PDA

View Full Version : Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe


murrizi
18-11-12, 09:45
Qeveria Shqiptare pati kėrkuar, edhe ia arriti ti kthejė nė atdhe eshtrat e mbretit Leka Zogu I nė prag tė 100 vjeqarit tė bamjes sė shtetit shqiptar.

Dikush foli pėr ditė historike (demokratet e Berishes), dikush nuk mori pjes fare(Socjalistet e Edi Rames) ne ceremonin e rivarrimit tė eshtrave tė mbretit Ahmet Zogu.

Shqiptarėt i gjeti edhe kjo "ditė historike" tė ndar nė dy grupe:

Presidenti i Shqipėrisė, Bujar Nishani ka thėnė se Zogu ėshtė figura mė e rėndėsishme nė historinė njėqindvjeēare tė shtetit.

“Shqipėria nė kujtesėn e saj shėnon edhe njė figurė tė rėndėsishme, atė tė Ahmet Zogut. Sot nderojmė tė parin dhe tė vetmin mbret tė shqiptarėve, Ahmet Zogun. Mbreti ynė shtetin e bėri vetė”, ka thėnė Nishani.
Edhe Presidentja e Kosoves i foli nja dy a tri tė mira pėr mbretin Leka Zogu I nė "tropojanqen e sajė. Por ajo si duket kishte harruar ta lexonte njė leter amaneti tė dėrguar nga deputeti i socjalisteve Taulant Balla ku e fton atė tė kėshillohet me Hasan Prishtinen, Bajram Currin e Avni Rrustemin, se a do tė duhej tė merrje pjes nė ceremoni, apo jo ?!
Kryeministri i Shqipris (si ai mė qė di tė thurė lavdata) e bėri Ahmet Zogun mė mbret se mbret.
Pėr dallim nga ai, homologu i tijė nga Prishtina mendon paksa mė ndryshe, ku mu nė mesin e kuvendin i bėnė mretit Leka Zogut tė parė krahasime me Esat Pashen, Pashiqin e Karagjorgjeviqin, qė siq thotė Hashim Thaēi shqiptarėt nuk ua kan parė edhe aq hajrin.

halla e madhe
18-11-12, 17:04
..hajt mire boll, i vnun kapak marreve ma ne fund mileti jone,ka qen dasht moti,po perqarjet politke e paten bo berllog qe nga vitet 97' e tutje,..keq e mire,edhe Zogu ka pas te mirat e veta,per t'kqija s'po foli sepse keta tjert asnje nuk doli ma mire se ai!


Pushofshin ne paqe eshtrat e mbretit gjitheshqipetar!

Guri i madh
18-11-12, 17:10
ma mir me pas nejt qatje ku jan kan ska qen i mir per shqiptar ka qen mik i PASHIQIT

Guri i madh
18-11-12, 19:08
Marrėveshja mes Zogut dhe Pashiqit


18-11-2012 18:05 CET
[/URL] (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/62252/marreveshja-mes-zogut-dhe-pashiqit/#) (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/62252/marreveshja-mes-zogut-dhe-pashiqit/#) [URL="http://www.zeri.info/artikulli/1/1/62252/marreveshja-mes-zogut-dhe-pashiqit/#"]

Gazeta Tema nė Shqipėri ka publikuar tė plotė tekstin e Marrėveshjes ndėrmjet Ahmet Zogut dhe Kryeministrit Serb tė asaj kohe, Nikolla Pashiq (marrėveshje e nėnshkruar nė vitin 1924 nė kėmbim tė ndihmės qė serbėt i dhanė Zogut pėr tu rikthyer nė Shqipėri duke luftuar qeverinė e Fan S. Nolit).
“1. Shqipėria angazhohet t’i bashkohet Jugosllavisė me bashkim personal.
2. Kryetar i shtetit shqiptar do tė jetė Ahmet Zogu, qė mė vonė do tė njohė dinastinė Karagjorgjeviq.
3. Qeveria Jugosllave, me gjithė mjetet diplomatike dhe ushtarake, do tė njohė Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me njė herė njė kontribut vjetor tė shtetit.
4. Ministria e Luftės Shqiptare do tė anulohet dhe Shqipėria heq dorė qė tė ketė njė ushtri Kombėtare.
5. Shqipėria do tė mbajė njė xhandarmėri aq tė fortė sa tė mbaj qetėsinė e brendshme tė vendit pėr tė ndaluar e shfarosur ēdo lėvizje tė ngritur kundėr Ahmet Zogut dhe kundėr regjimit tė vendosur prej tij.
6. Nė kėtė xhandarmėri do tė bėjnė pjesė edhe oficerė rusė tė ish ushtrisė tė Gjeneralit Vrangel qė tashti ndodhet nė Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do tė mbajė atė xhandarmėri me mjete financiare dhe armė.
7. Nė xhandarmėri mund tė hyjnė pėr tė shėrbyer edhe oficerė jugosllavė dhe tė tjerė qė qeveria Jugosllave do tė pranojė nė interes tė dy vendeve.
8. Midis Shqipėrisė dhe Jugosllavisė do tė stabilizohet njė bashkim doganor nė bazė tė sė cilės akordohet liri e plotė e importimeve dhe eksportimeve tė mallrave tė dy vendeve. Edhe transiti nėpėrmes kufijve tė dy vendeve do tė jetė i lirė pėr ushtarėt e dy vendeve.
9. Pėrfaqėsuesit e jashtėm Jugosllavė do tė ngarkohen edhe pėr interesat e Shqipėrisė, e cila heq dorė qė tė mbajė zyra diplomatike dhe konsullata tė saja jashtė shtetit.
10. Qeveria shqiptare duhet tė deklarojė pranė Konferencės tė Ambasadorėve nė Paris qė tėrheq pretendimin e saj pėr sovranitetin mbi Manastirin e Shėn Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit qė mbeten nė zotėrimin e Jugosllavisė.
11. Kisha Ortodokse Shqiptare do tė tėrhiqet nga Patriarku i Kostandinopojės dhe do t’i bashkohet Hierarkisė Ortodokse tė Beogradit, kėshtu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do tė varet nga ajo Jugosllave.
12. Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsisht kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo angazhohet veē kėsaj qė tė mos pranojė nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės jugosllave.
13. Pėr ēdo koncesion qė Shqipėria do tė bėjė vendeve tė tjera, ajo ėshtė e detyruar tė marrė pėlqimin nga Jugosllavia.
14. Nė qoftė se Jugosllavia ėshtė nė luftė me Bullgarinė dhe Greqinė, Qeveria Jugosllave, do tė ketė tė drejtėn tė rekrutojė nė Shqipėri njė ushtri prej 25 mijė vullnetarėsh me qėllim pėr t“i pėrdorur nė frontin bullgaro-grek. Nė rast gjendje lufte midis Italisė dhe tė Greqisė kundrejt Shqipėrisė, ushtria, jugosllave do tė ketė tė drejtė tė okupojė gjithė tokėn shqiptare pėr t’i siguruar kėshtu Shqipėrisė gjithė tokėn e saj nga invadimi eventual italian ose grek.
15. Qeveria Shqiptare nuk mund t“i deklarojė luftė asnjė shteti pa pėlqimin preventiv tė Jugosllavisė.
16. Ky traktat ėshtė sekret dhe nuk mund tė zbulohet e tė shtypet pa pėlqimin e dy palėve”.)
Marrėveshja Nikolla Pashiq – Ahmet Zogu e gushtit tė vitit 1924 …Arkivi Qendror i Shtetit, fondi 251, dosja 105, viti 1924, Citohet sipas Faton Mehmetaj, Veprimtaria kriminale e “Dorės sė Zezė” serbe nė trojet shqiptare, Prishtinė, 2004,f.207. /gazetatema/

Bajlozi i Zi
18-11-12, 22:59
Guri,

me pas qene i mire per sllav ahmet zogu, enver hoxha e kish shpall hero, ose enverit nuk i kish ardhe rendi me ardhe ne pushtet hiē. sllavet e kane pru ne pushtet enver hoxhen (milladin popoviqi, dushan mugosha, zmaj, rankoviqi etj). Pse nuk e ndihmuan ahmet zogun te kthehej ne pushtet, pra, por i sollen armiqt e tij, sllavo-komunistet?

parlamenti rus, i kishte kerkuar enver hoxhes edhe shpalljen kriminel te gjergj fishtes? (Fishta u mohua per 50 vjet ne trojet shqiptare. U mohua nga armiqt e ahmet zogut, etj.)

Lidhjet bani vet.

Oqeani
18-11-12, 23:04
Fetja kishte menduar se Zogu po martohet - per se dyti - : Ia kish dhane duartrokitje :) !!!!!

Zero Cool
19-11-12, 12:42
Ahmet Zogu, tradhtar apo hero!


http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/3454_385076124908517_750249544_n.jpg


Rikthimi i eshtrave tė Ahmet Zogut, mbretit tė shqiptarėve, dhe “odat” qė u thurėn pėr tė, nga politikanėt nė Shqipėri e Kosovė, kanė ngjallur reagime dhe dilema rreth asaj, nėse mbreti Zog ishte hero, apo tradhtar i shqiptarėve.

Historianėt dhe politikanėt nė Kosovė, mbretit Zog nuk i japin asnjėrin epitet, duke e mbajtur mes politikanit qė krijoi Shqipėrinė moderne dhe satrapit qė vrau patriotėt dhe bėri aleancė me Serbinė.

I pari ishte kryeministri Hashim Thaēi, qė e radhiti atė me Nikolla Pashiqin, e qė nuk ia ka pa hajrin Kosova. Njė ditė mė vonė ėshtė presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, e cila gjatė rivarrimit tė eshtrave tė mbretit Zog, tha se kosovarėt janė pritur duarhapur nga mbreti i shqiptarėve.

Njohės tė fushės sė historisė e komentojnė po thuajse nė mėnyra tė njėjta ēėshtjen e mbretit Zog. Nėnkryetari i lėvizjes Vetėvendosje, Glauk Konjufca, ka thėnė se ēdo figurė politike e cila ka udhėhequr me kombin shqiptar, ėshtė shumėfaqėsh.

“Prandaj, secila i ka anėt e tyre pozitive dhe negative, tė cilat, para sė gjithash duhet tė vlerėsohen prej institucioneve kompetente shkencore dhe akademike”, tha ai.

Kurse, historiani Jusuf Buxhovi, Zogun nuk i jep epitetin, as tė heroit e as tė tradhtarit.

“Edhe pse pėr rrethana tė njohura (distanca kohore, mosnjohja e fakteve meritore dhe klishetė ideologjike), historia ende nuk ka dhėnė njė vlerėsim tė plotė dhe objektiv pėr Zogun, megjithatė, mund tė thuhet se ai ishte njė politikan dhe burrėshtetas pragmatik dhe tejet i shkathėt, qė veproi nė pėrputhje me logjikėn shtetėrore”, thotė Buxhovi.

Zogu, sipas tij, ishte i detyruar tė pranojė vendimet e Konferencės sė Paqes prej nga doli njė gjysmė Shqipėrie, e cila nė radhė tė parė, siē tha Buxhovi, duhej tė pajtohej me fatin e humbjes sė gjysmės sė territoreve etnike (Kosovės dhe Ēamėrisė), realitet politik ky qė e detyronte tė lidhte konventa ndėrshtetėrore me shkaktarėt kryesorė tė tragjedisė shqiptare (Jugosllavinė dhe Greqinė).

Duke u mbėshtetur mbi parimin e logjikės shtetėrore, e cila pėrjashtonte interesat e pjesėve tė shkėputura tė etnisė shqiptare, tė cilat kishin meritat mė tė mėdha pėr pavarėsinė e shtetit shqiptar, si kryeministėr e mė vonė si mbret, Zogu, siē tha Buxhovi, u pėrqendrua qė me diplomaci dhe lėvizje politike ta shkėpusė Shqipėrinė nga ēfarėdo ndikimi tė Beogradit pėr ta afruar me Italinė.

“Dhe, duke u larguar nga Pashiqi, me tė cilin ai kishte disa marrėveshje vasaliteti, ai iu kthye Italisė me bindjen se shpėtonte jo vetėm nga kthetrat jugosllave nė kurthin e tė cilave kishte hyrė vetė nga marrėveshjet qė i kishin ndihmuar tė rikthehej nė pushtet pas ngjarjeve tė qershorit tė vitit 1924, por kėshtu krijonte rrethanat qė shteti shqiptar t’i afrohej botės perėndimore, ku ajo mund tė prosperonte dhe njėherėsh tė kthehej nė njė interes tė saj, gjė qė nė njė tė ardhme krijonte rrethana pėr mbrojtjen e etnive tė shkėputura shqiptare”, ka thėnė ai.

Historiani kosovar thotė se Zogu, krahas dhunės politike dhe hakmarrjes qė pėrdori ndaj kundėrshtarėve politikė, ai arriti ta konsolidojė shtetin shqiptar nga aspekti ekonomik, kulturor dhe ai i sigurisė.

