PDA

View Full Version : Kronikat e Tursun Beut


Bajlozi i Zi
05-09-12, 13:52
Ekzaltimi fetar i njė lufte qė perceptohej si luftė e
shenjtė kundėr tė pafeve, kur Perandoria Osmane
ngriti male me kufoma shqiptarėsh, qė shėrbenin si
legjitimim e pėrligjje e pushtimeve.

Nė librin “Kronikat e Tursun Beut”, vijnė dėshmi tė panjohura nga kronikani i Sulltan Mehmetit II, pushtuesit tė Kostandinopojės, Ballkanit dhe Shqipėrisė.


Kėtu mė poshtė janė tė plotė kapitujt
pėr Shqipėrinė, si shfaqet areali shqiptar nė sytė e shkrimtarit turk, shėrbėtorit dhe udhėpėrshkruesit besnik tė Sulltanit, Tursun Beu, ku pėrveē luftės, erotika dhe simbolizmi seksual ėshtė
nėnteksti pas ēdo pushtimi dhe nėnshtrimi tė
vendeve, popujve, mbretėrve, kėshtjellave dhe
qyteteve.


Fushata e sundimtarit Baba i Pushtimit nė rojet etnike tė Shqipėrisė, nėnshtrimi i rebelėve vendės dhe
ndėrtimi i fortesės sė Elbasanit


Nė pranverėn e vitit tetėqind e shtatėdhjetė (1466),
kur nė mes tė kuvendit tė lėndinės lauresha psalte
me zė melodioz vargun: "E vėshtro nė gjurmėt e
mėshirės sė Zotit, si Ai i jep jetė tokės sė vdekur
(Kurani 30:50)", pas shpalljes sė nisjes sė luftės
kundėr Shqipėrisė, ēdo gazi ngjeshi me dėshirė
shpatėn.

Flamujt-emblema tė pushtimit - u vunė nė
lėvizje nga Edreneja. Kur tendat e fushimit tė
Sulltanit shtrinė hijen e tyre mbi fushėn e qytetit tė
Manastirit, aty rendėn nga tė gjitha anėt luftėtarėt -
tė prirė prej fitores - pėr t'iu bashkuar ushtrisė
perandorake, si ca lumenj tė mėdhenj qė lėshohen
nė det dhe, si dallgėt e detit qė venė e pėrplasen, u
derdhėn mbi Shqipėri.


Aradhe tė tilla secila me njė mijė luftėtarė.
Ku secili nga kėta guximtarė, sa njė mijė heronj
vlen.
Kasneci i gjendjes bėri tė mbėrrijė nė veshėt e
mėkatarėve tė pafe jehona e kėrcėnimit: "O
milingona! Futuni nėpėr shtėpi qė tė mos ju shkelė
Solomoni me trupat e tij! (Kurani 27:18)".


Tė pafetė
e mallkuar mbetėn tė hutuar e tė ēoroditur nga
njoftimi i llahtarshėm i kėtij sulmi tė afėrt dhe vajtėn
u strehuan nėpėr malet e rrėpira e luginat e thella,
duke bllokuar shtigjet. Bėnė gjithė ē'mundėn pėr t'u
mbrojtur dhe kėshtu dėshmuan tėrė kryeneēėsinė e
tyre pėr tė rezistuar, duke kėmbėngulur nė
prapėsinė e tyre mė tė skajshme.

Por luftėtarėt e
Sulltanit, tė nxitur prej mendimit tė shpėrblesės
hyjnore tė luftės sė shenjtė, si dhe tė shpresės pėr
tė bėrė plaēkė tė madhe, pėrparuan nė tė atillė
mėnyrė sa qė ēdo mal i pakapėrcyeshėm dhe ēdo
luginė e thellė u dukej rrafshinė e lehtė "ku nuk do tė
mund tė shihje as ultėsirė, as lartėsi (Kurani
20:107)".


Me ndihmėn e Zotit, mė tė Lartit pushtuan
ēdo strehė qė mėsynė dhe grabitėn e plaēkitėn kaq
shumė pasuri tė frymore e jofrymore, saqė
djelmosha me tipare engjėllore dhe vasha me pamje
hyrish, qė vlenin tre a katėr mijė aspra, krijesa tė
kėndshme me tipare tė tilla qė mjaft qė t’i shihje nė
fytyrė qė tė tė ikte mendja, shiteshin veē pėr vetėm
tre apo katėrqind aspra.


Tė tilla hyri qė kushdo qė i sheh nė tendė
kujton se ėshtė pėrnjėmend nė Parajsė.
T'i shihje kur mbi gjoksin tim dergjej,
do besoje se nė njė trup dy shpirtra qenė.
Te tillė djelmosha qė, pėr atė Zot, nė thonė
Se ka dhe mė tė bukur, gėnjeshtra thonė.


Veē kėsaj, buaj me lėkurė "nė ngjyrė tė verdhė tė
ndezur qė kėnaq shikimin (Kurani 2:69)" mund t'i
blije pėr tri a katėr aspra, ndėrsa edhe pėr mė pak se
dy aspra shitej njė dash pėrēor i kopesė qė ėshtė
bėrė gati pėr t'iu flijuar Zotit. Ēdo ēadėr ishte e
mbushur pėrplot me plaēkė tė rrėmbyer.


Atėherė u dha urdhri tė shtroheshin nė bindje ata
harbutė tė pafe.
Pėr kėtė arsye, nė ēdo vendqėndrim
sillnin para Sovranit fitimtar meshkujt e lidhur me
zinxhirė qė luftėtarėt guximtarė e tė shkathėt tė
islamit me njė tė rėnė tė shpatės, - fap-fap - i
ekzekutonin. I bėnė kėshtu ata njerėz qė aq tė etur e
tė dėshiruar qenė pas vdekjes, tė shijonin verėn e
rrėnimit qė derdhej prej shpatės sė shndritshme.


Pati ndalesa ku u shkuan nė shpatė deri nė tre mijė,
katėr mijė, shtatė mijė nga tė pafetė. Prej kufomave
tė shumta, lugina tė thella tanimė ngjasoni si tė ishin
kodra. Prej gjakut tė derdhur, rrafshina tė gjera tani
ngjasonin si Amudarja (Xhejhun: Oksusi i lashtė, qė
bashkė me Sirdarjen formonin Transoksianėn,
territor qė sot pėrkon pjesėrisht me Uzebkistanin .
Aludohet pėr ujėrat e bollshme tė kėtij lumi) qė
rridhte.


Pas tėrė kėtij shkatėrrimi, u mor vendimi i
mėposhtėm: nė fushėn e Jundit qė ėshtė kėrthiza e
atij vendi, do tė ndėrtohej njė fortesė e pathyeshme.


Sakaq mėkėmbėsit fisnikė, hodhėn themelet e njė
fortese tė qėndrueshme katėrkėndėshe, siē qenė
urdhėruar, dhe brenda njė kohe tė shkurtėr e kryen
ndėrtimin.


Katėrkėndėshi nė ėshtė thėnė tė jetė me ogurzeza
formė,
s'ka dyshim se do tė ketė qene e tillė pėr tė pafetė.
Nė pastė diēka qė tė pėrqaset me yllin e Shahut te
gjithėsisė,
s' ka dyshim se kjo ėshtė mė e mbara e formave.
Njė kėshtjellė qė s'mund te dallohet prej reve,
kullė e saj ėshtė mur a re e zezė?


Ai vend ishte i rrethuar nga tė gjitha anėt me male tė
pakalueshme e gryka, por tė pafetė qė jetonin nė ato
lartėsi s'bėnin dot pa fushėn ku rrjedh uji i bollshėm
dhe ku tokat e bukės janė pjellore e tė pasura. Meqė
mes njerėzve u pėrhap fjala dhe zuri vend bindja se
ishte njė tokė pjellore, aty u dynd nga tė katėr anėt
ku ndodhej popullsia islame. Emrin ia vunė Elbasan,
qė i pėrshtatej natyrės sė tij (Ėshtė fjala pėr njė lojė
tė mundshme fjalėsh mes emrit tė fortesės dhe
shprehjes “el basan”, qė mund tė pėrkthehet me
shprehjen “tė vėsh dorėn nė zjarr”.

Ende sot ai vendi ėshtė kaq i lulėzuar saqė tė kujton gjurmė e
njė udhėtimi nė Shtėpinė e Parajsės dhe vazhdon
akoma tė rritet. U dyfishoftė rritja e tij!


Pasi u krye ndėrtimi i fortesės, Sulltani emėroi njė
komandant me nam dhe la aty roja tė pėrkushtuar
gjer nė vdekje. Ajo iu bashkėngjit sanxhakut tė
Ohrit dhe iu besua sanxhakbeut tė tij. Atėherė
sulltan Mehmeti u kthye fitimtar e triumfues nė
Edrene, kryeqytet i Sulltanatit.

...

Bajlozi i Zi
05-09-12, 14:00
Fushata e dytė e Madhėrisė sė tij Sundimtarit tė
Gjithėsishėm nė vendin e Shqipėrisė


I thashė tė dashurės: "Pse kjo tirania tėnde?"
Mė tha: "Me gjithė kėtė, mos vallė tė kam
braktisur?"
I thashė: "Nė fund tė fundit, ē 'mund tė bėsh ti?"
Mė tha: "Shpirtin tė ta marr dhe s'do jesh veē njė
trup i zbrazėt."


E kam thėnė mė herėt se cili ėshtė synimi i renditjes
sė kėtyre perlave tė hijshme tė vargjeve. Kushdo qė
e ka vėzhguar krahinėn e Shqipėrisė me aftėsitė e
veta perceptuese, e ka tė qartė natyrėn e saj
kryeneēe; pėr kė s’e ka parė, mjaftojnė dija dhe
njohja. Nė tė vėrtetė, ashpėrsia e rrėpirave dhe
vėshtirėsitė e rrugėve tė hyrjes nė atė vend tė
mbushur plot me njerėz tė ligj, janė tė tilla qė - me
ē'thonė - as Aleksandri nuk ia doli dot tė depėrtonte.


Sulltani Pushtues - shpirti i tij u prehtė nė paqe -
herėn e parė e kishte nėnshtruar atė me njė goditje
tė vetme dhe, siē e treguam, e kishte asgjėsuar
armikun, duke ndėrtuar aty njė fortesė tė fuqishme
me qėllim qė tė pėrforconte pushtimin. Kurse
arsyeja e kėsaj fushate tė dytė nė Shqipėri qe se
raca shqiptare ėshtė bėrė e tillė qė nė karakterin e
saj kanė hedhur rrėnjė mosbindja, kėmbėngulja,
rebelimi e arroganca.

Dhe ajo ēka e ke pėr natyrė,
nuk zhduket dot nga peripecitė e jetės! Ata derra
qenė nėnshtruar dhe kishin pranuar zinxhirin vetėm
nga tmerri prej kordhės gjakderdhėse tė Sovranit.Skėnderbe Tradhtari qysh nė fėmijėrinė e hershme
ishte ushqyer me pluhurin e Fronit, por mė pas
kishte parapėlqyer rebelimin. Kėshtu, kishte
mbėshtjellė qafėn me rrobėn e mohimit tė fesė, qė
ėshtė mė e keqja e veshjeve, pėr t'u bėrė komandant
i njė bande mėkatarėsh tė pafe. U arratis prej Fronit
fatlum duke u vėnė nė krye tė atyre tė cilėve iu
tha:"Unė jam biri i beut tuaj".


Me t'iu larguar sysh
shkėlqimi i shpatės sė Sulltanit, njerėzit e prapė tė
kėsaj province ngritėn krye nė vende tė ndryshme tė
nxitur nga ky djall tundues dhe, me tė nė krye, me
qėllim qė tė hidheshin kundėr fortesės si; Elbasanit,
nuse e qiellit. Kurrėn e kurrės mos ndodhte qė
shqiponja me kthetrat e mprehta tė bjerė pre e
ēifteve dhe e hutave!


Ndonėse ajo fortesė s'kishte rrezik tė pėsonte as
gėrvishtjen mė tė vogėl prej armiqve tė tillė, sepse
dhe ndėrhyrja e njė sanxhakbeu do tė kishte
mjaftuar pėr t'i zmbrapsur, prej bindjes ndaj zellit
sulltanor, Sundimtari vendosi tė mos i linte as t'i
qaseshin fortesės. Kupa e zareve tė planit tė tij u vu
nė lėvizje: Sulltani do tė kthehej nė ato anė dhe do
tė dimėronte nė qytetin e Plovdivit.


Rasti e deshi qė ai dimėr tė ishte tejet i ashpėr, por
prapė se prapė pati ditė kėndelljeje e dėfrimesh. Atė
dimėr, duke pasur parasysh atė ēka do tė sillte e
ardhmja, duke pėrfytyruar tė ėmblat krijesa
shqiptare, ēdo burrė e kaloi kohėn duke u argėtuar
nė shoqėri, me tė ngrėna e tė pira.


Afrohu! O zemėr, le ta pėrballojmė ketė gjendje tė
dy bashkė
Sa s'e kemi takuar tė dashurėn, tė kėnaqemi me
pėrfytyrimin e saj.Nė kohėn kur pranvera e vitit tetėqind e
shtatėdhjetė e njė (1467) zuri tė shfaqte shenjat e
Parajsės sė madhėrishme, bajraku - pėrhapės i
fitores - u vu nė lėvizje, duke pėrparuar bashkė me
pushtimin dhe triumfin.


Pėr ta pastruar rrugėn pėr atė Shah,
Reja u bė shtėpiake e zefiri fshesar.
Kėsaj radhe u gjykua me vend tė kalohet nga ana e
Beratit.
Kalorės te shumtė nė numėr si milingonat e me
kėrcim luani,
Armata nė trazim e vlim tė plotė.Mbėrritėm nga tė gjitha anėt dhe iu bashkuan
ushtrisė perandorake. Ushtria u lėshua mbi krahinėn
e Shqipėrisė si vėrshimi i njė armate tė stėrmadhe.
Njė vėrshim qė mbuloi majat e maleve, luginat e
kodrat dhe hapėsirat me pluhur, si tė bėhej fjalė pėr
pėrmbytjen e pėrbotshme, duke mbuluar krejtėsisht
atė vend tė mbushur plot me njerėz tė ligj.Ēdo vend ku kėta mėkatarė rebelė ngujoheshin
duke e kujtuar se do qe e pamundur tė merreshin,
falė ndihmės sė Zotit - lėvduar qoftė s’i bėri dot ballė
mėsymjes sė luftėtarėve osmanė. Lugina e
Buzursekut, ku kėmba e gaziut deri atėherė s'ishte
shkelur kurrė ėshtė si njė lug qė nga tė dyja anėt ka
male majat e tė cilėve ngrihen deri lart nė qiell.Lugaja e saj prek fundin e tokės dhe ėshtė e
mbushur plot me njerėz tė ligj tė pafe. Mė tė
mbėrritur aty, punė e parė qe grabitja e ēdo gjėje qė
gjendej nė tė dyja anėt e saj. Sidoqoftė, pėr t’i
dhėnė tė pafeve qė gjendeshin aty mundėsinė e
nėnshtrimit me dėshirė. Sulltani i ndali luftėtarėt
pėrpara se tė hynin nė atė luginė. Por meqė ata
vazhduan tė kėmbėngulnin me kryeneēėsi pėr tė
rezistuar, u desh qė ata tė ndėshkoheshin. Kėshtu,
nga njėra anė marshoi ushtria e Anadollit, nga tjetra
kalorėsia e Rumelisė, tė cilat u lėshuan nė mėsymje.Kur panė sė s’kishte mė asnjė mundėsi as pėr
armėpushim e as pėr tė rezistuar, tė pafetė, duke
pėrfituar nga nata, u sulėn kundėr ushtrisė sė
Anadollit. Me ta u morėn gazinjtė tė cilėt vranė aq
shumė sa qe e pamundur tė numėroheshin.
Djelmoshat, vajzat dhe gratė e tyre u zunė robėr.
Kalorėsia - strehė e fitores - shtiu nė dorė edhe plot
lugina e skuta tė tjera si kjo, aq sa po tė zė t’i rrėfej
me hollėsi. Kjo pėrmbledhje do tė dilte mjaft e
zgjatur. Nė kėtė mėnyrė. Sulltani e pushtoi tė gjithė
vendin e Shqipėrisė.Nė pėrputhje me traditėn qė ekzistonte qė mė parė -
"nė traditėn e Zotit nuk do tė gjesh kurrė ndryshim
(Kurani 33:62)" - tė gjithė djemtė e vashat e tyre u
kapėn dhe u bėnė robėr, ndėrsa meshkujt e rritur u
mblodhėn dhe i lidhėn me zinxhirė. Nė ēdo
vendqėndrim, nė prani tė Sundimtarit, u ekzekutuan
me njė tė rėnė shpate aq shumė tė pafe sa qe e
pamundur tė llogariteshin. Tė shtyrė nga kjo frikė tė
pafetė qė kishin mbijetuar pranuan tė bėheshin
shtetas tė shtruar osmanė dhe tė paguanin xhizjen e
pėrcaktuar nga Sheriati, si dhe taksat e zakonshme.


Pasi Sundimtari i Gjithėsisė dha shah mat nė lojėn e
shahut tė pabesisė sė armikut, ai kaloi lumin Mat, me
qėllim qė tė niste rrugėn e kthimit. Mahmut Pashain
e dėrgoi qė tė bėnte pretime kundėr fortesės sė
Shkodrės, qė ishte e lidhur mė frėngjtė. Ai mbėrriti,
mėsyu fortesėn, e mori qytetin, e plaēkiti dhe i vuri
zjarrin. Pas kėsaj, gazinjtė kaluan me not lumin
Buna, ku s'kalohej dot me vah, dhe u hodhėn nė njė
pretim. Kur u kthye i ngarkuar me plaēkė tė pasur,
Mahmut Pashai u nderua duke e lejuar tė puthte
Fronin.Rebeli Skėnderbe, duke ia mbathur porsi bretkosė
prej goditjes gjėmėmadhe tė ushtrisė osmane, shkoi
nė bregdet. Edhe atij kordha e zellit tė Sundimtarit i
dha lejen qė tė shkonte nė Mbretėrinė e tė
Vdekurve. Atė kohė kur ky ndėshkim pllakosi mbi
shqiptarėt dhe Shejtani i tyre shkoi drejt e nė ferr,
njėrėzit qė jetonin nė malet e ashpra qė rrethojnė
fortesėn e Elbasanit, u dhanė lamtumirėn atyre
vendeve dhe zbritėn nė rrafshinėn e fortesės. Ajo
tokė u mbulua me fshatra e toka tė mbjella dhe u bė
truall i populluar e i sigurt osman.

Pasi u mor nė
zotėrim i gjithė vendi i Shqipėrisė, ai iu besua njė
sanxhakbeu, ndėrsa vetė Sulltani u kthye lumturisht
nė kryeqytetin Stamboll.

Alima
05-09-12, 14:50
...

Po ndoj kronik nga ndoj perandor Romak psh???....pos Rozafes me gjirin jasht?

...Ndonje perandori Bizant ???!!!

Apo ndoshta rrota nuk po sillet me tutje se te Othomanet?


.

Bajlozi i Zi
05-09-12, 15:12
...

Po ndoj kronik nga ndoj perandor Romak psh???....pos Rozafes me gjirin jasht?

...Ndonje perandori Bizant ???!!!

Apo ndoshta rrota nuk po sillet me tutje se te Othomanet?


.

Nuk ka.

Nuk ka, asnje kishė ne trojet shqiptaret qe mban emrin e ndonje gjakpiresi te shqiptareve.

Xhamia kryesore ne Prishtine, sot, "xhamia sulltan mehmet fatih", mban emrin e sulltanit qe "ngriti male me kufoma shqiptarėsh". (kjo, sipas shenimeve te vet shėrbėtorėve te sulltanit).

Alima
05-09-12, 15:43
Nuk ka.Nuk ka, asnje kishė ne trojet shqiptaret qe mban emrin e ndonje gjakpiresi te shqiptareve.Xhamia kryesore ne Prishtine, sot, "xhamia sulltan mehmet fatih", mban emrin e sulltanit qe "ngriti male me kufoma shqiptarėsh". (kjo, sipas shenimeve te vet shėrbėtorėve te sulltanit)....Ndoshta edhe nuk ka,pas parasysh se ishin te paret qe te sunduan ,e pas tyra pasuan tjeret!

Tani sa i perket kronikes se sjellur ,nje koment i shkurter :

Tursun Beu nė pazarin e interesave (I)Nė realitetin e sotėm shqiptar situata e historiografisė paraqitet e ēorbėzuar nga plogėshtia e dy aktorėve tė tjerė: Bėhet fjalė pėr pėrkthimin dhe interpretimin
Thuqididi, i njohur pėr rigorozitetin e tij, e pranon qė shpesh herė dialogėt dhe fjalimet janė transmetuar «duke i qėndruar besnik domethėnies sė pėrgjithshme tė asaj ēfarė realisht ėshtė thėnė, ashtu siē dukej qė secili mund tė kishte thėnė», saktėson ai, duke na paralajmėruar mbi kompleksitetin me tė cilin pėrballet njė vėzhgues objektiv dhe pamundėsinė e shmangies sė intepretimeve, pse jo edhe analitike, gjitmonė nėn gjykimin e ekuilibrit tė peshores, njė virtyt i rrallė ky i kronikanėve, aq sa historiani i shquar Walter Goffart ėshtė kritik deri nė indiferencėn ndaj kronikave themelore (Goffart 2006; Poma 2008).

Ndryshe nga ambienti i Goffart, ku problematika kryesore e historiografisė ngelet objektivizmi i kronistit, nė realitetin e sotėm shqiptar situata paraqitet e ēorbėzuar nga plogėshtia e dy aktorėve tė tjerė, qė, nėse kronika ėshtė e pakorigjueshme, ato mund dhe duhet tė jenė nė nivelin, tė paktėn, tė prezantueshmėrisė serioze. Bėhet fjalė pėr pėrkthimin dhe interpretimin ( “leximin” ) e burimeve ose studimeve nė pėrgjithėsi: mbase situata ėshtė mė e koklavitur pėr sa i takon pėrkthimit, ngaqė shpesh herė konsiderohet si transportim i thjeshtė fjalėsh nga njė gjuhė nė tjetrėn, veprim i kritikuar pėrpara dymijė vitesh nė sintezėn «nec verbum verbo curabis reddere fidus interpres» tė Horacit.

Nganjėherė kjo pengesė kapėrcehet suksesshem siē ėshtė rasti i shqipėrimit tė librit Kronikat e Tursun Beut nga Edvin Cami, qė vjen nga pėrkthimi italian i Tarih-i Ebu’l Feth nga Luca Berardi, nėn kujdesjen e profesorit tė gjuhės dhe letėrsisė iraniane dhe turke, Michele Bernardini, dhe osmanologut Jean-Louis Bacqué-Grammont.

[I]Prometeu i vonuar

Pothuajse gjithmonė nyja gordiane mblidhet tek interpretimi, pasi rreth burimeve historike, nga ajo qė medievisti Giuseppe Sergi cilėson si “traditė jo e specializuar”, ekziston iluzioni i mjaftueshmėrisė sė citimeve, pėr mė tepėr tė dekontekstualizuara, shpesh herė nė shėrbim tė racionalizmit funksional – thėnė ndryshe: interesave – qė adreson individin e impenjuar nė aktivitete tė tilla drejt thjeshtimeve, anashkalimeve, inkoherencės, tifozerisė emocionale, pse jo edhe drejt skenografive groteske.

Noton nė kėto ujėra edhe botuesi i Kronikat e Tursun Beut, Piro Misha, me bindjen absolute tė vėrtetėsisė historiografike tė Kronikės nė fjalė. Duke dashur tė pėrforcojė realizmin e Tursun Beut pohon se «janė tė shumtė studiuesit qė gjykojnė se, nėse lėmė mėnjanė tonin moralizues qė i pėrshkon [...] mund tė thuhet se nė to pėrgjithėsisht mbizotėron objektiviteti dhe realizmi», por kjo fjali vjen nga parathėnia e La conquista di Costantinopoli e Bernardinit, i cili i referohet Alessio Bombacit, pra, pėr korrektėsi, shumėsia e studiuesve reduktohet tek dy (nė fakt njė) specialistė tė letėrsise turko-persiane.

