PDA

View Full Version : UDB-ashėt qė vepruan nė Kosovė


Zero Cool
16-11-12, 20:02
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sr/7/70/Grb_bia1.jpg
BIA1.Mehmet Shoshi -spiun( ministėr i Udbes)- merrte vetė pjesė nė torturimin e tė burgosurve

2. Fevzi Ajvazi - spiun
3. Jusuf karakushi - spiun udbash mė vonė ministėr i Udbes
4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetėror(UDB-sė)nė Prishtinė;
5.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencės dhe Administratės sė Pėrgjithshme;
6.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;
7.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
8.DURMISH KOĒINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
9.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;
10.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;
11.Ymer Osaj - gjyqtarė
12.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;
13.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtėse nė gjykim;
14.ISAK HASANI-gazetar i „RILINDJES“;
15.ALI OLLONI ish-gazetar i”Zėrit tė rinisė”
16.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit tė Prishtinės(RTP);

Udbash qė torturonin tė burgosurit

1.Bafti Jakupi,

2.Lutfi Ajvazi

3. Ejup Bajgora

4.Mehmet Haskaj

5..Ibush Kllokoqi

5.Drago Dragojeviq

6.Muharrem Dana

7.Sllobodan Mijoviq

8.Asllan Sllamniku

9.Shefqet Hashani

12.Zenun Shala

13.Naip Hoxha

14.Refik Tashi

15.Metush Sadiku

16.Zejnullah Shala

17.Hasan Mehmeti

18.Shefqet Obria

19.Faik Nura

21.Metė Kuqi

PAK A SHUMĖ TĖ GJITHĖ KĖTA GJENDEN EDHE tė " DOSJA ADEM DEMAĒIT"..

vazhdojmė me tė tjerėt

1.Metush latifi - gjyqtarė

2. Tadej Rodiqi - gjyqtarė

3. Hilmi Zhitia - gjyqtarė

4. Nexhat Ajro - prokuror

5. Mehmet maliqi - ministėr i udbes ( babai i Skėlzen maliqit)

6. Flori Bruqi - gjuetar i tanjugut ( lexo Ninit)

7. Isak Nishevci - gjyqtarė..

Tė tjerė qė qiten nė kurtha rininė studentore

1. Rrahman kastrati ( oficer Jugosllav dorė nė burgosjen e Gjyle Krasniqit)

2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtimje

3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta tė gjithė ushtarė shqiptarė ( Zėri I kosovės numri 6 viti 1983 faqe 15).

4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut nė bashkėpunim me udbashėt Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur nė kurthė plakun Qazim Sabit dhe Tahir Demajn, tė dy nga Gjilani... Mė vonė ky Sadik Blakaj ka shkuar nė Paris i cili ma vonė e ka qitur nė kuthė Hysen Gegen i cili u dėnua me 13 vjet Burgė..

5.Halil Mujė Kabashi i fshatit Gjurakoc

6. Ismail Horri - nga Istogu

7.Sami Aliēkaj fshati Carrabreg
( tė dhėna mė tė hollėsishme rreth bėmave tė tyre mund tė gjenden tė ( Zėri I Kosovės numer 5 viti 1983 faqe 15)


8. Isuf Pllana fshati Shtitaricė ish-arsimtar i historisė nė Obiliq ( Zėri I Kosovės numer 7/1983 faqe 14 )

9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi ( babė e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut

10. Istref Sadiku udbash – fshati Shushicė Istog njihet si UDB-ash i ashper gjat Torturave kundėr Shqiptarve nė Zyrat e UDB-es dhe ēelit e Burgjeve nė Pejė ( 7/83 zėri I Kosovės).

11.Zenun Ēelaj, profesor i kimisė dhe rrahim Pėrēuku ( qė tė dy profesor tė QAMO" Muharrem bekteshi. Vushtrri) ( zėri I Kosovės numer 7 viti 1983

12. Rexhė Zeqiraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexhė pasjaku vegėl e Selim Broshės

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures nė prishtinė

14. Klodin Shiroka , arsimtare e matematikes ( mbesa e Kolė Shirokes)

15: Fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes tė Prishtinės ( tani ėshtė zgjedhur ministėr i punėve tė brendshme nė qeverin e re tė A. Qekut)

16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis ( ministėr i drejtsisė sot) dhe aktivist i Lidhjes Komuniste ( sekretar nė Qamo " Milladin popoviq ( normalja e Prishtinės)

17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt

18. Januz Loshi udbash Skėnderaj

19. Bahtir Asllani i Makermalit ( zėri i Kosovės numer 4 viti 1983 faqe 15)

20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė pėrcillte emigracionin nė Nju Jork

22ZYHRA KURTESHI( ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushė Komuna e Deēanit.

