PDA

View Full Version : Historia E Shqiptarėve, Nga Ilirėt E Lashtė Ne Erėn Islame


amari
20-03-07, 13:51
HISTORIA E SHQIPTARĖVE, NGA ILIRĖT E LASHTĖ, NĖ ERĖN E ISLAMITNGA: A. K. BOGDAN

New York,


Shqiptarėt i pėrkasin njėrit prej kombeve mė tė vjetėr tė Evropės. Nga viti 1250 p.e.s. dhe deri nė vitin 168 p.e.s., Shqipėria ėshtė banuar nga 14 konfederata tė fiseve pellazge, tė udhėhequra nga mbreter qė e shikonin para-ardhjen e tyre nga Akili. Kėtu ėshtė nje rishikim i shkurtėr i rrugės komplekse tė historisė shqiptare, qė nga kohėt e hershme e deri nė mes tė shekullit tė 19tė.


Mbretėria e ilirėve arriti kulmin e saj nė shekullin e IV p.e.s., nė kohėn e mbretėrisė sė Bardhylit (Ylli i Bardhė). Mė vonė mbretėria e tij do tė mundej dhe aneksohet nga Filipi i II-tė, babai i Aleksandrit tė Madh, nė 358 p.e.s. Pas vdekjes sė Aleksandrit tė Madh, iliret u ēuan kundėr maqedonėve dhe grekėve. Nė 312 p.e.s. mbreti ilir, Glausi dėboi kolonizatorėt grekė nga ishujt e Korfuzit dhe Epidamnusi (apo Durrachion, Durazzi, Dyrrahium, apo Durres). Gjatė dy luftėrave me ilirėt ndėrmjet viteve 229 dhe 219-tė p.e.s., romakėt mundėn tė aneksojnė pjesėn mė tė madhe tė Ballkanit Perėndimor. Megjithatė mbreteria ilire mbijetoi deri mė 180 p.e.s. kur dalmatet deklaruan veten tė pamvarur dhe krijuan republikėn e tyre, e cila do tė pushtohej nga perandori Augustus nė vitin 9 e.s., nė tė njėjtin vit kur legjionet romake nė Gjermani u thyen nga Herman Saksoni.

Nė 171 p.e.s. mbreti i fundit ilir, Genti u zu rob nė rrethinat e Skutarit (Shkodrės) dhe u dėrgua si skllav nė Romė. Pas kėsaj mbretėria e tij u nda ndėrmjet tre provincave romake tė Dalmacisė, Maqedonisė dhe Epirit. Gjatė historisė sė Romės, pesė perandorė roman – Diokleciani, Klaudiusi i II, Aureliani, Probusi dhe Konstandini i I kishin origjinė ilire.

* * *

Shqiptarėt e hershėm tė mesjetės dolėn nga kaosi i shkatėrrimit te Perandorisė Perėndimore Romake si pasardhės tė fiseve tė dardanėve dhe feonėve, qė jetuan ne Ilirinė e Sipėrme dhe Trakė, deri nė kohėt e pushtimeve masive tė gotėve gjerman, qė u zhvilluan nė trojet shqiptare gjatė shekullit tė katėrt tė erės sonė. Nė fund tė shekullit tė gjashte, trako – ilirėt u ēvendosėn nga dyndjet e avarėve, antėve dhe fiseve bullgare turko – ugrike tė sllavizuarva.

Vendi i fundit ku ilirėt gjetėn strehė gjatė kėtyre dyndjesh barbare ishin malet e Epirit, Thesalisė, Maqedonisė Perėndimore dhe Dalmacisė. Nė 535, ushtritė e Perandorit Bizantin Justinian pushtuan Ilirinė dhe Moesinė dhe dėbuan gotėt, lombardėt dhe gepidėt nga trojet ilire. Por 100 vite mė vonė, perandor Herakli i II-tė ftoi fiset gjysėm tė egra tė “sorbianėve” (srbi, serbėt) dhe “khrobates” (hrvati, kroatėt) nga Kiskarpathia, tė cilėt tė udhėhequr nga prijėsit e tyre pushtuan territoret e Silezisė sė sotme dhe tė Polonisė Jugore, vende qė ishin braktisur nga vandalėt gjermanė dhe ostrogotėt. Perandori bizantin i vendosi sllavėt edhe nė Ballkanin Perėndimor si mbrojtės tė Konstandinopojės nga avarėt.[1]

Pas kesaj, serbėt, kroatėt dhe fise te tjera sllave, shumė shpejt dyndėn Moesinė, Trakėn, Maqedoninė dhe Greqinė, ndėrsa sulmuan edhe Kretėn. Megjithatė bizantinėt arritėn t’i nėnshtrojnė ata. Pas kėsaj bullgaret (bolgars, volgars), njė rracė e krijuar nga miksja e turqėve altaikė dhe racės urgike tė bashkėkohėsve tė tyre mordovinė dhe ēuvashevė nė Rusinė Veriore, arritėn tė nėnshtrojnė serbėt nė fund tė shekullit tė nėntė. Cari i tyre, Simoni i Madh (893 – 927), i konvertuar nė krishterimin ortodoks, e zgjeroi mbretėrinė e tij nga malet karpate deri nė detin Adriatik, duke pėrfshirė kėtu Shqipėrinė, Kosovėn, Sėrbinė dhe Malin e Zi tė ditėve tona.

Kjo perandori e re bullgare do tė shkatėrrohej nė betejėn e Kleidonit nė 1014 nga perandori Bizantin Basili i II, i cili urdhėroi masakrimin e 10.000 bullgarėve tė zėnė robėr lufte, duke i qėrruar nga sytė.

* * *

Kronikat Islamike tė mesjetės tė parėt e shqiptarėve i kanė identifikuar me fiset arabe tė krishtera qė emigruan nė zemėr tė Bizantit pas islamizimit tė hershėm tė Sirisė, Palestinės, Jordanisė dhe Hixhazit. Shkrimtarėt e hershėm arabė tė periudhės klasike islame i njihnin shumė mirė ndarjet gjeografike tė Ptolemeut tė Aleksandrisė, i cili fiset ilire “Albanoi” i pėrshkruante si banorė agresivė qė jetojnė ndėrmjet Dyrrahut-Roman dhe Albanopolisit. Muslimanėt e Andaluzisė (nė Spanjėn pas-vandalike) gjatė shekullit tė nėntė, dhe Siēilisė, i njihnin shumė mirė edhe sakalibėt apo sllavėt, tė cilėt si skllevėr militantė dhe aleat tė avarėve pushtuan pjesen ilirike tė Ballkanit nė shekullin e shtatė tė erės sonė.

Sllavėt nomadė dhe fiset e sllavizuara kroate sėbashku me serbėt, i detyruan barinjtė shqiptarė tė braktisin vendet e tyre antike nė Arbanon, nė veri tė Liqenit Ohėr. Si pasojė fiset shqiptare u fortifikuan nė kodrat e Ilirisė jug-perėndimore. Mundėsia ekziston qė disa arabė tė krishterė tė kenė emigruar nga Siria dhe jetuar nė Maqedoni gjatė shekullit tė shtatė tė erės sonė. Kėta arabė duhet t’iu jenė bashkangjitur shqiptarėve nė ngujimet e tyre nė Epir, Thesali dhe Shqipėrinė e sipėrme. Burimet bizantine tė kohės, konfirmojnė se fisi i krishtėrizuar arab i Banu Ghasanėve (ghasanidėve) i udhėhequr nga Xhabal bin Al-Ahyan i mbiquajtur Arnaut, u largua nga Siria pas marrjes sė Sirisė nga muslimanėt dhe u prit nga Perandori Kostandin II nė Maqedoni. Disa historianė kanė spekulluar se Perandori Nikoforus i I qė sundoi nė Kostandinopojė ndėrmjet viteve 802 dhe 811, tė ishte vetė pasardhės i Xhabalit, tė fundit tė fisit tė ghasanidėve.

Gjatė periudhės sė halifit tė famshėm abasid, Harun al-Rashid nė Bagdad, edhe shkollarėt mė seriozė arabė besonin se arnautėt e Shqipėrisė ishin arabė ghasanidė nga Siria apo berberė nga Afrika Veriore, tė cilėt “tė vėrbuar nga xhahiliteti para-islamik” u kthyen nė tė krishterė. Ata kaluan detin Mesdhe dhe u vendosėn nė tokėn e romakėve.[2]

Pas rėnies se shtetit islamik tė Siēilisė, shumė muslimanė arabė dhe berberė, rrefugjatė tė luftės, kaluan detin e ngushtė tė Adriatikut dhe gjetėn strehim nė Shqipėri via Raguzes (Dubrovnikut). Sesa ėshtė numri i tė shpėtuarve nga masakra fetare kundėr muslimanėve tė shpėrngulur nga qyteti Pulian i Lucerės (A.D. 1300) tė cilėt pėr tė shpėtuar nga shpata e krishterė, gjetėn strehim nė malet e Shqipėrisė ėshtė subjekt i hapur ndaj debatit.[3] Megjithatė disa nga tė arratisurit muslimanė nga “safe heaven-i” (zona e sigurisė) mesjetare tė Lucerės arritėn tė vendosen dhe strehoen nė republikėn e pavarur tė Raguzės, e cila nė tė kaluarėn kishte patur marrėdhenie mjaft tė mira tregtare me Siēilinė Islamike. Nėse gjenerata e tretė e kėtyre rrefugjatėsh muslimanė nga Siēilia dhe Pulia arriti tė mbijetojnė si muslimane apo kripto-muslimane nė malet shqiptare, ata do tė kenė qėnė nė mesin e atyre shqiptarėsh qė pritėn me entuziazėm ardhjen e trupave turke tė udhėhequra nga Jakut Pasha dhe nga Firouz hoxha, nė kryeqytetin shqiptar tė Krujės (Akēa Hisar) nė 1396.

Shqipėria e vjetėr e madhe, e kohėve tė mesjetės ndahej nė dy grupe linguistike kryesore: nė Gegėrinė dhe Toskėrinė, ndėrsa banorėt e tyre njiheshin si gegė dhe toskė. Emri i tė parėve i pėrket shqiptarėve tė veriut tė Shqipėrisė, ndėrsa i dyti jugorėve. Gegėt janė malėsorė qė jetojnė nė zonat e Shkodrės, nė Kosovė, nė Dibėr dhe nė kryeqytetin e Maqedonisė nė Uskub (Shkup). Ata ndoshta janė, pasardhės tė fiseve ilire tė Penestit dhe Linkestit. Disa nga fiset gege tė Mirditės, Grudės, Kelmendit dhe Kastratit janė katolikė sipėrfaqėsorė. Megjithatė shumica e gegėve nisėn tė pranojnė islamin nė mėnyrė graduale pas shekullit tė 15tė. Gegėt muslimanė dhe tė krishterė kanė njė traditė tė gjatė hakmarrjesh me rituale tė vjetra qė kėrkojnė gjak pėr ēdo tė vrarė, pėr rrėmbim femre apo qoftė edhe fyerje. Gjakmarrja (nė mesin e gegėve) ėshtė e sanksionuar nga ligji para-islamik i Lekė Dukagjinit i njohur si “Ligji i Vjetėr.” Sipas ligjit tė Lekės, burri shqiptar ėshtė totalisht i pėrgjegjshėm pėr sigurinė e miqve te tij. Dhe vrasėsi, i cili e kryen kėtė akt nė mbrojtje tė nderit, sipas Ligjit te Vjetėr nuk mund tė shihet si vrasėsi qė e nis gjakėsinė. Gjakėsori, apo vrasėsi, zakonisht penalizohet duke i’a djegur shtėpinė.* * *

Nė fillimet e shekullit tė 20tė mė shumė se 75% e gegėve shqiptarė ishin muslimanė synitė, ndėrsa rreth 10% e tyre ishin ndjekės tė kultit tė dervishėve bektashianė. Toskėt e jugut tė Shqipėrisė kanė jetuar nė zonat pranė Janinės (Epiri i Vjeter) dhe Prevezė, dhe nė zonat pranė Pėrmetit. Nė shekullin e 14tė, mercenarėt shqiptarė nė shėrbim tė pronarėve tė tyre latinė, emigruan drejt Greqisė pėr nė Epir dhe infiltruan deri nė Thesali, More dhe nė shumė ishuj tė Egjeut, ku u vendosėn dhe themeluan njė numėr kolonishė.

