PDA

View Full Version : 100 vjetori i Pavarėsisė


Zero Cool
29-02-12, 15:34
Pavarėsia e Shqipėrisė Etnike 28 Nėntor 1912. Me 28 Nentor 2012 mbushen 100 vjet te Pavaresise.
Kjo eshte vetem nje pjese e Shqiprise Etnike, por gjithsesi ishte nje hap i madh i Shqiptareve ndaj ambicjeve hegjemoniste Serbo-Greke.

Ēfare po organizohet per fesimin e ketij 100 vjetori?

http://arkivi.peshkupauje.com/wp-content/uploads/2006/11/28nentor1912.jpg

Zero Cool
29-02-12, 15:35
Shakira koncert nė Tiranė pėr 100 vjetorin e Pavarėsisė


http://vipat.info/wp-content/uploads/2012/02/shakira-10.jpg


“Qeveria shqiptare planifikon tė sjellė nė Shqipėri njėrėn prej yjeve tė muzikės botėrore tė momentit, Shakira.

Ideja ėshtė hedhur nė komitetin ndėrministror qė merret me organizimin aktiviteteve pėr Festimet e 100 vjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė.
“Fituesi” nė letėr ka mbetur kėngėtarja kolumbiane, Shakira, pėr tė cilėn kanė nisur tratativat qė tė vijė tė japė njė koncert nė Shqipėri.

Zero Cool
03-04-12, 17:41
A MUND TĖ SHPRESOJMĖ NĖ KTHESA HISTORIKE-PAQĖSORE NĖ 100 VJETORIN E SHQIPĖRISĖ SONĖ ?!

Motra dhe vėllezėr – tė gjithė fara arbėrore, le tė bashkohemi nė kėtė pikė tė historisė, nė Vitin e Shqiptarėve, duke shfrytėzuar tė drejtėn historike, tė pėrdorim sa mė mirė identitetin dhe origjinalitetin tonė, pėr t’ia hequr Shqipėrisė dėnimin e aneksimit tė trojeve pėr 100 vjet, pėr ta bėrė njė shtet plot paqe e dashuri, mbi tė gjitha trojet arbėrore! Le tė bashkohemi tė gjithė nė Forumin Imazh dhe Media, duke bėrė imazh sa mė tė mirė shqiptar, kudo nė botė, ta kurorėzojmė kėtė ėnėrr tonėn shekullore, nė njėrėn nga festat e shumta tė Imazhit Shqiptar, qė kanė hapur nė Durrės, mė 18 dhjetor serinė e kremteve tė jubileut tonė historik! Mendojmė shqip, flasim shqip, jetojmė shqip!!!Shkruan: Engjėll KOLIQI

Rilindja Kombėtare Shqiptare, e filluar nė vitet ’30 tė shekullit XIX, qė ka pasur shumė sfida e telashe nėpėr histori, po vazhdon edhe sot, me njerėz tė tjerė, sepse themeluesit nuk jetojnė mė fizikisht nė mesin tonė, por edhe kėta janė njėsoj – shqiptarė qė e duan Shqipėrinė, por qė i nderojnė dhe respektojnė popujt tjerė dhe vendet tjera, pra ata shqiptarė tė devotshėm jemi ne. Jemi e do tė jemi gjithmonė, deri nė amshim do tė jetė e paepur fara arbėrore, nė gjenerata tė pambaruara, edhe fėmijėt, nipėrit e stėrnipėrit tanė.
Por, a mund tė shpresojmė se me ne, me intereset jetike tė kombit tonė, mė tė lashtit nė Ballkan, do tė jenė edhe liderėt e institucioneve dhe tė politikės, nė Tiranė, nė Prishtinė e kudo qė bukės i thėnė bukė e ujit – ujė?!... A do e kemi fatin, qė liderėt tanė, tė zgjedhur me votėn e popullit, tė mendojnė pėr popullin, pėr interesin e pėrbashkėt kombėtar, pėr paqen, pėr dashurinė dhe pėr mirėqenien e farės arbėrore, bashkė me fqinjėt dhe me tė gjithė tė tjerėt?!
E konsideroj vetin shqiptar i devotshėm i Shqipėrisė Etnike – Reale Natyrore dhe ndjehem intelektual, gjė qė mė detyron brenda shpirtit tim, sidomos nė cilėsinė e ambasadorit tė paqes, t’u drejtohem tė gjithė Shqiptarėve, kudo qė jetojnė, qė tė japin nga vetja maksimumin, pėr tė mbyllur nė mėnyrėn mė tė mirė e paqėsore dėnimin e Shqipėrisė Sonė, me aneksimin e trojeve, nė afat 100 vjeēar, nė Konferencėn e Ambasadorėve nė Londėr, gati njėqind vjet mė parė. Eni o shqiptarė, eni tė gjithė bashkė, tė punojmė me shumė kujdes dhe pa hezituar as pa kursyer gjė, nė ribėrjen e Shqipėrisė – shtet stabil, tė fortė e paqėsor, mbi tė gjitha trojet arbėrore. Eni tė gjithė, edhe ju liderė institucionesh e pronarė tė kabineteve e tė kolltuqeve qeveritare e ministrore, eni a bashkohuni me shqiptarėt e devotshėm nė kurorėzimin e ėndėrrės sonė tė drejtė shekullore, tė natyrshme. Eni, sepse nė kėtė spektakėl mrekullie do tė gjeni dhuratėn mė tė ēmueshme tė jetės, qė do tė jua ėmbėlsojė shpirtin dhe zemrėn.
Me projektet tuaja politike e diplomatike, duke pėrmbushur dėshira tė miqve, por edhe tė armiqėve tė popullit tonė, mbase edhe mund tė pasuroheni sot, por do tė zhvisheni krejtėsisht e do tė vuani shumė, nesėr e gjithmonė. Prandaj, kujdes – dėgjojeni me shumė seriozitet thirrjen e popullit, eni e bashkohuni nė hapat e marshimit historik tė bashkimit kombėtar, nėn Flamurin e Dashurisė, tė Paqes e tė Mirėsisė! Eni, mos u frigoni, as mos ngurroni, se mė se tė garantuara i keni intereset tuaja tė ngushta, nė interesin e pėrgjithshėm, tė pėrbashkėt kombėtar. Eni, tė gjithė bashkė, ju thėrras fuqishėm edhe me gojėn e Nėnėlokes Shqipėri! Eni, ju thėrrasim nė emėr tė paqes dhe tė dashurisė! Eni tė gjithė, se Nėnės ia kemi borxh!
Me shumė devotshmėri, por edhe me krenari kombėtare, ju thėrras fuqishėm, qė tė vini e tė bashkoheni nė Forumin Imazh dhe Media, nė serinė e kremtimeve historike, qė veē kanė filluar, me strategjinė e Kryetarit Doc Dr Astrit Memia – tė njohur dhe tė konsideruar nga tė gjithė, si ministėr i mirėfilltė i burrėrisė! Eni, mos ngurroni as mos u frigoni! Pėrpara, deri nė fitore tė paqes dhe tė dashurisė arbėrore! Eni, tė bėjmė imazh tė mirė – shembullor, kudo nė botė, duke menduar shqi dhe duke jetuar origjinal – shqip!!!


http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/396635_291813110868081_100001181825890_786783_6713 10762_n.jpg

GURI SYLAJ
08-04-12, 17:33
28 Nentore 2012 !!

Njeqind vjete po e ruaj gurin,
pesqind vjete po e ruaj Flamurin!
Njeqind vjet me nate mbi krye,
njeqind vjete s'kan mujt me me thye!
Njeqind vjete me djepa plot,
njeqind vjet po e pres kete mot!
Njeqind vjet se humba shpresen ,
njeqind vjete e mbajta besen!
Njeqind vjete me zjarr ne oxhak ,
njeqind vjete s'muj mora hak!
Njeqind vjete po e rriti trimin ,
njeqind vjete po e prese bashkimin!
Njeqind vjet po u therras me loder,
njeqind vjete po u pres ne kete voter!
Njeqind vjete po e pres kete Mot,
marrue kjofte kush nuk vjen sot!!

Guri Sylaj
12.04.2010

Neferta
09-04-12, 22:19
28 Nentore 2012 !!

Njeqind vjete po e ruaj gurin,
pesqind vjete po e ruaj Flamurin!
Njeqind vjet me nate mbi krye,
njeqind vjete s'kan mujt me me thye!
Njeqind vjete me djepa plot,
njeqind vjet po e pres kete mot!
Njeqind vjet se humba shpresen ,
njeqind vjete e mbajta besen!
Njeqind vjete me zjarr ne oxhak ,
njeqind vjete s'muj mora hak!
Njeqind vjete po e rriti trimin ,
njeqind vjete po e prese bashkimin!
Njeqind vjet po u therras me loder,
njeqind vjete po u pres ne kete voter!
Njeqind vjete po e pres kete Mot,
marrue kjofte kush nuk vjen sot!!

Guri Sylaj
12.04.2010
A thua se keshtu disi ishte beslidhja ne Taksim te Stambollit para 100 e ca vitesh. Pas nje diskutimi plot zjarr ne parlament me 11 janar 1912, ne lagjen Taksim te Stambollit deputetet shqiptare u mblodhen me iniciativen e Hasan Prishtines dhe Ismail Qemalit, per te shtruar rrugen e kryengritjes se armatosur ne Shqiperi.

Zero Cool
26-04-12, 14:30
Clinton nė Tiranė pėr 100 vjetorin e Pavarėsisė


http://www.knninfo.com/repository/images/26JE_pol.Clinton_ne_Tirane_per_100_vjetorin_e_Pava resise.jpg


Tiranė, 26.04.2012

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton premtoi se do tė vizitojė Tiranėn pėr tė festuar sė bashku me shqiptarėt 100 vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Kėtė premtim sekretarja amerikane e Shtetit ia dha kryeministrit Sali Berisha gjatė vizitės sė kėtij tė fundit nė Washington DC, e zhvilluar sipas kryeministrit edhe pėr qėllimin e ftesės pėr tė vizituar Shqipėrinė.
Sekretarja amerikane e Shtetit vlerėsoi gjatė fjalės sė saj se Shqipėria ėshtė partnere e fortė me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe NATO-n.

“Ėshtė njė nder tė mirėpres Kryeministrin e Shqipėrisė, kėtu, nė Departamentin e Shtetit. Kryeministri dhe vendi i tij kanė qenė partnerė tė fortė me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė NATO, si pjesė e misionit tonė nė Afganistan dhe ne kemi njė marrėdhėnie tė gjerė e tė thellė qė e vlerėsojmė lart. Mezi pres tė diskutoj me
Kryeministrin Berisha pėr shumė ēėshtje, pėr tė cilat ne po punojmė si nė aspektin dypalėsh, rajonal dhe atė global. Zoti Kryeministėr mirėserdhėt!”, u shpreh Sekretarja Clinton.

Kryeministri Berisha teksa shprehu mirėnjohjen pėr pritjen nė DASH, theksoi se “Sekretarja Clinton ėshtė njė mike e madhe e vendit dhe e kombit shqiptarė.

“Shqipėria ka pasur privilegjin e jashtėzakonshėm tė mbėshtetet nga ky vend i madh, nga administrata e Presidentit Obama, nga Sekretarja Clinton, nė tė gjitha pėrpjekjet e saj pėr tė ndėrtuar njė demokraci tė bazuar nė lirinė e tregut. Faleminderit shumė”, tha ndėr tė tjera Berisha.

Zero Cool
28-04-12, 09:29
Rikujtim


Shpallja e pavarėsisė sė Shqipėrisė


Nė prag tė luftėrave Ballkanike tė viteve 1912-1913, Shqipėria ndahej nė katėr vilajete nga Perandoria Osmane me kryeqytete Shkupin, Janinėn, Manastirin dhe Shkodrėn. Nuk dihet me siguri se sa ishte numri i popullsisė Shqiptare por studimet e fundit tregojnė se ajo arrinte shifrėn e rreth 1,500,000 mė 1912 nė katėr vilajetet e marra sė bashku. Pėr nga sipėrfaqja, Shqipėria etnike arrinte tė mbulonte 70,000-75,000 kilometra katrorė. Shkupi, Janina dhe Manastiri ishin tė treja qytete me shumicė Shqiptare por sot ndodhen jashtė kufijve tė shtetit Shqiptar apo atij Kosovar. Vetem Shkodra nga katėr qendrat e vilajeteve arriti tė jetė deri mė sot brenda kufijve Shqiptarė.

Pėr tė arritur nė pavarėsinė dhe krijimin e njė shteti tė unifikuar, Shqiptarėt kishin arritur tė binin dakort pėr njė alfabet tė pėrbashkėt mė 1908 nė Manastir, veprim i cili i hapi rrugė mėsimdhėnies dhe literaturės masive nė Shqip. Po ashtu, u intensifikuan kryengritjet kundėr perandorisė Osmane gjatė viteve 1910-1911 veēanėrisht nė Kosovė dhe nė Malėsinė e Mirditės. Rol tė rėndėsishėm patėn edhe intelektualėt tė cilėt nėn shembullin e Ismail Qemalit (1844-1919) ishin tė lidhur ngushtė me komitetet “Bashkim e Progres” dhe me idetė e revolucionit tė vitit 1908. Mė vonė u kuptua se pėrkrahja e revolucionit Xhon Turk tė 1908 ishte e padobishme pasi kėta tė fundit porsa morėn pushtetin e Perandorisė Osmane i braktisėn idetė e tyre moderniste dhe i trajtuan Shqiptarėt si Otomanėt e mėparshėm duke i mohuar atyre tė drejtėn pėr vetvendosje. Rrjedhimisht, pakėnaqėsitė ndaj Xhon Turqve si dhe dobėsimi i Perandorisė Osmane e cila nė fund tė vitit 1911 duhej tė mbrohej edhe nga Italia bėri qė mė 12 Janar 1912, nė Stamboll tė shpallej vendimi pėr njė kryengritje tė pėrgjithshme. Nė kėtė mbledhje morėn pjesė Ismail Qemali, Hasan Prishtina dhe disa deputetė tė tjerė ndėr mė aktivėt e levizjes pėr pavarėsi. Kjo lėvizje u vendos qė tė fillonte nė pranverė nė Kosovė. Kryengritjet e armatosura nisėn nė Mars dhe nė Maj ishin pėrhapur nė tė gjithė Kosovėn. Rreth Qershorit tė katėr vilajetet ishin ngritur nė kryengritje ndėrkohė qė dezertimet e shumta nė rradhėt e ushtrisė Osmane bėnė qė kjo e fundit tė ishte e paaftė pėr t’i bėrė ballė kėsaj lėvizjeje tė fuqishme tė Shqiptarėve.

