PDA

View Full Version : Nė Belvedere nė Vjen sikur pash vetė Skėnderben. Evropė kthena Historin


murrizi
10-11-11, 21:09
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/thumb/5/5c/Mural.jpg/350px-Mural.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/KHM_Wien_A_550_-_Sword_of_Skanderbeg.jpg/100px-KHM_Wien_A_550_-_Sword_of_Skanderbeg.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/16/KHM_Wien_A_127_-_Helmet_of_Skanderbeg.jpg/170px-KHM_Wien_A_127_-_Helmet_of_Skanderbeg.jpg

Murgesha
10-11-11, 21:29
Krujė o qytet i bekuar,
Prite, prite Skėnderbeun
Po vjen si pėllumb i shkruar
Tė shpėtoj Mėmėdhenė.

Shkruar nga Naim Frashėri pėr tė cilin tė gjithė e dijmė se jetoi e veproi nė Perandorinė Turke tė asaj kohe e feja e tij ishte ajo islame, po si duket aspak pengesė pėr tė ja kushtuar njė poemė tė tėrė kryetrimit shqiptar.

e-uritura
10-11-11, 21:38
Krujė o qytet i bekuar,
Prite, prite Skėnderbeun
Po vjen si pėllumb i shkruar
Tė shpėtoj Mėmėdhenė.

Shkruar nga Naim Frashėri pėr tė cilin tė gjithė e dijmė se jetoi e veproi nė Perandorinė Turke tė asaj kohe e feja e tij ishte ajo islame, po si duket aspak pengesė pėr tė ja kushtuar njė poemė tė tėrė kryetrimit shqiptar.


Po tė ishin kėta tė sotit, mė beso se Naimi do pushkatohej nga dora e arabit, mė fal ,e shqiptarit!

murrizi
11-11-11, 05:47
Krujė o qytet i bekuar,
Prite, prite Skėnderbeun
Po vjen si pėllumb i shkruar
Tė shpėtoj Mėmėdhenė.

Shkruar nga Naim Frashėri pėr tė cilin tė gjithė e dijmė se jetoi e veproi nė Perandorinė Turke tė asaj kohe e feja e tij ishte ajo islame, po si duket aspak pengesė pėr tė ja kushtuar njė poemė tė tėrė kryetrimit shqiptar.

Tash kur po afrohet 99 vjetori i pavarsis sė Shqipris, e vitin tjetėr plot njė shekull, edhe organet shtetėrore tė Shqipris kanė kėrkuar kthimin e artit luftarak tė kryeprijėsit tė Shqiptarėve Gjergj Kastriotit-Skėnderbeut.
Unė nuk besojė qė dikush ėshtė kundėr kthimit tė asaj pjese tė historis qė ruhet nė Vjenė e nė Londėr, por ata qė e ruajtėn kėtė deri sot duan qė ne Shqiptarėt t'u garantojm qė do ti ruajm si syt e ballit nė tė ardhmėn, sepse e kaluara flet ndryshe (mjerisht).
Naimi, vllezėrit Frashėri nė pėrgjithėsi vėrtetė ishin integruar bujshėm nė strukturat osmane tė asaj kohe, se zaten ndryshe edhe nuk do tė ishin shkolluar nėn thundrėn e pushtuesit, por si duket jeten nė kafazin e art kurrė nuk e kishin pėlqyer, andaj na dalin aq shumė vargje nga ata ku i kėndojnė mėmėdheut ngado qė shkojnė.

Murgesha
11-11-11, 13:37
Me se miri do te ishte te sillen armet e Skenderbeut ne atdhe fshehtas. Po u ba marreveshja per rikthimin e tyre ne menyr publike, qysh po shifen punet harrohen protestat per shamia e mesim besimi ne shkolla, e fillohen protestat kunder armeve te Skenderbeut!

the godfather
11-11-11, 16:17
Me se miri do te ishte te sillen armet e Skenderbeut ne atdhe fshehtas. Po u ba marreveshja per rikthimin e tyre ne menyr publike, qysh po shifen punet harrohen protestat per shamia e mesim besimi ne shkolla, e fillohen protestat kunder armeve te Skenderbeut!