“Ky zhvillim, qė kryekreje kaloi nėpėrmes Italisė dhe vėnies sė Shqipėrisė nėn mbikėqyrjen e saj, kishte edhe ēmimin e vet, qė do ta kthejė nė viktimėn e parė tė fashizmit italian”, ka thėnė ai. Sipas tij, Zogu dhe koha e tij, edhe mė tutje pret njė vlerėsim objektiv historik, i cili assesi nuk mund tė jetė pėrjashtues, e aq mė pak i klisheve bardh-zi.

Edhe publicisti Shkėlzen Gashi konsideron se Ahmet Zogu nuk ėshtė as hero, as tradhtar. “Shqiptarėt e Kosovės nuk janė shpėrfillė vetėm prej Zogut, por edhe prej Enver Hoxhės dhe tė tjerėve qė kanė ardhur nė pushtet nė Shqipėri pas viteve 90-tė, duke i pėrfshirė edhe udhėheqėsit aktualė politikė atje”, ka thėnė ai, duke i pėrmendur disa ngjarje tė dėmshme qė ia ka shkaktuar shqiptarėve mbreti Zog, siē ėshtė Lėvizja Kaēake.

Gashi tha se pushtetarėt shqiptarė kanė pasur gjithmonė parasysh interesa personale, e rrallė ose kurrė interesa shtetėrore. “Zogu nuk bėn pėrjashtim prej kėsaj”, ka thėnė Gashi.

Dardanesha
19-11-12, 16:00
S’pajtohen pėr Mbretin

Politikanėt shqiptarė, andej dhe kėndej kufirit, shfaqėn opinione tė ndryshme pėr rolin e Mbretit Leka Zogu I, gjatė ceremonisė sė rivarrimit qė u zhvillua tė shtunėn nė Tiranė. Pėr monarkun nga Mati, Presidentja Jahjaga e Kryeministri Sali Berisha folėn fjalė tė mėdha, derisa socialistėt e Edi Ramės e bojkotuan ceremoninė. Njė ditė mė parė, Kryeministri Thaēi tha se “shqiptarėt s’ia kanė parė hajrin Zogut”
Rikthimi i eshtrave tė Mbretit tė Shqiptarėve, Leka Zogu I nė Shqipėri, i ka ndarė udhėheqėsit shqiptarė nė Kosovė dhe Shqipėri se a duhet tė nderohet apo injorohet njeriu i cili kishte udhėhequr shtetin pėr afro dy dekada.

Nė Shqipėri, Qeveria e Sali Berishės ka organizuar njė ceremoni tė madhe pėr nder tė kthimit tė eshtrave tė Zogut, ndėrsa socialistėt e kanė bojkotuar atė.

Edhe nė Kosovė, zyrtarėt janė ndarė nė dy tabore, se a duhet tė nderohet ose jo Ahmet Zogu, i cili akuzohet pėr lidhje me jugosllavėt dhe largimin nga Shqipėria nė prag tė pushtimit italian mė 1939.

Njė ditė para ceremonisė sė rivarrimit tė Zogut, Kryeministri Hashim Thaēi ka deklaruar nė Kuvendin e Kosovės se Ahmet Zogut nuk ia kanė parė hajrin fort shqiptarėt, sikurse nuk ia kanė parė as Pasicit, e Karagjorgjevicit.

“Kėtu pėrmenden personalitete tė ndryshme historike, prej Pasicit, Esat Pashės, Zogut, Karagjorgjevicit, Titos e hajt, hajt, hajt. Asnjėri prej kėtyre, shqiptarėt fort nuk ua kanė parė hajrin”, ka thėnė Thaēi.

Por, krejt ndryshe nga Kryeministri, ka folur tė shtunėn Presidentja Atifete Jahjaga, e cila ka marrė pjesė nė ceremoninė e rivarrimit tė Zogut nė Tiranė, shkruan Express.

Ajo ka thėnė se Mbreti i Shqiptarėve ka merita tė mėdha si pėr ndėrtimin e Shqipėrisė ligjore, ashtu edhe pėr kosovarėt dhe kombet e tjera qė ishin tė rrezikuara nė kohėn e tij.

“Zogu dhe gjithė populli i pritėn me zemėr tė hapur kosovarėt e larguar me dhunė nga trojet e veta etnike qė u vendosen pėrfundimisht nė Shqipėri. Ėshtė tejet humane dhe pėrparimtare mbrojtja dhe pranimi i hebrenjve nė Shqipėri, nė kohėn qė ata pėrndiqeshin nga fashizmi dhe nacizmi”, ka thėnė Jahjaga, nė Tiranė.

Presidentja Jahjaga ka thėnė se me kthimin e eshtrave nė atdhe, ėshtė kryer edhe njė obligim kombėtar.

“Ne sot jemi tė lehtėsuar qė e kryem detyrėn, sepse eshtrat e patriotėve nuk i tret dheu i huaj dhe “guri peshon me rėndė nė vend tė vet”, ka thėnė ajo.

Para se tė shkonte nė Shqipėri, Jahjaga, pėr tė nderuar eshtrat e Zogut, deputeti socialist, Taulant Balla i ka shkruar njė letėr Presidentes sė Kosovės, ku i ka thėnė se sė pari duhet tė marrė leje nga Hasan Prishtina, Bajram Curri e Avni Rrustemi.

Ai ka kėrkuar nga Jahjaga tė bėjė publik qėndrimin pėr kėta tre patriotė shqiptarė, para se tė marrė pjesė nė ceremoninė e rivarrimit tė Zogut.

Ndryshe prej socialistėve, zyrtarėt e Partisė Demokratike tė Shqipėrisė kanė mendim tjetėr pėr Mbretin.

Presidenti i Shqipėrisė, Bujar Nishani ka thėnė se Zogu ėshtė figura mė e rėndėsishme nė historinė njėqindvjeēare tė shtetit.

“Shqipėria nė kujtesėn e saj shėnon edhe njė figurė tė rėndėsishme, atė tė Ahmet Zogut. Sot nderojmė tė parin dhe tė vetmin mbret tė shqiptarėve, Ahmet Zogun. Mbreti ynė shtetin e bėri vetė”, ka thėnė Nishani.

Presidenti i gjashtė i Shqipėrisė postkomuniste ka numėruar meritat e Zogut pėr shtetin.

“Ahmet Zogu ka lėnė pas njė diskutim tė gjerė, por qė padyshim mbetet figura mė e rėndėsishme e shqiptarėve, ai njeriu qė pėr pak vjet nisi ta bėnte Shqipėrinė njė shtet me tė gjitha atributet e njė shoqėrie qė pėrfaqėsonte qytetėrimin. Shtroi premisat pėr njė shtet modern, i dha shtetit Kodin Penal dhe Civil”, ka shtuar ai.

Fjalė edhe mė tė mira pėr Ahmet Zogun ka thėnė Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha.

Ai e ka cilėsuar Mbretin e shqiptarėve si njeriun qė e ka jetėsuar pavarėsinė e Shqipėrisė.

Edhe nė kėtė ceremoni, Berisha e ka politizuar rikthimin e eshtrave tė Zogut, duke thėnė se ata qė nuk e nderojnė Mbretin, janė ende nėn lėkurėn e Enver Hoxhės.

“Kontributi dhe vepra madhore e Ahmet Zogut duhet t’i bashkojė shqiptarėt e tė gjitha bindjeve, pavarėsisht nga indoktrinimet, tė vėrtetat historike ėshtė mė mirė t’i mėsosh vonė se kurrė. Kush ka frikė nga eshtrat e monarkut, i them qė ke mbetur nėn lėkurėn e Enverit”, ka deklaruar ai.

Oqeani
19-11-12, 16:08
Ende nuk po dikan ka te ia "mbathin" vlerat !

Historian, publicist : Temenēur dhe keta te te kohes se sotme sikur se ai ne ate kohe : Edhe me mbretin edhe me demokracine e rastit, edhe me Sebinė edhe me Italinė !

Si thonė : As hero - :
Per ēfar heroizmi ai duhet te shapllet hero?
Si mund te flitet per nje titull te tille kur ai leshon vendin !


Tradhetar : Kur e kishte butesinė, ndjente kenaqesinė, e kur butesia u shenderrua ne thatesi - Shterri pasurine ( qe dikush e quan se ka krijuar konsolidimin ekonomik te Shqiperisė )!

A ben te pyes diē:

Sa dimė tė analizojmė ne ?

Bajlozi i Zi
19-11-12, 18:30
Qe se du m’ju tregu njė pėrrallė. Pėrrallė, prej atyre qė m’i tregojke babgjyshi. E kam pasė fort rrebel babgjyshin une.


Ishin mbledhė njihere pesė vetė: Isa Boletini, Ismail Qemali, Bajram Curri, Avni Rustemi edhe, qikyfar Ameti (Ahmet Zogu). E kishin lanė me u taku te shpia e Ismailit, si ma dalfarē qė ishte. Edhe pak me ymyt mos po merrnin najsen vesh kah puna e sulltan dovletit, se ketij Ismailit i ecte fjala ngapak andej.
OK, vijne nė kullė, ju zbresin mercedeskav, i parkojnė ne nje parking qaty afėr tė ruajtur nga disa bandita tė Vlorės, edhe hyjnė.

Mirė boll.

Isė Boletini ia pret te dera: O i zoti i shpisė!
Prej brenda, dėgjohet nji za plaku me mjekėrr: Hajde more bujrum hoshgjollden! Honshbothen, ia kthejnė mysafirėt edhe hyjne brenda. Ulen dy djathtas e dy majtas, e njani te trapazani, Avnia, si ma kastravec qė ishte, e qė s'e kishte ende moshėn per n’rreth t’oxhakut.

Nji televizor qatje kah qyshki, po e jepte live njė konferencė pėr shtyp tė Sali Berishes dhe Hashim Thaqit. Ha mut Salihi e ha Shimi, u ēu Isė Bola e muer fjalen: o Smajl Begi, shka do t'bajme per qat pamvarsi, bre? A e kena afru hiē a veē badihava jena tu i shky qeto apanga?
Ismaili, si dallaverxhi qe ishte, e ndez nji cigare n’cingarllak tė gjatė t’sermit, e ngreh nja dy here, edhe i thote: pa ta dėgjojme pak Berishen ēka po na thotė, e bė vaki na jep ndonje mendim. Edhe e merr digitronin, e tak!!! ia lshon zanin.

I nderuari kryeministėr Sali Berisha, vazhdon Thaqi, ju keni thėnė se festa e pavarėsise i kushtohet pavarėsise. Sido qė i bjen kjo, ne do ta vazhdojmė deri nė Nish...

Berisha, e kthen njihere koken kah Lul Basha, me nje veshtrim te tipit: "he po taksirati qė na ka nxanė me kėt’ rrotė, po a folet ky fjalim?" edhe i thotė:
"Shikoni, zoti Thaqi, unė vėrtet kam thėnė se festa e pavarėsise i kushtohet pavarėsise, por ama nuk kam thene se pavarėsia i kushtohet festės sė pavarėsise, kėto janė dy gjėra tė ndryshme."

Po, faleminderit zoti kryeministėr Beri...

E kėtu, Ismail plaku i Vlonjes, e ndali ekranin nė njė pamje jo tė kėndshme tė Shimit, edhe i thotė Bajram Currit: Bajram beg, a e bėjme njė punė ne tė dy: ti mundohu ta mbushėsh mend Hashimin, e une kėtė tutkallin tjetėr, e kėshtu diēka do tė bėjme pastaj edhe me portėn e larte ndėrkombėtare.

Bajrami, me kapuē e musteqe krajli, ia ban: Ani ti mire je kah flet, po ky budalla jone s'e ngon kerrkan prej shyptarve. E qe besa, edhe ky hajvani juj, m'doket se as ti s'ki ēka i ban.

Avni Rrustemi, po rrinte nė mendime.

“He bre na', po me ba...! tha Avnia edhe e nderpret fjalėn. Ahmeti, pak si tip kurreshtar prej karakteri, i thotė: fol, Avni, fol, fol se ty tė kemi bylbyl. E Avniu: po me ba me ua dhan unė nga njė plumb te dyve, se si shume klloshar po mė duken, te dyt?

Jooooo, o hajvan! ia pret Ahmeti, kjo vepėr quhet terrorizem!
Boll bre, Avni, ndėrhyn Isė Boletini, se ti ta thin tanahere, mendjen veē te alltia e ki. Na le neve burrave ta kuvenojmė pak kėtė muhabet. Po lshoja pak zanin, ti Smajl, ose bjerma mu ktu digitronin se si shumė kapadai po na shitesh gjithandej me digitron nė dorė.
Edhe Ismaili ia jep, se diplomat i madh, me parlament turku e me te tanat.
Ia lshon zanin Isė Boletini taaaaaak!!!


Edhe pastaj..., heee, ma i poshtėr se babgjyshi jem, ska pasė. Bash kėtu e nderprente tregimin, m’pordhke nja dy herė pėrmbi krye, edhe shkojke ia rraske gjumė. Veē t’nesrit kur ta vazhdojke. Babgjysh piziveng.

