PDA

View Full Version : Masakrat...Historia mė se 160-vjecare e barbarizmave sllave ndaj shqiptarve


Psikologu
13-11-07, 04:18
Masakrat.. Historia mė se 160-vjeēare e barbarizmave sllave ndaj shqiptarėve


Nga Veli Haklaj

Dėshmi tronditėse tė barbarizmave ēnjerėzore
Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė sot kryefjala e tė gjitha kancelarive kryesore diplomatike dhe qendrave vendimmarrėse nė botė. Nė kėto ditė tė ardhshme, pritet tė marrė zgjidhje raporti dramatiko-tragjik mes serbėve dhe shqiptarėve. Ky raport u ndėrtua pėrmes njė ballafaqimi shekullor tė dy strategjive tė kundėrta: tė asaj serbomadhe nė agresivitet e shfarosje tė shqiptarėve dhe tė asaj shqiptare nė vetėmbrojtje e vetėqenie.
Genocidi serbomadh mori formė tė organizuar shtetėrore, mė 1844, me programin “Naēertanija“ tė Ilia Garashaninit, ish-ministėr i Punėve tė Brendshme tė Serbisė, pėr tė vazhduar me programin e kolonizimit tė shqiptarėve, prezantuar nė formė memorandumi Parlamentit nė Beograd, mė 7 mars 1937 nga akademiku Vaso Ēubrilloviē. Kėto platforma ideologjike dhe tė tjera qė dolėn nė vitet ‘80 dhe ’90 tė shekullit tė kaluar kishin si objektiv shfarosjen e shqiptarėve dhe kolonizimin e plotė tė Kosovės dhe trevave tė tjera shqiptare nėn Jugosllavi.
Nė luftėn serbo-turke, 1876-1878, agresionet e forcave tė organizuara serbe sollėn pasoja shfarosėse pėr shqiptarėt nė viset e Moravės jugore, perėndimore dhe lindore. Nė kujtesėn e bashkėkohėsve tė atyre viteve llogariteshin 35 000 viktima shqiptarė tė ēdo moshe e seksi. Ishte fakt se fshatra, qytete e krahina tė tėra zbrazeshin nga kėto tmerre. Konsulli i Perandorisė Osmane nė Nish njoftonte se nga njė lagje thjeshtė shqiptare e Nishit, prej 300 shtėpish shqiptare, vetėm 20 shpėtuan. Tė tjerat u rrafshuan me tokė. Nė kazanė e Leskovcit u shkatėrruan 1228 shtėpi me 88 fshatra e u shpėrngulėn rreth 20 667 banorė; nė rrethin e Pėrkupės, nė 73 fshatra me 1771 shtėpi, shumica u dogj ose u shkatėrruan; nga 67 fshatra me 1 531 shtėpi shqiptare u shpėrngulėn rreth 12 480 banorė. (Gjurmime albanologjike, seria e shkencave historike IX-1979, Prishtinė, 1980, fq. 142).
Nė vitet 1912-1913 dhe nė vijim politikat shfarosėse ndaj shqiptarėve marrin pėrmasa gjithnjė e mė tė mėdha. Mė 12 nėntor tė 1912-ės shkruhej se nė afėrsi tė Shkupit, 2000 dhe jo larg Prizrenit 5000 shqiptarė myslimanė u masakruan. Shumė fshatra u dogjėn dhe popullsia e tyre u masakrua. Nė rrethin e Prishtinės vetėm gjatė periudhės 18 tetor-12 nėntor 1912 u zhdukėn nga terrorizmi masiv serb 5 000 shqiptarė. (Leo Freundlich, Albanienes Golgotha, Wien, 1913, f. 8-9)
Nė krahinėn e Lumės u shkatėrruan 27 fshatra dhe u vra popullata deri tek fėmijėt. Kėtu u kryen mizoritė mė tė tmerrshme qė njeh lufta shfarosėse kundra shqiptarėve. Kėtu ndodhi qė gratė dhe fėmijėt, tė mbėshtjellė me kashtė, u dogjėn tė lidhur pėrpara syve tė burrave dhe baballarėve tė tyre tė lidhur. Grave shtatzėna u nxirreshin nė mėnyrė tė tmerrshme fėmija nga barku dhe kalohej nė bajonetė. Edhe tė dorėzuarit vriteshin si nė “kasaphanė”. (Leo Freundlich, Albanienes Golgotha, Wien, 1913, f. 15-16).
Ngjarje tė tilla tronditėse kemi nė vijimėsi deri nė Luftėn e Dytė Botėrore, ku pardoksalisht, nėn pushtimin e tė huajve fashisto-nazistė, shqiptarėt nė Kosovė fillojnė tė ndihen mė mirė dhe tė shijojnė ėndrrėn e bashkimit me trungun amė. Kapitullimi i Jugosllavisė, prill 1941, krijoi njė gjendje tė re nė Ballkan. Ky shtet u copėzua nėn ndikimin Italo-Gjerman. Mbretėria shqiptare pėrfitoi njė pjesė tė trojeve tė Kosovės, ēka solli njė gjendje tė re pėr hapėsirėn shqiptare, duke rritur shkėmbime nė tė gjitha fushat, tė cilat ishin ndėrprerė qė nga vitit 1912. Me Dekret Mėkambėsor nr. 333, datė 3 dhjetor 1941, nė Qeverinė e Tiranės u krijua Ministria e Tokave tė Liruara, e cila ekzistoi deri nė shkurt 1943. Nė Qeverinė e Ekrem Libohovės (18 janar-11 shkurt 1943) emėrohet ministėr sekretar shteti pėr Tokat e Liruara Ismet Kryeziu. (Kastriot Dervishi, Historia e shtetit shqiptar 1912-1905, Tiranė 2006, fq. 470)
Emėrimi i Ismet Kryeziut nė kėtė post ministror nuk ishte rastėsor. Nė biografitė e ministrave tė rinj tė kabinetit Libohova, gazeta “Tomori” jep kėto tė dhėna pėr Ismet Kryeziun: Lindi nė Gjakovė, nė vitin 1889, bir i njė prej familjeve mė tė njohura tė asaj krahine. Mbasi ndoqi studimet fillore dhe tė mesme nė qytetin e lindjes e plotėsoj pėrgatitjen e vet nė Stamboll. Kur u kthye nė atdhe (Kosovėn nėn Serbi), zgjidhet deputet, por nė Shkupcinė tė Beogradit, qeveritarėt serbė i pėrgatisin atentate prej tė cilave shpėtoi mrekullisht. Mė 1926 kaloj kufirin dhe u emėrua prefekt nė Berat dhe pastaj me radhė nė Vlorė, Durrės e Korēė. Mė 1936 u zgjodh deputet i Kosovės nė Parlamentin shqiptar. Mė vonė u emėrua anėtar i Kėshillit tė Lartė tė Shtetit dhe tani sė fundi zėvendėsprefekt nė Durrės. (Gazeta “Tomori”, 20 janar 1943)
Mė datė 17 shkurt 1943, pasdreke zhvillohet mbledhja e pėrgjithshme e parakohshme e Kėshillit tė Epėrm Fashist Koorporativ, ku Kryeministri i sapoemėruar, Maliq Bushati paraqiti programin. Ai, ndėr tė tjera, theksoi:

Psikologu
13-11-07, 04:19
“…Me qėllim qė tė mblidhen tok tė gjithė qytetarėt e ndershėm dhe besnikė tė Atdheut edhe tė ngrehur kėshtu ma tė fortėn mbrojė nė mbrojtje tė independencės e tė integritetit etnik tė kombit tonė, ėshtė vendosur tė themelohet “Rojėn e Shqipėrisė sė Madhe”, qė do tė jetė organizata totalitare e shtetit shqiptar…Prandaj ėshtė detyrė e tė gjithė nacionalistėve shqiptarė ta ndihmojnė Qeverinė nė ndėshkimin e pamėshirshėm tė atyre q veprojnė nė dėm tė Shqipėrisė sė Madhe…Ėshtė detyrė e nacionalistėve tė ndihmojnė me mish e me shpirt veprimet e ushtrisė kur ajo tė thėrrasė pėr tė mbrojtur brenda Atdheut ose nė kufijtė e Atdheut, Shtetin Shqiptar…
Njė ndėr pikat e programit tė Qeverisė Bushati ishte: -Ta vinim Shqipėrinė e Madhe nė kondita pėr t‘u mbrojtur nga ēdo rrezik i brendshėm e i jashtėm qė mund t’i kėrcėnohet.
I pari qė mori fjalėn mbas Kryeministrit ishte kėshilltari epror z. Ibrahim Fehmiu, pėrfaqėsues i Kosovės, duke thėnė: Populli kosovar, nė lidhje tė pazbėrthyeshme me krejt popullin shqiptar, njė mendjeje dhe njė shpirti me tė, pėrshėndet deklaratat programatike tė Qeverisė Bushati zotimin e bujshėm tė kryerit tė aspiratave tė shenjta tė tė gjithė kombit shqiptar…Ne kėrkojmė nė emėr tė popullit qė pėrfaqėsojmė, prej Qeverisė sonė njė gjė tė vetme: Qė ajo t’i pėrvishet me gjithė fuqi punės sė zbatimit tė rrufeshėm tė tė gjitha pikave tė programit tė saj. Kėtė kėrkim e bėjmė tė gjithė njėzėri nė njė ēast historik si ky i tashmi, bash pse mbas masakrave tė tmerrshme qė pėsoj njė krahinė shumė e gjerė e tepėr fisnike e Shqipėrisė, ku u kositėn si bari mijėra e mijėra fėmijė, gra e burra, pleq e plaka nga furia e egėrsisė sė mbrapshtė sllave, nga ēetnikėt serbo-malazezė. Nė kėtė ēast lajme tė hidhėta, shumė tė hidhėta, po arrijnė nga kufijtė tonė. Prapė po pėrgatiten sulme tė mėdha kundėr krahinave tė veriut, d.m.th. Prishtinės, Pejės, Plavės, Gucisė dhe Shkodrės. Koha nuk pret. Ēdo minutė e qė vjen, mund tė jetė e kobshme pėr tė ardhmen tonė tė pėrgjithshme dhe pėr popullin kosovar tė kėrcėnuara drejt pėr drejt veēanėrisht…” (Gazeta “Tomori”, 18 fruer 1943)
Ndėrkohė qė me dekret tė Kryetarit tė Kėshillit tė Ministrave krijohet njė komision nėn kryesin e shkėlqesės Iljaz Agushi dhe me anėtarė shkėlqesat Mustafa Merlika-Kruja e Dhimitėr Berati, si dhe z. Hasan Dosti, Patėr Anton Arapi, Hamdi Kazazi e Thoma Luarasi me qėllim qė tė mbledhė tė gjitha dokumentet e shtypura nė ēdo gjuhė qė tė ndodhen e gjithēka mund tė shėrbejė pėr tė vėrtetuar shqiptarizmin e Kosovės. (Gazeta “Tomori”, 5 maj 1943)