Kjo qe thua eshte te behesh patriot me "zor" ncncn pse ore gjithmone e sulmoni Islamin,leht eshte te behesh patriot para PC dhe te vishesh me petkun e patriotzmit dhe ne anen tjeter tua demtoj ndejnjat tjeter kujt duke ia sulmuar fene apo ku ta di une dhe te thuash une e mbroj kombin tim.Mos zonje apo zonjushe nese je aq patriote dhe ske mundesi t'i sherbesh asgje Kombit mos u merr me poema e vjersha por behu nje ze i fuqishem qe ta ruajme tolerancen tone kombtare e fetare e jo ta prishesh at tolerance,kshtu asgje spo i sherben KOMBIT vetem e vetem sa je duke e demtuar.
Vertete KOMBI shqiptar ka nevoj qe te dezinfektohet nga "atdhetaret me bateria" dhe nga disa "sektar" qe ka pru plot risi ne mesin tone.

Murgesha
11-11-11, 17:25
Kjo qe thua eshte te behesh patriot me "zor" ncncn pse ore gjithmone e sulmoni Islamin,leht eshte te behesh patriot para PC dhe te vishesh me petkun e patriotzmit dhe ne anen tjeter tua demtoj ndejnjat tjeter kujt duke ia sulmuar fene apo ku ta di une dhe te thuash une e mbroj kombin tim.Mos zonje apo zonjushe nese je aq patriote dhe ske mundesi t'i sherbesh asgje Kombit mos u merr me poema e vjersha por behu nje ze i fuqishem qe ta ruajme tolerancen tone kombtare e fetare e jo ta prishesh at tolerance,kshtu asgje spo i sherben KOMBIT vetem e vetem sa je duke e demtuar.
Vertete KOMBI shqiptar ka nevoj qe te dezinfektohet nga "atdhetaret me bateria" dhe nga disa "sektar" qe ka pru plot risi ne mesin tone.

Pershendetje godfather!

Hajde une patriote me bateria, po tregoe ti veten tash.

A duhet te sillen armet e Skenderbeut ne atdhe e te gjith pa dallim feje a patriotizmi te shkojm t“ju perulemi atyre armeve qe per 25 vite rresht pren koka turqish, dhe mbrojten atdheun nga kthetrat turke?

murrizi
11-11-11, 17:46
Libri i Skenderbeut

Nuk ėshtė njė kopje identike e origjinalit, pėr sa i pėrket anės grafike, as nuk peshon tetė kilogramė dhe as i shkruar nė pergamenė. Megjithatė, brenda 325 faqeve ndodhet gjithēka e "rrėmbyer" nga vepra qė Skėnderbeu ka pasur nė bibliotekėn e tij nė Vajmar.


"Libri i Skėnderbeut" apo "Codex Skanderbeg" vjen pėr herė tė parė nė duart e lexuesit shqiptar. janė hedhur nė qarkullim pesėqind kopje tė kėtij botimi tė plotė nga Muzeu Historik Kombėtar. "Nisma jonė pėr tė komunikuar me Bibliotekėn e Vajmarit dhe pėr tė na dėrguar njė fotokopje dixhitale tė dorėshkrimit nė pergamenė, tė kataloguar si "Libri i Skėnderbeut", doli suksesshėm. Prej shekujsh, kėtė dorėshkrim tė famshėm qė ka qenė nė bibliotekėn vetjake tė Gjergj Kastriot Skėnderbeun nuk e kish parė askush nga shqiptarėt", tregon drejtori i MHK-sė, Moikom Zeqo.

Libri i Skėnderbeut
Botimi nė Tiranė i "Librit tė Skėnderbeut" vjen me rastin e 600-vjetorit tė lindjes sė heroit. Eshtė njė botim me disa ndryshime. Nuk ėshtė me ngjyra, ashtu sikurse libri nė origjinal. "Kjo sepse nė origjinal libri ėshtė me ngjyrė ohėr, i punuar me majė pene. Ngjyra ohėr ndoshta mund tė jetė ngjyra e pergamenit. Kurse ne e punuam librin nė studio grafike dhe do tė jetė bardh e zi", tregon mė tej Zeqo. Sipas tij, "Codex Skanderbeg" i pėrket shekullit tė XV dhe shekullit tė XVI. Eshtė shkruar nė pergamenė, teknika e shkrimit ėshtė vizatime me pendė. Codex-i nuk ka ndonjė titull tė veēantė. Nė mbulojėn e brendshme gjendet njė portret i perandorit Maximilian I. Formati i fletėve ėshtė 36 x 27,5 cm. "Libri ėshtė prej lėkure bojėkafe e errėt. Codex ėshtė blerė mė 1590 nga Christoffel von Wellendrodt nė Varshavė dhe nė vitin 1621 iu shit pėrsėri princit tė Vajmarit, Johann Ernest von Sachsen. Qė atėherė ndodhet nė Vajmar", tregon mė tej drejtori i muzeut.