E pra, me gjithė kėtė nėnvizim Misha, nė tė parėn nga tre faqet e parathėnies sė librit, i ka pėrzgjedhur Tursun Beut pikėrisht ato stilizime letrare: «Prej kufomave tė shumta, lugina tė thella tanimė ngjasonin si tė ishin kodra. Prej gjakut tė derdhur, rrafshina tė gjera tani ngjasonin si Amudarja qė rridhte»; «tė gjithė djemtė e vashat e tyre u kapėn dhe u bėnė robėr»; e pėr kursim hapėsire nuk po citoj hiperbolat dhe metaforat e kėtyre tre fragmenteve, qė ndryshe nga sa ē’mendon botuesi, moralizuese nuk kanė asgjė.

Nga njėra anė pranohet ekzistenca e sajesės e nga ana tjetėr prezantohet libri me “sajesa tė vėrteta” dhe kriteri i filtrimit ėshtė misterioz, nė njė kohė qė botuesi ka pretendimin prometeian tė sqarimit tė lexuesit, veēanėrisht nė kėtė fazė polemikash rreth pėrmbajtjes sė historisė shqiptare, qė sipas tij «s’kanė asnjė lidhje me interesa tė mirėfillta akademike». Teksa lexon parathėnien dhe disa shkrime rreth librit tė qarkulluara nėpėr media, tė krijohet pėrshtypja qė Tursun Beu i vjen historiografisė shqiptare si risi, «pėr tė kontribuar pėr tė plotėsuar informacionin qė kemi pėr kėtė pjesė tė trashėgimisė sonė historike» – shkruan Misha – por e njohim qė nga botimi i Selami Pulahės, pėrpara dyzet viteve, nė kuadrin e Lufta Shqiptaro-Turke nė shekullin XV: burime osmane(Pulaha 1968), madje edhe mė herėt.

Pėrpara shtjellimit tė problematikave kryesore nė leximin e Tursun Beut nga Misha, nevojitet njė parantezė e Kronikės, ashtu siē duhej ta pėrfshinte ky botim, edhe pėr arsyen e thjeshtė tė imitimit tė “origjinalit” italian. Tė jetė rastėsi apo kursim fondesh qė botimi shqip serviret i cunguar nė sqarime paraprake profesionale dhe, madje, nė disa rrėfime tė kronistit?

Shkurtimisht rreth Kronikės

Botuesit e Mondadorit ia kanė nėnshtruar Kronikėn njė autopsie relaitivisht tė detajuar nė elemente pėrbėrėse ose karakteristika themelore, qė nisin me aspektin fizik, nėse mund ta emėrtojmė nė kėtė mėnyrė, pra autori dhe vepra. Bashkėkohės i Mehmetit II dhe oborrtar i tij, Tursun Beu do ta botojė Tarih-i ebu’l-feth pas vdekjes sė personazhit kryesor, aty nga fundi i shek. XV, rreth 20-50 vite pas ngjarjeve tė rrefyera, ku supozohet qė autori pjesėrisht i pėrjetoi: biografi mė i mirė (modern) i Mehmetit II, Franz Babinger, i konsideruar si jodashamirės i sulltanit, shprehet se Tursun Beu nuk shkoi pėrtej njė panegjeriku tė vonuar dhe jo pa qėllim ai i ka pėrjashtuar skenografitė emocionale (Babinger 1953). Them pjesėrisht pasi kohėt e fundit, sipas analizės sė Bernardinit, si rezultat i mospėrputhjes tė disa detajeve, ėshtė vėnė nė dyshim vetė prania e Tursun Beut nė rrethimin e Kostandinopojės, njė fakt qė duhet tė nxisė reflektime tė thella rreth veprės.

Akoma mė skeptik ėshtė Steven Runciman. Autor i njė libri mbi rėnien e Kostandinopojės, Runciman nuk e fsheh dot zhgėnjimin e veēantė nga kronistėt osmanė, pėrfshi edhe Tursun Beun e fokusuar rreth kėshtjellės sė Rūmeli Hisārit dhe mė shumė mbi intrigat e oborrit se sa mbi rrethimin (Runciman 1965). E kur kryevepra ushtarako-politike e Mehmetit II pasqyrohet me anomali tė tilla, mund tė imagjinojmė vazhdimin: ėshtė kurioze, pėr shembull, qė Misha nuk ka vėnė re se si kronisti e vendos Lezhėn nė pikėn e bashkimit tė Drinit dhe Bunės, duke e ngatėrruar me kėshtjellėn e Shkodrės, njė konfuzion i pakuptimtė pėr njė dėshmitar ngjarjesh, pėr mė tepėr rreth dy qyteteve, dy detajeve tė dukshme nė ato pak faqe kushtuar Arbėrisė; apo kur rėnien e Krujės e vulos me vėnien nė pah tė begatisė sė Shkodrės; apo nė paqartėsinė e vdekjes se Skėnderbeut.

Faza e dytė e autopsisė i pėrket stilit, qė i ka krijuar botuesit Misha pengesėn kryesore nė kuptimin e retorikės sė kronistit. Kėtu nuk mjafton percaktimi i vetėtimshėm se vepra strukturohet nga njė stil i «spėrdredhur barok», pasi kjo do tė thotė shumė dhe asgjė: shtjellimi i mėtejshėm i Mishės, edhe pse sintetik nė formė hapash, i tradhėton njohuritė e botuesit nė kėtė element qenėsor. Vepra e Tursun Beut ėshtė mbi tė gjitha pėrshkrim i letrarizuar ngjarjesh, qė Bernardini e konsideron si pjesė e letėrsisė arkaike osmane, me artificializėm tė lartė, sa qė jo vetėm Bernardini, por edhe Bombaci, kritiku mė i shquar italian i letėrsise osmane, Mario Grignaschi, pėrkthyesi i Tursun Beut nė rėnien e Kostandinopojės tė Agostino Pertusit, dhe Selami Pulaha, e kanė nėnvizuar kalvarin e pėrkthimit: historiani Pertusi e quan veprėn fantazioze, imagjinare, metaforike, retorike dhe oborrtare (Pertusi 1976)....


.

Alima
05-09-12, 15:44
...

Ndonėse ndryshon nga disa kronika pararendėse ajo projektohet tek zinxhiri i veprave me frymėzim tė theksuar nga letėrsia persiane, e kombinuar me tė ashtuquajturėn “letėrsi timuride” – e inauguruar nga stili i kronikave tė periudhės mongole, si pėr shembull autorėt Juvajnī dhe Rashīd al Dīni (Lewis, Holt 1962) – dhe fazat e ndryshme tė misticizmit sufi. Nga Juvajnī vjen vepraTarīkhi Jāhangushā (Historia e ngadhėnjimtarit tė botės), me zinxhirin e gjatė tė epiteteve qė shoqėrojnė sovranin. Tek Tursun Beu do tė gjejmė personazhe legjendare dhe mitologjike tė rezervuarit persian: Büzürkmirin, Turanikėt, Rüstemin, Turanin, Ferīdūnin, apo mbretėr tė shquar, qė burojnė nga krijimtaria e Firdousit tek Shāhnāme.

Nga tradita persiane vjen edhe ndėrthurja e prozės me poezinė, e quajturtazmīn, mjaft e pranishme tek Tursun Beu. Kanė njė rol tė veēantė Sa’dī Shiraz, Nizām al Mülk, e pa dyshim edhe mistika e Rūmit dhe Attārit, ashtu siē kanė ndikuar Oğuznamet e themeluesve legjendar tė dinastive. I pėrkasin sufizmit metaforat, krahasimet dhe manipulimi i fenomeneve natyrore nė funksion tė harmonisė nė dukje sensuale: rukh (fytyra, faqja) ėshtė shfaqja e Bukurisė hyjonre; zulf (kaēurreli) ėshtė shfaqja e Gjithėpushtetit hyjnor ose, siē e pėrshkruan Shabestarī, «shumėsia e botės empirike qė mbulon fytyrėn e unitetit hyjnor»; lab (buza) mishėron aftėsinė hyjnore tė dhurimit tė jetės; sharāb (vera) simbolizon ekstazėn; «tek ēifti bukuri/dashuri, dashuria ndaj njeriut ngatėrrohet me atė ndaj Zotit», por bukuria njerėzore ėshtė vetem njė refleks hyjnor (Bombaci 1956; Bausani, Pagliaro 1960). Ky lloj sinkretizmi i shumanshėm, pėrpos vėshtirėsive nė pėrkthim, e damkos Kronikėn me karakteristika tė theksuara artificializmi, qė njėkohėsisht pėrbėn ēelėsin e pashmangshėm kuptimor tė veprės.

Elementi i tretė i rėndėsishėm i Kronikės ėshtė objektivi i saj, qė konsiston tek madhėrimi i sovranit, me stilin e Firdusit, tė konsoliduar nga periudha e Timur Lengut. Mehmeti II piedestalizohet si i pagabueshėm, i pamposhtur, njė lloj Princi makiavelian me virtyte hyjnore – pjesėrisht nga sulltani frymezohet edhe Machiavelli. Nė valėvitjen mes filozofisė dhe etikės Tursun Beu gėrsheton pushtetin absolut tė sovranit, i cili shprehet nė veēanti pėrmes nėnshtrimit, qė, nga ana e tij, mundėsohet nga fuqia usharake, e nė kėtė kontekst ushtritė sulltanore angazhojnė autorin nė tablo epike.

Dhuna nė vetvete, njė nga metaforat e kudondodhura tė rrėfimit, i shėrben Tursun Beut nė gdhendjen e sovranit pėrherė triumfues ndaj turmave anonime. E thėnė ndryshe, inflacioni i dhunės pėrgjatė Kronikės ka misionin e ndriēimit tė triumfit tė Mehmetit II dhe jo ndonjė realizėm tė mundshėm, ashtu siē nuk ka objektivitet tek emfaza e sulltanit, e ushrisė, e fitoreve, e mėnyrave tė dėshtim/nėnshtrimit tė kundėrshtarėve, etj.

Lexim i pilotuar

Publiku i thjeshtė, tė cilit botuesi Misha i drejtohet pėr ta kthjelluar mbi epokėn aq tė njohur osmane sipas modelit nacional-romantik, i ndodhur thuajse pa asnjė koordinatė rreth Kronikės dhe autorit, adresohet drejt leximit tė “kėshilluar”, qė, si i vetmi i propozuar, tė kujton menjėherė integralizmin e regjimit tė shkuar, pushtetin e tij nė kanalizimin e opinionit dhe mėnjanimin e polifonisė sė interpretimeve. Njė monodi e tillė, pėrtej nėnvlerėsimit tė lexuesit dhe keqtrajtimit tė kronistit, duket sikur ushqen inkoherencėn e bartėsit tė kostumit kozmopolit, qė, pėr mė tepėr, kėmbėngul nė «rishqyrtimin kritik e serioz tė kėsaj periudhe [...] duke iu shmangur skematizimit me frymėzim romantik e nacionalist qė ka karakterizuar pėrgjithėsisht deri mė sot, si nė gjithė historiografinė ballkanike, trajtimin e raporteve tona me Perandorinė Osmane».

Po cilat janė kalimet e kėsaj autostrade tė re? Nė vija tė pėrgjitshme janė tre:dhuna, lufta e shenjtė dhe perversiteti seksual. Ky triumvirat, i lexueshėm – sipas Mishės – tek realizmi i Tursun Beut, do t’i shėrbejė shqiptarėve pėr ta njohur mė thellė tė kaluarėn, ose raportin me osmanėt, pse jo edhe me turqit e sotėm, qė botuesi ka aq pėrzemėr. Faktikisht, jo vetėm qė nuk ėshtė interpretim i shmangur nga rrugėtimi nacional-romantik dhe qė nuk pėrputhet me debatin akademik, por, duke u nisur nga pretendimi se kėto elemente janė tė reja dhe se historiografia «i ka minimizuar, ose madje dhe mėnjanuar apo censuruar», siēshprehet Misha, mund tė themi se ngjasojnė me “zbulimin e ujit tė ngrohtė”.

Hiperbola e dhunės

Historiografia ballkanike ėshtė e tejngopur me elementin e dhunės osmane nė forma, nė momente dhe pėr arsye tė ndryshme. Tursun Beu, si pjesė e historiografisė shqiptare tė Akademisė sė Shkencave – gjendet me emrin Dursun, sė bashku me pėrshkrimet letare: «u vra cili do qė u zu gjallė, vendi u plaēkit tmerrėsisht, gratė dhe fėmijėt u morėn robėr» (Islami, Frashėri 1959) – qė nė fėmijėrinė e saj, i ka shėrbyer interesave tė nacionalizimit sistematik tė shqiptarėve dhe imazhi i sotėm kolektiv ndaj osmanėve, qė vėrtitet pėrreth dhunės shkatėrruese tė Edenit arbėror, nuk ėshtė prodhuar nga impakti me meteorin e dy dekadave tė fundit: vazhdojnė tė qarkullojnė shifrat katastrofike tė ushrive osmane, nga 150 nė 400 mijė ushtarė, ato tė deflacionit demografik, nė pėrmasa qė e bėjnė tė ēuditshme praninė e sotme tė shqiptarėve nė Ballkan, e plot idhuj tė tjerė me ndonjė makiazh postkomunist.

Dukuria e re qėndron tek kritika ndaj historiografisė zyrtare qė e paska nėnvlerėsuar Tursun Beun, duke mos ngulmuar siē duhet nė prodhimtarinė nacional-romantike, por atėherė duhet kritikuar edhe historiografia perėndimore. Nėse kjo e fundit nuk i lexon kronikat nė stilin e propozuar nga Misha ka shumė arsye, ku njė ndėr mė tė rėndėsishmet ėshtė paradigma qė e pėrkufizon dhunėn si fenomen universal nė kohė dhe hapėsirė.

Mehmeti II sipas Mishės ėshtė po ai Pushtuesi i historiografisė zyrtare – njė pėrputhje e re me frymėzimin e vjetėr – dhe, akoma mė ironike, kundėrshton idenė e Ngadhėnjimtarit tė Tursun Beut, ai qė nė parathėnie konsiderohet si realist i vyer. Mjafton emėrtimi Pushtuesi pėr ta shndėrruar nė demagogji kėmbėnguljen e spastrimeve historiografike. Nė atė prezantim sintetik dhe dekontekstualizues, ku metaforat dhe hiperbolizimet e kronistit besohen si objektive, veprimtaria e Mehmeti II, pikėrisht me vullnetin e botuesit pėr ta intepretuar si sadist pervers, krijon njė zinxhirė paradoksesh tė pazgjidhshme: e thėnė ndryshe, artificializmi letrar i Tursun Beut, nėse sforcohet me realizėm e nxjerr Mehmetin II nga binarėt historikė.

Pėr shembull: njė Mehmet II qė hap librin si shfarosės arbėrish, e pėr rrjedhojė edhe tė popujve tė tjerė, pasi kronisti ndjek tė njėjtin stil pėrshkrimi, do tė thotė se ka planifikuar diēka tė tillė ose, sė paku, ka njė rezervuar demografik nė gjendje tė zėvendėsojė turmat e zhdukura – vrasje, skllavėrim, emigrim – me logjikėn e thjeshtė qė njė territor i boshatisur ėshtė i pavlefshėm pėr njė sulltan me programe perandorake.

Nė kėtė rast Misha ka dy zgjidhje tė paradoksit tė vetėkrijuar: sė pari, fenomeni i kolonizimit dhe sė dyti, pėr tė respektuar koherencėn me vetveten, mund tė justifikohet me “thartėsinė e frutit”, intepretuar nga Jon Elster. Historiografia perėndimore ėshtė e njėzėshme nė mohimin e mundėsisė sė osmanėve tė shek. XV pėr ta kolonizuar Ballkanin, pasi Anadolli kishte mė pak se 5 milion banorė, ndėrsa Ballkani osman kishte akoma mė tepėr, pra janė mundėsi mjaft tė kufizuara. Duke u fokusuar tek trevat arbėrore, ideja e kolonizimit zhvlerėsohet plotėsisht nga defterėt osman tė shek. XV-XVI, qė vėrtetojnė se numri i muslimanėve ishte reth 3% (1520), mė i ulti nė Ballkan – sė bashku me shifrat e territoreve serbe (Islami, Frashėri 1959; Vryonis 1981; Pulaha 1984; Firpo, Tranfaglia 1986; Minkov 2004).

Kėshtu, historizimi i letėrsisė sė kronikave konflikton me shifrat mjaft tė sakta tė defterėve, tė cilėt nuk vėrtetojnė kolonizim tė territoreve arbėrore, me pėrjashtim tė administratės fillestare nėpėr qytete – qė nuk mund tė konsiderohet si kolonizim – ose tė ndonjė rasti endemik. Kjo do tė thotė se Tursun Beu i rreshtėve qė ka preferuar Misha bymen dhunėn nė funksion tė madhėrimit tė sovranit. Ndonėse Misha ēimentohet tek nėnshtrimi i pėrgjakshėm, Tursun Beu, natyrisht jashtė meandreve letrare, shpjegon edhe njė mėnyrė nėnshtrimi gati (para)konsensuale teksa rrėfen betejėn e Buzurshekut (1467), apo kur sqaron se si banorėt vendas zbresin nga malet pėr tė popolluar rrethinat e Elbasanit pas ndėrtimit tė kėshtjellės osmane: pėr botuesin e paanshėm nuk kuptohet padukshmėria e kėtyre detajeve nė ato pak faqe arbėrore..

Sulltan-Alim
05-09-12, 16:01
...

Po ndoj kronik nga ndoj perandor Romak psh???....pos Rozafes me gjirin jasht?

...Ndonje perandori Bizant ???!!!

Apo ndoshta rrota nuk po sillet me tutje se te Othomanet?


.


Sulltaneshe,

Mos u lesho ne nivele qe nuk i perkasin Namit, gjegjesisht Diapazonit tend.

Bajlozi i Zi
05-09-12, 16:05
...Tursun Beu, natyrisht jashtė meandreve letrare, shpjegon edhe njė mėnyrė nėnshtrimi gati (para)konsensuale teksa rrėfen betejėn e Buzurshekut (1467), apo kur sqaron se si banorėt vendas zbresin nga malet pėr tė popolluar rrethinat e Elbasanit pas ndėrtimit tė kėshtjellės osmane: pėr botuesin e paanshėm nuk kuptohet padukshmėria e kėtyre detajeve nė ato pak faqe arbėrore.

...

mirė,
Shqiptarėt zbresin nga malet dhe e pranojne me deshire ("ne menyre konsensuale") nenshtrimin.

Dhe,
Doan Dani e merr si te mireqene e te vertete kete fakt te Tursun Beut.

Po faktet tjera?

Ato me perdhunime, roberime, shitje te femrave, malet e kodrat me kufoma shqiptaresh, lumenjte e gjakut... Qe i pershkruan, ne te njejten kronike Tursuni.

Ēka e shtyne njė sherbetor besnik te sulltanit, qe lavderon me pietet luftat e pushtimet e sulltanit e te Kuranit, te genjeje?
Cfare qellimi kishte?

Alima
05-09-12, 16:24
...Tursun Beu, natyrisht jashtė meandreve letrare, shpjegon edhe njė mėnyrė nėnshtrimi gati (para)konsensuale teksa rrėfen betejėn e Buzurshekut (1467), apo kur sqaron se si banorėt vendas zbresin nga malet pėr tė popolluar rrethinat e Elbasanit pas ndėrtimit tė kėshtjellės osmane: pėr botuesin e paanshėm nuk kuptohet padukshmėria e kėtyre detajeve nė ato pak faqe arbėrore.

...

mirė,
Shqiptarėt zbresin nga malet dhe e pranojne me deshire ("ne menyre konsensuale") nenshtrimin.

Dhe,
Doan Dani e merr si te mireqene e te vertete kete fakt te Tursun Beut.

Po faktet tjera?

Ato me perdhunime, roberime, shitje te femrave, malet e kodrat me kufoma shqiptaresh, lumenjte e gjakut... Qe i pershkruan, ne te njejten kronike Tursuni.

Ēka e shtyne njė sherbetor besnik te sulltanit, qe lavderon me pietet luftat e pushtimet e sulltanit e te Kuranit, te genjeje?
Cfare qellimi kishte?


...

Ti sikur te jeshe harap, kur lexuake fillon gjithemon nga fundi?... lexoje tere shkresen ,pastaj vazhdojme eventualisht ,edhe perkry keshilles se Sulltanit,drejtuar mua Sulltaneshes :D !


Konsesualisht... sot nuk ka perandori dhe as "dhune! Kush i dhunon dhe detyron te konvertohen masovikisht ,individualisht ne gjithe boten muslimanet e rinje ?


...pasi kishe fjalen tek dhuna!ps.hulumto fosilet e Romakeve,sa nuk kame filluar une!


.

Bajlozi i Zi
05-09-12, 16:32
Pėr ty, edhe pėr Sulltan-Alim,

Ėshtė "tradite" neper diskutimet e forumeve, qe, kur tema ka karakter historiko-politiko-fetar, se paku ne 30 komentet e para, komentuesit provojne me argumente e fakte te replikojne. Pas te tridhjetit fillojne sharjet deri ne gjene te familjes.

Pse filluat kaq shpejt?

Anyway,

Kjo teme sillet ketu me qellim qe te pershkruaje krime e masakra e plaqkitje ne emer te Kuranit e te islamit.

Theksoj:

Krime e masakra e pushtime e dhunime e plaqkitje, ne emer te islamit e te Kuranit.

Kjo, sa i perket islamit fe te paqes e te tolerances.

Alima
05-09-12, 16:38
...

Kjo teme nuk eshte gje tjeter pos shtremberim historis , fakteve , kronikave, personaliteteve , Kuranit , dhe te gjitha tjerave si zakonisht nga urrejtesit dhe injorantet !


Po deshe vazhdojme deri ne ate shkresen pas te 30-tes ! No problem anyway we are used too!


.

Bajlozi i Zi
05-09-12, 16:48
...

Kjo teme nuk eshte gje tjeter pos shtremberim historis , fakteve , kronikave, personaliteteve , Kuranit , dhe te gjitha tjerave si zakonisht nga urrejtesit dhe injorantet !


Po deshe vazhdojme deri ne ate shkresen pas te 30-tes ! No problem anyway we are used too!


.

Kur thua ėshtė shtremberim i historise e i fakteve; a je ne gjendje te tregosh ketu se si ėshtė e verteta, e pashtremberuar, pra?

Sulltan-Alim
05-09-12, 16:51
Pėr ty, edhe pėr Sulltan-Alim,

Ėshtė "tradite" neper diskutimet e forumeve, qe, kur tema ka karakter historiko-politiko-fetar, se paku ne 30 komentet e para, komentuesit provojne me argumente e fakte te replikojne. Pas te tridhjetit fillojne sharjet deri ne gjene te familjes.

Pse filluat kaq shpejt?

Anyway,

Kjo teme sillet ketu me qellim qe te pershkruaje krime e masakra e plaqkitje ne emer te Kuranit e te islamit.

Theksoj:

Krime e masakra e pushtime e dhunime e plaqkitje, ne emer te islamit e te Kuranit.

Kjo, sa i perket islamit fe te paqes e te tolerances.

Une do te kursej ty meqe konsideroj se nuk ke ndonje kaqik per ti hyre ketij debati provokativ me vete faktin se inicon tema tendencioze qe parimisht nuk do duhej. Pra, ti ke hapur nje teme nen cdo norme, gjegjesisht me mize pas veshi dhe akoma ke kurajo te shtrosh pyetje Pse filluat kaq shpejte? Gjurmo neper arkiva e mos hedh pluhur kot. E nese ushqehesh me keso tema besoj se tjeret do t`a japin pergjegjen e merituar por pa te kursyer as une.

Kalo bukur!

Alima
05-09-12, 16:56
Kur thua ėshtė shtremberim i historise e i fakteve; a je ne gjendje te tregosh ketu se si ėshtė e verteta, e pashtremberuar, pra?


...

A ja vlene te lodhem se koti... kur ti prap ne fund do tentosh te me bindesh se jane demagogji?!

.