Etnical
20-11-12, 01:26
Ne vend qe te respektohėt figura e Nolit,H.Prishtinės apo Fishtės lartesohet dhe nderohėt ajo e Zogut,kjo ėsht e turpshme...

natyra
20-11-12, 02:19
Kjo e Zogut eshte PLUMB PER PASHIQAT"SERBO/JUGOSLLAV"DHE TE SODIT...KUSH E KUPTON:wink:

[I][SIZE="2"]"Ndersa po lexoja gjitha postimet larte,askund nuk shkruante qe "Mbreti Zogu" e ka shti Pashiqin me pi Helmin!...Njelloi sikur dhe Dr.Rugova/ Millosheviqin:wink::rolleyes:

dhe Fatkeqsisht,Filozof ende nuk ka arrijt te behet ndokush nga UDHEHEQESAT SHQIPTAR qe nga keta 2 posa permendurit larte...Perfundimisht/shqiptaris i duhen njerez Filozofa me shum se Historian/Per dashur me dite rrenjet Historis...ky ishte mendimi im.

E sa per Zonjen e larte/Atifete Jahjaga!...Lirisht mund ta quaj si nje Presidente te rendomt koheve te fundit! cila po karakterizon vlerat e saj me me cilsore DEMOKRATIKE qe kur muar postin e saj si "Presidente e Kosoves"!

Prandaj/nuk ngurroi per ti then/Bravo z. e Larte/Atifete keshtu vazhdo...Sepse,qdohere e me shum,dukeni te jeni nje guximtare ne veprimet e tua!kur ke guxim ke dhe dituri....prandaj,

<Pershendes/Natyra Rugovase>:smile:

Njiherit pershendes dhe kthimin e eshtrave te "Mbretit Zogu" ne Shqiperin e Tij!..Ne prag te festimit 100 Vjetorit 2012/Si dhe Urime gjithe shqiptare ne krye me z.Sali Berisha!...dhe per gjitha "Legjendat Heroike" e gjithe llojit Kombetar ku do shqiptare....

ne perjashtim te atyre Antishqiptare!
......
Ps.dhe pran keni Poezin cila ju ben te ndiheni mire

SHPELLA E DRAGOBIS
(Elegji per Bajram Currin)

*
Kur tufani e qthuri fen,
Kur tirani e krrusi atedhen
Mi nje brek te Dragobis,
Priret Flamuri i liris.
*
Atje nisi, atje mbaroi,
Atje krisi, atje pushoi,
Rrufe-shkab' e Malesis,
Ne nje shkemb te Dragobis.
*
Vendi dridhej, ay mbeti,
Se s'tronditej nga termeti,
Dif drangoj i Dragobis,
Trim tribun i Vegjelis.
*
O bajram bajrak i gjall,
More nam me gjak ne ball,
Te nje shpell' e Dragobis,
Yll i rrall' i burreris.
*
Thon u-shtri e thon u-vra,
Por ti s'vdiqe or Baba,
As te shkemb' i Dragobis,
As te zemr' e Djaleris.
*
As s'je vrara as po vritesh
Legjendar Ante po rritesh.
Dirhiramb i Dragobis,end3e
Tmerr, panik i Mizoris.
*
Me zjarr shenjt u-ndrit kjo shpell
Gjer ne qiell u-ngrit keshtjell,
Per qlirimin' e Shqiperis.
Katakomb' e Dragobis.

Marr nga Shkrimtari Fan Noli (1882-1965)

ps/Sikur dhe ky kishte vajtur rrugeve te botes.ashtu si dhe Zogu..dhe ncs,duhet ni akuz per Zogun do duhet dhe per te teret qe lshuan Shqiperin!..madje,dhe tjerat vende shqiptare!..e kur une mendoi,qe ardhjet e tyre,neper vendet e evropes/botes/dhe me shum ka nxan vend tek Njerez TE DUHUR qe per mes tyre e kan njohur SHQIPERIN/DHE KU DO SHQIPTAR TE DEVOTSHEM ..duke u nisur qe nga [B]"Nana Tereza" dhe deri tek i parafundit Zogu!..sepse akoma kemi per t'kthyer eshtra te te njohurve shqiptare..pavaresisht nga cila trev vijn.

Jufalemnderit

MemphiSx
20-11-12, 10:08
Guri...po thuhet se Historia duhet me u shiku edhe njeher sepse ka gabime te shumta..dhe duhet te shkruhet edhe njeher..sepse sic po duket deri sot ne i paskem nderu tradhetaret e kombit...te shohim e bejm se cka do te ndodhe!!

Sa i perket mbretit Zog..dhe marreveshjes me Pashiqin,une mendoj se eshte propagande e shkruar nga qarqe antiShqiptare,per njollosjen e figuress e Mbretit Zog!!

Dardanesha
20-11-12, 12:03
Sa keq qe ne FD ka shume talenta te pazbuluar , gjeni, ishalla si zbulon UFO se vjen i vjedh :biggrin:,

Qka jeni more tu fol palidhje krejte jane qu ne kembe e po thojne qe ky u kan anti-shqiptar, e ju po qitni petlla ne uje, demek ju qaq intelegjent e po i shihni senet qe analistat e njerezit adekuat te angazhuar ne mbledhjen e fakteve te historise sone spo i shohin...


Pajtohem me anetarin Guri i madh


Marrėveshja mes Zogut dhe Pashiqit


18-11-2012 18:05 CET


Gazeta Tema nė Shqipėri ka publikuar tė plotė tekstin e Marrėveshjes ndėrmjet Ahmet Zogut dhe Kryeministrit Serb tė asaj kohe, Nikolla Pashiq (marrėveshje e nėnshkruar nė vitin 1924 nė kėmbim tė ndihmės qė serbėt i dhanė Zogut pėr tu rikthyer nė Shqipėri duke luftuar qeverinė e Fan S. Nolit).
“1. Shqipėria angazhohet t’i bashkohet Jugosllavisė me bashkim personal.
2. Kryetar i shtetit shqiptar do tė jetė Ahmet Zogu, qė mė vonė do tė njohė dinastinė Karagjorgjeviq.
3. Qeveria Jugosllave, me gjithė mjetet diplomatike dhe ushtarake, do tė njohė Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me njė herė njė kontribut vjetor tė shtetit.
4. Ministria e Luftės Shqiptare do tė anulohet dhe Shqipėria heq dorė qė tė ketė njė ushtri Kombėtare.
5. Shqipėria do tė mbajė njė xhandarmėri aq tė fortė sa tė mbaj qetėsinė e brendshme tė vendit pėr tė ndaluar e shfarosur ēdo lėvizje tė ngritur kundėr Ahmet Zogut dhe kundėr regjimit tė vendosur prej tij.
6. Nė kėtė xhandarmėri do tė bėjnė pjesė edhe oficerė rusė tė ish ushtrisė tė Gjeneralit Vrangel qė tashti ndodhet nė Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do tė mbajė atė xhandarmėri me mjete financiare dhe armė.
7. Nė xhandarmėri mund tė hyjnė pėr tė shėrbyer edhe oficerė jugosllavė dhe tė tjerė qė qeveria Jugosllave do tė pranojė nė interes tė dy vendeve.
8. Midis Shqipėrisė dhe Jugosllavisė do tė stabilizohet njė bashkim doganor nė bazė tė sė cilės akordohet liri e plotė e importimeve dhe eksportimeve tė mallrave tė dy vendeve. Edhe transiti nėpėrmes kufijve tė dy vendeve do tė jetė i lirė pėr ushtarėt e dy vendeve.
9. Pėrfaqėsuesit e jashtėm Jugosllavė do tė ngarkohen edhe pėr interesat e Shqipėrisė, e cila heq dorė qė tė mbajė zyra diplomatike dhe konsullata tė saja jashtė shtetit.
10. Qeveria shqiptare duhet tė deklarojė pranė Konferencės tė Ambasadorėve nė Paris qė tėrheq pretendimin e saj pėr sovranitetin mbi Manastirin e Shėn Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit qė mbeten nė zotėrimin e Jugosllavisė.
11. Kisha Ortodokse Shqiptare do tė tėrhiqet nga Patriarku i Kostandinopojės dhe do t’i bashkohet Hierarkisė Ortodokse tė Beogradit, kėshtu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do tė varet nga ajo Jugosllave.
12. Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsisht kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo angazhohet veē kėsaj qė tė mos pranojė nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės jugosllave.
13. Pėr ēdo koncesion qė Shqipėria do tė bėjė vendeve tė tjera, ajo ėshtė e detyruar tė marrė pėlqimin nga Jugosllavia.
14. Nė qoftė se Jugosllavia ėshtė nė luftė me Bullgarinė dhe Greqinė, Qeveria Jugosllave, do tė ketė tė drejtėn tė rekrutojė nė Shqipėri njė ushtri prej 25 mijė vullnetarėsh me qėllim pėr t“i pėrdorur nė frontin bullgaro-grek. Nė rast gjendje lufte midis Italisė dhe tė Greqisė kundrejt Shqipėrisė, ushtria, jugosllave do tė ketė tė drejtė tė okupojė gjithė tokėn shqiptare pėr t’i siguruar kėshtu Shqipėrisė gjithė tokėn e saj nga invadimi eventual italian ose grek.
15. Qeveria Shqiptare nuk mund t“i deklarojė luftė asnjė shteti pa pėlqimin preventiv tė Jugosllavisė.
16. Ky traktat ėshtė sekret dhe nuk mund tė zbulohet e tė shtypet pa pėlqimin e dy palėve”.)
Marrėveshja Nikolla Pashiq – Ahmet Zogu e gushtit tė vitit 1924 …Arkivi Qendror i Shtetit, fondi 251, dosja 105, viti 1924, Citohet sipas Faton Mehmetaj, Veprimtaria kriminale e “Dorės sė Zezė” serbe nė trojet shqiptare, Prishtinė, 2004,f.207

Bajlozi i Zi
20-11-12, 12:09
Sa keq qe ne FD ka shume talenta te pazbuluar , gjeni, ishalla si zbulon UFO se vjen i vjedh :biggrin:,

Qka jeni more tu fol palidhje krejte jane qu ne kembe e po thojne qe ky u kan anti-shqiptar, e ju po qitni petlla ne uje, demek ju qaq intelegjent e po i shihni senet qe analistat e njerezit adekuat te angazhuar ne mbledhjen e fakteve te historise sone spo i shohin...


Pajtohem me anetarin Guri i madh


Marrėveshja mes Zogut dhe Pashiqit


18-11-2012 18:05 CET


Gazeta Tema nė Shqipėri ka publikuar tė plotė tekstin e Marrėveshjes ndėrmjet Ahmet Zogut dhe Kryeministrit Serb tė asaj kohe, Nikolla Pashiq (marrėveshje e nėnshkruar nė vitin 1924 nė kėmbim tė ndihmės qė serbėt i dhanė Zogut pėr tu rikthyer nė Shqipėri duke luftuar qeverinė e Fan S. Nolit).
“1. Shqipėria angazhohet t’i bashkohet Jugosllavisė me bashkim personal.
2. Kryetar i shtetit shqiptar do tė jetė Ahmet Zogu, qė mė vonė do tė njohė dinastinė Karagjorgjeviq.
3. Qeveria Jugosllave, me gjithė mjetet diplomatike dhe ushtarake, do tė njohė Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me njė herė njė kontribut vjetor tė shtetit.
4. Ministria e Luftės Shqiptare do tė anulohet dhe Shqipėria heq dorė qė tė ketė njė ushtri Kombėtare.
5. Shqipėria do tė mbajė njė xhandarmėri aq tė fortė sa tė mbaj qetėsinė e brendshme tė vendit pėr tė ndaluar e shfarosur ēdo lėvizje tė ngritur kundėr Ahmet Zogut dhe kundėr regjimit tė vendosur prej tij.
6. Nė kėtė xhandarmėri do tė bėjnė pjesė edhe oficerė rusė tė ish ushtrisė tė Gjeneralit Vrangel qė tashti ndodhet nė Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do tė mbajė atė xhandarmėri me mjete financiare dhe armė.
7. Nė xhandarmėri mund tė hyjnė pėr tė shėrbyer edhe oficerė jugosllavė dhe tė tjerė qė qeveria Jugosllave do tė pranojė nė interes tė dy vendeve.
8. Midis Shqipėrisė dhe Jugosllavisė do tė stabilizohet njė bashkim doganor nė bazė tė sė cilės akordohet liri e plotė e importimeve dhe eksportimeve tė mallrave tė dy vendeve. Edhe transiti nėpėrmes kufijve tė dy vendeve do tė jetė i lirė pėr ushtarėt e dy vendeve.
9. Pėrfaqėsuesit e jashtėm Jugosllavė do tė ngarkohen edhe pėr interesat e Shqipėrisė, e cila heq dorė qė tė mbajė zyra diplomatike dhe konsullata tė saja jashtė shtetit.
10. Qeveria shqiptare duhet tė deklarojė pranė Konferencės tė Ambasadorėve nė Paris qė tėrheq pretendimin e saj pėr sovranitetin mbi Manastirin e Shėn Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit qė mbeten nė zotėrimin e Jugosllavisė.
11. Kisha Ortodokse Shqiptare do tė tėrhiqet nga Patriarku i Kostandinopojės dhe do t’i bashkohet Hierarkisė Ortodokse tė Beogradit, kėshtu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do tė varet nga ajo Jugosllave.
12. Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsisht kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo angazhohet veē kėsaj qė tė mos pranojė nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės jugosllave.
13. Pėr ēdo koncesion qė Shqipėria do tė bėjė vendeve tė tjera, ajo ėshtė e detyruar tė marrė pėlqimin nga Jugosllavia.
14. Nė qoftė se Jugosllavia ėshtė nė luftė me Bullgarinė dhe Greqinė, Qeveria Jugosllave, do tė ketė tė drejtėn tė rekrutojė nė Shqipėri njė ushtri prej 25 mijė vullnetarėsh me qėllim pėr t“i pėrdorur nė frontin bullgaro-grek. Nė rast gjendje lufte midis Italisė dhe tė Greqisė kundrejt Shqipėrisė, ushtria, jugosllave do tė ketė tė drejtė tė okupojė gjithė tokėn shqiptare pėr t’i siguruar kėshtu Shqipėrisė gjithė tokėn e saj nga invadimi eventual italian ose grek.
15. Qeveria Shqiptare nuk mund t“i deklarojė luftė asnjė shteti pa pėlqimin preventiv tė Jugosllavisė.
16. Ky traktat ėshtė sekret dhe nuk mund tė zbulohet e tė shtypet pa pėlqimin e dy palėve”.)
Marrėveshja Nikolla Pashiq – Ahmet Zogu e gushtit tė vitit 1924 …Arkivi Qendror i Shtetit, fondi 251, dosja 105, viti 1924, Citohet sipas Faton Mehmetaj, Veprimtaria kriminale e “Dorės sė Zezė” serbe nė trojet shqiptare, Prishtinė, 2004,f.207