Psikologu
13-11-07, 04:19
Paralel me veprimet e mėsipėrme, nga ana e prefektėve nė Tokat e Liruara, me porosi tė pushtetit qendror, ju kėrkua kryetarėve te komunave nė Kosovė qė tė dokumentonin barbarizmat sllave tė bamė ndėr shqiptarė nga viti 1912 e nė vazhdim. Pėrgjigjet e ardhura shpalosin njė pjesė tė tragjedisė sė popullit kosovar nėn sundimin serb.
Dosja 58, e cila ndodhet nė Arkivin Qendror tė Shtetit, nė Fondin 410 (Prefekturat dhe komunat e Tokave tė Liruara), Viti 1944.
Shteti Shqiptar
Komuna Lubizhdės
Nr. 324 Prot. Lubizhdė, mė 10. 01.1944
P. T.
Prefekturės Prizren
Pėrgjigje e urdhrit nr. 1063, datė 17. VII. 1943.
Kemi nderin qė t’iu paraqesim mbi sa kėrkohet me urdhrin e sipėr si mė poshtė vijon:

Psikologu
13-11-07, 04:20
1. Nė vitin 1913 janė prerė me sėpata prej ushtrisė jugosllave tė bashkuar me serbėt e vendit personat qė poshtė shėnohen:
Mulla Adem Hoxha, Isuf Hoxha, Xhem Hoxha, Beqir Hoxha, Adullah Dema, Shaban Dema, Ahmet Rahmani, Shaban Mehmeti, Bafti Hajdari, Mustaf Hajdari, Isuf Hajdari, Miftar Hajdari, Tahir Dervishi, Zyber Hoxha, Vejsel Hoxha, Rexh Iliazi, Fetah Muēa, Fazli Fetahi me tė birin, Hysen Rama, Smajl Rama, Jashar Arifi, Ali Hasani, Hasan Alija, Isuf Etemi, Adem Haliti, Qerim Rama, Selim Rama, Ram Jemini, Abaz Iliazi, Syl Abazi, Abaz Iliazi, Syl Abazi, Arif Shabani, Hajrullah Arifi, Abdullah Arifi, Shaban Arifi, Rexhep Uka, Bislim Bajrami, Liman Murtezi, Tahir Mala, Salih Ademi, Bajram Hajdari, Ali Hajdari, Shaban Zenuni, Hajra Shabani, Haxhi Jemini, Sinan Haxhija, Sherif Rahmani, Rexh Rahmani, Hazir Ademi, Imer Bajrami, Dem Alija, Imer Maliqi, Halit Imeri, Sadri Ademi, Kadri Ademi, Bajram Syla, Hysen Beqiri, Mullah Hyseni, Destan Beqiri, Azem Rexhepi, Selim Rexhepi, Hajdin Rexhepi, Ahmet Mehmeti, i cili ėshtė varrosur nė derė tė kishės, Bajram Abdyli, Rexh Arifi, Ali Uka, tė gjithė nga katundi Kabash. Personat e lartpėrmendur janė premė nė kishėn e Kabashit me sakica prej ushtrisė jugosllave tė bashkuar me serbet e vendit. Si komandant i vullnetarėve serb ishte Spiro Delloci nga katundi Delloc i komunės sė Mushtishtit. Po atė ditė kanė djegur nė zjarr Kaden, e shoqja e Ali Hajdarit, si dhe Haken e Muharrem Rexhepit, tė dyja nga katundi Kabash.
2. Nė vitin 1913, nė katundin Korishė, prej serbėve tė vendit, duke pasur si komandant Spiro Dellocin, janė marrė edhe janė vrarė nė njė pėrrua tė quajtur Sherif Haxhija, Zeqir Asllani, Berat Abdyli, Sahit Abazi, Abaz Sahiti, Jashar Haziri, Brahim Rexhepi e Imer Muhaxheri.
3. Nė vitin 1913, nė katundin Lutogllavė janė marrė tė quajturit Pren Ēeta e Zef Ēeta, prej ushtrisė jugosllave. Pren Ēeten e kanė prerė me sėpatė tek kisha e Kabashit, kurse tė vėllanė e tij, Prenin, e kanė pushkatuar afėr Prizrenit.
4. Nė vitin 1913 ėshtė vrarė njė i quajtur Idriz Abdullahi nga katundi Skorobisht prej njė tė quajturi Mila Verbiēan. Edhe Azem Baftjari nga katundi Skorobisht ėshėt vrarė prej serbėve tė katundit Lubizhdė sepse ka qenė atdhetar.