Mė 17 Korrik qeveria Xhon Turke dha dorėheqjen dhe u zėvendėsua nga Liberalėt. Qeveritarėt e rinj kėrkuan bashkėbisedime me kryengritėsit dhe i premtuan atyre zbatimin e kushtetutės. Mė 18 Gusht 1912, qeveria Turke me anėn e njė deklarate pranoi shumicėn e kushteve tė kėrkuara nga Shqiptarėt dhe tė hartuara nga Hasan Prishtina brenda njė programi prej 14 pikash. Ky program parashikonte autonominė e Shqiptarėve brenda Perandorisė Osmane. Vetėm me miratimin fillestar tė autonomisė sė Shqiptarėve nga ana e Perandorisė Osmane kryengritėsit i ulėn armėt duke menduar se synimi i lidhjes sė Prizrenit tė 1878 mė nė fund u arrit. Sidoqoftė kjo arritje nuk ishte e qėndrueshme mbi tė gjitha nė njė situatė kur fqinjėt e Shqiptarėve si Grekėt, Bullgarėt, Serbėt dhe Malazezėt nuk iu leverdiste njė autonomi e vilajeteve Shqiptare pasi kishin synimet e tyre mbi kėto treva. Nė kėtė aspekt dhe pėr kėto qėllime u nėnshkrua mė 13 Mars 1912 njė marrėveshje Serbo-Bullgare qė synonte qė Kosova t’i jepej Serbisė ndėrkohė qė territoret nė lindje tė lumit Struma t’i takonin Bullgarisė. Pjesa tjetėr e asaj qė sot ėshtė Ish Republika Jugosllave e Maqedonisė do tė vendosej se si do tė ndahej sipas marrėveshjes nga Rusia. Gjithashtu, pėrsėri pėr qėllime copėtimi u nėnshkrua mė 29 Maj 1912 njė marrėveshje Bullgaro-Greke. Vetėm qėndrimi i Austro-Hungarisė, e cila ishte kundėr sllavėve, qe nė interesin e Shqiptarėve pasi ky shtet i bėri presion Osmanėve qė tė zbatohej njė decentralizim nė tė katra vilajetet Shqiptare.

Nė kėtė kontekst historik nisėn luftėrat Ballkanike, e para e tė cilave filloi nė Tetor 1912. Serbėt dhe Grekėt i shpallėn luftė Perandorisė Osmane duke shėnuar fitore tė rėndėsishme. Serbėt dhe Malazezėt shpejt vėrshuan drejt Kosovės dhe krahinės sė Shkodrės duke pasur si synim pushtimin e tyre. Nė tė njėjtėn kohė, Greqia pushtoi Maqedoninė deri nė Selanik dhe Thesalinė. Nė kėto kushte, njė autonomi brenda njė Perandorie Osmane tė rrėnuar u bė e pakuptimtė pėr Shqiptarėt tė cilėt tashmė duhej tė shpallnin pavarėsinė pėr tė shpėtuar identitetin e tyre si komb.

Vlora u zgjodh si qyteti ku do tė mblidheshin delegatė nga tė katėr vilajetet dhe data e kėsaj mbledhjeje ishte 28 Nėntori i 1912. Kėshtu u shpall pavarėsia e Shqipėrisė nėn kryesimin e Ismail Qemalit nė njė mbledhje ku arritėn tė mbėrrinin 63 delegatė duke pėrfshirė edhe disa qė erdhėn tė nesėrmen siē ishte rasti i Isa Boletinit i cili mbėrriti mė 29 Nėntor sė bashku me 400 luftėtarė Kosovarė. Bajram Curri megjithėse u nis pėr nė Vlorė nuk arriti tė mbėrrinte duke u penguar nga luftimet. Nė kėto rrethana, 28 Nėntori 1912 mbeti si njė datė ku populli Shqiptar po e merrte fatin nė duart e veta pėr tė jetuar tė lirė e tė pavarur duke ėndėrruar krijimin e njė shteti qė do tė pėrkonte me kufijtė etnikė Shqiptarė si dhe duke pritur njohjen e ndėrkombėtarėve.

Zero Cool
25-05-12, 16:04
Shqiptarėt pushtojnė majėn e Everestit


http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/s720x720/564910_319997104745649_145353477_n.jpg


Alpinistėt shqiptarė, mes tyre dhe Gjergj Bojaxhi ia dalin tė pushtojnė Everestin, pėr tė ngritur nė ēatinė e botės flamurin shqiptar. Lajmi konfirmohet nga njė mesazh i marrė nga presidenti i kompanisė udhėrrėfyese. Aplinistėt kanė mbėrritur nė majėn e malit mė tė lartė nė botė rreth orės lokale 07:00 (+5. 45 GMT).
Namaste Aleksander
Faleminderit. Nga informacionet e fundit 4/5 alpinistė shqiptarė kanė arritur majėn e Everestit, 8884 metra rreth orės 07:00 me orėn lokale. (+5. 45 GMT) dhe janė rrugės pėr nė kampin 3. Na duhet tė konfirmojmė sa dhe kush kanė arritur majėn menjėherė sapo tė arrijnė kampin 3
Sinqerisht
Pradip Kumar Limbu
Ekspedita Everest 2012 u ndėrmor nė kushtet mė ekstreme tė motit dhe tė lartėsisė, dhe ėshtė inisiativė me rastin e 100 vjetorit tė pavarėsisė.
Fation Plaku, Gerti Pishtari, Mateo Begeja, Gjergj Bojaxhi, Erlin Rudho dhe Xhimi Begeja, nisėn nė muajin Prill ngjitjen drejt pikės mė tė lartė tė globit, pėr tė vendosur flamurin shqiptar nė zonėn e flamujve, pėrkrahė flamujve tė tjerė nga e gjithė bota.
“Tė gjashtė antarėt e ekspeditės dhe sherpat do tė ngjiteshin pėr gjatė gjithė natės pėr tė arritur majėn. Tė gjithė ishin tė pėrgatitur pėr tė suportuar temperaturat nga – 30 deri nė - 40 gradė Celsius. Shqetėsimi ishte rritur para pak ditėsh kur njė stuhi e papritur shkaktoi vdekjen e dy alpinistėve dhe humbjen e tre tė tjerave nė atė qė quhet Maja e vdekjes. Por pėr fat tė mirė ekspedita shqiptare pavarėsisht disa kthimeve pas dhe aklimatizimeve ia ka dalė mbanė qė tė arrijė deri nė pjesėn finale tė misionit. Njė arritje jo pa vėshtirėsi dhe sakrifica fizike.
DITARI
20 maj drejt kampit tė ndėrmjetėm 5.700 m.
21 Maj ngjitje nė ABC; 6.400 m.
22 Maj qėndrim nė ABC.
23 Maj ngjitje nė Kampin 1 – 7.100 m.
24 Maj ngjitje nė Kampin 2 – 7.900 m
25 Maj ngjitje nė Kampin 3 – 8.300 m.
25 Maj ngjitja nė Majėn e Everest.

Zero Cool
09-06-12, 01:30
Ditari i papublikuar Hajredin Cakranit. Detajet e diteve te pavaresise

Zbulohen kujtimet e firmėtarit tė deklaratės sė Pavarėsisė. Rrėfime pėr takimet nė Parlamentin turk, takimet me atdhetarė e rilindės, marrėdhėnia me Ismail Qemalin etj.


http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/s720x720/527080_10150943482167210_1907946935_n.jpgDeri para pak muajsh ndodheshin tė dėmtuara e tė mbyllura nė njė kasetė metalike, ku “dergjeshin” qė prej viteve ’50 nė njė shtėpi nė Cakran. Pasardhėsit qė i kishin trashėguar nuk e dinin se ēfarė fshihej nė dorėshkrimet e hapura pėr tė parėn herė nė vitin 1992, duke besuar se ato ishin dokumente pronash.

Do tė duhej njė kontroll “i ri” qė tė mėsohej se kėto dokumente, tashmė tė dėmtuar e ku balta dhe ndryshku kanė ngjitur fletėt me njėra-tjetrėn, ishin dokumente qė rrėfenin sė shumti pėr historinė e Shqipėrisė.

Nė to fshiheshin kujtime e letėrkėmbime tė vėllezėrve Cakrani, dy prej firmėtarėve tė deklaratės sė Pavarėsisė, tė cilėt kanė kontribuar sė shumti nė ēėshtjen shqiptare.

Lufta e tyre pėr liri e pavarėsi ėshtė tepėr komplekse, e zė fill, sė paku qė nė vitin 1908 kur ata shkuan nė manastir pėr tė takuar tė gjithė rilindėsit, pėrgjithėsisht ata korēarė dhe i takuan tė hapnin shkollėn e tyre nė Cakran vetėm disa muaj pas miratimit tė alfabetit latin.

Kėto rrėfime shfaqen nė dokumentet e servirura nga Kujtim Cakrani, tė cilat po pėrpunohen e sistemohen nga historiani Kastriot Bimo. Bimo ėshtė njohur me njė dorėshkrim tė Hajredin Cakranit qė nė dhjetor e tashmė po pėrgatit monografinė e tij.“Balta dhe ndryshku i ka bėrė tė ngjiten fletėt me njėra-tjetrėn dhe nė njė punė prej mbi 6 muaj nė njė staf prej 5 vetėsh nė laborator po arrijmė nė njė punė jashtėzakonisht tė vėshtirė fundin. Probleme shfaqin jo vetėm pjesėt e dėmtuara e tė palexueshme, tė cilat janė korrigjuar me kuptim tė pėrafėrt, por edhe gjuha e asaj kohe duke qenė mjaft e ngarkuar me shprehi dhe elemente tė gjuhės turke paraqet vėshtirėsi nė konvertimin e asaj zyrtare e letrare tė kuptueshme tė sotme”, shprehet Bimo, ndėrsa shton se paralelisht pėr konvertimine kėtyre dorėshkrimeve po punon edhe njė pedagog i gjuhės shqipe.

Udhėtim nė ngjarje qė prej 1882-it

Materialet e studiuara i pėrkasin ngjarjeve nga viti 1882 e vazhdojnė nė 1908, 1909, 1911, 1912 etj. Disa ngjarje qė pėrshkruhen nė kėto shėnime janė ato tė takimit nė Stamboll me Sami Frashėrin ku Hajredin Cakrani i merr abetaren dhe libra tė tjerė. Nė to pėrfshihet edhe vajtja e tij sė bashku me tė vėllain Bektash Cakrani nė Klubin e Manastirit ku hapin dhe shkollėn e parė shqipe nė Cakran, takimi nė Stamboll i Bektash Cakranit, Dervish Himės, Mihal Gramenos me Nexhip Dragėn e Hasan Prishtinėn pėr fillimin e kryengritjes nė Toskėri. Nė kėto shėnime flitet edhe pėr kryengritjen e zhvilluar nė Cakran nga Baki Gjirokastra, Namik Delvina, Idriz Guri, etj., sipas orientimeve tė Ismail Qemalit, mbėshtetjen pa rezerva tė kandidaturės sė I.Qemalit pėr deputet. Flitet aty edhe pėr takimin me Ismail Qemalin e Luigj Gurakuqin nė gusht 1912 nė shtėpinė e tyre, ku dhe bujtin atė natė, kalimin nėpėr Myzeqe duke e nxjerrė I.Qemalin nga rreziqet e pėrcjelljes nė Vlorė si firmėtar. Por edhe pėr momentet kur ai ėshtė kėshilltar i ministrit tė Luftės M.pashė Drralla, apo kur i vėllai, Bektash Cakrani ėshtė drejtor thesari (sepse nė mungesė tė fondeve shumicėn e aksioneve i jepnin tė dy vėllezėrit nga tė ardhurat e ēifligjeve tė tyre), etj. Interesante ėshtė tė shihen edhe momente tė tjera, si: pėrplasja me Ismail Qemalin pėr arsye tė koncesioneve tė tij me bankėn pa u bėrė shteti nė njė promemorje tė firmosur nga 67 krerė mes tė cilėve: F.Konica, M.Frashėri, F.Toptani, M.Grameno, Th.Germenji, H.Prishtina, D.Hima, P.Cale, etj. dhe ku qeveria iu dėrgon pėr raprezalje nė Cakran bandėn e Salih Vranishtit qė ruante rendin nė Vlorė, refuzimi i pjesėmarrjes nė qarkun e Esat Pashės, lufta nėn Princ Vidin, beteja nė Lushnjė me fanatikėt e Shqipėrisė sė Mesme nė 1913, arratisja nė Itali, bashkėpunimi me austriakėt, apo takim- pajtimi i mundėsuar prej tyre me I.Qemalin nė 1918 nė Vjenė. Ata janė ndėr themeluesit e Kongresit tė Lushnjės dhe Hajredin Cakrani ėshtė i pari qė ngrihet dhe propozon Kabinetin e S.Delvinės, i cili bujt nė shtėpi tė tyre. Deputet i pavarur dhe nė luftė nė 1920 kundėr italianėve nė Vlorė, po si deputet i pavarur shkon pėrsėri nė Vlorė nė varrimin e Avni Rustemit. Me pikėpamje republikane, antizogist, themelues i lėvizjes sė Fierit, dėnohet me vdekje, por falė influencės i falet jeta etj. Shėnimet e firmėtarit tė deklaratės sė pavarėsisė janė nė formė kujtimesh, por spikat aty njė trajtė rrėfimtare herė-herė deri nė detaje tė ngjarjeve.

Mė poshtė po sjellim njė nga fletėt e kujtimeve tė shėnuara prej tij, qė flet pėr ditėt e fundit para pavarėsisė…

Transkipt

Mė njėzet t’vjeshtės sė tretė i pėrgjigjem telegramit pėr nė Vlorė. Shirat nuk kishin pushuar dhe semani kishte dalė poshtė nė ēiflik. E panė njė njeri me kalė drejt Petshanjit dhe i thanė se andej ėshtė ēifliku i Hajredin Beut. Ai u fut tutje dhe kur m’a prunė nė shtėpi e pieta nga vin. Kur e mori vesh q’ isha Hajredin Beu mė fjalosi pėr njė kartė q’e dėrgon Bektash Beu nga Vlorė dhe gjall’a vdekur tė t’a bija bej mė tha. E kėndova me njė frymė e mė shkruaj nė gjuhė frėnge tė kem besim te njeriu i kartes. Pasi mė sqaron fill e pėrpe thotė se Ismail Beu e Z.Luigj Gurakuqi me njerėz tė tjerė do vinin nga Durresi nė Vlorė ėsht’ marrqė vesh e kish rrezik tė pėrpiqen me ushtėrinė e bėhet hataja. Duhet tė bėja gati njerėzit t’u dilim ne Shkumbin e t’u prisim udhė e e t’i fusim nė ēiflik . Llafosa me njerinė t’im te besuar po ai tha se nė kėtė hata shi qė po bie rruga as qė duket. S’ke dėgjuar gjallė vdekur ti i bėrtita. Si tė urdhėroē Bej po j’a dolėm dot me buaj pėr ndryshe u mbymė. I bėni hazėr buaj e qerre se s’mbytemi jo . Ku tė ikim nata erdhi dhe andej s’luan dot. Me t’u gėdhirė po bėnim hazėr buajt kur erdhi paradite njė tjetėr njeri I bėrė qull der’ ne pallce e pruri kartėn e dytė. Hataja thuaj’ ish bėrė se ushtėrija kish muar urdhėr t’a zir Ismail Bejnė me shokė se s’bėn. Muarėm rrugėn e sipėrme tė kėnetės po as ajo s’dukej nga ujtė qė kish dalė tejetej. Tė dalė ku tė dalė. Buajt ecin javash nė llucė ne duhej tė nxitonim po ku tė linte ujtė e mjergulla qė kish rėnė vėnde- vėnde sikur kish dalė deti e qe ngjitur nė rrėzė tė kodrės..

