PDA

View Full Version : Mbretėria nė Zi, vdes Leka Zogu I


valiii
30-11-11, 11:08
30.11.2011/09:22 - E Mėrkurė

Ka vdekur nė moshėn 72 vjecare pretendenti fronit mbreteror, Leka Zogu I. Panorama raporton se pas njė kohe trajtimi nė spitalin
Neorokirurgjik nė Qendren Spitalore Universitare nė Tiranė, Leka Zogu I nuk ka mundur tė
kalojė gjendjen kritike nė tė cilėn ndodhej dhe ka vdekur nė reanimacionin e spitalit. Ndėrkaq, nga ana e familjes mbretėrore u bė njė falėnderim i veēantė pėr ekipin mjekėsor nėn drejtimin e prof. Mentor Petrela dhe dr. Kliti Pilika, qėl po asistojnė pretendentin pėr fronin mbretėror qė nga shtrimi i tij nė spital.
Deklarata e familjesl mbretėrore erdhi pas komplikacioneve tė sė premtes nė mbrėmje qė shfaqi mbreti, tė cilat falė ndėrhyrjes sė shpejtė tė mjekėve, arritėn tė kalohen dhe situata e tij shėndetėsore ėshtė disi mė e stabilizuar.
Leka Zogu I ishte shtruar nė reanimacionin e Qendrės Universitare nė Tiranė qysh prej datės 17 nėntor, nėn mbikėqyrje mjekėsore non-stop. Leka Zogu I lindi mė 5 Prill 1939 nė Tiranė, dy ditė para pushtimit fashist tė Shqipėrisė.

murrizi
30-11-11, 14:58
Ngushllime Shqiptarve.

Kėshtu vdesin burrat, priti tė kaloj festa e flamurit pėr tė mos i prish qejfin popullit, edhepse ai ka qenė i vdekur gati qė njė javė para.

Edhe njėher ngushllime popullit Shqiptar.

emine
30-11-11, 18:04
ngushellime,cfare princi bre ka qen ky qe ka lshu Atdheun ,po nejse zoti ju lasht shnoshe

Makresh
01-12-11, 09:52
ngushellime,cfare princi bre ka qen ky qe ka lshu Atdheun ,po nejse zoti ju lasht shnoshe


Se ka leshuar at'dheun, sic thoshte Reshat Arbana ; "Ata kan ikur, per tu kthyer".
Kurse sa i perket kopjes se Ataturkut, "mbretit shqiptar", no-comment !

panta_rhei
01-12-11, 11:24
Ngushellime familjes dhe te pikelluarve!

Figura ma tragjike ne historine e politikes shqiptare, te cilit jeta i beri shume padrejtesi pa fajin e tij.
Shpresoj se historia do te jete e drejte me te.

murrizi
01-12-11, 17:21
http://www.koha.cingerr.com/repository/images/01-libri_0112111615_1.jpg
Prishtinė,


1 dhjetor - Protokolli i Ambasadės sė Republikės sė Shqipėrisė nė Prishtinė njofton se nė nderim tė tė ndjerit Leka Zogu i I-rė ( Pretendent i Fronit Mbretėror tė Shqiptarėve), i cili u nda nga jeta mė datė 30 nėntor, do tė hapė librin e ngushėllimeve.

murrizi
14-12-11, 17:46
Leka Zogu i I, ikona e unitetit kombėtar

Prishtinė, 02 Dhjetor 2011 Kosovapress (Ramiz BOJAJ)
“Nuk e fsheh dot qė Kosova ka qenė ėndrra e jetės sime. Unė e quaj Pavarėsinė Kosovės si hap tė parė, edhe pse jo drejtpėrdrejt, drejt bashkimit kombėtar. Hapi i parė ėshtė bėrė - tani Kosova ėshtė e pavarur. Ndėrsa pėr ēamėt shpresoj shumė te kompensimi pėr pronat qė kanė pasur. Duhet tė jemi tė bindur se Greqia nuk dėshiron fuqizimin e shqiptarėve, ndaj ky hap do na marrė kohė,” Mbreti Leka Zogu i Parė.