5. Nė vitin 1918, me kthimin e serbėve nė viset e Kosovės, janė mbytur me dajak prej Naēallnikut tė Prizrenit, Matijeviqit, tė quajturit Shaban e Jemin Mustafa nga katundi Korishė. Po nė vitin 1918, me urdhėr tė Naēallnikut, Matijeviqit, janė pushkatuar prej Vuksan Cvetkit, nga katundi Smaq, tė quajturit Adem Murati, Ahmet Rustemi e Ahemt Sahiti.
6. Nė vitin 1921 janė vra tė quajturit Mahmut Haliti, Rexh Sahiti e Brahim Ademi, nga katundi Kabash, prej sekretarit tė Naēallnikut, Zhivanoviqit, e burgosė e vdekur nė burg tė quajturit Isuf Uka, Shaqir Abdyli, Xhem Bajrami e Ali Hasani, po nga katundi Kabash.
7. Nė vitin 1925 janė vrarė prej sekretarit tė Naēallnikut tė Prizrenit tė quajturit Hamėz Rama e Selim Bilali nga katundi Skorobisht, duke u falur nė xhami.
8. Nė vitin 1926 ėshtė mbytur nė mal me sėpata Asim Rexha nga katundi Gerniēar, prej serbėve tė katundit Dojnicė tė kėsaj komune.
9. Nė vitin 1930 janė marrė e internuar nė Nish tė quajturit Haxhi Jaha, Kamber Jaha e Selman Sallahi, nga katundi Gerniēarė, dhe mbas gjashtė vjetėve, prej dajakut, kanė vdekur nė burg nė Nish. Kryetari iKomunės/Shyqyri Kabashi/ d.v.
Vėrtetohet
Kryesekretari i Prefekturės
/Niko Lafe/
Prizren, mė 30-X-1944
(AQSH, Fondi 410 (Prefekturat dhe komunat e Tokave tė Liruara), Viti 1944, Dosja 58, fleta 1)
L I S T A
E personave shqiptar tė mbytur prej vullnetarėve e ushtrisė jugosllave, nė kohėn e shkatėrrimit tė ish-regjimit jugosllav, mė datė 11-15 prill 1941, nė rajonin e komunės sė Vogovės.
Nr. Emni e mbiemni Vendbanimi Besimi Data e mbytjes Vėrejtje
1. Ndue Frrok Prendi Kushovac Katolik 12. IV. 1941
2. Prenk Bardhok Ndou Dol „ „
3. Dedė Cuf Hoshi „ „ „
4. Musė Cuf Hoshi „ „ „
5. Nikoll Mark Biba „ „ „
6. Lekė Mark Biba „ „ „
7. Gjok Prekė Lleshi „ „ „
8. Tun Ndrek Paluca „ „ „
9. Ndue Prenk Tahiri „ „ 13. IV. 1941
10. Lilė Prenk Tahiri „ „ „
11. Hajdar Ali Mustafa „ Mysliman „
12. Tom Ndoc Beshi „ Katolik „
13. Palush Ukė Bezhi „ „ „
14. Martin Zef Marku „ „ „
15. Gjok Nikoll Leka „ „ „
16. Nikoll Prend Nikolla „ „ „
17. Frrok Prek Kizma „ „ „
18. Ded Prek Nikolla Kusar „ „
19. Gjon Prek Nikolla „ „ „
20. Simon Gjok Nikolla „ „ „
21. Kol Gjok Nikolla „ „ „
22. Tom Gjok Nikolla „ „ „
23. Ēun Dedė Ndreca „ „ „
24. Franė Ndrec Deda „ „ „
25. Ndue Nikol Ndou „ „ „
26. Frok Prend Ndreca „ „ „
27. Marash Kol Maksuti „ „ „
28. Frok Nikol Ndoci „ „ „
29. Zenel Abdyl Rustemi Brekoc Mysliman „ Plagos
30. Zef Tuc Marku Kusar Katolik „ I vdekur
31. Ndrec Nikoll Marku „ „ „ Plagos
32. Dila Zef Ahmeti Dol „ „ Plagos
33. Zoja Tun Zefit „ „ „ Plagos
Kryetari i Komunė Ndue Perlleshi d.v.
Brekoc, mė 18. I. 1944
Vėrtetohet
Kryesekretari Prefekturės /Niko Lafe/
Prizren, mė 30-X-1944
(AQSH, Fondi 410, Viti 1944, Dosja 58, fleta 2)