Bajlozi i Zi
05-09-12, 16:59
Kronikat e Tursun Beut, ėshtė njė liber i botuar ne Turqi, dhe autenticiteti i autorit nuk ėshtė vene ne dyshim as nga akademket turq. (Tejetergje permbajtja). Tursun Beu ėshtė njė personazh i vertete historik neper te gjitha arkivat osmane etj.

Tjetra,

Sa i perket mizes,

Nėse ju sot therrisni me krenari "ku je baba sulltan"; pas 20 vjetesh, disa shqiptare si ju do te tharrasin "ku je baba arkan"; dhe kur njė bashkeluftetar i arkanit do te botoje njė liber me kronika pėr masakrat e arkanit me plaqkitje e perdhunime ndaj kroateve shqiptareve e boshnjakeve... Tipas si ju, do te dalin e te na thone se "keto jane shtremberime te historise dhe te fakteve" e do te mbrojne madheshtine, sikur ju te babes sulltan, ata te "babes arkan".

A jeni ne toke te Zotit?

Alima
05-09-12, 17:10
Kronikat e Tursun Beut, ėshtė njė liber i botuar ne Turqi, dhe autenticiteti i autorit nuk ėshtė vene ne dyshim as nga akademket turq. (Tejetergje permbajtja). Tursun Beu ėshtė njė personazh i vertete historik neper te gjitha arkivat osmane etj.

Tjetra,

Sa i perket mizes,

Nėse ju sot therrisni me krenari "ku je baba sulltan"; pas 20 vjetesh, disa shqiptare si ju do te tharrasin "ku je baba arkan"; dhe kur njė bashkeluftetar i arkanit do te botoje njė liber me kronika pėr masakrat e arkanit me plaqkitje e perdhunime ndaj kroateve shqiptareve e boshnjakeve... Tipas si ju, do te dalin e te na thone se "keto jane shtremberime te historise dhe te fakteve" e do te mbrojne madheshtine, sikur ju te babes sulltan, ata te "babes arkan".

A jeni ne toke te Zotit?


...

Turqia produson edhe serialin me te poshter e me te pist "Sulltani me shtat alibabat e tij " ...perderisa ēdo dite masat e popullates i gjuajne me ndytesira godinat ku produsohet ai serial nga nje lavire turke ...paraqesin sulltanin duke pire alcoolin ,duke bere ēmenduarina te cilat aspak nuk perputhen me biografin e tij prej Sulltani!


...AAA ncuk, tani kemi mjete me te persosura per ruajtjen e historis, njeherit qe ka thene gjakovalia:-"se pari here s'ta beje hallall qe me mashtrove, e se dyti here me te hallall!"


Vazhdo bagljoz me urrejtje e njoranc , vazhdo... une kishe ke diēka me shume ne ate koken tende se 20 gram mish!


.

Bajlozi i Zi
05-09-12, 17:22
...

Turqia produson edhe serialin me te poshter e me te pist "Sulltani me shtat alibabat e tij " ...perderisa ēdo dite masat e popullates i gjuajne me ndytesira godinat ku produsohet ai serial nga nje lavire turke ...paraqesin sulltanin duke pire alcoolin ,duke bere ēmenduarina te cilat aspak nuk perputhen me biografin e tij prej Sulltani!


...AAA ncuk, tani kemi mjete me te persosura per ruajtjen e historis, njeherit qe ka thene gjakovalia:-"se pari here s'ta beje hallall qe me mashtrove, e se dyti here me te hallall!"


Vazhdo bagljoz me urrejtje e njoranc , vazhdo... une kishe ke diēka me shume ne ate koken tende se 20 gram mish!


.

Fakte po thu, a?

Ne ate kohė nuk ka pase video e kamera e foto.

Perndryshe,

Kqyreni sot gjendjen e ndrtimeve ne Kosove, edhe sa shumė lodhen shqiptaret pėr me i binde shkijet qe jemi vllazen multietnik; me ba me iu tek shkijve me thane ne Hage qe ne Kosove nuk ka pase hiq lufte para 13 vjetesh, me fakte aktuale; bahemi horė ne mungese te fakteve (sepse shkijet pėr libra e artikuj gazetash jane nja 3-400 vjet perpara nesh), e bindin boten qe shqiptaret po genjejne; sepse vetia themelore e njeriut ėshtė Harresa. Veq, nafaka, qe ekzistojne video e foto.

Shkijet do te thone "jemi krenare qe Rame Bllaca ka qene deputet ne parlamentin e Krajlit"... "a din sa shumė na kane dashte shqiptaret neve"... do te shtyhen gjakpiresat e shqiptareve se ciliin gjakpires e kane dashte ma shumė shqiptaret.

Neferta
05-09-12, 18:15
......... A thua oborrtari ka patur guximin te genjej sidomos gjat sundimit te perandorit me te llahtarshem te perandorise Osmane?


Nė vitet e fundit ėshtė bėrė si e modės qė tė bėhen shumė hamendėsime dhe tė vihen nė diskutime pushtuesit e Shqipėrisė dhe sjelljet e tyre. Njė takėm jo i pakėt, sot, rrėfejnė se turqit s’ishin tamam pushtues nė tė gjithė periudhėn e ekzistencės sė tyre, madje deri dobinė e ekzistencės nėn sundimin e tyre. Nė fakt, kohėt dhe autorė tė ndryshėm tė historisė, e kanė provuar qartė se kush ishin ata. Dhe, se sundimi turk ka qenė fatal pėr vendin tonė, pėr tė ardhmen e tij dhe madje pasojat vazhdojnė deri nė kohėt qė jetojmė. Instituti i Dialogut dhe Komunikimit ka bėrė dhe njė hap mė tej, kur ka sjellė nė shqip njė libėr tė vyer jo thjesht pėr kategorinė e historianėve dhe dashamirėve tė saj, por edhe pėr tė gjithė publikun. Bėhet fjalė pėr “Kronikat e Tursun Beut”. Ky i fundit ka qenė kronikani i Sulltan Mehmetit tė II, pushtuesit tė Konstadinopojės, Ballkanit dhe kuptohet Shqipėrisė. Askush mė mirė sesa ai, s’ka pasur mundėsi nė morinė e historianėve-kronikanė tė asaj kohe, por edhe mė vonė, tė shihte me sytė e tij atė qė bėnė turqit nė territorin e sotėm tė Stambollit, Bullgarisė, Bosnjės, Moresė, Serbisė dhe patjetėr Shqipėrisė sė vogėl. Ėshtė njė moment qė nėse e lexon do tė ndjesh llahtarin e shkatėrrimeve osmane nė kėto vende dhe ndėrrimin e fatit pėr aq e aq breza.Gjithsesi lexuesi e ‘humbet’ shpesh edhe pse stili i autorit nė dukje ėshtė tejet i tejkaluar kur pėrshkruhen pushtimet dhe fuqia e kėsaj makine tė llahtarshme. Vetėm se leximi i kronikės mbetet i kėndshėm. Tė mendosh ėshtė shkruar para disa shekujsh dhe nė njė stil qė i ngjan arabeskave, duke e lustruar deri nė fund Mehmet Fatihun, shpurėn e tij dhe kontingjentet e frikshme tė jeniēerėve, azapėve, akinxhinjve etj. Pėrkthyesi Edvin Cami duhet vlerėsuar qė ka ruajtur timbrin e fjalėve nga teksti nga ku ėshtė bėrė pėrkthimi, por qė ndoshta mund tė pėrdoreshin pak mė shumė orientalizma pėr ta afruar mė shumė frymėn osmane. Dhe, poezitė duken tė pėrkthyera kėndshėm. Profesori Aleko Minga, qė ka bėrė redaktimin, duhet vlerėsuar pėr balancėn qė ka ruajtur midis pėrkthimit dhe shqipes sė sotme.
Momentet e pėrshkrimit tė masakrave nė Shqipėri janė mė tė ndjerat pėr publikun shqiptar. Dhe, askush si Tursun Beu s’ėshtė mė i besueshėm nė kėtė rast. Kuptohet duke shmangur panegjirizimin e tij pėr Sulltanin dhe pėrēmimin e dukshėm pėr Skėnderbeun, qė nė libėr ėshtė trajtuar i njėjtė dhe me luftėtarėt e tjerė si ai nė Ballkan, Tursun Beu pėrshkruan realisht masakra tė papara: “Nė pėrputhje me traditėn qė ekzistonte mė parė...tė gjithė djemtė e vashat e tyre u kapėn dhe u bėnė robėr, ndėrsa meshkujt e rritur u mblodhėn dhe u lidhėn me zinxhirė. Nė ēdo vendqėndrim, nė prani tė Sundimtarit, u ekzekutuan me njė tė rėnė shpate aq shumė tė pafe sa qe e pamundur tė llogariteshin...”. Ky ėshtė njė nga episodet e Shqipėrisė dhe qė autori na ndihmon me penėn e tij pėr ta pėrshkruar sa mė drejtė masakrėn.
Koha e Mehmet Fatihut ėshtė koha e njė ekspansioni tė paparė, qė u arrit vetėm mbi shpatėn. Marrja prej tij e Konstadinopojės, mė pas e shumė fortesave nė Ballkan dhe deri nė Hungari dhe mė gjerė, bėri qė Evropa tė mendonte mirė se kė kishte pėrballė. Nė kėtė libėr ke mundėsi tė shikosh zemrėn e pushtuesit nga brenda. Tursun Beu, ky oborrtar i humbur i Allahut, si shkruhej nė atė kohė, mbetet i papėrsėritshėm nė pėrshkrimet e tij, edhe pse ato janė tė mbushura me panegjirizmin e kuptueshėm osman. E megjithatė, edhe nė kėtė rast botimi i ka shėrbyer historisė, madje edhe kėsaj tonės...qė ka mbetur kaq patetike dhe oportune prej politikės.

Sulltan-Alim
05-09-12, 19:46
Kronikat e Tursun Beut, ėshtė njė liber i botuar ne Turqi, dhe autenticiteti i autorit nuk ėshtė vene ne dyshim as nga akademket turq. (Tejetergje permbajtja). Tursun Beu ėshtė njė personazh i vertete historik neper te gjitha arkivat osmane etj.

Tjetra,

Sa i perket mizes,

Nėse ju sot therrisni me krenari "ku je baba sulltan"; pas 20 vjetesh, disa shqiptare si ju do te tharrasin "ku je baba arkan"; dhe kur njė bashkeluftetar i arkanit do te botoje njė liber me kronika pėr masakrat e arkanit me plaqkitje e perdhunime ndaj kroateve shqiptareve e boshnjakeve... Tipas si ju, do te dalin e te na thone se "keto jane shtremberime te historise dhe te fakteve" e do te mbrojne madheshtine, sikur ju te babes sulltan, ata te "babes arkan".

A jeni ne toke te Zotit?

Pyetja yte: A jeni ne toke te Zotit?

Po ne jemi!

Po ti cilit i besoke pasiqe thritesh ne Zot? Me oriento qe te dij me c`profil korenspondoj Opinione ne kete debat?

Edhe nese qenka autentik ky liber pa me thuaj ti ku e ke qellimin me hapjen e kesaj teme?

Ke deshiron ta diskreditosh? Fene Islame? Cfare lope e gjalle qenke, : D!

Sikur mos t`ishte miza pas veshit tend kujt do i duhej ky arsyetim i palogjikshem qe ke sjellur ne kete koment?

Paske harruar ti se ne SHBA-te e sotme dikur kishin jetuar Indianet ne fise? A i kishinn prere e vrare si shtazet keta te Krishteret e Bibles evropiane?

Pergjate luftave Iliro Rromake a ishte ngjashem? A thua per c`arsye? Vec territoret mos i permend, ok!

Si nuk te vie pak turp, qe del ketu dhe mbjell urrejtje me budallakira? Ani cfare krahasime beka me Arkanin :D, nc? E tash sipas teje duheshka edhe Evropianve e Amerikanve me ju ra ne qafe gjithnje sipas teje a, se edhe keta qenkan ne nje vije te njejte me baben Sulltan e Arkanin ( komentit tend po i referohem a).

E bytha yte del dhe shet mjegull ketu me nje oborrtar te kohes (ne cilesi te kronistit) sa per te ndjellur urrejtje patologjike?

Ik ore! Kur te dalesh ketu per te sjellur ndonje mendim atehere mendo mire se ku vret para se t`a postosh. Sherbtoret e Sulltanit t`a lexojne tefterin n`xhep, prandaj terhiqu.

Miqesisht,

Sulltani!

Bajlozi i Zi
05-09-12, 19:58
Sulltan-Alim,

Deshmite nga libri "Kronikat e Tursun Beut", jane ato qe shkrhen ne te.

Tursun Beu, ėshtė ai qe ėshtė. Lavderuesi dhe madheruesi i sulltan mehmet fatihut dhe i Kuranit.


Ti, flet palidhje. Nuk do te te them asgje ty. Jam i vakcinuar pėr tipat tu, kqyr provo t'i ngulesh dhembet dikujt tjeter.

Sulltan-Alim
05-09-12, 20:07
Sulltan-Alim,

Deshmite nga libri "Kronikat e Tursun Beut", jane ato qe shkrhen ne te.

Tursun Beu, ėshtė ai qe ėshtė. Lavderuesi dhe madheruesi i sulltan mehmet fatihut dhe i Kuranit.


Ti, flet palidhje. Nuk do te te them asgje ty. Jam i vakcinuar pėr tipat tu, kqyr provo t'i ngulesh dhembet dikujt tjeter.

Shko e deshmoi keto masakra ne Mamushe te Prizrenit dhe banu burre e perzini prej aty, nese natyrisht mundesh ; per t`a "deshmuar Shqiptarine qe posedoke" :D. Ty, asnje vaksine s`te kryen pune me. Je imunizu ti moti kohe, eshte vetem ceshtje kohe kur do dorzohesh. Sinqerisht, kur do fillosh me ne fund te besosh dhe t`i kthehesh vetes?

:D

Hajra
05-09-12, 20:09
.....hmm.. a thua paska njerez qe mendoin se perandoria osmane erdhi me llokume ne trojet tona?

Nuk dua as ti mohoj por edhe as te pohoi te bemat e turqve gjate sundimit ne ballkan, me kete pune le te mirren historianet dhe hulumtues te lemive tjera shkencore. Une per vete sot Turqin e konsideroi si nje shtet mik te shqiptareve, sa me e forte te jete turqia, shqiptaret ne ballkan ndihen me te sigurt. Si dhe ja di per ndere qe ndikoi ne perhapjen e fese islame nder shqiptar, sigurisht kjo nuk ishte rastesi,( Allahu ka dashte). Mirpo kjo nuk do te thote qe do te pranoja te nenshtrohemi dhe te sundohemi nga ajo perseri, liria dhe atedheu jane mbi te gjitha, shqiptaret jane vllezer pa dallim, nga vete fakti qe ne para se te ishim te krishter apo musliman ishim vllezer kemi nje gjak dhe nje gjuhe.

p.s. mos te harroim qe thuhet se ne turqi jetoin 5 milion shqiptare, eshte vendi i vetem ku shqiptari ka respekt dhe nuk urrehet siq ndodhe ne pjeset tjera te botes.

Bajlozi i Zi
05-09-12, 20:17
Shko e deshmoi keto masakra ne Mamushe te Prizrenit dhe banu burre e perzini prej aty, nese natyrisht mundesh ; per t`a "deshmuar Shqiptarine qe posedoke" :D. Ty, asnje vaksine s`te kryen pune me. Je imunizu ti moti kohe, eshte vetem ceshtje kohe kur do dorzohesh. Sinqerisht, kur do fillosh me ne fund te besosh dhe t`i kthehesh vetes?

:D

Ti, deri ne kete ēast, ne kete teme nuk e ke shkruar asnje rresht ne lidhje me permbajtjen, ato qe jane te shkruara nga madheruesi i sulltan mehmet fatihut, dhe nga lavderuesi i madh i Kuranit, tursun beu.

Ky, qe i ka pershkru keto masakra perdhunime e plaqkitje ne emer te Kuranit, ėshtė lavderues dhe madherues i sulltanit dhe Kuranit.

Pse do te genjente??? pyeta une me heret.

Si do te guxonte te genjente njė oborrtar i njė gjakpiresi si ky sulltan??? pyeti Neferta.

Jo vetem turqit e mamushes, por edhe shkijet e graqanices i ke deshmi te "paqes dhe tolerances" qe kane sjellur ne keto troje "sulltanet edhe arkanat e madheruar".
p.s.

Ėshtė deshmi e gjallė e "paqes dhe tolerances" te cilen islami e ka shprenda neper bote, permes perdhunimeve, masakrave, shpates, plaqkitjeve dhe "maleve me kufoma shqiptaresh".

A e ke ndonje fakt qe e tregon te kunderten?

Bajlozi i Zi
05-09-12, 20:34
.....hmm.. a thua paska njerez qe mendoin se perandoria osmane erdhi me llokume ne trojet tona?

Nuk dua as ti mohoj por edhe as te pohoi te bemat e turqve gjate sundimit ne ballkan, me kete pune le te mirren historianet dhe hulumtues te lemive tjera shkencore. Une per vete sot Turqin e konsideroi si nje shtet mik te shqiptareve, sa me e forte te jete turqia, shqiptaret ne ballkan ndihen me te sigurt. Si dhe ja di per ndere qe ndikoi ne perhapjen e fese islame nder shqiptar, sigurisht kjo nuk ishte rastesi,( Allahu ka dashte). Mirpo kjo nuk do te thote qe do te pranoja te nenshtrohemi dhe te sundohemi nga ajo perseri, liria dhe atedheu jane mbi te gjitha, shqiptaret jane vllezer pa dallim, nga vete fakti qe ne para se te ishim te krishter apo musliman ishim vllezer kemi nje gjak dhe nje gjuhe.

p.s. mos te harroim qe thuhet se ne turqi jetoin 5 milion shqiptare, eshte vendi i vetem ku shqiptari ka respekt dhe nuk urrehet siq ndodhe ne pjeset tjera te botes.

Hajra,

Le t'i permbahemi arsyes se shendoshe, veq pak bile:

Ti po thua: ardhja e islamit permes perdhunimeve maskarave e plaqkitjeve turke ne trojet shqiptare, nuk ishte rastesi, Allahu ka dashte!!!

OK, po pajtohem me ty.

Plotesisht.

A ka dashte allahu qe te vijne shkijet me maskra ne trojet shqiptare???

A ka dashte allahu qe rusia e greqia e izraeli te maskaroje muslmanė???

A ka dashte allahu qe perandoria romake ta shperndaje krishterizmin ne krejt boten, apo kjo ka qene rastesi???

Nėse ti mendon se "allahu nuk ka dashte" qe te ndodhin keto krime e masakra, por "paskan ndodhe pa dashte allahu"... Desha te te pyes ty:

Ēka ka ndodhe ne kete bote PA deshiren e Allahut???
Edhe, qysh paska mujtė me ndodhė?

Faleminderit paraprakisht

Sulltan-Alim
05-09-12, 20:39
Ti, deri ne kete ēast, ne kete teme nuk e ke shkruar asnje rresht ne lidhje me permbajtjen, ato qe jane te shkruara nga madheruesi i sulltan mehmet fatihut, dhe nga lavderuesi i madh i Kuranit, tursun beu.

Ky, qe i ka pershkru keto masakra perdhunime e plaqkitje ne emer te Kuranit, ėshtė lavderues dhe madherues i sulltanit dhe Kuranit.

Pse do te genjente??? pyeta une me heret.

Si do te guxonte te genjente njė oborrtar i njė gjakpiresi si ky sulltan??? pyeti Neferta.

Jo vetem turqit e mamushes, por edhe shkijet e graqanices i ke deshmi te "paqes dhe tolerances" qe kane sjellur ne keto troje "sulltanet edhe arkanat e madheruar".
p.s.

Ėshtė deshmi e gjallė e "paqes dhe tolerances" te cilen islami e ka shprenda neper bote, permes perdhunimeve, masakrave, shpates, plaqkitjeve dhe "maleve me kufoma shqiptaresh".

A e ke ndonje fakt qe e tregon te kunderten?

Po nuk ka se cfare te shkruhet sepse vec kemi shkruar moti kohe per keso ceshtje. Thuaja se i dijme te gjitha. Shqiptarve askush s`u ka faj se nuk ishnin historikisht popull i madh sic ishte China psh. ose thene me trup Fati i Popujve te vegjel shpesh here neper histori ishte shuar nga sterpikte e Perandorive te medha, madje edhe sot vecse me mjete me te sofistikuara sic eshte psh. "Demokracia" amerikane e ajo evropiane.

Ne shekullin 21 SHBA-te shkaktuan me miliona vrasje ne kerkim te armeve biologjike a ne fakt per krejt dic tjeter. Pranverat arabe ishin poashtu investim amerikan. Keshtu ishte edhe asajbote kur sundonte Perandoria Osmane. Ty sic duket te mungon logjika e duhur e perceptimit te ngjarjeve ne rrethana krejtesisht tjera kur ke parasysh analfabetizmin qe mbreteronte asaj bote.

Hajra shume bukur e kishte formuluar ne komentin e tij te mesiperm. Pergjate Bombardimeve te NATO-s Aeroplanet e Turqise kishin nje nga rrolet kryesore ne bombardimin e infrastruktures ushtarake serbe, apo jo!?

Nese do ndonje debat cilesor atehere reflekto dhe pergjigju ne pyetjet qe ti shtrova me larte. Leri keto marifete e budallakira sespe qe ne start do hasesh ne gozhde.

Sikur bota t`i permbahej udhezimeve nga librat e shenjte do kishte vend per te jetuar edhe per njehere, po kaq sa njerz ka bota sot.

Bajlozi i Zi
05-09-12, 20:51
Aha, sulltan-alim, mirė, e ule mjaft drastikisht pazarin,

Qashtu, mjafton qe po e pranon se perandria osmane erdhi ne trojet shqiptare me masakra e "me male kufomash te shqiptareve e me detyrime ne konvertime"; pastaj, sa pėr kete piqiluken e sotme te natos e te amerikes, kete turqine, teper teper kollaj kollaj ia bejme.

Turqia e sotme ėshtė amerike, bre agallare. Turqia e sotme ėshtė perendim, demokraci parlamentare, ma shumė ka shamija e mjekrra talebane ne rusi e ne amerike e ne itali, sesa ne turqi. Sa i perket botes islame, turqia ėshtė kapitull i mbaruar. Turqia ėshtė kanali permes te cilit amerika e izraeli e kallė talebanin. Pjese e nato-s se krishtere.

Murgesha
05-09-12, 20:52
Pershendetje Sulltan Alim.


Nuk po me pelqen menyra e qasjes tuaj ne ket tem, ku qartazi po shifet se ju pikesynim te shkrimeve tuaja keni autorin e temes e jo temen.

Lutesh mos te vazhdosh me ket lloj debati, pasi qe ky forum nuk ka te beje me biseda te lira.

Me nderime.

Sulltan-Alim
05-09-12, 21:07
Pershendetje Sulltan Alim.


Nuk po me pelqen menyra e qasjes tuaj ne ket tem, ku qartazi po shifet se ju pikesynim te shkrimeve tuaja keni autorin e temes e jo temen.

Lutesh mos te vazhdosh me ket lloj debati, pasi qe ky forum nuk ka te beje me biseda te lira.

Me nderime.

Poashtu pershendetje edhe ty Murgeshe,

As mua nuk po me pelqen se si po i qaset ky far daie ceshtjeve qe me shume kane karakter historik se sa efektiv per zhvillimet politike qe po i perjetojme keto dite. Ti duhesh t`a kesh te qarte se ketu nuk mundesh t`a detyrosh aske te shkruaj cfare do deshiroje ti, e as ky.

Tema qe ka hapur bie ndesh me parimet themelore ndaj besimtarve sepse apriori po i lenqite te gjithe nga e drejta per te besuar duke sjellur fakte qe pak a shume te gjithe ne i njohim e qe nuk qojne asnje peshe ne raport me zhvillimet politike te ketyre diteve e lere me te asaj kohe.