Mirė,

pėr ty edhe pėr Gurin e madh, veē njė pyetje, pra:

Ėshtė viti 1924 (i marrėveshjes). Ahmet Zogu ka qenė nė pushtet deri ne vitin 1939. Dmth janė 15 vjet afat.

Cila pikė e kėsaj marrėveshje ėshtė pėrmushur???

Hajt, tregoni, veē njė pikė tė realizuar nga kjo marrėveshje???!!!

MemphiSx
20-11-12, 12:24
Sa keq qe do antare te forumit ushqehen me shkrime..dhe analiza si tipi i pronarit te gazetes Tema,qe na paska zbulu thembren e Akilit.ncncnc e edhe ma keq eshte per ata qe se njohin Faton Mehmetajn :)

Nderimi qe iu bo nga qytetaret Shqiptare duke prit ne radhe i hedh poshte te gjitha aludimet e juaja...po ca me booo hashimi ka thon ne parlament si student i historis..pa studiu kurr aasnje dit te vetme Historine..se sja u kem pa hajrin kurr :D M'sa Kosova Hashimit,QAQ!!

natyra
20-11-12, 16:25
(hahahah Hashim mo:rolleyes: boll mire kishte than Albini,,dhe ata ne Parlament! bile):wink:

(ajde,posht paqavrushat):biggrin:
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

"Dhe Njiherit/Urime Per Mbretin Zog NAN Shqiperi...Dhe Ty "Sali Berisha" te lumt per kete burr qe dite me ngrite ne kete dite feste... 100 Vjetori!

...keshtu pra zgjohu nga gjumi e mos bjer pre e te majtistave!lol

TuzgjatJeta Ty:smile:

Etnical
20-11-12, 16:39
Mirė,

pėr ty edhe pėr Gurin e madh, veē njė pyetje, pra:

Ėshtė viti 1924 (i marrėveshjes). Ahmet Zogu ka qenė nė pushtet deri ne vitin 1939. Dmth janė 15 vjet afat.

Cila pikė e kėsaj marrėveshje ėshtė pėrmushur???

Hajt, tregoni, veē njė pikė tė realizuar nga kjo marrėveshje???!!!Nese asnje pik tjeter nuk esht realizu,pika 12 po,menjeher pas ksaj marrveshje jan perndjekur luftetaret te cilet perbenin te ashtėquajturin Divizioni per mbrojtjen e trojeve shqiptare i cili kishte bazen ne Shkodėr dhe udhėhiqej nga Bajram Curri.

Bajlozi i Zi
20-11-12, 18:02
Nese asnje pik tjeter nuk esht realizu,pika 12 po,menjeher pas ksaj marrveshje jan perndjekur luftetaret te cilet perbenin te ashtėquajturin Divizioni per mbrojtjen e trojeve shqiptare i cili kishte bazen ne Shkodėr dhe udhėhiqej nga Bajram Curri.

Pika

12. Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsisht kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo angazhohet veē kėsaj qė tė mos pranojė nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės jugosllave.


Me dekret te mbretit Zog, te gjithė kosovarėve u jane dhėnė toka e troje falas nė Shqipėri, kanė qenė tė liruar nga tatimet dhe nga shpenzimet e shkollimit.

Etnical
20-11-12, 18:29
Pika

12. Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsisht kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo angazhohet veē kėsaj qė tė mos pranojė nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės jugosllave.


Me dekret te mbretit Zog, te gjithė kosovarėve u jane dhėnė toka e troje falas nė Shqipėri, kanė qenė tė liruar nga tatimet dhe nga shpenzimet e shkollimit.


Edhe nese ju esht ofruar kjo kosovareve esht ber per tja per ni favor shtetit jugosllav,pasi qe dihet mir qe ne at koh Kosova ka qen e shkeputur apo e coptuar nga Shqipėria,prandaj un e thash se pikrisht kan qen ato qetat apo divizionet e luftetareve ne krye me Bajram Currin te cilet jan munduar qe permes Shqiperis te organizojn kryengritje me qellim bashkimin me shtetin shqiptar,prandaj kesaj ju esht friguar Serbia dhe ka kerkuar qe permes kesaj pike te futur ne marrveshje ti eliminoj keto kryengritje...

Bajlozi i Zi
20-11-12, 19:16
Edhe nese ju esht ofruar kjo kosovareve esht ber per tja per ni favor shtetit jugosllav,pasi qe dihet mir qe ne at koh Kosova ka qen e shkeputur apo e coptuar nga Shqipėria,prandaj un e thash se pikrisht kan qen ato qetat apo divizionet e luftetareve ne krye me Bajram Currin te cilet jan munduar qe permes Shqiperis te organizojn kryengritje me qellim bashkimin me shtetin shqiptar,prandaj kesaj ju esht friguar Serbia dhe ka kerkuar qe permes kesaj pike te futur ne marrveshje ti eliminoj keto kryengritje...

Po.
Shumė i saktė je.

Ti qė po je kaq i sigurtė se qysh paska qenė puna e Bajram Currit e Ahmet Zogut para 80 a 100 vjetėsh... pa hajt trego pak qysh ka qenė puna vetėm para 8 ose 10 vjetėsh, bre?

Hajt pra trego qysh u vra komandant Drini?
Qysh u vra Xhemajl Mustafa?
Qysh u vra Ukė Bytyqi?
Qysh u vra Hakif Zejnullahu?
Qysh ėshtė vra Azem Hajdari?
Qysh u vra Abedin Rexha kur i ka dalė nė pritė Gani Gecit, gjatė luftės (Gani Geci ka qenė bashkėluftėtari i orėve tė para i Adem Jasharit)?

Mos ja futni kot duke tregu qe keni mbetė nė moshėn e filmave "partizan me gjerman" tė enver hoxhės. Historia e kohės sė komunizmit nė shqiperi ėshtė e shkruar me dorėn e rankoviqit e tė milladinit.

55 atentate janė ba kundėr Ahmet Zogut.
Bajram Curri ka qenė krah politik i Fan Nolit.
Fan Noli ka marrė pension prej Ahmet Zogut. Faik Konica me vetdeshire eshte ofruar si perfaqesues i politikes se jashtme te Shqiperise ne qeverine e Ahmet Zogut. Vet Konica i ka shkru Fan Nolit "na ka mujtė Ahmeti Zogu sepse ka qenė ma i zoti edhe ma i menqur se na".

(Fan Noli e ka themelu kishėn autoqefale ortodokse shqiptare, tė pavarur. Ahmet Zogu e ka anėtarėsu atė kishė tė pavarur shqiptare krahas kishave tjera si tė barabartė. Deri atehere ka qenė pjesė e kishės greke. Ėshtė dashtė me qenė fort patriot edhe diplomat pėr me e arrijtė atė punė (sepse kisha ortodokse greke ishte arma ma e rėndė kundėr shqiptarėve nė atė kohė). Sikur sot me arrijtė me e anėtarėsu Kosovėn nė OKB. A po mujm bash lehtė???)

A e din qysh ėshtė vra Luigj Gurakuqi???

Nė Itali ėshtė vra. E ka vra djali i tezės sė vet. Ka qenė duke jetuar nė banesė nė familjen e djalit tė tezes. (S'po mė kujtohet pėr momentin emri sigurtė; por Baltjon Stamolla duhet tė jetė). Nė gjykatė italiane ka deklaruar "e kam vra pėr ēėshtje tė moralit".

(Gjatė pushtimit nazist, "nė kohėn e shipnisė" (viti 40-43), kur ne pushtet ishin "krahu antikomunist, pro-zogist", qeveria e Mustafa Krujes, (qeveri e te gjitha trojeve shqiptare), i jane drejtuar me kerkese qeverise italiane per ekstradimin e vrasesit te Luigj Gurakuqit ne Shqiperi (i cili po vuante denimin me burg ne Itali). Kerkesa ishte pranuar. (Eshte likuiduar posa ka shkelur ne Shqiperi. Me urdher te qeverise).


Mos tė bėhemi ma katolikė se papa, sot. Kqyri shqiptarėt sot!!!!!!! Paramendo cfare vetdijesimi e cfare shkollimi e cfare kushte kane shqiptarėt sot, edhe apet kqyre ēfarė muta jemi. Sot
Po atehere??? Edhe 100 here ma muta i ke pasė.

Fan Noli, Faik Konica edhe Motrat Qiriazi, ne Departamentin e shtetit amerikan, nuk kanė lanė tė zezė pa folė kundėr ismail qemajlit. ai eshte hajn, ai eshte turk, ai eshte progrek, ai ia ka shitė shqiperine grekėve, ai merr pare prej nikolla pashiqit.
Ėshtė fakt qė ismail qemali ka marrė rrogė prej nikolla pashiqit. Nė formė donacionesh. Ėshtė fakt qė ismail qemali e ka pasė gruan greke.

jadore
20-11-12, 19:34
Kjo e Zogut eshte PLUMB PER PASHIQAT"SERBO/JUGOSLLAV"DHE TE SODIT...KUSH E KUPTON:wink:

[I]"Ndersa po lexoja gjitha postimet larte,askund nuk shkruante qe "Mbreti Zogu" e ka shti Pashiqin me pi Helmin!...Njelloi sikur dhe Dr.Rugova/ Millosheviqin:wink::rolleyes:

dhe Fatkeqsisht,Filozof ende nuk ka arrijt te behet ndokush nga UDHEHEQESAT SHQIPTAR qe nga keta 2 posa permendurit larte...Perfundimisht/shqiptaris i duhen njerez Filozofa me shum se Historian/Per dashur me dite rrenjet Historis...ky ishte mendimi im.

E sa per Zonjen e larte/Atifete Jahjaga!...Lirisht mund ta quaj si nje Presidente te rendomt koheve te fundit! cila po karakterizon vlerat e saj me me cilsore DEMOKRATIKE qe kur muar postin e saj si "Presidente e Kosoves"!

Prandaj/nuk ngurroi per ti then/Bravo z. e Larte/Atifete keshtu vazhdo...Sepse,qdohere e me shum,dukeni te jeni nje guximtare ne veprimet e tua!kur ke guxim ke dhe dituri....prandaj,

<Pershendes/Natyra Rugovase>:smile:

Njiherit pershendes dhe kthimin e eshtrave te "Mbretit Zogu" ne Shqiperin e Tij!..Ne prag te festimit 100 Vjetorit 2012/Si dhe Urime gjithe shqiptare ne krye me z.Sali Berisha!...dhe per gjitha "Legjendat Heroike" e gjithe llojit Kombetar ku do shqiptare....

ne perjashtim te atyre Antishqiptare!
......
Ps.dhe pran keni Poezin cila ju ben te ndiheni mire

SHPELLA E DRAGOBIS
(Elegji per Bajram Currin)

*
Kur tufani e qthuri fen,
Kur tirani e krrusi atedhen
Mi nje [B]brek te Dragobis,
Priret Flamuri i liris.
*Marr nga Shkrimtari Fan Noli (1882-1965)

ps/Sikur dhe ky kishte vajtur rrugeve te botes.ashtu si dhe Zogu..dhe ncs,duhet ni akuz per Zogun do duhet dhe per te teret qe lshuan Shqiperin!..madje,dhe tjerat vende shqiptare!..e kur une mendoi,qe ardhjet e tyre,neper vendet e evropes/botes/dhe me shum ka nxan vend tek Njerez TE DUHUR qe per mes tyre e kan njohur SHQIPERIN/DHE KU DO SHQIPTAR TE DEVOTSHEM ..duke u nisur qe nga "Nana Tereza" dhe deri tek i parafundit Zogu!..sepse akoma kemi per t'kthyer eshtra te te njohurve shqiptare..pavaresisht nga cila trev vijn.