Fshatari
13-11-07, 15:04
Psikolog,

Na ke sjell nji material interesant : do tė kisha dėshirue qė ai tė lexohet i tani me vėmendje tė veēantė nga ēdo forumist. Asht mirė t'i mėsojmė edhe tė mirat edhe tė kėqiat e t'i dallojmė qart miqėt nga anmiqėt. Ua kemi borxh tė gjitha kėtyne viktimave, dhe viktimave tjera, deri te ato tė fundit, persona kėta qė u vranė(nė tė shumten e rasteve u masakruen...) se ishin thjesht shqiptar(pa dallim feje : edhe katolik edhe musliman). Kėshtu i due shqiptarėt...!
Fshatari

Pupi
13-11-07, 21:23
Patjeter duhet lexuar kete shkrim, ky shkrim eshte nje pasuri per koleksionaret, nje kurajo, nje mburrje per te mbeturit(familjaret)(dhe kam bindjen ,jo rastesisht psikologu e ka plasuar te Kultura Kombetare).
Kombi Shqiptare gjate shekujve

Guri i madh
28-11-07, 21:45
Lista e shqiptarėve tė te pushkatuar tė masakrurve dhe tė zhdukur nga terrori serrb 1912 -1950


kto shenime i mora nga libri VDEKJA Nė BUNKER tė botuar nė vitin 1996

nga autori MUHAMET MJEKU1 HYSEN MAGJUNI. sibofc 1941

2 HAZIR MAGJUNI .SIBOFC1941

3 MURTEZ KLINAKU .BIVOLAK 1945

4 ABDULLAH KLINAKU. BIVOLAK 1941

5 FAZLI TAHIRI. STROFC 1921

6 MEH BREGOVINA .SIBOFC 1920

7 HASAN KRASNIQI .SIBOFC 1920

8 RAMė BREZNICA. BRENICė 1920

9 HALIL RAQI. SIBOFC 1920

10 ADEM TAHIRI. KOLLė 1913

11 BEHRAM TAHIRI. KOLLė 1913

12 SHERIF RRAHMANI . KOLLė 1919

13 HYSEN HASANI . KOLLė 1920

14 SINAN HASANI. KOLLė 1920

15 ISMAJL BEHRAMI . KOLLė 1920

16 FAZLI BEHRAMI. KOLLė 1920

17 HAZIR HAZIRI. KOLLė 1920

18 OSMAN OSMANI . KOLLė 1920

19 SALIH MIFTARI . KOLLė 1920

20 XHEMAJL OSMANI . KOLLė 1920

21 NEZIR HAJDINI . KOLLė 1920

22 ZEQIR OSMANI . KOLLė 1920

23 MAHMUT HAJREDINI . KOLLė 1920

24 ZEN OSMANI KOLLė .1920

25 HAJRIZ HAJREDINI . KOLLė 1920

26 RAMADAN BEQIRI . KOLLė 1920

27 AVDI RAMADANI . KOLLė 1920

28 BEQIR BEQIRI . KOLLė 1920

29 ISLAM ISLAMI .KOLLė 1920

30 SAHIT BEQIRI .KOLLė 1920

31 MURAT ISLAMI .KOLLė 1920

32 HAMIT DEMIRI .KOLLė 1920

33 FERAT ISLAMI .KOLLė 1920

34 REXHEP HAMITI .KOLLė 1920

35 FETAH MUSLIU .KOLLė 1920

36 ZENEL SHASIVARI. KOLLė1920

37 FAZLI DREVINJA . KOLLė 1920

38 REXHEP FAZLIU .KOLLė 1920

39 ALI DREVINJA .KOLLė 1920

40 ARIF AZEMI . KOLLė 1920

41 SHABAN GALICA MYSAFIR NE KOLLė 1920

42 LATIF AZEMI .KOLLė 1920