Kėto koloni shqiptarėsh tė cilat u helenizuan nė mėnyrė tė ndjeshme gėzonin privilegje speciale nga turqit. Megjithatė shumė prej tyre migruan drejt Pulias, Kalabrisė dhe Siēilisė, ku ju bashkuan katolikėve tė egėr arbėreshė, qė u larguan nga Shqipėria e Mesme pas rėnies sė rebelimit tė Skėnderbeut.[4] Pas kėsaj shumica e toskėve, u konvertuan nė Islam nė fillimet e shekullit tė 15tė. Megjithatė shumica e tyre, islamin e pranoi shumė kohė pėrpara pushtimit turk tė Shqipėrisė sė poshtme.

Nė Evropėn mesjetarė tė krishterė, ndėrrimi i fesė nuk ishte ndonjė problem i madh teologjik pėr shumicėn e njerėzve tė thjeshtė, tė cilėt islamin dhe krishtėrimin nuk i trajtonin si dy religjione tė kundėrta nė doktrinė. Pėr masat e krishterizuara tė Evropės, islami dhe krishtėrimi, ashtu si edhe ortodoksia dhe katoliēizmi, apo mė vonė katoliēizmi dhe protestantizmi, shiheshin mė shumė si dy sisteme tė ndryshme ritesh fetare. Pėr mė tepėr popullariteti i para-manikeanizmit dhe “herezive” semi-tė krishtera tė cilat lindėn dhe rrezatuan nė ballkan, dhe inspiruan shumė herezi tė fuqishme nė Perėndim kanė qėnė njė faktor i mos marrjes seriozisht tė krishtėrimit nė Ballkan. Katharėt [paraardhės tė albigenzianėve] dhe paterensėt ishin mjaft tė pėrhapur nė tokat e mesdheut ndėrmjet maleve pirenej dhe rodope. Nga gjithė kėto lėvizje fetare tė mesjetės evropjane, nuk shpėtoi as Shqipėria. Njė herezi shumė e njohur nė Shqipėri ka qėnė sekti i bogumilėve (theofilėt) dhe babunėve. Nga radhėt e kėtyre heretikėsh, dolėn shumė shqiptarė tė cilėt i’u bashkangjitėn disidentėve ballkanas qė nuk pranonin tė njohin autoritetin e peshkopeve katolikė dhe patriarkėve ortodoksė. Pėr mė tepėr, malet e Shqipėrise ishin vendi mė ideal pėr strehimin e tė krishterėve disidentė qė strehoeshin aty, pėr t’i shpėtuar dėnimit tė inkuizitorėve tė Papės qė i dėnonin nė zjarr. Pėr t’u pėrballur me disidencėn e madhe nė Shqipėri, urdhėri shpirtėror i franceskanėve dhe ndjekėsit e Joakimit tė Florės nga Kalabria- ku tė fundit ishin tė pabindur ndaj Papės Xhoni XXII – ndėrtuan komunat e tyre nė malet e Shqipėrisė. Malet e Shqipėrisė ishin njė vend ideal pėr tė strehuar mistikėt dhe disidentėt e kohėrave tė hershme.

amari
20-03-07, 13:54
Historia e lashtė e Shqipėrisė ka marrė gjurmė tė thella nga pėrhapja gjeografike e dy kishave antagoniste (Kishės Ortodokse dhe Katolike). Sipas tekstit tė Testamentit tė Ri (Romanėt 15:19), Shėn Pali fenė e re, apo Krishtėrimin qė ai krijoi, e predikoi nė Durrachium (Durrės). Qytetet e Shkodrės (Scodra), Vlorės (Aulon, Avlona), dhe Prevezės (Nikopolis) u kthyen nė dioqeza tė peshkopėve ilirė. Megjithatė, ilirėt nė pėrgjithėsi kanė qėnė shumė armiqėsor ndaj krishtėrimit, dhe perandorėt me origjinė dalmate, si Deciusi dhe Diokleciani persekutuan nė formė shumė brutale ndjekėsit e Palit. Nė vitin 311 A.D., “emri krishtėrim u zhduk” nga Epiri dhe Dalmacia.

Megjithatė, pas shpalljes sė krishterimit si fe shtetėrore tė romakėve nga Kostandini, peshkopėt katolikė ndėrtuan kishat e tyre nė Praevlis (Shqipėrine e sipėrme) dhe Maqedoni. Shėn Jeromi (Hieronumus) nga qyteti Dalmat i Stridonit, pėrktheu nė latinisht, shkrimin e krishterė nga greqishtja.

Megjithatė shekulli i 9tė, qė u shoqėrua me pushtimet shkatėrruese tė Evropės nga avarėt dhe sllavėt, do bėnte Shqipėrinė pre tė pushtimit nga bullgarėt turq, tė cilėt ishin sllavizuar dhe krishtėrizuar nė 865. Hani i bullgar, Samueli, Shqipėrinė e pushtoi 26 herė, por nė 1018, Perandori Vasili II “Bullgar Vrasesi”, i mundi ata dhe riforcoi pushtetin bizantin nė Ballkan. Nė kohėn e pushtimit bullgar, shqiptarėt katolikė u gjetėn tė ēoroditur nga lufta teologjike qė Papa Nikolla I zhvilloi me patriarkun Fotius. Dhe kur devijimi lindor arriti mė nė fund tė ndajė krishtėrimin paulian nė kishat greke dhe romake (1054), tė krishterėt shqiptarė tė Praevalisit u deklaruan katolikė, ndėrsa kushėrinjtė tyre nė Epir qėndruan nėn autoritetin fetar tė Patriarkanės Greke.* * *

Islami u pėrhap nė Evropėn jug – lindore mbi bazėn e pasioneve gjeniale fetare, tė cilat prodhuan njė kulturė vibrante dhe tė fuqishme tė stimuluar nga shpirti pushtues i osmanllive. Nė vitet 1330 feudalėt e vegjėl franko – bizantinė tė ishujve tė Egjeut u kthyhen nė vasalė tė emirėve turq, ndėrsa mercenarėt katalanė nga Aragona bashkėpunonin ngushtė me ēlirimtarėt muslimanė nė More (Peleponez).[5]

Nė fillimet e shekullit tė 15te kur disa mijėra fukarenjė bizantinė, detarė dhe anije-ndėrtues nga Kreta dhe Kostandinopoja (Stambolli) dezertuan nė emiratet muslimane tė Azisė sė Vogėl, ku ata pranuan Islamin, kėta tė fundit tė udhėhequr nga detarėt turq, sulmuan kolonitė e venedikut.[6] Nė kėtė periudhė njė numėr i madh skllevėrish dhe bujkėrobėrish tė shtypur bizantinė migruan drejt tokave muslimane, nė numra kaq tė mėdhenjė saqė shumė territore tė Thesalisė dhe Trakės u ē’populluan tėrėsisht nė fundet e viteve 1340, ndėrsa shumė feudalė tė vegjėl dhe kryetarė fisesh, pranuan superioritetin e Islamit pa ndonje vaksinim teologjik. Nė tė njėjtėn kohė, perandori bizantin Andronikusi i III, i bėnte homazhe emirit Umur tė Ajdinit dhe pranoi tė njohė shtetin e tij islamik si fuqinė superiore tė rajonit. Ndėrsa perandori Vasilius qė i paguante taksa vjetore emirit Umur, i dhuroi kolonizatorit musliman ishullin e Kios si dhuratė. Mė vonė, emiri Umur do tė ftohej nga perandori Andronikus III dhe Xhon Kantakuzenoi qė tė ndėrhyjė ushtarakisht nė tokat e tyre vasale tė krishtera, qė ishin pėrēarė nga lufta civile.[7]

Pjesa mė e mirė e parisė sė krishterė evropjane e kishte pėr zakon qė kur kishte konflikte me shtetet e tjera tė krishtera, tė ftojė muslimanėt turq pėr ndihmė. Sigimondo Pandolfo Malateste (1417-1468) pėr shembull, udhėheqėsi i Riminit nė Itali, i dėrgoi njė letėr tė shkruar nga kėshilltari i tij, humanisti Roberto Valturio sulltan Mehmetit II “Fatihut”, ku e ftonte tė fundit tė pushtojė Romėn. Ai i bashkangjiti letrės sė tij edhe njė hartė mjaft tė detajuar tė Italisė. Nė Prill tė vitit 1486, Boccolino Guzzoni (Gazonio), qė pushtoi qytetin Papal tė Osimos pranė Ankonės i dėrgoi njė letėr sulltanit tė cilit i propozonte tė ndėrtojnė njė koalicion tė pėrbashkėt kundėr shtetit-kishė. Ndėrsa kur marinsat muslimanė pushtuan portin e Otrantos nė Itali duke u lėshuar nga Durrėsi, banorėt katolikė tė Pikenos shprehen gadishmėrinė e tyre qė tė pranojnė fenė dhe mbikqyrjen e “Turkut tė Madh” (Grand Turco).[8]

* * *

Historia e shqiptarėve ėshtė njė nga paradokset mė tė mėdha nė kronikat e qytetėrimit europian. Milleniumi i kotėsisė morri fund pėr shqiptarėt, pas ndėrhyrjes turke nė Ballkan. Nė shekullin e 16tė, Shqipėria sėbashku me Bosnjen dhe Maqedoninė, pėrfaqėsonin kufijtė mė tė rėndėsishėm tė Halifatit Osman i cili zhvillonte anti-kryqėzatė kundėr Kishės Militante. Brigjet e Adriatikut ishin tokat qė i ofronin osmanėve strategjinė mė tė mirė tė mbrojtjes kundėr papėve dhe kryqtarėve. Megjithatė dalja e Shqipėrisė Muslimane si baza kryesore e turqve nė strategjinė osmane pėr supremaci ngelet e paqartė nėse dikush kėrkon tė bėj njė vlerėsim sa mė objektiv. Shqipėria ka qėnė njė pjesė e qytetėrimit Islam, ku rezistenca e fiseve muslimane shqiptare ndaj autoritetit qėndror, mundėsonte krijimin e njė administrate autonome. Evolucioni i Shqipėrisė katoliko – romane nga njė shtet klient i Republikės sė Venedikut nė njė shtet Islam, do tė ndryshonte elitėn dhe popullin shqiptar nė mėnyrė radikale.