Nese ky dhe edhe ti poashtu keni ndonje smire mund te ankoheni ne vendet kyqe gjegjesisht ne Vatikan a ku te doni. Nese ketu shfaqet mendimi i lire atehere ju duhet (per mendimin tim) t`a administroni kete sfere vetem teknikisht por jo te nderhyni edhe ne perceptimin se si duhet t`i trajtojme keto ceshtje,

Tema eshte provokative dhe ndjell Urrejtje, prandaj mendoj se do duhej hequr per t`mos ia rritur pazarin ketij Mullinigjise qe e ka hapur, nergut :D.

Murgeshe, kur te hysh ne pyll te duhet edhe Sopata, per heren tjeter.

Miqesisht,

Pershendetje te ngrohta, : D

Murgesha
05-09-12, 21:21
Mbasi kjo tem s“qenka aktuale per zhvillimet politike te diteve te sotme ski cka me u merzit ti fare, sepse as nuk provokon as nuk ndjell urrejtje e as nuk rrit pazare, sepse ne ket forum as nuk shesim e as nuk blejme.

Prandaj, nese ke te thuash dicka per ket far Tursunin e kroniken e tij je i mireseardhur, perndryshe mosrrespektimi i temave, marrja me autorin e jo me temen sjell fshirjen e shkrimeve e ndoshta edhe bllokimin njejavor te atij qe perpiqet ta bej nje gje te tille.

Shpresoj te jemi kuptuar.

Bajlozi i Zi
05-09-12, 21:30
Ti duhesh t`a kesh te qarte se ketu nuk mundesh t`a detyrosh aske te shkruaj cfare do deshiroje ti, e as ky.

As ti nuk mundesh.

Tema qe ka hapur bie ndesh me parimet themelore ndaj besimtarve sepse apriori po i lenqite te gjithe nga e drejta per te besuar duke sjellur fakte qe pak a shume te gjithe ne i njohim e qe nuk qojne asnje peshe ne raport me zhvillimet politike te ketyre diteve e lere me te asaj kohe.


Pse pra po shqetesohesh ti???

Ti vet po thua qe kam sjellur fakte qe nuk qojne asnje peshe ne raport me zhvillimet politike te ketyre diteve.
Pse pra po ndihesh i provokuar.

Nėse ke kaqik pėr polemike pra, gjithnje sipas asja qe ke shkruar ti vet:

Ato pallavrat e atij ministrit idiot te turqise pėr 28 kryemistra shqiptare te sulltanit, ciles kohė i takojne?
Pėr cilen kohė kane ndikim?
Pėr cilin qellim jane thene?
Pėr cfare qellimi jeni gezuar ju gjakprishurit e trojeve shqiptare pse paska thene ashtu ai turko-gabeli?

500 vjet nenshtrim, okupim, masakra, plaqkitje, te dokumentuara. 500 vjet. 50 dekada roberim e vrasje. Nėse veē po u dashka te flitet pėr ate kohė:

A ma mirė me kerku falje e me u ndi i turperuar para shqiptareve; apo me provoku duke permendur pėr 50 dekada, 28 shpirtshitur???

Cila ėshtė ma mirė? sulltan-alim.

Sulltan-Alim
05-09-12, 21:33
Sidoqofte, une mendimin tim e dhash ne lidhje me temen. Besoj se ishte nje kontribut i vogel me ca nderhyrje kirurgjike.

Mbase, ty te deshiroj shendet dhe suksese ne vijim duke te sugjeruar qe t`a respektosh Sulltaneshen ne mase te duhur.

Sulltani-Alim!

Sulltan-Alim
05-09-12, 21:37
As ti nuk mundesh.

Pse pra po shqetesohesh ti???

Ti vet po thua qe kam sjellur fakte qe nuk qojne asnje peshe ne raport me zhvillimet politike te ketyre diteve.
Pse pra po ndihesh i provokuar.

Nėse ke kaqik pėr polemike pra, gjithnje sipas asja qe ke shkruar ti vet:

Ato pallavrat e atij ministrit idiot te turqise pėr 28 kryemistra shqiptare te sulltanit, ciles kohė i takojne?
Pėr cilen kohė kane ndikim?
Pėr cilin qellim jane thene?
Pėr cfare qellimi jeni gezuar ju gjakprishurit e trojeve shqiptare pse paska thene ashtu ai turko-gabeli?

500 vjet nenshtrim, okupim, masakra, plaqkitje, te dokumentuara. 500 vjet. 50 dekada roberim e vrasje. Nėse veē po u dashka te flitet pėr ate kohė:

A ma mirė me kerku falje e me u ndi i turperuar para shqiptareve; apo me provoku duke permendur pėr 50 dekada, 28 shpirtshitur???

Cila ėshtė ma mirė? sulltan-alim.

:D :D :D,

Hajt me nate te mire, ishin ato pak komente qe solla vetem nderhyrje kirurgjike. Tjerat nuk qojne peshe.

:D.

Bajlozi i Zi
05-09-12, 21:46
:D :D :D,

Hajt me nate te mire, ishin ato pak komente qe solla vetem nderhyrje kirurgjike. Tjerat nuk qojne peshe.

:D.

As pėr mua nuk qojne kurrfare peshe, sepse sulltanat e sulltaneshat kane cofe moti. Kane cofe edhe n'midis stambollit edhe n'midis bagdadit. (Jo po veē ta dini :D :D).

Temen e kam sjelle nergut, absolutisht nergut pėr nja dy tre turko-gabelica qe ksjade thrrasin "ku je baba sulltan".

Rri si musliman, ndash me ndejtė si njeri, e mos perzij me turko-arabo-gabel. Mos perzij kombe e gjak.

Perndryshe, prano e ballafaqohu me te verteten qe ti sot je musliman veē fale masakrave perdhunimeve e plaqkitjeve e "maleve me kufoma shqiptare".

Thjesht: SHUJ!!! Trus.

Hajra
05-09-12, 22:10
Hajra,

Le t'i permbahemi arsyes se shendoshe, veq pak bile:

Ti po thua: ardhja e islamit permes perdhunimeve maskarave e plaqkitjeve turke ne trojet shqiptare, nuk ishte rastesi, Allahu ka dashte!!!

OK, po pajtohem me ty.

Plotesisht.

A ka dashte allahu qe te vijne shkijet me maskra ne trojet shqiptare???

A ka dashte allahu qe rusia e greqia e izraeli te maskaroje muslmanė???

A ka dashte allahu qe perandoria romake ta shperndaje krishterizmin ne krejt boten, apo kjo ka qene rastesi???

Nėse ti mendon se "allahu nuk ka dashte" qe te ndodhin keto krime e masakra, por "paskan ndodhe pa dashte allahu"... Desha te te pyes ty:

Ēka ka ndodhe ne kete bote PA deshiren e Allahut???
Edhe, qysh paska mujtė me ndodhė?

Faleminderit paraprakisht


Eiiii...keto jane pytje tipike te ateisteve, me ju thane qe ka zote te thone ku eshte bjere ta shof.

Bajloze, ti a kujton qe ne nuk do te pergjigjemi para krijuesit? Ata njerez qe nuk e besoin diten e gjykimit ata i bejne te gjitha keto qe i ceke me lart. Allahu ka dasht dhe ka dergu shkak apo sebep qe me u perhap me te madhe Islami nder shqiptar, kete ti nuk e kupton sepse nuk njef krijues e Allah, mendon qe kjo bote eshte kalle digje ban qka te mundesh. Nuk eshte perhap feja islame me dhune se po te ishte ashtu bullgart do te ishin muslimanet ma te devotshem ne ballkan. Ne luftera ndodhin masakra dhe jo ne dasma, prej te gjitha te kqijave e kemi nje te mire qe per mendimin tim ka nje vlere te pa qmuar, e gjetem dhe e kuptuam fene e vertet, kaq.

premium
05-09-12, 23:35
Shih sa palidhje interpretohet tema
une ketu sa vrejta Bajlozi i zi hap temen per sulltanatet , nė anėn tjetėr kufizohen lavdratat nga ana e moderatoreve edhe pse eshte njė forum diskutimesh ne realitet ēdo antare ka drejtė te shpreh mendimin e vet qofte gabim apo drejtė,
Une nėse mendoj me hap nje temė i cili ka te beje me periudhen e Romakeve apo Bizanteve , a thua ata na sollen driten ne vendet e sunduara ,
Jo nuk ma merr mendja qe kaq kritika do kemi nga moderatoret , sepse qeshtja absolutisht reflekton fetė e tjera na kishin drejtu drejt standardeve perendimore , ndersa ky fejė e dhuruar nga sulltanatet qenka erėsirė ( simbas logjikės se urrejtarve antiislame).

Alima
06-09-12, 11:05
...

Pasi shkruan edhe sot shqip,vazhdo ne bindjen tende ndaj genjeshtrave neper histori, se te kisha tregu une ty ē'far gjuhe kishe perdore ketu,po te mos ishte Othomania!


Murgesh,
shume kisha pase deshire qe te ja terhjekesh verejtjen Bajlozit dhe edhe ti kercenohesh kur ai fyen besimin tone dhe Libren tone ne kete tem ,se te perdoresh kercnime ndaj nje mbrojtesi te tyre ,pra besimit dhe Libres tone!


Behuni fer per hire te drejtesise nese jo per hire te Zotit !

.

lovely
06-09-12, 11:09
...

Pasi shkruan edhe sot shqip,vazhdo ne bindjen tende ndaj genjeshtrave neper histori, se te kisha tregu une ty ē'far gjuhe kishe perdore ketu,po te mos ishte Othomania!


Murgesh,
shume kisha pase deshire qe te ja terhjekesh verejtjen Bajlozit dhe edhe ti kercenohesh kur ai fyen besimin tone dhe Libren tone ne kete tem ,se te perdoresh kercnime ndaj nje mbrojtesi te tyre ,pra besimit dhe Libres tone!


Behuni fer per hire te drejtesise nese jo per hire te Zotit !

.

Fort ia kom merzi me u bo avokat qishtu. Po kajhere pe lip puna.

Bajlozi e hapi nje teme, me e diskutu nje ceshtje.

Ai me mbiemen si emni jyt, vjen edhe i kapet Bajlozit.

Tema ne fjale, po e pengon Agen, athere duhet me u marr me autorin.

Shume e thjeshte koka, a po?

Alima
06-09-12, 11:21
Ti, deri ne kete ēast, ne kete teme nuk e ke shkruar asnje rresht ne lidhje me permbajtjen, ato qe jane te shkruara nga madheruesi i sulltan mehmet fatihut, dhe nga lavderuesi i madh i Kuranit, tursun beu.

Ky, qe i ka pershkru keto masakra perdhunime e plaqkitje ne emer te Kuranit, ėshtė lavderues dhe madherues i sulltanit dhe Kuranit.

Pse do te genjente??? pyeta une me heret.

Si do te guxonte te genjente njė oborrtar i njė gjakpiresi si ky sulltan??? pyeti Neferta.

Jo vetem turqit e mamushes, por edhe shkijet e graqanices i ke deshmi te "paqes dhe tolerances" qe kane sjellur ne keto troje "sulltanet edhe arkanat e madheruar".
p.s.

Ėshtė deshmi e gjallė e "paqes dhe tolerances" te cilen islami e ka shprenda neper bote, permes perdhunimeve, masakrave, shpates, plaqkitjeve dhe "maleve me kufoma shqiptaresh".

A e ke ndonje fakt qe e tregon te kunderten?


...

Nder te tjera shkresa deri tani jo vetem ne kete teme ,por edhe ne tjera ... hapesi i temes dhe vet tema mjaftojne !


Une solla shkrtesen dhe kame edhe shume tjera te cilat rrezojne kete spekulim me historin tone dhe ate Othomane !!!

Ta zeme tokat arabe ishin islame por edhe ato ishin 600 vite nen sundimin othoman.. nuk kishte te beje me fene por me teritore !

Qifti i tij per te saten here vie dhe fyen e ofendon fene dhe Librin tone ... ofendon bindjet tona te lira ne kete shekull ku nuk ka me perandori dhe as dhune ne kete drejtim !!!


Tregon si eshte shperndar Islami me dhune e shpate , me male kuformash , gjersa plot bota eshte me deshitare dhe pasues te denje te Islamit pa asnje shpate mbi koke dhe as me te voglen dhune ,te cilet praktikojne dhe kultivojne Islamin ēdo dite.


Pastaj vie Murgesha dhe hesht ne fymjet e tij drejtuar nesh, dhe pak me vone edhe ti ... ama ty po te arsyetoj ,:D


.

sherri
06-09-12, 11:23
Fort ia kom merzi me u bo avokat qishtu. Po kajhere pe lip puna.

Bajlozi e hapi nje teme, me e diskutu nje ceshtje.

Ai me mbiemen si emni jyt, vjen edhe i kapet Bajlozit.

Tema ne fjale, po e pengon Agen, athere duhet me u marr me autorin.

Shume e thjeshte koka, a po?

Edhe U qeshtu si Nįna e kam merzi .... kjo nuk ke teme as ceshtje qe diskutohet, se ski cka diskuton, lexohet mesohet per kete kronike te tullusum beut... kushe se ka dite(si une). E qe del efendues libri i halimes e i halimit fajet si ka Bajlozi, qe feja e tyne del e dhunshme prap fajet si ka Bajlozi!? fajet i kan ata qe ne ate kohe kan ba aso masakrash,edhe tullusum beu qe i ka shkru kaq :tongue:

Zero Cool
06-09-12, 11:26
Shih sa palidhje interpretohet tema
une ketu sa vrejta Bajlozi i zi hap temen per sulltanatet , nė anėn tjetėr kufizohen lavdratat nga ana e moderatoreve edhe pse eshte njė forum diskutimesh ne realitet ēdo antare ka drejtė te shpreh mendimin e vet qofte gabim apo drejtė,
Une nėse mendoj me hap nje temė i cili ka te beje me periudhen e Romakeve apo Bizanteve , a thua ata na sollen driten ne vendet e sunduara ,
Jo nuk ma merr mendja qe kaq kritika do kemi nga moderatoret , sepse qeshtja absolutisht reflekton fetė e tjera na kishin drejtu drejt standardeve perendimore , ndersa ky fejė e dhuruar nga sulltanatet qenka erėsirė ( simbas logjikės se urrejtarve antiislame).


Shume here anetaret ja fillojne daljen nga tema dhe nganjehere edhe ne stafi e bejme nje gje te tille sipas logjikes: "me ngrehe per gjuhe"
Se paske verejt mire premium! Ketu paska marre pjese vetem nje anetare e stafit e jo moderatoret sic thua ti.
1 = njejst
2 e me shume= shumes
Lexo shkresen e saj, te merresh me temen e jo me postuesin, ky eshte mesazhi i moderatores (administratores).

Tani te them une lidhje me fene e "dhuruar" nga sunduesi 540 vjeqar, heeeeeeeeeej 540 vjet sundim e ta lavderoj dikush! Jo qe nuk eshte dhuruar por eshte imponuar dhe jo qe eshte e zeze por eshte e zeza e te zezes!

Alima
06-09-12, 11:29
Edhe U qeshtu si Nįna e kam merzi .... kjo nuk ke teme as ceshtje qe diskutohet, se ski cka diskuton, lexohet mesohet per kete kronike te tullusum beut... kushe se ka dite(si une). E qe del efendues libri i halimes e i halimit fajet si ka Bajlozi, qe feja e tyne del e dhunshme prap fajet si ka Bajlozi!? fajet i kan ata qe ne ate kohe kan ba aso masakrash,edhe tullusum beu qe i ka shkru kaq :tongue:

...

Kronika eshte pershtatur manipuluar ,thjeshte!

Me te edhe *** dhe tani edhe ti , pos tjereve/tjerave!


Shkruani shqip ,shkruani kundrejt atyre qe ua mundesuan !


.

lovely
06-09-12, 11:37
Evlad, ke te drejte.

Alime, turki po thote qi turqit n ate kohe, kan bo male me kufoma shqiptare.

Turki, nuk ka rrejt. T`ish kan shqiptar, kisha thane qe, ky eshte kunder myslimaneve.

- Pse duhet me e mbrojt ju? Pse duhet me u munu me cdo kusht me shtremberu historine, per me e bo turkin t`mire n syte e tone?

- Pse ti ndihesh ma vlla me turkin mysliman, se me mu ose Bajlozin, ose Sherrin shqiptare mysliman?

Kur krejt dynjeja e dijne qe turku na ka vra e na ka masakru e na ka ndrru fene me dhune, e na ka perzane pej trojeve tona per 500 vjet me radhe.

Une nuk po iu kuptoj juve, qe po kqyrni me na bo budadhe, 2000000 shqiptare!!

Pirgjigjmu n qito pitje, edhe tani bojna dhaf hala. ;)

Alima
06-09-12, 11:52
Evlad, ke te drejte.

Alime, turki po thote qi turqit n ate kohe, kan bo male me kufoma shqiptare.

Turki, nuk ka rrejt. T`ish kan shqiptar, kisha thane qe, ky eshte kunder myslimaneve.

- Pse duhet me e mbrojt ju? Pse duhet me u munu me cdo kusht me shtremberu historine, per me e bo turkin t`mire n syte e tone?

- Pse ti ndihesh ma vlla me turkin mysliman, se me mu ose Bajlozin, ose Sherrin shqiptare mysliman?

Kur krejt dynjeja e dijne qe turku na ka vra e na ka masakru e na ka ndrru fene me dhune, e na ka perzane pej trojeve tona per 500 vjet me radhe.

Une nuk po iu kuptoj juve, qe po kqyrni me na bo budadhe, 2000000 shqiptare!!

Pirgjigjmu n qito pitje, edhe tani bojna dhaf hala. ;)


...

Ja kom merzi me fol te njejtat gjera dy here... kur anashkalohen se pari here.

Ne te gjitha pyetjet une vetem se kame dhene pergjegjen , ti nese nuk i lexon ajo eshte diēka tjeter !


Pastaj kritiken rreth botimit , thuaja asnje nga ju nuk e ka lexuar fund e kry !


Thjesht ,propagandat perendimore qysh ne bangat shkollore me histori te rrejshme kane imponu nje bindje dhe qendrim te till nga ju !


Bajlozi dhe lloji i tij qe fyejn Libren Islame, fyejn te Derguarin , fyenj muslimanet... nuk i perkasin Isalmit... nuk e di ku po e merr te drejten me i quajt musliman ?!!

Ai titull eshte i larte dhe jo ēdo kush ka nderin te barte, pra Islami!


Lovelie!


.

Alima
06-09-12, 11:56
...

Kritik botimit, botuesit,kronikave!


...TURSUN BEU NĖ PAZARIN E INTERESAVE (II)Mė shumė se tek dhuna Misha e shtyn vėmendjen e lexuesit drejt elementit fetar, qė sipas tij pėrbėn objektivin perfundimtar tė personazhit kryesor tė Tursun Beut apo osmanėve nė pėrgjithėsi. Ai kritikon historiografinė shqiptare pėr anashkalim dhe, madje, censurė ndaj tipologjisė fetare tė luftės osmane. Me gjithė kornizat ideologjike, qė kanė stimuluar interpretimet nacional-romantike, historiografia akademike ėshtė nė radhė tė parė produkt historianėsh nė kontakt me Kronikėn e Tursun Beut qė nė vitet e para tė regjimit, dhe jo vetėm kaq, por ato historian njihnin edhe ngjyresat fetare tė kronikave dhe konflikteve mesjetare tė ambientit pėrreth.
Sado qė Misha mundohet tė ushqejė dallimin mes luftės osmane dhe asaj perėndimore, pėr historianin e sotėm ėshtė e qartė se ky pėrbėn njė akrobaci emocionale tė ekzaltuar nga orientalizmi i shek. XIX dhe nga interpretimi i modernizuar huntingtonian. Gjykimi i luftės osmane si fetare rrjedh nga njė thjeshtim i ekspansionizmit osman dhe nga njė pikėpamje amatoriale eurocentrike qė etiketon luftėrat mesjetare si derivat fetar, madje Misha i kėrkon lexuesit t’i imagjinojė luftėrat e organizuara nga Mehmeti II si njė kataklizėm i panjohur: jo vetėm fetare, por edhe aliene pėr kontinentin.
Duhet pranuar se lufta fetare gjarpėron nė realitetin evropian nga krishtėrizimi i Perandorisė Romake deri, tė paktėn, nė Paqen e Westaflisė (1648): nė Perėndim dhe jo nė Lindje ‹‹janė konsumuar luftėrat mė rrėnqethėse e nga kėtu kanė nisur konfliktet mė shkatėrruese nė historinė e globit››, pohon teologu Eugen Drewermann, e pikėrisht me kėtė frymė janė zhdukur levizje tė ndryshme doktrinale – tė tjera janė diskriminuar; janė njėtrajtėsuar territore e popullsi me rregullin cuius regio eius religio; janė lėvruar ose mallkuar gjuhėt vulgare nė varėsi tė doktrinave, por, akoma mė e rėndėsishme, feja ka shėrbyer si sfond i pafundėsisė sė konflikteve politike dhe ekspansionizmit kolonial.
E megjithatė, sfondi ndryshon nga karakteri fetar, prandaj medievistika ka zėvendėsuar me kohė idenė e luftės fetare nė favor tė analizės sė luftėrave pėr pushtet, tė motivuara nga realizimi i interesave politiko-ekonomike. Ajo ishte lustėr shenjtėrimi hyjnor, si domosdoshmėri legjitimiteti, siē ishte, pėr shembull, bekimi papnorė. Figura e sulltanit, nė disa aspekte kryesore, sinonimon me ēezaropapizmin e Kostandinit, ku feja i shėrben pushtetit politik si mjet.
Duke ju rikthyer Tursun Beut, ai ndėrthur tek Kronika pjesė kuranore dhe profetike pėr tė «legjitimuar veprimtarinė e sovranit, i cili ėshtė intepretuesi i sheriatit [...] dhe i kanunit [ligji jofetar]», pohon Bernardini. Fundja, siē vėren Babinger, nuk mund tė mohohet qė Mehmeti II duhet rreshtuar pėrkrah mėndjeve mė tė shquara tė mesjetės. Si i tillė ai nuk dekontekstualizohet dot nga mesjeta evropiane dhe projekti perandorak nė sfondin fetar. Nga kėtu tek lufta me karakter fetar ka diferenca tė dukshme edhe pse njė traditė e historiografisė dhe politikės agresive serbe, greke apo edhe fondametalizmat, mundohen t’i pėrshkruajnė si tė tilla.
Thjeshtimi fetar qė i bėn botuesi Misha nuk ėshtė naivitet, pasi publicistika e tij ėshtė pėrgjithėsisht antagoniste e ideologjive nacionaliste, por njėkohėsisht edhe kultivuese e historisė stimagtizuese tė osmanėve, e pėr rrjedhojė njė konflikt fetar mes Evropės sė krishterė dhe mėsymjes aziatiko-islamike, pra i dy blloqeve mesjetare kompakte, edhe pse tė pavėrtetueshme historikisht, pėrbėn tė vetmen rrugėzgjidhje tė koherencės.
Nė tė kundėrt, pėr tė mbajtur nė jetė pėrshkrimet katastrofiste dhe, nė pėrgjithėsi, tė keqen e imponuar nga Lindja, Mishės i duhet tė binjakėzohet me historiografinė nacionaliste, gjė tė cilėn nuk e bėn dot pėr mėnyrėn si ai ėshtė prezantuar kėto njėzet vite. Prandaj pėrfundon tė kritikojė historiografinė shqiptare jo pėr sajesėn ose njėanshmėrinė nė vetvete, por sepse ka sajuar diēka tjetėr nga ajo qė planifikon botuesi. Kėshtu, osmanėt maskojnė tė keqen nė emėr tė civilizimeve qė pėrplasen, por jo nė emėr tė kombit: pra edhe kur fryn flladi i “mėndjehapjes”, i importuar nga Perėndimi, mund tė akuzohet nacionalizmi, ndėrsa aziatikėt vazhdojnė tė ngelėn barbarė, islamikė dhe pervers.
Sidoqoftė, ėshtė Tursun Beu qė e hesht Mishėn kur pėrshkruan nėnshtrimin e territoreve tė familjeve Isfendyār dhe Karaman, apo kur Mehmeti II projekton shtrirjen e pushtetit nė gadishullin arabik e deri nė Egjipt, dhe veēanėrisht nė mbi njėzet faqet – pak mė shumė i pėrkasin Kostandinopojės – kushtuar konfliktit tė ashpėr dhe dramatik me Uzun Hasanin, rivalin e sulltanatit Akkoyunlu tė Anadollit lindor. Kėto nuk janė konflikte ndaj herezive islamike e as nuk konsiderohen luftėra fetare, megjithėse rrėfyesi nuk i kursen shijet fetare, por, ashtu si nė rastin e frontit ballkanik, ato janė ingranzhe tė legjitimitetit tė sovranit, nė funksion tė madhėrimit tė tij, aq mė tepėr pas vdekjes. Njė luftė fetare – me gjithė parėsinė e pragmatizmit profan – e modelit evropian tė asaj kohe nuk do tė linte nė kėmbė besime tė tjera, ose, sė paku, ligjet/kanunet e tė nėnshtruarve.