Jufalemnderit

[SIZE="3"]bravo Natyra , vule i ke vu. Sot e ate dite , flamur brekesh lirish valon . se po te ishte flamur bregu jam e sigurte qe me serizishte do punohej per valvitje flamur lirije .

..p.s.
sa per temen , mire qe u kthy , Une edhe ashtu jam adhuruese e relikeve , pse jo , ato perbejne trashigimine , tabanin gjurmen ne kohe , mos per tjeter edhe i tregojme botes qe dhe Ne ne traditen tone si shtet kishim Monark , ishim Monarki .. mirpo per mua , nje mbet e sigurte , si mbreterite si qeverite , jane te ndertuara ne komplote , intriga , interesa, marveshje te cunguara , e gjithe kete e paguan kush tjeter pos , popullit .

Etnical
20-11-12, 20:19
Po.
Shumė i saktė je.

Ti qė po je kaq i sigurtė se qysh paska qenė puna e Bajram Currit e Ahmet Zogut para 80 a 100 vjetėsh... pa hajt trego pak qysh ka qenė puna vetėm para 8 ose 10 vjetėsh, bre?

Hajt pra trego qysh u vra komandant Drini?
Qysh u vra Xhemajl Mustafa?
Qysh u vra Ukė Bytyqi?
Qysh u vra Hakif Zejnullahu?
Qysh ėshtė vra Azem Hajdari?
Qysh u vra Abedin Rexha kur i ka dalė nė pritė Gani Gecit, gjatė luftės (Gani Geci ka qenė bashkėluftėtari i orėve tė para i Adem Jasharit)?

Mos ja futni kot duke tregu qe keni mbetė nė moshėn e filmave "partizan me gjerman" tė enver hoxhės. Historia e kohės sė komunizmit nė shqiperi ėshtė e shkruar me dorėn e rankoviqit e tė milladinit.

55 atentate janė ba kundėr Ahmet Zogut.
Bajram Curri ka qenė krah politik i Fan Nolit.
Fan Noli ka marrė pension prej Ahmet Zogut. Faik Konica me vetdeshire eshte ofruar si perfaqesues i politikes se jashtme te Shqiperise ne qeverine e Ahmet Zogut. Vet Konica i ka shkru Fan Nolit "na ka mujtė Ahmeti Zogu sepse ka qenė ma i zoti edhe ma i menqur se na".

(Fan Noli e ka themelu kishėn autoqefale ortodokse shqiptare, tė pavarur. Ahmet Zogu e ka anėtarėsu atė kishė tė pavarur shqiptare krahas kishave tjera si tė barabartė. Deri atehere ka qenė pjesė e kishės greke. Ėshtė dashtė me qenė fort patriot edhe diplomat pėr me e arrijtė atė punė (sepse kisha ortodokse greke ishte arma ma e rėndė kundėr shqiptarėve nė atė kohė). Sikur sot me arrijtė me e anėtarėsu Kosovėn nė OKB. A po mujm bash lehtė???)

A e din qysh ėshtė vra Luigj Gurakuqi???

Nė Itali ėshtė vra. E ka vra djali i tezės sė vet. Ka qenė duke jetuar nė banesė nė familjen e djalit tė tezes. (S'po mė kujtohet pėr momentin emri sigurtė; por Baltjon Stamolla duhet tė jetė). Nė gjykatė italiane ka deklaruar "e kam vra pėr ēėshtje tė moralit".

(Gjatė pushtimit nazist, "nė kohėn e shipnisė" (viti 40-43), kur ne pushtet ishin "krahu antikomunist, pro-zogist", qeveria e Mustafa Krujes, (qeveri e te gjitha trojeve shqiptare), i jane drejtuar me kerkese qeverise italiane per ekstradimin e vrasesit te Luigj Gurakuqit ne Shqiperi (i cili po vuante denimin me burg ne Itali). Kerkesa ishte pranuar. (Eshte likuiduar posa ka shkelur ne Shqiperi. Me urdher te qeverise).


Mos tė bėhemi ma katolikė se papa, sot. Kqyri shqiptarėt sot!!!!!!! Paramendo cfare vetdijesimi e cfare shkollimi e cfare kushte kane shqiptarėt sot, edhe apet kqyre ēfarė muta jemi. Sot
Po atehere??? Edhe 100 here ma muta i ke pasė.

Fan Noli, Faik Konica edhe Motrat Qiriazi, ne Departamentin e shtetit amerikan, nuk kanė lanė tė zezė pa folė kundėr ismail qemajlit. ai eshte hajn, ai eshte turk, ai eshte progrek, ai ia ka shitė shqiperine grekėve, ai merr pare prej nikolla pashiqit.
Ėshtė fakt qė ismail qemali ka marrė rrogė prej nikolla pashiqit. Nė formė donacionesh. Ėshtė fakt qė ismail qemali e ka pasė gruan greke.Ne mund te shkruajm dit e nat por prap se prap nuk dot pajtohemi se edhe na jem shqiptar ahaahah...Un shum mir pot kuptoj dhe po pajtona pjesėrisht me ty(sidomos me pjesen kur flet per inatet,xhelozit,tradhtit dhe vrasjet mes udhėheqesve tan te cilat na kan gjymtuar gjat gjith historisė) por edhe ti duhet ta kesh parasysh qe qellimi i im apo ideja ime nuk esht ta lartėsoj njeren figurė dhe ta denigroj tjetren.Nuk kam asgje kunder Zogut(pavarsisht se mbaj rezerva sa i perket qeshtjes se Kosoves,dhe raportin e tij me Jugosllavin) si nuk kam asgje kunder Nolit,Konices,Currit etj,por ajo qe me brengosi keto dit ishte se shum u fol e u thurren lavde per Zogun e si duket figurat tjera historike u lanen ne harres.Nuk mund te flasim drejt as un as ti pasi qe vet historia te cilen e kemi mesuar ne nuk esht e shkruar drejt.Kalo mir

Arb
20-11-12, 23:28
Zagaret e Enverit shpikin nje marreveshje, edhe qohen gabelet enveriste edhe i jepin titull tradhetar Zogut.

Kjo eshte marreveshje eshte e falsifikume ne kushinat e cetnikeve enveriste.

Zogu eshte nje nder figurat me te medha te Kombit!

halla e madhe
20-11-12, 23:37
Zagaret e Enverit shpikin nje marreveshje, edhe qohen gabelet enveriste edhe i jepin titull tradhetar Zogut.

Kjo eshte marreveshje eshte e falsifikume ne kushinat e cetnikeve enveriste.

Zogu eshte nje nder figurat me te medha te Kombit!


..eh,shyqyr qe koha po e bajka t'veten,thojshin pleqte!

..me pas mbet me t'mesume te historise se enverit ishim met qorra,krejt historine e kish pas cungu bre fara i hupt ho!

Bajlozi i Zi
21-11-12, 00:54
Ne mund te shkruajm dit e nat por prap se prap nuk dot pajtohemi se edhe na jem shqiptar ahaahah...Un shum mir pot kuptoj dhe po pajtona pjesėrisht me ty(sidomos me pjesen kur flet per inatet,xhelozit,tradhtit dhe vrasjet mes udhėheqesve tan te cilat na kan gjymtuar gjat gjith historisė) por edhe ti duhet ta kesh parasysh qe qellimi i im apo ideja ime nuk esht ta lartėsoj njeren figurė dhe ta denigroj tjetren.Nuk kam asgje kunder Zogut(pavarsisht se mbaj rezerva sa i perket qeshtjes se Kosoves,dhe raportin e tij me Jugosllavin) si nuk kam asgje kunder Nolit,Konices,Currit etj,por ajo qe me brengosi keto dit ishte se shum u fol e u thurren lavde per Zogun e si duket figurat tjera historike u lanen ne harres.Nuk mund te flasim drejt as un as ti pasi qe vet historia te cilen e kemi mesuar ne nuk esht e shkruar drejt.Kalo mir

Kush u la nė harresė ma shumė, gjatė kėtyre 100 vjetėve??? Ahmet Zogu, a kėta tė pėlqyerit e enver milladinit?

murrizi
21-11-12, 01:25
Fan Noli, Faik Konica edhe Motrat Qiriazi, ne Departamentin e shtetit amerikan, nuk kanė lanė tė zezė pa folė kundėr ismail qemajlit. ai eshte hajn, ai eshte turk, ai eshte progrek, ai ia ka shitė shqiperine grekėve, ai merr pare prej nikolla pashiqit.
Ėshtė fakt qė ismail qemali ka marrė rrogė prej nikolla pashiqit. Nė formė donacionesh. Ėshtė fakt qė ismail qemali e ka pasė gruan greke.

shka je mar tu than ?!

natyra
21-11-12, 01:32
bravo Natyra , vule i ke vu. Sot e ate dite , flamur brekesh lirish valon . se po te ishte flamur bregu jam e sigurte qe me serizishte do punohej per valvitje flamur lirije .

..p.s.
sa per temen , mire qe u kthy , Une edhe ashtu jam adhuruese e relikeve , pse jo , ato perbejne trashigimine , tabanin gjurmen ne kohe , mos per tjeter edhe i tregojme botes qe dhe Ne ne traditen tone si shtet kishim Monark , ishim Monarki .. mirpo per mua , nje mbet e sigurte , si mbreterite si qeverite , jane te ndertuara ne komplote , intriga , interesa, marveshje te cunguara , e gjithe kete e paguan kush tjeter pos , popullit .


Te them te drejten,je e pakrahasueshme ne shkrime..dhe me lejo te te them,se qpesh shplodhem me to,madje dhe ndihem e priveligjuar disi kur tlexoi..per faktin se shkrua pa lakuar fjalit..E vetmja menyr qe mua me pelqen tek njezit...

Dhe njihere te pershendes me gjitha te mirat ku do qe gjindesh e nderuara Jadore:smile:

..me respekt
Natyra.

Kalimero
21-11-12, 15:40
Qe se du m’ju tregu njė pėrrallė. Pėrrallė, prej atyre qė m’i tregojke babgjyshi. E kam pasė fort rrebel babgjyshin une.


Ishin mbledhė njihere pesė vetė: Isa Boletini, Ismail Qemali, Bajram Curri, Avni Rustemi edhe, qikyfar Ameti (Ahmet Zogu). E kishin lanė me u taku te shpia e Ismailit, si ma dalfarē qė ishte. Edhe pak me ymyt mos po merrnin najsen vesh kah puna e sulltan dovletit, se ketij Ismailit i ecte fjala ngapak andej.
OK, vijne nė kullė, ju zbresin mercedeskav, i parkojnė ne nje parking qaty afėr tė ruajtur nga disa bandita tė Vlorės, edhe hyjnė.

Mirė boll.

Isė Boletini ia pret te dera: O i zoti i shpisė!
Prej brenda, dėgjohet nji za plaku me mjekėrr: Hajde more bujrum hoshgjollden! Honshbothen, ia kthejnė mysafirėt edhe hyjne brenda. Ulen dy djathtas e dy majtas, e njani te trapazani, Avnia, si ma kastravec qė ishte, e qė s'e kishte ende moshėn per n’rreth t’oxhakut.

Nji televizor qatje kah qyshki, po e jepte live njė konferencė pėr shtyp tė Sali Berishes dhe Hashim Thaqit. Ha mut Salihi e ha Shimi, u ēu Isė Bola e muer fjalen: o Smajl Begi, shka do t'bajme per qat pamvarsi, bre? A e kena afru hiē a veē badihava jena tu i shky qeto apanga?
Ismaili, si dallaverxhi qe ishte, e ndez nji cigare n’cingarllak tė gjatė t’sermit, e ngreh nja dy here, edhe i thote: pa ta dėgjojme pak Berishen ēka po na thotė, e bė vaki na jep ndonje mendim. Edhe e merr digitronin, e tak!!! ia lshon zanin.

I nderuari kryeministėr Sali Berisha, vazhdon Thaqi, ju keni thėnė se festa e pavarėsise i kushtohet pavarėsise. Sido qė i bjen kjo, ne do ta vazhdojmė deri nė Nish...

Berisha, e kthen njihere koken kah Lul Basha, me nje veshtrim te tipit: "he po taksirati qė na ka nxanė me kėt’ rrotė, po a folet ky fjalim?" edhe i thotė:
"Shikoni, zoti Thaqi, unė vėrtet kam thėnė se festa e pavarėsise i kushtohet pavarėsise, por ama nuk kam thene se pavarėsia i kushtohet festės sė pavarėsise, kėto janė dy gjėra tė ndryshme."