43 HASAN BAJGORA MYSAFIR Nė KOLLė 1920

44 ABIT BAJGORA MYSAFIR Nė KOLLė 1920

45 IDRIZ BAJRAMI . kollė 1920

46 IDRIZ BAJRAMI . KOLLė 1920

47 SEJDI AZEMI . KOLLė 1920

Guri i madh
02-12-07, 21:57
vazhdim


1 HAJRIZ HAJRIZI SHALLC 1920

2 RAMė HAJRIZI SHALLC 1920

3 HAZIR ISMAJLI SHALLC 1920

4 ALUSH ISMAJLI SHALLC 1920

5 ZEJNULLAH AVDIU SHALLC 1920

6 HALIM HAJRIZI SHALLC 1920

7 QUN SYLEJMANI SHALLC 1920

8 MURSEL SALIHU SHALLC 1920

9 HETEM SYLEJMANI SHALLC 1920

10 XHELADIN SYLEJMANI SHALLC 1920

11 SEFER SEJDIU SHALLC 1920

12 REXHEP SEJDIU SHALLC 1920

13 VESEL SEJDIU SHALLC 1920

14 LUTė LUTA MYSAFIR NGA BRABANIQI 1920

15 REXHEPI ISHTE I NACIONALITETIT ROM PUNONTE SI BARI Nė SHALLC 1920

16 HALIL HALILI SHALLC 1920

Guri i madh
02-12-07, 22:59
vazhdim1 HYSEN GELA MIHALIQ 1920

2 BAJRAM ZENUNI MIHALIQ 1920

3 BEQIR ZENUNI MIHALIQ 1920

4 DELI ASLLANI MIHALIQ 1920

5 OSMAN ABDULLAHU MIHALIQ 1920

6 KADRI ABDULLAHU MIHALIQ 1920

7 BAJRAM HOXHA BEQUK 1920

8 SELMAN ALIA BEQUK 1920

9 HALIM MUSTAFA STROFC 1920

10 OSMAN HAJRIZI STROFC 1920

11 ZYMER HAJRIZI STROFC 1920

12 SHABAN ADEMI STROFC 1920

13 NEBIH JASHARI STROFC 1920

14 MUSTAF DURAKU STROFC 1920

15 XHEMAIL DURAKU STROFC 1920

16 SYLEJMAN ALIU STROFC 1920

17 HAJREDIN ALIU STROFC 1920

18 BAJRAM HAJRIZI STROFC 1920

19 HAMIT HAJRIZI STROFC 1920

20 ZYMER HASANI STROFC 1920

21 HASAN BAJRA HASANI STROFC 1920

22 SELMA BAJRA HASANI STROFC 1920

23 HYSEN BAJRA HASANI STROFC 1920

24 ISLAM ISUFI STROFC 1920

25 DELI TAHIRI STROFC 1920

26 SALIH JASHARI STROFC 1920

27 BEQIR HAJRIZI STROFC 1920

28 SYLEJMAN HAJRIZI STROFC 1920

29 ISLAM OBRIA MYSAFIR Nė STROFC 1920

30 BEHRAM NGA KLINA E ULT MYSAFIR Nė STROFC 1920

31 RAMADAN FAZLIU MYSAFIR Nė STROFC 1920

32 SHABAN KRASNIQI ZHILIVOD 1920

33 HYSEN KRASNIQI ZHILIVOD 1920

34 JETULLAH KRASNIQI ZHILIVOD 1920

35 ZENEL KRASNIQI ZHILIVOD 1920

36 ISUF KRASNIQI ZHILIVOD 1920

37 TAFIL KRASNIQI ZHILIVOD 1920

38 LIMAN KRASNIQI ZHILIVOD 1920

39 FEJZULLAH KRASNIQI ZHILIVOD 1920

40 ZYLFIJE KRASNIQI ZHILIVOD 1920

41 MUSLI KRASNIQI ZHILIVOD 1920

42 ADEM KRASNIQI ZHILIVOD 1920

43 XHEMAIL KRASNIQI ZHILIVOD 1920

44 BEHRAM KRASNIQI ZHILIVOD 1920

45 ISMAIL HALIMI SIBOFC 1920

46 AHMET HAJRIZI SIBOFC 1920

47 TAHIR KRASNIQI SHIPITULL 1920