Vazhdon...


..

ps. Ama lexone ,mundesisht :)


.

Alima
06-09-12, 11:59
...

Vazhdim...

Krizat hormonale dhe krizat elitare
Augusti gjatė konfliktit me Mark Antonin pėrdori nė mėnyrė tė shkėlqyer propagandėn, nė modė e tė cilės u shndėrrua pėrvijimi i kundėrshtarit me etiketa qė theksonin erozionin e moralit nga ndikimi oriental. Ashtu si i ati edhe i biri i Mark Antonit, pasi mori pjesė nė njė “komplot” politik, tėrhoqi stigmat e perversit lindor, siē do tė ndodhė me vajzėn dhe mbesėn e Augustit. Ky stereotip i ėshtė veshur shumė personazheve tė Lindjes, deri tek turqit e kontakteve tė para me Bizantin, kryesisht nga monodia aristokratiko-klerikale qė i drejtohej zakonisht figurave tė spikatura ose tėrėsisė elitare kundėrshtare.
Nga ky kėndvėshtrim, gjykimi moral nuk ėshtė risi, e gjithashtu as akuza fokloristike pėr biseksualizėm, por normalizimi i asaj qė Misha quan «simbolizmi i qartė seksual» tek mendėsia e asaj kohe bart nė vetvete diēka tė re nė lidhje me mėnyrėn si duhet ta lexojmė Tursun Beun. Them diēka, me rezerva, pasi edhe ky vizion ėshtė satelit i metodės sė hershme tė denigrimit pėrgjithėsues.
Janė botuar kėto ditė disa artikuj fotokopje, qė kornizojnė mendimin e botuesit Misha rreth librit dhe fryma dominuese ėshtė erosi i kėsaj Kronike. Mbase shitja e librave nė Shqipėri nevojon doza erotike qė e shtyjnė botuesin drejt njė strip-tease groteske, mbase asnjė historian perėndimor nuk e ka vėnė re ērregullimin hormonal tė Tursun Beut dhe gjithė osmanėve tė atij shekulli, pasi ne, me sa kuptohet, akuzohemi pėr indiferencė dhe censurė, por mbase edhe botuesi nuk e ka tė qartė se rrėfimi nė fjalė nuk pėrcaktohet si pornohistorik.
Nė vend tė artikujve fotokopje le ta sqarojė lexuesin ku qėndron «qartazi» biseksualiteti i kronistit; pėrse i aplikohet mendėsisė sė kohės dhe jo disa individėve; e cilės kohė; pėrse “avullon” nė burimet e mėvonshme; pėrse historianėt perėndimor mė nė zė nuk rrėshkasin nė aprovimin, pėr shembull, e stereotipit tė «mbėshtjellurve nė epshe» me tė cilin Piu II etiketonte osmanėt, etj. Ėshtė normale pėr Piun II, si “gjeneral” i asaj periudhe politike, por ėshtė e papranueshme sjellja e kozmopolitit si ushtari japonez nė luftėn e papėrfunduar.
Formula e Mishės mund tė skematizohet: Tursun Beu ėshtė biseksual/pervers, po kėshtu edhe epoka e tij, qė nėnkupton osmanėt, pasi epoka nė vetvete ėshtė abstraksion, dhe, pėr shkak se lufta e tyre ishte fetare , pra ato veprojnė sipas fesė, tradita fetaro-kulturore osmane – Misha parapėlqen ndarjen nė blloqe civilizimesh – ėshtė perverse. E aktualizuar, formula mund tė krahasohet si vijon: zbulimi i njė kleriku pedofil e shndėrron tė gjithė klerin nė tė tillė – ose, edhe mė keq, «kohėn» – e kėshtu edhe trashėgiminė kulturore me rrėnjė tek kjo doktrinė. Lexim i kulluar akademik!
Kalimthi njė sqarim ia ofron Virgjil Muēi me idenė se metaforat e shpeshta me «njė ngjyresė tė fortė sensuale» nė tė vėrtetė pėrshkruajnė kėnaqėsinė e nėnshtrimit, sepse vepra ėshtė paralelisht artistike dhe historike. Pėrveē kėtij kuptimi alegorik, sensualiteti i veprės dėshmon stilin e konsoliduar nga mistika e Rūmit (e nė vazhdim), qė e pėrjeton bukurinė njerėzore si pasqyrimin e hyjnores, drejt tė cilės autori merr rrugėn plot pasion. Biseksualiteti qė neverit Mishėn mund tė jetė shume mirė relacioni mistik mes njeriut dhe hyjnisė, siē e kanė shpjeguar Umberto Galimberti dhe John Boswell (Boswell 1980; Galimberti 2009). Nė gjysmėn e shek. XX ka ofruar njė kontribut tė vyer Arthur Arberry, njohės i shkėlqyer i misticizmit islam: «Dėgjoje xhuranė e braktisur/ qė pėshpėrit [...] njė melodi/ dashurie dhe mundimi pasional […] Ėshtė vera e dashurisė qė mė ka frymzuar» Arberry i komenton – kėto vargje tė Rūmit, pa harruar al Nūrīn dhe Ibn al Fāridin – si rezervuar alegorik i njėsimit njeri-hyjni (Arberry 1950). Janė simbole tė cilat gumėzhijnė nė Kronikėn e Tursun Beut, qė historiani Antonio Carile do t’i rendiste edhe nė frymėn e esterofilisė, sipas tij edhe njė mjet asimilimi....vazhdon!


.

Alima
06-09-12, 12:00
...

Vazhdim...

Kronika nga dyqanet tek kioskat
Pėr arsyet e sipėrshtjelluara Tursun Beu ėshtė brendėsuar nė studimet historike si etapė e pashmangshme nė udhėtimin njohės tė transformimit perandorak tė dinastisė osmane, nė sajė tė veprimtarisė sė Mehmetit II, dhe metodologjia shkencore – e lirė ose e orientuar – ka analizuar aspektet politiko-administrative kundrejt atyre erotiko-fetare. Dobia e veprės mbi ndėrtimin e tė kaluarės tonė paraqitet mjaft e reduktuar, pasi ajo “ndriēon” pak momente rreth viteve 1466-1468 dhe 1478: ngritja e kėshtjellės sė Elbasanit gjatė sulmit tė Krujės, beteja e Buzurshekut, sulmi i Shkodrės dhe rėnia e saj nė 1478, sulmi ndaj Lezhės dhe marrja e Krujės, Skėnderbeu citohet dy herė – si tradhėtar dhe i arratisur (i vdekur) –, nuk mungojnė paqartėsitė dhe shkalla sipėrore e epiteteve tė sulltanit. Kėto detaje mund tė marrin vlera historike vetėm nėpėrmjet filtrimit dhe integrimit me burime tė tjera, pėrndryshe shmangemi drejt letėrsisė turke, ku padyshim Kronika ėshtė pionieristike.
Kakofonia nė fushėn e historiografisė e dy dekadave tė fundit mundėsohet nga syrgjynosja e profesionalizmit, me gjithė karakteristikat e mėparshme nacional-romantike, brenda kamareve. Ndryshimet kryesore janė dy: diversiteti i interesave, qė nuk ka prodhuar pluralitetin e shpresuar tė hapėsirave tė fjalės, dhe – duke pėrdorur njė eufemizėm – largimi i mėtejshėm nga metodologjia shkencore.
Pėrputhet plotėsisht me kėto dy transformime tė tranzicionit sforcimi i Mishės pėr ta rilexuar Tursun Beun si sfidė ndaj njė zinxhiri historianėsh tė atij Perėndimi qė botuesi ka zgjedhur pėr maskė. Duke pranuar nė parantezė qė libri ėshtė universalisht i frytshėm, nga tendenca e orientimit njėdrejtimor tė lexuesit, i cili nėnvizon dhunėn, fenė dhe stigma tė tjera, nuk mė duket e rastėsishme oferta e tij. Pėrveē ideve, ndonjė fragment i parathėnies sė Kronikės ėshtė huazuar nė mėnyrė identike nga artikulli Neootomanizmi dhe Shqipėria, kur Misha shqetėsohet nga fryma e rehabilitimit tė trashėgimisė osmane, tė cilėn duhet ta shmangim ashtu «siē po i largohemi pėrvit e mė shumė ndikimit qė vazhdon tė ketė periudha [...] e Enver Hoxhės», shprehet ai. Rrjedhimisht objektivi i botuesit paraqitet indiferent ndaj kontributit historik, e aq mė tepėr akademik, teksa ushqen tensionin konstant Lindje/Perėndim, i prodhuar nga rikualifikimi ideologjik i stigmatizimit: nga ideologjia nė ideologji, nga manipulimi nė manipulim, sikur nga «periudha [...] e Enver Hoxhės» kanė kaluar thjesht ekskluzivisht vetėm vitet.
Sė bashku me pretendimet shkencore, tė paktėn tė kursehen akuzat e «interesave tė ditės», megjithėse, edhe kjo ėshtė pjesė e anomalisė shqiptare ose, mė mirė, e fatkeqėsisė, sepse vjen nga profetėt e trashėgimisė superiore.


D. D.

Fund!


.

Bajlozi i Zi
06-09-12, 16:14
Fakte te sterpperseritura ksajde, po nejse.
Ishte e vetmja gjuhe e ndaluar ne ato 500 vjet. Gjuha shqipe. Ne vitet 1800 kishte rreth 3400 shkolla neper trojet shqiptare: rreth 2000 prej tyre ne gjuhen turko-arabe, rreth 1300 prej tyre ne gjuhen sllave dhe greke, te tjerat ne gjuhe franceze, gjermane, italiane etj.
Asnje ne gjuhen shqipe. Sepse ishte gjuhe e ndaluar nga sulltani, gjuhe e qafireve. Gjuhe e skenderbe tradhetarit.
Dhe, keo jane fakte historike.

Por, le t'u kthehemi pushtimeve.

Kesaj radhe du me ta sjelle ketu njė fakt, sepse me intereson se si e interpreton ti:

Quhet "Pakti i Umarit", i aplikuar qysh rreth viteve 800. (saktesisht prej vitit 715)

Kete paktin e Umarit duhej ta nenshkruanin te gjithe te krishteret ose hebrenjte te cilet binin nen pushtimin e "ushtrive te Allahut".

Po e sjelli pėr te ta ilustruar ne menyre sa mė korrekte
aspektin tolerant dhe paqesor te sundimit Musliman, (ky pakt, pra, kishte rolin e "kushtetutes" se pergjithshme per sa u perket te drejtave te jo-
muslimaneve ne te gjitha tokat qe binin nen mbizoterimin e Islamit).

(me reduktime)

1. Ne (tė krishteret) do t'i mbajme dyert te hapura
per udhetaret musliman, dhe do t'i mbajme me ushqime pėr 3 ditė.

2. Ne nuk do te mbajme ceremoni fetare ne
publik. Ne nuk do t'i ndalojme as femijet tane e asnje nga pjestaret e komunitetit tone qe te kthehet ne musliman.

3. Ne do t'u lirojme vendin ku jemi ulur nese ata
(muslimanet) deshirojne te ulen.

4. Ne nuk do te mbajmė armė.

5. Ne nuk do tė recitojmė liturgjine e krishterė me zė
tė lartė.

6. Neper funerale, ne nuk do tė recitojme me ze te larte liturgjine kishtare.

7. Shtėpitė tona nuk do te jene me te larta se ato te
muslimanėve.

Alima
06-09-12, 16:29
...

Nuk jane hadithe,por ligje te nje qeveritari pa asnje baze ne hadithet !

Nuk ka bere kundershtim as miratim hadithesh, thjeshte ligje !

Pas parasysh si jane trajtuar muslimanet,konsideroj se te buta kan qene pak a shume ato ligje te Omerit radiAllahu anhu!

.

Bajlozi i Zi
06-09-12, 16:37
Alima,

S'e ke te kjarte s'i duket.

Ėshtė njė vajze nga njė fshat i Malisheves, Vicky Pedia e ka emrin, tana t'mirat ēika me shkolle te larte e me fakultet e krejt, pyete ti ēka te duash, edhe pėr paktin e umarit, ajo krejt te tregon tak e tak e tak. Bile jam i sigurte qe ta jep si bakshish edhe ndonje sulltan a ndonje kronikan te mirė, se ėshtė shumė gjymert.

Alima
06-09-12, 16:47
...

Une pos Vickyt e njoh edhe nje Ask-en, Goglien e do tjera .. e di une mire e holle per ēka e ke ti fjalen ... kryesorja me i mbyt nuk i ka mbyt,pastaj kane qene te mbrojtur dhe te liruar nga lufterat... te thash dhe perseris prap, te vogla kane qene sakncionet e ushtruara nga Khalifja ,pas parasysh shume rrethana tjera atebote!
...dhe ēka eshte me e rendesishmja , sikur qe thash edhe njehere, nuk jane hadithe e as ajete, dhe nuk dmth qe duhet praktiku ate lloj qeversije... thjesht ,ishte nje taktik e tij prej qeveritari!


ps.pyete ate Vickin,ndoshta te tregon edhe diēka te hajrit ,sa mirresh me marrezira te saj!Besoj se ka edhe materiale te hajrit pos atyre me te cilat po mirresh ti!

.

Bajlozi i Zi
06-09-12, 16:58
:smile:

Une Vickyn e vizitoj kanihere "kshtu", por asgje serioze nuk kam me te. Te ndara i kemi rruget, por ja qe na bjen te takohemi nganjehere, sidomos ne mahallen e internetit.

King_Gentius
06-09-12, 19:52
Turqit krenohen me Gengis Khan qe jan pasardhes te nje masakrusi, kusari, perdhunues e shkaterrues popujsh. Kjo pa ngaterresen e Allaut e pa ngaterresen e poezive per bukurije hyjnore. Ca psikopat ka qen ai esht e gdhendur ne gur po ca kompleks mazokizmi vuajn ca sot akoma nuk ja ka gjet fillin shkenca

Murgesha
06-09-12, 21:47
...

Pasi shkruan edhe sot shqip,vazhdo ne bindjen tende ndaj genjeshtrave neper histori, se te kisha tregu une ty ē'far gjuhe kishe perdore ketu,po te mos ishte Othomania!


Murgesh,
shume kisha pase deshire qe te ja terhjekesh verejtjen Bajlozit dhe edhe ti kercenohesh kur ai fyen besimin tone dhe Libren tone ne kete tem ,se te perdoresh kercnime ndaj nje mbrojtesi te tyre ,pra besimit dhe Libres tone!


Behuni fer per hire te drejtesise nese jo per hire te Zotit !

.

E nderuar jemi tek nenforumi "Historia Shqiptare".

Dhe hajt loqk mos u merzit se Allahu ja then qafen Bajlozit per keto fyrje qe po ja ben besimit dhe librit te tij.

King_Gentius
07-09-12, 00:38
1470
Fior Jonima - Nje toke e shkretuar

Une, Fior Jonima, shtetas i Shkodres dhe tani ambasador i ketij komuniteti jam pyet me urdher te Administratorit te Larte te Taksimit (te Venecias) cka di per bemat e turqve ne kete ane te Arberise ne vitet 1466 dhe 1467.

Mund te deklaroj se rrotull fundit te Prillit 1466 Sulltani arriti ne kete vend dhe dergoi kapitenin e tij ne veri qe rremoi vendin dhe e plackiti. Vodhi shum kafshe dhe skllaveroi shum njerez.

Kur ai u largua Ballabani arriti te rrethoje Krujen. Dhe ai plackiti qytezat dhe skllaveroi shum njerez.

Pasketaj erdhi Sinan Beu, qe solli akoma me shum shkaterrim. Vodhi kafshe skllaveroi njerez dhe vuri vendin ne zjarr.

Pastaj erdhi Vojvodi Serbis Amur Bey qe shkaktoi shkaterrim te madh. Vodhi kafshe pa fund, por edhe dogji vendin edhe skllaveroi mjaft njerez.

Atehere erdhi Progon Dukagjini, i cili gjithashtu plackiti dhe vuri ne zjarr cka kishte ngel.

Sulltani erdhi pare ne 1467 dhe dergovi Pashaun e Rumelise me nje ushtri te madhe ta mposhte vendin. Ai vodhi dhe mori numra pafund njerezish me vete. Kur ai u ngop se vjedhuri vazhdoi ne Shkoder ku u ndesh me njerez. Me ne fund hyre ne qytetin jashte kalase, qe e plackiti.

Pastaj erdhi dhe Vojvod Feriz Beu qe gjithashtu vodhi.

Pastaj erdhi Nikolla Dukagjini, qe gjithashtu vodhi dhe skllaveroi shum njerez.

Pastaj erdhi Vojvoda i Serbis per her te dyte te plackite e te skllaveroje me shum njerez.

Pastaj erdhi Vojvodi i Dibres qe plackiti dhe skllaveroi shum njerez.


Ne perfundim mund te them qe ne kete periudhe ky vend eshte kthyer ne nje shkretine. Ka ngel keshtu deri me sot. Te zhdukura jan jo vetem vendbanimet por edhe njerezit pervec disa fshatrave qe jan rindertuar. Pra do te ishte e nevojshme qe te burgosur qe jan internuar apo denuar te falen dhe te dergohen ketu ta repopullojne.

28 Dhjetor 1470
*[from: Archivio di Stato di Venezia, Governatori delle pubbliche entrate, registri multorum B. 145 (vol. 35), 13r-v; reprinted in Oliver Jens Schmitt: Das venezianische Albanien (1392-1479), Munich 2001, p. 646. Translated from the Venetian Italian by Robert Elsie.]


http://www.albanianhistory.net/texts15/AH1470.html (http://www.albanianhistory.net/texts15/AH1470.html)


Meqe shqipja e Piro Mishes qenka konfus po ja u perkthen Olsi Sazexhiu poezin e Tursunit (se Sazexhiu i ka pa vet kur turqit u mesuan shqipen ushtareve te Skenderbeut ne Sicili kto 500 vjet). Paska erdh ushtri e poeteve Mongole ne Shqiperi me qellim te frymezoheshin nga bukuria e Shqiptarve. Sazexhiu e ka pa vet qe gjith Azia po vuante prej nje krize e madhe frymezimi intelektual ne kohen e Tursunit.

premium
07-09-12, 07:58
Shume here anetaret ja fillojne daljen nga tema dhe nganjehere edhe ne stafi e bejme nje gje te tille sipas logjikes: "me ngrehe per gjuhe"
Se paske verejt mire premium! Ketu paska marre pjese vetem nje anetare e stafit e jo moderatoret sic thua ti.
1 = njejst
2 e me shume= shumes
Lexo shkresen e saj, te merresh me temen e jo me postuesin, ky eshte mesazhi i moderatores (administratores).

Tani te them une lidhje me fene e "dhuruar" nga sunduesi 540 vjeqar, heeeeeeeeeej 540 vjet sundim e ta lavderoj dikush! Jo qe nuk eshte dhuruar por eshte imponuar dhe jo qe eshte e zeze por eshte e zeza e te zezes!
Mbasi qenka feja e tyne inponuar pėr ty , ani pse nuk konvertoheni ne krishter, sllav, ortodoks ??
lirė jeni pėr ēdo fe , nuk janė mė pėr inponim.

E mor jaran , 540 vite nuk janė pak , ndėr kėto shekujt jo inponimin me pėrdor , por tė kishin dasht edhe gjuhėn na kishin ndru , aq kan pasur kohė ndoshta edhe lėkurėn na kishin ndru .

Edhe para 540 viteve tė tyne ishim e sundum , e krejt shtetet ishin sundum , kush paska fajet ketu??
Edhe sot shtetet po sundohen , me njė sundim ma moderne , e kush ka fajet qitu??

Sa ishim e sundum per 540 vite , cėrc nuk kan mujt mi ba , sa u larguan , s'lan kush pa na e sundu , e deri nė Durrės shkaun e gjetėn , e mos tė flasim per Venedikt, Italianet, Greget fashistoGjermanet etj etj ,

Hajra
07-09-12, 09:05
Mustafa Qemal Ataturku

Ataturku ėshtė babai i Turqisė moderne. Qėllimi im nuk ėshtė qė t’i marrim kujt kėtė figurė qė s’ka bėrė pėr Shqipėrinė aq sa ka bėrė pėr Turqinė, po tė vė nė dukje etnicitetin e tij. Turqit, nė ndryshim nga disa kombe tė tjera, ia kanė ditur pėr nder Shqiptarėve pėr kontributin qė ata kanė dhėnė pėr shtetin turk. Ataturku rrjedh nga njė familje shqiptare nga Dibra qė ishte shpėrngulur nė Selanik, i cili nė atė kohė banohej ashtu si dhe pjesa mė e madhe e Maqedonisė nga shqiptarė. Ai lindi nė Selanik dhe rininė e kaloi nė Shqipėrinė e kohės. Pati lidhje me ēetat shqiptare tė Bajo Topullit dhe tė Mihal Gramenos. Ataturku ėshtė me origjinė shqiptare nga nėna dhe babai dhe fakte pėr kėtė na japin autorėt e kohės sė tij turq apo tė huaj. Kėshtu, Harold Armstrong pėr origjinėn e nėnės sė tij shkruan: “Zybejdeja qe njė vajzė e njė katundari nga Shqipėria e Jugut dhe nėnėn e kishte nga Maqedonia” Po tė njėjtėn gjė thotė edhe njė shkrimtar arab Azir Hanki qė ka qenė ambasador nė Ankara: “Zybejdeja qė vjen nga njė baba shqiptar dhe njė nėnė maqedonas. Mustafa Qemalit i ziente nė damar gjaku i Aleksandrit tė Madh dhe Mehmet Aliut tė Kavallės”.

Pra nga kėto tė dhėna del se nėna ishte shqiptare. Ndėrsa nga i ati, ishte shqiptar me origjinė nga Dibra. Tė dhėnat pėr kėtė na i jep njė gazetar dhe historian turk i quajtur Murat Sertologu i cili nė 1970 shkroi se “Dikur pėr tė mėsuar biografinė e Ataturkut, e sidomos prejardhjen e tij, kisha vajtur deri nė Selanik dhe kisha bėrė hulumtime. Sė pari, shėnoj se Ali Bej Efendiu ka qenė njerku i Ataturkut. Babai i vėrtetė i Mustafa Qemalit ėshtė Beqir Agai, qė quhej Beqir Aga Shqiptari. Ai kishte vrarė njė kaēak dhe kishte rėnė nė burg ku edhe vdiq. Zybejdeja pati me tė dy djem, Surenė dhe Mustafanė dhe njė vajzė. Zybejdeja pasi u martua me Ali Rizanė tė tre fėmijėt i regjistroi nė emrin e tij. Unė kėtė shėnim vazhdon autori, e bėra qė t’i shėrbej historisė.”. Pra, sipas tė dhėnave tė kėtij historiani qė pėr tė ditur origjinėn e saktė tė Ataturkut ka ardhur deri nė vendlindjen e tij, babai i Ataturkut ėshtė shqiptar. Kur Asaf Xhaxhuli ambasador i Shqipėrisė nė Turqi i paraqiti letrat kredenciale Mustafa Ataturkut filloi t’i lexojė ato nė frėngjisht. Ataturku e ndėrpreu e i tha: “Tė lutem mos mė fol frėngjisht, por turqisht ose shqip se unė kuptoj edhe shqip”.

Ēfarė ka bėrė Ataturku pėr Turqinė.

