PDA

View Full Version : Pėrgjegje Mbi Historinė


17-03-09, 18:03
ME NJE FJALE NUK BEHET DEBAT I NDERSHEM DHE I BARABARTE.

(nga njė debat joni)


Pa dashur tė ndėrhyj mes dyve qė debatojnė, po qė nuk kishte ndonjė gjegje deritash edhe duke ditur se ėshtė ēėshtje jona e pėrgjithshme, po bėj njė plotėsim a intervenim, krejt ēėshtja siellet rreth fjalisė sipėr: nuk bėhet debat i ndershėm dhe i barabartė. Po, ku ke parė qė me armiq, tė bėhet debat i ndershėm dhe i barabartė? Me armiq, nuk bėhet as debat as luftė e barabartė kurrė, asnė histori nuk ka ashtu, mes anjė pale ndėrdebatuese apo ndėrluftuese! Theoria e forcės mbretėroi gjithkund e gjithkah, po ne kemi ku tė mbahemi nė debate e luftėra tė drejta, mbrojtėse ēliruese - jo okuptuese - pėr atė na nevojitej prore shkollimi, kualifikimet pėrkatėse shkencore, tė cilat as i kemi na, as i kanė armiqėt tanė - po na kemi njė - historinė dhe gjuhėn tonė, qė flasim pėrditė dhe aty ėshtė krejt historia e historiografia reale! Na flasim Shqipen e lashtė e tė re, fjalėt nga ''greqishtja e lashtė'' dhe ''latinishtja e lashtė'' dhe asnjė prej pasardhėsve tė tyre nuk i flasin mė, sepse formuan gjuhė gjoja tė reja - nė zuzė tė vjetra, pėr atė edhe janė zuzarė tė dy palėt kundėrshtare: greke e latine. Ne kemi atė gjuhėn e lashtėsisė nė fuqi - ata jo! Na kemi argumentet e faktet e gjalla historike - ata jo! Ata kanė veē dredha historike, historiografike, etnogjenetike, falsifikime, pėrvehtėsime, e pėr atė edhe gjoja iu iken gjurmėve e gjuhėve tė lashta... Edhe ata paguhen fortmirė edhe pėr ato gjėra falsifikuese: falsifikuan e pėrvehtėsuan doke e zakone illiro-shqiptare, rithme e valle arbanase, melos e arte...por shihen si lėvizin si minjtė, sepse nuk ka forcė gjenetike ta mbajnė historinė e huaj, as historiografinė e huaj 'barbare' 'varvare', sepse iu shihen lėvizjet e kėmbės e dorės e gjuhės sė tyre falsifikate. Nuk mund ta luajnė vallen illire arbane as symbolet diellore makedhone, kėta 'makedoncet', as grekėrit e sotėm, sado pėrpiqen tė falsifikojnė historiografinė! Dihet kush ishin origjinalėt e gjeneralėt e vėrtetė antik tė Anitkuitit(qė sot i thomė antikitet, sllavisht)!

Nuk duhet humbur shpresat, se nuk kemi debat e luftė tė barabartė - se Shqiponja din si tė lėvizė qiellit tė saj antik, e tokės antike, e vargut antik, e gjurėve tė vėrteta tė paraardhėsve tanė! As nuk duhet humbur shpresat psene punojmė e veprojmė gratis (free) pėr kėto ēėshtje (psh.unė do tu ishja mirėnjohės qė mos tė kemė topuze nga disa shqipfolės, sa pėr ndihma - fali zot, ndihmo zot e krahu yt)... mbase, tanėt, ende nuk kanė vetėdije (sikurse kombet tjera qė finansojnė fortė, pėr gjėra tė tilla kombėtare) qė bisnismenėt tanė tė harxhojnė diē pėr kėto ēėshtje - sa harxhojnė kotnasikoti, e humbin pa asnjė vlerė! Kryesorja, njeriut kur nuk ia sheh sherrin, sa pėr hair, falezot!