Pėrshtatur

Mė njėzet tė nėntorit iu pėrgjigja telegramit pėr nė Vlorė. Shirat nuk kishin pushuar dhe lumi i Semanit kishte dalė nga shtrati poshtė nga ēifligjet. Kishin parė njė njeri me kale qė nxitonte drejt Petoshajt dhe i thanė se nė atė drejtim ishte ēifligu i Haredin bej Cakranit. Ai vazhdoi rrugėn, qė kėshtu e kapėn dhe ma sollėn mua nė shtėpi, ku aty unė e pyeta se nga vinte. Kur u sigurua se unė isha Hajredin Cakrani vetė mė tha pėr njė letėr qė ma dėrgonte im vėlla Bektash Cakrani nga Vlora dhe gjallė a vdekur tė ta bija bej,- mė tha. E lexova me njė frymė ku mė shkruante nė frėngjisht qė tė kisha besim tek letėrprurėsi. Aty mė sqaronte hollėsisht se Ismail Qemal beu dhe zoti Luigj Gurakuqi sė bashku me njerėz tė tjerė do tė vinė nė Vlorė, por kjo gjė ėshtė marrė vesh dhe ka rrezik tė pėrplasen me ushtrinė osmane dhe ndodh e keqja. Duhet tė bėja gati njerėzit e t’u dilnim nė Shkumbin , pėr t’u prerė rrugėn e t’i fusnim pastaj nėpėr ēiflig pėr siguri. U mora vesh me njė njeriun tim tė besuar, por ai mė tha se nė kėtė shi tė tmerrshėm qė po bie, rruga as qė duket.- Ke dėgjuar gjallė-vdekur! I bėrtita! Si tė urdhrosh ti bej, por po ja dolėm dot me buaj se ndryshe do tė mbytemi. I bėni gati buaj e qerre se nuk mbytemi, jo! Nuk kishim ku tė shkonim se nata po vinte dhe nė ato anė nuk lėviz dot nė errėsirė. Nė tė gėdhirė po i bėnim gati buajt, kur paradite erdhi njė njeri tjetėr i lagur deri kė kockė, i cili solli letrėn e dytė. E keqja pothuaj kish ndodhur se ushtria osmane kish marrė urdhėr pėr tė kapur Ismail Qemal beun me shokė me ēdo kusht. Morėm rrugėn e sipėrme tė kėnetės, por ajo nuk dukej nga uji qė kish dalė tej pėr tej.-Tė dalė ku dalė! Buajt ecin ngadalė nė baltė, ndėrsa ne duhet tė nxitonim, po ku tė linte shiu e mjegulla qė kishte rėnė vėnde-vėnde e dukej sikur kish dalė deti e kish ardhur nė rrėzė tė kodrės…

Drejtori i thesarit nė Qeverinė e Ismail Qemalit mė 1912 Bektash Cakrani, e qė ishte vėnė aty pėr arsye se posedonte anėn financiare ndihmėse tė kėsaj qeverie, i drejtoi njė promemorje I.Qemalit, tė firmosur nga 67 vetė (Faik Konica, Mit’hat Frasheri, Mihal Grameno, Themistokli Gėrmenji, Dervish Hima, Hasan Prishtina, Pandeli Cale, Azis pashė Vrioni), ku thoshte se “dhėnia me koncesion e krijimit tė njė banke austro-italiane, nga njė qeveri e pėrkohėshme lokale, pa u vendosur akoma kufijtė e shtetit, nuk duket si aventurė, por tradhti e mirėfilltė…”

Konti Leopold Berchtold, ministri mė i ri i Punėve tė Jashtme nė historinė e Perandorisė Austro-Hungareze, pyetjes sė Ismail Qemalit e Luigj Gurakuqit se a do tė hyjė nė luftė nė anėn tonė Austria, sqaroi se “konflikti ėshtė ballkanik, po ndėrhymė si thoni ju, s’ėshtė mė i tillė. Mė logjike ėshtė njė shtet i pavarur shqiptar nė Bllkan, se zgjerimi i konfliktit”, gjė tė cilėn nuk e evitoi dot mė vonė, kur po nė Ballkan nisi Lufta I Botėrore.

…famėkeqi Max Valentineri me nėndetėsen e tij gjermane, siluroi dhe mbyti anijen amerikane “Lusitania”, me gjithė pasagjerėt e saj, duke futur SHBA-nė nė luftė, ku doli i humbur. Themistokli Germenji, Sevasti Qiriazi, e tė tjerė tė krishterė korēarė u bėnė protestantė nė kundėrshtim me grekėt dhe vetė ortodoksinė e tyre, por Fuqitė e Mėdha i quajtėn kėto ēeta me orientim progjerman, duke na klasifikuar nė anėn e tė humburve nė Luftėn e Parė Botėrore.

Thuhet se vetė Ismail beu Kemal ka bėrė pjesė nė rrethet e Masonerisė, me apo pa dashje pasqyruar nė tė vetmin film qė ėshtė bėrė pėr tė, ku shenja nė fjalė i pėrket “lozhės” sė mendjendriturve, tipar ky qė s’i bėri dot punė nė Shqipėri, pasi pėr arsye qė dihen, qeveria e tij ra shumė shpejt.

Neferta
04-08-12, 07:16
Elbasani zgjodhi Mid’hat Frashėrin si pėrfaqėsues nė Vlorė dhe shpallja e pavarėsisė mė 25 nėntor.
Akti i Pavarėsisė nė Elbasan
http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2012/07/Copy-of-dokumenti-i-pavaresise-Elbassan.jpg

Zero Cool
11-09-12, 18:29
100 vjetori i Pavarėsisė, takim mes Postės sė Kosovės, Shqipėrisė dhe Maqedonisė


Njė takim u organizua ndėrmjet Drejtorėve tė Pėrgjitshėm tė Postės sė Kosovės, Postės Shqiptare dhe Postės sė Maqedonisė tė premten(7-9-2012) nė Prizren – Prevalle.

Nikoqiri i organizimit tė kėtij takimi z.Rafet Jashari – Kryeshef i Postės sė Kosovės pėrshėndeti delegacionin nga Posta Shqiptare ne krye me Z. Arqile Gorea Drejtor i Pėrgjithshėm, delegacionin nga Posta e Maqedonisė ne krye me Drejtorin e Pėrgjitshėm Z.Rafiz Haliti, dhe anėtarėt e Bordit te PK-es ne krye me kryetar Z.Halit Isufi.

Nė kėtė takim u diskutua pėr tema tė ndryshme, ku ndėr to vlen tė pėrmendet tema e thellimit tė bashkėpunimit ndėrmjet kėtyre tri Administratave Postare, pėr miratimin e binjakėzimit tė Filialit tė Postave tė Elbasanit me Filialin e Tetovės dhe Filialit tė Postave tė Beratit me atė tė Gjakovės. Gjithashtu u diskutua dhe tema rreth emetimit tė njė pulle tė pėrbashkėt me rastin e 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe organizimin e disa aktiviteteve tė pėrbashkėta me rastin e kėsaj ngjarje.

Para tri viteve kėto tri Administrata Postare kanė nėnshkruar njė Memorandum Bashkėpunimi i cili ka hedhur pikat e veta jo vetėm nė bashkėpunimin profesional por dhe nė rregullimin e tregut dhe nė afrimin e shėrbimeve tė ndėrsjellta dhe nė marrjen e iniciativave tė pėrbashkėta. Iniciativa e cila u realizua me shume sukses si rrjedhoje e ketij Memorandumi e cila bashkon jo vetem keto tri administrate, por qė bashkon gjithė popujt e botės, pėr njė figurė madhėshtore qė ka nxjerrė kombi ynė, shenjtoren Nėnė Tereza, pėr tė cilėn Posta e Kosoves, e Maqedonise dhe Postat Shqiptare dolen me njė pullė tė pėrbashkėt postare.

Tashmė ėshtė bėrė traditė ndėrmjet Postave tė Kosovės, Shqipėrisė dhe Maqedonisė realizimi i takimeve tė kėsaj natyre tė cilat nuk janė vetėm pjesė e formalitetit rajonal por janė iniciativa funksionale.

Nė fund tė kėtij takimi u ra dakord qė me rastin e 100 vjetorit tė pavarėsisė tė organizohet njė konferencė rajonale nėn tematikėn: “E Ardhmja e shėrbimit postar nė rajonin e pėrbashkėt”, ku tė emetohet njė pullė e pėrbashkėt nga tė tre Administratat Postare pjesmarrėse nė kėtė takim , tė nėnshkruhet binjakėzi ndėrmjet Filialit tė Postave tė Elbasanit me Filialain e Tetovės dhe tė Filialit tė Postave tė Beratit me atė tė Gjakovės si dhe tė organizohet nė Shqipėri njė garė e “Ecjes sė shpejtė tė postjerėve” nga Posta e tre shteteve respektive.

Zero Cool
12-09-12, 10:41
http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon4.gif Peticionhttp://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon4.gif


Humbi 2-3 minuta, nėnshkruaj peticionin tek Google, kėshtu qė ditėn e 28 Nėntorit tė 2012 tė vendoset flamuri kombėtar ne faqen e tyre zyrtare www.google.com


3,245 NEEDED

Plotėso formularin kėtu (http://www.change.org/petitions/google-have-a-doodle-for-albania-s-100-year-anniversary-of-independence)

Zero Cool
22-09-12, 12:46
Kosovarėt nė Vlorėn e 1912


Sipas kujtimeve tė nipit tė mbijetuar tė Isa Boletinit


Isa Boletini, ishte njė ndėr personazhet mė tė rėndėsishme nė mbledhjen e Ferizajt, prej sė cilės nisi mė pas udhė lėvizja pėr shpalljen e zgjedhjeve tė lira nė Perandorinė Osmane. Ishte viti 1908. Baca i Boletinit, qė vinte pas njė periudhe tė gjatė gjysmėinternimi e konfliktesh me Portėn e Lartė, nė fillim preferoi tė mos ngatėrrohej me intrigat pėr marrjen e pushtetit, qė ndėrkohė kishin mbėrritur deri nė Mitrovicė. Atėherė, sipas traditės sė stėrnjohur, si pa qė atentatet kundėr Bacės nuk dhanė rezultat, Porta e Lartė mbajti peng dy nga njerėzit e tij mė tė afėrt: tė nipin Tafilin dhe djalin Halitin, tė cilėt ndėrkohė studionin nė Stamboll. Ngjarjet qė do tė lexoni mė poshtė janė bazuar pikėrisht nė kujtimet e njėrit prej tė paktėve Boletinė tė mbetur gjallė qė nga masakra e Podgoricės nė 1916, nipit tė tij, Tafilit, kur Isa Boletini dhe shumė nga njerėzit e tij u masakruan nė mėnyrė ēnjerėzore.


Ofertat e xhonturqve dhe lajmi i Ismail Qemalit

Sipas kujtimeve tė nipit, Tafilit, Stambolli kishte tė gjithė intereein qė tė paqėsonte Isa Boletinin. Nė kėtė periudhė del nė skenė njė tjetėr emėr i njohur i lėvizjes kombėtare shqiptare, Hasan Prishtina. Sipas Tafil Boletinit, ky, nė qershorin e 1909, mbėrrin nė Mitrovicė, si i dėrguar i posaēėm i Hysen Hilmi Pashės, Kryeministėr i kohės. Prishtina, nė emėr tė Stambollit, i premtoi Isės shpėrblime dhe paqe nėse ky do tė hiqte dorė nga kryengritjet e tij tė herėpashershme. Baca refuzoi. Tė njėjtėn gjė bėri edhe disa muaj mė vonė, kur mbėrritėn refugjatė tė tjerė.

Andej nga fundi i vitit 1909, njė lajm inkurajues mbėrriti nė bjeshkėt e Rozhajės, atje ku Isa Boletini qe strehuar pėr t’u shpėtuar atentateve. Ismail Qemali, mė vonė “babai i Pavarėsisė’ i dėrgon lajm me anė njė tė tregtari tė njohur bagėtish: “Gajret o burrė, e mos u mėrzit”. Lidhja mes dy burrave mė tė famshėm tė Pavarėsisė sapo kishte nisur tė ngjizej. Pėrgjatė fillimit tė 1910-s, Isa Boletini dhe trimat e tij pėrshkruan pjesėn mė tė madhe tė Malėsisė sė Gjakovės, me shpresėn se populli e paria po bėhej gati pėr njė goditje tė madhe kundėr Perandorisė Osmane. Ndėrkohė, pėrplasja e madhe nuk mund tė vononte. Njė betejė e madhe nė grykėn e Cerralevės ka mbetur nė histori si njė nga pėrplasjet mė tė mėdha mes shqiptarėve tė armatosur dhe Perandorisė Osmane. Ngjarja, ku osmanėt mbetėn tė gozhduar pėr tri ditė me radhė, bėri pėrshtypje tė madhe edhe nė opinionin ndėrkombėtar, ēėshtja shqiptare kishte nisur tė kishte simpatizantėt e saj edhe nėpėr botė. Tė mbetur pa bukė, tė pėrgjysmuar nė numėr, tė vetmuar dhe pa aleatė tė rėndėsishėm, kryengritėsit e Cerralevės, menduan t’i shpėtonin ekspeditės ndėshkimore qė po afrohej. E vetmja rrugėdalje ishte Mali i Zi, i cili, asokohe pėr motive tė vjetra, i joshte shqiptarėt. Nė Mal tė Zi u strehua njė pjesė e mirė e parisė dhe e kryengritėsve kosovarė. Kjo ngjau qė nga qershori i 1910-s e deri nė mars tė 1911. Vendi ku u strehuan krerėt shqiptarė ishte Cetina, kryeqyteti historik i malazezėve. Pėrveē Isa Boletinit nė Cetinė ishin strehuar edhe Dedė Gjo Luli, Mehmet Shendi dhe krerė tė tjerė tė malėsorėve. Shkruan Tafil Boletini: “Nė Cetinė gjeta ‘Historinė e Skėnderbeut’ te njė shqiptar katolik, tregtar. Abetare shqip s’kisha pa, por pėrfitova prej gėrmave frengjishte, disa gėrma qė atėherė ndryshonin nga shqiptimi i fjalės kuptova se cilat ishin dhe mėsova edhe qirilicėn. Kėshtu e kalojshma kohėn me lexime gazetash e librash serbishte. Nga Cetina axha Isa ka ra nė kontakt me Aqif Pashė Elbasanin, qė nė atė kohė ndodhesh nė Bari, e ma vonė edhe me Ismail Qemal Begun qė gjendesh nė Nice tė Francės, pėr tė bėrė marrėveshje me ta ēoi Abdullah Agėn e Prizrenit te tė dy dhe prej asaj kohe, deri sa kanė vdekė kanė qenė miq tė sinqertė e miq tė pandamė”. Diēka po lindte nė horizontin politik tė Ballkanit, diēka tė cilėt shqiptarėt e ėndėrronin, porse vetėm pakkush e besonte.S’kam punė me sulltanin!

Nė mars tė 1911 malėsorėt e veriut tė Shqipėrisė nisėn sulmin kundėr garnizoneve osmane. Kjo i gjeti tė papėrgatitur si refugjatėt shqiptarė nė Cetinė, ashtu edhe krejt tė tjerėt. Knjaz Nikolla i Malit tė Zi, thirri menjėherė krerėt shqiptarė nga Cetina dhe i kėrkoi qė tė merrnin menjėherė pjesė nė kėtė kryengritje. Boletini dhe tė tjerėt nuhatėn se mund tė bėheshin mish pėr to, kėshtu qė mė mirė preferuan tė largohen nga Mali i Zi. Sipas Tafil Boletinit: “… Axha Isa, i drejtohet sėrish krajlit: Nalmadhėni, na falni pėr bezdinė qė ju kemi ba qė nėntė muej, i jemi mirėnjohės hospitalitetit tė Naltmadhnisė tuej. Tani u afrue vera e jena ba gati me dal. Lusim qė punėt tė na vinė mbarė e shpenzimet qė keni ba pėr ne t’jua shpėrblejmė”. Kosovarėt nėn drejtimin e Isa Boletinit, i dorėzuan pėr pak kohė armėt me tė mbėrritur nė Kosovė.