Po, faleminderit zoti kryeministėr Beri...

E kėtu, Ismail plaku i Vlonjes, e ndali ekranin nė njė pamje jo tė kėndshme tė Shimit, edhe i thotė Bajram Currit: Bajram beg, a e bėjme njė punė ne tė dy: ti mundohu ta mbushėsh mend Hashimin, e une kėtė tutkallin tjetėr, e kėshtu diēka do tė bėjme pastaj edhe me portėn e larte ndėrkombėtare.

Bajrami, me kapuē e musteqe krajli, ia ban: Ani ti mire je kah flet, po ky budalla jone s'e ngon kerrkan prej shyptarve. E qe besa, edhe ky hajvani juj, m'doket se as ti s'ki ēka i ban.

Avni Rrustemi, po rrinte nė mendime.

“He bre na', po me ba...! tha Avnia edhe e nderpret fjalėn. Ahmeti, pak si tip kurreshtar prej karakteri, i thotė: fol, Avni, fol, fol se ty tė kemi bylbyl. E Avniu: po me ba me ua dhan unė nga njė plumb te dyve, se si shume klloshar po mė duken, te dyt?

Jooooo, o hajvan! ia pret Ahmeti, kjo vepėr quhet terrorizem!
Boll bre, Avni, ndėrhyn Isė Boletini, se ti ta thin tanahere, mendjen veē te alltia e ki. Na le neve burrave ta kuvenojmė pak kėtė muhabet. Po lshoja pak zanin, ti Smajl, ose bjerma mu ktu digitronin se si shumė kapadai po na shitesh gjithandej me digitron nė dorė.
Edhe Ismaili ia jep, se diplomat i madh, me parlament turku e me te tanat.
Ia lshon zanin Isė Boletini taaaaaak!!!


Edhe pastaj..., heee, ma i poshtėr se babgjyshi jem, ska pasė. Bash kėtu e nderprente tregimin, m’pordhke nja dy herė pėrmbi krye, edhe shkojke ia rraske gjumė. Veē t’nesrit kur ta vazhdojke. Babgjysh piziveng.

o pasha qikit kapuq , qikit "pradhe" e kom printiraten, o pasha qiken e ingjes fari un xhep pi maj ere kom mi jju dalen purpara qtinve kualve qi pu shkojn un Vlore ,e mi ju thonen " lixone be me zo se tibe 700 tibe ,qe, qikjo o histuria, viq u pursuriten"

dijuz hade pshtedhe i cigare pi meje e ki, se mu pum burtasin me pijten :biggrin::biggrin:

tipi engjellor
21-11-12, 23:12
filozofoni sa te doni.......historia e Zogut nuk eshte e mire .....ate nuk e solli populli aty po shtetet fqinje e sollen ne krye te shqiperis.....

Guri i madh
21-11-12, 23:21
Guri...po thuhet se Historia duhet me u shiku edhe njeher sepse ka gabime te shumta..dhe duhet te shkruhet edhe njeher..sepse sic po duket deri sot ne i paskem nderu tradhetaret e kombit...te shohim e bejm se cka do te ndodhe!!

Sa i perket mbretit Zog..dhe marreveshjes me Pashiqin,une mendoj se eshte propagande e shkruar nga qarqe antiShqiptare,per njollosjen e figuress e Mbretit Zog!!po thojn se duhet historia edhe nji her me u korigjue ose me u shtrembue esht fakt se ka qendrue ne beograd 6 muj ne egzil esht fakt qe pashiqi e ka kthye edhe e ka bae kryeminister kto fakte historia edhe 100 her nese shiqohet e korigjohet kto nuk mundet me i fshie zogu kosovart i ka perdor per me mbajt pushtetin po per kosov kurr ska mendue ,une e pershkruj ose e paramenoj nji personalitet si FATOS NANON

Guri i madh
21-11-12, 23:26
nese zogun e rehabilitojna at,her duhet bajram currin e hasan prishtinen me i shpall si tradhtar

Guri i madh
21-11-12, 23:30
Mirė,

pėr ty edhe pėr Gurin e madh, veē njė pyetje, pra:

Ėshtė viti 1924 (i marrėveshjes). Ahmet Zogu ka qenė nė pushtet deri ne vitin 1939. Dmth janė 15 vjet afat.

Cila pikė e kėsaj marrėveshje ėshtė pėrmushur???

Hajt, tregoni, veē njė pikė tė realizuar nga kjo marrėveshje???!!!


po e ka tradhtu pashiqin per aty dy portet detare nuk ja ka dhan po esht problemi tjter qe i ka likfidue patriotet e personalitetet qe kan kontribue per bashkimin kombtar ,

une e kam nji pytje Bajloz a ke ndegjue per nji njisi ose grup nga kosova qe kan shkue me mbrojt ZOGUN ose me i ndihmue me mbajt pushtetin qe esht qujt REGJIMENT

halla e madhe
21-11-12, 23:30
po thojn se duhet historia edhe nji her me u korigjue ose me u shtrembue esht fakt se ka qendrue ne beograd 6 muj ne egzil esht fakt qe pashiqi e ka kthye edhe e ka bae kryeminister kto fakte historia edhe 100 her nese shiqohet e korigjohet kto nuk mundet me i fshie zogu kosovart i ka perdor per me mbajt pushtetin po per kosov kurr ska mendue ,une e pershkruj ose e paramenoj nji personalitet si FATOS NANON


Guri i madh_n'dash pershkruje, n'dash paramendoje,Nanosi s'ka me ju afru mbretit Zog, as te t'zit e thonit, ne asnje aspekt,n'dash me dite historine tone kombtare lyp libra te vjetra te perandorise se Habsburgve,aty i ki pak ma kjart gjanat,e mos u bazo me te dhanat e shkive e te askujt!!

Guri i madh
21-11-12, 23:41
Guri i madh_n'dash pershkruje, n'dash paramendoje,Nanosi s'ka me ju afru mbretit Zog, as te t'zit e thonit, ne asnje aspekt,n'dash me dite historine tone kombtare lyp libra te vjetra te perandorise se Habsburgve,aty i ki pak ma kjart gjanat,e mos u bazo me te dhanat e shkive e te askujt!!


sa e sa her e kam cek se evropa gjithmon ka kerkue lider shqiptar at,her edhe sot qe viktimizojn teritore shqiptare per hater te SERRBIS ajo politik edhe sot po luhet ne KOSOV merre me mend sa hajnia sa rrahja me grushta ne qeveri sa kriminaliteti sa kerri i vjedhur qe e vozitin ministrat e pikrisht BAJRAM REXHEPI e nderkombtart i injorojn ata qe jan per shtet te mirfillt ligjor e nuk kontaktojn me ta ,nderkomtareve at,her edhe sot ju ka interesue qetsimin e serrbis permbushjen e kerkesave ndaj serrbis ,e kan me e viktimizue popullin shqiptar i kan gjet a,here po i gjejn edhe tani ata qe pranojn , HALLA E MADHE po te tregoj se axhen e kam pas regjiment te AHMET ZOGUT une si fmij e kam inqizue krejt qka ka fol qysh e kan vra nifar NUH LUFIN nji kundershtar i ZOGUT etj etj NE GJITHMON KENA LUFTUE KUNDER VET VEHTES

halla e madhe
21-11-12, 23:53
sa e sa her e kam cek se evropa gjithmon ka kerkue lider shqiptar at,her edhe sot qe viktimizojn teritore shqiptare per hater te SERRBIS ajo politik edhe sot po luhet ne KOSOV merre me mend sa hajnia sa rrahja me grushta ne qeveri sa kriminaliteti sa kerri i vjedhur qe e vozitin ministrat e pikrisht BAJRAM REXHEPI e nderkombtart i injorojn ata qe jan per shtet te mirfillt ligjor e nuk kontaktojn me ta ,nderkomtareve at,her edhe sot ju ka interesue qetsimin e serrbis permbushjen e kerkesave ndaj serrbis ,e kan me e viktimizue popullin shqiptar i kan gjet a,here po i gjejn edhe tani ata qe pranojn , HALLA E MADHE po te tregoj se axhen e kam pas regjiment te AHMET ZOGUT une si fmij e kam inqizue krejt qka ka fol qysh e kan vra nifar NUH LUFIN nji kundershtar i ZOGUT etj etj NE GJITHMON KENA LUFTUE KUNDER VET VEHTES

..me vjen mire qe paske pasur axhen njeri qe i paska perjetu ato ngjarje ne detyre te mbretit Zog,edhe une kam ndegju prej te vjeterve te asaj kohe qe kan qene bashkepunetor te Zogut,mandej kam lexu neper arkive te bibliotekes se pallatit Schönbrunn_it ,ku Mreti kishte zyren e tij si atashe ose ambasade te asaj kohe....nga aty kam marr te dhena,...pas disa viteve me ra rasti te njoftoj nje zonje te moshuar aristokrate e cila kishte qene shoqja e ngusht e mbretneshes Xheraldina,edhe nga ajo kam ndegju shume ngjarje qe kurr ne jete s'i kam ditur..e keshtu me radhe,historia po tregon per secilin kush eshte e cka eshte...... kushedi cka kemi me fole per keta qe po udheheqin Kosoven,zoti na ruajt!:confused:

Guri i madh
21-11-12, 23:58
..me vjen mire qe paske pasur axhen njeri qe i paska perjetu ato ngjarje ne detyre te mbretit Zog,edhe une kam ndegju prej te vjeterve te asaj kohe qe kan qene bashkepunetor te Zogut,mandej kam lexu neper arkive te bibliotekes se pallatit Schönbrunn_it ,ku Mreti kishte zyren e tij si atashe ose ambasade te asaj kohe....nga aty kam marr te dhena,...pas disa viteve me ra rasti te njoftoj nje zonje te moshuar aristokrate e cila kishte qene shoqja e ngusht e mbretneshes Xheraldina,edhe nga ajo kam ndegju shume ngjarje qe kurr ne jete s'i kam ditur..e keshtu me radhe,historia po tregon per secilin kush eshte e cka eshte...... kushedi cka kemi me fole per keta qe po udheheqin Kosoven,zoti na ruajt!:confused:


ne pergjithsi AHMET ZOGU ma shum kishte qen i interesuar me mbajt pushtetin se per interesa kombtare po po AXHA kishte qen njeri nder ata shqiptar te kosoves qe i kishin qujt rexhiment qe e kan kthye zogun ne pushtet pasi qe e kishte humbur nga NOLI po edhe AXHEN e kam ne tefter bashk me AHMET ZOGUN po mendoj mendim jo te mir

Murgesha
22-11-12, 00:08
ne pergjithsi AHMET ZOGU ma shum kishte qen i interesuar me mbajt pushtetin se per interesa kombtare po po AXHA kishte qen njeri nder ata shqiptar te kosoves qe i kishin qujt rexhiment qe e kan kthye zogun ne pushtet pasi qe e kishte humbur nga NOLI po edhe AXHEN e kam ne tefter bashk me AHMET ZOGUN po mendoj mendim jo te mir

Je shum i sinqert o Guri i Madh.

Nuk po dihet me kush punoj per shtet e kush per b*** te vet, vetem nje gje po e kuptoj, neve shqiptareve kurr nuk do te na shkruhet Historia e vertet.

halla e madhe
22-11-12, 00:12
ne pergjithsi AHMET ZOGU ma shum kishte qen i interesuar me mbajt pushtetin se per interesa kombtare po po AXHA kishte qen njeri nder ata shqiptar te kosoves qe i kishin qujt rexhiment qe e kan kthye zogun ne pushtet pasi qe e kishte humbur nga NOLI po edhe AXHEN e kam ne tefter bashk me AHMET ZOGUN po mendoj mendim jo te mir

..pash t'lumin zot,o Guri, a po ki mendim t'mire per keta politikanat tone ne shek XXI,pika ju raft me rend, ku e sollen Kosoven!!!!..bile ne ate kohe ka qene ndryshe,per ate vakte ai shume ka punu bile,ma shume se qeta rrugaqat tone ne parlament!

GURI SYLAJ
22-11-12, 07:32
Historine e shkruajn fitimtaret.Sa ma faqezi qe jan fitimtaret aq me faqezeze shkruhet historia!! Une do te beje vetemnje krahasim te vogel ne mes Zogut dhe Dr.Rugoves!
Ishin te njejte sepse imunden interesat sllave dhe shqiptareve ju treguan dhe trasuan rrugen drejt Perendimit.
Ishin te kundert sepse ,perderisa Zogu nuk i pritoj " KACAFYTJES" me kundershtaret deri ne vllavrasje ,Dr .Rugova kete lufte te ndyte e refuzoj kategorikisht!!
Per Mretin Zog historia ,jo e fitimtareve por e fakteve,duhet te thot shumecka qe ne nuk e kemi ditur e nuk e dijmas sot. Ne kemi mesu per vrasjet qe kinse i ka bere Zogu por asnjehere nuk kemi mesu per atentatet ,e deshtuara,kunder Zogut siq ishte ai iTiranes apo ai i Vjenes!!