Vepra nė origjinal
"Libri ka 325 faqe me ilustrime. Kjo ėshtė pėrcaktuar sipas njė numėrimi tė faqeve tė Kodikut, qė ėshtė bėrė nė shekullin XVIII", tregon ai. Pas fletės sė 325 vijon pėrsėri njė fletė e veēantė pergameni, e cila deri nė restaurimin qė i ėshtė bėrė, mbulonte pasqyrėn e pjesės sė prapme. "Kėtu ėshtė portreti i formatit 19 x 13,5 cm i perandorit Maximilian 1 (1486-1519). Nė pjesėn e prapme tė kėsaj flete do tė zbulohej gjatė restaurimit skica e njė fėmije ose djali tė ri, e madhėsisė 18,5x 15,5", tregon mė tej Zeqo. Sipas tij, madhėsia e fletėve tė pergamenit ėshtė tė ndryshme, pasi ato nuk janė prerė pėr shkak tė vizatimeve tė shumta. Ndėrsa "Codex Scanderbeg" ėshtė restauruar mė 1958. Pesha e librit tė Skėnderbeut ėshtė gati 8 kilogramė. "Mbulesa e librit ėshtė prej druri, mbėshtjellėse me lėkurė kafe tė errėt. Vepra ėshtė e ndarė nė pesė pjesė tė dyfishta. Pjesa e sipėrme e mbulesės ėshtė e dekoruar bukur me njė stampim tė modės pėr kohėn. Dorėshkrimi pėrmban 650 vizatime mbi teknikėn e arkitekturėn, fortifikimin, iluzionin, artin e tė mbrojturit, tė armėve, deri tek arti i ndėrtimit tė urave", shton ai. Sipas Zeqos, pėr ketė vepėr 81 vizatime janė marrė nga libri "Bellifortis", nga Konrad Kyeser, ndėrsa vizatimet e tjera janė marrė nga "Iconismis Bellicis", tė mjekut vjenez Johan Hartlip.
"Ndėrsa nė 90 faqe ka vizatime qė sjellin njė informacion tė vyer historik nė paraqitjen e jetės qytetare dhe asaj tė oborrit. Vizatimet e tjera janė bėrė nga njė numėr autorėsh tė panjohur", tha drejtori. Pjesa e parė e dorėshkrimit i takon gjysmės sė dytė tė shekullit XV. Pjesa tjetėr e dorėshkrimit mendohet tė jetė bėrė deri nė vitin 1520.

* Nga Alfonsi te Skenderbeu
Mendohet se libri i Skėnderbeut fillimisht ka qenė nė bibliotekėn e Alfonsit tė Aragonės, dhuruar Skėnderbeut mė 1456, kur heroi ka shkuar nė Napoli, duke u bėrė kėshtu pronė e bibliotekės sė Skėnderbeut. "Ferdinandi, qė u bė mbret mė 1468, nuk ka pasur mundėsi t'ia dhuronte librin Skėnderbeut, pak para vdekjes sė tij. Kėshtu qė duhet saktėsuar qė libri i ėshtė dhuruar Skėnderbeut nga Alfonsi i Aragonės, nga plaku", shton Zeqo.
* Vizatime nga "Bellifortis"
81 vizatime tė kėtij libri janė tė Konrad Kryezer (1366-1405), qė ka vdekur vitin kur ka lindur vetė Gjergj Kastrioti. Njė tekst i librit "Bellifortis" tė Kryezer ndodhet nė Francė nė Muzeun Konde, nė Shato dė Shantinj. Pėr kėtė ka folur Dr. Robert Elsie, i cili ka gjetur edhe tetė rreshta qė ai mendon janė nė shqipen e hershme. Libri i Skėnderbeut ka dhe disa mbishkrime nė latinisht si dhe nė gjermanishten gotike.

prototyp
11-11-11, 20:47
Gjergj Kastrioti e ka lene amanet armet e tij kurr te mos sillen ne Shqiperi?

elvio
11-11-11, 21:30
Gjergj Kastrioti e ka lene amanet armet e tij kurr te mos sillen ne Shqiperi?