23. Demė Muja Pejė, udbash plagos pėr vdekje tre fshatarė tė Radavcit dhe pėr kėtė as edhe njė ditė nuk mbanė burgė.

24. Bajram fazliu ose Bajram Ēarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje pejė

25. Izet Imeri Komogllav ferizaj

26. Hasan Lekiqi , udbash gadime Komuna e Lipjanit

27. Asllan hetem Ibrahimi Gadime e Epėrme me vajzen e gruas XHEVAHIREN..Kjo punonte nė udbė...

28. Agim Tasholli - gadime e Ulėt, nip i kryeudbashit faik Dudushi

29. Faik Dudushi . kryeudbash

30. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
Ahmet Deliu , Podujevė

31. Ahmet Ahmeti gjykatės ( dėnopi kadri osmanin).

32. Sokol Osman Oruqi - Turiqevc Skėnderaj

33. maliq dhe Fatmir Sheholli ( babė e bir),- ky i dyti edhe sot punon pėr UNMIKUN..

34.Nijazi Hasani fshati rakovicė ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha ( pėr tė gjithė kėta mund tė lexohet nė Zėrin e Kosovės numer 10 viti 1984 si dhe nė ZIK numer 5 viti 1985).

35. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis nė shkollėn e mesme 8 Nėntori nė Podujevė

36. Ramiz Shehu " Hitleri" mėsues
Ukė Muēaj , - gjykatės nė pejė

37. Nezir Sherifi udbash nė Ferizaj

38. Shaqir Uka dhe Vahide Uka ( burrė e grua njeri dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra)..


39.Xhafer Qorri(i vrarė nga njė police magjup gjatė luftės se fundit ne trafastacionin e Drenasit,pėrndryshe ky kishte dorė ne masakrat e Qirezit,Likoshanit dhe Abrise).

40.Hamze Shtutica(njėjtė sikur xhafer qorri,por ky i vrarė pas luftės

41.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit


EMRA TJERĖ TĖ SPIUNĖVE

Zymer Maqastena - spiun

Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me tė bijtė nga bakshia

Murat Zhevelli

Ibėr Hasku - udbash ( vrau Haxhi Tishakun)

Januz Haklaj, - spiun

Hysen prushi - bashkėpunėtor

Shaban Abazi

Agim Muhagjiri - gazetar ( ky nė vitin 1990 publikisht nė gazeten Rilindja kishte kėrkuar falje pėr bėmat e tija dhe natyrisht..hm.. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin qė kishte bėrė punėn e dreqit)

Ramė Ademaj - udbashė Pejė

Istref sadikaj - UDB-ashė Istog

Sherif Balaj - UDB-ash Pejė

Ramė Ademi - kryeudbashė pejė

Rrahman Zylfiu - udbashė Kumanovė

Rabit Zylfiu ( ishte dėrguar nė Turqi pėr tė bėrė atentat nė Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky nė njė proqes gjyqesor edhe kishte pohuar kėtė gjė se: " ishte dėrguar pėr tė pėrcjellė njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pėr kėtė mė hollėsisht shkruan " Zėri I Kosovės" numėr 6 viti 1983..

Behxhet Jashari - udbash hajdut
Behxhet Behxheti - Shkup

Januz Panjolli - Shkup ( Zėri I Kosovės numer 7 vitit 1983

Rexhep Musliu - Shkup

Hasan Abazi - historian Kėrēovė

Selman Sadiku -

Nexhemedin Rustemi - Kėrēovė

Hamit hamiti ( dėbėhet nga Shqipėria si agjent i udbes dhe vazhdon punėn nė Maqedoni, pra kjo verteton qė Jugosllavia tentonte tė qonte spiun nė Shqipėri tė cilėt gjoja si tė pėrndjekur nga serbet...pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me ta kthaer ky kishte vazhduar punėn e tij nė SPB tė Maqedonisė ).

Zylal Abedini - udbash SPB Maqedonis

Abdyl Zhuta - udbash Ohėr

Edin Marku - udbashDibėr

Ajrush Toska - udbash Strugė

Sherif Trema - udbash Kėrēovė

Kaim Murtishi ( zik numer 3 viti 1984).

Mehmet Hasku - udbash Pejė

Halit Deliu - spiun nga majaci

Xheladin Beēiri – udbash Deēan

Kristė Gegaj -Gurakoc Istog ( personalisht shkon dhe burgosė Emine Mahmutajn)

Xhelil Shala - Hade

Nijazi Limanowski ( Limani)

Xhabir Alija ( Ilijowski) ( zik numer 3 viti 1985 faqe 19)

Esat Limani - arsimtar bilologji

Mustafa Abedinoski

Qamil Muhagjeri ( udbash nė ambasaden e e Jugosllavis nė Tiranė - ma vonė e patėn dėrguar nė Cyrih pėr tė pėrcjellur emigracionin ( zėri I kosovės 7-8 gusht -shtator) 1986

Nezir Sferifi - udbash Ferizaj

Enver Gashi - diplomat Cyrih

Sali Bajrami, Ibush maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka tė gjithė nga Vrella ( Zėri I kosovės 4 prill 1987)...