Bullgarėt dhe serbėt pushtues, supremacinė e tyre nė ish-Ilirinė bizantine e ndėrtuan vetėm me forcėn e armėve. Dhe kjo bėhej nė njė kohė kur shqiptarėt kundėrshtonin sllavizimin e egėr dhe e kundėrsulmonin atė. Nga shekulli i 11tė deri nė tė 15-tin, tokat veri-lindore tė arbėreshėve mesjetarė qėndruan nėn pushtimin e feudalėve serbė tė Zetės dhe Rashės, tė cilėt zgjeruan pushtetin e tyre mbi Shqipėri papushim, deri nė momentet e rėnies sė Mbretėrisė Serbe nė gjysmėn e dytė tė shekullit tė 14tė. Pushteti serb mbi feudin e Deēanit nė vitin 1330, dhe gjithashtu historitė e manastireve Ortodokse tė Shėn Mihalit dhe Gabrielit nė Prizren (nga 1348 deri mė 1353) tregojnė nė mėnyrė tė qartė prezencėn masive tė popullsisė shqiptare nė tė gjithė fshatrat e Maqedonisė perėndimore, Kosovė dhe Metohi. Shqiptarėt e kėsaj kohe ishin barinjė, mercenarė dhe bujqėr.[9] Nėn tiraninė serbe, shqiptarėt romano – katolikė dhe tė krishterė ortodoks tė ritit grek, u pagėzuan me dhunė nė kishėn serbe, tė themeluar gjatė rregjimit shtypės tė Stefan Dushanit. Sipas ligjit tė tij “drakonian”, vetėm kisha serbe ishte e krishterė “e vėrtetė,” ndėrsa tė gjitha fetė e tjera ishin tė ndaluara. Ata qė refuzonin tė vaftisen nga priftėrinjtė serbė, damkoseshin nė fytyrė me hekur tė nxehtė, dėboheshin, dhe pasuritė e tyre konfiskoheshin nga Cari Serb. Shumė feudalė katolikė shqiptarė dhe njerėzit e tyre qė i rezistuan politikės sė serbizimit ekzekutoheshin.[10]

Pėrpara pushtimit tė Shqipėrisė nga serbėt, ushtarėt aventurierė normanė ishin ata qė dominuan zonat e Adriatikut. Ata pushtuan Siēilinė muslimane dhe jugun e Italisė duke ndihmuar papėn dhe princat lombardezė tė rimarrin Pulian dhe Kalabrinė. Nė vitin 1078, peshkopi i Devollit (Diabolis) nė Shqipėrinė qėndrore thirri trupat normane nga Italia qė tė mbeshtesin romanėt katolikė vendas kundėr bizantinėve. Normanėt erdhėn nė Shqipėri me mercenarė muslimanė nga Siēilia dhe me njė kontingjent tė vogėl bullgarėsh dhe grekėsh, tė udhehėqur nga Nikofor Vasilikusi. Megjithatė kjo ushtri multi-etnike dhe multi-fetare do tė mundej nga autokrati Aleks Komneni nė 1079. Gjatė kėsaj lufte, ushtria bizantine u mbėshtet nga muslimanėt selxhukė tė sulltan Sulejmanit dhe nga trupat mercenare turke. Ushtarėt muslimanė maqedonas ishin turq tė marrė si pengje lufte dhe burgosur nga Joan Komneni gjatė luftės selxhuko-bizantine nė Azinė e Vogėl.

Megjithatė, pas dy vjetėsh normanėt tė udhėhequr nga Robert Guiskardi (“Robert Dinaku”) dhe biri i tij Boemundi, u kthyen nė Shqipėri nga Otrantoja dhe morrėn Durrėsin dhe Vlorėn (Avlona). Disa muaj mė vonė normanėt pushtuan pa shumė rezistencė Shkupin dhe Ohrin.[11] Perandor Aleksi, i shtangur pėrpara humbjeve nė Shqipėri kėrkoi nga sulltani selxhuk Sulejmani, ndihmė urgjente. Udhėheqėsi musliman i Rumit (Konjės) i dėrgoi atij 7.000 luftėtarė me eksperiencė, tė udhėhequr nga Kamir-khani (Kamires). Ushtria e re bizantine e udhėhequr personalisht nga autokrati Aleksis dhe aleatėt e tij muslimanė, sulmuan normanėt pranė Larisės, nė Jug tė Maqedonisė. Megjithėkėtė, trupat e Beomundit i rezistuan forcės sė sulmit bizantin, turqve muslimanė dhe shigjetarėve oguzė, dhe arritėn tė mbijetojnė.* * *

Pas rėnies sė pushtetit bizantin, normanėt ndėrtuan mbretėrinė e tyre nė Shqipėri, e cila shkonte nga Durrėsi deri nė lumin Vardar, ku fiset nomade turke tė peēenegėve dhe oguzet (Ög Öz) fushonin gjatė verės. Kėta kalorės nga Stepat Kipēake, e kishin pėr zakon tė kalojnė lumin e Danubit pranė Dobruzhės dhe plaēkisin nėpėr Ballkan deri nė perėndim tė liqenit Ohėr.

Gjatė dy shekujve nė fjalė, portet shqiptare tė Durrėsit dhe Vlorės ishin kthyer nė dyert e kryqtarėve perėndimorė pėr nė Outremer via Egnatia (pėr nė rrugėn Egnatia). Gjatė kryqėzates sė katėrt (1202 – 1204), disa nga Militae Christi (militantėt e Krishtit) perėndimorė, ku shumica ishin hospitallers (nga urdhėri i Shen Xhonit) dhe templarė, pushtuan Shqipėrinė, pėrpara se tė nisin grabitjet dhe gjurullditė nė Kostandinopojė. Kryqtarėt, Shqipėrinė e bėnė pjesė tė mbretėrisė sė tyre latine qė udhėhiqej nga Baldvini i Flandersit. Ēfarė ne dimė rreth popullsisė shqiptare tė kėsaj kohe ėshtė shumė pak. Kjo vjen si pasojė e mospėrzjerjes sė shqiptarėve nė luftėn pėr pushtet mes dukeve franko – normanė dhe venecianėve. Por gjatė kėsaj kohe, i vetmi entitet i njohur, dhe gjysėm i pavarur i Shqipėrisė ishte Kruja, ku feudali i saj i quajtur Progon kishte nėn pushtet njė kėshtjellė tė vogėl. Nė 1208, nipi i tij Dimitri, kundėrshtoi pushtetin serb tė Despotatit tė Zetės qė udhėhiqej nga “Prinic i Madh” Gjergji, dhe venedikasit qė kontrollonin mjaft pjesė tė Adriatikut.

Kur kryqtarėt perėndimorė vendosėn pushtetin e tyre nė Kostandinopojė, princi i Komnenėve, Mihali I u tėrhoq pėr nė Shqipėri, ku forcat e tija besnike ishin nė gjendje tė dėbojnė venedikasit nga shumė pjesė tė Adriatikut. Nė Janinė ai deklaroi formimin e Despotatit tė pamvarur tė Epirit, qė shtrihej deri nė Shkodėr. Pas vdekjes sė tij nė 1215, Theodhor Ėngjėlli dhe mė vonė djali i Mihal Komnenusi, Mihali II Paleologus (1230 – 1267), restoruan nė Shqipėri supremitetin e Kishės Ortodokse. Nė 1258, Mihali II vajzėn e tij, Helenėn i’a dha pėr grua Manfredit, mbretit tė Hohenstaufen dhe tė dy Siēilive. Paja e Helenės pėrmbante tokat shqiptare qė shkonin nga Korfuzi deri nė Berat. Tetė vjetė mė vonė, pas vdekjes sė dhunshme tė Manfredit, Shqipėria kaloi nė duart e Ēarlit I tė d’Anjou-t (Angjevin) nga Burgundi. Nė 1274, 19 kryetarė fisesh shqiptare nga Shqipėria e mesme e njohėn atė si mbret. Kurse Epiri i kaloi dy udhėheqėsve tė fundit tė Komnenėve, Nikoforit (1267-93), dhe mė pas tė birit tė tij Thomasit (1293-1318), i cili u vra nga djali i motres sė tij, Nikolaus Orsini. Mė vonė edhe Nikolausi, u vra nga vėllai i tij Xhoni, i cili mė pas u helmua nga gruaja e tij, Anna Paleologu, nėna e Nikoforit II (i cili u vra gjatė pushtimit tė Shqipėrisė sė veriut, nė 1358).

Karli i I i angjevinėve, u trashėgua nga biri i tij invalid, Karlsi II, i cili urdhėroi nė vitin 1300 dėbimin e muslimanėve siēilian pėr nė qytetin e Pulias, nė Luēera. Karli i II, mbretėrinė e Shqipėrisė i’a dhuroi djalit tė tij, Filipit, Dukės sė Tarantos. Pas vdekjes sė tij mė 1333, Shqipėria u udhėhoq nga vėllai i Filipit, Xhoni i Gravinės, dhe dy vjet mė pas nga djali i Xhonit, Karli, i cili u var nė Aversa, mė 1347 nga kushėriri i tij Luisi, mbreti i Hungarisė. Ndėrsa nė 1368, udhėheqėsi i ri angjevin, Filipi i II u zėvendėsua nga klani shqiptar i Topiajve. Despotati i Epirit u morr nga Gjin Bua Shpata, njė feudal shqiptar nga Delvina. Gjin Shpata pushtoi gjithashtu edhe shtetin frank tė Thesalisė. Nė 1380 dhe 1382, despoti serb i Janinės, kėrkoi ndihmė nga trupat muslimane turke qė tė mposhtė bandat e Gjin Bua Shpatės. Nė 1381 dhe 1384, feudalėt latinė tė Artės kerkuan mbrojtjen turke, ndaj klanit pushtues tė zenebishtėve nga Gjirokastra. Mercenarėt turq, pasi i thyen kaēakėt shqiptarė, vendosėn rregull nė Epir mė pas. Por nė Shqipėrinė e Mesme, vasalėt e angjevinėve krijuan tre despotate tė vogla shqiptare tė udhėhequra nga klanet e Muzakės nga Berati (1280-1389), Topiajt nga Durrėsi (1338-1460) dhe Balsha nga Shkodra (1360-1421). Tanush Topia u martua me vajzėn e padėgjueshme tė Robertit, mbretit angjevin tė Napolit. Disa kohė mė vonė, mbreti Robert qė ishte armiqėsuar me Tanushin, e vrau atė me gjithė tė shoqen. Nė 1385, djali i tyre, Karlo Topia i kėrkoi sulltan Muratit I ndihmė ushtarake kundėr kushėririt tė tij Gjergji Balshės II. Sulltani osman i dėrgoi Karlos 40.000 jeniēerė nga Maqedonia, tė cilėt mposhtėn ushtrinė e Balshės sė II nė betejėn e Savra-sė, pranė lumit Vjosė, nė 18 shtator 1385. Gjergji Balsha u vra nė kėtė betejė gjithashtu, ndėrsa mundohej tė arratiset nga beteja. Analistėt osmanė, kėtė betejė e kanė pėrshkruar si “ekspeditėn nė Karli-ili” (nė tokat e Karlit).

Pas shkatėrrimit tė Serbisė, feudalėt veriorė shqiptarė si Balshajt, Topiajt, Dushmanėt, Spanajt dhe Dukagjinėt u shfaqėn si udhėheqės tė pamvarur tė Shqipėrisė. Vetėm kosovarėt vazhduan tė qėndrojnė tė shtypur nėn tiraninė serbe deri nė vitin 1455. Por pas kėtij viti, trupat turke do t’i ēlirojnė tė fundmit nga regjimi shtypės i princit Brankoviē.

Shqiptarėt modernė, veten e tyre e thėrrasin shqiptarė qė do tė thotė “njerėz tė tokės sė shqiponjave.” Emblemėn e vjetėr bizantine, tė shqiponjės me dy kokė – e cila pėr bizantinėt simbolizon bashkimin e perandorisė sė perėndimit dhe lindjes romake – ata e kanė adoptuar si shenjė tė emblemės sė luftės. Megjithatė, njė shqiptar nga Tetova i tha shkruesit tė kėtij artikulli se shqiponja me dy kokė dhe fusha e kuqe nė tė ka tjetėr kuptim pėr shqiptarėt, i cili ėshtė: “Shqiponja shqiptare ėshtė vigjilente kundrejt rreziqeve tė Lindjes dhe Perėndimit.”