Nė verėn e 1911 Sulltani do mbėrrinte nė Kosovė nė tyrben e Sulltan Muratit. Ceremonia ishte edhe njė propagandė e madhe pėr tė gjithė ata qė ende besonin nė Perandorinė Osmane. Isa Boletini ishte ndėr tė parėt nė listėn e atyre qė do prisnin “Hazretin”, porse ai refuzoi: “Dy ditė para ardhjes sė sulltanit nga Prishtina – shkruan i nipi Tafil – tek axha ēuen edhe mulla Shyqyri Vuēternin, si mik. Duket se i kishin ba presion tė madh qė si mik insistoi aq shumė pėr me e bindė axhėn se mosprezantimi do tė konsiderohej pėrbuzje e prestigjit tė naltmadhėnisė sė tij dhe mund tė pasonin edhe konsekuenca. Ma nė fund Shyqyri efendia tha: E kush ka me ardh ma i madh nė Kosovė, veē se Zoti! Axha Isa iu pėrgjigj: pėr ēka po lodhesh e ke kot, se i di kėto gjana ma mirė se ti, prandaj pėr kėto ēėshtje qė s’kam ēa kokė asnjėherė, s’kam nevojė pėr kėshilla. Shko e thuju atyne qė tė kanė ēue, se unė s’kam kurrfarė pune me sulltanin, qė vjen nė Kosovė pėr dallavere e propagandė, pėr na qitė pluhėn syve e me i pa tė mirat qė ata i kanė kėtij vendi. Mos tė rrehen se me kėto reklama kanė me e mashtrue popullin sa me e harrue dajakun e tyne”. Armiqėsia sa vinte e po bėhej mė e hapur. Tė refuzoje sulltanin ishte njė gjė e padėgjuar ndėr kėto troje qė nga koha e Kastriotėve.Kryengritja e 1912

Pas disa ngjarjeve sporadike nė fundin e 1911, shqiptarėt e Kosovės nisėn tė organizohen pėr njė luftė nė fronte tė gjera. Njė mbledhje e krerėve, e organizuar nė Junik, shpalli fillimin e veprimeve tė armatosura. “E para herė – shkruan Tafil Boletini – mė takoi me pa se si djelmnia e dy krahinave u besatuan ndėr vedi. Tė gjithė me armė u rreshtuem pėrballė e i takuem armėt me shoqi-shoqin e me ni za thėrritėm: besa’besė, kemi me vdekė me Isa Boletinin! Mandej tė gjithė sė bashku ju afruem axhės, e me pushkė e tyne e takuem pushkėn e axhės, qė edhe ky, nė atė moment, e mbante nė dorė…”. Kryengritėsit kosovarė shumė shpejt mbėrritėn nė afėr dhjetė mijė vetė. Ata ēliruan Novi-Pazarin, Mitrovicėn, Prishtinėn, Vuēiternėn, Ferizajn dhe mbėrritėn deri nė Shkup, nė qendrėn e Vilajetit. Nė kėtė kohė nisi lufta ballkanike. Shqiptarėt e panė veten disi vetėm. Duhej tė nxitonin.


Drejt Vlorės sė Pavarėsisė

Pjesa tjetėr e ngjarjeve nuk mund tė rrėfehet mė mirė se sa vetė dėshmitarėt.

“… Tue pa se nuk ngeli ma vend pėr kurrfarė rezistence – shkruan Tafil Boletini – dhe Vlora me nxitim kėrkonte mbledhjen, me 200 e ca vetė muerėm rrugėn pėr nė Vlorė… Lajmi i tėrheqjes sė ushtrisė i ftohi njerėzit nga pėrgatitja e ndonji rezistence. Filluen tė mendonin si t’i largonin familjet pėrtej Drinit. Dhe mbledhja u shpėrnda. Atėherė, me parinė e Lumės, pėrmes Kolisjanit, me Cen Dacin, Ramadan Zaskokun e tė tjerė jemi nisė pėr nė Kala tė Dodės pėr me vijue udhėtimin, mbasi humbėm nji javė derisa mendohesh me luftue…”. Nė Dibėr grupit tė kosovarėve u bashkohet edhe dėrgata dibrane. Tani ishin afėr tetėqind vetė qė shkonin drejt Pavarėsisė. Kalorėsit kalojnė nga Dibra nė Librazhd, mė pas nė Elbasan, Belsh, Fier. Rrėfen Tafili: “…Tej lumit na priste Sami bej Vrioni e Dervish bej Biēaku. Tė gjithė shkuam mysafirė tė Ymer pashė Vrionit. Me Ismail Qemalin, qė na priste me padurim, pėrnjiherė filluen bisedimet me anė tė maqinės telegrafike. Tue qenė se situata politike nuk premtonte vonesė, por edhe vajtja jonė natėn nuk kishte mundėsi, si nga lodhja, po sidomos sepse nga shinat e asaj vjeshte fushat ishin tė mbulueme me ujė e baltė tė madhe, atėherė delegatėt e Kosovės: Isa Boletini, Zejnel beg Begolli, Mehmet pashė Dėrralla, Riza beg Gjakova, Dervish beg Mitrovica, Hasan Hysejni i Budakovės e Ajdin Draga, tė gjithė, me nji fjalė, autorizuen Ismail Qemalin me ngreh flamurin e me deklarue zyrtarisht indipendencėn nesėr mė 28 nėntor 1912. Mė 28 herėt u nisėm pėr nė Vlorė. Nuk mė harrohet ai udhėtim, nėpėr fusha e hendeqe tė mbulueme me ujė e baltė, sa edhe ajo rrugė e keqe nuk dallohesh, kur disa shokė me gjithė kuaj rrokulliseshin nėpėr hendeqe e disa shanin e disa qeshnin. Lumin e Vjosės nė Mifol e kaluem po ashtu me njė lundėr tė vogėl dhe me ato mundime e me vonesė, sikurse lumin e Semanit nė Mbrostar tė Fierit. Populli i Vlorės e delegatė tė viseve tė ndryshme, me flamurė, na kishin dalė pėrpara nė Nartė.

Nė Sheshin e Flamurit, para shtėpisė sė Hasan Sharrės, ku banonte Ismail Qemali, krejt populli e delegatėt na pritėn me flamurė nė dorė. Fjalimin e mirėseardhjes sė delegatėve tė Kosovės e mbajti Kristo Meksi. Mbas fjalimeve tė tjera tė rastit, delegatėt u pėrqafuen me Ismail Qemalin dhe e uruen pėr me lavdata pėr pėrpjekjet e palodhuna e sakrificat e mėdhaja qė ai kishte ba pa nda derisa ia arriti qėllimit. Ismail Qemali, me falėnderime, e lavdėroi axhėn Isė pėr ndihmėn qė ka pasė nė lamėn politike prej luftave tė tij tė pakėputuna dhe i propozoi postin e ministrit tė luftės. Por axha Isa i tha: Jo, nuk asht ai vend pėr mue, pse edhe ktu e mrapa kam shumė detyra, dhe ia rekomandoi Mehmet Pashė Dėrallėn. Ismail Qemali axhėn Isa e ka dashtė shumė dhe ia kishte besimin, por edhe ky i ka qendrue besnik deri nė fund duke e vlerėsuar si faktorin kryesor qė e shpėtoi Shqipninė nė momentin ma kritik. Kurse tė tjerėve, qė ma vonė byrykateshin pėr pozita, nė atė kohė nuk iu ra ndėrmend nji gja e tillė si ngritja e flamurit. Ismail Qemali kėrkoi nga axha Isa dy djem kosovarė nga njerėzit tanė, qė t’i rrinin nė derė. Axha Isa i la Halim Musa Bajgorėn e Ahmet Ali Llapin, dy djem tė Shalės, qė nė ēdo pikėpamje i pėrgjigjeshin asaj detyre, meqenėse nė fillim nuk kishte kurrfarė force tė organizueme, njerėzit tanė rreth e rrotull banimit tė tij banin rojen e natės dhe mbanin qetėsinė. Por edhe mbasi u formue nji gjandėrmėri, besimin e kishte mbėshtet te neve. Kur erdhi Princ Vidi iu caktuen tre burra tė zgjedhun prej tri krahinave pėr me i ndejtė si roje nderi. Nga Kosova u caktua Halim Bajgora, si njeri i jonė qė ia kishim dhanė Ismail Qemalit, nji tjetėr, Riza Runa, ishte nga Kurveleshi, dhe i treti ishte nga Kastarati, Gjelosh Gjoka… Ismail Qemali ishte jo vetėm patriot, por edhe trim. Si pa gja tė keqe thoshte: Kushdo qė tė na sulmojė, na nė kala tė Kaninės do tė vdesim. Kah gjysma e dhjetorit 1912 erdhi telegram ku nė princip u vendos njohja e nji Shqipnie. Nga gėzimi i kėtij sihaqriqi tė madh plasi pushka. Ishte natė. U shndritė prej flakėve tė pushkėve. Na shpinė e kishim nė krye tė Vlonės. Pandehėm se na ranė grekėt. Vrapuem te Ismail Qemali e te axha Isa, qė ishin nė shpi tė Hasan Sharrės nė fund. Tue vrapue teposhtė ndeshim me nji boshnjak me krah tė pėrgjakun, i plagosun nga shtimja e pushkėve nėpėr rrugė e penxhere. E pyetėm: Ē’po bahet? Ai, tue mos ditė me u shpreh mirė nė shqip, na tha: Ato ēka po lyp e gjete. Shoqi ynė, Isuf Bardhoshi, i tha: More budallė, kur paskemi kėrkue tė na thyhen duert? Po kur muerem vesht se u njoh Shqipėria edhe ne ia lėshuem nji batare. Unė hina te Ismail Qemali dhe e urova tue ia puth dorėn. Tue qeshė tha: Tafil, u trembe se na hini greku e na erdhe nė ndihmė? ‘Po zotnia juej na keni thanė se nė nji rast tė tillė do tė vdesim nė kala tė Janinės?’. ‘S’ka gja, s’ka gja – tha – Shqipnia u njoh’. Dhe, nga gėzimi, edhe balli i qeshte. Edhe na ishim tė vendosun pėr me vdekė. Sa u gėzuem pėr njohjen e Shqipėrisė, kur u muer vesh se Kosova, ma se gjysma e Shqipnisė, u ēkėput nga gjini i mamės sė vet e ngeli nėn thundrėn e armikut, tė gjithė fort u helmuem. Prandaj e lashė amanet: Kurdoherė qė tė lirohet, kudo qė ta kem vorrin, me mė lajmėrue: Sihariq! Kosova tu lirue! Vetėm atėherėė kockat e mija nėn tokėn e zezė kanė me gjetė prehje e me u qetėsue…”.

(Cituar sipas Tafil Boletini: Kujtime; pėrgatitur nga prof. dr. Marenglen Verli, Botimpex, Tiranė 2003).

Zero Cool
25-09-12, 18:58
100 vjetori i Pavarėsisė, 30 balona kuq e zi nė qiellin e Francės


http://www.knninfo.com/repository/images/18S-Kult_100_vjetori_i_Pavaresise.jpg


18.09.2012

Tridhjetė balona kuq e zi tė dimensioneve tė ndryshme u ngritėn nė qiellin e qytetit bregdetar tė Dieppit nė Francė, duke performuar nė spektaklin "Shqipėri 100 vjet Pavarėsi", transmeton BW.

Shoqata e balonave, e kryesuar nga piktori Zamir Mati, me mbėshtetjen e ambasadės shqiptare nė Francė, performuan nė kuadrin e Takimit Ndėrkombėtar tė Balonave (Cerf-Volant) nė qytetin Dieppe tė Francės, nga data 15-16 Shtator kėtė spektakėl, ku ndėr tė tjera u ngrit dhe njė objekt fluturues mbi 120 metra i gjatė, mbi tė cilin ishte qendisur mbishkrimi: "Albanie 1912-2012".

Nisur nga vėmendja qė zgjoi prania e njė larmie objektesh kuq e zi nė kėtė manifestim, kėndi shqiptar u bė objekt i mediave lokale tė shkruara e atyre vizive si dhe i paneleve publicitare tė ngritura me kėtė rast. Nė veprimtarinė e mėsipėrme ishte i pranishėm dhe ambasadori shqiptar Ylljet Aliēkaj.

Gjithashtu, pėr herė tė parė nė kėtė manifestim u bė e mundur dhe pjesėmarrja e njė ekipi nga Kosova, pėrfaqėsuar nga piktori Eshref Qahili".

Zero Cool
20-10-12, 16:18
''Mu shterrshin sytė nėse pushoj, lirinė tėnde me ėndrrue,mallkue qoft gjaku im, nėse m'vrasin pa luftue''!

Agim Ramadani (Komandant KATANA)

"S’um ka lidhė as kral as mbreti, jo po m’lidh Kadri Mehmeti. Thuj Kadrisė, more budallė s'lidhet burri sa t'asht gjallė!"

Bajram Curri

elvio
20-10-12, 18:34
FSK do parakaloje ne Tirane.


Nė Bulevardin "Dėshmorėt e Kombit" nė Tiranė, pėr herė tė parė do tė shihet nė parakalim pėrkrah Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Shqipėrisė edhe njė forcė tjetėr.

Prej mė shumė se njė muaji 65 pjestarė tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, janė grumbulluar nė Istog, nė kazermėn qė mban emrin "Ushtarėt e NATO-s".

Ēdo ditė, ata janė duke bėrė pėrgatitjet pėr marshimin qė do ta bėjnė pėr herė tė parė, dhe atė pėr 100 vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė.
"Pjestarėt qė sapo kanė filluar tė trajnohen nė dy pjesė. Nė pjesėn fizike e cila do tė ndihmojė shumė nė qėndrueshmėrinė e tyre gjatė trajnimit kėtu dhe gjatė marshimit atje. Dhe, nė perfeksionimin e lėvizjeve tė drillit, lėvizjeve tė rregulloreve rreshtore qė ata tė jenė sa mė koherent me njėri-tjetrin dhe tė kenė njė kohezion tė mirė gjatė marshimit".
Stėrvitjet e kėtij kuadrati tė formuar enkas pėr 28 Nėntorin, do tė vazhdojnė deri pak ditė para kėsaj date.

"Duke e parė rėndėsinė e 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe duke e parė qė ėshtė njė privilegj shumė i madh pėr FSK-nė tė marrė pjesė me njė kuadrat si forcė mbrojtėse dhe si ushtri nė Republikėn e Shqipėrisė atėherė e kemi paraparė qė tė bėhet njė trajnim pak mė i gjatė, njė trajnim rezident, 24 orė, dhe tė del sa mė mirė fundi".
Pėr pjestarėt e FSK-sė, tė kuadratit pėr 100 vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, tė marrėsh pjesė nė marshimin pėr 100 vjetorin e shtetit shqiptar ėshtė krenari.