Kur fjalia ne fund ka pikepyetje atehere do te thoje qe pyet.

Po na tregon,apo po pyet me kete c'ka thua??

Stuhi Rere
12-11-11, 18:51
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/thumb/5/5c/Mural.jpg/350px-Mural.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/KHM_Wien_A_550_-_Sword_of_Skanderbeg.jpg/100px-KHM_Wien_A_550_-_Sword_of_Skanderbeg.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/16/KHM_Wien_A_127_-_Helmet_of_Skanderbeg.jpg/170px-KHM_Wien_A_127_-_Helmet_of_Skanderbeg.jpg


Dihet shume mire qe evropa e perdori Skenderbeun kunder turqeve dhe atehere kur u munden gjoja turqit nga Skenderbeu i kthyen shpinen evropianet Skenderbeut. Tash qe shqiptaret kan mardhenje te mira dhe qdo dite e me shume po mundohen te lidhin mardhenje te mira me turqit po e shohin si rrezik kete gje dhe duan qe popullin shqiptar ta armiqsojn me turqit prap, vetem per kete gje kishe evropa po na e kthen historin qe te kemi vemendjen nga ajo me shume.

Psh nese qeveria amerikane terhiqet nga Kosova dhe na mbetet te zgjedhimm nje pushtues tjeter psh. Turqia apo Serbia ke do zgjidhnit ju si pushtues per deri sa neve nuk jemi te zotet qe ti bejm ball pushtuesve.

Mendimi im do te ishte Turqia.

Zero Cool
12-11-11, 19:04
...Psh nese qeveria amerikane terhiqet nga Kosova dhe na mbetet te zgjedhimm nje pushtues tjeter psh. Turqia apo Serbia ke do zgjidhnit ju si pushtues per deri sa neve nuk jemi te zotet qe ti bejm ball pushtuesve.

Mendimi im do te ishte Turqia.

Je mire ? Kshtu mendova ne koke mire je ? Nuk duam pushtues oj qiko, nuk duam askend si pushtues ! Eshte e veshtire kjo te kuptohet apo si qendron puna ?

Perpos tjerash, pushtuesi nuk zgjidhet, te pushton ai i cili mundet, ka mundesine ushtarake, e keto 100 vjetet e ardhshme fuqia do ti takoj USA , si rrjedhoje : nuk do te jemi te pushtuar as nga Turqit "e dashur" e as nga kaurri shka!

murrizi
12-11-11, 19:05
Dihet shume mire qe evropa e perdori Skenderbeun kunder turqeve dhe atehere kur u munden gjoja turqit nga Skenderbeu i kthyen shpinen evropianet Skenderbeut. Tash qe shqiptaret kan mardhenje te mira dhe qdo dite e me shume po mundohen te lidhin mardhenje te mira me turqit po e shohin si rrezik kete gje dhe duan qe popullin shqiptar ta armiqsojn me turqit prap, vetem per kete gje kishe evropa po na e kthen historin qe te kemi vemendjen nga ajo me shume.

Psh nese qeveria amerikane terhiqet nga Kosova dhe na mbetet te zgjedhimm nje pushtues tjeter psh. Turqia apo Serbia ke do zgjidhnit ju si pushtues per deri sa neve nuk jemi te zotet qe ti bejm ball pushtuesve.

Mendimi im do te ishte Turqia.

Pse njė alternativ kaq e ngushtė ? serbia apo turqia ? pastaj ti veq i'u dorėzove turkut nė "merhametin" e tijė.

Nigo bacės Stuhi Rėre,
Njeriu duhet tė jetojė pak edhe me dinjitet, e nė vendė qė tė bėhet rėrė sahare qė ta shpėrndaj njė erė e leht, ai duhet tė jetė i vendosur si shkėmbi i detit qė e rrafin valėt , e qė vend tjetėr pėr tė nuk ka pos Shipnis.
Evropa kshtu, Evropa ashtu.....
Ēfar bėmė ne pėr vendin tonė vetė ?!