Pas mbarimit tė Luftės sė Parė Botėrore Turqia doli humbėse, dhe tokat e saj u pushtuan nga forcat fituese tė Antantės, pra kėshtu ajo humbi sovranitetin. Pėr tė shpėtuar vendin
nė Ankara u formua njė qeveri paralele me atė tė sulltanit, me nė krye Qemal Ataturkun i cili sė pari, krijoi ushtrinė kombėtare. Kėshtu, vendi hyri nė njė luftė civile midis Sulltanistėve dhe Qemalistėve nė njė kohė kur ishte i pushtuar nga forcat e huaja, pėrfshirė edhe ato greke. Tė dy ushtritė brenda vendit hynė nė veprime ushtarake tė drejtpėrdrejta dhe fituan forcat ushtarake tė Mustafa Qemalit. Forcat greke nė kushtet e anarkisė pėrparuan mė nė lindje dhe trupat e huaj zotėronin ngushticat. Nė kėto kushte, nė 1919, sulltani nėnshkroi marrėveshjen e paqes me anė tė sė cilės humbte dhe tokat e fundit tė perandorisė dhe ē’ishte mė e keqja, Turqisė i mbetej shkretėtira e Anadollit, dhe ca territore nė detin e Zi se tė tjerat do i mbante Antanta, qė do i jepte edhe ca Greqisė. Nė kėto kushte duhej njė dorė e fortė qė tė luftonte me Antantėn e cila sapo kishte fituar Luftėn e Parė Botėrore dhe kishte pozita tė forta nė botė.

Grupimi politik i Ataturkut organizoi zgjedhjet dhe mori situatėn nė dorė. Nė vitin 1921 nė jug tė vendit forcat ushtarake tė Ataturkut mundėn forcat franceze dhe italiane dhe kėto fuqi tė mundura nėnshkruan marrėveshje paqeje dhe u larguan nga Turqia. Lufta u drejtua ndaj grekėve tė cilėt kishin pėrfituar nga gjendja kaotike brenda vendit dhe nga pėrkrahja ndėrkombėtare, dhe ishin futur thellė nė trojet turke. Kėshtu Ataturku i theu grekėt nė vitin 1921, por sulmi pėrfundimtar u krye nė vitin 1922 dhe pėrfundoi me disfatėn e grekėve, tė cilėt pas kėsaj lanė pėrfundimisht Anadollin e Turqinė. Nė vitin 1923 Turqia me marrėveshjen e paqes qė nėnshkroi me fuqitė e mėdha ruajti territoret e saj dhe kjo u arrit nė saj tė luftės qė organizoi Ataturku. Ai nė histori njihet si shembulli mė i mirė i pėrqafimit tė reformave dhe institucioneve perėndimore. Shpalli Turqinė Republikė dhe vet u zgjodh president, sepse nuk pėlqente formėn monarkike tė qeverisjes, se po tė kishte dashur ishte bėrė edhe mbret, pasi me reputacionin qė kishte do ta kishin pėrkrahur tė gjithė. Ai i dha vendit njė kushtetutė moderne qė ishte shumė kur dihet se vendi qeverisej me sheriatin dhe populli e pranoi. Ai realizoi njė kod tė ri civil qė rregullonte sipas mėnyrės moderne marrėdhėniet nė pronėsi dhe familje, tė cilat deri nė atė kohė ishin rregulluar me Kuran.

Vendosi disa ligje tė ēuditshme, por po tė marrėsh parasysh etnicitetin e tij, nuk janė se shqiptari ėshtė dalluar nė shekuj pėr tolerancė fetare dhe pėrqafimin e modernizmit. Kėshtu ai vuri ligj, qė tė pėrdorej kapelja, dhe jo mė shamitė qė mbanin burrat. Vendosi kalendarin dhe numrat ndėrkombėtarė. Regjistroi popullsinė dhe shpalli tė drejtėn e votės pėr tė gjithė, kėshtu ai u bė nga tė parėt nė botė qė i dha tė drejtėn e votoės gruas, po tė kihet parasysh se pėr shembull, Shqipėria kėtė tė drejtė grave iu dha nė 1945. Vendosi alfabetin me germa latine duke hequr ato arabe, pėr ta sjellė vendin sa mė afėr perėndimit. Pėrveē kėtyre, mori dhe masa tė rrepta ndaj fesė, pasi mbylli gjyqet fetare. Ai u vendosi turqve mbiemra, sepse ata deri nė atė kohė kishin mbajtur vetėm tituj feudalė. Ndau fenė nga shteti, pra laicizoi pushtetin politik qė mė parė kishte pasur tipare teokratike, pasi sulltani e mbante veten si kalif, pra si udhėheqės i myslimanėve tė botės, por laicizmi nuk godiste fenė myslimane vetėm sa e ndante nga shteti. Reformat qė ndėrmori ishin perėndimore dhe moderne tė cilat nga vende tė ndryshme tė botės nuk ishin pranuar si nga Kina dhe vendet e tjera aziatiko-myslimane. Nė histori ky lloj reformimi njihet me emrin Qemalizėm, qė konsiston nė pėrqafimin e modernizimit nė ekonomi dhe institucionet politike perėndimore.

Kėto reforma ishin perėndimore dhe nuk kishte guxuar asnjė drejtues i njė populli mysliman t’i ndėrmerte, jo atėherė por as edhe sot, por ishin tė domosdoshme tė ndėrmerreshin sepse Turqia ishte afėr Evropės dhe nuk mund tė rrinte e pareformuar. Turqia nė bazė tė reformave tė Mustafa Qemalit ėshtė vendi mė i reformuar mysliman dhe po tė njihet mirė besimi fetar mysliman, ata kanė braktisur shumė nga traditat e tyre fetare pėr tė arritur deri kėtu, dhe kjo ėshtė pėr t’u vlerėsuar, sepse ėshtė njė sakrificė e madhe, por perėndimorėt, do bėnin mirė, qė tė lexonin Kuranin pėr tė kuptuar se sa ka bėrė Turqia. Pėr ato qė ka bėrė pėr Turqinė e kanė quajtur at tė turqve dhe heroin e tyre kombėtare, dhe qė e ka merituar plotėsisht.

Kenan Everen (Reisi) me origjinė shqiptare?

Nė Turqi jetojnė edhe sot njė numėr i madh shqiptarėsh pėr tė cilėt nuk ka statistika tė qarta, por janė disa milionė. Shpesh turqit thonė se nuk iu kemi shtypur ne ju, por ju ne
pasi siē e kemi parė, shumė nga drejtuesit e shtetit osman kanė qenė shqiptarė. Kenane Evereni thuhet se ka qenė i biri i Murat Reisit, njė shqiptari mysliman nga Presheva e Dardanisė. Ishte antar i shoqėrisė sė miqėsisė shqiptaro-turke. Ai ka qenė gjenerali qė udhėhoi grushtin e shtetit tė vitit 1980 nė Turqi. Sa erdhi nė pushtet, shpėrndau qeverinė dhe parlamentin dhe krijoi njė qeveri tė re. Nė vitin 1982 deri nė vitin 1989 ishte presidenti i Turqisė. Ėshtė kritikuar se ka drejtuar Turqinė me dorė tė hekurt, por megjithatė, vendi ka parė shumė tė mira nga ai.

Alima
07-09-12, 10:08
E nderuar jemi tek nenforumi "Historia Shqiptare".

Dhe hajt loqk mos u merzit se Allahu ja then qafen Bajlozit per keto fyrje qe po ja ben besimit dhe librit te tij.

...

Pasna gabu temen si duket,...kjo krejt si rezultat i budallallekut tim,si zakonisht! Me vie keq atehere !

... Jo inshAllah, nuk kame qejf as atij as ty , as mua ,as askujt,ama ke fjala per gjykim te drejte,se poh, Ai i Madhi gjithsesi do gjykoj dhe inshAllah me meshire ,e jo me drejtesi,ngase po na gjykoj me drejtesi vaj halli vaj!

Nejse!

.

Hajra
07-09-12, 10:11
....artikullin me siper e huazova nga forumi shqiptar, vetem me ju tregu disave se kush jane shqiptaret ne turqi, dhe qfar roli luajten ne formimin e shtetit turk. Keshtu qe mos beni krahasime banale e te ulta me sinan hasanat e YU-se.

Alima
07-09-12, 10:14
....artikullin me siper e huazova nga forumi shqiptar, vetem me ju tregu disave se kush jane shqiptaret ne turqi, dhe qfar roli luajten ne formimin e shtetit turk. keshtu qe mos beni krahasime banale e te ulta me sinan hasanat e YU-se.

...

Per ēdo dite po ma shkurton jeten per 3 ore Hajro!

Ataturk masoni eshte sherbetori me i denje i masoneris ,dhe nje nder shpartalluesit me te forte te Islamit !


Enver Hoxha i turqis ishte ai !...me prejardhje qifute !


Largoje ate shkrese dhe mos sjell shkresa pa u informu mire tjera here !


.

Hajra
07-09-12, 10:24
...

Per ēdo dite po ma shkurton jeten per 3 ore Hajro!

Ataturk masoni eshte sherbetori me i denje i masoneris ,dhe nje nder shpartalluesit me te forte te Islamit !


Enver Hoxha i turqis ishte ai !...me prejardhje qifute !


Largoje ate shkrese dhe mos sjell shkresa pa u informu mire tjera here !


.

.....a bre Alima, une e morra vetem si shembull per disa qe bejne krahasime me shqiptaret qe punuan dhe kontribuan ne administraten osmane e deri te Ataturku qe historia tregon se ishte shqiptar. E di per masonet e per masonizmin por desha qe te ua dokumentoi me letra te tyre, qe i kan shkruajt vet.
Nuk e di qka me ba me ta zgjat jeten?:biggrin:

Alima
07-09-12, 10:27
.....a bre Alima, une e morra vetem si shembull per disa qe bejne krahasime me shqiptaret qe punuan dhe kontribuan ne administraten osmane e deri te Ataturku qe historia tregon se ishte shqiptar. E di per masonet e per masonizmin por desha qe te ua dokumentoi me letra te tyre, qe i kan shkruajt vet.
Nuk e di qka me ba me ta zgjat jeten?:biggrin:

...

Po nuk ka qene e mira e turqis ,Islamit e me se paku shqipetareve ai dreq!


... mos me sjelle shkresa pa hulumtu mire,dhe ne Rugove me shku ma rralldhll! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

Hajra
07-09-12, 10:41
...

Po nuk ka qene e mira e turqis ,Islamit e me se paku shqipetareve ai dreq!


... mos me sjelle shkresa pa hulumtu mire,dhe ne Rugove me shku ma rralldhll! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

.....mos ma qit nder men Rugoven se permallohem, :biggrin: Sa i perket Ataturkut ky eshte Skenderbeu i turqve valla, paramendo shqiptare me u ba baba i nje superfuqie. Perandoria osmane e ka humb luften dhe eshte shkatrru para se me ardhe ky ne pushtet.Me ka ra rasti me pa nje dokumentar ku i gjithe parlamenti i atehershem ishin pro nenshkrimit te disfates dhe lenjen e tokave turke greqise dhe i vetmi qe nuk u pajtua ishte Ataturku i cili i bindi qe te luftoin dhe fituan, se per ndryshe sot gjysma e turqise do ti takonte greqis.

King_Gentius
07-09-12, 13:01
Po bre, kur humbi lufte e 1922 Greqia kolonizoi Camerine me greket e debuar nga Turqia dhe deboi shum came ne Turqi. Camet tjere i deboi ne luften e dyt botrore dhe e humbem krejt ate tok. Tash vec ca pleq arvanite kan ngel po gjeneratat e reja kan leviz nga vendlindja dhe kan humb rrenjet.

Hajra
07-09-12, 13:44
Po bre, kur humbi lufte e 1922 Greqia kolonizoi Camerine me greket e debuar nga Turqia dhe deboi shum came ne Turqi. Camet tjere i deboi ne luften e dyt botrore dhe e humbem krejt ate tok. Tash vec ca pleq arvanite kan ngel po gjeneratat e reja kan leviz nga vendlindja dhe kan humb rrenjet.


Kingi a po ke qef qe me gjdo kusht me ba te keqe turqin a po? Qamet e shqiptaret ti ka debu edhe i ka nda: Londra, Roma,Athina, e Beogradi, :wink: Lexo pak se kur eshte shkeput qameria dhe kur jane debu shqiptaret nga atje:

http://sq.wikipedia.org/wiki/Historia_e_%C3%87am%C3%ABris%C3%AB

premium
07-09-12, 15:33
Kingi a po ke qef qe me gjdo kusht me ba te keqe turqin a po? Qamet e shqiptaret ti ka debu edhe i ka nda: Londra, Roma,Athina, e Beogradi, :wink: Lexo pak se kur eshte shkeput qameria dhe kur jane debu shqiptaret nga atje:

http://sq.wikipedia.org/wiki/Historia_e_%C3%87am%C3%ABris%C3%AB
Ketu nuk ka faj as Kingi , as Zero coll as Bajlozi , ashtu kane mesu ne librat e historise komuniste , aq dije e aq folin .

Ndryshimi i historise ka hy ne sistem mo .

Ne te ardhmen ndoshta nxenesit e gjenerates se re mesojne historin reale , ku nuk ka te beje me botimet nen kontrollen e shkive komuniste , apo nen kontrollen e komunistit Enver Hoxha.

Zero Cool
07-09-12, 16:56
Qyre ti premium, nese ti e kupton ate qe ke shkru mjafton, une edhe mos e kuptofsha ska dert se ashtu keshtu juve nuk ju kupton kush.

1. Pse duhet patjeter te behemi te krishtere sipas logjikes tende?
1* sllavi nuk eshte fe, por ti si din keto te kuptoj mire ty
1** ortodoksi eshte njejt si 1 dmth i krishter.

2.Kush tha qe sna kan ndrru gjuhen? Na kan ndrru gjuhen, na kan bo* e na kan kthy* edhe lekuren na kan ndrru, a spe sheh qe shumica e Shqiptarve jan zi si harap a ?

3. Qysh sa ishim te sundum cėrc smujti kush me na ba e masanej sla kush pa na sundu ? Hajt perktheje Shqip kete!
Kure je i sundun je nen cizmen e dikujt, edhe kure vjen tjetri sundues je nen cizmen e tij, a ka rendesi cizma e kujt eshte a?
Iku, kapitulloi turku, shkau e ndoq e vrau nga mbrapa duke ike dhe erdhi deri ne Durres, nga ana tjeter Greku deri afer Durresit, me kete u sundum prap.
Tash nese turku sundimtare ishte i mire thuj edhe per Grekun edhe per shkaun , thuj thuj se njejt eshte. Edhe kta na ndrrun ngjyren e na ban* e na kthyn*.

Sot, soooooooooooooot, pjesa ma e madhe e shqipnis etnike eshte e lire e ju, juuuuuuuuuuu, e doni prap thundrren e turkut!
Cilen histori pe doni ju ? Te turkut po ? Edhe shkijet ne historit e veta nuk thone qe kan okupu toka shqiptare, askund se permendin, nisoj sic nuk e permend turku te bamat e te cbamat ne keto troje !

A jeni ksajde more ju ?
Po fen e nanes ja merthefsha, a jepet kombi per fe ?!

Pastaj, me nje ane perendimoret ne krye me USA jane gjakpires e jane kolonizues modern, e vrases e ne anen tjeter kerkoni ndihmen e USA per ata qe skan buke ne afrike dhe per ata qe po vriten ems veti ne harabi. A jeni ksajde more, pse kerkoni ndihmen e tyne ? Zoti more e ka shkru qashtu edhe krejt behen me vullnetin e tij, edhe vrasjet en Siri, edhe vllavrasjet ne harapistan edhe vdekja per buke ne magjupistan, e ju trusni qaty se sjeni avokatet e tij e as nuk jeni te ankesat e fd me kerku cmos nga krijuesi. Te vetmen qe mundeni dhe duheni ta beni eshte ti merrni paret (e fituara nga te gjapirsat perendimore) e t`ja qoni atyre qe kan nevoje! Por maaaaaaac aty sjav kona juve, ju doni veq me shite pollavra ne net me islamin e juaj te cilin as vete se kuptoni (shih sa kundershtim jeni njeri em tjetrin ne cilendo teme qe diskutoni, njani i mshon afer gozhdes e tjetri kurrkund hiq).
Me kete po deklaroheni ma ateist se te gjithe ne qe e kundershtojme islamin trefertalesh.

King_Gentius
07-09-12, 18:16
Kingi a po ke qef qe me gjdo kusht me ba te keqe turqin a po? Qamet e shqiptaret ti ka debu edhe i ka nda: Londra, Roma,Athina, e Beogradi, :wink: Lexo pak se kur eshte shkeput qameria dhe kur jane debu shqiptaret nga atje:

http://sq.wikipedia.org/wiki/Historia_e_%C3%87am%C3%ABris%C3%AB

Po keqkupton, edhe evropa ka fajet e veta, ashtu si dhe ne pergjegjesit tona. Deri ne vitet 1600 shqiperia vuajti plot derisa u rimekemb ngadale. Ne vitet 1700 bashkpunimi i shqiptarve me turqit solli konsolidimin e fuqise se shqiptarve ne ballkan por kjo gje vazhdon vec deri ne vitin 1820 kur Bushati dhe Tepelena nuk arriten te shkeputeshin. Qe ne 1820 deri 1912 koha punoi prap kunder shqiptarit. Pra kemi te bejme me etapa te ndryshme brenda bllokut 500 vjecar. Pastaj Turqia esht mik i mir diplomatik sot, nuk jemi armiq :) Shif amrikanet, hodhen bomb atomike japonis, po sot ngasin makina Toyota. Megjithate mendoj mungesa e kufirit te perbashket e lehteson miqesine. Per shembull greket ortodoks jan miq me serbet ortodoks, por jo me sllavet maqedon ortodoks.

Sulltan-Alim
07-09-12, 23:14
As pėr mua nuk qojne kurrfare peshe, sepse sulltanat e sulltaneshat kane cofe moti. Kane cofe edhe n'midis stambollit edhe n'midis bagdadit. (Jo po veē ta dini :D :D).

Temen e kam sjelle nergut, absolutisht nergut pėr nja dy tre turko-gabelica qe ksjade thrrasin "ku je baba sulltan".

Rri si musliman, ndash me ndejtė si njeri, e mos perzij me turko-arabo-gabel. Mos perzij kombe e gjak.

Perndryshe, prano e ballafaqohu me te verteten qe ti sot je musliman veē fale masakrave perdhunimeve e plaqkitjeve e "maleve me kufoma shqiptare".

Thjesht: SHUJ!!! Trus.

: ), Me qene qe nuk qojne peshe nuk kishe marur ketu mundin kot t`a "ngjallesh" nje oborrtar e t`ia qosh lavdin me nergut. Dhe, ne parim nuk do duhej t`i ofendosh anetaret tjere duke iu referuar edukates qe paske. Po, edhe nese "e thritkan" Sulltanin a do t`ua ndaloshh ti? Po lere ore mos u ben hore ketu sepse vecsa po del kapricioz e qesharak me gjithe kete urrejtje qe ke. Ti mund t`a kesh inat Sulltaneshen; s`ka problem fare por duhet t`a dish qe je ne sherbim te dikujt, madje ne kete rast i ngarkuar edhe me gjynahe ne te cilat po zhytesh pa hak, gjegjesisht ne mungese te urtesise e tolerances.

premium
07-09-12, 23:38
Qyre ti premium, nese ti e kupton ate qe ke shkru mjafton, une edhe mos e kuptofsha ska dert se ashtu keshtu juve nuk ju kupton kush.

1. Pse duhet patjeter te behemi te krishtere sipas logjikes tende?
1* sllavi nuk eshte fe, por ti si din keto te kuptoj mire ty
1** ortodoksi eshte njejt si 1 dmth i krishter.

2.Kush tha qe sna kan ndrru gjuhen? Na kan ndrru gjuhen, na kan bo* e na kan kthy* edhe lekuren na kan ndrru, a spe sheh qe shumica e Shqiptarve jan zi si harap a ?

3. Qysh sa ishim te sundum cėrc smujti kush me na ba e masanej sla kush pa na sundu ? Hajt perktheje Shqip kete!
Kure je i sundun je nen cizmen e dikujt, edhe kure vjen tjetri sundues je nen cizmen e tij, a ka rendesi cizma e kujt eshte a?
Iku, kapitulloi turku, shkau e ndoq e vrau nga mbrapa duke ike dhe erdhi deri ne Durres, nga ana tjeter Greku deri afer Durresit, me kete u sundum prap.
Tash nese turku sundimtare ishte i mire thuj edhe per Grekun edhe per shkaun , thuj thuj se njejt eshte. Edhe kta na ndrrun ngjyren e na ban* e na kthyn*.

Sot, soooooooooooooot, pjesa ma e madhe e shqipnis etnike eshte e lire e ju, juuuuuuuuuuu, e doni prap thundrren e turkut!
Cilen histori pe doni ju ? Te turkut po ? Edhe shkijet ne historit e veta nuk thone qe kan okupu toka shqiptare, askund se permendin, nisoj sic nuk e permend turku te bamat e te cbamat ne keto troje !

A jeni ksajde more ju ?
Po fen e nanes ja merthefsha, a jepet kombi per fe ?!

Pastaj, me nje ane perendimoret ne krye me USA jane gjakpires e jane kolonizues modern, e vrases e ne anen tjeter kerkoni ndihmen e USA per ata qe skan buke ne afrike dhe per ata qe po vriten ems veti ne harabi. A jeni ksajde more, pse kerkoni ndihmen e tyne ? Zoti more e ka shkru qashtu edhe krejt behen me vullnetin e tij, edhe vrasjet en Siri, edhe vllavrasjet ne harapistan edhe vdekja per buke ne magjupistan, e ju trusni qaty se sjeni avokatet e tij e as nuk jeni te ankesat e fd me kerku cmos nga krijuesi. Te vetmen qe mundeni dhe duheni ta beni eshte ti merrni paret (e fituara nga te gjapirsat perendimore) e t`ja qoni atyre qe kan nevoje! Por maaaaaaac aty sjav kona juve, ju doni veq me shite pollavra ne net me islamin e juaj te cilin as vete se kuptoni (shih sa kundershtim jeni njeri em tjetrin ne cilendo teme qe diskutoni, njani i mshon afer gozhdes e tjetri kurrkund hiq).
Me kete po deklaroheni ma ateist se te gjithe ne qe e kundershtojme islamin trefertalesh.
Me afate skadume nuk kam punė , qyreni , zhvilloni , e analizoni ju gjitha kėto .
Mos u bazoni me njė libėr , zhvilloni trurin sepse per ju eshte avantazh , sepse prej asaj kohe e deeeeeri ne kete kohe shume gjėra janė ndryshu.

Aty ku nuk deshte me kuptu , ja po ti tregoj ma thjeshtė ...
derisa trojet tona ishin nėn sundimin e osmanlive , ishim e garantum pėr 540 vite me ligjin e tyne , mbasi e kapituluan mbi 800.000 shqiptare shperngulen ne turqi nga mossiguria , sepse trojet e tona na mbetej si jetima , menjėhere ndėrhyn shkijėt ,vranė , masakruan torturuan shqiptare aq shumė sa qė osmanet per 540 vite nuk kane bėrė kėtė, (qitasht ndoshte ki kuptu apo?).

Haptas po ju tregoj se osmalit urrehen nga njė grup antiislame vetėmse nė trojet shqiptare me t'madhe ėshtė pranuar feja Islame pėrkatsisht nga sunduesit e mėhershėm .
Faktikisht ju antiislamistet mendoni se me fejėn Islame nuk paska zhvillim e pėrparim , me tė krishterėt qenka njė zhvillim moderne me vozit makina tipit tė ri mercedesi ,apo me kalu jetėn e natės nėpėr bar me alkohol nė dorė , faktikisht kėshtu po kėrkohet ne dit tė sodit tė cilet absolutisht nuk mendojnė ma gjersisht.

Ma gjersisht me shkru nuk di a vlen , ndoshta ja avulloni kete shkrim .

naten e mirė pėr qetasht :))

King_Gentius
08-09-12, 06:09
Nese osmanli urrehen llogjikisht duhet te jet prej vuajtjes, nuk ka nevoje te jesh krishter te kuptosh konceptin e plackitjes skllaveris e masakrave. Kush ka trumpetu vllazni me serbet apo greket nuk e di se nuk e kam lexu gjekundi ketu.