Vdekja e Mbretit Leka Zogu i I, ėshtė humbje e madhe pėr kombin shqiptar. Edhe pse nuk la pushtetin e fronit mbretėror, ai ishte dhe mbetet figura mė emblematike e unitetit nacional. Koncepti politik mbretėror ishte mbipartiak, tipik kombėtar. Simboli i Shqipėrisė etnike, (Mbreti Leka Zogu 1), pasqyroi idealet e larta kombėtare, duke bartė mbi supet e mbretėrisė tėrė etninė shqiptare (Mbret i tė shqiptarėve, jo vetėm i Shqipėrisė). Leka Zogu 1, bashkėjetoi gjithmonė me fatin e kombit shqiptar, duke rrėfyer shumė qartė, ėndrrėn e tij pėr bashkimin e kombit nė njė shtet tė vetėm. Koncept ky bazuar nė gjenezėn, historinė dhe etnikumin nacional, pa cenuar interesat e tė tjerėve. Nė kujtesėn shqiptare, Mbreti Leka Zogu i Parė, mbetet figura emblematike e zgjimit nacional(forcimi i Shqipėrisė, Pavarėsia e Kosovės, dhe ēlirimi i trojeve etnike shqiptare). Qysh nė vitet e egzilit, shumė kohė para zbarkimit tė tij nė Shqipėri, Mbreti Leka Zogu, kishte publikuar hartėn e trojeve etnike shqiptare, ku ishin tė pėrfshirė: Shqipėria me Ēamėrinė, Kosova me viset e tjera tė Kosovės Lindore, Shkupin dhe Ulqinin. Kjo kompetencė e njė mbreti nė egzil, kishte trembur tej mase hienat serbosllave, tė cilėt projektonin plane pėr spastrime etnike nė Ballkan dhe krijimin e Serbisė sė madhe. Proklamimi i hartės etnike, i njė mbreti unikat, bartės i imazhit pėr tė gjithė shqiptarėt, kishte ndezur zgjimin nacional nė tė gjitha viset shqiptare, (shqiptarėt e mbetur jashtė shtetit amė tė Shqipėrisė londineze). Njė prezantim kaq i plotė i etnikumit shqiptar nuk kishte ndodhur asnjėherė mė parė. Tė paktėn nė versionin legal. Bashkimi kombėtar, si program politik i Mbretėrisė Shqiptare, mbetet edhe sot mjaft aktual, natyrisht duke u bazuar nė konceptin modern tė komunikimit ndėr shqiptar.

murrizi
14-12-11, 17:48
Pavarėsia e Kosovės-ėndrra e mbretit


Pėr Mbretin Leka Zogu, pavarėsia e Kosovės ishte pjesė unike e Shqipėrisė. Pavarėsia e Kosovės ishte krahu tjetėr i shqiponjės dykrenore, i cili i jep gjallėri e jetė trungut arbėror. Nė kėtė kontekst, Kosova dhe Shqipėria, tashmė dy shtete shqiptare nė Ballkan, janė tė bashkuara, pėrderisa kufiri shqiptaro-shqiptar, ėshtė vetėm njė vijė e hollė nė hartė. “Kosova dhe Shqipėria janė tė bashkuara, ndėrsa kufiri nė mes kėtyre vendeve ėshtė vetėm njė vij nė hartė. Unė besoj se Kosova dhe Shqipėria janė tė bashkuara. Janė si dy gishta nė njė dorė, tė cilėt lėvizin dhe jetojnė nė njė trup nga njė gjak”. Ai disa herė kishte thėnė se “preferenca ime ėshtė populli i Kosovės, sepse vetė ideali im ėshtė pėr Shqipėrinė Etnike”. Etnikumi shqiptar, mbetet proces duke ngėrthyer nė vete tėrė ēėshtjen shqiptare (bashkėkombėsit tanė, tė cilėt jetojnė tė shtypur dhe nėpėrkėmbur, nė trojet e veta etnike, si nė Ēamėri, Kosovė Lindore, Mal tė Zi dhe nė Maqedoni). Anatemimi i ēėshtjes ēame nga politikat ditore, ėshtė ndezur dhe mbajtur gjallė gjithmonė nga mbreti shqiptar. Guximi i tij pėr tė vėrtetėn e kombit, bėri qe tė mbahet gjallė koncepti pėr zgjidhjen pėrfundimtare tė ēėshtjes sonė nacionale. “Unė e quaj Pavarėsinė Kosovės si hap tė parė, edhe pse jo drejtpėrdrejt, drejt bashkimit. Nuk e fsheh dot qė Kosova ka qenė ėndrra e jetės sime. Hapi i parė ėshtė bėrė - tani Kosova ėshtė e pavarur. Ndėrsa pėr ēamėt shpresoj shumė te kompensimi pėr pronat qė kanė pasur. Duhet tė jemi tė bindur se Greqia nuk dėshiron fuqizimin e shqiptarėve, ndaj ky hap do na marrė kohė.” Ai kishte thėnė se rruga Durrės-Morinė ka pėrshpejtuar komunikimet. Kėto komunikime, do tė ēojnė kombin tonė drejt lidhjes sė vazhdueshme tė bashkimit. “Shqipėria dhe Kosova, duhet tė vazhdojnė rrugėn e tyre drejt fuqizimit, ngase duke qenė tė fortė, mund tė fuqizojė gjithė ēėshtjen kombėtare.”