Murat Shevelli..mė pastaj pasojne.

Enver Shevelli

Naser Shevelli(inspektor)

Ramadan Sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan

Kėtu (http://www.zeriikosoves.org/index.php?option=com_content&view=article&id=557%3Audb-ashet-qe-vepruan-ne-kosove&catid=1%3Apolitike)

Bajlozi i Zi
16-11-12, 21:39
Mbi 80% jane te Drenices.
Perqindja rritet nese llogariten edhe keta ministrat e udbes se daēiqi-hashimit, qe po e rrethojne parlamentin me polici e qe po burgosin e rrahin shqiptarė qe kerkojne bashkim me Shqiperine.

premium
17-11-12, 00:41
Hiē amo hiē nuk vjen pėr qudi emrat e shqiptareve spiun ..
nė atė kohė kan qenė spiuna , ndėrsa sot janė rrit klysht intelektual prap me fundos popullin shqiptar . me aspekte ma moderne .
Nė atė kohė shqiptarėt nuk kanė pas qarre pa u kan spiuna per me arrit me qendr ne funksion e me punue me programin serb , e tani erdhi liria e vepro si tė duash , vetėmse banu kriminel e ma i forti ... jeto si pashallarėt , punė e madhe a egziston toka shqiptare .

Shulshyp , jemi njė popull pa provoje pėr qeverisje , ēdo here jemi mėsu tė huajt tė dirigjonin mbi kokėn tonė !

Fshatari
17-11-12, 09:13
Hiē amo hiē nuk vjen pėr qudi emrat e shqiptareve spiun ..
nė atė kohė kan qenė spiuna , ndėrsa sot janė rrit klysht intelektual prap me fundos popullin shqiptar . me aspekte ma moderne .
Nė atė kohė shqiptarėt nuk kanė pas qarre pa u kan spiuna per me arrit me qendr ne funksion e me punue me programin serb , e tani erdhi liria e vepro si tė duash , vetėmse banu kriminel e ma i forti ... jeto si pashallarėt , punė e madhe a egziston toka shqiptare .

Shulshyp , jemi njė popull pa provoje pėr qeverisje , ēdo here jemi mėsu tė huajt tė dirigjonin mbi kokėn tonė !

Edhe sot jane mbi 1 mije klysh te daēiēit qe veprojne ne bashkepunim me euleshin neper gjithe token shqiptare; edhe 1 mije shipesa qe jane ma te zi se ata t'udbes se dikurshme po as "Zeri i Kosoves" nuk paska bere ze per ta. U kenaq bota tu u tall me shqiptare. Bile disa shkencetare jane kah i marrin si shembull i "budallekut" per te perfunduar se "njerezimi po behet gjithnje e me budalla" (lexoni me vemendje temen qe po na kushtojne shkencetaret...). Lexoni pak edhe te tema e "Gjakmarrjes" se si jemi "ngujue" vete na ne budallekun tane. Lexoni e meditoni pak : shqiptari nuk e do lirine; e ka nderin; sedren e tepruar(eshte hajvan insan); vetem i ngujuar deshiron te gjalloje : "Oooooooooo veē gja(gjā, rrenja e fjales gjalle)lle me kan se tjerat....". Bahet mire, bahet! Ka me na pshtue teknologjia!

Pulebardha
17-11-12, 19:55
Eu Zero Cool, gjysėn e Kosoves e paske fut mbrenda... s paska mbet njeri pa u prek nga ky virus... vetem nje kam frike... ishalla nuk jan shtua gjithe keta spiuna, se prap qenka plot.

Ishalla Zoti me iman. hahhaha nuk dijta cka me thone tjeter.

Zero Cool
17-11-12, 20:58
Eu Zero Cool, gjysėn e Kosoves e paske fut mbrenda... s paska mbet njeri pa u prek nga ky virus... vetem nje kam frike... ishalla nuk jan shtua gjithe keta spiuna, se prap qenka plot.

Ishalla Zoti me iman. hahhaha nuk dijta cka me thone tjeter.


Tybe Pelebardha une si kam fute ne kete liste, vetem e kam sjelle ketu (shih linkun ne fund te postimit).

Dardanesha
20-11-12, 14:19
"Njerėzit e mėdhenj tė gjitha aftėsitė e veta i pėrdorin nė shėrbim tė atdheut,

Njerėzit e ulėt tė gjitha aftėsitė e veta i pėrdorin kundėr atdheut!|" (Si qifti i qityne qe gjenden ne liste)

Oqeani
20-11-12, 16:00
A e keni pyetur ndonjehere veten, apo dikend :
Edhe sa te tjere kan qenė rreth tyre ? !!!