PDA

View Full Version : 100 Vjetori i Pavarsis se Shqipris, a po kendellen Shqiptaret nga gjumi njeqindevjeqa


murrizi
01-12-12, 00:09
Ndryshe nuk di njeri si ti thote kesaj, pos keshtu.

Deri dje, pra deri mė 27 Nėntor 2012 i gjithe spektri politik fliste pėr do far tė drejtash tė Shqiptarėve nė kuader tė demokracis evropiane, dhe se do far bashkimesh e fėrkimesh do tė bėheshin mė sė miri, e diku nė kryeqytetet si Berlini, Parisi, Londra a Brukseli.

E duke harruar burrat e botes qė Shqiptarėve u mbeten familjet e ndara me kufijt mes Shqipris e Shqiptarėve pėr rrethė.

.... e se qė mu mėsuan tė flasin pėr bashkimin more hey ?


Por a u besohet se ?????Citat:

Berisha: Fqinjėt kanė dashur t’i zhdukin shqiptarėt


Publikuar: 30.11.2012 - 19:03Tiranė, 30 nėntor - Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha i ėshtė rikthyer sėrish historisė dhe ēėshtjes kombėtare, duke thėnė se ajo do jetė pėrjetė nė programin e Partisė Demokratike.

Nė themel tė Partisė Demokratike ishin aspiratat e tė rinjve pėr tė qenė pjesė e Europės, tha Berisha, ndėrsa shtoi se ēėshtja kombėtare qėndron si yll polar nė programin e PD-sė. Berisha tha se me shpėrbėrjen e Perandorisė Osmane, fqinjėt kanė dashur tė na zhdukin, ndėrsa ende sot nė rajon qėndron si njė re albanofobia.

“Albanofobia ėshtė njė re qė qarkullon nė rajon, fqinjėt na shihnin si qytetarė tė dorės sė dytė e tė tretė, nuk mund t’i pranojnė shqiptarėt si qytetarė tė lirė, sot jemi mė tė bashkuar se kurrė, ēdo pėllėmbė toke ėshtė territor nė ndėrgjegjen e ēdo shqiptari. Ata tė cilėt mendojnė qė ne do mund tė kemi ēėshtje mė tė madhe se ēėshtja kombėtare gabohen rėndė, duhet ta dinė mirė se shqiptarėt janė adresuar, kanė pėrjetuar pas hebrenjve racizmin mė tė egėr nė rajon dhe mė gjerė. Duhet ta dinė mirė se ndaj tyre mė shumė se ndaj ēdo kombi tjetėr janė hartuar paraprakisht programe tė shfarosjes sė tyre. Ne festuam 100- vjetorin, por imagjinoni qė paraardhėsit nuk kishin shtet se njė perandori qė i kishte sunduar pėr 500 vjet donte t’i ndante, ndėrsa fqinjėt u vėrsulėn tė tėrbuar nėn njė aleancė tė quajtur e shenjtė, qė kishte si synim grabitjen e trojeve shqiptare dhe zhdukjen e trojeve shqiptare”, tha Berisha, raporton Balkanweb.

Ai tha se PD-ja ka nė vėmendjen e saj dhe do tė ketė gjithnjė edhe ēėshtjen e Kosovės, qė sot ėshtė e lirė falė luftės sė UĒK-sė.

“Partia Demokratike mbėshteti me tė gjithė potencialin e saj burrin e madh, njeriun prej burrave mė tė rrallė tė kėtij kombi, presidentin Ibrahim Rugova, i cili njė ēėshtje, pėr tė cilėn shumė pak flisnin, ia doli me menēurinė e tij, me rezistencėn e tij, me qėndrimin e tij ta ēojė nga Prishtina nė dhomėn ovale tė Bill Clintonit. Sot Kosova ėshtė e lirė, UĒK dhe UĒM bėnė luftėn e fundit nė Evropė. Shqiptarėt qėndruan si komb i vetėm dhe nė ēdo rast do qėndrojnė si njė komb me njė qėndrim”, nėnvizoi ai.

Kryeministri Berisha e cilėsoi ditėn e sotme tė rėndėsishme pėr PD-nė, pasi nė Tiranė u anėtarėsuan 400 tė rinj dhe tė reja. Kryeministri tha se pikėrisht tė rinjtė kanė qenė pėrcaktuesit e fitoreve tė Partisė Demokratike.