murrizi
14-12-11, 17:50
Mbretėria, traditė dhe kulturė shtet formueseMbreti i parė i shqiptarėve, Ahmet Zogu, gjithmonė kishte pėr synim krijimin e njė ushtrie tė fortė, nė mėnyrė qė tė krijojė shtetin real shqiptar, bazuar nė realitetin historik e nacional. Jo rastėsisht, Mbreti Ahmet, Zogu, kalonte kohė tė tėra, duke drejtuar e forcuar ‘Ushtrinė Kombėtare pėr Ēlirimin e Shqipėrisė Etnike’. "Pėr tė forcuar popullin, ashtu siē i ka hije njė kombi tė fortė, duhet ngritur lart shkallėn e tij kulturore, (pėr njė tė ardhme tė shkėlqyeshme), duhet qe popullit t'i japim kulturė shtet formuese - kulturė evropiane. Por nuk duhet harruar krijimin dhe mbajtjen e kulturės kombėtare. Kultura kombėtare ėshtė veēoria e njė kombi. Ajo e ngre lart vetėdijen kombėtare, duke i dhėnė rėndėsinė e meritueshme. Historia na jep mjaft shembuj se, shumė kombe tė mėdha janė zhdukur nga faqja e dheut, vetėm pėr shkak tė humbjes sė kulturės kombėtare. Unė u rrita me Kombin tim, po e kaloj jetėn me tė, dhe e njoh mirė karakterin e tij". Tradita e funksionimit tė shtetit shqiptar, ėshtė ndėrlidhur me fronin mbretėror. Si monark dinamik, Mbreti Ahmet Zogu, qe burrėshtetasi i parė qe pajisi Shqipėrinė, me njė Ligj Kushtetues, me Kod Civil, Penal e Tregtar, qe edhe sot cilėsohen nga me interesantėt e kohės. Duke ndėrtuar shtet tė fortė, tė fortė do tė jenė edhe ata qe jetojnė brenda kėtyre kornizave. “Kjo ėshtė rruga pėr tė shpėtuar Shqipėrinė dhe popullin shqiptar, qė ka shumė probleme dhe rreziqe tė mėdha nė tė gjitha trojet etnike”.
Mbreti-personalitet i lartė politik
Bashkėkombėsit shqiptarė nga tėrė etnikumi nacional, e pėrkujtojnė mbretin e tyre, si kolosin e politikės, shtetėsisė e diplomacisė shqiptare. Ai ėshtė cilėsuar si mbėshtetėsi kryesor i aspiratave gjithėshqiptare nė tė gjitha trojet e veta etnike, duke e vlerėsuar, njėkohėsisht edhe si humbje tė madhe pėr kombin. Mesazhe tė tilla proklamohen pa reshtur nga Shqipėria, Kosova, Kosova Lindore, Maqedonia, Mali i Zi, SHBA-ja dhe tėrė diaspora shqiptare. “Mbreti Leka, nė tė gjithė jetėn e tij nė mėrgim, ishte mbėshtetės kryesor i luftės dhe pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr liri dhe dinjitet nė Shqipėri, mė Kosovė, nė Maqedoni, nė Mal tė Zi e kudo qė ndodheshin. Shqiptarėt humbėn njė nga personalitetet mė tė mėdha tė historisė sė tyre politike.", vlerėsoi, Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha. Ndėrkaq, presidenti Topi e cilėson si mbrojtėsin dhe promovimin e ēėshtjes shqiptare. “Mbreti Leka zogu i Parė, nuk reshti nė asnjė ēast duke punuar me pėrkushtim e dashuri nė mbrojtjen dhe promovimin e ēėshtjes shqiptare.” Ndėrkaq, zyrtarėt e shtetit tė Kosovės, presidentja e kryeministri e vlerėsojnė si bashkėjetues me sakrificėn e popullit shqiptar tė kėsaj pjeseetnike.“Populli i Kosovės do ta pėrkujtojė Leka Zogun e Parė, ngase ai gjithherė bashkėjetoi me sakrificėn e popullit tė Kosovės pėr liri dhe pavarėsi. Vlerėsojmė lart kontributin e familjes mbretėrore nė ndėrtimin e shtetit dhe demokracisė shqiptare dhe punėn, pėrherė. nė tė mirė tė Kombit. Qytetarėt e Kosovės e ruajnė kujtimin pėr Mbretin e Shqiptarėve N.M.T. Leka I Zogu, i cili gjithmonė dhe nė ēdo rast ishte me Kosovėn.” Kombi shqiptar, po e pėrcjell nė amshueshmėri, mbretin Leka i Parė, duke i dhėnė nderimet mė tė larta shtetėrore e nacionale.