MemphiSx
22-11-12, 10:29
O Guri edhe Ismajl Qemajli ka bo marrveshje me grekun n'ate kohe..bile po thuhet se shum t'demshme bile,qe ndoshta sot po e vujn Shqiptaret ate marreveshje...por nje dihet se ZOGU i mbrojti denjesisht kufijt e Shqiperis me politiken e tij,ata kufij qe Shqiperia i ka edhe SOT,ata kufij qe e bon Shqiperin shtet me 28 Nentore 1912...dhe dihet se pas ikjes se turkit prej Shqiperis,greket ne njeren ane,dhe serbet ne anen tjeter deshen ta copetonin Shqiperin!

Bajlozi i Zi
22-11-12, 16:45
Ahmet Zogu ėshtė shqiptari i parė qė ka kriju ushtri dhe xhandarmėri te shtetit shqiptar.
Ahmet Zogu ėshtė shqiptari i parė qė ka vendose roje kufitare neper kufijtė e shtetit shqiptar.
Ahmet Zogu ėshtė shqiptari i parė qė e ka themelu bankėn e shtetit shqiptar.
E ka themelu monedhėn e parė te shtetit shqiptar, Lekun.
E ka themelu sistemin e parė tatimor te shtetit shqiptar.
Dokumentet e para, pasaporten shqiptare.
E ka themelu sistemin e ambasadave te shtetit shqiptar neper bote.
I ka financu studimet e shqiptareve neper bote, me bursa mbreterore. (Vet enver hoxha ne france ka shku me bursė tė ahmet zogut).
I ka kthy ne atdhe te gjithe profesoret, shkencetaret e intelektualet shqiptare nga te gjitha anet e botes, ju ka dhane rroga shumė dinjitoze. (Nder ta ernest koliqi, qe e ka mbushe Kosoven me msusa shqiptar ne ate kohė).
Ne kohen e zogut, neper shkolla e kolegje shqiptare studiohej bethoveni, moxarti e bachu. Mesohej e lexohej frojdi niēja e jungu.
I ka mbushe bibliotekat e librarite me vepra e autorė francezė e gjermanė.
I ka mbushė dyqanet e butikat me mallra e veshje te modelit francez e evropian (prej modelit allaturka i ka kthy shqiptarėt nė allafranga).
Me dekret shteteror e ka hjekė ferexhen pėr femren shqiptare.
Me Kushtetute e ka vendose ne shqiperi sistemin pro-perendimor te orientimit kombetar.
Ne kohen e qeverisjes se ahmet zogut, jeta parlamentare e njeh epoken me te shkelqyeshme te zhvollimit. Opozita ne kohen e tij mbahet mend si ma e forta ne politiken shqiptare.
Shtypi shqiptar, ne kohen e zogut, mbahet mend si me i zhvilluari dhe me i perparuari ne historine e shqiptareve, si pėr liri te shprehjes, si pėr kualitet te opinioneve. Mbi 70% e gazetave kane qene antiqeveritare, kane shkru e kane sha kundėr ahmet zogut, asnje gazetar i denuar as i vrare.

Opozita qe ishte kundershtare e zogut, ne ate kohė ne parlamentin shqiptar, e ka blloku punen e parlamentit veq pse kryesia nuk ka pranu me mbajtė 5 minuta heshtje pėr vdekjen e leninit rus (avni rrustemi edhe fan noli kane qene shefa te opozites, qe kur e kane marr pushtetin, qeverine e tyre e ka pranu veq rusia bolshevike, edhe njihet si qeveria ma e deshtuar e ma e korruptuar. Kete e ka pranu vet Noli, ne shkrimet e tij me vone).

Fola pėr vrasjen e Luigj Gurakuqit.

Vrasja e Hasan Prishtines.

E ka vra ibrahim ēelo.
Hasan Prishtina aq i miqesuar ka qene me ibrahim ēelon saqe i kane pase, siq thojm na, familjet e perzime. Kane hy e kane dale ne familjet e shtepite njani tjetrit si ne te vetat.
Qaq.

Ai qe e ka shpalle ahmet zogun tradhtar, enver hoxha, e ka mbushe token shqiptare me permendore te stalinit te iliq leninit e te engelsit.
enver hoxha me dekret shteteror i ka dhane dekorate ne emer te popullit shqiptar aleksander rankoviqit. (Edhe sot zyrtarisht ėshtė i dekoruar rankoviqi nga shteti shqiptar).

Edhe, para se me e marre pushtetin ahmet zogu, durresi edhe vlora po diskutoheshin a me i marrė greqia a jugosllavia. Edhe sot skish pase qysh me u shpall hero as ismail qemali as bajram curri as hasan prishtina...

Artisti
22-11-12, 22:24
Lexova shkrimet, jo tė gjitha deri nė fund.

Kam njė pyetje, thėnie, nuk e di qysh ti them!!!

A mund ti themi edhe Hashim Thaēit, Mbreti i dytė i shqiptarėve???

Deklarata e tij nė Kuvend rreth Mbretit nuk mė pėlqej aspak..

halla e madhe
22-11-12, 22:37
Lexova shkrimet, jo tė gjitha deri nė fund.

Kam njė pyetje, thėnie, nuk e di qysh ti them!!!

A mund ti themi edhe Hashim Thaēit, Mbreti i dytė i shqiptarėve???

Deklarata e tij nė Kuvend rreth Mbretit nuk mė pėlqej aspak..

Artist_a mret po te doket hasha a?..joooo more cfar mreti,ai asht sherbtor korier i interesave te eulexit dhe ndermjetsues i kojshive qe i ka qanej ka vendlindja,qatje ku ka shkep traktora....hajt se i skadon afati edhe atij,koft kysmet!:biggrin::wink:

Oqeani
22-11-12, 22:49
Artist_a mret po te doket hasha a?..joooo more cfar mreti,ai asht sherbtor korier i interesave te eulexit dhe ndermjetsues i kojshive qe i ka qanej ka vendlindja,qatje ku ka shkep traktora....hajt se i skadon afati edhe atij,koft kysmet!:biggrin::wink:
A e nite ēka ka thene per Zogun, demek me demek, Shipnija nuk ka pas kurr mbret ksaje i thone, e ky ( Hasha ) po dojke me u shpalle si ai rametlia ne Gazimestan, ky ne mahalle te vet .... :)

Guri i madh
24-11-12, 23:37
Historine e shkruajn fitimtaret.Sa ma faqezi qe jan fitimtaret aq me faqezeze shkruhet historia!! Une do te beje vetemnje krahasim te vogel ne mes Zogut dhe Dr.Rugoves!
Ishin te njejte sepse imunden interesat sllave dhe shqiptareve ju treguan dhe trasuan rrugen drejt Perendimit.
Ishin te kundert sepse ,perderisa Zogu nuk i pritoj " KACAFYTJES" me kundershtaret deri ne vllavrasje ,Dr .Rugova kete lufte te ndyte e refuzoj kategorikisht!!
Per Mretin Zog historia ,jo e fitimtareve por e fakteve,duhet te thot shumecka qe ne nuk e kemi ditur e nuk e dijmas sot. Ne kemi mesu per vrasjet qe kinse i ka bere Zogu por asnjehere nuk kemi mesu per atentatet ,e deshtuara,kunder Zogut siq ishte ai iTiranes apo ai i Vjenes!!


gjithmon i qmoj shkrimet tuja mendimet tuaja po ky shembull i juaj esht gabim kur e krahasoni RUGOVEN ME ZOGUN ;i ndjeri rugova ka luftue diplomatikisht me nxjerr kosoven nga kthetrat e serrbis per me shpall shtet e ZOGU e ka gjet te gatshem shtetin veq ka luftue kundershtart politik per te qendruar vet ne pushtet ne at shqiprin e cunguar ku 60% te teritorit ja kishin grabit sllavet e jugut e kta armiq te perbetuar i perdorte per ta mbajt pushtetin her si krye minister her si kryetar e her si mbret FATKEQSISHIT kishte pas gjet perkrahs edhe luftar edhe ne trojet e okupura per me e perkrah si sundimtar te shqipris

Artisti
25-11-12, 10:24
Artist_a mret po te doket hasha a?..joooo more cfar mreti,ai asht sherbtor korier i interesave te eulexit dhe ndermjetsues i kojshive qe i ka qanej ka vendlindja,qatje ku ka shkep traktora....hajt se i skadon afati edhe atij,koft kysmet!:biggrin::wink::biggrin::biggrin:Nga fakti se Ahmet Zogu i paska bėrė tė gjitha ato qė shkrimi i Bajlozit pėrmbajnė, mund tė themi se edhe Hasha bėri tė njėjtėn gjė.

Natyrisht edhe Mbreti Zogu, nuk i bėri vetėm, ai kishte njerėzit pėr rreth tij, sikurse Kryeministri(Mbreti i dytė) qė kishte dhe ka njerėzit pėr rreth vetes.

Nga kjo mund tė pėrfundojmė se edhe Hashim Thaēi, duhet tė respektohet si vet Mbreti Zog.

Pra, e tha vet Hashim Thaēi qė Mbretit nuk ia ka pa hajrin askush, kuptone tash.


.

halla e madhe
25-11-12, 12:32
:biggrin::biggrin:Nga fakti se Ahmet Zogu i paska bėrė tė gjitha ato qė shkrimi i Bajlozit pėrmbajnė, mund tė themi se edhe Hasha bėri tė njėjtėn gjė.

Natyrisht edhe Mbreti Zogu, nuk i bėri vetėm, ai kishte njerėzit pėr rreth tij, sikurse Kryeministri(Mbreti i dytė) qė kishte dhe ka njerėzit pėr rreth vetes.

Nga kjo mund tė pėrfundojmė se edhe Hashim Thaēi, duhet tė respektohet si vet Mbreti Zog.

Pra, e tha vet Hashim Thaēi qė Mbretit nuk ia ka pa hajrin askush, kuptone tash.


.

:biggrin::biggrin: Hasha s'ka qare pa fole keshtu, e din qe mileti jone herdokur kan me ja knu kongen,bile ka mendu ,hajt t'ja nisi i pari:wink:

Fshatari
25-11-12, 12:40
- A di me m'kallexue dikush ku i paska pas eshtrat mreti i shqiptarve deri sot ?

- Pse asht prit 100 vjetori i krjimit te Shtetit shqiptar per kethimin e eshtrave te mretit ?

Shume mire e ka pas kryeministri qe ka thene "...askush nuk ia ka pa hajrin mretit, as pashiqit...". E vetmja verejtje qe mund t'i behet kryeministri eshte se nuk e perfundoi mendimin e vete; po qe po ia ve kapakun, pa doreza e pa diplomaci :

"...askush nuk ia ka pa hajrin mretit, as pashiqit...as pasardhesit te tij ,daēiēit, as unmikut te kouchnerit, as pasardhesit te tij, marnhacout te eulexit". Askush tjeter nuk i duhet shtuar kesaj liste.

halla e madhe
25-11-12, 13:58
- A di me m'kallexue dikush ku i paska pas eshtrat mreti i shqiptarve deri sot ?

- Pse asht prit 100 vjetori i krjimit te Shtetit shqiptar per kethimin e eshtrave te mretit ?

Shume mire e ka pas kryeministri qe ka thene "...askush nuk ia ka pa hajrin mretit, as pashiqit...". E vetmja verejtje qe mund t'i behet kryeministri eshte se nuk e perfundoi mendimin e vete; po qe po ia ve kapakun, pa doreza e pa diplomaci :

"...askush nuk ia ka pa hajrin mretit, as pashiqit...as pasardhesit te tij ,daēiēit, as unmikut te kouchnerit, as pasardhesit te tij, marnhacout te eulexit". Askush tjeter nuk i duhet shtuar kesaj liste.

