PDA

View Full Version : Pas Thaēit, edhe Berish zeza flet pėr dofar " lidhjesh gjaku" me turqit


murrizi
12-04-12, 07:16
Turpi nuk paska skaj,
pėr njė "bark buk" duan tė na vėllazėrojn me t'birin e dreqin e kumedit kushin.
Ne Shqiptarėt njė popull qė lindi edhe para vet Ademit e Eves, e qė Pėrendit e Shqiptarėve na e dhuruan kėtė tokė tė shenjėt e tė bekuar, sa her edhe tė shpėrlar me gjakė. Sot na vien nė pushtet ca "barkdreqer" dhe pėr njė dark tė shijshme ta vėllazėrojn sot turkun, neser serbin e grekun, e ku do tė ndalen ?!

murrizi
12-04-12, 07:32
AKZ Berisha keqperdor identitetin kombetar

Publikuar mė 09/04/2012 09:55

http://www.top-channel.tv/foto/lajme/aleancakuqzi.jpg (http://lajme.shqiperia.com/lajme/artikull/iden/1047217701/titulli/AKZ-Berisha-keqperdor-identitetin-kombetar#)

Aleanca Kuq e Zi ka reaguar tė martėn ndaj njė deklarate tė bėrė mė herėt nga kryeministri Berisha pėr lidhjen mes shqiptarėve dhe turqve.

Sipas AKZ, pėrmes kėtyre deklaratave, kryeministri kėrkon tė largojė vėmendjen nga problemet e vėrteta qė ka aktualisht vendi.

“Berisha flet pėrēartė kur thotė se kemi lidhje gjaku me turqit. Me kėto deklarata Berisha kėrkon tė largojė vėmendjen nga gjendja e vendit. Berisha harron se jemi nė krizė ekonomike”, ka deklaruar AKZ.

Grupimi i drejtuar nga ish-nėnkryetari i KLD-sė Kreshnik Spahiu ka nėnvizuar se kryeministri Berisha po pėrdor identitetin kombėtar pėr interesa personale. Berisha flet pĆ«rƧartĆ« kur thotĆ« se kemi lidhje gjaku me turqit. Me kĆ«to deklarata Berisha kĆ«rkon tĆ« largojĆ« vĆ«mendjen nga gjendja e vendit. Berisha harron se jemi nĆ« krizĆ« ekonomike

Aleanca Kuq e Zi
Deklaratƫ pƫr shtyp

Aleanca ka shtuar mė tej se 100-vjetorin e pavarėsisė nga Turqia do ta festojė pa Berishėn, por me njė delegacion tė pėrbėrė nga pasardhėsit e presidentit Willson.

“Shqipėria dhe shqiptarėt janė simbol i civilizimit perėndimor. Rruga e shqiptarėve do tė ecė sipas demokracisė evropiane dhe asaj amerikane”, ka pėrfunduar Aleanca Kuq e Zi nė reagimin e saj.

Muajin e kaluar Aleanca u regjistrua si parti nė gjykatėn e Tiranės, duke shprehur ambicjen e saj pėr tė garuar si njė subjekt politik nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Po muajin e kaluar, Aleanca akuzoi qeverinė dhe ministrin e Inovacionit, Teknologjisė, Informacionit dhe Komunikimit, Genc Pollo se kanė dėrguar nė Athinė tė dhėnat zyrtare tė censusit dhe nuk po e publikojnė atė pėr shkak se janė nė pritje tė direktivave greke.

Ndėrsa nė fillim tė prillit, nė pėrvjetorin e Dėshmorit tė Kombit Indrit Cara, Aleanca Kuq e Zi organizoi njė manifestim pėrkujtimor nė qytetin e Kavajės nga ku kreu i saj etiketoi si tradhtarė tė interesave tė vendit klasėn sunduese aktuale tė grumbulluar rreth kreut tė PBDNJ-sė, Vangjel Dule.

Makresh
12-04-12, 07:52
Po, po,.. ne kemi lindur edhe para krijimit te planetit tok ! Dinozaurat s'ishin aska, kur ne ishim ketu, e le me turqit !

Bravo murriz, se patriot je !

Vec nje send : Cfar lidhjesh gjaku kishte kryepatrioti kombtar, Gjergj Kastrioti ?

murrizi
12-04-12, 11:07
Po, po,.. ne kemi lindur edhe para krijimit te planetit tok ! Dinozaurat s'ishin aska, kur ne ishim ketu, e le me turqit !

Bravo murriz, se patriot je !

Vec nje send : Cfar lidhjesh gjaku kishte kryepatrioti kombtar, Gjergj Kastrioti ?

Makresh, nėse ti ke problem identifikimi, dhe po shihet qart qe e ke, ēka t'kam faj une ? apo mos rastėsisht po pret tė kem edhe mirkuptim ?

Kryeprijesi ynė i kohes gjatė ēlirimit nga pushtuesi osman mund te ketė qenė edhe gabeli mė i madhė i tė gjitha kohėrave, por ai pėr neve e forcoj identitetin, e bėri atė edhe mė tė palėkundshėm, dhe ndryshe nga e gjithė bota, e qė do tė quheshim prej asaj dite Shqiptar.
Mė falė, Shqiptar dhe Krenar !
Pėr dallim nga haxhi qamilat qė kurrė su pajtuan tė mbeten pa baba dovletin.

Makresh
12-04-12, 12:11
Makresh, nėse ti ke problem identifikimi, dhe po shihet qart qe e ke, ēka t'kam faj une ? apo mos rastėsisht po pret tė kem edhe mirkuptim ?

Kryeprijesi ynė i kohes gjatė ēlirimit nga pushtuesi osman mund te ketė qenė edhe gabeli mė i madhė i tė gjitha kohėrave, por ai pėr neve e forcoj identitetin, e bėri atė edhe mė tė palėkundshėm, dhe ndryshe nga e gjithė bota, e qė do tė quheshim prej asaj dite Shqiptar.
Mė falė, Shqiptar dhe Krenar !
Pėr dallim nga haxhi qamilat qė kurrė su pajtuan tė mbeten pa baba dovletin.

Problemin me te vogel e kam tek identifikimi (sa per mos me then qe se kam fare problem).

"Kryeprijsi" juaj, nuk na ka ēliruar nga askush ! Otommanet shkuan 500 vite me vone sa per kujtim, dhe kur erdhen ketu, i gjeten tokat tona te pushtuara nga perandoria serbe. Pra kush na qenka ēlirimtar ? Ata qe perzunen shkijet der nga jugu i shqipnis, apo ata qe mbrojten fshatin e krujes ?!