Hajra
08-09-12, 08:58
Po keqkupton, edhe evropa ka fajet e veta, ashtu si dhe ne pergjegjesit tona. Deri ne vitet 1600 shqiperia vuajti plot derisa u rimekemb ngadale. Ne vitet 1700 bashkpunimi i shqiptarve me turqit solli konsolidimin e fuqise se shqiptarve ne ballkan por kjo gje vazhdon vec deri ne vitin 1820 kur Bushati dhe Tepelena nuk arriten te shkeputeshin. Qe ne 1820 deri 1912 koha punoi prap kunder shqiptarit. Pra kemi te bejme me etapa te ndryshme brenda bllokut 500 vjecar. Pastaj Turqia esht mik i mir diplomatik sot, nuk jemi armiq :) Shif amrikanet, hodhen bomb atomike japonis, po sot ngasin makina Toyota. Megjithate mendoj mungesa e kufirit te perbashket e lehteson miqesine. Per shembull greket ortodoks jan miq me serbet ortodoks, por jo me sllavet maqedon ortodoks.

.....shqiptaret ne radhe te pare duhet te jene ne gjendje te kuptoin rrethanat dhe realitetin e kohes qe jetoin, ne menyre qe te dine ti hedhin hapa ne drejtimin e duhur per nje te ardhme sa me te mire. Sote nuk eshte e lehte te jesh shqiptare ne ballkan dhe nuk eshte e lehte te jeshe musliman ne bote, besoj qe kete e kemi kuptuar. Koha do te punoi per ne nese dime te veprojem, ndersa veprat madhore arrihen me fuqi te mendjes dhe te trupit.Ndersa fuqia arrihet me bashkim forcash, qe do te thote shqiptaret nese deshiroin te arrijne diqka, ne radhe te pare duhet te jen te bashkuar.Bashkim nen hijen e plisit dhe te flamurit, pa dallim feje dhe regjioni vetem per nje ideal, faktorizim te shqiptareve ne ballkan. Dallimet fetare qe i kemi mes vete duhet ti perdorim me menquri, te krijoim ura miqesore me popujt tjere, pse mos te jemi miqe te mire me stambollin dhe me romen kur kemi mundesi. Sa me shume miq qe kemi aq me te forte do te jemi, mirpo per tu arritur kjo ne duhet te jemi te bashkuar dhe jo te ndare ne fe e fise.

King_Gentius
09-09-12, 00:36
Dakort jam, dhe ketu ne komunitetin e Bostonit mundohemi te bashkepunojme pa dallim feje apo krahine per mirembajtjen e shkollave shqip, promovimin e artit muzikes shqiptare, dhe te japim donacione per bashkatdhetare ne nevoje. Gjithashtu mundohemi te lidhim profesionistet shqiptare dhe te perdorim biznese shqiptare qofte avokate apo logaritare, agjente udhetimi, restorante etj. Festat e pavaresise gjithmone i festojme shum bukur. Vec te ishe ketu ne Shkurt kur erdhi Gezim Nika per festen e pavaresise te Kosoves, nga Mitrovica der ne Dropull kenga shqipe bashkoi nje popull :)

Si gjithmon Boston do te jet pishtar i shqiptarise, sipas trashegimise patriotike te Fan Nolit e Faik Konices :)

Hajra
16-09-12, 19:51
Dakort jam, dhe ketu ne komunitetin e Bostonit mundohemi te bashkepunojme pa dallim feje apo krahine per mirembajtjen e shkollave shqip, promovimin e artit muzikes shqiptare, dhe te japim donacione per bashkatdhetare ne nevoje. Gjithashtu mundohemi te lidhim profesionistet shqiptare dhe te perdorim biznese shqiptare qofte avokate apo logaritare, agjente udhetimi, restorante etj. Festat e pavaresise gjithmone i festojme shum bukur. Vec te ishe ketu ne Shkurt kur erdhi Gezim Nika per festen e pavaresise te Kosoves, nga Mitrovica der ne Dropull kenga shqipe bashkoi nje popull :)

Si gjithmon Boston do te jet pishtar i shqiptarise, sipas trashegimise patriotike te Fan Nolit e Faik Konices :)

...ju pergezoi per nismen dhe qendrimin tuaj ndaj shqiptareve ne pergjithesi, ky duhet te jet parim i qdo shqiptari pa marre parasyshe ciles fe i takoin, te gjithe duhet te jene te bashkuar duke respektu religjionin tjetrit, sepse fundja ne jemi vllezer para se te ishim te krishter apo musliman, RESPEKT
Fan Noli dhe Faik Konica duhet te jen udherrefys i kombit tone.

Hajra
16-09-12, 19:55
http://www.youtube.com/watch?v=S7gYo5NXIYo

Gjuha shqipe

Porsi kanga e zogut t'verės,*
qi vallzon n'blerim tė prillit;*
porsi i ambli fllad i erės,*
qi lmon gjit e drandofillit;*
porsi vala e bregut t'detit,*
porsi gjįma e rrfčs zhgjetare,*
porsi ushtima e nji tėrmetit,*
ngjashtu į' gjuha e jonė shqyptare.*

Ah! po; į' e ambėl fjala e saj,*
porsi gjumi m'nji kėrthi,*
porsi drita plot uzdajė,*
porsi gazi i pamashtri;*
edhe ndihet tue kumbue;*
porsi fleta e Kerubimit,*
ka'i bien qiellvet tue flutrue*
n't'zjarrtat valle t'ameshimit.*

Pra, mallkue njai bir Shqyptari,*
qi kėtė gjuhė tė Perėndis',*
trashigim, qė na la i pari,*
trashigim s'ia len ai fmis;*
edhe atij iu thaftė, po, goja,*
qė pėrbuzė kėtė gjuhė hyjnore;*
qi n'gjuhė t'huej, kur s'asht nevoja,*
flet e t'veten e lčn mbas dore.*

Nė gjuhė shqype nanat tona*
shi prej djepit na kanė thįnun,*
se asht njė Zot, qi do ta dona;*
njatė, qi jetėn na ka dhįnun;*
edhe shqyp na thanė se Zoti*
pėr shqyptarė Shqypninė e fali,*
se sa t'enden stina e moti,*
do ta gzojn k'ta djalė mbas djali.*

Shqyp na vete, po pik' mį para,*
n'agim t'jetės kur kemi shkue,*
tue ndjekė flutra nėpėr ara,*
shqyp mį s'pari kemi kndue:*
kemi kndue, po armėt besnike,*
qi flakue kanė n'dorė t'shqyptarėvet,*
kah kanė dekė k'ta pėr dhé t'Parvet.*

Nė kėtė gjuhė edhe njai Leka,*
qi'i rruzllim mbretnin s'i a, xśni,*
nė kėtė gjuhė edhe Kastriota*
u pat folė njatyne ushtrive,*
qi sa t'drisė e diellit rrota,*
kanė me kenė ndera e trimnive.*

Pra, shqyptarė ēdo fčs qi t'jini,*
gegė e toskė, malci e qyteta,*
gjuhėn t'uej kurr mos ta lini,*
mos ta lini sa t'jetė jeta,*
por pėr té gjithmonė punoni;*
pse, sa t'mbani gjuhėn t'uej,*
fisi juej, vendi e zakoni*
kanė me u mbajtė larg kambės s'huej,*
N'per gjuhė shqype bota mbarė*
ka me ju njohtė se ē'fis ju kini,*
ka me ju njohtė pėr shqyptarė;*
trimi n'za, sikurse jini.*

Prandaj, pra, n'e doni fisin,*
mali, bregu edhe Malcija*
prej njaj goje sod t'brohrisim:*
Me gjuhė t'veten rrnoftė Shqypnia!

lovely
17-09-12, 22:37
Serbia, “macja qė kėrkon tė behet luan” Golgotha Shqiptare – si u gjet libri i holokaustit VETEM GJATE VITIT 1912-1913 NGA SERBET U VRANE 500 000 SHQIPTARE Leo Freundlih,Libri i tij “Akuza qė ulėrijnė” dėshmia e parė pėr shfarosjen kolektive tė njė populli evropian para atij Ebraik. Leo Freundlih, hebreu qė protestoi kundėr zhdukjes masive tė shqiptarėve nga serbėt nė vitet 1912-1913.
Holokausti mbi shqiptarėt – Serbėt vranė 500 000 njerėz .
Libri i tij “Akuza qė ulėrijnė” dėshmia e parė pėr shfarosjen kolektive tė njė populli evropian para atij Ebraik. Masakrat qė u ndėrmorrėn serbėt nė trojet shqiptare. Mbi 250 mijė shqiptarė tė masakruar vetėm nė veriun etnik tė Shqipėrisė gjatė vjeshtėn e vitit 1912.
Kopja e vetme e librit tė Freundlih “Akuza qė ulėrijnė”, i cili pėrmban protestėn ndaj Evropės qė nuk reagoi nė mbrotje tė shqiptarėve gjatė zhdukjen masive tė pjesės mė tė mėdhe tė popullit shqiptar nė Ballkan, ėshtė gjetur nė bibliotekėn e Universitetit tė Harvardit nė SHBA, nė vitin 1982 nga studiuesja Safete Juka, me banim nė Amerikė.
Shkrimtari hebre Leo Freundlih me banim nė Vjenė, ėshtė njėri ndėr intelektualėt e pakėt qė mbajti koleksionin e tė gjitha gazetave tė mėdha tė kohės qė tregonin mbi shfarosjen e sė paku njė gjysėm milioni shqiptarėve nga serbėt nė vitet 1912-1913.
I revoltuar ai ngriti zėrin e tij kundėr asaj qė ai e qujati “Golgotha Shqiptare”, e qė u shoqėrua nga masakra tė atij tipi qė nuk i kishte njohur Bota mė parė. “Unė e dėnoj dhunėn qė ushtrohet padrejtėsisht ndaj ēdo populli. Ai qė nuk bėn kėshtu sot, tė mos ēuditet nėse nesėr edhe ai vetė do tė bėhet viktimė e njė Golgothe tjetėr” – thotė shkrimtari hebre.
Vetėm pas 10 vjetėsh, pikėrisht nė vitin 1992, ky libėr njohu botim nė tri gjuhė, nė sajė tė ndihmės sė jashtėzakonshme tė gjermanit Hans Peter Rullman me banim nė Hamburg. Botimi nė anglisht u bė nė saj tė zotit Steve Tomkin, kroat i lindur nė Kosovė. Nė Kroatisht, libri u pėrkthye dhe u botua nga mjeku Dr. S Leban, i lindur nė Bosnje. Ndėrkohė qė pėrkthimin nė shqip e realizoi Riza Lahi, nėn sponsorizimin e Xhaferr Kastratit nga Kosova dhe pėrkujdesjen e shtypshkronjės “Eurorilindja” nė Tiranė.

Serbia, “macja qė kėrkon tė behet luan”

Pas traktatit tė Shėn Stefanit mes Turqisė qė humbi luftra tė njėpasnjėshme dhe Rusisė fituese, kombi shqiptar u vu nė rrezik tė jashtėzakonshėm, pasi aleatja ballkanike e perandorisė sė Carėve, Serbia, kėrkoi tė zgjeronte zotėrimet e veta pėr t’u kthyer nė njė fuqi ballkanike dhe evropiane, megjithėse kishte njė popullsi prej vetėm 900 mijė banorė. Por nėse deri nė vitin 1911 synimet ruse dhe serbe nė Ballkan do tė dėshtonin, kjo nuk erdhi pėr meritė tė Perendorisė Turke nėn tė cilėn ndodhej Shqipėria, por thjeshtė nga fakti qė shqiptarėt me anė tė Lidhjes sė Prizrenit mė 1878 nuk e lejuan njė gjė tė tillė dhe e kundėrshtuan me armė. Qė nga viti 1906 deri nė vitin 1912, njė sėrė kryengritjesh pėr pavarėsi tė shqiptarėve, kryesisht nė veri tė trojeve etnike shqiptare, u shtypėn me dhunė dhe barbari nga ana e ushtrive turke. Me fillimin e luftės ballkanike, Shqipėria ishte gjysėm e shkretuar dhe trupat serbe, nė ėmėr tė luftės kundėr Perendorisė Osmane, ndėrmorvn njė sėrė pushtimesh tė cilat i shoqėruan me masakra masive kundėr njė popullise krejtėsisht tė paarmatosur, ku sipas shtypit evropian humbėn jetėn 250 mijė shqiptarė. Ndėrkohė ka tė dhana tė sigurta se shirta mund tė jetė edhe njė gjysėm milioni.
Nga 180 mijė kilometra katrorė, me njė popullsi rreth 2 milionė banorė qė numėroheshin brenda teritoreve shqiptare nė fund tė shekullit tė XIX, nė vitet ‘ 30 kishin mbetur territore shqiptare vetėm 80 mijė km katrorė, dhe kėto nė pjesėn mė tė madhe jashtė shtetit shqiptar. Sipas historinėve tė kohėve moderne, ekspansioni sllav qė u shoqėrua dhe me shpėrgulje masive dhe zhdukje tė popullisive etnike tė vendeve tė mėsipėrme, qė njehsohej me ekpansionin komunist mė vonė i mori popujve gjernanė, hungarezė, shqiptarė, rumunė, armenė etj…territore tė cilat kapnin sipėrfaqen rreth njė milionė kilometra katrorė nga tė cilat njė e dhjet’a i takonin territoreve shqiptare. Etnia shqiptare nė prag tė shkatėrrimit tė perendorisė sė kalbur Osmane humbi mė shumė se gjysmėn e territoreve tė veta.
Zona e Tivarit, e Hotit, e Grudės, e Pazarit tė Ri, Sanxhakut (Novipazarit) Nishit, Rrethinat e manastrit, shtoju kėtyre edhe humbjen e krahinave tė Janinės dhe tė Ēamėrisė, tė cilat u shpopulluan ose u asimiluan me forcė nga Greqia, pėrbėjnė edhe fushatėn mė tė egėr atishqiptare tė ekspansionit kundėr popullit mė tė vjetėr nė Ballkan dhe Evropė. Njėri ndėr libra qė hedh dritė mbi shpėrnguljet masive tė shqiptarėve ėshtė edhe libri historik i Leo Freundlich “Golgotha shqiptare”. Dėshmitare e krimeve tė serbėve nė vitin 1912-1913 ka qenė edhe Nėnė Tereza, atėherė fėmijė. Ajo pa me sytė e saj sesi serbėt i helmosėn tė atin, ndėrkohė qė anėtarėt e tjerė tė familjes shpėtuan duke u arratisur nė drejtim tė Tiranės.

nga Fatmir Hasani

Zero Cool
20-07-14, 15:46
Ekzaltimi fetar i njė lufte qė perceptohej si luftė e
shenjtė kundėr tė pafeve, kur Perandoria Osmane
ngriti male me kufoma shqiptarėsh, qė shėrbenin si
legjitimim e pėrligjje e pushtimeve....
Shqiptarėt qeverisėn perandorinė osmane si kryeministra, pėr njė periudhė kohore prej vjetėsh nė 500 vite sa qeverisi kjo perandori. Kryeministrat shqiptarė i dhanė osmanėve Anadollin, Konstandinopojėn, Irakun, Jemenin, Egjiptin, Algjerinė, Libinė, Arabinė, Sirinė, Hungarinė, Krimenė, Kretėn etj.


Pra, me punėn dhe mendjen e shqiptarėve, u ngrit perandoria osmane. Ky ėshtė njė fakt qė pranohet nga vetė turqit dhe historianėt qė studiojnė kėtė periudhė tė historisė. Gjatė shekullit tė 18-19, nuk ka pasur shumė shqiptarė nė rangun e kryeministrit dhe shihet qė perandoria pati disfata tė tmerrshme qė vunė nė pikėpyetje ekzistencėn e saj. Po tė mos ishte pėr disa shtete perėndimore tė cilat donin ta mbanin pėr kundrapeshė ndaj Rusisė, patjetėr qė do tė kishte rėnė.

39 Vezirėt/Kryeministrat shqiptarė tė Perandorisė osmane dhe prejardhja e tyre nga viset shqiptare tė Ballkanit por edhe vendeve tjera ku kishin lindur shpesh harrohen .

1 – Gjedik Ahmet Pasha
Kryeministėr i perandorisė me origjinė shqiptare. Ai ka qenė kryeministėr nė vitet 1475-1479. Gjatė kohės sė qeverisjes sė tij me anė tė flotės ushtarake, arriti tė pushtojė pjesėn mė tė madhe tė Krimes, e cila bllokoi rrugėn tregtare tė Evropės pėr nė lindje. Arriti qė tė fitojė luftėn kundėr Venedikut, duke i imponuar njė marrėveshje paqeje tė favorshme, sipas sė cilės Venediku do u kalonte osmanėve tė gjitha ishujt e Egjeut, pėrveē Kretės dhe Korfuzit dhe do i paguante tribute vjetore perandorisė. Nė 1478 ushtritė osmane ndėrmorėn ekspedita plaēkitėse nė territoret austriake. Ai nuk pranoi tė merrte pjesė nė pushtimin e Shkodrės, dhe pėr kėtė u shkarkua nga posti i kryeministrit. Kryeministrat kishin meritėn pėr sukseset ushtarake, sepse ata ishin komandantė tė operacioneve ushtarake dhe pėrgjigjeshin me kokė para sulltanit nė rast dėshtimesh.

2 – Daut Pasha
Sipas Sami Frashėrit, ėshtė me origjinė shqiptare, i marrė rob nga sulltani kur ishte fėmijė. Nė saje tė aftėsive dhe talentit tė tij tė lindur, nė kohėn e sulltanit Mehmed II u bė bejlerbe i Rumelisė dhe Anadollit. Nė vitin 1483, nė kohėn e Sulltan Bajazitit, duke qenė bejlerbe i Anadollit, kaloi nė postin e kryeministrit dhe arriti tė drejtojė me sukses punėt e rėndėsishme tė shtetit osman. Nė vitin 1496, u largua nga detyra, dhe pas dy vitesh vdiq.

3 – Haim Ahmet Pasha
Kryeministėr me origjinė shqiptare nga vitet 1496-1514. Gjatė qeverisjes sė tij nėnshtroi Hercegovinėn dhe ndėrmori disa ekspedita plaēkitėse nė Hungari, Austri, Poloni. Edhe pse ishte vendosur paqja me Venedikun, ai ende mbante disa pika strategjike tė cilat lakmoheshin nga osmanėt, prandaj vazhduan luftimet, kryesisht nė det.

Flota osmane korri njė fitore historike nė betejėn e Leopantos nė Korinth, kundėr flotės sė Venedikut me tė cilin ishte bashkuar Hungaria, Franca dhe Spanja, tė bekuara nga Papati. Fitorja mbi Venedikun nuk solli ndonjė plaēkė lufte tė madhe, por vetėm u futi frikėn evropianėve qė tė mos merreshin me osmanėt, dhe nga ana tjetėr, nxori superioritetin e flotės osmane kundėr flotės perėndimore. Nė kėtė kohė, e gjithė Azia e vogėl u pėrfshi nė shtetin osman. Gjatė qeverisjes sė tij filloi njė luftė e gjatė me shahun e Iranit, sepse ai kishte pushtuar Irakun, Armeninė, Kurdistanin dhe kėrkonte edhe Azinė e Vogėl shtėpinė e osmanėve. Kjo luftė mori karakter fetar, sepse iranianėt ishin shiit dhe turqit synit. Pėrfundimisht, Irani u mund nė vitin 1514 aq sa Osmanėt hynė nė territoret e vetė shtetit tė Iranit dhe morėn njė pjesė tė madhe tė arkės sė shtetit. Ai arriti qė gjatė qeverisjes sė tij tė mundte Venedikun fuqinė mesjetare detare, dhe pas kėsaj edhe vetė Iranin, i cili kishte mė tepėr zotėrime se sa osmanėt. Pėrfundimisht, Azia e vogėl, gjatė qeverisjes, sė tij u bė e osmanėve, qė do tė ishte dhe qendra e kombit turk. Pra, shqiptarėt pushtuan edhe territoret historike ku shtrihet sot kombi turk.

4 – Ahmet Pashė Dukagjini
Ka qenė kryeministėr pėr njė periudhė tė shkurtėr kohe nga vitet 1514, deri nė vitin 1515 dhe rrjedh nga familja e madhe e Dukagjinėve. Gjatė qeverisjes sė Sulltan Selimit, ai ka qenė ushtarak i lartė me titullin gjeneral, dhe mė pas ka qenė bejlerbe i Rumelisė, pra, qeveritar i Ballkanit, dhe mė vonė u bė kryeministėr. Dukagjini, gjatė kohės sė qeverisjes sė tij si qeveritar i Egjiptit, synoi pavarėsinė e kėtij vendi nga pushteti i Sulltanit. Ai u rebelua kundėr sulltanit, por u mund nga forcat ushtarake, dhe koka e tij e prerė iu dėrgua sulltanit nė Stamboll.

5 – Ibrahim Pasha
Ishte me origjinė nga Butrinti, por ka studiues qė thonė nga Parga e Ēamėrisė, gjithsesi, ishte shqiptar. Gjatė njė ekspedite ushtarake nė trojet shqiptare sulltani e mori, dhe e rriti nė pallatin e tij sė bashku me tė birin, Sulejmanin, i cili nė 1520, bėhet sulltan, dhe shokun e tij tė fėmijėrisė e bėn kryeministėr. Pra, ai u rrit me sulltan Sulejmanin e ndritur qė ishte njė nga sulltanėt mė tė mėdhenj tė perandorisė, ndoshta mė i madhi. Ai u edukua dhe mori arsimin e mjaftueshėm pėr tė qenė njė ushtarak dhe politikan i zoti. Ka qenė kryeministėr nga vitet 1523-1536. Ai u martua me motrėn e sulltanit, i cili i bėri njė dasėm madhėshtore. Si u bė kryeministėr, drejtoi fushatat pėr pushtimin e Beogradit dhe Rodosit.

Kėshtu, nė vitin 1526 ai u vu nė krye tė njė ushtrie prej 100.000 vetash, dhe u nis kundėr Hungarisė. Nė gusht tė po atij viti u zhvillua beteja e Mohaēit ku Hungarezėt u mundėn dhe, pas kėsaj, ushtria osmane mori Budėn kryeqytetin e vendit. Kjo betjė, nė tė cilėn mori pjesė dhe sulltan Sulejmani, ishte njė betejė historike, sepse osmanėt pas kėsaj erdhėn nė kufijtė e Evropės qendrore dhe e kėrcėnonin seriozisht atė. Beteja e Mohaēit ishte njė nga betejat mė tė mėdha qė kanė zhvilluar osmanėt, por me komandant shqiptar. Po tė kihet parasysh qė Hungaria bėri njė luftė 100-vjeēare, qė nga 1444 kur kėrkoi ndihmėn e Skėnderbeut, rėndėsia e kėsaj fitoreje ėshtė historike.

Nė vitin 1529 ushtria osmane prej 250.000 ushtarėsh, tė komanduar nga Ibrahimi, nė tė cilėn merrte pjesė dhe vet sulltani, rrethoi Vjenėn. Vjena u bombardua ashpėr por nuk u dorėzua. Nė dėshtimin e ushtrisė osmane, nė marrjen e Vjenės, ndikoi negativisht i ftohti me tė cilin nuk ishte mėsuar ushtria osmane, pasi ajo vinte nga njė zonė e ngrohtė. Nė vitin 1532 ishte kryekomandant i njė lufte tjetėr me Austrinė por mė tepėr pėr territoret hungareze. Nė kėtė luftė ai i shkaktoi disfatė Austrisė dhe arriti qė pėrfundimisht tė kthente Hungarinė nė njė provincė tė perandorisė osmane. Nė vitin 1534 arriti tė pushtonte Azerbajaxhanin dhe zgjeroi mė tej territoret e shtetit osman nė lindje. Ibrahimi ka nėnshkruar dhe Kapitulacionet me Francėn, qė shumė studiues i quajnė nė disfavor tė Turqisė pėrsa i pėrket ekonomisė, sepse tregtarėt francezė ishin tė privilegjuar nė perandori, por nga ana tjetėr kapitulacionet ishin njė marrėveshje me Francėn kundėr armikut tė pėrbashkėt, Austrisė, tė cilėn donin ta sulmonin njėkohėsisht. Kėshtu, e parė nė kuadėr tė politikės sė jashtme nuk ishte aspak njė marrėveshje e keqe, sepse bėnte aleate njė shtet perėndimor. Ai arriti tė shtypte me armė tė gjitha kryengritjet brenda vendit.