1.)... a se paske dite a? po ne France more i ka pas, qy se qasjade i ke ra 100here e nuk e paske dite, mazamakeq per ty ho!:biggrin:

2.)Djali i Lekes juniori kish pas marr leje te Berisha kishe mu barazu me fajin 97 qe ja ka bo Lekes pare ,perqato kishe mu bo baraz ,zerro zerro:wink:

3.)Hasha le qe ska doreza per politike po ai ka veq t'zeza qe sa t'i vie dakiki ka mi la me laren po m'doket ;)

4.)daqiqa,kushnera e betera,kush i ka fajet per kto ???? veq na e kerkush tjeter,u kon dasht n'vakt me t'ju therb hundt qatyne qe kan nenshkru mrapsht..ehhh tash vajtojme mas vaktit..hajt Fshataro mos ke gajle se ky dever po na shkon qeshtu si n'mjegull,n'dekadat e ardhshme ishalla rinija menojne ndryshe e bojne far reformimi se tybe s'ban ma qeshtu!!!!!:cool:

Bajlozi i Zi
07-12-12, 17:20
Pjesė tė fjalės sė Enver Hoxhės para njė grupi tė rinjsh qė morėn pjesė nė Pleniumin e IV tė rinisė popullore:


"...Dashuria e popujve tė Jugosllavisė e mareshallit Tito dhe e gjithė udhėheqėsve tė Jugosllavisė pėr popullin shqiptar ėshtė shumė e madhe. Ne kemi fatin e madh e tė lumtur qė kemi nė kufirin tonė tė veriut njė aleate e nje mike kaq tė fortė, kaq tė sinqertė siē ėshtė Jugoallavia.....
Po tė studjojmė historinė e vėrtetė tė popullit tonė dhe jo atė tė shkruajtur prej agjentėve tė imperializmit, do tė shohim se populli ynė, pa qenė njė popull sllav, ka pasur njė lidhje tė ngushtė dhe tė pėrzemėrt me popujt sllavė. Kurdoherė qė krerėt feudalė tė Shqipėrisė si Ballshėt (Balshajt ‑ shėnim) e tė tjerė, kanė qenė nė aleancė tė mirė me sllavėt e jugut qė kanė pasur pėrkrahjen e malėsorėve....Ēdo gjė e lidhte popullin tonė me sllavėt e jugut, jeta zakoni, burrėria, lufta pėr indipendencėn kundėr tė njejtėve armiq.....
Miqėsia ka ekzistuar pėrgjatė shekujve e rrebeshesh nė mes tė popujve tanė dhe atyre malazezė. Kėtė miqėsi nuk mund ta errėsonte shėrbėtori i imperializmit dhe i fashizmit italian, shovinisti At Gjergj Fishta me "Lahutėn e Malėsisė", ku ai nga njė vepėr kusare tė thjeshtė, kėrkon t'i bėjė apologjinė shovinizmit mė tė tėrbuar dhe ta ngrerė armiqėsinė qė nuk ka ekzistuar nė mes tė malėsive tė veriut dhe Malit tė Zi, nė njė teori tė ēmendur.....
Fishta dhe Vlladan Gjeorgjeviēi janė njerėz tė po njė shkolle dhe shėrbėtorė tė njė ideje skllavėruese. Populli shqiptar dhe sllavėt e jugut me malazezėt e serbėt nė krye, nuk mendojnė dhe nuk ndiejnė si as si Gjergj Fishta dhe as si Vladan Gjeorgjeviēi. Poetėt popullorė malazezė e serbė kanė shkruar me entuziazėm pėr trimėrinė dhe bujarinė e shqiptarėve. Kėngėt autentike tė malėsorėve tė Shqipėrisė sė veriut, kėndojnė anasjelltas trimėrinė dhe besnikėrinė e malazezėve. Si mund tė kėndonte populli kėsisoj kur ekzistonte njė armiqėsi siē kėrkon ta pėrshkruajė At Gjergj Fishta e agjentėt e tjerė tė imperializmit. Populli shqiptar ka luftuar sė bashku me popujt sllavė tė jugut kundėr Turqisė nė Kosovė e gjetkė. Nė kohėn e Gjon Kastriotit dhe Skėnderbeut, ne kemi pasur marrėdhėnie tė ngushta me kėta popuj, ne kemi pasur krushqira dhe aleanca."

Kercovari
07-12-12, 17:45
Pjesė tė fjalės sė Enver Hoxhės para njė grupi tė rinjsh qė morėn pjesė nė Pleniumin e IV tė rinisė popullore:


"...Dashuria e popujve tė Jugosllavisė e mareshallit Tito dhe e gjithė udhėheqėsve tė Jugosllavisė pėr popullin shqiptar ėshtė shumė e madhe. Ne kemi fatin e madh e tė lumtur qė kemi nė kufirin tonė tė veriut njė aleate e nje mike kaq tė fortė, kaq tė sinqertė siē ėshtė Jugoallavia.....
Po tė studjojmė historinė e vėrtetė tė popullit tonė dhe jo atė tė shkruajtur prej agjentėve tė imperializmit, do tė shohim se populli ynė, pa qenė njė popull sllav, ka pasur njė lidhje tė ngushtė dhe tė pėrzemėrt me popujt sllavė. Kurdoherė qė krerėt feudalė tė Shqipėrisė si Ballshėt (Balshajt ‑ shėnim) e tė tjerė, kanė qenė nė aleancė tė mirė me sllavėt e jugut qė kanė pasur pėrkrahjen e malėsorėve....Ēdo gjė e lidhte popullin tonė me sllavėt e jugut, jeta zakoni, burrėria, lufta pėr indipendencėn kundėr tė njejtėve armiq.....
Miqėsia ka ekzistuar pėrgjatė shekujve e rrebeshesh nė mes tė popujve tanė dhe atyre malazezė. Kėtė miqėsi nuk mund ta errėsonte shėrbėtori i imperializmit dhe i fashizmit italian, shovinisti At Gjergj Fishta me "Lahutėn e Malėsisė", ku ai nga njė vepėr kusare tė thjeshtė, kėrkon t'i bėjė apologjinė shovinizmit mė tė tėrbuar dhe ta ngrerė armiqėsinė qė nuk ka ekzistuar nė mes tė malėsive tė veriut dhe Malit tė Zi, nė njė teori tė ēmendur.....
Fishta dhe Vlladan Gjeorgjeviēi janė njerėz tė po njė shkolle dhe shėrbėtorė tė njė ideje skllavėruese. Populli shqiptar dhe sllavėt e jugut me malazezėt e serbėt nė krye, nuk mendojnė dhe nuk ndiejnė si as si Gjergj Fishta dhe as si Vladan Gjeorgjeviēi. Poetėt popullorė malazezė e serbė kanė shkruar me entuziazėm pėr trimėrinė dhe bujarinė e shqiptarėve. Kėngėt autentike tė malėsorėve tė Shqipėrisė sė veriut, kėndojnė anasjelltas trimėrinė dhe besnikėrinė e malazezėve. Si mund tė kėndonte populli kėsisoj kur ekzistonte njė armiqėsi siē kėrkon ta pėrshkruajė At Gjergj Fishta e agjentėt e tjerė tė imperializmit. Populli shqiptar ka luftuar sė bashku me popujt sllavė tė jugut kundėr Turqisė nė Kosovė e gjetkė. Nė kohėn e Gjon Kastriotit dhe Skėnderbeut, ne kemi pasur marrėdhėnie tė ngushta me kėta popuj, ne kemi pasur krushqira dhe aleanca."

E ē`lidhje ka ky shkrim me Afmet Zogun dhe eshtrat e tij ?

Bajlozi i Zi
07-12-12, 17:53
E ē`lidhje ka ky shkrim me Afmet Zogun dhe eshtrat e tij ?

enver hoxha e ka shkru historinė e popullit shqiptar e cila edhe sot mėsohet nėpėr shkolla.

A ka lidhje?

Kercovari
07-12-12, 18:07
enver hoxha e ka shkru historinė e popullit shqiptar e cila edhe sot mėsohet nėpėr shkolla.

A ka lidhje?

Ne shqiptaret ne duhet te mesojme se si Enveri poashtu Fadil Hoxha kan vepru ne kohe te vete dhe rrethana te tilla(ideologjike),dhe asgje nuk eshte per te mohuar po per te permirsuar nese ka ndodhe ndonje ideologji ne historine tone.
Bile,e kemi per obligim jo rrale te shkruhet jo vetem faqja e zeze e ketyre veprimtarve te kohes po te shkruhen edhe meritat e tyre mbase pikerisht keto ishin ato qe shpetuan Shqiperine nga nje coptim i dyte gjate luftes nacional clirimtare,kurse veteranet e Kosoves shpetuan kete Kosove qe kemi sot ne keto kufij,mbese ajo krahine ne kuader te jugoslavise sot u be shtet po ka pas mundesi qe te mos egsistoje sot.Edeh Zogu ka merita te veta,teke e fundit eshte shqiptare dhe eka merituar te pakten te i varoseb eshtrtat en token eme.
Rugova beri ate mundi,ftoj protektorat dhe iku pasoja keto qe i perjetojme edhe sot,po faqja e bardhe e tij eshte se shpetoj popullin nga serbet e terbuar mbase ne kohen e tij ne nuk ishim te pregatit per lufte,andaj politika eshte parajsa e gabimeve me te medha qe njeh njerzimi pradaj duhet korigjuar historia me kete te mso cungohen fakte historike qofshin per te mire ose per keq..maturi djalo se sdihet se cka sjell dita neser...

Bajlozi i Zi
07-02-13, 01:51
Fan Noli letėr Mbretit Ahmet Zogu: Mė duhen para

1 - Letėr Ahmet Zogut Shkurt 12,1937
Lartmadhėni, Me anėn e kėsaj letre dua t’ju lutem
pėrunjėsisht t’a autorizoni Sinodin e Shenjtė tė mė
japė njė shėrbim nė Kishėn orthodhokse Autokefale
tė Shqipėrisė, se roga qė marr kėtu ėshtė e vogėl
dhe e parregulltė, dhe jetesa ime po bėhet dita mė
ditėn mė e rėndė dhe mė e mėrzitur. Nga ana tjatėr,
ju pėrsėrit lutjen tė porositni Qeverinė tė mė
caktonjė njė pension dhe tė mė dėrgonjė njė ndihmė
gjersa tė votohet pensioni. Me kėtė rast, bėnj tė
njohur se qė mė 1932 kam qėndruar striktėrisht
jashtė politikės, dhe ēdo lajmė e kundėrt ėshtė ēpifje
e armiqve personalė, midis tė cilėve mė vjen keq tė
numėroj edhe Z-in Faik Konica. Dyke shpresuar se
lartmadhėnia juaj, me shpirtmadhėsinė qė Ju
karakterizon, do tė merrni para sysh lutjet e mia.
Mbetem, uronjėsi juaj me Perėndinė....

2 - Letėr Mbretit Zog
Lartmadhėri, Me anėn e kėsaj letre vinj t’i lutem
Larmadhėrisė Suaj tė mė pėrkrahni financiarisht pėr
tė vazhduar studimet e muzikės nė fushėn e sė cilės
do t’i shėrbenj atdheut nė mėnyrėn qė i ka shėrbyer
Franzs Liszt-i Hungarisė. Pėr kėto studime mė duhen
posht e lartė nja 5 mijė dollarė, sipas ēkoqitjeve tė
dhėna nga njė listė tė mbyllur kėtu brenda.
Gjithashtu kėtu brenda L.J. do tė gjeni programin e
Konservatorit tė kėtushėm me provėn e padyshimtė
qė meritonj ēdo pėrkrahje nė fushėn e muzikės. Me
shpresė qė Lartmadhėsia juaj, si protektor i arteve
tė bukura, do tė mė dėrgoni kėtė shumė me kohė pėr
tė nisur punėn nga fundi i gushtit. Mbetem Uronjės
pėrpara Perėndisė pėr Lartmadhėrinė Tuaj.
F.S. Noli - Boston, Mass. Qershor 25,1938

Si dy kundėrshtarė politikė, ėshtė e njohur
marrėdhėnia konfliktuale mes Fan S. Nolit,
udhėheqės i revolucionit tė qershorit 1924 dhe
Ahmet Zogut, Mbret i Shqipėrisė. Megjithatė, nė
kėtė rrugė tė gjatė sulmesh tė ndėrsjella ka pasur
momente kur tė dyja palėt i kanė shtrirė dorėn
njėra-tjetrės. “Njė politikė elastike” e quan studiuesi
Nasho Jorgaqi. Kėtė na e tregojnė mė qartė vetė
letrat qė kėto dy figura tė rėndėsishme tė historisė
sė Shqipėrisė i kanė dėrguar njėri-tjetrit, apo tė
tretėve. Nė veprėn mė tė fundit kushtuar Nolit,
“Letėrkėmbimi i Fan Nolit”, botuar nga “Erik” dhe
pėrgatitur nga Nasho Jorgaqi, ofrohen qindra letra
qė Noli ka dėrguar e ka marrė. Mes tyre, edhe disa
letra mes Zogut dhe Nolit.

Guri i madh
07-02-13, 23:40
po thojn qe ky baba mbret e ka pas mik te mir Nikolla pashiqin

murrizi
07-02-13, 23:44
po thojn qe ky baba mbret e ka pas mik te mir Nikolla pashiqin

aaaaaa mos te lutem, mos keshtu kaq vrazhde.

Zero Cool
22-02-13, 18:26
http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/602160_464444953610335_336707920_n.jpg

Ahmet Zogu dhe GeraldinaIshte i pari qe krijoj shtetin Shqiptar,me nje kushtetut qe dhe sot do ishte e dobishme.Ne shqipri ne ate kohe,notonin xhufkat e kuqe te turkise.Me shume mencuri ,ky po e drejtonte Shqiprin drejt europese.As dhe sot shqiptaret nuk qarkullojn lirshem neper Bote si ne kohen e tij. Nuk kishte burgje politike e kampe interrnimesh. Pore brezi qe u rrit ne diktature e njef mbretin ashtu siē e ka paraqitun Enver Hoxha.Noli ishte nje kundershtart i madh i Zogut, por cuditrisht ai ne Amerike e mbrojti Zogun.