AlbaSoft
01-12-12, 01:01
SHBA apel Berishės: Kufijtė e Ballkanit tė pandryshueshėm!
Kosovė, Lajme, Rajon & Botė, Shqipėri | 01/12/2012 00:36

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nuk e mbėshtesin idenė e ndryshimit tė kufijve nė Ballkan, ndėrsa ēdo tentim qė tė arrihet njė gjė e tillė do tė jetė joproduktiv dhe destabiluzues, thuhet nė njė reagim tė State Departamentit amerikan, pas deklaratave tė kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha pėr “Shqipėrinė e tė gjitha tokave shqiptare”.

Berisha, gjatė kremtimit tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, mė 28 nėntor, ka folur pėr “Shqipėrinė e tė gjitha tokave shqiptare, nga Preveza deri nė Preshevė, nga Shkupi deri nė Podgoricė”.

Pėr shkak tė kėtyre deklaratave tė Berishės, anulimin e vizitės nė Tiranė pėr nder tė 28 nėntorit, e kishte anuluar ministri i Jashtėm grek, si dhe presidenti i Maqedonisė, transmeton ORAinfo.

murrizi
01-12-12, 11:13
Nuk besoj qė Amerika tė jetė kundėr bashkimit tė Shqiptarėve.

Bile bile par nga kėndi ndėrkombėtar, dhe rahatia ndėrkombėtare nė pėrgjithėsi, bashkimi i shqiptarėve nė njė shtetė tė vetėm do tė ishte fitore e madhe edhe pėr mbar botėn.

Kėsaj rahatie, kėtij rendi tė ri ballkanik jam i bindur qė nuk do ti thonin jo as Kina e Rusia !?

Sepse pa u barazuar forcat nė ballkan, gjithmonė do tė tentohet tė gllabrohet tjetri, e ballkanin e pėrbėjn me apo pa dėshirėn e dikujt kėta popuj :

Shqiptarėt,Serbet,Kroatet, Bullgaret, Greket.