Shqiptar, shqiptar,.. ēfar shqiptari ishte ai ? Nese ti kerkon te jesh imazhi i shqiptarit te tipit Gjergj Kastrioti, te duhet ta quajsh veten Katolik, ta kesh nenen serbe dhe t'i martosh serb e cernagor !

Un jam shqiptar, por jo dhe kurr si melez gjergji !

bVJs56jXHuM

elvio
12-04-12, 18:52
Sa absurde:frown:
Lidhje gjaku,,,,,,,,,.
Ajo batuta e Driteroit me shkrimtarin turk Azis ne kalane e Krujes.
Je i vetmi turk qe po hyn pa shpate ketu:smile:
Gjithcka qe gjen dobesi mbi shqiptaret,edhe kulturen e tyre fajin kopil e ka nga ajo gjurme e mongolit.
Pike

murrizi
12-04-12, 19:14
Sa absurde:frown:
Lidhje gjaku,,,,,,,,,.
Ajo batuta e Driteroit me shkrimtarin turk Azis ne kalane e Krujes.
Je i vetmi turk qe po hyn pa shpate ketu:smile:
Gjithcka qe gjen dobesi mbi shqiptaret,edhe kulturen e tyre fajin kopil e ka nga ajo gjurme e mongolit.
Pike
Sa them qe "e pati puna jone" me ngrohet i qik zemra kur shoh e lexoj shkrime te tilla.

Per ato pak makresha sa jane infektuar i gjindet ilaqi nje dite, tash 'iher kemi pune me shkije.

Bajlozi i Zi
12-04-12, 19:56
Gjithcka qe gjen dobesi mbi shqiptaret,edhe kulturen e tyre fajin kopil e ka nga ajo gjurme e mongolit.
Pike

Elvio,
Paradoksalisht ama,
Kjo qe thua ti, ėshtė aprovim i asaj qe ka deklaruar Berisha.
Ose,
Jeni ne te njejten vijė.

Te jete si te jete puna, une mendoj se teper shumė turqi kemi ne trurin tone e ne jeten tone. Popull i flliqt jemi boll. Ky ėshtė njė fakt me shumė pėr ato qe thote Berisha.

elvio
12-04-12, 20:30
Elvio,
Paradoksalisht ama,
Kjo qe thua ti, ėshtė aprovim i asaj qe ka deklaruar Berisha.
Ose,
Jeni ne te njejten vijė.

Te jete si te jete puna, une mendoj se teper shumė turqi kemi ne trurin tone e ne jeten tone. Popull i flliqt jemi boll. Ky ėshtė njė fakt me shumė pėr ato qe thote Berisha.
Segment Bajloz segment.

Bajlozi i Zi
12-04-12, 21:05
Segment Bajloz segment.

Ah, mirė,
paskam konstatuar gabimisht, pra.

Kujtova se segmentet jane momentumet deklarative te politikaneve me qellim perfitimi (... si art i se mundshmes, kjo).

Po ne kėtu, c'ne me segmentet?

elvio
12-04-12, 21:29
Sa them qe "e pati puna jone" me ngrohet i qik zemra kur shoh e lexoj shkrime te tilla.

Per ato pak makresha sa jane infektuar i gjindet ilaqi nje dite, tash 'iher kemi pune me shkije.Murriz Shqypnia.
Tash??
Ka qene,edhe eshte,por ,,,,,derrmuese pjese.

Ku ti dallosh Murriz qe te kemi pune?
Kam pershtypjen se per 28 Nnentor te 2012 Saliu do ike ne Stamboll,edhe nga andej do jape nje deklarate qe turqit Ismail Bejt ia shtruan me sixhade udhen :redface:

Ne instikt e kohen ne favor me vetedijen O Shqypnia eshte me mire te besojme:smile:

elvio
12-04-12, 21:37
Ah, mirė,
paskam konstatuar gabimisht, pra.

Kujtova se segmentet jane momentumet deklarative te politikaneve me qellim perfitimi (... si art i se mundshmes, kjo).

Po ne kėtu, c'ne me segmentet?
Segment per vijen e thene nga ti Bajloz,edhe normal qe s'kemi pune se nga segmenti nenkuptoj barrikade,edhe e te thenit qe s'jam ne te njejten vije.


http://etc.usf.edu/clipart/76000/76093/76093_segment_19_lg.gif

Se po ta lija keshtu
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/45/Perpendicular_bisector.gif
E kuqja me kish perfshire ne krejt Azine,madje s'do kisha mundesine te lexoja as reflektimet.
Popull i keq thua eeee?:smile:

Bajlozi i Zi
12-04-12, 22:02
ē'u mbush mali plot me rrush
plot me rrush.
Thot Berisha janė krushq
janė krushq.

Nė janė krushq
Le tė dalin-o
Berishėn le ta marrin
le ta marrin-o. :tongue:


Elvio,

Ai qe i mohon (lexo: tjetereson, tėhuajėson) gabimet dhe deshtimet e veta, e mohon vetveten, identitetin e vet. (Nėse pėr gabimet e deshtimet tona e ka fajin serbi, turku e mongoli, atehere "a si vertetohet ekzistenca e shqiptarėve", sepse sukseset dhe nami i mirė nuk na kane ra ndonjehere neper oborr neve. Me ēka e deshmojme ekzistencen tone autentike nese i mohojme (si te huajat) gabimet e deshtimet, kurse s'kemi si e deshmojme permes sukseseve???)

Ti po thua se deshtimet e gabimet i kemi nga mongoli.
Ama ketu na del problemi tjeter, sepse ne identitet po na hyn edhe mongoli.
Ky mongoli i pat ra ne qafe edhe serbit e grekut, por te serbi zor se gjen bakllava e hallve e defa e saze dimija turke. (think about!!!)

elvio
12-04-12, 22:12
Je thelluar Bajloz shume,e po me lekund te filloj te krijoj simpati per serb e helen.

Ai serbi eshte me fisnik ndoshta,edhe s'njoh,por kete bakllavane,e sa llafe ua gjen ku kercej mongoli.
Tani qe ta kuptojme problemin tend eshte se jemi te keqinj apo???
Nga inati i vjehrres nusja shkoi fjeti me mullixhine:rolleyes:

Bajlozi i Zi
12-04-12, 22:22
Je thelluar Bajloz shume,e po me lekund te filloj te krijoj simpati per serb e helen.