murrizi
14-12-11, 17:52
Dinastia e Mbretėrisė shqiptare vazhdon

Dinastia e Mbretėrisė shqiptare, bartė pas vete imazhin e shtetėsisė shqiptare. Mbreti Ahmet Zogu, qeverisi shqiptarėt pėr 14 vjet. Rikthimi i Ahmet Zogut nė pushtet(1925) u cilėsua nė atė kohė si shpėtim pėr Shqipėrinė. Nė vitin 1925 u bė President i Shqipėrisė. Ndėrkaq nė vitin 1928, vė kurorėn e mbretit shqiptar, ku nga 1 shtatori i vitit 1928 - Republika e Shqipėrisė shndėrrohet nė Mbretėri Shqiptare. Qeverisja e Shqipėrisė nėn petkun e Mbretėrisė, zgjati gjer mė 1939. Pas kėsaj periudhe, oborri mbretėror kalon nė egzil. Mbreti Zog u largua nga Shqipėria ashtu siē u larguan edhe tė gjithė mbretėrit e tjerė, nga tė gjitha vendet e pushtuara nga forcat nazifashiste, pėr tu kthyer sėrish nė vitet e nėntėdhjeta (pas vendosjes sė pluralizmit politik nė Shqipėri). Por, edukata e lartė kombėtare, e mbajti gjithmonė tė lidhur me atdheun dhe kombin e vet. Leka Zogu I, u lind mė 5 Prill 1939 nė Tiranė, dy ditė para pushtimit fashist tė Shqipėrisė. U rrit nė emigrim pa pasur mundėsi tė vizitojė vendlindjen e tij pėr disa dekada. Leka i Parė u kurorėzua Mbret nė prill tė vitit 1961, pas vdekjes sė Mbretit Zogu i Parė. Pas njė jete tė gjatė nė mėrgim, i larguar nga vendi qė kur kishte vetėm dy ditė jetė, nė prill tė 1939, ai erdhi pėr herė tė parė nė Tiranė nė nėntor tė 1993. Mbreti, Leka Zogu i Parė, ndėrroi jetė me 30 nėntor, 2011. Trashėgimtari i Fronit Mbretėror tė Shqipėrisė ėshtė Leka Zogu i Dytė, i cili ėshtė rritur dhe edukuar nė atdhe, nė frymėn e lartė nacionale. Sipas Statutit Themelor tė 1928-ės, Mbreti ėshtė i tė gjithė shqiptarėve dhe jo i njė apo disa partive. Shqiptarėt i mbesin gjithmonė besnik, parimit pėr kombin dhe atdheun. Amaneti i lėnė nga heronjtė e burrėshtetasit tanė, si Skėnderbeu e Ismail Qemaili, Adem Jashari, Ibrahim Rugova e Mbreti Leka Zogu I, mbesin gjithmonė, kurorat e filozofisė shtetėrore, tė lirisė dhe bashkimit kombėtar.