Fshatari
01-12-12, 12:24
Rita nė Tiranė dukej si njė princeshė e vėrtetė
Tiranė, 1 dhjetor - Vajza e motit nė ABC News, Floriana Garo rrėfen pėr gazetėn panorama tė gjitha impresionet me Rita Orėn, nė bisedat me kėngėtaren pas kuintave tė koncertit.
Ti munde tė njiheshe me Rita Orėn. Si do ta pėrshkruaje pamjen dhe tipin e saj pas kuintave?
Pamja e saj ishte magjepsėse. Ajo kishte atė vetinė qė i tėrhiqte njerėzit shumė, aq sa tė gjithė nuk ngopeshin duke e parė. Rita ishte mė e vogėl nė trup nė krahasim me mua, por shumė e ėmbėl dhe energjike. Mund tė them se ishte shumė e emocionuar pėr faktin qė performonte pėr njė ngjarje kaq tė rėndėsishme pėr popullin e saj. Po ashtu, fustani i Rita Orės mė la pa fjalė. Nuk arrita dot ta kuptoja cili ishte stilisti, por ajo dukej njė princeshė e vėrtetė.
Munde tė komunikoje me tė dhe si u ndje ajo para dhe pas daljes nė skenė?
Komunikova pak me tė pasi erdhi me kryeministrin, ndėrkohė qė unė isha nė skenė. Performancėn e saj e pashė nga shumė afėr dhe ajo ishte krejtėsisht e pėrfshirė nė atė performancė. Donte tė fliste sa mė shumė shqip pėr publikun, qė e kishte pritur me aq padurim.
Ndikoi shiu i rrėmbyeshėm nė humorin e saj dhe a shfaqi Rita ndonjė tekė tė momentit?
Shiu patjetėr qė ndikoi negativisht, sepse e pengoi t’i afrohej mė shumė publikut teksa kėndonte.
Por shumė prisnin tė shihnin Ritėn e qeshur siē e kemi parė nė klipe, ndėrsa nė kėtė koncert ajo u duk pak mė ndryshe. Cili ishte tipi qė ajo shfaqi pas kuintave?
Ajo ishte e qeshur natyrisht, por duhet konsideruar fakti qė ishte shumė e emocionuar, sepse ishte hera e saj e parė nė Shqipėri.
Mes jush i shprehu pėrshtypjet e saj personale pėr njerėzit qė gjeti nė Tiranė?
Nė fakt, ajo dukej qė ishte mjaft e lumtur qė ndodhej mes njerėzve tė saj, mes patriotėve tė saj. Ndoshta mund tė ketė qenė njė nga netėt mė tė bukura pėr tė, sepse kėtė gjė ajo e komentoi jo vetėm nė skenė, por edhe duke shkruar nė twitter pėr kėtė eksperiencė. Madje, edhe i dashuri i saj, Rob Kardashian, e komentoi kėtė ngjarje.
U fol se ajo pas koncertit do tė argėtohej nė njė club tė Tiranės, por nė fakt ajo shkoi direkt nė hotel. Pse nuk pranoi tė kalonte disa momente argėtimi ndryshe?
Besoj qė ka qenė njė ditė e lodhshme pėr tė: udhėtimi, emocionet, koncerti dhe ndaj ajo s’ka mundur. Ėshtė krejtėsisht normale.
Premtoi Rita njė herė tė dytė nė Shqipėri?
Ajo nuk e shprehu gjatė koncertit, por jam e bindur qė do tė kthehet sėrish.
__________________________________________________ __
Berisha: Rita Ora, mė yll se Madonna
Tiranė, 1 dhjetor - Tė thuash qė ėshtė Madonna, ėshtė pak. Ėshtė diēka mes Beyonces dhe Rihannės, ėshtė e mrekullueshme, superstar. Kėshtu e cilėsoi kreu i qeverisė shqiptare, Sali Berisha kėngėtaren Rita Ora, ndėrsa u shfaq si njė njohės i mirė i repertorit tė saj.
Pėrveē zėrit tė saj, R.I.P ėshtė njė kėngė qė ēon peshė zemrat e tė rinjve nė tė gjithė botėn, tha kryeministri.
Berisha tha se Rita ėshtė njė atdhetare e flaktė dhe ėshtė edukuar nga njė familje shqiptare, duke pohuar gjithmonė se ėshtė shqiptare dhe kosovare.
Kreu i qeverisė, tha se pas gjithė asaj lodhje qė ishte akumuluar gjatė gjithė muajit, u shkri kur tė rinjtė nė shesh i gėzoheshin ritmeve tė saj.
Ndėrkaq, vetė Rita Ora ėshtė shprehu mjaft e ekzaltur nga pritja qė i ėshtė bėrė nė Shqipėri. Pas mbylljes sė performancės sė saj nė Tiranė, Rita Ora ka shkruar nė Twitter se e gjitha ėshtė e pabesueshme, ėndrra po bėhet realitet.
Pavarėsisht shiut, tė gjithė tė pranishmit nė koncert mbyllėn ēadrat pėr tė festuar bashkė me yllin shqiptar, shkruan Panorama.
____________________________________________
http://www.kohaditore.com/index.php?page=1,6,125489
__________________________________________________

Ylli shqiptar qe ndriēon token e bekuar shqiptare e tmerron fqinjet tane ziliēare e zullumēare :

http://www.koha.net/repository/images/f1_01-po-cfare-madone-balline-ne-showbiz1354359378.jpg

Princesha sublime shqiptare : Rita ORA, nje yll qe s'fiket kurrė.