Ai serbi eshte me fisnik ndoshta,edhe s'njoh,por kete bakllavane,e sa llafe ua gjen ku kercej mongoli.
Tani qe ta kuptojme problemin tend eshte se jemi te keqinj apo???
Nga inati i vjehrres nusja shkoi fjeti me mullixhine:rolleyes:

:biggrin:
Jo me mullixhine, por ai mullixhiu i thirri edhe koleget e vet e bene orgji me nusen, qy

elvio
12-04-12, 22:41
:biggrin:
Jo me mullixhine, por ai mullixhiu i thirri edhe koleget e vet e bene orgji me nusen, qy

Me duket ma deformove fjalen popullore Bajloz:tongue: edhe kur shkruan Mullixhiu thirri ,,,,,,,,,

Thash ky mendon Berisha -Thaci ta prishin pyllin.
Ne nje konference te partise republikane i ndjeri Zoti Sabri Godo tha!
Kur bejne dashuri (ps-pd) i bejne rrafsh pyllin,s'lejne dege e lis ne kembe.:biggrin:

Makresh
12-04-12, 23:36
Para 100 vite,... shqiptarėt tė cilt e proklamuan Shqipėrin si te bekuar dhe te pavarur, i quajtėn Vėllezėr turqit ne formulen, pra shpalljėn e Pavarėsis !http://www.tvklan.al/emisioni.php?id=4553#

Bajlozi i Zi
12-04-12, 23:40
Me duket ma deformove fjalen popullore Bajloz:tongue: edhe kur shkruan Mullixhiu thirri ,,,,,,,,,

Thash ky mendon Berisha -Thaci ta prishin pyllin.
Ne nje konference te partise republikane i ndjeri Zoti Sabri Godo tha!
Kur bejne dashuri (ps-pd) i bejne rrafsh pyllin,s'lejne dege e lis ne kembe.:biggrin:

Kjo e Sabri Godos, ngjan fort me ate: kur ndeshen elefantėt, shkilet bari.

Ne lidhje me temen:

1. Fjala nuk ban gjak. (sipas Kanunit kjo :tongue:)
2. Mesazhet miqesore e vellazerore te politikaneve jane mjaft te njohura ne diplomacine nderkombetare.

Zezaku i afrikes zbret nga pema e bananes, shkon ne ShBA, behet amerikan, martohet me amerikane. Dua te them se mbi gjysma e amerikaneve jane vellezer gjaku e ne lidhje gjaku me ata zezaket e afrikes qe kacaviren neper peme me majmunė.
E ke edhe president te amerikes njė te tillė.

Berisha e thote kete ne njė kontekst te tijin politik: investime, ekonomi, etj.

Gjate kohes (97-2005) kur Nano (tosi) konsiderohej pejgamber i socialisteve, "ju" e votonit e cmendeshit pas tij edhe kur ai deklaronte nga Kreta se "kryeqytet i Kosoves ėshtė beogradi".

Llogarite dhe diskutoje (krahasoje) gjendjen energjetike, te rrugeve dhe te ekonomise ne Shqiperi para vitit 2005, dhe si ėshtė sot (levizja e lire me Evropen, NATO, eliminimi i skafeve qe ishin imazhi i turpit, etj)... E mos u merrni kot me p*rdhėt e plakut.

premium
12-04-12, 23:57
Turpi nuk paska skaj,
pėr njė "bark buk" duan tė na vėllazėrojn me t'birin e dreqin e kumedit kushin.
Ne Shqiptarėt njė popull qė lindi edhe para vet Ademit e Eves, e qė Pėrendit e Shqiptarėve na e dhuruan kėtė tokė tė shenjėt e tė bekuar, sa her edhe tė shpėrlar me gjakė. Sot na vien nė pushtet ca "barkdreqer" dhe pėr njė dark tė shijshme ta vėllazėrojn sot turkun, neser serbin e grekun, e ku do tė ndalen ?!O Muriz shypnija , mbėshtetu Turqisė qka tė thotė e kurrė mos u bo pishman , atje janė atdhetarėt e vėrtetė Shqiptarė qė punojnė ditė e natė pėr qėt vendin e vogėl ,
Kupto se peshku i madhė e pėrbin e voglin ,
Mos u ba ma i menqėm se Berisha , Topi , e deri te Thaqi me grupin e tij toptan , i vetmi potezė na mbeti tė afrohemi sygjerimi bababallkanit.
tjetėr nuk di ē'tė them ,,, sa fol aq gabon . pikė

Skyfter
13-04-12, 04:57
Edhe nje gabim HISTORIK,

Makresh
13-04-12, 11:07
Ja cfare shkruan Bledi Mane sot kunder Berishes (vazhdon sulmi turkofob ndaj ti...)
http://www.gazetatema.net/web/2012/04/12/argita-mblidhni-babin/

I dashur Kryepeshkop. Hirėsi Janullatos.

Nėse je burrė, nėse vėrtet pėrfaqėson vlerat fisnike tė kristianizmit ortodoks do tė fitoje respektin edhe tė muslimanėve dhe tė ēamėve nėse tė djelėn e Pashkės do tė nxjerrėsh jashtė shtėpisė tėnde babain e Argitės. Sali i Sheqeres pa sheqerna nė gjakun e tij tė pėrzjerė turko-shqiptar, do tė tė vijė pėr urimin e Pashkės por ti thjesht nxire jashtė dere, thjesht merr nė dorė ndonjė dhjatė tė re me kapak tė trashė dhe gjuaji kokės e shaje. Shaje fort sa tė oshėtijė Jeruzalemi, Konstandinopoja dhe Athina:

-Hajde gamisu more malaga, gamisu more othomanos!!!

Bajlozi i Zi
13-04-12, 11:53
Ja cfare shkruan Bledi Mane sot kunder Berishes (vazhdon sulmi turkofob ndaj ti...)
http://www.gazetatema.net/web/2012/04/12/argita-mblidhni-babin/

I dashur Kryepeshkop. Hirėsi Janullatos.

Nėse je burrė, nėse vėrtet pėrfaqėson vlerat fisnike tė kristianizmit ortodoks do tė fitoje respektin edhe tė muslimanėve dhe tė ēamėve nėse tė djelėn e Pashkės do tė nxjerrėsh jashtė shtėpisė tėnde babain e Argitės. Sali i Sheqeres pa sheqerna nė gjakun e tij tė pėrzjerė turko-shqiptar, do tė tė vijė pėr urimin e Pashkės por ti thjesht nxire jashtė dere, thjesht merr nė dorė ndonjė dhjatė tė re me kapak tė trashė dhe gjuaji kokės e shaje. Shaje fort sa tė oshėtijė Jeruzalemi, Konstandinopoja dhe Athina:

-Hajde gamisu more malaga, gamisu more othomanos!!!

E ke mesuar turirin me te qu veē neper berllogje te internetit, o makresh.