Nė gjuhėn shqipe, fjala I-liria nėnkupton “liri.” Shumica e shqiptarėve nė Shqipėri, Kosovė, Ēamėri (Janinė), Maqedoninė perėndimore dhe nė jug tė Malit tė Zi e pranuan Islamin kur krishtėrimi evropjan hyri nė kohėt e Rilindjes dhe Reformimit. Proēesi i islamizimit tė Ballkanit, ashtu si edhe proēesi i krishtėrizimit tė Evropės Veriore ka qėnė gradual dhe i ndarė nė shume faza, por padyshim shumė mė pak i dhunshėm sesa konvertimi i polakėve dhe hungarezėve nė katoliēizmin roman apo i bullgarėve dhe serbėve nė Ortodoksinė Greke.

amari
20-03-07, 13:56
Klisheja e dashur serbe qė islamizimin e shqiptarėrve e portretizon si njė “turkizim / islamizim tė dhunshėm” ėshtė aq jo-korrekte historikisht, sa janė edhe pretendimet e Elie Uiesels-it pėr pėrdorimin e dhomave tė gazit mbytės nga SS-ėt gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Duke njohur racizmin ksenofobik dhe shpirtin luftėtar tė shqiptarit, krenarinė, dhe nė tė njėjtėn kohė rezistencėn konstante tė shqiptarėve kundėr pushtuesve nga perėndimi, jugu, lindja dhe veriu, ėshtė mjaft e vėshtirė tė besohet qė Islami, qė sot pėrbėn pjesėn mė tė rėndėsishme tė nacionalizmit shqiptar, tė jetė imponuar mbi kėtė komb tė lashtė dhe krenar, tė racės ariane nė Evropė nga turqit. Askush nuk i detyron dot shqiptarėt tė besojnė atė qė ata e mohojnė. Komunistėt fanatikė u munduan pėr 45 vjet t’i ēislamizojnė shqiptarėt. Megjithatė, sot ata falen sėrisht nė xhamitė e reja qė rindėrtuan pas komunizmit. Rebelėt shqiptarė shpesh i kanė rezistuar regjimit tė korruptuar dhe brutal tė feudalėve turq, por njė gjė tė tillė nuk e kanė bėrė kurrė kundėr fesė sė turkut. Pėr ironi, nė shekullin e 19tė, kur padishahu dekadent, sulltan Mahmud i II deklaroi politikėn e tij tė “Tanizmatit” (Reformimit), ishin shqiptarėt muslimanė dhe boshnjakėt ata qė u ēuan nė luftė kundėr “otomanizmit,” krijuan shtetet e tyre islamike dhe deklaruan xhihad kundėr “turqve tė rrezikshem qė tradhėtuan mėnyrėn islamike tė jetės.”

Muslimanėt shqiptarė janė krenarė qė janė evropianė, arianė nė origjinė dhe muslimanė. Me simbolin e shqiponjės sė tyre tė zezė me dy kokė, ata shohin me admirim nga Orienti Islamik dhe Perėndimi Evropjan, megjithėse nė zemrat e tyre ata kurrė nuk i janė nėnshtruar diktatit tė turqve apo skemave tė perėndimit.

Data preēize e konvertimit masiv nė Islam nė Shqipėri dhe Maqedoni ėshtė e debatueshme. Megjithatė raportet e dioqezes sė Durrėsit dėrguar nga peshkopėt shqiptarė papėve dhe zyrės sė Congregatio de Propaganda Fide (qendrės sė propagandės sė Fesė, nė Vatikan) na lejojnė tė arrijmė nė njė datė tė pėrafert tė islamizimit tė shqiptarėve. Burimet tregojnė se konvertėt mė tė hershėm shqiptarė nė Islam kanė origjinuar nga mesi i kryetarėve tė fiseve dhe tė masave tė shtypura tė shoqėrise shqiptare, tė cilėt nėpėrmjet konvertimit aspironin tė pėrmirėsojnė gjendjen e tyre shpirtėrore dhe sociale.[12]

Shumica e shqiptarėve tė Tivarit qė nuk emigruan nė Itali dhe nė Austri, pranuan Islamin. Kur konvertimi nė Islam u shtua, kishat e braktisura nisėn tė kthehen nė xhami. Nė vitin 1610, pėr njė mijė katolikė romanė vetėm dy katedrale shėrbenin si faltore.[13] Nė po tė njėjtin vit, i dėrguari i papės, Marino Bizzi shkruante se pėrballė klerit tė fjetur dhe injorant katolik, pėrhapja e Islamit nė Shqipėri bėhej nė njė modė tė gjallė dhe entuziaste “nga hoxhallarė tė zellshėm dhe dervishlerė tė hijshėm.”[14] Vetėm klanet e Mirditės dhe Kelmendit ju pėrmbajtėn nė mėnyrė fanatike katoliēizmit rural romak, dhe kėtė e bėnė falė lehtėsirave qė osmanėt i kishin dhėnė fiseve tė tyre duke i konsideruar “njerėz tė mbrojtur.’ Pėrveē klaneve tė mėsipėrme nė krishtėrim greko – ortodoks qėndruan edhe disa fise toske nga jugu i Shqipėrisė. Megjithatė, konvertimi masiv i shqiptarėve nė Islam mendohet tė ketė patur dimensione masive ndėrmjet viteve 1620 dhe 1650. Brenda kėtyre tre dekadash, rreth 300.000 shqiptarė katolikė romanė, pranuan Islamin.[15]


Me rėnien e mbretėrisė serbe dhe disintegrimin e Perandorisė Bizantine nė mesin e shekullit tė 14tė, malėsorėt shqiptarė rimorrėn tokat e tyre tė humbura tė Ilirisė, Maqedonisė dhe Epirit. Nė dekadėn e parė tė shekullit tė 14tė, kur presioni sllav dhe bullgar ishte i madh, klanet shqiptare u shpėrndanė nė Boetia, Atikė, Thesali dhe Moreun (Peleponez) grek, ku shqiptarėt u pėrballėn me baronėt franko – normanė dhe pėrgatitėn kėto territore pėr islamizimin e ardhshėm. Pas rrėnimit tė Kostandinopojės nga kryqtarėt nė 1204, fuedalėt e vegjėl shqiptarė dhe kryepleqtė e tyre, tokat e Ilirisė Jugore qė tashmė i’a kishin marrė “grekėrve,” i ndanė ndėrmjet tyre dhe i tranformuan nė zona tė lira. Duke luftuar mes njėri tjetrit dhe rezistuar pushtimit serb, mini-shtetet feudale shqiptare furnizuan me mercenarė tė ashpėr fuqite regjionale latine, tė cilat luftonin pėr supremaci nė rrugėt tregtare tė Adriatikut qė ēonin drejt Afrikės Veriore Muslimane (Magrib) dhe nė Levant. Toskėt jugorė e kanė patur zakon tė njohin formalisht perandorėt bizantinė si sunduesit e tyre, ndėrsa gegėt katolikė favorizonin pushtetin e dukėve franko – normanė, venecianė dhe Papėt e Romės. Megjithatė nė vitin 1417, sulltan Mehmeti I, shtetin e tij islamik e shtriu mbi tė gjitha territoret shqiptare, duke e transformuar Shqipėrinė e Jugut dhe Epirin nė njė Sanxhak tė ri tė quajtur Arvanit-ili (toka e arnautėve) me Argjirokastrėn (Gjirokastrėn) si kryeqytet.[16]

amari
20-03-07, 14:00
Gjenerata e parė e feudalėve tė vegjėl shqiptarė mbajti fenė e krishterė, ndėrsa shumica e bijve tė tyre u kthyen nė muslimanė. Sulltanėt turq, nuk i detyruan asnjėherė shqiptarėt qė tė kthehen nė Islam. Nė tė kundėrt, peshkopėt katolikė dhe patriarkėt ortodoksė morrėn timare tė majme nga sulltani, ndėrsa fiset e armatosura tė krishtera shėrbenin nė ushtrinė osmane. Ushtarėt e krishterė nuk paguanin taksa ndaj qeverisė, dhe pėr mė tepėr paguheshin shumė mire nga autoritetet muslimane. Fisi luftėtar katolik i kelmendėve paguante vetėm 1.000 akēe taksa pranė sanxhakbeut, ndėrsa pėrjashtohej nga pagimi i taksave tė ushr-it dhe avarid-i divanit (taksė shtetėrore), pasi konsideroheshin mbrojtės tė rrugėve strategjike.[17]* * *

Gjatė periudhės sė Muratit tė II, Shqipėria u kthye nė njė pjesė integrale tė shtetit osman. Megjithatė nė kėtė kohė disa kryetarė fisesh katolike tė Shqipėrisė Perėndimore vazhdonin tė bashkėpunojnė akoma me Republikėn e Venedikut dhe Mbretėrinė e Napolit. Kur ju jepej mundėsia, tė fundit, grabisnin qytetet muslimane. Kryetarėt e fiseve katolike ishin tė pakėnaqur me sistemin e timareve dhe dobėsimin e feudeve tė tyre. Ne 1431, klanet e fuqishme tė arianitėve dhe kastriotėve – fuqia e tė cilėve kishte rėnė nga ligjet e sheriatit – u rrebeluan kundėr shtetit Islam. Por rebelimi i tyre do tė shtypej sėrisht, ngaqė shumica e shqiptarėve tė krishterė timar-mbajtės nuk mbėshteste gjurullditė e tyre. Vetėm njė bandė e vogėl rebelesh e udhėhequr nga Skėnderbeu, qė ishte mjaft mirė i armatosur dhe paguar nga mbreti i Napolit, vazhdoi luftėn deri mė 1468. Ndėrsa nėna e Skėnderbeut ishte serbe, ai (Skėnderi) kishte studiuar nė Stamboll. Pas vdekjes sė tij, pax-Ottomanica (paqja osmane) do tė rivendosej nė Shqipėri.

Njė pjesė e shqiptarėve Islamin e pranuan si edhe katoliēizmin roman apo ortodoksinė greke – mė parė - pėr arsye tė zakonshme. Por njė pjesė e mirė e tyre, islamin e pranoi si pasojė e fuqisė thirrėse tė doktrinės Islame. Kur flasim pėr pėrkatėsitė fetare tė popujve nė Evropė, ne duhet tė kemi parasysh qė shoqėritė mesjetare ishin katolike, ortodokse apo muslimane, ngaqė mbretėrit dhe princat e kohės sundimin e tyre e kishin ngritur mbi kėto ide. Por agjenti mė i fuqishėm i islamizimit nė tokat e dominuara osmane tė Evropės Lindore nuk ishte as fuqia fitimtare turke, as dekadenca e kishave tė krishtera, por puna misionare dhe stimuli i dervishėve dhe hoxhallarėve Islam tė cilėt predikonin pa lodhje fjalėt e Kuranit tė afėrmve tė tyre.[18] Pas rėnies sė rebelimit tė Skėnderbeut, autoritetet turke nuk i detyruan kurrė shqiptarėt e krishterė tė pranojne Islamin, pasiqė siē dihet, sulltanėt osmanė nuk islamizuan dot as gratė e tyre serbe, bizantine dhe perėndimore. Megjithatė nė disa raste, tė krishterėt shqiptarė, serbė, grekė dhe bullgarė, e kishin pėr adet qė vajzat e tyre “t’ia japin me qera” feudalėve muslimanė (derebejve) pėr njė periudhė tė caktuar kohe. Feudalėt muslimanė paguanin njė shumė tė caktuar parashė ndaj babės qė “jepte me qera” tė bijėn.[19]