murrizi
04-12-12, 12:52
Shtetėsi pėr ēdo Shqiptar


Vlorė, 4 dhjetor - Kėshilli i Ministrave zhvilloi mbledhjen e sotme nė katin e dytė tė Muzeut tė Vlorės, ku 100 vite mė parė u mblodh qeveria e parė shqiptare me nė krye Ismail Qemalin. Gjithnjė nė kuadėr tė 100 vjetorit Berisha tha se pėrparėsi do tė jetė hartimi i njė ligji pėr shtetėsinė shqiptare pėr ēdo shqiptar qė aplikon vėrejt Shqipėrisė kudo qė tė ndodhte. “Ai qė do tė marrė shtetėsinė shqiptare do ta marrė, ky ligj do tė jetė nisma e 100 vjetorit tė kėsaj qeverie. Dorėzimi me pėrparėsi nė parlament i ligjit qė pėrcakton njohjen pa kushte tė shtetėsisė shqiptare pėr ēdo shqiptar qė aplikon pėrtej Shqipėrisė kudo qė ndodhet”, tha Berisha duke i kėrkuar ministrit tė brendshėm tė hartojė sa mė parė ligjin.“Ministria e Brendshme tė marrė masa nėpėrmjet konsullatave e zyrave tė krijojė mundėsinė e aplikimit pėr shtetėsi. Ministri tė sjellė ligjin nė qeveri dhe ftoj opozitėn qė ta votojė”, tha Berisha, raportojnė mediet e Tiranės.Ministrat zunė vend pak para orės 10:00 nė tė njėjtėn zyrė ku u mblodh kabineti i parė qeveritar shqiptar, ndėrkohė qė mbledhja u drejtua nga Kryeministri Berisha, i cili zuri vend nė krye tė tryezės.Tė parėt qė kanė mbėrritur nė Vlorė ka qenė grupi i sigurisė sė Kryeministrisė, tė cilėt sė bashku me Policinė e Vlorės krijuan planin e masave tė sigurisė. Muzeu qė prej ditės sė sotme deri nė pėrfundim tė mbledhjes do qėndrojė i mbyllur pėr publikun, ndėrsa masat e sigurisė nė ndėrtesė janė tė larta.Kryeministri Berisha 100 vite pasi patriotėt shqiptarė hodhėn tė parėn ide tė bashkimit kombėtar, hodhi sėrish kėtė tezė, duke e cilėsuar si platformė tė kabinetit tė tij.“Ndaj dalin njė seri detyrash nė mėnyrė qė tė bashkohemi me njėri- tjetrin dhe Evropėn. Unė jam i bindur se kjo platformė iu jep pėrgjigjen mė tė shkėlqyer dhe pėrfundimtare ēėshtjes shqiptare nė Ballkan. Askush nuk mund tė mohojė qė shqiptarė nė padrejtėsitė mė tė mėdha tė kohės u copėtuan nė 5 shtete. Ata tė cilėt kishin krijuar shtet dekada para nesh dhe u vėrsulėn mbi kėtė komb me projektet nga mė ogurzeza. Mjaftojmė tė kujtojmė se Qeveria e Ismail Qemalit dhe vetė themeluesi i pavarėsisė, baba i pavarėsisė u detyrua tė largohej”- deklaroi Berisha duke shtuar se nė 100 vite shqiptarėt shkruan faqet mė tė ndritura tė historisė sė tyre, madje duke normalizuar marrėdhėniet me fqinjėt.

Numri 1 i qeverisė shqiptare, duke iu rikthyer historisė, deklaroi se shqiptarėt pavarėsisht se janė tė lirė, ato jetojnė tė ndarė nė 5 shtete.“Sot shqiptarėt janė tė lirė, por sėrish jetojnė nė 5 shtete dhe kudo ato ndodhen nė tokat dhe trojet e tyre, kudo ato janė tė pėrkushtuar nė projektin e integrimit Evropian, si e ardhmja e tyre mė e shkėlqyer. Projekt i cili historikisht ka realizuar pėr Evropėn njė mrekulli tė vėrtetė, sė pari nė rrafshin moral. Ka qenė dhe mbetet projekti mė i shkėlqyer i bashkėpunimit tė kombeve tė kėtij kontinenti”,- theksoi Berisha.“Mė lejoni tė theksoj se tė ndarė disa shtete, shqiptarėt nuk munden tė konsiderohen ndryshe veten pėrveēse vėllezėr nė gjene, kulturė, identitet dhe kjo ėshtė dhe kjo ėshtė realitet i padiskutueshėm.’,- shtoi BerishaKryeministri Berisha tha se festa e 100-vjetorit tė Pavarėsisė ishte njė ngjarje e paprecedentė nė historinė e kombit shqiptar.


************************************************** ******

Mė duket Salo Berishes ju ka ofruar deka, e ka frigen tė ik, pa i korigjuar veprimet e mėparme.
Sidoēoft, mė mirė vonė se kurrė.