Po ky bledi mane vet e ka pranuar qe para cdo shkrimi i mbush hundet kokaine e felliqesi. Gjysmen e jetes e ka kalu neper burgje te evropes pėr trafikim me qenie njerezore, prostitucion e kontrabande droge.

elvio
13-04-12, 13:32
Kjo e Sabri Godos, ngjan fort me ate: kur ndeshen elefantėt, shkilet bari.

Ne lidhje me temen:

1. Fjala nuk ban gjak. (sipas Kanunit kjo :tongue:)
2. Mesazhet miqesore e vellazerore te politikaneve jane mjaft te njohura ne diplomacine nderkombetare.

Zezaku i afrikes zbret nga pema e bananes, shkon ne ShBA, behet amerikan, martohet me amerikane. Dua te them se mbi gjysma e amerikaneve jane vellezer gjaku e ne lidhje gjaku me ata zezaket e afrikes qe kacaviren neper peme me majmunė.
E ke edhe president te amerikes njė te tillė.

Berisha e thote kete ne njė kontekst te tijin politik: investime, ekonomi, etj.

Gjate kohes (97-2005) kur Nano (tosi) konsiderohej pejgamber i socialisteve, "ju" e votonit e cmendeshit pas tij edhe kur ai deklaronte nga Kreta se "kryeqytet i Kosoves ėshtė beogradi".

Llogarite dhe diskutoje (krahasoje) gjendjen energjetike, te rrugeve dhe te ekonomise ne Shqiperi para vitit 2005, dhe si ėshtė sot (levizja e lire me Evropen, NATO, eliminimi i skafeve qe ishin imazhi i turpit, etj)... E mos u merrni kot me p*rdhėt e plakut.


Mos baj aq shume peshe Bajloz sa merr persiper ate e vellazerimit qe tha Berisha per Mongolet:cool: e ta devijosh.
Thuaje or vella sikurse ndodh kryesisht me servilizmin bosh,ose me mire ate pak simpati qe tregon per Berishen tend.
E sa per simpatite per Nano e cmenduria e shqiptareve pas tij ish ajo qe ,,,
Shkoj ne shtepi me rreh gruaja,e shkoj ne pyll me ha ujku:eek:
Para nje skizofreni zgjodhen ate Nankon e Athines miqesore,se pane ate qe skizofreni asaj kohe tha qe shuajeni Vloren.
S'me habit aspak se e ti si shume te tjere shqiptare te Kosoves keni simpati per ate elefantin qe prish barin te embargos se naftes ne ato vite me Sllobo-Karajxhica.

Sa per ato te plakut s'po them gje(sikurse kam bere)por pak me zgjoi interesin e u inkuadrova ne kete teme duke thene ate c'ka mendoj.

Bajlozi i Zi
13-04-12, 16:17
Mos baj aq shume peshe Bajloz sa merr persiper ate e vellazerimit qe tha Berisha per Mongolet:cool: e ta devijosh.
Thuaje or vella sikurse ndodh kryesisht me servilizmin bosh,ose me mire ate pak simpati qe tregon per Berishen tend.
E sa per simpatite per Nano e cmenduria e shqiptareve pas tij ish ajo qe ,,,
Shkoj ne shtepi me rreh gruaja,e shkoj ne pyll me ha ujku:eek:
Para nje skizofreni zgjodhen ate Nankon e Athines miqesore,se pane ate qe skizofreni asaj kohe tha qe shuajeni Vloren.
S'me habit aspak se e ti si shume te tjere shqiptare te Kosoves keni simpati per ate elefantin qe prish barin te embargos se naftes ne ato vite me Sllobo-Karajxhica.

Sa per ato te plakut s'po them gje(sikurse kam bere)por pak me zgjoi interesin e u inkuadrova ne kete teme duke thene ate c'ka mendoj.

Jo jo, sa pėr "shuajeni Vloren", dihet tashme shumė mirė se kush erdhi ne pushtet me ndihmen e bandave te zani ēaushit.

Gjithsesi, si gjithnje ne keso debatesh, sa me shumė qe shtohen postimet aq me te shumė debati kjartesohet ne animet grupore politike.
Je kundėr Berishes, sigurisht qe do te japesh argumente te tipit tradhetar i kombit etj etj. Zaten kjo ėshtė teper normale pėr arealin tone. Siē ndodh me anen kundershtare.

Une mendoj se ne kete rast me mirė do te ishte te ipen alternativat, sesa te shkruhet ne stilin bjeri t'i biem (oh sa mirė qe ndodhi gerdeci, oh sa mirė 21 janari, oh sa mirė qe deklaroi Berisha pėr lidhje gjaku... Opozite me inercion). Me kete menyre te te argumentuarit, edhe pas vdekjes se Berishes, berishizmin do ta keni kembekryq ne politiken shqiptare.

Kur nuk ėshtė Berisha, "ju" kunderashtaret e tij ia dhuroni ēelesin e Tiranes ēetnikut bergovic.

murrizi
13-04-12, 16:30
Jo jo, sa pėr "shuajeni Vloren", dihet tashme shumė mirė se kush erdhi ne pushtet me ndihmen e bandave te zani ēaushit.

Gjithsesi, si gjithnje ne keso debatesh, sa me shumė qe shtohen postimet aq me te shumė debati kjartesohet ne animet grupore politike.
Je kundėr Berishes, sigurisht qe do te japesh argumente te tipit tradhetar i kombit etj etj. Zaten kjo ėshtė teper normale pėr arealin tone. Siē ndodh me anen kundershtare.

Une mendoj se ne kete rast me mirė do te ishte te ipen alternativat, sesa te shkruhet ne stilin bjeri t'i biem (oh sa mirė qe ndodhi gerdeci, oh sa mirė 21 janari, oh sa mirė qe deklaroi Berisha pėr lidhje gjaku... Opozite me inercion). Me kete menyre te te argumentuarit, edhe pas vdekjes se Berishes, berishizmin do ta keni kembekryq ne politiken shqiptare.

Kur nuk ėshtė Berisha, "ju" kunderashtaret e tij ia dhuroni ēelesin e Tiranes ēetnikut bergovic.


eh godit e ke, tash ke folė si Bajleasy ( po du me thanė si burr, ku e gjete mor daj kete emer kaq te keqin, Bajloz i zi-sinomym i sė keqės, ardhje e pushtuesve nė trojet shqiptare- mi ra trup s'po t'shko hiq per ftyre !).
P.s.
Merrni msim prej meje :biggrin:, mos u bėni militant partish, po bėhuni apolitik pėr ēėshtjen madhore :smile:.