Stuhi Rere
12-11-11, 19:38
Je mire ? Kshtu mendova ne koke mire je ? Nuk duam pushtues oj qiko, nuk duam askend si pushtues ! Eshte e veshtire kjo te kuptohet apo si qendron puna ?

Perpos tjerash, pushtuesi nuk zgjidhet, te pushton ai i cili mundet, ka mundesine ushtarake, e keto 100 vjetet e ardhshme fuqia do ti takoj USA , si rrjedhoje : nuk do te jemi te pushtuar as nga Turqit "e dashur" e as nga kaurri shka!

Mire jam por duke u bazuar ne ate qe nuk jemi te zotet ta mbrojm vet. E per deri sa neve nuk kemi aftesi tonat atehere pse te mos egzistoj edhe kjo mundesi si psh:

Egzistojn 10 shtete nuk po i ceku me emra qe nuk kan aftesi te mbrohen nga pushtuesit dhe qe mbrohen nga vende tjera.

Vatikani :
Kush eshte mbrojtesi i Vatikanit.


Duke qene se Vatikani eshte ne Rome, Italia eshte plotesisht pergjegjese per te mbrojtur vendin e vogel brenda kryeqytetit te saj. Italia nje force ushtarake te organizuar prej 187,798 vetesh.

Nauru
Kush eshte mbrojtesi i Naurus.


Thuhet se ka nje marreveshje informate ndermjet Naurut dhe Australise qe kjo e fund t’i ofroje nevojat ushtarake apo mbrojtjen baze te vendit. Ne dhjetor te vitit 1940, kur Gjermania sulmoi Naurun, flota australiane u thirr per te mbrojtur vendin.
Shtetet tjera nuk po i permendi se shkon gjat.

Qka ka te keqe edhe Kosova te ket nje ndihme ,para ca kohe u flitke qe bondstill do te mbyllet dhe do i jepet turqise sepse gjoja Amerikanet kan krize ekonomike dhe duan te largohen nga Kosova une e kisha fjalen per kete me mire Turqia apo kush ?.

Tarzani
13-11-11, 08:10
Mire jam por duke u bazuar ne ate qe nuk jemi te zotet ta mbrojm vet. E per deri sa neve nuk kemi aftesi tonat atehere pse te mos egzistoj edhe kjo mundesi si psh:

Egzistojn 10 shtete nuk po i ceku me emra qe nuk kan aftesi te mbrohen nga pushtuesit dhe qe mbrohen nga vende tjera.

Vatikani :
Kush eshte mbrojtesi i Vatikanit.


Duke qene se Vatikani eshte ne Rome, Italia eshte plotesisht pergjegjese per te mbrojtur vendin e vogel brenda kryeqytetit te saj. Italia nje force ushtarake te organizuar prej 187,798 vetesh.

Nauru
Kush eshte mbrojtesi i Naurus.


Thuhet se ka nje marreveshje informate ndermjet Naurut dhe Australise qe kjo e fund t’i ofroje nevojat ushtarake apo mbrojtjen baze te vendit. Ne dhjetor te vitit 1940, kur Gjermania sulmoi Naurun, flota australiane u thirr per te mbrojtur vendin.
Shtetet tjera nuk po i permendi se shkon gjat.

Qka ka te keqe edhe Kosova te ket nje ndihme ,para ca kohe u flitke qe bondstill do te mbyllet dhe do i jepet turqise sepse gjoja Amerikanet kan krize ekonomike dhe duan te largohen nga Kosova une e kisha fjalen per kete me mire Turqia apo kush ?.

Baba Mret kysmet pe merr kadal dale.....
Edhe wikiliksi e ka zbulue shqetsimin e evropes per faktin qe Turqia qdo dite e me teper po i shpeshton vizitat ne ballkan hahaha dhe i friksohet ndikimit te Turqis ne ballkan.

AlbaSoft
13-11-11, 11:25
Gjergj Kastrioti e ka lene amanet armet e tij kurr te mos sillen ne Shqiperi?
Sepse ja shesin per ate.