Megjithatė nė Britaninė e krishterė, bujkrobėrit e feudalėve britanikė ishin shumė herė mė tė degraduar nė marrėdhėniet seksuale, falė traditės sė ‘jus prima noctae-s’, e cila i jepte feudalėve britanikė tė drejtėn tė pėrdhunojnė gjatė natės sė parė tė martesės, gratė e bujkrobėrve tė tyre skocezė. Fisnikėt aristokratik anglezė nuk paguanin pėr kėtė “tė drejtė” asgjė.* * *Gjatė kohės sė sundimit tė sulltan Bajazidit I, administratorėt muslimanė tė sanxhakėve tė Shqipėrisė, inaguruan njė sistem tė ri nė mbajtjen e timareve. Lufta shkatėrruese e osmanėve me Tamerlanin nė Anadoll, frenoi ekspansionin e shpejtė tė shtetit Islam nė Evropė. Megjithatė pas njė stagnacioni ndėrmjet viteve 1402 – 1417, nėn udhėheqjen e Mehmetit tė I, pushteti osman u shtri nė tė gjithė Shqipėrinė. Proēesi i shtrirjes sė pushtetit osman nė Shqipėri ishte njė proēes tepėr i vėshtirė, pasi nė kėtė vend qė nga rėnia e pushtetit tė mbretėrisė serbe, nuk kishte ekzistuar ndonjė pushtet qendror. Kėshtu qė sulltanėve osmanė i duhej tė krijojnė lidhje vėllazėrore me ēdo feudal apo kryetar fisi shqiptar. Si pasojė disa feudalė shqiptarė u caktuan kryetarė vilajetesh (provincash), ndėrsa tė tjerė u emėruan si komandantė tė trupave tė krishtera nė ushtrinė osmane. Qendra e Skėnderbeut nė Krujė, qė u morr me 1478, u riemėrua Akēa Hisar (Kėshtjella e Bardhė), dhe mbrojtėsit e krishterė tė Lesh-it (Lezhės) kapitulluan pa ndonje rrethim. Qyteti i Shkodrės ju bashkua shtetit osman nė 1479. Dy vite mė vonė, porti i Durrėsit dhe kėshtjella tė tjera tė pushtuara nga Venediku nė brigjet e Adriatikut ju dorėzuan osmanėve. Si pėrfundim, nė vitin 1571 e gjithė Shqipėria do tė bėhej pjesė e shtetit osman.[20]

Gjatė fushatės se sulltan Mehmetit tė II kundėr rebelėve tė Skėnderbeut, nė Shqipėrinė qendrore, turqit ndėrtuan qytetin e madh tė Elbasanit, i cili pas kėsaj u kthye nė qendrėn mė tė fuqishme tė islamizimit nė Shqipėri. Arkitektėt muslimanė ndėrtuan qytete krejtėsisht tė reja nė Shqipėri, siē janė Tirana, Peqini apo Gjakova. Qindra ura tė reja qė u ndėrtuan nė tė gjithė vendin, lidhėn zona qė mė parė ishin pjesė tė periferisė sė dominimit venedikas dhe dukėve normanė, me zemrėn e qytetėrimit islamik tė Azisė. Muslimanėt e rinj shqiptarė, mbėshtetėn nė mėnyrė tė vendosur urbanizimin dhe edukimin Islam, qė nisi me shtrirjen e Komonuelthit Osman mbi vendin e tyre. Hadim Sulejman Effendija pėr shembull, njė shqiptar nga njė fshat pranė Gjakovės, qė pas pranimit tė Islamit kishte bėrė karrierė si gjeneral i lartė i sulltanit nė Stamboll, ndėrtoi njė sistem tė tijin edukativ, me tė cilin mbėshteste nėpėrmjet bursave shqiptarėt e talentuar. Ai ndėrtoi nė Gjakove njė xhami tė madhe, njė medrese, shkollė fillore, librari, pazar pėr publikun, banjo publike dhe njė kullė me sahat.[21]

Sipas censusit osman tė vitit 1520, nė sanxhaqet e Shqipėrisė jetonin mbi 15.000 muslimanė, 2500 ēifutė qė kishin ardhur nga Spanja e ri-krishtėrizuar dhe Portugalia dhe 495.000 te Krishtere. Ndėrmjet viteve 1506 dhe 1520, nė Shqipėri jetonin 5.850 muslimanė turq, apo 1,01 pėrqind e popullsisė totale tė Shqiperisė. Timarmbajtėsit turq, nė Shqipėri, nuk ishin mė shumė se 800 vetė; dhe kėta ndaheshin nė ushtarakė, imamė, ulema dhe familjet e tyre. Njė numėr shumė i vogėl syrgjynlerėsh (turqish tė dėbuar) nga Konja, dhe disa jurukė nomadė nga Koxhaili, Sarukhani dhe Janėku, mbronin rrugėt strategjike pranė Dibres kundėr malėsorėve tė Shqipėrisė sė veriut.[22]

Pothuajse tė gjitha familjet ēifute (rreth 528) qė u dėbuan nga Spanja pas rėnies sė Andaluzisė, u vendosėn nė Vlorė. Nė kohėt nė fjalė, shumica e muslimanė tė kohės jetonin nėpėr qytete, siē ishin Elbasani, Berati (i quajtur nga osmanėt: “Arnavud Beograd” apo Velarde) dhe Tirana.[23] Nė vitin 1583, nė Berat jetonin rreth 650 familje muslimane dhe 400 familje tė krishtera. Muslimanėt dhe tė krishterėt jetonin nė mėhalla tė veēanta. Nė vitin 1520, nė sanxhaqet e Elbasanit, Ohrit, Vlorės dhe Shkodrės, jetonin rreth 3.000 familje fshatare muslimane. Muslimanėt dhe tė krishterėt fshatarė tė Shqipėrisė osmane mbrohehsin nė mėnyrė tė shkėlqyer nga ligji Islam, i cili ishte i ashpėr kundrejt abuzimeve tė feudalėve.[24]

amari
20-03-07, 14:01
Shqiptarėt qė arritėn pozita tė larta nė shtetin osman janė me qindra. Ndėrmjet tyre kishte shumė vezirė tė fuqishėm, pranė Portės sė Lartė siē ishin: Gedik Ahmedi, Davud-pasha, Ahmed Dukagjin Zade, Kara Ahmedi, Koxha Sinan Pasha, Lutfi Pasha, Kara Muradi, Tarhunku Ahmed Pasha, Ajaz Pasha, dinastia e famshme e kryeministrave qyprillinjė (Koprulu) dhe shumė tė tjerė.

* * *

Agallarėt jeniēerė shqiptarė udhėhoqėn ushtrinė osmane gjatė fushatave nė Hungari, Moldavi dhe Persi. Ndėrsa Jahja Bej Dukagjini shkruajti nė Stambollin e shekullit tė 16tė, poezitė mė popullore tė kohės. Kontributi kulturor dhe ushtarak i shqiptarėve muslimanė nė qytetėrimin Islam tė mesjetės sė vonshme nuk mundet tė injorohet kollaj. Islamizimi u solli shqiptarėve shkrimin mė gėrma arabe, me tė cilin arti i mrekullueshėm letrar “Alxhamiado” (apo bejtexhizmi) shqiptar u shkrua.[25]

Jeta e pėrditshme e Arnautllukut (Shqipėrisė) nėn pushtetin e Portės sė Lartė kishte tipare kozmopolite dhe qytetare. Nė shekullin e 16tė, fshatarėt shqiptarė, ashtu si edhe shumė boshniakė dhe bullgarė, migruan drejt kasabave (qytete tė vogla) tė ndėrtuara nga urbanistėt osmanė. Urbanizimi islamik, edukimi dhe mundėsitė e punėsimit i tėrhoqėn shqiptarėt e varfėr drejt Islamit, dhe nga fundi i shekullit tė 17tė shumica e tyre braktisėn kishat e krishtera. Nė kohėt e rėnies militare dhe politike tė Perandorisė Osmane, krishterimi nė Shqiperi ishte reduktuar nė njė fe provinciale tė banorėve qė jetonin nė viset e thella malore tė vendit. Islamizimi i shqiptarėve ka pėrparuar mė shumė nė qendrat qytetare shqiptare tė sanxhaqeve tė Elbasanit, Shkodrės, Prizrenit, Vlorės, Delvinės dhe Ohrit, sesa nė viset e izoluara tė Alpeve tė Shqipėrisė. Nė trevat e lashta tė Maqedonisė, banorėt katolikė dhe ortodoksė shqiptar, Islamin e pranuan shumė mė herėt sesa bujkrobėrit vendas tė feudalėve sllavė. E njėjta gjė ndodhi edhe nė Kosovė dhe Metohi, ku autoriteti i Kishės Ortodokse Serbe ishte mjaft i fuqishėm, dhe autonomia e saj njihej nga Shteti Islam, si autoriteti shpirtėror i sllavėve tė krishterė.[26]

Pjeter Mazreku, njė i dėrguar me origjinė shqiptare i Papės, qė hetonte rėnien rapide tė katoliēizmit nė sanxhaqet e Prizrenit, Shkodrės, Shkupit dhe Vuēiternės, raportonte nė vitin 1624 se shumica e shqiptarėve nė kėto zona ishin muslimanė. Raporti i tij, konfirmohet edhe nė vitin 1638 nga Gregori Bardhi, peshkopi i Tivarit. Nė Pejė, Gjakovė, Vuēiternė dhe Prishtinė, 90 perqind e qytetarėve shqiptarė ishin muslimanė. Ndėrsa nė Janjeve, Novobėrdė dhe Trepēė numri i familjve muslimane ishte akoma mė i vogel sesa i atyre tė krishtera. Shumė tė krishterė shqiptarė dhe serbė, emigruan nga Rumelia e islamizuar pėr nė Itali apo Hungari. Mė tepėr se 150.000 katoliks shqiptarė migruan pėr nė Pulia pas reniės sė rrebelimit tė Skėnderbeut. Nga fundi i shekullit tė 17tė, aristokracia shqiptare e Kosovės ishte islamizuar pothuajse totalisht. I dėrguari i Papės, Marino Bizi qė vizitoi Shqipėrinė mė 1610, nuk ekzagjeronte kur shkruante se shqiptarėt e sanxhaqeve perėndimore ishin humbur pėr Kishėn Katolike.[27]

* * *

Arsyet e islamizimit tė vrullshėm tė shqiptarėve lidhen edhe me faktin se krishtėrimi nė Shqipėrinė para-islamike nuk ka qėnė asnjėherė real. Shqiptarėt katolikė dhe ortodoksė, qė ishin thellėsisht tė ndarė si pasojė e luftėrave tė frikshme tė “herezisė latine” perėndimore dhe skimatizmit lindor, zhvilluan njė ndjenjė mbijetese politike nė kėtė pellg teologjik. Pushtimi serb i Shqipėrisė dhe politika e dhunshme e serbizimit tė heretikėvė latinė nga Dushani, shkatėrroi nė mėnyrė tė ndjeshme rolin misionar tė priftėrinjve katolik, shumė kohė perpara ardhjes se trupave turke nė Durrės.[28]

* * *

Nė vitin 1479, ndėrmjet Portės sė Lartė dhe Republikės sė mundur tė Venedikut u nėnshkrua njė traktat paqeje. Nė kėtė marrėveshje, Venediku i frikėsuar detyrohej tė braktiste tė gjithė dominionet e tij nė Shqiperi pėrveē qyteteve tė Ulqinit dhe Tivarit, tė cilat qėndruan nėn pushtetin e tij deri nė 1571. Menjėherė pas thyerjes sė rrethimit tė Vjenės nga veziri i madh me origjinė shqiptare, Kara Mustafa (1683), venedikasit dhe “Lidhja e Shenjtė” pushtuan Ballkanin musliman. Por jeniēerėt shqiptarė dhe osmanė i dėrmuan ushtritė e krishtera, ndėrsa minoritetet katolike refuzuan tė mbėshtesin Dukėn e egėr tė Holstein-it, i cili u arratis nė Hungarinė perėndimore tė pushtuar nga Habsburgėt mė 1690. Pas tėrheqjes sė tij nga Bosnia dhe Serbia, rreth 35.000 serbė, tė udhėhequr nga peshkopi Arsen Crnojeviē u larguan nga Kosova, me ftesėn e perandorit Habsburg Leopold I. Nė tokat e liruara nga serbėt u vendosėn 12 fise gege qė erdhėn nga Shqipėria e sipėrme.[29]

* * *

Nė vitin 1727, muslimanėt shqiptarė, boshniakė, pomakė bullgarė dhe turq mundėn ushtritė e kombinuara austriake dhe ruse, tė cilat kishin pushtuar Rumelinė. Njėzet e pesė vjet mė vonė, Mehmet Bushati, njė pasha shqiptar nga Shkodra, bashkoi fiset e Shqipėrisė veriore dhe qendrore, dhe me ‘to pushtoi Ulqinin (Dulcigno), i cili nė ate kohė ishte kthyer nė qendėr piratėsh tė krishterė dhe muslimanė. I biri i tij, Kara Mahmuti, nėnshtroi pashėn me origjinė kurde tė Beratit dhe kaēaket malazezė. Ai ishte aq i fuqishėm saqė mundi tė pushtojė Republikėn e Venedikut, e cila kėrkoi ndihmėn e sulltanit turk. Ndėrsa nė Shqipėrinė jugore, Ali Tepedeleni Pasha (i njohur mė mirė si Ali Pashė Tepelena), “Luani i Janinės” (1740 – 1822), organizoi milicinė e tij islamike, e cila luftoi me trimėri rusėt nė 1787.