Bajlozi i Zi
13-04-12, 16:43
eh godit e ke, tash ke folė si Bajleasy ( po du me thanė si burr, ku e gjete mor daj kete emer kaq te keqin, Bajloz i zi-sinomym i sė keqės, ardhje e pushtuesve nė trojet shqiptare- mi ra trup s'po t'shko hiq per ftyre !).
P.s.
Merrni msim prej meje :biggrin:, mos u bėni militant partish, po bėhuni apolitik pėr ēėshtjen madhore :smile:.

O murrizi,
Ne Shqipni thojnė: pordha e madhe shkyen brekėt e veta.

murrizi
13-04-12, 16:50
O murrizi,
Ne Shqipni thojnė: pordha e madhe shkyen brekėt e veta.
O Murriz Shipnia thirr, e jo mulixi, se nuk i kemi pas ruajt bullicat bashk ?
Nuk mbaj mend tekefundit ?!

murrizi
13-04-12, 17:58
O Muriz Shypnija , mbėshtetu Turqisė qka tė thotė e kurrė mos u bo pishman , atje janė atdhetarėt e vėrtetė Shqiptarė qė punojnė ditė e natė pėr qėt vendin e vogėl ,
Kupto se peshku i madhė e pėrbin e voglin ,
Mos u ba ma i menqėm se Berisha , Topi , e deri te Thaqi me grupin e tij toptan , i vetmi potezė na mbeti tė afrohemi sygjerimi bababallkanit.
tjetėr nuk di ē'tė them ,,, sa fol aq gabon . pikė

Qysh ke qikjo peshku i madh e pėrbin tė voglin o premium djali, ku mbeti besimi yt te zoti ? tė vegjlit a nuk paskan drejtė tė jetojn a ?

Me u mbeshtet Shqiptari veq te vetvetja nė rendė tė parė, pastaj vijn miqtė e mirė, miqt e miqve dhe aleancat (interesat) e perbashkta.

Mbėshtja nė Turqin sjell veq dėme pėr shqiptarėt, njėjtė si po u ndodhė fqinjėve tė turqėve, ren me ren vijė njėri pas tjetrit.

elvio
13-04-12, 18:53
Jo jo, sa pėr "shuajeni Vloren", dihet tashme shumė mirė se kush erdhi ne pushtet me ndihmen e bandave te zani ēaushit.

Gjithsesi, si gjithnje ne keso debatesh, sa me shumė qe shtohen postimet aq me te shumė debati kjartesohet ne animet grupore politike.
Je kundėr Berishes, sigurisht qe do te japesh argumente te tipit tradhetar i kombit etj etj. Zaten kjo ėshtė teper normale pėr arealin tone. Siē ndodh me anen kundershtare.

Une mendoj se ne kete rast me mirė do te ishte te ipen alternativat, sesa te shkruhet ne stilin bjeri t'i biem (oh sa mirė qe ndodhi gerdeci, oh sa mirė 21 janari, oh sa mirė qe deklaroi Berisha pėr lidhje gjaku... Opozite me inercion). Me kete menyre te te argumentuarit, edhe pas vdekjes se Berishes, berishizmin do ta keni kembekryq ne politiken shqiptare.

Kur nuk ėshtė Berisha, "ju" kunderashtaret e tij ia dhuroni ēelesin e Tiranes ēetnikut bergovic.
Nqs i ke pare shkrimet qe vijne ne ate e te anesuarit sikurse simpatizoj nje force politike them me bindje kategorikisht jo,edhe bie si mjaft e vogel,edhe e lire.
Kush tha qe bjeri e ti biem?

Alternativat?
Te marre note ndeshkimi me batutat e tij (bllof)
Te dale te ballafaqohet me prof Kristo Frasherin e ta arguementoje ate te vellazerimit me mongolet,e pse kam bindjen qe e gjejne gjuhen e perbashket sepse ne dy thelle kane te njejtat ide por s'besoj nga testja qe kan pas .

''Une jam mire kur eshte Shqypnija mire,,
Is Boletini

Fshatari
14-04-12, 10:30
Turpi nuk paska skaj,


pėr njė "bark buk" duan tė na vėllazėrojn me t'birin e dreqin e kumedit kushin.
Ne Shqiptarėt njė popull qė lindi edhe para vet Ademit e Eves, e qė Pėrendit e Shqiptarėve na e dhuruan kėtė tokė tė shenjėt e tė bekuar, sa her edhe tė shpėrlar me gjakė. Sot na vien nė pushtet ca "barkdreqer" dhe pėr njė dark tė shijshme ta vėllazėrojn sot turkun, neser serbin e grekun, e ku do tė ndalen ?!
Para 2 muajve, nje shtet i krishtere evropian(franca)tentoi te miratoje nje ligj qe do te "denonte ēdo individ qe mohon...gjenocidin e supozuar otoman te viti 1915 ndaj armeneve". Kete ligj ( per nje ngjarje qe ka ndodhur ne mes dy vendeve te huaja te pavarura e sovran)Turqise dhe armenise, e pati inicue kryetari i tashem francez, kurse tekstin e ligjit e paraqiti para asamblese nje deputet me prejardhje armene. Ligji u aprovue me shumice votash ne asamblene kombetare. Turqia ia perkujtoi disa gjeste jo te hijeshme picimulit francez dhe ia beri shume te qarte se nese ai ligj do te miratohej edhe nga senati, atehere Turqia do t'i anulonte te gjitha kontratat diplomatike dhe tregetare me "vendin e te drejtave te njeriut".
Senatoret francez e kuptuan mire shume kercenimin turk dhe e hodhen poshte me shumice votash ligjin ne fjale me motivin se nje ligj i tille eshte ingjerence ne punet e brendshme te nje vendi te huaj, dhe me motivin real e objektiv se prishja e mardhenieve ekonomike me kete shtet te madhe euroaziatik do t'i kushtone shume shtrenjte france me nje borxh ndaj botes qe ngrihet ne 1717 miliard euro.(lexo me gjeresisht per krizen e euros nga zero cooli te Kriza e euros...)...
E vereni per ēfare qellimi katoliket francez e perqafuan muslimanizmin turk.