Nė vitin 1536 vritet nė pallatin e Sulltanit aty ku u rrit, por nuk dihet se kush e vrau dhe pėr ēfarė, megjithėse shumė historianė thonė se u vra pėr xhelozi, ngaqė kishte arritur tė kishte sukses. Nuk besoj tė ketė pasur dorė sulltani nė vrasjen e tij ashtu siē ndodhte rėndom tek osmanėt, sepse ata ishin rritur bashkė qė fėmijė, dhe njė sulltan i madh si Sulejmani nuk mund tė kishte shpirt kaq tė vogėl. Nė histori mbetet njė nga vezirėt mė tė mėdhenj tė njėrit prej sulltanėve mė tė mėdhenj tė perandorisė osmane. Ai ka meritėn se arriti tė pushtojė Hungarinė, e cila kishte 100 vjet qė sfidonte osmanėt, sulmoi Austrinė edhe pse s’e pushtoi me atė veprim tmerroi Evropėn, pushtoi Azerbajxhanin, nėnshkroi marrėveshje aleance me Francėn etj.

Zero Cool
20-07-14, 15:48
6 – Ajaz Mehmet Pasha
Qe kryeministėr nė vitet 1536-1539 pas vdekjes sė Ibrahimit. Ishte nga Vlora dhe kishte lindur nė Vuno. Hyri nė pallatin e Sulltanit me sistemin e devishermesė, qė ishte marrja e fėmijėve tė krishterė nė moshė tė vogėl, dhe edukimi pėr shėrbimin nė ushtri ku mė tė mirėt mbaheshin pėr shėrbimin nė pallatin e sulltanit. Nė fillimet e karrierės sė tij ka qenė bejlerbej, pra qeveritar i Anadollit dhe i Damaskut. Shtypi kryengritjen e shqiptarit Ahmet Pasha, njė funksionar i lartė i shtetit i rebeluar ndaj qeverisė qendrore. Mori pjesė nė betejėn e Mohaēit dhe tė Rodosit krahas shqiptarit tjetėr qė ishte nė atė kohė kryeministėr Ibrahm Pashės. Nė vitin 1536 u bė kryeministėr, detyrė qė e mbajti derisa vdiq nė 1539. Gjatė qeverisjes sė tij ai drejtoi fushatėn ushtarake kundėr Rumanisė dhe arriti tė pushtojė Rumaninė e Mildavinė. Midis lumenjve Dniepėr dhe Dniestėr u krijua njė sanxhak i ri me tokat e pushtuara.

Nė vitin 1538 flota osmane mundi nė Prevezė flotėn e tre fuqive tė perėndimit, atė tė Karlit tė V Habsburg, tė Venedikut dhe Papatit. Pas kėsaj humbjeje Venediku u detyrua tė lėshonte disa qytete nė Dalmaci dhe tė paguante njė tribut vjetor tė rėndė nė favor tė osmanėve. Ai mori pjesė nė shtypjen e kryengritjes nė vendlindjen e tij, Himarė, pasi ishte kryeministėr e ndoshta nuk mund tė bėnte dot ndryshe se i priste kokėn sulltani. Kryeministri Ajaz Ahmet Pasha ka meritėn se pushtoi Rumaninė dhe Moldavinė si edhe mundi flotėn detare evropiane.

7 – Lutfi Pasha
Qeverisi si kryeministėr nė vitet 1539-1541. Ishte me origjinė nga Vlora, nga ku osmanėt e morėn qė tė vogėl. Ai u rrit nė pallatin e sulltanit, ku mori tė gjithė edukimin e nevojshėm politiko-ushtarak. Historianėt e kohės kanė thėnė se ėshtė “Shqiptar kokėfortė e inatēi, Ai mori pjesė nė rrethimin e Vjenės nė vitin 1529 sė bashku me ushtarakė tė lartė shqiptarė, dhe kryeministrin po shqiptar. Ka qenė bejlerbe i Rumelisė, pra i Ballkanit. Ai ka marrė pjesė nė betejėn e Otrantos kundėr italianėve, tė cilėt edhe u mundėn. Pas vdekjes sė kryeministrit, shqiptari Ajaz Mehmet Pasha, ai u bė kryeministėr. Gjatė qeverisjes sė tij, bėri paqe me Venedikun, qė ishte tepėr e favorshme pėr osmanėt sepse ajo sillte territore, para dhe qetėsi. Ai hyri nė bisedime pėr paqe me Austrinė. Nė luftė me arabėt mori disa territore tė Jemenit, dhe arriti tė dalė nė detin e Kuq. Nė vitin 1541 u tėrhoq nga detyra me dėshirėn e vet, por arsyet nuk dihen. Marrėdhėniet e tij me sulltanin qenė tė mira, sepse ai ishte dhėndėr te sulltani, pasi ishte martuar me motrėn e tij.

8 – Rustem Pasha
Kryeministėr i perandorisė me origjinė shqiptare, qė qeverisi nė vitet 1544-1552 dhe pėr herė tė dytė, nė vitet 1555-1560 pas vdekjes sė Kara Ahmet Pashės, pra ai qeverisi perandorinė pėr 13 vjet. Ai arriti tė fusė nė perandori disa vise tė Jemenit. Nė qeverisjen e tij u pushtua Tripoli nė Libi, pasi theu flotėn spanjolle, qė mbante njė pjesė tė madhe tė Afrikės Veriore. Ai organizoi e drejtoi njė luftė tė dytė kundėr shahut tė Iranit nė vitin 1548 e cila do tė pėrfundonte me disfatė pėr Iranin dhe marrėveshjen e paqes do e nėnshkruante njė shqiptar tjetėr, Kara Ahmet Pasha.

9 – Kara Ahmet Pasha
Atė e morėn tė vogėl nga trojet shqiptare dhe e rritėn nė pallatin e sulltanit, ku mori dhe edukimin e nevojshėm pėr tė qenė njė qeveritar dhe ushtarak i zoti. Sulltani i dha tė motrėn pėr grua, ashtu siē bėnin shpesh sulltanėt me figura tė mėdha e tė forta tė shtetit. Gjatė karrierės sė tij ka qenė bejlerbej i Rumelisė, me kėtė emėr quheshin zotrimet osmane nė Ballkan. Nė 1526 mori pjesė nė betejėn e Mohaēit kundėr Hungarisė. Gjatė kohės qė ishte kryeministėr, nė vitet 1553-1555, u ngarkua tė merrej vesh me shahun e Iranit dhe nėnshkroi me tė njė marrėveshje paqeje, sipas sė cilės Iraku mbeti nėn sundimin osman, Gruzia dhe Armenia u ndanė mė dysh, ndėrsa Azerbajxhani kaloi nėn sundimin e shahut tė Iranit. Marrėveshja e paqes ishte e favorshme se perandoria doli nė gjirin Persik, pra ishte njė tjetėr shqiptar pas atij qė e nxori perandorinė nė detin e Kuq, qė i dha gjirin Persik shtetit osman. Me flotėn osmane u kryen edhe disa pushtime nė Afrikėn Veriore. Nė 1555 i prenė kokėn, edhe pse qe dhėndėrr i sulltanit, arsyet se pėrse nuk dihen.Megjithėse qeverisi pėr njė kohė tė shkurtėr ai arriti qė t’i japė perandorisė gjirin Persik dhe njė pjesė tė Afrikės Veriore.

10 – Semiz Ahmet Pasha
Ishte kryeministėr me origjinė shqiptare gjatė viteve 1579-1580 pra, pėr njė kohė tė shkurtėr, ku nuk janė shėnuar shumė ngjarje tė rėndėsishme. Pėrpara se tė bėhej kryeministėr ishte bejlerbe i Rumelisė. Ai mori pėr grua tė bijėn e ish-kryeministrit Rustem Pasha.

11 – Koxha Sinan Pasha (1506-1596)
Ka qenė kryeministėr i perandorisė 5 herė nė vitet 1580-1582; 1584-1585; 1589-1591; nė 1593; 1595-1596. Ka lindur nė Topjanė tė Lumės, pra ishte shqiptar dhe u rrit nė pallatin e sulltanit. Gjatė karierės sė tij ka shėrbyer si qeveritar nė Tripoli tė Libisė dhe nė Damask tė Sirisė. Ai ka meritėn qė nėnshtroi pėrfundimisht Jemenin tė cilin pjesėrisht e kishin nėnshkruar dy shqiptarė tė tjerė. Me pushtimin e Jemenit perandoria doli nė detin Arabik.Nė vitin 1580 drejto vetė fushatėn ushtarake kundėr Persisė dhe Hungarisė, edhe pse ishte nė moshė tė thyer. Ai mori pjesė edhe nė njė luftė tjetėr kundėr Austrisė, e cila pėrfundoi me marrėveshje paqeje, por pas vdekjes sė tij. Vendlindjes sė tij, Lumės, i lehtėsoi taksat dhe detyrimet, gjithashtu ngriti nė Kaēanik njė kėshtjellė dhe njė xhami.

12 – Ferad Pasha
Edhe ai si kryeministrat e tjerė shqiptarė u rrit nė pallatin e sulltanit ku mori edukimin e nevojshėm. Gjatė karrierės sė tij qeverisi Rumelinė, si bejlerbe. Qe kryeministėr gjatė viteve 1591-1592 dhe nė vitin 1595. Ka marrė pjesė nė luftė kundėr Austrisė e cila nė kėtė kohė zgjati disa vjet. Ai drejtoi luftėn kundėr Vllahisė, pas sė cilės u pushua nga puna dhe u vra nga rivalėt e tij po shqiptarė.

13 – Merre Husein Pasha
Ishte me origjinė shqiptare. Ka nisur karrierėn si kuzhinier, dhe mė vonė shėrbeu si vali nė Misir. Shėrbeu si kryeministėr nė vitet 1601-1602, pra pėr njė kohė tė shkurtėr. Ai quhej Merre, sepse pėr kundėrshtarėt e tij pėrdorte fjalėn shqip merre, zhduke, kėshtu qė i mbeti ky emėr.

14 – Jemishxhi Hasan Pasha
Sipas Sami Frashėrit ėshtė me origjinė shqiptare. (Sami Frashėri… f.komp.45).Ka ngjitur shkallėt e karrierės ushtarake dhe qeveritare nė sajė tė aftėsive tė tij. Nė vitin 1602-1603, ishte kryeministėr i perandorisė.

15 – Kujxhu Murat Pasha
Ka qenė me origjinė shqiptare. Ishte kryeministėr gjatė viteve 1606-1611, pra pėr rreth 5 vjet. Gjatė qeverisjes sė tij u nėnshkrua amrrėveshja e paqes me Austrinė, me tė cilėn perandoria kishte disa vite qė kishte rifilluar luftėn. Nė 1606 me Austrinė u nėnshkrua njė traktat paqeje 10 vjeēare, sipas sė cilės, tė dyja palėt nuk patėn pėrfitime territoriale. Austria i dha perandorisė njė tribut vjetor prej 200 000 dukatėsh ari dhe nga ana tjetėr, osmanėt njohėn sundimtarin e Vjenės si perandor. Kėto kushte nuk ishin tė favorshme pėr osmanėt, por shteti u detyrua, pasi nė vend kishte plasur njė kryengritje e madhe dhe nuk kishte se si tė luftohej jashtė kur kishte probleme e anarki brenda vendit. Ai arriti qė tė shtypte kryengritjen e madhe brenda vendit, tė quajtur si kryengritja Xhelaliane. Kėshtu nė njė betejė nė vitin 1608, kur kryeministri ishte 90 vjeē, arriti tė shkatėrrojė ushtrinė kryengritėse dhe tė asgjėsojė pjesėn mė tė madhe tė sajr.

Zero Cool
20-07-14, 15:51
16 – Nasuh Pasha
Ishte shqiptar dhe qeverisi si kryeministėr nė vitet 1611-1614 vite gjatė tė cilave mbretėroi njė gjendje paqeje pa luftra tė mėdha. Para se tė bėhej kryeministėr ka punuar si qeveritar i Halepit dhe i Bagdadit.

17 – Ohril Hysein Pasha
Ai lindi nė zonėn e Pogradecit, dhe vdiq nė vitin 1622. U rrit nė pallatin e sulltanit dhe mė pas u bė komandant i jeniēerėve, dhe qeveritar i Rumelisė. Mori gradėn vezir dhe shėrbeu si kryeministėr gjatė vitit 1621.

18 – Hasan Pasha
Ai ishte me origjinė shqiptare. U mor i vogėl dhe u edukua nė oborrin e sulltanit. Nė fillim ka qenė bejlerbej i Rumelisė, pastaj vezir i gradės sė ulėt deri sa u bė vezir i madh ose kryeministėr nė vitin 1624.

19 – Taban Mehmet Pasha
Ishte kryeministėr me origjinė shqiptare i perandorisė nė vitet 1631-1637, pra pėr 5 vjet. Vite qė nuk patėn ngjarje tė mėdha. Pas detyrės u burgos dhe u ekzekutua, sepse kėshtu bėnin shpesh sulltanėt.

20 – Mustafa Pashė Kamekeshi
Lindi nė Vlorė, dhe hyri nė ushtrinė osmane me anė tė sistemit tė devishermes. Kushti i parė qė tė bėje karrierė nė perandorinė osmane ishte qė tė bėheshe mysliman, kėshtu, duke qenė se shqiptarėt nuk janė fanatikė fetarė, por pėrkundrazi, janė tepėr tolerantė pėr fenė e tjetrit, nuk e patėn problem tė ndėrrojnė fenė. Nė fillim hyri nė radhėt e ushtrisė sė jeniēerėve, dhe arriti deri nė postin e komandantit tė flotės ushtarake osmane. U dallua si kryekomandant nė rrethimin e Irakut ku merrte pjesė dhe vetė Sulltan Murati IV, pėr suksesin e sė cilės mori dhe titullin vezir i madh qė ishte titulli mė i lartė nė hierarkinė e qeverisjes, dhe qeverisi vendin nė vitet 1637-1644. Ai nuk ishte vetėm ushtarak i zoti, por edhe financier i zoti, sepse arriti tė kryejė me sukses njė reformė financiare me anė tė sė cilės nxori buxhetin e shtetit nga kriza. E vrau sulltani sepse ky donte tė ndėrmerrte njė reformė administrative qė nuk i pėlqeu, pasi binte ndesh me interesat e tij.

21 – Xhixhan Mehmet Pasha
Me origjinė shqiptare nga i ati, ndėrsa nga e ėma nga familja e sulltanit. Ai u rrit dhe u edukua nė oborrin e sulltanit, dhe qeverisi nė vitet 1644-1645. Karrierėn e nisi si vali i Egjiptit, dhe mė vonė i Damaskut. Gjatė kohės sė qeverisjes sė tij mori Kretėn, tė cilėn e mbante ende Venediku. Marrja e Kretės ishte njė fitore pėr perandorinė, sepse ajo kishte njė pozitė gjeografike tė mirė, dhe nga ana tjetėr dėbohej pėrfundimisht Venediku nga Egjeu dhe Mesdheu lindor.

22 – Kara Mustafa Pasha
Me origjinė shqiptare, i lindur nė Shqipėri. Ai shkoi nė Stamboll si jeniēer dhe arriti tė bėhej komandant i ushtrisė sė jeniēerėve. Ka qenė dy herė kryeministėr nė vitet 1649-1650 dhe 1655. Gjatė detyrės si ministėr i marinės, mundi flotėn Venedikase.

23 – Tarhanxhu Mustafa Pasha
Ishte me origjinė nga Mati dhe qeverisi vendin nė vitet 1652-1653. Karrierėn e nisi si qeveritar i Egjiptit, dhe mė vonė i Selanikut. Ishte kryeministėr i parė qė nė kushtet e ndalimit tė fushatave dhe plaēkitjeve arriti tė bėjė buxhetin e shtetit pėr tė menaxhuar mė mirė tė ardhurat dhe shpenzimet. Ai ra viktimė e zgjuarsisė sė vet, sepse askujt nuk i interesonte buxheti i shtetit, se tė gjithė kėrkonin tė hanin sa tė mundeshin, pra fenomeni i korrupsionit ėshtė aq i vjetėr sa dhe profesioni mė i vjetėr nė botė. Pėr tė thuhej se ishte i pakorruptueshėm, dhe bėnte detyrėn si duhej, kėshtu qė natyrisht s’do ta kishte tė gjatė. Xhelozitė e kundėrshtarėve bėnė qė ai tė pushohej nga puna dhe tė ekzekutohej.

24 – Qypyrli Mehmet Pasha
Ishte shqiptar nga Berati, lindur nė njė familje tė varfėr dhe kishte punuar si kuzhinier i sulltanit. Ai nuk kishte arsim, madje, ishte analfabet, nuk dinte tė shkruante dhe tė lexonte. Por edhe pse i pashkolluar, kishte cilėsi tė tjera qė e bėnė kryeministėr tė perandorisė nė vitin 1656-1661, nė moshėn 75-vjeēare. Para se tė bėhej kryeministėr, kishte punuar si qeveritar i Damaskut, Jerusalemit dhe Tripolit. Ai e mori pushtetin duke i vendosur disa kushte sulltanit si; tė zgjidhte vetė ndihmėsit e bashkėpunėtorėt e tij nė qeverisje dhe tė ishte i lirė nė qeverisjen e vendit, gjė qė s’e kishte bėrė asnjė kryeministėr deri nė atė kohė. Vendi ishte futur nė krizė, dhe ai arriti tė balancojė buxhetin e shtetit duke vėnė dorė nė arkėn e vakėfeve dhe tė sulltanit. Forcoi disiplinėn nė ushtri e cila kishte filluar tė ēartej dhe tė humbiste betejat, rriti efikasitetin e flotės ushtarake. Gjatė qeverisjes sė tij mundi Venedikun, dhe drejtoi fushatėn ushtarake nė Poloni. Vendosi qetėsinė nė vend duke vrarė me mijėra vetė qė nuk i bindeshin dhe midis tyre partirarkun ortodoks tė Stambollit.

25 – Fazlli Ahmet Pasha Qypyrliu
Pas vdekjes sė Mehmetit vendin e tij e zuri i biri Fazlliu, qė qeverisi pėr njė kohė prej 15 vjetėsh nga 1661-1676. U edukua nė Stamboll dhe ishte mė pak i ashpėr se sa i ati. Karrierėn e filloi si vali i Damaskut dhe pastaj si kryeministėr nė njė moshė tė re 26-vjeēare. Nė politikėn e jashtme u mor me Austrinė, tė cilėn gjeneralėt shqiptarė nuk e kishin thyer dot. Ai pushtoi kėshtjellat rreth Vjenės, dhe po pėrgatitej tė pushtonte dhe vetė kryeqytetin Austriak, gjė qė tmerroi Evropėn. Me gjithė pėrpjekjet e mėdha nuk arriti tė pushtojė Vjenėn. Gjatė qeverisjes sė tij pushtoi tėrėsisht Kretėn, pasi shqiptari qė e pushtoi pėr herė tė parė kishte lėnė disa kėshtjella pa pushtuar dhe nė vitin 1666 ripushtoi Jemenin i cili ishte pushtuar mė parė nga 2 kryeministra shqiptarė, por qė nga 1635 ishte shkėputur nga perandoria.Vdiq nė moshėn 46-vjeēare, nė vitin 1676 nga njė sėmundje e pashėrueshme.

26 – Fazlli Mustafa Pashė Qypyrliu
Ishte djalė i dytė i Mehmet Qypyrliut dhe ngjiti shkallėt e karrierės shumė shpejt me ndihmėn e tė afėrmve, por dhe me meritat e veta.

Nė vitin 1690-1691 u emėrua kryeministėr nė njė kohė kur Austria, gjatė mungesės sė shqiptarėve, nė qeverisje, nga 1676 deri nė 1690, pra pėr 14 vjet kishte mundur ushtrinė osmane nė vitin 1683 dhe kishte marrė territore tė mėdha nė Ballkan. Nė krye tė njė ushtrie mundi austriakėt dhe rimori territoret nė Danub, Nishin dhe Beogradin. Ai trajtoi shumė mirė tė krishterėt dhe popullsinė jomyslimane tė perandorisė, ashtu siē kanė bėrė historikisht shqiptarėt.r

27 – Ali Pashė Arabxhiu
Lindi nė Ohėr. Hyri nė ushtri si jeniēer dhe pėrfundoi si komandant i jeniēerėve. Mė vonė u bė komandant i rojeve nė oborrin e sulltanit. Nė vitin 1691 bėhet kryeministėr deri nė 1692. Sulltani nuk miratoi disa veprimtari politike tė tij nė drejtimin e shtetit, dhe pėr kėtė arsye e ekzekutoi.

28 – Hysen Qypyrliu
Me origjinė nga familja e madhe e Qypyrlinjėve, kushėri i parė me bijtė e Mehmet Qypyrliut. Nė fillim qe ministėr i marinės, dhe pas mbrojtjes sė Beogradit kundėr austriakėve, u bė kryeministėr nė vitet 1697-1702.

29 – Dalltaban Mustafa Pasha
Ishte shqiptar i lindur nė Manastir, i cili ngjiti shkallėt e karrierės nė sajė tė aftėsive tė tij politiko-ushtarake. Nga jeniēer nė komandant tė jeniēerėve. Ai qeverisi nė disa vilajete si nė Bagdad, Bosnjė dhe Anadoll. Qeverisi vendin si kryeministėr nė vitet 1702-1703.

30 – Numan Pashė Qypyrliu
Me origjinė nga familja e qypyrlinjėve, ishte nipi i Mehmet Qypyrliut, dhe qeverisi shtetin nė vitin 1710. Para se tė bėhej kryeministėr nė vitin 1708 u martua me tė bijėn e sulltanit.

31 – Haxhi Halil Pashė Shqiptari
Ishte nga Elbasani. Ai ngjiti shkallėt e karrierės me mundim dhe punėn e vet, duke kryer disa detyra si komandant ushtarak e qeveritar, deri sa nė vitin 1716 u bė kryeministėr.

32 – Ivaz Zade Halil Pasha u bė kryeministėr nė vitin 1770.

33 – Almedar Bajraktar Mustafa Pasha
Ishte shqiptar dhe mori detyrėn e kryeministrit pasi hipi nė fron sulltan Mahmut Hani II. Ka qenė njė ushtarak dhe tregtar i zoti. Ka marrė pjesė nė ekspeditėn ushtarake kundėr Rusisė. Ai ndihmoi Selimin III qė tė reformonte ushtrinė e pabindur tė jeniēerėve dhe u bė kryeministėr nga sulltan Mahmuti II.

34 – Memish Pasha i zgjuar ishte kryeministėr nė vitet 1808-1809.

35 – Gjirtili Mustafa Nail Pasha
Ishte me origjinė nga Kosturi, qė sot grekėt e quajnė Kastoria, dhe u bė kryeministėr 3 herė me ndėrprerje nė 1853, 1854, 1857. Pėrpara se tė bėhėj kryeministėr ai qeverisi Kretėn pėr disa vjet duke vendosur paqen dhe qetėsinė atje. Ai qe ministėr disa herė, derisa u bė kryeministėr i perandorisė.

36 – Mehmet Ferit Pashė Vlora
Ishte kryeministėr nė vitet 1902-1908 dhe ka lindur nė Janinė, pasi la postin e kryeministrit u bė kryetar senati dhe ministėr i brendshėm.

37 – Mirsili Said Halim Pasha
Ishte nipi i Mehmetit tė Kavallės. Ai u bė senator dhe mė pas kryetar i Senatit nė 1912, ministėr i brendshėm, dhe kryeministėr nė vitet 1913-1917.

38 – Ahmet Izet Pasha
Me origjinė nga Manastiri, qe kryeministėr nė vitin 1918.

39 – Demat Ferit Pasha
Ishte kryeministri i fundit i perandorisė osmane nė 1919-1920.