Duke qenė mirėnjohėse ndaj fushatės sė pamėshirshme (qė Ali Pasha kreu) kundėr rebelėve grekė, Porta e Lartė e gradoi atė Pasha tė Trikallės nė Thesali dhe “Dervend Pasha” tė Rumelisė. Ndėrsa nė vitin 1788, ai u emėrua Pashai i Janinės (Epir). Por kur republika e Venedikut u pushtua nga ushtritė e Napoleon Bonopartit, Ali Pasha mundi trupat franceze nė brigjet e Jonit dhe pushtoi Prevezėn, Vonicėn dhe Butrintin. Admirali britanik Nelson, e pėrgėzoi Aliun pėr kėtė, ndėrsa sulltan Selimi i III e gradoi guvernator tė tė gjithė Shqipėrisė. Dhjete vite mė vone ai u bė guvernator i Rumelisė. Ndėrsa nė vitin 1786, kur trupat e Kara Mahmudit tė Shkodrės, u pėrleshėn dhe thyen trupat e sulltanit nė Kosovė, artileria shqiptare e dėrguar nga Ali Pashė Tepelena, dezertoi nė krah tė Kara Mahmudit. Trupat e Ali Pashės sollėn rregull nė malėsitė shqiptare tė Sulit nė 1803, pasi tė krishterėt vendas grabisnin fshatrat muslimane pėrreth.

Megjithatė projektet pėr krijimin e njė shteti tė pamvarur islamik shqiptar nga pashallarėt e Gegėrisė dhe Toskėrisė, do tė deshtonin kur njė snajper malazez do tė vriste Kara Mahmud Pashėn nė njė kurth qė tė fundit i’u ngrit nė malėsitė e Malit tė Zi nė 1796. Disa vite mė vonė edhe Ali Pasha do tė vritej gjithashtu, pas dorėzimit ndaj ushtrisė sė perėndimorizuar tė sulltan Mahmudit II-tė, e cila udhėhiqej nga Khurshid Pasha dhe bejlerė shqiptarė. Ali Pasha do tė deklarohej rebel nga sulltan Mahmudi i II-tė, kur shqiptari i fuqishėm vendosi lidhje diplomatike dhe ekonomike me Britaninė e Madhe, Rusinė dhe Francėn, pa lejen e Stambollit. Rrethimi pėr tė zėnė Aliun do tė zgjaste tetė muaj. Vrasja nė mėnyrė tė pabesė e liderit tė fuqishėm musliman shqiptar nė vitin 1822, do t’i jepte kurajo rebelėve grekė qė tė shpallin pamvarėsinė e Greqisė.

* * *

Pėrpjekjet shqiptare pėr tė krijuar shtetin e tyre do tė vazhdojnė edhe pas luftės ruso-turke tė viteve 1828 – 29, nga Mustafa Pashė Bushati, aleati shqiptar i shtetit tė pamvarur dhe jetėshkurtėr islamik boshnjak, qė udhėhiqej nga kapedani Husein Aga “Zmay” (“Dragoi”), i cili arriti tė mundė trupat e demoralizuara turke tė sulltan Mahmudit tė II dhe aneksojė Bullgarinė dhe Maqedoninė. Megjithatė, ushtritė e dėrguara nga sulltani, dhe komandoheshin nga Reshid Pasha, i mundėn shqiptarėt nė Prilep. Mė pas, trupat e Mustafa Pashės do tė kapitullojnė pas katėr muajsh rrethimi nė Shkodrė, dhe ēojnė nė rivendosjen e pushtetit qėndror turk mbi pjesėt mė tė mira tė Shqipėrisė.

Politikat centralizuese tė Perandorisė Osmane do tė bėjnė qė nė vitin 1847, Ismail Rahmi Pasha i Janinės dhe Ismail Plasė Pasha i Prizrenit (Kosovė), tė ndajnė Shqipėrinė nė katėr vilajete administrative. Ato ishin vilajetet e Shkodrės, Janinės, Kosovės dhe Manastirit (Maqedonia jugperėndimore)...

Pėrpjekjet e shqiptarėve pėr t’u ndarė nga Perandoria Osmane dhe krijuar shtetin e tyre, ishin njė kėrkesė e kohės, pasi Perandorisė Osmane, e kėsaj kohė do tė ishte nė rrugėn drejt kolapsit. E ngarkuar rėndė nga dozat e reformave pseudo-perėndimore tė sulltan Mahmutit II dhe e goditur ushtarakisht nga ringjallja e ortodoksisė lindore nė Shėn Petėrsburg, dhe zhytur nė borxhe tė thella ndaj bankierėve freemasonė dhe ēifutė perėndimorė, perandoria ku shqiptarėt jetuan pėr 500 e disa vite do tė degradonte nė themel dhe njihet si “I sėmuri i Bosforit.” Ndėrsa shqiptarėt, me rėnien e saj do tė bėhen pre e sundimit nga kombet ortodokse tė Ballkanit, vetė perandoria nė tė cilėn ata jetuan pėr 500 vjetė do tė dėnohej tė vdesė dhe shuhet nė thellėsitė e sekretevė tė Mėdha tė Orientit.


--------------------------------------------------------------------------------

[1] Pollo dhe A.Puto, pp. 24-28

[2] Al-Sayyid Ahmad bin Al-Sayyid Zayni Dahlan, pp. 80-83.

[3] Arabet e zinje enigmatik “Kara Arapi” te Bosnies, Rumelise dhe Aranautllukut (Shqiperise) jane pershkruar nga eksploratori i famshem Musliman i Evropes, Efendi Evlija Celebi. Shiko: E. Chelebi, Petpis, Bulgarian tr. and ed. by S. Dimitrov, Sofia: Institut za Balkanstika pri BAN, 1972, p. 223, also ed. A. Matkovski, Makedoniya vo delata na stanskite patopistzy, Skopje (Uskub): Misla, 1991, p. 561.

[4] Burime te zgjedhura per historine e Shqiperise, vol. 3, Shqiperia nen sundimin feudal ushtarak ottoman (1506 – 1839), ed. nga I. Zamputi, S. Naci, Z. Shkodra, Tirane 1963, shtese gjithashtu; Dokumente te shek. XV per historine e Shqiperise 1479 – 1506, ed. nga I. Zamputi, Tirane 1967.

[5] Zachariadou in: Latins and Greeks in the Eastern Mediterranean Aftetr 1204, eds Arbel, Hamilton, p. 214. Idem, “The catalanians of Athens and the beginning of the Turkish expansion in the Aegean Area,” in studi mediaveli vol. 31, pp. 821 – 838.

[6] Zachariadou, op. cit, p. 220, 222

[7] H. Inalcik, Gelibolu, Encyclopedia of Islam, New Edition, Leiden: E. J. Brill, 1979.

[8] Copia brevis Domini Innocentii ad Principes et Potentatus Christianos super cansa expeditions contra Turcum (A copy of the pope’s note of April 12, 1489)/ Arch. Segr. Vaticano, Miscellanea, II, vol. 56, fol 373

[9] Thalloczy Jiricek, Sufflay, pp. 257 – 269

[10] Novakovic, pp. 153-155.

[11] Anna Komnena, p. 103.

[12] Encyclopedia of Islam, p. 653

[13] M. Bizzi, relatione, op. cit, fol. 9.

[14] Ibid, fol. 12 – 13.

[15] Voyages de Pietro Della Valle, Rouen: R. Machuel 1745, vol 1, p. 37. Also: Notize universalli dello stato di Albania e dell’ operato da Monsigniore Vincenzo Zmaievich, arcivescovo de Antivari, esaminante nelle Congregationi Generali di Propaganda Fide di 3 Debr. 1703 – 1012, feb 1074, Bibliotheca Barberinna, Rome, MSS, no. L. p. 126.

[16] H. Inalcik, Arnavutlluk, Encyclopedia of Islam, New Edition, Leiden,: E. J. Brill, 1979, pp. 650 – 52.

[17] H. Inalcik, “Timariotes Chretiens en Albanie au XVe sielce” in: Mitteilungen des Asteirrichische Staachzarsivs, 4 Band, Vienna, 1951, pp. 118 – 38.

[18] P. Bartl, Die Albanische Muslime zur Zeit der Nationalen Unabhagtigkheitsbewegung, Weisbaden 1968, pp. 16 – 26

[19] Vryonis, p. 203

[20] G. Stadmuller, “Die Islamisirung bei den Albanern,” in: Jahrbucher fur Gechicte Osteuropas, no. 3, (1955), Munich, pp. 405 – 420

[21] Kiel, p. 21

[22] H. Inalcik, op. cit, p. 651

[23] Ibid., pp. 654 – 656.

[24] Evliya Chelebi, pp. 555 – 561. Sratsimi, pp. 183 – 213

[25] Kalesi, pp. 49 – 61.

[26] Shkodra, pp. 160 – 71

[27] Bizzi, op. cit., passim

[28] Reported e Gillaume Adam, kryepeshkop i Tivarit te Mbreti Freng Filip VI Valois ne 1332, dhe letra e Guido de Padoves (1350), cituar nga C. Jiriek, Geschiste Der Serben, Gotha 1911 ….

[29] Swire, pp. 16 – 17

SoKoLi-i-Maleve
20-03-07, 16:47
Gazetari interesante,e gatuar ne kuzhinat e akademis serbo-arabe.(ket lloj gazetarije e ndigjojm dhe lexojm nga akademiket serb qe nga Ilia Grasanin 1846 ,dhe asht shum interesant qe edhe sot e kesaj dite perkrahet nga miqet e tyne arabofil).

Albanian eX|PerT
20-03-07, 16:54
Sokol, ndegjoje nje keshille nga xhaxhi,... mos u ngut, e te ngaterrosh vendet, se sic po tregon autori i temes:
HISTORIA E SHQIPTARĖVE, NGA ILIRĖT E LASHTĖ, NĖ ERĖN E ISLAMITNGA: A. K. BOGDAN

New York,
Ato shtete qe keni permendur jane larg nga ky vend qe po tregohet ne kete postim.

SoKoLi-i-Maleve
20-03-07, 23:30
Keshille nga xhaxhi apo i mituri( nipi)?aahahahahhaha...

Ato gazetari dhe propaganda i kemi lexue dhe ndegjue qe nga 1846,me Ilia Grasanin e deri te Ibin-Derri- I biri i Dergucit dhe Gomarit te eger te gadishullit Arab.

Gentiani
21-03-07, 13:02
Pasi edhe vehtė Bogdani e paska shkruar kėtė histori, kjo duhet tė jetė 100 % e vėrtetė, nuk e luan as topi i otomanit!

Tė lumt Bogdani, se edhe institutin historik kemi me e pagėzuar me emrin tėnd ėh!