SANTANA-29
14-04-12, 13:06
Sa qesharak se eshte sala ai e nderron inditetin behet kinez arab grek serb besa edhe Majmun vetem per ta mbajtur pushtetin me qdo kushte,

Po qfar fetyra ka sala te kaloj afer permendores te Skenderbeut,,,,..

po prap mendoj se ka gabuar apo eshte interpretuar ndryshe,,mediat shqiptare jan sikur sorrat e zeza,.,.,

murrizi
14-04-12, 14:50
Para 2 muajve, nje shtet i krishtere evropian(franca)tentoi te miratoje nje ligj qe do te "denonte ēdo individ qe mohon...gjenocidin e supozuar otoman te viti 1915 ndaj armeneve". Kete ligj ( per nje ngjarje qe ka ndodhur ne mes dy vendeve te huaja te pavarura e sovran)Turqise dhe armenise, e pati inicue kryetari i tashem francez, kurse tekstin e ligjit e paraqiti para asamblese nje deputet me prejardhje armene. Ligji u aprovue me shumice votash ne asamblene kombetare. Turqia ia perkujtoi disa gjeste jo te hijeshme picimulit francez dhe ia beri shume te qarte se nese ai ligj do te miratohej edhe nga senati, atehere Turqia do t'i anulonte te gjitha kontratat diplomatike dhe tregetare me "vendin e te drejtave te njeriut".
Senatoret francez e kuptuan mire shume kercenimin turk dhe e hodhen poshte me shumice votash ligjin ne fjale me motivin se nje ligj i tille eshte ingjerence ne punet e brendshme te nje vendi te huaj, dhe me motivin real e objektiv se prishja e mardhenieve ekonomike me kete shtet te madhe euroaziatik do t'i kushtone shume shtrenjte france me nje borxh ndaj botes qe ngrihet ne 1717 miliard euro.(lexo me gjeresisht per krizen e euros nga zero cooli te Kriza e euros...)...
E vereni per ēfare qellimi katoliket francez e perqafuan muslimanizmin turk.

..ėhė, ktu ja paska dhon po thu ti a ?!
Ani hejli koft pro, spo e kallim jorganin per ni plesht (sa pėr mu) po ēka me i bo 90 % tė popullit qė janė indinjuar me kėtė thėnjė tė kreut tė vendit se ? aty qėndron lepuri !
Fshatar nuk po mė duket bash krahasim i drejtė ky i yti e para, dhe e dyta ... nejse boll e e para tė dyten po lėmė hėpėrhė.
Por mbase jemi "tė t'mbėshteturit, njėjtė patėn vepruar edhe Boshnjakėt, njė popull i vjetėr nė ballkan a (lexo pėr Bosnjėn e vjetėr ku skishte Serbi e as Kroaci), dhe atėbotė derisa turqia kėrcėnonte serbin (pėr tė zezėn e boshnjakėve), nė qytetet e bosnjes griheshin njerz, dhe bienin qytete nė duart tė Serbit njėri pas tjetrit. Sa pėr "notiz" sot kemi njė bosnjė e Herzegovinė me 49 % serbi, 33 % boshnjak, dhe 17% kroat.
Jo veq thash a.

Bajlozi i Zi
14-04-12, 15:23
Para 2 muajve, nje shtet i krishtere evropian(franca)tentoi te miratoje nje ligj qe do te "denonte ēdo individ qe mohon...gjenocidin e supozuar otoman te viti 1915 ndaj armeneve". Kete ligj ( per nje ngjarje qe ka ndodhur ne mes dy vendeve te huaja te pavarura e sovran)Turqise dhe armenise, e pati inicue kryetari i tashem francez, kurse tekstin e ligjit e paraqiti para asamblese nje deputet me prejardhje armene. Ligji u aprovue me shumice votash ne asamblene kombetare. Turqia ia perkujtoi disa gjeste jo te hijeshme picimulit francez dhe ia beri shume te qarte se nese ai ligj do te miratohej edhe nga senati, atehere Turqia do t'i anulonte te gjitha kontratat diplomatike dhe tregetare me "vendin e te drejtave te njeriut".
Senatoret francez e kuptuan mire shume kercenimin turk dhe e hodhen poshte me shumice votash ligjin ne fjale me motivin se nje ligj i tille eshte ingjerence ne punet e brendshme te nje vendi te huaj, dhe me motivin real e objektiv se prishja e mardhenieve ekonomike me kete shtet te madhe euroaziatik do t'i kushtone shume shtrenjte france me nje borxh ndaj botes qe ngrihet ne 1717 miliard euro.(lexo me gjeresisht per krizen e euros nga zero cooli te Kriza e euros...)...
E vereni per ēfare qellimi katoliket francez e perqafuan muslimanizmin turk.

mirė, pėr sa i perket pikepamjes tende,
Ama pėr kete pjesen qe ke shkruar:

( pėr nje ngjarje qe ka ndodhur ne mes dy vendeve te huaja te pavarura e sovran)Turqise dhe armenise

Ngjarja ne fjale ėshtė gjenocidi (zhdukja e fares se njė populli te pambrojtur).

Atehere me kete kandar, ti edhe gjenocidin e krimet e shkinise ndaj shqiptareve mund te i konsiderosh "njė ngjarje qe ka ndodhur brenda njė vendi te huaj te pavarur dhe sovran - serbise"). Mund ta akuzosh edhe ShBA-ne edhe Klintonin pėr bombardimet e njė vendi te huaj te pavarur dhe sovran.

(Si zakonisht, ketu vazhdohet te shkruhet me rezon milimetrik, "hajde i mshojmė pėr me i mshu", derisa logjiken e qesim me kullotė fushave).

Fshatari
14-04-12, 15:38
mirė, pėr sa i perket pikepamjes tende,
Ama pėr kete pjesen qe ke shkruar:

( pėr nje ngjarje qe ka ndodhur ne mes dy vendeve te huaja te pavarura e sovran)Turqise dhe armenise

Ngjarja ne fjale ėshtė gjenocidi (zhdukja e fares se njė populli te pambrojtur).

Atehere me kete kandar, ti edhe gjenocidin e krimet e shkinise ndaj shqiptareve mund te i konsiderosh "njė ngjarje qe ka ndodhur brenda njė vendi te huaj te pavarur dhe sovran - serbise"). Mund ta akuzosh edhe ShBA-ne edhe Klintonin pėr bombardimet e njė vendi te huaj te pavarur dhe sovran.

(Si zakonisht, ketu vazhdohet te shkruhet me rezon milimetrik, "hajde i mshojmė pėr me i mshu", derisa logjiken e qesim me kullotė fushave).

"Atehere me kete kandar, ti edhe gjenocidin e krimet e shkinise ndaj shqiptareve mund te i konsiderosh "njė ngjarje qe ka ndodhur brenda njė vendi te huaj te pavarur dhe sovran - serbise")". = me mandat te OKB-se. Franca nuk eshte OKB dhe nuk vlen asnje lek me shume se Zairi, armenia, Togoja, Algjeria, Kosova, e cilido shtet tjeter ne bote.
Ne vitin 1999, kur kane ndodhur bombardimet, serbia nuk ka qene as shtet, as e pavarur e sovrane. Bombardimet jane bere mbi "republiken federale jugosllave". Keshtu shkruan ne vendimin e OKB-se. servia nuk permendet askund nga vete fakti se nuk ekzistonte fare me 1999.
Kete, me duket, ia sqaruan senatoret francez, ketij kryetarit te fundit francez, i cili , me gjase reale, do ta gjeje fundit me 6 maj.

murrizi
14-04-12, 15:44
mirė, pėr sa i perket pikepamjes tende,
Ama pėr kete pjesen qe ke shkruar:

( pėr nje ngjarje qe ka ndodhur ne mes dy vendeve te huaja te pavarura e sovran)Turqise dhe armenise

Ngjarja ne fjale ėshtė gjenocidi (zhdukja e fares se njė populli te pambrojtur).