"Ėshtė njė ndjesi shumė e mirė, ėshtė privilegj dhe nder tė marrėsh pjesė pėr 100 vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Ne po mundohemi tė japim maksimumin nė stėrvitje dhe shpresoj qė do tė paraqitemi shumė mirė".

"Pėr neve ėshtė njė krenari shumė e madhe, mund tė them krenaria mė e madhe qė unė kam pėrjetuar...".
Nė maj tė kėtij viti, ministri i mbrojtjes sė Shqipėrisė i pati bėrė ftesė publike Forcės sė Sigurisė sė Kosovės pėr tė marrė pjesė nė paradėn e 100 vjetorit tė shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, pėr ēfarė miratimi kishte ardhur menjėherė.

Zero Cool
06-11-12, 15:00
100 vjet Pavarėsi, shtatore fringo pėr Adem Jasharin

Njė nga elementet mė tė rėndėsishme tė festimeve tė 100-vjetorit tė Pavarėsisė do tė jetė shtatorja e re nė bronz e Adem Jasharit. Ajo do tė vendoset nė Rrugėn e Durrėsit, atje ku ndodhet busti i tij, por i amortizuar. Madje, edhe emri i tij ėshtė hequr dhe si pėr ta rregulluar, ėshtė menduar tė gėrvishtet sipėrfaqja pėr tė shėnjuar emrin. Kjo, jo sipas njė rregulli apo estetike tė caktuar.

Shtatorja e re e Adem Jasharit do tė jetė nė bronz. Mjeshtri Muntaz Dhrahmi ėshtė edhe pėrkujdesja e kėsaj shtatoreje, punė e cila i ėshtė ngarkuar nga bashkia e kryeqytetit. Konkretisht shtatorja e Adem Jasharit do tė inaugurohet me rastin e festės sė Pavarėsisė, pas datės 26 nėntor. Nė ceremoninė e pėrurimit do tė jetė i pranishėm edhe Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi.

Sipas mjeshtrit Dhrami, shtatorja pothuajse ka pėrfunduar nė baltė dhe ka mbetur pėr t’i hedhur kallėpin e bronzit pėr ta bėrė gati pėr pėrurimin e vitit jubilar.

Adem Jashari nė bronz, jo mė bust, por shtatore, ka si ideator kryesor kreun e Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha, i cili pak kohė mė parė e ka thėnė shkarazi nė njė nga takimet e tij pėr tė mos prishur kalendarin e tė papriturave me rastin e festės sė madhe.

Shtatorja do tė inaugurohet me rastin e festės dhe bashkė me tė pritet qė pėr qytetarėt e Shqipėrisė, dhe tė gjithė shqiptarėt e trojeve qė do tė vizitojnė Tiranėn, tė vendoset pėr 100-vjetor njė shtatore e Ismail Qemalit dhe njė tjetėr e Ahmet Zogut. Shtatoret e kėtyre figurave u vendosėn qė tė ngriheshin nė vitin jubilar, me shumicė votash nė mbledhjen e fundit tė kėshillit bashkiak.

Zero Cool
09-11-12, 14:37
0k2GJW8F38M

Zero Cool
10-11-12, 13:20
Nisin rrugėtimin 18-ditor nė kėmbė drejt Vlorės

Tė veshur me veshje kombėtare dhe me flamurin kombėtar, anėtari i kryesisė sė “Vatrės” Gani Shaqiri, qytetarėt Ekrem Avdiu –Gjilan, Dilaver Musliu – Preshevė dhe Nazim Ajdini – Medvegjė, janė nisur tė shtunėn nė kėmbė pėr nė Vlorė, pėr tė shėnuar kėshtu njė nga format e festimit tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.
Shoqata e tė Shpėrngulurve nga Kosova Lindore SHSHKL “Vatra”, vlerėson se me kėtė udhėtim kėta katėr qytetarė dėshirojnė tė shprehin dashurinė pėr Shqipėrinė, tė paraqesin kėrkesė Kosovės e Shqipėrisė qė tė kujdesen mė shumė pėr Preshevėn, Medvegjen e Bujanocin.

Gjithashtu ky udhėtim paraqet homazh pėr tė gjithė dėshmorėt e rėnė pėr krijimin e shtetit shqiptar dhe gjithė dėshmorėt tjerė dhe falėnderim Shqipėrisė pėr ndihmėn e madhe qe i ka dhėnė Kosovės nė ēdo periudhė historike, posaēėrisht nė luftėn e fundit pėr liri.

Fakti se ata vijnė edhe nga tri qytete tė ndryshme: Presheva, Bujanoci e Medvegja, ka simbolikėn e vet, simbolikėn e bashkimit, simbolikėn se Kosovės Lindore i mungon liria, simbolikėn se Kosova Lindore i takon Shqipėrisė.


http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/525685_381823431900453_223770521_n.jpg

Hajra
11-11-12, 10:46
......urime e njeqinda,:smile:

IdB6VIXu_6Q&feature=related

Zero Cool
12-11-12, 15:05
Nė 100 vjetorin e pavarėsisė, kurora e mė tė bukurės sė globit mbetet nė Shqipėri.http://www.arenashqip.com/wp-content/uploads/2012/11/miss-370x290.jpg“Miss Shqipėria” Kleoniki Delijorgji ėshtė fituesja e edicionit tė 39 tė Miss Globe internacional duke triumfuar mes bukurisė kineze dhe ruse, qė morėn pėrkatėsisht vendin e dytė dhe tė tretė.

Nė kėtė 100 vjetor tė pavarėsisė kompeticioni u realizua nė Vlorė, nė qytetin ku u shpallė mėvetėsia.

44 bukuroshet nga dhjetra shtete tė botės sfiluan dhe garuan pėr titullin e madh nė njė event tėrėsisht tė arrirė edhe pse kėtė vit thotė regjizori Petri Bozo, mbėshtetja mungoi, sidomos nga ministria e turizmit.

Spektakli u shėnua edhe nga klipet e vajzave tė realizuara nė trevat shqitare ku shpaloseshin bukuritė natyrore , si rruga mė e mirė pėr tė reklamuar vendin tone.

Spektakli prej 3 orė e 30 minuta iu besua drejtimit tė Krenar Ahmetit dhe Hygerta Sako.n5R4ItCwIt8

Zero Cool
12-11-12, 19:04
Shpallja e Pavarėsisė Shqipėri - Vlorė 28 Nėntor 19128Wgzp5yZkkA

natyra
13-11-12, 05:03
Berisha: Nė kėtė 100-vjetor, 100 arsye pėr tė qenė krenarė

http://images.botasot.info/uploads/largea_berisha-akademia1352720556.jpg

Nė ceremoninė e organizuar pėr 40-vjetorin e Akademisė sė Shkencave, Kryeministri Berisha shprehu mirėnjohje pėr themeluesit e kėsaj Akademie, duke i cilėsuar si kolosė tė mendimit akademik shqiptar.

Sipas shefit tė Qeverisė, nė 100-vjetorin e Pavarėsisė sė vendit, “shqiptarėt kanė 100 arsye pėr tė qenė krenarė dhe optimistė pėr tė ardhmen”.

“Kombi qė 100 vjet mė parė do tė copėtohej nė mėnyrė barbare ėshtė sot i lirė kudo qė jeton. Pas 100 vitesh Kosova ėshtė e lirė dhe e pavarur, ndaj dhe ne kemi 100 arsye mė shumė qė tė punojmė dhe tė besojmė pėr njė tė ardhme tė ndritur tė Shqipėrisė dhe shqiptarėve”,- tha Berisha.

Sipas kryeministrit, “motoja jonė tė jetė, tė bashkohemi me njėri-tjetrin, tė bashkohemi me Europėn. BE fakton se pavarėsisht krizės ėshtė njė tėrėsi kombesh qė jeton nė paqe dhe prosperitet”.

Ndėr tė tjera, Kryeministri Berisha kėrkoi qė Akademia e Shkencave tė shndėrrohet nė qendrėn mė tė fuqishme tė studimit tė gjuhės shqipe. “Duhet tė bėjmė gjithēka pėr studimin e gjuhės. Ta vendosim gjuhėn nė piedestalin e studimeve mė tė avancuara. Tė vendosim gjuhėn, lėndėn mė thelbėsore tė edukimit tė brezave tė kėtij vendi”,- u shpreh Berisha.

“Nuk duhet tė rreshtim sė studiuari gjithnjė e mė shumė historinė tonė, tė vėrtetat historike janė tė rėndėsishme pėr tė shmangur gabimet e sė shkuarės”,- theksoi Berisha.

Mė tej, shefi i Qeverisė shprehu mirėnjohje edhe pėr shkrimtarin Ismail Kadare, duke e cilėsuar si gjeniun e letrave shqipe qė krijoi letėrsinė moderne tė vendit.

//Bota Sot//

Zero Cool
18-11-12, 11:49
Prishtina pėrgatitet pėr festimin e 100 vjetorit tė Pavarėsisė


http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/532225_384714144944715_543964832_n.jpgShtrimi i pllakave nė dy sheshet e kryeqytetit, ai “Ibrahim Rugova” dhe “Zahir Pajaziti” pritet tė pėrfundojnė deri nė fund tė kėtij muaji. Nė kėto dy sheshe Komuna e Prishtinės, festėn e 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, do ta shėnoj me aktivitete tė shumta.

Kryeqyteti i Kosovės ka filluar pėrgatitjet pėr festimin e 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Tashmė pothuajse nė ēdo shtėpi e rrugė tė kryeqytetit tė Kosovės, ėshtė krijuar njė atmosferė festive, qė vetė qytetarėt e kanė bėrė duke vendosur prej ditėsh flamujt kombėtar nė ballkone e dritare.

Zėdhėnėsi i Komunės sė Prishtinės Asdren Osaj, tha se ditėve tė ardhshme pritet qė nė qendėr tė Prishtinės, tė rivendoset shtatorja e dėshmorit Zahir Pajazitit, ndėrkaq mė 25 nėntor, ēiklistė nga Prishtina do tė nisen drejt Vlorės, ndėrsa mė 28 nėntor do tė mbahet manifestimi kryesor.

Zėdhėnėsi Osaj thotė se nė kėtė kuadėr po punojnė intensivisht qė nė dy sheshet e kryeqytetit, ai “Ibrahim Rugova” dhe “Zahir Pajaziti”, tė jenė tė pėrfunduara shtrimi i pllakave ku dhe do tė zhvillohen aktivitet e shumta.

Osaj thekson se pjesė tjera pėrcjellėse tė shesheve do tė pėrfundojnė nė pranverė tė vitit tė ardhshėm. Ndryshe manifestime, pėr 100-vjetorin e shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, do tė mbahen nėpėr tė gjitha komunat e Kosovės.

Zero Cool
18-11-12, 23:11
http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/215986_469669743085347_407990717_n.jpg
Flamuri qė ngriti patrioti Ismail Qemali nė 28 nėntor tė vitit 1912, nė sarajet e familjes Vlora, nė qytetin e Vlorės, ka edhe njė dėshmi origjinale, qė vjen nga njeri prej protagonistėve tė kėsaj ngjarjeje madhore, patrioti Spiridon Ilo, firmėtar i aktit tė Pavarėsisė Kombėtare.

Ky flamur, nė pamjen e vet origjinale, ėshtė fiksuar nė njė kartolinė (ose kartė postale nė terminologjinė e kohės), tė botuar nga Ilo nė vitin 1920, ndėrkohė qė ai largohej sėrish nė emigrim nė Boston(SHBA).

Kartolinėn dhe historinė e saj, e sjell pėr lexuesin, pėrmes ATSH-sė, arkitekti dhe studiuesi vlonjat Pirro Stefa, i cili e ka siguruar atė nė njė nga qytetet mė tė mėdha tė Italisė, duke ia bashkuar koleksionit tė vet tė rrallė me mbi 1000 botime tė kėtij lloji, pjesa mė e madhe e tė cilave i pėrkasin periudhės sė para Luftės sė Dytė Botėrore.

“Kartolinėn(kartėpostalen) e kam blerė nė njė nga kartoleritė e qytetit tė Milanos, mbushur me botime tė vjetra dhe tė rralla, mes tė cilave edhe nga Shqipėria e dekadave mė parė”, tregon Stefa. Sipas tij, kjo mėnyrė komunikimi mes shtetasve italianė dhe familjarėve e tė afėrmve tė tyre nė Itali, ka lėnė gjurmė tė tilla, tė cilat marrin vlera autentike dokumentare pėr ngjarje tė rėndėsishme tė historisė sė Shqipėrisė.

Sipas Stefės, kartolina evokon pamjen e flamurit tė Pavarėsisė, qė tė bėn tė mendosh se ėshtė origjinali, nisur nga roli qė ka patur Spiridon Ilo nė kėtė ngjarje madhore tė Shqipėrisė dhe afėrsia familjare me protagonisten tjetėr tė kėtij momenti, Marigo Posio.

“Nga njė arsyetim lidhur me kronologjinė e ngjarjeve qė shoqėruan 28 nėntorin e vitit 1912 dhe roli qė ka luajtur Spiridon Ilo, si njė nga drejtuesit e komunitetit shqiptar nė Bukuresht dhe firmėtar i Aktit tė Shpalljes sė Pavarėsisė, rezulton se flamuri qė paraqitet nė kartolinė ėshtė origjinali”, sqaron Stefa. Madje, kjo, sipas tij, pėrputhet edhe me njė nga katėr variantet e kėtij Flamuri, qė u ngrit nga Ismail Qemali nė njėrin nga ballkonet e godinės 3 katėshe, pronė e Xhemil Bej Vlorės, pinjoll i familjes sė njohur vlonjate.

Ardhja e Flamurit nė Vlorė lidhet me patriotin Spiridon Ilo, njė nga protagonistėt e Shpalljes sė Pavarėsisė dhe delegat i grupit tė patriotėve shqiptarė nė Bukuresht. Prej vitesh, Ilo, me origjinė nga Korēa, jetonte nė kryeqytetin rumun, duke qenė njė nga personazhet kryesorė qė pėrpiqeshin pėr pėrhapjen e ndjenjave atdhetare.

Sipas historianėve, Flamuri qė ngriti Ismail Qemali nė Vlorė, ishte i njėjti qė zbukuronte fasadėn e Hotel “Kontinental” nė Bukuresht, ku, nė 5 nėntor tė vitit 1912, gjatė vizitės sė tij nė kėtė qytet Ismail Qemali zhvilloi njė takim me patriotėt shqiptarė.

Nė kėtė takim, qė i parapriu udhėtimit tė Ismail Qemalit drejt Vlorės, u deklarua pėr herė tė parė ideja e shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė, si e vetmja alternativė qė garantonte tė ardhmen e vendit tonė, pėrballė interesave dhe synimeve shoviniste tė fqinjėve. Prej kėtej, Spiridon Ilo, qė ishte pjesėtar nė grupin e patriotėve qė shoqėruan Ismail Qemalin drejt Vlorės, e mori flamurin me vete.

Sipas historianit Bardhosh Gaēe, ai ishte kushėri i parė(djalė tezeje), i Marigo Posios dhe pėr kėtė arsye, nė natėn mes 27 dhe 28 nėntorit, ai fjeti nė banesėn e bashkėshortėve Posio, nė lagjen Muradie, ku patriotja qėndisi brenda njė nate edhe thekėt e Flamurit. Sipas disa historianėve, ky flamur ishte i stampuar dhe jo i qėndisur, me pėrjashtim tė thekėve qė pėrgatiti patriotja Marigo Posio.