Literatura greko-latine ėshtė plotėsisht autentike, vetėm me disa ndryshime kaligrafike, sufiksore e ndonjė rrotullim tingujsh linguistik, gjoja po bėjnė njė ndryshim eventual, si tė veēanta - ato janė nga themelet illirishte, arbane-shqiptare, sepse vet historianėt latin pranuan, se vet alfabetet i morėn nga illirishtet, Plini etj. Ata na servuan vite tė rrėjshme histerike, pėr secilin fakt historiografik, veē tė marrim shembuj, fillet e kombit e vet shtetit grek, e perandorisė romake, veprat e authorėve antik etj., shikoni datat historike tė formimit tė perandorisė romake, si devijojnė historikisht, janė tė ndėrthurura qėlimisht, qė mos tė dihet realiteti historik, tė deformuara e falsifikuara plotėsisht, duke lėnė anash si asgjė, njė dituri e kulturė se shkencė illiro-pellgasgjike edhe duke luftuar deri nė ekstrem tė gjithė dietarėt shqiptar, me forma e methoda ndėr mė tė ndryshme edhe duke ua vuar pėrballė vet veglat e tyre anti-shqiptare, shqipfolėse etj., derisot...!

Shkencėtarėt e mirėfilltė ende nuk janė nė skenė, as tek ne, as tek kundėrshtarėt tanė, sepse ende dominon theoria e forcės - jo e drejtėsisė, sepse na kanė shumė borxhe historike edhe me gjuhė edhe me territore! Na duhet tė jemi shumė vigjilentė, vizionar, largpamės, me guxim tė shpėrthejmė nė momente historike - bashkė tė pamposhtur - shqipe tė paepura, deri nė flijime - edhe kur flijohemi, le tė flijohemi si shqiponja, e jo si qyqe!

nezir myrta

Pupi
17-03-09, 21:33
Nuk duhet humbur shpresat, se nuk kemi debat e luftė tė barabartė - se Shqiponja din si tė lėvizė qiellit tė saj antik, e tokės antike, e vargut antik, e gjurėve tė vėrteta tė paraardhėsve tanė! As nuk duhet humbur shpresat psene punojmė e veprojmė gratis (free) pėr kėto ēėshtje (psh.unė do tu ishja mirėnjohės qė mos tė kemė topuze nga disa shqipfolės, sa pėr ndihma - fali zot, ndihmo zot e krahu yt)... mbase, tanėt, ende nuk kanė vetėdije (sikurse kombet tjera qė finansojnė fortė, pėr gjėra tė tilla kombėtare) qė bisnismenėt tanė tė harxhojnė diē pėr kėto ēėshtje - sa harxhojnė kotnasikoti, e humbin pa asnjė vlerė! Kryesorja, njeriut kur nuk ia sheh sherrin, sa pėr hair, falezot!


-e edhe kur flijohemi, le tė flijohemi si shqiponja, e jo si qyqe!

.................................................. .......................

krijuesiii
19-03-09, 21:04
...nje Burre i madhe i Shqipese ne vepra, e i thjeshte ne stil dhe shtjellime Sami Frasheri ka thene:
Dy gjera duhet ti kete jeta:
Fuqi dhe e Drejta
E Drejta pafuqine apo
Fuqi pa te drejten
eshte si ndonje zoge qe mund te fluturoje panjerin krahe

po citoj dhe nje mjeshter te fjalese dhe mendimit
Hafiz Ali Korca
Njeriu behet fatebardhesishte i lumture
Ateher kur eshte ne sherbime te Kombit...


tungiii

krijuesiii
19-03-09, 21:34
...tani tek tema, mendoj se neper keto forume dhe medium te sotme kemi shume debate po pak kane peshe dhe vlera, jane te stermbushura me kotesira dhe njeri eshte ne rrezike te humbas mbas tyre sepse nuk mund te i filteroj ato qe jane produktive dhe me peshe per jeten e tij..

...te futesh ne kerkim te rrenjeve antike Shqipe eshte nje detyre bukur e veshtire dhe kerkon mund e sakrifica, kerkon pune dhe casje keti Nezirit i uroj sukses dhe pune te mbare le te gjurmon dhe le te sjelle argumente per te verteten sepse nese ne si popull apo shoqeri nuk mund ta paguaj ateher Zoti nuk do ja humbe mundin, sepse e bene per te miren tone, e mundi per Kombe dhe Shoqeri me se mirti e shperblene Zoti Nje i madherishem fuqi plote e i pashoke...
tungiiii