Atehere me kete kandar, ti edhe gjenocidin e krimet e shkinise ndaj shqiptareve mund te i konsiderosh "njė ngjarje qe ka ndodhur brenda njė vendi te huaj te pavarur dhe sovran - serbise"). Mund ta akuzosh edhe ShBA-ne edhe Klintonin pėr bombardimet e njė vendi te huaj te pavarur dhe sovran.

(Si zakonisht, ketu vazhdohet te shkruhet me rezon milimetrik, "hajde i mshojmė pėr me i mshu", derisa logjiken e qesim me kullotė fushave).

Ēfar e mire e gurit kjo qė ka thon Fshatari, spo shih'hshe kurgjo.
Po ka than Berisha e spo ta kona, me pas thon gjikushi tjeter pėrveq Berishes, kishe shkumu k'tupari.
pisi zanav,
Edhe prap po ua qes n'kujtes, ky krahasim nuk e ka vendin kėtu.
Ne jemi populli vogel sa qė ta ndajm "drejtėsin" e botės sė madhe.

Citoj Kreshnik Spahiun ku thotė:
Berisha me rastin e 100 vjetorit tė Pavarsis sė Shqipris mundė tė shkoj tė festoj nė stamboll (shlir), ndėrsa unė do ti ftoj pasardhėsit e Presidentit Willson nė Tiranė.

Bajlozi i Zi
14-04-12, 16:02
Ēfar e mire e gurit kjo qė ka thon Fshatari, spo shih'hshe kurgjo.
Po ka than Berisha e spo ta kona, me pas thon gjikushi tjeter pėrveq Berishes, kishe shkumu k'tupari.
pisi zanav,
Edhe prap po ua qes n'kujtes, ky krahasim nuk e ka vendin kėtu.
Ne jemi populli vogel sa qė ta ndajm "drejtėsin" e botės sė madhe.

Citoj Kreshnik Spahiun ku thotė:
Berisha me rastin e 100 vjetorit tė Pavarsis sė Shqipris mundė tė shkoj tė festoj nė stamboll (shlir), ndėrsa unė do ti ftoj pasardhėsit e Presidentit Willson nė Tiranė.

O murrizi,

Ma s'pari, kreshnik spahiu ėshtė gjak turk. (Interesohu pak pėr familjen e tij!!!).

Ma s'dyti, para rreth 1 muaji, viziten e kreshnik spahiut ne ShBA e ka aranzhuar (ndermjetesuar/ndihmuar) njė turk. (Interesohu edhe pėr kete pak me teper!!!).

Ma s'treti, ne statutin e partise se tij (AKZ) qe e ka dorezuar me rastin e regjistrimit si parti, kreshnik spahiu ka shkruar: integrimin e shqiptareve, akz-ja e sheh ne kuader te procesit te integrimeve evropiane. :tongue: (interesohu pak edhe pėr kete!!!)

Ma s'katerti, kallxoji Fshatarit qe amerika e ka bombardu beogardin pa mandat te okb-se. Bile e ka bombardu edhe ambasaden e kines e cila ka veto ne ks te okb-se.

murrizi
14-04-12, 16:45
O murrizi,

Ma s'pari, kreshnik spahiu ėshtė gjak turk. (Interesohu pak pėr familjen e tij!!!).

Ma s'dyti, para rreth 1 muaji, viziten e kreshnik spahiut ne ShBA e ka aranzhuar (ndermjetesuar/ndihmuar) njė turk. (Interesohu edhe pėr kete pak me teper!!!).

Ma s'treti, ne statutin e partise se tij (AKZ) qe e ka dorezuar me rastin e regjistrimit si parti, kreshnik spahiu ka shkruar: integrimin e shqiptareve, akz-ja e sheh ne kuader te procesit te integrimeve evropiane. :tongue: (interesohu pak edhe pėr kete!!!)

Ma s'katerti, kallxoji Fshatarit qe amerika e ka bombardu beogardin pa mandat te okb-se. Bile e ka bombardu edhe ambasaden e kines e cila ka veto ne ks te okb-se.
Ēfar flet o Abdullah ???

Mos flit dokrra o Abdullah se bjen reja n'pik dites e te shkrumon e bėne hi.

Bajlozi i Zi
14-04-12, 17:17
Ēfar flet o Abdullah ???

Mos flit dokrra o Abdullah se bjen reja n'pik dites e te shkrumon e bėne hi.

:biggrin:

A ta shajta pak kete spahiun turk, a?

S'ki faj se kogja shumė i ngjani njani-tjetrit, patriota cirkuza me ngjyra e me gishta si shqypooonja e me pordha te mdhaja patriotike neper interneta (garant breket nga mbrapa i ki krejt bira bira) :tongue:

http://www.balkaninsight.com/en/file/show/Images/images/KreshnikSpahiu.jpg
Kqyre ēka domethanė m'u kon patriot i madh, a!!!!!
Gishtat e mdhaj duhet m'i ba qeshtu!!! :tongue:

Fshatari
14-04-12, 17:21
Ēfar flet o Abdullah ???

Mos flit dokrra o Abdullah se bjen reja n'pik dites e te shkrumon e bėne hi.

Nuk di pse po e ngrit tonin edhe ti Mid'hat !

E pash qaty ne postimin e perprashem um kishe shajt pak, po nejse.
Nuk di ēfare te keqje ka nese Shqiperia lidh kontrata me shtetin turk kur e dime se evropa nuk e do ne bashkesine e vete (per shkak te mosplotesimit te 200000... kushteve paraprake).
Populli shqiptar nuk eshte edhe aq i vogel qe te mos ndaje "drejtesine" e botes se madhe : me duket se ti po shkruen diku se jane hiē me pak se 15 milion! Kjo nuk eshte pune e vogel.
Shqiperia dhe shqiptaret i kane disa aleat dhe miq te medhenje qe peshojne me shume se te gjitha vendet tjera bashkerisht : SHBA-te, Gjermaninė, Turqine, e ndonje tjeter, pra sipas radhes : superfuqine boterore, superfuqine evropiane dhe superfuqine rajonale evrope-azi. Me ndihmen e zotit dhe te ketyre tre vendeve, edhe shqiptaret kane me u bo, pa kurfare dyshimi, superfuqi me vete.
Besa e fshatarit !