48 HAZIR HYSENI NUK KA INFORMATA SE NGA CILI VEND ISHTE 1920

Guri i madh
03-12-07, 22:55
vazhdim

1 HAZIR MUZAQI BRUSNIK 1923

2 BAJRAM MUZAQI BRUSNIK 1923

3 SHAQIR MUZAQI BRUSNIK 1923

4 SHABAN MUZAQI BRUSNIK 1923

5 RAMė MUZAQI BRUSNIK 1923

6 TAHIR MUZAQI BRUSNIK 1923

7 FOSHNJA 3 MUAJSHE E RAM MUZAQIT 1923

8 HALIL HAJRULLAHU KOLLė 1923

9 AJET YMERI SHALLC 1923

10 DIBRAN DIBRANI SHALLC 1923

11 OSMAN FAZLIU SHALLC 1923

12 YMER ISMAILI SHALLC 1923

13 SALIH SALIHU SHALLC 1923

14 ISLAM HOTI MYSAFIR Nė SHALLC 1923

15 BEHRAM QORRI DėRVAR 1923

16 HAJRULLAH HYSENI DėRVAR 1923

17 BAJRAM SALIHU DėRVAR 1923

18 XHEMAIL AZEMI STROFC 1941

19 ZEJNULLAH SARAQI BIVOLAK 1941 ISHTE 16 vjeqar

20 ABDYL KLINAKU BIVOLAL 1941

21 HAFIZ ISUFI KOLLė 1945

22 RAMADAN HETEMI KOLLė 1945

23 YMER HETEMI KOLLė 1945

24 ASLLAN SALIHU DėRVAR 1945

25 ZENEL SALIHU DėRVAR 1945

26 MUSLI SALIHU DėRVAR 1945

27 NEBIH SALIHU DėRVAR 1945

28 BISLIM HAJRA DėRVAR 1945

29 HARULLAH HAJRA DėRVAR 1945

30 RIZAH HAJRA DėRVAR DėRVAR 1944 ishte 11 vjeqar

31 HETEM MURTEZI DėRVAR 1944

32 HAZIR IBISHI DėRVAR 1944 ishte 14 vjeqar

33 ALI TAHIRI DėRVAR 1944

34 BEQIR TAHIRI DėRVAR 1944

35 HASAN TAHIRI DėRVAR 1944

36 AZEM TAHIRI DėRVAR 1944

37 KADRI YMERI DėRVAR 1944

38 ZYMBER YMERI DėRVAR 1944

39 SHABAN YMERI DėRVAR 1944

40 SELMAN ZEQIRI DėRVAR 1944

41 ZEQIR ZEQIRI DėRVAR 1944

42 MON SELMANI DėRVAR 1944

43 MURAT ABAZI DėRVAR 1944

44 VELI ABAZI DėRVAR 1944

45 BAJRAM FAZLIU DėRVAR 1945

46 SHABAN FAZLIU DėRVAR 1945

47 BEHRAM HAZIRI DėRVAR 1945

48 SEJDI HAZIRI DėRVAR 1945

49 HANA KOLIQI DėRVAR 1945

50 HALA BAJRA mysafire nė DėRVAR 1945

51 FERAT KOLIQI DėRVAR 1945

52 RIFAT KOLIQI DėRVAR 1945

53 AHMET KOLIQI DėRVAR 1945

54 MURAT KOLIQI DėRVAR 1945

55 MUHARREM SALIHU DėRVAR 1945

Guri i madh
10-12-07, 12:42
VAZHDIM

1 HYSEN FEJZULLAHU SHALLC 1945

2 HALIL SALIHU DėRVAR 1945

3 XHELADIN SALIHU DėRVAR 1945

4 ALI YMERI DėRVAR 1945

5 KAMBER JASHANICA DėRVAR 1945

6 BAJRAM GALI Sė BASHKU ME DJAL DėRVAR 1945

7 BAJRAM HAZIRI DėRVAR 1945

8 BEHRAM HAZIRI DėRVAR 1945

9 SEJDI HAZIRI DėRVAR 1945

10 MUSTAF GALI DėRVAR 1945

11 BEJT HYSENI DėRVAR 1945

12 HAJDAR JASHANICA DėRVAR 1945

13 KAMBER JASHANICA DėRVAR 1945

14 ZYMBER MJEKU GRABOFC I EPėRM 1945