SoKoLi-i-Maleve
21-03-07, 16:41
Pasi edhe vehtė Bogdani e paska shkruar kėtė histori, kjo duhet tė jetė 100 % e vėrtetė, nuk e luan as topi i otomanit!

Tė lumt Bogdani, se edhe institutin historik kemi me e pagėzuar me emrin tėnd ėh!


Ju luftoni Pjeter Bogdanin qe asht nji nder herojt ma te randesishem te historis dhe kultures Shqiptare e ma von,citoni dhe propagandoni gazetarin e nji Bogdani sllavo-arab.Grupit juaj sdin as dreqi me ju kuptue,apo jeni te perbetuam qe do te luftoni gjdo gja te shejt Shqiptare.

Gentiani
22-03-07, 00:14
Ju luftoni Pjeter Bogdanin qe asht nji nder herojt ma te randesishem te historis dhe kultures Shqiptare e ma von,citoni dhe propagandoni gazetarin e nji Bogdani sllavo-arab.Grupit juaj sdin as dreqi me ju kuptue,apo jeni te perbetuam qe do te luftoni gjdo gja te shejt Shqiptare.

Nuk shkruajta pėr Pjetrin ėh ?! Kush tė ka faj qė keqkupton plus asaj edhe akuzon gabimisht Bogdanin pėr sllavo-arab! kombinim mė tė ēoroditur nuk e gjen askund.

Unė rrespektoj figurat e shenjta kombėtare, fetare dhe e shqiptare, por jo edhe tė atyre, qė: dalin para gjithė atyre ngjarjeve nė Illiricum dhe tentojnė tė tregojnė rrjedhėn e historisė sipas qejfeve tė tyre; tė atyre qė Skėndėrbeun e lėnė duke fjetur nė gjumė nė Krujė, e ndėrkohė dalin si "pararojė" e tij duke luftuar me osmanėt duke iu shiluar nėnėn nė fushėbeteja, tė atyre qė arrijnė nė Kalkutė akoma pa lindur Nėnė Tereza nė vendlindje, tė atyre qė edhe para Bogdanit dhe Pikolominit, kanė arritur Shkupin dhe janė duke bėrė "kėrrdi" kur kėta dy tė fundit gjindeshin akoma nė Prizren; tė atyre qė mundohen tė gjejnė edhe cubin e fundit dhe mundohen me ēdo kusht ta bėjnė pjesė tė historisė, e qė askund nuk figuron; tė atyre, qė pjesės mė tė madhe tė kombit, pėr shkak tė pėrkatėsisė fetare tė tyre i mveshin terrorizmin, fundamentalizimin dhe ēdo lidhje tė mundshme me pista degraduese, mu ashtu siē ka tentuar dhe tenton me decenie t`ua mvesh pansllavizmi ortodoks serbė!


Pėrderi sa i jepni tė drejtėn vehtes tė fyeni, manipuloni, shtrembėroni, misiononi, qėllimisht, pa vetėdije, me vetėdije, me qėllim tė "mirė",keq e me fakte tė shtrembėruara, nuk do ta keni rrespektin dhe mos pritni tė rrespektoheni nga po ajo shumicė.

Reana
22-03-07, 02:54
tė atyre, qė pjesės mė tė madhe tė kombit, pėr shkak tė pėrkatėsisė fetare tė tyre i mveshin terrorizmin, fundamentalizimin dhe ēdo lidhje tė mundshme me pista degraduese, mu ashtu siē ka tentuar dhe tenton me decenie t`ua mvesh pansllavizmi ortodoks serbė!

Kush po qe quan ke terrorsit ketu???
A e ke analizuar mire kete qe e ke thene, apo veq sa per sy e faqe ke folur ????

S'di a e kutpton dallimin mes popullates tradicionale muslimane qe jeton ne Kosove, dhe integristeve islamiste te cilet jane infiltruar aq shume nga predikimet pro-arabe, saqe jane ne gjendje te shkelin, poshterojne, djegun edhe veteveten, per te perfituar "parajsen" nga frika nga "allahu"!!!

Individet qe frikesohen nga hija e vet, individet qe edhe kur e shfrytezojne WC-ne perdorin 'udhezime' te shkruara, jane ROBOTE, jane krijesa te roberuara shpirterisht dhe psiqikisht, individe me te cilet eshte lehte te manipulohet permes frikes, dhe per cfaredo qellimi qe iu duhet atyre qe e bejne eksperimentin.

Feja islame, eshte duke u perdorur nga Sekta Vehabiste si shkopi dhe karrota per majmunet.
Mos e ben kete se te denon 'allahu' (shkopi)
beje kete dhe shperblehesh me virgjeresha, parajse gjere e gjate-kishin filluar te behen rezervimet nga bin laden kompania (karrota)...

ne cdo teme, ne cdo aspekt te jetes, ne cdo diskutim, ne cdo levizje individuale apo kolektive, keta 'majmune' laboratorike, nderhyjne me refrenet e mesuara permendesh duke u munduar qe secilit/les ti imponojne edukimin e tyre 'laboratorik'.

ata vetevrasesit tmerret e te cileve po i shohim te gjithe, te cilet vullnetarisht po vrasin popullinj e vet, femijet ne rruge, pleqte duke u falur ne xhamija, grate ne treg, vetem pse i takojne nje sekte tjeter, nuk jane jashtetokesore, po jane kategori e njejte me disa nga keta individet qe i shohim ketu ne keto faqe, te cileve nuk iu intereson asgje tjeter pos se cka i ka porositur "eksperimentuesi ne laborator"....

te gjithe jemi deshmitar se asnjeri nga keta 'majmune' laboratorik kurr nuk e ngrisin zerin per te protestuar aktet jo-njerezore te terrorit kunder njerezve te pafajshem-por perkundrazi arsyetohen me faktin se shia qenkan jo-musliman (mos te flas per te feve tjera).

Sdi a e kupton faktin se ektremizmi fetar, fundamentalizmi religjioz, nuk njeh pluralizem, apo mendime te kunderta, demokraci, ligje moderne, shtet, unitet kombetar, etj, etj....perkundrazi te gjitha keto koncepte rrezikojne "laboratoret" integriste islamiste ku idvidit i shperlahen trute sikur majmunit!!!

te te pyes une ty,
e vret ti femijen tend nese e ndrron fene?
e vret veten qe te vraseh fqiun pse eshte i krishtere????
nese jo, atehere sdi pse do te duhej te kesh konsideruar veten ti apo pjesa tjeter e shqiptareve qe konsiderojne veten muslimane, per terroriste!

Nuk njoh shqiptar qe i quan shqiptaret tjere terroriste-VETEM pse i perkasin religjionit musliman....
por te gjithe njohim pseudo-shqiptar qe sillen e peshtillen ne grupe te huaja, te dyshuara per aktivitete terroriste te cilat mirren rekrutimin e rekruteve per punet e tyre.

SoKoLi-i-Maleve
22-03-07, 05:18
Nuk shkruajta pėr Pjetrin ėh ?! Kush tė ka faj qė keqkupton plus asaj edhe akuzon gabimisht Bogdanin pėr sllavo-arab! kombinim mė tė ēoroditur nuk e gjen askund.

Unė rrespektoj figurat e shenjta kombėtare, fetare dhe e shqiptare, por jo edhe tė atyre, qė: dalin para gjithė atyre ngjarjeve nė Illiricum dhe tentojnė tė tregojnė rrjedhėn e historisė sipas qejfeve tė tyre; tė atyre qė Skėndėrbeun e lėnė duke fjetur nė gjumė nė Krujė, e ndėrkohė dalin si "pararojė" e tij duke luftuar me osmanėt duke iu shiluar nėnėn nė fushėbeteja, tė atyre qė arrijnė nė Kalkutė akoma pa lindur Nėnė Tereza nė vendlindje, tė atyre qė edhe para Bogdanit dhe Pikolominit, kanė arritur Shkupin dhe janė duke bėrė "kėrrdi" kur kėta dy tė fundit gjindeshin akoma nė Prizren; tė atyre qė mundohen tė gjejnė edhe cubin e fundit dhe mundohen me ēdo kusht ta bėjnė pjesė tė historisė, e qė askund nuk figuron; tė atyre, qė pjesės mė tė madhe tė kombit, pėr shkak tė pėrkatėsisė fetare tė tyre i mveshin terrorizmin, fundamentalizimin dhe ēdo lidhje tė mundshme me pista degraduese, mu ashtu siē ka tentuar dhe tenton me decenie t`ua mvesh pansllavizmi ortodoks serbė!


Pėrderi sa i jepni tė drejtėn vehtes tė fyeni, manipuloni, shtrembėroni, misiononi, qėllimisht, pa vetėdije, me vetėdije, me qėllim tė "mirė",keq e me fakte tė shtrembėruara, nuk do ta keni rrespektin dhe mos pritni tė rrespektoheni nga po ajo shumicė.

I nderuar!
Je plotsisht gabim ne pergjegjejen tende,apo ndoshtaste inetreson e verteta.Ne as nji shkrim timin skam fyje as nji vlla timin te besimit musliman,apo bbesimin e tyre.Njof Kuranin dhe haditet dhe moralin e bashkvallazenve te mij te besimit musliman.Sigurisht qe do kritikoj dhe do i luftoj me shkrime te verteta TE GJITH ATA QE ME GENJESHTRA DHE ME PRPAGANDA TE HUAJA, TUE U MSHEF MBAS BESIMIT iSLAM,mundohen me gjdo kusht me perhap perqamje,urrejtje,dhe kercnime,si dhe me gjuajt balt mbi Historin,traditat e Te gjith Shqiptarve,qe shpesh e praktikon edhe ti,here drejt per drejt e here terthorasi( indirekt).As nji here skam kerkue as spo kerkoj mirejohjen tende,ate do ma sjell koha. spo zgjatem ma shum,por besom qe dashje apo pa dashje ke sulmua nga une kot, I bashkangjitem spjegimit qe te ka dhen shum te sqaruem Reana dhe ska nevoj me perserit edhe une.

SoKoLi-i-Maleve
22-03-07, 05:35
Nuk shkruajta pėr Pjetrin ėh ?! Kush tė ka faj qė keqkupton plus asaj edhe akuzon gabimisht Bogdanin pėr sllavo-arab! kombinim mė tė ēoroditur nuk e gjen askund.

Unė rrespektoj figurat e shenjta kombėtare, fetare dhe e shqiptare, por jo edhe tė atyre, qė: dalin para gjithė atyre ngjarjeve nė Illiricum dhe tentojnė tė tregojnė rrjedhėn e historisė sipas qejfeve tė tyre; tė atyre qė Skėndėrbeun e lėnė duke fjetur nė gjumė nė Krujė, e ndėrkohė dalin si "pararojė" e tij duke luftuar me osmanėt duke iu shiluar nėnėn nė fushėbeteja, tė atyre qė arrijnė nė Kalkutė akoma pa lindur Nėnė Tereza nė vendlindje, tė atyre qė edhe para Bogdanit dhe Pikolominit, kanė arritur Shkupin dhe janė duke bėrė "kėrrdi" kur kėta dy tė fundit gjindeshin akoma nė Prizren; tė atyre qė mundohen tė gjejnė edhe cubin e fundit dhe mundohen me ēdo kusht ta bėjnė pjesė tė historisė, e qė askund nuk figuron; tė atyre, qė pjesės mė tė madhe tė kombit, pėr shkak tė pėrkatėsisė fetare tė tyre i mveshin terrorizmin, fundamentalizimin dhe ēdo lidhje tė mundshme me pista degraduese, mu ashtu siē ka tentuar dhe tenton me decenie t`ua mvesh pansllavizmi ortodoks serbė!


