PDA

View Full Version : Atentatoret me te njohur shqiptarė


Neferta
11-09-12, 07:25
Nė kėto 100 vjet pamvarsi, historia e Shqipnisė ka njohtė shumė atentatorė, shumica e tė cilėve janė harruar se bashku me emrin e viktimės, por nje i vetėm ka mbetė nė kujtesėn e kombit si kambanė alarmit e ky eshte emri i Avniut.
Ndėr tė parėt atentatorė mbas Pamvarsisė qenė
Osman Bali dhe Mehmed Kavaja, tė cilėt tė shtymė prej Esat Toptanit vranė pabesisht nė Shkodėr Hasan Riza Pashėn me 31 janar 1913.
Me 10 janar 1920 kemi atentatin e Kolė Ashikut kundėr Sali Nivicės nė Shkodėr.
Me 15 janar 1920 kemi atentatin e Sulejman Fajės kundėr Abdyl Ypit nė Durrės.
Me 13 qershor 1920 kemi atentatin e Avni Rustemit kundėr Esat Toptanit nė Paris.
Me 23 shkurt 1924 kemi atentatin e Beqir Valterit kundėr Zogut nė parlamentin e Tiranės.
Me 12 prill 1924 kemi atentatin e Isuf Reēit kundėr Avni Rustemit nė Tiranė.
Nė janar 1925 kemi vrasjen e Zija Dibrės nė Harizaj tė Kavajės.
Me 2 mars 1925 kemi atentatin e Baltjon Stambollės kundėr Gurakuqit nė Bari.
Me 14 tetor 1927 kemi atentatin e Alqiviadh Bebos kundėr Ceno beg Kryeziut nė Pragė.
Me 6 dhjetor 1927 kemi atentatin e organizuem prej Zogut kundėr Shefqet bej Verlacit.
Me 21 shkurt 1931 kemi atentatin e Azis Ēamit dhe Ndok Gjeloshit kundėr Zogut nė Vjenė.
Me 13 gusht 1933 kemi atentatin e Ibrahim Ēelos kundėr Hasan Prishtinės nė Selanik.