Nisur nga kjo, studiuesi Pirro Stefa thotė se historia dhe flamuri, qė ėshtė fiksuar nė kartolinėn e edituar nga Spiridon Ilo, qė nė vitin 1920 u largua drejt Bostonit, bashkohen nė njė.

Ndėrkohė, ėshtė tashmė i njohur fakti qė Flamuri, qė u ngrit tė 28 Nėntor tė vitit 1912, ka njė histori dhe njė origjinė, e cila formatohet nė katėr variante. Secili prej tyre ka dėshmitarėt e vet. Gjithsesi, vajza me origjinė nga Korēa, Marigo Posio, ėshtė personazhi i pėrbashkėt, qė lidh me njeri tjetrin 3 nga katėr variantet.

Posio, mbiemri i vajzėrisė Poēi, qė kishte lindur nė 2 shkurt tė vitit 1892 nė Korēė, u martua me tregtarin Jovan Posio, me tė cilin u shpėrngulėn nė vitin 1904 nė qytetin e Vlorės. Bashkėshortėt banonin nė njė banesė ku kishte jetuar gazetari francez Justin Godard, emrin e tė cilit mban sot rruga karakteristike, qė ndodhet shumė pranė Sheshit tė Flamurit nė Vlorė. Me kėtė shtėpi lidhet edhe historia e Flamurit, qė shėnoi shpalljen e shtetit tė pavarur shqiptar, nė vitin 1912.

Gjithsesi, Stefa thotė se pėrmes kartolinės sė Spiridon Ilos, njė nga katėr setet e kartolinave me temė patriotike qė ai editoi nė vitet 1920-1930-tė nga Bostoni, vjen njė dokument origjinal dhe mjaft i rėndėsishėm, qė lidhet me flamurin qė u ngrit nė 28 Nėntor tė vitit 1912 nė Vlorė. Kjo dėshmohet edhe nė pjesėn e pasme tė kartolinės (kartėpostales), ku pėrcaktohen qartė tė drejtat e autorit, botuesit tė saj, Spiridon T. Ilo. Nė kėtė pėrfundim, thotė Stefa, tė ēon edhe njė element tjetėr, qė ėshtė vula e vendosur nė kėndin e kartolinės, nė faqen ku shfaqet flamuri kuq e zi.

“Tashmė kemi ardhur me njė mision dhe njė qėllim, qė tė jemi njė komb dhe njė shqiponjė, tė kemi vetėm flamurin kuqezi”.

Misioni ėshtė tė unifikojė strategjinė e njė tė ardhmeje pėr tė gjithė shqiptarėt tė ndarė padrejtėsisht para 100 vjetesh.

Vetėm nė kėtė mėnyrė, sipas tij, shkruhet historia e bashkimit dhe krenarisė kombėtare, e cila pėr shkak qeverive tė kėqija ėshtė harruar.

Hajra
19-11-12, 12:24
f2Vo29To05A&feature=related

Zero Cool
19-11-12, 12:37
Kosova vishet kuq e zi


http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/600081_385071024909027_1988253216_n.jpgEdhe pse jemi nėntė ditė para shėnimit tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, nė Kosovė atmosfera festive vėrehet kudo. Rrugėt e kryeqytetit Prishtinės dhe qyteteve tjera tė Kosovės, tashmė janė mbuluar me flamujt kuq e zi, tė cilėt valėviten krenar pėr nder tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė. Shtėpitė, dyqanet dhe gjithēka pėrreth nesh,ėshtė veshur vetėm me dy ngjyra Kuq dhe Zi. Ndėrsa kosovarėt tashmė po bėhen gati qė kėtė festė tė madhe tė shqiptarėve ta festojnė nė Shqipėri, nė Vlorėn e Ismail Qemajlit.

Rrugėt e Kosovės ta pėrkujtojnė njė festė tė madhe. Nė shtėpitė e qytetarėve nuk mungonin flamujt, ndėrsa rrugėt pėrreth ishin veshur pothuajse tėrėsisht nė kuq e zi. Edhe Malisheva tashmė kishte filluar festen. Gjithkund dhe kudo kuq e zi, por se nė raste tė rralla nuk mungonte as flamuri i shtetit tonė tė ri, madje as ai i presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova.

Ndėrsa qytetarėt e Malishevės, po bėheshin gati qė pėr kėtė festė tė jenė atje, nė vendin ku u shpallė pavarėsia e Shqipėrisė, nė Vlorė, aty dhe ku ėshtė bėrė historia e kėtij vendi.

Pėr Skėnder Rexhėn, qytetar nga Malisheva, festa ka filluar. Ai tashmė ka bėrė planet qė sė bashku me shokėt dhe koleget e tij me 28 nėntor tė jenė nė Vlorė.

“Gjithsesi festa e 28 nėntorit, ėshtė njė ndėr festat mė tė rėndėsishme pėr gjithė shqiptarėt anė e mbanė globit. Mė 28 nėntor jam nė Vlorė nė qoftė kismet”, ka thėnė ai.

Kėsaj feste i gėzohej pa masė edhe Shaban Raēi, njė i moshuar 77 vjeēar. Ai kėtė e quan njė festė tė madhe pėr shqiptarėt.

Raēi edhe pse i moshuar dhe mezi ecte, kishte vendosur doemos qė nė shėnimin e 100 vjetorit tė jetė nė Shqipėrinė, tė cilėn siē thotė ai e deshi aq shumė dhe nuk mund qė nė kėtė ditė tė shėnuar tė mos jetė atje.

“Atėherė nė fillim kur ka ardhur Isa Boletini ėshtė vonu pak, por ka rėnė nė dy gjunjėt dhe e ka puth flamurin e kombit shqiptar. Na kanė tradhtu pak, sepse atėherė ėshtė dashur tė mbetemi me Shqipėrinė...do tė shkoj gjithqysh nė Vlorė, pa shku nuk e lė “, tha ai.

Edhe nė qytetin e Rahovecit vėrehej festa, pasi qė flamujt kuq e zi gjendeshin kudo nė kėtė qytet. Qytetarėt tashmė kishin vendosur flamujt nė shtėpitė e tyre, duke simbolizuar kėshtu fillimin e kėsaj feste.

Rexhep Haxhijaha, qytetar i Rahovecit, thotė se festa nė kėtė qytet tashmė ka filluar me disa aktivitete sportive dhe se kjo festė do tė vazhdojė dhe ditėve nė vijim, pasi qė ėshtė njė festė e madhe pėr tė gjithė shqiptarėt.

“Festa ėshtė e rėndėsishme, se ėshtė gjithėkombėtare. Ėshtė e vlefshme se ėshtė 100 vjetori i kombit shqiptar nė gjithė kombin. Sa i pėrket rėndėsisė, rėndėsia ėshtė historike, ėshtė shpallje e 100 vjetorit tė kombit shqiptar ”, tha ai.

Pėr dallim nga kėto qytetet si Rahoveci, Malisheva dhe Prishtina, tė cilat janė veshur tė gjitha kuq e zi, nė Prizren nuk ndihej kjo atmosferė.

Ky qytet nuk lente pėrshtypjen se tek ne po festohet, pasi qė nė Prizrenin e bukur, ende nuk ishin vendosur flamujt dhe festa pėr 100 vjetorin e shqiptarėve, ende nuk kishte filluar.

Zero Cool
19-11-12, 12:52
Mbėrrijnė shpata dhe pėrkrenarja e Skėnderbeut


http://knninfo.com/repository/images/shpata.jpg


Tiranė, 19.11.2012 12:05
Pas vitesh qėndrimi nė Austri shpata dhe pėrkrenarja e heroit tonė kombėtar Gjergj Kastrioti Skėnderbeu kanė mbėrritur nė Shqipėri.

Nė orėt e para tė mėngjesit mbėrritėn nė portin e Durrėsit armėt e Skėnderbeut, tė cilat do qėndrojnė nė vendin tonė gjatė festimeve me rastin e 100 vjetorit tė pavarėsisė pėr tu rikthyer mė pas nė Austri.

Kėto mjete do ekspozohen nė muzeun kombėtar me rastin e festimeve tė 100 vjetorit tė pavarėsisė dhe do mund tė shihen nga gjithė shqiptarėt qė dėshirojnė.

Pajisjet e heroit kombėtar do vendosen nė pavijonin e Mesjetės nė muze nėn masa tė rrepta sigurie.

Zero Cool
19-11-12, 13:18
fvGjNe1asiE

Zero Cool
19-11-12, 16:52
Mė 27 nėntor, shtatorja e Adem Jasharit nė Tiranė


“Vendosja e shtatores sė Adem Jasharit nė Tiranė u bėn nder tė gjithė shqiptarėve”, tha kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, gjatė njė takimi nė Tiranė me kryetarin e Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha .


Kryetari i Kuvendit tė Kosovės shprehu kėnaqėsinė, qė vizitonte Bashkinė e Tiranės, pasi siē theksoi, e kishte vizituar shumė herė Tiranėn, por asnjėherė mė parė nuk ka qenė nė Bashki. Ai ka vlerėsuar atmosferėn e mrekullueshme qė ka gjetur nė Tiranė, nė kėtė 100 vjetor tė Pavarėsisė.

“Nė kėtė 100 vjetor, shqiptarėt janė mė pranė se kurrė me njeri tjetrin” ,tha Krasniqi, duke iu referuar Rrugės sė Kombit dhe vazhdimit tė saj, nga Morini drejt Prishtinės.

“Erdhėm nė mė pak se tre orė nė Tiranė dhe kjo ėshtė njė mrekulli qė s’e kisha menduar kurrė mė parė, se mund tė realizohej. Kam 40 vjet i angazhuar nė politikė por njė gjė tė tillė, s’e kisha menduar se mund tė realizohej”, u shpreh Krasniqi, raporton BW.

Nga ana e tij, kreu i Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha shprehu kėnaqėsinė qė priste nė Bashki, nė kėtė 100 vjetor tė Pavarėsisė, kryetarin e Kuvendit tė Kosovės, me njė kontribut tė rėndėsishėm nė luftėn pėr ēlirimin e Kosovės.

“Nė kėtė 100 vjetor tė Pavarėsisė Bashkia e Tiranės ka vendosur qė pjesė e aktiviteteve tė rėndėsishme, tė jetė edhe vendosja nė Tiranė e shtatores sė simbolit tė qėndresės sė shqiptarėve pėr liri, komandantit legjendar Adem Jashari.
Flijimi i familjes Jashari ishte akt historik i pakrahasueshėm nė historinė tonė. Vendosja e shtatores sė Adem Jasharit ėshtė njė homazh qė i bėhet atij dhe tė gjithė luftėtarėve qė ranė pėr lirinė e Kosovės”- theksoi kryebashkiaku Basha.

Basha ka ftuar edhe kryetarin e Kuvendit tė Kosovės Jakup Krasniqi, tė jetė pjesė e kėsaj ceremonie.

Krasniqi ka vlerėsuar kėtė vendim tė kryetarit tė Bashkisė, Lulzim Basha, si njė vlerėsim pėr tė gjithė luftėtarėt qė ranė pėr lirinė e Kosovės. Rėnia e Adem Jasharit, sipas Krasniqi mobilizoi gjithė kombin, nė luftėn e Kosovės. Flijimi i tre brezave, siē ndodhi me familjen Jashari ėshtė njė akt i paprecedentė nė historinė botėrore, prandaj sipas kreut tė Kuvendit tė Kosovės, vendosja e shtatores se Adem Jasharit nė Tiranė u bėn nder tė gjithė shqiptarėve.

Basha e ka njohur Krasniqin edhe me idenė e tij pėr krijimin e Asamblesė sė pushteteve vendore shqiptare, nė Kosovė, Maqedoni, Mal tė Zi e mė gjerė. Kjo Asamble synon tė rrisė bashkėpunimin mes tė zgjedhurve vendorė, nė tė mirė tė qyteteve.

Ceremonia e shtatores sė Adem Jasharit do tė mbahet me nderet mė tė larta ushtarake, mė 27 nėntor dhe nė tė do tė marrin pjesė drejtues tė lartė nga qeveria e Kosovės dhe e Shqipėrisė, pjesėmarrės nė luftėn e UĒK-sė dhe familjarė tė tė rėnėve nė kėtė luftė.

Zero Cool
20-11-12, 18:07
100 vjetori i Pavarėsise, njė peticion pėr Google!


Prej disa kohėsh ka nisur tė nėnshkruhet online, njė peticion nga tė gjithė shqiptarėt anembanė botės. Nėpėrmjet tij, kėrkohet t’i tėrhiqet vėmendje gjigantit “Google” qė me rastin e 100 vjetorit tė shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė t’i dedikojė vendit tonė logon qėndrore tė tij.

Peticioni i iniciuar nga, Klajdi Hėna, deri nė kėto momente ėshtė nėnshkruar nga mijėra shqiptarė nga Shqipėria, Kosova, Meqedoni, Mali i zi dhe e gjithė diaspora shqiptare.

Ndėrkaq, agjencia Mccann Erickson nė Tiranė ka bėrė pėrpunimin e logos qė shikoni nė fotografi.
“Shqiponja nė foto ėshte bėrė me copa kostumesh popullore nga tė gjitha trevat e Shqiperisė nė mėnyrė qė tė simbolizojė tė gjithė Shqiptarėt dhe trevat tona.”- thotė Klajdi.

Sė shpejti pritet qė Google tė japė njė pėrgjigje zyrtare lidhur me kėrkesėn e shqiptarėve. Vendosja e logove nga Google pėr tė shėnjuar data, evenimente, apo personazhe me ndikim nė botė ėshtė njė eksperiencė e njohur e motorit tė kėrkimit.Google Doodle per 100 vjetorin e shtetit Shqiptar


http://www.shqiperia.com/fotoshqip/1353364051-doodle-100-vjet-shtet.jpg

Shqiponja nė foto ėshte bėrė me copa kostumesh popullore nga tė gjitha trevat
e Shqiperisė nė mėnyrė qė tė simbolizojė tė gjithė Shqiptarėt dhe trevat.
Foto e krijuar nga McCann Erickson nė pėrgjigje
tė peticionit tek changes.org pėr doodle shqiptar.

Google do tė festojė 100 vjetorin e shtetit Shqiptar me njė "doodle" dhe ky ėshtė lajmi konfirmues! Doodle-s jane logo-supriza nga Google qe nxirren ne caste te caktuara ne perkujtim ose ne festim te ngjarjeve apo njerezish te dalluar ne histori. Shembuj te Doodles jane imazhet ne ditet e lojrave olimpike, doodle per nder te Chaplinit, Pac-man etj.

Prej kohesh disa levijze shqiptaresh ne Twitter dhe ne rrjete te tjera sociale kane tentuar te terheqin vemendjen e punonjesve te Google per nje Doodle per festimin e 100 vjetorit te shtetit Shqiptar.
Fushatat ne mbeshtetje te Doodle-it qe do festonte me Shqiptaret kane arritur deri ne peticione online. Peticioni i nisur nga webmasteri i tech.al pershembull ka arritur te mbledhe 40 000 mbeshtetes sipas changes.org, nje numer me te vertete rekord per nje aktivitet te tille online me nje komunitet kaq te vogel.