Pėrderi sa i jepni tė drejtėn vehtes tė fyeni, manipuloni, shtrembėroni, misiononi, qėllimisht, pa vetėdije, me vetėdije, me qėllim tė "mirė",keq e me fakte tė shtrembėruara, nuk do ta keni rrespektin dhe mos pritni tė rrespektoheni nga po ajo shumicė.


Ndigjoni kete vidio dhe kjo pak ashum asht e verteta,dhe asht e thenun nga goja e nji Akademike Muslimane qe ka nji respekt nderkomtar,dhe ajo e sqaron se ku asht dhe ckas asht problemi ;

http://www.youtube.com/watch?v=0RB6mcdPSAQ&NR

Extremistet jan te rrezikshem ne gjdo shoqeri.

Ethnic Albanian
23-03-07, 09:44
--------------------------------------------------------------------------------

[1] Pollo dhe A.Puto, pp. 24-28

[2] Al-Sayyid Ahmad bin Al-Sayyid Zayni Dahlan, pp. 80-83.

[3] Arabet e zinje enigmatik “Kara Arapi” te Bosnies, Rumelise dhe Aranautllukut (Shqiperise) jane pershkruar nga eksploratori i famshem Musliman i Evropes, Efendi Evlija Celebi. Shiko: E. Chelebi, Petpis, Bulgarian tr. and ed. by S. Dimitrov, Sofia: Institut za Balkanstika pri BAN, 1972, p. 223, also ed. A. Matkovski, Makedoniya vo delata na stanskite patopistzy, Skopje (Uskub): Misla, 1991, p. 561.

[4] Burime te zgjedhura per historine e Shqiperise, vol. 3, Shqiperia nen sundimin feudal ushtarak ottoman (1506 – 1839), ed. nga I. Zamputi, S. Naci, Z. Shkodra, Tirane 1963, shtese gjithashtu; Dokumente te shek. XV per historine e Shqiperise 1479 – 1506, ed. nga I. Zamputi, Tirane 1967.

[5] Zachariadou in: Latins and Greeks in the Eastern Mediterranean Aftetr 1204, eds Arbel, Hamilton, p. 214. Idem, “The catalanians of Athens and the beginning of the Turkish expansion in the Aegean Area,” in studi mediaveli vol. 31, pp. 821 – 838.

[6] Zachariadou, op. cit, p. 220, 222

[7] H. Inalcik, Gelibolu, Encyclopedia of Islam, New Edition, Leiden: E. J. Brill, 1979.

[8] Copia brevis Domini Innocentii ad Principes et Potentatus Christianos super cansa expeditions contra Turcum (A copy of the pope’s note of April 12, 1489)/ Arch. Segr. Vaticano, Miscellanea, II, vol. 56, fol 373

[9] Thalloczy Jiricek, Sufflay, pp. 257 – 269

[10] Novakovic, pp. 153-155.

[11] Anna Komnena, p. 103.

[12] Encyclopedia of Islam, p. 653

[13] M. Bizzi, relatione, op. cit, fol. 9.

[14] Ibid, fol. 12 – 13.

[15] Voyages de Pietro Della Valle, Rouen: R. Machuel 1745, vol 1, p. 37. Also: Notize universalli dello stato di Albania e dell’ operato da Monsigniore Vincenzo Zmaievich, arcivescovo de Antivari, esaminante nelle Congregationi Generali di Propaganda Fide di 3 Debr. 1703 – 1012, feb 1074, Bibliotheca Barberinna, Rome, MSS, no. L. p. 126.

[16] H. Inalcik, Arnavutlluk, Encyclopedia of Islam, New Edition, Leiden,: E. J. Brill, 1979, pp. 650 – 52.

[17] H. Inalcik, “Timariotes Chretiens en Albanie au XVe sielce” in: Mitteilungen des Asteirrichische Staachzarsivs, 4 Band, Vienna, 1951, pp. 118 – 38.

[18] P. Bartl, Die Albanische Muslime zur Zeit der Nationalen Unabhagtigkheitsbewegung, Weisbaden 1968, pp. 16 – 26

[19] Vryonis, p. 203

[20] G. Stadmuller, “Die Islamisirung bei den Albanern,” in: Jahrbucher fur Gechicte Osteuropas, no. 3, (1955), Munich, pp. 405 – 420

[21] Kiel, p. 21

[22] H. Inalcik, op. cit, p. 651

[23] Ibid., pp. 654 – 656.

[24] Evliya Chelebi, pp. 555 – 561. Sratsimi, pp. 183 – 213

[25] Kalesi, pp. 49 – 61.

[26] Shkodra, pp. 160 – 71

[27] Bizzi, op. cit., passim

[28] Reported e Gillaume Adam, kryepeshkop i Tivarit te Mbreti Freng Filip VI Valois ne 1332, dhe letra e Guido de Padoves (1350), cituar nga C. Jiriek, Geschiste Der Serben, Gotha 1911 ….

[29] Swire, pp. 16 – 17

Ky studim i mirėfillt ka plotė referenca nga historian shkenctar tė ndryshem, italian, gjerman, shqipetar etj..........

Reana
24-03-07, 02:27
Ky studim i mirėfillt ka plotė referenca nga historian shkenctar tė ndryshem, italian, gjerman, shqipetar etj..........

po ajo Encikolopedia ye islame-si duket "referenca" me shkencore per ceshtje historike:biggrin: !

King_Gentius
27-03-07, 05:53
Pra sipas kesaj historise ushtria e Skenderbeut ishte nje bande e vogel po kur vdiq ky $150,000 katolike shqiptare iken refugjate nga Shqiperia! Po te marresh parasysh dhe ortodokset numri shkon e me lart se.

hasanmehmeti
27-03-07, 16:32
Ndigjoni kete vidio dhe kjo pak ashum asht e verteta,dhe asht e thenun nga goja e nji Akademike Muslimane qe ka nji respekt nderkomtar,dhe ajo e sqaron se ku asht dhe ckas asht problemi ;

http://www.youtube.com/watch?v=0RB6mcdPSAQ&NR

Extremistet jan te rrezikshem ne gjdo shoqeri.

ajo nuk eshte muslimane , por eshte akademike dhe merre pages per lufte ndaj islamit

King_Gentus , nuk ka qene edhe e madhe ajo .

SoKoLi-i-Maleve
27-03-07, 18:31
Cgjo nji apo gjdo gja qe sju pelqen,ne vend qe me korrigjue dhe me rregullue ju disa e mohoni,keni zgjedh rrugen ma te shkurt per fillim.por ma te gjate dhe te veshtir per mbarim.Ajo asht cka ajo deshmon,dhe ne skemi te drejt te ja mohojm,kur ajo ashtu pranohet nga te gjitha Institucionet botenore,mike apo kundershtare.

ps: mos e harro se te vjetrit kan then: Vetem Zoti asht i perfektionum,te gjith te tjeret kan nevoj per meremetime."Para se me dal nga dhoma,te jesh i sigurt qe ke ftyren e paster"

Gentiani
27-03-07, 18:59
Kush po qe quan ke terrorsit ketu???
A e ke analizuar mire kete qe e ke thene, apo veq sa per sy e faqe ke folur ????

E kam analizuar shumė mirė, kur e kam shkruar edhe atė diku dy orė mė herėt, para se tė postoni pėr sy e faqe ! :wink: :biggrin:

S'di a e kutpton dallimin mes popullates tradicionale muslimane qe jeton ne Kosove, dhe integristeve islamiste te cilet jane infiltruar aq shume nga predikimet pro-arabe, saqe jane ne gjendje te shkelin, poshterojne, djegun edhe veteveten, per te perfituar "parajsen" nga frika nga "allahu"!!!

Unė shkėlqyeshėm e kuptoj dallimin mes popullatės shqiptare tė konfesionit mysliman qė jetojnė jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė pjesėt tjera tė trojeve shqiptare, por si duket ėshtė vehtė Reana qė nuk e kupton dallimin mes tė parėve dhe tė dytėve!

Individet qe frikesohen nga hija e vet, individet qe edhe kur e shfrytezojne WC-ne perdorin 'udhezime' te shkruara, jane ROBOTE, jane krijesa te roberuara shpirterisht dhe psiqikisht, individe me te cilet eshte lehte te manipulohet permes frikes, dhe per cfaredo qellimi qe iu duhet atyre qe e bejne eksperimentin.

*Feja islame, eshte duke u perdorur nga Sekta Vehabiste si shkopi dhe karrota per majmunet.
Mos e ben kete se te denon 'allahu' (shkopi)
beje kete dhe shperblehesh me virgjeresha, parajse gjere e gjate-kishin filluar te behen rezervimet nga bin laden kompania (karrota)...

ne cdo teme, ne cdo aspekt te jetes, ne cdo diskutim, ne cdo levizje individuale apo kolektive, keta 'majmune' laboratorike, nderhyjne me refrenet e mesuara permendesh duke u munduar qe secilit/les ti imponojne edukimin e tyre 'laboratorik'.

* Kjo ėshtė pikėrisht ajo qė ti pėrzien tradicionalen myslimane me sekte dhe grupe ne cdo teme, ne cdo aspekt te jetes, ne cdo diskutim, ne cdo levizje individuale apo kolektive, keta 'majmune' laboratorike, nderhyjne me refrenet e mesuara permendesh duke u munduar qe secilit/les ti imponojne edukimin e tyre 'laboratorik'...

ata vetevrasesit tmerret e te cileve po i shohim te gjithe, te cilet vullnetarisht po vrasin popullinj e vet, femijet ne rruge, pleqte duke u falur ne xhamija, grate ne treg, vetem pse i takojne nje sekte tjeter, nuk jane jashtetokesore, po jane kategori e njejte me disa nga keta individet qe i shohim ketu ne keto faqe, te cileve nuk iu intereson asgje tjeter pos se cka i ka porositur "eksperimentuesi ne laborator"....

te gjithe jemi deshmitar se asnjeri nga keta 'majmune' laboratorik kurr nuk e ngrisin zerin per te protestuar aktet jo-njerezore te terrorit kunder njerezve te pafajshem-por perkundrazi arsyetohen me faktin se shia qenkan jo-musliman (mos te flas per te feve tjera).

Sdi a e kupton faktin se ektremizmi fetar, fundamentalizmi religjioz, nuk njeh pluralizem, apo mendime te kunderta, demokraci, ligje moderne, shtet, unitet kombetar, etj, etj....perkundrazi te gjitha keto koncepte rrezikojne "laboratoret" integriste islamiste ku idvidit i shperlahen trute sikur majmunit!!!

Kur tė shkruash pėr ekstremizmin fetarė, pėrcaktoje atė ekstremizėm fetarė, ėshtė ajo Al Kaida, Hamas, e cilido grup tjetėr qė ka lidhje me ekstremizmin fetarė, por jo paushall siē bėnė Reana!

te te pyes une ty,
e vret ti femijen tend nese e ndrron fene?
e vret veten qe te vraseh fqiun pse eshte i krishtere????
nese jo, atehere sdi pse do te duhej te kesh konsideruar veten ti apo pjesa tjeter e shqiptareve qe konsiderojne veten muslimane, per terroriste!

Unė nuk e konsideroj, por e konsideron Reana dhe ca tjerė, qė nė paragjykimet e tyre nuk mundin tė bėjnė ndarjen dhe dallimet, mes njėrės dhe tjetrės.Edhe pse tema ėshtė shumė qartė e kurdisur, pėr terrorizmin dhe ekstremizmin mundemi ta vazhdojmė nė tema tjera.

Nuk njoh shqiptar qe i quan shqiptaret tjere terroriste-VETEM pse i perkasin religjionit musliman....
por te gjithe njohim pseudo-shqiptar qe sillen e peshtillen ne grupe te huaja, te dyshuara per aktivitete terroriste te cilat mirren rekrutimin e rekruteve per punet e tyre.

Unė njoh ca injorantė edhe nė kėtė forum, megjithatė janė tė paktė!