15 BAJRAM MJEKU GRABOFC I EPėRM 1945

16 REXHEP GJELI Sė BASHKU ME DJAL LIKOSHAN 1945

17 SHAQIR BARDIQI GRADIC 1945

18 ABAZ BARDIQI GRADIC 1945

19 EMIN SARAQI BIVOLAK 1946

20 AZEM JASHANICA BELLAQEFC 1947

21 HAJZER JASHARI STROFC 1945

22 HALIM ALIU STROFC ishte 16 vjeqar 1945

23 AHMET ADEMI STROFC 1912

24 FEJZULLAH HASANI STROFC 1913 i varur nga forcat serrbe

25 ZYMBER DURAKU STROFC 1922

26 FEJZULLAH HAZIRI STROFC 1945

27 HAZIR HAZIRI STROFC 1945

28 QUN HASANI STROFC 1945

29 RRAHIM KRASNIQI SIBOFC 1945

30 SMAJL KODRA BELLAQEFC 1945

31 XHEM GJURAKU SLLATINė 1945

32 ABDULLAH YMERI MIHALIQ 1947

33 SHABAN YMERI MIHALIQ 1947

34 LAZIM GELA MIHALIQ 1947

35 MULLA AHMET KELMENDI SIBOFC 1945

36 SYLė MEHANA MIHALIQ 1945

37 QAZIM GELA MIHALIQ 1945

38 ZENEL YMERI MIHALIQ 1945

39 RAMADAN SADIKU MIHALIQ 1945

40 ASLLAN PRENKU MIHALIQ 1945

41 SELIM ZHUSHI MIHALIQ 1945

42 ZEQIR MEHANA MIHALIQ 1945

43 RIFAT HASANI STROFC 1949

44 REXHEP KRASNIQI ZHILIVOD 1945

45 SHAQIR KRASNIQI ZHILIVOD 1945

46 HASAN KRASNIQI ZHILIVOD 1945

47 AVDI KRASNIQI ZHILIVOD 1945

48 DAUT KRASNIQI ZHILIVOD 1945

49 HAMDI KRASNIQI ZHILIVOD 1945

50 KAMBER ZEQIRI VėRNICė 1941

51 HETEM BEQIRI VėRNICė 1945

52 ISUF VESELI KOLLė 1945

53 SHABAN VESELI KOLLė 1945

54 ASLLAN XHEMAILI KOLLė 1945

55 MAN PERQUKU KOLLė 1945

56 KADRI KRASNIQI ZHILIVOD 1923

57 REXHEP UKELLA STROFC 1947

58 RUSHIT UKELLA STROFC 1945

59 XHELADIN LUTA RESNIK 1945

60 QAZIM ZENA SHALLC 1945

61 RRUSTEM FEJZULLAHU SHALLC 1945

62 HAJDAR FEJZULLAHU SHALLC 1945

63 ISUF MEHMETI SHALLC 1945

64 BAJRAM SEJDIU SHALLC 1945

65 ISTREF HALILI SHALLC i vrarė nė NOVI PAZAR 1943

66 ZYMBER MUSTAFA RESNIK 1923

67 AHMET HALILI RESNIK 1945

68 YMER CURRI RESNIK 1945

69 BEHRAM MAKIQI RESNIK 1945

70 BISLIM RRUSTEMI VėRNICė 1955

71 HALIL MJEKU GRABOFC 1912

72 SHABAN MAGJUNI SIBOFC 1941

73 MUSTAFė MAGJUNI SIBOFC 1912

74 XHEMAIL MAGJUNI SIBOFC 1912

Guri i madh
10-12-07, 12:50
Nga terrori BULLGAR janė vrarė e zhdukur kėta persona


1 BAJRAM KLINAKU BIVOLAK 1917

2 HAJRIZ KLINAKU BIVOLAK 1917

3 ALI MEHMETI MIHALIQ 1917

4 REXHEP SYLA MIHALIQ 1917

5 ARIF JAKUPI SHALLC 1917

6 SALIH JAKUPI SHALLC 1917

7 REXHEP SELIMI SHALLC 1917

8 MUSLI JAKUPI SHALLC 1917

9 HASHIM HASANI STROFC 1917

10 QUN TAHIRI STROFC 1917