Dhe perpjekjet nuk ishin te kota. Informacione te brendshme nga stafi i Google njoftojne qe shqiptaret kudo qe jane do festojne me nje Doodle kete 100 vjetor. Diskutimet e fundit po behen per imazhin qe do perdoret, por per fat te keq nuk mund te bejme publike ndonje alternative ne kete cast.
Sic kuptohet behet fjale per disa alternativa qe do votohen nga stafi i Google (mes te cileve ka dhe shqiptare sigurisht) dhe ekipi yne po perpiqet qe te mbledhe alternativat qe nuk do ia dalin per te qene Doodle e do t'i publikoje ne nje artikull pas dates 28 Nentor.

Dhe nuk mbaron me kaq! Ekipi i Google po punon dhe per versionin shqip te motorrit te kerkimit te tij. Domaini google.al qe ka disa kohe aktiv, pas dates 28 Nentor do te permiresoje dhe kerkimin ne faqet shqiptare dhe ne shqip. Sic mesojme procesi per krijimin e ketij indeksi ne shqip ka kohe qe eshte ne proces, le te shohim sa rezultativ do jete.

natyra
21-11-12, 04:50
"SE PARIT PO JU SHOQEROI ME KENGTAREN ME TE NJOHUR PER MUA ..HANA/NIKPRELAJ..
NJIHERIT UROI GJITHE SHQIPTARVE ANE KEND BOTES PER KTE DITE TE MADHE FESTIMIN E 100 VJETORIT TE PAVARESIS TE NAN SHQIPERIS...URIME KOMBI IM I PERFLAKT PER BASHKIM KOMBETAR...U REALIZOFT ENDRRA E GJITHE SHQIPTARVE NE KTE DITE TE MADHE FESTIMI...JA SOT JA KURR PER BASHKIMIN E
TROJEVE SHQIPTARE....PERPARA SHQIPETARI!!!

qjbQJZVd5R0&

Me pas, dhe me 1 POEZI per 100 Vjetorin e Pavaresis te NAN Shqiperis/Dhe te mbar TROJEVE SHQIPTARE!!!


*JA SOT JA KURR

*

DREJT RRUGES SE BASHKUAR
PER NI FLAMUR PER NI QENDRIM
KUSH ESHTE AI QE NUK E DON KETE DITE
QOFT PERJET I HARRUAR
*
AI/O QE ESHTE SHQIPETAR/E
E THOTE ME ZEMER E JO VEQ FJAL
BASHK ME GJUHEN E NENES LOKE
MALLKON EVROPEN QE NA NDAU
*
AJO QE NA DHA RRUGET E BOTES
AJO QE NDAU VELLAN PREJ MOTRES
AJO QE ZEMRAT NA I ROBROI
AJO QE LIRIN NA CUNGOI
*
TASH E 100 VJET
RRUGVE TE BOTES DUKE BREDH
TASH E 100 VJET
PA GJYMTYR "SHQIPERIA" MBET
*
DHE SOT NUK NDJEJ KENAQESI
PER TROJET QE JASHT KAN MBET
QE ASKUSH MOS TE GUXOI
MENDIMET E HUJA ME TI MBESHTET
*
TI SHQIPERI KERKO FJALEN
THUAJE ATE ME ZE TE LARTE
TE NDEGJOI DHE BOTA MBAR
SE NE SHTEPIN TENDE
DO JE VET ZOT
*
100 VJETORI DO TRIUMFOI
PER BASHKIM KOMBETAR
THUAJE KENGES SHQIPERI
BASHKO TROJET BEHU NI


Nga:AUTORE/Hajla Rugovase*

Natyra.

natyra
21-11-12, 05:33
Lutem Stafit Drejtues te nen Forumit/Dardania.de per POEZIN e AUTORES*Hajla Rugovase*(NR #32)qe te behet e mundshme me gjitha kushtet TEKNIKE per mos KOPJIMIN nga KERKUSH/ABSOLUT !Per faktin qe Poezia eshte e Percaktuar per ne Festim e 100 Vjetorit/ne PERENDIM te DIASPORES!

Jufalemnderit/Natyra.

Hajra
23-11-12, 10:53
OIIHJ9EOrWU

tipi engjellor
23-11-12, 17:04
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/63706_500374789995200_1359467365_n.jpg

Hajra
26-11-12, 15:52
6iR9v5UWnd0

Le jardin des disparus
26-11-12, 18:18
Rrofsh sa malet Shqipėri etnike! (http://tinypic.com/r/v5cuao/6)

emine
26-11-12, 19:54
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/374457_437874582932772_319442872_n.jpg

romansa
26-11-12, 22:56
http://4.bp.blogspot.com/-BaspT6RMu0o/UKi6Ap9dwaI/AAAAAAAAAMI/eZvjKgtx57s/s1600/100+Vjet+Shtet..jpg

Domira
27-11-12, 00:52
GĖZUAR 100 VJETORI I PAVARĖSISĖ SĖ SHQIPĖRISĖ!

http://www.shkoder.net/2012/bese_bashkim.jpg

Hajra
27-11-12, 16:51
..... ju uroi perzemersisht njeqind vjetorin e pavarsise se shqiprise, uroi qe ne ju dhe ata pervjetoret tjera ti festoim ne nje shtet te vetem, ne shqiperine etnike.

https://www.youtube.com/watch?v=ktCu0Hq3FOY&feature=watch-vrec

Zero Cool
27-11-12, 16:59
Tė gjithė Shqiptarėve urime dita e flamurit dhe 100 vjetori i pavarsisė sė Shqipėrisė. Uroj qė sa mė shpejtė tė gjithė Shqiptarėt tė festojnė ditėn e flamurit nė njė shtet, Shqipėrinė etnike.

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/561756_557358090956895_7741171_n.jpg

tipi engjellor
27-11-12, 22:24
Urime te gjithe shqiptareve dita e madhe e flamurit..........100 vjetori i pamvarsise.....
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/s480x480/23886_474898322563064_175092075_n.png

turisti
27-11-12, 22:41
Urimet me te perzemerta per 100 vjetorin e pamvaresise .:smile:

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/374457_437874582932772_319442872_n.jpg

p.s.

e huazuar nga Eminja

Oqeani
28-11-12, 01:04
Pėrgėzime per 100 vjetorin e lirisė, ngushllime per 100 vjetorin e robėrisė !

natyra
28-11-12, 04:33
DHE SOT!Vetem BASHKIMI do SHERONTE/PLAGEN E 100 VITEVE/TE NDARE/KUFIJSH!!!!!

Kjo KENG me kete PAMJE BRILANTE te kujton PLAGEN E VJETER/THYERJE ZEMRASH/TE SHQIPTARVE/O ZOT KUSH NA KISHTE NAMUR KAQ FORT?!:rolleyes:

55AwrJuTRBM

SHQIPTARIA KA PASUR BURRA DHE TRIMA GJITHEMON/DHE AKOMA DO KA...PRANDAJ TE GJITHE NI ZERI PER BASHKIM KOMBTAR/MJAFT ME NDARJE E LOTE!!!!!!

vBipSB5e5ng

natyra
28-11-12, 05:24
Ti Shqiperi/O Gjaku im.[/COLOR]Dhe Ti Kosov/Djepi im!...SOT e Sa NXEN DIELLI ket BOTE/PAQIT 1 URIM/PERKRAH ME QAMERIN DHE GJITHAT TROJET U BEFSHI NI/ME FLAMURIN[/COLOR] KUQ/E ZI[/B][/I]

Shqipe nga Rugova/e Fisit Kelmend!


Natyra.

Hajra
28-11-12, 15:19
RpbWW7KFsSk&feature=related

Oqeani
28-11-12, 17:55
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=knImqtOsf-E

Zero Cool
28-11-12, 18:17
http://www.youtube.com/watch?v=eKKIu4XvxGE&feature=youtu.be

Murgesha
28-11-12, 22:20
Nuk ju mbetet tjeter politikaneve shqiptare tash e tutje pos t“i perjetesojn te gjitha ato fjale madhore qe i than keto dite festive.
Festa mbaroi e dasht Zoti po i pervjelin duart te punojne per nje bashkim mbarekombetar.

natyra
29-11-12, 04:55
eKKIu4XvxGE

HAHAHAHAH DAL NIHERE SA TE HARGJOIN "TORTEN" LOL

ME KEQARDHJE PO E THEM/SI JAN "UDHEHEQESIT" JAN DHE POPULLI!:rolleyes:

MIRE SE NUK PASKAN SHKEL MBI TORTE :tongue:....DITA TREGON ME NATJE/THONIN TE VJETRIT/DIKUR:wink: ME TE VERTET KJO PAMJE"VIDEO"ME BERI TE MENDOI DHE PER 100 VITE TJERA MUND/PER ME ARDHE DERI TE "BASHKIMI KOMBETAR"

Si do qofte,Uroi per nje te ardhme te mire per gjithe shqiptart nga do jemi

Natyra.

natyra
29-11-12, 05:54
Dhe per ne fund,Te ketij emisioni TE MADH Festim!

Me lejoni,se kretika ime shkon/ per gjithe udheheqesit shqiptar te Shqiperis/me pas atyre te Kosoves!ne mos futjen e emrit Meritar te Shekullit 21 per presidentin e par"historik"Kosoves/po/Dr.Rugova!ne 100 vjetorin e pavaresis se Shqiperis/cili defenitivisht ishte i pranuar ne mbare "shtetet e evropes"Veqmas te SHBA/Ssi njeriu me me vizion te larte pergjate 2 DEKADAVE ne rrugen e drejt civilizimit/Demokratik Kombtar Shqiptar/PER LIRI DHE PAVARESI!!![/size]

U Falemnderit

Natyra/Rugovase

Zero Cool
27-11-13, 12:53
Tė gjithė shqiptarėve, urime 28 Nėntorin, Ditėn e Flamurit Kombėtar dhe tė Shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, Ditėn e Daljes Publike tė Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės dhe Ditėlindjen e Komandantit Legjendar, Adem Jashari.

Zero Cool
28-11-13, 16:09
Rrugėtimi i dy shteteve shqiptarehttp://www.zeri.info/third_party/timthumb/timthumb.php?src=http://www.zeri.info/uploads/Hashim%20Thaci-Edi%20Rama-13%20shtator%202013r-Laura%20Hasani-1385630218.jpg&w=596&h=395&q=1000
E flasin njė gjuhė, tė dyja bashkė synojnė familjen evropiane dhe thirren nė parime perėndimore, lidhin miqėsi me shtetet perėndimore, thirren nė njė “komb”, por janė dy shtete tė ndara.

Tė dyja shqiptare, Kosova dhe Shqipėria, kanė para vetes njė rrugėtim me qėllimin e njėjtė, atė tė integrimit nė Bashkimin Evropian.

Por, ndryshe prej vendeve tjera qė kanė kaluar nė tė njėjtat procese dhe tashmė janė pjesė e familjes evropiane, dy shteteve shqiptare rruga qė kanė para vetes u ėshtė zgjatur mė shumė se qė kanė pritur, me shumė sfida qė vazhdojnė t’i luftojnė.
Nė prag tė shėnimit tė 101-vjetorit tė pavarėsisė, Shqipėria tė njėjtėn kohė shėnon edhe vitin e katėrt prej se ka aplikuar pėr tė marrė statusin e kandidatit pėr anėtarėsim nė BE.

Vlerėsohet se asnjė vend nuk ėshtė vonuar kaq shumė sa Shqipėria pėr kėtė rekomandim bazuar nga koha kur ka aplikuar.
Nė anėn tjetėr Kosova, e vetmja nė Ballkanin Perėndimor qė vazhdon t’i nėnshtrohet regjimit tė vizave, ka nisur dialogun pėr liberalizim tė vizave me BE-nė tash e 22 muaj dhe ende nuk ka datė se kur kosovarėt do tė mund tė udhėtojnė lirshėm nė zonėn e Shengenit.

Politikanėt e tė dyja vendeve kanė arsyetimin pėr kėto vonesa, Kosova si shtet i lindur shumė vonė, ndėrsa Shqipėria me njė barrė prapa vetes qė asnjė shtet i Evropės nuk e ka pasur, atė tė regjimit mė tė keq dhe mė ēnjerėzor tė Luftės sė Ftohtė, sė cilės i ėshtė dashur tė konfrontohet me reperkusionet e kėsaj trashėgimie tragjike politike, sociale dhe ekonomike.
Sidoqoftė, sot tė dyja tė lira pėr tė marrė vendime e pėr tė ecur pėrpara, i lidh edhe njė sfidė e pėrbashkėt, qė ėshtė lufta kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar.

Krimi e korrupsioni vazhdojnė t’i ndjekin shqiptarėt

Ēdo vit, Komisioni Evropian qė bėn vlerėsimin e shteteve qė kanė synim anėtarėsimin nė BE, pėrmes Raportit tė Progresit, u rikujton atyre luftėn ndaj korrupsionit e krimit, si prioritet kyē, pėr tė cilin vazhdon tė mos ketė fjalė tė mira, ku e njėjta gjė ėshtė pėrsėritur edhe nė raportin e fundit tė tetorit tė kėtij viti.

Vetė pėrfaqėsuesit institucionalė tė Shqipėrisė dhe Kosovės, i dinė dhe i pranojnė tė metat e vendeve tė tyre, ani pse shpresojnė se me njė punė mė tė madhe do tė arrijnė qėllimin, inkuadrimin e plotė nė BE.

“Kemi ende pėrpara shumė punė pėr tė bėrė dhe hapja e negociatave pėr pranimin nė BE, kushtėzohet nga pėrmbushja e plotė e 5 prioriteteve tė mbetura si: krijimi i njė administrate profesioniste dhe tė depolitizuar; forcimi i pavarėsisė sė institucioneve tė drejtėsisė; lufta kundėr korrupsionit; lufta kundėr krimit tė organizuar dhe mbrojtja e tė drejtave tė njeriut”, thotė pėr “Zėri”, Klajda Gjosha, ministre e Integrimit Evropian nė Qeverinė e Shqipėrisė.

Pėr pėrmbushjen e kėtyre prioriteteve, ministrja Gjosha thotė se janė tė angazhuar maksimalisht, madje pėrmes njė plani veprimi ku parashtrohen qartė masat konkrete qė po ndėrmerren nė pėrmbushjen e kėtyre prioritete.

Beson se me hapat qė janė ndėrmarrė, Shqipėria nė dhjetor tė kėtij viti do tė shpėrblehet me dhėnien e statusit tė vendit kandidat.

“Marrja e statusit tė vendit kandidat ėshtė vetėm njė hap pėrpara nė procesin e integrimit dhe jo finalizimi i tij. Marrja e statusit do tė ishte njė shtysė dhe nxitje e madhe nė realizimin e reformave nė mėnyrė qė tė zhvillojmė mė tej vendin”, u shpreh ajo.

Krahasuar me Shqipėrinė, Kosova nė anėn tjetėr ėshtė vetėm nė hapat e parė drejt integrimit nė BE.

Progresi i parė mė i madh i saj ėshtė arritur nė qershor tė kėtij viti me fillimin e nisjes sė negociatave pėr Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit (MSA), ku ky dialog deri te nėnshkrimi pritet tė zgjasė deri nė verė tė vitit 2014 (proces qė shėnon marrėdhėnien e parė kontraktuale mes Kosovės dhe BE-sė).