King_Gentius
14-04-12, 17:51
Politikanet duhet tja len historine pedagogeve se po i bejne gjerat lemsh, perse do vije Erdogani ne Shqiperi te festoje 100 vjetorin e Pavaresis te Shqiperise? Berisha harroi te ftoje edhe kryetaret greke e serbe ne feste, qe te kompletohet mire kryesia e kasapeve qe kan dash te zhdukjen e popullit tone per sa e sa shekuj.

Bajlozi i Zi
14-04-12, 17:59
Politikanet duhet tja len historine pedagogeve se po i bejne gjerat lemsh, perse do vije Erdogani ne Shqiperi te festoje 100 vjetorin e Pavaresis te Shqiperise? Berisha harroi te ftoje edhe kryetaret greke e serbe ne feste, qe te kompletohet mire kryesia e kasapeve qe kan dash te zhdukjen e popullit tone per sa e sa shekuj.

A ėshtė turp ose keq me tė pa armiku duke e festuar 100 vjetorin e pavarėsisė?

King_Gentius
14-04-12, 18:24
Thjesht me duket si pavend o vlla, 100 vjetori eshte feste per ne, nuk dua tua shof aspak fytyren turqve grekve apo serbve ate dite gezimi.

murrizi
15-04-12, 10:18
:biggrin:

A ta shajta pak kete spahiun turk, a?

S'ki faj se kogja shumė i ngjani njani-tjetrit, patriota cirkuza me ngjyra e me gishta si shqypooonja e me pordha te mdhaja patriotike neper interneta (garant breket nga mbrapa i ki krejt bira bira) :tongue:

http://www.balkaninsight.com/en/file/show/Images/images/KreshnikSpahiu.jpg
Kqyre ēka domethanė m'u kon patriot i madh, a!!!!!
Gishtat e mdhaj duhet m'i ba qeshtu!!! :tongue:

Ti mundesh neve Spahinjeve veq me na ferku gjanat ner rryp.
Spahinjet ishin, e edhe sot jan ata qė i mbajten direktivat monetare tė shtetit, nga kjo edhe eminimi, se pėrndryshe ska tė bėjė kjo me gjak turki, msa me boren e parvjeme.
A pėr breket me vrima ke tė drejt.
Ja pse:
Nga sefaja e madhe ne "spahinjet" hajm shum, edhe me bo me qellu ndrejtim tė gjyles (tė preferoj tė rrish gjitmonė anash a)ne jo veq breket i vrimojm e i bojm cop cop, por gjithēka qė ėshtė nė atė drejtim e rrafshojm me dhe.

Makresh
15-04-12, 11:40
Politikanet duhet tja len historine pedagogeve se po i bejne gjerat lemsh, perse do vije Erdogani ne Shqiperi te festoje 100 vjetorin e Pavaresis te Shqiperise? Berisha harroi te ftoje edhe kryetaret greke e serbe ne feste, qe te kompletohet mire kryesia e kasapeve qe kan dash te zhdukjen e popullit tone per sa e sa shekuj.

Sot per sot, shqipnia s'ka tjeter mik perpos Turkut. Me shume se mik, e ka edhe aleat qe vertet eshte sjellur mbi njehere si VELLAU i MADHE i shqiptareve ! Mbrenda 24 oreve e pushtoj Greqin, nese vetem 1 hape futet mbrenda shqipnis ne vitin 97, u tha botės !..... hic pa e permendur ndihmen humanitare gjat luftes se Kosoves dhe ate ushtarake qe ilegalisht e furnizoj shqipnijen.

King_Gentius
15-04-12, 20:43
Un skam problem me marredhenie te mira diplomatike dhe ekonomike me Turqine dhe Ameriken :) Per shembull amerikanet jan vra e pre me japonez por sot ngasin makina toyota. Por vellezeri eshte term qe nuk ka asnje aplikim ne kte mes.

Bajlozi i Zi
24-04-12, 19:17
http://gazetatema.net/web/wp-content/uploads/2012/04/xhonturiqit-dhe-ismail-qemali.jpg

Kjo ėshtė njė foto e rrallė, e publikuar nga
historianėt shqiptarė. Kongresi i xhonturqve,
mbajtur nė Paris mė 10 shkurt 1902, nė shtėpinė e
Lefevre Pontalis. Qėllimi i Kongresit ishte qė nė
Perandorinė Osmane tė ndryshohej regjimi dhe tė
shpallej Kushtetuta… Nė qendėr tė fotos ėshtė
Ismail Qemal Bej Vlora, njė ndėr drejtuesit e
Kongresit, nė atė kohė i arratisur nga Turqia… (Foto
V.Gribayedoff nė “L’Illustrazione Italiana”, 16 shkurt
1902, f.126 / fotokopjuar nė “Biblioteca Palazzo
Sormani”, Milano). Shpėrndare nga Darling Vlora,
stėrnip i Ismail Qemal Bej Vlorės.

murrizi
25-04-12, 16:37
Mirė shumė fotoja, Por ēfar e demanton titullin e temes, respektivisht tė thėnat e atyre qė duan ti vėllazerojn turqit ? ....ejjjjj divane, 500 vjet nerkam tka pas pushtuesi osman, normal qe ke pas mu shkollu dikund. midis deti me t'shu edhe ke mu munu deri n'second t'fundit me met gjallė !

Bajlozi i Zi
25-04-12, 16:59
Po, po,
Ama ketu nuk po thote asgje ne lidhje me shkolla... Po thote qe Ismail bej Qemali ishte njeri prej drejtuesve te Kongresit te xhonturqve.
Nashta ti e din qe xhonturqit ua ngulen shqiptarve e i masakruan ma zi se sulltani?

p.s.
Mendimi im ėshtė qe dalja ose devijimi nga temat gjate diskutimeve, ėshtė treguesi ma i sakte i gjallerise se forumit.
Fyerjet personale, jane diēka tjeter. S'kane vlere as brenda temes as jashtė saj.

Megjithate, foto-lajmi pėr Ismail Qemajlin i bie tamam qellimit te kesaj teme. Se nuk shkon: dikend me e sha e dikend me e livdu, pėr te njejtat veprime.

murrizi
25-04-12, 17:49
Prit prit,
"Jo buka po kulaqi"!?
Veq sa per dijeni a !

P.s.
Cili ishte ai fisi, populli i se cilit nė momentin mė tė bukur tė jetes vdisje ?
Nuk e kam ndermend ta sjell situaten deri aty :tongue: