin e detajuar tė origjinės dhe shpėrndarjes sė shqiptarėve ortodoks. Rėnia e martesave midis familjeve ortodokse shqiptare, migrimi i brendshėm dhe zonat e izoluara kanė bėrė shumė familje tė shpėrngulen nė qendra tė mėdha dhe tė asimilohen brez pas brezi. Njė pjesė e kėtyre familjeve kanė qenė tė detyruar qė tė ndryshojnė identitetin e tyre kombėtar nga presionet e regjimeve nė tė kaluarėn.

Njė nga emrat e dalluar gjatė historisė nga shqiptarėt ortodoks ėshtė Josif Bageri, i lindur nė Nistrovė tė Rekės, nė vitin 1870, nė njė familje e shquar pėr atdhedashurinė e saj, por i njohur si njė nga atdhetarėt dhe intelektualėt e dalluar shqiptarė tė periudhės sė Rilindjes Kombėtare. Pėr herė tė parė nė Shkup sė shpejti pritet tė ngritet busti i tij nė pjesėn qendrore tė kryeqendrės. (N.P/INA)

http://www.shqiperia.com/lajme/lajm/nr/11531/Shqiptaret-ortodoks-te-asimiluar-dhe-te-harruar-ne-Maqedoni


0RHGDw3vlmQ&feature=related


C9AtlWkL7pY