Petrit Selimi, zėvendėsministėr i Jashtėm, nuk e sheh Kosovėn si tė vonuar nė kėtė proces, duke pasur parasysh faktin qė ėshtė vend i lindur shumė vonė.

“Kosova ėshtė vendi qė ka shėnuar pėrparim mė tė shpejtė se shtetet tjera tė Ballkanit nė integrime evropiane. Jemi prapa disa vite pasi qė sapo nėnshkruam MSA-nė, por jemi shtet i cili ka lindur shumė mė vonė se tė gjithė fqinjėt tjerė, prandaj edhe progresi te ne ka qenė dramatik”, tha Selimi.

Kosova larg pėrmbushjes sė kritereve

Njohės tė ēėshtjeve integruese nė dy shtetet shqiptare kujtojnė liderėt e tyre, se ata janė vonuar nė drejtim tė pėrmbushjes sė kritereve evropiane, dhe atė mė shumė me faj tė tyre.

Kosova ka filluar dialogun pėr liberalizim tė vizave tash e 22 muaj ndėrsa ende nė horizont nuk shihet se kur kosovarėt do tė jenė nė gjendje tė udhėtojnė pa viza nė vendet e Shengenit. Duke pasur parasysh qė vendet e rajonit kanė fituar lirinė e lėvizjes prej 18-24 muaj nga fillimi i dialogut me BE-nė dhe se Kosova ka filluar me zbatim tė kushteve prej vitit 2009 - mund tė konstatojmė qė Kosova tashmė ėshtė vonuar nė kėtė proces”, tha pėr “Zėri”, njohėsi i ēėshtjeve integruese, Shenoll Muharremi.

Mė shumė vendosmėri nė zbatim tė udhėrrėfyesit, mė shumė fokus nė zhvillim ekonomik dhe punėsim qė tė parandalohet azili ilegal, duhet t’i ketė para vetes Kosova, e mbi tė gjitha Kosova dhe BE duhet tė dakordohen pėr njė afat kohor tė qartė nė mėnyrė qė kjo dramė tė mos vazhdojė skajshmėrisht, vlerėsoi Muharremi.

“Pra, nė esencė, ky proces ka tė bėjė me mirėqenie dhe ne nuk po shohim kėtė qeveri qė po vetėdijesohet tė zhvillojė dhe tė zbatojė programe pėr zhvillim ekonomik dhe punėsim. Ajo fatkeqėsisht po vazhdon me avazin e vjetėr duke shpenzuar mjetet kryesisht nė rrugė dhe ndėrtime qė deri mė tash fatkeqėsisht kanė prodhuar situatat tė vėshtira si kampet me azilkėrkuesit ilegalė nė Hungari dhe Francė”, tha ai.

Qeveria e Kosovės para njė jave aprovoi Strategjinė e Evropės Juglindore 2020 ku kėrkohet qė BPV pėr kokė banori tė arrijė 44 pėr qind tė mesatares sė BE-sė, ndėrkohė qė Kosova qėndron 11 pėr qind pėr momentin, qė do tė thotė asaj i duhet zhvillim ekonomik prej 22 pėr qind nė shtatė vitet e ardhshme, pėrndryshe siē thotė Muharremi, me trendet e deritanishme Kosovės i nevojiten edhe rreth 47 vite pėr tė arritur kėtė mesatare pa marrė parasysh zhvillimin nė BE dhe ndikimin demografik dhe tė inflacionit.

Gledis Gjipali, udhėheqės i OJQ-sė “Lėvizja Evropiane nė Shqipėri”, vlerėson se nė raport me Shqipėrinė dhe me vendet e tjera tė Ballkanit pėrfshirė edhe Kosovėn, procesi i integrimit nė BE ka njė specifikė.

“Komisioni Evropian duke e parė se kėto vende e kanė tė vėshtirė tė ecin shpejt nė kėtė proces, procesin e integrimit e ka zbėrthyer nė disa provime qė kėto vende duhet t’i kalojnė pėr tė ecur pėrpara. Vendet e tjera pos kėtyre tė Ballkanit nė momentin qė e kanė statusin e kandidatit iu ėshtė caktuar edhe data e fillimit tė negociatave. E me vendet e Ballkanit njė gjė e tillė nuk ka ndodhur por vetė marrja e statusit dhe data e fillimit tė negociatave janė provime tė ndara”, tha Gjipali.

Politikat e dėmshme shqiptare

Gledis Gjipali u rikujton liderėve tė Shqipėrisė se vendi i tij ka hyrė nė vitin e katėr qė nga aplikimi pėr tė marrė statusin pėr t’u anėtarėsuar, dhe pėr shkak tė problemeve, sidomos atyre politike, ky vend ėshtė vonuar shumė dhe ka humbur disa vite nė procesin e integrimit.

“Duhet kujtuar se asnjė vend nuk ėshtė vonuar kaq shumė sa ėshtė vonuar Shqipėria pėr kėtė rekomandim duke u bazuar nga koha kur ka aplikuar”, u shpreh ai.

Duhet kujtuar se tėrė kėto ngecje Shqipėria i ka pasur si rezultat i problemeve me tė cilat ėshtė karakterizuar nė zgjedhjet e vitit 2009, vlerėson Gjipali.

“Kurse tani pėr tė ardhur nė situatėn aktuale ka ndikuar edhe qeveria e re mirėpo mė shumė ka ndikuar mbajtja me sukses e zgjedhjeve dhe mė pas ndryshimi i qeverisė pa ndonjė problem. Por edhe qeveria e atėhershme ka ndėrmarrė njė sėrė masash sa i pėrket integrimit duke pėrfshirė miratimin e ligjeve qė kanė qenė kusht e miratimin e tė cilave e kanė bėrė me pėrkrahjen e opozitės sė atėhershme”, tha ndėr tjerash Gjipali.

Jo mirė sa i pėrket politikės sė brendshme qėndron edhe Kosova, vlerėson Afrim Hoti, njohės i politikave ndėrkombėtare. Sipas tij, ndėr kriteret kyēe pėr integrim ėshtė politika, pastaj sundimi i ligjit dhe ekonomia.

“Kriteri i parė qė lidhet me politikėn, me sistemin qė ka Kosova ka shėnuar shumė pak progres. Vazhdojnė mosmarrėveshjet politike tė brendshme, mungesa e komunikimeve dhe vazhdimi i ndarjeve tė dy etniteteve, me theks tė veēantė veriut”, tha Hoti.

Kosova duke pasur parasysh qė tė njėjtėn kohė gjendet e ngujuar edhe me procese tė karakteristikave tė tjera, atė me problemet me Serbinė, dialogun nė Bruksel, veriun e pėrfshirė edhe problemet me njohjet e shtetit tė Kosovės, ku pesė anėtare tė BE-sė, vazhdojnė tė qesin pengesa, pra janė gjitha kėto pengesa qė bllokojnė rrugėn e saj drejt BE-sė, vlerėsoi Hoti.

Sidoqoftė, pėr sferat ku Kosova ka mundur tė punojė nuk ka punuar, siē ėshtė sundimi i ligjit, reformimi i administratės publike, i cili nuk ka kaluar nė asnjė reformė, e probleme kėto qė vazhdojnė tė pėrsėriten ēdo vit nė secilin raport ndėrkombėtar, vlerėsoi Hoti.

“Integrimi evropian nuk ėshtė fjalė e as simbol, por ėshtė standard. Nuk jemi mė shumė evropianė nėse veshim ndėrresa me flamuj evropianė, por jemi evropianė nėse plotėsojmė standardet evropiane, e pėr t’i plotėsuar ato jemi shumė larg, dhe si tė tillė integrim mbetet rrugė shumė e gjatė pėr ta kaluar”, u shpreh Hoti.

Me fjalė e ndihmojnė njėra-tjetrėn

Zėvendėsministri i jashtėm i Kosovės, Petrit Selimi, tha se dy shtetet shqiptare do ta vazhdojnė rrugėn sė bashku drejt anėtarėsisė nė BE, pasi qe edhe vetė kriteret e Kopenhagės kėrkojnė fqinjėsi tė mirė dhe bashkėpunim rajonal nė integrime evropiane.

Ministrja e Integrimeve e Shqipėrisė, Gjosha, pėrmendi takimin e pak javėve qė ka zhvilluar me homologen e saj nga Kosova, Vlora Ēitaku, ku tha se kanė diskutuar lidhur me thellimin e bashkėpunimit mes dy vendeve nė aspektin ekonomik e social.
“Sepse vetėm kėshtu mund tė arrijmė objektivin tonė pėr tė qenė pjesė e familjes Evropiane. Shqipėria dhe Kosova janė dy shtete qė i pėrkasin tė njėjtit komb dhe ėshtė e padiskutueshme qė tė ecin bashkė nė rrugėn drejt Bashkimit Evropian”, u shpreh ajo.

Gledis Gjipali, nga “Lėvizja Evropiane nė Shqipėri”, mendon se kėto dy shtete e kanė ndihmuar njėra tjetrėn dhe atė fillimisht me qėndrimet pozitive sa i pėrket bashkėpunimit rajonal dhe po ashtu me ēėshtjet e sigurisė, zhvillimin e tregtisė e tė shkėmbimeve tregtare qė lehtėsojnė nė njė farė mėnyrė adaptimin e ēėshtjeve evropiane.

Zero Cool
28-11-13, 16:13
Fjalime, kremtime dhe urime pėr 101 vjetorin e Ditės sė Pavarėsisėhttp://www.zeri.info/third_party/timthumb/timthumb.php?src=http://www.zeri.info/uploads/festimet-ne-tirane-1385628452.jpg&w=596&h=395&q=1000Nė 101 vjetorin e Ditės sė Pavarėsisė do tė jenė sė bashku krerėt e shtetit presidenti Bujar Nishani, kryetari i Kuvendit, Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama.

Sot nė orėn 11:00 nisin nė Vlorė festimet pėr 28 Nėntorin dhe tre krerėt e shtetit do tė marrin pjesė nė ceremoninė e ngritjes sė Flamurit dhe mė pas nė vendosjen e kurorave me lule te varri i Ismail Qemalit.

Aktivitetet do tė vijojnė nė teatrin “Petro Marko” ku kryeministri Rama do tė ketė dhe njė prononcim pėr mediet.

Nė orėn 12.00 nė teatrin “Petro Marko do tė bėhet prezantimi i projektit “Lungo Mare” si dhe do tė shpallet konkursi ndėrkombėtar pėr projektin e vijės bregdetare tė qytetit tė Vlorės.

Nė orėn 19.00 kreu i qeverisė do tė marrė pjesė nė pritjen e presidentit tė Republikės.

Aktivitetet janė paraprirė nga mesazhe tė shumta urimi. Me rastin e 101-vjetorit tė Pavarėsisė, Presidenti Nishani ka marrė mesazhe urimi nga presidenti i SHBA Barack Obama,. nga presidenti i Gjermanisė, Joachim Gauck, ai austriak, Heinz Fischer, i Izraelit, Shimon Peres, nga presidenti i Zvicrės, Ueli Maurer dhe presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga. Ndėrkohė kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi ka uruar homologun shqiptar, Edi Rama pėr festėn e 28 Nėntorit.

Zero Cool
28-11-13, 16:17
Kryeministri Thaēi bėn homazhe nė Prekaz dhe PrishtinėKryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, me rastin e 28 Nėntorit, ditės sė shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe tė Flamurit Kombėtar, ka bėrė homazhe dhe ka vendosur lule nė Kompleksin Memorial “Adem Jashari” nė Prekaz, si dhe para shtatores sė Komandantit tė UĒK-sė, Zahir Pajaziti dhe para shtatores sė ish-presidentit Rugova nė Prishtinė.

Pasi ka bėrė homazhe nė Kompleksin Memorial “Adem Jashari” nė Prekaz, Kryeministri Thaēi ka uruar tė gjithė qytetarėt e Kosovės dhe mbarė viseve shqiptare pėr festėn e 28 nėntorit, Ditės sė Pavarėsisė dhe tė Flamurit Kombėtar, ditėlindjes sė komandantit legjendar tė UĒK-sė, Adem Jasharai dhe njėkohėsisht ditės sė daljes publike tė UĒK-sė mė 28 nėntor 1997 nė Llaushė tė Drenicės.

Zero Cool
28-11-13, 16:22
Lugina proteston dhe feston nė ditėn e Flamurit Kombėtarhttp://www.zeri.info/third_party/timthumb/timthumb.php?src=http://www.zeri.info/uploads/prtestaaa1-1385646544.jpg&w=596&h=395&q=1000


Ashtu edhe siē ishte lajmėruar, pėrkundėr motit tė ftoftė nė qendėr tė qytetit tė Preshevės para komunės sė Preshevės nė sheshin ku ishte dikur lapidari i UCPMB-sė janė tubuar mijėra protestues nga mbarė Lugina e Preshevės.


http://www.zeri.info/uploads/protestaaa12-1385646533.jpgProtestuesit tė cilėt kanė dalur pėr tė kremtuar ditėn e flamurit tė shoqėruar me liderėt e Luginės sė Preshevės njėkohėsisht janė duke protestuar edhe kundėr politikes antishqiptare serbe qė me vite tė tėra po ushtrohet kundėr popullatės nė kėto treva shqiptare, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonė”.http://www.zeri.info/uploads/protestatata1-1385646499.jpgProtestuesit pos flamujve kombėtar ata nė duar mbajnė edhe flamurin e Republikės sė Kosovės, ata amerikan si dhe evropian.

Protestuesit po ashtu brohorisin herė pas here dhe nė duar mbajnė edhe afishe me mbishkrime ku dėnohet dhuna dhe terrori serb nė Luginėn e Preshevės.http://www.zeri.info/uploads/preshevaaaprotest1111-1385646513.jpgEkipi i gazetarėve tė agjencisė sė lajmeve “Presheva jonė” ka arritur t’i dėgjoj dhe lexoj disa nga parullat dhe afishet ku shkruhet:

“Stop dhunės serbe nė Luginė”, “Mos na vrisni djemtė tanė nė burgje!”, “Kosovė mos e harro Luginėn!”; “Ktheni lapidarin”, “Kėrkojmė demilitarizimin e Luginės”; “Beograd, ktheni librat nxėnėsve tanė”; “Serbi mos ma prek Flamurin dhe Abetaren”, “Presheva ėshtė Kosovė”; “Duam bashkim me Kosovėn..” etj…

Zero Cool
28-11-13, 16:23
Policia pengon vendosjen e flamurit kombėtar nė Kala tė ShkupitNjė incident ėshtė shėnuar mėngjesin e sotėm kur disa tė rinj shqiptarė kanė tentuar tė vendosnin flamurin kombėtar nė pjesėn ballore tė Kalasė sė Shkupit.

Alsat-M raporton se ka qenė ndėrhyrja e Policisė ajo qė ka penguar qėllimin e patriotėve tė rinj nga Shkupi.

Rasti ėshtė denoncuar pranė medias nga qytetarė shqiptarė, ndėrsa Policia nuk ėshtė prononcuar ende zyrtarisht.http://www.zeri.info/third_party/timthumb/timthumb.php?src=http://www.zeri.info/uploads/kalaja_flamur_897210494-1-1385635240.jpg&w=596&h=395&q=1000

Zero Cool
28-11-16, 19:13
Urime dita e flamurit o shiptarqiqa :Phttp://lajmi.net/wp-content/uploads/2015/11/Tirana-Shqiperi-650x358.jpg